HET ROTTERDAMSCH PAROOL Benelux-conferentie is vandaag geopend [GALA THEE Gevéchtengemeldtussen Israel en Transjordanië Meer indirecte, minder directe belastingen itdruMe, r rsss ïsvrss Den Haag neemt Atlantisch Verdrag in studie Ronde-tafel conferentie uitgesteld KORREL Donderdag 10 Maart 1949 Dr. Drees uitte zijn vreugde over de reeds bereikte resultaten Debat over positie der gehuwde ambtenares BONN EN LIJST De heer Vorrink wil terugvliegen Weerbericht Opsporing verzocht van Joods meisje Tsjechen sluiten de grens met Beieren Vijftien jaar tegen Harster geëist GERUCHTEN RONDOM EISENHOWER Israëlische troepen zouden opmars tegen Akaba zijn begonnen - Ondertekening begin April tegemoetgezien; formele kennisgeving aan Italië Grenscorrecties reeds voor de deur? Geen terugkeer van Republikeinen naar Djokja Consultatieve Raad 14 Maart bijeen Problemen van de Benelux Twintig jaar voor Huygen Treinbotsing bij Sittard Mr, Van Maarseveen weer geheel naar Bin. Zaken? Bed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.pj-IJsi per week 0.32 per kwarlaal 4,10, losse nummers f 0,09 Opgericht door de Stichting „Het Parool". DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 58 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankieri Amsterdamsehe Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker - Vandaag is in het Eerste Kamer-gebouw te Den Ha'aa -de grot» Benelux- onze grenzen heen zon grote goodwill heeft-verworven Een goodwm die op spontane wyze ontstond, omdat men inUiittóf aanvoelde d« toe vofm van samenwerking de weg aangeeft, welfe ook a'nderé landed zXn StSXuSSS mJSËF* na" intemali0«'= samenwerking Tal van vraagstukken, die zich in deze na-oorlogse tijd opdringen, kunnen slechts worden opgelost, in dien men ze van een internationaal en niet louter nationaal standpunt benadert, zei dr. Drees verder Daar bij doet zich.de noodzakelijkheid van internationale verbindingen van velerlei aard_ en omvang gevoelen. Het ideaal is de universele samen werking in het belang van de vrede. Wij zijn helaas ver van de'verwach tingen. die daaromtrent in de eer ste tijd van samenwerking'tussen de geallieerden na de grote oorlog mochten worden gekoesterd. De be hoefte aan regionale pacten tot on derlinge bescherming is sterk ge worden. Dr. Drees hoopte dan ook, dat het de conferentie zou gelukken de ge hele Benelux-gedachte deze week dichter bij haar verwezenlijking te brengen. Hij wees vervolgens op de reeds bereikte resultaten: de eenheid van invoerrechten en de grotere gelijk heid van "de. accijnzen. Moeilijkhe den zijn er nog bij het verwerkelij ken van de economische'unie, die vooral afhangt van de vraag,' of er eenheid op monetair gebied t® berei ken is. Ook een belangrijke vraag is. op welke wijze de drie landen hun economische en sociale politiek kun nen combineren. Ten slotte moet nog overwogen In de Eerster Kamer i heeft .Woens dag pater dr;fD-e,'Beaufort-het opgenomen voor.de gehuwde ambte nares. -Hij betoogde, dat, als de ge huwde vrouw geen volledige dagtaak in', het gezin heeft, b.v. als het kin derloos Is, dan ..beoordeeld dient te worden 'of?('a'rfctei<ï buiten het. gezin geoorloofd, isiyiiWie heeft hét. recht daarover; een oordeel uit te. spre ken f'V'uroeg "dr. De .Beaufort 'en bij antwoordde 'zélf i&aarop -met „pri mair toch alleen de echtgenoten zelf!" Volgens sprekers oordeel is in dezekwestie voor de overheid „slechts, een,secondaire taak^.wiegge- 3ègd. Hij pleitte er vóór. dat, als dit probleem nader wordt onderzocht; de betrokkenen de gelegenheid moeten hebben zelf mee te praten. Minister Van M aarseveen antwoordde, dat de commissie ter bestudering van het vraagstuk der ongehuwde ambtenares binnenkort geïnstalleerd zal worden. Hij deelde overigens als zijn standpunt mee. dat de gehuwde vrouw, niet-kostwïnster. z.i. net eerst voor ontslag in aanmer king komt. De regering streeft er naar ambtenaren van 35 jaar en ouder niet te ontslaan. Advertentie LM. ..VUEGENOE-ÏLEUGELS" -..s .5 I D«el 7 bJnivenkori Voor het tijdvak van 33 t.m. 26 Maart 1949 zijn de volgende bonnen aangewezen. - BONNEN VOOR VLEES 024 Algemeen (reeds aangewezen, geldig tm. .12 Maart): 50 gram vlees 041,043 Vlees: 1Ö0 gram vlees 042 Vlees: 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 045 Algemeen: 250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA, KB 903 046 Algemeen: 250 gram bótsr of margarine of vet 047 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 052 Algemeen: 500 gram boter margarine of vet BONKAARTEN KD 903 054 Algemeen: 125 gram. boter margarine of vet 055 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas ÏABAK- EN DIVEKSENKAARTEN ENZ. QA. QC 903 67 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 69 Tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 904 (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen 029, 030. 031, 033. 036, 037, €38 en 039 kun nen worden vernietigd. worden, zei dr. -Drees, in-hoever re er ..nieuwe organen nodig zijn om al deze punten te realiseren. Deze organen moeten snel ge meenschappelijke beslissingen kunnen nemen, zonder dat te kort wordt gedaan aan de nood zakelijkheid, dat de volken zelf maatschappelijke" en politieke in- vloed kunnen'uitoefenen. Ten slotte meende dr, .Drees.er op te moeteri wyzen, dat het een misvat ting is te verkondigen, dat de Bene- lux^ alleen de volkeren van België, Nederland en Luxemburg aangaat. Zij is als het ware een toetssteen voor de West-Europese samenwer king. En daarom hoopte dr. Drees, dat de drie landen, die vroeger ver enigd waren, weer zowel op econo misch als op sociaal en cultureel ge bied nauwer tot elkaar zouden ko men. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de toe stand van de heer Koos Vor rink thans zover verbeterd, dat hij waarschijnlijk binnen enkele dagen het bed mag verlaten.' De gewichten, die tot het einde van de vorige week aan het gebroken been waren bevestigd, zijn thans verwijderd én de artsen zijn zesr të spreken over de gang van za ken. De arm is vrijwel geheel ge nezen en ook de wonden in de rug baren geen zorg meer. Het spreekt echter vanzelf dat de heer Vorrink voorlopig zijn ar beid nog niet zal mogen hervatten, hoewel hij zelf reeds te kennen heeft, gegeven erg naar buis te ver langen en derhalve Frits Diepen heeft doen weten gaarne weer met een. van zijn luchttaxi's naar Hol-" land terug te vliegen! of of WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geldig tot Vrijdag avond, Voor het Noorden van het land: over- drijvende wolkenvel den. Droog weer. Meest matige Oostelij- wind. Vannacht lichte vorst, morgen middag temperatuur I enkele graden hoven het vriespunt. Voor het zuiden van het land: veel bewolking maar overwegend droog weer en op enkele plaatsen ochtendne vel of mist. Meest zwakke wind. Wei nig verandering van temperatuur. 11 Maart: Zon op 7-05. onder 18.36 Jnaan op 13.42 onder 6.08. 32 Maart: Zon op 7.03, onder 18.38; wiaan op 15.16, onder 6.45, De commissaris van- politie 'te Hilversum verzoekt -opsporing,- aanhouding en voorgeleiding van hef Joodse meisje'Anna Henriëtte Beekman, geboren te Amsterdam 22 October 1940, wonende Juliana- laan 15 te Hilversum, welk meisje onttrokken wordt aan het wettig gezag. Bedoeld meisje werd sedert lange tijd verzorgd door de ge zusters van Moort, wonende aan genoemd adres. Zij is op .25 Febru ari 1949 weggevoerd én wordt sindsdien schuil gehouden. Het signalement luidt; lang 1 meter, tenger postuur, ovaal gezicht, zwart haar, uiteesproken joods type. Alle grensposten tussen Tsjecho- slowakijc en het door de Amerika nen bezette Beieren zullen op 20 Maart, op last van Tsjechoslowakije, gesloten worden, aldus werd giste ren door de Duitse grenspolitie mee gedeeld. De Tsjechische grensautoriteiten hebben geen reden opgegeven voor het sluiten van de grensstations, zo zeiden de Duitsers. De Tsjechische bepaling zal al leen van toepassing zijn op het ver keer over de weg. De Duitse grens politie was van mening, dat alle treinverkeer normaal doorgang zou vinden. Een afdeling chauffeurs van het Nederlandse leger houdt op het ogenblik vierdaagse oefeningen in België en Luxemburg om vertrouwd te raken met en routine te krijgen in het rijden door geaccidenteerd terrein. Op haar eviigrantenreis nacr Aus tralië heeft de Volendam vande Holland-Amerikalijh ook de haven van Sydney aangedaan. Hier 'vaart het schip de rivier op en passeert de beroemde, uit één boog bestaan de brug, die zo hoog is, dat men zelfs op een schip als de Volendam niet bang behoeft te zijndat het mastpuntje sneuvelen zal. De procureur-fiscaal by het Haags By zond ere Gerechtshof eis te gistermiddag 15 jaar. gevange nisstraf tegen Wilhelm Har s t e r, voormalig Befehlshaber van Sicherheitspolizel en Sicherheits- dlenst In Nederland. Na de kcrte'pauze, die op het re quisitoir volgde, kreeg'mr. J. Ba rents, als verdediger- van de be schuldigde. het woord. Hij zei 'dat het zgn. Schutzhaft-systeem .geen uitvinding was van de nazi's: het was gebaseerd op de grondwet van de republiek van Weimar (3919) eh vele malen in hst buitenland, 'toege past. waarbij spreker ook wees op de internering van republikeinse leiders in Indonesië,-' Mr. Barents besloot tenslotte [zijn pleidooi, dat ruim twéé 'uur; duurde mét de navolgende conclusies: irj. zake de deportatie der-Joden: ont slag van - rechtsvervolging omdat dr. Harster zich beroepen kan op ambtelijk bevel, in zake het in „Schctzhaft" nemen van burgers ontslag van rechtsvervolging omdat deze maatreget geen straf baar feit oplevert en vrijspraak op het derde punt van de tenlasteleg ging, het kamp AmersfodH, omdat opzet niet bewezen is. Daarna kwam dr. Harster zelf nog aan het woord. Hij verklaarde, dat hij en alle andere Duitsers door de publi catie van het Duitse witboek over ge beurtenissen van voor Mei 1940 tot de overtuiging gekomen waren, dét Duits land geen ongeoorloofde aanvalsoorlog tegen Nederland had gevoerd,' De 5lco en S.D waren- naar Nederland geko men om. de Weermacht in de rug te gen sabotage te dekken. Zit waren niet gekomen, zo zei hii ,om terreur uit te oefenen doch om orde en rust te bewa ren. De totale oorlog versterkte.'het verzet tegen Duitsland en ook de Duitse reactie, op dit verzet. Dat daarbij slachtoffers vielen was niet te vermijden. HU zelf ver klaarde het -te betreuren doch voelde geen berouw omdat hij alsDuitser juist gehandeld meende te hebben. Hij was zo zei hii uit innerlijke aandrang jurist en criminalist geworden Ver trouwen in zijn superieuren en gehoor zaamheid aan hun bevelen, .was zijn stelregel. Hij had alle moeilijkheden, waarmede de SIpo en S.D. te kampen hadden, als .vakman geprobeerd op te lossen. Daardoormeende hü het ver trouwen van zijn ondergeschikten ge wonnen té hebben alsmede, de zeker heid dat zijziin' bevelen naar behoren zouden uitvoeren. Daarom. Zo besloot dr. Harsten ben ik verantwoordelijk voor .alles wat -mijn ondergeschikten gedaan hebben bij .het. uitvoeren van miiri bevelen,'.. De president sloot hierna de zitting, De uitspraak Werd bepaald op 23 Maart. 1 Volgens een bericht ra dé „Brook lyn Eaglé" zou' generaal Eisenr h o w er Rebben aangeboden.zijn, functf e"~als:'" p resident vair "dé" Uni versiteitvan Columbia neer te leg gen om zich volledig te kunnen wij den aan denationale defensie. Pre sident Truman'zou dit aanbod van de hand bebbên. gewezen omdat zo'n verandering opschudding in de we reld zou veroorzaken, aldus de Eagle. Op een paar. duizend deealumen meer of minder heeft men niet gekeken bij de avondverhehting van Floribujida, de bloemententoonstelling in en om de Riviêrehal. De rofstuinert buiten liggen in het stralende Uc/it der schijnwerpers. Langs de weg naar het hoofdgebouw slingeren zich guirlandes uan kleurige lampen, terwijl in de hal zelf de bloemenpracht zich baadt m een zee van licht. Terwijl gisteren Israëlisch en Transjordaanse delegaties elkaar op Rhodos ontmoetten voor besprekingen over een wapenstilstand, kwamen tegelijkertijd berichten uit Amman, de hoofdstad van Transjordanië, dat er gevechten waren uitgebroken tussen Israëlische en Transjordaanse troepen in de buurt van Akaba, de Transjordaanse haven aan de Rode Zee, waar sinds December jl. ook Britse troepen gelegerd zijn. Een Israelfsche woordvoerder te Lake Success heeft ontkend, dat Israëlische troepen zouden opereren op Transjordaans gebied, doch hij beweerde, dat Transjordaanse strijdkrachten posities zouden hebben ingenomen op Israëlisch grondgebied. Volgens te Londen ontvangen be richten uit .Transjordanië, zou een Joodse troepenmacht, waarvan de sterkte niet bekend is, opmarche ren in de richting van Akaba. In dere Transjordaanse .stad, aan de Zuidoostpunt van de Negebwoestijn legerde Groot-Brifctanmë in De cember een garnizoen, nadat Trans jordanië daarom bad gevraagd.toen kort tevorendePalestijnse toestand zeer gespannen was geworden door het bekende „vliegtuigincident", waarbij enige RAF-toestellen door Tsraelische jagers waren neerge schoten. V Te Haifa heeft generaal Y a a c o f D.'ori; stafchef Van het Israëlische -leger, w_aarschliwjncepgericht, tot „die "Arabisóhê sfafeii dievoort gaan de vrede van Israel te bedrei gen". Men neemt aan, dat hij doel de op, Irak en Transjordanië. Dori zei, dat de provocatie van gewapen de benden van een Arabische staat een onduldbare toestand schiep, die, als zij voortduurde, Israel zou dwingen, zich volledige vrijheid In Den Haag ig gisteren, evenals in de zes andere hoofdsteden van de landen, die de oprichters van het Noordatlantische pact- zijn, de ont worpen tekst voor dit verdrag door het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Het ontwerp zal onmiddellijk tn studie worden genomen. Reuter meldt uit Rome. dat de Italiaanse regering een formele nota heeft ontvangen nit Washington, waarin wordt voorgesteld, het Atlan tisch Pact" tot Italië uit (e strekken. Italië zal officieel tot toetreding wor den uitgenodigd op het tijdstip dat de tekst ter goedkeuring aan Italië zal worden gezonden. Dean Acheson, de Amerikaanse minister- van, buitenlandse zaken, heeft op zijn '.wekelijkse persconfe rentie enige toelichtingen gegeven over het Atlantisch Pact. De be doeling is. aldus Acheson. dat het pact in "de eerste week van April te Washington wordt ondertekend. Acheson hoopte de tekst van het verdrag in de naaste toekomst te kunnen bekend maken. Ook Ber muda-eilanden waren voorgesteld als plaats van ondertekening, maar Acheson zei zelf devoorkeur te geven aan Washington. Acheson -gaf nog het volgende overzicht, van' de beginselen en doelstellingen van het verdrag: 1. Het is gebaseerd op de ge meenschappelijke zienswijze en in stellingen van bepaalde landen, die aan een en dezelfde vrijheidsge dachte ontspruiten. Het is niet zo, dat de onderhandelaars iets schep pen of tot stand brengen; zij er kennen iets. De verbinding tussen de V.S. en Europa is niet kunst matig, aldus Acheson, zij bestaat reeds 300 jaar. 2. Alles wat de onderhandelende landen hebben gedaan en van plan rijn te doen ligt binnen het kader van het handvest der UNO. 3. De onderhandelende mogend heden geven in het verdrag duide lijk blijk vair hun vastbeslotenheid gebruik te maken van hun collec tief recht op verdediging tegen aeressie. Acheson beschouwde dit als een bijdrage tot het handhaven van de vrede. 4. Maatregelen worden getroffen om de uitvoering van het verdrag mogelijk te maken. Acheson noemde de redevoering van president Truman in Maart 1047, waarin de „Truman-leer" uit eengezet werd en hulp aan Grie kenland en Turkije beloofd werd, nog het beste uitgangspunt, wan neer men de gebeurtenissen wil overzien, die tot het Noordatlan- tisch verdrag hebben geleid. van handelen- voor te behouden. Te Tel Aviv is thans de samen stelling van het Israëlische kabinet bekendgemaakt, met David" Ben Goerion als premier en minister van defensie en Mosje Sjaret (Sjer- tok wijzigde kortgeleden zijn naam in Sjaret) als minister van buiten landse zaken, Zowel Ben Goerion als Sjaret behoren tot de gematigd- socialistische Mapai-partij. die met zeven ministers de grootste is in het nieuwe kabinet, dat twaalf le den telt. t Volgens het A.N.F. is nog deze week van de zijde der Britse bezet- tingsautorlteiten een officiële ver1 klaring te verwachten over de zg kleine grenscorrecties. Eind vorige week is in plaatsen aan de Neder landse en Belgische grens in Duits land reeds een registratie gehouden van personen boven de 14 jaar en mén neemt aan dat dit een voorbe reiding betekent van de overdracht der Duits© gebieden aan Nederland en België. Volgens de A.N.P.-cor-. respondent verwacht men, dat de grenscorrecties slechts betrekking zullen hebben op het gebied ten Westen, van Monschau, enkele zeer kleine stroken ten Westen van Aken en de uitstulping dér Duitse grens ten Oosten van Sittard. De aankon diging van een spoedige beslissing heeft tot een opgewonden stemming geleid, voornamelijk onder de amb telijke klasse in het betrokken ge bied. Naar het A.N.P. uit betrouw bare bron verneemt, is het thans zeker, dat de Ronde-tafelcon ferentie, weike op 12 Maart te 's-Gravenhage zou aanvangen, tenminste enkele weken zal worden uitgesteld. Koning Leopold van België is Dinsdag per auto uit Zwitserland naar Parijs vertrokken om met ds prinses de Réthy enkele dagen in de Franse hoofdstad door te' brengen.- Dr. J. H. van Roy en heeft Woensdag tegenover de diploma tieke correspondent van Aneta verklaard, dat het bericht in het dagblad „Trouw" als zou de Neder landse delegatie in de zitting van heden van de Veiligheidsraad me dedelen, dat de regering bereid is de Republikeinse leiders naa: Djokja te laten terugkeren geheel Jn tegenspraak is met de positie van de Nederlandse regering. De Nederlandse vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad verzeker de Aneta's correspondent, dat hij in de verklaring, welke hij van daag 4n de zitting van de Veilig heidsraad hoopt -af te leggen, inte- •géhtleeï zal' doen uitkomen, dat Nederland reeds vergaande conces sies 'heeft gedaan door de Republi keinse leiders vrijheid van bewe ging door geheel Indonesië met uitzondering van Djokjakarta te geven en door hen uit te nodigen, in hun kwaliteit van Republikeinse functionarissen aan de Ronde- Tafelconferentie in Den Haag deel te nemen en dat geen verdere concessies van Nederland kunnen worden verlangd. Uit Republikeinse bron vernam Aneta dat P a 1 a r voornemens is, in de eerste zitting een uitvoerige verklaring af te leggen en dat men zich aan die kant op een „felle strijd" in de Raad voorbereidt. De Consultatieve Raad van de mo gendheden van het Brusselse oact zal 14 Maart te Londen bijeenkomen. Engeland en Frankrijk hebben het houden van dezé vergadering voorge steld omdat overeenstemming over het voorgestelde Atlantische Pact in zicht is en voorts omdat het van be lang is de regeling yan de komende conferentie over de Europese Unie te bespreken. Ter verwerkelijking yan de Bene lux is zowel in België en Luxem burg als in Nederland een aantal economische maatregelen nodig. Hiertoe behoren bijvoorbeeld de voorbereiding van een ongeveer gelijk belastingsysteem, een ge lijk stelsel van sociale voorzienin gen, een overeenkomstige loon- en prijspolitiek, de vrije inwisselbaar heid van gulden en Belgische frank en een centraal economisch Bene- Iux plan- Geen van de hieraan verbonden vraagstukken is eenvoudig. Op bet terrein der belastingen bijvoorbeeld, ziet men zich voor deze moeilijk; heid geplaatst dat in België het ac cent op de indirecte, in Nederland daarentegen op de directe belastin gen valt. In de practijk is het zo ge gaan, dat men, na eerst overeen stemming te hebhen bereikt over-de invoerrechten, thans tot een- accoord is gekomen-over het grootste deel der accijnzen. Naar een oplossing betreffende de overige accijnzen en belastingen wordt 'niet spoed ge streefd. Men verwacht, dat de noodzake- Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht deed heden uitspraak in de zaak tegen C. J. Huygen uit Bilt- hoven, gewezen Secretaris-generaal van de N.S.B., tegep wie veertien dagen geleden vijftien jaar.gevan- genisstraf met aftrek was .geëist. Het vonnis luidde: twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. lijUe gelijkmaking van alle ver- bruiksbelaatinKeni ten gevolge zal hebben, dat de druk der indirecte belastingen hier te lande enigszins zwaarder zal worden. Bij een gelijk blijvende totale belastingdruk zul len de directe belastingen dan enigs zins worden verminderd. Woensdagavond om half negen reed vlak.by het station Sittard een goederentein nit Maastricht met bestemming Boxtel op een stilstaan de rangeertrein. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor.'De ma teriële schade Is aanzienlijk. Het schijnt wel'zeker te zijn, dat minister Van- Maarseveen' de portefeuille van -. Overzeese Gebieds delen, die»hij nu .tijdelijk beheert, niet lang meer onder.zijn berus ting zal houden. Deze conclusie kan men trekken naar aanleiding van 's ministers eigen woorden, Woens dagavond-gesproken als dank „voor de waardering,die vele leden van de Tweede Kamer uitten voor het werk van mr, Van Maarseveen aan het ministerievan Binnenlandse Zaken. Hij zei namelijk: Wik hoop, dat de tijd niet ver meer zal zijn dat Ik mij geheel zal kunnen wijden aan het departement van Binnen landse Zaken". R is de laatste tijd over dc Bene- lux genoeg bekend geworden om te weten, dat er nog vele moei lijkheden uit de weg geruimd moe ten worden wil de economische unie op I Januari 1950 in werking kun nen treden en zelfs deze datum schijnt niet zeker te zijn zo lang niet aan bepaalde voorwaarden is vol daan. Wel is het zo, dat de poging tot coördinatie in de kringen van handel en verkeer bij de aangesloten landen begrip vindt» doch deson danks schijnt het verre van gemak kelijk aan een. definitieve regeling het aanzien te geven en worde er vandaag een vijfde ministeriële be spreking aan gewijd. Dit is nog geen reden om nu pessimistisch te wor den. omtrent de afloop, want tot dus ver is, wat de practische uitvoering van de thans geldende tolunie be treft, reeds veel geschied wat als hoopgevend kan beschouwd worden voor de toekomst. Een steen des aanstoots blijken, nog altijd de havenkwesties te zijn. Antwerpen toont zich op dit punt zeer mobiel; de toon van de daar verschijnende bladen is, op z'n zachtst uitgedrukt, onvriendelijk te noemen jegens Nederland. Op 21 Februari j.l. vond zelfs een soort demonstratie plaats op het Antwerp se stadhuis, waar alle politieke te genstellingen tussen de bestaande partijen wegvielen ïn een gemeen schappelijke houding tegenover de Scheids-Rijn verbinding. Men zal zich herinneren, dat deze verbinding al een oude kwestie is, die in 1927 haar dramatisch, hoogtepunt vond toen de Tweede Kamer het Moer dijkkanaal verwierp. Het staat thans wel vast, dat deze aangelegenheid opnieuw door de Belgische ministers zal worden aan geroerd. Voor België is de kwestie, ongetwijfeld van groot gewicht, om dat het land zich, als het de volle dige economische gelijkschakeling,, van de economische unie ondergaat, op het gebied van watervervoer, en dus van kostprijs, achtergesteld zal voelen bij Nederland. De havenbe- langen zullen dus van een gemeen schappelijk - standpunt uit moeten worden bezien; ze zullen echter .niet gebruikt mogen worden om als on derhandelingsobject te dienen, waarvan het al of niet slagen van de economische unie afhankelijk wordt gesteld. Er zijn naast deze kwestie enkele lichtpunten aan te wijzen. De ver houding tussen het Rotterdamse en Antwerpse' gemeentebestuur is na de oorlog recht hartelijk geworden: bezoeken over en weer versterkten de vriendschapsband. Bovendien werd to.v. Duitsland en de Verenig de Staten een gemeenschappelijke politiek gevoerd, welke er tenslotte toe leidde, dat Amsterdam, Rotter dam cn Antwerpen in het goederen-" verkeer met het Duitse achterland werden ingeschakeld. Welnu, het is van het grootste: -belang, dat daze samenwerking blijft bestaan. De Belgen zullen, dienen te begrijpen, dat ^an een kwestie als dit Schelde- Rijnkanaal te veel vraagstukken vastzitten om aan te nemen, dat ze in enkele uren tjjds kan worden op gelost. Maar op dit ogenblik is de verwe zenlijking van de economische unie van veel directer belang; uitstel leidt gemakkelijk tot afwachten. TERWIJL vandaag in de resi dentie een groot aantal Belgi sche autoriteiten door de regering is ontvangen, staat Rotterdam morgen een geheel andere, ont vangst te wachten. De Stichting Havenbelangen houdt Vrijdag een „Nederrijnse" Havendag, waaraan o.a. door een vijftigtal vertegen woordigers uit' handels- en indus- triekringen van het Roergebied en enkele Britse officieren zal wor den deelgenomen. Het onmiddellij ke doei van deze Havendag is het leggen van contacten tussen Rot terdamse en Duitse zakenlieden. En zo staan wij opeens midden in de werkelijkheid van het zich langzaam voltrekkende proces, dat wij een week geleden hebben aan geroerd in onze artikelenserie: Zakendoen met Duitsland? Men kent dus ons standpunt en men kent ook het voorbehoud dat wij maakten. Voor de mees te stadgenoten zal de ontvangst van deze Duitsers een moeilijk te verteren brok zijn. De won den, die het Duitse geweld ih onze harten en in onze stad sloeg, zijn nog lang niet geheeld en geen mens ter wereld zal van ons verwachten, dat wij plotse ling hebben \'ergeten en verge ven wat ons werd aangedaan. Alsof "wij ooit zouden künnen vergeten! Maar hun komst Is weldra een voldongen feit. Wanneer Rotter damse reders, in de laatste jaren op uitnodiging van deze zelfde Duitsers het Rijngebied bezochten ligt het in de aard der dingen, dat daar een tegenbezoek op volgt. Volgens onze inlichtingen zijn er onder deze Duitsers verscheidene, wier anti-nazigezindheid, nu en in het verleden, boven elke twijfel is verheven. Voor de rest: zij zullen wel „entbraunt" zijn en meer we ten wij er eigenlijk niet van. Zij zullén gaan varen in onze havens, die thans nagenoeg hersteld zijn; zij zullen ook onze stad zien en die is nog helemaal niet hersteld. Zaterdagmorgen wordt het ge zelschap op het stadhuis ontvan gen. Men kan niet zeggen, dat het voor burgemeester Oud een onver deeld genoegen is deze lieden te moeten toespreken en men kan er alleen zeker van zijn, dat het „met gemengde gevoelens" gebeurt. Omtrent de soberheid, die deze ontvangst zal kenmerken, zijn wij dan ook tamelijk gerust. Voor het overige.,.. laten wij eerlijk 2ijn, daaraan moeten wij nog even wennen. Hier worden wij geconfronteerd met een werkelijk heid, die keihard is en die weinig rekening houdt met onze gevoe lens. De werkelijkheid, dat geen natie zich kan permitteren om, slechts gedreven door rancuneuze sentimenten, af te zien van een herstel van betrekkingen, waarme de uiteindelijk 's lands welvaart gemoeid is. Maar ook: de werke lijkheid van zaken z ij n zaken en geld stinkt niet!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1