Ot 0 GOOD LUCK! i Een koninkrijk voor een huis Evelien wierp een knuppel in het hoenderhok Blijdorp in Oosterse sfeer Desnoods twee voor een goede Nederlandse film Cineac Victoria Colosseum Radiü-programma Arena Meneer de Gouvernante r hartreuse de Parme Capitol Rio Rita Prinses Harpoen "h OM HET EUROPESE KAMPIOENSCHAP ir VOOR BRUILOFTEN EN PARTIJEN speciale condities Lezers» laten de andere kant van de zaak zien Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW 't Begon met bellen blazen Korfbalurogramma Ter dood veroordeeld heöen Opera Butterfly in de open lucht A N VOLIENKOTEN'S DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Zaterdag 12 Maart 1949 3 Gok een filmcriticus heeft zijn idea len en een der grootste dat moogt ge gerust weten is: het te wogen be leven dat hij eens enthousiast en voluit prijzend zal kunnen schrijven over een film, door Nederlanders in Neder land gemaakt. Eindelijk eens oprecht te kunnen constateren hè. hè, het is zo ver. wij kunnen het ook. dit is een film die gezien mag worden, door ieder die het goed meent met film. Wi| zun ech ter bang dat we nog wel een poosje zullen moeten roepen: een koninkrijk voor een goede Nederlandse film, want het nieuwste product dat thans in rou latie Is gekomen onder de titel: „Een koninkrijk voor een huts'" geeft helaas nog geen aanleiding tot eerlijke lof, echt met Dat wil nu weer niet zeggen dat de film het aankijken met waard zou zijn. Om te beginnen is de fotografie uit stekend. stukken beter dan b.v. in de grandioze mislukking „Niet tevergeefs". De opening is veelbelovend: de camera geeft een, imposant beeld van het grote en. mooie Amsterdam, maar nauwelijks is het verhaal geloealiseerd, nauwelijks komen de eerste spelers voor de lens of ge wordt uit de droom geholpen en met spijt moet ge erkennen%dat het weer „waterverf" 13, om met Manus Peet te spreken. Waterverf, dat zouteloze ver haaltje van de marktvrouw Heintje Blom. die met haar mooie dochter Daisy haar intrek neemt op de door Volkshuis vesting gevorderde kamers (met gebruik van keuken!) van een deftig herenhuis aan de Apollolaan; waterverf het spel voor de camera van deze, op de plan ken. allen in hun soort zo voortreffelijke acteurs en actrices en cabaretières. Ge gelooft het niet als ge het nfet zelf gezien hebt, welk een meedogenloos ap paraat zo'n filmcamera is. Neem b v_ een acteur als Rob de Vries, die nog niet zo lang geleden in "t toneelspel „School aer dapperen" zo boeide en ontrierde Als filmacteur, m de rol van zoon des deftigen huizes, die verliefd wordt op de lieftallige Daisy, 20Udt ge hem een cent geven. De grote Johan Kaart brengt het ook niet verder dan tot een paar stereotiepe gebaren en grimassen Uit Tilly Penn- Bouwmeester, ook niet de eerste de beste, lijkt het leven voor driekwart ge vloden, hier voor de lens en noch Mat- thieu van Eysden, noch Alex Faassen vermochten een paar grote zakenlieden ook maar enigszins geloofwaardig voor te stellen. Men schijnt het niet te kun nen w het licht der cameralampen. Annie van Duyn ook niet, noch Clara Vascher en Frans van Schaik. - De enigen waar men deugd aan be leeft zijn Hen nette Davids en Chns Baay; de laatste was vermakelijk als een ambtenaartje van Volkshuisvesting en Hemtje mag dan op de planken tien maal meer presteren, hier als de markt vrouw in textiel, deed zif toch ook wel weer aardige dingen cn zij kDn het ten slotte met helpen dat Piet Bakker de dialoog volgestopt had met versleten grapjes De regie van Jaap Speijer vertoon.de naast aardige vondsten nog al te veel grove tekortkomingen (hiaten in de dia loog, het nadrukkelijk voor de camera treden der spelers enz.). Men kon zich niet onttrekken aan de Indruk dat er. met het oog op de hoge kosten, maar genoegen is genomen met het tennaasteu bij bereikte, maar met zulke producten, al hebben zij dan slechts de pretentie van amusement, is de film in Nederland niet gebaat. Het is wel duidelijk dat, op deze wijze voort- Advertentie LM. Gezondheid en vreugd zijn je warel Wie wil die gretig „Tip van Bootz"' schenkt ze bel, zo aan U als aan mij, die gezondheid en vreugd wil bewaren- 'n TIP VAN BOOTZ Inz, hr H. H. te K'dam ontv. I fl. TIP. ZATERDAG 12 MAART 1949 AVONDPROGRAMMA HILVERSUM I; 19.— Nieuws; 19.15 Juist die stilte; 19 25 Uit de discotheek van Klaas van Beeck19.45 Reg. uitz. 20,— Nieuws; 20.03 De gewone manj 2012 Werken van Albenlz. 20.20 Licht baken; 20 50 Werken van Albemz; 21.— Negen heit de klok; 21.45 Spelregel kennis; 2210 Weekend serenade; 22 35 Actualiteiten- 22 45 Avondgebed; 23 Nieuws. 2325—24 Concertgebouwork. HILVERSUM H: 19.— Artistieke staalkaart; 19 30 Vrijzinnig Protestan ten in Indonesië; 19 45 De wereld gast bewegen; 20— Nieuws; 20.05 Dingen van de dag. 20.12 Varia; 20 15 Omroep- ork. met Éttgene Conley; 21-— Socialis tisch commentaar; 21.15 De bonte val; 22,— Stradiva-sextet; 22 25 Hoorspel; 22 40 Ramblers; 23.— Nieuws; 23-15 Sem Nu veen; 23.30—24.— Barcarole. ZONDAG 13 MAART 1549 HILVERSUM I. 8.— nws; 8.15 fca- merork.; 3.39 morgenwijding; 9.30 nws.; 9.45 Load, Phüh. ork.; 9.55 Hoogmis; 1130 J. Haydn; I1.4Q pianoconcerten van Mozart; 12 15 apologie; 12 35 gr. pL; 12 40 orkest zonder naam: 12 55 Zonne wijzer; 13.— nws; 13 25 Alma Musica: 13.50 Buffalo Bill; 14 05 Arausements- ork.; 14,20 Nederland—Belgie; 16 25 mu zikaal verslag:" 17.— IKOR; 18 30 reg. uit19.orgelmuziek; 1915 kent gij Uw bijbel; 19 30 nws- 1945 The Masquera- ders; 19.50 in 't boeckhuys; 20 05 de ge wone man; 20.12 uit en thuis; 22.37 ac tualiteiten- 22 45 avondgebed; 23.nws; 23 15—24.— gr, pi. HILVERSUM IL 8— nws: 8,18 Praags radio syinh. ork.; 830 voor de tuin; 3 4ö Squire Celeste octet; 8.12 sport; 9.15 men vraagt; 9.45 geestelijk leven; 10.- Zondagshalfuur: 10.30 IKOR; 11.45 tussen kerk en wereld: 12 vergeelde partituren. 12 30 Zondagclub: 12.40 plano en orgel; 13 00 Nws; 13.15 Mededelingen: 13 20 Bandi Balogh: 13 50 Even afrekenen, heren; 14 00 Gr.pl. 14 05 Boekenhalfuur- 14.30 Zo geniet U meer van muziek; 15.45 Fitmpraatje: 16.00 Skymasters: 16.30 Sportrevue; 17.00 Gesprekken met luisteraars; 17 20 Een mooi kerklied; 17 30 Ome Keesje; 17 50 Biljart 18 00 Nws; 1815 Wim Ibo's cabaret; 19 oo Radiolympus; 19 30 Paul Godwin. 20 00 Nws; 20 05 Reportage- dienst- zo, 15 Kwrveieniging; zo 45 hoor spel- 2120 Music maestro please: 21.50 zangdeclamatle: 22.15 Gr.pl.; 22 30 zang en piano; 23 00 Nws: 23 15—24 00 Opera- concert MAANDAG 14 MAART 1949 HILVERSUM I: 7.— Nws; 7 15 Och- tendg ymnasti ek; 7 30 Reveille; 7 45 Een woord voor de dag! 8.Nws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Piano met strijk kwartet; 8.15 Btzoek bij zieken; 9 30 Symph. concert; 10 30 Morgendienst; 11.Lily Pons; 1120 Van oude en nfeuwc schrijvers: 11.40 Pianorecital: 12,10 Grpl.; 12 30 Land- cn tuinbouw; 12 33 Alex SeheBevis met koer; 13 Nws: 13.15 Metropole ork.; 14.School radio; 14 35 Gessngverein RiesbaCh; 15,10 Lond. Radio Orch.; 15.25 Viool en piano; 15.— Bijbellezing; 18 45 New Vork Philh. Syrnpb.; 17.— Voor de kleuters. 17.15 pop. orgelbesp.; 1745 Reg, uitz.; 18.— Kwartet; 18.15 Sport; 15 30 Reg. uitz. HILVERSUM n; Nws; 7.15 Gram muz.; 8.Nws: 8.15 Cram.muz.; 8.55 Voor de vrouw; 9.'Gram-muz.; 9 30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl.; 10—Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen: 10.50 Richard Tauber; 11-Op de uitkijk: 12.45 Orgelconcert; 12.— Trio Jan Hof meester; 12 30 Land- en tuinbouw; 12.33 In 't spionnetje- 12 ag Rumbamuziek: 13.— Nws; 1315 Mededelingen; 1320 Promenade-ark.; 14— Wat gaat er om in de wereld; 14iQ Gram. muz.: 15.— BonbonnJère* 16.— Sollstenconcert; 16.45 Musikalender: 17.30 Hoort, zegt het voort; 17.45 Pianospel; 18.Nws; 18.15 .Victor Silvester; 1&30 Radio filmkrant gaande en gebruikmakende van deze spelers, men er niet komt. Een troost kan het zijn te weten, dat het in Engeland ook jaren en jaren ge duurd heeft voor men het vak onder de knie had. Films als „Sitting Pretty" (Meneer de Gouvernante) moesten er meer ver toond worden, niet omdat het hemelbe stormende kunstwerken zun, maar om dat zij u met eerlijke middelen een paar uur vreugde bezorgen, de vreugde van de lach, met zozeer de gil-gier-stuip- laeh, om doSJüuchtige situaties, als wel de van hoger orde zijnde glim- en proestlach om de humor van een puik gespeelde filmcomedie met een geestige dialoog en een. paar hoogst vermake lijke personages. Het verhaal is geba seerd op een roman van Gwen Daven port. die F. Hugh Herbert in de gele genheid stelde er een toneelstuk van te maken, naar welk stuk deze film weer werd vervaardigd. Ga maar eens kijken hoe die wonder lijke meneer Lynn Belvedere (een kos telijke rol van Clifton Webb) orde schept m het woelige gezin van de fa milie King, hoe de heropvoeding van de drie Ilëve zoontjes en het kalf van een onmogelijke hond in een wip ge schiedt, dank zij de genialiteit van die meneer Lynn, een meester op alle wa pens en een verduiveld vermakelijke kerel, zo droog en uitgestreken als hij Robert Young en de mooie Maureen O'Hara spelen het aardige echtpaar King eveneens veroverend De film werd geregisseerd door Walter Lang. Ajiltsca Het nijpend tekort aan integrale see. nano's dwingt de film teJkens weer een beroep te doen op de oestaande littera tuur. Een betreurenswaardig verschijn sel. want maar zelden valt de vergelij king tussen boek en film m het voor deel van de laatste vut. Ook Stendhal's „La Chartreuse de Parme", buna even beroemd als zijn prachtige roman „Le rouge et ie noir" is verfilming ten deel gevallen cn m verhoudmg tot de grove verminkingen, die bi) deze procedure schemng en in slag zijn, liep dit werk slechts enige lichte ontvellingen od. Nu biedt Stend hal's betrekkelijk koel waarnemende, objectieve beschrijving van de roman- üsch-revolutionnatre gebeurtenissen in het_ Italiaanse vorstendom genoeg aanknopingspunten voor een vertaling m film en de Franse cineasten (Chris tian Jacque is de regisseur) wier werk van nature reed3 een litteraire inslag heeft, verstaan als weinig anderen de kunst om de oorspronkelijke sfeer het dichtst te benaderen Men stote zich dus niet aar, het feit, dat de ingénue Clelia, bekoorlijke doch ter van de felqnige gevangenisdirecteur reeds op de eerste dag van Fabrice del Dongo's gevangenisschap een verre glimlach opzendt naar de gekerkerde; terwijl Stendhal de arme Fabrice vier lange weken op dit eerste teken laat wachten. Ook niet, dat de film zo abrupt eindigt na de laatste ontmoeting tussen Fabrice en Clelia. Want spoedde ook Stendhal zelf zich met met zevenmijls laarzen naar het besluit, toen zun on geduldige uitgever het welletjes vond? Waar het om gaat. de romantische, tragische sfeer, deze is een voortreffe lijk getekend en al kunnen de politieke beslommeringen en de hastsproblemen van deze mensen uit het begin der vo rige eeuw, die zich vrijwel rllen m on gelukkige huwelijken storten lof dat al reeds gedaan hebbnn). ons maor weinig meer interesseren, je film is stellig ge slaagd te noemen door de buitengewoon fraaie opname-techniek (vooral in de openlucht), de vermijding van operette effecten en het uitstekende spel ven Gé- rard Phihpe )cf. Le diable au corps), Louis Salou (onlangs overleden, c.a. de graaf in Les Enfsnts du Paradis), Maria Casarês e.a. Hemtje Blom Hennette Davids) proeft een asperge in de keuken waar haar zuster (Clara Vischer) de scepter zwaait De film, die deze week in Capitol draait, 'werd aangekondigd als „de da verende klucht Hio Rita, met Bud Ab bott en Lou Costello" Daarmee is niets te veel gezegd, maar ook niets te wei nig. Al mag het dan een daverende klucht zijn, een daverende film is het geenszins. De beide komieken zijn dit maal naar Texas gestuurd, waar ze te midden van „rangers", zangers, zange ressen en Nazi-spionnen de boel od stel ten zetten, en van de ene dOile situatie m de andere duikelen. Maar de grapjes, die ze verkopen, zijn al zo oud, en het gegeven is zo onwaarschijnlijk, dat men onwillekeurig de schouders ophaalt, en zich afvraagt waarom aan dergelijke films geld en moeite wordt besteed. Geestiger dan de hoofdfilm is een te- kcnfdmpje. dat Capitol m zijn bijpro gramma vertoont. Het is een persiflage op de film „Of mice and man", die in dertijd ook in Rotterdam gedraaid heeft. De Amerikaanse schrijver Eweül Scott heeft In ..Soa of Vengeance" het harde laven beschreven van de walvisvaarders in de vorige eeuw. In hun half stoom-, half zeilschepen doorkruisten zij de pDolzeeen en achtervolgden in sloepen de walvissen, die vier en vitf maal gro ter waren dan deze schuitjes zelf. Het verhaaltje, hieruit gedistilleerd ten behoeve van de film „Harpaan" hangt van toevalligheden aan elkaar: De geronselde matroos, die de vlucht en de eerste de beste kroegdame tot vrouw neemt, opdat deze hem een zoon zal schenken, die zqn vader zal kunnen wreken De brave man schijnt daar zelf plotseling met meer tae in staat. Df zoons van de beide oude heren ontmoet' ten elkaar regelmatig (en dat rrudden op de oceaan) en het samenzijn wordt dan met doorgebracht met een gezellig partijtje pmg-pong. Er vallen klappen, die op de Schtedamseweg te horen zijn. De maker van deze film mag zich ge lukkig prijzen, dat hij op het idee kwam, de film op te nemen in Alaska en.... dat hij de beschikking had over een prima cameraman. De grauwheid van het landschap, wanneer de winter er met heerst, de enorme watervlakte en de duizenden vogels, die er over scheren, de zeehonden in hun roerende hulpeloosheid tegenover de gewapende mens en vooral de stuk voor stuk prach tige koppen van de woeste walvisvaar ders. zij deden deze film fotografisch van een bijzondere schoonheid worden. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het candi- daatsexamen de heer G. Bltjdorp te Rotterdam. NEDERLAND: Kraak Steenbergen Schijvenaar y. Schijn del Muring de Vroet "Wilkes Brandes Rijvers Lenstra Thïrifays Coppens Mermans Govard Henriet Carré Mees Gillard Aemaudts Meert Clavan Lamb ere chts belgie Wanneer wij onze jongens niet het veld in willen sturen zonder een woord van opbeuringdan is dit niet omdat wij nog veel over de strijd van morgen hebben te zeggen. Men weet hoe wij over ons elftal denken. Er is misschien een andere opstelling te ös- denken geweest, maar elke verandering is nog geen verbetering. En tochzijn we niet pessimistisch. We weten het: de Belgen zijn technisch beter. Dat weten we al vanaf de bevrijding. Maar met alleen maar beter voetbal wint een elftal nog geen wedstrijd. De Belgen weten dit ook en komen een beetje bedrukt naar Hol land. De voorzitter van de Belgische Voetbalbond heeft een poosje geleden gezegd: „Wij schijnen niet meer van de Nederlanders te mogen winnenDat klinkt een beetje /aialisfisch, maar denk er om: fatalisten zijn gevaarlijk. En daarom zouden wij tegen onze jongens willen zeggen: weest optimistisch, maar niet over het paard getild. Wij eindigen maar niet met het klassieke gezegde: j,may the best man winWant dat gaat maar zelden op. Kris-Krasser Biljarten De uitslagen van de te Parijs gespeel- de derde ronde om het Europese bü- jartkampïoenschap 71/2 luiden Metz (Nederland) 300 21 36 14 28 Nussberger (Zwitserl.) 180 21 33 8 59 Van Hassel (België) 300 17 10 17 64 Galmiche (Frankrijk) 89 17 30 523 Dufetelie (Frankrijk) 300 22 86 13 63 Chassereau (Frankrbk) 273 22 52 12.40 Domingo (Spanje) 300 17 61 17 64 Kocïan (Oostenrijk) 106 17 31 623 Vingerhoedt (Belgie) 300 22 55 13 63 Van de Pol (Ned.) 250 22 118 12.72 De stand na de derde ronde luidt: 1, Domingo 2, Van Hassel 3, Dufetelie 4 Van de Pol 5. Chassereau 6. Metz 7. Vingerhoedt 8. Nussberger 9. Galmiche 10. Kocïan 17.30 13.23 11.53 16,60 14.31 8 95 8.75 9.46 7.22 6.07 Stoffelen misschien als vervanger voor De Vroet De aanvoerder van het Nederlands elftal De Vroet is Zondag n m de wedstrijd tegen DFC geblesseerd In de loop van de week is de verwon ding door Dombi behandeld en Zater dagmiddag zal beslist worden of de Feyernoordspeler tegen Belgie ra! uit komen. Mocht dit niet het geval zijn. dan zat men zich nader beraden ov»r de vervanging. In ieder geval heeft de keu?,ecoimni56ie de Ajacied Stoffe len uitgenodigd zich bij de reserves te voegen. DE NATIONALE A-FLOEG Naar wy van de zijde der orga nisatoren vernemen, is thans de Nederlandse A-ploeg voor de Ron de van Nederland compleet. De equipe werd samengesteld uit de volgende renners: Gerrit Schuite, Theo Middelkamp, Jef Jansen, An dre de Korver, Joep Savelsberg, Oor Koot, Gerrit Voortingen Theo Blanken auw. Advertentie LM. Vraagt inlichtingen! Gedistilleerd WIJN BIER In het vorig Zaterdagnummer bond Evelien de kat de be) aan door een gehuwde werkende vrouw aan hei woord te laten, die tégen het regeringsplan was om de gehuwde vrouw uit over heidsdienst te ontslaan en die bovendien met persoonlijke ar- gumenten haar voorkeur om te blijven werken verdedigde. Een groot aantal brieven, instem mende maa-r ook verontwaar digde werd over Evelien uitge stort, die nu ook eens de inde- re zUde zal laten zien. Geklungel? „Uw werkende vrouw (zo schrijft een huisvrouw) geeft in acht pun ten aan, waarom het beter zou zijn dat de getrouwde vrouw in de maat schappij werkt. Haar standpunt is egoïstisch en. arrogant. Als we haar mogen geloven, is het helemaal mis met ons huisvrouwen die „alleen maar" hun gezin en hun huishou- den hebben. Wij huisvrouwen zijn volgens haar: Niet nodig en niet nuttig. Wij klungelen in de keuken en aaien de poes. Wij slapen in. en ontmoeten alleen reuzestomme mensen. Wij kunnen niet logisch denken, zyn niet accuraat en met intelligent. Wij zijn afhankelijk van onze mannen wat betreft vrienden en kennissen. Wij zien er altijd onverzorgd uit. Wij beleven, nooit iels. Onze conversatie is doods en saai." Noodzaak! Dit commentaar spreekt wel voor zichzelf. Dan is er een vrouw die bitter schrijft: „Ik ben schoonmaak ster in een kantoor, 's morgens van half zes tot negen uur. Het is hard werken, de rest van de dag heb ik mijn huishouden met drie kinde ren, een moeilijk huis en natuurlijk nooit hulp. 's Avonds ben ik doodop en de volgende morgen moet ik er weer om half vijf uil. Mijn man moet s morgens voor de kinderen zorgen en voor zichzelf. Denkt U dat ik het zo heerlijk vind om te werken naast mijn huishouden' 't Is bittere noodzaak. En dan durft die werkende vrouw van U nog te schrijven dat ze 'zo fit cn zo leven dig en zo intelligent blijft doordat ze werkt. Ja, omdat ze vergeleken bij mij een luxe vrouw is, die an dere mensen voor zich kan laten wassen en strijken en zelf met een mooie bloes aan op een kantoor kan gaan zitten 'converseren over poli tiek en literatuur!1' maal zoveel administratieve krach ten werkloos als waar ook m Ne derland. En die werkloosheid zal ongetwijfeld toenemen. Is het dan met logisch dat de gehuwde vrouw, die niet kostwinster is, het eerst zal worden ontslagen? De particuliere werkgever^ volgc het voorbeeld van de overheid, op dat aan tie .gehuwde dames die graag het mes aan fwee kanten wil len laten snijden de gelegenheid worde ontnomen om hun onsociale hartewensen in praktijk te brengen. De werkende gehuwde vrouw schenkt haar man doorgaans weinig of geen kinderen en bekleedt ter- wille van luxe en ontspanning een positie, die door een man kan wor den ingenomen, terwijl de zorgende huismoeder het alleen met het sa laris van haar man moet doen". Nog een Adam En een andere man schrijft; „Het vraagstuk van de gehuwde werkende vrouw komt pas dan op de voorgrond, wanneer er werkloos heid dreigt of is. Maar dan vallen ook alle persoonlijke argumenten, die U in Uw artikel noemt, weg. Het vraagstuk mag dan alleen be keken worden uit sociaal stand punt, alle persoonlijke overtuigin gen moeten wijken voor algemeen belang. En dan is mijn standpunt: Voor de gehuwde vrouw is alleen plaats in het arbeidsproces, als er geen werkloosheid is. Zo ongeveer dekken de boven staande meningen wel de opinie die in de „anti-brieven" tot uitdrukking kwam. Evelien houdt zich nog steeds aanbevolen voor commentaar. Wan neer er nieuwe standpunten blijken te zijn, kan zij allicht nog een vol gend artikel wijden aan dit onder werp dat thans wel in de belang stelling staat. SCHIETBAANLAAN 44, TEL 34955 VIËRAMBACHTSSTR. 147,TEL. 37507 RUSTHOFLAAN 36/ TEL. 20534 OOK EEN PAAR FLESJES BI'ER BRENGEN WIJ GRAAG BIJ U THUIS FEUn-LF JON Door M. Pardoe Robin trok z'n kamerjas aan. „Kom me," zei hu. ..dan gaan we 't Ji.ll vertellen." Jill lag wakker en keek naar 't vallen van de sneuwvlokkcn, toen de beide jongens haar kamer bin nenstormden. „Klets denkt dat Mademoiselle mazelen heeft!" zei Robin. Jill zat onmiddellijk rechtover eind in bed. „Gunst! Hoezo?" „Omdatzei Klets en ver telde de hele geschiedenis opnieuw. Robin probeerde te kijken alsof het hem helemaal niet kon sche len, maar Klets genoot van de sen satie die hij veroorzaakte. „Ze ziet er verschrikkelijk uit." zei hü met zichtbaar genoegen. Een paar ogenblikken lang staar de Jill hem aan. Toen bedacht ze dat ze de oudste was en werd op eens practiscb. „Is er al een dokter bij haar ge weest?" vroeg ze. „Nee. dat geloof ik niet," ant woordde Klets, „ze doet nogal aan Christian Science, zie je." „Maar wat zei ze nou eigenlijk tegen jou?" begon Robin, maar toen sprong Jill haar bed uit en rende naar de lift, terwijl ze de ceintuur van haar kamerjas onder het lo pen dichtknoopte. „Ik ga zelf eens kijken." riep> ze over haar schouder. De beide jon gens gingen haar achterna en haalden haar in, toen ze op de deur van Mademoiselle klopte. Er kwam geen antwoord. Na enige ogenblikken wachten deed Jili voorzichtig de deur open en hep op haar tenen naar binnen. Even later kwam ze weer op de gang. Ze zag er verschrikt uit. „Ik geloof dat ze heel erg ziek is," zei ze, „ze scheen me niet eens te herkennen. Ze ligt vreselijk in haar bed te woelen en ze spreekt ontzettend vlug Frans, Wat moe ten we toch doen?" Op hetzelfde ogenblik kwam Marie, het Provencaalse kamer meisje met de rode wangen, de gang op. „Qu'est-ce qu'il y a?" „Wat is er aan de hand?" vroeg ze opge wekt. „C'est Mademoiselle Mademoi selle is ziek!" antwoordden ze alle drie tegelijk. „Ze beeft tnazelen! Ik weet 't ze ker!" voegde Klets eraan toe. Hij had eens een heel genoegl:|k uur tje doorgebracht met Bonjour cn bad van hem de Franse naam van elke denkbare ziekte geleerd. En hi| herinnerde zich zeker nog de helft ervan. Het kamermeisje hief vol schrik de handen omhoog. „Mais, voyons, c'cst sérieux.... O. maar dat is heel erg, dan moet ik direct Monsieur 3e Directeur ha len. Nee, een ogenblik, wacht maar even, ik ga zelf wel." Zc 'dopte op de deur en ging naar binnen. Net als -Jill kwam ze een ogenblik later mèt een ernstig gezicht weer buiten. „Denkt u ook niet dat het maze len is"" vroeg Jill. „Comment? Wat blieft?" vroeg Marie, die niet goed Engels ver stond. Klets vertaalde: „Ella a la rou- geolle, n'est-ce pas?" (ze heeft ma zelen, nietwaar?) „Dat weet ik niet, hoor,'* ant woordde Marie. „Monsieur le Di recteur moet gehaald worden!" en ze liep haastig weg om de direc teur te gaan zoeken. De kinderen, die niet goed wis ten wat ze moesten doen, hingen een beetje op de gang rond, tot Marïe terugkwam, gevolgd door de dikke en opgewonden kleine dlrec- teur. „Wel kinderen, wat doen jullie hier?" vroeg hij. „Nee, niet binnen komen. de maaslen zij zijn zeer be smettelijk. Heureusement dat ik ze zelf heb gehad. „Wij ook,'» antwoordde het drie tal in koor. „Dat is koed, dat is koed, dan ik jullie misschien niet wegzenden hoef," „Wegzenden?" vroeg Jill angstig. „Mais oui, natuurlijk, geen en kele besmettelijke ziekte mag in een hotel in Frankrijk blijven, dat is -de wet. Maar jullie gaat nu weg en kleedt jullie aan, mes enfants. Tk zal deze zaak zelf wel behande len," en. met Marie verdween hij in. Mademoiselles kamer en sloot de deur achter zich. Maar de kinderen gingen zich niet aankleden, zoals hun gezegd was. Ze stonden in een groepje bij de deur en trachtten "ie begrijpen, wat Monsieur Blondin aan de andere kant ervan tegen Marie Lei. Ze deden hun uiterste best om te luisteren, maar het gesprek ging zo snel en het geluid was zo zacht, dat zelfs Klets het niet kon verstaan. Toen hij de kamer uit kwam, zag Ook de directeur er een beetje zor gelijk uit. Hij werd erg boos dat ze daar nog steeds stonden. (Wordt vervolgd) Zo hoort het! Een volgende stem, weer uit een heel andere hoek: „U hebt bet waarschijnlijk over de getrouwde vrouw zonder, t kinderen. Alleen zij kan het zich veroorloven om een baan te hebben naast haar huishou den, Maar moeten we de vrouw zonder kinderen als norm nemen? De natuurlijke gang van zaken is foch, dat er kinderen komen Of zat de vrouw-in-een-be trekking maar liever geen kinderen willen heb ben? In elk geval, wanneer er kroost is, behoort de vrouw thuis te zijn. Ze heeft nu eenmaal het huwelijk gekozen. Dan moet zij ook maar dc conse quenties ervan dragen. Zij kan nooit een goede vrouw voor haar man zijn en nooit een goede moe der voor haar kinderen, als zij een groot gedeelte van de dag haar aan dacht aan heel andere dingen schenkt. Men kan nu eenmaal geen twee heren dienen, je hqjrt is óf bü het ene óf bij het andere en je doet óf het ene of het andere verkeerd als je alles tegelijk wilt. Het huishouden is saai, schrijft Uw werkende vrouw. Dan had ze niet moeten trouwen. Maar haar instelling is fout, want het huishou den hoeft niet saai te zijn, en, wan neer zij het practisch en eenvoudig inricht en tijd overhoudt, zijn er dan niet duizenden dingen voor haar te doen? Is zij een intellec tuele vrouw? Welnu, dan kan ze toch lezen en studeren in haar vrije tijd? Is zij een sociaal-voelende vrouw, dan zün er toch zoveel ge zinnen die het moeililk hebben en die zij kan heipon? Er Is in ons aller omgeving zoveel ellende, zij kan op dat terrein toch werkzaam zijn?" Een Adam Dan over het probleem: De ge huwde vrouw al of niet uit over heidsdienst ontslagen? Een Adam scbrijft: „Thans zijn in Rotterdam drie- Kon. Ned Korffoaïbond: Eerste klas; OSCRAchilles; Het ZuidenDeetos. Tweede klas A: Deetos 2—HSV; DKC Ready; QuickHet Zuiden 2; Zwer vers—-Spangen 2. Derde klas Ar Rozen burg 2—Actief; Velox 2—Deetos 4; Quick 2Succes. B: Achilles 2—Odo; Deetos 3Unicum; Het Zuiden 3— Merwede: C: Avanti— Ready 2; Trek vogels—Die Haehe 2; DKC 2—Velox; D- Fluks—ALO, Rotterdamse Korfbalhond' Eerste klas A' Rozenburg 3OSCR 2; Spartaan—Poortugaal: B: Het Zuiden 4 Wion 2 Tweede klas A: Trekvogels 2—Spangen 4; De Spartaan 3Eureka; B. Actief 3—Velox 4; Spangen 6—Het Zuiden 5 Derde klas A- Avanti 2— Wion 4; B: Succes 3Charlois 3; Uni cum 2—Ons Huis 3; Actief 4De Over- kanters 4, C: De Overkanters 5—Span gen 6. zaterdagaldelliig: Be Quick—Oud- Beijerland. De Rotterdamse kamer van het Haagse Blfa. Gerechtshof heeft de Duitse Krimiiial-sekretar M_ J. Kohlen, die zich heeft schuldig ge maakt aan gruwelijke mishandelin gen van S.D. arrestanten en het doodschieten van Nederlandse bur gers, conform de cis tot de dood straf veroordeeld. Zoekt u een woning? Hoe vaak heb ik het al niet ge zegd; lees toch vooral hetgeen de advertenties u te vertellen hebben. Meestal is dat veel leerzamer en ^amusanter dan wat er in de krant te lezen staat ra de tekst. Neem nu b.v. de redactionele inhoud van gis teravond, .Wat tas u daar? Amerika blyft herstel van de Republiek eisen nou, leuk om te lezen. Het raadslid Van Halm gaat ia de Raad te keer mooie lectuur. Vanwege het dollar-tekort moeten we aan pappen met Duitslandaange naam kennis te maken. Veelbelo vend plan voor een nieuw zieken huis... stond het er maar vast. Fel le strijd tegen de pokken ra Bata via ook al niet zo prettig om te heseffen. Ho Ying Tsjin zal kabinet vormen zal u zo een 2org zijn; Troebelen in de Rosestraatmooi zo. Van der Waals in cassatie.toe maar.verpleegster wilde wraak nemen op pa te».o zo! Waar zijn die dertig duizend gulden?weet u veel. Ge ziet: niet erg verheffend of grappig. Nee dan die Koeriersters, daar word je niet boos van of eng of bang of ongerust, dat is nuttige en prettige en leerzame lectuur. Zo kan ik me voorsteUen hoe alle woningzoekenden op die annonce zijn afgevlogen waarin een zitka mer, twee slaapkamers en gebruik van keuken werd aangeboden. Hoe bestaat het, nietwaar, net wat u zocht. Nou ja, maar er is vpor ge gadigden een kleine voorwaarde aan verbonden: zij moeten bereid zijn een bouvier, een grote koehond, te verzorgen. Maar natuurlijk doet u dat met alle liefde, al was het een leeuw of een tijger of een kooi met apen, dag en nacht kun nen ze op uw zorgen rekenen als u die drie kamers en het gebruik van die keuken maar krijgt. Al moest u daarnevens nog drie maal per dag de kippen voeren en 's Za terdags de konijnenhokken schoon maken, u een zorg. als u daar maar fijn mag wonen op die drie kamers. Maar wacht eens, in de adverten tie staat ook nog dat ge uitvoerige inlichtingen moet verstrekken om trent uw levensbeschouwing en lief hebberijen. Nu ja, die levensbe schouwing van u is wel in orde, dat blijkt wel uit het feit, dat ge dol graag ergens netjes woont en de zorg voor een bouvier op u wilt ne men. al zou hij zo vals als de duivel zijn. Maar hoe staat het met uw lief hebberijen? Ik heb er zo'n idee van dat postzegelverzamelaars de voor keur genieten en boekenlezers na tuurlijk. die ook vooral maar wat, als ge het in uw hoofd gezet hebt de beste trompettist des lands te worden en al uw vrije i)d offert aan de studie in het toeteren? Of dat ge u niet wel voelt als ge niet drie uur per dag hotjazz op het klavier trom melt? Of indien uw vrouw zo aar dig zingt en als ze vier uur per dag ijverig oefent, mag ze van de winter die solo zingen bij de kooruitvoe ring. Zie, ik wil niet stoken in geluk kige huwelijken, maar ik zou zeg gen: breng haar voorzichtig tot an dere gedachten, als het u ernst is met die drie kamers en de dieren- verzorging, 't Is zo maar een goede I raad van een mede-Koeriersters-ge nieter, die zich noemt DESIDERIUS. Als de plannen van de St. Vin- centiusvereniging doorgaan en daar gaat het aardig op lij ken zal deze zomer Diergaar de BlUdarp weer in het middel punt van de belangstelling staan. Ten bate van deze katholieke vereniging, die een groot volks logement in Rotterdam wil stich ten, zal cr onder de naam „Qriénta" een expositie in Oos terse stijl worden ingericht, zo wel in de Rivièrahal als ln de tuin van de Diergaarde. Er zulten ongeveer 100 stands wor den opgetrokken, naar Indische. Per zische af Chinese trant. De grote fancy-fair wordt ontworpen door ar chitect A. J. M. Buys, dezelfde, die de artistieke verzorging van „Oud Rotterdam" van het vorig jaar in handen had. Van de uitvoering zal veel werk gemaakt worden en niet minder van de attracties, die zoveel mogelijk publiek naar Blijdorp moe ten trekken. Boven het terras in de vijver ach ter de hal zal een 18 m pagode wor den opgericht; de bruggen en de verdere omgeving zullen een Ooster se aankleding krijgen. Het gezel schap van de Nederlandse Opera zal op dit terras op Woensdag 6 Juli de opera Butterfly van Puccini opvoe ren. Paul Pel la heeft zich ervan overtuiad. dat de acoustiek voor het doel geschikt is en gezegd, dat deze gelegenheid voor een dergelijk doel uniek is in Nederland. Op 25 Juni geeft de Marlnierska- Adoprtcnttp LM ^4^ Secretariaat: SCHIETBAANLAAN 88b ROTTERDAM (C.) geeft alle gewenste inlichtingen be treffende Stand verhuur enz. enz. pel van Gijsbert van Nieuwland een concert, qp de 29ste zal Netty van der Valk met haar balletgroep een sprookjesballct dansen op het terras in de vijver en de volgende dag zal zij met medewerking van solisten van het Rotterdamsch Philharmo- njsch Orkest een Oosters programma uitvoeren, Waarschiinhjk zullen Chi nezen een drakendans ten beste ge ven. Ook het radio-show-orkest van Dolf van der Linden, met solisten als Bruce Low en Maria Zamorra zal op een van de avonden tussen 24 Juni en 17 Juli in de open. lucht con certeren. Er zal een gering aantal kermisattracties zijn. Ook in de stad zal op de trom ge slagen worden: padvinders zuilen met vlagvertoon naar de Diergaarde opmarcheren en ca, 20 geüniformeer de muziekcorpsen uit Rotterdam hebben toegezegd, dat zij van da Coolsingel naar Blijdorp zullen marcheren, waar gezamenlijk de nog te compeneren „Oncntamars" zal •worden uitgevoerd. Men verwacht, ook van buiten Rotterdam, een groot aantal bezoe kers; men noemde een totaal aantal van 150.000. 32, Rob ziet wel in, dat verdere tegenstand nutteloos is en hij geeft zich over, maar zijn ge zicht staat niet erg vriendelijk, als hij aan boord van de i(Walrus" klimt, Larry staat hem grijnzend op te wach ten, „Zo, zo", zegt hy sarcastisch, „daar heb ben we on?e vriend Rob weer. Al weer aan het" spionneren? Leer je die streken nooit af?" Rob antwoordt maar niet Hij moet toelaten, dat een paar matrozen hem fouilleren en daarna op sluiten. Larry is een ge wetenloze schurk, weet hij, maar wat hij pre cies in het schild voert is hem nog niet dui delijk. Maar veel goeds zal het wel niet zijn. Enfin, voorlopig moet hü in zijn lot berus ten Ondertussen wordt er op de brug hef- tig gediscussieerd tussen de kapitein en Larry, aanspoelen en hun tegenstanders op een. spoor □ver de vraag, wat er met de „Vrijheid 11" brengen. Ze besluiten het schip op sleeptouw moet gebeuren. „Laten we dat scheepje maar te neihen. vernietigen", zegt de kapitein. Maar daar is Larry tegen. De wrakstukken zouden kunnen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3