BOLS pnmmis Ht&op 29200 Kaat Mossel zal met een wagenspel herleven Antabus: tegen alcoholisme „Beginnen met wat verenigt" Officiële mededeling over wreedheden in Indonesië 7 2MfUW'i Opvoeringen door de gehele stad op Koninginnedag SANAPfültl Julius Katchen voor de V.U. Marktberichten Rotterdam krijgt nieuwe „soos" Enkele tabletten maken van dronkaard geheelonthouder Nederrijnse havendag De „Volendam" en haar laatste wil Bij de Dode Zee werden belangrijke manuscripten gevonden Tuinieren is ook een vak Riïnvaart GELD P 3 A H O S Zaterdag 12 Maart 1949 5 EEN der hoogtepunten x-an de Konineïnnedegvierinfi; op 30 April te Rotterdam zal worden dc opvoering van een wagenspel, waarvoor liet „Comilé voor Nationale Belangen" het initiatief genomen heeft. Door twee groepen amateur-spelers zal op tenminste zes plaatsen in tie stad een zg. wagenspel vertoond worden, ongeveer ln de trant zoals in dc Middeleeuwen gebruikelijk was, Kaat Mossel, de uit dc Rotter damse historie bekende Oranjevereerstcr en Patriotten-haatster, zal er de hoofdfiguur van zifn. Vaste schouwburgen waren de Middeleeuwen onbekend. De mirakelspelen, zoals „Marijke 'van Nim wegen" cn kluchten als „De Buskenblaser", werden opgevoerd op een wagen, waarop het toneel gemonteerd was. Als enig decor diende doorgaans de gevel van een of ander openbaar gebouw; van requisietcn zoals wij die nu ken nen, was geen sprake. Het paradijs in de religieuze stukken werd meestal heel simpel aangegeven met een bloempot; de fantasie van de toeschouwers moest de re&t maar doen. Afgezien van enige moderne ex perimenten voor de fijnproevers zou het tegenwoordig publiek niet meer geestdriftig kunnen wor den voor een vertoning in middel eeuwse enscenering. De heer J. van Katwijk, secre taris van het Conti té voor Natio nale Belangen, heeft dan ook het wagenspel, dat op 30 April wordt opgevoerd, aangepast aan de op vattingen van deze tijd. Het principe is echter gehand haafd: een plankier over twee wa gens; een gebouw als achtergrond en de toeschouwers in de open lucht. Het toneel krijgt echter cou lissen en losse decors, terwijl het gesproken woord door een geluids installatie wordt versterkt. Voor de spelers wordt achter het wagento neel een gesloten vrachtauto als kleedkamer ingericht. Met de afdeling Rotterdam van de NATU (Ned. Amateur Toneel Unie) werd contact gezocht en ge vonden. Zowel de voorzitter, de heer Van Gelderen, als de regis seur, Willem van der Loos, waren enthousiast. En aan acteurs en ac trices natuurlijk geen gebrek! De moeilijkheid was, een voor 't wagenspel geschikt toneelstuk te vinden, dat de brede massa zou kunnen boeien. De middeleeuwse spelen zoals „Marijke van Nimwe- gen", kwamen niet in aanmerking. Rotterdamse historie Tenslotte kwam de heer G- M. van Veen, brigadier bij de Vreem delingendienst en leider van het pol itïe-amateurtoneel, na een „duik" in het gemeentearchief te voorschijn met een alleszins bruikbaar onderwerp: Kaat Mos sel, de keurvrouw van mosselen uit de Zwanesteeg te Rotterdam, die om haar vurige en oproerige bewijzen van liefde voor het Oranjehuis en ha&t tegen de re genten-patriotten, van 1784 tot 1787 in de gevangenis werd op gesloten. De heer Van Veen maakte Kaat Mossei tot de hoofdfiguur van een volksstuk. De uitbundige Oranje feesten en de relletjes tegen de re genten, waarvan Kaat Mossel de ziel was, vormen vanzelfsprekend dankbare stof voor een hartig brokje volksleven uit de 18e eeuw. Voor de figuur van Kaat is reeds 'n Henriëfcte-Davidaachtig type ge vonden, terwijl ook de andere rol len goed zijn bezet, Pieter Den Besten maakt de de cors, die een stuk oud-Rotterdam Zwanesteeg en Nïeuwmarkt zullen voorstellen. Er zijn twee groepen van elk 16 spelers gevormd, zodat het wagen spel, dat ongeveer een uur duurt, Straffe straffen voor prij sover treder s Voor de Tuchtrechter voor de Prijzen verscheep deze week als eerste een caféhouder uit Gouda, f 500.- werd de juiste straf geacht voor het te duur verkopen van jenever, coca-cola en consumptie- 1JSj3e tweede was een Rotterdamse vertegenwoordiger, die ongeveer 600 kg. amandelen aan banketbak kers had verkocht voor 1100 per 100 kg. De boete bedroeg f 700,-. Een Rotterdamse kantoorbedien de verkocht amandelen wel iets goedkoper, maar toch nog altijd te duur. Hij kreeg f 1.000,- boete. De derde amandelenverkoper, een banketbakker, had t 1025,- be rekend per 100 kg. Ditmaal be droeg de boete f 2000,-, Een in be slag genomen baal amandelen van 60 kg. werd echter aan de veroor deelde teruggegeven. Als hij nu maar niet probeert deze amande len zo duur mogelijk te verkopen om zijn schadepost weer enigszins goed te maken! Advertentie I.M. Hoofdpijn - Kiespijn Zenuwpijn i helpt altijd PAROOL-KALENDER Hallo jongens en meisjes, Mijn vriendjes en vriendinnetjes van '6-10 jaar kregen een guitig raadsel op te lossen. Het luidde: Het is een schalk, maar als je hem een andere kop geeft, is het een deel van je been. Alle inzenders zonden de goede oplossing^ Het apie van Japie heeft 2 prijswin naars aangewezen. Ditmaal zyn het: Hanny Roetman, Delfgauw- straat 76, Rotterdam; Martien Kooyman, Rotterdamsedjjk 241a, Schiedam. Voor de jongens en meisjes met een knobbel voor aardrijkskunde was de rivieren puzzle maar eer peuleschilletje. Vandaar de veie inzendingen, die Japie te verwer ken kreeg. De oplossing luidde: Ebro, Elbe, Rijn en Donau. Prijs winnaars zijn: Wiliy v. Dyl, Ael- bxechtskade 80, Rotterdam; E. v. Rotterdam, Tuitüaan 19, Pernis. Prettige Zondag allemaal en tot de volgende keer. tegelijkertijd op de Ltnkel en Rech ter Maasoever zal kunnen worden opgevoerd. Het ligt in de bedoeling het spel te vertonen op diverse pleinen, waarvoor de Brink op Vreewijk. Charloise Kerksingelw (tegenover het oude kerkje), kijnackerplein, Bospolderplein en het plein bij de Prinsekerk in Blijdorp in aanmer king komen. De plaatsen van ver toning zijn echter nog niet defini tief vastgesteld. Het wagenspel zal in de wijken worden aangekondigd door een heraut te paard in middeleeuwse dracht, die met hulp van een bek ken de voorstelling aankondigt, zo als in vroeger eeuwen de gewoonte was. Hoe het nu zal gaan, wanneer op 30 April het Oranjezonnetje ons in de steek laat en het regent? „Misschien kunnen we het to neel afdekken met zeildoek", meent da heer Van Katwijk. En de toeschouwers? Kaat Mossel zal hun misschien de regen doen ver geten of anderseen dak van parapluies! Julius Katchen heeft in korte tijd een plaats in de rij der mees- terpianisten weten te veroveren. Dit is zeer verklaarbaar, want Katchen brengt zijn toehoorders niet alleen in verrukking door zijn. grote virtuoze techniek maar even eens door de wijze waarop hij een werk weet uit te beelden. Zijn voordracht is vrij van mooidoenerij. Er spreekt een be wust streven uit om aen werk zo getrouw mogelijk weer te geven, het te interpreteren geheel in de stijl die het krachtens zijn inhoud verlangt. Gisteravond heeft de nog zeer jonge kunstenaar een recital in de Remonstrantse kerk voor de leden van de Volksuniversiteit gegeven, dat even grootse indrukken heeft nagelaten als zijn optreden hier met het orkest toen hij Brahms speelde. Van Moussorgsky vertolkte hij de „Tableaux d'.une exposition". Dit werd inderdaad een uitermate boeiende en meesterlijke prestatie, want niet alleen kreeg de techni sche zijde ervan door de gave, klare speeltrant een bijzondere aantrekkelijkheid, doch in niet mindere mate, mede door de in tense spanning, ook de artistieke kracht waarmee deze geniale mu ziek tot leven werd gewekt. Deze vertolking overtrof dan ook, voor zover dat de uitbeeldingskracht betreft, nog ongetwijfeld die van Beethoven's Sonate op 110. Na de pauze speelde Katchen een drietal Intermezzi en twee Rhapsodieën van Brahms, een Bal lade en een Berceuse van Chopin eveneens met een bewonderens waardige pianistiek en een zuiver stijlbegrip. Dat het enthousiaste publiek na Liszt's „Mephistowalz", die het concert besloot de kunstenaar nog twee toegiften afdwong, was alles zins begrijpelijk. Herman van Bom. SLIJKHUIS KOMT NAAR HUIS Slijkhuis heeft zich laten schrap pen voor de wedstrijden te Hamil ton (Ontario) in verband met de hinder, welke hij nog steeds on dervindt van zijn beenblessure. Maandag liep Slijkhuis te Montreal maar na afloop klaagde hij weer over pijn. Zondag keert onze land genoot naar New York terug en Woensdag vliegt hfj naar Schiphol. Advertentie LM. Bevolking Rotterdam In Januari vermeerderde de be volking van Rotterdam met 704 per sonen en bedroeg op 1 Februari 666 518. De cijfers voor vestiging en ver trek in Januari zijn resp. 1430 en 1315 voor geboorte en overlijden 1198 en 528. Op 1 Februari telde Rotterdam 8766 vrouwen meer dan mannen. Veiling Barendrecht 11 Mrt. '49. Peren standaard 801,06; peren huis houd 59711- appelen, standaard 68—91: appelen huishoud 47—71; appelen val 2840; rode kool 1421; boerenkool 8 22 uien; 1.10—3 90; Dreï 7—15.. witlof 4156; spruiten 40—61. knolselderij 2 16; peterselie 7 80—9 80; selderjj_ 8A0— 10 40; rabarber 40—66; kroten peen 2,80—5.40. Met verheugde gezichten vertel den ons Vrijdagmiddag de studen ten van Societas Studiosorum Re- formatorum, dat zij binnenkort de beschikking krijgen over een gloed nieuwe sociëteit, die zal verrijzen in de onmiddellijke nabijheid van de hogeschool. Op de plaats, waar vroeger naast de hogeschool enkele schuil kelders stonden, komt nu. de „soos", een se mi-permanent gebouw. Er wordt dus speciaal materiaal ge bruikt, zodat men niet zal kunnen zeggen,-dat de bouw van wonin gen vertraagd wordt. Het gebouw krijgt een rond dak en zal betrek kelijk hoog zijn: Beneden een rui me vergaderzaal en boven kleinere lokalen, meer ingericht naar de eisen der gezelligheid. Architect A. de Haan heeft het ontwerp ge maakt en 'n aardige maquette ver vaardigd- Over een maand hoopt men met de bouw te beginnen. De studenten helpen zelf mee. Tot dusver moest S.S-R. steeds een localiteit huren voor haar bij eenkomsten en het was vaak moei lijk, een zaal te krijgen, die groot genoeg was. Deze zorg zal zij spoe dig niet meer kennen. Vandaar die verheugde gezich ten. Geen wonder, wanneer men der gelijke mededelingen kan doen op zijn 31ste dies natalls! In Skandinavië wordt momenteel op grote schaal gewerkt met een nieuw middel tegen drankzucht, dat zelfs verslaafde alcoholisten van hun slechte gewoonte kan weerhou den. Het innemen van enkele ta bletjes is voldoende om elke drank die alcohol bevat weerzinwekkend te doen smaken. Gebruikt men geen alcohol, dan ondervindt men van het ,middel echter geen enkel ge volg. Slechts samenvoeging van al cohol en Antabus, zoals de ontdek ker het preparaat noemde, in het lichaam leidt tot schadelijke gevol gen: de gebruiker wordt na enkele minuten „zeeziek", gaat overgeven, zijn pols stijgt tot 130 en er doen zich hartkrampen voor. Iemand met een zwak hart zou door deze tablet ten een onvrij willige zelfmoorde naar kunnen worden. Door het grote aantal „ongelukken" dat An tabus op deze wijze heeft veroor zaakt, hebben de regeringen van heel Skandinavië de verkoop van het nieuwe wondermiddel aan een medisch recept onderworpen, aldus de "Weltwoche (Bern). Door toeval ontdekt. Een Deense arts, dr. Erik Jacob- sen. had de gewoonte door hem ver vaardigde geneesmiddelen eerst op zichzelf te proberen. Op een dag had hij een medicijn tegen lintwor men verbeterd, nam enkele pillen in, en toen hij geen enkele nadelige uitwerking constateerde, schonk mj er verder geen aandacht aan. Toen hij echter enkele uren later temid den van zijn tafelgenoten rustig zat te eten, en.... te drinken, voelde hij zich misselijk worden, en kreeg het benauwd. Bovendien bemerkte hij, dat alcoholhoudende dranken hem tegenstonden. Als rechtgeaard man van de wetenschap onderzocht dr, Jacobsen dit alles, en kwam na herhaalde proefnemingen, tot de conclusie, dat hij een practisch mid del tegen drankzucht had ontdekt Collega-artsen in Denemarken en Zweden zetten zijn. proefnemingen voort en sindsdien konden velen, die aan drank verslaafd waren, ge holpen worden. Dr, Jacobsen noem de zijn tabletten Antabus, afgeleid van het Engelse „anti-ab.use of alco hol". In Zweden vervaardigt een firma een dergelijk preparaat onder dc naam AbstinyL welke naam voor zichzelf spreekt. De jaarlijkse pro ductie van 4 milljoen van deze ta bletten is nauwelijks groot genoeg am aan de aigemene vraag te vol doen. Patiënt moet meewerken In Zweden, waar zeer veel alco holisten zijn, en ook in Finland, wordt het geneesmiddel in alle drankbestrjj derskliniëken gratis uit gereikt. Er is echter één „maar" aan dit middel verbonden; de patiënt moet zelf willen meewerken. Het moet niet zo gaan als indertijd in Finland, waar een vrouw bijna een heel gezelschap vermoordde, toen ze, om haar man van de drank af te helpen. Antabus door het eten deed. De "gasten hieven nietsver moedend hun glas, maar lagen bin nen minder dan geen tijd kermend onder de tafel. Drie van hen ont snapten ternauwernood aan de dood; de anderen knapten na enkele uren weer op. In een rapport van een Zweedse arts wordt gezegd, dat in 68% van de gevallen de behan deling na drie maanden volledig succes heeft. Slechts 6 van de 100 gevallen moeten als onverbeterlijk worden beschouwd, Deze cijfers stemmen overeen met verklaringen van andere artsen uit Zweden, De nemarken en Finland. Allen, zegt de Weltwoche, leggen er de nadruk op, dat de beste resultaten bereikt wor den, wanneer de patiënt tegelijker tijd psychotherapeutisch wordt aan gemoedigd'actief aan zijn genezing mee te werken. In het kader van de Nederrijnse havendag heeft gisteren mr. K, P. van de Mandele, voorzitter der Ka mer van Koophandel en fabrieken voor Zuid-Holland, in de aula van het, Museum Boymans een voor dracht gehouden over „Die funktto- nelle Dezentralisation von West europa". In deze voordracht ontwikkelde de heer Van der Mandele enige stel lingen, waarmede hij wilde aan tonen op welke wijze een positieve en actieve internationale samen werking mogelijk gemaakt kan worden. Wanneer wij, aldus spreker een ogenblik het gehele wereld beeld beschouwen, zien wij duide lijk twee stromingen. De ene is het streven naar nationale onafhanke lijkheid, de andere de drang naar een radicale sociale omwenteling. Terwijl wij in het Westen in de eer ste plaats met een interne sociale structuurverandering te maken hebben, lopen buiten Europa de po litieke sociale omwentelingen door cn in elkaar, hetgeen dc problemen niet vereenvoudigt. Met deze stro mingen moet iedere internationale organisatie rekening houden, wil zij niet bij voorbaat tot mislukken gedoemd zijn. Als facetten van in ternationale samenwerking noemde spreker de UNO, de federatie en de functionele overeenkomsten, die hij aan een nader onderzoek onder wierp. Het bestaan van een ooste lijke en een westerse federatie noemde de heer Van de Mandele weinig opwekkend. Zy zouden zeker :een oplossing brengen en nog min der een garantie betekenen voor dc vrede. Wie doet lets? Thans mopten wij weer een nieu we wereld opbouwen; wij zullen moeten beginnen met wat ons ver enigt en ni°t met wat ons scheldt. W'Ü mogen daarbij noch reactinn- nair nooh utopistisch zjjn en zullen ons moeten hoeden ln eens te veel te willen, Wat do Kyn betreft, al dus spreker, behoef lk TT niet te zeggen, dat hjj ais bewaker van do poort van Europa functioneel een veel groter aandeel in de Rjjn heb ben dan ons qua Inwoners en poli tieke macht toekomt. Wij kunnen ons voorstellen dat landen als Würtenberg en Luxem burg vry neutraal staan ten op zichte van de vestiging ener Rhine Development Corporation, terwijl wij hemel en aarde zullen bewegen om weer ouzo natuurlijke functie te mogen vervullen. Na er op gewezen te hebben dat oorlog een zekere ondergang van onze christelijke cultuur betekent, concludeerde de heer Van de Man dele, dat wij de handen niet in de schoot moeten leggen. Wij moeten een nieuw Europa met dc oerdrang van iedere menselijke gemeenschap, met dc grond-idee van het funstlo- nalisme beginnen en tot allen de vraag richten; Wie doet Iets? Na deze inleiding gaf ir. N. Th. Koo- mans, directeur van het haven bedrijf. gemeente Rotterdam, een uitstekend gedocumenteerd over zicht van de Rijn als de ruggegraat van het Westelijk Enropees verkeer, waaraan relief werd gegeven door het vertonen van een aantal lan taarnplaatjes Des middags hebben de Duitse gaster, een rondvaart gemaakt door het havengebied van Rotterdam, De ietwat matte gedrukte stemming, die aan boord voelbaar was, ver dween des avonds bij dc gemeen schappelijke maaltijd in dc grote vergaderzaal van dc Kamer van Koophandel by na geheel, hetgeen voor mr. Beerman reden was om op te m riten, dat het schip het jjs had geb.okmi. Gedurende de maal tijd is nog door enkele gaston het woord gevoerd, waarbij de opmer kelijk knappe rede van dr Von Fal- kenbausen over het bankwezen niet onvermeld mag blijven. Voor de bemanning van de „Volendam", die zo lang buiten gaats is geweest, heeft „De Zuider Kunstkring" een toneelavond ge geven. Ook de leden van de sport vereniging A.S.V., die de Kunst- lering in moeilijke dagen ter zijde hebben gestaan, waren uitgeno digd, Een der leden van „De Zui der Kunstkring" had s een fraaie maquette gemaakt van de „Volen dam". Vrijwel iedere toneelvereniging raet enige reputatie heeft nieerma len de hebzucht van erfgenamen uitgebeeld, die zich tijdens het leven van tante nooit laten zien, naar na haar dood, van heinde eri ver komen opdagen om haar be grafenis bij te wonen en een be hoorlijk deel van de erfenis in be slag te nemen. Natuurlijk ge schiedt dit niet steeds naar het voorbeeld van Herman Heijermans en zo heeft ook de schrijver van „Haar laatste wil" het voorname lijk gezocht in luidruchtige scènes, de kibbelarijen tussen de leden van de uitgebreide familie, die het publiek moeten vermaken. De leden van „De Zuider Kunstkring" hebben geheel aan deze bedoeling beantwoord; „kruidenier Groen", die zich plotseling onder de plak van zijn vrouw vandaan werkt, verdient een aparte vermelding. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzee se Gebiedsdelen worden verzon den. De datum, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen; Naar Curasao en de overige Ned. Antillen: 18 Maart „Hydra" (16 Maart). Naar Suriname in afwijking van vorige opgave: 22 Maart „Cottica" (19 Maart). Met ingarg van 1 Maart 1949 is be noemd tot Inspecteur van 's Rijks ->e- Jastingen dc surnumerair van 'e Rijks belastingen de heer B. D. Bosman te Rotterdam, inspecteur der belastingen. 1ste afdeling. Advertentie LM. Vliegen, muggen en de rest sterven zeker door FUNEST. Geestelijk leven Advertentie LM. Wetenschap houdt zich er mee Bezig In de 2omer van 1947 hebben zwervende bedoemen, die op weg waren van het Jordaandal naar Bethlehem, in een grot ten. noorden van de Dode Zee, een aantal krui ken gevonden, dat enkele beschre ven rollen bevatte. De grot was ge deeltelijk ingestort, zodat de hoofd ingang geblokkeerd was en slechte een kleine opening de toegang vrij liet. De bedoekten lieten hun vondst zien aan de Arabische Sheik in Bethlehem, die ervoor zorgde, dat de rollen terecht kwamen bij het Marcuaklooster te Jeruzalem. Naar prof. de Boer uit Leiden in het Ne- deriandsch Theologisch Tijdschrift meedeelt, schijnen in het geheel elf rollen gevonden te zijn Viif zyn gekocht door de American. Schools for Oriental Research; de He breeuwse universiteit in Jeruzalem heeft op vier rollen beslag weten te leggen cn de overige zijn terecht gekomen bij particulieren. De tek sten zijn gedeeltelijk op perkament, gedeeltelijk op bruin leder geschre ven, met verschillende hand maar uit dezelfde tyd., Dr, Treves van de American Schools for Oriental Rcsearcn en dr. E. L. Sukenik, -pro»e«- sor aan de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, hebben onafhankelijk van elkaar een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Zij hebben de rollen gefotografeerd cn bestudeerd en kwamen beiden tot de conclusie, dat de documenten echt zijn en geen vervalsingen kunnen bevatten. Zij moeten dateren uit de tweede of eerste eeuw vóór Christus. Voor zo ver de manuscripten ontrold zijn na een chemische bewerking be vatten zij de complete tekst van het Bijbelboek Jesaja, een deel van het boek Habakuk met commentaar en een „Leefregel voor een Joodse sects? Geleerden achten deze vondst de belangrijkste van de laatste eeuwen. Het grote belang ervan schuilt in de ouderdom van de tekst." Er zijn niet zoveel werkelijk oude He breeuwse handschriften bekend- De oudste Nieuw Testamentische papy rushandschriften dateren van min der dan twee eeuwen na het ver vaardigen van de oorspronkelijke geschriften; tussen de oorspronke lijke teksten van hot Oude Testa ment en de grondteksten, waarop de Bijbelvertalingen steunen, liggen een ol tweeduizend jaar. De Oudste Hebreeuwse handschriften van de Bijtel van grotere omvang dateren van enerveer 900 tot 1000 jaar na Chrisius. Eindelijk is dan nu een hand schrift ontdekt van een der belang rijkste boeken van de Bijbel uit de tijd van vóór de verwoesting van Jeruzalem, vrij zeker van vóór de geboorte van Christus, waarschijn lijk zelfs uit de tweede eeuw vóór Christus, in uitstekende conditie. Het critische onderzoek heeft uitge wezen, dat de teksten, die gebruikt zijn voor de Bijbelvertalingen, niet noemenswaardig anders zijn. Enkele kleine gedeelten van ondergeschikt belang zullen wellicht anders gele zen moeten worden, maar ln het al gemeen kan gezegd worden, dat de Tuin van hoveniers op Floribunda Ai wandelend over het terrein van Diergaarde Blijdorp, waar de Floribunda thans duizenden bezoekers trekt, trof ons de uitstekend verzorgde tuin achter de Rivièrahal, die is aangelegd door de Bloemisten Patroonsvereniging Rotter dam en Omstreken. Dat js vakwerk, dachten wil cn het doet m zijn snort niet onder voor de uitmuntende staal tjes van k iv c kers kunst, die in de hal tentoon gesteld worden. Toen we hoor den, uat deze tuin gedurende de gehele zome.- in tact zal blijven en dsi hb tel kens van nieuwe verse plantin over eenkomstig het seizoen, zil werden voorzien moesten wy er rneer van veten „Weet u", zei ons iemand die het ken weten, de afdeling hoveniers van deze vereniging wil met deze tuin aantonen. vakkundig ingericht >s. Tuinieren is in Nedcrl een geliefde bezigheid maar u bent met me eens, vaak wordt cr maar wat van gemaakt. Dat komt in ee meeste gevallen niet door een gebrek aan financien maar wel door een gebrek aan kennis. Tmnjeren is ook een vakf „Dat vak kun jc beoefenen als lief hebben! cn inderdnad welen sommigen bevredigende resultaten te bereiken Maar dat komt niet vaak voor en dat is jammer Hoeft een tuin peen recht op goede verzorging? En wie kan daar beter voor zorgen dan de vakman? Deze hoveniers staan hun mannetje u ziet het. Geen wonder, want pas na een opleiding van een jaar of zes kunnen zij een er kenning als hovenier aanvragen Die opleiding is heel goed. houdt om in algemene kennia van planten en bloe men e.d., bloemisterij en tekenen van tuinen. Er is een vrij zwaar examen en wie het diploma in zyn zak heeft, js een bekwaam vakltnn Wie door hem 7iin tuin laat verzorgen kon er oo reke nen, dat die er keurig uitziet, En indt u dat met heel wat waard?" grondtekst van Jesaja bijvoorbeeld volkomen betrouwbaar is. Prof. Sukenik bevindt zich thans in Amerika, waar hij tracht, de nog ontbrekende tekst met behulp van infra-rode stralen, leesbaar te ma ken. GOEBITSJEF WEIGERT TE ANTWOORDEN De Rus Goebttsjef die verleden week te New Vork ward gearresteerd be schuldigd van splonnage heeft giste ren geweigerd te antwoorden op vra gen die hem door het federale hof werden gesteld Hu berien zich oo z: diplomatieke onschendbaarheid. volgens de Amerikaanse autoriteiten in het onderhavige geval met geldt Goebitsjefs medeplichtige de Ameri kaanse miss Coplon ontkende alle schuld. Haar proces zal 1 Aonl begin- gewocmtc een goede gewooatel Alleen Westmark zal geldig zijn in Berlijn De Westduitse mark zal naar Reuter verneemt, nog voor eind Maart het enige wettelijke betaal middel worden in de Westelijke zones van Berlijn. Tot dusver zijn in West-3erlijn zowel de Oostduit- se als de zgn. B-mark geldig; de laatste kan niet in de Westelijke zones van Duitsland als betaalmid del worden gebruikt. Men hoopt door de nieuwe maatregel de eco nomische samenwerking tussen Berlijn en Bizonïë te bevorderen. maar... de beste gewoonte is3 atag een fêcuzsfè Want Bols blijft te allen tijde Bols: 'n zeer oude, zuiveregraan- genever, zonder bijmenging, die steeds op volle sterkte van 40 1 wordt afgeleverd. Daarom is Bols altijd pittig en toch zacht. In verband met de ln de pers ver schenen mededolingen over ver meende wreedheden, welke door de militairen in Indonesië zouden zijn bedreven, wordt van officiële zijde het volgende medegedeeld. Reeds dadeiyk na het voor het eerst verschijnen van voorbedoelde berichten in dc pers in Januari 1949 heeft de toenmalige minister van overzeese gebiedsdelen aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon telegrafisch verzocht om terzake onverwijld een objectief grondig en gestreng onderzoek te doen instel len. Nadien in de pers verschenen berichten met beschuldigingen rijn steeds met de meeste spoed voor nader onderzoek en bericht naar de regering van Ridcnesië doorgezon den Sedertdien van de regering van Indonesië ontvangen telegrammen melden echter, dat voorzover over feitelijke gegevens kan worden be schikt, een terzake ingesteld nauw gezet onderzoek in Indonesië tot- dusver geen feiten aan het licht heeft gebracht, welke de geïncri- meerde ernstige mishandelingen by verhoren noch andere feiten be vestigen, Op de verhoren door de inllchtings- en veiligheidsdiensten wordt zeer strenge contröle uitge oefend door do hoofden van deze diensten, zodat stelselmatige mis handeling uitgesloten moet worden geacht. Voorts blijken de beschuldigingen inzake het doodschieten van gevan genen in de onderzochte gevallen ongegrond te zjjn. In de gevallen dat militaire nood zaak er toe dwong een kampong te slechten, is zulks steeds geschied in overleg met het betrokken Indone sische binnenlandse bestuur en na evacuatie van de bevolking. Het is gebleken, dat dc leger commandant in Indonesië in aamen werking met de procureur-gene raal bij het Hooggerechtshof in vo renbedoelde onderzoeken de meest mogelijke medewerking verleent en diligentle betoont. Alle daders vaif voorgebrachte feiten inzake ge pleegde wandaden worden cn zijn steeds met gestrengheid in straf rechtelijke zin vervolgd. De legercommandant heeft trou wens reeds van de aanvang van het optreden der troepen in Indone sië af, in verscheidene dagorders en aanschrijvingen, door voordrachten en door artikelen in de soldatenbla- den bij de troc met ernst het be sef ingescherpt, dat zij bij hun op treden tegenover leven en eigendom van ae Indonesische bevolking je grootst mogelyke zorg in acht heb ben te nemen en zich in het bijzon der hebben te onthouden van enige vorm van mishandeling. Tenslotte zy nog gereleveerd, dat op 2 Maart de minister-president fn de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heeft medegedeeld dat aan de H.V.K. telegrafisch is verzocht een onderzoek ie doen instel Jen naar de geuite beschuldigingen. Uit het sindsdien, ontvangen antwoord van de H.V.K. is gebleken, dat de le gercommandant met instemming van de H.V.K. reeds vóór ontvangst van dit telegram aan de procureur- generaal bH het Hooggerechtshof ta Batavia had verzocht bedoeld on derzoek te doen Instellen. Echter kan niet worden verheeld, dat de anonimiteit en de vaagheid van de publicaties, zonder vermel ding van troepen-onderdeel, plaats en datum m.b.t. de geincrimeerdo handelingen, zogenaamd doch volstrekt ten onrechte om repré sailles op de rapporteurs te voor komen, een snel en doeltreffend on derzoek uitermate bemoeilijken, temeer daar de vermeende wanda den veelal slechts worden aange duid in een gebied, groter dan bijv. Frankrijk of enig ander land in Europa. LOBITH. Gepasseerd op 11 Mrt '43. Opvaart; Marle, Soja, Anna, Mos* selle, Marlastein, Edmond, Express 41, Express 42, Hijnsehelde 12, Rljnscheiaa 20, Comptoir 27, Caja, Flits, Alphonse et Anionic. Sualie, Pierre Jeanette, La bor, Excelsior, Gejo, Maria, Vrijheid, Ierland, Mercunus, Coram, Exito, Ste phanie, Residu, Adrlana. Jason, Hen dor, Adrians 3, Theadjoca, Jeanette, Foura- ge 4, August, Lfvlen, Vios, Labrador, Kanaalvaart 21, Energie 5, Drie Gezus ters. Aanna. Guri, G.H.. Antonius Ma ria, Algol, Adeline, Irnungaxü, Jeanette, Kanaalvaart 5, Kuijsdael, Alioth. Valuas, Anthemael, Strom boll, Epes Nostra, Pascha, Naptha 6, Walburgia Sophia 1. St. Antome. Lustor, Transport C7, Een dracht, Henja, Iris, Coad, Zwartewater, Corry, Corpeja, Hitbon, Risico, De Vlie gende Hollander. Wico, Corry, Kciribs, Caritas. -Salf. Framar, J&ma, Frisa. Hen driks Arnolds, Lena, Helena, Meuse. Naptha 0, Natrise, Waasland, Karei. Jean Millot, Hortense, Valkyne, Libra 3, Joseph Valentin, Geanto, Amor, Paul, Rival, Madoera 2. Damco 6, St. Fran- ciscus, Maas. Dc Stoop, Garo, Claude ernhard. Poseidon 3, Damco 56. Marga ret ha, St. Antonius, Maria Christina, Anna, alic Duitsland; Albatros, Straats burg; V«rbano. Valeriana, beide Basel. Afvaart: Dick, Maasstroom 31, Ni- belungen, Fefra. My nam, Orpheus, To- lima, Celebes, Ftores, Leba 2, Antwart, Obernai, Bavaria, Toutonla, Atractie. Gerard, Sphinx, Gelderland 5, St. Maria 2, Saga, Schiebroek, Saeredam. Brahms, Silvermeeuw, Sanuta Maria, Francesco, Marjo. Maasstroom 35, Juliana. Credo, Leeghwater, Leviathan, Kanaalvaart 25. Capncorrnea, Austria, Citerna, Lim- hurgia 2, GJselher, Deo Juvante. Over- ljsei. Morgenster. Wolga, Vertrouwen, Lainartine, Lloijd 24, Alexander Mille- rnnd, Poma, OpeDei. Kanaalvaart 14, alle Rotterdam; Isto, Encor, Elisabeth. 15, aüe Amsterdam; Roelofje, Gerarda, Maria, alle Zwolle; De Goede Verwach ting, Vorchten: Johanna, Gorssei; Titia, Maaresen; Tcnax 2, Medemblik; Krim pen a. d. Lek, Krimpen a. d. Lek; Math. Stinnes 67, MJllingen; Geertrulda, Lek- kerkerk; Stientje, Goes; Vertrouwen, Haarlem; Spes, Wagenlngen; St, petrus Camsius, Huissen: Antonia Vegina, Zwartsluis; Geja, Wierden; Ika, Vrie- zenveen; Simon, St, Antonius. Saaie, 5t. Antonius, Neziexes. Legia, Ida, Wol ter. Godam 76, Silvaplan. Elbe, Adolf, Alcedo, Nieuwe Zorg, Veni, Berdina, Leo Jan, Petrus, Marguerite, Schelde, Slorre der Zee, St. Maria, Francois. Twee Gebroeders. Amandus, Roma 2, Deus Regit 1, alle België. Reeds lang bestaande, winstgevende onderne ming (N.V.) vraagt voor uitbreiding ln aandelen van f 1000.- of obligaties met een rente van 5 Br. no. 2661 bur. v. d. bï. Door lnrniting beschikbaar een aantal gebruikte Duitse kruissnarige in zeer goede staat. Diverse prijsklassen. Levering met 5 Jaar garantie. EENDKACHT5WEG 13, TEL. 25674 ROTTERDAM Z/fi da. door ?78, Ik staple een beetje beduusd achter de Gïchel- vogel aan,_want het gebeurt je niet iedere dag, dat aen vogel je de weg wlist. Maar die opmerking van hem over het zeeroven liet ik niet op me zitten. A! was het dan een dier, ik wilde niet, dat hij verkeerde dingen van me dacht, ik deed de vogel het hele ver haal van mijn avontuur op de „Plompos" en het dier was pienter genoeg om te begrijpen, dat ik de waarheid sprak. „Hihi", zei hij; „Een eerlijk mens op dit eiland, hoe bestaat het. Je bent de eerste van het jaar, hihi. Ah, hier is het, hier groeit het kruid, |e_in moet nemen om tegen -dat lach-gas te kun- i, hihi. Wacht, ik zal het voor je plukken". Je kon dat |i nen. goed zien, dat het hier een bijzondere buurt was, da bloemen, die om mij heen groeiden warer» wel een meter hoog en het rook erg zoet. Maar het belang rijkste was natuurlijk het kruid; de Gichelvogel peu terde wat met zijn snavel in de grond en toonde mij eindelijk een blauw plantje. Ik stak mijn hard uit om het aan te nemen... Een meter of tien achter mij zaten Prik en Prak, die ons gevolgd weren. Veel praten deden ze niet, toen ze merkten wat Ik van plan was. Prik greep zijn geweer, kroop achter een struik en richtte heel nauwkeurig. En hij stond bekend als een goed schutter...

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5