Aisatiana te Delft Een demonstratie van de Sinjoren Jeugd scoort twaalfmaal Zweedse kruiser Gotland te Rotterdam Maandag 14 Maart 1949 In de Prinsenhof Twee concerten Triomf voor Triumph Fanny" ere-Iid van de K.N.A.U. Maar tien daarvan kwamen van de Belgische voeten Zwakke Nederlandse achterhoede Gymnastiekvereniging „Aspasia" Rotterdam-Antwerpen Friezen speelden „Krustocht" u roirramm^ 't Begon met bellen blazen Voortreffelijk spel van Amsterdam Rijnvaart JohnnieMovieswas zijn geld niet waard Reis van 17000 mijl om Afrika heen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: ik on Ia Tips in Straatsburg tt'Os en by daleftde ton dc schoon- j Aefd Va ft dc beroemde Dom op ?n(j ton talen weerfcen, bedacht j ik tevens, aar, deze merkwaardige Franse grensstad uitverkoren ts tioa/d stad van een nieuw uysters Europa te worden; en it ton nier anders dan by müiel/ „aecipie omen" zeggen, n.l. „ik acnraard deze vcorbc- stemming, kome wat fcowe." Dit was een der zinsneden uit de hoogstaande en hooggestemde re de, Waarmede mr. K. P. van der Mandele Zaterdagmiddag de grote tentoonstelling van Eïzasser Kunst (Aisatiana) in Delft opende, na door de loco-burgemeester te zijn ingeleid, want burgemeester mr. Van Walsem. was ziek, terwijl de Franse ambassadeur zich in Bene- ïux-problemen moest verdiepen; hij liet zich vertegenwoordigen door de heer Manet, chargé, d'af faires; wel aanwezig was o.m. mr. L. A, Kesper, commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, Delft heeft een Peur van bloe men naar Frankrijk gezonden, en Straatsburg prachtige stalen van zijn oude kunst naar de Prinsen hof, die zich na zün kundige-en- Jcunstige restauratie weer ontpop te als een ideaal tentoonstellings geheel, Met een dergelijke Prin senhof kan Delft Rotterdam en Den Haag een woedende concur rentie aandoen trouwens dit is reeds gebleken bij de Vrede van Munstertentoonsteliing; talrijke autoriteiten uit den lande, die bij de opening in de stampvolle kapit telzaal aanwezig waren, waren het hierover met elkaar eens; men voelde zich uitverkoren. Uit het historisch-cultureèl over zicht dat mr. K. P- van der Man- dele in zijn rede invlocht (Prinsen hof, de Vader des Vaderlands, zjjn Franse huwelijk, de Lahn, Nassau, enz.) sprak een verlangen, bijna zo sterk als een heimwee, dat alle landen ..van om en nabij de Fran se Rijn" zich hun culturele vre- wantschap bewust mogen worden tot behoud van het beste wat Euro pa de westerse volken kan bieden. ZUSTERSESCHAVING Bij de eerste rondgang door de vele betegelde oude zalen werd men zich bewust met een voorna me zusterbeschaving te worden ge confronteerd: eerst Straatsburg to pografisch (plaatsbeschrijvend), dan de werktekeningen van de ka thedraal op 13-de, 14-de en 15-dc «euws perkament, daarna de be roemde roodzandsteneu beelden (de prachtig grijsgroen uitgesla gen lokvorst der Dwaze Maagden, een Wijze Maagd, de Deugd, enz.)- vervolgens schilderijen van Conrad "Witz, Schcmgauer, Grünewald. Hans Baldung Grien, Seb. Stos- kopft tekeningen, gravures, tapij ten, gobelins, boeken en ceramiek De beroemde Weense tentoon- stelling in Amsterdam gaf in 194' teveel van hét goede; de Prinsen hoftentoonstelling geeft net zoveel dat men urenlang kan ronddolen van de ene genieting overglijdent in de andere, zonder moe te wor den: daarvoor staan het pieuze in terieur en het gebódens borg: men verwijle bijv. eens bij de Doute de •Joseph, e.d. Deze tentoonstelling blijft tot •Jura; drie maanden dus. Wie haar spoedig ziet. zal menigmaal terug keren; wie haar te laat opzoekt, za' spiit hebben. Rotterdam en Den Haag zullen sterk voor de. dag moeten komen, willen zij Delft overtreffen! (Wij komen nog op enkele schoon heden uit de Elzas terug). J. W. de B. Het programma dat Flipse en de zijnen Zondagmiddag in df; Schouw burg ten gehore brachten, droeg na de pauze een Echt karakter. Als orkestwerken kwamen tot uitvoe ring de ouverture ..Der, Zigeuner- baron" van 3J"oh. Strauss en Joh. "Wagenaar's „Wièner Dreiviertèl Takt", muziek en die het orkest uit stekénd liggen, zodat men hier te recht kan spreken van een muzi- kanteske en klankvolle vertolking, Corry Bijster zong de wals.-Früh- lingsstimmen" van de. eerstgenoem de componist in vocaal opzicht met ■wisselend succes. "Wel had ze dik- xvijls mooie momenten, maar an derzijds klonken bepaalde passages technisch onverzorgd en in het hoge register was de loonvorming soms min. of méér vlak. Dezelfde indruk ken kreeg men ook in Mozart's aria Uit „11 Re-Pastore (waarin Salva- tóre Tomasso de obligaat partij op fraaie wijze speelde) én «en recita tief en Aria uit „Figaro's Hochzeit'% die de zangeres voor de pauze zong. Het concert werd geopend met «en niet altijd even geladen, doch wel zeer geacheveerde weergave van de Tweede Symphonïe van Brahms. Een zeer interessante avond had de Culturele Commissie van de Ne derlands Israëlitische Gemeente Rotterdam in de zaal van het Doof stommen Instituut georganiseerd. De zangerês Ré Koster én de pia nist Isja Rossican brachten een pro gramma ten gehore dat uit vier groepen Joodse liederen was sa mengesteld. Voor de pauze kwamen het in drukwekkende religieuze lied Mode ani Lefaneéha, van de In 1927 te Tel Aviv overleden Joods Russische componist Joel Engel en een vier tal boeiende kunstliederen van Moussorgsky, Ravel, Milhaud én Max Vredenburg tot uitvoering, terwijl het tweéde gedeelte in het bijzonder de gelegenheid schonk een goed inzicht te verkrijgèn, om trent de uitingen van de muzikaal joodse geestesgesteldheid. Een viertal Jiddische Liederen waarvan twee klaagliederen Ja- cobsüed en Du dele in een bewer king van Felix de Nobel, en twee van eèn Echter, sprahkelender doch tevens nostalgisch karakter, bene vens drie volksliederen in bewer kingen van Hemsi, Algazi en Bin der boeiden ten zeerste om hun compositorische en muzikaal psy chologische uitbeelding- De wijze waarop al déze liederen werden vertolkt voldeed in hoge mate want Ré Koster, die ovèr éen sympathiek klinkendé stêm be schikt, bleek de'kunst te verstaan het Eed met veel muzikale intelli gentie te kunnen vertolken. Isja Rossican zorgde voor een artistieke en suggestieve begelei ding. Op zeèr interessante, van veel kennis van zaken getuigende wijze, heeft Max Vredenburg dé verschil lende groepen liederén toegeEcht. Herman van Born. HANDEL MET CUBA De heer mr. H. Daniëis, wiens benoeming tot gezant te Havana eerstdaags is te vérwachten, zal op Donderdag 17 Maart a,s. van 10-1 uur voor belanghebbenden bij de handel met Cuba de Dominicaanse Republiek en Haïti te spreken zijn in een der lokaEteitén van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken treffende verscheidene vraagstuk ken zeer waardeerden. Ondanks hevige critiek streefde Aspasia er naar haar ideeën bij de vrouwen in haar omgeving ingang te doen vin den. hetgeen haar op de diiur voor al bg de jongeren gelukte. De naam van deze grote vrouw, een der eer sten die heeft geijverd voor vrou wenemancipatie, is gegeven aan een Rotterdamse dames-gymnastiekver eniging, die werd opgericht op. 5 Maart 3904. Dezer dagen bestaat deze vereniging dus 45 jaar, het geen gevierd wordt met twee uitvoeringen in de Rotterdamse Schouwburg. De grote leden zullen a.s. Dinsdagavond laten zien, wat ze presteren: de kleuters en de adspiranten deden dit Zaterdagmid- i „In deze moeilijke tijden is amu sement, de verpozing na het werk, j van veel belang. Aldus de redactie j van het programmablad dat „Wil- len doet presteren" uitgaf op haar feestavond, Zaterdagavond in de zaal van het Doofstommeninstituut. „Willen doet presteren" is de per soneelsvereniging van de Electro- tecfcnische fabriek W, D. Peiger. „De mensen, dip er een beroep van maken anderen amusement te brengen, vormen dus een belang rijke groep in de maatschappij." Het Revue- en Cabaretgezelschap „Triumph" bracht aardige sketches, war van wy vooral noemen „Bis tik p de arbeidsbeurs". De Paro- di's zongen aardige nummers bij een guitaar en het optreden van dè balletgroep betekende een attractie apart. Zelfs Snip en Snap ontbra ken niet. Tijdens de Zondag in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden al gemene jaarlijkse vergadering van de Koninklijke Nederlandse Athle- tiek Unie werd Fanny Blankers- Xoen tot ere-lid benoemd. Er is bijna gc.cn ttcy/el meer, datf het eerste doelpunt van de Betgen door Hennie Möring gemaakt werd. Kraak loopt nog toefcetaaj te laat. De krachtmeting tussen het Belgische en Nederlandse jeugdelftal. Zondagmorgen op het terrein van „Haarlem" gespeeld, heeft een dozijn doelpunten opgeleverd «i niet minder dan tien daarvan kwamen van de voeten van de beweeglijke snelle en schotraardtge Belgische voorwaart se», van wie vooral de binnenspelers Deeorte en Huijsmans, spelers van klasse bleken te *Un. kervleugel Steenbergen van Feyc- uoord het tweede Nederlandse aoei- punt voor zijn rekening nam. Dit doelpunt bracht de resterende mi nuten voor rust enige opleving ia het spel van onze landgenoten, maar de Belgen rustten niet voordat De eorte na een fraaie doorbraak de voorsprong had vergroot tot 7—2. Met de steun van de middenlinie kon de Nederlandse achterhoede enige tijd het hoofd bieden aan de stormlopen van Corbeel c.s., maar fouten in de verdediging maakten het Corbeel daarna gemakkelijk om twee maal achter elkaar doelman Gerberink van Enschede kansloos te slaan: (9—2). In de laatste minuut werd de tiende treffer, waarvoor de Belgen met taaie voüiarding streden, gescoord en wel door Corbeel- Een kwartier voor het einde is Steenber gen uitgevallen en vervangen door Krommen van DOS. Het Nederlands jeugdelftal. dat de eerste helft het nadeel had van de schuin dwars over het veld staande wind, begon niet onverdienstelijk en had reeds enkele malen de Belgische achterhoede op de proef gesteld, toen Lauwer van Noad van dichtbij met een hard schot doelman Duches ne wist te passeren. De Belgen kwa men direct hierna gevaarlijk in de aanval en trokken met goede swit ches en snelle combinaties de zwak ke Nederlandse achterhoede dermate uit elkaar, dat binnen een kwartier tijds door toedoen van Depree. Huijsmans. Deeorte en Corbeel de stand 4—1 voor België weru. De Belgische voorwaartse» voer den de score op tot 61, alvorens na goed werk van de Nederlandse lin- Aspasic was de naam van een bij zondere vrouw, die ruim vier eeuwen voor Christus in Athene leefde. Ge heel in tegenstelling tot de opvat tingen van die tijd. beschouwde zij de vrouw niet als de mindere van de man en zij gedroeg zich naar deze Ievensbesehouwlng. De grote staatsman Pericles, wiens genegen heid ze won, bracht haar in het ge zelschap van bekende kunstenaars en denkers van die tijd. die haar dag. Het was een pleiaier de kleu ters de verschillend b vrije oefenin gen op het grote toneel te zien uit voeren. De symbolische Aspasta was zelf aanwezig, en had blijkbaar al evenveel genoegen in de dansjes en de diverse oefeningen als het publiek in de zaal. Vooral dc boeren dansen maakten een bijzonder fleu rige indruk. Na de pauze gaven de adspiranten hun demonstraties ten beste, en al veel meèr dan bij de typisch vrouwelijke zienswijze be- kleuters-was hierbij te zien, dat As- paria een bijzonder soort gymïias- tiek-vereniging is. Heel duidelijk kwam dit tot uiting in het nummer „voortbewegen", De pianobegeleiding, zowel voor als na Öe pauze, werduitstekend verzorgd door ftfej. B; v, d. Voeren, Mevr. C. Kleikamp en de heer Dave Marrish,. terwij] de leiding van de uitvoering in handen was van mei. D. Byloo, mej. C. Wrjnands, mej. G. Opperhuizen, mej. B. Lange jan; mej. W. Postema en mej. T. Veen- huizen. Ook Wim Landman toonde in de wedstrijd RotterdamAntwerpen fr-te talenten. Nieuwe ontdekking van Jan Stender Tijdens jeugdwedstrijden, die Zondag In het zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum gehouden werden, heeft de H-jarige Geertje Wielema van „de Robben" de aandacht van he«] zwem mend Nederland tot zich getrokken. Dit meisje, dat nu anderhalf [aar on der leiding van jan Stender traint, zwom dc 100 meter rugcrawl in de uitsteken de tijd van 1 min, 15.4 sec., waarmee zfl zich in één klap tot dc besten der wereld heeft geschaard. Zij kwam voorts nog uit op de 100 meter borst- crawl, die zij in 1 mm. 11.1 sec. aflegde. De teleurgestelde Rotterdammer, die na wekenlang vergeefs pogingen gedaan te hebben om een kaartje voor HollandBelgië te bemachtigen, nu eindelijk één dag voor de grote strijd deze pogingen gestaakt heeft en zelfs niet meer op een wonder durft hopen is met 22.000 medeslachtoffers Zaterdagmiddag naar het Spar la-stadion getrokken om daar te gaan kijken naar de ontmoeting tussen de twee vertegenwoordigende elftallen van Antwerpen en Rotterdam. Ach en waarom ook. niet. Het was wel niet helemaal echt, maar toch hing cr al die echte sfeer, die er altyd is wanneer onze Zuiderburen in groten getale naar ons land komen. De sfeer die na de R,e!esr»nh*fri *- oorlog vooral omlijst wordt door de „akelige sleetjes" waarin de Belgen de reis plegen te doen, de goede kwaliteit van de heren-costuums, maa- vooral de fleurige kleding van dat wat naast die heren zit of loopt. Nou ei van dat laatste is immers ook belangrijk of de kleur van de japonnetjes eet beetje bij de kleur van haar of ogen past en om dit vast te stellen moet j natuurlijk even kijken. Dat kijken was ook al weer belangrijk, voor d< getrouwde man om wanneer hij thuis kwam aan zijn ega te vertellen hoe nu wel de Belgische dames-mode Is en voor de „vrije" man.nou ja om het aan zijn toekomstige verloofde uit te duiden. Ach misschien is er een conflictje ontstaan lussen, het Zuidelijk span, maar dat gast ook wel weer voorbij. De Landelijke Bond van Friezen buiten Friesland it Fryake Bonn bestaat. 25 jaar, en ter Door M. Pardoe „Ecoutez, Mademoiselle Jill," zei hij op besliste toon, „luister eens, juffrouw Jill, u bent de oudste, nietwaar? Eh bien, het is aan u dat ik opnieuw vraag te gaan en u aan kleden en toezien dat uw broeders doen eveneens. En alstublieft iri uw kamers blijven tot ik monsieur Ie docteur of iemand anders hij u sturen zal." „Maar er is toch niéts met ons.." begon Robin. Er flikkerde iets in de ogén van Monsieur Blondin en zijn omkrul lende snor scheen recht te gaan staan van nijd, Voyons! Ben ik of ben ik niet de directeur van dit hotel?" .riep hij uit, „Jullie doen wat ik je zeg. Allez, vite! Vlug een beetje!'' En tot hun eigen verwondering ge hoorzaamden de kinderen hem zon der verder tegenstribbelen en gin gen kalm naar hun kamers. Bonjour bracht hun wat later het ontbijt in de zitkamer, en de kinderen, bestormden hem met vragen, maarhij kon ze niets nieuws vertellen. „Ja, hij meende dat Monsieur le docteur was gekomen. Dat hij zich zelfs op dit moment bij die pauvre Mademoiselle bevond, die on. zon der twijfel, erg ziek was." Verder wist hij niets. ..Maar dat die pau vre Mademoiselle naar het zieken huis zou moeten gaan, dat was ze- voor Zuid-Holland te Rotterdam.ker," voegde Bonjour er aan toe. Ingang Coolsingel 58. „Niemand mocht met een besmet telijke ziekte in een hotel blijven, dat schreef de wet voor." Hij ging haastig verder met het rondbrengen van het ontbijt. De kinderen keken elkaar aan. .Nou. dat is ook wat!" zei Robin. „En ik zei tegen mams, dat er onmogelijk iets kon gebeuren" zei Jill. Het duurde eeuwigheden voordat er eindelijk iemand bij ze kwam, en onderwijl wisten zé eigenlijk niet hoe i'e de tijd moestèn door komen, Ze stonden .maar door het raam naar de sneeuw te kijken. „Hoe lang. zou *t blijven liggen?" zei Jill, „Ik geloof niét dat er nu nog vee] sneeuw valt. maar toch schijnt er een reuze dik pak te lig gen." ,.'t Blijft niet liggen," zei Klets in 't Frans. „Hoe weet Je dat. Jantje Weetal?" vroeg Robin. „Marie zei 't. "t Heeft hier in geen tien jaar zo gesneeuwd, en de laatste keer was twee dagen later alles weer gesmolten." „Dat duurt dan nog twee dagen te lang, boor. Het stuurt alle golf en tenniswedstrijden in de war," zei Jill, diè uit haar humeur' was geraakt. „Je hebt hier immers niets aan die sneeuw! Als het nu Zwitserland was. daar kun ie ten minste ski's huren en zo. Ik wed dat ze hier in Fignolles nog nooit van een. rodelbaan gehoord 'heb ben." „Ik wou dat we naar Zwitserland waren gegaan voor de Kerstvacan- tie. in plaats van naar Frankrijk." zei Robin. „Ik was veel liever gaan wintersporten, dat moet machtig zijn gewoonweg!" „Formidable!" zei Klets met stra- lende ogen, „de mensen breken alle maal hun armen en benen en ze verongelukken ook nogal eens!" „Wat ben jij toch een afschu welijk hardvochtig.begon Jill, maar op dat moment ging de deur open en daar kwam mrs. Green 1 HILVERSUM I: lfl.— Nws: 19.15 On der de laesLamp; 19-3D Actueel geluld; 19.45 Heg. uitz,; 20.— Kvrs: 20-05 Prog- prol.; 20.15 Busch-strtjkork.: 30-45 Hoorspel; 21-30 Radio Philh..Ork.; 22.15 Met band en plaat; 22.45 Avondover denking; 23-— Kws- 23.15 Mandalinatfl' Z3.4524.00 BBC-Theater ark. HILVERSUM II: 190— Pianospel; 1930 Inleiding tot muziekbegrip; 19.45 so praan; 20.Nws; 20.05 Radloscoop; 22.35 Gr.pL; 22.40 Volksliederen; 23. Nws; 23.1524.00 Swing-corner. DINSDAG 15 MAART 1949 HILVERSUM I: 7— Nwï- 7 13 Och- tendgymnsstiek; 7.30 Tsjaikofski; Morgengebed; 8Nvvs: 8.15 ï^bar- prog.; 9.Lichtbaken: 9.30 Katbermu- riek; 10.Voor de kleuters; 10.15 Opera's var. Pucrinl: 10.40 Schoolradio: 11.— Gr.p).; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Philadelphia kamerstrijkork.: 12.— Angelus; 12.03 Zangrecital; 12.30 Land en tuinbouw; 12.33 Ork. zonder naam; 12.55 Zonnewijzer* 13 Nws: 13.25 Be roemde koren zinpen: 13.50 Ontwikke ling van het pianokwartet; 14.30 Onder ons; 15.Schoolradio; 15.30 Or.nl.; 16.CO Zonnebloem- 18.30 Zitkenlof: 17— Na schooltijd; 17 IS Felicitaties: 17.45 Heg. uitz.; 18— Amusemenlsork.; 18.20 Sportnra.iljr; 18.3Ö Rog yltz. HILVERSUM U: 7.— N-.vs 7.15 Gram. mui.: 7 50 Dagopening; 9.NVs; 8.15 Or.p?.; 8.55 Voor de vrouw; 9— Wer ker. van Smetar.a- 9-30 Waterstanden; 9 35 Aubade; 10.Mor gen wit ding: 10.1S Arbeidsvitaminen: 10 50 Voor de kleu ters: U.— Soit and sweet; 11.30 l>c wekker- 12 The Rhythm Club: 12 30 Land- én tuinbouw: 12.83 Voor ons platteland; 12.40 Gerard van Krevelen; 13.— Nws; 13.15 Mededelingen; 13.20 Me tr op ol e.-orltÏ4.Met naald en schaar; 14.30 Radio-matinee; 16.25 Van Falestrina tot Pijper; 1G.40 De school bel: 17.Kinderkoor; 17.30 Planospet; 1B.Nws; 18.15 Tom Erich; 18.30 Bij de oorsprong van het denken. binnen, de vrouw van de Engelse dominee, die in hetzelfde hotel woonde. „Wel. lieve kinderen," zei se op levendige toon. „wat is dat nu een nare geschiedenis. Die arme Ma demoiselle heeft werkelijk maze len en ze is er hard ziek van. Ze is daarnet met een ziekenauto naar de kliniek gebracht" „Hoe kan dat nu, we hebben de hele tijd uit het raam staan kijken en we hebben niets gezien!" zei Robin verbaasd. „Natuurlijk niet." antwoordde mrs. Green opgewekt, „want ze hebben haar door de achterdeur weggedragen. De directeur vindt het natuurlijk helemaal niet pret tig als iedereen zou weten dat er een geval van mazelen in het hotel was. En wat moet er nu met jullie gebeuren?" (Wordt vervdlgd) Het contact is er en daarmee de stemming. Toen de toeschouwer na een wat trage gang zijn plaatsje gevonden had, kwamen beide elftal len in het veld en kon het spul gaan beginnen. O ja, die Belgische dames hadden flair, maar die waren voor lopig uit de gedachten. De aandacht was voor de twee en twintig knapen daar op de grasmat en. al spoedig bleek, dat die Antwerpse jongens nog veel meer flair hadden. Jongens wat een balbehandeling. Die van dc Oudenaarde deed het nog, al was hij piepjong. En dan die stopperspil, als wij er zo een in ons Nederlands elftal hadden. Veel had- de de Rotterdammers niet te vertel len. Steeds waren het weer de Sinjo ren die. de strijd aantrekkelijk maakten. O ja, er waren vanzelf sprekend ook wel groenwitten die opvielen. Daar was eerst de SW-er Köneman, hij viel beslist niet op door briliant spel, maar wel door de fikso trap, welke hij tegen zijn enkel kreeg. Heel verwonderEjk liet 'de verzorger van de Maasstedelingcn, Kees van Dijke, deze knaap verder voetballen, hetgeen voor de Schie dammer waarschijnlijk betekende, dat zodra hij na het beëindigen van de wedstrijd zijn voetbalschoen uit trok een leEjke dikke enkel gehad zal hebben. Maar daar was ook Wim Landman en hij schitterde wel. Aan hem was het te danken, dat de Bel gen voor de rust slechts een maal wisten te scoren. Een hard schot van de Antwerpse linksbuiten de Heröt werd wel door hem gestopt, echter niet voldoende en „Merci" zei Mersie en hij zorgde voor de voorsprong. De tweede helft toonde in het eerste kwartier een iets ander beeld. De Rotterdammers kwamen er wat be ter in. Ze speelden vooral wat en thousiaster. De voorhoede trok ver schillende keren goed ten aanval en ook de verdediging met als uitblin ker Arïe Vermeer goéd geassisteerd door de SVV-er Van Meerwijk, kreeg meer vat op de geraffineerde aan vallen. Bij een aanval van de vleugel Van Kilsdonk-v.' d. Tuyn, maakte een van de Belgen hands in het be ruchte gebied en hiervoor gaf de aibiter een strafschop. Deze werd op kalme en beheerste wyze genomen door van de Tuyn en hij bracht de stano weer op.gelijke voet. Dit was de Antwerpers" te gortig. Weer kwa men-er een serie aanvallen maar weer bleek dat productiviteit niet de sterkste zijde is. van onze mede- Beneluxers. Eindelijk na vele pcv gingen daartoe gelukte het de links buiten De Herdt om zijn stad een voorsprong te geven en het was de zelfde man die er ook nog 13 van wist té maken. Na een aantrekkelijke wedstrijd, waarin vooral voor de rust de Ne derlanders zeer goed speelden, heeft 't Amsterdamse elftal Zaterdagmid- in het Ajax-stadion met 3-0 van Brussel gewonnen. De overwinning is in de eerste plaats te danken aan het voortref felijke spel van Amsterdam en in de tweede plaats aan de schotloos- heïd van de Belgische voorhoede. Na 13 minuten opende Michels de score (1-0) met een harde schui ver na een pass van Meyer. In de 38ste minuut, na een serie felle aanvallen van de Amsterdammers, speelde Westers naar de vrijstaande Fischer, die hoog inschooè en daar mee de stand op 2-0 bracht. Na de hervatting waren de Bel gen constant in de aanval. Amster dam glipte door de mazen van het net, toen Van de Kerkhoven van ver op doel schoot. Van Raalte mis te de bal en Wilders kon nog net op de doellijn redden. In de 21ste minuut' vergrootte Van der Ruit de voorsprong tot 3-0. Michels had de bal vrij gespeeld en gaf een pass naar Meyer, deze zag dat Van der Ruit gunstiger stond, stapte over de bal heen en de Vo- lewijcker gaf met een hard schot in de rechterbovenhoek keeper Teugels geen kans. De gasten kwamen er niet meer aan te pas en omdat een doelpunt van Meyer wegens ongeoorloofd aanvallen van de keeper werd ai- gekeurd, bleef het 3-0. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly woonde de wed strijd by. den in de diverse plaatsen, waar nfdelingen van deze Bond zijn, bij eenkomsten gehouden. Zaterdag avond ltwamen de Rotterdamse leden van het „Selsklp Frlso" in Palace bij elkaar, waar, evenals el ders in Nederland, het toneelstuk JlV Uöt „,1 .v werd opgevoerd. Nog vóór de avond geopend was, voelden de Friezen zich al „onder ons" en "begonnen Friese liederen te zingen. En nadat de penningmeester de aanwezigen met een kort woord had welkom geheten, zongen allen staande uit volle borat het „Frysk bloed tsjoch op!" „Krustocht" werd opgevoerd door personen uit heel Nederland, en het bleek, dat men daardoor beschikte over prima krachten die met deze opvoering in het Fries een buiten gewone prestatie leverden. Een een heid met het spel vormde de mu ziek, uitgevoerd door een orkest o.I.v. de componist Jaap Geraedtg en het ballet o.Lv. Else van Eg- mond. Macht het stuk aelf wat aan de zwakke kant zQn, het'werd met zoveel overtuiging en prettig aan- doende eenvoud vertolkt, dat hier gesproken kan worden van een bH- zondere culturele manifestatie. BJn het dankbare applaus voor spelers en regisseurs M. Boelen en K. Feen- stra, was ten volle verdiend. LOBITH. geoass. 12 Maart 1949 Opvaart: Orion. Carotie Jantje Emanuel Oise Franconia. Cojnptelr 27' Kanaalvaart 23. Gabian Capèlla. Ea- sex. Gejo Roma. Johanna Anna* Ma rie, Internos 4 Guit Ne-Coi£fe Aire Erica. Wilcor. Charleroi. Heijm'a Di- nant. Richelieu Thilla 5. Zeelandla Hernia alle Duitsland, Stelvia. Straats burg; Hovepedo. Alcetfo. belde Bazel Afvaart: Pijmn. Cornells. Mario Rei, Oceana. Graubunden Main Afjo Tar- ttne. Esperanto. Willy. Maria Adrian» Jacobus Stella Maris alle Rotterdam. Oamca 64, 's-Hertogenboseh; Damco 68 Heeswük: Enerrie 5; Renkum: Maria Wageringen; Wil jo. Gouda; Mettina. Bodegraven; Ellthe. Tilburg; Verande ring NijmegenTartina. HarUngeij; Onderneming. Arnhem: Isa la 4. Wes tervoort; SHV 74. Hengelo; Caralie, Cobag 2 Blonar. Avontuur Eglisau. Fulda Express 31; Petrus Marie. Gar net. Stad Tilburg. Vertrouwen, Jowi. I Llsette. Marcel alle België. Uit de Engelse league Portsmouth versterkt zijn positie De leider m de eerste divisie van de Engelse league Portsmouth, heeft zijn positie nog versterkt door een 41 zege in de uitwedstrijd tegen Sunderland, Aangezien de runner-up Newcastle United een zware nederlaag ieed tegen de Wol ves heeft Portsmouth nu, bij eer» gelijk aantal gespeelde wedstrij den, een voorsprong van 5 punten. Derby County, dat Everton er met de oneven goal onder hield, staat 6 punten achter doch heeft een wed strijd minder gespeeld. De grootste bedreiging voor Portsmouth zal wellicht van de zijde van Manches ter United komen. Deze ploeg telt eveneens 6 punten minder, doch heeft slechts 29 wedstrijden ge spééld, tegen Portsmouth 31. Johnnie Morris, voor wie Derby een bedrag 24-000 pd-st. aan Man chester United betaald heeft, zorg de voor een grote opkomst van* het publiek bij de matchDerby Coun- ty-Everton, maar in 't veld stelde hij te leur. De krappe zege van Derby was zeker niet in de eerste plaats aan hem te danken. De uitslagen Waren: Eerste divisie:: ArsenalPreston North End 00, Aston Villa-Man chester City 10, Blackpool—Chel sea 2I, Bolton WanderersMidd- lesboroueh 4—1, Derby County Everton 32, Huddersfield Town Burnley 1—0, Liverpool—Birrnmb- ham City 10, Manchesier United Stoke City 3—0, Sheffield' UnitedCharlton Athletic 20, SunderlandPortsmouth 14. Wol verhampton WanderersNewcastle United i—0. A een vlagvertoon-rda vafl vijf. maanden* gedurende welke niet minder dan 17000 zeemijlen werden af gelegd, is Zaterdagmiddag de Zweedse luchtdoelkruiser „Gotland" In de Rot terdamse haven aangekomen, Rotter dam is het laatste van de 15 tussen stations, voordat de reis op 18 Maart in de Zweedse marinebasis Kariskrona ten einde is. Nauwelijks was het Imposante grijze oorlogsschip met de mooie, blauw met gele Zweedse vlag aan de achtersteven, aan de Parkhaven gemeerd, of honder den Rotterdammers lieten de aan de Parkkade gemeerde Amerikaanse tor pedojagers in de steek, om het Zweedse schip van dichterbij te kunnen bekijken. Vanzelfsprekend trokken de vele zware luchtdoelkanons van de Gotland sterk de aandacht. Door de mist van Zaterdag kwam de kruiser vijf uur iater binnen dan ver wacht, zodat de traditionele wederkeri ge bezoeken van burgemeester en com mandant. kapitein ter zee Curt Beskow, tot vandaag moesten worden uitgesteld. De Zweedse attaché bi| de Engefse en Nederlandse marine was speciaal, uit Londen overgekomen voor een bezoek aan het schip: t Hoewel het publiek eerst Zon dag- en Maandagmiddag gelegen heid zou krijgen, de kruiser te be zichtigen, zagen Zaterdagmiddag reeds enkele ondernemende jonge dames kans, aan boord te komen. Het waren leerlingen van een avondschool op de Linker Maas oever. die gewapend met een bloc nootje, de eerste de "beste officier aanklampten en hem in 't Duits en Engels honderd uit vroegen ovéf schip en bemanning. Zij hadden met hun klasgenoten een wedstrijd op touw gezet, wie het mooiste op- - stel over de „Gotland" zou kunpen schrijven. De aangesproken offi cier vond het een leuk idee en be antwoordde alle vragen in een aar zelend Engels. Trots en blij stap ten de meisjes weer van boord, niet wetende dat rij het merendeel van hun beroeps-collega's nog te vlug af waren geweest. Het is een mooi schip, de Gotland. Moquette lopers in een deel van de crème gelakte gangen, vind je zelfs op menig passagiersschip niet. Kadetten aan boord Dc kruiser is*met haar 4200 ton nog iets kleiner dan de Nederlandse „Tromp". Er zijn 536 man aan boord, waaronder op deze reis 63 aaspirant- kgdetten. die in Zweden, in tegenstel ling met de Nederlandse marine, - hun opleiding van het eerste jaar af, ge deeltelijk op zee (practijk) en op de wal (theorie) ontyangen. De kadetten hebhen tijdens de lange reis van de Gotland om Afrika heen als matroos dienst gedaan. Dat 2e enorm veel beleefd hebben aan boord en meer nog op de wal in de vele havensteden, die werden aangedaan, sprak nog het duidelijkst uit de reek sen foto's en reïs-tropheeën. dié wij zagen; de Gotland ti|dens een 2ware storm; in de tropische hitte van de Rode zee; in het zonnige Zuid-Afrika en in de negerhavens op de westkust van dit enorme werelddeel. In de hutten en verblijven zagen wij Oosterse kleedjes. Turkse fezzen, Ma- rokaans leerwerk en andere souvenirs van de lange reis. De taalmoeilijkhejd zat die Zweedse officieren van de Gotland dwars, dat kon je merken. Wat het contact met de Nederlanders betreft, voelden Zij zich verre in het nadeel bij de bemanningen van de Amerikaanse schépen, hun buurlui van het ogenblik. Operatic in volle zee Of er niets bijzonders was voorge vallen tijdens de lange reis, vroegen wij de als pers-verbindingsman dienstdoen de officier van de Gotland; een ge slaagde blinde-darm operatie, door de scheepsarts in voilé zee uitgevoerd, en bleek na enig nadenken de schokkend ste gebeurtenis. Zweden zijn een kalm njaar sympathiek slag.mensen, wij zou den zeggen, nog flegöiatieker dan de Engelsen heten te zijn. Tijdens de rondleiding op het schip kwam de pers-officier in zijn element. Een aardige bijzonderhefd Is, dat de batterijen luchtdoelkanons (fabrikaat Bofors) van de Gotland oorspronkelijk voor de Nederlandse marine bestemd -waren. Het uitbreken van de oorlog verhinderde ta 1940 echter de afleve ring. De Gotland is in 1933 gebouwd als vliegtuigmoederschip en. lichte kruiser en in 1944 tot luchtdoelkruiser getrans formeerd. Het schip doet tevens dienst als mijnenlegger terwijl ook een zestal torpedo's zich aan boord bevindt. De Gotland is bestemd voor de kustverde diging van Zweden en in haar soort waarschijnlijk enig in de wereld. Officier en bemanning zijn thans tot Woensdag de gasten van Rotterdam. Diverse feestelijke bijeenkomsten en trips door stad en land staan op het programma. Het is de laatste indruk van het buitenland, dié de bemanning van de Gotland kriiat, vóór haar terug keer in Zweden." Moge het een goede indruk zijn. die zij meeneemt naar het hoge Noorden - 33. De eerste dagen van zijn gevangenschap wordt Bob met rust ge laten, maar dan krijgt hij op zekere dag be zoek van Larry, die in gezelschap is vande assistent van Butcher Nu begint het R°b zo'n beetje te dagen; hij is verzeild geraakt in een spionnagecomplot, dal wil proberen het werk van Prudon te torpede ren! Larry onderwerpt Rob aan een langdurig verhoor. Hij wil alle bijzonderheden weten over de giro-raket, maar Rob laat niet veel los. Het zou onzin zijn om te zeggen, dat. hij van zit, geeft hij de matroos, die buiten op wacht nen". Enkele dagen later hoort Rob grote be- die dingen helemaal geen verstand- heeft, want staat, opdracht de gevangene goed te bewaken, drijvigheid aan boord. Er schijnt iets bözon- Butcher's assistent weet wel beter. Wanneer ,,'t Is een uitgekookte kerel", zegt hij, „en ders op banden te zijn. Larry de kajuit verlaat, waar Rob gevangen als je even een oog dicht doet, is hij verdwe- A

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4