w WffSisr Nood bij vele gepensionneerden hoog gestegen Reclame, titel en het toeval bepalen het succes van een film 56<f üjMjk IABDuIrOOP Wij hoopten op een goed verzorgde oude dag, wat kwam er van terecht?" Minister wil toeslag niet verhogen Radio-programma Rotterdamse grafiek naar Parijs Nijinski hersteld, werkt aan grote plannen Een internationale dansacademie Mevrouw O'Keef e mag in Australië blijven Zeepost voor Indonesië en Curacao Bedrijfsklaverjassers Vjolgend jaar hogere waterdruk in, Rotterdam-Zuid ïmm 't Begon met bellen blazen Maldiecechtec Over ballonvaren, besturen en een Connie zeilvliegen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: h&Ë. Vrijdag 18 Maart 1949 (Van een onzer redacteuren) De hoofdbesturen van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden, de Bond van Gepensionneerden der Nederlandse Spoor- en Tramwegen en van de Alg. Militaire Pensioenbond hebben een „laatste beroep" gedaan op de minister van Binnenlandse Zaken om de basispercenta^es en de maxima van de toeslag op de pensioenen te verhogen-„ter leniging van de financiële nood die er heerst onder een grote groep van gepension neerden", zoals er in het telegram aan de minister staat, van dergelijke gevallen kunnen noemen Het heeft o.i. geen zin, omdat uit bovenstaande gegevens wel blijkt, dat vele gezinnen van gepensionneerden voor schier on overkomelijke moeilijkheden staan. Grootste grief En hun grootste grief? Zie hier, wat een bestuurder van de Alg Ned. Bond van Gepensionneerden ons zei; „De meesten van ons heb ben nu ongeveer evenveel of liever: even weinig inkomsten ais de ouden van dagen, die eer uitkering krijgen krachtens de noodwet-Drees. Maar w ij hebben ons hele leven lang krom gelegen om onze pensioenpremies te kun nen opbrengen van lonen, die vaak veel lager waren dan die in het particuliere bedrijf. Wat moet er van ons worden, als de toeslagen niet worden ver hoogd, en er komt een huurver hoging van 3D pet? Ja, wij zijn de laatste tijd steeds verder in de Terwijl de huidige lonen rond DO pet. hoger zijn dan de voor oorlogse zijn de pensioenen slechts met 25 pet. gestegen. Vele leden der Tweede Kamer hebben voor deze wanverhouding de aandacht van de minister gevraagd. De heer Van Sleen kwam met een mo tie, waarachter zich de Kamer in grote meerderheid schaarde waar in hij een verhoging van ae toe slag tot 40 pet. vroeg. De minister zei „Neen". Hij bleek alleen bereid 100 pet. toeslag te verlenen, op de pensioenen van vóór 1923. Uit het debat, dat deze week in de Tweede Kamer is gevoerd bleek, dat het parlement het stand punt van de minister niet deelt. De vakbonden, waarin het groot ste deel van de gepensionneerden vroeger georganiseerd was, blijven actie voeren voor verhoging der pensioenen. Is de nood der gepensionneerden inderdaad zo hoog gestegen als men beweert? Wij hebben met ve len van hen gesproken en hun gevraagd, hoe zij er voor staan. De feiten, die wij vernamen, spre ken o.i. duidelijke taal. Gebrek Wij bezochten o.m. een gepen- sionneerde, die 4? dienstjaren heeft bij defensie. Deze man krijgt f 359.per dde maanden, dus rond f 27.50 per week. Daar moet van af ongeveer f 8.50 aan vaste lasten (huur, ziekenfonds, begra fenisfonds. krant en personele be lasting), Blijft over f 19.per week voor eten, kleding, licht, gas, kolen, badhuis en radio, de enige afleiding die deze man en zijn in valide vrouw nog hebben. „Zon der steun van de kinderen zouden wij gebrek lijden", klaagde hij, „En daarvoor heb ik jarenlang 1QZ2 pet. van mijn salaris aan pre mie" moeten betalen. Er bleef, toen ik werkte, altijd zo weinig over voor m|jn gezin, dat mijn vrouw bijna twintig jaar de was van an dere gezinnen moest doen om* ons hoofd boven water te houden. Nu zijn wij oud, wij hebben altijd ge hoopt op een onbezorgde oude dag. Wat is er van terecht gekomen?" Het pensioen van een ex-sein- huiswachter bij de Spoorwegen bedraagt f 21.per week. Dat is minder, dan de „Drees-mensen" ontvangen. Daarom krijgt hij bij gepast. „Maar ik heb daarvoor zelf véle jaren lang gespaard, en „zij" niet", zegt hij. Een oud-gemeentewerkman met 39 dienstjaren weet op het ogen blik niet eens precies, hoeveel in komsten hij heeft. Over de laatste drie kwartalen ontving hij f298.33, f 465.en f 365.32. Deze bedra gen ten grondslag nemend kan men berekenen, dat de man f 28.94 per week krijgt. Maar ze ker is het niet Hij heeft de Pen sioenraad gevraagd te schrijven, waarop hij rekenen kan. Men deel de hem mee, dat de berekeningen juist waren, maar een onomwon den antwoord ontving hij niet. 792*— per jaar Een 86-jarige onderwijzer, die door bijzondere omstan digheden maar 24 dienstjaren heeft, kreeg tot voor kort voor hem en zijn wouw f 396.per jaar! Nu ont vangt hij het dubbele, omdat hii vóór 1923 werd gepension- neerd. Een ex-gemeente-werkman ont ving, tot zijn dood vorig jaar, f 22.— pensioen per week. Zijn weduwe krijgt nu iets minder dan f 14.per week Een ex-brigadier van politie heeft f 1550.— pensioen per jaar, dus rond f 30.— per week. Daar gaat o.m. f 6.huur af. "Wij zouden nog wel tientallen VRIJDAG 18 MAART AVONDPROGRAMMA HILVERSUM I: 19.— Nieuws. 19.15 Sint Jozef en de Jeugd. 19.30 Het land van Hertog Jan, 20.— Nieuws 20 05 De gewone man. 20.12 Franse lyriek van troubadours. 20.40 De tien geboden 21.30 Omroeporkest 22.37 Actualiteiten 22.45 Avondgebed. 23.Nieuws 23.15 Oude melodieën met nieuwe harmo nieën. 23.35 24.Gram. platen, HILVERSUM II: 19.— Denk om de bocht 19.15 Reg. uitz.. 19.30 Neder land en zijn gewesten. 19-50 Tien voor acht, 20.— Nieuws 20.05 Clavecimbel en piano 20.30 Leven in een bedrijf 20.55 Boekbespreking. 21.— Men vraagt. 21.30 HoorseeJ, 22.Buiienl overzicht. 22.15 Swing and sweet 22.40 Vandaag 22.45 Avond wil ding. 23. Nieuws. zaterdag 29 maart i9« HILVERSUM I: 7.— Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Maria ter ere. 7.45 Morgengebed. 8.Nieuws. 8.15 Arthur Rubinstein 8.25 Hoogmis, 9.45 Gitaarmuziek 10.— Voor de kleu ters. 10.15 Gram. platen. 11.Zonne bloem, 11.48 Schoolradio 12.15 Muzi kale melange. 12.30 Land- erv tuin bouw. 12.33 Amusementsorkest, 12.55 Zonnewijzer. 13.—- Reg. uitzending. 13.30 Amusementsorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Pianospel 14.20 Engelse lea. 14.40 Reger-Bruckner cyclus 15,10 Naar het wonderland der muziek. 15.30 Gemengd koor 10,Angst en liefde. 18.10 Gedeelten uit Amerikaanse films 18.30 De schoonheid van het Gregori aans, 17.De wigwam. 18.Volkslie- derenkwarlet. 18.15 Journalistiek week overzicht 18 30 Ree. uitz. HILVERSUM H: 7.— Nieuws. 7.15 Gram. platen 8,— Nieuws. 8.18 Lou Preager en orkest. 8.55 Münchener philh. orkest. 10.— Morgenwy ding. 10 20 RadlofeuUleton. 10.35 Voor de ar beiders. 11.40 DuottenproR., 12.— Ae- cordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Cubaanse muziek. 13— Nieuws, 13.15 Kalender 13 20 Hnssa Kabn's en semble 13.50 Paul Whiteman 14 Het Nederl. Lied, 14.20 New Light symph. orkest. 14.30 Engelse harmo- nieork. 15.— S treekuitzending 1525 Omroepkamerorkest. 16.10 Komt u bin nen. 16.25 Ensemble Johnny Vrolijk. 18.45 Sportpraatie. 17.— Nieuws van de platenmarkt 17.30 Om en nabif de twintig 18.— Nieuws. 18.15 Populaire bedjea. knoei gekomen, want wïj hebber geen compensatie gekregen voor het opheffen van de subsidies op de levensmiddelen. De .noodwet- oudjes" nu well Wij menen, dat wU recht hebben op een. behoor lijke verzorging van onze oude dag. En daaraan ontbreekt zeer veel!" Drie Rotterdamse grafici behoren tot het tiental Nederlandse kun stenaars, dat uitgenodigd is ons land te vertegenwoordigen op de zeer belangrijke internationale ten toonstelling van hedendaagse gra fiek, die van 29 April tot 30 Mei te Parijs in het Musée du Petit- Palais gehouden zal worden. Aan deze expositie nemen der tien landen deel; Nederland is uit genodigd dertig grafische werken in te zenden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, de minis ter van nationale opvoeding en de gemeenteraad van de stad Parijs hebben het bescherm schap voor deze expositie, die een belangrijke manifestatie van de hedendaagse grafische kunsten belooft te wor den. Behalve de drie Rotterdamse kunstenaars V. H. Elenbaas, C. Timmer en A. Sok, zijn de volgen de grafische kunstenaars uitgeno digd; J. Dijkstra (Groningen), M. C. Esscher (Baarn), D. van Gelder (Vere), G. Gemts (Amsterdam), J. G. Jordens (Groningen) N. J. H, Levigne (Maastricht) en J. M. Prange (Amsterdam). Zodra mevrouw de Vriesv. d. Berg, wonende in de Korte Schoonder- loostraat 4b, die het leven schonk aan drie dochters, enigszins bekomen was van deze gebeurtenis, heeft onze fotograaf de gelukkige moeder en haa^ vier kinderen op de gevoelige plaat vastgesteld. Vier kinderen, want op de achtergrond ziet u de oudste dochter Janme, die vol verba zing kijkt naar haar zusjes Joke, Lida en Gerda. Drie zusjes tegelijk, het is toch wel iets om verbaasd over te zijn! VasUtv Nijinski, de beroemde Russische danser, vertrekt in Sep tember naar de Verenigde Staten om een fonds op te richten voor (Van een bijzondere corres pondent) Ruim vijfhonderd bezoekers vul len het zaaltje van een klein maar modern en fris filmtheater in een der buitenwijken van Boston. Zo op het oog een doodgewoon stel bezoekers maar een nadere be schouwing brengt hun bijzondere taak aan het licht. Zij zijn er niet gaan zitten om voor een paar stui vers verstrooiing te zoeken. Neen; z|i zijn uitgenodigd om hun me ning over de film te geven, die zij dadelijk zuilen zien. Zij zijn gekozen uit allerlei mi lieu beroep, leeftijd, stand en ka rakter. Ieder heeft een vernuftig apparaatje in de hand waarachter een zwak lampje brandt. Met de andere hand draaien zij tijdens de vertoning onophoudelijk aan de enige knop die het toestelletje be zit. AI naar gelang de film „zeer saai", „saai", „zo-zo", „goed" of „zeer goed" gevonden wordt draait iedereen de knop naar de plaats die met zijn oordeel overeenstemt. Zodoende geeft elk der aanwe zigen over elk stukje van de film zijn mening en reactie weer. De stroomdraden van alle toestellatjes komen op een hoofdkabel uit. die met de totale stroom een seismo graaf voedt. Daaruit ontstaat een lijn, een grafiek op papier, die nauwkeurig van minuut tot mi nuut de gemiddelde reactie opte kent. Dat is dus het werk van de gra tis-toeschouwers. Maar wat voor nut heeft een dergelijke proefne ming? Het financiële nut is dermate groot gebleken dat momenteel geen enkele grote film op het publiek wordt losgelaten zonder dat de makers zich op verschillende plaatsen hebben overtuigd van de reacties van het publiek. Het risi co wordt zodoende door het on derzoek van te voren sterk ver minderd, De praktische resultaten zijn verbluffend geweest. Opgezet door dr. Gallup om uit te vinden hoe en aan wie 'n film kan worden verkocht tegen de hoogste prijs heeft deze film-vóór-test een aan tal bijresultaten afgeworpen, die van groot belang bleken voor de filmmarkt. Toen om een voorbeeld te noe men de film „Loves of Carmen" vrijwel voor vertoning gereed was, werd een test uitgevoerd met de volgende resultaten: Rita Hayworth en Ford, die de hoofdrollen vertolkten bleken het summum van aantrekkelijkheid en spanning te bereiken in een close- up van drie seconden, die dan ook als voorbeeld voor de affiches werd gekozen. Toen bleek dat een hoogst-aantrekkelijk fragment uit de film het als reclame-plaat niet deed. Een nieuw onderzoek wees uit, dat de koperen schouderknc- pen van Ford. die immers in sol daten-uniform gekleed is, het pu bliek in enorme aantallen weer hield om deze film te gaan zien; men dacht dat het een oorlogsfilm was! De filmmaatschappij heeft de knopen overgeschilderd en de film boekte een groot succes. De andere kant van de zaak was dat de makers twee scènes uit deze film verwijderden daar de algemene reactie „zeer saai" was. Ook werden nog twee scènes op nieuw gemaakt. Toen dat was ge beurd voorspelde men de film een warme ontvangst en..die kreeg zij- Om weer twee voorbeelden aan te halen; Talloze voorbijgangers Het Australische hooggerechtshof heeft met vier tegen twee stemmen besloten, dat mevrouw Annie O'Keefe, de Indonesische vrouw van een Australiër, niet uit het land zal worden gezet. Ook de acht kinderen uit haar eerste huwelijk mogen in Australië blijven. Zoals bekend, was mevr. O'Keefe jn verzet gegaan tegen haar uitwij zing, welke was uitgevaardigd over eenkomstig de bepalingen tot hand having van een „blank Australië". Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de na men der schepen. Naar Indonesië: „Zuiderkruis" C21 Maart)„Mataram" (24 Maart). Naar Curacao en de overige Ned. Antillen; „Hydra" (21 Maart), dachten toen zij de reclame voor „Loves of Carmen" zagen dat bet een opera-film was. Dus gingen zij er niet heen. Daaruit putte de filmmaatschappij de les, die zij er uit meende te mogen leren. In elke reclame stond voortaan uit drukkelijk: Dit is GEEN verfilm de opera. Dat hielp. Toen de aardige Britse film „The Rake's Progress" met Harrison naar Amerika zou wor den verkocht werd eerst een voor test getrokken op de titel. Het bleek dat vrijwel niemand naar de film zou gaan kijken daar men dacht dat het een documentaire was over de hark! Rake betekent namelijk in het Engels zowel „losbol" al „hark" De titel luidde vertaald dus; „De losbol komt tot inkeer" maar de Amerikanen meenden dat het was1 „Hoe de techniek van het harken verbeterd werd". Het klinkt onge looflijk maar het is de waarheid Pas toen een nieuwe titel was be dacht en aangekondigd liep het storm voor deze film. Die titel luidde: „Notorious Gentleman", Zo had ARI Sir Arthur Rank voor een enorme financiële blunder be waard, een internationale dansacademie. Dit vertelde zijn vrouw aan Kenter en zü voegde er aan toe, dat N||ins- ki volkomen is genezen van de geestesziekte, waar hy jaren lang aan lieeft geleden. Amerikaanse balletvnenden heb ben hem een fonds aangeboden voor de oprichting van oen dans centrum, „ergens m de Verenigde Staten", waarvan hij de ariistieke directeur zal.worden. Hij en zijn vrouw zouden ook het plan hebben om het elfde eeuwse kasteel Mittersil bij Saiiburg te kopen. Mittersil. waar koningin Wilhelmïna op haar huwelijksreis vertoefde en ook de hertog van Windsor vaak kwam, zal een onder afdeling vormen van de Ameri kaanse academie en wel in het bij zonder voor die leerlingen, die zich de reis naar de VS met kunnen permitteren Deze school, aldus mevr. Nijinski, kan in contact wor den gebracht met de Salzburger Festspiele. Het kasteel is nu in han den van Zwitsers, met wie onder handelingen over de verkoop wor den gevoerd. Prominente balletdansers uit Frankrijk, Engeland, de V.S. en Rusland hebben Nijinski beloofd aan zijn academie les te komen geven. De thans 58-jarige danser trad jaren geleden op vcor uitverkochte theaters in Europa. Het laatst dans te hij in Zuid-Amenka in 1917; hij begon aan schizophrenie te lijden en is lange tijd m een Zwitserse inrichting voor geesteszieken ver pleegd. Donderdag zou hy de eerste ten toonstelling van zijn ballettekenin gen bezoeken. Deze potlood- en crayontekeningen, die hij tijdens zijn ziekte maakte, zijn tekeningen van maskers en insecten. Eén ervan heet „het oog"; slechts twee hebben een opvallende vorm en gezichten. Zy dragen de naam „de hertogin" en „de ongeborene". De wereld door Engelse bril Sir Bruce Lockhart, in de eerste wereldoorlog Consul Generaal in Moskou en daarna hoofd van de speciale Engelse missie bij het Sow- jet-regima in 1916, succesvol diplo maat en directeur-generaal van. de Political Warfare Execution in 1942, heeft gisteravond voor het Genootschap Nederland—Engeland in de aula van het Museum Boymans een voordracht gehouden over het onderwerp „An Englishman looks at the world". Zelf Schot van ge boorte, heeft hrj met grote vrijmoe digheid en dikwijls op humoristische' wijze een karakteristiek gegeven van de gemiddelde Engelsman, die weinig of niets van het Marxisme afweet, maar toch een groot ver langen bij zich draagt naar sociale zekerheid, góede behuizing en betere lonen. De kijk van de En gelsman op de wereld is, ondanks de koude oorlog en ondanks zijn scepticisme ten opzichte van we reldconferenties, optimistisch ge bleven. Er moge dan na twee we reldoorlogen veel in zijn land en in zijn geest veranderd zijn, hij heeft zich aan. de veranderde omstandig heden aangepast en hij ia nog steeds de beste propagandist van zijn eigen land. Competitie-uitslagen over de periode van 7—12 Maart 1949. Ere-Afdchng Het waterverbruik te Rotterdam, was voor de oorlog ongeveer 35 millioen m3 per jaar. Na de bevrij ding is het verbruik sterk gestegen en bedraagt thans jaarlijks gemid deld niet minder dan 45 millioen m3. Vooral 's zomers gaat er enorm veel water door de kranen, zóveel zelfs, dat de hooggelegen étages bij tijd en wijle „droog" gelegd worden met alle nare gevolgen voor de be woners. De gemeentelijke Drinkwaterlei ding is er natuurlijk op uit, verbe tering te brengen in de bestaande toestand. Het aantal filters in het Advertentie IM VITA VONK BIRD'S EYE WINTERZON KRISTAL FEUILLETON Door M. Pardee 12 „Een van Bonjour z'n Caporal's," antwoordde Klets, „het was reuze naar. Ik wou dat jullie weggingen, er mankeert me niets," en hij stak rustig a'n hoofd weer buiten het raam. „Robin, haal hem naar binnen," zei Jül beslist, „We moeten eerst zien wat hy nu weer in a'n schild voert." Onder veel protesten, en slaan met armen en benen, werd Klets tussen hen beiden neerge- smakt en Robin hield hem stevig in die positie, terwijl Jill zo streng als ze maar kon vroeg: „Vertel nu eens, Klets, wat ben je aan 't doen met dat walgelijke pijpje? F,n waarom hang je zo uil het raam? Je weet best dat je dat niet mag, nu vat je waarschijnlijk een ste vige kou." Klets wrong zich al tegenstrib belend in alle mogelijke bochten, „Niks hoor," zei hy, „il fait chaud maïntenant, 't is warm, want de zon begint te schijnen," Jill liep naar het raam en keek naar buiten. „Gunst ja, je hebt ge lijk," zei ze verbaasd, „en het is werkelijk warm nu. ondanks de sneeuw, O, noü zie ik 'V' voegde ze er plotseling aan toe, „je bont aan het bellen blazen, wat leuk! Ik wil er ook een paar blazen," en ze graaide 't pijpje uit Klets' handen, „Sinds ik heel klein was, heb ik nooit meer bellen geblazen," zei ze met een heel gelukkig gezichtje. Ze blies een prachtige grote zeepbel en keek het ding na, terwijl het langzaam langs het trappenhuis van de binnenplaats omlaag zweef de. „Toe, laat mij ook eens proberen, ik geloof dat ik het niet eens meer kan," riep Robin, en even later hingen ze alle drie over de nauwe vensterbank en doopten, om beur ten de vieze pijp in een kom met nog vuiier zeepsop. Dat het water zo vuil was, scheen echter geen invloed te hebben op de kleuren van de bellen, want als ze tijdens het zweven in het licht van perde ze op eens tegen iets dat in een enkele zonnestraal kwamen, werden ze mooi blauw en rose en geel getint. „Hè, wat jammer," zei Klets, ,ier is geen zeepsop meer." „Nog één bel." zei Jill, en ter wijl ze de laatste nakeek, knip perde re op eens tegen iets dat in haar ogen scheen. Dit was de derde maal al dat ze plotseling knipperde, maar de beide vorige keren had ze even in haar ogen gewreven en toen weer de zeepbellen nagekeken, maar nu scheen een klein lichtvlekje haar te volgen, hoe ze haar hoofd ook draaide om 'i schelle licht te ver mijden. „Wat schijnt daar toch ïn mijn ogen?" vroeg ze, „Wat bedoel je? Ik zie niets," antwoordde Robin. „Ja, er schijnt toch heus iets in m'n ogen," hield Jill vol, „de hele tijd al. ik moet steeds maar knip peren. Kijk, daar heb je 't weer!" Ze liep weg van het raam en de kamer in, maar tegelijkertijd bleef een felle lichtvlek haar volgen en speelde heen en weer over haar ge zicht. „Une glacé!" en „Een spiegeltje, er is iemand met een spiegel aan 't spelen!" riepen Robin en Klets tegelijk. Ze renden alle drie weer naar het raam en drongen, zich samen in. de nauwe opening. Toen ze op de een of andere manier allemaal bun. hoofden en schouders buiten boord hadden gekregen, zagen ze dat de lichtvlek nu rustte op de vensterbank. „Waar komt het vandaan?" vroeg JilL Robin kronkelde z'n hoofd en nek en keek naar de lucht boven hem, ,,'t Moet ergens van de overkant komen," zei hy, „want de zon staat nu pal achter ons." Ze staarden naar de vensters aan de overzijde van de binnenplaats, doch die schenen allemaal gesloten en de kanten gordijnen waren dichtgetrokken. Plotseling bewoog de lichtvlek zich naar beneden, verdween en verscheen even later opnieuw op de vensterbank. „Je le voïs, ik zie 'm!" gilde Klets, „Lè! en face, en bas! Daar, aan de overkant, beneden!" (Wordt vervolgd) bedrijf aan de Honingerdijk wordt uitgebreid met zes stuks, waarvan er twee deze zomer gereed komen, terwijl de overige vier dit jaar in gebruik genomen zullen worden. Ook op andere wijze probeert de Drinkwaterleiding de watervoor ziening te verbeteren. In Blij dorp werd enige tijd ge leden begonnen met het verzwaren van de waterleidingbuizen, waar door de waterdruk m Blïjdcrp ho ger zal worden. Hiervan zullen vooral de hooggelegen, woonétages profiteren. Ook voor de Linker-Maasoever is het nodig gebleken de waterdruk te verhogen. Dit kon echter met gebeuren door verzwaring van de buizen. Het is n.ï. te duur en te lastig de zinkers in de Maas te ver zwaren. Om niettemin de gewenste waterdruk op de Linker-Maas oever te bereiken, zal aan de Korte Feyenoorddljk een opjaagpomp- station gebouwd worden. De lever tijd van de motoren voor dit sta tion is nogal lang, zodat niet ver wacht wordt, dat het pompstation vóór de zomer van 1950 in gebruik genomen kan worden. Maar dan zal de periodieke „wa- ternood" in Zuid ook wel voor goed tot het verleden behoren. In Roosendaal is het nieuwe stn- tlon van de spoorwegen officieel in ge bruik genomen De geclectriflceerde baanvakken in Limburg worden op 12 Mei in gebruik genomen. EE.T.-V. Neiie JansseV B Shell—M.J K VerblifaDebce Dreadn —Oranje b. Afdeling 1—A R ET—Waco NBC-DHC. H Elec.—\V E K T, den KHfgero Afdeling I—Jï GrometaS S A V R. StokvisZ Bergw. Cats—Sozaro DigaD W.L. Afdeling IC Hermandad—N KI. NeparofaD R 13. KonjgG E B \i B er keiRIJT. Maas—v G. ëfc L. Afdeling ID JaminGalak N A S M Ervlfo P CK—Tediro Warmtekr.Allan PON Unltas Afdeling IE J I C S M F.3 Voorin tg HET. D W U P H M. KW—H comp. ERMAF-OS Afdclutc II—A H V V W E K H B M N R.C H Elec—ER MA F. G L Z.—Hagero v BerteelP.H M. ERMAF-HBM. Afdeling nB Vooruitg R E T. Diga—PT.T Stokvis—S S A V.R. Afdeling II—C Maas—Qranjeb v. Berfcelv Nelle VerblifaV B Dreadn Jansse Afdeling H—D JaminGalak Vooruit#.—Allan. P.O.N.—Sozaro 19643—15565 19591—18413 17787—17405 20487—15241 15339—20455 19539—18039 18(590—19110 16919—19577 18275—13221 17613—19246 18639—17539 17910—20030 14113—18647 17884—18454 16848—20318 17528—25930 174X5—19017 20970—18493 17752—18764 17905—14019 19993—17031 17155—18684 1S384—19328 18943—18229 18268—18336 18993—17167 19271—16401 19533—167B5 15109—18304 20OÖ3—15239 16627—15920 J8105—15835 20100—16038 18247—18157 18089—17913 20335—17253 18102—18362 19453—18230 19197—10447 17B39—18721 19103—19157 17603-18185 17745—18300 17919—17653 Advertentie IM. Afgebroken paröj Het incident in het kleine café, dat de gerechtelijke molens aan het malen had gebracht, geschied de op een Zaterdagavond. Deze Leen hier en een zekere Gerrxt waren erbij betrokken en wel als volgt: Op Zaterdagavond, dat was vas te prik, gingen Leen en zijn vrouw altijd naar het kleine buurtcafé om iets te gebruiken en zo maar een beetje te zitten zitten. Meestal zaten ze in het hoekje, links van de tapkast, dat vond Leen wel een gesehtk*e plaats, want hij hoefde zo dicht bij de kastelein gezeten, zijn glaasje slechts op te heffen om het zonder veel omslag onmiddel lijk gevuld te krijgen door de waard, die zich met gevulde fles alleen maar een beetje over de toonbank had te buigen. Die bewuste Zaterdagavond was het hoekplaatsje evenwel bezet en Leen en zijn vrouw moesten ge noegen nemen met een tafeltje dat aan de lange zijde van het biljart was opgesteld. Dat was daar geen prettig zitten, tenminste als er ge biljart werd, want dan moest men ieder ogenblik de buik of het hoofd intrekken of zijn glas verzetten om de keu vrije doorgang te verschaf fen. Toen Leen en zijn vrouw aan dat tafeltje plaats namen waren Gerrit en zijn maat reeds druk aan het biljarten. Gerrit was geen stamgast in dat café, hij "was zo maar eens binnen komen lopen om met zijn vriend een partijtje te spelen. Nu deed het lot de ballen zo rollen, dat Gemts stootbal her haaldelijk aan de lange zijde van het biljart kwam te liggen, in de buurt van Leens tafeltje, zodat Gerrit al verscheidene keren het echtpaar met zijn keu had moeten hinderen. Eenmaal had hy bet glaasje rood van mevrouw Leen omgestoten en wel onmiddellijk een ander besteld ter vergoeding, maar daarmede waren de vlekken m mevrouws rok niet uitgewist. Teen Gerrit even later alweer de intimiteit van het gezellïg-iets-zit- ten-gebruiken moest verstoren met keu-gezwaai, had Leen tamelijk bits gezegd: blijviezo, maar in het vuur van hef spel had Gerrit daar niet op gelet, want hij stond achter en wilde er alles op zetten om te winnen. Gerrit heeft de partij niet ge wonnen, het spel werd afgebroken en niet weder hervat toen Gerrit per ongeluk Leen met de keu in het oog stootte. Doldriftig was Leen opgesprongen, had de ver bouwereerde Gerrit onder het bil jart gekwakt en hem met een paar ferme schoppen een bloeduitstor ting aan het dijbeen en enkele schaafwonden in de zij bezorgd. Het incident, hoe kdrt ook, heeft de kosten van die Zaterdagavond voor Leen met 25 gulden verhoogd. De rechter vond het een billijke boete voor iemand, die reeds vier veroordelingen wegens mishande ling op zijn naam had staan. FILMAVOND BLAUWE N.V. De drankbestrijders roeren zich, dat is nodig ook. In 1918 werd er in ons land voor 620 millioen gulden aan alcoholhoudende dranken uitge geven tin 1947 500 millioen!) Het publiek moet weten, welke ge volgen dit voor ons volk kan heb ben. Daarover zal de beer J. J. Wép- ster a.s. Vrydagavond spreken in da Aula der HBS op het Afrika ander- plein. Naast deze propaganda tegen het alcoholgebruik vergeten de geheel onthouders echter hun ander cultu reel werk niet Op genoemde avond zal nd. de mooie kleurenfilm: „Ja va's Pracht en Praal" vertoond wor den. Advertentie LM. Mank pen einde aan dat on ophoudelijk hol gekuch, Htl- ver C waden ha Un£50 rftanen van tllim en ziektekiemen, neem nog vandaag da bekende, al (jmoplo wende: Na hengeion is ballonvaren de meest veilige sport, aldus verklaarde een man, die het weten kan, de be kende ballonvaarder J, Boesman. Uit zyn causerie, gisteravond in „Ons Huis" op een. luchtvaartavcmd van de Kon, Ned. Ver. voor Luchtvaart, hebben wy inderdaad begrepen, dat m het ballonvaren, mits deskundig en voorzichtig bedreven, wemig of geen gevaar steekt. Veel succes had do spreker, vooral bij de jongeren, met het verhalen van avontuurlijke belevenissen mt zijn lange loopbaan als bailoncommandant. Ballonvaren, of wel hangend in een mandje zich op de meest primitieve manier door de lucht bewegen is een sport, die zich ondanks de moderne vliegtech nische ontwikkeling heeft weten te handhaven, omdat daarin de oude romantiek van het vliegen ongerept is blijven voortleven. Immers, slechts bij benadering weet de ballonvaar- der. waar hy na een urenlange, ab soluut geruisloze tocht door het luchtruim, zal landen. Dit landen geeft soms wel eens moeilijkheden cn wanneer de ballonvaaracr zegt, dat hij een „hondenhöMandïng" heeft gemaakt, wil dat zeggen, dat zijn mand een eindwecgs horizontaal over de grond sleepte en hij er als een hondje moest uitkruipen. Waar de uitdrukking „kaasstolplanding" vandaan komt is dan begrijpelijk. Dan staat de mand op haar kop cn de ballonvaarder ook. Echter, ook in de hypermoderne verkeersvhegery steekt nog avon tuur. Hiervan getuigde een tweede spreker, de K.L,M.-gezagvoerder F. Peetoom in zyn praatje over het vliegen met de „Connie" over de oceanen. Wy leken denken, dat die K.L.M.-vogels precies dezelfde lijn tjes trekken over de aardbol als op de reclamekaarten van de lucht vaartmaatschappij aangegeven staat. Gezagvoerder Peetoom hielp ons even uit de droom en. vertelde om dat die tochten, over de Oceaan naar New York bijv. zigzagsgewijs gaat. Men zoekt namelijk d.e meest gun stige weersomstandigheden op, waar door de overtocht de ene keer ver om de Noord via New Foundland leidt, dan weer Om de Zuid tot bij de Azoren. Merkwaardig is het, hoe die navigatie lykt op oie van de oude zeilschepen, waarmee onze voorouders van de zeventiende eeuw de zeven zecên bevoeren. Dat zoe ken naar de meest gunstige weg ten opzichte van de weersomstandighe den is een uiterst belangrijke voor waarde voor hot economisch vliegen. Immers een uur langer ^vliegen, wat men bij sterke tegenwind al gauw moet doen, betekent, dat men zeven passagiers minder meenemen kan, omdat een dienovereenkomstig ge wicht aan benzine meer verbruikt wordt. De derde spreker, de beer de Lan ge, directeur van de Rijksluchtvaart school vertelde interessante bijzon derheden over het zweefvliegen, een sport, die helaas, door de oorlog ta melijk in het gedrang gekomen, is, maar thans gelukkig mogelijkheden heeft om zich krachtig te herstellen en tot grote bloei te komen. De heer de Lange had o.m. een grote groep leerlingen van zijn school, die per autobus naar Rotterdam waren ge komen, onder zijn gehoor. Het gesproken woord werd nog - aangevuld met enige interessante films. Die over de Boeing Strato- cruiser had een actueel tintje, om dat deze „super-de-luxe-kist" bin nenkort op Schiphol kan worden verwacht. 37. Wanneer Rob zijn positieven weer bij el kaar heeft, kan hij een kreet van vreugde bijna niet onderdrukken, want kyk, de deur van de hut is totaal vernield: hij kan zo naar buiten lo pen! Maar hy pulkt meteen een scherpe brandlucht. En waar struikelt hij nu over? O, dat is de matroos, die op wacht stond, De man krabbelt juist overeind en wil Rob nog tegen houden. Maar Rob slaat hem zijn revolver uit de hand en de man valt weer versuft neer. Be hoedzaam sluipt Rob verder. Hij hoort stem men en druk geloop op het dek. Blijkbaar heerst daar boven nog grote verwarring. De dikke rook wolken komen hem goed te pas» want ongezien ziet hij kans aan dek te komen en het achterschip te bereiken. Daar grijpt hij de vanglijn, waaraan de „Vrijheid II" is vast gemaakt en palmt die snel in. Als hij een beetje geluk heeft, dobbert hij straks weer met Skip op zee, aan boord van zijn eigen schip.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3