Atlantisch Pact bevat geen geheime clausules Ontknoping* inzake .Vrede HET ROTTERDAMSCH PAROOL Verenigd Westen kan elke aanval weerstaan Bijzonder Kerstfeest aan boord van een stuurloos schip Mening der partners Mening van anderen Rapport regeringsbeleid '39-'40 gepubliceerd KORREL Atlantisch Pact Bijdrage van Nederland aanvankelijk nog beperkt van omvang Russisch protest afgewezen door Zweden Nog twee dagen dan is het lente Minder soldaten, maar groter productie dan Oostelijk blok Kapitein van de „Prins Alexander" kreeg een aardige verrassing Kerk in Overscliie brandde 50 jaar geleden af Militaire hulp aan West-Europa volgende stap in j Onze verliezen in Indonesië Weerbericht Zaterda" 19 Maart 1949 Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn-prijsi per week 0.32 per kwartaal 4,M>. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hei Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 66 Otlgave N V De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam OLrecteun B- de "Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker -r Bevin - (Groot-Brittannië) „Eeh' van de grootste stappen' In de richting van .wereldvrede en -veiligheid, die genomen zijn sinds hét- einde van de eerste wereld oorlog.'Een land zonder agressieve plannen behoeft niet de minste vrees of verdenking te koesteren." Spaak ."(België) „Het Atlantisch Pact geeft, een nieuwe richting aan de traditione le Amerikaanse politiek. Het zal tot gevolg hebben, dat een oorlog minder- waarschijnlijk wordt," - de Qasperi (Italië) „Het Pact zal iedere poging tot aggressie' weerhouden, daar een e an val op één een aanval op allen is en allen hun krachten zullen samenvoegen om de aanval te stuiten." Gerlwrrhrn (Noorwegen) „Het Pact zal een goed funda ment vormen voor de omvangrijke samenwerking, die nu tussen de democratische landen zal begin nen." Schuman (Frankrijk) „De Russische expansie heeft geen halt. gehouden aan de grenzen van de-Slavische gebieden. Het is daarom, dat .de Franse regering met een volkomen onbezwaarcT'ge- weten dit Pact, een instrument van vrede en veiligheid zal tekenen en Voor ratificatie voordragen." Acheson C VJ5.) „De landen, die zich aansluiten bij het Atlantisch Pact, weten, dat oorlog geen voordeel brengt. Ande re zijn wellicht niet zo diep hier van overtuigd als wij. Het Pact moet helpen hen hiervan te door dringen." Stikker (Nederland) „Dit -?act is een evenement van weréld-historische betekenis.- De kracht, die deze landen vertegen woordigen is zo groot dat elke ge- .dachte. aan agressie" uitgesloten mag worden geacht." *Trygve Lie (U.N.O.) „Regionale overeenkomsten als dit Atlantische Pact kunnen een zeer bruikbaar element vormen voor de opbouw van een systeem van collectieve veiligheid binnen de Verenigde Naties, indien zij- de suprematie van het Handvest er kennen." Radio Moskou „De opstellers trachten achter mooie woorden^ over de vredelie vende doeleinden die men nastreeft en over de trouw aan het handvest van de V.N. het duidelijk agressief karakter van dit pact te verbergen," ofschoon dit onverenigbaar is met het handvest van de V.N." Henry Wallace (Amerikaans ex-ministér) „De formele bewoordingen van het verdrag verbergen een hele se rie hoógstgevaarlijke verplichtin gen, die kiemen tot oorlog in zich bergen." Pietro Nenni (Pro-communistisch socialist) „Het Atlantisch pact is een uit nodiging om Itabë binnen te trek ken." In de hoofdsteden van de acht landen, die beslaten zijn samen het Noord-Atlantische Pact aan te gaan, werden Vrijdagmiddag om. drie uur de vertegenwoordigers van de pers door de rege ringen ontvangen om van de tekst van dit pact kennis te nemen. In Den Haag ontving minisiter Stikker de journalisten. Aan de overhandiging van de tekst verbond hij een korte toelich ting, in antwoord op vragen, die hem werden gesteld. Hij wees erop, dat het paci geen geheime clau sules kent, en dat men. ook geen verborgenheden moet trachten te lezen, in de tekst van de veertien artikelen, want geheimen zijn er niet. Gevraagd naar de bijdrage, die Nederland zal hebben te leveren in de gemeenschappelijke defensie, zeide de minister, dat deze aanvan kelijk nog betrekkelijk gering zal zijn. in verband met de' ongunstige omstandigheden waarin ons land thans verkeert. Of Spanje zal worden uitgeno digd deel te gaan uitmaken van het pact, kon de minister niet zeggen. De regering heeft hierover nog niet gediscussieerd. Het meest informatief waren de uitlatingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson, te Washington. Als voorbeeld van een gewapende aanval,, als bedoeld in artikel vijf van het paët, noemde de minister een aanval van "Russische vliegtui gen op Amerikaanse toestellenin de „luchtbrug" naar Berlijn. Een ander voorbeeld was, dat dë Sowjet-Unie Fintand zou binnen vallen. Noorwegen zou dit kunnen beschouwen als een bedreiging van zijn veiligheid en de leden van het pact zouden dan moeten besluiten Noorwegen bij te staan. De defensieve kracht van het pact ligt echter in Öe samén- bun deling vsj* de krachten van 250' millioen mensen, die vast besloten zijn weerstand te bie den tegen elke aggressie en die daardoor de Sowjet-Unie af schrikken tot het voeren .vaii een brutale politiek tégen na- buurstaten: Acheson maakte in zijn toelich ting op het pact onderscheid tussen werkelijke aanvallen, dié de vrede en de veiligheid in de wereld be dreigen en kleine grensincidenten. Voor de .laatste is het .verdragniet bedoeld. Evenmin ^al; zuiver 'bjn< nenlandse revolutionnaire activiteit worden beschouwd als een gewa pende aanval.- Revolutionnaire acti viteit, „die hulp van buiten krijgt, 'zou een andere zaak zijn. Dit zou wel als een gewapende aanval/be schouwd kunnen worden. Britse 'kringen verklaarde men, dat wanneer de ministers van buitenlandse zaken van de acht on dertekenende landen in April in Washington'bijeenkomen, schikkin gen zullen worden getroffen voor een permanente Atlantische verde- digingsraac. Deze zal tot taak heb ben de verenigde defensie op te bouwen, een strategische coördina tie tot stand te brengen en een standaardisatie, overwegend naar Amerikaans model, te scheppen. De raad zal zich voorts belasten met de keuze en voorbereiding van lucht-, land- en zeebases. In een krachtige diplomatieke nota aan de Sow jet-ambassade te Stockholm heeft «Ie Zweedse rege ring de Sou'jet-Russische beschul digingen, dat de Zweedse politie Baltlscho vluchtelingen „terrori seert" en „hun terugkeer naar huls verhindert" van do hand gevezen. Aan de hand van statistische ge gevens vande Verenigd? Naties heeft Reuter een vergelijkend over zicht samengesteld van het poten tieel van het Westen en dat deel der wereld dat gemeenlijk wordt aan geduid als 't „Oostelijk Blok". Tot 't Westen zijn gerekend de Verenigde Staten van Noord Amerika. Canada, Groot Brittannie, Frankrijk, België, Luxemburg, .Nederland I^oorwëgen, alsmede de landen die binnenkort vermoedelijk zullen toe treden tot het Atlantisch Pact, te weten: Italië, Portugal. Denemarken en IJsland. ITit déze gegevens blijkt dat de Wes terse mogendheden in staat zijn de „overweldigende kracht" op te bren gen, die, naar president Truman on langs zeide, voortaan „iedere gewa pende aanval" zal bestrijden. De Westerse mogendheden bezit ten: .1 Bijna 15 percent meer men senmateriaal dan het Oostelijk blok. Op 23. December van het vorige jaar verloor de „Prins Alexander" van de firma Anth. Veder, in een vliegende storm, midden op de Atlan tische Oceaan, haar roer. Dank zij de grote stuurmanskunst van de kapitein gelukte hét de bemanning het schip in bedwang te houden en zonder assistentie door de storm te komen. Vanmorgen meerde de «Prins Alexander" behouden en wel in de IJselhaven. Kapitein C. A. van Eyk vertelde ons In zijn hut over het gebeurde, „Het was een storm'V se» hij, „zo erg als ik in veertig jaar niet heb meegemaakt Er waren wind stoten met een kracht yan veertig mijl per uur." HE TVERLOREN ROER Toch kwam het schip er-door. Het bleef toen de storm geluwd was stuurloos ronddrijven tot de sleepboot kwam. Het bleek ook* dat de schroef, beschadigd was. Men moest, wachten tot na. Kerstmis voor de sleepboot arriveerde en zodoende.bracht de bemanning aan boord van het ronddrijvende, schip een,, bijzonder j Kerstfeest ijdopr. Dank zijnde-Nederlandsè.iZiêem^hs- centrale was er een „.Kerstkist'' aan boord met kleine' geschenken voor de opvarenden, Toen men nu be gon om op Kerstmorgen de kist uit te pakken, was er een klein doosje in voor de kapitein, met daarin een roertj e. Het geschenk ging verge zeld van het volgende gedicht: De parlementaire enquête-commissie regeringsbeleid 19401945 heeft de Tweede Kamerleden het eerste deel van. baar-rapport aan geboden. Tegelijkertijd is het gepubliceerd. Dit rapport handelt in hoofdzaak over de moeilijkheden, die er In het najaar van 1939 ëh het bfegfn van 1940 rezen tassen de toen malige minister van Defensie, de heer Djjrhoorn en de pas be noemde opperbevelhebber: van onze strijdkrachten, generaal Eey n'ders. Dit conflict leidde uiteindelijk tot het ontslag van de generaal. Het opperbevel werd overgenomèn door generaal Win kelman. De commissie blijkt van oordeel, dat het ontslag gerecht vaardigd was en spreekt als haar oordeel uit. dat generaal Winkel man lof verdient voor zijn beleid. Verder geeft het rapport een Inzicht In de moeilijkheden vlak vóór en tijdens de oorlogsdagen. Het constateert, dat de Duitsers het oorlogsrecht hebben verkracht en spreekt zijn bewondering uit, voor de wijze, waarop de Nederlandse soldaten zich ïmbbeh ver weerd tegen een overmachtige vijand. Wij achten dit rapport van zo groot belang dat wij hebben ge meend daaruit enkele delen te moeten citeren. Men vindt deze citaten op pag. 5, De „Alexander'' had pech, het roer was weg. We stonden paf, ja, het was ér werkelijk af. We konden hei nie.t geloven, vee, het kwam niet meer boven. Wé konden wel..wenen, het was verdwenen. De- kapitein ^behield. 'z'n verstand, teïègrafeërdè naafpfiét land. Hy gaf ons allen moéd, er komt een sleepboot met spoed. En zoals hij ons heeft verteld, werd er tevens een nieuw roer besteld. De sleepboot-, liet échter op zich wachten en we dachten; Duurt het met dat roer ook zo lang dan zijn we bang, voorlopig hier te moeten blijven, ver van onze wijven. Toen besloten we in onze schoen, een verlanglijst te. doen; „Beste Kerstman, zoals u heeft "i kunnen horen, heeft de Alexander z'n roer t. verloren. Dat brutale dinp is zonder afscheid vemen, In de diepe oceaan verdwenen. Doe ons-nu een groot genoegen wil er een bij de geschenken voegen". En werkelijk de volgende dag, was het een roer, dat in ons schoentje lag. Door een list kwam het in deze kist. waar u het nu weer uit mag halen. Ja werkelijk, u hoeft er niet voor te betalen. We hopen d"n van harte kapitein, dat u er blijde mee suit zijn. En er een nuttig gebruikt van zult maken, dat is de wens van onderstaande snaken. Dat hadden de officieren voor elkaar gebracht. Alle lof voor, zo'n stemming aan boord. Ze vonden het wel sneu om over „wijven" te spreken, maar dat rijmde zo goed op „blijven". Spoedig daarop kwam de sleep boot, maar ook toen was het leed nog niet geleden, want bij de Sable Islands raakte men ophieuw in een zware storm. De sleepboot kon niets verrichten en intussen nader den de gevaarlijke banken. Toen is de „Prins Alexander" toch op eigen kracht gaan varen en wederom is het gelukt de gevaarlijke zone door te komen. Op 27 December werd Halifax 2 Méér dan drie maal zoveel ca paciteit voor de staalproductie, 3 Meer dan twee maal zo hoge productie van steenkool. 4 Acht maal meer olie, (zelfs als ■Tien de productie van Midden- en Zuid-Amerika, en het Na bije- en Verre Oosten uitsluit) - 5 Bijna 34 maat zoveel tonnage oeeaanschepen. 6 Bijna 30 maal zoveel motor voertuigen. De gedetailleerde cijfers zien er als volgt uit: Volgens de cijfers zijn de strijd krachten van het Oostelijk blok 25 percent groter dan van de Atlanti sche mogendheden. Een nauwkeuri ger vergelijking zou echter moeten rekenen met divisies uit««»*iist. ge oefend en gereed voor actie. Deze gegevens zijn echter vmi de meeste landen geheim. Een algehele vergelijking moet evenwel ook rekening houden met de atoombom, de nieuwe Ameri kaanse B-36 bommenwerper en het enorme overwicht, dat de Ameri kaanse vloot heeft met 731 in de Atlantische Oceaan geconcentreerde in actievö dienst zijnde oorlogssche pen. Verder merkt Reuter op, dat In de productie-gegevens het potentieel van het Oostelijk blok overschat wordt. Bovenstaande cijfers duiden de productie aan. die deze landen hopen te bereiken over een of twee jaar. Cijfers over de huidige productie zijn niet te verkrijgen of onbetrouwbaar, Aan de andere kant zijn de cijfers van de Westerse mogendheden die voor de productie in de jaren 1945 en 1947,waarhij dus geen rekening is gehouden met de productieverho ging, die de West Europese - tanden door de Marshall-hulp hebben be reikt. Zelfs indien d.e Sowjet-Unie'over de productiecapaciteit van geheel .Europa zou- beschikken, zouden - de Verenigde Staten nog verre op haar voorstaan. bereikt, daar ging het schip twee maanden in dok. De bemanning werd bij Canadese families gast vrij ontvangen; de herinnering hieraan, was zo goed, dat men bij het vertrek in een der bladen een dankwoord lot deze gezinnen heeft gericht, Het was. Zondagavond 19 Maart 1599 ongeveer t:en uur. Dc meeste buiten mensen waren reeds ter ruste. Plotseling een luide donderslag. écn klein, maar te. licht en voor men het wist brandde de toren. De brandweer kon het vuur r.iet bereiken en moest machteloos toe zien hoe het zich hoog in de toren uitbreidde. Een grote menigte was spoedig op de been. Stoelen, kussens en bij bels werden uit het fel brandende cehouw ge dragen. Het oude eikenhout brandde zo hévig en verspreidde zo'n hitte, datde brandweer handen vol werk had om de aan grenzende percelen nat te houden. De oudjes uit het nabijgelegen rusthuis moesten bij particulieren worden ondergebracht. De brandweer uit Rotter dam verleende assis tentie, ibaar kon niet voorkomen, dat de to ren met donderend ge raas instortte. stond aan de Rotter- In 1902 werd de nieu- damse Rijweg, waar zich nu de winkel van Drie jaar lang moes- slager Doelman be- we kerk ingewijd; dé ten kerkdiensten wor- vindt. Een bedrag van nieuwe toren had de den gehouden in de re- 80.000 was nodig voor zelfde typische peer- misö van de Rotter- de wederopbouw van vorm als zijn voorgan- damse tram wegmaat- de kerk. De lening werd ger. De heer Hooykaas schappij. Deze remise ruimschoots vol teken d. was de architect. OP onze schrijftafel vonden wij een dezer dagen een brief met een uitgeknipte advertentie. In die advertentie bood zich iemand aan* voor werk. Hij was politiek delin- quent en oostfrontstrijder. De brief bevatte een persoonlijk commentaar'' op deze werkzoekende. Of zo'n aan- - bieding, met de nadruk op het ver leden, niet „hondsbrutaal" was en' of de man in kwestie soms in de- veronderstelling leefde, dat zjj'n vroegere landsverraderlijke houding een „aanbeveling" betekende, En of wjj, als oud-illegaal, blad, daar het onze. niet op të zeggen hebben; Natuurlijk hebben wij er het onze op Je maar als wij dat doen. willen wij het zeker buiten de emo tionele sfeer van de briefschrijver houden, omdat men daarmede het vraagstuk niet kan benaderen! In de eerste plaats, wie-zegt ons, dat deze vroegere N.S.B.-er niet te goeder trouw heeft gehandeld en, door ronduit voor de waarheid uit te komen, iedere pijnlijke discussie tussen hem en een toekomstig^ werkgever, bij voorbaat heeft wil- len afsnijden? Een dergelijke ver onderstelling is evenveel waard als! .wanneer men denkt, dat deze man,' door op zijn verleden te zinspelen, in ennta--* hnnot t«» fcnroen mrt een werkgever, die ook boter op zijn hoofd heeft gehad. Niet, dat déze laatste gedachte tot d«» onmogelijk heden zou behoren, want er zijn voorbeelden t? nver waaruit de ster ke hi«d:nc blijkt, die de ..oxi-*- '-a- meraden" met elkaar hebben. De geheime organisatie, die onlangs te Amsterdam word ontdekt, vormt daarvoor éen overtuigend bewijs Maar het blijft moeilik een Üin te trekken tussen hen, die iets hebben geleerd en hen. die het nooit zullen leren. De heel zware gevallen daarge laten, heeft het gros der N.S.B.-ers niet over medewerking te klagen. Er 2ijn veel' cud-illegaïcn. die heel wat meer moeite hebben om weer in het productie procés te worden - ingeschakeld, nadat zij door hun werk in de bezettingstijd o? een ja renlang verblijf in een concentratie kamp het contact met bun werkge ver hebben verloren. Hier is onze maatschappij van na de bevrijding wel heel cre in gebreke gebleven en dan Is het dubbel pijnlijk te moeten ervaren hoe allerlei instellingen hun best doen om de polideli's. zo als men de ex-N.S.B.-ers gemaks halve is gaan noemen, te bevoorde len boven de expogé's, hetgeen de afkorting is voor de werkelijk va derlandslievende éx-politieke ge vangenen. Men moet wel gespeend zijn van ieder besef voor de werkelijkheid om niet volmondig te erkennen, dat het noodzakelijk is dé polideli's in de .gelegenheid te. .stellen- datgene wat zij land en volk hebben aange daan, weer goed te maken door te pogen volwaardige staatsburgers te worden, mits men hun geen sleutel posities toevertrouwt. Men moet hun die kans geven. Misbruiken zij die kans voor allerlei duistere doel einden, dan is het hoog tijd hen weer voor een poosje uit dé maatschappij te verwijderen. Dat het een verdienste zou zijn nis men aan het oostfront heeft ge vochten. betwijfelen wij ten sterk ste. Maar dat men van zo'n man, als alle deuren gesloten blijven, een pa ria maakt, fs aan geen twijfel on derhevig. Alles bij elkaar vorrilen deze gevallen een van de, lastigste problemen van onze tijd. Men lost ze niet op door alleen maar ver gevensgezindheid te tonen, omdat zoiets gemakkelijk als zwakheid wordt mteclégd. Er wordt veel ge daan om gedemobiliseerde' soldaten, aan werk..te helpen èn dat isjuist. Er wordt ook veel gedaan" .ora poli deli's aan werk te helpen en dat Is, als wtj reëel willen blijven, noodza kelijk om tot normale verhoudingen, te komen. Maar juister en noodza kelijker Is het, dat wij, mét al onze bemoeiingen voor deze categorieën, onze met ziekten en lichamelijke zwakten kampende verzetsstrijders, niet vergeten. Want dat wordt, te genwoordig maar al te gauw ge daan. - VOZNESSENSKI, het hoofd van de „staatsplanning" der Sow- jetunie, is uit zijn ambt ontzet. Tegelijk is bij ontheven van zijn adjunct-premierschap, een waar digheid die hij, zoals men weet, met velen gedeeld heeft, Voznes- senski gold als een bijzondere be schermeling, van, Zjdanof. Ook is hij lid van het politburo. Stalin! Waarlijk, de macht is te gewel dig. De Verenigde Staten, het Brit se Rijk, waarvan Canada onder de Dominions nog bijzondere be tekenis heeft, Frankrijk met ZÜG strategisch zo uitgebreid machts- te President Truman en minis ter: Acheson hebben duidelijk laten weten, dat het pact nog slechts de eerste is van een reeks belangrijke Amerikaanse stappen in de buitenlandse poli tiek. De volgende is de indie ning. van. een militair hulpver leningsprogram voor West- Europa. v wereldrevolutie, die de. school van deelneming erg ver van onschuldig ware daardoor in een weinig pret ZjdanDf Molotof meende te kun- achten; Er is* een strijd om stra- tige positie gekomen. Maar nu zün rim van dé nen gebruiken, voorlopig opgege- tègische posities in de noordelijke die landen niet neutraal meer, zij S 1 vends. Stalm heeft reeds eens het wereld, in de nabijheid van. de zullen er alleen voor zorgen, dat 1 beleid van geduld oefenen doorge- Pool, waarover de kortste wegen die vestigingen een civiel karakter Tegenover Rusland betekent In Rusland zijn de feiten op zich tegen-Trotski en de zijnen «n, lopen naar de vitale delen van de behobden. Meer heeft Amerika ArGenka in feite vrijwel net hele zelf menigmaal heel moeilijk te en met behulp van bloed en'staal, mogendheden 'Rusland en Ameri- niet nodig Voor Rusland is nu al- wct'elddeel van die naam. Want beoordelen, omdat er zo heel ïjve-. Hoe vreedzaam Stalin het in, wor- ka. Totnogtoe had Amerika een les gesleten, weinig Zuid- of Middel Ameri- rig met camouflage pleegt te wor- kèlijkh'eid bedoelde heeff hij i'n het voorsprong. Het/had zich, nog voor Met Portugal wordt nu onder- haanse republieken zouden hun den géwerkt. Des te _meer aan~ decennium 19391949 Dewezen, bet in de laatste oorlog trad, op handeld, meer dan 6 eeuwen al medewerking weigeren, dacht moet men wijoen aan het toen de wereldrevolutie haar kans Groenland, en vervolgens op IJs- de bondgenoot van Engeland. De Sen verzachting van de Russi- licht, dat verschillende gébeurte- scheen te krijgen. Het goede tijd- landgenesteld. Daar zit het, niet Azoren zijn; toen de Anglo-Ame- sche politiek zelfs nog na de nissen op elkaar kunpen werpen, perk voor Moskou is nu echter rikanen zich er konden vestigen staatsgreep fa Tsjechoslowakije, Ik heb indertijd uitgelegd, waar- weër voorbij. En Stalin zal er wel- y ÖOor met hun luchtvloot, van onbere- had deze. consolidatie nog kunnen Dr. M. v. Blankenstein onverbloemdmilitaire om het ontslag van maarschalk licht weinig voor voelen de grote Wasilewski, de chef van de Russi- winst uit die periode op bet spel sche staf. een toelichting kon rijn te zetten, 'door nu nog verder een op de plotselinge dood van Zjda- avontuurlijk beleid te voeren, nof, het gevaarlijkste element in Wij zien Moskou Dp eens toe- het politburo. Op deze wijze voort- schtetelijker worden in de Oosten- redenerende moest men aan het rgkse vredesonderhandelingen, Is vorm, ook heden den dage nog aftreden van twee andere leden dit een eerste aanduiding van een Rusland heeft daarop van'Noör- van het politburo, Molotof en Mi- voorzichtiger koers? wegen een basis op ^Spitsbergen kojan toch ook weer een bijzon- Het ware inzicht .te twaalf der gevraagd waar het,, zoals bekend tisch zou dit recht ontstaan in ge- dere betekenis geven, juist in ver- Ure, Want het is gekomen niet is grote "(van Nederlanders ge- val van oorlog. Wat men als een band met de voorafgegane feiten, vóór, maar nd. de complete diplo- kochte) belangenbezit, Noorwe- vaststaand recht kent, kan men Het ontslag van Voznessenki lijkt matieke nederlaag. gen beeft die geweigerd. Nu is alle ook doelmatig voorbereiden, erg op een consequente voortzet- -kans..daarop verkeken. Wel heeft ting. Het is mij niet duidelijk, I )E organisatie der wereld, die Noorwegen beloofd,, geen basis U EEDS vormt het. Atlantisch hoe men, tegenover deze opeen- met het Pact van Brussel be- van een andere mogendheid in tijd iV Pact, met alles wat cr achter hoping van uiterlijk verwante fei- gonnen is, heeft het tempo en de van onbedreigde vrede te zullen staat aan mensenmenigten, tech- ten de mogelijkheid zou kunnen macht van een lawine aangeno- toelaten.. Maar Rusland.komt in r.isch kunnen, industriële hulp- blijven verwerpen, dat erin de men. Met verbluffende snelheid geen geval meer aan de beurt, middelen, materiële hulpbronnen. un luchtvloot, van kenbare waarde gebleken voor be- voorkomen. Een loyale uitvoering scherming van de vaart op de At- van het vergelijk van Augustus 1.1. lantisehe Oceaan tegen Duitse over Berlijn ware daarvoor waar- Duikboten. Lang heeft het ge- schjjnlijk reeds voldoende gpweest. duurd voor Portugal zich veilig Maar Molotof heeft zijn lijn ma- genoeg geloofde, dit te kunnen gen uitlopen. Nu is in korte tijd toestaan. Nu zal Portugal ook weer iets tot stand gekomen wat, alleen in vredestijd geen basis op die reeds door de belemmeringen wei eilanden toelaten. Maar automa- kc de Amerikaanse constitutie op leverde, kort geleden haast denkbaar leek. Over een, naar zijn vreedzaam wezen aarzelend West Europa is een geest van opmerkelijke vast beradenheid vaardig geworden De onzekerheid, die alle vroegere groeperingen in de internationale politiek kenmerkte, is er op het ogenblik niet meer. Daartegenover De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (6 doden): Koninklijke landmacht: 27 Febr.: Soldaat K; de Mots. nr. 270517099. Nunspeet (Gld.). 5 Maart: korp. H. J, F. Kool mees. nr, 251015067. 'Den 'HBag; sold. H. Per duin. nr. 260808124, Koog a. d. Zaan: korp. J. P. G, Felzer, nr. 281230134, Waubaeh (gem. Ubach over Worms). 11 Maart: sold. L: van. der Mo len. nr. 261002116, Heerenveen; 12 Maart: sold, H, J. Lamers, nr 280313212, Mook (L.). De gemeenteraad van Afcen heelt Vrijdag geprotesteerd tegen evehtqele grenscorrecties in het gebied der stad. De voor afscheiding in aanmerking komende delen zouden volgens de ge meenteraad onmisbaar zijn voor het herstel van Aken's. betekenis ais, bad plaats. snelheid Russische politiek iéts aan het ver- hééft het Atlantische pact vaste Amerika krijgt nu een recht, een strategische posities een verplet- heef* Moskou niet eens "zijn kruit anderen zoti zyn, Men versta mij vorm en toenemende omvang ge- nieuwe Noorse weigering kracht terende macht, zelfs tegenover weten droog te houden. Door de wel: Niet in Rusland, maar in zijn kregen. bijte zetten. Maar Moskou kan Rusland. Zeker, het gebied van zelfontmaskering, die het zijn wes- politiek beleid. Het,is heel-duide- - Na Noorwegen hebben Dene- niet eens meer vragen. dit Pact omvat tegen Rusland telijke volgelingen oplegde, heeft lijk, en de houding van de volge- marken en IJsland zich erbij aan- Buitengewoon belangrijk:zijn. de haast onbeschermbare landen, het de hechtheid van de èonstruc- lingen in West Europa is er een gesloten. Deze twee staten lijken Amerikaanse posities op Groen- Maar wie zal zo dwaas zijn, zich tie nog te meer verzekerd, bewijs ten overvloede voor, dat in heel, heel erg miniatuur tegenover land en IJsland. Rusland kon De- door locale zwakheid van 'de te- wn hebban nu kanc vnnTinni« de doeleinden tegenover de we- de. kolossale mensenmassa's, die in nen en IJslanders, zolang deze genpartij te laten verlokken als hij r8 reld niets veranderd is. Alleen Oost en West tegenover elkaar ge- neutraal waren, nopen ontruiming weet'dat hy daarmede haast on- meer rust vaa Moskou te hebben schijnt het besef de overhand te groepeexd zijn. Te Moskou echter van hun gebied, b.v. voor de Vei- verbeeldbaar, onafwendbaar ver- dan een tijd lang het geval is ge- krijgen dat de korte weg naar de zal men, met juist inzicht, hun ligheidsraad, te eisen. Amerika derf over zich heenhaalt? Niet we est KOUDENACHT Weersverwachting Reldie tot Zondag avond: Overwegend droog weer met tamelijk lanicrïurlEe opklarin gen. Gedurende de nacht weinig wind met bijna overal zware nachtvorst én hier. eo daar mist. Mor pen overdag iets njinder koud en zwakke tot matige wind uitWes- teliike richtingen. aD Maart, ion op fi-44. ander 18-52; maan op 1.59. onder fi.02. 21 Maart: Zon op 5.42 onder 18:54; maan od 3.15 nnder 9 45 20 Maart. Hoog watér té .Rotterdam: le tij 8-27 uur. 2e tij 21.03 uur. j 21 Maart Hoog water te Rotterdam, le ta 9.16. 2e ta 21,58 uur. Waarnemingen hedenmorgen 8.40 te Rotterdam. Luchtdruk: 1020.7; wind W.Z.W. 1; temp. 2 9: max. temp, 5.3 (gistermorgen 2.25 uur); min. temp. 1.9 (hedenmorgen 3.40 uur). Weersgesteldheid: Zwaar bewolkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1