t Is lente, zegt de kalender HET ROTTERDAMSCH PAROOL Vrees voor scherpe communistische actie in West-Duitsland Bliksemtreinen naar alle hoeken des lands KORREL Handig gevoerde propaganda krijgt vat op nationalisten van oude stempel Oppositie verwacht in de Senaat Schilderij met mes doorstoken „Volksraad" aanvaardt Oostduit-» grondwet Sow jetmark ongeldig in West-Berlijn Gedelegeerden zullen Beel bijstaan Kamerontbinding op til in België? UNCI-functionarïsscn naar Djogja Nadere bijzonderheden over aanval op militaire UNCI-waarnemers De kolenkit leeg, maar... Weerbericht :J\T ~i Met een snelheid van 120 km.. Reisduur naar Groningen wordt anderhalf uur verkort Wapenstilstand tussen Israel en Libanon Boerenzoons voor studie naar Amerika Maandag 21 Maart 1949 Red. ea Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonrnprijsi per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No, 67 Uitgave K-V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th, Ramaker Westelijke geallieerde autoriteiten te Frankfort verwachten verscherpte communistische actie, gericht tegen de plannen tot vorming van een West-Duitse regering. Zowel Britse als "Amerikaanse woordvoerders verwachten een sluwe campagne met Russische steun om tweedracht en twijfel te zaaien onder het Duitse volk-door een beroep te doen óp het nationalisme van dat volk, en voorts een poging om de vormmg van een regering voor de Amerikaanse, Britse en Franse zones te vertragen. De Britse en Amerikaanse woord- weging, die appelleert aan de jonge* voerders zeiden, dat zij zich zorgen, ren. die vermoeid zijn van de ,,steri- maakten ovpr dit „duistere plan" en zij deelden mede, dat uiterst Conser vatieve rechtse Duitsers reeds onder ;de bekoring van dit „communistische spelletje" beginnen te komen, door-: dat de communistische propaganda' hamert op „de eenheid van Duits- land", van welk begrip sommige kortzichtige, nationaal-denkende Duitsers te zeer onder de indruk zijn gekomen. 'Als een der figuren die op het ogenblik door de Westelijke autori teiten als „dubieus" wordt be- schouwd, wordt R u d op. h N a d o ]- ny genoemd, een voormalig Duits .ambassadeur, te Moskou, Nadclny confereerde verleden week met kele vooraanstaande personen rechtse politieke en economische kringen m 'West-Duitsland. Hij be hoort tot de groep van personen, die door d'e Westelijke' autoriteiten ge- wantrouwd worden, niet omdat zij „beslist Russische agenten' 'zouden zijn, maar omdat zij op zijn minst „onbewuste" werktuigen zijn. In zijn 'bespreking met de politici en econo men zou Nadolny de gedachte aan een verenigd Duitsland en een uit-' stél van de vorming van de West- duitse regering hebben aangemoe digd. Groepen, die men ook als .dubieus' beschouwt zijn de zogenaamde „Kring Nauheim". die aandringt op een „neutralisering van Duitsland", de „kring van Heidelberg" van pro fessoren en wijsgeren en de „Duitse Unie" een nevelachtige politieke be- Atlantisch Pact j Men verwacht, dat een kleine 'groep isolationisten in de Ameri kaanse Senaat .de oppositie zal leiden tegen ratificatie, van het' No&rd-Atlantisch pact door de Verenigde Staten. Zij zullen waar schijnlijk aanvoeren, dat 1) hoe de bewoording van het pact ook luidt, de Verenigde Staten zich moreel verplichten stappen te nemen,, die naar de oorlog leiden," wanneer een Europese paetgenoot wordt, aangevallen, en 2) dat het pact inhoudt de vervanging van het veiligheidssysteem der UNO door het negéntiende-eeuwse Britse systeem van evenwicht der mach ten. waarbij de Verenigde Staten in de. plaats van Groot-Brittannië de grootste macht zullen vormen. Wat dit tweede punt betreft zul len de isolationisten-steun krijgen van sommige UNO-enthousiasten, die het pact beschouwen als een klap voor het prestige van de UNO, Voorts zullen de isolationisten steun-krijgen van de partijgangers van Henry Wallace, de leider van de „progressieve" partij", die het pact beschouwt als een alliantie tegen de Sowjet-Unie. Uit peilingen blijkt dat 53 sena- toren voorstander zijn van het Noord-Atlantisch pact, 3? hebben geweigerd hun mening bekend te maken en een enkele, de republi kein George Malone uit Nevada, heeft zich tegen, het pact verklaard. Volgens de grondwet van de Ver. Staten is een twee-derden meer derheid vereist voor de bekrachti ging van het pact. „Om aandacht te trekken" De officier van justitie te Rotter dam heeft de vorige week een brief ontvangen, waarin eer. voormalig po litiek delinquent, J. C. K- uit Naald wijk, meedeelde, dat hij op 11 Maart in het museum Boymans, Rubens' schilderij „Diana in het bad" met een mes had doorstoken. Bij onderzoek bleek inderdaad dat zich in dit doek een fikse snede bevond, welke tevo ren nog niet was opgemerkt. De schrijver van de brief moti veerde zyn zonderlinge daad met het argument, dat niemand hem, ex-po litiek delinquent, aan werk wilde helpen en dat hij nu op deze manier de aandacht eens op zich wilde ves tigen. Hij is voorlopig in gijzeling gezet en er zal een onderzoek naar zijn geestelijke vermogens worden ingesteld. Reeds eerder heeft hij op eigenaardige wijze de aandacht wil len trekken, door eens een ruit in te gooien. In het Rijksmuseum te Am sterdam had hy eens Vermeers be kende „Melkmeisje" met water nat- gegcoid. Oók dit was onopgemerkt gebleven. iiteit" van de bestaande Duitse par tijen. - „Deze groepen zyn niet communis-, tisch". 'zei een' Amerikaanse,deskun dige, „maan wij maken "er óns zorgen; 'over, dat hun ideeën de RUssen in de; kaart spélen. De gewone' man-ziet én leest, dat .zijn meest vooraanstaande leiders mét, dergelijke' „gróepèn .'te maken .hebben en hij', begint zleh af te vragen:- „Hoe staat het met de een-1 heid?" Hij ziet de communisten op dé achtergrond niet. Indien deze gröep werkelijk mensen 'achter zich zou kunnen krijgen of .de medewerking vanware leiders, zouden zij ons:.fn een .uiterst moeilijke positie kunnen brengen. De communisten weten dit",: aldus de geallieerde ambtena ren. „Benelux één met West-Duitsland" Voorstel van Duits blad Het politieke blad.„Westdeutsche Rundschau", orgaan van de (Con servatieve) Freie Demokratischè Partei, dóet ih zijn editie van Bqnr derdag jL een voorstel tot een eco nomische unie tussen de drie Bene- Iux-landen en West-Duitsland. Besprekingen om tot dit doel te komen, zouden volgens 'dit blad spoedig moeten beginnen. Het blad zegt te geloven, dat daardoor het snelst het economi sche peil en de gezonde goederen-, ruil kunnen worden bereikt, die wordt beoogd door de organisato ren van het plan-Marshall, dat. deze aaneensluiting een werkelij ke stap tot economische en op de. duur ook politieke eenheid zal; kunnen zijn en dat zulk. een ge meenschap in staat zou zijn de Westeuropese vrees voor een' nieuweDuitse, bedreiging weg te nemen. •Het blad ziet In de huidige ver-' deeldheid van Duitsland,.geen hin derpaal voor de verwezenlijking van deze gedachte doch .meent- dat ook Duitsland ten Oosten 'van de Elbe na de hereniging met West- Duitsland in deze economische ge meenschap kan' worden opgeno men. De communistische „Volksraad" te Berlijn, did zich aandient als „parlement voor Oost-Duitsland" heeft Zaterdag een grondwet aan vaard voor twintig millioen inwo ners van de Sowjetzone van Duits land. De raad, die uit 400 leden bestaat, heeft met algemene stem men een grondwet, aanvaard, waar in de communistische principes voor de gehele zone en de Russi sche sector vei Berlijn belichaamd zijn. De Britse. Franse en Amerikaan se autoriteiten te Berlijn hebben Zondag bekend gemaakt, dat in hun sectoren van de stad (West-Berlijn) de zgn. Sowjet-mark geen wettig be taalmiddel meer zal zijn. Hierdoor is er weer één soort mark ge>;.lig in West-Berlijn en uit dit besluit biykt, dat de Westelijke geallieerden de hoop hebben opgegeven,-nog met de Sow jet* autoriteiten tot overeenstem ming te kunnen komen over het va luta probleem. De rantsoenen levensmiddelen kunnen eéhter volgens de nieuwe bepaling, nog tot 31 Maart met Oos telijke "marken worden -betaald. Mn de Westelijke sectoren ontstond door deze bekendmaking een bestor ming' van de levensmiddelenwinkels, waar de Berlijners' nog hun rantsoe nen vporde komende week willen kopen met de - Oostelijke mark. die lager genoteerd staat'dan de Weste- Üjke.\_. Bij regeringsbesluit iS bepaald; dat een nader vast te stellenaan-, tai '-gedelegeerden van dé- Hoge Vertegenwoordiger 'van' de' Kroon zullenl worden, benoemd, die deze .zullen-; bijstaan in de vervulling va"h" zijntaafc. Zij zullen'daartoe worden te werk gesteid in de hoofdplaatsen van de deelstaten of elders.'Zij'krijgen een bepaalde ambtskring, die oveseenkomt met die van de huidige Commissarissen van.'de'Kroon. Vólgens AH. is de Belgische rege ring van plan, de prins-regent om ontbinding van het parlement te ver zoeken. Na ontbinding van het par lement zouden binnen 40 dagen ver- kiezingen nmeten worden gehouden. De ontbinémig zou begin April ge schieden, waarna de verkiezingen eind Mei of begin Juni zouden wor den gehouden. Onlar.gs is er een verschil van me ning gerezen tussen de beide rege ringspartijen (socialisten en katho lieken) over de financiering van de' werkloosheidsuitkering voor de Bel gische werklozen, wier aantal ge middeld 200.000 bedraagt. De socia listen willen deze financiering put ton uit nieuwe belastingen op de on dernemerswinsten. terwijl de katho lieken zich afkerig betonen van elke belariing verhoging. In öc huidige Belgische Kamer van Afgevaardigden, dat in 1046 werd gekozen, hebben de katholieken 92 zetels, socialisten 69, communisten 23. liberalen 17 én christen-déraocraien 1. In de Senaat zijn de verhoudin gen: katholieken. 83, socialisten .55, communisten 17 en liberalen 12. Koning Leopolds positie De Belgische regering heeft een commlsïe van. parlementsleden en juristen ingesteld, die de positie van dq thans jn ballingschap,levende ko ning-.Leopold ,zal_ bestuderen. Koning Leopold.. heeft in November jl. de vorming van een dergelijke, commis sie' goedgekeurd. Vertegenwoordigers van de UNCI zijn per. vliegtuig naar Djogja ver trokken om zelf de toestanden in die stad ih ogenschouw- ie nemen. Dit is 'de eerste keer sinds de tweede militaire actie, dat burger lijke functionarissen van de UNO zich naar Djogja begeven, Aneta's correspondent te Medan geeft nóg enkele bijzonderheden over de beschieting van de UNCI-waarne- raers, die Zaterdagmorgen met hun jeep by Brastagi op Sumatra wer den aangevallen door gewapende In donesiërs. Zoals gemeld werden bij dit incident de Engelse majoor. Chaplin, de Amerikaanse majoor Si mons en de Nederlandse .luitenant Van Voorst tot Voorst gewond. De waarnemers warén Zaterdag morgen in een witte jeep van Medan vërtrök"Kërr> naar Kebadjahe, verge zeld van de eerste luitenant der kon. landmacht, K. L. R. P. M. Baron van Vporst tot Voorst, die als liaison-of- fic[er fungeerde. Tijdens de beschie ting nabij Petani verioor Chaplin de macht- over het- stuur, waarna de jeep tegen de steile bergwand tot stilstand kwam. Terwijl het vuren aanhield zochten de waarnemers dekking. Van Voorst tot Voorst zag op de berghelling een achttal Indo nesische aanvallers, gewapend met brenguns, sten guns en geweren. Hij riep in": hef Indonesisch naar de aan vallers," dat de inzittenden van de jeep tot de UNO-commissie behoor den, daarbij de aandacht vestigend op de .kentekenen van de jeep. Hier na klonk gejoel van de aanvallers, die meermalen riepen: .„mati, mati" („dood, dood!") Aangezien de aan vallers .doorgingen mét schieten, be gon Van Voorst tot -Voorst, hoewel ook hy gewond was, vanaf de ach terbank van de jeep een vuurgevecht met de aanvallers, dat van toen tot half elf duurde en waarbij hij nieu we verwondingen opliep en oe jeep meermalen getroffen werd. Tijdens een pauze van het vuurgevecht slaagde Van Voorst tot Voorst erin de militaire waarnemers om de bocht van de weg heen naar een vei liger plaats te brengen,' waar zij zich in de alang-alang schuil hielden. Van Voorst tot Voorst was -zelf aan benen,, dijen ;cn b,gnden gewond maar. bleef möt.'zijn' stèngün' paraat om dé waarnemers te beschermen. Om- kwart voor twaalf arriveerde een Chinese autobus die Van Voorst tót Voorst aanhield. Hij verzocht de 'chauffeur de gewonden mee te ne men. De Chinese passagiers en de chauffeur waren zeer behulpzaam en hielpen Van 'Voorst tot Voorst die de waarnemers in de bus bracht. Hierna moest ook Van Voorst tot Voorst als gevolg van uitputting en verwondin gen in de bus gedragen worden. On derweg naar Brastagi ontmoette men een groepje Nederlandse artillerie soldaten, die onmiddellijk de autori teiten waarscnuwden. De gewond,-' militaire waarnemers lieten zich zeer prijzend uit over het moedige optre den. van Van Voorst, tot Voorst In een rapport van de militaire waarne mers wordt nog gezegd dat de waar nemers. overeenkomstig de voor schriften der UNO, niet gewapend waren. IETS.ZACHTER Weersverwachting, gel dig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Over het algemeen vee) bewolking met tij delijk enige regen of motregen. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Iets zachter. 22 Maart: Zon op 6.40, onder 18.S6: tnaar» op 4 15 onder 10.42-- Waarnemingen hedenmorgen ,8.40 uur te Rotterdam. Luchtdruk 1021.4; wind Z.W. 3; temp. 3.4; max. temp., 5.0 (gistermiddag 4 uur); min. temp. 1.2 (gistermorgen 8 uur). "Weersgesteldheid: regen. BIJ HET LADEN VAAt ZAND, grint en stenen wordt op schepen veel vuldig gebruik gemaakt van zgn. zelflosinstallaties. Het werk wordt hierdoor zeer vergemakkelijkt, doch op plaatsen, waar geen water is, heeft men er uiteraard niet veel aan. Een firma, cite 'veel werken in de Noord Oost Polder uitvoerts heeft een soortgelijk apparaat op zware rup'stoielen laten monteren en -nu kan, men met het gevaarte langs de werkobjecten rijden op eigen kracht en heeft méteen energie voor de bediening. Hier ziet men het typische apparaat op de meerdijk met links de polder en rechts het IJselmeer. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Op 15 Mei, wanneer de zomer'dienstregeling van de 'Nederlandse Spoorwegen zal ingaan, worden in één slag alle uithoeken van het land twee tot zeven kwartier dichter bij het centrum en Westen des lands gebracht. De N.S. zullen van 15 Mei af een soort bliksem-tremen - offi cieel Express-treinen geheten - in de dienst brengen op de lijnen tussen het Westen en resp. Leeuwarden—Groningen,; Enschede en omgeving, Zeeland en Limburg. Behalve op de lijn naar Maastricht, die van 15 Mei geheel geëlectrificeerd zal zijn, zullen deze Express-treinen uit Diesel-electrische tremttellen bestaan, die voor dit snelverkeer geheel, zijn ingericht. Die bottende takken beloven veelmaar eer we zover zijn, gaat nog minstens een maand heen (Van een. eigen koukleum) VONDAGAVOlND! Voor 't naar bed gaan scheur ik met m'n winterhanden het bovenste blaadje van de kalender. Zo eigen wijs staat het er plotseling: 21 Maart. O, papieren kompas, dat ons langs zo'n grillige weg door het jaar voert. Dat winter aanwijst als het lekker is in de zon en een guur getij voor lente verslijt In de kleumende kachel smeulen de laatste stukjes steenkool. Bij ons avondlijke ommetje was het nog bar koud. Handen-ia de zakken, de kragen omhoog. En dan maar flink stappen om geen ijs voeten té krij gen. Terzijde, tegen .de oplopende berm, lag nog wat sneeuw van Za terdag. Witte, figuurtjes tussen de grasstoppels. In de kale boomkrui nen van de bosrand niets dan zwarte stippen. - Een troep rustende kraaien,.wis ten we. De ganse' dag scheren ze over de geploegde akkers, zwer men de hoger klimmende zon tege moet, zwenken, duiken, en klimmen alsof hun iets. onder het verenpak is gekropen, dat ze onrustig maakt. Was het vandaag dat ik in de krant las: „Troep kraaien valt lam metjes in de wei aan?" Ja, vast houdend is die winter. Hij grijns lacht ons tegen door het wijde oog van" de lege kolenkit, bijt ons bui ten 't gezicht en de handen stuk en laat desnoods z'n krassende tra wanten op. wat lammetjes los. Hecht dan maar eens geloof aan wat die betweter aan de wand je mét vétté, zwarte letters tracht wijs té maken: 21 Maart, het be gin van de lente! Zou er één dich ter zijn, die nu, met zijn neus in de gure wind, het voorjaar loopt te bezingen?. Onder zijn wolletje ligt misschien de inspiratie voor een passender vers:' O, land van storm en sneeuw.,'. En toch! Nu de wind is gaan liggen en ik het raam open zet, komt het mèt de kou de kamer binnen. Iets, dat doet denken aan geurig jong gras na een zomers buitje, aen een vleug dennenlucht. Nu de ogen gesloten en diep adem gehaald. Waarachtig, daar zie Ik pas goed, waaraan ik met een Thomas-blik voorbij ging: botten de takken, de groene -puntjes in mijn schriele seringenstruik. En daar hoor ik het weer, waarnaar ik nauwelijks had geluisterd: bet kloppen van een specht, 't vrolijk gekwebbel van de vogels vanmor gen. Als ik de ogen -weer open, loopt er juist een paartje door het lïehteilandje onder de straatlan taarn voor'm'n huis. 'Zo... zo... nou ja! Maar-nu geloof ik het-toch ook: kraaien mogen vechten tegen lam metjes, de uitslag sta,at van tevo ren vast. Op de duur-winnen toch de-lammetjes! Gevolg: de reisduur van Den Haag en Rotterdam naar Gronin gen van 4 uur 47 minuten wordt teruggebracht tot .3 uur 12 minu ten, een verkorting- hoofdzakelijk verkregen op .hettraject ^-van 'Utrecht naar het Noorden. Leeu warden komt 1.47. uur dichterbij. Van Den Haag, Rotterdam 'en Utrecht 'uit wordt de reis naar Enschede bekort met 1.18 uur. De Express-treinen van Rotterdam naar Vlissingen waarop aan sluiting uit Den Haag en eenmaal per dag ook uit Utrecht bestaat rijden er van Rotterdam uit 37 minuten korter over. En op de thans geëtectrificeerde route naar Maastricht doet de Express er 1.22 uur korter over dan op het ogenblik, terwijl de normale trei nen altijd nog 1,07 uur minder tijd nodig hebben om van Den Haag, Rotterdam en Utrecht, uit in de Limburgse hoofdstad te komen. Dat is dan de eerste slag die de spoorwegen gewonnen hebben in de strijd tegen de uren. Tevoren hebben, de N.S. een op merkelijk strategisch plan opge. steld. Op grote kaarten, vergro tingen van het kaartje in ons spoorboekje zijn merkwaardige lij nen uitgebet met data er naast. De eerste lijn was die- naar Maastricht. 15 Mei 1949 stond naast op het stuk Eindhoven Maastricht en langs de twee an dere zijden van de driehoek Sit- tardMaastrichtHeerlen. Welnu, op deze datum is dit gehele net geëlectriEiceerd en al rijdt er voor lopig op dit stuk naast de electri- sche treinstellen ook stoomtrein- materieel, dit wordt toch door electrische - locomotieven getrok ken en de rijtijd is dan ook de zelfde van een modern electrisch stel, Op I Januarf moet het traject Dordrecht-Lage Zwaluwc-Breda- Tilburg-Boxtcl geheel geelectrifi- ceerd z(jn, met aansluiting by Dordrecht en Boxtel op de be staande electrische netten. Twee electrische verbindingen dan met het Zuiden! Lage Zwaluwe-Roosendaal volgt op 1 Mei 1950, indien de mate riaal-aanvoer goed blijft lopen en hetweer bijvoorbeeld niet teveel tegenzit. Dat voorbehoud geldt trouwens voor alle plannen. Op 1 Januari 1951 móet Amers- foort-Dcventer gereed zijn en 1 Mei daaropvolgend reeds zal pok de verbinding van Deventer met Hengelo, Enschede en Almelo eom- pleat electrisch uitgerust zijn. En dan volgen tenslotte op resp. 1 Jan. en 1 Mei 1952 Amersfoort-Zwolle en ZwroIle-Lèeuwarden, Zwolle- Gronlngen. Dan is het doel bereikt. Doch de Spoorwegen hebben met het ver korten van de afstanden niet zo lang kunnen afwachten. Zo is het plan van de bliksemtreinen gere zen, Met 120 km. snelheid zullen ze door het land daveren. Viermaal Lijk van oorlogsvlieger na zes jaar aangespoeld Op het strand van Schiermon nikoog is het. lijk aangespoeld van een man. Men vermoedt dat het het lichaam is van een geallieerde vlieger, die met een Halifax-bom- m en werper op 12 Januari 1943 bij het eiland is neergestort. Het toe stel was destijds met de neus in de grond geboord, maar was dezer dagen door de storm wat meer bloot komen te liggen. Het stoffe lijk overschot zal op het eiland worden b'egravep. per'dag van het Westen naar het Noorden, en vier. maal in omge keerde richting. Viermaal ook naar het Oosten visa-versa. Driemaal •naar.-Zeelang en. terug en nog velé malen mêéri naar Zuid-Limburg. Behalve deze snelle verbindin gen rijden er naar het Noorden, Oosten en Zeeland echter ook nog gewone treinen met normale rijtijd. Dat is ook hard nodig, want in de Express-treinen mogen alleen rei zigers instappen die verder dan een bepaald punt op de route willen rliden. In de Express naar het Noorden mag men bijvoorbeeld niet instappen indien men dichter bij moet zijn dan Zwolle, Ideale treinen voor zakenlieden, ook wat vertek- en aankomsttijden betreft. De Express-treinen hebben slechts een beperkt aantal plaat sen doch een "toeslag wordt boven de normale vervoersprijs niet ge heven. Vermelden wij tenslotte nog, dat ih afwijking van de thans nog geldende dienstregeling overi gens stellig niet de enige er nog een trein van Utrecht naar Den Haag en Rotterdam zal war den ingelegd, welke om kwart voor twaalf uit de Domstad ver trekt en om 0.36 op de plaatsen van bestemming zal zijn. Een uur later dus dan thans! De laatste trein in omgekeerde richting zal ongeveer 13 minuien later ver trékken dan nu, doch nog eerder dan thans in Utrecht zijn. De nieuwe,dienstregeling wordt er een waarop het N.S.-corps te recht trots kan zijn. Het is wel de grootste sprong vooruit sedert de bevrijding. Israel en de Libanon zijn tot volledige overeenstemming geko men over een wapenstilstand. De reeds opgestelde overeenkomst zal Woensdag door de leiders der res pectieve delegaties worden onder tekend. Ook Syrië heeft er thans in toe gestemd, met Israel te onderhan delen. De premier van Transjordanië heeft verklaard, dat zijn land elk blebisciet zou toejuichen, waardoor de Palestijnse Arabieren zich zou den künnen uitspreken over hun eventuele opneming in de staat Transjordanië. Volgens, hem had het' merendeel de wens daartoe te kennen gegeven. In antwoord op een Israëlische eis tot terugtrekking van de Britse troepen uit Transjordanië heeft een Britse woordvoerder te Londen meegedeeld dat de Britse troepen in Transjordanië zijn op grond van het Brits-Transjordaanse verdrag en dat zij er zullen blijven „zolang dit nodig schijnt te zijn". Relletjes bij fascistische optocht te Londen Communistische en andere spre kers hebben girieren te Londen een tegenbetoging georganiseerd tegen een optocht van Engelse fas cisten, aanhangers van Mosley. Tijdens de demonstraties werd met stenen en brokken beton gegooid. De KNAC heeftzich gewend tot Franse autoriteiten met het verzoek meer benzine aan buitenlanders toe te wijzen. De gebroeders Lohman. die er van werden verdacht een aantal Haarlemse medewerkers van „Vrij Nederland" aan het gevaar van arrestatie te hebben blootgesteld, zijn vrijgesproken. Men kan niet zeggen, dat de kwestie der grenscorrecties cp ons volk grote indruk heeft ge maakt. Er zijn in deze veelbewogen, tyd zoveel andere kwesties, die hem. nader aan het hart liggen eu zijn. directe levensbelang veel nauwer raken, dan. dat het zich om een aan tal vierkante kilometers. Duits grondgebied erg druk zal maken. Zelfs de brochure, die het vorig jaar door het Nederlands Comité voor Gebiedsuitbreiding werd uitg ;even en waarin op vaak hooggestemde wijze het nut van grenscorrecties wordt bepleit, is er niet in geslaagd ons vólk te doordringen van rijn „recht", voortvloeiende uit de on rechtmatige bezetting en van zrjn „plicht" tegenover het nageslacht „om zijn belangen met kracht te verdedigen". Met permissie, het ging langs zgn koude kleren. Waar óm ook niét! Is de geschiedenis van geannexeerde gebieden, en'wij den ken al gauw aan Eupen en MaJrné- dy, niet het overutigende bewijs welk een ellende het kunstmatig in lijven van een vreemd gebied met een vreemde bevotking voor het betrokken land met zich mee brengt? En wegen bepaalde eco nomische voordelen, wel op tegen de nadelen, die, zoals ook in dit ge val. enkele duizenden tot Nederlan ders gebombardeerde Duitsers zul- 3en doen ontstaan? Dit zijn zo de vragen, die opduiken als er over grenscorrecties wordt gesproken ea ze. geven blijk van een gezond inzicht. Wat er nu de laatste weken, verder over is bekend geworden, is niet zo prettig voor hen. die zich beijveren oin onze belangen me^ kracht te verdédigen. Van de oorspronkelijk^ corrigerende plan nen van onze regering, die een gebied langs onze hele Oostgrens met ongeveer 120.000.Duitsers om vatten, zal in de praktijk zeer wei nig worden verwerkelijkt. Sinds de Nederlandse nota aan de gealli eerden van November .1946 is steeds meer van onze annexatie plannen afgeknabbeld en nu is er niet veel meer van over dan een plattelandsgemeente, -vijftig vier kante kilometer en ongeveer ÏG.GOQ Duitsers. Het nut van dit gebied, waar wat kolen zitten en dus van economisch belang, zinkt wel vol komen in het niet bij die 25 mil liard gulden schade, .die Duitsland ons in de. oorlog heeft berokkend. Annexatie i'an Duits gebied kan die schade niet opbrengen; wat wij thans zullen binnenhalen he lemaal niet. Intussen is bét laatste' woord nog ..niet gesproken. De ^voorbereidin gen zijn bijna' voltooid, maar tus sen het ogenblik van de bekend making van het besluit en de uit voering ligt. haar hét zich laat aanzien, nog een hele tijd. Die tijd zullen de Duitsers uit Rijnland- Westfalen niet ongebruikt laten voorbijgaan. Zij zullen zeker alle pogingen in het werk stellen de overeenkomst te verzachten, waar in zij van hun kant bezien gelijk hebben. Onze grens met Duitsland is thans ongeveer drie honderd jaren oud. De veranderingen, die sullen worden uitgevoerd, zijn niet meer dan futiliteiten, die het zeker niet waard zijn om daar later ruzie over té krijgen. Daarom zou het veel belangrijker zijn geweest als de energie, die aan deze grens correcties besteed is, was gebruikt om onze aanspraken op schadever goeding in een betere positie te brengen. Einde Maart zullen 32 zoons van Nederlandse boeren voor de duur van "ben half jaar naar Amerika ver trekken om kennis te nemen van de Amerikaanse landbouwmethoden. De groep zal worden vergezeld door ir. C. W. A. van Beekom, rijks- landbouwcqnsulerit voor.de Zeeuwse eilanden die eveneens voor de duur van een half jaar studie zal maken van de uienteelt in de Verenigde Stalen. De keuze van de deelnemers is be paald door het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité en de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, die zich ook met de organisatie van. deze reis hebben belast. Dc groep zal 25 Maart van Ant werpen met de „Edam" vertrekken. Poney-paardje hoofdprijs in „Gaiizeribord"'-loterij In de apotheose van het ganzen bordspel „Wie wint de pot?" otï Koninginnedag (30 April) in hét. Olympisch Stadion te Amsterdam zal eun groot gedeelte van het die- renmateriaal van circus Strassbur ger medewerken. Ook wordt in overweging geno men, groepen acrobaten, gewichts- heffers, vuurvreters, de vrouw met de baard, dwergen, steltlopers, zeemeermin en een groep clowns uit de klassieke tijd van het circus te laten meedoen. Het geheel zal een attractie apart vormen in de kinderhulde van het Vorstenhuis. De heer Strassburger heeft als hoofdprijs voor de loterij een pony-paardje ter beschikking ge steld. Jonge asthma-patientjes naar Zwitserland Op 22 Maart vertrekken 25 Ne derlandse asthma-patiëntjes naar Zwitserland, waar zij gedurende zes maanden op kosten van het Zwitserse Rode Kruis, afd. Kinder hulp, in een Kindertehuis te Gstaad zullen word en ye r pléegd STAATSLOTERIJ In dé vijfde .klasse van de 5Ö6e Staatsloterij is op nummer 5459 de prijs van f. 15.QOQ gevallen. Dc Koningin, heeft in het hoofdge bouw ven het Nederlandse Rode'KTuis te Den Haag een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van hen, die in de oorlog in dienst van bet Rode Kruis zijn gesneuveld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1