m Het Rotterdamse drinkwater is onschadelijk Voortdurende controle garandeert de zuiverheid Als de schoonmaak Radioprogramma Hengelo krijgt een sport-stadion De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd krijgt een drukke week Mist spelbreker bij stapelloop BOKS-LENTEFESTIJN IN ODEON 't Begon met bellen blazen Marktberichten Vroom& Dreesmann 8 Posi voor Overzee DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Dinsdag 22 Maart 1949 3 O Ironie der historie! Drie kwart eeuw geleden was men het te Rotter- dam er over eens, dat alleen een drinkwaterleiding de stad voorgoed kon bevrijden van cholera-epidemieën, het gevolg van het drinken van water uit singels en sloten. Maar nu, na 75 jaar, iykt het er soms veel op, of Ao zaak wordt omgedraaid, doordat het drinkwater soms als oorzaak genoemd wordt van maag- en darmsttjornissen. Wanneer dan, zoals inder daad af en toe het geval Is, het drinkwater eens minder goed smaakt zjjn cr altijd mensen, die daarin een bevestiging vinden van hun oordeel. Is er reden om te veronderstel len, dat het Rotterdamse drinkwa ter onbetrouwbaar is? Neen en nogmaals neen, zegt de directie van het dit jaar jubileren de Drink waterleidingbedrijf. Wat gebeurt er nu allemaal met het Maaswater, voordat het bij tl thuis uit de kraan komt? Minder dan men over het alge meen denkt. Per dag stroomt er ongeveer 35 milliard liter Maas water aan Rotterdam voorbij, Eén tiende gedeelte van die geweldige hoeveelheid verbruikt Rotterdam per jaar als drink- en spoelwater. Het Maaswater passeert in het waterwerk aan de Honingerdijk eerst de voorfilters; dan komt het in de langzame filters, grote bas sins met een bed van 1,5 meter scherp rivierzand. Hierin onder gaat het water de eigenlijke reini ging, een biologische zelfreiniging wel,te verstaan. Per cm3 komen er gemiddeld 150,000 bacteriën, voor in het water van de rivier. Om van te rillen zo'n hoeveelheid. Maar in plaats van onze vijanden 2ijn die bacteriën onze vrienden. In het stilstaande water van de filters, aan de oppervlakte van de zandlaag, ontwikkelen zich de levende organismen, die niet met het water door het zand zakken. Zij vreten de organische stoffen in het water op, m.a.w. deze laatste worden geminerali seerd tot koolzuur en water. De bacteriën zijn de laatste en onmisbare schakel in dit verte ringsproces. Zij vreten zogezegd de kruimeltjes op, die door de grotere levende organismen zijn overgeslagen. Die bacteriën zakken voor een deel geleidelijk met het water door de zandlaag heen. Gelukkig zijn ze van onschuldige aard. In water van minder dan S7° C. rekken zij haar leven msar ontwikkelen zich niet. Wanneer er nu cholera- of typhusbacilien in het Maaswater mochten voorkomen, gaan deze in de rivier en. in de filters zeker, on herroepelijk dood, omdat 2e in wa ter van minder dan 37° niet leven kunnen. Maar hoe konden er dan vroeger cholera-epidemieën uitbreken, zult U vragen? Voor de in de singels en grach ten tezamen met faecaliën terecht gekomen levende bacillen, bestond toen de kans in leven te blijven, wanneer ze maar snel genoeg weer op levensvatbare temperatuur (boven 37°) kanden komen. De singels en grachten dienden als open riool, waaruit tevens het drinkwater werd geput. Meer be hoeven wij niet te zeggen. Het Maaswater wordt In alle stadia, waarin het zich in het Drinkwaterleidingbedrijf achter eenvolgens bevindt, voortdurend gecontroleerd in het goed geoutil leerde laboratorium. Ook in de woningen worden regelmatig steek proeven gehouden. "Voor de onschadelijkheid van ons drinkwater wordt ingestaan, "Wanneer bij buikgriep de patiënt of een ander meent, dat het drink water de oorzaak is, heeft hij on gelijk, Er zijn inderdaad bacteriën in zeer geringe hoeveelheid aan wezig in het drinkwater, dat wij uit de kraan tappen. Ze zijn echter van onschuldige aard. De pathoge- ne (gevaarlijke) bacteriën zijn in de langzame filters te gronde ge gaan. In het menselijk darmkanaal komen normaal zeer grote aap tallen bacteriën voor, die onmis baar zijn bij de spijsvertering. Droeven met dieren, die gevoed werden met bacteriën-vrij voed sel hebben die onmisbaarheid bewezen. Wanneer de weerstand van het lichaam echter afneemt, of de persoon kou heeft gevat, steken de bacteriën de kop op en Advertentie I.M. Uw handen onooglijk maakt, PU- ROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht Doos 3060 cent. DINSDAG 22 MAART 1SW9 Avondprogramma HILVERSUM I. 19.— nws; 19.15 gultaarmuzlek' 19.30 dit is leven: 19-45 reg. ultz.; 20.nws; 20.05 de gewone man; 20.12 het blaasinstrument in de kamermuziek:: 20,30 lijdensmeditatie; 21.30 radio philh. ork.; 22.37 actualitei ten; 22.45 avondgebed: 23.— nws; 23.15 24.— werken van d* Indy «n Fauré. HILVERSUM 1L 19.— radiostrip: 19.10 Andre Kostelanetz; 19.13 toneelbe- sehouwlng; 19.30 zang en samenspel 20nwa; 20.05 in het radiozoekllclit; 20.15 Bonte Dinsdagavondtreïn; 21.30 allerlei; 21.35 CUnge Doorenbos: 21.45 buitenl. overz,22.— Pierre Palla; 22.25 quartetto nuovo Itallano: 23.— nieuws; 23.15 24.— instrumentaal opera-con cert. WOENSDAG 23 MAART 1349 HILVERSUM I. 7.nws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.30 Queens Hall ork; 7.45 een woord voor de dag; 8.— nws; 8.13 te deum üudamus; 8.45 gr. pi.; 9. bezoek bij zieken; 9.30 gr. pl.; S-55 Bos ton symph. ork.; 10.30 morgendienst; 11.Berl. opera ork.; 11.15 hoorspel; 11.55 Deens kwartet; 12,15 orgelspel; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 Trio „Fantasia"; 13.mvs: 13.15 sangh en spel; 14.gr.pl.; 14,15 Don Kozakken- koor en Balalaikamuziek: 14.40 even onder ons; 15.Metropole ork.; 15.30 Voor oude muziek; 16.Arbeid ln vrije tijd; 16.15 voor onze jongens en meisjes; 17.30 pianorecital: 18.-— Ne- derl. koren en korpsen; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7^— nws; 7.25 gr.pl.; 8.nws; 8.1B Michel Elmer en ork.; 8.50 voor de vrouw: 9.Boston symph ork.; 10,— mor gen wij ding; 10.20 onze keuken; 10.3Q als de stofzuiger zwijgt; 1Lpop. non-stop prog.; 12.Jan Vogel; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 voor liet platteland; 12.38 Kilima Ha- watlans; 13.— nws: 13.15 kalender: 13.20 Vlnceniino: 13.50 gr.pl.; 14.Gel sproken portretten; 14.15 jeugdcon- cert; 15.voor de kleuters; 15.1S mensen, dieren en dingen; 15.30 Re genboog': 16.— Roodborstjes; 16.15 het stond m de krant; 16.45 wagen staat vrij; 17.15 Jan Corduwener; 17.45 Ree. uite.; 18.— nws; 19.15 varia; 13.20 Prom. ork,; 13.50 gr.pl. kunnen zij darmstoornissen ver oorzaken. Ër is echter geen reden om het drinkwater daar de schuld van te geven. En de rare smaak dan, die het Rotterdamse drinkwater af en'toe heeft? Ons drinkwater is inderdaad vroeger beter geweest, toen de Ruhr-industrieën nog niet zoveel afvalstoffen in de rivier deponeer den. Maar vergeet niet, dat die stoffen door een enorme hoeveel heid water verdund worden en bovendien door de biologische zelfreiniging in de rivier voor een groot gedeelte opgelost-worden en onschadelijk gemaakt. De mense lijke reuk en smaak zijn echter zó gevoelig, dat de aanwezigheid van die afvalstoffen (phenol- of leer achtige producten) onmiddellijk door de watergebruiker wordt vastgesteld. Vooral is dit het geval wanneer door een bijzonder lage waterstand van de rivier, de ver dunning van de afvalstoffen min der groot is. Ook de weersgesteld heid speelt een rol bij het optre den van bijsmaak aan het water. Door toevoeging van actieve kool wordt getracht de smaak van het drinkwater te neutraliseren. Men hoeft echter geen ogenblik te vrezen, dat bet water-met-een- smaakje, schadelijk is voor de ge zondheid. Vóór de oorlog werd er al bij de Ruhr-industrieën aangedrongen op een reiniging van het afvalwater. De oorlog heeft het resultaat van alle bemoeiingen echter weer te niet gedaan. Misschien dat een nieuwe poging van Nederlandse zijde ondernomen, succes zou hebben! Advertentie LM. en frats op Ter gelegenheid van een Neder lands—Engelse sportuitwisseling gedurende de Pinksterdagen, zal te Hengelo een door de gemeente aan gelegd sportpark officieel worden geopend. Dit sportpark heeft als centrum een aan ruim 30.000 bezoe kers plaats biedend stadion met groot sportveld en sintelbaan. waar op ook speedway-races gehouden worden, terwijl daaromheen een aantal velden ligt voor voetbal, handbal en hockey, alsmede een reeks tennisbanen, waaronder een speciale wedstrijdbaan. Op de openingsdag, 5 Juni zal een Engels elftal uitkomen tegen een Hengelo combinatie, terwijl ook korfbalont moetingen behoren tot de Neder lands—Engelse uitwisseling. Op 12 Juni zullen in het nieuwe stadion nationale athletiekwedsirlj- den worden gehouden, waar onder meer Fanny BlankereKoen en Wim Slijkhuis zullen starten. Op 19 Juni zullen voor het eerst in het Oosten des lands speedway-races op de sintelbaan van het stadion worden georganiseerd. De voetbalvereniging „Tubantia" zal in het komende seizoen haar wedstrijden in het Hengelose sta dion spelen. dank 2ij de gaine J. Rous se! van elastisch tricot, waardoor Uw lichaamslijn als gebeeldhouwd zal 2ijc. Uitsluitend bij: Nederland; ROTTERDAM, Meent 124 DEN HAAG, Noordeinde 50a AMSTERDAM, Leidsestraat 14 Vraag onze brochure no. 2 Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Woensdag 23 Maart met detachementen van het Koninklijk Nederlands Indone sisch Leger en de Koninklijke Land macht uit de Rotterdamse haven naar Indonesië vertrekken. Er komen zo wel eens mensen mijn raad vragen, vertelde mijn vriend „de veteraan". Vooral als er een interlandwedstrijd achter de rug is. Zo iets prikkelt de verbeelding. Ze zijn er zelf bij geweest, of ze heb ben het op de film gezien en nu willen ze ook sportheld worden. Hun naam en hun foto in de krant, dat vinden ze geweldig. Wat je ervoor moet doen om het ook zover te brengen SVV—AGOW zijn verhoogd. Ik heb het aan de directeur van het stadion gevraagd, die zei, dat klacht een tikje overdreven was, omdat 35.000 plaatsen tegen de gewone competitiepr ijzen worden verkocht. Verhoging alleen noodzakelijk voor korte zijde. Maastribune en ere-tri- bune. Het is niet alles goud wat blinkt, zei heer Van Krimpen. Verder nog nieuws?" „Ja. De wedstrijd Zwaluwen- Rode duivels, Woensdag 13 April half zes, belooft zeer interessant te worden. Want het is niet alleen voor ons een oefenwedstrijd voor dd wedstrijd tegen Frankrijk, maar ook de Belgen schijnen er een oefenwedstrijd ven te maken voor hun match op 24 April tegen Ier land. Het wordt dus een. semi-in- terlandwedstrijd en..,, tegen ge wone competitieprijzen. En mis schien komt er op 21 Mei een wed strijd van het Bond self tal tegen Huddersfieid. De spelers van het Franse elftal komen Woensdagavond 20 April bij elkaar in éen hotel te Parijs. De volgende morgen reizen ze per vliegtuig naar Amsterdam. Vandaar gaat het naar Scheveningen, waar vertoefd wordt tot de dag van de wedstrijd in"* Rotterdam. Maandag 25. April vliegt het gezelschap naar Glasgow, waar 's Woensdags de wedstrijd gespeeld wordt tegen Schotland. Na de gebroeders Nor- dahl is het thans de bekende Zweedse voetballer Gunnar Gren, die van Juventus uit Milaan een aanbod heeft gekregen en dit aan bod ook heeft geaccepteerd. Als het zo doorgaat is het straks geen aar digheid meer om tegen Zweden te voetballen Maandagavond kwamen in de winterwedstrijd van de N.R.S.V, de navolgende partijen tot een beslis sing: dr. EergsmaKoenraads 1D; Van Welzenes—Feiters 34; Oord —Broer 10; Struyckmr. Sluy- ters 1—0; Verstra ateVan Buren 0—3; N.R.S.V. Et—Kralingcn III 5—5; N.R.S.V. III—Spangen IV 72 (voorlopig). ,In de eerste plaats: serieus lé ven". Wat noemt u serieus?" „Iedere avond vroeg naar bed, om 10 uur". „Nooit meer ééns dansen?" „Nee, en ijverig trainen". Wat is ijverig trainen?" „Minstens drie keer in de week". Geen twee keer?" „Nee, drie keer en geen sterke dranki" Niet een klein, petiterig bor reltje?" ;,Nee". Wat anders "dan; bijvoorbeeld. een glaasje advocaat?" „Ook geen glaasje advocaat en ook geen koffie". Wat bedoelt u met: geen kof fie? „Geen koffie". Geen paar kopj és per dag?" „Geen koffie!" Maar dat is niet menselijk meer". „Koffie is slecht voor het hart en geen sigaretten". Geen sigaretten? Geen.... geen. pakje per dag, maareen paar... „Geen sigaretten. Roken is nog slechter dan drinken. En geen ver kering". Geen vérkering?..,. „Geen verkering. Haalt iemand uit zijn concentratie en dat is fu nest". Drie avonden per week trainen elke avond om 10 uur naar bednooit meer eens een pretje, nauwelijks een bioscoopje van 7 tot 9.geen fuifje met gezellige vrienden.nooit meer eens een borreltjenooit meer een kopje koffie.nooit meer een sigaret., geen meisje doen die spelers van het Nederlands elftal dat alle maal. Nee, meneer, maar daarom wordt er ook zo slecht gevoetbald". King Soccer laat ons niet los... Vanmorgen een paar ontevreden Rotterdammers aan de telefoon, die mij vroegen waarom de prijzen voor Van 23 tot 29 Maart krygt de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd elke dag een groot schip thuis of ziet er één vertrekken; alleen de tussenliggende Zondag zal er, on voorziene omstandigheden voorbe houden, rust heersen aan de Lloyd- kade, maar „ter compensatie" daar van vertrekken er Zaterdag tevo ren twee schepen en worden er Maandag d.a.v. twee thuis ver wacht. Dat betekent, dat er in zes dagen, behalve enige tientallen mil- lioenen kilo's te lossen of te Iaden vracht en bagage, ook tussen de Vanmorgen zou bij C. van der Gies- scn en Zonen 's scheepswerven te Krimpen aan de Ussel het voor Fran se rekening te bouwen motorvracht- schip Caraibe te water worden, gelaten. Door de dikke mist echter kwamen de sleepboten, die assistentie moesten verlenen, nie opdagen, zodat de sta pelloop moest worden uitgesteld. De doopplechtigheid is ondanks die te£en- siag wel doorgegaan. 't Is lente. Een ieder getuigt daarvan. De dichter in zijn verzen, de slagersjongen in het extra schel fluiten van de laatste schlager, de huisvrouw in de concretisering van haar schoonmaakplannen en zo ook de bokser in zijn gevecht. -Slechts weinige liefhebbers van deze „nobele" sport hebben de eerste lenteavond benut om een flinke avondwandeling in. het trieste Rot terdam naar het tropisch aandoend Odeon (dit door de wat te fel ver hittende radiatoren) te maken. Zij hebben bij de lente-getuigenis van de amateurboksers kunnen vast stellen, dat het voorjaar verschil lend op de diverse boksers heeft ingewerkt. Er waren er die furieus door de ring heen dansten, er wa ren er ook met een wat dromeriger aanleg. De ouverture was kalm en werd gespeeld door Pantekoek en Bokshoorn. De laatste speelde het best en de jury liet hem daarvoor op punten zegevieren, v. d. Most, de lange Schiedammer, speelde pootaan tegen Schouten. Een felle linkse direct uit de schouder velde de Hilversummer in de derde ron de. Het snelst van dè gehele avond werd het gevecht tussen Nistelrooy en Winkelaar beslist. Precies tien seconden had de kleine Winkelaar nodig om zijn tegenstander uit te schakelen. Het had zelfs nog wel korter kunnen duren; het Amster dammertje vertelde nl., dat hij verkouden was en dus niet in vorm. Om wat tot rust te komen, bok sten Beuken en Ernst een aardig partijtje zonder al te veel emoties. Met eerstgenoemde als overwin naar op punten. Ook Gerrardie's bloed was door de 21e Maart har der gaan stromen en hij uitte dit Advertentie LM. Taminiau Elst* Over-betuwb FEUILLETON Door M. Pardoe 15 De kleine Louis ging verder met ramen lappen, en met een. zucht van verlichting liepen ze alle drie een andere draaideur door en be vonden zich toen in een voor hen onbekend gedeelte van het hotel. Hier zag alles er iet of wat ha veloos uit; de verf zat vol krassen en vlekken en. hoewel het karpet hetzelfde was als in hun eigen deel van het hotel, was het hier erg versleten en vroeg dringend om vernieuwing. Naar rechts liep een vrij vies uitzderde gang, en vlak tegenover hen bevond zich een nauw trappenhuis. „Ik geloof dat het hier goedko per is," fluisterde Klets, „en ik meen, dat ze hier de kamermeisjes en andere bedienden van de Engel sen stoppen." „Vooruit jongens, naar boven. Het was toch de tweede verdie ping, nietwaar?" vroeg Robin. „Ja, dat moet wel, want het was twee étages lager en wij zitten op de vierde," antwoordde JiU. Nu met Robin voorop begonnen ze de trappen te beklimmen. Op de overloop van de tweede étage sloe gen ze'rechts af en. telden toen de nummers. „157, niet?" vroeg Jill. „Nee, 153." wierp Klets nog te gen, maar Jill luisterde niet :.1S0—159—158—157.... dit moet 'm zijn," zei ze, en klopte zachtjes op de deur. „Allo," zei een mannenstem. Jill keek een beetje verschrikt over haar schouder, ,,'t Is een Fransman!" fluisterde ze. „Stel je voor dat hij geen Engels spreekt." „O, dan kan Klets nog een beet je meer geuren met z'n kennis," grinnikte Robin. Op dat ogenblik ging de deur open en stonden de kinderen van aangezicht tot aangericht met eén enorme Fransman met een lange, zwarte baard! „Eh bien, que vou- lez-vous?" vroeg hij met een zware stem. „Wat willen jullie?" Jüï was verlamd van schrik. Sprakeloos staarde ze hem aan. „Eh- neemt u ons niet kwalijk, stamelde Robin, die opeens al z'n Frans vergeten was. ,.tk geloof dat we aan de verkeerde kamerdeur hebben geklopt." „Comment?" zei de kolossale man, terwijl z'n dikke, stoppelige zwarte wenkbrauwen zich vreselijk fransten, Jill deed ook een dappere po ging. „C'est quenous cher- chions.we zochten.begon ze, Tenslotte kwam Klets te hulp, die langs haar en de man heen in de kamer achter hen had gekeken. „Pardon, monsieur," zei hy ln het Frans, „we hebben ons vergist in het nummer van de kamer. We zoeken de bediende van de vader van doze Engelse kinderen!" En hij blikte de Fransman met grote, on schuldige ogen aan. ^Ah, bon! Ailez done.... goed, vooruit dan," zei de man. Hij ging z'n kamer weer binnen en gooide de deur in 't slot. „Oef, was dat even schrikken!" zei Robin. „Wat moeten w© nu doen?" „Nou, als je mij vraafctbe gon Klets. .Maar we vragen je niets!" was het prompte antwoord van z'n broeder, en zuster. Aangezien ze op dat ogenblik zelf geen enkel idee hadden, bedachten ze zich echter. „Nou, wat dan?" „Als je mij vraagt," begon Klets weer, „dan stel ik voor dat we nu de goeie deur eens probeerden!" „Wat bedoel je, de goeie deur?" vroeg Robin. „Jill zei toch 153, in de dien- keuken!" „Waarom zeg je dat dan niet eerder?'* vroeg Jill boos. „Dat heb ik gezegd," antwoord de Klets, „maar je wilde niet lui steren." „Kom. vooruit," zei Robin, „la ten we 't nog eens proberen." „Zeg als jij het. zo goed weet. Klets, dan mag jij dit keer aan kloppen hoor." voegde Jill er aan tog. „Best hoor," zei Klets doodkalm en liep verder de gang in. „Hier is het," zei hij en gaf een flinke vuistslag op de deur. (Wordt vervolgd) in een knap gevecht met Bast, een moedige jongen, die het in de 2e ronde toch maar wijzer vond om op te geven. Spangenberg was be slist bevangen door een voorjaars- moebeid. Hij bokste slecht, rea geerde veel te langzaam en toonde een slechte mentaliteit. Kortom, hij had in het hele gevecht met Wil- genburg maar bar weinig zin en verloor daardoor op punten. Baan kreeg het niet moeilijk tegen de voor hem te kleine Hauw. Ook zijn gevecht werd met een puntenover- winning bekroond, evenals Gerrit Snoek's gevecht tegen Louwman. Ab de Wolff heeft zowaar de zwa- te Hilversummer .Van der Horst er toe kunnen bewegen om in de derde ronde op te geven. Gebrek aan lucht was daarvan waarschijn lijk de oorzaak. Ook de partij welke daarop volgde werd door opgeven beslist. Lemaitre ,een flin ke en ook handige jongen moest het met een bloeduitstorting in zijn rechterarm opnemen tegen Giel Snoek. In de tweede ronde ging hij driemaal achtereen door zijn knieën. Linkse dixecten van Snoek op lever en maag waren hiervan de oorzaak. Toen dit zich nog een maal in de derde ronde herhaalde, moest ook deze man uit „Radio- slaa" de vaan strijken, Chris Hol heeft geen kans gezien om zijn stoot, waarmede hij in de laatste wedstrijden k.o. overwin ningen behaalde tegen de Amster dammer Pastor te plaatsen, daar paste deze knaap wel voor op, Geen moment heeft Hol hem kun nen bedreigen en de puntenover- winning voor de Mokumer was dan ook dik verdiend. Bruisend was het slot van dit lentefestijn en hiervoor zorgden Leen Jansen en P, v. d. Velde (Amsterdam). Dat bruisen begon in de tweede ronde. Eerst ging van de Velde neer, kwam echter weer op en vond, dat het toch eerlijker was, wanneer ook Jansen iets van het ringstof zou proeven. Een foi- midabele rechtse trof de kaak van Jansen. Het einde van het feest dreigde te vroeg te komen. De gong belette dit en redde tevens Jansen van de ondergang. In de volgende ronde bewees de Rotter dammer uit het goede hout gesne den te zijn. Moedig heeft hij zich door de gevolgen van de zware slag heengeslagen en nam het of fensief direct weer over, zo heftig zelfs, dat de gong nogmaals als redder tussenbeiden moest komen, ditmaal ten gunste van v. d. Velde. De puntenoverwinning voor Jan sen was de moed en de durf alles zins waard. Groep artsen schaart zich achter dri Samuels Aanhangers van dr. Samuels uit vele delen van Nederland hebben een adres gericht tot de Eerste en Tweede Kamer, het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde en de Mij. tot bevorde ring der Geneeskunst van de volgsnae Inhoud: „Ondergetekenden, Nederlandss art sen, betuigen hun instemming met de kcrtegolvenbehandeUng van dr, J. Sa muels en protesteren tegen de werk wijze van de commissie-Brute! de la Rivière, die door haar onvolledig er eenzijdig onderzoek tot een onjuist re sultaat moest leiden." Gedestilleerd nog tegen de oude prijzen te krijgen De slijters mogen op bet ogenblik nog gedestilleerd tegen de oude prijzen ver kopen, ïi» verband met de kamende accijnsverhoging Is het afJeveringsver- bod aan de producenten van gedestil leerd nog steeds van kracht. Veiling: Berkel, 21 Maart '49. Kaskomkommers 1 147154; kas- komkommers 2 124—138: bloem kool le srt. 42; 2e srt. 22; sla le srt. 19.10—23.50; sla 2c srt. 16.80—19.10 andijvie 66—69; aardbeien 11—20 per stuk; spinazie 3745; witlof 31; spruiten 7273; uien 3.20; sla- vellen 6476. VEILING BAKENDRECHT Appelen standaard 691.02; dito huishoud 47—71; val 23—32; uien 1,60—4.40; prei 8—15; witlof 56 75; spruiten 6891: veldsla 1,93; rhabarber 6371; kroten 4,80— 9,90; peen 4,207,10; waapeen 10,40 —12,S0; radijs per bos 2023. vier en vjjf duizend passagiers moe ten worden „behandeld". Woensdag 23 Maart vertrekt de „Zuiderkruis", onder de nieuwe ge zagvoerder Kpt. C. C. Goedewaa- gen, met troepen naar Indonesië; de volgende dag komt de „Garoet" vol uit Batavia terug en Vrijdag ver trekt de „Volendam" daarheen, ge heel gevuld met militairen. Het nieuwe motorschip „Mataram" vertrekt Zaterdag" voor zijn eerste reis naar Indonesië en het pelgrims schip „Kota Agoeng" zal diezelfde dag van de Lloydkade in ballast koers zetten naar New-York, om vandaar een afvaart waar te nemen in de JavaNew York-Lijn van de Lloyd, naar Batavia, waar het schip dan ruimschoots tijdig aanwezig zal zijn om deel te nemen aan het pei- grïmsvervoer van Indonesië naar Mekka Maandag 28 Maart keert het vlaggcschip „Willem Ruys" vroeg in de morgen van zijn achtste reis uit Batavia in Rotterdam terug (het debarkement zal o.o.v. om 8 uur beginnen), terwijl in de loop van de dag het in Amerika voor de Lloyd gebouwde s.s. „Overijsel", dat reeds in Juli 1946 daar in de vaart werd gebracht en sindsdien onafge broken in de buitenlijnen van de Lloyd voer, thans voor 't eerst naar Rotterdam komt. Dinsdag dö 29ste tenslotte wordt de „Sibajak" met evacuS's en militaire- en burger passagiers uit Indonesië terugver wacht. Advertentie t.M. antwoord kan slechts zijn door alleen wer kelijk nuttige artikelen van goeds kwalileitte kopen voor prijzen, zoals wij brengen. Zabro zongordijnen Kani en klaar, in cfiv, breedten van 60 cm tot en met 200 cm. (telkens 10 cm. breder). Beginprijs 1.^0 met stijging per maat lot f 5.- ROTTERDAM Nero liep los De hond, de grote gevaarlijke waakhond was niet als getuige op geroepen, jammer, want wij ^had den u volgaarne een beschrijving gegeven van het vervaarlijke beest, dat huis en haard van zijn haas beter beveiligde dan een deur met zeven sïolen. De baas van de hond was er weL Hij heette Gys en met deze man had het gerecht een appeltje te schillen. Vanwege die hond. En omdat Gijs al vier weken geen huishuur had betaald aan Gerrit, zijn huisbaas. Kijk, Gerrit kwam iedere Maan dag de huur ophalen, niet alleen, bij Gijs, wel zes huizen had die Gerrit in dezelfde straat en daar ging hij op die zelfde middag ach termekaar de huur ophalen. Bij die andere vijf huurders had Gerrit nooit Jast, altijd kwamen de huis vrouwen op zijn bellen naar voren, meestal met de huur in de hand, want Gerrit was een man van de klok en als er 's Maandagsmiddags om een uur of vier gebeld werd bij die.huurders van Gerrit, daar in de straat, dan wisten de vrouwen at dat ze de centen voor de huur ge reeds moesten houden, "t Gebeurde weieens, dat er een de bel van de huisbaas niet hoorde, doordat ze achter op 't plaatsje aan het werk was. Dan liep Gerrit gewoon even om naar achteren en handelde de zaken daar af, altijd vlot, nooit strubbelingen, alleen bij Gys dan de laatste tijd. Gijs had een poosje slecht ge boerd, zo treurig dat de huur er niet meer af kon. Laat Gerrit maar hoesten een paar maanden, had Gijs tegen z'n vrouw gezegd, doe maar niet open als hij om de huur komt en laat Nero (dat was die ge vaarlijke waakhond) maar los lo pen achter, dan zal die het wel uit z'n hersens laten je aan de achter deur lastig te vallen. Nou, de eerste keer dat Gerrit vóór geen gehoor kreeg op zijn bellen, was hij argeloos omgelopen naar het tuintje, maar hy had zijn hand nog niet op de klink van het hekje gelegd of daar kwam me die Nero, dat verscheurende dier, op hem af met al z'n haren overeind en een opengesperde muil met tan den die niets liever leken te willen dan zich in Gerrlts vlees te boren. IJIings was de huisbaas doorgelo pen, zander bepaald aan kwade trouw te denken, want hij wist wel dat Gijs een waakhond had, maar overdag lag dat beest altijd aan de ketting. Pas de derde maal dat Ger rit vóór niet open gedaan werd en. achter afgeblaft door het monster, begon, hi] nattigheid te voelen. De vierde week. tóen hem hetzelfde overkwam, bracht hem de zeker heid dat er kwaadwiligfceid in het spel was. Gerrit maakte zich daar over tamelijk kwaad en. toen hij bij toeval Gijs op straat tegen kwam, sprak hij zijn ergernis over het geval uit. AI pratende wond hij zich zo op, dat hij luider en luider ging spreken, zodat enige voorbij gangers de pas inhielden om te luisteren. Zij hoorden o.m. het vol gende twistgesprek: Ik Iaat me door jou niet lan ger belbegrijp je. De volgende week zorg je, dat er vijf weken huur is, anders zullen we eens an ders zien en zowaar ik hier sta, als de hond weer losloopt en me aan wil vallen, schiet ik hem dood, reken daarop. Dat mot jij es probere. vui leen er volgden een serie erg onwelvoegelijke termen, waaruit niet was mis te verstaan dat Gijs Gerrit uitmaakte voor 'n man, die het gezelschap zocht van slechte vrouwen, zijn medemensen gaarne bestal en zijn gehele leven reeds aan de cholera geleden had. Gezien Gijs' deplorabele finan ciële toestand, nam de rechter ge noegen met een tientje boete. Ter voorkoming van misverstand zjj er op gewezen, dat het Lederhuis Van Zuylen, Vlietlaan. 31. niet is beet genomen door de leerbewerker A. G, K., over wie wij Zaterdag berichtten. Indonesië, zeepost: cs. Zuider kruis, vertr. 23 Mrt. van R'ds.m, aank, Batavia 15 Apr. ms. Mataram, vertr, 2B Mrt. van R'dam, aank. Betavla 20 Apr.; ms. Johan van 01- öenbaxnevelt, vertr. 8 April van A'dam aank. Batavia 6 Mei. Lucht post: nog geen schema vastgesteld. West-Incllë. zeepost: ms. Hydra. vertr. 23 Mrt. van A'dam, aank. Willemstad 18 Apr. Oranjestad 21 Apr. Luchtpost: vertr. 24 Mrt., aan komst Willemstad 25 Mrt. Parama ribo en Oranje stad 26 Mrt. Afrika, mail: ss Kitsten Skou, vertr. 26 Mrt. van A'dam (31 Mrt. Bordeaux), bezorging 15 Apr. tot 19 Mei, ss. „X". vertr. 29 Mrt van A'dam. bezorging van 27 April tot 10 Juni. 55uld~ Afrika. mail: ss. -Gaaster- kark. vertr. 30 Mrt. van Antwerpen, aank. Kaapstad 20 Apr.; luchtpost: vertr. 23 en 26 Mrt., aank. Johan nesburg 24 en 27 Mrt. U.S.A. mail: ms. Noordam, vertr. 25 Mrt. van R'dam. aank. New York 3 Apr..; ss. Fairland. vertr. 29 Mrt. van R'dam, aank. New York 7 Apr luchtpost; vertr. dagelijks, aank. N.Y. dng na vertrek. Canada, mail: ms. Noordam zie U.S.A.; ss. Prins Maurits, vertr. 29 Mrt. van R'dam, aank. Montreal 12 Apr. luchtpost: zie U.S.A., aank. Montreal twee dagen na vertrek. Znld-Amerika. mall: ms. West- Twee bedrijven verfilmd De Firma E. Labout, de bekende banketbakker van de Beyerlsndselaan en de Schiedamsewcg had Maandag avond haar Jftanten uitgenodigd naar de Aula van de H.B.S. aan het Afrikaan- derplein te komen, waar hun in sa menwerking met de N.V. Biscuit- en Chocoladefabriek Victoria te Dordrecht een filmavond werd aangeboden. Het programma werd geopena met de nieu we bedrijfsfilm van Victoria, waarna ook een dergelijke film van de moderne bakkerij van de firma Labout werd vertoond. Nn de pauze, waarin de aan wezigen werden onthaald op lekker nijen van Victoria, kreeg men een in druk van de sociale toestanden in de Victoria-fabrlekcn, terwijl het pro grammat werd gecompleteerd met en kele korte rolprenten, w.o. een teken film. Dc bezoekers vnn deze filmavond kregen wel een buitengewoon duidelijk beeld van de moderne bereidingswijze van biscuits, gebak en bonbons, waar bij vooral ook de nadruk werd gelegd op de hygiëne die hierbij wordt be tracht. land, vertr. 24 Mrt. van A'dam, aank. Rio de Janeiro 11 Apr.; ms. Algentb, vertr. 26 Mrt. van R'dam, aank. Montevideo 17 Apr. Buenos Aires 19 Apr., ma. Tlba, vertr. 30 Mrt. van R'dam, aank, Montevideo 1 Mei, Buenos Aires 4 Mei. lucht post; vertr. 24 Mrt., aank. Rto de J., Mont., B. Aires 25 Mrt. Vertrek 25 Mrt. via Parijs, aank, B.Airea 29 Mrt. 40. Ondertussen is de onderzeeboot van de „Walrus" bij het „Le vende Eiland" aangeko men en vier leden van de bemanning klimmen uit de commandotoren, terwijl de onderzeeër beneden de waterspiegel blijft. Door een vernuf tige vinding verraden geen luchtbellen de plek waar de boot stil ligt. De mannen zwemmen naar het strand en gaan in hinderlaag liggen. Maar spoedig zien zij het af gesproken lichtsein en even later duikt een schaduw op uit de duis ternis, het is Butcher, die hun verder de weg vernielen en daarna met de giro-raket ver- twee posten, die de energiestraling moeten zal wijzen. „We moeten ons haasten", zegt hij; dwijnen," „Wordt het stuurgebouw bewaakt?" controleren. Maar ze zijn niet gewapend. Kom „de bedoeling is, dat jullie het stuurgebouw vragen de mannen. „Ja, er staan dag en. nacht mee, dan zal ik jullie de weg wijzen."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3