1 ^iiiiiiiiiiiiiiiiih1! Toegepaste oude kunst in het Prinsenhof fAlphen iillllHIIIIIIililUiii Publiek was te kieskeurig, meent de minister DIEPVRIES-J FRUIT! Lonen en koopkracht zullen worden onderzocht 3 Een modeshow bij W isbrun en Liffmann ZONDAG 't Begon met bellen blazen PditiececRtez DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Vrijdag 25 Maart 1949 Beeldhouwkunst, gobelin en aardewerk Welk een. stijlvol entree vormen de zandstenen, beelden, die eens de Kathedraal van Straatsburg sierden op de indrukwekkende tentoonstelling van kunst uit de Elzas in het Prinsenhof te Delft. De werktekeningen voor de Straatsburgsc kathedraal vervullen op waardige wijze him taak als sober decor voor de uitgestalde beeldhouwwerken. De schitterend gekapte „kleine Ec clesia" bekoort door bevalligheid en serene expressie en is hier ongetwij feld één der hoogtepunten. Dan ..de vorst de dwaze maagden lokkend" en de hoofse houding van de Deugd. Het even nijgende hoofd met een bloemomkranste sluier bedekt, beide beelden door de tijd in een ondefi nieerbare kleur gedompeld. Van de Hollander Nicclaas Ge- raert, in Bourgondië en Straatsburg werkzaam, is een merkwaardig en zeer realistische zelfportret aanwe zig. In de volgende zalen plaatste men staaltjes van de in die tijd tot bloei komende houtsnijkunst Grote groepen, bijbelse taferelen uitbeel dend, imponeren door doorgevoerd detail en vituoze vakkunde. vooral in de karakteristiek van gelaatsuit drukkingen en kledij. Meestal is de polychromie vergaan. Hier en daar bespeurt men nog een vleug kleur op het hout, maar daar blijft het bij. Een zeldzaamheid is daarom de ..Christus met Johannes" uit de 15e eeuw met goed bewaard gebleven polychromie cn ontroerend door stil le beeldhouding. Tussen deze fameuze plastieken hangen de geweven dromen aan de blanke wanden. Het wandtapijt in sonore kleurkiank uitgevoerd is door alle eeuwen heen een goed ver zorgde loot aan de stam der toege paste kunsten geweest. Heden ten dage komt deze kunst weer tot bloei, vooral in Aubüsson, het centrum van de tapijtweverijen in Frankrijk. Wat de Elzas omstreeks de vijf tiende eeuw op dit gebied presteer de is te zien aan de eoliectie tapijten, die op de tentoonstelling hangen. Voorstellingen uit het leven van hei- ilgen, als het tweedelig gabelin, gewijd aan het leven van de H.Odilia. Een. verrassing is het kleinere tapijt: ..De wijze en de dwaze maagden", dat wat kleur en vormopvatting.be- treft in deze tijd volkomen op zijn plaats is. Er zijn prachtige decoratieve oplossingen bij de z.g. „Wilde- manner tapijten". Bijvoorbeeld hoe een stad gesuggereerd wordt met enkele sobere vlakken en de kledij met sierlijke ornamenten bewerkt. Geen valse noot ver bleekt de éénheid bij deze kleur rijke composities. Node verlaat men deze kunstschatten uit een tijd, waarin zelfs het kleinste on derdeel in een. kunstwerk zijn dienende functie had en de gro te meesters dienaren van de kunst waren. Om het Straatsburgse aardewerk ie zien moet een kleine wandeling naar het huis van Lambert van Meerten worden gemaakt. Bij deze ceramiek valt de lust tot nabootsen op, b.v. nabootsingen van dieren. Een. terrien in de vorm van een kalkoen m natuurlijke kleuren geglazuurd of een testje met nagemaakte harde eieren. Dezekunst is wat zwaar in vergelijking met de fijnheid van Sè vres of andere Franse centra. Vele borden zijn met schulprancien bewerkt of me{ a jour met af en toe Bellamy herdenkingsavond donderdag was in de Blauwe Zaal n het Beursgebouw een groot aan- .'1 Rotterdamse.leden van de Inter nationale Vereniging Bellamy bijeen gekomen op een herdenkingsavond ter gelegenheid van het feit dat het op 26 Maart 99 jaar geleden zal zijn, dat de Amerikaanse schrijver en idealist Edward Bellamy werd gebo ren. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer J. Bruins, die al len opwekte tot grondiger bestude ring van de geschriften van Bellamy. Daarna volgden enkele muzikale prestaties door leden. Het gemengd zangkoor „De Toekomst" zong onder leiding van de heer Chr. de Goey het lied „De Wijde Verten" van de diri gent, en een trio, bestaande uit me vrouw Bap LoeserDe Vries en de heren Eugene Eberle en Louis Blitz, leverde eveneens zijn aandeel in het programma. De spreker op deze avond was de beer J. Boogaard uit Den Haag, die in een gloedvolle rede de figuur en de idealen van Bellamy schetste. Ondanks de weinige waar dering die deze idealist van de wetenschap heeft ondervonden, wil de de heer Boogaard hem toch een van de grootste figuren van de laat ste tijd noemen. Na de pauze werd een muzikaal programma uitgevoerd door de reeds genoemde leden. Radio-programma VRIJDAG 25 MAART 1949 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.—nws: 19.15 gees telijke liederen; 19.30 actueel geluid; 19.45 C.M.B.-kwartier; 20.— nws; 20,05 pro" prol.; 20.15 Buseh strUkork,; 21.45 muziekforum; 22.15 violoncel met Bos ton symph. ork.; 22 25 Melndert Beokei met kwartet; 22.45 avondover denking; 23.nws- 231524.avond concert HILVERSUM H: 19.— Denk om de bocht; 1915 reg, uitz.; 19 30 Ncderl. en ziin gewesten; 19.50 tien voor acht; 20.— nws; 20.05 Gronings strijkkwartet; 2030 leven In een bedril f; 20.55 boekbespre king; 21.men vraagt; 21,30 hoorspel; 22,bulten! weekoverzicht; 22,15 swing and sweet; 22.40 vandaag; 22.45 avondwJjding; 23.nws; 23.15 in hu welijk en gezin; 23 30—24.Arturu Toscanlm. ZATERDAC 1 MAART 1949 HILVERSUM nws; 7.15 och tendgymnastiek, 7.30 Maria ter ere; 7.45 morgengebed; 8.nws; B15 pluk de dag; 9.voor de vrouw; 9,05 Philh. ork. van Praag; 9,3d operette muziek; 10.— voor de kleuters; 10.15 gr.pl.ll.~ Zonnebloem; 11,45 school radio; 1215 piano en orgel; 12.30 land en. tuinbouw; 12.33 Prom. ork.: 12.55 Zonnewijzer; 13.reg. uitz.; 13 30 Prom. ork.: 13 50 film en toneel; 14.10 Chick Webb en ork.; 14,20 Engelse les; 14.40 omroepkamerork.; 15.10 naar het wonderland der muziek; 15.30 om roepkamerork.; 16.kleuterzorg; 16.10 Kon. Harmonie; 16.30 de schoonheid van het Gregoriaans; 17.De Wig wam; 18.reportage voetbal; 18 15 journalistiek weekoverzicht; 18.30 reg. uitz. HILVERSUM n: 7.— nws; 7.15 gr.pl. B.~ nws; 8.18 gram.muz.; 8.50 Frans concert; 10.morgenwijding; 10 20 radiofeuiUetcm: 10.35' voor de arbei ders; 11.40 alt en piano; 12.operet temuziek: 12.30 land- en tuinbouw; 22.33 orgelspel; 13.— nws; 13.25 kalen der; 13.20 Ramblers: 13.45 Robin Hood Deel Orch.; 14.— als een bonte vogel vlucht; 14.20 Tito Schlpa; 14.30 Kon, Militaire kapel; 15,— sir eekuitzending; 15.25 Richard Wagner-eoncert; 16.10 komt II binnen; 16.25 vrouwenkoor; 10.45 sportpraatje; 17.U.S.A, caba ret; 17.30 om en nabü da twintig; 1B,— nws; 18.15 pop. bedjes. een neiging naar ijle lijn by een en kel schenkkannetje of kop en scho tel. Smakelijk is echter een Rococo- pendule in zijn uitvoering met schulpranden en met zijn primitieve kleur der glazuren. Heeft men tijd, een bezoek aan deze tentoonstelling van ongemene rijkdom, is niet ver geefs. Tot 7 Juni blijft zij te Delft. Belgische francs voor Nederlandse toeristen De Nederlandse Bank heeft de te genwaarde van 14 millioen Belgische franken beschikbaar gesteld voor Nederlands tourisme naar België en Luxemburg. Dit geld is uitsluitend bestemd voor de periode van 1 April tot 1 Juli van dit jaar. Het zal bij loting worden toegewezen aan can- didaten voor een reisje naar België. In Belgische kringen van het toe ristenverkeer wordt verwacht dat ook voor de periode na 1 Juli nog een belangrijk bedrag aan deviezen ter beschikking zal worden gesteld. Advertentie LM. ,,HET MODERNSTE CHEMISCH REINIGIKC5- BEDBIJF IN NEDERLAND". reinigt een casiuum zó mooi en zó goed, dai U het j practiscb nieuw terug krijgt Cos (oom reinigen 1 A.~. OCSTZEEQijX 206-208 - ROTTERDAM TELEFOON 2B026-266S9 LENTE dat betekent Jong Leven alom. Eenvoud, strengheid van lijn, vertoonden het nieuwe decolleté, fraaie coupe en afwezigheid van alles wat naar het extravagante zweemt, dat is de belangrijkste in druk die Woensdag de modeshow van Wisbrun en Liffmann. maakte. De gangen en foyers van de Rot terdamse Schouwburg waren zowel 's morgens als 's middags gevuld met het geanimeerde geroezemoes dat een modeshow altijd begeleidt. En de lente trok weer aan ons voorbij: fleurige imprimé-japonne- tjes, simpele lichte zomermantels, strenge tailleurs, allerliefste jersy- pakjes, swaggers met ronde schou ders en wijde mouwen, veel com plets, bestaande uit mantelpak en wijde jas. Men kan niet spreken van een omwenteling in de mode dit sei zoen, elk huis brengt zijn eigen sil houette. De wijdte ontstaat door plooien van achteren of opzij, de heuplijn is meer geaccentueerd. Lengte van de japonnen blijft on geveer 35 cm, van de grond. Toch zagen we vele jurkjes die een kor tere indruk maakten. We zagen gefingeerde bolero's en tunieks, dubbele rokken naar ach teren gedrapeerd, van de taille uit gaande peperzakachtige draperin gen en open gegarneerde zakken. De avond- en middagjaponnen De brandstoffenpositie ïn tekort aan bonvrije brandstof momenteel niet te voorzien De brandstoffenpositie is het on derwerp geweest van een nieuwe serie vragen van het Tweede Ka merlid Néderhorst (Arb.) aan de minister van economische zaken. Deze nieuwe vragen, gerezen na de reactie van pers en publiek op het antwoord dat de minister reeds eer der aan de heer Nederhorst had ge- gegeven, zijn thans door minister Van den Brink als volgt beant woord: De minister heeft kennis genomen van de reactie in verschillende persorganen. Hij beschouwt deze publicaties niet als een feitelijke weerlegging van de door hem ver strekte inlichtingen. Naar de minister uit een dezer publicaties is gebleken, heeft de vakgroep detailhandel in brand stoffen aan de pers. doen weten, dat er bij de handelaren een grote aeh- töcstand bestaat bij het voldoen aan de vraag naar bonvrije brand stoffen. Dit standpunt is echter niet in tegenspraak met de door de mi nister, op 3 Februari j.l. gedane me dedeling. luidende: „de moeilijkhe den van thans zijn in de eerste plaats te wijten aan de geringe ge neigdheid bij een deel van het pu bliek. ook de minder gewenste brandstoffen af te nemen". Immers, deze mededeling had, naar de onmiddellijk daaropvol gende zinsnede aantoont, betrek king op de aflevering van „gasco- kes op huisbranabonnen door de gasfabrieken" en derhalve niet op bonvrije brandstoffen. Er is steeds naar gestreefd het publiek zo vroeg mogelijk in te lichten omtrent het aantal eenheden dat in totaal op de bonnen ter be schikking kan worden gesteld. Voor het lopende seizoen geschiedde dit midden September 1948, tegelijk met de laatste bonaanwijzing. Het publiek wist dus voor de aanvang van het stookseïzoen, dat het niet op meer dan 12 eenheden mocht re kenen. Op de ongunstige anthra- cietpositie werd in persberichten bij herhaling gewezen, terwijl de ge ruchten, dat eierkolen en gascokes zouden vrijkomen en de? distributie in de loop van dit stdokseizoen zou worden opgeheven, werden tegen gesproken. Ten aanzien van de bonvrije brandstoffen moge de minister op merken, dat de vraag van het pu bliek ook hiervoor aanvankelijk te leurstellend was, zodat de pogingen, ten aanzien van de bruinkoolbri ketten een zo goed mogelijke sprei ding te bereiken, schipbreuk leden. Ook voor turf was de vraag in het Westen des lands gering. Voor af- gezeefde ruwe bruinkool, die in het vorige stookseizoen als aanvullende brandstof dienst deed. bestaat zelfs thans, ondanks de aanmerkelijke verlaging van de inkoopsprijs voor de handel, die begin Januari j.l. van kracht werd, nog niet de minste be langstelling. Overigens is de minis ter van mening, dat de overheid be zwaarlijk verantwoordelijk kan worden gesteld voor het verschijn sel, dat de bonvrije brandstoffen (en daarvan in het bijzonder de bruin koolbriketten) niet gedurende het volle stookseizoen in ongelimiteerde hoeveelheden verkrijgbaar zijn. Im mers, deze bonvrije brandstoffen mogen slechts worden beschouwd als een aanvulling op het officiële rantsoen. Het is de minister tot zijn leed wezen niet mogelijk thans maatre gelen te nemen, ten einde in het bij zonder in het tekort aan bonvrije brandstoffen te voorzien. Deze maatregelen zouden immers dienen te bestaan in eon vergroting van de invoer van bruinkoolbriketten. De deviozenpositie laat een dergelijke vergroting van de invoer voor con sumptieve doeleinden helaas niet toe. beide schouders vrijlatend. Er was veel taft gebruikt, verder ottoman en faille. Het prettige van een modeshow als deze is wel, dat de hier getoon de modellen in ons land draagbaar zijn, en dat hier altijd enige man nequins verschijnen met forse figu ren, zodat de gezette Hollandse dame niet naar huis behoeft te gaan met het benauwende gevoel: Er was weer niets voor mij, al die modellen voor hele dunne middel tjes kan ik toch niet dragen. Inte gendeel: vaak staken die statige Juno-figuren, zo in de perfectie gekleed, bun slankere zusters de kroon af door hun elegance. Schulte-Boeyen achtste te Parijs Na de sprints van Donderdagavono 10 uur was de stand van de zesdaagse te Parijs; 1. Carrara—Goussot Fr 69 pnt. Op I ronde: 2. LouviotPemac (Fr.' 38 punten; 3, StromArnold (Auslr.) 34 punten; 4. BruneelLapébie (Belg. Fr.) 28 punten. Op 2 ronden: 5. Goujon—Le Nizerny (Fr.) 30 punten6. Kint—Van Steenber gen (Belg) 21 punten; 7. Dousset— Guillier (Fr.) 20 punten; 8. Schulte- Boeyen (Ned.) 9 punten; 9. Bareth— Rcynes (Fr.) 7 punten Het Frans-Nederlandse koppel Seres— Felienaars bezette de dertsende plaats, met drie ronden achterstand en 20 pun ten. Tafeltennis: Nederlandse zege's te Brussel Van het internationaal tafeltennls- tournooi te Brussel luiden da uitslagen der finales: Heren enkelspel: Cor du Buy (Ned.) slaat Buyens (Belg.) 21-16, 21-9, 23-21. Dames enkelspel: Ina Kiek (Ned.) slaat tncj. Lejeune (BeJg.) 21-12, 23-21, 21-19. De judo-landenweastrijd tussen Engeland en Nederland welke een dezer dagen te Londen werd ge houden werd een kleine zege voor de Engelsen. Een partij werd met 1-0 verloren, terwijl de tweede met 1-1 gelijk eindigde. Advertentie I.M. Geniet nu óók van Ni) moet U prolJlorenl Ni) Is het Heerlijkste zomerse fruit tegen veel lagere prijzen overal te koopl Geniet nu ookl Trecteer Uzelt en Uw gezin 1 WINTERZON - BIRD'S EYE KRISTAL VITA VDNK FEUILLETON Door M. Pardoe 18 Maar Jill was voorzichtiger. „Be looft u dat er heus niets verkeerds mee is?" vroeg ze. „Geen verdo vende middelen of zo?" Het gezicht van de jongeman werd heel ernstig. „Op mijn woord van eer: er is niets verkeerds in," antwoordde hij. „Alleen kan het van bijzonder groot belang zijn voor Europa omdat oorlog of vrede en de veiligheid van Engeland er van kan afhangen, of dit pakje in de juiste handen terecht komt of niet. Het enige dat ik van jullie vraag is, dat jullie dit naar de Britse consul brengen, en dat 20 vlug als maar enigszins mogelijk is," „Waar woont die consul?" vroeg Jill. „Dat weet ik niet, dat moeten jullie maar zien te weten te komen. Iedereen in de stad cal je dat wel kunnen vertellen. Maar jullie moet toch erg voorzichtig zijn bij 't na vragen hoor. Ik denk niet dat er enig gevaar voor jullie bij is om dit pakje bij je te hebben, want niemand z-al er op komen om kin deren te verdenken, zolang men jullie tenminste niet uit mijn ka mer ziet komen. Hoe dan ook, dit is mijn enige kans en die wil ik waarnemen." Onder 't spreken tastte hij wat onhandig onder de dekens rond. „Kom," zei hij, „help eens een handje, ik ben. even hulpeloos als een. baby." Robin schoot direct te hulp. „Sla de dekens eens terug, goed 20 ?ie <3aar die veiligheidsspeld: maak die los, en wikkel dan het verband een eindje los. Voor zichtig, hoor, want m'n been doet verschrikkelijke pijn als je eraan komt." Robin, keek wat angstig. „Zeg Jill, dat kan jij eigenlijk beter doen," zei hij, „jullie hebt toch eerste hulp-les gehad op school, niet waar?" Een beetje verlegen kwam Jill nu naar voren en, zoals de jonge man haar wees, wikkelde ze be hoedzaam het verband boven aan de spalken los. „Steek nu heel erg voorzichtig je vingers tussen mijn been en de binnenste spalk." beval hij, „en dan zul je het pakje vinden. Ik vind het een reuzeninvaï van mezelf! Tijdens de autorit heb ik 't op de een of andere manier er tussen kun nen krijgen, omdat ik veronder stelde dat het daar wel veiliger zou zijn dan tussen m'n kleren, voor 't geval ik flauw zou vallen en ze me zouden uitkleden vóór ik Robb had gesproken. Ik had er echter hele maal op gerekend dat hij die spal ken en die breuk wel zou behande len, en niet zo'n Franse dokter," Heel zachtjes liet Jill haar vin gers tussen het verband glijden en haalde een pakje te voorschijn dat zorgvuldig in groen oliedoek was verpakt. Daarna maakte zc het ver band weer vast. De -jongeman knarsetandde en balde z'n vuisten van pijn terwijl zij bezig v/as, maar hij zei opge-> wekt: „Goed zo! Stop het nu weg on der je blouse, tussen je ondergoed □f wat jullie meisjes tegenwoordig dan ook mogen dragen. En gaan jullie alle drie er nu zo vlug als je kunt van door. Maar denk eraan: het is buitengewoon belangrijk dat de consul dat pakje zo spoedig als maar menselijkerwijs mogelijk is, in handen krijgt." „Van wie moet ik zeggen dat 't komt?" vroeg Jill. „We weten nog niet eens hoe u heet." „Mijn naam zegt hem niets, die kent hij toch niet. Zeg maar dat 't van D. 39 komt en of hij 't alsje blieft aan 't juiste adres wil door sturen." „Zeg," .vroeg Klets, „bent u soms in de Secret Service7" „Jawel, peuter," antwoordde de jongeman, „maar zou je zo vrien delijk willen zijn dat voor jezelf te houden." „U hoeft niet bang te zijn dat wij u zullen verklapppn, hoor." zei Jill. „Vader is ook in de Intelli gence." „Wel allemensen! Is dat even een bof! Zeg. dan boeven jullie niet zo'n moeite te doen om die consul te vinden. Geef dat pakje dan maar zo gauw mogelijk aan je vader." (Wordt vervolgd) „Sociale zaken" in Eerste Kamer Werkloosheid vertoont neiging tot dalen De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van sociale zaken z.h.s. goedgekeurd, m§t de aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Minister J o e k e s beantwoordde de vragen en opmerkingen, die de sprekers hadden gesteld, met een rede, waaruit wij het volgende aan halen: Op het gebied van sociale zeker heid en de kwestie der lonen zijn voorbereidende besprekingen ge houden. De aangelegenheid is om vangrijker dan dat men haar met een enkel woord zou kunnen aan duiden. Het loon is niet beslissend, doch de koopkracht van het geld. Na tot standkoming der Benelux- unie zal een zekere nivellerende tendens optreden. Een onderzoek m de beide landen zal worden inge steld naar de lonen en de koop kracht. Daarin wordt betrokken een onderzoek naar de werkclassi- ficatie. Verder zal worden onderzocht de sociale verzekering. Men wil stre ven naar een overeenkomstige tast op dit gebied, zonder in alle secto ren gelijkheid te verlangen. Er is op het ogenblik een dalen de tendenz in de werkloosheid te constateren. De regering wijdt aan het probleem der werkgelegenhoid grote aandacht. De interdeparte mentale commissie terzake is nog pas geïnstalleerd, zodat over haar werk nog geen mededelingen kun nen worden gedaan. Komende tot een bespreking der lonen 4 en arbeidsvoorwaarden zegt de minister te menen, dat. als de regering een beheerste loonpolitiek had. nagelaten, zeer ernstige gevol gen zouden zijn opgetreden. De re gering is van oordeel, dat een so ciaal gerechtvaardi gd doch sober loonpeil noodzakelijk is om straks weer op eigen benen tc kunnen staan. Dit is een belangrijk clement in onze sociaal-economische politiek Rijksbemiddclaars nodig De minister is van oordeel, dat de bedrijfstakken niet beschikken over de noodzakelijke gegevens voor de loonvorming: z i. moet er een centraal orgaan zijn. De Stich ting van de Arbeid kan daartoe op het ogenblik niet worden ingescha keld: deze taak biiivc bij het col lege van rijksbemiddelaars. De gulden bijslag was een volle dige compensatie voor de gestegen kosten van het levensonderhoud door het wegvallen van subsidies. De verlangens der communisten ten deze acht de minister onredelijk cn hij meent, dat de communislen wel wat minder schamper zich mochten uitlaten over de politiek der regering van een. land, waar het mogelijk is zich te uiten. De gul den is hard, maar niet de bejege ning. Deze is wel hard in landen. „Gekke dominee" is Scotland Yard te slim af De man, die de knapste politie- koppen van Engeland tot wanhoop heeft gebracht, loopt vandaag reeds 615 dagen in vrijheid rond sinds zijn ontsnapping uit het krankzin nigengesticht van Broadmoor, Een woordvoerder van Scotland Yard moest toegeven, dat men bij de jacht op John Edward Allen nog geen stap is gevorderd sinds hij de benen heeft genomen. De 38-jarige Allen, die schuldig werd bevonden aan worging van een baby in 1937 doch tegelijkertijd ontoerekenbaar werd verklaard, wandelde destijds uit het Broad moor gesticht weg in de vermom ming van een geestelijke. Sindsdien werd de politie overstroomd met mededelingen van personen, die de voortvluchtige meenden gezien te hebben, telkens in een ander ge deelte van Engeland. Doch steeds bleek men aan deze inlichtingen niet het minste houvast le hebben. Ook zijn reeds verscheidene perso nen voor de „gekke dominee" aan gezien erf een student in de theolo gie heeft zich reeds genoodzaakt ge zien zijn baard af te scheren omdat hij herhaaldelijk voor de gezochte werd gehouden. Een fcellncr in Hastings heeft de politie om een certificaat verzocht dat hij heus Allen niet is. In Bexhill zag de poli tie zich genoodzaakt oen zwerver naar een ander district te trans porteren wegens zijn gelijkenis met de moordenaar, hetgeen aanleiding gaf tot dagelijkse mondelinge en schriftelijke rapporten van scherp zinnige lieden. Een onplezierige er varing deed oen argeloze bezoeker van een café aan de Old Kent Road buiten Londen op. Juist nadat hij met veel smaak zijn biertje genut tigd had, werd hij door de waard in zijn kraag gegrepen en opgeslo ten totdat de oolitic ter plaatse verscheen. Met dat al is Allen Scotland Yard nog steeds te s'im af ondanks zijn beperkte verstandelijke ver mogens maar toch zal hij dit spelletje nog verscheidene jaren moeten voortzetten, wanneer het hem er om te doen is het record te breken van Jack Kelly, do vrou wenmoordenaar die 39 jaar vrij rondliep. Deze Kelly meldde zich in 1927 vrijwillig bij de politie aan omdat hij, naar hij bekende, „zijn waar men zijn mening niet mag zeggen. De minister verklaart zich bereid te volqoen aan een verzoek van de heer Molenaar (WD) om te doen nagaan hoe het stelsel van de kinderbijslagen in de practijk werkt. Wettelijke regeling der vacantie lijkt hem niet gewenst; wel is hij van oordeel, dat vacantie noodzake lijk is en dat deze voor jonge ar beiders langer dient te zijn dan voor oudere. De arbeidstijd voor verplegenden zou spreker gaarne ook op 48 uur bepaald 2ien, doch de mogelijkheid daartoe ontbreekt wegens een te kort aan personeel. Wat het probleem der sociale ze kerheid betreft, zegt de minister 20 land mogelijk te willen wachten op het oordcel van de Stichting van de Arbeid omtrent de opzet der sociale verzekeringen. Slechts in het uiterste geval zou hij met een eigen plan willen komen. Een ad vies en een kostenberekening zijn joodzakelijk voor men verder kan, In deze omstandigheden kan hij geen datum noemen waarop een wetsontwerp 1$ te verwachten. Een wettelijke regeling voor de pensioenfondsen is in voorbereiding Een oudedagsvoorziening voor zelfstandigen zal eventueel apart getroffen worden, indien de alge mene regeling de sociale verzeke ringen tc lang op zich zou doen wachten, Wat de subsidiëring van sociale gezinszorg betreft geeft de minister te kennen, dat er met zijn departe ment valt te praten, als er bijzon dere moeilijkheden zijn. De minister geeft voorts te ken nen, dat hij alles wil doen wat be vorderlik kan zijn voor een inten sieve t.b c -bestrijding. Er zijn ech ter moeilijkheden, o.a. op het ge bied van sanatoriumruimte. Of een verbetering in de huisvesting van patiënten thuis mogelijk is, zal spreker doen nagaan. Geen Sowjet-maatregelen te Berlijn te wachten Duitse politieke kringen, die in r.auw contact staan met het Sow jet hoofdkwartier, melden dat de Sow- jel-autoriteiten besloten hebben geen tegenmaatregelen te nemen tegen de invoering van de Westelijke mark als enig wettig betaalmiddel in Wcst- Bcrlijn. De Ruyter-medailles voor vier landgenoten Vier Nederlanders, die zich in het bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt op het terrein van de Neder landse scheepvaart, hebben gisteren de in 1907 ingestelde De Ruyter- medailles ontvangen uit handen van mi. J. M. Vos, waarnemend direc teur-generaal van scheepvaart Het zijn prof. ir. L. Troost, directeur van. het scheepsbouwkundig proef station te Wageningcn, de heer P. Haverkamp, oud-directeur van de zeevaartschool van het zeemans huis te Amsterdam, de heer W. Voorbjjtel Cannenburg, di- rectéur van het Nederlands Histo risch scheepvaartmuseum te Amster dam en de heer H. H. Ruyten- berg, eerste machinist bij de N.V, maatschappij Zeevaart te Rotterdam. Aan de drie eerstgenoemden werd de medaille in goud uitgereikt, de heer Ruytenberg kreeg de medaille in zilver. Supporter Deze Jan, een rustig en arbeid zaam burger, heeft ook zijn harts tocht, zijn bezetenheid en wel een tot het uiterste gespannen belang stelling voor het voetballen in het algemeen en het lief en leed van een bepaalde club in het bizonder zjjn club, Jan zijn. bloedeigen vereniging, waarvan hij weliswaar geen werkend lid is, maar een trouwer supporter zult ge in voet balland vergeefs zoeken. Wat Jan dan hier voor de rech ter heeft gebracht? Clubliefde, dames en- heren, vurige en tedere club liefde en anders niet. Kam in Jans bijzijn gerust de" regering af, noem ze prullen stuk voor stuk die excellenties en de leider van Jans politieke partij desnoods een schurk, het zal Jan zo een zorg zijn, hij heeft zijn eigen mening over die dingen en de uwe deert hem niet. Maar wees niet 20 on verstandig ook maar het geringste kwaad van een van Jans elf hel den te spreken of een smetje tc werpen op zijn club in haar geheel, want dan kon het wel eens wezen dat ge Jans toorn u op de hals haalt, dat ge driften in hem los woelt, in hevigheid gelijk aan die van een gekwetst minnaar en berg u dan, want ge bevindt u tegen over krachten op welke de rede zijn remmende invloed niet meer uitoefent. Dat ondervond de man die daar in de getuigenbank zit Gerard is zijn naam. Deze Gerard, even eens een groot liefhebber van het edele voetbalspel, volgde de ver richtingen van zijn club, staande op de tribune naast onze Jan. Gerards vereniging speelde die middag tegen Jan zij" eigen jon gens. Het war een zeer spannende strijd, die tien minuten voop het einde nog niet was beslist daar elk der partijen een doelpunt had ge maakt. Jan vuurde zijn jongens luidkeels aan en Gerard leefde ook intens mee, maar stiller. Op een gegeven ogenblik begon die rustige cn beheerste Gerard zo hard hij kon te roepen. Hij schreeuwde het uit dat de rechts back van Jan hands gemaakt had en dat er onverbiddelijk een strafschop moest volgen. Ook toen de scheidsrechter kalm door liet spelen er. er dus blijkbaar geen sprake van hands geweest was, volhardde Geran. in zijn eis. Pinanti, sufferd, kreet hij de scheidsrechter toe, pinanti, vuile partijdige keleravent, zag je dan niet dat Arie hem met z'n linker jat wegsloeg, mooi is dat om die krukken zo te helpen, die prutsers verdienen toch te verliezen, dat ken een kind zien. Dit was te veel voor Jan. Hij wendde zich tot Gerard en sprak, terwijl hij de vuist balde: Kruk ken, zei je tochen zijn hand schoot uit en trof Gerard bovenop de neus. iTuisers, zei je toch, ver volgde Jan en wederom trof zijn vuist het hoofd van Gerard, nu midden tussen de ogen. De laatste kink deed Gerard van de tribune tuimelen en hem voor negen tellen down gaan op het looppad. Goed, Jan had de eer van zijn club gewroken het kostte hem wel twintig gulden boete en een ern stige vermaning van de rechter, maar wat betekenen zulkebijkom stigheden voor een man, die meent een rechtvaardige zaak te dienen? „Wij zün van plan om naar de voetbalwedstrijd Nederland-—Frankrijk le gaan kijken. Denk, dat het wel bij een plan zal blijven, of de een of andere fee moet ons aan kaartjesheipen. Heb direct gedacht aan U. Ziet U geen kans om ons aan 16 kaartjes te heipen. Staantribune? Deuk wel van. niet. maar nee hob ik al en j a kan ik misschien nog krijgen". Mijn eerste reactie was: „Begint dat ged.... nu' al?" Maar. toqn keek ik naai* de afzender. Een jongen uit het weeshuis Moor drecht. Een Rotterdamse jongen, want na het bombardement is het weeshuis aan de Goudsesingel naar Moordrecht verplaatst. Ik ben even in gedachten terug gegaan naar de oude stad en ik zie ze weer wandelen, in hun zwarte pakjes, met de wiuc kragen. Zo stil cn 20 netjes in de rij. De aller kleinsten hand in hand. Ik denk nog aan heel wat anders, maar. ik wil niet sentimenteel worden. Geen Amerikaanse film-imitatie. Maar.als ergens kaarten voor Nederland-Frankrijk als een drup pel op een gloeiende plaat vallen, dan is het in dat grote huis in Moordrecht. Ik zie al die verheug de gezichten. Toe, meneer van Krimpen, doe je best. Toe meneer Lotsy, strijd je hand over je hart. Toe, alle heren van de KNVB, die bij de kaarten distributie wat in de meljc te brokkelen hebban, stuur 16 staanpiaatsjes naar Moordrecht. Ze zijn nog nooit zo goed besteed. Het is lente. Nee toch..— Het is lente, als u het nog niet n den lijve gevoeld bad, dan zouden aile „koere-koere-keuve- laars" het u wel duidelijk hebben gemaakt. Zelfs onze bokswedstrij den-verslaggever is er lyrisch van geworden. Het is dus inderdaad lente. Daar praten we niet meer over. We gaan eens in de kast geweten wilde zuiveren en in vrede kijken of onze (witte) tennisbroek sterven". goed de strijd tegen de mot heeft doorstaan en of ons racket niet da houtworm heeft gekregen. En om in cle stemming te komen zouden we Zondag naar tennispark Kra lingen kunnen gaan om tussen 2 en 6 naar de bekende oefen meesters Waasdorp, Hemmes en Haazebrcek te gaan kijken. We steken er al licht nog wat van op, want als ik me goed herinner was uw slice het vorig jaar maar zo-zo...'. Maarwe kunnen Zondag ook naar de Bosehhoek gaan in Schie dam waar van 's morgens half twaalf tot 's middags 4 uur wordt gehandbald door Rotterdamse heren en Haagse dames en heren. Of.we gaan Zondag om half drie naar het HOV-terrein, waar de prom.-degr. wedstrijd SIOD- Ursus wordt gespeeld. De slagers jongens en de broodbezorgers van Schiedam hebben ijverig bij hun patroons gepleit voor een vrije Zaterdagmiddag en.daar zit iets in. Want voor allemaal die morgenavond verplicht zijn in Schiedam te blijven is het toch maar een hard gelag. Op één plaats kun je morgen avond een kanon afschieten zonder iemand te raken. In de Gorzen gaan aUe 2aken dicht. Voor de ramen 'komt een briefje: „Neemt u ons niet kwalijk. Ws zijn naar S.V.V,...." 43, Binnen enkele mi nuten komen nu van al le kanten auto's het ter rein oprijden. De wagen van Frudon is zwaar beschadigd maar de bei de inzittenden zijn er goed afgekomen, pru don en "Winter vertellen snel, wat er gebeurd is Direct zwermen groe pen mannen uit ovei het eiland om de in dringers op te sporen, maar zij keren onver- richterzake terug. Dan dreunen opeens overal ontploffingen en de aar de begint te trillen steeds heftiger. „Dat loopt ver keerd af!" roept Prudon, „we moeten dat te genhouden Maar hij weet niet, wat But cher heeft bewerkstelligd en welke krachten nij reeds heeft ontketend. Weer dreunen de ontploffingen en de aarde schudt nog heviger. En dan opeens klinken van alle kanten op gewonden kreten. Want naar stygt opeens da giroraket omhoog! Nu geeft Frudon groot alarm. f

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3