1 SCHOONHOVEN, de zilverstad van Holland IflET EED Hl EED HOEKJE MAASKANT-BEHAHGStl De historie handhaaft zich in steen maar verliest terrein in het ambacht ¥1 Het is een kunst een goed knnstoog 'te maken 3 Siad van smeden en soldaten Parool-puzzle 't Begon met hellen blazen Marktberichten RODE KEEL? SUPERQL heöen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Zaterdag 26 Maart 1949 CcHOONHOVEN is een schoon stadje. Bekijk het van de over- leant van de Lek; een krans van groen met de forse stomp van de Bartholomeustoren er boven uit Bekijk het van de torentrans af: fris gewassen daken en bomen en van properheid glanzende straat jes. wandel door die straatjes, waar de koperen bellen pinkelen in de zon en waar puien en stoepen ruw zijn van het schrobben en u zult net beamen: Schoonhoven is oen schoon stadje. En toch gaan er heel wat voeten door die straatjes. Schoonhoven is een en al bedrijvigheid. Er is industrie, verdeeld over maar liefst 4% bedrijven en bedrijfjes. Er zy'n militairen, meer dan duizend zelfs Dat brengt zo z'n drukte mee, een gezellige drukte want nergens is het'ver keer tussen burgers en militairen zo opgewekt als hier in Schoonhoven. Misschien is die properheid wel hierdoor te verklaren dat ieder een, zijdelings of direct, wel iets te maken heeft met zilver. Op zil ver ben je zuinig, op je stad ook. Q CHOONHOVEN is een stad om zuinig op te wezen. Mooi raadhuis, vindt u niet? vraagt burgemeester Nieqwenhuisen en hij heeft gelijk, En hebt u de kerk gezien met de toren, die 1,58 xn. uit het lood staat? Beide gebouwen zijn kort voor de oorlog gerestau reerd. Toen kon dat nog en het was juist op tyd, Het heeft veel geld gekost maar het Rijk heeft bijge sprongen want er zijn niet veel ste den in Nederland, waar de historie zo zorgvuldig bewaard is gebleven als hier in het stadje aan dc Lek. Daar is de Veerpoort, die herinne ringen oproept aan de Gouden Eeuw, toen er zoveel zalm door deze poort werd aangevoerd, dat de dienstboden alleen in Schoonhoven wilden werken op voorwaarde, dat zij niet meer dan één keer per week zalm behoefden te eten. Het Wa-ggebouw staat er nu al leen nog voor het mooi en dat schijnt hier geen luxe want die oude gevel hoort in dit stadje, riet als de klanken van het carillon, waarvan de klokken gegoten rijn uit een kanon van Olivier van Noort, volgens de grafsteen in de Bartholomeüskerk ..Heer Olivier, na Ma'gcllaan. de vier die te scheep de aarde is omgegaan". Er ligt een. stille, groene gracht onder de ieppn te peinzen van vroeger jaren._ En we zouden een uurtje mee willen peinzen, over Klaas Lomverens Blom. die in 1549 de eerste Hol landse windmolen naar Spanje bracht en ook hier in de kerk ligt begraven, over de gemalin van Wil lem V. die na het incident bij Goejanverwellesluis hier over nachtte, over Albrecht Beiling. over tal van anderen, als daar niet piot- Een broodmand, zoals die in Schoonhoven wordt vervaardigd* seling een school uitging en tien tallen kinderstemmen ons herin nerden aan deze tijd, die ook hier „de mensen voortdraagt op zjjn ge- stagen stroom Burgers en militairen ZES, zeven van die kinderen rennen over het plein voor het raadhuis op een jeep ar, klauteren erin alsof het een stuk speelgoed was. Dan komt uit een van die huizen een een voudige militair naar buiten, Overste, mogen we meerij den? En de overste, de comman dant van Schoonhoven, rijdt met al die jeugd.fes in rijn wagen het stadje rond. Dat tekent Overste Termaten, de man, on der wiens bevelen duwend sol daten staan. Dat tekent ook de verhouding tussen burgers en militairen. Die is even onge dwongen en hartelijk. Zo moet het ook, vertelt Over ste Termaten ons later. Ik ken geen militairen. Soldaten zijn burgers, die toevallig een ander pakje aan hebben. Natuurlijk moeten zij ach schikken naar militaire «gels maar dat sluit niet uit, dat het Ne derlandse jongens blijven. w« moeten hun opvoeding voltooien en hun leven bier moet zoveel moge lijk aansluiten op dat wat zij voor hun diensttijd geleefd hebben. Onze eerste vraag is. als een nieuweling komt: In welk mil jeu hoort nij thuis. Hij moet in zijn eigen le venssfeer blijven. Of dat mogelijk is? Hier in Schoonhoven wel. Alle huizen van Schoonhoven staan voor mijn jon gen open. De burgerij,, de verenigin gen, de kerken. Niwin Thuisfron ten, alles helpt mee. Geen soldaat loopt hier met 2ijn riel onder zyn arm. Hij kan terecht m een van de keurig ingerichte militaire tehui zen. Hjj is welkom bij families. Hij vindt verstrooiing °P, ,^e talrijke ontspanningsavonden, .die de ver enigingen voor de militairen orga niseren. En de resultaten zijn ver- raffend' contactcommissie, waarin burgemeester, overste, aalmoeze nier, veldpredikers ert_ mensen uit de verenigingen zitting^ hebben, draagt zorg voor al die duizend mi litairen in Schoonhoven en nog voor duizend anderen, in zieken huizen en hospitalen over het hele land verspreid. Met Kerstmis,krij gen de soldaten in Indonesië, die van het depót Schoonhoven uit scheep zijn gegaan, allemaal een persoonlijke brief. En de burgemees ter toont ons dikke mappen met honderden dankbetuigingen uit de Oost: We hebben het in Schoonho ven goed fiehadi Eeuwenoud handwerk DE burgemeester laat ons nog meer zien. In de hoek van zijn kamer staat een sierlijk kistje, waarin zijn ambtsketen is opgebor gen, de mooiste van Europa, ver telt hij erbij. Die keten is vervaar digd op de Rijksvak- en Kunstnij verheidsschool van Schoonhoven, waar we natuurlijk ook een kijkje moeten nemen. De directeur, dc heer W. H. van der Jagt, ontvangt ons in zijn werk kamer, die veel weg heeft van een goudsmidswinkel. In vitrines staan de werkstukken van de school uil- Een staaltje van Schoonhovense edelsmeedkunst; een gedeelte van de ambtsketen van de burgemees ter van Amsterdam. gestald, kunstig gevormde vazen, bekers, borden van edel metaal. We wandelen onder zijn geleide door de lokalen, waar jongens, en zelfs enkele meisjes, bezig zijn zich te bekwamen in de kunst van het ci seleren, drijven en vijlen. Boven zijn de horlogemakers aan het werk: ze passen 'n herenhorloge in elkaar uit onderdelen, die zij zelf gemaakt hebben. Hoe is het moge lijk, denken wij maar de leraar vindt het nog maar grof werk. Wat zou u denken van een damespols horloge van een. centimeter ïn het vierkant? Wonderlijke school, die ontzag, inboezemt Even wonderlijk is de zilverfa- briek. waar het kostbare metaal schijnbaar achteloos op da werk banken ligt. Daar staan persmachi nes, ponsmachines, zaag- en vijl machines. Hier is weinig handwerk bij, al moeten de modellen wel met de hand vervaardigd worden. Maar de machine heeft het leeuwenaan deel in de productie. De fabriek weTkt op volle toeren en de pro ducten worden graag gekocht. De helft is voor da export bestemd en overal ter wereld worden de lepel tjes. bekertjes, couverts, schalen, in de winkels terecht aangeprezen als artikelen van de allerbeste kwaliteit Een mooi. modern bedrijf. Maar nog mooier Is de huisin dustrie, de kleine werkplaats, waar geen electromotoren ron ken. Waar zes mensen zwijgend over hon werktafel gebogen zit ten. Zij vijlen, slijpen, buigen en solderen en onder hun bekwa me handen ontstaan wonder mooie gespen en knopen, zo als boerinnen ze nog wel dragen en ook wel de moderne broches en hangers, maar dan de fijne, dure soorten. Het eeuwenoude handwerk in zijn oorspronke lijke vorm! Ik zit nu vijf en veertig jaar in het vak, vertelt ons de vergrijs de in het edele ambacht, en ik kan niet zeggen dat het er beter op geworden is, voor het vak ten minste. Hoe was het vroeger? We hadden handen vol werk aan knop pen en knopen gn. krullen voor de boerinnen. Weet. u hoe die er toen uitzagen? Hij laat wat zien: het zijn ware kunststukjes. Daar ging heel wat tijd in zit ten. maar wat gaf het? We waren tevreden met een paar gulden in de week. Nu werken we korter en de lonen zijn kolossaal gestegen. Dat moest, natuurlijk, maar ik zou mijn eigen graf graven als ik nu dezelfde zorg en evenveel uren zou besteden aan mijn werk als veertig jaar ge leden. Het moet sneller, dus minder mooi en zo is de klad in het am bacht gekomen. Klad in het ambacht. Mechani sering van de bedrijven. Een on vermijdelijke ontwikkeling. Wie in Schoonhoven nog iets gezien heeft van het echte, karaktervolle hand werk, begrijpt dat we bezig_ zijn, iets waarlijk schoons te verliezen. Voorgoed! Gothische 'beeldhouwkunst in Frankrijk Op uitnodiging van de Alliance Fraw saise te Rotterdam hield gisteravond ir Museum Boymans de heer Marcel Aubert, conservator van het Louvre te Parijs en president van de Sociêtc d'Archaeologie Franchise, een causerie over de Gothische beeldhouwkunst in Frankrijk. In zrjn causerie, toegelicht met inte- jssante lichtbeelden, gaf de heer Aubert, die voor de leden ven de Allian ce Frangaise geen onbekende is, een overzicht van de ontwikkeling van de Gothische beeldhouwkunst m de Franse kerken. Aan de hand van de lichtbeel den toonde de heer Aubert de eigenaar digheden in de beeldengroepen van de kathedralen van Chartres, Senhs. Parijs cn Reims De heer Aubert maakte zijn toehoor ders er op opmerkzaam, dat de beelden groepen m de portalen van deze kerken berusten op voorspellingen van de pro feten uit het Oude Testament. Aanvan kelijk waren de figuren vaag, maar in de loop van de Middeleeuwen kregen deze een menselijker uitdiukkmg. De Maria-verering is aan het einde van de twaalfde eeuw een belangujke plaats m de beeldengroepen gaan innemen. De heer Aubert vond met zijn belangwek kende en geestige causerie een aandach tig gehoor bij de aanwezige leden van de Alliance Frangaise. LENTE-VOGELNAMEN RAADSEL Het ls weer lente en de vogels keren terug uit het warme Zuiden, om hier hun nestje te bouwen. Straks zal uit honderden, vogelkeeltjes weer de vro lijke zang opklinken wanneer het milde lentezonnetje zijn stralen naar de aarde zendt. Er zijn ontelbare vogels op dit we reldrond en de puzzle-redactevr die het plan had eens een speciaal lente raadsel te ontwerpen stond voor pro blemen toen. hij een keuze moest doen uit de bonte verscheidenheid van boom bewoners. Hij koos er ten slotte dne, waarvan er nota bene één.enfin, dat zult U wel zien;; Drie vogelnamen zit ten in de puzzle verborgen. Wij geven U hierbij tien. woorden, n.l. vijf van 8 en vijf van 9 lettrs, Zij staan m alphabehsche volgorde. L bagagerek 2. beneveld 3. beschaamd 4. bosneger 5. indianen 6. rattenval 7. traangas 8. veelvraat 9. vijandelijk 10. werkhuis Deze woorden moeten in de figuur geplaatst worden maar zo dat men m 2 van de 6 verticale rijen vakjes, ge nummerd van 1 t e.m. 6 de namen kan lezen (van boven naar beneden) van 3 (zang) vogels. Van dit raadsel worden geen oplossin gen ingewacht. De oplossing van ons raadsel van vo rige week is als volgt- Vanaf vakje 19 schmnrecht naar be neden en van het vakje rechts naast 25 schuinslinks naar beneden leest men resp.: Pantomme en Mandoline. Advertentie LM. VOOR ELKE KAMER VOOR ELKE BEUR31 - r* Cii£4&££<{£ De Veerpoort werd in 1S01 in Renaissancestijl opgericht. De drie oude laadpoorten, die Schoonhoven vroeger rijk waszijn in de negentiende eeuw gesloopt. 7 ELFS een verslaggever kan wel eens in dc waan verkeren, dat by hel vér moet zoeken om stof te vergaren voor een artikeltje. Otn maar met de deur tn huis te vallen: hij had dezer dagen met iemand een telefoongesprek dat zich voor de verslaggever zeer bevredigend ontwikkelde op basis van de vraag: maakt D knnstogen? Nog geen half uur later zat hij in een comfortabele clubfauteuil te genover de heer L, W, F. Lacroix. Hoe ik er toe gekomen ben, kunstogen te gaan maken? Wel, ik kwam als tandtechnicus na de bevrijding in contact met het Canadian Dental Corps, dat toen in FEUILLETON s oen hef ktcnsfaof? wordt met de hond geschilderd Rotterdam gevestigd was. Dat le- ger-instituut hield zich ook bezig met de vervaardiging van aange- zichts-proteses, waarvoor ik gelei delijk grote belangstelling kreeg. Na een studiereis naar Amerika en Canada kwam ik te Rotterdam in aanraking met een oogarts, die ml3 wees op de grote behoefte aan kunstogen in Nederland. Vóór de oorlog was er practisch maar één firma, Muller in Wies- baden. die glazen kunstogen lever de aan alle landen van de wereld. De familie Muller was er in ge slaagd van generatie op generatie een hoge graad van perfectie te be reiken en haar fabrieksgeheimen te bewaren, zodat het „Muller-oog" een grote vermaardheid kreeg. De firma verstuurde prijscouran ten met wel 1000 soorten ogen. Ze maakten lelfs kunst ogen voor ne gers. Chinezen, Bnts-Indiers, etc. Je had confcctie-ogen en maatwerk. Eens per jaar kwam een vertegen woordiger van de firma Muller naar Nederland voor het opnemen van maatwerk-bestellingen. Na de Door M. Pardoe 19 „Maar vader is hier niet," zei Klets, „we denken dat hij in Pa rijs is, maar dat weten we niet eens zeker." Het gezicht van de jongeman be trok. „Ja, dat klonk ook al te mooi om waar te rijn," zei hij. „Nou vooruit, dan moeten jullie 't maar met de consul doen. O ja, geeft het vooral aan niemand, anders dan de con sul persoonlijk. Hij is een Engels man, maar z'n ambtenaren waar schijnlijk niet en in dit geval ver trouw ik ze geen van allen voor ook maar een cent. Zorgt er dus voor dat jullie het hem zelf ter hand stelt en laat niemand 't ook maar voor een enkel ogenblikje van je afpakken." Onder het spreken was hij steeds bleker geworden en plotseling deed hij z'n ogen dicht. „Voelt u zich niet goed, gaatu som.3 flauw vallen?" vroeg Jill angstig. De jongeman opende half z'n ogen. „Waarschijnlijk wel." antwoord de hij met een heel zwakke stem. „Maak je daar geen zorgen over, ga er gauw vandoor." „Moar kunnen we dan niets voor u doen? Wat cognac halen of vlug zout of iets anders?" vroeg JiU. „Nee! Ruk uit, zeg ik je!" en of schoon z'n stem zwak was, klonk dit streng en beslist, „Vooruit dan, laten we maar gaan, dit is immers een. bevel," 2ei Robin en pakte Jill bij de arm, die 't niet over zich kon verkrijgen om zo weg te gaan, en trok haar mee ae kamer uit. Klets draaide zich op de drem pel nog even om. „We zullen wel op dat pakje passen," zei hij vol zelfvertrouwen, „maak y daar maar geen zorgen over. En als we kun nen, komen we daarna nog even bij u kijken." „Ik vind 't ellendig om hem zo achter te laten," zei JiU eenmaal buiten, „Ik weet zeker dat hij al die tijd dat hij tegen, ons sprak vre selijke pijn leed. Hij moet wel ont zettend dapper zyn,'1 „Wel. als hij nu bepaald niet wil dat wij bleven, dan hadden we daar binnen ook niet veel kunnen hei pen," zei Robin, doodnuchter „We moeten cr nu over gaan i.adenken, hoe we dat pakje bij de consul krij gen, en we hebben mrs. Green nog wel beloofd, dat we niet buiten haar om en zonder iemand by ons naar de stad zouden gaan!" „Ssst!" zei Klets opeens, „daar komt iemand aan!" Er klonken stemmen van mensen die naar boven kwamen. „Gunst, ze moeten ons nu niet precies voor z'n deur vinden. Gauw, laten wc de andere kant op gaan." De drie kinderen renden de gang door, en aan .het einde gekomen, bevonden ze zich voor de onvermij delijke dienkeuken. „Naar binnen," zei Robin en bui ten adem slipten ze naar binnen en trokken de deur achter zich toe. Gelukkig was er geen kellner aanwezig, die ze kon vragen wat ze daar uitvoerden. Voorzich+ig openden ze de deur dus op een kier en gluurden daardoor naar de gang. De stemmen werden luider, en daar kwam monsieur Blondiu al de hoek boven aan de trap om, ver gezeld van een lange man in een witte jas, een kleine man izj een zwarte jas, en nog twee mannen die een brancard droegen. De achter hoede werd gevormd door iemand in uniform. „Gossiemikkie!" zei Robin. „Een pol it ie-agent!"' Het hele gezelschap liep de gang door tot ze tegenover kamer 153 waren gekomen Daarna gingen ze allemaal naar binnen, behalve dc agent, die buiten de wacht bleef houden. „Jo, we waren er maar net op tijd uit," fluisterde JiU, die een kleur van opwinding had gekregen. Ademloos wachtten ze op de din gen die komen gingen. Het scheen een eeuwigheid te duren voordat de directeur weer de kamer uit kwam. Vervolgens kwam de bran- bard, waarop hun nieuwe vriend lag met een krijtwit gezicht en gesloten ogen. De dokter liep ernaast, en het kleine mannetje in de zwarte jas er vlak achter. oorlog heeft Muller nog niet weer aan ons land geleverd, daar de fir- ma betaling verlangt m dollars, deviezen dus. Tjjdens de oorlog ontstond er over dc gehele wereld een groot tekort ia kunstogen door de vele oogver- ■vvondingen, vooral bij de Marine. In Amerika en Zuid-Afrika kwam men na onderzoekingen cn experi menten zo ver, dat oogproteses ook uit plastic-materiaal gemaakt kon den worden. Die Amerikaanse voorbeelden hebben mij in staat gesteld, zelf plastic-kunstogen te gaan maken In het begm waren de resultaten natuurlijk met erg schitterend. Maar terwijl ik nog experimenteer de, maakte ik reeds poppen-; die ren- en wasscnbcelaen-ogen aan de lopende band. Hoe gaat dat, de fabricage van een kunstoog? Van een menselijk oog bedoelt U? Wel, ik maak eerst een wasafgïet- &el van de oogkas. De vorm van de oogbal, die je dan krijgt, wordt overgezet in plastic. De ruimte voor de iris wordt afgevlakt en iets ver zinkt. Dan komt hert moeilijkste werk; het maken van de iris. Daar voor neem ik het gezonde oog van de patient als voorbeeld cn maak daarvan een aquarelletje. De heer Lacroix verklapte ons terloops, dat hij amateur-schilder is. De afbeelding van de iris wordt dan met een speciale verf met de hand geschilderd op het plastic-plaatje, dat daarna op de oogbal wordt be vestigd. Met een piastic-glanslaag wordt deze tenslotte afgedekt. De aartjes in het oogwit worden niet vergeten. Hiervoor worden fijne, rode haartjes gebruikt, die op de oogbal geplakt worden. En hebt U al kunstogen afge leverd? Ja zeker en ik ben nu ook be gonnen met de fabricage van con tactlenzen, die direct op de oogbal geplaatst worden en de bril dus vervangen. De firma Müller maakt ze van glas, maar de lenzen hebben het nadeel, dat ze breken kunnen. Ook contactlenzen kunnen gemaakt wor den van plastic, dat lichter is dan glas. helderder en bovendien on breekbaar. Of de heer Lacroix op de duur in de nationale behoefte kan voorzien of zelfs een tweede „Muller" zal worden? Wij moeten het afwachten maar in elk geval is het interessant le weten, dat Rotterdam ook in het kleine en verborgene initiatief toont. Dat zit wel goed met de E.H.B.O. „"Wanneer ik u voorstelde een relsver- enigtng op te richten, die reisjes naar de planeten zal organiseren, zou u dit voorstel even belachelijk vinden als velen vijftig jaar geleden de oprichting van de E H.B.o. m Rotterdam-Zuid". Dit was een aardige noot in het ope ningswoord van de voorzitter van de afdeling Rotterdam-Zuid van de EJÏ. B O. tijdens de feestavond. Vrijdag m „Spes" en het had de bedoeling, aan te tonen, hoe moeilijk het was voor de vereniging m die 3aren. Deze vereniging bestaat thans een halve eeuw en is dé oudste van Nederland. Martin Rijken, en zqn gezelschap zorg den voor een vrolijke avond en het suc ces van de revue „Dat zit wel goed'" was heel groot. De 36-jarige oprichter van de vereniging, de heer Hek, die speciaal naar Rotterdam was gekomen om dit feest mee te maken en oude herinne ringen op te haJen, vertelde ons dat hij zich ko-stehjk geamuseerd had. Een ver tegenwoordiger van het hoofdbestuur bood de voorzitter van de jarige afde ling bloemen aan. Missions to Seamen Van 27 Maart tot 3 April houdt Mis sions to Seamen in het gebouw aan de Pieter de Hoochweg 133 een week van bezinning in het kader van de Oecu- meense beweging. Een serie van tien onderwerpen, handelend over het „Prac tisch Christendom" zal besproken wor den door de heer George Slmms BB, een bekwaam spreker op dit gebied Het programma voor deze week «uidt. The Christian Way. Zondag 11 uur v.m.; The Christian Truth, Zondag half acht n.m.; Men and Women In need. Maan dag 0 uur n.m.; Our Trespasses, Dins dag 8 uur nm.; The good news of Christ, Woensdag 8 uur nm.; A Church to the rescue. Donderdag 5 uur n.m.: Cnnstian Worship, Vrijdag 8 uur n.m.; Christian Behaviour. Zaterdag 2 April 8 uur n.mZondag 3 April. 11 vjn. Holy Communion, onderwerp' Therefore Choose Life; half acht n.m. Concluding Words. Adyprfentie I.M Veiling Barendrecht, 25 Maart 1949 Appelen standaard 86—107; idem huis houd 60—81; idem val 23—36.- uien 3 40— 4 10. prei 7—14; witlof 3647 spruiten 50—76 knolseiderie 8—23; veldsla 120— 130, rabarber 66—91kroten 4 10—10 80 peen 2 50—6 10; waspeen 10—10 60; ra dijs 1316; spinazie 53 ct. Veiling Berkel en Rodenrijs, 2S Maart 1949 komkommers 145—157per 100 stuks; komkommers 2 132140 per 100 stuks komkommers C 109—125-, per 100 stuks, bloemkool le soort 60 oer 100 stuks, bloemkool 2e soort 39 oer 100 stuas, sla le soort 20 90—21 if pe~ 100 stuks; sla 2e soort 14.>o20 per *.10 sttii;-. aardbeien 48 per i'uk: spi z- zie 4656 per 100 kg; andijvie 4549 per 10ö kgwitiof 51 per 100 kg; sprui ten 70 gid per 100 kg; uien 50 et per 100 kg; prei 17 gld per 100 kg; radijs 14 40 per 100 boskomkommerstek 15— 19 per 1C0 kg; sLavellen 58—88 per ICO kg- Advertentie LM. Sterk verhaal Naar mijn vriend Kareis sterke verhalen luister ik meestal vrij sceptisch en wat hij me daar gis teren weer op de mouw wilde spel den komt me eerlijk gezegd tame lijk ongeloofwaardig voor. Wel is die Kareltje een slimme en handi ge jongen die zich al uit menige netelige situatie heeft gered, maar of het zo gemakkelijk is de politie in het ootje te nemen lijkt me erg onwaarschijnlijk. Die ijverige die naren van de veiligheid en de goe de orde hebben zoveel pijlen op hun boog dat het al bizonder ge lukkig voor u af zou lopen ais geen enkele daarvan u zou treffen bij een confrontatie, onder welke om standigheden dan ook. Nee, Karei, zei ik, dat maak je mij niet wijs. En toch is het zo, sprak mijn vriend en nu moet u eens horen wat een raar verhaal dat was. Verleden week, zo vertel de Karei dan, was mijn oom Bou- dewijn jarig. Ik dacht er pas 's avonds om tien uur aan en sprong vlug in de wagen om hem gauw even te gaan feliciteren. Nou, ik dronk een glaasje op zijn gezondheid en nog een op het wel zijn van tante en, nu ja, eentje nog op de valreep, want ik had immers de wagen by me en je weet: geen alcohol bij snelverkeer, daar houd ik me bijna alüjd trouw aan. er hoeft Immers maar iets te gebeu ren onderweg en het leed is niet te overzien als je naar drank ruikt. Het was nog voor twaalven toen ik naar huis reed. Laat ik nou vlak bij onze straat die bocht te scherp nemen en met een tamelij ke vaart tegen de lantarenpaal op tornen. Ik dacht dat ik dood bleef van de schrik, maar ik had niks, geen schrammetje. Ik de auto uit en het eerste wat ik deed was ang stig rondkijken of er geen politie in de buurt was. Toen ik niemand zag belde ik bij het eerste het bes te huis waar ik nog licht zag bran den aan. Een dame deed open en ik vertelde haar klappertandend wat me was overkomen met de wagen, haar vriendelijk verzoekend om een slokje cognac voor de schrik. Maar natuurlijk, zei die vrien delijke dame en kwam ogenblikke lijk aandragen met een flinke bel. Ik dronk het glas leeg, bedankte en ging opgelucht naar de vragen. Ja hoor, daar was hij al, de agent, en ik had nog geen twee woorden met hem gesproken of hij snoof eens veelbetekenend en zei: u hebt alcohol gedronken, meneer, ik ruik het. dat ziet er lelijk voor u uit. Dat klopt, ajent, zei ik opge wekt en ik vertelde de man van de vriendelijke dame die me een cognacje gegeven had na het on geluk. Komt u maar mee, zei ik, en we gingen even naar het adres van de goede geefster. Dat is dan in orde, sprak de agent, toen mevrouw natuurlijk grif erkende dat ze me een glaasje voor de schrik gegeven had Zie hier Kareis verhaal. Ik vcor mij nsem het met een korreltje zout. En u? Maar hij zou er toe m staat zijn, die Karei, dat wel, want hij is een verduiveld handige jon gen i DESIDERIUS, Monumenten Ad. Donker is een nij'ver en ty pisch füo-rotterdams uitgever, want telkens weer „blaast hij in de bus" en dan komt er een aardig werk (je) uit waaraan allang behoefte bestond. De grotere boeken (Poort van Euro pa en 's heren Ravensteyn's ge schiedkundig werk) komen eerlang ter sprake, thans is dr. A. Th. C. Kersbergen's „Monumenten" aan de beurt. Zij begint met de vele Erasmus sen tot en met Hendrik de Keyser's schoon gewrocht, dat tegenwoordig averechts op zijn voetstuk staat. Na Erasmus: Tollens, na Tollens: Gijs- bert Karei (het Doorman-relletje Advertentie LM. v 1» '(I I» Maakt Uw kamera dan ook zo gezellig mogeltfk. MAASKANT. Behangsels met hun (dne lichte tinten en fraai luchtig; lijnenspel doen wonderen. Ea toch kosten zli zo wonderlijk weinig;. Staalboeken gnids op zicht. 2'.o MIDDEti ANDSTR AAT •TEL. 3 3 1 9 2 i - -.v" ROT-LERDAM bctianoeri}. van 4—11'45 is niet vergeten!), na Van Hogendorp: Piet Reyn, Van 't Hoff, de Maagd op de Nieuwe Markt,v enz. Van ieder monument weet de noeste archivaresse u haar fijn te vertellen van opdrachten, begrotingen, by- en afvdl, onkosten, noodoplossingen en lotgevallen. Slechts bij sommige passages durft men, met een bescheiden kuchje, met haar van mening te verschillen; zo op bladzij 56: was het Caland mo nument niet scheef gaan staan door het dreunende verkeer en bleef het daardoor ook niet drooggelegd, ter wijl het nu weer waterpas heet te staan op de Veerkade? Is Raed- ecker's Orpheus misschien niet Rot terdams behoorlijkste monumentje? en zijn Han Richters' bexonnen(!) beeldjes aan de Mdentzijdr geen beter lot waard dan „een bescheiden (opberg-) plaatsje"?; staat er aan de Grindweg ook nog geen gevallenen- kruis, of ligt dit enkele meters te ver, om nog Rotterdams te heten.?, enz. Wat niet wegneemt, dat dr. Kers- bergen's boekjt?, naast Dr. F. Lin- tum's passages over Rotterdam's monumenten, voor iedere vorser en belangstellende van groot belang zullen blijken te zijn. Hereof a-feestavond Vrijdagavond was de grote zaal van Odeon overbezet met personeelsleden van de N.V. Confectiefabriek Em. Hertz berger. De personeelsvereniging „Her- cofa". nog jong. maar zeer actief, orga niseerde een propaganda-feestavond ook voor de met leden onder het personeel. Het programma werd geheel verzorgd door de Politie Amusements Vereniging Hermandad, onder zijn nieuwe dirigent Chr. v. d. Bos. De voorzitter van Her- cofa. de heer L H. Korsten had zijn openingswoord nog maar nauwelijks beëindigd, of vrolnke klanken schalden door dc zaal. Behalve musiceren konden de politiemannen echter ook voor amu sement op ander gebied zorgen, getuige b.v. het „vreemd bezoek". Na de pauze voerde mevrouw Hertzberger, namens haar man, die door heesheid met In staat was zich verstaanbaar tc maken, het woord. Zi} noemde deze avond eert mijlpaal in de geschiedenis van de ka meraadschap cn de onderlinge waar dering van JHet personeel. De feestavond werd met een buitengewoon geslaagd bal besloten. 44. Wat is er gebeurd, nadat Butcher zich bij het stuurgebouw uit de voeten had gemaakt? De verrader heeft de centrale stabilisator in gesteld en daarmee is iet gehele, met atoom energie gedreven appa raat ui werking getre den. Hij weet precies, welke gevolgen dit zal hebben en hij weet ook dat Prudon n.;et kan verhinderen, wat er nu zal gebeuren. De ge leerde geeft snel zijn orders en iedereen vliegt naar zijn post. Misschien kunnen ze nog een ramp voorkomenMaar reeds ver- heven en het eiland rijst omhoog uit de oceaan, is vertrokken Inmiddels controleert Gold- Iiest het eiland aan gewicht; de aantrekkings- Met donderend geweld wordt de drijvende wyn de injectors. Ze weiken alleen positief kracht van de aarde, die de reusachtige bol haveninstallatie omver geworpen. Gelukkig en hij moet constateren, dat Butcher zijn werk op zijn plaats hield, wordt gaandeweg opge- maar, dat juist het laatste schip die middag goed heeft gedaan. - --

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3