Tribune applaudisseerde, toen de doodstraf werd geëist fvJfMA Rotterdam gaat meer stroom produceren Franse studenten speelden Grieks toneel FIT Blijf in de athletiek, omdat ik er plezier in heb" 3 De zaak-Ho ff ma nn Verbijsterend relaas van mishandelingen Het bloedbad van de Bloemkweker- straat Radio-programma - 4 ff-f 'f Maritieme plechtigheid op de Mijdrecht Zwaar gehavend schip ramde Duitse onderzeeër Flipse voerde de Matthaus Passion te Schiedam uit 't Begon met bellen blazen Geen rassen onderscheid meer in India LINIA Bruneel-Lapebie leiden Parijse Zesdaagse Tweede nederlaag voor Nederlandse dames Jan Klein bokst tegen de Belg Beek Interview met Fanny Volgend jaar naar Brussel DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Dinsdag 29 Maart 1949 Hoffman van de voormalige Rot terdamse S.D.-leiding, misschien wel dc ergste figuur, nam Maan dag op zijn veertigste verjaardag plaats in de verdachtenbank, naast zijn ondergeschikten Blase ei Richters, die reeds twee weken ge leden aan de tand waren gevoeld en op de uitspraak wachten. „War ieh nur tod", zuchtte hy. De tribune dacht er waarschijnlijk eender over. De eerste uren van de vele, die de Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof aan hem zou besteden, leverde hij raaar pover partij. De advocaat-fiscaal mr. van Doorn las de ten laste legging voor. Johann Wilhelm Hoffman, Kriminal—Obersekretar, Sturmscharführer, werd er van be schuldigd op 4 Januari 1944 de Leidse dokter H. Flu in een auto ter hoogte van de Haagse Schouw op de weg naar Leiden te hebben neer geschoten; 7 September D. C. Huisman, P, T. Noteboom, L. de Groen en J. H. Verkoelen gedood te hebben; voorts op 18 September 1944 meegewerkt te hebben aan 't neerschieten, zonder vorm van proces, van A. van Duin, G. Kwa- dijk en C. P. den Hollander; op 12 November 1944 zou hij aan het z.g. Kommando Kromberger bevel ge geven hebben ft. C. L. Vermeulen en A. van Os neer te schieten. Ten slotte in het tijdvak van 1940—'45 weerloze arrestanten, onder meer C. Arkenbout, H. Speksnijder, C. G. E. de Groot en W. Jaspers mis handeld te hebben. De president vroeg verdachte of hij erkende dar Duitsland de oorlog tegen Neder land had ontketend- Hij wist het niet. Hij was hier op 26 Mei aangeko men. President: Wat u deed was te gen de menselijkheid. Hoffman: Al les wat ik deed was plicht en. is ge beurd naar beste weten en geweten cn op grond van mij gegeven beve len. Ik kan niet beoordelen of dat m strijd is geweest met de menselijk heid. President: En die mishande ling dan7 Hoffman: Ik heb nooit mishandeld (hilariteit op de tribune). President: Weet u ook niet van mishandelingen? Hoffman: Wat noemt u mishandelingen? Het kan nodig zijn dat men om andere levens te redden een arrestant met gepaste middelen tot spreken brengt, Presi dent: Waarom is dat doodschieten niet in strijd met de menselijkheid? Hoffman: Dr. Flu schoot ik neer om dat hij wou vluchten. Ik heb het niet als onmenselijk gevoeld, ook nu nog niet Onder die abnormale omstan digheden was dat allemaal anders. President: Weet u niet dat dit in strijd is met de wetten en gebruiken van de oorlog. Hoffman: Dat kan ik niet beoordelen. Ik kan mij niet voorstellen dat mijn superieuren ook iets van mij zouden kunnen verlan gen wat verboden was. Daarop worden, getuigen a charge verhoord. Het is de verple ger R. Krom uit Leiden, die getui ge is geweest van de moord op dr. Flu. Hij had gezien, dat een groep mannen, een lichaam uit een Duit se auto tilde. Hoffman: „De man vruchtte". President: „Typisch, al uw ar restanten vluchtten steeds. Wat be tekent „suf der Flucht erschos- sen"? Uw kameraad Simon vertel de ons juist, dat hij nog nooit mee gemaakt heeft, dat iemand ooit vluchtte." Getuige Gerrisse, die bij de SD gewerkt heeft, vertelde dat Hoff man hem op de bewuste dag een wonderlijk verhaal had verteld over-iemand die hij achter zijn oor had geschoten. Hij beroemde zich op zijn daad en vertelde als curio siteit, dat het slachtoffer nog na het schot een grote buil kreeg op het schedeldak. Pres.: „Heeft u ooit meegemaakt dat iemand vluchtte?" Getuige G.: „Welnee. Auf der Flucht erschossen was flauwe kul." Kriminalrat Sturmbanführer Wolk, verdachte S.' chef, vertelde dat geval Flu een représaillemaat regel was. Bij de Befehlshaber der Sicherheits Pollzei was een lijst op gesteld van personen, die bij te nemen représailles gedood moes ten worden. Meestal waren het mensen die volmaakt onschuldig waren. In dit geval werden figuren uit- HILVERSUM I: 19.— nws: 19.15 con trabas als concerterend iastrucn.; 19-30 dit is leven; 19.45 rsg. uitz.; 20.00 nws.; 20-05 de gewone man; 20.12 pianoreci tal; 20.30 lijdensmeditatie r 21.30 Reger- Bruckner cyclus; 22.37 actualiteiten; 2?45 avondgebed; 23.— nws; 23-15 24.avondconcert. Hilversum n: 19.— radioBtrlp: 19.10 Boston prom. ork.; 19.15 consu- intntengunst eist zakenkunst; 19.30 ra dio muziekjownaal30.nws; 20.05 in het radio zoeklicht; 20.15 Bonte "Dinsdagavond; 21.30 allerlei; 21.35 brie ven over hersengymnastiek; 21.45 bui tenlands overzicht; 22.ik zou zo graag; 22.30 viool en piano; 23.nws; 23,15 24.gram, muziek. WOENSDAG 30 MAART 1949 HILVERSUM I; 7.— nws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.30 reveille 7.45 een woord voor do dag; 8.— nws8.15 te deum laudamus: 8.45 pianospel; 9.— bezoek by zieken9.30 commentaar op famillccompetitie voor zieken; 9.40 Tsjaikofsky10.30 morgendienst; 11.— fluit, altviool en hard; 11.15 hoorspel; 11.50 balletmuziek; 12.30 land- en tuin bouw; 12.33 Zigeunerorkest; 13.— nws; 13.15 Mandolinata 13.45 operafragmen ten; 14.40 even onder ons; 15.jeugd- concerten; 15-— postzegelverzamelaars; 16.15 voor onze jongens en meisjes; 17.30 platenprog.; 18.onze Ned. ko ren en korpsen; 18.30 reg. uitz. HILVERSUM II: nws; 7.15 Ray Ventura; 8.nws; 8.18 gr.' pl.8.50 voor de vrouw: 9.— gr. pi.; 16.— morgenwij- ding; 1020 onze keuken; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11.— pop. non stop; 12.Accordeola, 12.30 land- en tuin bouw 12.33 voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.— nws; 13.15 kalender; 13.20 Malando14.gespro ken portretten; 14.15 jeugdconcert; 15.— voor de kleuters; 15.15 mensen, dieren en dingen in de muziek; 15,30 de Regen boog; IS.— het stond in de krant16.45 vragen staat vrij; 17.15 omroepkamer- ork.; 17.45 reg. uitz.; 18.— nws; 18.15 varia- 18,20 -Metropole orkest. gekozen die althans Jets met het verzet te maken hadden Wolk draaide evenals Hoffman om de vraag van de President be treffende het neerschieten op de vlucht, heen. Hij had het bevel ge kregen dat tegen Dr. Flu maatre gelen moesten worden genomen en tevens de waarschuwing dat hij wellicht zou proberen te ontvluch ten, En hij geloofde dat FIu dat ook indexdaad geprobeerd heeft. De President vroeg Wolk of hij op de hoogte was van het van te voren opgestelde persbericht ovee dr vlucht van Flui en twee ande ren, die zij met de dood moesten bekopen. „Ja", zei Wolk," ik heb dit wel gelezen." T-TOFFMANN'S aandeel in het A drama-Bloemkwekerstraat was het volgende punt, waar het Bij zonder Hof zich Maandag mee be zig hield. De S.D. had inlichtingen ontvangen over de aanwezigheid van een Duitse deserteur in een pand aldaar. Op 1 September deed Hoffmann met enkele assistenten een inval. In het huis zou een ille gale groep een aanslag voorberei den op de Maastunnel; toen de deserteur werd aangetroffen en hovendien een pistool werd gevon den, beval Hoffmann D. C. Huis man, P. T, Notenboom, L. de Groen en J. H. Verkoelen met het gezicht tegen de muur te gaan staan. Hy schoot de mannen neer; de be ruchte Engelshoven ging er nog eens met een gtengun overheen. De groenteman G. M. v. Elderen, die tomaten, kwam bezorgen en niets met de „illegalen" te maken had, werd eveneens neergeschoten. Hoffmann beriep zich thans op het „Niedexmachungsbefehl" van 11 September 1944. Het waren terro risten en er werd weerstand gebo den. Op 18 September schoot Hoff mann alleen of samen met een andere S.D.-er drie jongens neer op het Breeplein bij de Beukendaal. Getuige Brouwensteyn had ge zien hoe de inzittenden van een Duitse auto vier jongens aanhiel den, die toevallig voorbij fietsten. Nadat zij hun papieren vertoond hadden, schenen de Duitsers weer weg te willen rijden, maar_ Hoff mann, die met één der jongens stond te praten, schoot plotseling A, van Duin neer. A. Kwadijk werd door twee van zijn helpers vastgehouden en eveneens neerge schoten; toen het slachtoffer zich nog bewoog, zou Hoffmann hem een trap en nog een schot gegeven hebben. Het derde slachtoffer van deze moordpartij was C. P. den Hollander; de vierde jongen nam de vlucht. Verdachte erkende al leen van Duin neergeschoten te hebben omdat deze zich verzette. Bij de S.D. was door verraad bekend geworden, dat zich op het V.O.C.-voetbalterrein een illegaal wapendepöt bevond, bewaakt door twee gewapende K.P.-ers. Hoff mann gaf het zgn. Kommando- Xronberger opdracht deze zaak te regelen. Op 12 November werden R. C. L. Vermeulen en A. van Os ter plaatse doodgeschoten. „Ik ken die vrouw niet" De mid dagzitting was gewijd aan het laatste punt van de ten lastelegging: de onmenselijke mis handelingen van arrestanten door Hoffmann, Een tiental getuigen herkenden,.hem als de man, die hen de vreselijkste kwellingen had doen ondergaan, Drie slachtoffers, H. Speksnijder, C. G. E. de Groot en W. Jaspers, die beestachtig wa ren behandeld, konden niet meer geturgen. Zij zijn niet uit Duitse gevangenschap teruggekeerd. De weduwe van. De Groot vertel de hoe zü zelf door Hoffmann, die de verblijfplaats van haar man wilde weten, met het hoofd tegen een muur werd gebonkt, geslagen en in de buik geschopt. Hoffmann: ik ken die vrouw niet, ik heb haar nooit gezien. Getuige C. Arkebout was dagen achtereen bij verhoren, geslagen, getrapt en tot bloedens toe ver wond. Hoffmann: ik heb niet ge slagen. Hier worden meineden ge zworen. De agent van politie F. A. Colet te, ziekenverpleger op het hoofd bureau had honderden arrestanten van de Heemraadssingel zien terug komen, die allen op de vreselijkste manier toegetakeld waren. Hoffmann stond algemeen he kend als de allerergste beul; hij heette de „communlstendoder". Ge4uige had H. een verdachte, zien slaan, die met de banden op de rug geboeid in een cel zat. „Unsirm, fantasie" Ondanks een verbod van de Duitsers had hij Speksnijder na zijn mishandelingen verzorgd. De kleren van het slachtoffer plakten aan. het bebloede lichaam vast. Speksnijder had zich volgens de voormalige inspecteur van politie K. F. v. d. Wilt, die met de S.D. samenwerkte, aan het verhoor op de Heemraadssingel trachten te onttrekken door een sprong uit het venster. Hij bleef echter met een voet haken. Het slachtoffer bloedde na het verhoor uit mond, neus en oren en hij had een kaakfractuur. Hoffmann moest toegeven, dat een enkele keer wel eens „tüchtig" moest worden opgetreden, maar van mishandelingen had hij nooit iets gemerkt. De getuigen-verkla ringen noemde hij allemaal „Unsinn". De getuigen G. Kooiman, P. L. de Bruyn, J. Beunder, P. van Rikxoort, Joh. van Herk vertelden hoe ze geslagen, geschopt waren met ijzer-beslagen laarzen, hoe Hoffmann hen met ploertendoder, gummiknuppel en andere wapenen had bewerkt en bloedend ver wond. Hoffm n reageerde op deze pertinente verklaringen met het stereotype: ik ken die man niet, heb nooit mishandeld. Getuige P. Bouma was geduren de 13 weken veertig keer verhoord en mishandeld. De tanden en kie zen werden hem uit de mond ge slagen.' Hoffmann: ik herken de man niet. Getuige J. de Koning was op zeven plaatsen gewond, met een tafelpoot en een boksbeugel gesla gen. Hoffmann: fantasie. Hierna was het woord aan de advocaat-fiscaal: Na "Wolk, aldus mr. van Doom, was Hoffmann de meest beruchte S.D.-figuur hier in Rotterdam. Ik heb een kleine keu ze gedaan uit het geweldige dossier en slechts de meest sprekende fei ten tenlaste gelegd. Verdachte be roept zich op bevelen van hoger hand, maar er zijn verscheidene gevallen bekend, dat Duitsers wei gerden deze bevelen uit te voeren, zonder dat dit ernstige gevolgen voor hen meebracht. Hoffmann leefde zijn amateur-boksersinsiïnc- len van zijn jeugd uit Op weerloze, geboeide arrestanten. Dit typeert de beestmens. Mr. van Doorn acht te het tenlastegelegde wettig en overtuigend bewezen en eiste de doodstraf. Het motortankschip Mijdrecht van Phs. van Ommeren's Scheepvaartbe drijf te Rotterdam aan de steiger ven de Nieuwe Matex te Vlaardingen voor het lossen van een lading walvistraan afkomstig t?on de walvis- vaarder Willem Barendsz. De bemanning van de Mijdrecht Is een voorbeeld geweest van prachtige zeemanskunst. Moge hun houding worden nagevolgd, zei vanmorgen mr. D. G. W. Spitzen, minister van Verkeer cn Water staat bh de onthulling van de bronzen plaat aan boord van de tanker Mijdrecht, waarin de ko ninklijke vermelding bij dagorder staat gegrift. Wie zich verbaast over hetgeen gepresteerd is, aldus de minister, weet niet wat ecu Hollandse zeeman waard is. Keurig opgepoest en voorzien van een nieuw laagje verf lag het gedecoreerde schip Maandag aan de Parkkade, waar zich een aantal belangstellenden had verzameld en waar de Marinïerskapcl zich ter ere van deze bijzondere gelegen heid had opgesteld. Aan board van het schip bevond zich een groot aantal officiële personen, waaron der vice-admiraal "Van Holthe, de waarnemend directeur-generaal van scheepvaart, de heer M. Vos en de burgemeester van de ge meente Mijdrecht. Minister Spitzen wenste beman ning en rederij Van Ommeren ge luk met deze eervolle onderschei ding welke de Mijdrecht als twee de Nederlandse schip heeft ontvan gen, Het schip werd op .7 Maart '41 getorpedeerd op de Atlantische Oceaan, terwijl men bezig was om de bemanning van twee zinkende schepen teredden. Een groot deel van de stuurboordzijde en van de bodem werd opengereten. Enkele schotten werden beschadigd, maar de Mijdrecht brak niet. De bemanning verzamelde zich bij de reddingboten, terwijl de eerste machinist v. d. Wilt en de vijfde machinist D. M. Keulemans zich naar de in het duster gehulde machineka mer begaven, waar het hun gelukte de machine weer op gang te krijgen. Schiedam heeft gisteren zijn mu zikale evenement gehad: Flipse voerde er in de gerestaureerde Gro te Kerk met het Rotterdams Phil- harmonïsch orkest en -koor de Mat thaus Passion uit en twee duizend toehoorders hebben zich gelaafd aan Each's onsterfelijke schepping. Het was een goede uitvoering, geen ideale. Voo-r de solo-stemmen bleek de acoustiek in de kerk niet te best te zijn: het fraaie geluid van b.v. Jo Vincent en Annie Hermes kwam door de schal niet geheel tot zijn recht. Koor en orkest onder vonden er minder hinder van: zij produceerden, vooral in de koralen een'mooi klankvolume. Men kent Flipsd's opvatting van het werk: het tempo houdt hij aan de rustige kant en hij streeft naar grote eenvoud en soberheid, wat wel eens de schijn wekt van gebrek aan spanning. Viel dr dus bij de koren en kora len veel te genieten hulde ook voor het jongenskoor De Kleine Stem West zangsolistisch waren de prestaties vaak veel minder. Henk Noort b.v. kan men moeilijk een ideale Evangelist noemen en noch Willem Verwey, noch Jos, Buxcksen zongen resp. dé tenor aria's en de bas-aria's meer dan re delijk goed. Willem Eavelli daaren tegen vertolkte de Christus partij op de wijze die men van hem kent: mooi en muzikaal. Zoals wij al zeiden: de acoustische gebreken van de kerk deden af breuk aan de prestaties van Jo Vin cent en Annie Hermes, wat niet wegneemt dat de zangeressen mooie momenten hadden. Zo b.v. Annie Hermes in de verrukkelijke aria „Erbarme dich" (prachtig van toon en bijzondér innig speelde concert meester Salvatore Tomasso de vioolsolo!) Met het prachtig gezongen slot koor vormde dit gedeelte de hoog tepunten van deze voor Schiedam zo gedenkwaardige avond. Dr Valentine sprak yoor Rotterdamse studenten Dr. Alan Valentine, hoofd van de E.S.A.-missie voor Nederland, zal Woensdag 30 Maart a.s. om hall drie 's middags spreken, voor de vereni ging voor studicbelangen van de eco nomische hogeschool te Rotterdam. In een niet-offïciële toespraak zal hij bepaalde aspecten van het Mar shall-plan belichten, waarna er ge legenheid zal zijn tot vragen stellen. Door het smelten van de sneeuw !s in het gebergte van het Zuiden van de Libanon het wrak van een vliegtuig te voorschijn gekomen met twee verbrande lichamen. Men is van oordeel, dat het toe stel aan de U.N.O. heeft toebehoord en de „Consol" i3, die sinds onge veer een maand vermist wordt. De bemanning bestond uit twee Engel sen. FEUILLETON Door M. Pardoe n Ze openden dus de deur van de dienkeuken en wandelden heel brutaal de gang door. Bij de pohtie-agent gekomen, Meld deze hen staande. „Waar komen jullie vandaan., en wat doen jullie hier?" vroeg hij in 't Frans. Jill en Robin probeerden erg ver wonderd te kijken en deden als of ze hem niet verstonden. „I beg vour pardon," zei Robin, „Ah! Anglais!" riep de agent uit, maar hij hield nog steeds de door gang versperd en herhaalde z'n vraag, nu.wat langzamer. „Je ne comprends pas," zei Jill met een afschuwelijk accent, „ik versta u niet, wij gaan koffie^ drin ken." „Déjeuner-restaurant," voegde Robin er aan toe. De politie-agent glimlachte. „Ah, bon déjeuner! Passez done, ma demoiselle et monsieur loop maar door." Hoewel ze het liefste waren gaan rennen, liepen de beide kinderen rustig de gang door. Ze waren doodsbang dat monsieur Blondïn opeens ergens vandaan, zou komen cn hun zou vragen, wat ze in dit deel van het hotel uitvoerden. Ze hadden echter geluk, want ze kwa men niemand tegen. Ook de eet zaal was leeg en binnen vijf^minu- ten bevonden ze zich weer in hun eigen zitkamer, waar ze Klets aan troffen, die heel kalmpjes boven op de tafel met z'n benen zat te zwaaien en op een groot stuk drop sabbelde, dat hij naar zijn zeggen van een der sous-chefs had gekre gen. „Zei niemand iets tegen je?" vroeg Robin. „Nee, Ik heb gewoon door 't ach terhuis gelopen en als ik iemand tegenkwam hield ik ze staande en begon tegen ze te praten, en zei dat ik die sneeuw zo akelig vond en dat ik zo dolgraag rodelbaan gespeeld had maar dat 't niet mocht (en niemand weet hier wat een ro delbaan is) maar niemand kon *t iets schelen. Ze hadden 't allemaal erg druk met 't klaarmaken van de lunch voor 't restaurant." „Zo, dat is dat," zei Jill, „maar nu moeten we krijgsraad beleggen. In de eerste plaats hoe komen we te weten waar de Engelse consul woont?" „Laten we 't de concierge vra gen," stelde Robin voor. „Die weet altijd alles van iedereen." „Ja, maar zou hij dan niet willen weten waarom wy' dat vragen?" wierp Jill in 't midden, „Je weet toch wel hoe nieuwsgierig hij altijd is. En stel je voor dat er dan on- derdehand iemand in de hall was die ook interesse heeft voor dat pakje, en ze zouden ons horen en zich afvragen hoe dat allemaal zit?" „Maar zou er wel iemand by zijn, of iemand die ons zou verdenken? Ze denken dan waarschijnlijk al leen dat we om postzegels vroegen of zo, als ie ons met Alexandre za gen praten." „Ik weet 't niet maar ik vond bijvoorbeeld dat kleine jannetje in 't zwart dat bij Monsieur Blondin was zo raar. en dan die agent en alles. Zeg Robin, stel je voor dat iemand ons verdenkt, of ons door het raam in die kamer zag, zou dat wel gevaarlijk kunnen zijn? Ik be doel, schieten of zo?" „O, dat denk ik niet," antwoordde ling tot Jill had hij niet zo'n bij zonder levendige fantasie cn hij begon nooit eerder te piekeren dan strikt noodzakelijk was. „Alles bij elkaar genomen is het misschien toch beter om de con cierge niet naar dat acres te vragen. Als we 't eens in *t telefoonboek opzochten! Als we eenmaal 't adres hebben dan kunnen we wel aan iemand vragen hoe we er moeten komen." „Ja, maar dat heeft ook z'n moei lijkheden. Als we alleen met de bus gaan. dan is er vast wel weer de een of ander vervelend genoeg om ons te vragen waar we heen gaan. en dan zullen ze ons tegenhouden of met ons meegaan. Je weet precies hoe de grote mensen zijn, altijd bemoeien ze zich met je en vragen je honderd uit.1' (Wordt vervolgd) Langzaam zette men koers in de richting Engeland. Plotseling ver scheen er aan stuurboord een pe riscoop. Het roer ging om en het ge lukte de zwaar beschadigde Mij- diecht om de onderzeeër te rammen. Deze moest boven water komen en kreeg daar nog een voltreffer uit het kanon van de Mijdrecht, waarbij de kanonniers leke en Wiersma zich. krachtig weerden. In Engelse haver, werd de Mijdrecht gerepareerd. Het schip heeft later nog talrijke dien sten in het belang van de geallieer de oorlogvoering verricht. Het com mando bleef in handen van de niet genoeg te waarderen kapitein Swart, die daarvoor een hoge onderschei ding van de Engelse koning ontving. (Ongecorrigeerd) De behoefte aan electriciteit neemt voortdurend toe. Om aan de toekomstige vraag zo ongestoord en zo volledig mogelijk te kunnen vol doen, zullen tijdig maatregelen moeten worden genomen, omdat anders in 1954 en volgende jaren in de provincie Zuid-Holland een ernstig" tekort aan het voor normaal gebruik beschikbare productievermogen ontstaat Daarom stellen B. en W. aan de gemeenteraad voor de fabriek Galileistraat met een productie-eenheid van 50 000 kw uit te breiden. Met deze uitbreiding is een kapi taalsinvestering gemoeid van rond 17.650.000. Zij omvat een turbo aggregaat met een vermogen van circa 50.000 kw, twee stoomketels (z.g. babcock), elk met een stoom- productie van 115/130 ton per uur, voorzieningen aan de machineka mer en aan he tketelhuis, alsmede de bijkomende apparatuur van pompen, leidingen enz. Reeds in 1948 was een rapport verschenen van het Centraal Bu reau der Vereniging van Directeu ren van Electriciteitsbedrijven in Nederland, waarin werd aange drongen op uitbreiding van de electriciteitsfabrxek in Zuid-Hol land, waarbij een nieuw te bouwen fabriek in Dordrecht werd ge noemd, uitbreiding van de fabriek Galileistraat te Rotterdam, vervan ging van verouderd vermogen in de Haagse centrale door nieuw en een uitbreiding in Leiden. De eerste uitbreiding aan de Ga lileistraat, waartoe in September De wetgevende vergadering van India heeft een wetsontwerp goed gekeurd, waardoor uit de Indische strafwet alle onderscheid ten gunste van Europeanen en Amerikanen verwijderd wordt. Sardar Patel, minister van bin nenlandse zaken, zei, dat het vrije India geen rassenonderscheid wil toelaten. Belangwekkende opvoering in Palace Als iedereen Maandagavond stil Palace had verlaten, zonder ook maar even de handen op elkaar te deen, had dit troepje begaafde Fran sen tevreden kunnen zijn, want het is er in geslaagd, de volle zaal een avond lang te boeien. Dat is een lo venswaardige prestatie: de Griekse treurspelen, die meer dan twintig eeuwen geleden werden geschreven, behoeven een sublieme vertolking, willen zy niet als vrijwel onverstaan bare klankuitmgen vervagen in de ruimte, zonder dat iemand er door geroerd wordt. Deze vertolking van „De Perzen" echter ontlokte niet slechts stille waardering, maar minu ten lang applaus, tolk van oprechte bewondering. Dat moet voor een deel op reke ning van Aeschylus geschreven wor den. Dit drama, bet oudst bekende uit de. literatuur, heeft elementen in zich, om mensen van 2400 jaar later aan een stuk in spanning te houden. Dat komt misschien door de drama tische gebeurtenis, die aan Tiet spel ten grondslag ligt: de mislukte veldtocht van de Perzen onder ko ning Xerxes tegen de Grieken. Het vindt wellicht zijn oorzaak in de in directe opzet van het stuk: om de lef van zijn vaderland te zingen, put' te Aeschylus zich niet uit in hoog gestemde hymden aan de onoverwin lijke Grieken, maar verbeeldde hij de smart en de ontzetting, die de ne derlaag van Xerxes onder de groten van Ferzië teweeg bracht. Tenslotte kan de zinvolle en bloemrijke taal er het hare toe bijdragen, dat men blijft luisteren naar de eeuwenoude woor den. Hoe het zij, na een avond als de2e raakt men vervuld van nieuwe bewondering voor de antieken. Toch zou ook dit niet mogelijk zijn zonder een opvoering, waarbij be grip en eerbied voor het antieke dra ma gepaard gaan met een enscene ring, die ook hedendaagse mensen aanspreekt. Deze opvoering van een aantal Franse studenten van de Sor- bonne, was meer. Men kreeg de in druk, te doen te hebben met harts tochtelijke vereerders van de Griek se cultuur, voor wie het ten tonele brengen van een product van die cultuur eer een liturgische dan alleen maar een kunstzinnige daad was. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze bij na religieuze opvatting het meest ontroerde, Hoe zou het anders mo gelijk zijn met een stuk zonder ka raktertekening. zonder dramatische handeling op het toneel, de aandacht van zovelen zolang gevangen te hou den? Het is waar, ook de mise en scène, de simpele muziek, de artis tieke costumering en grime droegen niet weinig tot het welslagen van de vertoning bij. Maar het meest trof de devote overgave, waarmee iedereen zijn rol vertolkte. Daardoor kwam het. dat de slavinnen, die niets ie zeggen hadden, even welsprekend waren als de meesterlijke declama toren, die het stuk moesten dragen: koorleider, hoodschapper, Atossa, Darius en Xerxes. Voor de pauze gaven enige leden van de troep een demonstratie van de muzikale begeleiding, die Jaques Chailley bij Antigone van Sophocles en - Agamemnon, eveneens van Aeschylus, schreef. De consuls van Frankrijk on Griekenland woonden de voorstelling bij. C. J. O. Advertentie 2.M. DOOR DE METHODE ROTTERDAM Meenr 124 DEN HAAG Noordeinde 21 AMSTERDAM Vijgendam 4 I V VraagonzebcochureNo.il I 1947 was besloten, zal vermoede lijk eind 3951 klaar komen. De thans voorgestelde uitbrei ding onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een jaar later. Locaal gezien zijn deze uitbrei dingen van het grootste belang. Wat voor de provincie geldt, is eveneens van toepassing op het stroomverzorgingsgebied van Rot terdam. Met name zal de toene mende industrialisatie langs de Nieuwe Waterweg steeds hogere eisen aan de Rotterdamse centrales stellen. De zachte winter De winter 1948/49 heeft ons in Rotterdam gelukkig voor ernstige moeilijkheden behoed. De stijging in het electriciteitsverbruik is niet noemenswaard geweest, vergeleken, bij het vorig seizoen. Dit kan in de komende jaren, snel veranderen. Het is niet uitgesloten, dat België xons dan te hulp moet komen, of schoon dit afhangt van het vermo gen, dat men daar over heeft. Bel gië heeft, omdat het eerder bevrijd was tijdig voorzieningen kunnen treffen. Ook heeft men een open oog voor de vvensen der winkeliers in verband met de etalage-verlich ting. Er is een voorstel in voorbe reiding de winkeliers wat meer armslag te geven. De controle is een moeilijk punt doch men hoopt erin te slagen door de midden standsorganisaties in te schakelen. Welk een vlucht de electrlciteits- productie in Rotterdam in de laat ste decennia heeft genomen, wordt geïllustreerd door de fabriek Schie- haven, die oorspronkelijk, in 1904, was geprojecteerd op een vermo gen van 19000 kw en die er than3 60.000 heeft. Bij de ingebruikstel ling van de fabriek Galileistraat, bedroeg het vermogen 80.000 kw. Na de eerste uitbreiding zal het totaal vermogen 176.000 kw bedra gen, na de tweede uitbreiding in. 1952/53, circa 215-000 kw. Wat dit betekent kan men uitrekenen ais men weet, dat 50.000 kw 70.000 p-k. is. Hockey Na de sprints van Maandagavond acht uur luidde de stand in de Pa rijse zesdaagse: 1. Bruneel-Lapebie 382 pnt. Op een ronde: 2. Strom—Arnoldi 193 pnt. 3. Kintvan Steenbergen 137 pnt. 4. BruylandtAdriaenssens 97 pnt. 5. Dousset—Guillier 92 pnt. 6. Pousse—Giorgetti 79 pnt. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. Het Frans—Nederlandse paar Seres Pellenaers lag met twee ronden achter; tand op de tiende plaats met 105 pnt. Ook de tweede en laatste wed strijd, welke het Nederlandse da mes hockey-elftal tijdens haar Ierse tournee speelde, eindigde in een nederlaag. Te Belfast werd Maan dag in een officieuze wedstrijd met 30 van een vertegenwoordigend NoordIers elftal verloren, nadat de rust was ingegaan met een 10 voorsprong voor de Ierse dames. Wanneer Jo Jurissen haar doel met zo prachtig had verdedigd zou de overwinning der Ierse dames nog groter zijn geweest. Een fraaie kans om de eer te redden ging voor de Nederlandse ploeg verloren, toen mej. Riemersma een hard schot loste, dat echter juist naast ging. Op 5 April, de dag waarop de hal ve finales van de internationale we Iter competitie worden verwerkt, bokst Jan Klein te Antwerpen tegen de Belgische zwaargewicht Beek. Fanny Blankers—Koen heeft tien dagen doorgebracht in het Zwit serse plaatsje Engelberg, waar een redacteur van de „Neuc Ztiricher Zeitung" de gelegenheid waarnam haar te interviewen. De Olympische kampioene is iemand, schrijft deze Zwitser, die al indruk maakte door haar ver schijning: lang van postuur, met brede schouders, grote blauwe ogon en blond krullend haar. Toch heeft ze iets echt vrouwelijks in weien en optreden, in tegenstelling met andere grootheden van de vrouwe lijke sport, zoals de Amerikaanse athlete Helen Stephens en de Pool se Stella Walsh, die iets manne lijks hadden. Fanny Blankers—Koen zei, dat zij juist hieraan haar populariteit in Nederland dankte. „Mijn vurigste bewonderaars zijn geen sportfana- tiekelingen, doch huisvrouwen en moeders" zo zeide zij. Vervolgens vertelde zij, dat se dert haar grote Olympische suc cessen, de vrouwelijke athletiek in Nederland een hoge vlucht had ge- i nomen. i Op de vraag hoe zij over de sport J voor de vrouw dacht, antwoordde rij; jiSport is goed voor de vrouw, iedere vrouw moest aan sport doen uit gezondheidsoverwegingen. Of zij echter aan wedstrijdsport mee moet doen, behoort iedere vrouw voor zichzelf uit te maken, aange zien dat een kwestie van haar ge stel is. Zij moet zelf weten waar haar natuurlijke grenzen liggen". Fanny vertelde verder, dat alle leden van de Nederlandse vrouwe lijke estafette-ploeg op de O. S., ge- - trcuwd waren en dat twee van haar teamgenoten ook kinderen hadden. Op de vraag, of de prestatiegren- zen bij de dames-alhletiek naar haar mening reeds waren bereikt, antwoordde zij, dat men dikwijls had gedacht, dat een of ander record niet meer gebroken kon worden, doch dat de practijk herhaalde ma len het tegendeel had bewezen. Op de ietwat indiscrete vraag of rij dacht haar records nog te kunnen, verbeteren, antwoordde rij lachend: „ik zal de athletiek blijven beoe fenen, omdat ik er plezier in heb, maar niet om populair te zijn. Op myn leeftijd ik word in April 31 jaar zijn eigenlijk geen betere resultaten meer te verwachten. Ik ben vast van plan uit te komen ia landemvedstrijden en ook zal ik in 1950 starten bij de Europese kampioenschappen in Brussel7'. 46. Rob heeft nog juist de „Vrijheid II*" bereikt, wanneer de vloedgolf komt opzetten, Reusachtige zeeën stor ten zich op het scheep je en het is meer geluk dan wysheid, dat Rob nog net Skip weet te grijpen, die zijn baat- natuurlijk is nagespron gen. Maar dan is net alsof de wereld vergaat: met donderend geweld bruisen de golven over het schip. „Dit is het einde," denkt Rob. Maar wanneer hy ein delijk weer iets kan zien, merkt hij, dat de „Vrijheid II" nog intact is. Doch waar is de nog juist de achtersteven in de golven ver- als een enorme zwarte bol langzaam en statig „Walrus"? Het fraaie motorschip heeft de dwijnen. Maar indrukwekkender is het schouw- het „Levende Eiland" omhoog uit de oceaan... Robin geruststellend. In tegenstel-1 stortzeeën niet kunnen weerstaan en Rob ziet spel, dat hij aan de horizon riet: daar rijst

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3