HET ROTTERDAMSCH PAROOL Tien jaar geëist voor doodslag op Keesje Vermeulen Wederom een opzienbarende mutatie in Moskou Vaten benzine en rokende Amerikanen KORREL Verdachte zegt: „ik ben onschuldig" Weerbericht Ook Noorwegen accoord met Atlantisch Pact Octave van Aerschot en de zijnen terug uit de Oost Opgetogen over het succes Onze verliezen in Indonesië Sokolofsky opvolger van Wassilefski Kapt. Gravemaker met pensioen KLIMPARTIJ IN ST. LAURENS Prins Bernhard op Marshalldag te Utrecht Geen beknotting van Marshall-liulp voor ons land F 50.000 is er uit! Duitsland mag weer een vloot bouwen Onderzoek van beweerde wreedheden te Peniwen Mr. Stikker wil in V.S. radiorede houden Woensdag 30 Maart 1949 Bei ea Adm. tags Herven 141. Schiedam TeL 65300 Abonn.prljs» per week 0.32 per kwartaal 4.iÖ. losse nummer» 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 75 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 39664A Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker jn*EN huivering bevangt mij b(j de gedachte aan wat dere man voor ,,J—i kwaad zou kunnen doen. wanneer b|| wordt vrijgelaten. Daarom els Ik behalve tien jaar gevangenisstraf bovendien ter beschikking stelling van de regering voor de duur van zijn leven". Aldus besloot mr, ML van Oosten Dinsdagavond z«n requisitoir aan het slot van de bijna tien uur lange behandeling van de zaak .Keesje Vermeulen*, voor de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam. „Ik ben onschuldig" waren de laatste woorden van de verdachte, de 25-jarige glasblazer 1VI. H, K., voordat hij naar z(jn cel werd teruggebracht. Tot 12 April 's morgens half tien zal hij er op z^jn vonnis moeten wachten. Op deze stralende lentedag is daar in de sobere rechtszaal tijdens een urenlang verhoor van niet minder dan 23 getuigen, een van de lugu- berste drama's van de laatste tijd nog eens als een film aan ons voor bijgetrokken. Ieder zal zich de gruwelijke feiten herinneren, die Rotterdam in April van het vorig jaar in opschudding brachten: de ontdekking op 28 April van het in een jute zak gebonden lijkje van een jongetje, drijvende in de Delfshavense Sehie, dat bleek te zijn van de negenjarige Keesje Ver meulen uit de Aelwjjn Floriszstraat te Rotterdam, die sinds 11 April werd vermist. Wie was de dader? De bevolking werd lange tijd in spanning en onrust gehouden. De re cherche van het bureau Oostervant- straat hulde zich in een diep stil zwijgen. Eerst veel later werd bekend, dat zij korte tijd na de vondst van het Jijkje gewaar werd. dat een employé van de Eerste Ne derlandse Areometer Industrie, gevestigd in een sousterrain aan de Vijverhofstraat, een jute zak miste. De zak, waarin het lijkje van Keesje 'Vermeulen werd aangetroffen, werd door de em ployé aan enkele bijzondere kenmerken als eigendom van dp zaak herkend. Na een onderzoek, wie van de employ é's van het fabriekje voor een zedenmisdrijf in aanmerking 7,oq kunnen komen, werd op II Mei 1948 de toen 24-jarige M. H. K,, glasblazer en medevennoot van de Areofabriek, gearresteerd in zijn woning aan de Bergweg, als ver dacht van doodslag op Keesje Ver meulen. Ondanks urenlange verhoren bleef K. uiteindelijk aan zijn on schuld vasthouden. De justitie stond voor de zware taak. het overtuigend bewijsmateriaal tegen hem bijeen te brengen. Eerst gisteren, nadat K. bijna elf maanden in voorarrest heeft gezeten, was het zover, dat de zaak door de arrondissementsrecht bank in behandeling kon worden genomen. Bleek, maar bijna gesoigneerd van uiterlijk, verschijnt de ver dachte voor de groene tafel- Kalm neemt hij plaats üi de ver- dachtenbank, neemt bijna geen notitie van de op het podium uitgestalde jute zakken en luis tert onbewogen naar de voorle zing van de dagvaarding door de president, mr. J. van Vollenho ven. K. wordt tenlaste gelegd: huisvredebreuk, vormeling. en kele zedenmisdrijven (ontucht met minderjarigen) en doodslag op Keesje Vermeulen. De ver dachte ontkent alle punten van de dagvaarding behalve de huis vredebreuk. Het getuigenverhoor begint met verklaringen van dr. _J. P. L. Hulst uit Leiden, die de sectie op het lijkje heeft verricht en dr. W. Froentjes. scheikundig adviseur van het minis terie van justitie en diens assistent. Stille getuigen Na een langdurig onderzoek op het laboratorium was gebleken, dat in het weefsel van de zak, waarin het lijkje werd gevonden, en ook in dc kleertjes van het vermoorde jonge tje, sporen van kwik, lak en glas aanwezig waren, die in combinatie eveneens gevonden werden op de vloer van de Areometer-fabriek aan de Vijverhofstraat. Dit is wellicht het enige bedrijf van die aard in Ne derland, althans te Rotterdam. Ook was ln de zak houtwol aange troffen en een glassplinter van een zelfde glassoort als ook in de fa briek voor speciale doeleinden werd gemaakt. Een 16-jarisc loop,onsen van de fabriek verklaart, dat hh geregeld emballagemateriaal in een zak had vervoerd, die echter medio April verdwenen bleek te zyn. Met grote zekerheid herkent hy m een der op het podium uitgestalde zakken het vermiste exemplaar. Mr. Van Vol- lenhove bevestigt, dat juist in die zak het Ujkje werd gevonden. Gegil gehoord De bloemenventer Kagenaar en zijn vrouw hadden op de avond van de verdwijning van Keesje Vermeulen van uit hm woning licht zien branden in het fabriekje aan de Vijverhofstraat. Ook hadden zij een kind angstig horen huilen. Getuige M. Onder de Linden ver klaart compagnon te zijn geweest van verdachte. Zijn verhouding tot deze werd echter allengs slechter, waarvan het dubbelzinnig optreden van K. tegenover de leerjongens een der oorzaken was. Begin April was het O. opgevallen, dat verdachte ze nuwachtig en schichtig deed. Toen Keesje Vermeulen begraven werd, had' O. met verdachte gesproken over een zwaluwstaartkistje, dat voor verpakking van instrumenten werd gebruikt. Hij had toen gezegd: een geschikt kistje voor een kinder- PLAATSELIJK ochtendmist Weersverwachting, ffeldig tot Donder- dagavond. „p vele plaatsen ochtendmist. Morgen overdag d roog weer met ln de kuststre ken enkele overdrijvende wolkenvelden en vrij koel, In het Binnenland overwegend zonnig met ongeverr dezelfde of Iets lagere temperatuur dan vandaag, overwegend zwakke wind, op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost. 31 Maart. Zon op 619. onder 19.11: maan op 6 54 onder 21 29 31 Maart: Hoog water te Rotterdam: le tij 5.40 uur, 2e tij 18-13 uur. lijkje. Verdachte had hierop geant woord: „een jute zak, waar de voet jes doorheen steken is beter". Getui ge was van dit raadselachtige ant woord erg onder de indruk gekomen en later, toen hij merkte, dat een der jute zakken.was verdwenen, had hem een en ander tot nadenken ge bracht Vreemd gedrag in de cel Drie mannen, die met verdachte K. tijdens diens voorarrest, in de cel waren opgesloten, verklaren voor de groene tafel, dat K, hun schrik had aangejaagd iet zijn fantastische, sterk sexueel gekleurde verhalen en sadistische neigingen. Ook had hij met hen over de moord op Keesje Vermeulen gesproken en zelfs aan twee van hen bekend dat hij het jongetje om het leven had ge bracht. Zij moesten echter beloven daar over te zwijgen. Zedendelicten Drie minderjarige leerling-em- ployé's van verdachte verklaren, dat deze herhaaldelijk ontucht met hen had willen plegen. Een van hen had hij zelfs daarvoor eens in het keldertje van de fabriek vastgebon den aan handen en voeten, Bij een jeugdige kleermaker, die K. had leren kennen in de bezet tingsjaren, had deze huisvredebreuk gepleegd om ontucht met hem te plegen. Een aantal deuren had K. toen zelfs geforceerd om zijn doel te kunnen bereiken. Op een vraag van de president geeft verdachte alleen de huisvredebreuk toe. HU ontkent echter alle ten laste gelegde hotno- scxuele handelingen. Rechercheur Bobbink, die ver dachte de eerste verhoren heeft af genomen. verklaart dat K. eerst ont kende, maar later had bekend en daarbij dingen had verteld, die zelfs voor de politie nieuw waren. Ver dachte weigerde echter de bekente nis te tekenen en nadien bleef hij steeds halsstarrig zijn onschuld vol houden. „Ik sta cr buiten" De president geeft K. gelegenheid hierop te antwoorden. „Ik heb met het hele geval niets te maken. Ik sta er helemaal buiten", zegt hij. „Ik heb aanvankelijk alleen bekend om dat ik dacht, dat ik mijn ouders daardoor gerust kon stellen. De re chercheurs hadden, zo vertelde hij, zijn ouders meegedeeld, dat hjj reeds bekend had. De rechercheurs vertelden hem, dat zij dit hadden gedaan hem aanradende, nu maar le bekennen, dan mocht hjj zijn ouders zien. Mr. Van Vollenhove vindt dit verweer van verdachte volkomen kolder. Het requisitoir Het wordt reeds schemerig in de rechtszaal als aan de officier van justitie mr. Van Oosten de beurt is voor het uitspreken van zijn requisi toir. In de korte levensbeschrijving, die hjj van verdachte geeft, tekent hij deze als een huiselijk jongmens, dal veel leest cn studeert en slechts wei nig omgang met vrouwen heeft ge- bad. Familieleden en bekenden van verdachte, schetsen hem als een „vreemd iemand". Tegenover een psychiater had K. toegegeven, dat hij perverse neigingen had. Dat hij echter ook niet voor ge weld terug schrikt, aldus de officier bewijst zijn gepleegde huisvrede breuk. Dit geval is symptomatisch voor zijn gehele persoon evenals de zedendelicten, die hij ontkent. Daarom achtte mr. Van Oosten de ten laste gelegde feiten wettig en overtuig end be wezen. Dat verdachte's geestestoestand en intellect volkomen ongestoord en onaangetast waren, bewijzen volgens de officier, de bekentenissen per brief van verdachte aan zijn verde diger en aan hoofdinspecteur A, C. Krol. Ku beeft verdachte later wel beweerd, dat deze bekentenis gefin geerd was, maar het bijeengebrach te bewijsmateriaal en vooral de stil le getuigen pleiten in zijn nadeel. Dc raadsman van verdachte, mr. S, de Waard, achtte het onderzoek te veei en te lang door de politie verricht, waardoor dit naar zijn me ning te subjectief zou zijn geworden. Zijn er geen vergissingen gemaakt?, zo vraagt hij. De verdediging vindt niet, dat duidelijk is gebleken, hoe het lijkje van de Vijverhofstraat naar de Delfshavense Schïe is ge bracht. Hij achtte tenslotte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen. De uitspraak is bepaald op ApriL Het Noorse parlement heeft zich Dinsdagavond uitgesproken voor ondertekening van het Noord At lantisch Pact. De uitslag van de stemming was 130 tegen. 13. Zeven van de 150 afgevaardigden waren afwezig. Tegen stemden twee leden van de fractie der arbeiderspartij en eif communisten. De minister van buitenlandse zaken," Halvard Lange, zal thans vertrekken naar de V.S. om Maan dag in Washington het pact te .tekenen. Hij reist Donderdag af als hoofd van de Noorse delegatie naar de jderde Algemene Vergade ring van de UNO. waarvan het tweede gedeelte Dinsdag te Lake Success begint. Het drijvende zwembad, dat kort geleden uit de haven bij de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij werd verhaald naar de Werkhaven al daar, is plotseling gebroken en voor een deel gezonken. De badmeester, die Dinsdagmorgen -naar het bad kwam kijken, deed deze ontstellende entdekking. Men heeft onmiddellijk maatregelen genomen om het ba dende bad weer boven water te krijgen. Ze zagen, er patent uit, de leden valt het kleme gezelschap van Octave van Aerschot, met name Leny Lettow. Lotte Batschat. Paul Ertgeln en Jo Penning, toen zij ons Dinsdagavond aan het slot van een voorspoedige thuisreis uit de Oost even in de salon van de Sibajak te woord stonden. Ha even praten bemerk ten we alras, dat dit 6tralend uiterlijk een weerspiegeling vormde van een op getogen stemming en grote voldoening over het uilstekend resultaat van hun Indische tournee. In September van het vorig jaar vlo gen zij naar Batavia om in het kader van de Niwin overal waar het maar enigszins kon vonr de Nederlandse sol daten op te treden. Drie maanden was de afspraak: het ztfn er zes geworden, zo goed zijn ze in de smaak gevallen! Van plaats tot plaats trekkend met een paar drie-tons-trucks als vervoermiddel de piano moest immers ook mee) bereikten zij vrijwel alle soldaten op West Java en ook op Oost- en Zuid Su matra. Met niet minder dan 140 voor stellingen werden tienduizenden Hol landse jongens enige uren afleiding be. zorgd en zij die op de buitenposten za ten hebben de artlsten kunnen horen tijdens een viertal utivoenngen, die vla de radio werden uitgezonden. Octave van Aerschot» druk en beweeg lijk als altijd, was vol lof over de hulp. die het gezelschap van de troepen mocht ondervinden. Vooral InSumatra. waar het jpist regentijd was. sjouwden de inngens wat ze konden om de auto's door de modder van de schier onbegaan bare wegen te krijgen. Uiteraard heb ben de arfisten zich veel ongemak moe ten getroosten. Het leven voor hen was soms uiterst primitief en ook gevaarlijk, tn het juist veroverde gebied van Djam- bi bijv. de politiële actie viel Juist halverwege hun touraée moest het vliegveld in de buurt eerst gezuiverd worden alvorens zij er konden landen en toen ging het met een complete mi litaire colonne met pantserwagen voor en achter en 40 man aan dekklngstroe- pen stadwaarts. Terug weer per mili taire colonne en weer het vliegveld zui veren voor de start. Er zitten geen deu ren in die transporttoestellen, aldus ver telde Octave van Aerschot. en dat tocht nogal. Op een gegeven ogenblik bemerk te ik. dat mjj koffer aanstalten maakte yia dat open gat te verdwijnen. Ik nam een duik languit over de vloer en had het ding te oakken jinst op het moment, dat het omlaag zqu tuimelen. Uit pure angst had Lotte Batschat me by beide benen gegrepen! Dat zijn zo van die avonturen die rei zende artisten m het Indonesië van thans beleven kunnen. Maar al de on dervonden ontberingen zinken in het niet bij het succes en de grote dank baarheid. die men bij de troep oogst. Daarover was een ieder van het gezel schap het roerend eensl De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de vnl- gend£ verliezen in Indonesië zijn Gerapporteerd (10 dodeni Koninklijke Landmacht- 28 Februari: koro O. J, L. Broeksma. nr. 250517170 Zaan dam; sold. S. Middelkoop, nr 251212167. Cujombora; sere- majoor C. E. Treilure. nr 200415002. Voorburg. 6 Maart: sold A. St. A. Visser nr 230500002. Rotterdam 17 Maart' sold A. E, J Fel ler, nr 200519157. Liessel (N Br 1 18 Maart: wachtmester W. Lin deman. nr. 270831012. Amster dam (Z.J.; huzaar J. S. Ooster- lioJI, nr. 270301126. Zutpheti, 19 Maart: sold. B. G. J. Rue I, nr. 280828353 Denekamp: sold. J, H. Vuskuyl, nr 280222395. Am. sterdam. 22 Maart: sold A. M. M. de Win, nr. 271015232. Nuenen. De gaande cn de komende man. Links kapitein Gravemaker van de Sibajak. die met pensioen gaat, rechts kapitein Schnetler de meu- we gezagvoerder van dit passa giersschip van de Kon. Rotterdam se he Lloyd. Radio Moskou deelt mede, dat de raad van ministers van de Sowjet- Unie maarschalk Wassily Sokolofs ky heeft benoemd tot eerste plaats vervangende minister van de gewa pende* machten. Sokolofsky is tegelijkertijd ont heien van zijn functie als comman dant van de Soivjet-Russlsche be zettingstroepen In Duitsland, aldus voegde de radio er aan (op. Ook is hij ontheven van zijn taak als hoo'fd van het Sowjet-Kussisch militair bestuur in Duitsland. Generaal Tsjoeikof vervangt maarschalk Sokolofsky in deze beide functies. De post van eerste plaatsvervan gende minister van de ge*»vapende machten werd vier dagen geleden vacant door de benoeming van maarschalk Wassilefsky tot minis ter van de gewapende machten, in opvolging van Boelganin. Op 18 Maart meldde het pers bureau D.P.D. (Britse zone) dat Sokolofskv naar Moskou was ver trokken. Het hRalde „welingelichte Men zou het kapitein Arie Gra vemaker waarlijk niet aanzien, dat hy zijn vijf en vijftigste levensjaar heeft bereikt en dies plaats m(*t maken als gezagvoerder van ae Sibajak voor de enkele jaren jon gere collega C. J. Schnetler om zijn verdere leven als gepensionneerö kapitein van de Kon. Kotterdam- sche Lloyd hoogstwaarschijnlijk in zijn geboorteplaats Den Helder te slijten. De2e stoere Nieuwedieper, recht van lijf en leden, vitaal, met een energieke bruingebrande kop, een prettige „oude dag"wensen? We hebben het maar niet gewaagd aan het slot van het gesprek, dat we met hem voeren mochten, in de kapiteinshut van de Sibajak, die Gravemaker, afgestampt met pas sagiers, voor de laatste maal be houden uit de Oost in het vader land heeft teruggebracht. Voor de laatste maal klapte hij het logboek dicht en sloot daarmee een zeemansloopbaan af, die waar lijk rijk en veelbewogen genoemd mag worden. Immers op lSjange leeftijd trad hij bij de Uoyd als „vierde" in dienst, proefde het wei en wee van het zeeman zijn in alle rangen tot en met die van kapitein en ondervond de narigheid, van het varen in oorlogstijd gedurende twee volkerenoorlogen. Geen wonder dat hij aarzelt, wanneer wij hem vragen iets te vertellen uit zijn leven op zee. Waar zal hij beginnen, hij die zo veel heeft meegemaakt? Gravema ker is het type van de eenvoudige Hollandse zeeman, wat betekent, dat hij natuurlijk begint met te zeggen, dat er eigenlijk niets is ge beurd. Maar als wij hem uithoren over zijn belevenissen in de jong ste oorlog, komt er toch wel het een en ander los- Altijd gelukkig gevaren zegt hij, nooit getorpedeerd, maar wel eens bommen zien vallen toen we in het begin van de oorlog in Liver pool lagen. Dat waren benauwde ogenblikken! Met de goede, oude Soekaboemi stak hij in '42, toen de duikbootoorlog op z'n felst woed de, zonder enige escorte of be- Dinsdagavond om werd etenstijd en daar- schiet. Opeens weer half zes kregen drie om wilde het drietal klonk in de verte si- jongens, twee van aanstalten maken om renegeloei, dat nader- veertien en een van af te dalen. Door de by fetoam en tenslotte zestien, de lente in het bouwvalligheid yen de het geweeklaag «an koofd. Ze klommen de muur, die immers door het trio ging overstem- ruïne van de St. Lau- de brand van Mei 1940 men. Een minuut later reus binnen en begon- verteerd is, dreigde draaide een ladderwa- nen in de noordelijke steeds meer gesteente gen «an de brandweer z(?beuïe een klauter- af te brokkelen. Tel- met veel geraas de partij. Nu en dan brok- kens als een der jon- hoek om en er uit kelde er een steen on- gens, tevergeefs, met sprongen stoere braud- der hun voeten af, de voet houvast zocht, weermannen. die maar daar gaven ze mengde zich een gil kwiek de. ladder tot 40 niet om. Ongedeerd uit de menigte met het m. hoogte opschonen bereikten ze de spits ruisend neerkomen en een tocht naar bo- van een muurgedeelte van het gruis. Zo kwa- ven begonnen. Na een op niet minder dan 35 men zij geen meter kwartiertje stond het meter hoopte. Daar verder. De branie ver- drietal jongens weer schopten 'se branie dween en maakte veilig op de begane voor het steeds aan- plaats voor een huil- grond, maar toen had zwellende groepje en schreeuwpartij. In- de politie nog een ap- nieuwsoierigen, dat al tussen was het al ze- pelt je met hen te vergelijkingen ging ven uur geworden en schiller. Dat hebben maken met Michiel de begon de duisternis te ze zich heel onderda- Ruyter en de Vlissing- vallen. Een bange nig moeten laten wei- se toren. Maar het nacht lag in het ver- geuallen. scherming de Atlantische Oceaan over, met een twaalf mijlsvaartje van Schotland naar Trinidad, zon der dat er iets gebeurde. Dat noem de kapitein Gravemaker geluk hebben. Die voorspoed bleef hem bij, ook in de jaren na '43 toen hij met de Japara naar de Pacific werd gedirigeerd. Met dit schip stak hij ontelbare malen de Grote Oceaan over. Lading en soldaten, aan de Westkust van Amerika aan boord genomen, moesten worden afge leverd op de meest onmogelijke eilanden in de Pacific, waar nor maliter nooit een schip als de Ja para gekomen zou zijn. Vergeefs protest Op 20'n reis gebeurde het, dat kapitein Gravemaker 10.000 vaten vliegtuigbenzine in de ruimen te verstouwen kreeg iets waarop de Japara helemaal niet was bere kend en daar bovenop gingen een duizend Amerikaanse soldaten bivakkeren, die rustig het ene strootje na het andere rookten als of ze op een lading zand zaten! Gravemaker. voorzichtig als een goed Hollands gezagvoerder be taamt, ging onmiddellijk heftig protesteren bij de hoogste militaire piet, die hij maar vinden kon. Deze gaf hem volkomen gelijk, mam j wees de „captain" erop, dat het oorlog was en dan zulke dingen konden gebeuren! Met trots gewaagde de kapitein van de vele vrienden, die hij in die oorlogstijd, maar ook daarna, tij dens de vaart in vrede op de Sta tes, in Amerika verworven heeft en waarmee hij nog steeds corres pondeert. Die Amerikanen houden niet op hem te verzekeren, dat het op geen schip zo goed varen is als op een van de Lloyd cn het liefste zouden ze de Willem Ruys naar Amerika willen halen om er ook daar mee te kunnen reizen! kringen te Berlijn" aan, die als hun mening te kennen gaven, dat de maarschalk naar het Kremlin was ontboden voor een conferentie van alle Sowjet-Russische opperbevel hebbers. Het bericht over de functie-wijzi- gingen werd door radio Moskou ge geven m de uitzending op dtcteer- snelheid voor de provinciale pers. tussen ander nieuws in. Generaal Tsjoeikof vervulde tot nu toe de post van Soivjet-Russisch militair bestuurder in Thunngen Hij' werd in de herfst van 1948 door de raad van ministers tot de rang van generaal verheven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad to de zomer van 1942 toegeschreven. Naar wij vernemen zal Prins Bernhard Maandag 4 April een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht en tegen woordig zijn bij enige redevoe ringen die ter gelegenheid van de Marshalldag worden ge houden. De Amerikaanse senator Tom Connally (Democraat uit Texas) heeft verklaard, dat de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen, waarvan hij voorzitter is, een poging om Nederland van eco nomische hulp te beroven, van de hand heeft gewezen. De commissie zou, aldus zei de Connally, zicli in de senaat tegen al dergelijke pogingen verzetten. Tom Connally legde deze verkla ring af toen bekend geworden was, dat senator Owen Brewster een amendement zou indienen ter ont zegging van hulpverlening aan enig land, dat zou weigeren aan de orders en verzoeken van de Vei ligheidsraad gevolg te geven. Connally is van mening, dat alleen de UNO bevoegd is in der gelijke kwesties. „Het zou onjuist zijn wanneer de Verenigde Staten eenzijdig druk zouden uitoefenen ter beïnvloeding van Nederland of van de regering van enig ander land in een dergelijke situatie." Op lot nr. 16(105 is een prijs van f 30.000.- gevallen. Prins Harald, oom van koning Frederik van Denemarken, is Woensdagmorgen, vroeg te Kopen hagen overleden. Groot. Brittannië heeft, tijdens de onderhandelingen der drie Weste lijke bezettende mogendheden van Duitsland Ingestemd met het Ame rikaanse voorstel om geen maxi mum vast te stellen voor de bouw van Duitse koopvaardijschepen. De ze schepen zullen echter niet grotei mogen zijn dan 7000 ton en ten hoogste 12 knopen per uur mogen behalen. Overeengekomen is voorts, dat in de fabrieken voor synthetische rub ber plastics tot een bepaald maxi mum mogen worden vervaardigd. Voorlopig werd ook besloten de productie van aluminium toe te staan tot een maximum van circa 85.000 ton per jaar. Ook de produc tie van berylium, vanadium en magnesium zal in beperkte mate hervat mogen worden. Verwacht wordt verder, dat dc productie van kogellagers, syntheti sche ammoniak en synthetische benzine en olie opgevoerd zal mógen worden, zodat de Duitse industrie naar de Marshall-landen zal kunnen exporteren. Van officiële zijde wordt verno men, dat ingevolge een opdracht van de legercommardant, om een uitvoerig onderzoek in te stellen naar het voorgevallene te Peni wen, de territoriale commandant van Oost Java een commissie heeft ingesteld, bestaande uit officieren van de Kon. Landmacht en het KNIL, vertegenwoordigers van het binnenlands bestuur en een verte genwoordiger van de procureur-ge neraal. Deze commissie heeft uit gebreide bevoegdheden gekregen. Haar opdracht luidt over deze zaak een uitvoerig en gedocumenteerd verslag in te lienen. Minister Stikker, die vandaag per Queen Mary te New York is aangekomen n Maandag in Was hington het Atlantisch Pact te on dertekenen, is van plan. een radio rede over Indonesië te houden cbe door alle Amerikaanse zenders van kust tot kust zal worden uitgezon den. Minister Stikker, die reeds Dins dag terugvliegt, zal misschien wor den vergezeld door dr. Van Royen die daarna zal doorreizen naar Batavia. De Europese papierproductie stijgt. Toch is de productie nog twintig pet. beneden het vooroorlogse niveau. UJET totstandkomen van een eco- f I nomische unie tussen de Bene- luxlanden gaat, figuurlijk gespro ken, met zonder barensweeën. Naast de optimistische zal de aandachtige ïezer ook de pessimistische geluiden kunnen beluisteren. Het valt ook niet mee om iedereen tevreden te stellen. E.genlijk is zoiets praktisch onuitvoerbaar: het zou betekenen, dat cr in werkelijkheid mnts ver andert. Waar onderhandeld wordt, komen concessies aan de ordë. Om iets te bereiken zullen de betrokken partner) dus, de een meer, de ander minder, iets moeten toegeven. Het eindresultaat is de som van geven en nemen. Met de Benelux is het niet anders; de verschillen in econo mische structuur laten geen andere oplossing toe en pas, als bet besef baan breekt, dat de toekomst het noodzakelijke evenwicht zal schep pen en dat de voordelen van een gemeenschappelijke economische politiek tegen de nadelen van een geïsoleerde, nationaaï-economische politiek zullen opwegen, zijn de scherpe kantjes van het sluiten van een overeenkomst er af. In Nederland zullen de benzine en de borrel^ duurder worden; in België de suiker en de sigaretten. Laten wij ons even bepalen bij die borrel, waaraan in Nederland nog steeds een grote behoefte blijkt bestaan. Men kan dit betreuren, het neemt niet weg, dat men er reke ning mee heeft te houden. Het in Belgie bestaarde tarief bedraagt op het ogenblik voor gedistilleerd /60n per hl van 50 pci; in Nederland 320; In Luxemburg 510. Het overeengekomen tarief bedraagt 475. Nu is de bestaande gedistilleerd- accijns in ons land steeds beschouwd als de uiterste grens, waartoe men gaan kon zonder schade voor de schatkist en nadelig gevolg voor de volksgezondheid. Immers, een ac cijnsverhoging zal het verbruik niet automatisch doen afnemen, doch wel de opbrengst van de accijns, omdat weliswaar dc legale fabricage zal vermindoren, doch daarentegen de clandestiene fabricage enorme afme tingen. zal gaan aannemen. Ook de geheelonthouders tonen zich tegen standers van accijnsverhoging, om dat zij daarin zeker geen middel zien het alcoholverbruik terug te dringen. Welke gevolgen de voor genomen verhoging zal hebben, is thans nog niet te overzien. Voor spellingen zullen uiteraard geleid worden door de toegenomen vraag van gedistilleerd, in het bijzonder na de oorlog. Zelfs bij een sterk ge stegen aanbod, is de vraag groter geworden. Wel worden de café's minder bezocht, maar de openbare dronkenschap is desondanks toege nomen, De oorzaak, hiervan ligt in het z.g. thuisdrinkem, een verschijn sel, dat algemeen, wordt geconsta teerd, doch waarop contröle prak tisch onmogelük is. Het gevaar is daarom niet denkbeeldig, dat de clandestiene stokerijen weer hun kans zullen krijgen, temeer omdat de morele remmen bij het pubhek thans minder scherp aanslaan dan voor de oorlog en de techniek der clandestiene stokerij aanzienlijk ïs vooruitgegaan, terwijl men öe grond stof. suiker, goedkoop en in onbe perkte hoeveelheid ter beschikking heeft. Het ïijn deze vooruitzichten, die, hoe vreemd het ook moge klinken, zowel de drankhandel als de geheel onthouders. met zorg vervullen. De drankhandel, omdat zij haar debiet zal zien verminderen: de geheel onthouders. omdat het kwaad niet zal af- maar toenemen met alle schadelijke gevolgen van dien voor de volksgezondheid. Wel worden de bieraccijns verlaagd, maar bier is, althans in ons land, weinig in trek. De handel in gedistilleerd floreert ten koste van het bier. Ook in België is verzet tegen de nieuwe accijnsregeling. Daar pro testeren de grote brouwerijen tegen het voordeel, dat de kleine concur renten zullen gemeten, die tafelbier voor 'direct gebruik produceren. Vooralsnog zien al deze tegenstan ders geen andere oplossing en hou den zij het op de toekomst om de waarde van de economische unie ié leren kennen. Waaruit tenslotte blijkt, dat zij zich. bij alle critiek, bij de overeengekomen maatregelen zullen neerleggen. De Franse kruideniers hebben besloten tegen de verordeningen der regering in van 5 April af over te gaan tot de vrije verkoop van chocolade, spek, margarine, groen ten en eetbare vetten. Olie en alle melkproducten zullen zij van 1 Mei af VTij verkopen. Een echtpaar uit Den Haag, dat in de Gooilaan onderdak had peuondin zonder in bezit te zijn yan een vestigingsvergunning, werd op straat gezet. Goede raad was duur, een andere woning was er ntct. De jong getrouwden besloten hun tenten op te slaan aan de Escamplaan nabij het Zuiderpark, zowel letterlijk als figuurlijk. Op de foto het echtpaar voor zijn geïmproviseerde woning op her moment, dat het bezoek kreeg van een politieagent, die wel eens wat meer van het geval wilde weten. Op de bon wegens kamperen zonder vergunning? Men zou om de situa tie kunnen lachen, als zij niet zo diep tragisch was.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1