HET ROTTERDAMSCH PAROOL In Syrië is een militaire dictatuur uitgeroepen Queen Mary in New York met vier ministers aan boord Gróte eensgezindheid in de Eerste Kamer Plannen voor Indonesisch leger van 18.000 man KORREL Vorig jaar aten wij allen veertig kilo fruit Be vin: „Ik maak geen deining op V, een schip, dat is gevaarlijk" Ook Portugal en IJsland lid van Atlantisch Pact Onderwijzers ontstemd door houding regering In ikort__ I bestek _l IfSFT® Wense» over Amsterdam-Rijnkanaal wijken voor ministeriële argumentatie Taak can Nederlandse troepen zal geleidelijk worden overgenomen Ook republikeinen in nieuwe organisatie Half pond vlees per week Omzwervingen van een handschoen Op de Ouden van dagen vragen bijslag Fraaie expositie van Nederlandse producten - op Utrechtse Jaarbeurs Belangrijke vooruitgang Tito vermindert steun aan „vrije Grieken" In Juni manoeuvers van Westerse Unie Reclameverlicliting mag weer, branden Weerbericht Donderdag 31 Maart 1949 Ked. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69309 Abona-prifBi per week 0.32 per kwartaal 4,10* losse nummers 0.09 Opgedicht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 76 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Am sterdame che Bank te Rotterdam Directeur* B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Dé'„Queen Mary" is Woens dag'in New York aangekomen met aan boord de ministers van buitenlandse: zaken van Groot- Brittanmë, België, Neder land en Luxemburg. Bevin, Spaak, Stikker en Bech zullen op A April in Wash ington het Atlantisch Pact on dertekenen. Onder de passagiers van de „Queën Mary" bevond zich ook Andrèi Gromyko, die aan het hoofd staat van de Russi sche delegatie bij de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties. Na aankomst van het schip in New." York hield Bevin in een dér salons een 'persconferentie waar aan door honderden journalisten werd deelgenomen; Een hunner vroeg hem, of hij tijdens de over-' tocht van Europa naar Amerika nog besprekingen had gevoerd mét Gromyko. Er ontstond grote vro lijkheid, toen Bevin antwoordde: „Ik maak nooit deining,aan boord van een .schip.' dat kan heelge vaarlijk zyn.!' De Britse jninister ontweek de meeste vragen. Bü de aankomst van het schip werd door enkele honder den mannen en vrouwen, overwe gend Joden, gedemonstreerd, tegen Bevin in verband met zijn beleid in de Palestijnse kwestie. Drie der demonstranten.-werden gearresteerd. Portugal en IJsland hebben Woensdag het besluit genomen tot toetreding tot bet Noord' Atlanti sche. Pact. In.Lissabon is dit besluit geno men door de' raad van. ministers, maar op IJsland ging hieraan ook nog èeü stemming vooraf in Het parlement. Het' debat' duurdetwee dagen. -Na afloop hiervan leverde de stemming op, dat 37 leden voor aansluiting waren'en dat 13 volks vertegenwoordigers hier tegen wa ren gekant. Er warén "twee onthou dingen. Tijdens de parlementszitting werden buiten het geb.ouw, waar men bijeen kwam, demonstraties gehoudenvan communisten. Er werden enkele ruiten ingegooid. Uit. Lissabon vernemen wij, dat de Portugese minister van buiten landse zakcn"rJose Caeiro de Mata heden per vliegtuig naar New York is vertrokken en van daar zal door reizen naar Washington; waar hij 't pact méde" zal ondertekenen. Hij heeft hiervan Woensdag mededeling gedaan :aan, de Amerikaanse am bassadeur, Lincoln Mc.Veagh, die door hem daartoe op het'ministerie van buitenlandse zaken werd ont vangen.'- v- De Algemeen Nederlandse Onderwij- 2ersfederatfé" heeft een- adres aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht, waarin zij zich op het standpunt stelt, dat voor onderwijzers dezelfde bezoldiglngsregeling moet gel den als voor ambtenaren. Over het afbreken der onderhandelin gen door de regering zegt het adres der onderwijzers, dat de weg, die de rege ring heeft ingeslagen, zal leiden „tot verbittering, opstandigheid en onrust, tot grote schade van ons Nederlandse volksonderwijs." Een Amerikaanse senator heeft- een -wetsontwerp Ingediend tot afschaffing van de schrikkeljaren. In het ontwerp worden de twaalf maanden- gehand haafd,- doch de kwartalen zouden alle uit 91 dagen bestaan. Deze nieuwe ka lender zou ingevoerd moeten worden op 21 Dec. 1950. In het plaatsje Kilie- roed bij Kopenhagen was reeds lang een :grote schaarste aan 1 oere-stukkeo. Die schaarste nam een einde toen een jong meisje haar bruidsschoenen kocht en -die volgens' oude Deense gewoonte betaalde met .6000 aan een snoer gere gen muntstukjes van 1 oere. Het snoer was acht meter lang. Te Kwintsheul In het Westland zijn de eerste Eranken- thalers uit de warme kas aan de veiling gekomen. De druiven brachten 1 per ons op. JoJanthe, het Duitse varkentje heeft zijn uitstapje naar Washington moeten opgeven. De weg van Hamburg naar Kiel is lang en de snode eigenaars kwamen, het slepen en duwen moe. op de noodlottige gedachte Jolanthe aan een boer te verkopen. Een twintig jarig Amsterdams meisje, dat al enige dagen in de Alkmaarse strafgevangenis zat; beviel het daar niet bijster. Toen zij bezoek kreeg va'n de gevangenisdok ter bekende zij in de plaats van haar zuster een straf uit te. zitten. Thans stond zij voor de Alkmaarse rechtbank wegens valsheid in geschrifte en bena deling van de Nederlandse staat. Het geval werd nogal gemoedelijk opgeno men. fie eis werd 10 of vijf dagen, de uitspraak komt nog. Een Duitse kapi tein te Bremen biedt voo? 2000 mark passage aan op zjju schip om Duitsers m geval van oorlog naar veiliger oqr- den te brengen. Gegadigden moeten zich haasten, want het schip fs een vrachtvaarder:' vanslechts 450. ton met accomodatiè voor niet meer dan 25 pas sagiers.» Herbert Henry Cross, een als „Big Herbert" bekendheid genietende Londense, taxi-ghaulieur, die met zijn 80 jarèn waarschijnlijk de oudste in'zijn beroep zal zijn, heeft besloten zijn werk neer te leggen en. plaats te maken voor Jongere collega's zoals zijn broer Jack, die nog maar 60 is. „Big Herbert" zou dit besluit waarschijnlijk nog niet eens genomen hebben, ware het niet dat hij onlangs werd bekeurd wegens te hard rijden/in" Hyde" Park. Het was zijn- eer- .ste overtreding sedert hij ln 1910 zijn koetsje voor een taxi verwisselde. Naar aanleiding hiervan deed zich een incident voor-met. de. rechter Morris Kothenberg, een- Joodse Amerikaan. Deze weigerde de demon stranten te berechten, zeggende: „II ben zo begaan met; de tienduizen den slachtoffers van de nazi-terreur, die Bevin verhinderd heeft een toevlucht -te vinden in het Joodse vaderland' en die;bij heeft, dóen ge vangen zetten op het eiland Cyprus, waar/zij lange maanden ,van nog meer lijden en vernedering héb ben moeten .ondergaan, dat ik mij niet bij machte gevoel in'diti-geval mijn rechterlijke functie naar, beho ren uit té oefenen. Ik-zal daarom deze "Saak verdagen totdat' de :bé- sehuldigden door eén anderemagi straat kunnen, worden géhoord". Plannen Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken,.."Acheson, heeft een persconferentie gehouden. Hij verklaarde dat hij het vraagstuk Duitsland met de ministers van bui tenlandse zaken van de'. Noord At- l^ntjschg landen, die in Washing ton arriveren om. het Atlantisch Pact te tekenen', zóu bespreken. Naar Acheson zeide, -waren er drié voorname oogmerken achter iedere bespreking van het Duitse pro-, bleem: - 1> Duitsland beletten, dat het nogmaals- èen bedreiging, ven de wereldvrede zou kunnen worden; - 2) Herintegratie -van Duitsland in de gemeenschap van 'Europa/als 'een constructief envredelievend lid; 3) Het. toekennen van meer ver antwoordelijkheid aan de Duitsers bij de regeling van hun éigen za ken.'- - Acheson zeidé. dat bijeenkomsten tussen de ministers van buiten landse, zaken. der landen van het Atlantisch Pact,,steeds vaker zou den worden gehouden en zij de ten uitvoerlegging van het pact, de economische vooruitgang van' West- Eucopa en alles, dat de tvei-eld- vfede raakte, zouden betreffen. Acheson zéïde verder, van plan. te zijn met enkele van. de ministers van buitenlandse' zaken te. spreken over 'de voormalige Italiaanse kolo niën. Het onderhoud ,van Dinsdag met graaf Sforza' was nuttig ge weest Acheson was. voornemens nogmaals een onderhoud met Sforza te hebben. Midden in de woelige stad hebben deze arbeiders' een rustig plekje gevonden op het dak van-de Nieuwe Beurs. Al die „rijksdaalders" in hét rond zijp glazen schijven, die- hier en daar moeten worden ge- repareerde De Eerste Kamer, dié Woensdag de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat-heeft behan deld was-op twéé punten volkomen eensgezind. Het" eerste punt betrof het Amsterdam-Rijnkanaal, De ge hete kamer betreurde het, dat de voltooiing, van dit kanaal is ver traagd en sommige kamerleden meenden, dat de regering het voor stel- .van Amsterdam had moeten aanvaarden, om. tot een; versnelde beëindiging van de werken te ko men. Met klem van argumenten' verze kerde. minister Spitzen echter, dat het Amsterdamse voorstel onaan vaardbaar was, daar dit precedenten zou scheppen. 'tweede punt, waarover roe rende eensgezindheid .heerste betrof de verén op de Westerschelde. Tot dusverre woTdt voor deze veerdien sten. geen-yèergeld geheven. De rege ring meetje'echter, dat de'ze toestand niet kan voortduren. De kamer had bij de behandeling, van dit' punt mèer succes dan bij het Het Nederlandse leger in Indonesië Jheéft vandSfeg officieel de plannen bekend gemaakt yoor de spoedige oprichting van een nieuw federaal leger in Indonesië. Deze nieuwe - Indonesische troepen zullen geleidelijk de plaats innèmeh 'van de in Indonesië zijnde Nederlandse troepen. In de bekendmaking wordt gezegd, dat dit jaar 18,000 Indonesiërs in het nieuwe leger zullen, worden opgenomen. Met de training van deze troepen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. bén zich aan Nederlandse .zijde ge schaard „in-de overtuiging hun land daarmede te dienen." eii met de wens ,,zo spoedig mogelijk, met de Nederlandse, troepen mede te wer ken tot bestrijding van die stromin gen, die.-na de overdracht van de souvereinlieit' de jonge staat zouden bedreigen", aldus" een mededeling van de territoriale commandant van West-Java, gen er aal-majoor E. En gels. Generaal-majoor Engels zei, dat de Siliwangidivisie in West-Java vele aanvallente verduren had, zowel van Nederlandse troepen als van de -zogenaamde Darul Islam- troepen; die de Islamstaat nastreven. Ten'behoeve van de bevolking, die hiervan zeer. grote last ondervond, is. van Pasundanzijde aan de leger commandant verzocht zijn medewer king te verlenen bij-de pogingen om onderdelen van de Siliwangidivisie te brengen - tot het staken van de strijd en. de onderdelen t.z.t. te re organiseren eri ts' herscholen en waar mogelijk om te. vormen tot vei- ligbeldsbataljons, waaruit eventueel federale troepen zouden, kunnen worden gevormd. Aanvankelijk .ver klaarde è'eri bataljon zich bereid, waarna er meer zijn gevolgd totdat in - totaal thans ruim. vijf bataljons zich hebben gemeld. Generaal-ma joor Engels sprak de hoop uit, dat- de goede bedoelingen van. deze ba taljons ook door de Overige Sili- wangitroepeni zullen worden -inge zien. Ruggegraat van deze nieuwe orga nisatie zullen de .bestaande veillg- heidsbataljons zijn, de federale sta ten én de voormalige republikeinse strijdgroepen, waarvan reeds ver schillende hebben getoond bereid te zijn om: met de Nederlanders samen te werken. De aanmelding, -recrute- ring en soldij zullen gebaseerd zijn op het schema, dat reeds voor de Veiligheidsbataljons is aanvaard. - Negen duizend man zullen voor infanterist worden opeeleid. terwijl de overige 9.ÖCQ in de luchtmacht •zullen dienen, de-intendance en an dere hulp-afdelingen. Het leger deelt mee.-dat de plan nen reeds zün goedgekeurd door dé Nederlandse regering in Batavia. In de bekendmaking wordt voorts gezegd, dat dé nieuwe federalisti sche .soldaten „aanvankelijk de hulp- van Nederlandse legerofficie ren en onderofficieren zulten be hoeven, die echter geleidelijk ver vangen zullen worden door Indo-, nesiërs". In afwachting van devorming der souvereine' Verenigde; Staten van Indonesië zal het nieuwe leger bekend staan als een „pre-federaal leger". De eenheden zullen onder juris dictie vallen van de federale sta ten, waarin zij gevormd zijn. Het Leger, legde de nadruk op de nood zakelijkheid het huidige .leger te vervangen, waarbij verwezen werd naar de Nederlandse plannen voor een spoedige overdracht der Indo nesische Souvereinlteit, Klaarblijkelijk doelerid pp de be richten omtrent samenwerking tus sen Nederlandse en republikeinse troepen in sommige delen van West-Java wordt in-de bekendma king gelegd, dat duizenden repu blikeinen reeds beseffen, dat weder opbouw belangrijker' is dan strijd en zich bij het nieuwe, leger wil len aansluiten. Vijf bataljons van de Republikein se Siliwangidivisie in West-Java heb- Het vleèsrantsoeüwordt op 250 gram per week gebracht. Volgende week Donderdag wordt een bon van 500 gram aangewezen, die veertien dagen geldig is. Hedenmorgen Is, vermoedelijk tengevolge van de zeer /dichte mist, eeh taxi op de weg Kerkrade—Heerlen tégen een bus van de L. T.'.M, gebotst. De passagier van de taxi. de Heer Van Herbertchs. werd op slaggedood, de chauffeur zwaar gewond/ Rijnkanaal. Een motie van de heer Kramér CArb-), -die na. enig ran geren door vertegenwoordigers van alle partijen werd mede onderte kend, noopte de regering de heEffing van ''eergelden bithans voor een. jaar op te schorten- Alsdan zal de situatie opnieuw onder ogen worden gezien. Ook de spoorwegen en de ATO vormen steeds eén teer punt bij de behandeling van de begroting van dit departement. De heer Kraayvanger <KVP> wenste een duidelijker inzicht in de vervoerspolitiek van de NS. Op dit punt kwam de minister hem tege moet, toen hij beloofde dat ter ver trouwelijke kennismaking van de kamerleden een financieel overzicht van dit bedrijf zal worden overge legd. Dezelfde - afgevaardigde waar schuwde tegen te grote bedilzucht van de staat. Hij hoopte dat de wet voor autovervoer goederen en-die ter regeling van de binnenvaart hel pend, zorgend en 'wakend zal. zijn» en niet zal uitblinken door bedil zucht- Een' der andere kamerleden die het vervoersprobleem aanroer de, meende dat de spoorwegen de naoorlogse^nuodfepestatid Hebben ge-, bruikt "óm" zich" genééluln eén hieuw kleed te steken, en daarmede de an dere vervoerstakken oneerlijke con currentie aan te doen. De minister stelde deze afgevaar digde de vraag of hij dan liever had gezien, dat er een zodanige sober heid ware betracht, dat men was doorgegaan met het materiaal uit de oorlog. In tegenstelling tot de heer Schalker (CPN) meende de mi nister dat dé lonen bij NS en ATO op een redelijk peil staan. Voorts ontkende hij. dat het beleid der spoorwegen erop is gericht met de renderende onderdelen van het bef- drijf, niet-levenskrachtige takken in stand te houden. Wat de ATO be treft, wordt er naar gestreefd een. tonnage te 'bereiken, die overeen komstig is aan het peil. dat ïn nor male tijden voor een dergelijk be drijf nodig zou zijn. Men vergete niet, dat onmiddellijk na de bevrij ding een bijzonder beroep moest worden gedaan op het autovervoer. Wat de vliegtuigindustrie betreft, meende de minister op grond van recente gegevens, dat men zich moet hoeden voor te groot optimisme. Op een vraag uit de kamer voor de bouw 'vatt een brug nabij Gorin- ehem deelde de minister nog mede, dat daarvoor thans geen gelden be schikbaar zijn. .Nadat de begroting zonder hoofde lijke stemming was aangenomen maakte de kamer nog een aanvang met de behandeling van de begro ting voor wederopbouw en. volks huisvesting. Om tien uur verdaagde de voorzitter de vergadering tot he denmorgen elf uur. Nachtarbeid voor bakkers bij komende feestdagen Blijkens een beschikking voor de ar beid ln hrood- en banketbakkerijen voor de week voor Pasen, de dagen voor en na de nationale feestdag, de dsg voor Hemelvaartsdag en de Vrijdag en Zater dag voor Pinksteren^ kan op' Zaterdag 16 April (de Zaterdag voor Pasen) en Zaterdag 4 Juni delZaterdag voor Pink steren) 's morgeits/vers brood worden vervoerd van. half acht af eri verkocht vari acht uur af. Kolonel Hoesni Zaim, op perbevelhebber van het Syrische leger, heeft zich vandaag tot „dic tator" uitgeroepen en een militair regiem In Syrië ingesteld, aldus een te Amman opgevangen bericht van radio-Damascus. In een proclamatie deelt Zaim het volk mede, dat hij de macht had overgenomen „m ,verband met de verslechterende toestand en om ons te bevrijden van de mensen, die nationalisten beweren te zrjn". In een tweede proclamatiè werd voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd en voor alle steden en dorpen een uitgaansver bod ingesteld van 6 uur v.m. tot nader order. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen van wapenen. Kolonel Zaim. die ook directeur- generaal van de veiligheidsdienst is' geweest, werd -in Mei van het vorig jaar stafchef van het leger. Syrië kwam In een politieke cri- S in het begin van December van het vorig jaar, toen het ruim twee weken zonder regering was» na het aftreden van het kabinet van Dja- mil Mardam Bey. Dit aftreden kwam na een algemene staking van drie dagen en demonstraties om de strgd in Palestina voort te zetten. Een nieuwe „nationalistische" regering onder Chaled el Azcm, die 16 December werd gevormd, kreeg tenslotte op 28 December een ver trouwensvotum van het parlement, na het langste debat dat ooit in de kamer was gevoerd. Reuter meld* uit Caïrc, dat de berichten uit Syrië onder de Egyp- tenaren grote sensatie hebben ver wekt. Men vraagt zich af, of het gaat om een eerste stap naar een „Groot-Syrië" (zoals voorgestaan wordt door koning Abdoellab van Transjordanië) of juist een poging zulks tegen te gaan. Officiële kringen te Caïro ont houden zich van commentaar., De leden van het .Syrische parle ment zijn, na de staatsgreep met spoed bijeengeroepen in verband met de vorming van een nieuwe regering. In de laatste tijd heeft zich in Syrië algemene ontevredenheid ge openbaard met de politiek welke de nu ten val gebrachte--regering- ten aanzien van Palestina/.'voerde.' Ook keerde de publieke opinie zich stërk- tegen de voorwaarden van de Frans-Syriache -monetaire overeen komst .welke het mogelijk maakte dat een oliepijplelding door Syrië zou worden geleid. Uit die laatste overeenkomst werd algemeen ae conclusie getrok ken dat de Syrische regering weer onder sterke buitenlandse invloed zou komen te staan en dat daardoor het streven naar politieke en econo mische onafhankelijkheid op mis lukking zou uitlopen. Een woordvoerder van de Israëli sche regering noemde de staats greep in Syrië een reactie op de onmacht van de ten val gebrachte regering, het hoofd te bieden aan de groeiende binnenlandse economi sche moeilijkheden en de corruptie in ambtenaarskringen. Door de staatsgreep vrorden dc plannen gedwarsboomd van de om vergeworpen regering, die voorbe reidende besprekingen zou beginnen met TTNO-vertegenwoordigers over een wapenstilstand met Israel. Het is zeer wel mogelijk dat de staats greep een ernstige terugslag zal hebben op de pogingen van dr. Bunche, vrede in het Heilige Land tot stand te brengen. De heer J, A. Potts te Min neapolis heeft een handschoen teruggekregen, die hij in Octo ber 1942 tijdens 'n luchtgevecht in de buurt van de Nederlandse kust verloor Een Duits soldaat, Hermann Hohn utt Miinchen, vond de handschoen op het Nederlandse strand. Potts' naam en zijn re gimentsnummer van de R.C.AJP, stonden er in. De avond, tevoren was een vliegtuig in zee gestort, dat Hohn voor een Brits toestel hield, tfij dacht dat de eigenaar van de handschoen om het le ven was gekomen en bewaarde de handschoen. Hij had hem bij zich toen hij aan het Oostfront streed en ook toen hij in Rus sische krijgsgevangenschap ge raakte, waaruit .hij eerst kort geleden werd ontslagen. Na zijn repatriëring zond hij de hand schoen naar het Rode Kruis te Londen ir de gedachte, dat hij zo wel in. het bezit van Potts' familie zou geraken. Bij onder zoek bleek, dat Potts' toestel niet was neergeschoten en dat hij springlevend was. Via de Amerikaanse ambassade, in Ot tawa ■kreeg de eigenaar rij" handschoen terug. Hij deelde ■mee, dat hij hem had gemist na een luchtgevecht bij de Neder landse'kust en dat hef toestel, dat in zee was gevallen een door hem neergeschoten Duits vliegtuig moet zijn geweest. ENIGS WAGENS YA.N DE VUIL AFVOER MIJ. met Haags stadsviiïl, dat anders naar Wijster in de provincie Drente .gaat ont daar in een broeiproces tot compost te worden verwerkt, zijn naar Denemarken gestuurd, waar het langs een andere weghet z.g. Dana-sgsteem, in compost wordt omgezet. De wagons met Dano-compost zyn thans naar ons land teruggekeerd en het Landbouwproefstation en het Bodem- kundig Instituut te Groningen zullen nu proefnemingen verrichten op uerscfultende grondsoorten ont na te gaan, welke soorten compost de beste resultaten opleveren, Medewerkers van het Landbouwproefsta tion bezig met het uitstorten van de verschillende soorten compost op de kle't-proefvelden te Ulrum. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Ouden van Dagen heeft zich gewend tot de minister van Sociale ^aken, met het verzoek een bijslag te verlenen op de uit kering van de noodwet Ouder domsvoorziening, gelijk aan de prismte voor het ziekenfonds. in koeltechniek; De -Ne.driflandse Fruittelers gaan. dikwijlsmét bun producten naar tentoonstellingen, tn hét buitenland. Op de Jaarbeurs in Utrecht Romen zfj "maar-zelden. Op deze 5Zste beurs Is evenwel een bijzonder fraaie ex positie Ingericht, op de derde étage. Vanwaar deze activiteit? Het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen. de Nederlandse Fruittelers Or^anïsatle. alsmede de groot- en kleinhandelsorgarilsaties hebben het publiek iets te vertellBn. Door de vooruitgang op koeltech- pisch .gebied is 'het tegenwoordig inogelijk, fruit zeer lang te. bewa ren, zo lang. dBt het Nederlandse publiek practisch het gehete jaar door vers fruit kan worden aange boden. Het aantal bewaarplaatsen wordt nog belangrijk .uitgebruld en dit zal op den duur voor de koper gan gunstige Invloed zijn op de prijs van het fruit,. In hef bijzonder in winter- en voorjaarsmaanden, i Deze - wij2iging;'ïn de afzet Is van ^root belang voor de-nationale eco nomie. Wij worden - onafhankelijk Van: het buitenland en besparen de viezen. In de taekomst biedt deze vooruitgang nog mogelijkheden tot export. In de vooroorlogse jarenwerden jn de voorjaarsmaanden slechts 7 millioen kg appelen bij de veilingen aangevoerd. In 1948 was,dit, mede door de rijke oogst van 1947, niet minder dan 43 millioen kg. Het grondoppervlak, dat in ons land voor de fruitteelt gebruikt wordt, bedraagt thans 60.000 hecta re en wordt nog elk jaar met onge veer 1500 H.A. vergroot. Nu we het toch over cijfers hebben: wist U, dat U verleden jaar 41 kilo 'fruit hebt gegeten? De Amerikaan at in dat jaar gemiddeld twee keer zo veel, namelijk 80 kilo- Dat was dan met inbegrip van. appelmoes.'jam, vruchtensap enz. Vruchtensap komt ér ook in Nederland steeds mee: in. Bierbrouwers hebben dat aan hun omzet al kunnen merken! De fruithandel zal door de zich ontwikkelende „bewaartechniek" steeds meer een wereldhandel wor den. Men. kan n.L' in de moderne koelwagens en -schepen hét fruit practisch vervoeren waarheen men wi]. De Nederlandse kwekers hou den daar al terdege rekening mee- Hun product „oogt" wel eens niet zo erg. Dat komt door het wisselval lige Hollandse klimaat. Maar de goede Nederlandse „bewaar-appei" is. wat kwaliteit en smaak betreft, belangrijk beter dan de prachtig glimmende (opgewreven?) Ameri kaan. Vóör de oorlog gingen jaarlijks 20 millioen kilo appelen naar Duits land. Daarvoor kwam evenwel een gelijke hoeveelheid terug Uit Ame rika. Over de toekomstige fruithan del met Duitsland' is nog vrijwel niets bekend. De export is over het geheel nog betrekkelijk gering. In het afgelopen jaar verkochten wij 15.000 ton peren aan Engeland en een hoeveelheid appelen aan Zwe den en Tsjecboslowakije. In Decem ber a.s. krügt Engeland wëderom 10.QOQ ton appelen en 15.000 ton pe ren, Met betrekking tot de econo mische unip met België en Luxem burg is men in fruittelerskringen nog wat gereserveerd, doch men ziet het in ieder geval zo, dat er een con- sumptiegebied bij komt/ Ai deze mededelingen werden Dinsdag op de Jaarbeurs aan een aantal journalisten gedaan door de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen, de heer P- van Straalen, bestuurslid van dit bureau de heer C. Boudewün, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, ir. A. W. van der Plassche, Direc teur voor de -Tuinbouw-eri verte genwoordigers dergroot-* én klein handels-organisaties. Volgens de „Daily Tetegraph" is maarschalk Tito begonnen de Joego slavische steun aan de Griekse gue- rilla-stryders te beëindigen. Dg Ween.se correspondent van het blad schrijft dat zelfs nadat Joego slavië uit de Cominform was gezet, deze voor de guerilla-strijdtrs waardevolle steun werd ver leend," „Er worden steeds meer bewijzen geleverd voor het feit. dat de Sow- jet-Unie bezig is Albanië ap uitge breide schaal in te richten als een bruggehoofd, van waaruit de Co minform zyn ideologische inval van Joegoslavië kan organiseren", schrijft de correspondent verder, die hieraan nog toevoegt: „In Joegoslavië zelf bestaan nog steeds geen aanwijzin gen, dat lito veel heeft te vrezen van de machinaties der buurstaten van het land, tenzij deze gewapen derhand door de Sowjet-Unie zou den worden gesteund. Ook iin Macedonië, dat altijd een mogelijk centrum van moeilijkheden is. hebben in de laatste tijd geen noemenswaardige versterkingen vsn de Joegoslavische garnizoenen plaats gevonden."' Uit gezaghebbende Britse bron is thans bevestiging ontvangen, dat de eerste gecombineerde manoeuvres van de Westerse Unie in Juni in 'het Kanaal en de Golf van Biskaje wor den gehouden onder bevel van ad miraal Mac Gregor, opperbevelhéb- br vari de Home Fleet. Aan de ma noeuvres wordt deel genomen door luchtstrijdkrachten een honderdtal oorlogsbodems, waaronder geen pantserschepen., doch wel vliegdek schepen, kruisérs, torpedojagers en lichte eenheden van de vier betrok ken (Britse, Franse, Nederlandse en Belgische) vloten. DE invoering van het vrouwen kiesrecht was een der belang rijkste overwinningen van het fe minisme. de moderne vrouwenbe weging. De verovering van dit - kiesrecht was echter slechts een deel van de strijd der vrouwen beweging, het gold zelfs niet als doel op zich zelf, maar als middel om door deze hefboom verbete ring te verkrijgen in de economi sche wettelijke positie van de vrouw. Het ging in. de eerste plaats om het recht op arbeid, want wet telijk lag dat recht allerminst vast, al werd mee-arbeiden van de vrouw uit arbeiderskringen als een soort noodzaak getolereerd. De enorme aanwas van deze soort vrouwenarbeid ontstond na de in voering der machines, die steeds •meer mannen, vrouwenen kinderen konden gebruiken om haar massa producten te vervaardigen. Toe zicht op arbeidsvoorwaarden, leef tijd, lonen werd eerst langzaam aan onder de druk der vakbewe- ging mee ingevoerd en wettelijk vastgelegd. Sedert 1909 vormt de vrouwenarbeid, bijna constant, 25 pet. van alle beroepsarbeid. Diezelfde arbeid van de vrouwen uit de beter gesitueerde kringen werd tot het midden van de ne gentiende eeuw door de heersende zeden eenvoudig verboden, on danks het feit, dat_ het gezins- werk door de machine'en de fa briek de dochters des huizes uit de hand geslagen was. Toen be gon die tragische strijd 'om vrij heid van arbeid, waarvoor in alle landen de pioniersters gestreden en geleden hebben, en die in Ne derland met de overwinning be kroond scheen te zijn, totdat voor al in de jaren na 1930, voorna melijk onder invloed van de werk loosheid, een reactie is ingetreden, die veel van het gewonnene weer dreigt verloren te doen gaan. Had de regering in 1923 bepaald, dat de huwende ambtenares moest worden ontslagen uit overheids dienst met uitzondering van de onderwijzeres, in 1932 volgde ook. het ontslag van de huwende on derwijzeres en in 1936 het ontslag van de gehuwde. Maar men wil de beroepsarbeid van de vrouw nog verder terug dringen; er wordt gewerkt aan een verbod van arbeid in over heidsdienst voor alle gehuwde vrouwen, onder het motief, dat een gehuwde vrouw,die naast haar gezinstaak beroepsarbeid op zich- neemt,- haar -gezin -verwaar loost. Hoewel hiervoor geen erikel bewijs kan worden geleverd, is het wel opmerkelijk, dat deze stel ling altijd slaat op de-intellectuele beroepen, die een vrouw kan uit oefenen. Het geldt blijkbaar niet voor de gehuwde vrouw, die, door welke omstandigheden dan ook, b.v. omdat het loon van de man ontoereikend is, als arbeidster in de fabriek moet werken. Er is dus een. belangrijk verschil tassen de houding tegenover de vrouw ln overheidsdienst en die in het be drijfsleven. In de brochure Uit spuit, de bocht weer uit?", die door het comité tot verdediging van de vrijheid van de arbeid van de vrouw is uitgegeven en waar in door Mevr. A, E.'J. de Vries- Bruins een schat van materiaal is verzameld en gerangschikt met betrekking tot dit onderwerp, wordt onomwonden gezegd, dat men in de meer intellectuele be roepen de concurrentie van de vrouw vreest en haar daarom poogt terug te dringen. Bij de ar beid in loondienst doet men dat nog niet, omdat men haar daar nog nodig heeft. De verbittering, die uit deze woorden spreekt is begrijpelijk, wordt nog begrijpelijker als/men' in een resolutie van de Economi sche en Sociale Raad der Y.N. leest, dat de Raad de leden van de V,N. aanbeveelt om vrouwen, hetzij gehuwd o£ ongehuwd, gelij kelijk met mannen benoembaar te' maken in alle takken van over heidsdienst en om bij het benoe men van delegaties naar organen der V.N. en andere, internationale conferenties vrouwen op gelijke basis met mannen in aanmerking te doen komen; De Nederlandse delegatie moest'zich helaas van' stemmen onthouden, in verhand met' het standpunt van de Neder landse regering... Maar het rad der geschiedenis laat zich niet terugdraaien. Minis ter Maarseveen heeft een nader onderzoek toegezegd, nadat vrou wen van alle richtingen zich had den aaneengesloten om de strijd vpor haar rechten te leveren. Mo ge deze strijd met succes bekroond worden! Met Ingang van 1 April zal bet zijn toegestaan lichtreclames te branden voor zover deze dienen voor de aanduiding van de naam van het bedrijf waarop deze reclame ts aangebracht. Ket ver- lichten van reciameslagzihnen e.d. Is dua niet toegestaan. Er moet op worden gerekend dat ln. fle komende wintermaanden met het oog op de belasting van de electrische cen trales in de spitsuren ook aan de rt- clameverlicbttng weer ingrijpende be perkingen zullen worden opgelegd. IETS MINDER ZACHT Weersverwachting, geldig tot Vrijdag avond. Overwegend droog weer met nu en dan overdrij- - vende wolkenvelden en op vele plaatsen tijde lijk mist. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Vannacht op en kele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag Iet® la gere temperatuur dan. vandaag. - 1 April: Zon,, op 6.1.6, onder 39.13 uur: Maan op: 7.06. onder 22.44 uur. 1 April: Hoog water te Rotterdam: le tij 6.11 uur, 2e tij 18.38 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1