fi Hans kocht een bromtol oeii! Duitsland en de grenscorrecties Spelers" in Holland en hun tegenspelers in Londen Snufjes uit Amerikaanse droomkeuken Gabriëls en Van de Pol in adembenemend duel Geheimen rond het England-spiel 3) Schreieder had reeds vóór de oorlog relatiec met het buitenland De vreemde geruchten rond Bingham MEVR. ROOSEVELT meest bewonderde vrouw Als vrouw op de Jaarbeurs Zoekt u soms een landhuisje? JS&-. Het stoute-kinderenhuis Voor wedstrijden voor damkampioenschap Van Hassel vestigt record Zaterdag 2 April 1949 3 STEL VAST WELKE BEDOELINGEN de geallieerden hebben op het gebied van spionnage en sabotage In Nederland, Probeer, door middel van eigen agenten of door gebruikmaking van agenten, die in dienst van dc geallieerde oorlogvoering staan, door te dringen tot de Brits Nederlandse geheime dienst, ontfutsel alle denkbare geheimen aan het desbetreffende hoofdkwartier in Londen, sticht verwarring en probeer alle middelen, die dc vijand mocht aanwenden, tegen hemzelf te keren". Dat was de opdracht, waarmee Obcrsilentnant Hermann Giskes, de toen 45-jarige leerhandelaar hit Hamburg, op 10 Augustus 1041 naar Nederland kwam. Hu was weliswaar reeds een geroutineerd Abwehrmann, maar toen hü als afgezant van de later beroemd geworden admiraal Canarls In Den Haag zijn duister werk begon, had h|j toch de eerzucht, een groot 6pel op te. zetten en dc goede roep, die reeds van hem uitging, door sprekende daden tc bevestigen. Daarin is hij het Is de droeve waarheid, die erkend moet worden tot grote schade van de geheime dienst der Engalsen en Nederlanders en tot ellende van de Nederlandse illegaliteit, volkomen geslaagd. VAN HET VOOBJAAR 1942 AF heeft Glskes nauw samenge werkt met de man, die van alle in Nederland werkende Duitsers de grootste publiciteit en de meest treurige vermaardheid zou krijgen: de SD-Krimïual Dircktor Joseph Schreieder. Men heeft van zekere zijde beweerd, dat - Schreieder een betrekkelijk onbelangrijk politïe- rnar.netje was. die - slechts dank zij de leiding van Giskes tot grote pres taties kwam. Dit is dwaasheid. Toen Schreieder in het begin van de bezetting naar Den Haag kwam had hij in Duitsland reeds oen grote naam als werker in de contra-spion- nage. In 1932 had hij aandeel in het oprollen van de tegen Hitler gerichte organisatie-Roehm; in 1934 speelde hb een rol in de voorbereiding van landverraadproeessen; een jaar later ontmaskerde hij een Indische vrouw, die als agente van de Russische KN VD in Duitsland opereerde. Het staat vast. dat Schreieder, die van huis- uit overtuigd katholiek is, in die ja ren met hart en ziel achter de Nazi beweging stond. Des te merkwaardiger moet he^ daarom worden genoemd, dat hij in 1938 plotseling contact met het bui tenland blijkt te hebben! Het staat onomstotelijk vast, dat tnen in dat jaar b.v. in Liechtenstein zoveel ver trouwen in Schreieder meent te mogen stellen, dat de regering van het kleine vorstendom zijn hulp in roept, als er geruchten gaan, dat de S.A. van Voralberg (Oostenrijk) Liechtenstein wil overrompelen en wil inlijven bij bet Groot-Duitse Rijk. Op dat ogenblik is Schreieder onder leiding van dr. Harster werk zaam bij de grenscontrole in Bre- genz (althans zo heet het officieel, m werkelijkheid zal zijn werk wel meer met spionnage te maken heb ben gehad), Welnu: de regerings- president van Liechtenstein, mr. dr. Hoop, gaat in 1938 naar Schreieder toe en vertelt hem van de geruchten over een op handen zijnde overval op zijn land. Sterker nog: hij roept de hulp van Schreieder in tegen de Vorarlbergse S.A. om de Putsch te voorkomen. En Schreieder is wel willend en voorkomend en.... er komt geen overval van de S.A. Merkwaardige vragen Hierr doemen .een. paar merkwaar dige vragen op: Hoe kwam de rege ringspresident van Liechtenstein er toe; zich persoonlijk in verbinding te istelien met een figuur uit het enorme corps der Nazi-spionnen, als hij niet bij voorbaat de zekerheid heeft gehad bij deze man (Schreie- dei;l) aan het juiste adres te zijn ge weest? En over welke invloedrijke relaties heeft Schreieder in die tijd beschikt, waardoor het mogelijk werd bestaande plannen van Hitler's stormtroepen ongedaan te maken? Moeten wij hierin de hand zien van de later wegens zijn samenzwering tegen Hitier opgehangen Canaris? En houdt daarmede wellicht ook verband het feit. dat de Abwebr in Nederland, met medeweten van Schreieder. ook in de oorlogsjaren nauw contact met Canaris onder hield via de wonderlijke en moeilijk thuis te brengen figuur van ..Onkel Richard", die tussen Berlijn en Den Haag heen en weer reisde? De beantwoording van deze vragen die wellicht grote con sequenties moet hebben voor de beoordeling van de achtergron den van het England-Spiel laten wij met vertrouwen over aan de Parlementaire Enquête commissie, die, blijkens het thans gepubliceerde eerste deel van haar rapport, geen moeilijk heden vreest als het er om te doen is de waarheid te achter halen. Giskes en Schreieder werden bij hun werk geassisteerd door een paar deskundigen: Ernst May, de Pruisi sche boer met zijn fenomenale aan leg voor het ontcijferen van codes en luitenant Heinrich, de chef van de Peiltrup, die een grote bekwaam heid had in het hanteren van alle mogelijke radio- en. peilapparaten. Daarnaast werkten, voor wat de arrestaties betreft, een heel stel V- m arm en en het commando-Schreie der. Een afdeling Frontaufklarings- Iroepen en de chauffeurs van de Eahrbereitschaft in Den Haag wer den steeds „ingezet" voor het opvan gen van de geparachuteerde agenten en containers. Dc mensen in Londen Tegenover dit ingespeelde team Duitsers stonden in Londen ener zijds de Engelse S.QJ2., een oorlogs- ïnstantie, die niet verward moet •worden met de oude onovertroffen Secret Intelligence Service en dc Ne derlandse geheime dienst, die aan vankelijk in verschillende vormen en onder variërende leiding werkte en die later geconsolideerd werd als onder-afdeling van de M.V.T. (Mili taire Voorbereiding Terugkeer) on der de naam Militaire Inlichtingen Dienst (M.I.D.) In het begin werkte aan de (voor lopige) dienst mede de vroegere Haagse hoofdcommissaris Van 't Sandt, die zich echter, ver voor het England-Spiel begon, terugtrok om dat hij het amateurgedoe niet langer mede met zijn verantwoordelijkheid wenste te dekken. Een figuur, die al spoedig grote invloed kreeg op de gang van zaken was mr. R. P. J. Derksema, een ambtenaar van bet departement van justitie, thans raadsheer in het Bijzonder Gerechts hof te-Arnhem. Met de door zijn dienst geparachuteerde agenten be gon het England-Spiel, dat voort duurde-toen'de MJJX optrad onder leiding.van kolonel (thans generaal) De Bruyne. Kolonel De Bruyne was tegelijkertijd inspecteur van alle m Engeland aanwezige Nederlandse troepen en hij moest het werk van de M.ldX-dus vrijwel geheel overla ten aan zijn medewerkers kapitein Lieftinck en-lui tenant-ter zee Schilp. Majoor Seymour Bingham Men bedenke hierbij twee dingen: dat onze geheime dienst aanvanke lijk werd geleid door amateurs en dat het zendverkeer geheel in han den was van de Engelse dienst waarvoor als oontactman optrad ma joor Seymour Bingham. Over deze majoor Bingbam en diens familie zijn door tot oordelen onbevoegden tal van geruchten in omloop gebracht. De Nederlandse majoor K. de Graaf heeft zich niet ontzien in een persconferentie rond uit te verklaren, dat Bingham de grote verrader is in het England- Spiel; in zijn roman „Carnaval der Desperado's" borduurt hij (zij het dan ook met nogal scheve steken) op hetzelfde stramien voort. Ook de Rotterdamse advocaat mr. J. E. van der Starp heeft in zijn verwarde en verwarrende brochure de naam Bingham genoemd. De voornaamste geruchten zijn: Seymour Bingham zat als verrader voor de Duitsers in Engeland, zijn broer (of neef) had een functie bij de S.D. in Den Haag en werkte nauw samen met Giskes en Schreieder. Het sinistere verband is duidelijk! En dan wordt cr verder (zelfs in vooraanstaande Haagse kringen) het gerucht doorgegeven dat Bingham na de oorlog bi.i de En gelse regering in ongenade is geval len en naar Malakka is gestuurd. Een enkel verhaal eindigt zelfs met vuur peloton en begrafenis. Noch majoor De Graaf, noch mijnheer Van der Starp, noch de ongenoemde veel weters hebben gelijk. De zaak ligt aanzienlijk anders. Wij zullen het in een volgend artikel aantonen. Fanny Blankers op de tweede plaats „Welke van alle nu levende vrouwen, leden van de Konink lijke familie niet meegerekend, be wondert U het meest?" vroegen enquêteurs en enquêtrices van het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie aan vele mannen en vrouwen over het gehele land ver spreid. Dit zijn de tien vrouwen, die het Nederlandse publiek 't meest be wondert: Mevrouw Roosevelt 13% Mevr. Fanny Blankers-Koen 8% Mevrouw Spoor 2% Mevrouw Tsjang Km Siek 1% Jo Vincent Marie Koenen Deanne Durbin Anna Pauker Louise Schroder Ingrid Bergman Jo Vincent, Marie Koenen enz. werden door minder dan 1% van de ondervraagden genoemd. Op deze 10 volgen nog o.a. Sis Heys- ter, Jo van Ammers-Küller, Marie ne Dietrich, Shirley Temple, Bette DaVis en Myrna Loy. Mannen en vrouwen hebben te gen de verwachting in ongeveer dezelfde smaak. De vrouwen we ten alleen wat meer en vaker vrouwen te noemen, die ze bewon deren, dan de mannen. Zo noemt 16% van de vrouwen- Mevrouw Roosevelt en 9% Mevrouw Fanny Blankers-Koen tegen resp. 10% en 7% van de mannen. Interessant is in dit opzicht een vergelijking met de meest bewon derde mannen. De meest bewon derde man in de N.I.P.O.-peïlingen is Churchill; maar hij werd ge noemd door „slechts" 9% van het Nederlandse publiek. Minister-president Drees is twee de en haalde 5% in October 1948. Mevrouw Roosevelt en Mevrouw Fanny Blankers-Koen worden dus door meer mensen genoemd dan de meest bewonderde mannen! 'f'-'V Ó-, A-irV OP DE WERF VAN DE FIRMA SCHUT in Martenshaek (Gron.) wordt met man en macht gewerkt aan de reddingboten voor de „Oslofjord" het vlaggeschip van de Norsk Amerika Linje, dat vandaag bij de NDSM te Amsterdam, door kroonprinses Martha van Noorwegen wordt ge doopt. Deze reddingboten werden geheel van a'uminium vervaardigd en zijn zo geconstrueerd, dat ze niet kunnen zirikt Zelfs indien de bo ten vol water lopen, zullen de motoren blijven draaien, zodat een maxi mum aan veiligheid is gegarandeerd (Van een eigen verslaggeefster) Ineens stonden we voor „het" snufje dat deze Jaarbeurs in Utrecht ons vrouwen biedt; blin kend wit en gestroomlijnd glans de 't ons tegen, 't Scheen zo weg gelopen uit een Amerikaanse droomkeuken. Het heeft de afme tingen van een radiotoestel en de capaciteit voor een normaal klein gezin: het electnscheoventje met twee kookplaten van Franse ma kelij. Stelt v zich voor: als jongge trouwd stel dat op één of ander halve kamer woont, zet je het hele gevalletje desnoods onder in. de kast, waar anders de brood trommel pleegt te staan. Als je wilt koken haal je het te voor schijn, zet 't op een klaptafeltje laat 't na gebruik afkoelen en bergt 't dan weer op. Kom je over een aantal jaren eens xn een echt eigen huis, compleet met keyken te wonen, dan staat het eleetrisch oventje bijvoorbeeld op de hoek van de aanrecht Zijn de twee kookplaten dan niet meer vol doende. dan brengt een tweepits gasstel voldoende uitkomst. De kwaliteit en de uitvoering zijn zodanig dat het de moeite waard is er voor te sparen. Dezelfde fabriek demonstreert een electrische wasmachine, die voorlopig nog niet te leveren zal zijn en bovendien zeer hoog in prijs zal worden. Deze wasmachi ne brengt bet_ water zelf op tem peratuur en in de ingebouwde Een klein handig eleetrisch oventje met twee kookplatenda.t u zo op een hoek van de aanrecht kunt zetten. Dit aardige zomerhuisje 'heeft slechts één ruimte van redelijke afmeting; daarbij is het schrikwek kend duur. centrifuge wordt het goed even later drooggeslagen. Wringen over bodig. Een droom, die voor de meesten onder ons wel tp eeuwi gen dage een- droom zal blijven... Een luxe die we ons wel zullen kunnen permitteren is een gas- broodrooster, waarvan het rooster opklapbaar is, 20dat het met de vaat mee gewassen kan worden. Opgevouwen gaat het in de la. We zijn nog steeds in de keu ken. Voor weinig geld koopt u een klemmetje voor de rand van uw pan, waardoor u nooit meer de aardappelen bij het afgieten in de gootsteen laat rollen. Een snel- klutser met glazen potje of een spiraal klutser helpen a uit de na righeid als u eiwit moet kloppen en u niet over de vaardigheid van een banketbakker beschikt. U kent natuurlijk van gezicht de mooie z.g. „keep hot-tea pot", met metaal en vilt bekleed. Iets dergelijks is nu ook verkrijgbaar voor koffiepot met een filter in de pot. De koffie blijft twee uur gloeiend heet. De thermos-melk- kan van Vi liter houdt de melk 2t uur king op zeer hoge tempe ratuur (zonder zuur worden!) Stelt u zich het bovenstuk van een kinderstoel voor, compleet met potje en telraam. op vier pootjes. U klapt het hele* zaakje dicht en neemt het mee op reis of waar heen u wilt. Heerlijk leek ons ook het En gelse gaskacheltje. Het heeft 't model van een electrische straal- kacheï. 't Verwarmt de lucht en geeft tegelijk ook uitstralende hit te zonder een droge atmosfeer te veroorzaken. Het gaf zoveel warm te dat we vlug ergens anders gin gen staan. En wat zegt u „van de fluitketel van verchroomd koper, waaraan u uw vingersniet meer branden kunt? Een houten handvat, waar in een knop. U drukt erop en de dop van de ketel springt open. Keurig uitgevoerd. Van staaldraad wareneer ver schillende handige artikelen een klein, pretentieloos rekje dat achttien eieren kan bevatten, een gioente- en fruitrek dat u aan de keukenmuur kunt hangen, twee verdiepingenheeft het. Ook nog een groentewasser, 't lijkt net twee metalen zeven tegen elkaar. Alle mogelijke andere artikelen Zijn weer in vooroorlogse kwali teit verkrijgbaar. Zo zijn bijvoor beeld de werkelijk goede strijk bouten betrekkelijk weinig in prijs gestegen en worden door alle bo nafide firma's weer vervaardigd. We zijn ook een kijkje gaan ne men op de Croeselaan, Daar was een vak gereserveerd voor land huisjes en woonwagens. Wat daar te zien viel was ongetwijfeld aar dig, doch merendeels schrikwek kend duur. We zagen ook het hierbij afge beelde zomerhuisje, dat als inte rieur slechts één ruimte van rede lijke afmetingen heeft. Wel zijn al deze bouwsels vak- kundig vervaardigd, voorzien van goed isolerend materiaal en zij voldoen aan vele technische eisen. Als oplossing voor het woning vraagstuk echter stellig nog te duur. I DF, KINDERKRANT" LET is weer tol tijd. Je ziet alle kinderen met hun zweepjes cn snorrende tollen en nu moet je boren wat Hans overkomen as. Hans had ook een toi, een ge wone houten tol, wat verveloos en kaal. Het ding deed het goed maar Hans z'n vriendje Joost had een echte bromtol. Een blauwe met gouden randjes, veel en veel mooier dan de zijne. Mag ik een bromtol kopen, moeder, vroeg. Hans, Jongen, zei z'n moeder, nu moet je eens ophouden met za niken. Je hebt pas geleden een nieuwe trein gekregen, die staat alweer in de kast, doe bet nu maar eens met je gewone tol. die is goed genoeg. Hans mokte en sloeg kwaad met z'n zweepje in het rond. Toen draaide hij zich om en ging maar weer tollen op straat. Het ding deugde toch echt niet, vond Hans. Telkens wond hij hem weer stijf op en liet hem draaien op het gladde trottoir, maar na een ogenblik kantelde hij weer. Waarom moch hij nu niet zo'n bromtol kopen? Woedend gaf Hans zo'n harde klap tegen het houten ding, dat het meters ver wegsprong. Weg was ie. Tjonge, waar zou die tol gebleven zijn. Hans zocht over het hele trottoir, hij zocht en zocht, maar nee. nergens, was die tol te vinden. En daarwat was dat? Er lag iels op straat, een ding.Hans raapte het op: het was een leren portefeuille. Dat was een vondst. Hans - stopte het ding in zijn zak en ging in een portiek staan om te kyken wat er in zat. En toen klopte zijn hart snel ler. Er zaten papieren in. daar keek hii niet verder naar. Er zat een tabakskaart in maar ook geld. Papieren guldens en verder bankbiljetten, waar Hans cck niet verder naar keek, Maar die guldens, zie je. die papieren gul dens. Als hij er drie afnam zou hij een bromtol kunnen kopen. 't Was gek met Hans. Als hij er even langer over had nage dacht, zou hij stellig zo iets niet gedaan hebben, maar nu, het was of hii betoverd was door het idee van die bromtol. Hij zette het op een drafje, liep naar de speelgoedwinkel op de hoek en toen de juffrouw vroeg, wat hij hebben wou, wees hij met een bevend vingertje naar de blau we bromtol in de étalage. De juffrouw zette hem voor Hans neer. Hans legde drie gul den op de toonbank. En toen op eens stond hij op straat met de mooie blauwe bromtol in zijn hand. DS zon scheen, het trottoir yss glad, waarom zou hij" niet ineens gaan tollen? Maar Hans voelde nu heel duidelijk de por tefeuille in zijn zak. De porte feuille, die hij direct naar de po litie had moeten brengen, en waar hij uit had gestolen. GESTOLEN, het was een vre selijk woord en nu pas besefte Hans, dat hii werkelijk een dief was. Hij ging op een stoep zitten en zag in de verte een politie agent aankomen. Zou die het al weten? Wat moest hü doen. O, o, wat moest hij doen? Hij vluchtte maar weer naar een andere portiek in een zij straat waar het heel stil was. Daar probeerde hij even rustig na te denken. Zou hij naar huis gaan en alles aan moeder vertel len? Hij stelde zich moeders ge zicht voor. als ze dat zou horen. Nee, nee. hii durfde niet. Zou hii naar de politie gaan en eerlijk alles opbiechten? Maar hij had drie gulden gestolen en wie weet wat de politie met hem doen zou. Misschien wel de ge vangenis. Hans voelde de drup peltjes op zijn voorhoofd komen van angst. Voorzichtig nam hij de porte feuille uit zijn zak en keek erin. Behalve het geld en de papie ren zat er ook nog een kaartje in: H, J. Peters, arts. stond erop. En verder: Populierenstraat 9. Die meneer was dus dokter, een dokter in de Ponulierenstraat. dat was vlak bii. En het woord dokter maakte Hans opeens ge ruster. Hii greep de portefeuille, ren de de straat uit en even later stond hij op de stoep van dit huis. De dokter was bezig, zei het meisje, hij moest maar even in de wachtkamer gaan. Daar stond Hans; de deur ging open en een oudere man kwam binnen. Hans ging meteen naar hem toe, strekte zijn hand uit en fluisterde: Ik heb Uw portefeuil le gevonden. Het gezicht van dokter Peters werd opeens stralend. Maar jon gen, zei hij dat is een enorme verrassing, daar Bad ik niet meer op gerekend. Weet je. het is niet alleen om het geld, maar er zit ten ook papieren in, die ik on mogelijk kan missen. "Wel wei, hij pakte de portefeuille, keek Hans aan en zei: Wou je me nog iets zeggen? TriDEN begon Hans te huilen. Hij liet de blauwe bromtol zien en zei: Ik heb er drie gul den uitgenomen voor.dit. Toen nij door zijn tronen heen opkeek, had de dokter een streng gezicht. Hij zei: zo, zo, tja, dat is niet zo mooi, rn'n jongen. Je zult me die drie gulden toch moeten terugbetalen. Heb je die? Nee, zei Hans angstig. Dan zal ik je bromtol in be slag moeten nemen, zei dokter Dat was een oplossing en Hans §af met een bijna bli] gezicht de romtol af. Toen schreef dokter Peters het adres van Hans op en gaf hem een hand. Ga maar gauw naar huis, zei hij en vertel alles aan je moeder. Toen Hans al bijna op de stoep stond, nep dokter "hem na. De eerlijke vinder krijgt altijd een beloning, zei hij. Jij bent een eerlijke vinder, want je hebt alles teruggegeven. Hier is je beloning en hij gaf Hans de blauwe bromtol. Tot Zaterdag 1102 t WEET Je nog wel. dat er de vonge Zaterdag m de Kinderkrant een plaatje stond, waar jullie zelf een versje bu moest maken? Nu, er zijn al heel wat versjes binnen, en hele aardige zijn er bij. Een paar dagen heb je nog de Ujd, als je maar zorgt dat je versje voor Zaterdag op ue redactie van onze krant is, dan maak je nog een kans, Doe je best. A AN de weg naar Heïieman- sluis staat het Stoute-Kinderen-Huis, allemaal kinderen wonen daar, honderd kinderen bij elkaar, allemaal willen ze stoute dingen heel hard schreeuwen en heel hard zingen gillen van: Hoe! en gillen van Hei! Is daar dan geen meester by? Ja zeker. Meester Joachim B. de Waard heeft een griezelig lange baard, meester Joachim is aZtyd buiten zichzelf van kwaaiigheid. Stilte, roept hij, bengelsvlegels, allemaal krijg je honderd regels Maar de kinderen roepen: beeèè! o, oj o, wat schandelyfe, ?tê? Ja zeker 's Morgens zie je dt^-kinderen gaan, joelend over de oprijlaan, trekken aldoor aan de baard van meester Joachim B. de Waard, klimmen in bomen en hangen aan hekken, tieren en gillen en schreeuwen ais gekken. Zeg eens, hoor jij ook niet thuis in dat Stoute-Kinüeren-Hui3? JNee toch? Te Almelo werden Vrijdagavond de partijen gespeeld van de vijfde ronde van het voor-tournoDi om het Nederlands kampioenschap. De uitslagen luiden: B. Dukel-O. Doornbos 1-1 J. Metz-J. Baas 2-0 F. Gordijn-O. Drenth 1-1 De partij P. Ligthart-A. Jurg werd niet gespeeld, aangezien Jurg zich uit het tournooi heeft terug getrokken. Een klein spel-demonstratle, zoals men maar zelden ziet. werd dc toeschou wers Vrijdag In Ki asnapolsky te Am sterdam opgediend tijdens de werstrij den om hot wereldkampioenschap kader 47/2 door de twee knapste biljart-teek. nlci van dit tournooi: door Gabriels, die DE Duitsers zijn door het dolle heen. Een der meest kenmer kende verschijnselen daarvan is de kunstmatige hysterie, die allerlei hoge Duitse autoriteiten nu uit alle macht aankweken tegenover de grenscorrecties. Wat zou er gebeu ren als de Duitse autoriteiten in de Russische zone het zouden wa gen, slechts een heel klein gedeel te van de agitatie op touyr te zet ten, die thans tegenover de mini male grenscorrecties langs de wes telijke grenzen van Duitsland gaande is. En toch hebben zij aan hun Sla vische buren een machtig verlies aan territorium geleden. Een groot Stuk Duitse geschiedenis in Mid den Europa is er door vernietigd. Acht millioen Duitsers zijn, be rooid, uit dat verloren gebied ver dreven, zonder enig behoud van recht, zonder enige vergoeding. Het is een volksverhuizing zoals alleen China, bij bijzonder grote rampen misschien heeft gekend. Het is een heel harde bestraffing ge weest voor afzichtelijke nationale wandaden, waarbij -zelfs de ver woesting van zijn grootste steden door bombardement, als volks ramp, in het niet verzinkt. Want deze verwoesting heeft de levens mogelijkheden van Duitsland voor de toekomst oneindig veel minder aangetast. Duitsland is, door de annexaties in het Oosten, zwaar verminkt. En tegelijk is het be rooide overige Duitsland belast met een invasie van bevolking, die het totale zielental van Scandinavië bedenkelijk nadert. De Duitsers in het Oosten houden zich echter stil. Velen hunner die volstrekt geen communisten zijn, spelen het klaar de Russische bezetters daarbij nog een vriendelijk gezicht en"- volgza-' me medewerking te verlenen. Daarvan kunnen hen zelfs de vre selijke verschijnselen, waarmede do Russische bezetting des lands gepaard ging, en de mensenroof die daarop gevolgd is, niet afhou den. Zij hebben steeds geleerd harde meesters te gehoorzamen. En zij herkennen de stem, die met meedogenloze strengheid gebiedt. Stel daar nu tegenover de grens correcties in het Westen, over hun hele lengte, langs vier landen. Men deelt ons mede dat al die recht trekkingen met elkaar een gebied betreffen van ruim 135 vierkante kilometer. Wij hebben in ons land gemeenten, wier oppervlak veel groter Is. Wij slaan een lijstje op, doen op goed geluk een greep, en zien dat Apeldoorn 340 vierkante kilometer groot is. En Ede ruim 329 km2, Van die 135 vierkante km. krijgt Nederland maar een gedeel te. Het omvat geen enkel flink dorp, geen door de Duitsers bloot gelegde bodemschatten. ALS de Duitsers enig inzicht hadden gehad, zouden zij zelf Nederland enige grenscorrecties, wellicht met wat uitwisseling van hinderlijke hoekjes of storende grenslijnen hebben aangeboden. Niet omdat zij' de oorlog verloren hebben, maar omdat de gelegen heid nu gunstig was om oude grie ven en moeilijkheden uit de we reld te helpen. Het had hun allicht wat meer terrein gekost, maar niet van enige betekenis. En zij 2oudcn ermee gewonnen hebben dat dit betoon- van' redelijkheid, door Dr. M. v. Blankenstein deze afwezigheid van de aanmati ging, die uit de campagne van deze dagen blijkt, in het Westen meer medegevoel zouden hebben gewekt voor hetgeen de Duitse volken in het Oosten getroffen heeft. Nu staan wij weer tegenover een echt Duits tafereel. Zwijgen waaT de knoet dreigt, tegenover de hard ste behandeling. Maar wegsmelten in medelijden met zich zelf, massa le koren van zelfbeklag, luid krij sende beschuldigingen en vertoon van hoogmoed, waar deze op het eerste gezicht geen kwade gevol gen kunnen hebben. Op het eerste gezicht niet. Het zou echter onverantwoordelijk zijn van de westelijke buren als zij uit die Duitse agitatie geen nieuwe les trokken. Zeker, annexaties van Duits gebied, die eerst, tot in dwa ze omvang toe, door zekere kringen in ons land werden verlangd, heb ben ons steeds een dwaasheid ge leken. Grenscorrecties, echte cor recties dan, en niet wat men wat huichelachtig zo genoemd heeft, leken ons echter steeds mogelyk, omdat de Duitsers zelf het nuttige en voor hun toekomstig aanzien voordelige ervan moesten inzien. Wij hadden gemeend, dat zij ver standig genoeg zouden wezen hun redelijkheid te betonen door er zelf over te praten; NU begrijpen w« heel best de landgenoten, die betogen dat wat wij zullen verkrijgen, de ont stemming die erdoor gewekt wordt niet waard is. Daar staat echter te genover, dat men, blijkens de hou ding der Duitsers tegenover Rus land en Polen, steeds de dupe wordt als men voor de bluf van Duitse ontstemming wijkt. De Duit sers zelf hebben, ook na het keizer rijk, van de eerste dagen van dc republiek van Weimar af, nooit ontstemming van anderen verme den, waar zij meenden geen blij vend kwaad daarvan te vrezen te hebben. Men wint hun vriend schap, of een draaglijke houding vti hun kant er niet mee, wanneer men tegenover hen terugschrikt voor elke demonstratie, die ten slotte enkel uitgaat van de gedach te dat zij, grote natie als zij zijn, zich van de kleinen niets kunnen laten welgevallen. In hun voorstel ling zijn de kleine vissen in de vij ver van Europa er om de grote roofvissen te voeden. En vooral niet omgekeerd! Zij maken over heel het SaargebiCd niet de ophef, als om de betrekkelijk microsco pische stukjes terrein, die zij aan Nederland dreigen te verliezen. Tegenover het nadeel van dc Duitse ontstemming om de correc tie, staat het voordeel van de ogen in het Westen, die deze campagne nog nodig hadden om te worden geopend. Die ogen zijn er ook in ons land. ONSTICHTELIJK, maar niet onvermakelijk en vooral ook niet onleerzaam is het spectakel dat de communistische, of commu nistisch geïnspireerde pers in Duitsland maakt over deze „over weldiging" door het Westen. De Russen moedigen dit aan, zingen mee in het koor, dat daartegenover hun vriendelijke gezindheid, hun zachtaardige behandeling van Duitsland, hun zorgen voor de grootheid des Rijks verheerlijkt. Opium voor het volk heet op 't Ro de PJein te Moskou de godsdienst. Maar welk narcoticum voor het volk moet wel het communistische geloof zijn, als men oordeelt naar de verstandsverbijstering, waarop het van ieder van zijn West-Euro- pese aanhangers kan rekenen. En het zijn niet enkel de Duitse communisten, die in hun verblin ding, met de Russen meehuilen. Een oud wex-eldwjjs diplomaat, een Nadolny, komt naar West-Duits- Ia nd om daar tegen een westelijke oriëntatie te pleiten, precies als hij dat 33 jaar geleden reeds deed te Berlijn. Dit is by hem geen ver bijstering, maar een cynisch bere kenen hoe men voor het ogenblik politieke zaken doen moet, des noods in contract met de duivel. En als hü in West-Duitsland ver schijnt schieten onmiddellijk de hoogste gezagsdragers toe om naar hem te luisteren. En intussen fulmineert Schuh- macher, de grote socialistische lei der, tegen het Westen. Ik ben toehoorder geweest, toen Seheide- mann het woord sprak dat de hand zou mogen verdorren, die het vre desverdrag van 1919 ondertekende. Hij heeft het zelf gedaan en zijn hand is niet verdord. En zijn stem Ik meen de nagalm ervan te ho ren in de woorden van Sehuhma- cher. aan tafel I speelde legen De Ruyter, en. door Van de Pol, die op tafel II zijn re vanche voor eigen publiek nam op Mets voor de nederlaag iudens het nationale kampioenschap 71/2. Gabriels was In zijn vterde beurt een serie aan het opbouwen en stond op 30, toen Van de Pol begon aan zijn derde beurt. Volkomen Identiek en met precies de zelfde snelheid voerden zii de score op, steeds met rappels van de lijn af, af wisselend van korte en lange band op dezelfde helft van het biljart. Beiden passeerden de 100, Van de Pol steeds 30 achter Gabriëls, om ten slotte te stran den op 159. De Belg won dus dit stille duel, want bij ging voort tot 207 Met een moyenne van niet minder dan no maakte de Belg de 400 caramboles In 5 beurten vol en het Dc Ruyter met een gemiddelde van 5.21) ep 25 staan. Dc Rotterdammer had daarna pech, lorn Metz tot driemaal toe niets voor hem Het liggen, zodat hij even zovele keren poedelde. In 12 beurten won hü de partij. Metz bleef op 214 staan. Clement van Hassel uit België, die in het biljart-toumooi te Amster dam gedurende de eerste drie ronden reeds enkele maten mot zeer hoge series verraste, vestigde Vrijdagavond in zijn. partij tegen De Ruyter een wereldrecord moyenne 47/2 door de partij van 400 caramboles in drie beurten te beólndi- dlng". Dit betekent een gemiddelde van 13333, hetgeen ,het hoogste particulier gemiddelde Is, dat ooit in een tournooi van hel nog zo jeugdige kader 47/2 ls gemaakt. De party duurde niet langer dan 50 minuten. De Ruyter 26 5 14 5.20 Gabriels 406 5 207 80.90 Van de Pol 400 12 159 33.33 Mets 214 12 67 17.83 De Ruyter 9 3 8 3.00 Van Hassel 400 3 256 13353 Gaimiehe 398 24 119 28.42 Van Hassel 400 14 112 26.57 Dufctelle 348 31 60 11.22 Chassereau 400 31 59 12.90 Metz 400 6 139 66.66 Galnuche 184 6 S9 30.88 Chassereau 109 12 37 9.08 Van de Pol 400 12 155 33.33 Dufetelle 62 9 39 6.88 Gabriëls 400 9 264 44.44 De stand na de vierde ronde luidt; 1- Gabriels 8 1G00 39 41.02 2. Van de pol 8 3600 63 25.39 3. Van Hassel 6 1359 37 36.72 4. Metz 4 1084 38 2BA2 5. Galmiche 4 1382 66 20,93 6. Chassereau 2 1162 79 14.70 7. Dufetelle 0 7B6 77 10-20 8. De Ruyter 0 339 45 7.53

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3