Twaalf mogendheden ondertekenen Noordatlantisch Pact HET EOTTERDAMSCH PAROOL Öp ds koA/urf Einde van een illusie, maar begin van nieuwe hoop Krawtsjenko wint proces Staakt vuren in China Advies-commissie emigratie agrarische beroepen Historische plechtigheid te Washington TRUMAN: DIT PACT EEN SCHILD TEGEN AGGRESSIE Dr. Van Royen naar Nederland Churchill „maakt" de mode Wereldfederalisten sceptisch VAN WOORDEN TOT DADEN Minister Stikker: UNO-Assemblee wordt vanavond geopend Grote brand maakt zes gezinnen dakloos Sigarettenrantsoen weer normaal Conflict regering onderwijzers TNI-leden melden zich bij Nederlanders aan Israeli te Haarlem tot drie weken veroordeeld Installatie door minister Joekes West-Veluwe geteisterd door zandstormen In kort Ibestek J Weerbericht •Dinsdag 5 April 1949 Red. ea Acta. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prfJsi per week 0.32 per kwartaal 4.10. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool"* DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 80 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker De ministers van buitenlandse zaken van België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, de Verenigde Staten van Amerika en IJsland hebben gisteravond te Washington in een historische plechtigheid het Noordatlantïsche Pact getekend, waardoor hun landen worden gebonden om een aanval op één hunner als een aanval op allen fe beschouwen. Onder dit Pact verplichten de 12 mogendheden zich om tezamen te beraadslagen wanneer hun territoriale integriteit, politieke onafhankelijkheid of veiligheid in enig deel van de wereld bedreigd wordt, om alles in het werk te stellen ten einde hun vrije instellingen te versterken en om onderlinge conflicten op economisch gebied uit de weg te ruimen. Het Pact is geldig voor 10 jaar, waarna het zal worden herzien voor een nieuwe tienjarige geldigheidsduur. De plechtigheid had plaats in de aula van het State Department, die er van buiten uitziet ais een Griek se tempel en plaals biedt aan onge veer 1300 personen, De eigenlijke ondertekeningsplechtigheid duurde maar twaalf minuten. Tevoren ech ter hielden .alle twaalf minimiers redevoeringen. Acheson, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, heette zijn elf collega's wel kom, die daarna één voor één hun gevoelens ten aanzien vao het Pact tot uitdrukking brachten. Nadat al len hadden gesproken, stond presi dent Truman. die de pLechtigheid eveneens bijwoonde, op om de bui tenlandse ministers toe te spreken. Hij noemde het pact een schild te- Dr. van Royen zal heden per vliegtuig naar Nederland reizen voor overleg met de Nederlandse regering. Hij zal zo spoedig moge lük doorreizen naar Batavia. \a7ïJ zitten met vele problemen, v v waarvoor wij 'n oplossing moeten zien te vinden en het jeugdprobleem is er een van. Niet eens het minst' belangrijke.' Men kan er zich niet van afmaken door te zeggen, dat het er altijd is geweest en dal het pro bleem wat wij met onze jeugd aan moeten al of niet een directe oplos sing vraagt naarmate de tijden meer of minder verwarrend zijn. Zo is het natuurlijk niet. .Wannéér de jeugd de toekomst heeft, is het voor ons altijd van belang om de grootst mo gelijke zorg aan de jonge generatie te besteden, opdat zij eenmaal waar dig zal zijn de maatschappij verder voort te stuwen. Dat aan^aie zorg wel het een en ander hapert is, bij alle goeds wat op dit gebied wordt gedaan, békend. Men is dan geneigd de maatschappij de schuld te geven, waarin nog zo ontzaglijk veel moet gebeuren, of de oorlog, die- het pro bleem duizendvoudig heeft vergroot. Wie de periode tussen de twee wereldoorlogen bewust heeft mee gemaakt, weet, dat er een groot ver schil is tussen de jonge generatie van na de eerste en die van na de tweede wereldoorlog. Verschil in mentaliteit en in levenGopvatting. In de jonge generatie van na de eer ste wereldoorlog brandden idealen; jeugdorganisaties beleefden een bloeiperiode; de vreöesgedachte schoot diep wortel en zorgde voor het bindende element. De tweede wereldoorlog sloot dit tijdperk de finitief. af, idealen werden vernie tigd, illusies vervlogen. Het waren de idealen en de illusies van hen, die in hun jeugd aan vrede hadden- geloofd. Na dé tweede wereldoorlog hr-r.'t de wereld haar betrekkelijk ev.nwicht nog niet kunnen terug vinden en is er onrust, een beklem mende, broeiende en soms beangsti gende onrust. Kunnen in het tijd perk van de atoombom idealen voedsel vinden? Wjj denken er niet eens aan; zullen wij het de jeugd van nu dan kwalijk nemen, dat zij het evenmin doet? Intussen zitten wij met het pro bleem. De bevolking neemt toe, de industrie breidt zich uit. en daar mede wordt de voedingsbodem voor het verschijnsel van een steeds om vangrijker wordende massa jeugd voortdurend gunstiger. Die jeugd wil, hoe dan bok, haar dadendrang uitleven. De tegenstelling tussen haar gebonden arbeid in het bedrijfs leven en haar verlangen naar en be hoefte aan. afleiding en ontspanning buiten deze arbeid vraagt er om. Niet gerichte dadendrang kweekt baldadigheid. Men zou eens bij de betrokken instanties moeien infor meren wat die baldadigheid ons jaarlijks kost. Om van achterover te slaan! Ruiten, hekken, plantsoe nen en straatlantaarns moeten het ontgelden. In hordeverband geeft onze jeugd de politie handen vol werk. Een berichtje uit Venlo spreekt boekdelen. In het Blerickse tuindorp aldaar houdt de jeugd zo schandalig huis vernielingen aan speeltuinen, jonge boompjes, beplan tingen, en huizen in aanbouw, waar van de ruiten bij tientallen zijn in- gekogela dat de bewoners van dit tuindorp een. soort burgerwacht hebben opgericht, die in samenwer king met de politie zal trachten aan deze vernielzucht paal eil perk te stellen. Het is slechts een voorbeeld hoe erg het is geworden. In de grote stéden is het niet anders. Daarom ook is dit probleem zeker niet het minst belangrijke. Als wij geen maatregelen treffen, snijdt deze mo rele afbraak in eigen vlees en be rokkent ze ons schade, die wij op het ogenblik, nu alle krachten voor de opbouw moeten worden ingespan nen, niet kunnen dragen. Wij weten, dat dit alles de aan dacht heeft van de autoriteiten en wij weten ook, dat de bestrijding van dit kwaad enorm veel geld kost. Jeugdorganisaties, speeltuinvereni gingen en clubhuizen verrichten op ait terrein werk 'van onschatbare ■waarde, dat niet hoog genoeg kan worden geprezen en dat wij niet flink genoeg kunnen steunen. Het geld, hieraan besteed, is nimmer verloren: het.-geeft rente op renté en het bedraagt tienduizenden;gul dens minder dan de schade, die de baldadigheid ons toebrengt. De nood van onze jeugd heeft ontstellende vormen aangenomen. Het zou dom zijn onze. ogen ervoor te sluiten. De omstandigheden zijn tegen ons en wij leven in een zekere wereld. Dit ontslaat ons niet van de verplich ting om te doen wat menselijker wijze mogelijk is om de jonge gene- ratie te verheffen. gen aggressie en tegen de angst voor aggressie. De pogingen om in. 't ka der van de UNO een macht voor het behouden van de internationale vrede op te bouwen, waren door een der grote mogendheden verhin derd, zo zei Truman. „Wee dan degeen.~" Dean Acheson richtte in zijn wel komstwoord een waarschuwing tot eventuele aanvallers, met een va? riatie op Mattheus XVH1 vs. 7: „Indien het noodzakelijk is dat er aanstoot komt, wee dan degeén, door wie de aanstoot komt.'* Uit de redevoeringen der andere ministers citeren. wy het volgende: Faul Henri Spaak (België; .ver welkomde het pact als een „daad van. vertrouwen in-de-beatemmiag van de Westerse beschaving". Hij zeide, dat het pact „niemand, moet verontrustebehalve natuurlijk iedereen, i het misdadige plan koestert - in toevlucht tc ne men tot .Lest* .ear. son (Canada) verklai dat het verdrag op zich zelf met de vrede verzekert en drong er op aan, dat .,de belofte van veiligheid en stabiliteit, welke het pact inhoudt, tot-werkelijkheid wordt gemaakt". Het verdrag moet leiden tot „positieve sociale en poli tieke ontwikkelingen, die uitgaan boven de noodtoestand, waaruit bet pact is geboren" Rasmussen (Denemarken) zeide, dat zijn land het pact tekent, omdat „het een. instrument van de vrede is en geen ander doel heeft dan verdediging in geval van ge wapende aggressie tegen een der. ondertekenaars". Niet overbodig Robert S chum an (Frankrijk) verklaarde, dat Frankrijk tot het pact toetrad omdat bet „misdadig, zou zijn ook maar een enkele ge legenheid- of mogelijke hulp voor het bewaren van de vrede te ver waarlozen". Zolang de UNO> nog niet sterk genoeg is om vrede en veiligheid te waarborgen, is een alliantie als het Atlantisch Pact niet overbodig, aldus Schuman. Bevin (Groot-Brittannië) zei het pact te tekenen „namens een vrije parlementaire natie en met bijna unanieme goedkeuring van het Britse volk"; Als resultaat van liet pact is de democratie niet lan ger een serie geïsoleerde eenheden doch een samenhangend organisme, aldus de Britse minister. Graaf Carlo Sforza (Italië) voerde aan, dat de ondertekening van het pact alleen niet voldoende was, doch dat het Pact moest leven door voortdurende vrije samenwer king in dienst van de vrede tussen allé huidige en toekomstige leden. Joseph Bech (Luxemburg) noemde het pact „de krachtigste en ernstigste vreedzame coalitie van materiële en morele krachten ter verzekering van de veiligheid der deelnemende landen." en „de logi sche aanvulling van het Pact van Brussel". Nieuwe hoop Mr D, Stikker (Nederland) zeide, dat „het pact het einde be tekent van de illusie, dat de Ver enigde Naties op 2ich zelf de we reldvrede zouden kunnen verzeke ren. doch tevens de geboorte van hoop duurzame Winston Churchill heeft, voorspeld, .dat de „siren suit" het kledingstuk van de toekomst zal worden. Churchill droeg dit kleding stuk tijdens een persconjerentie toen hij op de Queen Mary" de thuisreis aanvaardde. „Ik voel mij heel ioat prettiger dan gij heren, met -uw dassen en boor den", zei hij. De „siren suit" is een soort oueVatï voorzien van 'rt ritslui- tlng. De naam is ontleend aan de sirene van het luchtalarm. Het kledingstuk werd namelijk tijdens de oorlog in Engeland populair door het gem&k van aantrekken in geval van grote haast, zoals bijvoorbeeld bij luchtalarm. een nieuwe vrede". Halvard Lange (Noorwegen) noemde het pact een ..vredespaet" waartoe Noorwegen was toegetre den omdat de UNO nie# de ver wachte veiligheid kon verschaffen, en nadat de Scandinavische landen niet tot overeenstemming hadden kunnen komen over, ,.de basis voor een Scandinavische defensie-unie". Dr Caerio Da Ma 11a (Portugal) bestempelde het nact als een in strument van verdediging en inter nationale, samenwerking. Hij zeide het meer dan ooit noodzakelijk te achten, de beginselen en de posi ties van „de volkeren, die de be waarders zijn van de idealen der Westerse beschaving'* te verdedigen Bjarni. Behediktson (IJs land) zeide, dat IJsland tot het pact was toegetreden, omdat „wij allen liever het leven verliezen dan on ze vrijheid, zowel als individu als in natie-verband". De uitvoerende raad van de We reldbeweging voor een. federale wereldregering heeft te Londen een verklaring uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: „Het Atlantische Pact beweert, de gewettigde behoefte aan veiligheid te bevredigen, maar de geschiedenis toont aan dat geen enkel militair pact de wereldvrede kan bfwaren". De verklaring betoogt, dat de veiligheid alleen gewaarborgd zal worden door het overdragen van een zekere mate van souvereiniteit aan een gemeenschappelijke supra-natio- nale organisatie. NOG VIER NOTA's VANMOSKOU Nadat de Sowjet-Uiiie de afgelopen week reeds protestnota's over het At lantisch Pact had verzonden aan acht der ondertekenende landen heeft zij thans ook dergelijke nota's gericht tot Italië, Noorwegen. Denemarken en IJs land. 13 Maart 1947 President Truman: Ds politiek van de Verenigde Staten is ge richt op het steunen van de vrtfe volkeren bij hun streven, weer stand te bieden tegen pogingen tot onderwerping. 2 Juni 1947 Minister Marshall houdt zijn grote rede te Harvard, die de stoot geeft tot het Europese herstelprogramma. 17 Maart 1948 Engeland, Frankrijk, België, Nederland èn Luxemburg sluiten oen .vijftigjarig verdedigingsverdrag, het Pact van Brussel. 11 Juni 1948 De Amerikaanse senator Vandenberg dient een resolutie in, waarbij de Verenigde Staten in principe besluiten tot deelneming aan regionale en collectieve defensieve overeenkomsten. De Ame rikaanse senaat aanvaardt deze resolutie. 8 Juli 1948 De Verenigde Staten openen -inleidende besprekingen met Canada, Engeland, Frankrijk. België. Nederland en Luxemburg voor een Atlantisch verdrag. 20 Januari 1949 President Truman: Vfij zijn thans doende in samenwerking met een aantal landen een gemeenschappelijk verdrag uit te werken, dat erop is gericht de veiligheid der No ordatl antiacne landen te versterken. 18 Maart 1949 De volledige tekst van het Noordatlantïsche Pact woTdt gepu bliceerd, in de hoofdsteden der landen, die zijn besloten aan het pact déél te nemen. 4 April 1949 De ministers van twaalf landen zetten bun handtekening -onder te tekst van het Noordatlantïsche Pact. Uit de rede, die tnr. Stikker gisteravond bij de ondertekening van het Atlantisch Pact hield, ci teren wij het volgende: Het verdrag, dat wy op het punt staan te ondertekenen, betekent het einde van een illusie, n.l.yvan de hoop, dat de Verenigde Naties op zich zelf de wereldvrede zouden kunnen vèrzekeren. Tot ons leed wezen werden wij genoopt de slot som te aanvaarden, dat het Hand vest, hoewel onmisbaar, niet vol doende is om in de wereld zoals die nu eenmaal is, die hoofdbegin selen te beschermen waarvoor wij, vertegenwoordigers van de Wes terse wereld die hier zijn samen gekomen, pal staan. Wij hebben het derhalve onze plicht geacht dit verdrag te sluiten. Wel verre van slechts 'het einde van een illusie aan te geven, betekent dit verdrag zeer in het bijzonder de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede. De tegenstanders van dit verdrag roepen om strijd, dat- het gericht is op oorlog. Dat is een leugen. Het oogmerk van het verdrag is vrede vrede niet na een niéuwe oor log, maar vrede nu, en van nu af aan, Wy, die het grootste belang hebben bij de veiligheid van het Noordatlantisch gebied, staan van nu af schouder aan schouder in ons vaste besluit aggressie te keren ge- tijk wjj' ook schouder aan. schouder staan in ons vaste besluit anderen niet aan te vallen. Dit dan is de on wrikbare zedelijke grondslag van het verdrag. Wij zullen het onder tekenen met een zuiver geweten voor Gods aangezicht. Een keten Verschillende aspecten van het nieuwe verdrag worden door mijn medesprekers belicht. Het zR mil vergund dit met nadruk toe te voe gen- Wij zijn vastbesloten om ge- men lijk, in ons wederzijds belang, een krachtige keten te smeden om bet Noorden van de Atlantische Oceaan. Dl eketen ïs» noodzakelij kerwijs, zo sterk als zijn zwakste schakel. Laten wij dus tezamen, op grondslag van gelijkheid voor allen, er naar streven de kracht van de sterkste schakels fn stand te houden, en die van de zwakste schakels te vergroten, want zwak ke schakels leveren een gemeen schappelijk gevaar op. Dit Is lou ter een kwestie van gezond ver stand. Evenmin als op zo menig ander gebied van internationale samen- werking'ien. aaneensluiting zal Ne derland hier in gebreke worden Fusie vliegtuigfabrieken voorlopig uitgesteld De beraamde fusie tussen „Fokker", „Avipianda" en .,D,e Schelde" tot een gecombineerde N.V., genaamd: N.V. Verenigde Nederlandse vliegtuigfabrie ken'..Fokkerzal voorlopW-gega, .voort, gang vinden. Inmiddels wordt naar een vorm voor samenwerking tussen de drie genoemde fabrieken gezocht. bevonden. Zoals wij hebben deel genomen aan de totstandkoming en de uitvoering van bet verdrag van Brussel, aan de Benelux, aan de O.E.E.C. en een West-Europese fe deratie (om slechts doze te noe men) evenzo zullen wij medewer ken om het verdrag, dat nu voor ons ligt, tot een levende en inspi rerende werkelijkheid te maken, wetend, dat gij allen op uw beurt niet zult teleurstellen, Het is voor ons een heuglijke gedachte, dat eindelijk de waar heid zich baan heeft gebroken, dat het Noor dén van de Atlantische Oceaan -een heerbaan is die ver enigt, en niet een slagboom, die scheidt, zoals het voor ons even zeer een heuglijke gedachte is, dat de bewoners van. Noord-Amerika en van West-Europa elkander ge vonden hebben in een. gemeen schappelijk bouwwerk, aan de vrede gewijd. De uitbanning van vrees wordt ons allen heden nader gebracht. Laat mij besluiten met een woord van Nederlandse dankbaar heid jegens al degenen die hebben gewerkt om ons hier samen te brengen. Dit zeggend, denk ik niet slechts aan de onderhandelaars, maar 'ook, en niet in geringere mate, aan die mannen van door zicht, die het massieve voetstuk hebben opgebouwd waarop dit verdrag thans veilig overeind staat: leden van het Congres, par lementsleden, vormers en vertol kers van de openbare mening in ons aller landen. En hiermede ootmoedig Gods genadige zegen afsmekend, ver klaar ik, dat de Nederlandse rege ring bereid is over te gaan tot de ondertekening van dit verdrag in dienst van de vrede. Victor Krawtsjenko heeft 50,000 francs schadevergoeding toegewezen gekregen voor de hem aangedane laster door het Franse communistische blad „Les Lettres Frait^aïses". Claude Morgan, directeur van het communistische blad, en degeen, die onder het pseudoniem Sim Thomas het gewraakte artikel geschreven had, zijn bovendien elk tot het be telen van 5.000 francs boete vero dëeld De schadevergoeding van 50. francs, en de beide boetes van 5. francs vormen het vonnis op grond van bet eerste deel van Krawtsjen- ko's aanklacht. Op grond van het tweede dec-1 van zijn aanklacht, die tegen Morgan en Wurmser, beeft hy eveneens .10.009 francs schadevergoeding ont vangen. Ook voor de. .derde aanklacht tegen Morgan is hem 50.000 francs schadevergoeding toegekend. De Chinese communisten hebben besloten, vandaag.een order „staakt het vuren" uit te vaardigen. Het be vel zou gelden voor de communisti sche troepen langs de oevers van de Jangise Kiang. Men verwacht een zelfde bevel in Nanking voor de na tionalistische troepen aan de Jangtse. De vredesonderhandelingen zoiiden na de torder „staakt het vuren" een aanvang nemen. De persoonlijke afgezant van presi dent Li TSjoeng Jen naar de onder handelingen tussen de nationalisten en communisten te Peiging zou de president van het besluit der com munisten op de hoogte hebben ge steld. Woordvoerders van de rege ring en andere instanties té Nanking konden echter het bericht niet be- Dc nationalistische regering be sloot 19 Januari contact'op te nemen met de communisten voor het voe ren van vredesonderhandelingen, maar de communisten verklaarden zich pas op 22 Maart hiertoe bereid. De algemene/, vergadering _der. UNO körrit' vanavond om' 21.00" uur (Ned. ty'd) te Flushing bijeen om opnieuw te trachten de lange agen da, die het vorig jaar tijdens de bijeenkomst te Parijs niet kon worden afgehandeld, af te werken. De voorzitter van de vergadering, de Australische minister van bui ten]. zaken, Herbert Evatt, zal de voltallige bijeenkomst van 58 landen toespreken, welke daar op onmiddellijk uiteen zal gaan. De voornaamste commissies zul len met haar werk beginnen en nieuwe leden in de vacante plaat sen kiezen. De algemene commis sie, welke bestaat uit de voorzitter van de algemene vergadering, de zeven vice-voorzitters en de voor zitter van de zes voornaamste com missies, zal morgen bijeenkomen om de punten voor de agenda- van de Algemene Vergadering, die naast de overgebleven 19 punten zijn ingediend, in overweging te nemen. De Algemene Vergadering zal morgenmiddag opnieuw in volle dige zitting bijeenkomen om het rapport van de algemene "commis sie te ontvangen. Waarnemers zijn van mening, dat dc Sowjet-Unie tijdens de zit ting wellicht een gelegenheid zal zoeken om een volledig debat' over het Atlantisch Pact te beginnen. In de gemeente Eethen (N.-Br.) heeft een grote brand gisteren twee boerderijen en twee woonhuizen in de as gelegd, waardoor in totaal zes gezinnen en een kostganger dakloos zijn geworden. Achttien melkkoeien, drie paarden, een veulen, twee fok- zeugen met tien biggen kwamen in de vlammen om. Inventaris en inboe dels gingen verloren, De schade, die geschat wordt op een kwart mlllioen gulden, wordt slechts voor een zeer klein deel door verzekering gedekt. De oorzeak is niet bekend. EEiV NIET ALLEDAAGS^ TRANSPORT ging gisteren van de Engelse haven Gravesend naar de Nieuwe Waterweg: een geheel gelaste stalen cylinder van 2i meter lengte en 3 meter doorsnede en een gewicht van 10R.00C kg. Het is een fractionneerkolom, bestemd voor de BPM-raffi naderij in Pernis en een dubbelganger van de JcoJom, die een jaar ge leden door dezelfde Engelse firma werd vervaardigd voor Venezuela. De moeilijkheden uan het transport van de eerste cylinder hebben de firma aanleiding gegeven, dè tweede kolom met lucht te vullen, met een kraan in de Theems te deponeren en naar zijn bestemming te sle pen. De cylinder wordt door een sleepboot de Theems bij Woolwich, ajpesïeept op de eerste etappe uan hacr reis naar Rotterdam. Het rantsoen sigaretten zal voor de eerstkomende veertien dagen voor dt heren zes en voor de dames twee rantsoenen bedragen. Hiermee is aan de tijdelijke verla ging, die dc regering in verband met de staking in de sigaretten industrie noodzakelijk achtte, een einde gekomen. Salarissen „evenredig" behandeld Naar aanleiding van de wrijving, die er is ontstaan tussen de onder wijzers-organisaties en de minister van O., K.~ en W.. heeft het Kamer lid Peters (KVP) vragen gesteld. Hij informeerde o.m,hoe vee] de gelijkstelling ven de onderwijzers salarissen met die van de ambtena ren zou kosten aan de schatkist. Begrijpen wij het antwoord van de minister goed, dan wil hij niet tot volledige gelijkstelling komen. ■Hij,.vertelt, dat...de loonschaal voor bezitters der hoofdacte nu loopt van 240— tot 390.(per maand), te bereiken *n twintig jaar. Naar de mening van de regering worden de onderwijzers „evenredig" met de burgerlijke rijks ambténaren behan deld, Als het maximum der schaal wordt verhoogd tot 409.dat »s 5.lager dan bij volledige gelijk stelling. dan, zo berekent de minis ter, zal de maatregel 2.2 millioen kosten. Een speciale verslaggever van Anc- ta, die een reis door Oost-Java maakt, meldt, dat 30.009 inwoners van 'desa's in de omgeving van Ban- galsari, tussen Dj ember en Djatiroto, redevoeringen, hebben aangehoord van TNI-officieren, die de bevolking opwekten tot samenwerking en de TNl-groepen aanspoorden om zich bij de Nederlanders aan te melden, waarbij^ zij het voorbeeld van de Siliwangi-bataljons in West-Java inhaalden. Volgens de Anete-correspondent zijn er thans 400 voormalige TNI- leden verzameld in een kamp te Am- bulu. Een deel van hen heeft zich vrijwillig aangemeld bij de Neder landers. een ander deel bestaat uit gevangen genomen leden van het re publikeinse léger. Bestuursambtenaren en militairen verwachten, veel'van dergelijke ver gaderingen, die ook elders worden gehouden. Er valt een toenemend aantal aanmeldingen te bespeuren, ildus Aneta. De 28-jarige A. L, uit Amsterdam, onderdaan van de staat Israel, is door de Haarlemse politierechter veroor deeld tot drie weken hechtenis met a/trek. wegens het verroeren van eer» kist, waarin vijf gedemonteerde sten- guns zolen. L. vervoerde op 17 Maart de kist naar Zandvoort. maar werd on derweg de dtipe van een autocomriHe. Hij had de kist overgenomen van eer» Zionist, zonder te weten, wat er in zat. De minister van sociale zaken heeft in tegenwoordigheid, van de secre taris-generaal, ffir. dr. A. A. van R'hyn, de Advies-Commissie emi gratie agrarische beroepen geïnstal leerd. Minister Joekes zeide in zijn in sta! lativ-rede, dat in de drie afge lopen jaren van de in totaal 23.000 uit Nederland ge emigreerden er' 13.000 tot de landbouwsector behoor den. De regering acht het dan ook van belang, dat de aspecten en fac toren worden nagegaan, die met de landbouw-emigratie te maken heb ben, zoals de voorbereiding der ves tiging, de aanmelding, de-selectie, de geldmiddelen, het vervoer en de so ciale, geestelijke en culturele nm- standigheden in het land van vesti ging. Van een goede organisatie hangen de levensomstandigheden, van betrokkenen af. De organisatie van .het emigratie-werk is thans als volgt: Er is een Stichting landverhuizing Nederland met een in de loop der ja ren gegroeide staatsrechtelijke en administratieve functie, geflankeerd door enerzijds het particulier initia tief, samengebundeld in de Centrale Stichting Landbouw-emigratie» en anderzijds door de overheid, verte genwoordigd door het. rijksarbeids bureau. In het buitenland zyn emi- gratie-attaché's werkzaam. De commissie zal moeten nagaan de omvang en de behoefte aan emi gratie hier te lande. Vervolgens zal zij moeten nagaan welke belangen moeten worden behartigd, zowel voor de emigrant als voor Nederland en op welke wijze dit zowel voor als na de emigratie zal dienen te ge schieden. Tenslotte zal 'de commissie dienen na te gaan, welke taak de overheid en welke de maatschappelijke groe pen hebben, hoe de samenwerking tussen deze twee partijen dient te zijn en welke organisatie het meest gewenst en doelmatig ós, opdat de. belangen van de emigranten zo goed mogelijk worden verzorgd. De heer Schil thuis, de voorzitter van de Commissie ving zijn antwoord aan met een passage te releveren uit het prae-advies van dr. Sleigenga, kort geleden uitgebracht op het con gres oVer de gevolgen, van de bevol kingsvermeerdering. Deze prae-ad- viseur had gesteld, dat in 1955 in Bel gië voor iedere honderd oude ar beidskrachten die bet arbeidsproces verlaten, er 103 jonge voorMn de plaats zullen treden en in Nederland 160. Wellicht kan in Benelux-verband nog enige emigratie plaats vinden, hoewel spreker zich niet ontveinsde, dat .de landbouwsector hier weinig van zal' kunnen profiteren. Agrari sche hervormingen en industrialisatie zullen niet alleen het overschot van het platteland kunnen opvangen. Vele landarbeidskrachten zullen trouwens, en terecht, de voorkeur geven aan emigratie boven industria lisatie. De commissie zal de mogelijk heden voor onze boeren onder, bet oog moeten zien, niet alleen irtfCa- nada, Australië. Argentinië en Z. Afrika, maar ook in Frankrijk; dat momenteel naast enkele Nederlan ders, veel Spanjaarden en Italianen opneemt en ih Engeland, waar wel licht te zijner tijd een tekort aan landarbeidskrachten kan ontstaan. Met de wens van de minister op kor te termijn advies uit te brengen hoopt de Commissie rekening te kunnen houden, mede in het belang van hen, die zich blijvend in het buitenland willen vestigen. Evenals andere streken in het Oosten van ons land werd ook de West-Veluwe gistermiddag geteisterd door hevige zandstormen, In weer wil van het feit, dat er Zondag veel regen gevallen was, blies de Westen wind, die nu en dan stormallures aannam, in een minimum van tijd de vochtige bovenlaag van akkers ea velden weer droog, waarna de zan dige bodem, die de laatste weken tot op vrij grote diepten uitgedroogd was, in beweging kwam. Geelgrijze wolken, die soms een hoogte van 10 a 12 meter bereikten» stoven over de Veluwe, verduister den de zon en belemmerden her haaldelijk het uitzicht van automo bilisten én andere weggebruikers. Vooral de pas ingezaaide haverak kers en aardappelvelden werden zwaar geteisterd en hier en daar lag het opgestoven zand tegen wegber men en walkanten, meer dan een halve meter hoog. Soms had het er veel van of op tal van plaatsen hei debranden woedden. Aan de te velde staande- gewassen werd hier en daar schade aange bracht door overstuiving. Waar de houtwallen nog aanwezig "zyn op da scheidingen der percelen/ bleven de zandstormen achterwege. GENERAAL HAKBERTS VRIJGESPROKEN Het Hoog Militair Gerechtshof heeft generaal-majoor b,<L J, H a I' ll e r t s vrijgesproken. Generaal Harberts was in de Meidagen 1349 commandant van bet Il-de legerkorps. HU was ex van beschuldigd een belangrijk hevel van zün superieuren eigen dunkelijk overschreden te hebben. Bovendien zou liy zijn post verla ten en de terugtocht van zijn troe pen niet geleid hebben. De dieven die Zondag InbrBken bU William Smith te Hollywood hadden een goede dag. Jn een kast vonden zij ju welen ler waarde van 417.000 dollar die toebehoorden aan de moeder van Smith, mevr. Eugenia Claire Smith, multi- mllUonnaire en weduwe van de koffie- mngnaat WlMniri Smith en deel uit maakten van een collectie die een waar de heeft van twee mlllioen dollar. „Zo zijn pen deel van me, ze zijn mijn twee de leven", zo x'erlelde mevr. Claire Smith onder veel snikken aan de poli tic. Maandag zün te Naaldwijk de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door C, J Duyvesteln. Het zijn kas- aardnppelen. Als primeur» brachten, zij op als poters f-2.05 per kilo, als kleine poters f 2.25 en als krle'; f 2.10. In 1943 vonden Jn de V.S. gedurende het iwe»- de achtereenvolgende jaar minder hu- wciilken en minder echtscheidingen pk at*. Het nanlal huwelijken wordt op 1.315.000 geschat. vergelekan met l .091.878 in 1947, terwijl in het topjaar 1946 dc 2 jïiHUoen was overschreden.. Het aantal echtscheidingen In 194a wordt geschat op 415.000, vergeleken met 474.000 In 1947. Ook voor echtschei dingen was 1B4R een topjaar. Het aan tal bedroeg toen Rto.OOO. De echt scheidingen ir» Huslond worden minder en do basis van het gezinsleven is veel stabieler geworden sedert in 1044 stren gere echtscheidingsbcpafingen zijn in gevoerd Rechters die echtscheiding verlenen op grond van herhaalde twist of verschii van smaak, ondervinden thans hevige oritlek, Als een vrouw ta veel van de schouwburg houdt of de echtgenoot weigert met zijn schoon moeder in hetzelfde hula te wonen, moet de rechtbank trachten de echtelie den te verzoenen. De Antwerpse poli tie heeft ccn bende vals0 munters, ge arresteerd, dlc op het punt stond valse Nederlandse bankbiljetten van honderd gulden uit te goven. In een villa.te Ka'. pellcn.Borch, die werd bewoond door een Brusselse kunstschilder heeft men cllché's en zeer goed negemaakte bil jetten gevonden. Ignace Faderewski, de befaamde musicus én eerste mlnle^ ter-president van de Poolse- republiek, heeft ongeveer 1Q2.5H0 ^ond sterling na- Blaten aan vijf Poolse universiteiten; namelijk die van Krakow,Jagclomme, Wroclaw, Poznan-cn het conservato rium van Warschau, voor .het verstrek- ken van beurzen. De'Velsense politie heeft binnen de kom dér gemeente een vrachtautobestuurdcr aangehouden, die fln kalveren vervoerde met zijn wagen, die slechts bestemd was voor 40.- Drié van de dieren bleken de reis niet over- teefd te hebben. 5RACHT WEER. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. Over het algemeen veel "bewolking met nu en dan. enige regen of motregen, vooral in het westen van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en' Zuid. Iets hogere tempe raturen. 6 April: Zon op 6.05, onder 19.21 tiur; Maan op 0.59, onder 3.23 uur. 6 April: Hoog water- le Rotterdam; le tij 9,23 uur, :2e tij 21.45 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1