Harriman en Prins Bemhard bezoeken de Jaarbeurs Herstelplan verbeterde de voedselpositie Begin de dag met TEO-jam! Speciale aandacht voor de Marshall-stand Hoed af voor Marshall! Handel breidde zicli uit productie nam toe Passiespel door katholiek amateurtoneel Vele andere autoriteiten in het gezelschap aanwezig Militairen op weg naar buis Radio-programma Sproetera 't Begon met bellen blazen Vroom& Dreesmann Pditéecechtez „Goede Vrijdag: 1949" DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Dinsdag 5 April 1949 3 (Van onze correspondent) :Iet was vol op de beurs, zeer vol en het kostte op sommige momenten dan ook moeite het grote gezelschap van officiële gasten bijeen te hou den. Want niet alleen dat het een drukke dag was, het is ook een be langrijke dag, die geheel in het teken staat van de Marshall-hulp. Ter gelegenheid daarvan brachten Maandag W. Averell Harriman en Prins Bemhard en vele officiële gasten een bezoek aan de Jaarbeurs. Ongeveer zeven minuten voor twaalf reed de auto van Prins Bem hard, de Koninklijke Commissaris van de Jaarbeurs, voor het secreta riaatsgebouw voor. De Prins, die gekleed was in een grijs colbert, een witte anjer op zijn revers, was vergezeld van ror. dr. I. G. van Maas dijk. secretaris van het Koninklijk Huis. De Waterman en de Kota ïnten zijn \an de Oost onderweg naar het moeder land: de aankomst van liet eerste schip valt vermoedelijk op 13 April en de aan komst van het tweede op 19 April a.s. Onder de militairen, die met de Wa terman thuisvaren, behdVen de navol gende Rotterdammers: sergeant-instruc teur B. Broersen, Putsebocht 12; soldaat B. J. Dut venman, Frederikstraat 168; majoor T. A. N. Lutkie. Kleiweg 225a; sergeant S. A. Scholz, Gashouderstraat 50: korporaal A. Schuurs, Kerkedyk 163. (IJsselinon.de); sergeant-filmoperateur C. j. Santvliet, MathenesserWeg 81; ser geant-ziekenverpleger G. J. A. van Beurden. Insulmdestraat; Sergeant- ana lyst N. p. Groen, Adriaan van der Does laan 37. Met de Kota Inten komen mee: sol daat J. A. Baas, Johan de Meesterstraat 5b: soldaat H. Bal, Vlielanderstraat 21; korporaal J. W, Breedveld, de ia Rey- straat 80c; korporaal G. M. Determan, Willem Barendszstrast 9b; huzaar A. van der Does. Hamelstra^t 35; korpo raal P. L. Groen, Mathenesserdijk 315; op.w, N. van Krimpen, C. D. Tuinen- burgstraat 322 (IJsselmonde); wacht meester J. Mommers, Vlietlaan 12b (KralLngen); korporaal L. den Ouden, Van Hardenbrockstraat 12 (Zuid); sol daat J. L. PJeisier, de Buyserlaan 222a fZuid); sergeant J. G. I>. Ruigrok, Goudse Rijweg 166a; soldaat A. Ch. van Unen, Klaverstraat 73a (Zuid); korpo raal J. F, Vossen, Heemraaassmgel 364; t l.t. M. Zijlmans, Mathenesserweg 28; ■soldaat M. Raayxnakers, Tsunderstraat 337* soldaat C. A. Streefkerk, Charioise Lagedijk 677 II (Zuid); t.ï.t. j. Traas, Bleekerslaan 45 (Zuid); 2de luitenant P. J. B ems ink. Straatweg 10B; sergeant A. r»e Jong Grandweg 110; korporaal K. Okker. Wolstraat 51a; 2de luitenant C. Rolloos. Oostendamstraat 99: marinier UI z.m. K. G. Dijkstra, Ouderlandstraat "50b; sergeant-majoor ber. A. P, van de Steenoven, Bingleystraat 17; t.-sergeant At. D. Braere. Wandeloordstrant 28d; i.-sergeant z.m. K. E. van der Toren. Schepenstraat 30a; marinier III zm. P. Nabel. Oranjeboomstraat 131; st. II A.T. Kat, Eben-Haëzerstraat 93a; korporaal- machinist P. C. van der Tromp de Haas, 0 Z-D.-kazerne; str. II J. S. de Jon ker. O.Z.D.-kazerne; matroos III z.m. D. Tïops, Martinus Stey rist raat 110b; gesehm T v.v.w. D. Toornvliet, Oosterda»nstraat 109; st. I C. A. v. d. Kieboom, Jensius- straat 56a; st. I W. Zweverink, Goeree- sest raat 8Sb; kwartiermeester A. Mo- maas. Schalkburgerstraat ISa; matroos I J". S. Smits, Kouterstraat 35d: sergeant J, C. Bennlnk-Bouwman. Grindweg 47; «ergeant-analyst J. van Buren, Breek -2; luit. verpl. G. T. P. Koedijk. Val- kensweg 35; idem H, J, Kleywegt, Ma- 1 henesser-veg 40. Hit de omgeving van Rotterdam ko men met de Waterman: soldaat I. G. Groen, Zoetermeer, Leidse Wallen 44; sergeant J. M. Looye. Monster, Heren straat 72: korporaal H. L. Vogel. Vlaar- dmgen, Eendraehtstraat 25 en met de Kota Inten: soldaat M. Both, Lefcker- kerk, Opperduit 228; soldaat M. P. Dee- len. Maassluis, Sluispolderhof 5; 2de luitenant M. de Heer Vlaardmgen, Hof singel 58; soldaat B. H. Mooiman, Kwintsheuï. Pnns Bernhardstraat 4b; soldaat W. F. Muuren, Schiedam. Watt straat 73a: korporaal H. van Opijnen. Alblasserdam, Corthenei» 34; soldaat G. Ramp, Boskoop, Reyneveld 47; soldaat I L, Hofman, Fijnacker. Vlietlandseweg .34; soldaat A, J. Krijgsman, Ca pel'e a. d. IJssel. Boezemstraat 70; sergeant W. B, F, Sonnemans, Schiedam, St. Liduma- straat 90b: sergeant C. Zeedijk. Ridder kerk. Joubertstraat 23; str. I. o.v.w. A. Trooster, Vlaanflingen, Potterdamseweg 5B; tel. I o.v.w. J. B. Willemen, Zwijn- drecht, Bodewijk van Nassaustraat 74; l.t.z. s.d. II k.m.r. t.v. D. Maltha, Schie dam, Singel 345: majoor L. D. M. Zwyns, Numansdorp, Rijksstraatweg 144; huzaar M. v. d. Starre, SUedrecht. Jan Steen straat 35; huzaap J. Verwaal Ridderkerk, Van schoorsteen gevallen Maandagmorgen is de schoor steenbouwer J. R. van de schoor steen van de Oranjeboombrouwerij in de Oranj dboomstra at gevallen. Hij deed een val van twaalf meter en kwam daarna op een plat-ijze- rendak terecht- De man had op een hangstelling gestaan, die aan de schoorsteen was opgehangen, om de ijzeren klemmen te kunnen ver nieuwen. Vermoedelijk is hij door de sterke wind gevallen. Met een gebroken linkerarm, een hersen schudding, pijn in benen en rug is hij in het Coolsingeiziekenhuis op genomen. DINSDAG 5 APRIL 1949 HILVERSUM I; 19.— radiostrip; 19.15 NBC symph. orkest: 19.15 achter het voetlicht; 19.30 ik 20U zo graag; 19.45 reg. uitzending; 20.— mvs20.05 West Europees commentaar; 20.15 Bonte Dinsdagavondtreln; 21.30 allerlei; 21.35 Clinge Doorenbos; 21.45 bruten], over zicht- 22.— Pierre Palla; 22.30 zang en samenspel; 22.55 gram, muziek; 23. mvs: 2315 24.— gramofoon muziek. HILVERSUM II; 19.— nws; 10.15 blaasinstrument in de kamermuziek; 10.45 dit is leven; 20— nws; 20.05 de gewone man; 20.12 Kwartet Ars Re- dlviva: 20.30 lijdensmeditatie; 21.30 ra dio pbïih. orkest; 22.45 avondgebed; 23.—* nws; 23.15 24,— Budapester- strijkfcwartet. WOENSDAG 6 APRIL 1949 HILVERSUM I; 7. uws; 7.15 ochtend gymnastiek; 7.30 operette prog.B-~ nws; 8.18 victor Silvester: 8.50 voor de vrouw; 9.Chicago symph. ork.; 10.— kinderen: 10.05 morgenwijding; 10.20 onze keuken; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11.— pop. non stop; 12.— Jan Vogel: 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 voor het platte land12,38 Kilima Ha- waiJans; 13.— hws; 13.15 kalender; 13.20 Vmcentmo13,50 Ethel Smith14.— ge sproken portretten; 14.15 jeugdconeert; 15,— voor de kleuters; 15.15 mensen, dieren en dingen; 25.30 De Regenboog; 16.Roodborstjes16.45 het stond in de krant; 16.45 vragen staat vry 17.15 Me- tropole ork.; 13.— nws; 18.15 Varia; 16 20 ptanosoli; 18.30 reg. uitz. HILVERSUM II: 7.— nws: 7.15 te Ceum laudamus; 7.45 een woord voor de dag; B.— nws; 8,15 gr. pl. 9.— bezoek bij zieken- 9.30 waterstanden9.3d Beet hoven-concert10.30 morgendienst; 11.- FOK symph. ork.; 11.15 hoorspel; 11.55 Jametkwintet12.10 pianorecital; 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgelconcert; 13.— nws; 13.15 Alex Schellevis met koor13.45 concert op gr. pk t 14.40 even onder ons; 15.pianospel15.15 kamer- ork; 16.arbeid in vrije tijd; 16.15 voor onze jongens en meisjes17.30 Wil! Glahe 17.45 reg. uitz.j 18,— onze Nederl, koren en korpsen; 18.30 clari net, fagot en piano. De Prins was nauwelijks enige minuten binnen of de auto's van de Amerikaanse gasten en de Ne derlandse autoriteiten zwenkten het Vxedenburg op om aan de ach terzijde van 't secretsriaatsgebouv; voor te rijden. Onder hen bevonden 2ich de Amerikaanse ambassadeur dr. H, B. Barueh, prof. dr. J. R. M. v. d, Brink, minister van economische zaken, dr. H. M. Hirschfeïd, rege ringscommissaris van het Econo- mfsch Herstelprogramma en drs. E. H, v. d. Beugel, directeur van dfe Regeringscommissaris van het E. H. P. Nadat de gasten waren ontvan gen maakten zij een rondgang door de Jaarbeursgebouwen en het Pa vilion des Nations. Voorop liep de Amerikaanse eregast, W. Averell Harriman, cj-'e werd rondgeleid door dr. F. ii. Fentener van Vlis- singen, gevot'gd door Prins Bem hard, in gezëlschap van de Ameri kaanse Ambassadeur, met zijn. markante verschijning, die 'n wit te anjer in het knoopsgat van zijn jacquet droeg. Het eerste langdurige oponthoud had plaats zou het anders kun nen? bij de Marshall-stand, waar het raderwerk echter recalci trant was. De gasten werden voor gelicht door Carla Oxenaar en de heer G. Verheul. Har iman, zowel als de Prins luisterden aan de te lefoontoestellen naar wat 'n Ame rikaanse arbeider en zijn Neder landse collega, en een Amerikaans zakenman en zijn agent in Neder land. over het Marshall-plan heb ben te zeggen. Dan gaat de belangstellingïn sterke*mate naar de textielafdeling waar de hoge gasten worden ont vangen door de bestuursleden van de Stichting „Nederlandsche Tex- Adverteniie t.M. tiel Jaarbeurs Utrecht". Het bezoek in de Beatrixhal duurt geruime tijd en met grote interesse worden verschillende -inzendingen en stands bekeken. Ter gelegenheid van het hoge bezoek treden enkele manne quins met sjaals op buiten het eigenlijke demonstratie-schema om Als men de zijde van Achter Cla- renburg genaderd is staat de Prins een ogenblik stil om de plaquette in ogenschouw te nemen, die vori ge week door zijn oudste dochter is onthuld. De rondgang eindigde in de Bui tenlandse Club, waar verversingen werden geoffreerd. Daarna had de lunch plaats in het Jaarbeurs-res taurant. In. de middaguren werd 'n bezoek aan het terrein aan de Croeselaan gebracht. „Gezellig feestje" Sinds lange tijd zijn er niet zo veel beschonkenen in de politie- bureaux opgesloten als gedurende het afgelopen week-end. Het wa ren er 29. Ook bij ruzies moest de politie nogal eens ingrijpen. Alleen Zaterdagavond werd negen maal uitgerukt, hoofdzakelijk voor hui selijke onenigheden. Ongelukken kwamen echter niet voor. Op een familiefeestje in een zaaltje uitte Zaterdagavond een feestganger be ledigingen tegen een ander. Er vormden zich al spoedig twee par tijen, die elkaar te lijf gingen. Toen de politie op 't toneel ver scheen, rolde het hele kluwen vechtende mensen over de vloer. De orde werd hersteld, maar de beledigde wist niet van ophouden. Hij werd daarom meegenomen naar het bureau Boezemsingel. Advertentie f.M. komen vroeg in het voorjaar. Koop tijdig SPRUTOL. Prins Bemhard bracht gisteren een langdurig bezoek aan de Jaarbeurs u.I.n.r. mr, J. Milius, Prins Bem hard en dr. H. B. Baruch. Nieuws uit randgemeenten OVERSCHIE. Tussen Rotterdamse Rijweg en Dellshavenseweg wordt een groot terrein bouwrijp gemaakt voorde bouw van 2000 mcntagewonlngen. In de z.g Nissenhutten zullen de beton elementen worden, vervaardigd, die voor deze bouw moeten dienen. De uitvoer ders zijn de N.V, Dura en de Dienst voor Volkshuisvesting. Op 26 April wordt de eerste paal geslagen voor het eerste complex van 800 woningen. Dezer dagen kwam in de wijkraad een algeheel stopverbod voor auto's en an dere voertuigen ter sprake Men pleitte voor de her-invoering van een „ordon nantie", die reeds in 1602 was vastge steld. Een nieuw lied op een oude wijs dus! De dames B, v. Gessei en N. Zonne veld zijn geslaagd voor het examen costjmière. weet te spreken namens het Nederlandse volk en namens e Nederlandse landbouwende be volking in het bijzonder wanneer ik op deze plaats de diepe erkentelijk heid uitspreek, die wij allen jegens de Verenigde Staten voelen. Hoe zeer de agrarische bevolking be grijpt eh waardeert, dat het doel van de Marshall-hulp is, Europa weer op de been te helpen door de zelfwerkzaamheid der Europese volkeren te stimuleren, moge blij ken uit een kernachtige uitdrukking die ik uit de mond van een Neder landse boer hoorde: „Hoed af voor Marshall, maar jas uit om te wer ken." Aldus de minister van landbouw, S. li. Mansholt Maandag middag in Esplanade te Utrecht in Toen de directeur van de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, mr. J. Milius, tien dagen geleden het woord tot de ver tegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers richtte, heeft hij er uitvoerig op gewezen van welk een buitengewoon grote betekenis de Marshallhulp is geweest voor de huidige economische situatie in West-Europa. Taminiau-Elst* Over.betuwe Zonder de verwezenlijking van het Marshallplan zou de toestand van heel ons economisch en maat schappelijk leven uiterst zorgwek kend zijn geworden. De terugslag daarvan zou ook merkbaar zijn ge weest op dc Jaarbeurs, die van dit economisch leven de exponent is. Zo valt het te verklaren, dat op de hui dige voorjaarsbeurs aan het plan Marshall bijzondere aandacht wordt besteed. Hier is te meer reden toe, omdat het juist tijdens de beursda- gen een jaar geleden is, dat de Mar shall-hulp in werking trad. Ter gelegenheid van dit feit heeft men in Utrecht een speciale Mar shall-dag georganiseerd. Nadat in de middaguren diverse vooraanstaande persoonlijkheden uit handel en nij verheid, enige ministers, de voltalli ge Raad van Beheer van de Jaar beurs en enkele genodigden zich aan een lunch hadden verenigd, werd om 4 uur 's middags in café „Esplanade" een Marshall-congres gehouden. De aanwezigen werden welkom geheten door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. F. H. Fentener van Vüssingen. Voordat het eigenlijke congres 'n aanvang nam. zong bet Toonkunst- koor onder leiding van André Eieu het Amerikaanse en Nfederlandse volkslied. Harridan spreekt: W. Averell Harriman, de reizend am bassadeur van het Marshall-plan, ver klaarde zeer verheugd te zijn, dat hij ln Nederland en In "Utrecht was. vooral op de dag, dat men de eerste verjaar dag vierde van de Amerikaanse hulp. HIJ herinnerde aan hot contact, dat hij gedurende de oorlog met Neder land en de Nederlandse regering to Lon den had gekregen en hoe thans geheel andere en gelukkig meer constructieve problemen de aandacht vroegen dan destijds. Het gaat xvu, zo zei hij, om verwezenlijking van een veiliger waardevoller léven voor het Nederland se volk en de volkeren van Europa. Wat het eerste jaar van het Marshall plan betreft, zo vervolgde hij, er is een goede start gemaakt en er is veel, dat ons goede moed geeft. De industriële productie is toegenomen tn alle deelne mende landen en vooral dc productie van grondstoffen en de energievoorzie ning gaat goed vooruit. Dit zal dc ver dere ontplooiing van de industrie ver- gemakkeiyken. Gunstige weersomstandigheden en be tere werktuigen hebben tot resultaat ge had, dat de voedselsituatie is verbeterd De handel io Europa is weer uitgebreid in de laatste twaalf maanden. De re ringen van de Marshall-landen hebL— bel angry ke stappen ondernomen om de inflatie te voorkomen en monetaire sta biliteit te verkrijgen, hetgeen twee zo belangrijke voorwaarden zfjn voor herstel. De heer Harriman merkte verder op, dat Nederland van het Marshall-plan goed geprofiteerd heeft, al is men dan nog niet tevreden. Ten slotte wees de heer Harriman op het Atlantisch pact, dat in Washington juist vandaag wordt ondertekend. Dit pact wil op politiek gebied zijn, wat het Marshall-plan wil zijn op economisch gebied: een symptoom van samen wer king op de weg die naar eert nieuwe horizon en naar menselijke vooruitgang leidt. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. B. M. van den Brink, die na de heer Harriman het woord voerde, wees er op. dat dc betekenis FEUILLETON Door M. Pardoe 27 Jill en Robin keken elkaar aan, want ze kenden Klets' reuzenideeën langer dan vandaag. Toch was het misschien de moeite waard om het te horen. „Vooruit dan, vertel 't eens." „Nee, ik zeg 't lekker tegen nie mand," en Klets begon te gniffelen. „Hè toe, die nou niet zo flauw," zei Robin boos, „Denk maar niet dat je er in je eentje vandqor kunt, hoor, dat gebeurt toch niet, Als je een plan hebt, moet je ermee voor de dag komen." In een oogwenk had hij de sleu tel van de kamerdeur omgedraaid en bleef er met z'n rug tegen aan staan. Klets hield op met z'n vreugde dans en zat doodstil. „O. 't was niet zoveel bijzonders,zei hij met een zacht stemmetje. Maar Robin liep er niet in. „Zeg, luister es, Klets," zei hij streng, „dit is geen spelletje, hoor. het is werkelijkheid en heel ernstig zelfs. Als je een idee hebt moet je 't ons vertellen en je erewoord geven, dat je 't niet voor jezelf houdt en ons onderdehand iets op de mouw speldt. Als je 't niet doet, sluit ik je op „En dan zeg ik tegen Marie, dat je misselijk bent geworden van de „gomme" die je op de golfclub hebt gedronken en dat je geen thee on geen avondeten mag hebben," voeg de Jfll er nog aan toe. Klets keek peinzend bij deze be dreiging, „Nou goed dan," zei hij, „maar als ik rt jullie vertel, moeten jullie beloven dat je me er niet buiten houdt, als je denkt dat het een 'goed plan is." Z'n broer* en zus aarzelden een ogenblik, maar toen zei Robin; „Af gesproken, kom op," „Eh bien," zei Klets, en z'n ogen begonnen te schitteren. „Jullie ken nen monsieur de Bandole toCh wel?" „Ja. ,De Kever'," zei Robin. „Hij is helemaal geen kever," protesteerde Klets. „In elk geval," ging hij voort, „hij v/as vanmiddag ook in de golfclub en hij zei dat hij naar Parijs ging." „Nou, en?" „Snap je 't dan niet hij heeft dte enorme Fanhard mais énor me!" en Klets strekte z'n armen zo ver mogelijk uit. „Ik begrijp t nog steeds niet," zei Robin, „we kunnen hem toch zeker niet vragen of hij ons mee neemt, zonder dat we zeggen waar om?" ,,Maar we gaan 't toch zeker niet vragen," zei Klets verachtelijk, „We gaan gewoon mee!" „Dat kunnen we toch niet doen," zei z'n broer, die er meer begrippen van fatsoen op na hield. "Jill stond te peinzen. „Bedoel je, dat we ons achterin zouden verstoppen?" vroeg ze. „Mals oui natuurlijk!" „En als 't daar nu vol staat met bagage?" „Er staat geen bagage. Die zag ik 'm vanmiddag na dc lunch alldmaal achter In de bak stoppen," en Klets begon opnieuw met z*n Indianen- dans. Jill wende zich tot Robin: „Ro bin, 't is heus zo'n gek idee niet," zei ze. „Of eigenlijk, 't is natuurlijk juist wél erg gek, maarze schudde haar hoofd, „nee, dat kun nen we niet doen. In de eerste plaats: hoe komen we ooit in die auto^ zonder te worden gezien, en dan is het vreselijk ver naar Parijs, Met de trein duurt het twaalf uur, niet, dus ook per auto komen we niet op tad." „Maar luister nou," schreeuwde Klets, „il part ce soir, ik bedoel, hij vertrekt vanavond al. Hij rijdt de hele nacht door omdat de wegen dan rustiger zijn en hij zei, dat hij beslist Maandagavond in Parijs moest zijn." „En als hij nu onderweg stopt om te eten of le rusten en morgen als 't klaarlichte dag is? Dan vindt hij ons toch vast en zeker," zei Ro bin onzeker. Jill echter was nu even enthou siast als Klets. „O, dat zien we morgen dan wel verder," riep ze, „als we eenmaal zo ver zijn, kan hij ons toch niet meer terugsturen. Nu moeten we goed nadenken: we moeten al 't geld, dat we hebben, meenemen, want je \vect nooit wat er gebeurt, ert verder warme kle ren, want hoe meer je naar het Noorden reist, hoe kouder het wordt en dan onze paspoorten mams zegt altijd dat je in 't bui tenland steeds je pas bij je moet hebben, en...." „Ja, maar Jill...." (Wordt vervolgd) toekomst beeft teruggeschonken. Boven dien heeft het ten zeerste bevorderd, dat de Europeanen Europees gaan den ken. hetgeen voor de economische toe komst van Europa van dc allergrootste betekenis is. De minister stond vervolgens stil bij de invloed, dte het plan Marshall heeft gehad op de Nederlandse productie-ca paciteit, oo de verwezenlijking van de economische unie met Belgie en Luxem burg en op de internationale goederen- uitwisseling. Ten slotte wees de minister cr op, dat de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs veel er toe zal bijdragen van de door het Marshall-plan geschapen mogelijk heden. op de meest nuttige wijze gebruik te maken, zowel in het belang van de Nederlandse welvaart als van de Wes- telijke wereld in het algemeen. Beroepen Wij vernemen, dat prof. dr. M. J. A. de Vrijer in Rotterdam het be roep heeft aangenomen van de N. H. Kerk in Hemmen. Advertentie l,M, antwoord kan slechts zijn door alleen wer kefijk nuttige artikel goede kwaliteit te kopen voor prijzen, zoals wij brengen m Sela-cassette Door en door vïekvrij voor 6 personen. A «gs QQ J? 28-delig **«3. W ROTTERDAM een toespraak ter gelegenheid van de „Marshall-dag" van de Jaar beurs. De verwezenlijking van de Ne derlandse landbouwpolitiek, zo zei de minister, is pas mogelijk gewor den dank zij bet Marshallplan. In dien de Marshall-hulp niet tot stand zou zijn gekomen, dan zou de grondstoffenaanvoer voor de land bouw drastisch zijn beperkt en de opbouw van de Nederlandse vee' stapel ernstig zijn belemmerd. De gevolgen voor dc welvaart van het platteland en dientengevolge voor de Nederlandse bevolking zouden fataal zijn geweest. De Marshall-hulp, aldus minister Mansholt, stelt ons in staat de vee stapel zo op le bouwen, dat een rationele en economische bedrijfs voering mogelijk wordt. De Neder landse landbouwpolitiek is er op gericht, dat na hel herstel-program ma op eigen kracht kan worden voortgegaan. Spreker wees er op, dat de Ne> derlandse landbouw de voeding van onze snel groeiende bevolking tot taak heeft. De structuur van de agrarische sector is moeilijk, omdat de bevolkingsdichtheid tot kleine bedrijven leidde, die ten intensieve bedrijfsvoering noodzakelijk ma ken. Dit dwong tot het kweken van veredelde producten met import van veevoeder. Zo werd het voor de oorlog mogelijk, dat 50% van de Nederlandse export door de land bouwsector werd gedekt. Op het ogenblik is dit percentage 48. Dit blijft slechts mogelijk, aldus de minister, bii regelmatige aan voer van grondstoffen voor deze veredelingsindustrie. Zonder Mar shallhulp zou de huidige invoer be langrijk kleiner zijn dan thans het geval is Een fatale achteruitgang werd voorkomen. Vcertlir procent van dc totale Mar shall-hulp wordt voor de voedselvoor ziening gebruikt. Hieruit blijkt de vi tale betekenis van de landbouw ln Europa. De levensstandaard ln West Europa kan slechts op peil worden ge houden Indien de landbouwproductie sterk toeneemt WH Europa productle- verhORing bereiken, dan Is innige sa menwerking geboden, Juist het ver band van de C.K.E.C. opent hiertoe de mogelijkheid Een idealist De jongeman die nu naar voren, treedt Bertus is zijn naam zou men een idealist kunnen noe men. Weliswaar moet hij zich ver antwoorden wegens eenvoudige belediging, maar sluit dat idealis me uit? Neen, niet waar, men kan zich immers opwinden over zaken en handelingen die zozeer met zijn ideeën in strijd zijn en daarbij zó verontwaardigd raken, dat het har de en verboden woord er uit is voor men het beseft. Zo en niet anders was het Bertus vergaan, Bertus, die van mening was dat men aan de natuur niet tornen moest en dat ieder, die de natuurlijke loop der dingen op eni gerlei wijze trachtte te verstoren, om welke reden dan ook, een laak baar individu was, een scheldens- waardïg persoon. Om het beestje bij de naam te noemen: het heettte Keessie, Later zal het wel Kees genoemd worden, als het katertje een grote tijger achtige kater is geworden, maar toen Bertus vriendschap slpot met het mannelijke katje luisterde het naar „Keessie". Keessie was het katje van de buren, maar Bertus, de oudste zoon driehoog, speelde er veel meer mee dan wie ook uit buurmans gezin. Iedere dag wacht te Bertus net zo lang op de trap tot Keessie verscheen en dan moest het al gek gaan wilde de lange, zachtaardige jongen niet een lek ker hapje bij zich hebben voor zijn vrindje. Ofschool de verhouding der buurgezinnen helemaal niet zo best was, liet men Bertus maar zijn gang gaan met het katje, die jon gen scheen daar nu eenmaal ple zier in te hebben en Keessie kreeg nog eens een extraatje. Toen gebeurde het echter dat Keessie dagen lang onzichtbaar bleef voor Bertus. Dat was in de tijd dat het katje voorspoedig her stellende was van een klein chirur gisch ingrijpen, dat buurman nodig had geoordeeld om de huislijkheid van Keessies natuur te versterken c.q. zyn zwervers- en avonturiers- instincten aan banden te leggen. Een alledaagse zaak in katerkrin gen, veterinair gesanctionneerd zelfs en wel aanbevolen door heren dierenartsen, maar toen Bertus er van hoorde, kwam het zuivere ge moed van de jongen er ze door in opstand, dat er fatale woorden ge sproken werden. Bij de eerste ontmoeting met buurman stelde Bertus deze de volgende vrasg: „Weet je wat jij bent? En toen buurman de wenk brauwen optrok en het antwoord schuldig bleef, snauwde Bertus: Jij bent een vuile schoft en een die renbeul. Nog 'n paar lelijke woor den voegde hij er aan toe en zo luid luchtte de goede jongen zijn verontwaardiging, dat vier perso nen 't letterlijk verston deft. Buur man achtte zich in eer en goede naam aangetast en eiste recht. Dc rechter verschafte het, maar de boete hield hij erg laag (vijf gul den lechts) want waarlijk, die (ongeoorloofde) woorden waren uit ccn edele borst gekomen! De Overschl ese padvinders „Schle- veeti" willen ter versterking van do kasmiddelen graag kleine diensten be wijzen aan de burgerij. Hun adres is Oversehieseweg 45 Op Zaterdag 9 April houden zij cun flesscninzameluigeactLe-, De katholieke sector van het Rotterdamse amateurtoneel wil hier een Passiespel-traditie opbou wen. De eerste poging daartoe werd het vorig jaar gedaan met Passio Christi J948, een uitvoering, die zoveel belangstelling en waar dering heeft ondervonden, dat men niet geaarzeld heeft met de voor bereiding van een nieuw spel. Maandagavond heeft een combi natie uit de R.K. toneelgroepen Katholiek Rotterdams Toneel, Magna Pete, Schouwtoneel, Het Voetlicht en Zuidertoneelkring in de Schouwburg haar krachten be proefd op een' nieuwe uitbeelding van het lijdensverbaal Goede Vrij dag 1949 door de jonge Rotterdam se auteur Herman Pijfers. In het voetspoor van Dorothy Sayers (haar grote hoorspelserie „The man born to be king") heeft de schrijver de Passie niet willen zien, zoals men dat gewend is, dus van een standpunt na de verrijze nis, maar Christus' optreden en zijn woorden willen weergeven, zoals de mensen in Palestina daar de eerste maal van getuige zijn ge weest. Zijn figuren mogen dus niet beseffen wie en wal de Messias is. Om nu te voorkomen dat Christus een soort toneelrol zou worden, die in het religieuze raam van de uit voering niet zou passen, is de ge beurtenis in het heden geplaatst als een moderne beleving van het oude drama. Zelfs het plaatselijke tintje is niet vergeten; de puinen en geteis terde St. Laurens beheersen het toneelbeeld. Een vreemdeling be treedt een Rotterdamse kroeg en onder zijn invloed gaan de stam gasten Aric dc matroos, Bert de havenarbeider, de heler Toon, de militair Dirk, Lecntje het meisje van de vlakte en al de anderen het Passiespel spelen. De nadruk ligt op het spel, maar al heel gauw vervloeien de grenzen tussen dit spel en de realiteit. De vreemde ling wdrdt Christus, Frans Judas, Leentje Maria Magdalena en de kruisiging een werkelijke demon stratie van gezag tegen volksop- ruiing. Het is nu juist op dit punt, dat de schrijver tekort is geschoten in het verband tussen het actuele en het overgeleverde gebeuren die diepere zin te leggen, die zijn oor spronkelijk opzet scheen te belo ven. Want tot welke merkwaardige en misschien wel afschuwelijke gevolgen die opzet ook had kunnen leiden, zij bood de mogelijkheid van wisselwerking tussen toen en nu, iets wat thans vrijwel achter wege bleef. Men zag tóch een zeer doorwerkte reconstructie van het lijdensverhaal, ondanks 't feit dat de artist/regisseur tussen de tafe relen telkens weer aan het spel element herinnerde. Het talrijke publiek, waaronder zich ook de burgemeester en mevr. Oud bevonden heeft het spel vier uur lang met grote aandacht ge volgd. De regisseur Jan Sengers verdient lof voor de wijze, waarop hij dit spel met de langdurige dia logen toch nog beweging en hewo- genheid heeft geschonken. Het R.K. Zuidex gemengd koor o.l.v. Frans Odyk verzorgde de muzikale om lijsting. De spelers kunnen op een geslaagde manifestatie van katho liek toneel terugzien. GRONINGER KUNST In de Rotterdumsche Kunstkring zul len de twee Groninger schilders Jan Altink cn Johan Dijkstra van. 9 April tot 1 Mei hun werk tentoonstellen. Zij zijn bU dc opening, a.s. Zaterdag om 4 uur. aanwezig. 52. Rob en zijn met gezel begeven zich naar de raket en zonder te genstand te ondervin den slagen zij er in naar boven te klimmen. On dertussen sluipt de pa trouille onder aanvoe ring van Larry naar het hoofdkwartier van But cher. De mannen zijn op hun hoede want het blijft haast angtwek- kend stil en toch ver wachten zij elk ogen blik, dat zij zullen wor den aangevallen. Larry kent hier goed de weg en hij weet precies waar gevaar kan drei- gen. Doch er gebeurt niets. Ondertussen zit Eiland", dat nu reeds ver in de stratosfeer is hy sneue voetstappen in de gang. Butcher in zijn observatiepost, gespannen de verdwenen. Hij heeft er geen idee van wat WOrdt opengerukt en,.,, bewegingen te volgen van het „Vliegende hem te wachten staat. Maar dan opeens hoort deur

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3