HET ROTTERDAMSCH PAROOL Tweede Kamer aceoord met ontwerp betreffende grenscorrecties Friedrich Wilhelm wil „Doom" terug hebben Engelands staatsschuld met 453 millioen verlaagd Westduitsers besluiten tot nieuwe ontwerp-grondwet Regeringsstandpunt inzake hét Duitse vraagstuk wordt spoedig bekend Op dn IwJVtsd interpellillie-Roosjcn toegestaan Grote amnestie voor ex-nazi's te Berlijn In twaalf maanden Beperkingen in particuliere uitgaven blijven echter nodig, zegt Cripps Soc.-dem. medewerking dubieus geworden Uitpolitieke overwegingen" droeg hij hakenkruisbanden „Der Depeschenprinz" feliciteerde Hitier en Mussolini Dr. Van Royen in ons land Militaire besprekingen in Den Haag Vrouw te Amsterdam met mes gedood Door onbekende man met een mes gestoken Ultimatum in China Overheidspersoneel vrij op Goede Vrijdag GALATHEE BONNEN LUST Donderdag 7 April 1949 Red. en A'dnu Langa Haven 141, Schiedam Tel. <9300 Aboim.pril8i per weak 0.32 per kwartaal f 4,10. losse nummars O.Oó" Opgericht door de Stichting „Het Parool" Negende jaargang No. 82 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th Ramaker De Tweede Kamet heeft gisteren het ontwerp dat betrekking heeft op de grenscorrecties goedgekeurd met 54 tegen 24 stem men. Tot .de tegenstemmers behoorden de A.R., de'. S.G., de C.P.N., de heer Weiter en van de Partij van de Arbeid de héren Scheps.'Goedhart, Vermeer, Tuin, Vondeling en De Loor. De heer Weiter vond, dat men over te weinig gegevens beschikte en hij vreesde, dat dbor aanvaar ding van deze grenscorrecties ge acht zal worden, dat onze rechten op schadeloosstelling zijn verwezen lijkt. Hij'gaf te kennen, dat hij zijn stem niet aan het ontwerp kan .geven. De heer Ma en en (KVP) be toogde, dat de uiterst minimale grenscorrecties het vraagstuk der schadevergoeding in het geheel niet raken. Ze zijn 'bovendien onvolle dig.-Teleurstellend achtte hij het, dat de correcties aan de Eemsmond niet in h etontwerp zijn opgenomen. Na verklaard te hebben, dat. hij zich bij de voorstellen zal neder- Jeggen, merkte spr. nog op, dat er een probleem-Duitsland is. een pro- .bleem-West-Europa, maar ook een probleem-Nederland, het vraagstuk hoe wij in de toekomst ons volk op eigen gebied een menswaardig be staan kunnen verschaffen. De heer. Stokvis (CPN) zei. dat 2ijh fractie van oordeel .is, dat OP een gegeven ogenblik reali seert men- zich haarscherp, hoeveelonvervulde wensen na vier jaren vrede zijn overgebleven,, hoever wij nog afstaan van een ge normaliseerd leven, hoe weinig in vergelijking met het geheel tot dusver'is gedaan om de noden te lenigen. Het besef hiervan kan een prikkel zijn om niet' bij de pakken te gaan neerzitten, nog minder om het doel uit het oog te verliezen door zich over te geven aan een onvruchtbaar gekanker, Keulen en Aken zijn niet op één dag. ge bouwd, zy zuilen zeker niet op één ,dag .worden herbouwd. Dit is de waarheid,, die zich aan ons opdringt als .wij 'aan al die nog onvervulde wénsen-denken. Ons geduld wordt wel op een zware proef gesteld. Ons vertrouwen in de zich .herstel lende maatschappij eveneens. Na de'oorlog eisen talloze men sen of groepen van mensen hun recht. Het zijn de mensen; die hét hevigst ,door de oorlog én de Duit se ^bezetting wérden getroffen. Zij verlürèïf hun kostwinner of hun huis, zij leden onder de Duitse ter reur of; zagen hun bezittingen in vlammen opgaan. Aan al deze mensen'is recht beloofd; op de,een of andere manier zouden zij na de oorlog schadeloos worden gesteld. Nu .weet een kind, dat geen bedrag, groot genoeg is om de werkelijke schade te vergoeden. Wat vernie tigd'bf beschadigd werd, keert niet weer en dan spreken wij niet eens over het geestelijk en moreel leed, wat door geen schaderegeling kan worden goed'gemaakt. Desondanks heeft mén reeds van regeringswege verschillende voorzieningen getrof fen. Het gaat hier om.de achterge bleven gezinnen van onze omgeko men verzetsstrijders, om de schade, die door huiszoekingen en ver beurdverklaringen is ontstaan, om de weduwen en wezen van onze soldaten, maar ook om de oorlogs getroffenen in de wijdste beteke nis. De laatste groep bevindt zich" al jaren in de politie van zuster Anna, die maar niets ziet komen. Dé wet, die thans op stapel staat en waarover het laatste woord nog niet is gesproken, heeft slechts te leurstelling gewekt.,Het wetsont werp stelt zich op het standpunt, dat er geen recht-bp vergoeding be staat voor alle getroffenen, maar dat dé staat' uit een soort welwil lendheid aan de oorlogsgetroffenen een tegemoetkoming kan geven voor zover het algemeen belang zulks vordert en. toelaat. Het oor logsschadeprobleem wordt hier mede overgebracht naar het terrein van sociale verzorgingen. Men gaat de óorlógsschadevergoeding zien als een hinderlijke-en schrok kerige concurrent van andere so ciale voorzieningen, zoals ouder domszorg en consumentencrediet. De federatie van stichtingen voor oorlogsgetroffenen staat echter op het standpunt, dat de oorlogsge troffenen een recht hebben op vol ledig herstel en dat de wet op dit beginsel moet.zijn gebaseerd. Ook al zou het in 's lands belang nodig blijken,-dit recht niet ten volle tot gelding te brengen en een zekere matiging aithans voorlopig te accepteren, dan nog moet het principieel recht ;op volledig her stel voor alle oorlogsgetroffenen als beginsel en uitgangspunt wor den gehandhaafd-. Met dat recht mag niet lichtvaardig worden om gesprongen,, zoals tot nu toe helaas maar al te vaak is gebeurd. In de kringen der oorlogsgetrof fenen is rnen het er over eens, dat een verwerping van-het ingediende wetsvoorstel en het dokteren aan eeri nieuw,.voor de betrokkenen; noodlottig zou kunnen zijn. Zij ge ven er daarom de voorkeur aan het ingediende wetsontwerp, nadat daarin fde nodige^ wijzigingen zijn aangebracht, als :noodwet te aan vaarden. Een definitieve regeling kan'-dan misschien binnen enige jaren in uitzicht worden gesteld. Deze oplossing getuigt van een reëel inzicht. Voorlopig, en zeker zolang de kwestie der, herstelbeta lingen niet duidelijker is geworden, zal er voor de oorlogsgetroffenen wel niet anders opzitten. Dit bete kent strijd op twee fronten. Het front van de wederopbouw en het frontvan de onvervuld gebleven wensen. Het slagen van de weder opbouw is een voorwaarde cm de wensen voor een groot deel in ver vulling te- doen gaan. Onderwijserssalarissen Het verzoek van het Tweede' Ka merlid Roosjen' (A.R.) om vragen te mogen richten tot de regering in ver band met 'het verbreken van het overleg mei de onderwijzcrsörgani- saties over.de herziening der onder- wijzerssalarissen is gisteren toege staan. De interpellatie zal.op een na der te bepalen dag worden gehou den. - Met 61 tegen 3 stemmen-, heeft de Kamér het voorstel van de heer Gortzak. (CPN) verworpen om' de regering uit te nodigen tot inlichtin gen over haar. beleid inzake, het At lantisch Pact. .elke'annexatie categorisch diént te worden afgewezen. De heer Bruins Slot (AH): opmerkend, dat Duitsland, gehouden Ls tot schadevergoeding op grond van de inval in ons 'land en' de schade daardoor en door de roofr zuchtige bezetting, veroorzaakt,- gaf te kennen, dat er in principe rech tens geen bezwaar tegen is deze schadevergoeding voor een deel door overdracht van grondgebied tot stand te brengen.' De onbe schaamde Duitse agitatie toont aan, dat bij de Duitsers geen sprake, is van schuldbesef. Zij glijdt ons ove rigens bij de koude kleren af. Bij deze technische correcties, een'mi nuscule Duitse prestatie, is geen sprake van annexatie. De heer Bruins Slot achtte het echter niet gelukkig, dat een deel der aanspra ken uit het geheel gelicht wordt. Er komen nu 10.000 Duitsers bij ons land. Dat mogen nu grensduitsers zijn, het blijven. Duitsers en hij voelt er niet veel voor Duitsers .tot Nederlanders te maken. Spr. zei ba- zwaar te hebben tegen de geallieer de politiek en zeide .zijn stem niet aati het ontwerp te kunnen geven. Ook de heer Oud (VVD) stelde in. het licht, dat er geen sprake is van annexatie; het gaat slechts om .practische wijziging, van de grens. Het 'standpunt van de heer Bruins Slot Ró'n hij niet 'delen. De door de regering gevolgde procedure achtte sprWjuist. Hij wees er- echterop, ,dat binnen zes maanden na de in werkingtreding van., een besluit overeenkomstig het ontwerp aan de staten-generaal een voorstel van wet ter-vervanging van dat besluit móet worden gedaan. Wat gebeurt er als dit voorstel wordt afge wezen? Op dit punt achtte spr. een aanvulling nodig in deze zin, dat in zo'n geval het besluit, wordt in getrokken. De heer Z a n d t jSG)vond de nadelen dar correcties groter dan de voordelen en kondigde aan, dat hij tegen zou stemmen. Regering antwoordt Minister-presidentDrees, de sprekers beantwoordend, zei, dat mén de betekenis van deze mach tigingswet niét moet overdrijven.' Hij betoogde, dat een gezond Europa niet mogelijk is als in -Duitsland chaos en verwarring blijven "ue- staan. In het beleid, dat de rege ring voert en bepleit, wordt voor ogen gehouden, dat een- redelijke samenwerking met Duitsland no dig is. Over haar standpunt ten aanzien van het Duitse vraagstuk zal de re gering zich binnenkort nader kun nen uitspreken en dan zal er ge legenheid zyn tot een brede ge dachten wisseling. Spr. lichtte toe. dat uitstel van het onderhavige ontwerp niet. mo gelijk was. De verlangens, welke de regering indertijd in een memoranT dum aan de geallieerden heeft .uit eengezet, blijven gehandhaafd. Thans geldt het eeri zeer beperkt vraagstuk. Er is niets aanvaard, Wat maar enige economische schade aan Duitsland zou brengen. Hetgetij voor verwezenlijking van-wat aan vankelijk verlangd is, wordt naar sprekers inzicht, gunstiger. Er zijn nog andere grenscorrecties, waarop ons land zal moeten blijven aan dringen. Dat geen resultaat bereikt is tenaanzien van de. Dollard be treurde de minister-president, maar hij merkte op. dat deze kwestie open blijft. Met het oog op finan ciële manipulaties .o.a. werd het, ongewenst geacht mede te delen, waar de nieuwe grens precies zal komen. Bij de correcties gaat het vooralom waterstaatkundige .ver beteringen. verkeersverbeteringen en beperking van dé moeilijkheden voor de douane. Het voornaamste is de verbreding van de „hals" bij Sittard. Verdér zijn alleen' de inham bij 's-Herenberg en bij Beek-Ubber- gen_ de enige gebieden, waar Duit sers onder Nederland zuUen komen. De minister van binnettlandise. za ken. de heer Van Maar'seveen besprak nog een paar formeel juri dische kwesties. De heer.' Vondeling Arb.) deed nog mededeling van een af wijkend inzicht vanenige léden van zijn partij. De grenscorrecties achtten zij an strijd met het „At lantic Charter". Voorts betrefthet hier z.i. eenzijdige; wilsoplegging. De'drié Westelijke mogendheden hebben gisteren, een grote amnes tie afgekondigd voor vroegere na zi's in Berlijn. Van deze amnestie zal 60 70 van de West-Berlijners, die nog niet gedenazificeerd zijn, profite ren.. Alle personen, die 1 Januari 1949 30 jaar -of jonger of -65 jaar of ouder waren en zij, die slechts voor de helft af minder valide zijn, wor den vrijgesteld van de straffen, welke opgelegd zijn ingevolge de 'geallieerde denazificatiewetten in Berlijn. De grootste groep, welke van de amnestie zalprofiteren, zijn de vroegere- leden van nazi-jeugdor ganisaties, wier aantal wordt ge schat op 100.000 in West-Befljjn. Personen, die een leidinggevende funqtie in deze organisaties gehad hebben, vallen niet onder de am nestie. Rapport uitgebracht over „Telegraaf"-outillage De heèr M. A. R e i n a l d a, voorzitter van de Persraad die door de regering ,werd uitgenodigd, eeri rege ling voor te bereiden in de kwestie van het1, gebruik der outillage van het „Telegraaf-concern. heeft dezer da gen een rapportaan de regering uit gebracht. In Frankrijk komt zuivel 16 April vrij In Frankrijk zullen melk. boter en kaas van IS April af zonder bon: wor den verkocht. Er zullen echter vastge stelde prijzen blijven gelden"! in Rotterdams' grootste Kavenbekken, dé Waalhaven, komen geleidelijk aan de nog niet bezette pierén in-gebruik. Zo werd pier II ingericht voor de industrie- en transportbedrijven, die behoefte hebben aan bij het water gelegen bedrijfsruimten, op pier IV worden aannemersfirma's en- bouwbedrijven geconcentreerd, terwijl pier Vlil in gereedheid wordt gebracht voor de vestiging van kleinere scheepsre par at iebedr ijvert. Van pier Vil is de bestemming nog «iet. vastgesteld. De Rotterdnmschc Ko lencentrale,jarenlang in Delf shaven 'gevestigd. ï.s bezig te verhuizen naar de Waalhaven, waar dit sterk gegroeide bedrijf uiteraard de brood nodige ruimte tot zijn beschikking krijgt. Thans 'is een 35 ton wegende kraan in haar geheel-door een.bok in de takels genomen en naar pter lï van -de Waalhaven getransporteerd. De foto toont het momentwaarop het gevaarte op zijn plaats wordt gebracht. Engelands nationale schuld is in een jaar tijds met 453 millioen pond sterling (waarvan 107 millioen te danken aan de tegenwaardefondsen van het Europese Herstelprogramma) teruggelopen tot 25,168 millioen pond. Dit is gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, door Sir Stafford Cripps, de .Britse minister van financiën en economisch zaken. Nog nimmer tevoren had op dergelijke schaal een aflossing van de schuld plaats gehad, zo zei Cripps tijdens zijn rede over de nationale begroting die hij sinds' zijn ambtsaanvaarding heeft ingediend. Cripps noemde de financiële si- Dè voornaamste commissie, inge steld door de grondwetgevende Westduitse vergadering, heeft be sloten de opgestelde compromis tekst welke door de drie Wes telijke militaire gouverneurs was verworpen in te trekken en een nieuwe ontwerpgrondwet op te stellen. Deze beslissing werd met twaalf tegen negen stemmen ge nomen. Een door de liberale partij inge diende motie, om zowel de oude ontwerp-grondwet waarvan de soc.-democraten nog steeds voor standers zijn als de door de christen-democraten ingediende nieuwe amendementen ,,ter verde re bestudering" naar de financiële commissie te. verwijzen, werd eveneens aangenomen. Dit betekent, dat de liberalen geweigerd hebben zich verder aan de zijde der sociaal-democraten te scharen; laatstgenoemden wilden blijven vasthouden aan een ont werp voor de nieuwe grondwet, dat door het militaire bestuur der drie Westelijke zones van Duits land reeds als onvoldoende was ge kenschetst. De sociaal-democraten verklaar den onmiddellijk, dat door de uit slag van de stemming een nieuwe situatie was geschapen. Amerikaanse en Franse verbin dingsofficieren zeiden gisteravond, dat „de rede had gezegevierd" en dat thans waarschijnlijk een uit weg uit de ontstane impasse zou kunnen worden gevonden. Van daag zullen de afgevaardigden der vertegenwoordigde Duitse partijen opnieuw besprekingen over het op stellen van. een-ontwerp-grondwet aanvangen- De sociaal-democratische partij zal Maandag te Goöesberg met Friedrich Wilhelm v o n Hohenzo M e r n, de ex-kroonprins van.Duitsland, wil zijn bezittingen in Doom terug hebben. Het Neder landse Bêbeers-instituut heeft het kasteel daar en de 45 h.a. grond, die er bij horen, en die twee millioen waard zijn! in beslag genomen als vijandelijk bezit. Maar de ex-kroonprins heeft daarmee geen ge noegen genomen, hij heeft een proces aanhangig gemaakt bij de Raad voor Rechtsherstel. Vijf uur lang heeft Dinsdagmiddag zijn rechtskun dige raadsman, mr, B. R. W e s s e 1 i n g een felle 'woordenstrijd gevoerd met mr. J. van den B eig, die voor het Beheers-instituut optrad. De grofè:- vraag, waarom dit hele proces in wezen ging, is, of de ex- kroonprins nationaal-socialistische sympathieën had. -„Neen'Y zei mr. Wesseling, „hij stond er zeer arg wanend tegenover; Ik geef toe, dat de ex-kroonprins hakenkruisban- den heeft gedragen op zijn unifor men van de Stahlhelm en van de NSKK. Doch dat deed .hy om re denen van politieke aard. Zijn lid maatschap van de NSKK vloeide automatisch voort uit ;het lidmaat schap van de Duitse automobiel club." Uit het verdere verloop van deze zaak kwam duidelijk uit, dat de ex-kroonprins verzot was op het zenden van telegrammen bij alle mogelijke „gróte" gebeurte nissen. Hij had zelfs de bijnaam van „der Depeschenprinz". Zo heeft hij in 1936 Mussolini telegra fisch geluk gewenst met het slagen van de veldtocht in- Abessinië, Dit telegram eindigde metde woor den „Leve de koning, leve "de Duce". - - „Hitier heeft de ex-kroonprins het sturen van dit telegram zeer kwalijk, genomen", wist mr, Wes seling te vertellen; „Hij heeft daar-, in een politieke stunt gezien". Kïr.v Van den Berg haalde echter aan; FRIEDRICH WILHELM dat Friedrich-Wilhelm .Hitler tele-; in- zijn glorie 'dagen grafisch had gefeliciteerd, nadati da Duitse legers Noorwegen, Ne derland, België en Frankrijk onder de voet hadden gelopen. „Deze te legrammen heeft de ex-kroonprins niet verstuurd, maar zijn natia- naai-sociaüstische kabinetssecreta ris/Deze man is echter in Russi sche krijgsgevangenschap verdwe nen en kan dus niet getuigen", beweerde mr. Wesseling. Mr. Van den Berg ging verder in .op het dragen van de haken kruisbanden. „Nu, zegt men, dat de ex-kroonpriris dit heeft gedaan uit politieke overwegingen. Maar uit verscheidene verslagen ,ult klanten In binnen- en buitenland kan men concluderen, dat de prins tijdens de eerste jaren van bet Hitler-regiem de StahLbelm zowel als zijn monarchistische aanhangers .welbewust in de ar- men van het natlonaal-socialisme heeft gedreven. En zijn vrienden voeren nu aan, dat Hitier de prins toch maar gedurende de oorlog in zijn slot liet interneren. Dat vind ik van geen betékenis, want de prins is niet van .zijn, vrijheid be roofd wegens zijn godsdienstige overtuiging of "op grondvan de nationaal-socialistische rassen waanzin." 'p „Afwijzen!" „Hoewel Friedrich Wilhelm eens bemiddeld hééft ten gun- ste van drie ter dood veroor deelde. Nederlandse officieren, kan ik niet inzien, dat hij bij-'-, zondere verdiensten heeft ge had voor de Nederlandse of de geallieerde zaak. Ik. conclu deer dus, dat het verzoek-tot ont-yijanding van de ex- kroonprins moet worden afge wezen", zei mr. Van den Berg. Mr. Wesseling trachtte nog aan te tonen, dat de ex-kroonprins, in het nationaal-socialistische Duits land bekend stond als onbetrouw baar, verdacht, en vijandig tio.v. het heersende regiem. Hij meen de, dat de prins krachtens zijn verdienste en zijn „anti-nazi-acti viteit" zeker in aanmerking komt VGor ont-vijanding. De beide pleiters hebben ook langdurig van gedachten gewisseld over allerlei formele kwesties. De zeer .langdurige zitting werd o.m, bijgewoond door, deburgemeester van Doorn J. H.- E. .baron Van Nag e l 1. De verdere -behandeling van: deze zaak-is: een maand' op geschort. j haar partijbestuur beraadslagen over de.vraag, of de partij in staat is haar medewerking op een nieu we basis te verlenen. De sociaal democratische partij heeft tot dus verre het standpunt ingenomen, dat liet inwilligen van de- eis der Westerse mogendheden, volgens welke deregeringen der Duitse staten ieder, voor zich de beschik king zotïden hebben ovèr' de finan ciële middelen der staten onver- enigbaa'r: is mét het voeren van een doelmatig bestuur. In een wedstrijd van hettour- nopi om de Kentish Cup. waaraan Britse. Franse en Belgische, legerploe- gen deelnemen, heeft het Britse mili taire team heden met 5-0 vati het Bel gische militaire elftal gewonnen. Do r.jstsland was 1-1. tuatie „veel gezonder dan 12 maan den geleden", maar waarschuwde dat beperking li\, particuliere uit gaven'even nodijfbleef als het vo rige jaar. Het was absoluut onmo gelijke dat de uitgaven en dus de belastingen werden vermin derd zolang de defensie en de sub sidies op de huidige voet werden onderhouden. Cripps kondigde enkele prijs verhogingen van gerantsoeneerde artikelen aan. Kaas en vlees wor den 4 penny per pond duurder, margarine 1 penny en boter 2 pen ny. De belastingen op thee en sui ker „zullenwordenyerlaagd, rpaar de prijs zal niet'veranderen. Deze wijzigingen betekenen dat de sub sidies in bet lopende jaar niet ho ger dan 465 millioen pond sterling zullen zijn. De bierdrinkers zullen voortaan 1 penny minder betalen voor een pint en de accijns op lich te wijnen gaat met 2 shilling per fles naar benedén. De verwachting dat de inkomstenbelasting ,zou worden verlaagd sloeg Cripps ech ter de bodem in door kort en bon dig te verklaren, dat hij geen reden zag voor de een of andere belang rijke vërlaging. Over Engelands goud_ en dollar positie deelde de minister mede, dat deze sincjK 1947 verbeterd was. In het algemeen was Engeland ge slaagd in zijn politiek van beper king der dollaruitgavén tot hetgeen kon worden gedekt door dollarin komsten. „WÜ- zijn van plan deze politiek voort te zetten in de reste rende EJt.P.-periode," zo kondigde hij:aan, .r. t In kringen; van Britse vakvereni- gingsléiders.- wordtvoorspeld, dat dé aangekondigde verhoging'„van de kosten van levensonderhoud eisen om' loonsverhoging in dé ge hele industrie zal uitlokken', waar de regering tegenover dergelijke eisen tot nog toe het argument hanteerde van de stabiliteit der prijzen. Teleurstelling over de houding der Republiek Dr. J. H. van Royen de Ne derlandse vertegenwoord'ger in de Veiligheidsraad, is Woensdagmor gen met de K.L.M.-Constellation .„Utrecht" op Schiphol gearriveerd. Hij bleek teleurgesteld dat de repu blikeinse leiders niet, gelijk Neder land, de uitnodiging voor de confe rentie te Batavia onvoorwaardelijk hebben aanvaard, „Hieruit blijkt, dat z\j nog steeds een diep wan trouwen koesteren in de bedoelin gen van de Nederlandse regering", zét hg tot de op Schiphol verzamel de journalisten. Gok bleek hij teleurgesteld dat er nog steeds landen zijn, van wie men het, helemaal niet zou, verwachten die, de. plannen der Nederlanders niet vertrouwen.. Toch'meende hy in de Verenigde Staten een. lichte kentering te kunnen bespeuren. Het denkbeeld van een.ronde tafelconferentie in -Den Haag wordt, volgens dr. Van Royen, alge meen toegejuicht, ook door landen die niet'op de hand van Nederland zijn. In Den Haag zijn .thans-besprekin gen aan de gang tussen de vijf."bond genoten van het Brusselse pact oveK de wijze waarop hun bewapentngs- en defensiestrategie ingevoegd kan worden in het Atlantisch pact. De chefs van de staven der Brus selse mogendheden hebben reeds vastgesteld, daj zij. in geval van oor log in Europa gezamenlijk een front zullen verdedigen, dat loopt van de Nederlandse zeekust tot aan de Zwitserse Alpen. Volgens welingelichte zegslieden zal deze frontlijn nu zeker uitge breid worden van het Noordelijk punt waar Noorwegen en Rusland elkaar raken tot de Zuidelijkste Streek van Italië! Behalve de ministers van. defen sie van Engeland, Frankrijk» België, Nederland en. Luxemburg, zullen ook de; stafchefs der'bovengenoemde lan den aanwezig. z jn:bij deze bespre kingen. - DE. NEDERLANDSE VERTEGEN WOORDIGER bü de Veiligheids raad, dr. J. H. van Royen, is gister ochtend per KLM-Constellation uit New York op Schiphol^ aangeko men tn gezelschap van' prof.'W, Schermer horn; Dr. van Royen zal na een kórt- overleg met de Neder landse regering aan het einde ban de week doorreizen naar Batavia. V.I.n.f.; Dr. J. H. van Royen, A; li. J. Lovink (secretaris-generaal en plu. minister van Buit. Zaken) - en prof. IV. Schermerhorn Een 27-jarige' gescheiden vrouw is gistermorgen in haar woning.te Tuindorp Oostzaan (Amstcrdttm- Noordy. dood aangetroffen..Het Rik vertoonde sporen van vele messte- ken en enkele hamerslagen. In bet huis heerste een grote ravage, die op een worsteling wees. De politic hééft in verband met deze moord twee mannen aange houden, nl. de 30-jarigè P, J. v. d. B.» de gewezen echtgenoot, die reeds meermalen met. de politie in aanraking is-geweest :en de even eens 30-jarige P. V., een bankwer ker, met wie de vermoorde vrouw vriendschappelijke betrekkingen had. De laatste .stond, evenals het slachtoffer, gunstig bekend. Het driejarig zoontje van de ver moorde vrouw was een.voortdu rende, bron van twjst tussen de ge scheiden echtelieden. Het'kind,, dat i>Ij zijn moeder ^thuis woonde, is thans bij zijn grootouders onderge bracht. D5nsdagmiddag ontving ;een:v 38- jarige vertegenwoordiger, bewoner van een perceel in de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam, bezoek van een hem onbekendeman. die Rem onmiddellijk nadat hij de..deur had geopend, mei een, groot, mes in de borst stak. Gelukkig'was de wond niet erg diép," dus ongevaarlijk. Na de steek-toegebracht te' hebben riëp de aanvaller: „Je gaat er aan. AIS-ik het niet doe." doet een'ander het wel", e:n verdtveen daarop spoorloos. De politievermoedt, dat een lief desdrama de - achtergrond, van dit mysterie is. Een ultimatum, waarin de Chinese communisten gisteren van.de natio nalistische regering hebben geelst, dat zij zich voor 12 April zou over geven, is door president Ll-Tsjoeng- Jeti verworpen, aldus AFB, Volgens AP wordt in semi-offi- ciële Chinese kringen gezegd, dat de president nog steeds wanhopige po gingen doet om met de communisten over betere voorwaarden te onder handelen. De communisten hebben hun ulti matum vergezeld doen gaan van de aankondiging dat de communistische troepen de Jangtse zouden overste ken indien niet san de eis tot over gave werd voldaan. Reuter maakte gisteravond reeds melding van ge vechten aan de Jangtse, bij Tsjm- klang. 65 km. ten Noordoosten van Nanking: - In c'nclcle kringen te Nanking zegfc men,, 'dat het afwijzen van het com munistische ultimatum 'döbt Li-Tsoeng- Jen niet noodzakelijk het verbreken van de vredesonderhandelingen bete- - - Gepakt wegens zwendel met grafzerken De Ehschédése politie hééft een zekere F. gearresteerd die "grafzer ken van een niet' meer ingebruik zijnd kerkhof verkócht aan een steenhouwer aldaar- Tien 'zerken waren reeds naar de steenhouwerij verhuisd, nog vijftien stenen óp 't kerkhof waren'reeds, mét' een te ken gemerkt om ookte - warden -verkocht: F. heeft met deze op lichterij reeds duizend gulden ver- diend. Van onze Haajrse redacteur) De regering heeft besloten, dat overheidspersoneel op Goede Vrij dag vrij mag zijn. Op dc volgende Zaterdag mogen hoofden van dienst het onder hen ressorterende personeel vrij geven, doch deze tijd zal dan moeten worden, inge haald. De regeling voor Koningin nedag Is nog niet definitief, vast gesteld,: evenmin als voor Bevrij dingsdag I. Advertentie 'n pakje Voor het tijdvak van 10t.m. 23 April 1949 zijn de volgende bonnen, aangewezen; VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905. 08L Vlees CA, B. D): 100 gram,vlees 083 Vlees (A. B): 400 gram vléés 083 Vlees CD): 100 gram vlees 085 Algemeen (A, B, .D): 250 gram boter, margarine of vet Algemeen (A, B): .250 gr. boter margarine of vet 987 Algemeen (A. B): 200 gram'kaas of 250gram korsttoze kaag 092 Algemeen (B)500 gram boter, margarine of vet 094 Algemeen (DU 125 gram' boter, margarine of vet 095 Algemeen (D): 100 gram kaas of J25 gram korstloze kaas TABAKSKAAETEN 903 73.74 Tabak (QA): 2 rants, sigaretten of kerftabak 75 Tabak (Q.O: 2 rantt'. sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MK 905 (bijz. arbeid, aas. moeders gn zieken) Geldig-zijn de bónnen, gemerkt met de letter K. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). De riet-aangewezen bonhen 069, 070, 071. 073 076. 077 078 en 079 van de bonkaarten 90S en de bonnen 62, 65, 68 en 71 van de tabakskaart QA "fê kunnen worden vernietigd. Weerbericht TIJDELIJK STORMACHTIGE WIND Weersverwachting, geldig tot Don der dagavond. Veel bewolking met nu jen dan regen. Krachtige Zuldweste- Hike wind, later rui mend naar Noordwest en tijdelijk toenemend tot stormachtig, vooral langs, de- kust van Hol land en Zeeland. Lage re temperaturen dan gisteren. 8.April: Zon op: 6.00, onder J9.25 uur; Maan ftp 12.44. .ouder 4.37 uur,- 8 AprilHoog water te Rotterdam: le tfj .12.09 uiir. "Waarnemingen te Rotterdam heden morgen 8,40 uur.- Luchtdruk 983.4: wind W. 4; temp. 3,7; max. temp. 13.0 (gistermiddag 5 uur); min. 8.0 (hedenmorgen 7.40 uur). Weers- gesteldheid: Betrokken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1