ams Breken, dempen, graven en Matthaus Passion plannen The Royal Family Cavendish „Marshall en Spaak hielden ons uit de modder" R'dam 1840-1940 voor de VU Twee schepen gezonken „Met zorg bereid" Radio-programma De Maasstadspelers in de Schouwburg Vroom Dreesmann Bijna zoveel, maar niet ■zo goed als voor '40 'durf Rede van oud-minister Vos op congres van P. v. d. A. te Amsterdam heoen Ordening nodig voordat er overproductie komt 't Begon met bellen blazen Zaaiweek 1949 Waar komt toch die Haagse paling vandaan? „Springbok-luchtlijn" naar Amsterdam? DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ■Vrijdag 8 April 1949 3 TV OTTERDAM was vroeger een mooie stad en als het maar niet die i-V „helse" wil tot uitbreiding, tot groei en bloei en tot detnpen. breken en graven had gehad zou het nog éen 5tad vijn die met Delft en Amsterdam zou kunnen concurreren. Maar het lot heeft anders gewild. De middel eeuwen waren nog niet koud of Rotterdam had door z'tfn Schic-poütlek laten blijken wat het wilde t.o.v. Schiedam, Delfshaven en Delft. En zo zou het later met z'n Nieuwe Waterweg lonen wat het nastreefde ten bate van ztchzeif en ter beconcurrering van het ongunstiger gelegen Antwerpen en het Doitsc Hamburg. Advertentie LM. Dat aan die havenuitbreiding een mooie karakteristieke stad opgeof ferd werd, heeft het mensdom van 1840 tot 1940 helaas niet geteld, het restand binnenstad is door de Duitsers weggevaagd, en wij, wij zitten met de brokken en met boe ken die ons aan het eeuwjg-voorbije Vroeger herinneren. En nu moeten \vu onszelf behoeden voor sentimen- teel worden: wel de stedelijke ge schiedenis bestuderen, niet ter be treuring van al het schone dat verlo ren ging, doch ter lering van hoe men het nieuwe schone ook zo docl- matig-mogelijk moet laten worden, opdat de brekers, graven en dem pers der toekomst het zo lang moge lijk met rust zullen kunnen laten. Doelloos gesol Wat is er niet gesold met het Hof plein-vraagstuk en met dc Delftse Poort! men overdrijft niet als men strak en stijf volhoudt dat er wel 24 serieuze Hofpleinplannen zijn geweest waaraan tientallen kundige mannen hebben gezwoegd onder lei ding van Burgdorffer, Van Gils. Klawer. Hylckama. Vlieg. Van de Sandt, Meischke, Schmidt. Van der Tak. Verhaken. Granpré Molière, Berlagg, Kromhout, Witteveen Oud, e.a. tussen 1915 en 1939. en'waar toe? Het tegenwoordige Hofplein zal u die vraag niet beantwoorden. Wat is er allemaal gebeurd na de aanhechting van het landelijke Hille- gersberg, het Kralingen (rijk aan bijbelse buitens), de overkant mét zijn groene grienden en het Delfsha ven der Pelgrimvaarders! Het ant woord dat u tegengrijnst uit die brokken Kieuw-Rotterdam slaat it met stomheid. Waar lag de vroegere Diergaarde, waar de Beestenmarkt, waar begon het Museum Boymans en waar huis den Sehïelands hoogheemraden? Waarom sloopte men wallen en poorten, waarom dempte men de sin gels en legde men de moker aan de molens? Waarom verliet men 'de driehoeks- vorm van het Oude Rotterdam om het door middel*van brutale (thans: tamme, kale) uitvalswegen de wissel vorm te laten aannemen van een utiliteitsstad ten bate van havens, emplacementen, en outillages, die weliswaar aan steeds meer mensen, brood verschaften en moesten ver schaf fen._ maar desalniettemin, Geveltjes, beeldjes, doorkijkjes, tuinen, parken het werd alles op geofferd aan wat men „de ontwikke ling" der stad is gaan noemen. Aan die ontwikkeling heeft de hr. L. J. C. J. van Ravesteyn een laatste boek van zijn serie van drie gewijd. Ad. Doncker heeft het buitengewoon- royaal uitgegeven. Het sluit aan op de delen ovér de 19-de en 18-de eeuw en. hoofdzakelijk wie zich bekomme ren om de gemeentelijke geschiede nis. zullen er veel aan hebben, de gemeentelijke geschiedenis van de stad die geweest is en die alleen de rijpen onder ons zich kunnen en zich zullen herinneren tot zij sterven. uit als met het getij der eeuwen mede. En niet alleen het grote leven, ook de grote dood. De dorste opsommin gen kunnen je dat nel zo boeiend vertellen als de spannendste roman; vouw een kaart van Temminck (uit 1839) open en bestudeer ze, en zucht niet te diep als gij ze eindelijk weer opvouwt en achter in de map van 's heren Ravesteyn's boek terug steekt, want de wijsgeren hebben u toch niet vergeefs voorgehouden „dat het al voorbijgaat". Dus gij kunt nooit weten of het Rotterdam, dat thans voor uw ogen, tussen 1940 en 2000 verrijst, in latere eeuwen niet een of ander geslacht woorden in de mond legt gelijk aan die welke wij uitspreken over de provinciale stad die wij voor en sedert 1900 voor onze ogen hebben zien verdwijnen en over het 'enorme, havencomplex dat-een trotse naam won over de gehele we reld. J. W. de B. „Thuisfront' Pernis" naar Capelle Het „Thuisfront Pemis" neemt Vrij dagavond 8 April deel aan de contact- avond voor militairen te Capelle aan de IJssel, dat- wordt aangeboden, door het gemeentebestuur aldaar. Perrils zal er Vertonen de films „Momenten uit het leven van on2e jongens In Indonesië". Onder leiding van Bertus van Lier zullen voor de leden van de Volks-Universiteit op 13 en 14 April twee uitvoeringen van Bach's Matthaus-Passion worden gegeven. Als bekend mag worden veron dersteld, dat het bijzondere van deze uitvoeringen is gelegen in het feit, dat Van Lier zich geheel heeft losgemaakt van de gangbare con cert-gebruiken. Hij gaat van het standpunt uit, dat degenen die naar de Matthaus-Passion komen luisteren zich geen concertgangers moeten voelen, doch mediterenden, die bij het lijdensdrama actief be trokken zijn. Het doet er dus niet toe wie er zingt, maar wel wat er gezongen wordt. Een zanger of zangeres zingt derhalve niet vóór en niet tót het publiek, maar na mens het publiek.' Daar de uitvoe ring dus geheel en al wordt be schouwd als een meditatie moet de evangelist die van de preekstoel" het lijdensverhaal op muziek reci teert als de centrale figuur worden gezien. Alle tot het verhaal beho rende figuren worden derhalve om de kansel gegroepeerd. Van Lier heeft een vaste kern van publiek weten te vormen. Uit alle gelovige kringen bereikte hem de vraag, op deze wijze door te gaan. Ook predikanten steunen het streven van deze dirigent, wiens ideaal het is het begrip publiek tot „gemeente" te maken; een aantal gelijkgestemden dus die beseffen, dat de M.P. niet alleen als een muzikale uitbeelding moet worden beschouwd, doch veeleer als een appèl aan alle mensen die zich In devotie rond dit verhaal willen verenigen. Europa's poort Maar komaan Rotterdam is im mers De Poort van Europa (over dit boek een volgend maal). Door een poort stroomt en ebt het leven in en Nabij de haveningang van Weznel- dinge is het ongeveer 280 ton metende Belgische schip „Martha", dat met zand onderweg was van Dordrecht naar België, tengevolge van de storm gezonken. Het motorvisvaartuig „Bea trix" vanschipper H. EK Koster kon nog juist de opvarenden redden. Er •waiten vermoedelijk vier personen aan boord. De geredden zijn door de Wemledioge aan wal gebracht. De Martha is bij hoog water in een diep gedeelte van de Schelde gezonken. Schipper was de heer Van de Broek. Ia de Westerschelde tussen Baar land en „de Margriet" zonk het 988 ton metende Belgische schip SB 277, van de maatschappij Sequestre Beige. De SB 217 werd gesleept door de sleep, boot „Zwerver". Men vermoedt dat deze sleepboot de opvarenden naar Hoedekenskerke heeft gebracht. Advertentie LM. CONSERVEN rSCHOGNDERCANC VRIJDAG 8 APRIL 1949 HILVERSUM I. 10.— P. v. d- A.: 15.30 Nederl. en zijn gewesten; 19.50 tien voor acht; 20.— nws: 20.05 uitz. van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie: 21.— P. v. d. A.: 22.40 vandaag: 22.45 avondwijding; 23.nws; 23.15 24.— P.v.d.A. HILVERSUM II. 10.— nws; 19.15 reg. uitz.; 10.30 actueel geluid; 19.45 CNV-kwartier; 20.— nws; 20.05 prog. prol. 29.15 Zuid-Afrikaans prog. 20.55 gram. muz.; 21.radio philh. ork.; 22.15 maatschappij en onderwijs; 22.30 Mein- dert Boekei met kwartet; 22,45 avond- overdenking; 23.— nws.; 23.15 Vrij en Blij; 23.45—24.— BBC symoh. ork. ZATERDAG 9 APRIL 1949 HILVERSUM I. 7.— nws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.30 Andre Kostela- netz: 8.nws; 8.18 Jac Payne; 9. Mozart-concert: 10.lezing A. J. v. Leusen: 10.05 morgenwijding: 19.20 ra diofeuilleton; 10.35 voor de arbeiders: 11.35 pianospel; 12.Accordeola; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 The Lecuona Cuban Boys; 13.reg- uitz.; 13.30 Jan. Corduwener: 14.als een bonte 'vogel vlucht; 14.20 Amsterd. poHtlekaoer. 14,50 Veluwe-uiiz.; 15.15 omroepkamer- ork.; 16.— komt U binnen; 16.15 ama teurs: 26.45 aportpraatje; 17.USA ca baret; 17,30 P. v. d. A.-congres; 18.— nws; 18.15 pianoduo; 18.30 reg. uitz. HILVERSUM ir. 7.— nws: 7.15 ka mer ork.; 7.30 Maria ter ere; 7.45 mor gengebed; 8.— nws; 8.15 gr. pl.; 9.— voor de vrouw 9.05 Galvet-kwartet; S.30 waterstanden; 9.35 New Yorkg symph. ork.» 10.— voor de kleuters; 10.15 gr. pi.; 11.Zonnebloem; 11.45 schoolradio; 12.15 muzikale melange: 12.30 land- en tuinbouw» 12.33 De Ze venklapper; 12.55 Zonnewijzer; 13. nws; 13.20 septet Johnny Qmbach; 13.50 film en toneel; 14.10 gr. pi.; 14.20 En gelse les; 14.4Q gr. pi.; 14.50 boeken- nws: 15— gr. pl.; 15.10 naar het won derland der muziek; 15.30 Prom. ork.: 16.de vliegende Hollander1S.1D Hoorns accordeon ork-; 16.30 <fe schoon heid van het Gregoriaans De Wigwam; 18.— Metropole ork.; 18.30 journalistiek overzicht- 13.45 Metropoie ork. Nauwelijks bekomen van hun Rococo-inspanningen. hebben de Maasstadspelers het aangedurfd 'n Stuk, dat zij een jaar geleden ge bracht hebben, op de.helling te ne men. Donderdagavond staken zij er in de schouwburg mee van wal, een prestatie, want in de vertoning van The Royal Family Cavendish viel van die korte tijd van voorbe reiding (2& v/eek) niet het minste te merken. Dit spel van een artis- tengeslacht is geïnspireerd door de geschiedenis van de beroemde Amerikaanse Barrymore toneelfa milie en evenals „Je kunt het toch niet meenemen" (You can 't take it with you) dat een soortgelijk gegeven heeft, geschreven door Moss Hart en George Kaufmann. Maar de jhartveroverende humor de kostelijke karakters, die 't laat ste stuk zo bijzonder aantrekkelijk maakten, zijn in „Cavendish" in veel mindere mate aanwezig; het is wat vlak en al te gemakkelijk en het heeft ook minder te zeggen. Het eeuwenoude vraagstuk, dat zich vroeger of later in elk kunste naarsleven voordoet, blij ft ook de beroemde Cavendishes niet 'be spaard. Moet de artist, ook de zeer gevierde ster, zijn roeping tot de dood toe volgen of zal hij gehoor geven aan de lokroep van de nor male samenleving, van huwelijk en sensatieloos leven „als de ge wone mensen"? Hoe de oplossing of liever het compromis wordt gevonden, ziet men dan belichaamd in de drie Ca- vendish-geslaehten. Oma Fanny is het toneel trouw tot in de dood; ondanks haar hoge leeftijd wil ze toch weer een grote tournee door de provincie maken; haar dochter Julie is uit het zelfde hout gesne den, maar ternauwernood door staat zij de crisis, die veroorzaakt wordt door de komst van de gefor tuneerde hacienda-bezitter, aan wiens zijde zij zó'n rijk en rustig leven had kunnen hebben. Klein dochter Gwen sluit het compromis al heel vroeg in haar veelbeloven de carrière, zij trouwt, maar keert snel naar de planken terug, zij kan het één met het ander wel vereni gen en bovendien „loopt ze haar twee maanden oude baby, die toch niets anders doet dan slapen, maar in de weg." Het artistentnilieu bood de schrij vers, natuurlijk allerlei kansen; de scheiding tussen werkelijk én to neel-gedrag valt vaak weg en. in overdreven acterende spelers heeft men dan een gezonde rem op mo gelijke dramatiek en sentimentali teit, Een zwak punt is echter de fi- guur van de grootmoeder-actrice, eigenlijk toch de voornaamste fac tor, die kle. -i toon van het stuk bepaalt. De a, ;urs hebben haar niet genoeg relief gegeven en Cor Ritman slaagde er niet in de2e rol een beslissende, persoonlijke vorm te geven. Miep den Hollander gaf heel natuurlijk spel als Julie, Door- tje Beyn leek haar Gwen op 't lijf geschreven, Gerard Mallant was 'n sympathieke theaterdirecteur en Bob van Duiken de lawaaierige filmspeler, die zich tenslotte ook tot het toneel bekeert. Gerard Waar bevestigde zijn regie-reputa tie. Het décor was ontworpen door ir. A. Viergever. Het publiek toonde zich zeer in genomen met de uitstekende voor stelling, die de Maasstad spelers ten bate van de vereniging tot be strijding der tuberculose te Rotter dam gaven. De dames ontvingen fraaie ruikers en de regisseur een grote krans. H. F. Reedijk Ook bij HbI aanschaffen van toiletartikelen helpen wij U.e.a. met de volgende aanbieding: Attractie-pakket Bestaande uit 2 tubes prima tandpasta 1 tube" crème de beauté 1 sterke tandenborstel 2 stukken toiletzeep ROTTERDAM Lawntennistouniooi te Monte Carlo In het dames enkelspel van het inter nationale tournooi te Monte Carlo heeft NeT Hermóeh met 7-5, 36„ 97 ge wonnen van mevr". De Cazalet, Zij werd echter in de volgende ronde uitgescha keld door mevr. Bossi (It.) die in twee sets won; 6—3, 62. In het kampioenschap heren dubbel spel vormt Van Meegeren (die met Llnck voor de Butler Cup uitgeschakeld werd) een paar met de Fransman Gar- nero. Zij wonnen hun partij tegen Exelsson—Mercier (Zweden—Monaco) met 6—3, 6—1. Naye-Depauw winnaars van Zesdaagse te Mimchen De Munchener Zesdaagse is gewonnen door het Belgische koppel NaycDe- pauw, Het eindklassement luidt; 1. NayeDcpnuw (Belg.) 373 pnt. Op drie ronden; 2. Oubron—Dore (Frankr.) 110 pnt. Op vier ronden: 3. Vooren—Van Beek (Ned.) 219 pnt. De overige koppels hadden vijf of meer ronden achterstand. In hei tweede jaar van het Europese Herstel Programma zal West Europa misschien, net zo veel kunnen eten als in vooroorlogse jaren, doch de kwaliteit van het voedsel zal minder zijn dan toen, Inhoofdzaak zullen de magen nog met brood en aardappelen ge trild moeten worden en er zal min der vlees, zuivel-producten, olie en vetten dan voor de oorlog zijn. Aldus wordt gezegd in een rap port van ECA. Indien de West Europese produc tie goed Is, zal het voedselver- bruik ongeveer 270 calorieën per persoon en per dag halen, hetgeen iets minder is dan voor de oorlog. Het sou ook 15 a 20 procent min der zijn dsn het gemiddelde der Verenigde Staten, Advertentie I.M. p£fS' Korfbal BelgiëNederland 12 Juni? Het bestuur van de Belgische Korfbalbond heeft de KNKB voor gesteld, de interlandwedstrijd Bel- gië-Nederland op 12 Juni te Ant werpen te doen spelen. Zoals be kend, wordt de ontmoeting Neder- land-België op 15 Mei a.s. in het hockey-stadlon te Amstelveen.' ge speeld.' „De Nederlandse productie maakt een snelle ontwikkeling door," zei- de oud-minister H. V o s gistermid dag. toen hij op het congres van de Partij van de Arbeid in Bellev'ue te Amsterdam een inleiding hield over het onderwerp „Benelux. Yijf- ISndenpact en Marshallplan" en hij noemde de volgende cijfers: In 1946 bedroeg de productie 74 procent van die over 1938. in 1947 was het procent cn in 1948 113 procent, volkomen in overeenstemming met onze bevolkingsgroei. In de herfst van drt jaar zal het cijfer 'misschien tot 130 procent stijgen. De volle winst van deze verhoogde productie zal in de eerstvolgende jaren ech ter niet aan de arbeiders kunnen worden uitgekeerd, want een aan zienlijk deel ervan zal moeten wor den gebruikt voor aankoop en bouw van nieuwe hulpmiddelen, die voorzien moeten in de behoefte aan toekomstige werkmiddelen. Ir Vos zei de blij te zijn over de opheffing van zoveel distributie- en prijs beheersin gsma afregelen, maar hij waarschuwde er voor orde te scheppen voor er overproductie komt en niet daarna. In Frank rijs 'roepen de boeren om ordening, om dat zij thans gedupeerd worden door het ongeordende bedrijfs leven, dat ze eerst zelf hebben ge wild, toen de prijzen nog hoog waren. Gemeten raar het aantal inwo ners, heeft Nederland, volgens ir Vos. relatief het grootste gebrek aan deviezen. De invoer was in 1948 2200 millioen gulden hoger dan de uitvoer, die nog niet meer oedroeg dan 54 procent van onze invoer- Het is duidelijk, dat ons land op deze wijze te gronde zou gaan en in na volging van Engdand zullen wij dan ook de grootst mogelijke éon- stante aandacht aan verhoging van de uitvoer moeten besteden. Eerst als het 90 procent is ge worde!'., zal het mogelijk zijn evenwicht tc krij gen in de betalingsbalans. Hoe heb ben wij dan tot dusverre geleefd en zullen wij nog moeten leven? Wij hebben geleefd, aldus spre ker. op de S0Ó millioen van het Marshallplan en de 300 millioen, die wij alleen in 1948 al van de Belgen als crediet hebben gekregen, Marshall en Spaak hebben ons uit de modder gehouden. België alleen heeft ons meer crediet verieend, dan Engeland, Zweden en Zwitser land samen. Nu moeten wij trach ten de invoer te verminderen door opvoer van onze eigen productie. Bovendien moet onze uitvoer wor den vergroot. Import en export moeten in de toekomst meer ge concentreerd geschieden. Wij kla gen soms over bureaucratie in ons FEUILLETON Door M. Pardoe so Mocht Pierrè er dan erg in hebben dat we niet meer in de conversatie- zaal teruggekomen zijn en ons hier komt opzoeken, dan denkt_ hij dat we door de achterdeur zijn ver dwenen." Onder het spreken was Robin be zig met het raam. Even later kreeg hij 't open. Een stroom koude lucht kwam naar binnen. Een voor een klommen ze naar buiten en Robin duwde het raam daarna weer toe. Enige ogenblikken lang kropen ze door de struiken. Alles scheen echter zeer rustig. Het was bijna donker onder de, hoge heesters. „Ha! quelle chance!" lei Klets. „Wat een bof!" „Wat?" fluisterde Jill., „Vois done, le PanharH. hij staat al buiten, daar, in de schaduw!" .O, lieve deugd," zei Jill, „ik word nou toch heus een beetje hang." ,Nog even, hoor," antwoordde haar broer, „we zijn er zowat." „En zelfs als hij ons vindt, kan hii ons nog niet opeten," zei Klets, „dan doen we net of we ons in z'n auto hebben verstopt om hem aan 't schrikken te makem Hü is wat aardig, dat vindt hij niet erg." Met Robin aan 't hoofd slopen z^. in de schaduw voort, gedekt door de struiken. Ze openden het portier van de grote auto. „Nóg een bof." zei Klets, die ach terin rondscharrelde. „Er zijn hier een paar grote, zware plaids, daar kunnen we ons ender verstoppen, en dan is er nog dat schot tussen hier eii .de bank vóór, zodat hij ons waarschijnlijk niet kan horen adem halen. Nu het zo koud is. zal hij de raampjes van - het schot wel .niet open zetten." Ze klommen naar binnen en maakten zich zo klein mogelijk op de vloer. De plaids trokken, ze over zich heen zodat ze volledig onzicht baar waren. „Ik stik zowat!" zei Klets en be gon te giechelen. „Het lijkt wel, of we sardientje spelen!" „Wees toch stil," siste Jill, „ik ge loof vast dat ze ons vinden voor dat hij wegrijdt. O lieve, deugd, ik wou dat ik niet zo zat te beven." „Zeg, Klets, nu moet jij 't pakje bij je houden," zei Robin. ,Stop het ergens weg tussen je kleren. Een jongen van tien jaar zullen ze zo gauw niet verdenken." Terwijl hij sprak, klonk er bui ten in de richting van het hotel luid gelach, De deur ging open en Geor ges de Bandole, in gezelschap van een troep vrienden, trad naar bui ten. „Hou jullie stil." fluisterde Klets. „Au revoir. Georges!" „Bon voyage goede reis!" „Au revoir, et bonne chance!" riepenverschillende stemmen. De jongeman liep de laan door en nam voor in de auto plaats. Hij trok zijn handschoenen aan. Er klonk nog meer gelach en gepraat. En plotseling, bijna voordat de kin deren er erg In hadden, startte hij de motor, haalde geruisloos de ver snellingen over en de auto reed weg, het schemerdonker tegemoet. HOOFDSTUK VI Een nachtelijke rit. De eerste kilometers van. de rit durfden de kinderen nauwelijks edem te halen. Ze zaten ineengedoken onder de plaids en kregen het steeds war mer en steeds benauwder, maar Jill zei, dat ze zich niet moesten bewegen, of zich zelfs maar uit rekken, zolang ze nog in de buurt van straatlantaarns waren. „Misschien komen onze hoofden, wel boven de rand van het tussen- schot uit en dan zouden ze in het raam weerkaatsen," zei ze, „het licht dat naar binnen schijnt is zo fel. en het zou toch méér dan erg zijn als hij ons vond voordat we zelfs Pignolles uit waren. Als hij ons tóch moet vinden, laat 't dan zijn wanneer 't eenmaal te laat in de avond is om ons op de trein terug te zetten, want dan hebben we tijd om hem te overtuigen dat hij ons nu evengoed de hele weg bad kunnen meenemen." .Dat klinkt nu wel aardig," zei Robin, „maar 't is wel bar lastig dst ik nu overal al kramp krijg. Als ik me niet gauw kan uitstrek ken. begin ik te schreeuwen. Als je so'n avontuurtje voorbereidt, zou je rekening moeten houden met kramp!" Ze hadden heel zachtjes gefluis terd, maar tot hun grote schrik be gon de auto plotseling vaart te.' minderen en hield vervolgens stil. Ze hoorden de bestuurder zijn por tier openmaken en op de weg sprin gen. (Wordt vervolgd) Evangelisatie-actie der Gereformeerde Kerken De Gereformeerde Kerken in Rot. terdam stellen zich voor, van 10 tot 17 April een „Zaaiweek" te houden, een evangelisatie-actie met het doel. bij de bevolking van deze stad belangstelling te wekken voor het Evangelie. Er Is een veelomvattend programma uitge stippeld cn enige Honderden leden van Gereformeerde Kerken ztjn gemobili seerd om dit programma af te werlcen. Op velerlei wijze wil men de Rotter dammers, in pet bijrpnder de buiten kerkelijken de hoge waarde van de Bijbel duidelijk maken op elk levens terrein. Naar ds. J. M. van Krimpen, voorzit ter van het comité van voorbereiding ons verzekerde, wordt het betreurd, dat deze actie op een zo smalle basis staat. Liever had men gezien, dat deze „Zaaiweek" in samenwerking met dc andere Protestantse Kerken gehouden had kunnen worden. Organisatorische betwaren hebben dit echter verhin derd. Het is niet de bedoeling, propa ganda te maken- voor de Gereformeer de Kerken. Men beoogt veeleer. de mensen te brengen tot de Kerk in het algemeen. Ter ondersteuning van de actie zul len in Rotterdam ca, 290.000 kranten huis aan huls worden verspreid; leden van d© Kerken zullen gezinnen bezoe ken. In zes tenten in de stad zullen samenkomsten worden gehouden, zowel voor kinderen als voor volwassenen. Er komen, openluchtbijeenkomsten en Woensdag in de Rivièrahal twee mas sa verga deringen. O» Goede Vrijdag zullen speciale kerkdiensten worden georgHnisecrd on Dp Zaterdagmiddag 16 April vraafb een massazangdemon- strslie op de Coolsingel. met carillon begeleiding van Ferdinand Timmer mans. de aandacht. In 6c vroege mor gen van de eerste Paasdag zullen groe pen Gereformeerden zingend door de straten trekken om ieder op te wek ken. het Paasfeest In de Kerk te be ginnen. Bij de voorbereiding, die vele maan den in beslag nam. heeft men zich ge houden aan het voorbeeld van de actie, zoals die twee jsar geleden in Londen werd gehouden. AT in tal van plaatsen In Nederland hebben de Gereformeer de Kerken „Zaatweken" georganiseerd; hier in Rotterdam gebeurt dit echter voor het eerst op een. ?.o grote schaal. eigen land. en de industrie klaagt soms over de bureaucratie van het Marshallplan, maar de Amerikanen, die belast zijn met de organisatie van dit plan, klagen er over. dat ze bij geen enkel land onder zo'n papierlawine worden bedolven ais bij Nederland, omdat iedere in dustrieel, iedere handelaar nog maar steeds afzonderlijk zijn zaken wil doen in een wereld waarvoor ze te klein geworden zijn. Zij zul len moeten komen tot veel meer gemeenschappelijke in- en uitvoer en als ze dat niet uit eigen kracht kunnen doen. dan zal de overheid er voor moeten zorgen. Ir Vos sprak de hoop uit, dat eens een goed geleide economie tot stand zal komen, gemeenschappelijk op gezet door 'de drie BeneluxJanden. En tot 20 lang zullen de commu nisten over het Marshallplan wel spreken als het doiiar-imperialisme. terwijl Rusland het levenspeil van Tsjechoslowakije en Finland om laag haalt en de V.S. het onze om hoog. Huisvrouwen bijeen Het was Donderdagmiddag in het gebouw .van de Rotterdamse Gemeenschap aan de Mathenesser- iaan niet bijzonder druk op de bij eenkomst die de afdeling Rotter dam van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen hield, maar zij, die het stormweer hadden ge trotseerd, maakten een buitenge woon interessante middag mee. Mevrouw M. van Oven-van Doorn sprak over „het brood door alle tijden". Ditmaal kregen de huis vrouwen dus eens niet te horen hoeveel gram van dit en hoeveel gram van dat ze moeten gebruiken om een smakelijk broodje te bak ken, maar nu werd hun verteld hoe toch wel al die bijzondere brood- en koekvorinen zijn ontstaan, en in hoeverre ze verhand houden met bepaalde folkloristische gebruiken. Mevrouw Van Oven wees er op, dat de verschillende broodgebrui ken waarschijnlijk in verband zijn te brengen met oud-Germaanse heidense plechtigheden. Werden in de alleroudste tijden soms vrouwen geofferd, later werden alleen de vrouwelijke vlechten verbrand, en nog later heeft het brood de plaats van dit haar ingenomen. Het offe ren zelf werd vervangen door uit deling aan de armen en de kinde ren. In sommige soorten luxe brood van nu kan men het vlecht- motief nog duidelijk herkennen. In de horentjesbroodjes zou men op deze wijze de symbolen van de vroegere offerdieren kunnen terug vinden, Spreekster behandelde in haar boeiende lezing vele broodr en gebaksoorten, voor zover ze verband houden met de Neder landse folklore en bepaalde feest dagen: Allerzielen. St. Nicolaas, St. Maarten, Driekoningen e.a. Na de pauze werden vooral de palm- paasgebruiken onder de ioupe ge nomen. Mevrouw "Van Oven had een groot aantal brood- en gebak- vormen ter illustratie meegebracht, die de huisvrouwen konden bekij ken, en ook proeven. Dat het er in ging als koek, behoeft geen nader betoog. Befer voetbal U hebt natuurlijk allemaal d/.e wonderlijke bericht gelezen avond over die Engelse voetballers die stuk voor stuk gehypnotiseerd zullen worden voor zij een wed strijd gaan spelen. Men hoopt hen, hierdoor onweerstaanbaa» te ma ken in het veld en onoverwinnelijk natuurlijk. Geen gek idee -■ ik zie het al gebeuren: daar komt de hypnoti seur het kleedlokaal binnen. Zijn koolzwart oog met de doorboren de blik richt zich op een der elf spelers. Het is de keeper. Hij wordt in een makkelijke stoel ge zet, de hypnotiseur grijpt hem bij de handen en kijkt hem doordrin gend op de neuswortel. Weldra slaakt de keeper diepe 2uchterv er gaat een rilling door zijn athleti- sche body en hij valt in een diepe hypnotische slaap. Nu begint de hypnotiseur zijn suggesties toe te dienen. Hij spreekt dwingend, in korte duide lijke zinnen. Hij zegt; opgelet, je staat in de goal, pas op. altijd ogen open, nooit staan te suffen, volgen het spel van seconde tot seconde. Daar komt een hoge bal, je grijpt hem, goed zo. wegwerken, prima gedaan, vooruit vlug terug onder de lat, de aanval wordt her-' nieuwd, zie je wel, daar Is de bal weer, een lage schuiver, uitvallen naar rechts, toe dan, juist, nou op stellen voor de corner, hou die lange rechtsbuiten in de gaten, die loert op een kópbal, wat zeg ik je, gooi je in de hoek, prachtig gevan gen. Elke bal die op je afkomt tegen houden, versta je: elke bal, hoog of laag, hard of zacht, nooit latén pas seren zo'n bal, altijd grijpen of trappen of stompen desnoods, maar goed bedenken: die bal mag daar nooit, maar dan ook nooit in het net terecht komen. Zeg me nu na: ik zal elke bal. hoe moeilijk ook, uit mijn doel houden, nooit zalik cr naast grijpen, altijd mijn doel schoon houden, ik kan dat, want ik ben de beste keeper van de wereld. De keeper herhaalt de zin met een grafstem. In orde zegt de hyp notiseur en hij laat de patiënt ont waken. Achtereenvolgens krijgen zo alle spelers een beurt. De lui uit de voorhoede krijgen het hypnoti sche bevel iedere bal die zij op het doel kunnen schieten langs de keeper in het net te doen verdwij nen; de stopper-spil de opdracht alles te stoppen en de half-backs en backs het gebod geen tegenstan der te laten passeren. Als de seance afgelopen is, ren nen de spelers met vastberaden trekken het veld op, trappelend als vurige paarden en zodra het spel begonnen is roerken de arge loze tegenstanders dat zij geen voet aan de grond krijgen. Wanneer zij na een kwartier nog geen enkele trap tegen de bal hebben kunnen geven dat ding vliegt 'maar van de ene gehypnotiseerde speler naar de andereen het al 87-0 is, ver laten de argeloze tegenstanders wenend het veld. Nee, dat is niet leuk meer, dat hypnotiseren' lijkt me niet de op lossing, te wezen öm de-spelers'wat meer fut in t* blazem Dan is een flinke beloning voor .'goéde presta ties en het aanbieden- van aardige baantjes nog maar te verkiezen, vindt u niet? l" \- DESÏDERIUS. De Neue Ztireher Zeitung heeft zich geïnteresseerd getoond in het Haagse -wapen, in het bijzonder in de hoofd figuur, de ooievaar, met -de kronkelen de paling in zijn bek. Het blad schrijft er ongeveer als volgt over: Het wapen van de stad 's-Graveniiage vertoont een ooievaar, die in zijn lange rode snavel een kronkelende' paling houdt. Men heeft zich reeds meer dan eens afgevraagd, hoe toch de paling in de snavel van het Haagse wapenüier. dc deftige ooievaar, komt, en speciaal, wat de paling in het Haagse wapen te betekenen heeft. Wie de geschiedenis van het wapen gaat onderzoeken, komt tot de ontdekking, dat het er oorspron kelijk geheel anders uitzag. Het in 1300 gebruikte wapen, vertoont een kasteel met drie torens en boomtoppen, erom heen, waarmee pc historische herkomst van de stad 's-Gravenliage wordt uit gebeeld, dc stad, die zoals men weet. om een jachtslot van de graaf van Hol land gegroefd ls en wier naam bete kent, dat hier de ..haag (grens) van de graaf" was. Van 1300 af onderging het Haagse wapen veranderingen, ó.m. verscheen op een der torens een ooie vaar. Nog later kreeg de vogel zijn standplaats vóór de burcht. Langzamer hand werd het dier de hoofdfiguur en vulde van ISR7 af het gehele heral dische vlak. Tegelijkerlijrl verscheen de ooievaar op de brandmerken die misdadigers op hun voorhoofd gedrukt kregen, (enige ervan zijn nog .te zien in de Gevangenpoort) en stadszegels- De geschiedenis van de ooievaar is dus duidelijk. Dat Den Haag dit dier tot zinnebeeld koos, kan niemand verwon deren, als men bedenkt, dat er in de natte, moerassige omstreken zeer veel ooievaars verbleven. Advertentie I.M »mj fl« »rk»nd, ffiwlin 1 Hoe is het nu met de paling gegaan? Een wapenonderzoeker heeft,..aan het licht gebracht, dat men vroeger in Den Haag op kosten van de gemeente ooie vaars hield. In Den Haag besteedde men bijzonder grote aandacht aan deze dieren. Een. der opvallendste, bescher mingsmaatregelen is we], dat men een speciaal daarvoor in dienst genomen agent iedere avond na de broedtijd, de jonge ooievaars uit het nest liet halen, en ze dan liet onderbrengen in. een huisje op de Groenmarkt, ,'s Morgens stelde men dan Jde oolevaarouders hun. kinderen weer „ten snavel", Iedere dag echter werden de vogels op gemeente- kosten gevoed met jonge palingen van de Vismarkt. Hierdoor zou het aaltje in. de bek van de Haagse wapenooie vaar gekomen zijn. Wat -de zinnebeel dige betekenis betreft, meent men te kunnen aannemen, dat het verband houdt met de opvatting, die de Haag se burger, in het bijzonder de deftige, nog steeds kenmerkt: rt.l. het goed ee- vrlcrid zijn met de dierenwereld. Men vindt o.m. in Den Haag het grootste aantal honden- en kattenhospïtalen, dierenkerkhoven asylen e;d. van Ne derland. Bij zijn terugkeer "uit Zuld-Airlka, waar hij ongeveer tien dagen heeft ver toefd, heeft dr A. P1 s m a n, president- directeur van de K!LM„ gisteravond laat op Schiphol«: meegedeeld, dat de kans bestaat, dat de Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaatschappij de zogenaamde Springboklijn (Johannesburg-Khartoem- Caïro-Londen) die thans In samenwer king met de Britten wordt gevlogen, naar Amsterdam zal leiden. VONK WINTERZON KRISTAL ifiilVV BIRD'S EVE VITA T abaksdieveggert Binnen een week zijn in. 'n tabaks fabriek drie inpaksters gearresteerd, die zich aan diefstal van shag hadden schuldig gemaakt. De politierechter veroordeelde Maandag de 24-jarige A. A. van R„ die vorige week was aangehouden, tot drie weken gevan genisstraf. Vrijdag zullen de 39-jari- ge C. A. en de 26-jarige C. V., die Maandag en Dinsdag zijn gearres teerd, „op het matje" moeten komen. 55. Rob start de mo toren Even is er een moment van spanning, doch dan daveren de ontploffingen en onder een enorme gasontwik- keling komt de raket trillend in beweging. Nog even en dan ver heft het gevaarte zich in de lucht, rechtstan dig omhoog. De mari ne-officier heeft inmid dels de radio ingescha keld en heeft spoedig verbinding met het „Levende Eiland". En even later kan Rob al* met Frudon spreken. „We zijn onderweg!" roept hij opgewekt; „houd j'e gereed om ons te raket'in de donkere nacht verdwijnt. Hij be- niet, wie hem een hak heeft gezet en Butcher ontvangen." Minder verheugd is Butcher, die grijpt er-niets van.... Maar hij weet dan ook heeft het nakijken', van zijn observatorium uit gezien heeft dat de

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3