West - Duitsland wordt een „federale republiek" HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nieuwbestuur van PvdA Steeds meer schepen verkeren de laatste jaren in nood Wat gezegd werd en geschreven Controle komt in handen van drie Hoge Commissarissen Regering wenst vernieuwing van ons gevangeniswezen Verzoek om militaire hulp gaat naar Congres Nieuwe geallieerde overeenkomst Op dsi koAh&l Belgische Kamer ontbonden Wetsontwerp bij Kamer ingediend Woudenberg als secretaris opgevolgd door E. F. Albrecht (Haarlem) Onze verliezen in Indonesië Europa's herbewapening Washington vraagt gedetailleerde opgaven van militaire behoeften „Minister, wijs direct 50 textielpunten aan" Labour en Tories delen de zetels Nederlands transito- verkeer in gevaar Maar ons reddings wezen voert haar paraatheid op en blijft steeds helpen Nieuwe motoren in de rceds helEteld' Ds- kosten "=a al reddingsboten Weerbericht Zaterdag 9 April 1949 Ketl ea Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 AbO&h.pri|Bi pet week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" JDE SCHIEDAMMER 3STegende jaargang No. 84 Uitgave N.V. De Nieuwe Per* Postgiro 398644 Bankier: Amslerdamsche Bank 1b Rotterdam Dlrecteuii B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker i Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gisteren een overeenkomst getekend, waarin de Duitsers het recht wordt verleend tot het stichten van een „Federale republiek", die de bezettingszones in West-Duiisland zal omvatten. Er zal een bezettingsstatuut worden uitgevaardigd, waardoor een „demo- cratisch zelfbestuur" zal worden verzekerd. Na de stichting der republiek zal b ;t geallieerde militaire be stuur in West-Duitsland ais zodanig worden opgeheven. Daar voor In de plaats komen Britse, Franse en Amerikaanse autori teiten, die ieder onder een Hoge Commissaris komen te staan, die tezamen het toekomstig controlerende lichaam zullen vormen. Er zullen bezettingstroepen, onder militaire bevelhebbers, in West-Duitsland gelegerd blijven. Deze regeling werd door de Brit se, Franse en Amerikaanse minis ters van buitenlandse zaken te Washington in twee of drie dagen bereikt, nadat in de afgelopen twee a- drie jaren het laatst te Lon den met tussenpozen onderhan delingen tussen de drie staten wa ren gevoerd, die niet tot overeen stemming leidden. De geallieerde ministers stellen zich voor dat de Duitse „federale republiek" een verantwoordelijk deelgenoot moet worden bij het ten uitvoer leggen van het Europese herstelprogramma door als vol waardig lid deel te nemen aan de organisatie voor Europese econo mische samenwerking fOEEC). De ministers kwamen overeen een bezettingsstatuut „in een nieu we en vereenvoudigde vorm" aan de Duitse constituerende vergade ring te Bonn te doen toekomen. In DE bouw van noodwoningen ts altijd een noodoplossing. In tijd als deze, waar de keuze klein en de nood groot is, Is het boven dien een verleidelijke oplossing. Tijd om daar breedvoerig over te discus siëren Is er eigenlijk niet, wart tijd is kostbaar en wij zullen er terdege gebruik van moeten maken, omdat het probleem van de woningnood met de dag ernstiger wordt. Nu staan wij, Nederlanders, bekend om onze degelijkheid. Als wij iets aan pakken, doen wij het in de regel grondig: wii houden niet van half werk en wy zjjn gewend, alvorens te beginnen, ons te verdiepen in alle mogelijkheden, die er zijn. Voor de 1 oorlog liep dit systeem op rolletjes. Wij bouwden huizen en wij konden dit goed doen, omdat er plenty materiaal was. Revolutiebouw stond terecht in een kwade reuk. Na de eerste wereldoorlog was er ook aan revolutiebouw niet te ontkomen ge weest en hier en daar hebben wij zelfs aan de peripheric van de grote steden zogenaamde nooddorpen moeten neerzetten, maar wij cfcden dit met het rustige gevoel, dat deze noodwoningen van tijdelijke aard waren en na vijfentwintig jaren wel zouden verdwenen zgn. Maar de noodwoningen uit die periode zijn niet verdwenen; ..zij staan er nog en deskundigen hebben uitgerekend, dat ze het misschien nog wel vijfen twintig jaren zullen kunnen uit houden. De omstandigheden, waarin wij ons In 1918 bevonden, waren zeker niet rooskleurig; ze waren echter heilig, vergeleken by thans. Nu meer dan toen wordt onze degelijk heid op een zware proef gesteld. Onze sociale opvattingen hebben aan waarde gewonnen. Als wij wo ningen bouwen, willen wij ze laten beantwoorden aan de eisen, die onze moderne inzichten voorschrijven. Licht, lucht, ruimte, hygiëne, noem maar op, moeten In onze woningen heersen. Daaraan te tomen, bete kent de weg terug en die willen wfi voor geen geld van de wereld gaan. Maar de nood lacht ons uit! De 'ene zolder na de andere wordt door jonge echtparen en zelfs door ge zinnen met kinderen in gebruik ge nomen. De samenwoningen, ge dwongen of vrijwillig, nemen toe en onze bevolking groeit op een ge zonde manier. Ér worden in ons land gemiddeld „80.000 huwelijken per jaar afgesloten (in 1946 abnor maal veel, n.l. 110.000) en daar tegen is in de komende jaren de woningbouw niet opgewassen, De achterstand zal,- wanneer geen speciale maatregelen worden geno men, er slechts des te groter door worden. Wat moeten wjj nu doen om de ergste nood te lenigen? De rege ring heeft haar' hoop gevestigd op dupiex-woningen. Het is niet ideaal, maar tijdelijk is het misschien een aanvaardbare oplossing. Wanneer wij en dat slechts gedurende ten hoogste tien jaren 25000 dupiex- woningen (2x25000 eenheden) per jaar bouwen en onafhankelijk van het reeds bestaande bouwplan, zal dit de misère kunnen verlichten. Natuurlijk bestaat het gevaar, dat jonge- gezinnen die in eer» duplex- wordng gehuisvest zijn, bij enige uitbreiding zulk een woning zullen moeten verlaten en dan geen voor hun nieuwe omstandigheden ge schikte ruimere woning zouden kunnen vinden, maar ook de bouw van normale ééngezinswoningen zal regelmatig voortgang vinden. De duplex-woning is' en blyft een nood oplossing. Ze moet.-worden gezien als een tydetyk verzachtingsmiddel tegen het euvel der samenwoningen. Men kan er bedenkingen tegen heb ben, maar op het ogenblik is er vermoedelijk geen andere keus te maken. Zij. die door slechte behui zing hun hoop en vertrouwen ver liezen en zich bedreigd zien door zedelijke en sociaal-hygiënische ge varen, moeten, het kost wat het kost, geholpen worden. Wat thans direct moet gebeuren om uit de impasse te geraken,, is van groter belang dan hoe dit alles in de toe komst zal uitpakken. Als het nage slacht ons naar onze daden zal be oordelen, zal. het rekening moeten houden met de buitengewone om standigheden, die onze-beslissingen hebben beïnvloed. Wij weten het, dit is een bescheiden excuus. Het wordt misschien niet eens aan vaard.. Wy maken mogelgk een goede kans, dat het wei zal worden aanvaard, wanneer wy er voor zor- gen,_ dat het systeem duplex of semi-permanent of prefab niet wprdt verheven tot maatstaf. Want wee ons volk ale het er zo mee ver trouwd raakt, dat er voor degelijk heid geen plaats meer is. dit statuut zullen de bevoegdheden worden omschreven, die de bezet tende mogendheden na het tot stand komen van een Duitse fede rale republiek zullen behouden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Aehesoa zei tijdens een gisteren te Wash ington gehouden persconferentie, dat de Amerikaanse autoriteiten van mening zijn, dat de Hoge Com missarissen, burgers moeten zijn. De getalsterkte der bezettende traepen, na het tot stand komen der republiek, zou worden bepaald door algemene veiligheidsoverwe gingen. Van Duitse zijde is nog weinig commentaar gegeven. Dr. Kurt Schumacher, de leider der Duitse sociaal-democraten, heèft gewaarschuwd tegen een „lucht hartig optimisme", zolang van de nieuwe overeenkomst alleen de hoofdlijnen bekend zijn. Dr. Ade nauer (chr,-democraat) heeft over het nieuwe plan gesproken als „het aanbreken, van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van Duitsland en Europa." De Belgische regering heeft Vrijdagmorgen besloten de Prins-regent, te verzoeken het Belgische parlement tegen 15 Mei te ontbinden, teneinde op 12 Juni algemene verkiezingen te kunnen houden. OP 25 APRIL BESTAAT het Vrouwen Hulp Korps 5 jaar. Het oplei dingskamp voor deze vrouwelijke soldaten bevindt zich in Kijkduin. Per vrachtauto worden de VHK-ers van kamp Juliana naar hun dag taak vrvoerd. Om te komen tot verbetering van ons naar veler opvatting verouderde gevangeniswezen/ is bij de Tweëdé Kamer een wetsontwerp ingediend dat de nadelen .der afzonderlijke (cellulaire) opsluiting wil voorko men, zonder dat daarentegen het voordeel van „niet-besmetting" van de ene gevangene door de andere verloren gaat. De regering zoekt thans naar een oplossing door, zoals de memorie van toelichting meedeelt, in iedere ge- var.genisgemeenscbap slechts zodani ge gedetineerden tezamen te bren gen, die in zedelijk peil. geestelijke aanleg en behoeften min of meer &e~ lijk staan. Dit leidt uit de aard der zaak tot een differentiatie der straf- gestïchten en tot de noodzaak van selectie der gevangenen met het oog op het gesticht, waarin zij zuilen worden geplaatst. Differentiatie der gestichten in verband met hun be volking leidt op haar beurt tot va riëteit in het regiem, dat in elk dezer gestichten wordt toegepast. Een gevangenisstelsel, zoals het volgens dit wetsontwerp is gedacht. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd (20 doden). Koninklijke Landmacht: 25 Mrt: sold. M. K, Linneman, ir. 250415144. Almelo. 26 Mrt: sold. W. H. E. V3n den Berg. nr. 370501160, Velp (Rhe- dên); sold, H. Lovink nr. 260223028. Zelhem; le It. P. J. Mol, nr. 230608004, Amstelveen; korp. J. B. Untied, nr. 240727Ü09, Groninger,. 27 Mrt.: sold. W- de Maat, nr. 2703211SI, VGravenhage:. sold. P, J, Smulders, nr. 28092869S, Leende (N.B.). 28 Mrt: sold. K. Aartstna, nr. 261218035, Engwierum (Oostdon- gcradcel). Koninklijk Ncd.-Itid, legen 18 Mrt: Soend. sold. Kosadi; Soeud. söld. Marjani; Soend. mili tie sold. Soebandi. 21 Mrt: Man. korp. S. Maelen- sun; Tim- sold. A. Moa. 22 Mrt: Amb. sold. O. Leatemfa. 23. Mrt: Tim. sold. J. Alelak; lav. sold. MarsfdI. 25 Mrt: Jav. sold. Boe gel; Chin, sold. Go Kiem Laji. 26 Mrt: Man. sold, C. Elias: allen uit Indonesië. 29 Mrt: sold, le kl. M. P- W. van Nisnen. nr. 231608000 Breda. Verlenging Marshallhulp door Senaat aanvaard De Amerikaanse senaat heeft verlenging van de Marshallhulp tot 1 Juli 1950 goedgekeurd, «n wel tot het volle bedrag van 5,580.000,000 dollar dat voor de nieuwe periode door de regering van Truman was aangevraagd. Het besluit van de senaat werd genomen met zeventig tegen1 zeven stemmen. Tijdens de debatten over het wetsvoorstel, die twee weken heb ben geduurd en tot stormachtige tonelen aanleiding hebben gege ven, werd een door Styles Bridges (republikein uit New Hampshire) ingediend amendement aangeno men waarin op de deelnemende lan den een beroep wordt gedaan een systeem te ontwerpen tot contrdle, of van- de verschafte middelen vol doende gebruik wordt gemaakt zal dus niet een uniform systeem van vrijheidsbeneming mogen vertonen, 's Lands financiële en' materiële positie laat niet toe al zou men dit wellicht wenselijk achten de voorgenomen hervorming te doen gepaard gaan met de bouw van nieu we gestichten. Voorlopig zal met de aanwezige outillage van kampen 'en gestichten moeten worden gewerkt. Het is echter mogelijk belangrijke interne verbeteringen aan te bren gen. De cellen, kunnen meer dan tot dusver tot eenvoudig verblyf s ver trek worden ingericht. In plaats van het tonnenstelsel wordt in sommige ge stichten reeds thans een sanitaire in stallatie gemaakt, terwijl de aanleg van gemeenschappelijke waslokalen de hygiëne kan bevorderen. De kerkzalen worden ontdaan van de hokjes, waarin de gedetineerden op gesloten plachten te wórden. Ge- meenschappelijk% arbeidszalen wor den in bij dè gestichten te bouwen barakken of door verbouwing inge richt. De overdekte luchtplaatsen voor één man zijn reeds grotendeels vervangen door een ruimte, die ge legenheid biedt tot gemeenschappe lijk verblijf in de open lucht. Bij sommige gestichten ïs de aanleg van sportterreinen mogelijk. En zonder veel verbouwingen zal tenslotte met het oog op verder liggende perspec tieven, met zgn. open kampen en open boerderijen geëxperimenteerd kunnen worden. Reclassering Het ligt ook in de bedoeling, het werk van de reclassering niet tot een bezoek tijdens de detentie te beperr ken. maar het gehele verblijf in dé gestichten dienstbaar te maken aan de heroriëntering. Voorts bestaan er plannen om, voorlopig op bescheiden schaal, een crimineel-psychologisch centrum op te richten in of in de nabijheid van een universiteitsstad. Dit komt de opleiding van een medische staf ten behoeve der r'jksasyls ten goede en bovendien kunnen, in zo'n centrum Het congres van de Partij van de I Arbeid te Amsterdam heeft giste ren een nieuw partijbestuur geko zen. Tot opvolger van de wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd aftredende alge meen secretaris J. Wouden berg werd Öe heer E. F. AA- brecht, lid van de gemeenteraad te Haarlem, gekozen. Als gewoon secretaris werd de heer E. A. V e r~ meer uit Naarden gekozen. In de bezoldigde bestuursfuncties werden herkozen de algemeen voorzitter Koos Vorrink, de secretaris sen J- H. Scheps (Den Dolder), en J. M. Will ems (Tilburg) en de secretaresse mej. L. Lopes Dias (Amsterdam) Als regionale le den voor de rayons Overijsel— Gelderland, Groningen-Friesland- Drente eh Zeeland-Brabani-Lim- burg werden resp. gekozen de he ren C. Kleywegt (Nijmegen), J. Tuin (Hoogezand-Sappemeer) en C. J- L i e n d e n (Eindhoven). Voor de Westelijke provincies komt er nog een herstemming. De heer J. Woudenberg kreeg van het congres een minutenlange ovatie. Velen, onder wie de con gres-voorzitter. prof. mr. R. Kra nenburg, memoreerden de gren zenloze energie van de scheidende algemeen-secretaris- Tijdens het congres kwam een telegram uit Nykoping (Denemarken) binnen, waarin Koos Vorrink zijn schei dende secretaris huldigde voor De Amerikaanse regering heeft Vrijdag formeel toegezegd, het Con gres te verzoeken om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vijf landen der Westeuropese Unie alsmede Noorwegen, Dene marken en Italië. De Amerikaanse regering deed deze belofte in antwoordnota's op dringende verzoeken om militaire steun van de acht genoemde landen. Volgens niet-officiele schattingen zouden de landen in de eerste 12 maanden 1.250 millioen dollar nodig hebben. De landen van het Pact van Brussel (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland) verzochten om steun voor „de uitvoering van. eén gemeenschappelijk verdedigingsprogram" op 5 April de dag na de ondertekening van het Atlantisch Pact. „zijn volhardende toegewijde strijd van een halve eeuw voor het de mocratisch sosialisme." Een .huldi gingscomité onder de naam „Klaar is Kees" bood Woudenberg de geldmiddelen aan voor een reis naar Amerika met zijn vrouw. Voorts werd hem een van een ben- zinemotortje voorzien Solex-rij wiel cadeau gegeven. Een van de voorstellen, die op het congres warden gedaan, hield een verzoek aan de Tweede Ka-, mer-fractie van de partij in, om bij de regering aan te dringen op invoering van Esperanto als vak op de iagere scholen. De aftreden de secretaris Woudenberg stelde ten aanzien van dit agendapunt voor: „Laten wjj het voorbeeld var. de Engelse Labourparty volgen.' Laten wij om tijd te sparen de dis cussies staken en eenstemmig het voorstel aannemen. Dan gebeurt er toch precies hetzelfde als wanneer we bet eenstemmig verwerpen". In een inleiding over „De partij en de middenstand" drong de heer J. Schilthuis aan op een con structief beleid, omdat het ernstige gevaar bestaat, dat als er geen nieuw program wordt opgesteld, waarmee voor de middenstand een' bestaanszekerheid wordt gescha- pen» de kleine winkelier,, hande laar en ambachtsman zich uit de vruchten van hun arbeid geen re delij'- bestaan meer kunnen ver werven. De Amerikaanse nota's verzoch ten deze landen, gedetailleerde op gaven van hun militaire behoeften voor 1948-'49 te sturen. In een verklaring, die gelijktijdig met de nota's werden uitgegeven, drong de Amerikaanse minister van buitenlandse, zaken Dean Acheson, aan op de voorziening van de landen van het Atlantisch Pact en zekere landen, w.o. Grie kenland en Turkije, met wapens en uitrusting. Volgens waarnemers betekenen de Amerikaanse nota's, dat de Amerikaanse regering het congres zal aanbevelen, dat militaire hulp zal worden verstrekt, doch niet kan beloven, dat deze hulp zal worden gegeven voordat het Con gres toestemming. he.eft verleend- In een communiqué dat de Wes terse -Unie gisteren heeft uitge geven wordt meegedeeld, dat de ministers van defensie der-vijf lan den op 7 en 8 April in Den Haag een verdedigingsplan voor West- Europa hebben goedgekeurd en dat. zij besluiten hebben genomen over de maatregelen, die elk der vijf landen in het kader van dit plan zal moeten nemen. De minister van economische •zaken is verzocht, terstond vijftig textielpunten geldig te verklaren, om de bevolking de gelegenheid te geven zich oudergewoonte vóór Pasen- nieuwe kleding aan te schaffen. Dit verzoek is per telegram tot de minister gericht door .de raad van bijstand van de vakgroep de tailhandel in textieigoederen, die gisteren te A'dam vergaderde. Alle geledingen van de detail handel steunden het in het tele- gram- gedane, verzoek unaniem. Men achtte opheffing van de tex tieldistributie zeer wel mogelijk zonder dat de volksbelangen ge schaad worden. Verkiezingen in Londen Volgens de einduitslag van de Donderdag gehouden verkiezing van de Londense graafschapsraad hebben de Conservatieve partij en de Labour-partij elk 64 zetels be haald, terwijl de resterende zetel naar de liberalen ging. Met dit resultaat heeft de La bour-partij een verlies van 25 ze tels geleden tegen een winst voor de Conservatieven van 34 zetels. De liberalen gingen een 2etel ach teruit, terwijl de communisten, hun beide zetels verloren. Twaalf jaar lang beeft de La bour-partij de graafschapsraad ge domineerd. In.de verkiezingen van 1946 behaalde zij 90 zetëls tegen de conservatieven 30 _en dë libera len en communisten ieder 2." (Van onze Haagse redacteur) Naar verluidt hebben de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland het voornemen kenbaar gemaakt het transitoverkeer naar Tsjeehoslowakije geheel te verbie den. Deze maatregel is bedoeld in het kader van de reeds genomen maatre gelen tegen het transitoverkeer door Duitsland naar de Russische zone en de daarachter gelegen landen. Men heeft in geallieerde kringen in Duitsland blijkbaar de indruk dat een belangrijk deel van de goederen stroom van het Westen naar Tsjeeho slowakije wordt doorgevoerd naar Rusland en de Russische zone. Het Nederlandse handelsverkeer met Oost-Europa zal daardoor een klap krijgen die het caüweliiks te boven zal kunnen komen. Wij vernemen dat Nederland reeds nu in Londen, en Washington tegen de voorgeno- men maatregel heeft geprotesteerd. die in dè herfst van dit jaar samen met de Noord-Zuid-Hol landse Redding Maatschappij haar 125ste verjaardag zal vieren, met gerechtvaardigde trots mag terug zien op het werk, dat na-de oorlog verricht is om de zwaar gehavende dienst weer te laten functionne- de psychische toestanden van nog ren- vier reddingboten liggen dag niet veroordeelde personen worden en nacht klaar om uit te varen en onderzocht. de kuststations zijn of worden „Het aantal ongevallen op zee is ondanks de nieuwe uitvindingen op nautisch gebied in de laatste jaren sterk gestegen en het gaat nog steeds omhoog. Dit is een bewijs, dat het reddingwezen zijn paraatheid moet blijven bewaren en het uiterste moet doen" om zoveel mogelijk hulp te kunnen bieden" zei Vrijdagmiddag de hr. Leis, president van de Zuid- Hollandse Redding Maatschappij, na een proeftocht op een stormach tige zee met de met nieuwe motoren uitgeruste reddingboot „Koningin Wilhelmina", die te Stellendam gestationneerd is. Wij menen, dat deze maatschap- Als twee vurige jonge paarden notedopjes vergeleken bij de kust vaarders, die binnenkomen - gaan de reddingsboten de Waterweg utc zee In. tnaar een storm wacht om nu eens te tonen wat hij en zij waard zijn. dit werk kunnen slechts bestreden worden uit 'de bijdragen van het Nederlandse volk en van de Ne derlandse reders de heer Leis bracht dan ook dank aan de Rot terdamse reders, die de laatste ver nieuwingen aan de reddingboten hebben mogelijk gemaakt, want een reddingmaatschappij is ten slotte een instelling, waar altijd geld bij moet en waarmee nooit iets verdiend kan worden. Twee van de vier reddingboten, de „President Jan Leis" en de „Ko ningin "Wilhelmina" hebben nu Eenvoudig Een haastige juffrouw vroeg aan een bestuur der van lijn 24 in Am sterdam: .Kennu 'n beet je hard rije anders staat Julius Churchill Betaald praten Aan een van de vele In een Amerikaans stad- diners die Winston Chur- je werd een automobilist chili bij zijn bezoek aan wegens een verkeersover- Amerika werden aangebo den, werd de Britse oud- me hele werkhuis op se premier aangekondigd als kop". Bestuurder, koel als komkommer, antwoordde: „Stiekum op se kop late staan. Werkhuize raap je zö op". (Het Parool) Geschokt Minder eenvoudig In de Senaat van de staat Boston is een be sluit genomen, waardoor het vissen wordt toege staan „in hel plaatselijke meer". Het meer heeft wel een naam, maar men vond die een beetje lang 'óm hem In de Handelin gen op te nemen. De naam .luidt: Chargogga- goggmanchaugagogfmgau- bunagungamaugg. Dat is Indiaans voor: „Jij vist aan jouw kant, ik vis aan Betaald jariq zijn ..de grootste oorlogscor respondent sinds Jul in Caesar". (Newsweek In een bus werd een ge sprek gevoerd tussen twee. tonge vrouwen ..Hoeveel kinderen heb Ie nu?" vroeg de een. „Zesen twintig" zei nummer .twee losjesweg. De luisterende derde dame. die bij dit gesprek een kreet van treding veroordeeld, tot een dollar boete. De ver dachte nam er geen ge noegen mee en betoogde buitengewoon welspre kend, dat hij onschuldig was. Toen hij twintig mi nuten had staan oreren. had de president er ge- noes van. Hij viel de man in de rede en zei: „Stop maar. mijn tijd is te kost baar. ik zal die dollar zelf we] betalen" (Time) Betaald hoesten Een Amerikaans radio ontzetting slaakte, merkte station had een plan op- even later, dat de beidé jonge vrouwen onderwij zeressen waren (Het Parool) mijn kant, en niemand vist in bet midden", (Daily Express) Nóg minder eenvoudig Een zalm, die in de Co- lumbïa-rivier stroomop waarts zwemt om kuit te schieten, komt onder de jurisdictie van twaalf verschillende bureaux welke zich bezighouden met vis en wild.- (Timej In Philadelphia hebben de vakverenigingen een nieuwe eis ingewilligd gekregen. Warenhuis em- ployé's kregen de toezeg ging dat zij op hun ver jaardag vrijaf' mogen ne men, met behoud van loon. Werken zij liever door. dan krijgen zij dub bel betaald. (Daily Express) gestéld tot steun van de tuberculosebestrijding., waarbij de omroepers tij dens 'bepaalde uitzendin gen zouden moeten hoes ten. De Federatie van ra- dio-artisten heeft hier echter een stokje voor gestoken. Hoesten is niet het weris van een omroe per 'dat moet 'n radio- acteur doen, zegt de fe deratie. En wat dat dan zou moeten kosten, vroeg de omroep op zijn beurt weer. Zes tot twaalf en een hglve dollar, bere kende de federatie, (United Press) Gewijzigde Tito-latuur In een Noordboheemse industriestad Usti Nad Labem is besloten, dat de Generaal Eisenhower- kade zal worden omge doopt in Premier Antonin Zapotockykadg. De Maar- *chaik Titostraat wórdt ook omgedoopt, cn wel tot Jan Svermastraat, naar een gestorven communis tische leider. (W.Y. Herald) „Pas op jc tel"-machine In Amerika hebban ze weer wat nieuws gevon den. Hét is een machine, ongeveer so groot als een koffergramofoon. die ar beiders in de fabrieken attent maakt op de te ne men veiligheidsmaatrege len. Het kan gebeuren, dat zo'n man opeens een stem boort: „Je kunt die veiligheidsriem beter vast maken nu je je hand noe kunt gebruiken" of: „Wil ?e die sigaret uitmaken?" Op drukke kruispunten kan oo^ zo'n aooaraat worden geplaatst. Wie dan een voet ngast het trot toir zet. heeft "kans dat hïi vermanend hoort: '..Wilt U even wachten tot het licht groen is?" (Daily-Exprass) ieder twee General Motor-motoren gekregen van 110 pk, waardoor dus hun totale aandrijfkracht ver groot werd tot 220 pk. De boten, die aangedreven worden door twee ingebouwde schroeven, welke ook nog vernieuwd zullen wórden en welke ieder aan een aparte motor zijn gekoppeld, bereiken nu een snelheid van niet minder dan twaalf mijl per uur. Snelle assis tentie van d.e reddingboot heelt reels veel schipbreukelingen het leven gered en daarom moet men hier stabiliteit en snelheid la ten samengaan. Aangezien de belangstelling voor deze vernieuwing van onze red dingboten zeer groot was, want elk 'Nederlands hart klopt ten slótte sneller voor ons reddingwezen, en het dek van de „Koningin Wilhel mina" te klein was om aan allen 'h veilige plaats te bieden binnen kan zij wel vijftig personen ber gen werd de „President Jan Leis", een boot van hetzelfde type, ook geëngageerd. Dit schip -heeft reeds een hal! jaar geleden nieuwe motoren gekregen. Als twee vurige jonge paarden notedopjes vergeleken bij de kustvaarders, die binnenkwamen gingen de boten de Waterweg uit, zee in, waar een storm wacht te om nu eens te tonen wat hij en zij waard waren. Maar als meeu wen op de koppen van de golven dansten zij voort naar het Wes ten, verdwenen soms'in een goïf- dal, waarbij alleen het topje van de mast, niet de vlag van de maat schappij trots wapperend in top, een klein eindje uitstak. Dan kwa men zij schuimend, stuivend en druipend weer boven met een nieuwe golf. én even later lagen zij voor het gevoel van ons landrot ten gevaarlijk schuin dwars op de golven of lieten zich door wind en golven, meevoeren naar de kust. Schipper De Jager van de „Ko ningin Wilhelmina" vertelde over de stabiliteit van de2e reddingbo ten. Eens had hij het meegemaakt, dat zijn boot helemaal op haar zij op de golven lag, maar dank zij haar stabiliteit had zij zich direct weer opgericht. De schepen kun nen een hoek van 135 graden ma ken voor zij omslaan en zelfs als zij omslaan kunnen de motoren, blijven werken en kan de boot doorvaren, waarbij zij zich later toch weer omwentelt. Het zijn stil le eenvoudige mensen, die met deze boten telkens weer hun leven, wagen om anderen te redden en de heer Leis zei niets te veel toen hij zet. dat wij het nooit voldoende kunnen waarderen, dat zij altijd klaar staan. MORGEN OVERWEGEND DROOG Weersverwachting. yeldtR tot Z«m- dagavnnfl. Koude. tAmelllk heldere nacht, met afnemende Noord westelijke wind en plaatselijk nacht vorst. Morgen over dag: overwegend droos weer met la ter vanuit het Wes ten toenemende be wolking. Matige, ge leidelijk naar Zuid- West krimpende en langs de kust tot krachtig tomemende wind. Minder koud dan vandaag. 10 April Zon od 5 5S. onder 19.28 uur; Maan op 15 47. onder 5.15 uur. 11 April: Zon op 5 S4. or.der 19 30 uur: Maan 00 l? 19. onder S 29 uur 10 April: Hoog water te Rotterdam: le ty 2.0G uur. 2e tij 14.53 uur. 11 April: Hoog water te Rotterdamr Ie tij 3.00 uur, 2e tij 16.45 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1