HET ROTTERDAMSCH PAROOL Hongarije en Bulgarije zullen tot UNO-debat worden uitgenodigd Strijd in China dreigt weer te ontbranden HOLLAND-FRANKRIJK Nationale Reserve trok al 2500 vrijwilligers In 1948 ruim een milliard aan werken besteed Vijftien jaar geëist tegen prof. Snijder Negende jaargang No.-91 De processen tegen de geestelijken Bolivia beschuldigt Hongarije van middeleeuwse proces-methoden Op ek Im/ihsl W ereldvredescongres te Parijs Vleesrantsoen weer tweehonderd gram Maakt dat je er bij bgnt jongens! óók op het Sparta-kasteel Gratis toegang voor 1500 jeugdige lezers van onze krant Formatie van nieuwe onderdelen wordt overwogen Weerbericht Meer dan 3^ j00 woningen kwamen klaar, goedkeuring voor 37.793 huizen Werkloosheid gering in het bouwvak Communistisch ultimatum door de regering verworpen Tilanus keert zich tegen critici Generaal Malinin niet naar Washington Truman ondertekent verlenging van Marshallhulp Ex-president van „Nederlandse Cultuurraad" voor Amsterdams Bijzonder Hof „Grote geestelijke collaborateur" Naar grondwet voor Raad van Europa Woensdag 20 April 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. éFDOQ Abonn,prijs: per week 0.32 per kwartaal 430, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Uitgave NV. De Nieuwe Pers Postgiro 395644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. P. Schaper Ziekenhuizen J-ÏET is soms ontstellend om te A *- zien hoe ons land ln de oorlog achterop is geraakt. Allerlei objec ten, waaraan wij onder normale omstandigheden rustig hadden kun nen werken, ztfn blijven liggen. Herstellingen, uitbreidingen; aan schaffingen, nieuwbouw, alles, is vijf jaren lai.g achter en het ergste .3, dat ons land ook thans nog niet in staat is onmiddellijk te doen wat gedaan moet worden. Op deze wijze wordt de achterstand eerder groter dan kleiner. Daardoor komen wij meer en meer te verkeren in een toestand van noodvoorzieningen, in een tijdperk van noodwetjes en noodwoningen. Een der objecten, waaraan op het ogenblik een dringende behoefte be staat, is het Ziekenhuis. Er is in Ne derland geen stad van betekenis of die behoefte doet zich voelen. In de oorlog kon weinig of niets aan <le ziekenhuisbouw gedaan worden. Het bleef bij hat maken van plannen. In tussen groeide de bevolking en ging de medische wetenschap vooruit, al lemaal factoren, die het noodzake lijk maakten de ziekenhuisbouw na de oorlog krachtig aan te pakken. Het ziet .er echter allerminst naar uit, dat hiervan binnen zeer korte tijd iets terecht zal komen. Door de grote bedragen, die nodig zijn in alle Bectoren van de bouwnijverheid en speciaal in die van de woning bouw en die van de industrie, kan in de eerstvolgende jaren, voor gebou wen van hygiëne en volksgezond - - heid slechts een gering bedrag wor den gereserveerd. Daardoor kunnen voorlopig slechts enkele werken van. grote omvang tot uitvoering komen, In .verreweg de meeste gevallen zal mén voorlopig genoegen moeten ne men met overbruggingsmaatregelen van min of meer tijdelijke aard. Dat ziet er inderdaad weinig hoopgevend uit- Maar men schrikt toch even ais men an het weekblad „Bopw", waaraan wy de gegevens ontlenen, leest: „Ook voor zieken huizen geldt,, dat getracht moet wórden met zo gering mogelijke middelen eètt aanvaardbare oplos- ring tév&derii" Dit betekent' niets meer of minder dan dat op de houw en de inrichting sterk bezuinigd zal moeten worden en het betekent ook, dat er ziekenhuizen sullen verrazen, die over een kwart eeuw en mis schien al eerder, niet meer zullen voldoen aan de eisen des tljds. Des kundigen hebber, uitgerekend, dat, om tot een enigszins bevredigende situatie op het gebied der toekom stige gezondheidszorg te komen, tot 1970 een bedrag nodig ia van 500 millioen. Twintig jaar lang moet per jaar op ec.i bedrag gerekend warden van 27,5 millioen. Ter verwezenlijking wordt een al gemeen landelijk ziekenhuisplan aanbevolen met doelmatige sprei ding en hiërarchische onderverde ling naar omvang en betekenis. Wie mocht denken, dat er nu wel meer gang zal komen in de bestaande plannen, vergist zich deerlijk. Want de poort, die toegang geeft tot het bouwterrein wordt bewaakt door ambtenaren,. Het is e en lange, lange weg, die'de gemeentebesturen moeten af leggen voor het plan, dat zy in prin cipe hebben aangenomen, goedge keurd en gegund wordt. Het Mini sterie. van Sociale Zaken stuurt het plan naar de Bouwcommissie, 'die het beoordeelt, nadat het ls onder zocht door het Bureau van de Bouwcommissie, waarin de ambte lijke leden van de Ziekenhuiacom- misaie en een vertegenwoordiger van- de Geneeskundige Hoofdinspec tie van de Volksgezondheid zitting hebben. Nadat het plan in principe door de Minister van Sociale Zaken is aanvaard, moet het schetsplan worden ingemuid bij de Geneeskun dige Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, terwijl het definitieve plan ter beoordeling aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting moet worden ingezonden. Om in aanmerking te komen voor fi nanciële steun van rijkswege, zal een desbetreffend verzoek tot de Minister van S. L ie Zaken moeten worden gericht. De aanvrage om riiksgoedkeuring moet worden inge diend bij het Bou'•/- en Woningtoe zicht van dè batiokken gemeente, da. voor o onding aan de Provin ei ala' Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting zorg draagt. Wij zouden zo nog een po», .je kun nen doorman,, maar vergen daar mee wat een beetje te veel van het geduld van de lezer. Hoe er echter na al deze handelingen nog nieuwe zie kenhuizen zullen komen, is ons een raadsel. Het geeft in elk geval een scherp beeld van de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden voor en aleer Rotterdam zijn nieuw cen traal ziekenhuis heeft..!... De speciale politieke commissie van de UNO heeft gisteren met lï tegen 1 stem (die van Cuba) en 31 onthoudingen een Australisch voorstel aanvaard, waarbij Hon garije en Bulgarije zullen worden verzocht, deel te nemen aan het debat in de UNO-Assemblée over het proces-Mindszenty en het pro ces tegen de Bulgaarse predikan ten. Een Boliviaans voorstel om de Heilige Stoel, de niet-katholieke christelijke kerken en dè staat Israel ook uit te nodigen, kwam gisteren niet meer in stemming. Het debat over deze kwesties werd geopend door C o s t a du Reis, de afgevaardigde van Boli via. Hij las enkele herderlijke brieven voor, die kardinaal Minds- zenty voor zijn arrestatie had ge schreven, en waarin deze ontken de. ooit bij enig complot betrok ken te zijn geweest. Du Reis zeL dat de. kardinaal een bekentenis was afgedwongen met behulp van middeleeuwse marte lingen. He kardinaal was volgens Du Reis eerst in een vochtige, don kere cel gezet, waarin men niet rechtop kon "staan. Men had een luchtpompsysteem in werking ge steld, -waardoor, de kardinaal het gevoel had gekregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem een „derde-graadsverhoor" van 82 uur lang doen ondergaan onder felle belichting en tijdens hetwelk hij niet had mogen zitten. Wanneer hij van uitputting instortte, was hij door dokters weer bijgemaakt. Du Reis zei. dat de gerechtsho ven in „de totalitaire landen ach ter het ijzeren gordijn" niets an ders waren dan „duivelse paro dieën en politieke organen." Dé wereld is heden ten dage verdeeld in twee blokken, aldus Du "Relsi doch deze zijn'niét aUeén. maar economisch enpolitiek, doch .ver-: tegenwoordigen tevens twee ver-: schillende kanten vanhetnaen-i selijk geweten: de „goddelijke" en de „satanische." Kerkelijke leiders, geleerden en kunstenaars uit 59 landen komen vandaag te Parijs bijeen om een wereldcongres voor de vredebij te wonen. Het congres slaat ander voorzitterschap van prof. Joliot- Curie, een der vooraanstaande Fran se atoomgeleerden en een van Frankrijks bekendste communisten- Er z;jn ook afgevaardigden uit de Sowjet-Ur.ir en de andere' Oost- europese landen. Eén der Ameri kaanse afgevaardigden is de neger- zanger Paul RobesonKoningin moeder Elisabeth van België en Charlie Chaplin behoren tot dege-, nen die hebben bekendgemaakt, dat zij het congres steunen. De afge vaardigden zullen het Atlantisch Pact, het plan-Marshall cn presi dent Trumans buitenlandse politiek bespreken. Hel initiatief tot deze conferentie is genomen door een ge meenschappelijk comité van twee linkse organisaties, nl. de interna tionale van intellectuele voorstan ders van de vrede en de wereld federatie van democratische vrou- weïï, dié het'.vorige jaar resp. in Wroclaw en Boedapest afzonderlijke conferenties hielden. Met het oog op de naderende jaarlijkse moeilijke periode in de vleesvoorziening acht de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening het raadzaam met in gang van 22 April het vleesrant- soèn weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het ver hoogde rantsoen van 250 gram zal verlaten worden om zo lang moge lijk hot basisrantsoen van 200 gr. te kunnen handhaven, —.'Voor. de vierde achtereenvolgende keer heeft een meesjespaar rijn nest gebouwd ln de brievenbus van een wo ning'aan de Busken Huetlaan te Bloe- mendaal. De. brievenbesteller depo neert de. post in het nestkaslje naast de^denr. Door onbekende oorzaak Is een fietser, op hetterrein van de Draad en -Kabelfabriek in Amsterdam-Noord, onder, de aanhangwagen van 'n vracht auto gekomen en op slag gedood. VX7U hebben verheugend nieuws voor onze jeugdige lezers. Morgenavond wordt In het Sparta-stadion tussen de elftallen van Nederland en Frankrijk de finale gespeeld van het Internatio nale Jeugdtoumooi (aanvang 6 uur}. Het bekende weekblad „Sport" stelt, in samenwerking met „Het Rolterdamsch Parool" cn „De Schiedammer" voor deze wedstrijd 1500 gratis entreebewijzen beschikbaar voor Paroollezers van 8 tot 16 jaar. a Plaatsbewijzen afhalen morgenmiddag van 13 uur af aan ons kan toor, Schiedamsesingel 42. Wie bet eerst komt, het eerst maait! Plaatsbewijzen alleen op vertoon van deze mededeling. Per persoon worden niet meer dan twee plaatsen beschikbaar' gesteld. Polen heeft aan Nederland in ruil voor boter veertien tankwagons ge leverd, o.a. bestemd uodv de Caltea: en Nieutoe Afotear. De ivagöns kwa men per s.s. Pulaski in de Meriüehaoen te Rotterdam aan ere toerden met behulp van een drijvende bok lireia recta van het schip op de rails gezet Ruim. 2500 personen hebben zich. thans aangemeld voor de Na tionale Reserve. Dit is bekendge maakt door ït.-kol. Le Fèvre de Montigny, waarnemend directeur van. de. Nationale Reserve, die in een onderhoud met het ANP ver telde,,, dat,héf^tootste aantalvrii- willigers tot nu toe' van Dordrecht is gekomen. Daar meldden zich meer dan 800 personen aan. Ook de studentenkorpsen in Delft, Lei den, Nijmegen, Tilburg, Utrecht en Wageningen zijn zich reeds aan het oefenen. Die van Amsterdam, Rotterdam en Groningen beginnen reeds te volgen. Zoals bekend is wordt thans door het directoraat Nationale Reserve de mogelijkheid overwogen om naast de te vormen infanterie-on- derdelen over te gaan tot het for meren van eenheden luchtdoelar tillerie, motordienst, parachutisten, pontonniers en pioniers, verbin dingsdienst, vaartuigendienst, spoorwegdienst, -luchtwachtdienst, veldpost, pantserdoelartillerie, wielrijders en cavalerie. Deze plannen houden o.m. ver band met het leveren van de Ne derlandse militaire bijdrage in het kader van de West-Europese Unie. Nederland heeft zich tegenover de andere deelgenoten van de Westeuropese Unie verplicht een relatief groot leger op te bouwen. Dit leger zal vele offers vragen van het Nederlandse volk en moet daarom 7.0 efficiënt mogelijk wor den opgezet. In deze geest nu moet gezien worden het formeren van de nieuwe.onderdelen. De opleiding van parachutisten denkt men op de volgende wijze ter hand te nemen. Aan dienst plichtigen. die voor hun eerste mi litaire oefening onder de wapens worden geroepen, zal men de mo gelijkheid bicden om tot parachu tist te worden opgeleid.. Degenen, die deze opleiding ambiëren, ver plichten zich na hun eerste militai re oefening toe te treden tot de Nationale Reserve. Ze zuilen dan worden vrijgesteld van herhalings- oef eningen,' In - hetv erbanduygn -.de- Nationale Reserve zullen zij echter hun geoefendheid bewaren en hun sprlngtechniek kunnen verbeteren. Bij het opzetten van een motor- en vaartuigendienst zal een beroep op de burgerij worden gedaan om vrijwillig materiaal af te staan. De heer W. J. H. Muller, die om. ere-voorzitter is .van de Kon. Neder landse Voetbalbond, is door de groot hertogin van Luxemburg benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon. De NCRV zal op tweede Pinkster dag een. grote landdag te Sonsbeek houden. - De.viskotter Am. 27 uit Arnemuiden heeft in zee tussen Katwijk en Was senaar het stoffelijk" overschot van een onbekende man gevonden. De kapitale boerderij van de wed. B 0 e s s e n k.0 .0 i te Dedeiwsvaart is tot de grond toe afgebrand. TIJDELIJK ENIGE REGEN Weersverwachting gel dig vs»n Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt, te 10 uur). Aanvankelijk toene mende bewolking met vannacht en in de vroe ge oeh-tend tijdelijk eni ge regen en matige Zuidwestelijke ivind. Later op de dag opkla ringen en vrij krachtige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 April: Zon op 5.32. onder 19.47 uur: Maan op: 3.54, onder 12.07 uur. 21 April: Hoog water te Rotterdam: le tü 11.27,. 2e tij 23.58 uur. Uit een verslag, dat het ministerie van- Wederopbouw en '.Vólks-huis vesting publiceerde, blijkt, dat de activiteit in de bouwnijverheid tijdens 1948 zeer is toegenomen. In totaal is een bedrag van 1101 millioen aan bouwwerken besteed, dat is ruim 50 pet. meer dan in 1947 718 mil lioen). In dit'bedrag zijn niet'begrepen de kleinere werken, waarvoor 500 of minder'werd uitgegeven, en die-door Rijkswaterstaat zijn uitge voerd, In dat jaar is opdracht gegeven voor het bouwen van werken, die een bedrag van 1243 millioen vergen, in 1947 was dit bedrag 1056 millioen. In 't vorige jaar kwamen 36-391 woningen gereed, voor het bouwen van 37.793 woningen werd de goed keuring gegeven. Van deze 36.391 woningen waren 646 z.g. duplex- huizen, die dus tijdelijk' geschikt zijn voor het herbergen van twee gezinnen. Door nieuwbouw,, ver bouwing en veranderde bestem ming vermeerderde de woning voorraad met 37.597 woningen. Ten gevolge van afbraak vermin derde hij echter'met 1758, zodat de totale vermeerdering 35.839 wo ningen bedrodg. Voor het bouwen van fabrie ken e.d. is 'n bedrag van rond f 209 millioen uitgegeven ('47 f 117 millioen). In het geheel kwamen 1130 complete boer derijen klaar, 574 konden ge deeltelijk in gebruik worden genomen. MATERIAALGEBREK De bezigheid' in de bouwnijver heid had nog een grotere vlucht kunnen nemen, als er niet nog een voortdurend gebrek aan mate riaal was geweest. Wel waren er meer cement, stenen en dakpan nen ter beschikking dan in 1947, maar de vraag nam zo enorm toe, dat de voorraden toch nog afne men. De hout- en ijzerpositie was iets gunstiger dan in 1947. Toch moesten devoorschriften ter be perking van lioutgebruik gehand haafd blijven. Verscheidene mate rialen kwamen vrij, o.m. glas, tri plex en wandtegels. De werkloosheid onder de bouw vakarbeiders was gering, vooral in verhouding tot het totale aantal werklieden, dat op 160.000 a 170.D0D wordt geschat. Op 1 Janu ari '48 waren er 6300 werkloze bouwvakarbeiders, op 1 Juli 1900 en op 31 December 8400. Ter be strijding van deze werkloosheid denkt men aan het uitvoeren van grote openbare werken. „ZWART BOUWEN" De kwaal van bet „zwarte" bou wen is nog niet geheel bedwon gen. Het bedrag, dat aan dergelij ke werken, die opgespoord werden, is uitgegeven bedroeg f 2.339,407. In totaal zijn boeten opgelegd tot een som van f 63.623, de hoogste boete was f 10.000. In 21 gevallen zijn voorwaardelijke gevangenis straffen opgelegd. Eén „zwarte" bouwer kreeg een week gevange nisstraf. Op 24 Februari ^1949 werkten 1657 arbeiders in DUW-verband. Waarom De Nederlander liet niet hield Tijdens de algemene vergadering van de Christelijk Historische Unie heeft de voorzitter, de heer H. W. T i 1 a n u s een overzicht gegeven van de moeilijk heden met het dagblad „De Nederlan der". die ten slotte hebben gevoerd tot liquidatie van deze krant. „Het be staan van het blad'is een bron van voortdurende zorg. geweest", zei de heer Tilanus. „De Nederlander" is steeds een zelf standig en onafhankelijk blad geweest, uitgegeven door een alzonderüjfce N.V. of stichting. Veel moeite is er gedaan om het aantal abonné's uit te breiden, teneinde een bestaansmogelijkheid voor deze krant le scheppen. Door een brief van de heer Tilanus in October 1048 is het aantal abonné's van negendui zend op' twaalfduizend gebracht, te weinig echter om het beslaan te verze. keren. Het aantal familie-berichten en zakelijke advertenties was te gering en hield met het kletne aantal abonné's gelijke tred. Het hoofdbestuur der C'.H. U. heeft gedaan wet het mogelijk en nodig oordeelde, directe financiële steun kon e« mocht het niet toezeggen De C.H.U. betreurt het. dat „De Ne derlander" niet meer verschijnt. ..het had anders kunnen zijn. wanneer nog grotere activiteit ware ontplooid en wan neer bijvoorbeeld vele pastorieën zich met toewijding achter -dit Prot. Chris telijk blad hadden gesteld, zei de heer 1 Tilamis. De Chinese regering heeft het ultimatum van de communisten, dat vrije overtocht over de rivier de Jangtse eiste, verwor pen. Men verwacht dat d( strijd om het bezit van de Zui- delij'ke oever der rivier opnieuw zal ontbranden. Itt het communistische ultimatum werd geëist, dat de communistische troepen controle zouden moeten uit oefenen op een reorganisatie van de Chinese nationalistische legers, die in Zuidelijke richting zouden moeten worden teruggetrokken. De hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten te Nanking hebben gisteren de gehe le dag vergaderd over de tegenmaat regelen die moeten worden genomen, wanneer de communisten trachten, de Jangtse over te steken. Men ver wachtte deze poging reeds in de af gelopen nacht, daar het ultimatum te middernacht afliep. De regering te Nanking heeft tot het uiterste toege geven, maar zij kan niet instemmen met de opmars der communisten over de Jangtse. aangezien dit zou lelden tot het verlies van geheel Zuid-China. Indien de communisten op dit belangrijke punt niet tot ver- De heer H. VV. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie heeft tijdens de algemene vergade ring van deze politieke partij die ln Amsterdam is gehouden, zich ge keerd tegen hen, die niets anders doen dan het regeringsbeleid t.a.v. Indonesië critiseren. Nu dc CHU dit beleid steunt is haar van zekere zijde toegevoegd: „Gij pacteert met de revolutie". De heer Tilanus wilde deze critici versoeken, niet de ogen ,tc sluiten voor wat er zich in geheel Oost-Azië voltrekt. „Wij erkennen Gods leiding in ons leven, wy er kennen Gods leiding in de historie der volkeren. Gaat de ontwaking van Azië buiten Gods leiding om?", vroeg hij. „Sommige stuurlui, die van de wal af de manoeuvres van het schip van staat critiseren, beweren dat het in Indonesië in geesteiyk en maat- schappelijk opzicht een hopeloze toestand is", zei de heer Tilanus verder. Hij bleek het niet met hen .eens te ziin,.zo heeft hij de toestan den in Indonesië niet aangetrof fen. De Duitse zegslieden, die in nauw contact staan met het Sowjetrussi- sche militaire bestuur te Berlijn en Maandag meedeelden, dat generaal- majoor M a li n i n met een ..belang rijke missie" op weg naar Washing ton is, zeiden gisteren, dat door hen verstrekte inlichtingen „prematuur" geweest zijn. Generaal Malinin, die tien dagen geleden besprekingen op het hoogste niveau had gevoerd met de Sowjet- vussische militaire gouverneur, ge neraal Tsjoeikof. was in Sowjctrus- sische politieke kringen ie Berlijn beschreven als een passende afge zant voor het geval voelhorens in Washington zouden moeten worden uitgestoken. Dit had aanleiding ge geven tot berichten, dat Malinin reeds vertrokken was. Malinin woont echter thans lente manoeuvres in Mecklenburg bü. zoening geneigd zijn, zullen de na tionalisten de vredesonderhandelin gen als definitief verbroken beschou wen en de tegenstand tot het uiter ste voortzetten. Voor de regeringstroepen aan de Zuidelijke oever van de Jangtse gold gisteren reeds de staat van alarm. Er wordt melding gemaakt van verbitterde gevechten tussen natio nalistische en communistische troe pen rond 't aan de Noordelijke oever van de Jangtse gelegen Tsjihirwei. Na middernacht verlieten gevechtswa gens der regeringstroepen Nanking en reden in de richting van het 79 kilometer ten Oosten van de hoofd stad gelegen Tsjinkiang. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Chinese regering gisteravond laat de communistische leiders tegenvoorstellen heeft ge daan, strekkende tot een .verlenging van de periode, welke door het ulti matum der communisten werd be streken. - President Truman heeft gisteren het wetsvoorstel getekend, dat de E.CA. machtiging verleent, tot een maximum-uitgave van 5-580 mil lioen dollar in het tweede Marshall- iaar. De president gebruikte 8 pennen, waarvan hij de zeven officiële per sonen, die bij de plechtigheid aan wezig waren, er elk een. gaf. Aan wezig waren olm. -de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, de E.C.A.-administrateur Paul Huff man en de reizende ambassadeur van de E.C.A., Averell Harriman. Truman bewaarde een pen voor senator Arthur Vandenberg, die verhinderd was de plechtigheid bij ta wonen. Krachtens de wet zal door de maatschappij ter financiering van de wederopbouw onmiddellijk een milliard dollar aan de E.C.A be schikbaar gesteld worden. Prinses Margaret gaat reis naar Italië maken Prinses Margaret, de jongste dochter van het Britse koningspaar. zal Je vol/ *nde maand een privé reis naar Ite'ië maken die ongex-eer een maand duren. Zij zal tn Italië de voor naamste culturele en historische cen tra bezoeken. In Britse hofkringen wordt er de nadruk op gelegd, dat het bezoek volkomen n Jet-of fideel is. ..Ik heb hier voor me de doelstel ling van dc Nederlandse Cultuur- raad. Daarin staat, dat het doel is, het Nederlandse cultuurleven we derom te brengen in overeenstem ming met de Nederlandse volks aard. Dat is mij 'als gewoon vader lander niet duidelijk. Waarom moest dat Nederlandse cultuurleven en dan nog we! wederom in overeenstemming worden gebracht met de Nederlandse volksaard, juist onder de opperste' medewerking van de Oostenrijkse landverrader Seyss Inquart?" Zo sprak president V a n Hamel van hdl Amsterdamse Bijzondeve Gerechtshof gisteren tot prof, dr G- A. S. S n ij tl er.-die in de bezet tingstijd, als president van de Ne derlandse Cultuurkring en de Ne derlandse Cultuurraad, en als voor stander van de Germaanse rijksge dachte getracht had. het Nederland se cultuurleven dé door de Duitsers gewenste vorm te geven, zoals de beschuldiging luidde. Prof. Snijder, voormalig hoogle raar in de archeologie aan de Am sterdamse universiteit» had nauw contact onderhouden mét Inquart, met de „Nederland."»" SS van Feldmeyer, had artikelen schreven in „Storm." het weekblad der SS, was werkzaam geweest als Presse-referent» had meegewerkt aan de oprichting van het Vrijwilli gerslegioen Nederland en had aan de Duitsers inlichtingen doorgege ven over twee Joodse 'studenten, zo dat mr Gel ink, de procureur-fiscaal hem „een der grootste geestelijke col 1 ab orateu rs" noemde. Hl.i eiste ln zijn requisitoir een ge vangenisstraf van 15 jaar. Uitspraak op 3 Mei. De ministers van buitenlandse zaken der mogendheden, die te~ -isaroen de Westerse ...Unie vormen, zijn samen met hun Noorse, Zweed se, Deense, Italiaanse en Ierse col lega's uitgenodigd om op 3 Mei te Londen bijeen te komen. Uit ver tegenwoordigers der uitgenodigde landen.'2al te zijner tijd de Raad van Europa moeten, worden samen gesteld. Volgens Reuter is het doel van deze bijeenkomst tot een regeling té komen van verscheidene vraag stukken. die tijdens de vergadering van de ambassadeurs dezer landen te Londen nog niet konden worden opgelost. Wel- zou overeenstemming zijn bereikt over de tekst van een ontwerp-grondwet voor de Raad van Europa. Reuter verneemt voorts, dat tij dens de conferentie der ambassa deurs is overeengekomen, dat de Europese algemene vergadering 87 leden zal tellen. Hiervan^ zullen Frankrijk. Engeland en Italië er elk 18 aatvwijjjcn. België, N derI and en Zweden zes, Denemarken, Eire en Noorwegen vier en Luxemburg drie. Den Haag ea Manchester ruilen hun orkesten Het Haagse Residentieorkest onder leiding van Jan Out is gisteren naar Manchester gevlogen. Het zal een weck in Engeland blijven en er vier concerten géven. Met hetzelfde vlieg tuig dat de Haagse musid naar Man chester had gebracht, arriveerde in de namiddag op Schiphol het Hallé- orkest uit Manchester, dat onder lei ding van zijn dirigent John Barbi- rolli deze week in Den Haag en Lei den zal spelen. Riblintheekhondster te Maastricht veroordeeld Pr M-tnsti-Jrhts"» rechtbank heeft Dinsdag mej. M H. t». Lennerts veroordeeld tot f 300, subsidiair een maand hechtenis, werens het uitlenen van een boek dat volgens de daevaar- dinjt ..voor hel normaal schaamfojre- voel kwetsend en voor de eerbaar heid aanstotelijk" was. De eis van het ministerie luidde 14 dngen ficjeden vier tnannden gevangenisstraf. TER GELEGENHEID ware dé nieu we onafhankelijkheid werden Paasmaandag ire Ierland grote feesten gehouden. Hier siet men een feestelijke stoet het versierde hoofdpostkantoor passeren. Jran het gebouw waait de Ierse natio nale vlag. Er voor staan leden uan de Ierse regering en het-Corps Di- plomalique.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1