8 Beloodsing op met behulp de Waterweg van radar Radio-telefonie in dienst van de verkeerspolitie NIEUW ZIEKENHUIS IN DIJKZIGT Van Nievelt Goudriaan's vloot op vooroorlogs peil Probleem is niet eenvoudig Rad i o-programma PAROOL-KALENDER Garantie voor rente en aflossing Niet meer te ontberen hulpmiddel Chr. Oranjeverenigingen werken met succes samen Grootscheepse viering van koninginnedag Beginseluitspraak van de Raad gevraagd Zanguitvoering in Colosseum-theater De „Alnati", laatste fraaie aanwinst Bouw van 138 woninger te Schiebroek Maandag 25 April 1949 De i-" Radar-Commissie voor de Nieuwe Waterweg,door. het ge meente-bestuur van Rotterdam in gesteld en belast met de taak bij het. bestuderen van de aangelegen heden betreffende de modernise ring van de navigatie-middelen voor de Nieuwe Waterweg en de haven van Rotterdam door middel van radar-installaties, als leidende instantie op te treden en dienaan gaande rapport xiit te bréngen heeft thans, als voorlopig resultaat van haar bevindingen bij het ge meentebestuur een rapport inge diend.. Daarin- staat o.m. dat de radar-installaties, welke tot op heden.op.de schepen en in enkele gevallen en dan nog als proef aan de wal worden gebruikt, wei geschikt zijn voor diensten op zee, doch de nauwkeurigheid mis se nJ om het veilig loodsen van schépen op de Nieuwe Waterweg en het naar hun plaats brengen in de havens te kunnen waarborgen. Daarom zal een studie van de in middels voortgeschreden techniek worden gemaakt en zullen proeven moeten worden gencirien, alvorens een installatie- voor de Nieuwe Waterweg zal kunnen worden ont worpen, die aan bovengenoemde eisen beantwoordt. Het College van B. en W. heeft thans, naar aanleiding van deze bevindingen van de Radar-com missie, de gemeenteraad voorge steld ter bestrijding van de kosten verbonden aan het verzamelen van nadere gegevens en de te nemen proeven, het verzoek van - de Radar-commissie om Hiervoor een crediet van f 10.000 te voteren, toe te staan. Van andere zijde zal eveneens financiële steun worden geboden. De mogelijkheid om ook bij slecht zicht de scheepvaart op de Nieuwe ,-v Waterweg loorgang te doen vinden en de daartoe nodige installaties op korte-termijn, in ge reedheid te brengen, acht het Col lege, naar hét noa in het voorstel mededeelt, van het grootste belang voor de Rotterdamse haven. Inder daad! Ieder ingewijde in de scheep vaart weet, dat bij de huidige ex ploitatie vorm van het moderne, snelle schip ieder oponthoud van enige duur door mist de rederij op heel wat geld komt te staan. Zou Rotterdam tot. zijn „klanten" kun nen zeggen: bij ons heeft U geen kans op zo'n strop, dan had het daarmee een niet geringe voor sprong op zijn concurrenten. Maar, alvorens het zo-ver. is, zal er nog heel"wat-water door-die bewuste Waterweg moeten stromen. Uit boyeiistaande aanhaling uit het rapport van de Radar-commissie blijkt al, dat er een lastig technisch probleem aan de orde is: de nauw keurigheid van de ontvangst op het radarschema. In samenwerking me%het Radar- proefstation te Noordwijk is Dirk zwager^ Scheepsagentuur N.V. reeds geruime tijd bezig met .proef nemingen met-een radar-installatie in haar gebouwtje te Maassluis. Daarbij is gebleken, dat de aldaar in gebruik genomen radar-zender- ontvanger van modern iype twee voorwerpen, die zich op een af- stahdvan 35 40 meter van elkaar bevinden als één samengevloeid lïchivlekje op het radarscherm zichtbaar maakt. Soms zitten de schepen wel 100 meter van elkaar, maar dan ziet men op het radar scherm. aï een „botsing". Gezien ook de breedte .van het vaarwater valt het te begrijpen, dat een der gelijke onnauwkeurigheid het vei lig dirigeren van schepen niet mo gelijk-maakt, een- nauwkeurigheid van 3hoogstens 25 meter is nood- zakelijk'. Naar wy uit 19.45 Reg. uitz.; 20.— Nwj; 20.05 Kadioseoop: 22.30 Zang- er. samenspel; 23.Nws; 23.15—24.00 Swing-corner. ia.Nws: 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Prikkebeen; 20. Nws; 20.05 JITBO roept; 20.15 Busch- strtjkork.; 20.45 Hildebrand-miniatucen; 21.15 Pianorecital; 21.45 Bevolkingsver meerdering en emigratie: 22.Sangh en spel; 22.45 Avondoverdenking; 23.— Nws; 23.15 Strijkkwintetten van Mozart; 23.45—24.00 BBC symph. ork. DINSDAG 26 APRIL f1949 HILVERSUM 'I. 7.— Nws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Peter Kreuder; 7.50 Dagopening; 8.— Nws; 8,15 Gr.pl.; 8.55 Voor de vrouw; 9.— Halle-ork.: 9.3Q Aubade; 10.— Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen: 10.50 Kleutertje luis ter;. 11:—'' Soft and sweet; 11.30 -De Wekker; 12.Lyra-trio; 12.30 Land- en tuinbouw;- 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Ralley de Tulipes; 22.45 Morton Gould; 13'.— Nws; 13.15 Mededelingen; en schaar; 14.30 Radio-matlnée; 1B.25 Van Paleatrina' tot' Pijper; 16.40 Hoor spel; 17.— Kinderkoor; 17.30 Orgelspel; 17.40 Raliey des tulipes; 17.45 Heg. uitz.; 18.— Nws; 18.15 Tom Erich; 18.30 Beg. uitz. HILVERSUM II. 7.Nws; 7.15 Gr. pl.; 7.45 Morgengebed; B.Nws; B.15 Tuipenralley; «.20 Gr.pl.; 9.05 Lichtba ken: 9!30 Waterstanden; 9.35 Muziek- kalenden 110.Wie. komt er In mijn hok; 10.15 Van de1-Wolga naar de Tiber; 10.40 Schoolradio; 11,— Gr.pl.; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Bolero" van Ra-, vel: 12.Angelus; 12.03 Pianorecital: 12.30 Land-.en tuinbouw; 12.33 Orkest zonder naam; 12.55 Zonnewijzer; 13. Nws; 13.20 Orkest zonder naam: 13.45 Gram.muz.; ,14.— Nederl, kamerkwar- tet; 14.30; Onder óns: 151— Schoolradio; 15.30 Gr.pL, 16.— Zonnebloem; 16.30 Zie- kenlof; 17.Na schooltijd; 17.15 Lang zullen ze leven; 17.45 Amusementsork.; 18.10 Sportpraatje; 18.20 Alma Musi ca; 18.50, Actualiteiten. Hallo allemaal, Japie heeft het kunnen merken dat. jullie vacantie hebt' gehad. Stapels inzendingen! Gelukkig vrij wel allemaal goed. De oplossing van het hokjesraad sel duidde „Pasen". De gelukkige prijswinnaars zijn ditmaal: Nico Sonnevelt, Wandel- oordstraat 11, Rotterdam;Sjef van Eyk, Leliestraat 18, Schiedam. De jongens en meisjes van 11 •15 jaar hebben zich eveneens flink geweerd. De óplossing van het raadsel luidde „eieren". Na veel wikken en wegen werden prijswin naars: Betty de Bondt, Kleiweg 107b; J. Moerman,. Boxmeerstraat 65, Rotterdam. De volgende raadsels zijn erg moeilijk. Doe je best allemaal. Daaaaag Japic. een op dit gebied deskundige be grepen hebben, doen zich behalve bovengenoemd technisch, ook. an dere problemen voor en wel als voornaamste definanciële kant van de zaak. Wij hebben indertijd uitvoerig geschreven over de ra dar-installatie van de Engelse ha ven Liverpool. De omstandigheden zijn daar zodanig, dat men met één radarpost kan volstaan, in tegen stelling met de Nieuwe Waterweg, welk traject door vijf radarposten bestreken zal moeten worden, wil de navigatie voldoende veilig kun-* nen geschieden. De bouw van een dergelijke inrichting vordert van zelfsprekend millioenen, die boven dien snel afgeschreven .dienen te worden, daar de instrumenten bij de huidige ontwikkeling der radar- techniek vrij snel verouderen.Het onderhoud oer installaties en de bezetting van de posten door be kwaam personeel van het Loods wezen zal bovendien jaarlijks èdn bedrag vergen, dat zeker in de zes cijfers loopt. Nog neteliger -wordt het financieel probleem als men bedenkt, dat de inrichting slechts gedurende een bepaald aantal uren per jaar alleen bij slecht zicht in werking zal zijn en wanneer het werkt, toch een beperkt "aantal schepen kan worden beloodst. Im mers gezagvoerders vande grote, heelkostbare schepen, zullen er niet licht toe besluiten via de ra-; bardienst .de Nieuwe Waterweg op te varen, omdat zij het risico hier-: van te groot achten. Een kapitein is en blijft verantwoordelijk voor de veiligheid van het schip en hij beseft dat terdege. In de tweede plaats kan de scheepvaart bij mist met behulp van radar slechts ge schieden in één richting en wel te gen dé stroom in. Zou een met de stroom meevarend schip om een of andere reden moeten stoppen en de ankers presenteren, dan zal het. door het tij op de ankers zwaaien en" vriiwel zeker aan de grond ra ken. Een verdere beperking wordt opgelegd door de omstandigheid,- dat het voor de inkomende sche nen weinig zin heeft 's middags na twaalf uur nog naar Rotterdam op te-stomen. Men zal liever wachten tot de volgende morgen met alle kans, dat de mist inmiddels is' op getrokken. Men zal uit dit alles be-" grijpen, dat de radarbeveiliging ook met betrekking tot het te ver wachten effect. een kostbare ge schiedenis gaat worden, waarbij zich onmiddellijk de vraag voor-, doet, hoe die kosten moeten wor den verhaald. Dat kan-in-ieder ge- va! niet geschieden via een ver hoging van haven- en loodsgelden, naar ons dijkt, want dan zou wat door de radar wordt gewonnen weer verloren gaan doordat onze haven duurder wórdt. De rederijen zullen zich de ho- *gere onkosten, uitsluitend^ ter wille van de radar beveiliging niet gaarne 'getroosten, omdat immers het fi nancieel nadeel Veroorzaakt door oponthoud door mist ben fractie .is van de schade., die zij-^n 'de'Toöp van een jaar lijden door havensta kingen.- gebrek aan arbeidskrachten én laad- en losgerei in vele havens ter wereld, oponthoud' wegens re paratie van schade, enz. Het éollege van BA en W. van Rotter dam stellen de Raad voor ten aanzien van het door de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zuid-Holland aan de te Rotterdam gevestigde stichting „Nieuw Rotterdam", voorde bouw van twee complexen nopdkantoren aan de Blaak en de Wijnstraat ter leen te ver strekken kapitaal'vap f 300.009 de rente en aflossing gedurende de looptijd van 12 jaren .door de Gemeente te garan deren, Voor wat de rente betreft zal de garantie beperkt zijn tot 2%^. TIMMERMANSde hattrick ver richtend, verslaat de gehele Fran se achterhoede. De geknielde Fran se doelverdediger Vignal, terwijl de bal in het doel vliegt. Links van hem- (no, 4) Marche, de spil Jon gust en (nr. 3) Saïua. Bij .het leiden van 65.000 mensen, met inbegrip van hun voertuigen van allerlei aard naar eri van het Feyenoord Stadion, een krachtproef voor de verkeerspolitie, is de radio-telefonie wederom een niet te ontberen hulp middel gebleken. De radio-telefonie garandeerde een prompte communicatie tussen alle „strategische verkeerspunten", zonder welke het niet mogelijk geweest zou zijn deze ontzaglijke verkeersstroom binnen rcdelyke tyd en zonder al te grote vertragingen te verwerken. Zaterdag heeft de verkeerspoli tie gebruik gemaakt van vijl met een radio telefonische installatie voorziene auto's plus eer. dergelij ke wagen als centrale radio-post gestationneerd op de Breebrug. De radiowagens had men gestation neerd op de volgende punter, in de stad Cadi-club Rochbssenstraat (noordelijke toegar.g Maastunnel), Nassaukade-Stieltjesplein (zuide lijke toegang naar stad), Blijdorp (noordelijke toegang naar stad),op de Bolwerk bij.de Maasbrug en op de Plein weg (zuidelijke toegang Maastunnel). Met de sterke radio telefonie-zender van het Hoofd bureau, als centraal punt. werd al dus een net gevormd, dat de bc-r langrijkste strategische verkeers punten in de stad bezette. Om ech ter dé toegangswegen buiten de stand onder controle te kunnen houden had men. -bovendien een uitkijkpost hoog 'in de lucht, in dé vorm - van een twee. mbtorige Cessna van Aero Holland eveneens uitgerust met een zend- en ont- vangïnstallatie. Van dit vliegtuig uit-was hét mogelijk eventuele op stoppingen van' het verkeer op de buitenwegen te mélden,'- zodat prompt maatregelen genomen kon den worden.. Zo méldde de marv in het vliegtuig om kwart ovér twee ongeveer, dat de uit het noordelijk deel-van het land komende auto's op de Rijksweg een file. vormden, die zich uitstrekte tot voorbij "Was-1 sen aar en dat ter hoogte van de brug aan de Abraham van Stolk- weg het'verkfeer min of meer vast liep. Onmiddellijk ging' men' er toe De radio-wagen van de Rotter damse uerkeerspoïitië, die Zater dagmiddag tijdensde wedstrijd Holland—Frankrijk op- de Bree brug 'dis centrale radio-telefohie- post jun geerde. De waridelendé 'radiozender' er -ontvangèr3 eert 'verkeersagent uit gerust met 'n zogenaamde jjwalkie- talkie" Eén, onderdeel van het' program ma, dat de Federatie van Chr. Oranjeverenigingen op 30 April denkt.uit te voeren, heeft zij móe ten schrappen. Het défilé Van' verenigingen aan! de Putsebocht voor de burgemeester gaat niet door. Dat is heel jammer. Het zou een gebeurtenis uitsluitend voor Rotterdam-Zuid zijn dus een mooie gelegenheid voor de ver enigingen. blijk te geven van haar bestaan én door het massale op treden het bewijs te leveren van het goede verenigingsleven. De Federatie had de organisatie hier-' van op zich genomen, maar om voor haar en yoor onson begrijpelijke redenen, gaven- slechts enkele Prot. Chr. vereni gingen zich op. Van anders, gee. orien teerde verenigingen, werd niets vernomen,, hoewel allé aan gezocht waren. En voor enkele verenigingen kan men moeilijk de burgemeester uitnodigen! Niettemin biedt hetprogramma nog veel aantrekkelijks. .Door een gelukkigesamenbundeling van zeven oranjeverenigingen; onge veer een jaar geleden tot stand gekomen waarbij iedere ver eniging haar zelfstandigheid .be hield, is men in 'staat- Koningin nedag gezamenlijk te vieren. Het is duidelijk, dat de uitvoering daar door,, grootser" kan zijn." Men heeft „zöwel het RFC-terrein aan de Essenburgsingel als het C.V:V> terrein aan de Krommezandweg gehuurd." Op het RFC-terrein geeft /de Chr. Gymnastiekvereni ging-„Kracht en Vlugheid", die diezelfde dag ook in het Stadion demonstreert, 'een indruk van "haar. kunnen ongeveer 400 deelnemenden en bovendien' worden er windhondenrencen ge- \houd£n. Men verwacht veel be langstelling; aangezien laatstge noemde' „races" slechts zelden in de Maasstad plaatsvinden. Even eens op het programma staan „ge- costumeerdvoetbal" en<een- „Ja pans dagvuurwerk", dat dus bij daglicht wordt! afge'stoken. Onder leiding van de! muziekvereniging „Harmonie" zal een muzikale wandeltocht gemaakt worden en op het'veld is er volkszang, waar bij „Harmonie" voor de begelei ding zorgt. Het programma voor Rotterdam-Zuid is precies eender, met dit verschil, dat daar in plaats van „Kracht en Vlugheid" de -leerlingen van de VreewijkschDol van. de heer de Greefeen uitvoe ring geven, .De Chr. muziekver eniging „Excelsior" neemt, dan dé plaats in van de „Harmonie". De Federatie vestigt er .de aan dacht op, dat de terreinen voor iedere toegankelijk zijn tegen een zeer geringe betaling. De .-tribunes' bieden in totaal'-plaats aan' onge veer 15.000 mensen, I over de auto's in twee rijen naast elkaar te laten rijden. Zo bewees hier het vliegtuig zijn grote nut, „JFalkie-talkies Naast de radiowagen, die als centrale radiopest op de Breebrug stónd'öpgesteld, was een andere auto gestationneerd, waarin - een grote verkeer ska art van Rotterdam was opgehangen. Op deze kaart werdén alle bij de 'centrale post 'binnenkomende berichten uitge werkt. en met de aldus verkregen aanwijzingen was het de inspec teurs van politie mogelijk de ver keersagenten, die bij de 'centrale radio-post in reserve .gehouden werden direct per jeep naar die plaatsen - te dirigeren waar een verkeersopstopping dreigde. Om het verkeer in de onmiddellijke omgeving van het stadion in goe de banen te leiden en te houden had men zeven politiemannen voor zien van een draagbare radio-tele- fonie-zender en ontvanger, de zo genaamde walkie-talkie, eveneens op diverse verkeersknooppunten opgesteld. Een van deze wandelen de radiozender-ontvangers fun geerde op de Breebrug ais centrale post, terwijl de. anderen hun stand plaats hadden op het Breebrug- plein, parkeerterrein Varkenoordse weg, parkeerterrein C Stadion, parkeerterrein H Stadion, Indus trieweg en, Gasfabriek Oranje boomstraat of wel op alle toe gangswegen naar het stadion. Men was nu in staat direct door te ge ven wanneer een parkeerterrein vol was en de auto's dus naar een volgend' terrein doorgestuurd moesten worden. Met de aldus ge organiseerde radio-dienst had men het verkeer zowel in de onmiddel lijke omgeving van het .stadion als dat in de stad er er buiten stevig .in de-hand. Vóór de aanvang van de wed strijd begon de verkeersdrukte al vroeg. Reeds om tien minuten over een meldde de radiopost Cadiclub aan deRochussenstraat, dat de al daar geplaatste verkeersagent re gelend moest optreden. De afvoer van de enorme voertuigen-massa van het Stadion via dè Maastun nel ging bijzonder snél, misschien wel te -snel. Zo'n massa wagens zocht zijn weg via de Aelbrechts- kadc naar de Rijksweg, dat om -kwartvoor zeven ongeveer de smalle doorgang onder de spoor brug bijhet Aelbreehtsplein het - verkeer niet meer kon verwerken, zodat enige tijd. later de auto's 'vier rfjen dik van de spoorbrug of tot een eind voorbij de Mathenesser- brug stonden opgesteld. De ver keerspolitie in jeeps en motoren greep hier snel in door het tegen ligger: d-verkeer uit Den Haag om te leggen ,eri tevens de file te ont-, lasten door groepen auto's via Blij- dorp te laten rijden. Even na acht uur was de opstopping voorbij en waren de bewoners van de Ael- brechtskadc verlost van het min der welluidende „claxon-concert", waarmee de automobilisten bij tijd en wijle van-hun "ongeduld blijk' gaven. Het heelt .lang geduurd voor de plannen van een nieuw ziekenhuis die vaste vorm hadden aangenomen, dat ze aan de gemeenteraad konden word envoorgelegd. Door de oorlogshandelingen in Mei 1940 was het Gemeente-Ziekenhuis aaji de Coolsingel grotendeels, verloren gegaan en aangezien Rotterdam reeds vóór de oorlog met een tekort aan ziekenhuis- ruimte had te kampen, bracht dit verlies hier ter stede een ware nood toestand teweeg op het gebied van de klinische verpleging. Het Rotterdams kinder- en gemengd koor „De stem Vreewijk" vond Zondag ochtend voor haar concert in het Colos- seum-Theater een groot aantal belang stellenden bijeen, die getuige het applaus, dat na elk der uitgevoerde nummers van het \!itgebredde program ma klonk, het gebodene zeer op prijs stelden.' To-, uitvoering kwamen o.a. een ope rette van Jac. Jansen en Dc poppenkast van IV. F. Sprir.k. benevens voor ge mengd koor composities vart Kuhlau. Vcrdi en Joh. Strausz. Dat deze ochtend in ve'.c opzichten geslaagd rr.ag heter, ligt zeker voor een gróót gedeelte aan de leiding van ric energieke directeur J. Mackenzie die zowel zi;n zeer jeuGdigc als volwassen., discipelen meestal met succes door de xa;e moeilijkheden hecnhielp. Mej. 3. Mackenzie begeleidde volg zaam aan de vleugel. Ter voorziening in de meest drin gende behoeften moesten na de ramp uiteraard %en aantal provisorische maatregelen worden-getroffen, 'die echter louter het karakter van nood oplossingen droegen. Met voorzie ningen van deze aard zou nimmer een medisch verantwoord en econo misch behoorlijk te exploiteren zie kenhuis kunnen worden verkregen. De eerste plannen Betrekkelijk kort na" de ramp wer den dan ook reeds de eerste stappen gedaan om 'te komen tot de bouw van een nieuwe, moderne inrichting, welke het teloor gegane ziekenhuis zou moeten vervangen. Allereerst, in 1941, werd een onderzoek ingesteld naar de geschiktheid van een ter rein, gelegen tussen Haringvliet en Oosterkade. Dit terrein bleek niet aan dc verwachtingen te beantwoor den. Daarop leek het terrein, gele gen tussen SchieSchiekanaal en Ceintuurbaan uitermate geschikt. Nadat in Juli 1942 een crediet van 50.000 was beschikbaar gesteld, kon met de voorbereiding en de uit werking van de plannen een begin worden gemaakt. Hierro-ide was men in 1947 aanzienlijk gevorderd, toen een nieuwe kink in de kabel kwam.' Het .plan tot de aanleg van een vliegveld nabij Rotterdam had vas te vorm gekregen. Dit vliegveld was ontworpen in de polder Schieveen op een afstand van 'slechts enkele ki lometers ten Noorden van de plaats, waar het nieuwe ziekenhuis moest komen. Het ziekenhuis, dat, zou be- staan_uit 13 verdiepingen en onge veer 54 m. hoog zou worden, kon op grond hiervan niet op de voorgeno men plaats worden opgetrnkken.- Het terrein Dykrigt Het bleek zeer moeilijk voor een gebouwencomplex van een dergelij- Voor Nederland, dat een koopvaardijvloot bezit veel groter dan voor eigen behoefte nodig is, betekent de scheepvaart een exportartikel. Hoe meer de. vloot na de oorlog groeide, hoe meer een deviexenbron vloeide, die niet weinig bijdraagt tot dc belaas nog steeds betrekkelijke welvaart van het land. Verscheidene rederijen zijn door het herstel van hun scliepenpark weer in staat hun volle aandeel in dit zegenrijke werk te leveren en thans heeft ook Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschapnij zich in deze rïj geschaard, nu, zü erin is gestaagd, ztf het dan dikwijls met kunst en vliegwerk, baar vloot op vooroorlogs peil te brengen. gen was en bovendien de levertijd navenant was verlengd, wilde de rederij het achterschip toch wel weer terug hebben, omdat nu de repara tiekosten die de bqu>v van een ge heel nieuw schip niet meer te boven gingen. De maatschappij- kocht het schip toen terug en liet het na veel onderhandelen friet' vele instanties-in binnen- en buitenland herstellen by de Deutsche Werft in Hamburg.' Het voltooide schip kreeg de naam Al- nati en kwam. negen jaar later dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. naar Rotterdam. ke hoogte en omvang een geschikt terrein elders te vinden, temeer om dat het nieuwe ziekenhuis niet al te excentrisch mocht zijn gelegen. Na uitvoerige studie bleef'als enige mo gelijkheid over een terrein aan Dijk- zigt, gelegen ten Oosten van de tun nel bra verse! en ten Noorden van de Westzeedijb. Over dit terrein werd spoedig overeenstemming bereikt. Voor de architect leverde evenwel de verandering van plaats nieuwe vraagstukken op. De onderlinge lig ging en de uitwendige \rorm van de tot het complex behorende gebou wen konden niet worden gehapd- haafd. zodat het inmiddels voor de polder Blijdorp gereed gekomen ont werp wederom op een aantal be langrijke punten moest worden om gewerkt. ^Dubbel corridor-systeem In dit stadium van voorbereiding is het denkbeeld gerezen om het ge bouw door toepassing van een nieuw beginsel van ruimte-indeling zo com pact mogelijk te maken. Dit nieuwe beginsel vindt zijn verwezenlijking in het z.g. dubbele corridor-systeem, waarbij de verpleegafdelingen aldus zijn geconstrueerd, dat in het mid den een reeks dienstvertrekken en. aan weerszijden hiervan de zieken zalen zijn geprojecteerd, die van de dienstvertrekken door corridors zijn gescheideg. Een reis van enkele func tionarissen naar Amerika, in welk land dit systeem wordt toegepast, wees uit, dat hiervan aanzienlijke voordelen te verwachten zijn. Hat belangrijkste hiervan is wel, dat korte dienstwegen warden verkre gen, als gevolg waarvan tijdverlies wordt voorkomen en het personeel nodeloze vermoeienis wordt be- spaard. Aangezien het overleg met de de partementen van Wederopbouw, Fi nanciën en Sociale Zaken nog gaan de is. is het in dit.stadium nog.niet mogelijk een gedetailleerde kosten raming, op te stellen; ook is het nog niet mógelijk een betrouwbare schat ting te maken van de kosten, welke uiteindelijk ten laste van de Ge meente zullen blijven. In het stuk, dat B. en W. de Raad doen toekomen, wordt in overwe ging gegeven om, ter vervanging van, het ziekenhuis aan de Coolsingel, in beginsel te besluiten een nieuw zie kenhuis te' doen bouwer, in Dykzïgt, zulks óp de plaats, welke is aange geven in de medé bij de stukken overgelegde situatietekening. Met het motorvracht- en passa giersschip Alnati, dat Zaterdag avond voor zijn maidentrip van Rot terdam -,vïa Antwerpen- naar Zuid- Amerika vertrok/ bezit de nu bijna 45 jaren bestaande rederij weer 19 schepen met inbegrip van vier Li berty's, die voor .drie jaar van de regering zijn gehuurd. De rederij is zelfs verder dan voor dé 'oorlog, want nu neemt zij ook deel aan de kustvaart met "twee vaartuigen,- ter wijl nog twee coasters in aanbouw zijn. Twee grote vrachtschepen met accommodatie voor 12 passagiers zijn in Engeland besteld. De verliezen van Van Nievelt Gouüriaan gedurende de afgelopen oorlog waren niet mis, want van haar vijftien schepen gingen er niet minder dan tien verloren. Bij het uitbreken, van de oorlog stonden bij twee werven in Amsterdam vier schepen van hetzelfde type op de helling, die onder Duits toezicht werde tè water gelaten en afge bouwd. 'De eerste ervan, de Altair, werd-voor de Noorse kust getorpe deerd en. verging met man en muis. De'tweede, de Alhcna, werd vrijwel onbeschadigd teruggevonden en, dóet nu reeds lange, tijd voor de maat schappij, dienst. De derde, de Algol, v/as zo zwaar gehavend, dat een door de R.D.M. uitgevoerde reparatie van niet minder dan vijf millioen gulden nodig was, om het weer vaarklaar te krijgen.Het schip wer domgedoopt. in Aldabi en eveneens ingelegd op de sneldiensir op Buenos Ayres. De vierde, de Albireo, maakte, zoals wij reeds in het kort hebben gemeld, ai een zeer bewogen voorgeschiedenis door. Niet minder dan drie maal is zij gezonken, een zwaar beschadigd achterschip 'restte tenslotte nog, waarvoor de rederij geen interesse meer had, zodat het door de rege ring. }als risicohoudster, aan een Zweedse rederij werd verkocht. Toen echter na. verloop van enige tijd de bouwprijs van een schip sterk geste- Door het Collee van B.en "W. van Rotterdam wordt aan de Raad voorgesteld in beginsel aan de* Woningbouwvereniging „On derling Belang" vier percelen grondte verkopen; gelegen nabij de Kastanjesingel te Schiebroek, ter gezamenlijke grootte van 17:560 c.a., tegen de prijs van f 15.58 per c.a. onder de gebrui- •kelijke. voorwaarden. Het "betreft hier een door ge noemde Woningbouwvereniging in 1942 vervaardigd plan voor de bouw van 138 eengezins-woningen en een verenigingsgebouwtje op aan dé gemeente in eigendom toe behorende percelen grond. Als ge volg van het destijds door de be zettende macht uitgevaardigde bnuwverbod kon met de bouw toen, geen aanvang worden ge maakt Teneinde verdere vertraging te voorkomen werd, nadat van de Minister machtiging was verkre gen, met de bouw begonnen. De woningen, welke gelegen zijn aan de Clematisstraat, de Crocusstraat, het Larixplein. de Kamillestraat en de Gentiaanstraat, bestaan alle uit een beneden- en een boven verdieping en omvatten e.en woon kamer, keuken, douche en W.C. Vier woningen zijn geschikt voor grote: gezinnen en zullen elk 5 slaapkamers met 7 bédden, de overige woningen elk 3 slaapka mers met 5 bedden hebben. Tèn behoeve van elke woning zal in de achtertuin een gemetseld schuurtje worden gebouwd. De huréa voor 'dé 'vier grote wonin gen' zijn1 gesteld 0p f 8.50 en voor" de overige op f 7.40 per week. Rijnvaart Hard gewerkt Toen wy Zaterdag op uitnodiging van de rederij, haar nieuwste aan winst gingen bekijken, liepen we nog vele vloermakers, meubelma kers, timmerlui en electriciens da-, nig in de Weg, Nog volop werd in het schip gewerkt, terwijl hét toch in de avond naar zee moest. Dit-bewees wel hoe krap de tijd is geweest om. de fraaie- inrichting, uitgevoerd, door de firma Eckhardt met als architect de heer G. van Berkel uit Hillëgers- berg, gereed te krijgen. Personeel van de meubelfabriek had reeds weken lang in Hamburg geploeterd onder zeer moeilijke omstandighe den, omdat voor hen daar vrijwel geen onderdak te verkrijgen was; Maar, het resultaat mag worden ge zien, want ook de Alnati. is wat in richting van passagiers-zowel als be man ningsverbiij ven betreft, een prachtig voorbeeld van Nederlandse scheepsbouwkunst. Ongewoon ge rieflijk zijn de verblijven voor - de passagiers, die bovendien de be schikking hebben over een rooksa- lon, eetsalon (beide over de volle breedte van het schip), een schrijf- salon, een bar met kleine dansvloer en een zeer ruim promenadedek. Opvallend zijn de wandversieringen van mevrouw J. M. A. Roosenburg Goudriaan, Met eenvoudige midde len, stukjes stof. overgeschoten van de meubelbekleding en de gordijnen, vervaardigde zij dierenfiguren. die zij simpelweg met de stopnaald op de stoffen wandbekleding vastnaai de. Het resultaat was verrassend! Ook de verblijven van officieren en civielpersoneel in de midscheeps en die van de matrozen, oliemannen, bootsman en-timmerman in het ach terschip zijn ruim en van alle ge makken voorzien. Aan de nautische inrichting van het schip ontbreekt natuurlijk niets, terwijl diverse mo derne installaties het brandgevaar aan boord tot een minimum beper ken, In de machinekamer staat een acht cylinder Stork-diesel, die het schip een dienstsnelheid van. ruim. veertien mijl geeft. De Alnati, het nieuwste vracht- en passagiersmotorschip van Van Nie velt Goudriaan's Stoomvaartmaat schappij, dat Zaterdagavond voor zijn eerste reis uit de Lekhaven te Rotterdam nia Antwerpen naar Buenos Ayres vertrok. LOBITH. gepasseerd 22 April 1949. Opvaart: Duitsland: Nova cura, Bre- voord; Johanna, Visser-, Kairos, Reinarz; Alleda, v. d. Heuvef: Leon, v. d. Linden; Guillaumme, Broeders; Assistent. Vran- ken; Mange, van.. Schalk; Japico, van Haarlem; SR.v, 5, Bot: SchwanhUde, van Eek; Moselle. Baars: Maine. Kornel; Comptoir 13- Hammer; Matterhom 2, Wigroans: Johan, Hartman: Musigny, Boiiserd; Pülon. Vermeiren; Aleida Catharina. Zwiers; Geertje, Zwiers; Deo Juvante, Zwiers; Spree, Meert ens; Jo seph. Everaert: GéertmLda, Oosterhuis; Esperanto. Pols: Grebbeland, van Strien; Condor, van Halt; .Margaretha, Wese- man; Result, Wijnen; Fraro, Wlllaert; Alpha.' Stoter; Voorwaarts, Graveling; Wil cor, de Vries; Linquenda, Heijsman; Eemiand, Swinkels; Haniel 97, Prasel; Missessipi. Jansen; Salf 2. Verhoeven: Florus, Mouthaan; Rijnzeevaart 7, Bondt Darpco 42. Heuvelman; Andre, v.* d. Meerssche; Antonia VegJna, Westerhuis; Damco 52. Kreuze; Elise, Schot;, Lena, Bos; Jacobus, Visser; Matan, Miciiielsc* Zeeland, van Prooijen; "Rose, Joos; An na. Segers; Rika. Drost; Jadi, Spiegels; 'Catharina, de Vries. Straatsburg; Rogir, Matheu. Rotterdam: Regina, Sutfkerbuijk; Rijnsburg. v. d. Schaft; Leba 3, Visser: Adrlenne, Hofman; Emanuel, de Vries; Elisabeth. Buitendijk; Mazarin. Hougee; Vigilla,' Snippe; Artemis, Kohier: Heü- majanto, de Vries; Charles, de Soeek; Wita. Hoek: Zuidwök. de BruJjn; Marie, Boerboom: Catharina. Theünst Contrust 2 V. d. Hoeven; Frlsia, van Wjjngaert; Stad Doornik,WuUaaert. Amsterdam: Doeswljk, Sprong; Pax, Veenma;-. Wijkdienst 21, Mouthaan, Dordrecht: C.T. 44. Jansen; Meeuw, Rifter. Delft: Vertrouwen, Speksnijder, Zutphen: IJsel 5, Riksten. Stampergast: Wiljo.'van Wijngaarden. Maassluis: Hollandia, Kruinzinga. Harlingen: Ans. Koek, Zaandam: Vios. Bastlaanse. •Groningen; Hika. Wezeman. Wagenlngeiï: 3 Gebroeders. Uren, Huissen: Energie 5, van Bon; Petrui Maria, Otten. Tilburg; Louisa, van Pelt. IJmitiden: Madrano, Cuires. Deventer: Nenuphar, Toering. Giesendam: Fourage 4*, Dammers. Hilversum: Avontuur» Langeveld. België: Avize, Goudswaard. Utrecht: Verandering, van Meegen; Adrianus, van Gulik. - Groningen: Alariks.'Faber. Doesburg: Elisabeth, -Welters Arnhem: Spes. Cazemir. Hattem: Jean...Lamein, Alphen v.d. Rijn; Maria Wllhelmlna Leenman; Nijverheid, Eoertien. Stein: Rembrandt, Vermairen. Enschede: Johanna 2, Botter; Catha rina, Bon. Hengelo: Geertnuda. Amtz. Oosterhout: Elisabeth, Teuben. Lobith: Josephine Charlotte, Kuipers. België: Pourquois Pas. Gouthier; Kroonland, Carron; Nautilus I. Dung; Josephine, de .Zoeter: Beta. Koster; Jura, Huijzen; St. Antonius, Bonlnk; Hendrlna. LIscher; G du] nis, Tromp; Roma 3, Damen; Mosania, Van Doom; Rheiunion 9, de Kleine; Wolter, de Vrtes; Avize, Goudswaard; Alexander Millerame, Hartsuiker; Fratemite 8. Ploegaert: Emeka, Philips: Brunswyk," Wijnen; Laura, Francois; Blonar. v, Laan: Angelique, Huljsmans: Cerilia, Drossaert; Pax, van Rattinghe; Fluviale 28. Fromm; Agnes, Verbeek. Hamburg: Fanto 18, Halle; Franzlska, Werner.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5