U HET ROTTERDAMSCH PAROOL Wanneer en op welke voorwaarden zal de blokkade eindigen? Atlantisch Pact in de Amerikaanse senaat Diesel-electrische dienst naar Noorden geopend Tsjang Ka! Sjek keert weer in Chinese politiek Voortvluchtige SS-beul op de grens gearresteerd DRIE VRAGEN VAN AMERIKA Treinen staan gereed om verkeer met Berlijn te hervatten Pers in Rusland gereserveerd Öp de IinAAsd Radiotoespraak van j minister Drees 1 India, republiek, toch binnen gemenebest Generaal Clay zal zijn taak neerleggen Reisduur met vijf kwartier bekort Kolenprijzen worden nog niet hoger Belooft de zijnen de zege over 3 jaar Moeder sloot haar zoon op Een ministerie van landsverdediging Schuldig aan wreedheden die zelfs Duitse meesters te ver ging Reorganisatie in de legerleiding Kruis bevorderd tot generaal Accoord over Berlijn zal paraatheid van Amerika niet aantasten New York-Amsterdam in 14 uur Russen sluiten sluizen in Berlijn Sultan van Djogja bij dr. van Royen Verzekering tegen oogstrisico's _Im kort. .bestek Weerbericht Donderdag 28 April 1949 Red en Adra. Lange Haven 141, Scnledam Tel, 6r:D0 Abonn.prilsj per week 0.32 jfer kwartaal 4,10, losse nummers 0,09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 98 Uitgave M.V, De Nieuwe Pers Postgiro 390044 - Sankler: Amsterd'amsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vrlef Hoofdredacteur: W. b; F. Schaper De onderhandelaar voor de Verenigde Staten in de be sprekingen tussen dit land en de Sowjet-Unie over de Berlijnse kwestie, dr» Philip Jess up, heeft van zijn bezoek aan president Truman een schriftelijke verklaring naar New York gebracht, die hij zijn Russische wederpartij Jakob Malik heeft voorgelezen. Naar verluidt stellen Verenigde Staten hierin aan de Sowjet-Unïe de volgende vragen: Zal tie opheffing van de blok kade niet gebruikt worden voor inmenging in de vorming van een West-Duitse regering? Wanneer wordt de blokkade opgeheven? Welke voorwaarden verbindt Rusland aan de opheffing hier van? De ontmoeting vond plaats Woensdagmiddag om half res in het bureau van Malik aan de Up per Park Avenue te New York. Maliks antwoord Jacob Malik, Russisch gedele geerde bij de TJ.N.O., heeft Philip Jessup mondeling de verzeke ring gegeven, dat de Sowjet-Unie de blokkade van Berlyn zou ophef fen op twee voorwaarden, die dezer dager door Tass, het Sowjetrussi sche nieuwsbureau werden, bekend gemaakt, zo meldt de New York Times. - Deze voorwaarden zijn, dat de V.S., Engeland; en Frankrijk gelijk tijdig de tegenmaatregelen, die ge nomen werden als antwoord op de Russischs beperkingen van het ver keer over land en te water, zullen opheffen en zij zullen Instemmen DIEREN KIJKEN U AAN I EDER mens, hij moge dan nog zo verbitterd zijn en van ran- S'5Si?1S,|toUh^«^aS.' Wimpellinten te je Voor het dier, het redeloze en hulpeloze dier, dat zozeer afhanke- lijk is van zijn gunsten of luimen. Wie de dieren eenmaal kent, gaat van hen houden. Vraag het maar eens aan de bezitters van viervoe tig of gevleugeld gedierte en. zij zullen u enthousiaste verhalen ver tellen over de aanhankelijkheid van hun hond, de gezelligheid van hun poés, de scherpzinnigheid vari hun duiven, de prestaties van hun kippen of de intelligentie van hun witte muizen. Wij doen slechts een greep, omdat wij niet helemaal ter zake kundig zijn, doch men kan het lijstje naar believen aanvullen. En toch..., hóe ongelooflijk het ook lijkt, ook dat medegevoel van de mens voor het dier is soms erg betrekkelijk. Vaak. wordt het dier beschouwd als een-soort pronkstuk en is de zorg voor hem maar bij zaak; in een ander geval is hij het voorwerp, waarop de mens zijn woede koelt. Geen levend wezen is zo wispelturig als de nakome lingen van Adam en Eva. Dit alles verklaart ,waarom een Vereniging tot Bescherming van Dieren be staansrecht heeft. Wij kregen dezer dagen het jaar verslag in handen van. de afdeling Rotterdam en toen wij het door bladerden ging er een wonderlijke, vreemde en aparte wereld voor ons open. De cijfers begonnen plotse ling te spreken en gaven vorm aan onvermoede achtergronden. Wat denkt U bijvoorbeeld van die 12.697 honden en 12.726 katten, die, omdat ze ziek waren of om andere redenen-niet langer mee konden,-de pijnloze gasdood stier ven? Men kan zich verdiepen ir het hoe en waarom, doch uiteinde lijk blijven slechts de koele cijfers over, cijfers van dieren, waaraan mensen zich hadden gehecht of die misschien alleen maar schaarloos hadden rondgelopen in die .grote, onbarmhartige, stenen stad. Voor al die katten! Ze hadden het blijk baar in 1948 beroerd getroffen, want het jaar daarvoor waren het er slechts 5844 geweest. Die vier duiven) twintig kippen, twee pa pegaaien, dertien konijnen en twee kanaries bleven gelukkig ver de minderheid. En dan de mishandelingen! 'In totaal moesten de inspecteurs op straat zes processen-verb aal opma ken. Er zijn- blijkbaar altijd nog van die geweldenaren, die er geen been In. zien 'een kat dood te slaan of een paard te kwellen.- Het-trans- port van de Ierse ossen is in het verslag niét vergeten en verder staat er nog heer veel wetenswaar digs in, waaraan men gewoonlijk niet denkt, maar wat toch gebeurt. Het leven gaat verder en wij heb ben allemaal meer dan genoeg aan "onze eigen zorgen. "Wij kijken niet eens als de auto van de Dierenbe scherming ons voorbijrijdt met zijn last aan zieke of verwaarloosde dieren. Maar het werk gaat door en de vereniging wordt daartoe in staat gesteld door onbekende ge vers en leden, waarvan er nu in onze stad zo'n 3000 zijn. Dat is niet veel op 600.000 inwoners. Velen betuigden hun instemming met het werk, doch meestal was het maar voor korte tijd en daarom viel er een tamelijk groot verloop onder de leden op te merken. En toch is die vereniging erg be scheiden. Zij vraagt weliswaar, als het enigszins kan, onze steun inde vorm van. contributie, maar nog meer onze persoonlijke hulp en medewerking - voor elk geval van dierenmishandeling. Want om - dit laatste is het allemaal begonnen! met een datum voor een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken der 'grote vier over dfe kwestie Duitsland. Volgens de Times heeft een.hoge Amerikaanse functionaris te Berlijn voorspeld, dat de blokkade in de komende drie of vier dagen zou worden opgeheven. Wanneer de blokkade zou wor den opgeheven, zal het wegverkeer van het Westen met Berlijn onver wijld worden hervat. Wij hebben nooit opgehouden plannen te maken voor, een moge lijke hervatting van het normale verkeer, aldus dr. Fritz -Busch, di recteur-generaal van de Duitse spoorwegen in West-Duitsland. Wij'kunnen ieder ogenblik acht tien treinen laten lopen over de; enige spoorlijn, die door Helmstedt naar Berlijn.leidt. Reeds is de eerste autobus, die sinds vele maanden een. ononder broken reis van Berlijn naar de Westelijke zones heeft gemaakt, Woensdag met passagiers te Han nover aangekomen. De inzittenden zeiden, dat zij bij het Sowjet-Russische eontrólesta- tion Mariënbora „zeer beleefd ont vangen" waren en hun reis 30 mi nuten later hadden kunnen voort zetten. De terugreis met passagiers naar Berlijn is eveneens zonder stoornis verlopen. In Russische regeringskringen is men' over het algemeen vooralsnog gereserveerd ten aanzien van de besprekingen over de Berlijnse blokkade. Men is verlangend het resultaat te vernemen van de voor bereidende besprekingen. De Mos- kouse pers, die Dinsdag de verkla ring van Tass publiceerde, bewaar de Woensdag het stilzwijgen over het onderwerp. Ook werden geen reacties uit het buitenland gegeven. Ook in kringen van de vertegen-' woordigers. in Moskou gaat nie- buiten. Er staat een potje op het vuur, dat helemaal niet onaangenaam ruikt, verklaarde een Amerikaanse woordvoerder in Moskou. Wy zijn aan het duimen, maar wij zeggen niets om het noodlot, niet te tarten, verklaarde men van gezaghebbende zijde op de Britse ambassade, eveneens aldaar. In deze kringen is men van oor deel, dat de nieuwe toestand, mits met veel beleid en correct gehan teerd, zou kunnen leiden tot een einde van de koude oorlog. Opvallend afwezig is ditmaal het scepticisme, waarmee men in Wes telijke kringen in Moskou gewoon lijk nieuwe zetten in de koude oor log beziet.' De minister-president, dr. W. Drees, zal Zaterdag 30 April, op de verjaardag van de Koningin over de zender Hilversum I van des middags 1 uur tot 1,10 uur een toe spraak tot het Nederlandse volk houden. De rede wordt naar Indo nesië die middag uitgezonden om twee uur. In een officieel communiqué over de te Londen gehouden conferen tie van 'dè minister-presidenten der. staten van het gemenebest is mee gedeeld, dat India een souvereine, onafhankelijke republiek zal wor den. Dè regering van India heeft ech ter verklaard, dat het verlangt vol ledig- lid van het gemenebest te blijven en de koning te erkennen als het symbool van het vrije ver band der ledenstaten en -als zoda nig als het hoofd van het gemene best. Van ,de zijde van het Witte Huis te Washington verneemt Reuter, dat. generaal Clay binnen een maand van zijn post als Ameri kaanse"' militaire gouverneur in Duitsland zal worden ontheven. Verwacht wordt, dat de minister van defensie, Louis Johnson, de naam van Clay's opvolger deze week békend zal maken. Clay heeft reeds verscheidene maanden geleden het verlangen te kennen gegeven om van zijn func tie, ontheven te worden. Nieuw wereldvakverbond in de maak De algemene raad van het TUC, het Britse vakverenigingsccmgres, dat acht millioen leden telt, heeft besloten de vakverehigmgsbswe- gmgen„-;'m - de* gehele - wereld -uit 'te- nodigen tot- medewerking aan het oprichten van een nieuwe vakver- enigihg<ï;oternationale. De .twee grote Amerikaanse vakbonden AFL en CIO staan achter dit plan, Onmiddellijk zal in overleg wor den "getreden met andere nationale vakverenïgingscentra, waarvan de meeste nog aangesloten zijn bij de onder communistische leiding staan de Wereldbond van Vakverenigin gen .(WFTU). De Zuid-Afrikaanse minister van binnenlandse zaken heeft in het parle ment een wetsvoorstel Ingediend, waar bij huwelijken tussen Europeanen en niet-Europeanen worden verboden. Dit is de eerste wetgevingsmaatregel in het kader van de „apartheidspolitiek" van de regering. De dicsel-electrische dienst, die ingaande 15 Mei enige malen per dag het Westen, en het centrum van het land mef Groningen eri Leeuwar den zal Verbinden, is Woensdag of ficieel geopend. De directie van dé Nederlandse Spoorwegen maakte met een aantal genodigden een reis per diesel-electrische trein van Utrecht over Zwolle naar Leeuwar den en Groningen. Door deze dienst zal de reisduurzeer aanmerkelijk: worden bekort. Voor de oorlog re den ook reeds enkele diesel-electri sche treinen naar het Noorden, maar materiaalgebrek dwong tot tijdelijke stopzetting. Door de nieuwe dienstregeling, die op 15 Mei ingaat is de reisduur op het traject RotterdamGroningen circa vijf kwartier bekort Het van 1934 daterende materiaal zal nog tot 1952 dienst moeten doen. In 1946 zijn grote bestellingen voor elecirisch materiaal' gedaan by dè Nederlandse industrie. Dit bespaart ons land dol lars. Ofschoon de uiterste inspanning nodig zal zijn, is dë verwachting ge wettigd. dat de binnenlandse indus trie in staat zal zijn het leverings schema af te werken. De.spoorwegen verwachten in 3952 alle grote lijnen te hebben geelectrïficeerd, waarna begonnen zal worden met de electri- ficatie van de overblijvende trajec ten. De Franse spoorwegen helpen ons door het in bruikleen, geven van electrisehe locomotieven als voor schot !op de in Frankrijk bestelde vijftig ■electrisehe locomotieven. Hierdoor zullen de. Nederlandse Spoorwegen zeer binnenkort reeds over tien electrisehe locpmotieven beschikken. Het gezelschap dat Woensdag met een driewagen-D.E.-treinstel de offi ciële openingsrit naar het Noorden maakte, werd op het station to 'Leeu warden door de commissaris der ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, en de burgemeester van Leeuwarden, mr.. Naar het ANP van het departe ment van Economische Zaken ver neemt ligt het niet in de bedoeling, de kolenprijzen binnenkort te ver hogen. Een nader .bericht hierover kan over enige tyd worden verwacht. A. A. M. van der Meulen, ver welkomd. De president-directeur van de Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander én zijn staf werd tij dens de koffiemaaltijd in de stations wachtkamer hulde gebracht voor de energie, die de spoorwegleiding ont wikkelt. Tijdens het oponthoud in Zwolle werd deze waardering nog eens onderstreept in de toespraken van de commissaris der koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron De Vos. van S teert wijk en de bur gemeester van Assen, mr. J. Bo- thenius Lohman. BIJ Tlt.L IS MEN BEZIG mei de bouw van sluizen voor het Amster dam-Rijnkanaal Door middel van een bronbemaling wordt het water uit de 500 meter lange pul gehou den, waarin 4S00 betonnen palen moeten wórden geheid. Op de voor grond de betonconstructie voor de grote sluis aan de Waalzijde, in het midden drie heimachines bezig met het heien van betonnen palen, en op de achtergrond het nieuwe, in aanbouw zijnde, viaduct. Generalissimus Tsjang Kai-Sjek heeft Woensdag op 'dramatische wijze de toestand van afzondering,, waarin hij drie maanden beeft ver keerd. beëindigd. In een radiorede heeft bij de nationalisten opgewekt „stand te houden" en de strijd te gen „decommunistische tyrannie" voortte zetten. Onmiddellijk na de radiorede werd gemeld, dat hij zich'per vlieg tuig naar Sjanghai had begeven om. met hoge .regeringspersonen de ver dédiging van de stad te bespreken. Sjanghai is aan de landzijde bijna door de communistische legers in gesloten. Het is niet officieel bevestigd, dat Tsjang te Sjanghai vertoeft. Waarnemers geloven, dat hij weer actief de- leiding op zich heeft ge nomen. De betrekkelijke stilte in de ge vechtshandelingen rondom Sjang hai duurde gisteren voort. Honderd km- ten Westen van de stad, bij Soetsjou, zouden de nationalisten de oprukkende communisten tot staan hebben gebracht. Tsjang .vnorspelde.in..zün- toe-, spraak een „uiteindelijke overwin ning" voor de regeringstroepen bin nendrie jaar. Nu de' communisten de Jangtse waren overgestoken, zouden zij voor ingewikkelde mili taire, politieke en economische Jongeman sat tien jaar gevangen De politie te Brooklyn (New York) heeft in een afgesloten ka mer een 33-jarige man gevonden, die daar gedurende de laatste tien jaar gevangen had gezeten. De man was in 1939 door- zijn moeder in.een slaapkamer opgeslo ten Vervolgens had de vrouw een muur laten metselen, die de kamer onzichtbaar, maakte. Haar doel was te verhinderen, dat haar zoon voor militaire dienst werd opgeroepen. 'Zij gaf haar zoon te eten door een gat in. het plafond va:i de ka mer, dat uitkwam op het dak. De politie trof de man in zeer ver vuilde toestand aan. Hij had ken nelijk gedurende de tien. jaren van zijn gevangenschap dezelfde kleren gedragen en droeg een lange baard. De vader van de man vertelde de politie, dat hij zijn zoon in tien jaar niet had gezien. Zijn vrouw had hem verteld, - dat de jongen naar Canada was vertrokken. problemen komen te staan, die tot hun onvermijdelijke nederlaag zouden leiden. Tsjang beloofde zijn volledige steun aan de-waarnemende presi dent'Li en aan premier Ho. De communisten hadden dezelfde fout begaan als. de Japanners door de voorstellen tot een vreedzame rege ling af te wijzen: Waarnemers geloven, dat de na tionalisten zonodig zullen terugval len op belangrijke bruggenhoofden aan de Zuidkust, zoals Ningpo. Foetsjou, Amoy en Kanton, waar zij gebruik kunnen maken- van de lucht- en marine-strijdkrachten op Formosa. (Van onze Haagse redacteur) In de jongste vergadering van de ministerraad is besloten tot de op heffing van een ministerie van onr- log en van marine en tot de instel ling van een ministerie van lands verdediging, onder leiding van mi nister Schokking. Als staatssecre taris van marine zal tegelijkertijd worden behoémd^sebput. bij, nacht H, C. .W, Doorman, terwljl mr. W. H. Fork erna Andreae als staatsse cretaris voor leger- en luchtmacht zal optreden. ïn dë memorie van antwoord aan' de eerste kamer over de begrotin gen van oorlog en marine, zullen deze veranderingen worden bekend gemaakt. Déze memorie van ant woord en de K.B.'s zullen morgen verschijnen. Verrassend is de in stelling van slechts twee staatsse cretarissen. Schout bij nacht Door-r man, als vlagofficier-personeel reeds aan het' ministerie van mari ne verbonden, is lid van de KVF, mr. Fockema Andreae is lid van de WD, Binnenkort wordt tevens nog de be noeming verwacht van een katholieke staatssecretaris - aan het ministerie Van Onderwijl Kunsten "en Wetenschappen In socialistische kringen is men met deze ontwikkeling allerminst ingeno men, zoals uit uitlatingen en een ar tikel van Mr. v. d. Goes v. Naters wel gebleken is. Door de benoeming van drie katholieke staatssecretarissen en dén liberale" wordt het accent ln liet kabinet wel zeer sterk in het nadeel van de P.v.d.A. verlegd en is het de vraag of dit niet nadelig ken wer ken op het In deze regering gestelde vertrouwen. In de nacht van. Woensdag op Donderdag Is de afdeling Opspo ring gevluchte politieke delinquen ten van de Rijkspolitie gewest Amsterdam er in geslaagd de sedert 27 Mei 1948 ondergedoken C o r ne- 11 s Cramer, lid van de SS Jagd commando Nord-West, te arreste ren. Cramer trachtte met behulp van een .paspoort op een andere naam de Belgische grens te over schrijden, doch kon lm het grens gebied worden achterhaald en ge grepen. Hiermede Is weer bewezen hoe belangrijk een nauwlettend toe- zich óp politieke delinquenten ls. Cramer, dié kort na de bevrijding is gearresteerd, zag kans op 27 Mei 1943 uit het kamp te Crailo te ontsnappen en- wist zich sedertdien, verborgen le houden, Hij was een der hoofdmannen van het SS Jagd- eommando Nord-West, óok wel ge naamd het Jagdcommando Pie ter sr of Steinbadh,. dat zich te Brum- mien en Loosdrecht aan ont zettende wreedheden ten koste van arrestanten te buiten is gegaan. Wreedheden, welke zelfs de Duit sers; te gortig werden, zoals geblè- ken -.!s tijdens de behandeling "van de zaak tegen. A; J. Pieters uif-Gro- nïngen, die enige tijd commandant van--;deze groep was en anderen voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam op 19 en 26 Maart van dit jaar. De aanklacht tegen de leden van het commando zegt," dat deze man nen zich-ïn de periode Maart, April en Mei 1945, dus kort voor de be vrijding,.te Brunimen en Loos- drechtV §an weerloze arrestahtcn hehbenïi-vëbgrepen'j'.en dece- hebben gemarteld door ben" met; 'zwepen of karwatsen, en brandende sigaretten te lijf. te gaan. Cramer stond, er voor bekend in het bijzonder graag.zijn slachtoffers met een witgloeiende pook té be werken. Hij wordt.er van'verdacht medeplichtig., te zijn geweest aan moord op acht tot tien Nederlan ders. mogelijk zelfs'nog meer. Hij kwam oorspronkelijk uit Venlo en was reeds op 27 Septem ber 1.940 in politiedienst getreden. Onder meer is'hij verbonden ge weest aan de gemeentepolitie te Vénio en Utrecht .en later aan het directoraat-generaal van politie te Nijmegen. Daarna Is hij naar Duitsland vertrokken en heeft hij te Erfurt een speciale opleiding voor een SS Jagdcommando ge volgd. Veel van de wandaden van Cra mer zijn reeds'naar voren gekomen na de behandeling'van zijn zaak bij verstek op 26 Maart. De behande-- ling zal waarschijnlijk omstreeks half Mei en dan -in tegenwoordig heid van de verdachte, worden- voortgezet. In aansluiting .op het bericht van de benoeming van een staats secretaris van het ministerie van Oorlog vernemen wij tevens, dat enige wijziging gebracht wordt in de hogere legerleiding. Met het oog op zijn voorzitter schap van het chefs-van-staven comité, gevormd door de chef van de generale staf, de chef van de marinestaf en de chef van de luchtmachtstaf, is luitenant-gene raal mr. H. J. Kruis met ingang van l Mei bevorderd tot generaal, In verband „mei de uit deze taak voortvloeiende werkzaamhe den, en,uit-die. op internationaal terrein ris uit de algemene lei. ..ding van de Kon. Landmacht, is met gelijke datum de functie van plaatsvervangend chef van de ge nerale, staf ingesteld.. Als zodanig, is benoemd "generaai-majoor M. R. H. Galm eyer thans chèf van het kabinet van de ministér van Oorlog, onder gelijktijdige be vordering tot luitenant-generaal. Onder bevordering tot luitenant kolonel is per l Mei benoemd tot chef van het kabinet van de mi nister van Oorlog de majoor van de generale, staf, A. L. van den Berge. Tenslotte is.'nog te melden, dat generaai-majoor C. Giebel, chef-luchtmachtstaf 'wordt bevor derd tot luitenant-generaal, ter wijl naast de legerraad en admi- raliteitsraad, een luchtraachtraad za! worden ingesteld. „Het gevoel van onveiligheid, dat in West Europa heerst, is geen pro duct der verbeelding. Het ls een voortvloeisel uit het optreden van de. Sowjet'Unie", .aldus Dean Ache- son in de rede waarmede hjj het Amerikaanse, congres verzocht het Noord Atlantische Pact en het mili taire hulpprogramma goed te keu ren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken legde deze ver klaring af als Inletding tot de de batten over de ratificatie van de belde documenten. Het voorgestelde militaire programma (zie onze edi tie van gisteren. Red.) beloopt 1.130.000.000 dollar. Acheson zette het verband tussen het militaire hulpprogramma en het Noord Atlantisch Verdrag nader uiteen. Hij achtte het niet voldoende voor de West Europese landen en niet in het belang van Amerika al leen een bevrijding na een .eventuele invasie en bezetting in het vooruit zicht te stellen. „De vrije landen van West-Euro pa moeten aangemoedigd worden hun werk voor het herstel voort tc zetten. Hun wil om zich te verzet ten en hun bekwaamheid om elkaar wederzyds te verdedigen moeten versterkt worden. 2ij moeten aange moedigd en geholpen worden om hun verdedïgingsstrijdkrachten op te bouwen", aldus Acheson, In zijn rede repte Acheson nergens over de Russische be reidheid de blokkade van Ber lijn te beëindigen. In antwoord op de vraag van een. der senato ren echter zeide hij, dat een eventuele Russisch-Westerse overeenkomst, waardoor een einde zou komen aan de blok kade Van Berlijn, de behoefte aan het Atlantisch Pact niet zou doen verdwijnen. Acheson verklaarde tenslotte: Het oordeel van deze regering is, dat de Verenigde Staten militaire hulp kunnen en moeten bieden om de andere deelnemers aan het pact te helpen .tot 'het handhaven van hun collectieve veiligheid. Indien gij het pact ratificeert kan De vlucht New York—Amsterdam ïs in de afgelopen naclit in 14. uur volbracht dqor een vliegtuig Van de American Overseas Airlines- Dit toestel, dé- „Flagship? Scotland" landde vanmorgen óp Schiphol met 34 passagiers aan boord- Vanmorgen is voor de tweede maal binnen 24 uur door Ingrijpen van Sowjetrussische zijde het verkeer op de West-Berlijnse waterwegen ge stagneerd. Gisteren, werden vier binnenschepen, geladen met via de luchtbrug aangevoerde goederen, te Plötzensee in dè Franse sector aan gehouden door Sowjetrussische offi cieren. Na een protest van Britse zijde werd toert de verzekering ver kregen, dat de belemmering opgehe ven zou worden. Hedenmorgen echter arriveerde een groep Sowjetrussische man schappen, met tommyguns gewa pend, bij de sluis van Charlottenburg in de Britse sector en hield daar vier binnenschepen aan, die op weg waren naar het vliegveld Gatow om ïuchtbruggoèderen te laden. Drie van deze schepen behoren aan een Nederlandse firma, die steenkool van het vliegveldnaar de opslagplaatsen in de Westelijke sec toren van Bérlljn vervoert, het vier de schip staat onder Britse zeggen schap. Aan Britse functionarissen, dïe ter plaatse kwamen, werd van Sow jetrussische zijde medegedeeld, dat geen schepen zouden worden door gelaten zonder vertoon van een spe ciale. door de sow jets uitgegeven groene pas. De sultan van Djogja, die minister is geweest in het kabinet van de Re publiek, heeft gisteren een onder houd gehad met dr Van Royen. Van middag zouden dé voorzitters van de Nederlandse en' de republikeinse delegaties, dr Van Royen en Mo hammed Rum, een ontmoeting heb ben; Over de terugkeer naar Bangka' van Moh. Hatta, die gisteren een ontmoeting met dr Van Royen had, is van republikeinse zijde nog geen mededeling gedaan,hoewel eerder werd gezegd dat hij achter in deze week zou terugkeren. Het republi keinse antwoord op de Nederlandse voorwaarden betreffende terugkeer naar Djogja van. de republikeinse regering is nog niet gereed. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de nieuwe Syrische premier kolonel Hoesni er Woensdag via hun gezanten in Damas cus van op de hoogte gesteld, dat' zij de nieuwe regering erkennen. VÓÓR DE EERSTE MAAL werd in Buckingham Palace een foto ge maakt, waarop prins Philip en 'prinses'Elizabeth samen voorkomen met hun baby, prins Charles. niet word-en gezegd, dat geen ver plichting tot hulpverlening bestaat. Er bestaat terdege een zodanige verplichting, maar hét is aan u te beslissen over omvang, wijze en tijd van hulpverlening. Acheson gaf het congres de ver zekering, dat hij het pact in over eenstemming acht met het handvest der Verenigde Naties. Hy betoogde, dat het geen enkel land of deel van de wereld buiten het gebied, dat er door wordt bestreken bedreigt of verzwakt, maar dat het integendeel aller veiligheid- vergroot. Commissie adviseerde afwijzend Na de droge zomer van 1947 heeft de georganiseerde landbouw een onderhoud gehad met.de Over heid over de gevolgen van deze abnormale droogte. De Minister van Landbouw heeft toen de sug gestie 'geuit, dat het bedrijfsleven de mogelijkheid zou onderzoeken zich te verzekeren tegen de gevol gen van bijzondere weersomstan digheden. Mede naar aanleiding van deze suggestie heeft het Hoofd bestuur van de Stichting voor de Landbouxv een studiecommissie in gesteld, die over dit ontwerp van advies zou dienen. Deze studie commissie is op 2 Juni 1948 geïn stalleerd en heeft toen. onmiddel lijk baar werkzaamheden aange vangen, De commissie heeft het noodza kelijk geacht een enquête te hou den aan de band van èen door haar opgestelde vragenlijst. Uit deze enquête bleek, dat de bedrijfsgenoten een verzekering tegen oogstrisico's. veroorzaakt door klimaatschommelingen, niet gewenst achten. -Evenmin, achten zij gewenst een verplichte verzekering tegen rampen. De commissie heeft dan ook het Hoofdbestuur geadvi seerd niet over te gaan tot het in stellen van. een verzekering tegen oogstrisico's, doch wel zodra de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie voor de landbouw tot stand zal zijn gekomen, een fonds te vor men": om - bjj.ï.het. optreden van ^on voorziene rampen eèn zekere fi nanciële tegemoetkoming te kun nen geven. Het Hoofdbestuur van de Stich ting voor dé Landbouw heeft de suggestie van de commissie overge nomen en besloten tz.t. terug te ■komen, op hei vraagstuk van het vormen van een rampenfonds. ^nuarieaeaiïiDtvn in een jeep hielden de smokkelaar Ter B. uit Hengelo in het oog toen die van de grens naar zijn woonplaats ging. De smokkelaar trachtte .in Hengelo te ontsnappen, maar spoedig werd hij achterhaald, hoewel hij op een flets geweldig sprintte. De jeep reed voor het rijwiel, zodat de smokkelaar .niet meer kon ontsnappen, tegen de-- auto hotste en op de grond smakte. Zijn knie werd deerlijk'gekwetst. De douaniers brach ten hem naar een ziekenhuis, waar da knie behandeld werd, waarna de pa tiënt In bed belandde voor een ver hoor. De beambten wilder, toen ook de smokkelwaar in beslagnemen, maar die was nergens te ontdekken.... tot men onder zijn hoofdkussen keek. waar een cassette met scharen - was wegge stopt.. 0 Jack Hendricks Sn Camden, Arkansas, stond.als door de blik sem getroffen, toen hij zich plotseling zijn sigaar uit de mond voelde gesla gen.... door de bliksem. Achteraf koa hij er zich over verheugen een derge- JijSr sterk staaltje tc. hebben meege maakt zonder zelf ook maar-enig let sel te hebben opgelopen. 0 Erger Hep het af In Lynn, Massachusetts, waar een vogel een verloren lucifer, schijnt te hebben meegenomen naar zijn nest onder de dakpannen van een landhuis en daar net zo lang met zijn snavel op ae luciferskop moet hebben ingehakt lot de zwavel ontbrandde.' waardoor eerst het nestje en vervolgens het ge hele landhuis afbrandde. O In de Noord-Hollandse gemeente Oude Nie» dorp zal men dit jaar niet de span ning van gemeenteraadsverkiezingen beleven. De Katholieke en neutrale kiesvereniging zijn het eens geworden over de verdeling der zetels (da hoof den waren in 'deze kleine gemeenta toch reeds geteld) en zo zullen straks van een in te dienen lijst twee neu trale en vijf katholieke raadsleden automatisch worden gekozen. Daarmea spaarf"de gemeente de' kosten, .verbon den aan verkiezingen uit O Een twee jarige kip te "Wellingborough (Enge land) legt grote ronde eieren .Het grootste exemplaar lot heden had «en omtrek van bijna 25 centimeter. 0 Het eerste gedeelte van de haringvloot zal niet op 17 maar op 24 Mei a-s. zea kiezen. Het tweede gedeelte zal op 31 Mei en het derde gedeelte op 7 Juril uitvaren. Dit alles omdat bij een vroe ger naar zee gaan onrijpe maatjesha ring zou worden aangevoerd hetgeen de naam van de ./"ollandse Nieuwe" afbreuk zou doen. O In een hotel ta Parijs heeft een wedstrijd In het sa menstellen. van nieuwe cocktails plaats gevonden. Vierhonderd ..toeschouwers", waaronder" acteurs, actrices en filmster ren, gaven hun oordeel over .de meng sels van de veertien deelnemers aan de wedstriid. Onder de nieuwe creaties bevond zich een„atoombom" en een „Kravtsjenko Spécial". OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond, (Opgemaakt te 10 Uur). Meest zrwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en la- ter verspvelde opklarln- i1™- gen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind, la ter tijdelijk weinig wind. Vooral in het Zuiden van het land een minder koude nacht, overigens weinig verandering van temperatuur. 29 -April; Zon op 5.15, onder Maan op: 5.28. onder 21.48 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1