m Infanterie blijft onder alle omstandigheden paraat Vakbonden tegen plannen van de Benelux Monetaire positie van ons land verbeterd Bakkerswaal: vogelparadijs heöen.... Hoe worden we geregeerd?, een goede brochure Vrijdag 29 April 1949 Vooral practische oefeningen Vragen over komende sluiting Vollenhoven „Liberale tendensen zullen sociale spanningen verwekken" Kadio-programma Betalingsbalans toont nog groot tekort Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" bezit meer mooie plekjes Aalscholvers verdreven WIFRA 't Begon met bellen blazen Olympische Spelen '56 in Australië BERGINA (vermouth SOCIALE PROBLEMEN DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: 3 Ergens op de Veluive (Van onze speciale verslaggever) „Ajax, Beker, Cuba, Een. Verdicht Uw rookgordijn, Over," seint de telegrafist. Zijn peloton ligt aan de rand van een dennenbosje ergens op de Veltiwe in de buurt van Ermelo voor de aanval gereed. Nauwelijks iè de ontvangst van het bericht bevestigd of ongeveer een kilometer verderop worden enige rookgranaten afgeschoten, die spoedig daarop het ijle rook gordijn op de heide, dat voor de infanterist ligt, veranderen in een on doorzichtige wolk. Dan gaat een gekleurde vuurpijl de lucht in, ten teken, dat dc mortieren vuur moeten geven. komen. Aardige staaltjes van vin dingrijkheid zijn hieromtrent reeds bereikt, doch de twee mannen, die op het dak van de auto, die hen wegbracht, waren geklommen en derhalve gelijk met de wegbren gers-commandant in de kazerne te rug waren, hebben nog steeds het record op hun naam. De toekomstige officier, die ten slotte in Ermelo terecht komt, heeft eerst acht weken elementai re training èebad als soldaat. Dan gaat hij acht weken voor de on der-officiersopleiding naar de Ka- derschool. De commandant van de kaderschool draagt de gegchikte kraqhten voor een officiersoplei ding voor. Na vier maanden in dienst geweest te zijn, komen ze dus in Ermelo voor een opleiding, die een half jaar duurt. Keurin gen, selecties en examens staan hun vaandrig-benoeming dan nog in de weg, doch weten zij deze klippen te omzeilen, dan verlaten ze de School Reserve Officieren Infanterie als vaandrig, waarna spoedig een officiersbenoeming kan volgen. En terwijl de pelotons uit de bes tand te voorschijn komen om onder dekking van de dichte rookwolken het stuk heidegrond stormenderhand te nemen» slaan de mortier-granaten m op de plaats, waar de vijand zich vermoedelijk ophoudt. Grote xvolken rook en zand stijgen op; heideplag gen worden losgcrukr en stukken hout van een getroffen berk vliegen door de lucht. Het vijandelijke vuur zwijgt De infanteristen bezetten het terrein, dat door de vijand wordt verlaten. Aan de overzijde van de heide worden de pelotons hergroepeerd achter een houten wal. De vijand blijft echter hardnekkig tegenstand bieden. Nauwelijks is het pantser- geschut in stelling gebracht of vijandelijke tanks naderen ovêr het voorterrein. Doch de infanterie blijft paraat en slaat ook deze aan val af. Zelfs dan is de taak van de infanteristen niet ten einde, want na het veroveren, moet het terrein nog gezuiverd en bezet worden. De stelling van Napoleon, ander halve eeuw geleden uitgesproken, dat de infanterie het leger is, heeft nog niets aan waarheid ingeboet. Dat is ons Woensdag tijdens ons be zoek aan de Jan van Scbaffelaer- kazerne te Ermelo, waarin de School van Reserve-Officieren van de Infanterie is gevestigd, duidelijk gebleken. Van groep tot bataljon De laatste dertig jaren is de be- wapeningstechniek met sprongen vooruitgegaan en misschien daar door beseft men momenteel te wei nig, dat dc Infanterie nog bestaat. Een dag in de Jan van Schaffe- laer-kazerne te Ermelo overtuigde ons er van, dat de opleiding in nieuwe banen werd geleid en uit stekend aangepast is aan de eisen, lie de moderne oorlogvoering stelt. De kleinste infanterie-cel is de ,roep, die uit 10 man bestaat. Be- na lve met geweren is de groep be wapend met een lichte mitrailleur, waarmede 400 patronen per minuut 5 DO m ver kunnen worden gescho ten. Drie groepen vormen een pe loton, dat met toevoeging van b.v. mortierschutters, ongeveer 35 man slerk is. Een peloton heeft de be schikking over een mortier van 5 cm, die 300 meter ver schiet en wel met een kromme baan, in te genstelling tot de mitrailleur, zo dat ook op doelen achter dekkingen kan worden gevuurd. Bovendien is aan een peloton pantserafweer- geschut toegevoegd, waarvan d( granaten alle voertuigen op 150 meter kan doorboren. Drie pelotons vormen samen een compagnie, die doorgaans 125 man sterk is. Tenslotte vormen vier compagnieën met diverse toevoe gingen een bataljon. Een bataljon heeft de beschikking over een carrier, een mortiergeschut van 8 cm, dat in kromme baan 2500 me ter ver kan schieten. Tevens zijn pioniers toegevoegd en een verbin dingsafdeling voor telefoon en ra dio. Twee soorten toestellen, een met een actieradius van 5 km. en een met een actieradius van 2 km. worden daarbij gebruikt, terwijl op de commandopost een groter toe stel staat, waarmede 200 km ver kan worden geseind, indien de weersomstandigheden gunstig zijn. Minder theorie Bij de opleiding van de peleton- commandanten wordt de theorie tot een minimum beperkt, omdat de toekomstige officier beter voor zijn taak berekend zal zijn, wan neer hij een practische opleiding heeft ontvangen. Het is echter niet zo, dat de theorie wordt verwaar loosd. Daar de officieren momen teel nog voor Indonesië worden op geleid, krjjgen zij les in Maleis, Laad- en Volkerenkunde. Ook wordt hun militaire paedagogiek onderwezen. De praktijk is echter het voornaamste en om beurten hebben de officieren-in-spee de lei ding bij het exerceren. Af en toe worden ze met hun middagmaal in natura de hei opge stuurd en ze moeten zich dan maar zien te redden. Aardappels schillen en koken; groente schoonmaken en bereiden enz. Dikwijls worden ze ook een eind weggebracht, zonder dat ze de richting, waarheen de auto rijdt, kunnen bepalen. Het vereist grote moeite op de snelst mogelijke manier weer thuis te Naar aanleiding van de voorgeno men sluiting van het bedrijf van de N.V. van Vollenhoven's Bierbrou werij en de gevolgen die dit besluit van de directie heeft voor de onge veer 220 arbeiders van dit bedrijf, heeft het Eerste Kamerlid Van Walsum (P.v.d.A.) de minister van Sociale Zaken vragen gesteld. Hij wenst te weten of de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam 2)jn medewerking heeft verleend tot het ontslag van deze ar beiders en, zo ja, of de minister be reid is mede te delen op grond van welke motieven? DE PREMIER VAN ZVID-AFRt- t komst werd dr. Malan (links) be- KA, dr. DF. Malan, is Donderdag- groet door mr. J. Visser, chef van ochtend voor een kort bezoek aan het protocol, en oud-minister mr. Nederland gearriveerd. Bij aan- j J. A. Jonkman (rechts). De drie grote, socialistisch, geo riënteerde vakbonden, het Belgische A.B.V.V., het Luxemburgse S.G.T. en het Nederlandse N.V.V. hebben in eer. gemeenschappelijke nota scherpe critiek geoefend op de plan nen op lange termijn van de rege ringen der Beneluxlanden. De bonden menen, dat het pro gramma sterke liberale tendenzen bevat en derhalve gericht is tegen een. rechtvaardige verdeling van het maatschappelijk inkomen. Gro te sociale spanningen zullen hier van het gevolg zijn. De vakbeweging in de drie lan den heeft er bovendien bezwaar tegen, dat uitsluitend ambtenaren in de opstelling van het program ma zijn betrokken. Wanneer zulke belangrijke programma's worden opgesteld, dient het parlement en VRIJDAG 29 APHIL HILVERSUM I: 19 00 Denk om de bocht; 19.15 West-Europees commen taar; 19 30 Nederland en ziln cewesten; 19 50 Tien voor acht; 20 00 Nieuws: zn 05 Goals trio; 20 3fl Wetenschap en cultuur vernieuwing; 20 55 Men vraagt: 21.30 Inwoning, hoorspel: 22 00 Suitenl. weekoverzicht; 22.15 Swing and sweet; 22.40 Vandaag- 22,48 Avondu iidine: 23.- Nleuws: 23.15 In huwelijk en gezm: 23 30—24 00 Werken van Mozart, HILVERSUM II: 19 00 Nieuws; 19 15 Reg. uitz.; 1930 Guus Jansen, piano; 1(1,45 De drie landen- 20,00 Nieuws. 20-05 De gewone man; 20.12 Don Fas- quale, opera; 22.05 De eenheid der kerk 2215 Zes fluitsonates van Bach; 22 4j Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15—24 01» DanSmU ZATERDAG 30 APRIL Nationaal programma 7.00 Wilhelmus; 7.02 Gelukwens na mens de onuoep; 7.07 Kieuw* «.20Gr. platen; 8.00 Wilhelmus; 8.52 Herhallmi gelukwens van 7 02. 8.07 N*emxs. 8 20 Gr. platen; 8 30 Carillonsoel; 9.00 Om- roëpkamerorkest; ÏOOO Oranjebloesem in de Nederl. lente (Hilv. I): 10-00 Mor genwijding (Hilv. II}- 10-30 Lyra-trio; 11,00 Voor de vrouw; 11.30 Viool en piano: 12D0 Promenade-orkest; 12 45 Nieuws; 13.00 Toespraak minister-pre sident. 1310 Koninginnedag; 13.40 Me- tropole-orkest; 14 00 Het Witte Huis in het groen; 14,15 Mctropole-orkest; 14,30 Wie wint de pot; 1630 Door Nederland; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 1815 Koninginnedag: 18.35 Koninklijke Militaire Kapel; 19.05 Sport: 1915 Toe spraken vrouwen uit Indonesië Antil len en Suriname; 1945 Wognum's zang koor; 20,00 Nieuws; 201)5 Miin. naam is Juliana: 2020 't Is Oranje, 't blijft Oranje; 21.20 Om de Oranjeboom 21.45 Zangspel: 22.15 Aad:o Phllh. orkest; 23,00 Nieuws; 23.15 Koninginnedag; 23 30—24.00 Taptoe. Vergelijkt men de monetaire po sitie van ons land vóór de tijd, dat de Marshallhulp in werking trad met thans, dan. blijkt er op vele punten vooruitgang te zijn. Dit be tekent overigens niet, dat alle ver wachtingen in vervulling zijn ge gaan. In een uitvoerige nota waar aan wij het bovenstaande ontlenen belicht de regering, hoe ons land er monetair voorstaat. De betalings balans vertoont een aanzienlijke verbetering ten opzichte van die in 1947, maar ons land is nog ver ver wijderd van het ogenblik, dat die balans sluitend zal zijn. Het blijft nog steeds een feit, dat tegenover een dollartekort' van ongeveer f 1000 tnilUoen geen overschotten aan valuta aanwezig waren, die in dollars kunnen worden omgezet. Voorlopig is het echter nog moge lijk, dit tekort te overbruggen met de Marshallhulp, Vrijwel alle Europese landen, die Marshallhulp genieten, staan er zo voor. Daarom hebben zij gezamen lijk een grootscheeps plan opge steld om, door gecoördineerde West-Europese economische poli- litiek, de handelsbalansen in even wicht te brengen, als de Marshall hulp "Zal zijn geëindigd. De voor naamste punten van dit plan ko men hierop neer: 1. De deelnemende landen moe ten komen tot monetaire stabili teit; 2. De export naar de dollarlan- den moet snel worden opgevoerd, Advertentie LM, Sproeten? SPRUTOL het z.g. onzichtbare inkomen uit scheepvaart en toerisme vergroot; 3. Men wil de import uit de dollarlanden „afsnijden." en de im port uit de niet-dollargebieden uitbreiden; 4. Er moet komen een Europees betalingssysteem, waarin de onder linge betaling in z.g. harde valuta moet worden vermeden. De regering stelt verder vast, dat de verbeterde binnenlandse monetaire toestand een bijdrage betekent tot de vermindering van het invoer-overschot. Tevens heeft hij de vrijwillige werkloosheid verminderd en bijgedragen tot ver hoging van de arbeidsproductivi teit. Er zijn voorts meer factoren, die tot verbetering van de binnenland se moneta^e positie bijdragen, o.m. de nieuwe landbouwpolitiek en de stimulering van de industrialisatie. Ook verwacht men toenemende le veranties uit Indonesië. - Uitspraken rechtbank De 26-jarige chauffeur B. B. en de 25-jarige bankwerker B, v. K., bei den recidivist, zijn door de Rotter damse réchthank veroordeeld tot IM jaar m.a. De eis was 2 jaar. Bij ccn inbraak in het pand van Zumpolïe de Jongkindstraat namen ze voor een bedrag van 5700 gulden aan leer- waren mee. De buit werd voor 750 gulden overgedaan aan de 29-jarige kellner N. B. Deze kreeg wegens heling 6 maanden m.a., waarvan 4 voorw., proeftijd 3 jaar. v De 57-jarige koopman P. W. J„ tegen wie de officier van justitie veertien dagen geleden 2 jaar had geëist wegens handel in valse twin tig-dollarbiljetten, is vrijgesproken. De officier zou in hoger beroep gaan. dienen vertegenwoordigers van het bedrijfsleven (werkgevers en werk nemers) reeds bij de voorbereiding te worden ingeschakeld, teneinde een gezonde volksinvloed te waar borgen. De vakbonden vragen de regerin gen van de drie landen een nieuw programma op te stellen, dat meer dan het tegenwoordige plan past in het economisch bestel van Europa. De vakbeweging verklaart harer zijds, dat zij de studie van de struc tuurproblemen van de Benelux zal voortzetten en zo spoedig mogelijk een positieve bijdrage zal leveren voor de oplossing van de bestaande moeilijkheden. Vastgesteld wordt dat de ten dens van hel programma ty pisch liberaal is. „Blijkbaar is van de na-oorlogse welvaart van Eelgië gebruik gemaakt om Ne derland te bewegen zijn spaar zaamheids-politiek los te laten. De Belgische welvaart was ech ter niet te danken aan de libe rale economische politiek, maar aan bepaalde bijzondere en voorbijgaande omstandigheden. De werkloosheid in België be wijst, dat deze omstandigheden aan het verdwijnen zijn." De nota werd samengesteld door het permanent bureau van samen werking, dat door de genoemde drie vakcentralen werd opgericht na de Benelux-studieconferentie welke in April 1948 in Amsterdam werd gehouden. Achter de Lekdijk, tossen Krimpen en Lekkerkerk, waar de Sint Eliza beths vloed in 1421 een diep gat deed ontstaan, bevindt zich een parades voor vogelliefhebbers. Het is nu een waterplas van ongeveer 6 ha opper vlakte met er om heen een dichte bebossing, waar vogels van diverse pluimage een broedplaats vinden, In dit z.g. wiel, de Bakkerswaal, fs een eendenkooi gevestigd, die een van de grootste van Nederland is. Z$jn bekendheid dankt het gebied echter niet daaraan, maar aan de grote aalscholverskolonie, die hier, voor de oorlog werd aangetroffen. Door een slechte verzorging tijdens de oorlog zijn deze vogels echter, naar men hoopt tjjdelyk, naar andere oorden verhuisd, maar de Bakkerswaal bleef niettemin een belangrijk natuurmonument. Mevr. Quezon, de weduwe van willen de Philippünse president, haar oudste dochter en elf andera personen werden Donderdag gedood toen het gezelschap waartoe zU behoorden ten Noorden van Manila door opstandelingen uit een hinderleair werd overvallen. Aangenc men wordt dat de overvallers behoren tot de door de regering vogelvrij ver klaarde communistische boevenbewe- Ring. Advertentie LM. dm 25 JAAP mm SPORTHUIS WIFRA voor TENNIS RACKETS SCHOENEN BALLEN KLEDING Een 25-jarige reputatie garan deert vakkundige service, Spe ciale reparatie-inrichting voor nieuwe bespanningen van I 8.75 tot i 28.10 Zo me rli afstraal, Mc. V If verb afstraal (3 min. vin Hofplein) Tel. 47464 FEUILLETON Door M. Pardoe 46 „houden wü hier „cafés com plets" kunnen gebruiken?" vroeg Dick in het Frans. „Wc komen van Dijon en we moeten verder naar Lausanne, maar we moeten een uur wachten en vonden 't leuker om in de stad te gaan eten dan op het station." „Maar natuurlijk, natuurlijk," ant woordde de kellner. „We zijn bin nen nog wel bezig met schoonma ken, maar als jullie hier bij de brazero wilt gaan zitten, dan wor den jullie lekker warm, want hij geeft heel veel warmte. En onder- dehand krijgen jullie vast flink eetlust." „Ik voel me nou net zo'n straten maker die om z'n vuurpot met hete kolen zit." zei Robin. „Ik heb me dikwijls afgevraagd hoe ze warm konden worden bij die dingen, maar nou voel ik 't zélf!" In minder dan geen tijd kwam de kellner terug met grote koppen gloeiend hete koffie, een mandje verse broodjes en nog warme, knapperende croissants, alsmede kluitjes witte, romige boter. Als uitgehongerde wolven vielen ze aan. Opeens hield Jill op met eten. „Weet je," zei ze. „ik ban er niets aan doen, maar ik moet de hele tijd aan mrs. Green denken. Ze is natuurlijk doodongerust over ons. Vindt jullie niet dat we haar eigen lijk moesten laten weten dat we niet dood 7,ijn of zo?" Dick fronste zijn wenkbrauwen. „Dat is niet zo eenvoudig als het lijkt" zei hij. „Je kunt haar al vast niet schrijven, want de politie zoü onmiddellijk aan het poststempel zien waar de brief vandaan komt." „Ëc weet watt" zei Jean. „Kunnen we haar niet van hieruit opbellen en net doen alsof het gesprek uit Nice komt? Dan zou ik 't eerste aan 'fc toestel komen en zeggen dat ik een vriendin van Jill ben, en dan zou J ill verder met haar kun nen praten. Zo gauw ze lastige vragen gaat stellen, breken we de verbinding af." ..Ze kunnen ook nagaan waar een telefoongesprek vandaan komt, hoor," zei Dick. „Ja. maar als we zeggen dat we uit Nice bellen, dan leiden we ze toch eerst op een dwaalspoor, ook door dat briefje van Jill en zo, en tegen de tijd dat ze nagaan waar het gesprek werkelijk van daan kwam, zijn we al ik weet niet hoever weg van hier en dan heb ben ze er nog geen notie van, waar we ergens uithangen!" „Nou goed dan, maar jullie moe ten opschieten, anders missen we de trein nog. Neem*je croissants maar mee en eet te op terwijl je op de aansluiting wacht. "Wij blij ven wel hier zolang." De vriendelijke kellner bracht ze naar een telefooncel in een hoek van het café, „Weet je 't nummer?' vroeg Jean. „Ja. gelukkig wel zeg, doordat het zo een makkelijk nummer Is. Pignolles 11. maar vraag jij 't als jeblieft aan. want ik kan niet erg best in 't Frans telefoneren." Jean nam de hoorn van de haak. ,Alló mademoiselle, id Döle 1415. donnez-moi Pignolles 11 s'dl vouo plait. Qui. Pignolles sur la Riviera, c'est ca (Vlug Jill, geef es gauw al je kleingeld, en haal 't mijne ook uit ra'n tasje) merci, ne coupez pas niet afbreken en onder het, spreken griste ze wat geldstukjes uit Jills uitgestoken hand en stopte het ene muntje na het andere in de automaat. „Ik geloof dat we boffen," *zei ze, „ik denk dat ze ons meteen door verbindt. Zeg, daar denk ik nu pas aan: zou mrs. Green wel zo vroeg op zijn? Weet je wel dat het pas kwart over acht is?" „O hemel, daar heb ik ook niet bij stil gestaan," zei Jill, „Laat es 1 kijken, ik denk eigenlijk van wel, want 't is Zondag vandaag en ze gaat natuurlijk naar de kerk, en die begint om half negen. Ze staat waarschijnlijk net op net punt om weg te gaan." „A116! C'est Pignolles H Puis je parler k Madame Green Mag ik mrs. Green even spreken? Merci, re coupez pas niet verbreken." „Hier in Frankrijk moet je om de haverklap „ne coupez pas" zeg gen, anders verbreken ze je al voor je nog begonnen bent,'' legde Jean uit. „Hallo (hier komt ze). Spreek ik met mrs, Green? U spreekt met Veronica Gourlay, ja. Veronica Gourlay Jill wilde tf even op bellen om te zeggen dat alles goed is en dat we hun, zoals? afgespro ken, hebben ontmoet en dat ze niets begrijpt van dat radio-bericht van gisteravond ne coupez pas, mademoiselle ja. ze staat hier te wachten om 't u zelf te zeggen." (Wordt vervolgd) Toen de Stichting ,Het Zuid-Hol lands Landschap" de Bakkerswaal in 1941 aankocht, was dit terrein gepacht door een N.S.R.-er, die meer oog had voor materieel voordeel dan voor de belangen van de Stichting en er naar streefde zoveel mogelijk aan het gebied te verdienen. Dat de natuur daardoor in het gedrang kwam, spreekt vanzelf; een groot deel van de bebossing werd gekapt» op vele plaatsen werden kippen- en andere hokken gezet, de kippen zelf liepen door de gehele kooi rond en de aalscholvers werd het bestaan onmogelyk gemaakt, doordat de man alle jonge vogels, die hy maar te pakken kon krijgen, voor een zacht prijsje verkocht» Er heerste immers een tekort aan vlees Het gevolg van dit alles was, dat de Bakkerswaal langzamerhand in een bedroevende staat raakte en de aal scholvers, die hier voordien zo tal rijk nestelden, andere broedplaatsen opzochten. Pas na de oorlog kon de Stichting ingrijpen, zodat het gebied weer zijn oorspronkelijke bestemming kreeg- Om de grote onkosten,^ die aan de restauratie en de verzorging zijn verbonden, te bestrijden, moest men blijven kooien. De vangst beperkt zich echter tot de wilde eenden; alle andere vogels, die in de vangpijpen terecht komen, worden, na geringd te zijn, weer vrijgelaten. Voor alle belangstellenden is de Bakkerswaal te bezichtigen; echter alleen van 15 Mei tot 35 Juli, op Woensdagen, Zaterda gen en Zondagen. De kooiker, een vogelkenner van de eerste rang, gaat dan met de bezoe kers mee, en kan ze op zeer veel interessants in de flora en fau na wijzen. Vink, pimpelmees, koolmees, winterkoning, zang lijster, merel, geknaagde rood staart, fitis, tjiftjaf, tuinfluiter, spotvogel, zwartkopje, tortel, kleine bosduif, houtduif, zwarte kraai, ransuil, torenvalk, bosuil, wielewaal, krak, slob, smient, zomertaling, blauwe reiger, roerdomp, waterral, meerkoet, waterhoentje, oeverloper, sper wer, koperwiek, Ijsvogel, "wouw- aapje, kwak en duikeend, alle worden hier aangetroffen tus sen de knotwilgen, berken, es sen, populieren en talrijke strui ken, Eendenkooi Het is een eigenaardig bedrijf, dat in zo'n eendenkooi wordt uitge oefend. Een aantal half-tamme een den dient om de wilde soortgenoten te lokken. Zijn deze eenmaal in het meertje, dan worden ze verder in de vangphpen, slootjes, die steeds smaller worden, gelokt, door voeder, dat de kooiker strooit, en door het kooihondje, dat langs de vangpïjpen loopt en de nieuwsgierigheid van de dieren opwekt. De kooiker, die de regisseur bQ dit drama is, wordt Tijdens hel congres van bet Interna tionaal Olympisch Comité te Rome werd Donderdagavond een geheime stemming gehouden betreffende dc stad waar de Olympische Spelen in 1956 2uUen worden gehouden. Mei- bourr.e (Australië) kreeg 21 stemmen en Buenos Aires 20, zodat aan Mel bourne zal worden opgedragen de 16e Olympische Spelen in 1956 te organi seren. Het Italiaanse wtntecsportcentrum Cortma Dampezzo werd aangeweze.1 als plaats waar de 7e Olympische Win terspelen in 1956 zullen worden ge houden. Cortina Dampezzo kreeg 31 stemmen. Montreal 7, Colorado Springs 1V.S 2 en Lake Placid (V.S.) 1 slem Advertentie LM. f HOLLANDSE door rieten schermen aan het oog vari de vogels onttrokken. Zyn ze eenmaal ver genoeg in de pyp, dan komt de kooiman achter hen te voorschijn en jaagt ze in de sloot op, tot ze met verder kunnen, en de schuif van het vanghokje achter hen dichtvalt. De Bakkerswaal is niet de enige bezitting van de Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap". By Ber- kenwoude, midden in de Krimpen er- waard is een eendenkooi, die nog eenzamer is gelegen dan die by Lekkerkerk. In de eendekorven, die hier door de kooiker zijn uitgezet, broeden in het voorjaar nog aller lei andere vogelsoorten. Bij dit ge bied behoort ook een stuk „schraal- Iand", onbemest hooiland, waar een typische vegetatie wordt aangetrof fen. Zo bloeien hier ip Juli ontelbare gentianen. Bij Gouderak heeft de Stichting een voormalig boezemïand in pacht, het Vcerstalblok, dat een verzamel plaats v&n zeldzame planten is, ter wijl ook de Nieuwkoopse Plassen en de Ackersdijkse Plassen tot de bezit tingen behoren. Al deze gebieden zijn voor leden toegankelijk; de Bakkcrswaal bovendien ook voor niet-Ieden. In Zuid-Holland, waarvan de bo dem steeds meer in cultuur wordt gebracht, zijn het oases, waar de planten- en dierenwereld in haar oude staat gehandhaafd blijft. Een bezit, waarop men niet zuinig ge noeg kan zijn. Advertentie I.M. Eenzaam avontuur Ook zonder die heerlijke sigaret ten "en die fijne Hes, waarvan, ik mij naar believen bedienen mag, zou* ik met plezier een oppasbeurt vervullen bij Karei en. Toos, want het zijn aardige mensen en als zij eenmaal slapen heb je aan hun kinderen geen kind. Boffers zijn die Karei en Toos, want zij heb ben hun huis kunnen ruilen voor een veel mooiere woning, die ik nog maar vluchtig bekeken had, onlangs bij een kort bezoek, maar nu kon ik dan gisteravond eens op mijn gemak rondneuzen in de smaakvol ingerichte kamers. Net was ik aan het jaloers worden op dat allergezelligste interieur, toen de bel ging en vrijwel gelijktijdig de telefoon. Ik drukte eerst open en nam toen vlug even de_ telefoon aan. Daarna spoedde ik mij naar de gang, en de trap af kijkend zag ik tot mijn verbazing een man languit in het portaal liggen en voor de open buitendeur een rumoerige troep opgeschoten knapen staan. IJlings snelde ik naar beneden en vernam van de jongens dat de liggende man een zekere meneer Jansen was. Hij woont hier boven, zelden ze, z'n naam staat op de deur, wij hebben hem maar thuis gebracht, hij is afgeladen, goeien dag. En weg waren zij. Ik deed de deur dicht en daar stond ik met de heer Jansen aan de voeten. Hij sliep lekker, zo te zien. doch ik schudde hem een beetje en vroeg luid: bent u me neer Jansen? Ja, kreunde de man, zonder de ogen te openen. Ik be greep wel, dat die heer daar zo niet kon blijven liggen. Met weerzin, nakie ik hem op en ik vertel u dat het een heel gesleep was eer ik met dat heerschap op de tweede etage was aangeland. Om de familie voorzichtig voor te bereiden klopte ik bescheiden op de deur. Ik kreeg geen antwoord maar gelukkig bleek de deur open te zijn. Daar er niemand thuis was besloot ik mii nu ook maar verder over de onbekwame te ontfermen, maar toen ik zijn schoenen uitge trokken had en hem op zijn bed ge legd, vond ik het weer eens welle tjes. Met een gevoel van tevreden heid over miin menslievend hulp betoon nestelde ik me in een mak kelijke stoel en weldra was ik zo in mijn lectuur verdiept dat ik het hele incident vergat. Ik zal zowat een uurtie gelezen hebben toen een vreselijk kabaal op de trap mij deed opschrikken. Ik spoedde mij erheen en daar zag ik tot mijn verbijstering een «gil lende vrouw en een tierende man die arme meneer Jansen de trap afslepen. Zijn schoenen hadden zu al naar beneden gesmeten. Mee, naar de politie, smeerlap, boorde ik de boze man zeggen, ik zal je leren, lelijke insluiper. En de dekens gaan naar de sto merij en dat zal jij vergoeden, krijste de woedende vrouw, tal 3® gebeuren zo'n vreemde vieze vent in 1e bed te vinden Meneer Jansen liet maar met zich sollen, hij zei niets. Ik ook niet ik had gewoon het hart niet DESIDERIUS Elke geordende samenleving heeft wetten nodig. Zeker deze wetten zijn wel eens lastig, vooral als 2e iets bepalen, dat niet precies in overeenstemming is met onze be doeling. Maar leven zonder wetten is, zeker in onze ingewikkelde maatschappij, ondenkbaar. Stel U eens voor, dat we geen wet hadden op het lager onderwijs of over ver koop van alcoholhoudende dran ken (Drankwet), of hoe je hande len moet bij aan- en verkoop (Bur gerlijk Wetboek) of over bet be talen van belastingen? We zullen het dan ook wel met elkaar eens zijn, dat ons leven be heerst wordt door wetten, al mer ken we er in de praktijk als we maar binnen de perken van de wet blijven niet zoveel van. Maar hoeveel mensen, ook zij, die getrouw hun dagblad lezen, hebben er nu idee van hoe wetten tot stand komen, kortom hoe we met elkaar geregeerd worden? Zeker, dat er een Tweede en Eerste Kamer is en dat er minis- ters zijn, och dat ia wel algemeen doorgedrongen. Maar als we eens aan honderd willekeurige Neder landers vragen; „Hoe is nu precies de loop van een wet vóórdat hij werkelijk wetskracht heeft? Of wat is precies de taak van Gedepu teerde Staten?", we zijn ervan overtuigd, dat velen het niet ge makkelijk zouden hebben om die vragen te beantwoorden. Een poging naar we hopen een gelukkige onderneemt het gemeentebestuur van Utrecht om de nieuwe kiezers in een speciale bijeenkomst een uiteenzetting te doen van hun burgerrechten en -plichten. Voorlopig heelt de Ne derlandse burger nodig, voorlich ting recht op de man af. We namen één dezer dagen ken nis van een uitnemend geschreven brochure, uitgave van de Partij van de Arbeid en getiteld: „Hoe worden we geregeerd?" De heer P, C. de Jonge vertelt in 71 blad zijden op zeer leesbare wijze over 62 onderwerpen, die het „regeren" van Nederland uitmaken. Van be grotingen, de koning, Gedeputeer de Staten, kieskringen, motie van orde, ontstaan van een wet, zelfbe stuur, enz, enz. wordt op onder houdende wajze verhaald met als inleiding een hoofdstukje over de wording van onze staat. Het zij ons vergund hier gedeeltelijk weer ta geven wat over onze voornaamste wet, de Grondwet wordt gezegd; „Wat is de betekenis van een grondwet? De grondwet is een fundamen tele wet, d.m.z. ze vormt de grond slag van de hele bestuursinrich ting. Ze bevat de rechten en plich ten van hen die regeren, evenzeer als de rechten en plichten van het volk. Alles uiat verder door de regering vastgesteld of ge daan zal worden, moet in overeen stemming zijn met de grondwet moet voortvloeien uit de beginse len die in de grondwet zijn neer gelegd. Zowel de hoogste machts- drager als de nederigste burger dient steeds de grondwet te eer biedigen. Df£ wordt duidelijk tot uitdrukking gebracht door de ver plichting des Konings om bij aan vaarding der regering de eed op de grondwet af te leggente zweren dat hij de gronduiet zal handhaven; maar evenzeer door het voorschrift dat ieder lid der le of 2e Kamer, alvorens zitting te nemen, trouw aan de grondwet moet zwezen of beloven. De grondwet regelt de hoofdza ken van ons staatsbestuur." Hier volgt de samenstelling van de Belgische damespiocg voor de hockey wedstrijd tegen Nederland, Zondag 1 Mei op het Leopold-terrein te Brussel: Doel: de Comnck (Daring Achter: Hencart (Raeante) en Buuvy (Racing); Midden: Benkin (Leopold). Maas (Antwerpen) en Ruiz (Beerschot): Voor: Gommers (Victory). Marckxa (Leopold). Sventen (Antwerpen), Moucq (Racing) en Knorsch (Victory): Reserves: Theums, Valcke. Cogels, Car on en Delvaux. 71. In zijn laborato rium heeft Prudon een ernstig gesprek met Rob en zijn andere naaste medewerkers. „We zijn de aarde dicht genaderd," zegt hij, „en ik zie geen kans weer in onze oude baan te komen. Dat wordt fa taal, want door de aan trekkingskracht van de aarde verliezen wij onze dampkring. Hij wordt met het uur reeds ijler en er zit niets anders on dan dat we het eiland verlaten met de raket." De giroraket kan maximaal 22 personen bergen en er zijn veertig technici op bet eiland, zodat Rob de vlucht tweemaal zal moeten maken. Snel wordt alles in gereed heid gebracht en. Peace Mountain wordt ge waarschuwd om er op voorbereid te zijn, dat de raket in aantocht is. Dan start Rob, terwijl Prudon en zijn. naaste medewerkers achter blijven. Ee zullen over enkele dagen worden „geëvacueerd." Ze zullen al die tijd binnen moeten blijven, want buiten is de lucht al 20 ijl geworden, dat de ademhaling er door wordt bemoeilijkt. Prudon heeft echter reserve- zuurstof meegenomen»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3