Twee uur lang onder de tyrannie van het tijdsche lema Op dn IwJüurf De Berlijnse luchtbrug (II) Vliegende Kid praat weinig en grijnst, gelande Kid praat veel en grijnst niet M jn commentaar: het moet gedaan, worden ZmgDSEEH Radi o-program ma HOE ZAL DE SCHOUWBURG VOL KOMEN? Georganiseerd bezoek een oplossing 40 JUBILEUM-TERKQflP C.VERHEIJEN 't Begon met bellen blazen Veemarkt Rotterdam Marktberichten Manifestatie van de jeugd in het Sparta-Stadion Woensdag 4 Mei 194r j Advertentie SM, GEEN ECHTE AU PING-MATRAS ZOHDE» HET GESPOTEN IN HET NETWERK icaTowi iÊ\ CLAVE llKED BRITISH ZONE N RUSSIAN ZONE ZONE MET Tijdschema tyranniseert, zeiden wtf, aiu die aan de Luchtbrug naar Berlijn werken. Om dat getyranniseer eens aan den lijve te beleven, zijn wij op n avond bij luitenant Kid in de cockpit gekropen op het vliegveld Ga tow bij Berlijn. Hoe vliegen we?" was; onze eerste vraag. Gatow—Wunstorf." antwoordde hij, „eerste retourvlucht. Je boft. Mooi weer." Kid praatte in korte zinnen; het luchtbrugwerk schijnt de vliegers nog zwijgzamer te maken dan zij van nature al zijn. „Mooi weer" had hij gezegd; derdaad, het was een machtige nacht, helder zicht, practisch geen bewolking, dus, geen remous te verwachten. Is dit je laatste vlucht. Kid?" Nee. Nog twee keer door de corridor." En dan hang je je helm w Advertentie LM, In ons land ging vroeger de mare Ons natje zij steeds ouwe klare 't kan verkeren voorwaar Men zegt nu eikaar TIP VAN BOOTZ. dat Is pas je ware. Jnz. de hr H. d, J. ontv. 1 iles TIP. WOENSDAG 4 MEI Avondpr ogramma Nationaal programma 18 00 Inleiding door de omroeper: 18 03 Reportage 4 Mei-herdenking: 18.07 Herdenkingsbijeenkomst In de Ridder zaal: 18.30 De ere-Sijst der gevallenen; 18.33 Coaeertgebouworkest: 19.30 V.y Herdenken: zo 00 Trompetsignaal mi de Waalsdorpervlakte: 20,03 Gedicht „De Doden" van Muus Jacobse: 20.05 Gram. muziek einde nationaal progr. 20.13 Nieuws: 20.20 Socialistisch nws.: 20.25 Ida Handel met orkest: 21.10 Hoorspel; 22.25 Volksliederen; 22.45 In de turn der poBzle; 23 00 Nieuws; 23.15 Bruce Low; 23.35—24.00 Jan Corduwe- n?ÓJ,5 Nieuws; 20,20 Omroeporkest; 21.10 Indrukken van Zuid-Afnka; 21.30 Ensemble „Selecta"; 22.00 De zee bleef vrij; 22.15 Geestelijke liederen; 22.45 Avondoverdenking- 23,00 Nieuws; 23.15 24 oo Nederl. vioolmuziek uit de eeuw. DONDERDAG 5 MEI HILVERSUM I: 7,00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gram, muz.: 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr. platen; 8 55 Voor de vrouw; 9.00 Gram- muziek- 9 30 Gr. platen; 10.00 Morgen- wijding 10.15 Arbeidsvitaminen: 10.50 Kleutertje luister; 11,00 Orgelconcert; 11,45 Voordracht; 12.00 Lyra-trio; 12.30 Land- en tuinbouw; 12,33 In "t Spion netje; 12 38 Pianoduo; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen; 1320 Les Gars de Paris; 13.50 De Vogelkoopman; JAJ}0 Nederland bouwt op; 14.15 Sollstencon- cert; 15.00 Klimoo. Nationaal programma 16.00 Inleiding door de omroeper; 18,03 Met trommel en trompet; 16.45 Uit het gulden hoek der historie; 17.15 Nederl. volks- en boerendansen; 18.00' Nieuws; 18.15 Toespraak mr. L. A. Kortenhorst; 18.30 StradlVa-sextet; 19.00 Toespraak tot de jeugd Üoor A. Viruly; IS. 10 Om het kampvuur- 19 30 Vier jaar opbouw in Nederland; 20.00 Nieuws; 20.05 Her denking bevrijding In Nieuwe Kerk te Amsterdam; 21.05 Het lied. van Neder land; 22 00 Vuurwerk, cabaret; 23.00 Nieuws- 23.15 Reportages: 23 3024.00 Omroeporkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: 7.15 Gram. muziek: 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr. platen; 9.00 Voor de vrouw- 9.05 Viool en Residentieorkest: 9.30 Waterstanden; 9.35 Italiaanse liede ren; 10,00 Vioolcomposittes; 10.15 Mor gendienst; 30.45 Piet v. d. Hurk met orkest; 11.00 zonnebloem- 11.40 Scala orkest van Milaan; 12.00 Angelus; 12 03 Robert Casadesus; 12.30 Laud- en tuin bouw; 12.33 Orkest zonder naam- 12.55 Zonnewijzer: 33.00 Nieuws; 13.20 Zang- reeiial: 1345 Roerom me; 14.00 Opera's van Mozart 14,40 Even onder ons; 15.00 Kamerorkest Nationaal programma VRIJDAG 6 MEI 1949 HILVERSUM I: 7.— nws: 7.15 och tendgymnastiek; 7.30 Monia Liter en ork.; 3.— nws- 8.13 Der Bettelstudent; 8.50 voor de vrouw: 3.— Edtmrd van Beinum met Lond. Philh. ork: 10.—* thuis; 10.05 morgenwijding; 10.20 Kees Manders met ork; 10 30 voor de vrouw: 10.45 pianoduo- 11.05 voordracht; 11.25 Jan Vogel; 12.uit de dagen van Pier rot; 12 30 land- en tuinbouw; 12.33 sport en prognose; 12.45 gr- pl.: 13. nws- 13.15 Metronole ork; 14.kook kunst; 14.20 zangspel van Mozart; 15. ons volk In zijn dichters; 15.20 gr, pi: 15.— Ramblers- 16.30 tussen twaalf en zestien- 17.— filmland; 17.20 wij en de muziek: 17,45 dc ronde van Nederland; 18.nws; 18.15 felicitaties; 18.30 reg. uitz. HILVERSUM H: 7.— nws; 7.15 Te Deum laudamus; 7.45 een woord ^voor de dag; 8.nws; 8.15 vlaloncelsoll; 8.30 gr. pl.; 9.15 bezoek bö zieken; 9.30 wa terstanden: 9.35 kussengevecht- 10.05 San Francisco symph. ork: 10.30 mor gendienst; 11.Deens instrumentaal kwartet: 11,20 pianorecital; 11.50 Deep River Boys: 12 00 Johnny Kroon-sex- tet: 12.30 land- en tuinbouw; 12,33 Alex Schellevir, met koor; 13.— nws; 13.15 Vnj en Blij; 13.45 BBC Theater ork; Jj-r- Oud-Nederl. geestelijke volkslied; J4.30 Drury Lane Theater orkest; 14.40 onder dak en dan; 15.— Marinierskapel 15.40 van oude en nieuwe schrijvers; 16.-— Lond. radio ork; 16.20 Robinson Cleaver, orgel; 1S.40 Holland, land van wolken, wind en water; 17.— strijksex- tetten; 17.35 Louis Levy en ork; 18.15 De Vijf Zapakara's; 18,30 reg, uitz. aan do kapstok? Hoeveel uur duur* het nog, Kid?" Zeventig minuten heen, vijftig terug. Tel maar opl" Kid beeft onderwijl zijn Yorck 17S opgeirokken, de machine trilt van drift. Onder ons schieten groepen lichtpuntjes voorbij. Maar, zie ik het goed? voor ons uit pinkelen ook een paar lichtjes. „Ja," beduidt Kid mij, „boordlichten van m'n voorganger; ik zei toch al, dat het mooi weer en goed zicht was." Hij drukt een microfoon tegen zijn mond: „Waar zijn we precies, Yorck?" Krakend antwoordt een stem in Kid's koptelefoon, voor mij goed verstaanbaar: „Veertig mijl van Brunswijk, skipper." Kid laat de microfoon weer vallen, stelt het trimvlak, shhulft onderuit en geeuwt. „Alles tippelt lekker.'' zegt hij, meer tot 2ichzelf dan tot mij. Dan kraakt in de koptelefoon de stem van de navigator van het naderende baken Brunswijk, Kid schuift overeind, kijkt door de cockpitruit naar beneden, trekt de York iets omhoog en werpt hem in een flauwe bocht cn zegt: ..Lat was inderdaad Brunswijk. Corridor ach ter de rug. Zijn boven Britse zone." En omdat hij iets op zijn tijdsche ma vooruit is, vermindert hij het toerental van zijn propellers; te vroeg is niet goed. te laat is een ramp "bil dit bedrijf: je moet maar zorgen precies? op tijd te zijn Daar meldt basis Wunstorf zich in de koptelefoon. Dat wil dus zeg gen: nog een kwartier, als alles goed gaat en als Kid nauwkeurig rekening houdt met de windrich ting, de windsnelheid en de andere meteorologische gegevens die Wuns torf hem opgeeft. De landingsinstructies komen al. Wunstorf: ,,Je hebt nog twintig mijl voor je." Kid: ..Twintig mijl." W.: ,.Je hebt landingsnummer 2." K.: „Twee." W.: „Wat is je lading?" K.: „Zakken burgerpost. Kan zó weer opstijgen." (Dat wil zeggen, Kid antwoordde: „Ben positief", omdat hij geen enkele storing had waargenomen aan zijn York 178; anders zou hij met het woord „ne gatief' hebben gewaarschuwd). W..- „Goed, Nogmaals landings- numm.r 2." Kid's York 178 zweeft reeds bo ven. Wunstorf binnen. Beneden ons schieten gbote slagschaduwen voor bij. Maanlicht op een met-slapende stad. Kid vecht even met een ver raderlijke zijwind en hij mompelt iets, omdat de radio hem een nieuw bevel toeknettert, nh: „Yorck 178 nu Iandingsnummer 1." i ETEEN schittert schuin be neden ons de kerstboom aan, zoals de vliegers de lichtenpyramide noemen die de weg naar de lan dingsbaan aanwijst. Achter de tpp van de kerstboom gloeien twee felle strepen licht aan van de „airstrip". De Yorck zakt er heen, zweeft over de twee rode beginlichten en grijpt de landingsbaan; het rubber der banden snerpt over het asfalt, het staartv'iel zakt door, de Yorck ver liest vaart, we zijn cr: Wunstorf. Mooie vlucht gehad, zonder enige sensatie. Kid grijnst „Dat is nu alles," zegt hij, „niets bijzonders. Niets „thrilling". Nu ja, als de Russen in de luchx zijn en ons hinderen, of als je in de mist ergens tegen op botst, dan wordt het wat anders. Maar een luebtautobusdienst die tot in seconden nauwkeurig verlooptwat is daar nu bij te beleven? Trouwens, met zulk mooi weer!" Voor deze lange redevoering klaar is en wij uit de cockpit kun nen kruipen,staan twee trucks met hun achterzijde tegen onze Yorck aan. De ene neemt de postzakken uit Berlijn ever. de andere lost ba len meel. dia naar Berlijn toe moe ten. Aeht Duitsers in oude leger uniformen verrichten het sjouw-, sjor- cn stuwwerk, terwijl Kid ons meeneemt voor een kop thee in de cantine. „Op de kop af 17 minuten voor thee en een sandwich,grijnst hij. „rennen!" Binnen de 17 minuten zijn we te rug, terug in de jachtige zorgen van het feitelijke luchtorugwcrk. Eerst de kettingen controleren, waarmee de meel-lading in de rui me cabine ligt vastgesjord. „Hoe zwaar is de Yorck nu. Kid?" „Zeven en een halve ton zwaar der dan daarnet. Gelukkig meel. pe lui uit Celle vliegen kolen, daar is geen eer aan te behalen. Wassen zich niet meer. Nee, meel gaat best!" Wij zitten weer in de cockpit. „Als alles goed verloopt, kun-je d'r wel bij gaan zitten slapen. Denk maar, dat je in de autobus zit, die je naar je huis en je bed brengt. Als je wat had willen beleven, had je vannacht niet met mij moeten meegaan, Kijk 'ns, wat een mooi helder maantje".... „Och," antwoord ik, „ik vind het net zo „thrilling" om te zien hoe punctueel jullie Luchtbrugwerk verloopt, als een onvoorziene tegen slag meemaken." „Wacht maar a£," zegt Kid, meer niet. De Yorck 178 heft zich alweer bij' de queue startklare toestellen ge voegd op de taxi-baan van de air strip. Stay Line, in de rij staan, heet dat. Zoals men ook in een poetkantoor, voor het postzegel loket, staat, staan we nu. hier. in Wunstorf, in het rijtje mor een verplichte vlucht van de Luchtbrug, waar „heel de wereld" van heeft gehoord. m R komt een waarschuwing, dat Wunstorf dichttrekt, d.w.z. ochtendnevel zal de binnenkomen de vliegers van nu af hinderen. Onze Yorck 178 is alweer los, zijn machines brullen, beneden ons laat de queue van voren weer een an dere machine los en aan de staart schuiven weer nieuwe aan; „lo pende band-werk", grijnst Ktd, Weer een ontdekking: de vlie gende Kid praat weinig en grijnst veel; de gelande Kid praat gewoon en grijnst niet. Of alle vliegers net zo zijn als hij, vraag ik hem. Hij trekt zijn schouders op het in teresseert hem geen biet. zo'n on benullige vraag. Maar dan ineens, na de controle van onze positie, barst hu los: „Ja, wij lijn allemaal eender. Thuis, in Engeland, als we verlof hebben, zou je ons niet herkennen. Maar hier, bij dat gefourageer van Berlijn, zijn we allemaal aan elkaar gelijk: opstijgen, tijd controleren, bakens peilen, tijdcontróle, landen, controle, starten, controle, zwijgen, en zo al maar door. Al tien maan den lang. Zeventig minuten heen, vjjftig minuten terug. Wat wil je dan met je belustheid op sensa tie?.,.. Al meer dan driehonderd dagen veranderen wij op dezelfde punten van. koers, vliegen wij op dezelfde hoogte. Wil je geloven, dat regen, hagel en storm soms wel kom zjjn, Dm dat ze ons tijdschema in de war kunnen jagen? Dat tijd schema vraan onze zenuwen, maar dat trammetje rijden zelf door de lucht, daar draaien wij on ze hand niet meer voor om.... Een kind kan die was doen!". En hij moppert verder, dat als de voedselvliegers vijf seconden te laat boven Gatow verschijnen, zij een „overshoot" krijgen. „Uit de brand ben-je! Want met zo'n over shoot kun je weer rustig terug keren naar Wunstorf om het van- daaruït nog eris te proberen, omdat ze in Gatow geen landingen kun nen velen, die niet precies op tijd worden volbracht Als je zoiets overkomt, word-je door al je col lega's in de mess in de maling ge nomen." Heus: die Luchtbrug zit hem tot hier, maar „It has to be done". het moet nu eenmaal".... Voor we het weten, staan we weer in de mess op Gatow, eten en drinken wat en luisteren naar de messroom-nieuwtjes: ,,Na ons heeft er een een over shoot gekregen, maar het was zijn schuld niet, want Duitse arbeiders; liepen ineens dwars voor zijn ma chine over de startbaan"; „Wunstorf ligt nu helemaal dicht met grondmist"; en daar komt het: „Geen start meer voor de Yorck 178. De bemanning kan in de Transit-mess? logies vinden", Kid is woedend; het had zijn laatste vlucht zullen zijn. Het kan hem niet schelen, of de Tudors en de Lancastrians ook een startver bod voor Wunstorf hebben gekre gen. Zijn eigen tijdschema is in de wardoor die vervl.Lucht brugdiscipline, die geen enkel ri sico wil nemen. Kid, jongen, troost je. Over een poosje is ae blokkade van Berlijn opgeheven, en dan kun-je naar huis. Tot zolang: „It has to be done" Het zijn zijn eigen woorden, «naar hij wenst ze niet te horen. Hij is boos en blijft boos tot hij over een uur of vier gewekt wordt cn weer onverwacht starten moet, omdat Wunstorf ineens mist-vrij gewor den xs. IEDERE MINUUT zweeft een ge laden luchtbrug-vlieg tuig Berlijn binnen en verlaat een geloste ma chine de startbanen. Hilr zien we een der vliegtuigen het vliegveld Tempelhof naderen; de torens op de achtergrond bevinden zich bij de landingsbanen. Première! Een volle zaal wacht met spanning up hei nieuwe stuk. Het blijkt een mooi stuk te zijn, een stuk met een probleem dat een groot publiek moet Interesseren. Het wordt bovendien uitstekend gespeeld. Enthou siast klappen de toeschouwers aan he'. slot en de volgende dag verschijnen in de kranten zeer waard erende entieken. Een week later wordt het stuk weer opgevoerd: op Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Welgeteld zitten er Vrijdags 120 mensen in de zaai. Zaterdags een honderd at drie cn Zondags plusminus 200. In onze mooie en comfortabele Schouwburgzaal met haar dikke duizend pJautsenl Dat is de ene week wel eens Iets meer, maar de andere ook wei eens iets minder. Onnodig te zeggen dat dit een verre van gezonde toestand is. Daar- om zijn wij er op uit gegaan om de oorzask van deze schouwburg-schuw heid op te sporen, want het v/il er bij ons met In. dat Rotterdam maar zo weinig zielen zou herbergen met belang stelling voor goed toneel, Ga maar na: ruw geschat njn er hier zeker 3000 werkende leden van toneel verenigingen. 3000 amateurs dus. die het spel zelf beoefenen. Bij hen mag men toch in de eerste plaats belangstelling voor het toneel veronderstellen en zeker voor de prestaties van de beroeps- artisten. Men zou zo zeggen: als de amateur even tijd heeft gaat hij eens op zijn gemak kijken naar de verrichtingen van zyn beroeps-collega's, om er van te genieten, ener van te leren. Drie duizend liefhebbers wie het toneel zo na aan het hart ligt... dat zijn drie volle zalen, als ze allemaal komen. Komen ze allemaal? Wij hebben er eens naar geïnfor meerd; wij hebben gesproken met verscheidene leden van vereni gingen en ons licht opgestoken bij functionarissen van de NATU. En wij kwamen te weten dat de amateur als regel de voorstellingen in de Schouw burg niet bezoekt, enkele uitzonde ringen daargelaten. Hoe komt dat? Wel, zei een NATU-man, ik ben van mening dat het met de werkelijke belangstelling der meeste amateurs voor het toneel als kunstuiting zo'n vaart niet loopt. Men vindt het wel aardig zelf nu en dan eens op de planken te staan en een leuk rolletje in een blijspel te vervullen, maar met interesse en liefde voor de dramatische kunst heeft dat maar weinig te maken de goede uitzonderingen alweer daargelaten. Kijk eens. zei een enthousiast cn ijverig amateur-toneelspeler, de meeste Advertentie I.M. - 1949 Vrijdag 6 Mei bestaat ons bedrijf jaar In verband met dit heug lijke feit zijn wij die dag voor de verkoop gesloten Zaterdag 7 Mei des mor gens 10 uur begint onze Nwe Binnenweg 441 - 443 Rotterdam Er komt nieuwe wet op afbetalingssystemen (Eigen bericht) DEN HAAG. Naar wij ver nemen is momenteel een wet in voorbereiding1, waarbij de diverse systemen van afbetaling: van ge kochte goederen aan banden zullen worden gelegd. Tot nu toe ressor teerden de afbetalingen onder enke le artikelen van het burgerlijk wet boek. van onze werkende leden 2ijn getrouwd. Mqn vrouw en ik b.v. gaan iedere week eén of twee maal naar de repetit.e. Met veel moeite kunnen we aan een oppas voor dc kinderen komen op die avonden en dan begrijpt u wel dat er van naar de schouwburg gaan met veel komt, ook al vanwege d&ten hij maakte de bekende beweging met wijsvinger en duim. Anderen waren weer van mening dat er aan schouwburgbezoek zwarte pak ken, lange jurken en auto's te pas moes ten. komen, een bioscoopoch, daar loop je zo binnen, maar zo'n deftige schouwburg, nee dat is niets voor ons. zeiden ze. De drie duizend amateurs zullen de lege plaatsen in de zaal dus met vullen, als Ce zaken zo staan. Dat de mensen die ze wel zouden willen vullen daarvan moeten afzien om rede nen van financiële aard, lijkt ons maar zeer ten dele waar, want menigmaal wordt er hier voor een volle zaal ge speeld. Op zo'n avond echter is het bezoek georganiseerd. Wanneer de een of andere instelling zich er vóór spant, krijgt zij met weinig moeite zoveel toe schouwers bij elkaar dat er voor een uitverkocht huis gespeeld kan worden. Nu het bezoek bij vrije voorstellingen niet bevredigend blijkt, zal men het dus in deze richting moeten zoeken. Als wij goed zijn ingelicht overweegt men m toneelkringen reeds ernstig de mogelijk heid van georganiseerd bezoek voor het volgend seizoen. Zodra de plannen vastere vorm heb ben. gekregen, komen wij op deze aan gelegenheid terug. Geslaagd koorconcert in Lommerrijk Het Rotterdamse^ Kath. Man nenkoor heeft gisteravond in „Lommerrijk" een concert gegeven, dat zeker geslaagd mag worden genoemd. De dirigent Paul van der Putten verstaat de kunst zijn mannen op enthousiaste en geache veerde wijze te laten zingen. Slechts een enkele maal had men een opener, minder compacte klank gewenst. Maar over het ge heel genomen werd er muzikaal en goed genuanceerd gezongen en liet de weergave o.a. van Diepenbrock's Veni Creator en Badings' Vertroos- tingslied alsmede het Victimae Paschali van Phons Dusch en Tota Pulchraes, Maria van Willem Lan- dré, composities, die zeker geen geringe eisen san een koor stellen, uitstekende indrukken na. Medewerking verleende Het Ka tholiek Hillegersbergs Jongenskoor onder leiding van A. J, van de Hurk- In het ,,Caro mea" van Franssen en het Sanctus-Benedic- tus van Kromclicki bijvoorbeeld was de intonatie niet altijd even voorbeeldig, doch spoedig herstel de het koor zich en gaf de goed genuanceerde en beschaafde klank aanleiding tot veel waardering. H. v. B. FEUILLETON Door M. Pardoe 50 „Ah voilè.1 Mais $a ne terdera pas!" zei hij. „O, maar dat duurt niet meer zo lang!" En* nog steeds glimlachend gaf hij Jean, haar pas terug en ging verder naar het vol gende rijtuig, zonder zelfs maar een blik in Jills pas geworpen te heb ben. Jean bleef op de drempel staan, goede rijtuig, zonder zelfs maar een der toe. „De eerste hindernis is genomen!" zei ze. „Als de anderen nu ook maar geluk hebben!' Hoewel het gesprek met de pas- mor ten-controleur in vloeiend "'rans plaats vond, had Jill bij'na alles verstaan. Ze slaakte een zucht van verlichting en keek Jean be wonderend aan. „Wat reuzenknap van je!" zei ze. „Ik zou er nooit aan gedacht heb ben om zo met één paspoort te treuzelen, in de hoop dat hij de an dere pas vergeet. Hoe zouden de anderen 't 'm leveren?" De jongens in hun coupé 'deden net alsof ze bezig waren met een gezelschapsspelletje en zaten druk met papier en potlood te werken. „Passeports, messieurs," 2ei de vriendelijke controleur, die in de deuropening verscheen. Robin en Dick deden of, ze alleen maar aandacht hadden voor hun spel en overhandigden hun pas sen met een onverschillig gebaar. Doch Klets, die links en rechts in z'n zakken moest zoeken; riep in t Frans; „Gossiewat ellendig, ik heb 't verloren. O nee, ik weet 't al weer, 't zit in m'n jaszak." Hij ging op de bank staan en probeerde bij z'n jas te komen, die opgevouwen in het bagagenet lag. De controleur hielp hem een handje en viste de jas uit het net „II faut grandir un peu, petit monsieur," zei hij lachend, „je moet nog een beetje groeien, baasje!" En nadat hij dc pas gezien had voegde hij er aan. toe; „Ah, anglais! mais vous parlez Ie frangais trés bien," (Engelsman maar je spreekt heel goed Frans). „Dat komt doordat ik werk," zei de deugdzame Klets. „En de anderen niet?" vroeg de man en wierp geamuseerd een zij delingse blik naar Dick en Robin. „An non, jamais!zei Klets, en schudde met veel nadruk z'n hoofd, „nooit!" Een andere ambtenaar liep voor bij in de gang, en bleef bij de con troleur staan, die hem zachtjes iets toefluisterde. Even hielden Robin en Dick angstig hun adem in. maar de tweede man begon te lachen en de eerste wendde zich weer tot Klets. „En wat ga 5ij worden als 5e groot bent?" vroeg hij, nog steeds m 't Frans. „Millionnair!" zei Klets onbewo gen. „Dat kan ik me voorstellen!" zei de man lachend, en na een uiterst vluchtige blik in de drie passen, gaf hij ze zonder verder commen taar terug. Hij nam zelfs niet de moeite om te vragen of ze iets had den aan te geven. De beide amb tenaren gingen samen verder de gang door. ,,'t Is eigenlijk toch een goed idee," zei de een tot de ander, „om je kindexen naar 't buitenland op school te sturen. Die kleine aap daar spreekt Frans als een Frans jongetje." „Ja, maar hij werkt ook!" zei z'n kameraad, en ze begonnen beiden te lachen. „Alles is in orde," zei Jean toen ze haar coupé weer binnenging. „Ze zijn. nu doorgelopen naar de vol gende wagen, en we zijn bijna in Zwitserland, 't Station dat we nu binnenrijden is Vallorbes. Ik ge loof niet dat deze trein er stopt. Waarschijnlijk rijden we net alleen langzaam genoeg voor het perso neel om. er af te kunnen springen" „Goddank," rei Jill met een zucht van verlichting. „Lieve tijd, wat heb ik in_ angst gezeten. Krij gen we nog zoiets te verduren?" „Voorzover ik weet niet," zei Jean. „Ik stel voor, dat we naar de jongens gaan voordat de trein weer stilhoudt O, kijk eens, we stoppen tóch hier. Vooruit, laten we vlug voortmaken voordat er weer an dere ménsen in hun coupé komen zitten." „Ik ben helemaal in de war," zei Dick, nadat de beide meisjes hun Coupé waren binnengekomen op hetzelfde moment dat de trein stil hield. „Toen ze "hier langs kwamen voor paspoortencontróie. dacht ik dat we hier nu wel niet meer zou den stoppen, en nu kij"k ik nog eens in *t spoorboekje, en nu blijkt dat we hier nog meer dan een uur hebben, waarschijnlijk voor de douane. Ik begrijp er niets van." Hij leunde uit 't raampje en zag. hoe massa's mensen uit de trein kwamen. (Wordt vervolgd) Rotterdam, 3 Mei '49. Totaal 4196, vette koelen en ossen 225, gebrulks- vee 1398, graskalveren 226, nuchte re kalveren 785, biggen 564, veulens 9, paarden 255, schapen en lamme ren 548, bokken en geiten 147, var kens 39. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien 900,—, 77S,—650—, melkkoeien idem, vare koeien 550.-450.—, 375.vaarzen 660.530.430.pinken 550.-475,375.—, graskalve ren 325.—, 225—, 125.—, biggen 68.—, 58,—48.hitten 650. 550.—, 400,paarden-werk 850,-, 650,—, 500.paarden-sl&cht 1,40, 1,20, 1,-per kg. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel t&melyk, prijs houdend vare koeien: aanvoer iets korter, handel kalm, prezen onver anderd. Vaarzen en pinken: aanvoer iets minder, handel matig, prijs van vaarzen onveranderd, pinken iets hoger in prijs. Graskalveren: aan voer groter, handel traag, prezen als vorige week. Biggen: aanvoer als vorige week, handel stuk, prij zen iets hoger. Paarden: aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen als vorige week. VEELÏN GBERICHT BERKEL Komkommers I A 70—72 per 100 stuks; komkommers I 6872 per 100 st.; komkommers II5462 per 100 atuks; komkommers IH 47 per 100 stuks; Bloemkool I 36 per 100 stuks, Bloemkool II 26 per 100 stuks; Sla I 6.10—24.70 per 100 stuks, Sla H 4-18.70 per 100 stuks; Tomaten A 320—340 per 100 kg; Tomaten B 300 per 100 k,g., Toma ten C 310—340 per 100 leg.; Spina zie 8—ao per 100 kg.; Andijvie 16— 32 per 100 kg.; Rhabarber 89 per 100 bos; Peen 42 per 100 bos; Kom kommer Stek 3.06—7.92 per kist: Sla vellen 1.32—2,52 per kist 2 jaar voor boekhouder, die geen boek hield Twee jaar met aftrek eiste Dins dagavond de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank te gen de 42-jarige boekhouder M. J. van B. Verdachte had een volle dige bekentenis afgelegd over verduistering van vermoedelijk 32.304, althans ongeveer 20.000, aan huurpenningen. Als kassier van het transportbedrijf van de firma A. v. d. V. alhier was hij te vens belast met het beheer en de financiële administratie van een aantal huizen in Lobith, die het eigendom waren van de firmant A. v. d. V, Van Augustus 1946 tot Ja nuari *49 verzuimde Van B. de gelden, die hij regelmatig in Lobith van een plaatselijke huur-inner ontving, af te dragen en in de boe ken te verantwoorden. Hij kon zich niet meer herinneren hoeveel hij zich precies had toegeëigend. Tegen de tijd dat de balans opge maakt moest worden, had hij zich ziek gehouden. Van het bedrag was niets meer over Vier jaren, later Tn deze dagen van herdenken, wanneer de herinneringen weer kleur krijgen, is de behoefte sterk om na te gaan wat sinds de desola te toestand van Mei 1945 in ons land werd bereikt. Wij zijn geneigd, dit te onderschatten. Niemand on der ons of hij heeft na de bevrij ding teleurstellingen ondervonden en het zijn de desillusies, die ons ongevoelig maken voor de vooruit gang. Van die vooruitgang hebben wij misschien een andere voorstel ling gehad. Toen wij uit het donker van de bezettingstijd in het stralen de licht der bevrijding traden, wa ren onze verwachtingen hoger ge spannen dan redelijkerwijs verant woord was. Wij droomden van ver nieuwing, van sociale gerechtigheid, van een leven vrij van vrees en ge brek en wij onderschatten de tijd, die nu eenmaal nodig is een proces te doen rijpen. De harde werkelijkheid bracht ons spoedig tot bezinning. Er moest aangepakt worden! In de jaren, die volgden, ging het werk door, dat ontzaglijke werk om ons verwoeste land weer op te bouwen, om brug gen, sluizen, wegen, kademuren en huizen te vernieuwen. Ieder sprak over deze verwoestingen, maar be seften wij eigenlijk wel hoe erg het was? Ongeveer 9,7 pet. van onze cul tuurgrond had onder water gestaan. Van de wegverkeersbruggen waren er 524 vernield, van de spoorbrug gen 181. Ruim 3000 schepen bleken tot zinken te zijn gebracht, waar onder in totaal 8 zeeschepen in bet Noordzeekanaal en in de Nieuwe Waterweg. Zij stremden het ver keer in de belangrijkste routes. Verder werden door oorlogshande lingen 11000 Rijn- en binnenvaar tuigen, bagger- en bergingsmateri aal, totaal 2.700.000 ton en 1500 binnenvissersvaartuigen, drijvende haven- en werfinrichtingen, pon tons, woonschepen enz. beschadigd. Tenslotte absoluut vernietigd wer den 82.600 woningen, zwaar be schadigd 40.700 woningen, licht be schadigd 386.000 woningen. Wat is nu sindsdien, om ons hier bij te bepalen, bereikt? Eind Janu ari 1946 was al het geïnundeerde gebied drooggelegd en kon in de daaropvolgende jaren geoogst wor den. Van de ongeveer 50 vernielde grote en middelgrote verkeersbrug- gen over rivieren en kanalen zijn thans 40 bruggen definitief her steld. De overige nvieroverbrug- gingen 2ijn voorlopig in orde ge bracht. Op 1 Januari 1049 waren 1700 Rijn- en binnenvaartuigen, bagger- en bergingsmateriaal gere pareerd. Van de 3500 gezonken bin nenvaartuigen waren er eind 1948 weer 3200 gelicht. Met de woningen stond de zaak er moeilijker voor. Eerst werden allo lichtbeschadigde woningen on der handen genomen. Daarop volg den de zwaarbeschadigde wonin gen; van de 40.700 zijn er thans rond 39.500 definitief klaar. Wat de nieuwbouw betreft, tot 1 Januari 1949 zijn in totaal 47.616 nieuwe woningen klaar gekomen. Indien zich geen tegenslagen voordoen, zullen over tien jaren alle Neder landse gezinnen, zij het dan ge deeltelijk door het duplex-systeem, over een eigen woongelegenheid kunnen beschikken. Nieuw ge bouwd werden tot nu toe 1092 boerderijen. Alle licht, beschadigde boerderijen werden hersteld en 191 zwaar beschadigde. Verder werden 111 tal, van gemeenten zwaar be schadigde kerken weer in gebruik genomen of door noodkerken ver vangen. De industrie werd krach tig geholpen. Vele getroffen indus trieën werken weer op vooroorlog se capaciteit of overtreffen deze. Hier en daar werden nieuwe in dustrieën gesticht. Leze opsomming is uiteraard on volledig, doch voldoet, omdat ze aantoont, dat de vier jaren, die thans achter ons liggen, niet onge bruikt zijn voorbijgegaan. Wij zou den graag nog verder zijn geweest omdat er zo heel veel moet worden gedaan. Wij kunnen bijna niet lan ger wachten. Wij willen bouwen Opbouwdag-, 18 Mei, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen, niet alleen door het Koninklijk bezoek aan Rotterdam, maar ook door de grootse manifestatie van de jeugd in het Sparta-stadion, die gedeeltelik door H.M. de Koningin en Prins Bemhard zal worden bijgewoond. Ongeveer 2000 jongeren zullen aan dit spel deelnemen. Advertentie LM. RHENUS Inhoud van het sprf „Wij willen bouwen"; de titel geeft de gedachte weer, die de schrijver en regisseur, de heer W. A. Wagener, heeft willen -weergeven. De jeugd wil bouwen aan een. nieuwe maat schappij, het Huis voor Velen. Reeds de kleine kinderen, die hun. spel spe len, voelen de drang om te bouwen. Later wordt de wil tot bouwen be wuster; de jeugd kampeert en bouwt voor het eerst haar eigen huis; de tent. Er wordt op conferenties ge sproken over de toekomst; ook aan. de nieuwe maatschappij wordt ge bouwd. Maar dan plotseling, doemen de moeilijkheden op. Een aantal jon ge bruidsparen wil een eigen huis. maar dat is er niet De droom van de jeugd wordt wreed verstoord. De krachten van het kwade dringen op op en trachten het jonge geslacht mee te slepen. Maar in de strijd overwint de jeugd. Velen willen aan het werk gaan; maar alleen kunnen zij niets bereiken. Tezamen trekken ze op naar de heistelling, het sym bool van de wederopbouw. Slechts één aarzelt; het individu, dat de ge meenschap schuwt. Maar ook hij blijkt tenslotte geen deserteur te zijn. Hij meldt zich als de vlag in de top van de heistelling bevestigd moet worden als symbolische handeling. Onder luid gejuich komt de enke ling, die zich gedragen wist door de massa, naar beneden, Maar het ge juich verstomt, als blijkt, dat met de Gedachte alleen het Huis niet ge bouwd kan worden. Het hijswerktuig bij de heistelling ontbreekt. Geleer den komen op, maar verdwijnen, zonder succes te hebben gehad. Pas wanneer de massa zelf het touw in handen neemt, komt het blok in be weging. Met de Landsvrouwe op de voorste plaats aan de lijn. Dan valt het zware blok op de paal: de bouw is begonnen. Jeugd is zichzelf Aan dit spel, waarvan de inhoud hier in bet kort is geschetst, nemen de Rotterdamse Jeugd Organisaties deel, die zijn verbonden in de Neder landse Jeugd Gemeenschap of door het „Centraal overleg van Rotter damse Jeugdorganisaties". Men is uitgegaan van de elementen, die in de jeugdverenigingen aanwezig zijn: padvinders kamperen, een lekespel- groep beeldt de kwade krachten uit, volksdansers dansen. De tekst zal worden gezegd door twee commen tators, de heer Ben Bakker en me vrouw Din ja LapDe Wolff, een „re porter" en vijf jongeren. Een groep tamboers en pijpers verzorgt het mu zikale deel. Alles is er dus op gericht om de jeugd zichzelf te laten zijn, ook al om de voorbereidingen tot een minimum te beperken. De komst van H.M. de Koningin geeft aan de opvoering een aparte feestelijkheid, Hoewel nog niet be kend is in hoeverre de werknemers hun personeel op 18 Mei vrijaf zullen geven, wordt wel veronderstelt, dat de jongeren in ieder geval in de ge legenheid zullen worden gesteld in het Sparta-Stadion aanwezig te zijn. Het spel begint om kwart voor drie; het Koninklijk paar zal om kwart voor vier arriveren en tot het einde, om ongeveer kwart over vier. blij ven, De toegangsprijzen zijn van 0.25 voor jeugdkaarten tot 1.99. Een eventueel batig saldo komt ten goede aan de N.J.G., „De Tempel" en het kamp voor de lichamelijke mis deelde jeugd, dat deze zomer in Lun- teren gehouden wordt. Expositie ziekenhuisbouw in 't Bouwcentrum Zoals bekend, wordt het Bouw centrum aan de Diergaardesingel 17 Mei officieel geopend. Ter gelegen heid hiervan wordt thans in het Bouwcentrum een grote weder- opbouwtentoonetelllng Ingericht. Hiervan zal deel uitmaken een ex positie gewijd aan de problemen van de ziekenhuisbouw.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3