Kloof tussen kantoor- en ambachtsman moet verdwijnen Werklozenzorg krijgt een wettelijke basis In Amerika geeft men het goede voorbeeld Rotterdamse studenten geven noviteiten concert Ten hate van hen, die de vrijheid verkozen Rotterdams artsen honderd jaar verenigd Bij Orienta-voorbereidingen wordt hard gewerkt Bijzonder programma SOCIALE PROBLEMEN Op de thans voorgestelde plannen is vrij veel critiek Op d& IwAtei ■Maillistenlnst Zaterdag 7 Mei 1949 3 BIJ ons in cte „States" staat de geschoolde ambachtsman hc 91-1—hoog aangeschreven; hij doet er in aanzien niet onder voor een winkelier of kantoor-man. Bij jullie is dat geloof ik anders." Zo vertelde ons onlangs een Amerikaan en vooral zijn laatste •woorden hebben ons tot nadenken gestemd. Wanneer wij af stand nemen tot de maatschappelijke verhoudingen in ons land. dan zien wij, dat de Amerikaan gelijk heeft met wat hij bedoelde te zeggen; dat in ons land het ambacht te weinig wordt gewaar deerd, dat de geschoolde ambachtsman niet de plaats heeft in de gemeenschap, die hij verdient. ZO KAN HET NIET BLIJVEN zion hoe de toekomstige machine bankwerkers, de elêctnciens, kleer makers, timmerlieden, schilders enz., worden opgeleid. Arbeidsvreugde Welk een voldoening en arbeids vreugde moet het die jongens ge ven, hun werkstukken eenvou dige en langzamerhand ingewikkel de onder hun handen te zien groeien! Na de arbeid moeten zij hun uiterlijk verzorgen. Deze school- gewoonte dient ook later, in de praktijk, in de werkplaatsen te worden voortgezet. - In Amerika besteden de arbei Vroeger was dat anders. In de Middeleeuwen had je de gilden van de handwerkslieden, die in aanzien en macht niet onderdeden voor die van de kooplui. Het bleef zo niet. De 17e en 18e eeuw gaven reeds een verschuiving te zien in de rich ting van de handel, die Neder- land's grootste bron van bestaan werd. In de 19e eeuw kwam daar nog de industrie bij, die het zg. proletariaat in het leven riep. Het ambacht ging in deze maalstroom, verloren, de ambachtsman werd een arbeider, was geen „burger" in de lang zaam gegroeide beteke nis van het woord iemand van zekere ma ter ié le welstand en di niet met handenarbek aan de kost behoeft 1 komen. Is het dan te vei- wonderen, dat de am bachtsman het gelooi in de waarde van zijr beroep tenslotte ver loor, dat hij zich gin- verbeelden zij» kinde ren „iets meer" te moe ten laten worden d?i. hijzelf had bereikt? D t „iets meer" betekende dan de overgang nasr hoofdarbeid of in elk geval werk, waarbij men zijn handen niet vuil behoefde te maken en men hoed en boord kon dragen. Het ambacht zeh leed onder deze ten- EJectrïctens verrichten hun arbeid veelal op lad- dens. Het meester- ders; zo roordt het hun ook geleerd op de ders veel meer zorg aan hun uiter lijk dan hier het geval is. Ginds kan men dc geschoolde, behoorlijk betaalde arbeiders op straat nau welijks onderscheiden van de kan toormensen. Hier in Nederland ziet men de arbeiders maar al te vaak, vuil en ongewassen van hun werk komen. Waarom? als het ook anders kaï Als men door een net verzorgd uiterlijk de kunstmatige kloof tus sen kantoorman en arbeider kar helpen overbruggen! Goed, zult U zeggen: de arbeide óók met hoed en boord; maar ver gect niet, dat hoofdarbeid door gaans veel beter wordt betaald! II zou mijn zoon geen ambachtsman willen laten worden en zeker niet als ik hem geschikt acht voor vei dere studie na de lagere school. „Als i k hem geschikt acht," zet U. Spreekt niet de ij delheid eei woordje mee bij Uw oordeel? Mis schicn, dat een psycho-technisch onderzoek van Uw zoon, deze juist voor het volgen van ambachtson- derwïjs geschikt zou achten, ook al is hij niet dom. Maar dan nog zul len vele ouders, die hun zoon zo graag „iets meer" willen laten wor den dan zijzelf bereikt hebben, on willig zijn hun kind „maar gewoon" arbeider te laten worden, via een ambachtsschool. Maar dan kunnen wij wijzen op tal van .captains of industry', die hun eerste opleiding op een ambachtsschool hebben ont vangen, door aanleg en ijver ver der kwamen en nu nog dankbaar terugdenken aan de school, die hun de eerste echte arbeidsvreugde gaf! Tet gekruiste benen op de werktafel zittenis ook iets. waaraan deze adspirant-kleermakers op de ambachtsschool nog moeten wennen schap, de liefde voor het werk, verdwenen goeddeels. De jongens, die niet goed meekonden op de lagere school wa ren als vanzelf „veroordeeld" tot de ambachtsschool, tot het leren van een ambacht. De onderwijzers wa ren immers zelf in de waan gevan gen, dat het ambacht, het hand werk iets was, voor de minder be gaafde en intelligente leerlingen. Wie zal zeggen hoeveel schran dere knapen, geboren om een am bacht te leren, om er in uit te blin ken, om het lief te hebben, door dit bekrompen vooroordeel gedwongen zijn geweest, in een of ander onder geschikt kantoorbaantje hun leven te verprutsen? Maar niet de ouders of onder wijzers hebben schuld. Het is de nog algemeen heersende opvatting, die b.v. een .mevrouwtje' van schaamte doet blozen als zij, op theevisite bij haar chique vriendinnen, moet be kennen, dat haar zoontje op de am bachtsschool gaat. Kentering Heeds enige jaren achtereen overtreft over de gehele wereld de vraag naar geschoolde arbeids krachten, naar vaklieden, het aan bod. Het tekort wordt niet alleen verklaard uit de stilstand in de op leiding tijdens de oorlog. Klagen de ambachtsscholen niet over een aanzienlijk verloop van leerlingen in de eerste leerjaren? De oorzaak werd gevonden in het gebrek aan Intelligentie van vele leerlingen. Hier wreekt zich dus de opvat ting, dat een ambachtsschool het domein is van de dommen, van de jongens, die geen Mulo Qf HBS kunnen volgen. Ons volk moet terugkomen op een vooroordeel, dat door de eeuwen heen is ontstaan. Het min derwaardigheidscomplex van de handwerker, van de ambachtsman, tegenover de kantoorman, dient te verdwijnen, beider levensomstan digheden moeten naar elkaar toe groeien, zoals in Amerika reeds vobr een deel ïs gebeurd. Er zijn in ons land reeds sporen van een ontwikkeling in die rich ting waar te nemen. Er is een groeiend besef van de onmisbaar heid, van de grote waarde van de geschoolde arbeider-handwerksman voor de volkshuishouding. Tentoonstellingen zoals er nu een in het Bouwcentrum te Rotterdam is ingericht, brengen respect bij en ideële waardering voor het am bacht en wat er al niet geleerd moet worden (theorie en practijk), voorda* het meesterschap is ba- bereikt. Wij zijn in een grote ambachts school geweest en hebben daar ge- ambachtsschool. ohn Brookhouse maakte een lelijke val De leider van het Arena-theater test, John Brookhouse heeft zich üon der dagnacht in een huis aan de Foevestraat in de deur vergist en is op een betonnen keldervloer te- r. chtgekomen. Hij is naar het Berg- wigziekenhuis vervoerd en daar b'eek uit Röntgenfoto's dat zijn lin- 3rknieschijf gebroken was. Dit on geluk overkwam hem juist op de laatste dag, die hij in Rotterdam zou doorbrengen. Hij logeerde bij ten kennis, zou vandaag naar Hil versum gaan en de volgende week ertrekken naar Oslo, waar hem •en engagement van vier maanden vachtte als kapelmeester in een va- lété-theater. Govert Verkeui van 't Amsterdamse Tuschïnski theater zal de plaats van John Brookhouse innemen. Het optreden in Oslo zal waarschijnlijk niet doorgaan, daar z'n herstel geruime tijd zou vergen. „Rotterdam bouwt" In de morgen van de Nationale feestdag is in Oud Mathenesse. tus sen de spoorlijn en de Franse-laan waar ccn -sheel nieuwe woonwijk zal verrijzen, de eerste paal gesla gen voor een blok van 98 woon huizen en enkele bedrijfspanden. Een plechtigheid, die in de toekomst voor weer 96 gezinnen van groot be lang zal zijn. De eerste paal voor de gehele wijk verdween reeds enkele maanden geleden in de grond, daar om hu geen versierde paal, geen vlaggen, geen klinkende speeches en geen officiële autoriteiten. Alleen een nuchtere, maar veelzeggende handdruk van de heren Punt en Woudenberg, de uitvoerders, en de heer Vogelenzang, 't blokhoofd, toen het grote vier-tons stoomblok de 5400 kg. wegende paal, zonder stoornissen in de grond had gedre ven. De huizen, die op deze en de volgende 16*6 meter lange sehok- betonpalen zullen verrijzen, krijgen vier .étages en zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, vol gend jaar Mei klaar zijn- Een bijzonder weldadlgheidscon- eert wordt Vrijdag 13 Mei ln de Rotterdamse Schouwburg gegeven voor het universitair asylfonds- Dit fonds wil, zoals bekend, studenten, die door de aanslagen dp de vrij heid van het onderwijs in hun land om der gewetenswille zijn uitgewe ken, in staat stellen hun studie in Nederland te voltooien. Na de gebeurtenissen te Praag m Maart 1948 heeft ons land 52 ge vluchte Tsjechische studenten op genomen, die thans onder auspiciën van het universitair asylfonds ver der studeren. Ook in Rotterdam is een aantal studenten opgenomen. Hun gasthe ren doen al het mogelijke om hun verblijf hier mogelijk te maken; zo brachten zij het vorig jaar een be drag van plm. f 1800 bijeen, maar het zal duidelijk zijn dat dit voor 52 studenten slechts een druppel op een gloeiende plaat is. Daarom wil de Rotterdamse studentenraad, het federatieve verband van alle stede lijke verenigingen, ook de burgerij in de steun-actie betrekken. De Rotterdamse Studenten Muziekver eniging, die reeds in November een belangrijk noviteiten-concert had georganiseerd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Neder landse Economische Hogeschool, heeft, nu deze uitvoering geen doorgang heeft kunnen vinden, be sloten het concert te geven ten bate van het universitaire asylfonds- Bij een uitverkochte zaal denkt men f 3500 af te kunnen dragen. Maar niet alleen om het goe de doel hoopt men op een vol huis, want de R.S.M. die er zich vooral op toelegt 'n avant- gardistisch cachet aan haar uitvoeringen te geven, heeft een bijzonder programma van niet of vrijwel nooit gespeelde werken samengesteld. Het be langrijkste werk is „Les Noces" van Strawlnsky, dat ht 1917 Is KJnderkliniek heeft nieuwe bedden nodig Het na-oorlogse gebrek aan zie kenhuizen heeft de stichting van de kinderkliniek „Margriet" aan de Schulpweg tengevolge gehad. Kinde ren die na hun verpleging in het zie kenhuis alleen nog tijd en rust nodig hebben om te herstellen worden o.a. naar dit huis overgebracht, dat in een mooie en rustige omgeving ligt. De bedden, waarover men thans de beschikking heeft, laten echter wel wat te wensen over. Voor de zieke kleuters zyn hoognodig betere bed jes nodig. Dertig moeten er komen en ze kosten 79 per stuk. Om het geld hiervoor by elkaar te krijgen wordt deze dagen een bazar gehou den, die met veel zorg is ingericht. Er zijn stands met handwerken, kinderkleding, speelgoed, kunstvoor werpen, boeken en er zijn diverse at tracties afs grabbelton en schijf schieten. Er is vrolijke muziek van The Hilohawaiians en er is een ge zellige theeschenkerij. De bazar is gemakkelijk te bereiken met een bus in de Bocrgoensestraat. Vrijdag cn Zaterdag is de bazar nog ge opend, van twee tot vyf en,van ze ven tot tien uur. gecomponeerd en éénmaal (1923) door de Wagner-vereni ging in Nederland is uitge voerd. Het heeft een merkwaardige be zetting: vier vleugels, koor, vier so listen en slagwerk; de pianosolisten zijn Geza Frid en diens leerlingen Ella van Hall, Luctor Ponse, en Ria Borgmeyer; zangsolisten: Marisa Mari, dramatische sopraan van het Napolitaans theater; Leo Larsen, tenor; Bep Ogterop, mezzo-sopraan en Anton Eldering, bas, Spangen's gemengd koor o.l.v. Jos Vranken verzorgt de koorpartijen, een sectie van de Prins Bernhard kapel het slagwerk. Een Rotterdamse première bete kent ook de uitvoering van de so nate voor twee vleugels en slag werk van Béla Bartók in de oor spronkelijke bezetting. Voorts wordt ten gehore gebracht Scaramouche van Darius Milhaud voor twee vleugels, waarna Rotte's Mannen koor nog twee motetten van Die- penbrock en een koorwerk van de Hongaar Aranyi Janos zal zingen. Deze werken komen in de plaats van het onlangs bekroonde „Ru- baiyat" van Omar Khayyam van de Nederlandse componist Lex van Delden, dat nog nimmer is uitge voerd. De partituren waren echter niet tijdig gereed. Voor het concert is een ere-co- mité gevormd, waarin o.m. mr, P. J. Oud, mr. K. P. van der Mandele, de rector-magnificus van de NEH en andere vooraanstaande personen hebben zitting genomen. Jntvangst in de Burgerzaal DE artsen uit Rotterdam en omgeving vieren feest, twee dagen lang, want. zoals wij reeds schreven, de afdeling Rot terdam en omstreken van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst bestaat honderd jaar. Bij een feestelijke herden king behoren nu eenmaal bijeen komsten. Gesteld, dat alle Rot terdamse doktoren Vrijdagmid dag tijdens de opening van de feestelijke herdenking, hun past verlaten hadden en zich naar de Rotterdamse Schouwburg had den begeven, waar de openings- bïjeenkomst werd gehouden f Het Had er die middag stellig slecht uitgezien voor de Rotter damse zieken! Enfin, voor één middag en avond bleek bet mogelijk. Rot terdam van een deel van zijn normale medische verzorging te ontdoen. In de rnet de congressisten en hun dames bezette schouwburg heette de voorzitter van de jubile rende afdeling van de „Maatschap pij", dr. J. J. v. d. Velde, de aan wezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordiger van minis ter Joekes (die verhinderd was), dr. P. Muntendam, secr.-generaal van het departement* van Sociale zaken, burgemeester en wethou ders van Rotterdam, de directeur- generaal van volksgezondheid, ver tegenwoordigers van medische fa culteiten (o.w. uit Antwerpen) en vele stedelijke autoriteiten, Dr. Muntendam was in zijn. ope ningswoord niet karig met woor den van lof voor de jubilerende afdeling. Hij zag deze laatste niet alleen als ccn factor van betekenis in de ontwikkeling van Rotterdam, de stad van Erasmus, maar tevens als een krachtige stimulans van het medisch en wetenschappelijk leven in Rotterdam en Nederland. Jn het bijzonder roemde spreker het Rotterdamsche ziekenhuiswe zen, de G.G. en G.D., de T.B.C. en geslachtsziektebestrijding, die zelfs ook buiten Europa als voorbeeldig worden erkend. Even spontaan als in zijn uit bundige lof, was dr. Muntendam in zijn critiek aangaande het feit, dat nog slechts 50% van het aantal kinderen te Rotterdam tegen pok ken is ingeënt. Spreker deed een beroep op de Rotterdamse medici, te streven naar een belangrijke verhoging van dit percentage. Dokter v. d. Velde gaf in zijn herdenkingsrede een uitvoerig overzicht van het ontstaan, de ont wikkeling en de invloed van de afdeling Rotterdam en omstreken van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst. Na hem verdedigde dr. J. H. Lamberts in een met kracht van overtuiging uitgesproken inleiding over „de toekomst van Rotterdam als medisch centrum", het recht van Rotterdam op een Klinische Hogeschool en een school voor voortgezet arise nonderwijs. Wij hebben over deze materie kort ge leden uitvoerig geschreven en vol staan met de vermelding, dat de rede van dr. Lamberts met grote aandacht werd gevolgd. Hopelijk zal zij er toe bijdragen, dat Rotter dam's verlangens eenmaal worden vervuld. Tot slot van de bijeenkomst in de met vele bloemstukken getooide schouwburgzaal, reikte dr. v. d. Velde namens de afdeling het ere lidmaatschap-diploma uit aan dr. C. Fehmers en de arts F. A. Schaly als bewijs van waardering voor beider belangrijke verdiensten voor de medische wetenschap en de Rotterdamse samenleving. In de burgerzaal Op het raadhuis werden de leden van de afdeling en haar gasten in de Burgerzaal door het gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester Oud wenste de ju bilerende afdeiing geluk en zei in zijn toespraak o.m., dat Rotterdam het aangenaam zou vinden, te wor den ingeschakeld in de opleiding van medici, zoals dr. Lamberts dit in zijn betoog heeft uiteengezel. „Het zou een ongezonde toestand zijn," aldus de burgemeester, „als men niet profijt trok uit de om standigheden, die daartoe zouden kunnen leiden, Rotterdam heeft te allen tijde een open oog gehad voor een goede geneeskundige ver zorging en zal alles doen om de artsenopleiding te bevorderen". Des avonds woonden de congres sisten in de Schouwburg een voor stelling bij van het stuk „Altitude 3200" waarna een samenzijn in Beursfoyer en -restaurant, de eer ste dag van het jubileumcongres besloot.s Vorst en aristocratie Op de avond van Bevrijdingsdag heeft de Rotterdamse Toneelver eniging „Jonge Kracht" de laatste uitvoering gegeven van het sei zoen. De strekking van „Worst en aristocratie", geschreven door Deo Nagel, laat zich raden. Aan de ene zijde de spekslager, in de loop der jaren een man. van financieel aan zien geworden maar aan 7«n simpel, rondborstig karakter is niets veranderd en hjj schaamt ei zich ook niet voor, oude vrienden te ontmoeten. Aan de andere kapt de aristocratie, geen gebrek aan wat de buitenwereld noemt „goede manieren", maar wel aan geld. De moeder van de fleurige dochter des slagers ziet uit naar een goed hu welijk voor haar dochter en al voelt de adel weinig voor een „sla ger smeid", de schande van de mé- saillance is geringer dan de vrees van een publieke verkoping van het slot met alles wat daarbij hoort. Gelukkig- heeft D.J.K. het niet gezocht in tegenstellingen, die de zaal doen schudden van het lachen. Vooral het tweede bedrijf, waarin men op zeer verantwoorde wijze tracht aan te tonen, op welke slinkse manieren de slotheer ajn geld tracht te komen, is een aan gename afwisseling van de by dergelijke thema's gebruikelijke lacheffecten. Een nadelig gevolg hiervan is echter, dat de karakter uitbeelding wat al te uitvoerig wordt, men gaat te opzettelijk te werk. De dochter kon wel wat spontaner 2ijn in haar onbedor venheid. Een prettige verrassing was daarom het acteren van de huisknecht en het dienstmeisje in het adellijke slot- Ballet der Lage Landen Het Ballet der Lage Landen zal in 't volgend seizoen weer ver scheidene nieuwe balletten op het repertoire nemen. Men is al begon nen met de instudering van de dansen uit „Prince Igor" van Bo- rodine. Twee componisten hebben opdrachten voor het maken van balletmuziek: Albert Bocai schrijft de muziek bij „Een sprookje voor grote mensen" in de choreografie van Max Dooyes en Wolfgang Wij- develd is bezig san de compositie voor een „thriller", waarbij Flor- rie Rodrigo de choreografie zal verzorgen. Ook wordt onderhandeld met choreografen, die buiten de groep staan over het maken van speciale werken. Zo werd met Corrie Hartong reeds principiële overeenstemming bereikt. Benoeming Bij K.B, is benoemd tot tijdelijk lid van het bestuur van de land bouw-nijverheidsorganisatie TNO voor een tijdvak dat zal eindigen op 1 Januari 1951, ir, J. A. Emmens, directeur van de Heineken's Bier brouwerij "Mij. N.V. te Rotterdam. Nadat de voorbereidingen voor de „Oriënta-Wondertuin", die vau 24 Juni tot 17 Juli in de Diergaar de Blüdorp wordt gehouden, sinds Januari min of meer achter de schermen werden getroffen, is men sinds korte tijd begonnen in de tuin de verschillende bouwwerken te plaatsen, die deel van de expo sitie zullen uitmaken. De grote pagode bij het zeeleeuwenbassin begint vorm aan te nemen, en dc Oosterse verblijven, waarin te zii- nertijd de diverse stands zullen worden ondergebracht, zijn ook al gedeeltelijk gereed. 2oals wij reeds schreven zal op het buitenterras de opera Butter fly worden uitgevoerd door de Nederlandse Opera. Men heeft ver scheidene accoustische proeven op dit terras genomen, die een zeer bevredigend resultaat hadden. Niet minder dan 6.500 personen zullen deze voorstelling, die wordt gegeven op 6 Juli, kunnen bijwo- Bevolkingsgroei eist doel treffende maatregelen Er ïs aanleiding om nog eens over de werkloosheid te schrijven. Niet dat er gevaren dreigen in die zin, dat we binnen zeer korte tijd voor grote werkloosheid zullen staan. Het bouwbedrijf bloeit, de scheepsbouw gaat goed, talrijke nieuwe ondernemingen worden op stapel gezet. Kortom, aanleiding voor directe vrees is er gelukkig (nog) niet. Toch zijn er tekenen aan de wand, die ons tot waakzaamheid prikkelen. De toenemende bevol king o.m. Over enkels jaren zal de situatie in ons land zó zijn, dat als om het in een eenheidscijfer uit te drukken er honderd mensen uit de arbeid treden b.v. door pen sionnering en overlijden er 160 jongeren klaar staan om een stukje brood te gaan verdienen en *de plaats van de 100 in te nemen. Ih België zal het zijn: 100 weg, slechts 103 staan klaar. Hier te lande moet dus voor vele tienduizenden regel matig elk jaar nieuwe arbeid wor den gevonden. Dat betekent uit breiding van de industrie en dat vraagt weer zo'n slordige ƒ17.000 per man, die men plaatst. En de landbouw gaat, het kan niet anders, maar voort met me chanisatie. Dat heeft weer tot ge volg, dat verhoudingsgewijs min der krachten in de landbouw-vee- teelt geplaatst kunnen worden Maar de bevolking gaaf jaarlijks met meer dan 150.000 zielen voor uit. Meer dan gewone inspanning is nodig om werk, d.i. brood te ver schaffen. We moeten dan ook als verstan dige en vooruitziende mensen er op rekenen, dat, ondanks al ons pogen om werk en nog eens werk te vin den, er perioden zullen zijn, dat een aantal krachten tijdelijk op gel delijke hulp van de overheid zal zijn aangewezen. Overleg De regering en de staten-generaal zien dat dan ook in en zijn thans bezig de bestaande, tijdelijke rege lingen, welke beogen bij werkloos heid geldelijke hulp te verzekeren, ^te vervangen door een systeem ge baseerd op een wettelijke basis. Het hier bedoelde wetsontwerp inzake de verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid (Werkloosheidswet) legt de uitvoering dier verzekering in handen van de bedrijfsvereniging met verplicht lidmaatschap. Met het oog nu op de komende uitvoe ring der Werkloosheidswet zal het bedrijfsleven door de minister van Sociale Zaken, geadviseerd door de Stichting van de Arbeid, worden verdeeld in een aantal takken van bedrijf of beroep, terwijl voor een bepaalde tak van bedrijf of beroep de bedrijfsvereniging wordt erkend welke, door dc minister, de Stich ting van de Arbeid gehoord, als re presentatief voor die tak van be drijf of beroep wordt beschouwd. In verband met de t.z.L door de Stichting van de Arbeid omtrent een en* ander uit te brengen advie- zen, is door het bestuur van de Stichting van de Arbeid een com missie gevormd welke zich heeft bezig gehouden met het vraagstuk van de indeling van het bedrijfs- en beroepsleven. Deze commissie is ingesteld in de maand September van het jaar 1947 en Is in Januari 1949 met haar werkzaamheden ge reed gekomen. Het rapport van deze commissie dient te worden be schouwd als een --rae-advies voor het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Adviezen Het rapport zai thans in de cen trale werkgevers- en arbeidersorga nisaties, die in de Stichting van de Arbeid samenwerken, nader wor den behandeld, opdat aan de hand van de bij die behandeling verkre gen resultaten de Stichting als zo danig in staat zal zijn de adviezen, die zij op grond van het bepaalde in art, 16 van* het wetsontwerp moet verstrekken, uit te brengen. Het voorstel, dat thans gepubli ceerd is en dat na veel voorberei dend werk tot stand kwam, omvat de instelling van 22 bedrijfsvereni gingen en één algemene organisatie, waarbij alles is gebracht dat be zwaarlijk bij de uitgesproken be drijfsverenigingen thuishoort. Of de voorgestelde plannen ïn de aangeboden vorm zullen worden verwezenlijkt, valt nog niet te zeg gen. De critiek komt al los. In elk geval staat vast, dat het gebouw voor de sociale zekerheid weer wat verder in oprichting is. FANS. nen. Er zal worden.gespeeld voor een natuurlijk decor met o.a. een bloeiende prunis, die, om de bloei op te schorten, op zeer lage tem peratuur wordt bewaard. Een grote schijnwerper van de Onderzee dienst, die in de uitkijktoren wordt geplaatst, zal voor bijzon dere lichteffecten zorgen. Ook het verdere programma ts nu bekend, öp 29 Juni (Anjerdag) wil men een bloemencorso voor kinderen organiseren: er komt een kindermaliné met Netty van der Valk. Dolf van der Linden en zijn radio-showorkest zal optreden, evenals de Marinierskapel en de luchtacrobaat Bob Kion, die aan een draad naar de uitkijktoren zal werken. Ook buiten de Diergaarde zal de Oriënta van zich doen spreken. De R.E.T. zal met speciale, in Oosterse stijl versierde tramwagens een 8-minutendienst onderhouden tus sen de Conlsingel en Blijdorp. De Spoorwegen leggen extra treinen in om de drukte, die men van bui ten de stad verwacht, te kunnen verwerken. Als reclame zal gedu rende de tijd. dat de tentoonstel ling wordt gehouden, een Ooster ling op een zwevend tapijt door Rotterdam „vliegen". Voor de lote rij, die aan de Oriënta is verbon den, zijn talrijke zeer mooie prij zen gekocht, evenals voor de zo- veel-duizendste bezoekers. Aan de verlichting wordt door de heer J. P. van der Straaten, die bij de Jubileumfeesten de park- verlichting ontwierp, de uiterste zorg besteed. Iets bijzonders op dit gebied zal Philips in een speciale ■ondertuin" brengen. Hyena*» DE woningnood is een bron van veel stil leed, waarover men het liefst zo min mogelijk spreekt, doch dat er is en blijven zal zolang niet ieder vrij is het huis te kiezen, dat hij wenst. Maatschappelijk is de woningnood een plaag, moreel een ramp, economisch een struikel blok. Wij constateren het met som berheid. Toch moet het ons van het hart, dat wij allen er veel toe kun nen bijdragen het leed te verzach ten. Mensen van goeden.wille kun nen veel doen. Er zijn van. die men sen, maar er zijn ook egoïsten. Voor de laatsten is de woningnood een winstobject, dat zij met grote te derheid koesteren Zij verhuren kamers of een ge deelte van hun woning en hangen misschien wei de branie uit, omdat zij de stakkers zonder dak zo goed gunstig gezind zijn. Men moet met vragen wat zij zich voor die kamers of voor wat daaronder verstaan wordt, laten betalen. Voor wat, hoort wat, za redeneren zij, en vooral nu, omdat figuurlijk gespro ken een huis meer waard is dan een koninkrijk. Laat men over het kwaad van de opdrijving der on- huren niet gering denken. In de jaren 1946—48 werden door de prijzenbureaux voor on roerende goederen 160.000 gevallen van onderhuur onderzocht, dat is veertig procent van de totale on derhuren in ons land. Slechts tien procent (sic!) van deze onderhuren bleek op een juiste huurprijs geba seerd. In 140.000 gevallen waren er dus overtredingen begaan. Soms werd een huurprijs gevraagd, die 300 tot 400 procent boven het toe laatbare lag. In 1948 nam het aan tal klachten ove» buitenspciage huurovervragingen toe tot Ï7QÖ (in 194" was het aantal ernstige klach ten 1668). Door plaatselijke prij- zencommissies werden in 1947 en in 1948 respectievelijk 7280 en 9952 klachten behandeld. Deze commis sies wisten in die jaren een restitu tie van te veel betaalde huurgelden te verkrijgen van f 52.514.68 en t 97.973.44 Deze cijlers illustreren de ernst van de toestand; inplaats van een vermindering is er stijging. Maar het blijft bij een illustratie, want de volle waarheid brengen ze niet aan het hcht. Die volle waarheid kun nen wij slechts bij benadering schatten; ze houdt een veroordeling in van de mens. die zy'n hebzucht niet weet in te tomen wanneer het er om gaat de zwaar getroffen me demens hulp te verlenen. De geval len, waarin de onderhuurder zwijgt over het bedrag, dat hij wekelijks of maandelijks voor een kamer moet betalen, zijn legio. Hij zwijgt over deze afschuwelijke afzetters- praktijken om der lieven vrede wille. Eér» klacht en hem wordt het leven zo zuur gemaakt, dat hij be ter zijn boeltje kan pakken om er gens anders zijn geluk te beproe ven. Dat is een hari| gelag. Daarom zo hard, omdat er zo weinig legen de niet-bonafide verhuurder, deze hyena in mensgedaante, kan onder nomen worden, wil men er zelf niet de dupe van zijn. En zo wemelt het in ons land van de egoïsten. De een woont in een veel te groot huis en zwijgt angst vallig, omdat hij bang is mensen bij zich te krygen. De tweede verzint allerlei listen om. aangezien volks huisvesting dit nodig acht, de vreemde mensen uit zijn woning te houden. Dan zijn er opeens ontzet tend vee] zieken, die rust nodig hebben en mensen, die ineen apar te kamer moeten studeren. Neder landers op hun smalst! En tenslotte zyn er dan ook nog de afzetters. De enige kans om het kwaad van de laatste categorie terug te drin gen is cep scherpe controle. De prjjscontróledienst is juist weer een actie begonnen in samenwerking met de gemeentelijke huisvestings bureaus. Er schijnt niets anders op te zitten. Hulpverlening, mededo gen, menselijkheid, het is alles aan dovemansoren gepraat. Tot onze eigen schande' la te leveren bonnen/coupures door slagers op Ma.indac 8 Mei 1919. VLEES: 102. 122, L en M vlees. rts. bon a.s moeders (3 rtsL en M vlees (2 rts.). 101, 1D3, 121. 123 vlees. Hts-bun H 51 (1 rts Afgifte ontv.bewtjs MD 242—09 met vleeszegels. Coupures X 386. X 404. C 1089. C 10DO. C 1109. C 1110. Afg ontv bewijs !MD 242-10 met vJeeszegels). VLEESWAREN: Zie onderstaanö. VET Zie onderstaand. In te leveren bennen door detaillisten In het tijdvak van 9 t/m Zl MeL 1949. KOFFIE: loU Alg. rts.bon K 16 (J4J rts Afgifte coupures C 1094. BOTER: 10S Alg. (2 rts.). 105 A1jt fï rts.). 114 AJg.. L Boter. L Margarine, rts.b. a s- moeders (1. rts.). Rts-bon H 31. H 32 OA rts.) MARL. VET afgifte coupure C 1096 voor boter, C 1097 voor margarine/vet. KAAS: 107 Alg, 112 Alg„ L kaas (2 rts.), 115 Alg.. Rts.bon H 36 (1 rts.) Af- g,»„ i-nurr f 1098. VLEESWAREN: Dezelfde bannen als voor vlees. AJgifte coupure C 11D9, C 1110. TABAK: Tabaksdetaillisten moeten de bonnen 7fl Tabak. 78 Tabak (2 rts.) en Rts.bon H 66 (1 rts.) op 16 Mei a.s. inleveren ter verkrijging van coupure C 1099. Woensdag is de afdeling Rentegevende Eigendommen begonnen met het besproeien van de braakliggende grasvelden in de binnenstad met een verUelgingsmiddel, dat hef onkruid vernietigt en het gras beier doet groeien. Het werk wordt uitgevoerd door zogenaamde broodspToeierSy d.w.z. mensen, die als beroep landen en akkers be sproeien. Het verdelgingsmiddel is schadelijk voor klein vee en' kleine dieren en het is daarom niet aan te raden in de loop van de eerstvolgende drie weken in de binnenstad gras voor de konijnen te snijden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3