1 hé22«" STAÜSNIEUWS 58 Planning in een vrije maatschappij r~ Biljarters vierden 1ste lustrum Sehiedamse district Ju bileum wedstrijden tegen Antwerpen AGENDA ÉM1.L Dankdienst voor een kwart eeuw Wijk II DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Burgerlijke Stand Doeltreffende organisatie van het economische leven een van de grote problemen van deze tijd Dans en ballet; ook 'n kwestie van mentaliteit. Prachtig werk van Scapino Bevattelijk boek van prof. Zweig Gemeente koopt de Roltirdamse Schouivburg a contant Maajidag 9 Mei 194-9 Een gezellige drukte heerste er Zaterdagmiddag in het intieme bo- ^enaaaitje van Beyersbcrgen, waar 5?,. ö'®trECt Schiedam van de Ned. öilipribond de herdenking van het eerste !ustr\sra inzette met een druk ke receptie. Over belangstelling was niet te klagen, want er was nauwelijks ruimte genoeg om alle oezoekcrs te bergën. Niet alleen vrienden en kennissen uit de wereld van het groene laken waren er. Zo jager- wjj o.a. ook wethouder p, B. M. Alberts, vergezeld van de heer A. van Scrne, de secretaris van de Gem. Syortcornmissie, en S.B.L.O, In1 een toespraak namens het lustrum-comité herinnerde de heer J. van Dam nog eens aan de critiek. cue men van vele zijden had moe ten on^rvinden, toen vijf jaar ge leden Schiedam. Vlaardingen, en Maassluis op eigen benen gingen staan met steun van het Rotter damse district. Dertig aangesloten verenigingen getuigen thans van de gïote bloei van dat kleini district. Het active disErictbestuur met de ne;r H. van Kersen aan het hoofd en. de heten E. Hekman. F. van der Velden. De Simons. W. Hulsman en C. van Dijk in het gevolg werd als dank voor hun vole werk door de. heer yan Dam de zilveren district medaille opgespeld. Het geschenk van het lustrumcomité waren twee prachtige telbnrden. De lustrumviering hield ook een ontmoeting tussen biljarters uit Antwerpen en Schiedam in en na tuurlijk ontbraken de Zuidelijke een bezoek aan Daalmeijer en Da niël Visser hadden gebracht, ook niet op deza receptie. Een hunner, 1 de heer E. Goede me, sprak van de bewondering, die men in Antwer pen heeft voor de fantastische groei van het bïljaxtdistxict Schiedam en haakte er ïegelijkeiijd nog zijn vreugde aan vast over de gelegen heid, die door de stedenontmoeting ook aan spelers van minder groot kaliber wordt gegeven om op inter nationaal gebied hun krachten te meten. De tweede voorzitter van de Ned- Biljartbond, de heer M. Spetter, was ervan overtuigd, dat Schiedam in staat is. een van krachtigste en mooiste, meest eensgezinde disttic- ten van de N,B.B, kan worden. Dit zelfde vertrouwen in de toekomst van het district Schiedam sprak wel uit de woorden van de heer W. Eeuwdijk. voorzitter van het gewest „Het Westen". Hij kondigde de dis trictwedstrijden aan, .die dit jaar op 12 en 13 Juni in Schiedam zullen worden gehouden. Een tragische gebeurtenis op deze, voor de Sehiedamse biljarters zo heugelijke dag was hét verscheiden in Den Haag van de bekende heer Niehof. Voor faem werden staande door de aanwezigen enkele ogen blikken stilte in acht genomen. Nadat de heer S. van Musscher namens Rotterdam nog het woord tot het jubilerende pleegkind had gericht, was liet de beurt aan de mensen uit Maassluis en Vlaardin gen. Centralisatie aan de Maasmond wil nog wel eens reden tot meppe ren geven, maar het schijnt, dat men van dit euvel bij het biljartdistrict wernig hinder ondervindt. De heer J. Smit, beter bekend als „Ome Jan" en de heer J. Barendregt. waren een en al lof over het gevoerde beleid. Het was al bijna vijf uur, toen voorzitter van Kersen eindelijk aan zijn dankwoord toekwam. En deel van de, hulde, aan hét bestuur toe gezwaaid, wentelde hij terecht af op de schouders van het eerste bestuur waarin ook de heren J. van Duyl. J. van Dam en Th. Vitscher zitting hadden. Tijdens wedstrijden van de universiteit van Zuid-Californie vestigde de Amerikaan Mei Pattern een nieuw wereld-record op de 220 yards. Hij legde de afstand af in 20.2 sec., hetgeen een verbete ring van 1/30 sec. betekent van het oude record, dat sedert 25 Mei 1935 op naam stond van Jesse Owens en 4 Juni 1948 door Lloyd la Beach (Panama) werd geëve naard, Advertentie LM. Toneel: 12 Mei. Passage-theater, 8 uur: Kunstkring. Amst. Toneel "met „De Lindeboom". Filrus: Passage-bioscoop: Da. 2. 7. 9.30, Za. en Zo. 1.45. 7, en 9.30 uur: De witte klippen van Dover <14 jaar). Monopol e: Da. 2. 7, 9. Za. 2, 5. 7, 9, Zo. 3, 7, 9 u: „Canion Pas sage" <14 j.). Sport: 9—14 Mei Passage-theater. 7 u: Biljartwedstrijden t.g.v. Ie lus trum district Schiedam N-B.B. R.K. weeshuis bestond 175 jaar Ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van het R.K. Weeshuis aan de Hoogstraat was er Zondag een receptie, die door zeer velen is be zocht. Namens het gemeentebesuur kwamen burgemeester Peek en wethouder mr. P. van Bochove de felicitaties overbrengen. Deken Reynen was er mede als bisschop pelijk commissaris. Onder de aan wezigen bevonden zich verder o.a. de heer Ritsma van Eek, directeur van het Weeshuis der Hervormden en de oud-voorzitter van de K,K. Volksbond, de heer Th. Mouweos. Namens het collego van collectanten „Uit liefde tot de wezen" is het be stuur van het weeshuis een kapitaal aangeboden, waarvan de baten in bijzondere gevallen kunnen worden aangewend. Niet alleen de receptie getuigde Zendag van het grote feest. In de ochtenduren was er een 3- Mis in de kerk aan de Lange Haven, opge dragen. door pastoor A. Oorsprong, rector van het weeshuis en 's mid dags hebben de kinderen uit het te huis feest gevierd i"- Musis Sacrum. Korfbalclub Succes had weinig succes Het-eerste twaalftal van Succes is de tweede ronde in de strijd om de Zilveren Nieuws van de Dag-bal niet doorgekomen. Van een sterke combinatie van Ons Eibernest werd met 3—1 verloren. In de nacompe- titie van de RKB verloor Succes 2 met 42 van Sperwers 2. Ook de juniores kwamen in actie en wel op seriewedstrijden in Botterdam. Hoewel aardige resultaten geboekt werden kon de Succesjeugd het echter niet tot een prijs brengen. Nationale Reserve Vorige week publiceerde wij een bericht betreffende de aanmelding voor de Nationale Reserve- In dit bericht was o.a, vermeld, dat de op gaven als deelnemer hieraan, kon den geschieden bij het Bureau Mi litaire Zaken in de Nieuwstraat. Naar men ons thans mededeelt, is dit gewijzigd in Hoofdbureau van Politie, U Nieuwstraat 53. Men kan hier terecht van 9—12 en van 2—5 uur* kerknieuws Blijkens een bericht in de Her vormde Zondagsbode .ral ds. J. Gras uit Beilen omstreeks half Juni zijn intrede in Schiedam doen. Er wordt ons zo dikwijls ge vraagd: „Waarom niet eens een spéciale aanbieding voor de buitenklanten?" Opgelet, daar heeft U hem. Knotten wol, geen gewone wol, maar de beste Zwitserse jaeger-wo I, ééndraads, ideaal voor onderkfeding, wol die veert en springt, wol die kenners (er» buitenmensen Hebben er kijk op) kunnen waarderen. Dinsdag 9 uur begint de speciale verkoop van deze prima Zwitser se wol en U koopt ze dan per knot van 100 gram voor In de Westerkerk is Zondag avond een dankdienst gehouden ter gelegenheid van het' 25-jarfe bestaan van Wijk 2 van de Ned. fïerv. Gemeente. De dienst, waar in ds. Cazemier voorging, werd ook bijgewoond door het Moderamen van de kerkeraad, t.w. ds. Jansen, voorzitter en de heer Knoppert, scriba .De heer S. Bijl was er als voorzitter der Ouderlingen en de heer p. v. d. Vlies voor de diake nen. Namens de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk in Schiedam heeft ds, Jansen een dankwoord tot Wijk 2 gesproken en in een bede God gevraagd de arbeid in de wijk ten behoeve der Kerk te zegenen en te gebruiken. Ds. Cazemier zeïde o.m.: „Deze dienst is eigenlijk niet een herden ken maar een danken en toch zijn deze woorden niet te scheiden. On willekeurig denken wij aan dank aan de initiatiefnemers, die deden wat eigenlijk des Kerks was. Ten tweede aan de volhardenden die volhielden om de wijk in stand te houden. Ten derde aan hen die ijverden en ten slotte aan zjj die de verantivoordelykheid wilde aanvaarden. De wijk vereniging heeft een dienende taak voor de Kerk. Toch hoopte spreker dat de Wijk vereniging geen 50 jaar zal bestaan, maar dat er zal komen een Wijkkerkeraad, >vant hier moet de Kerk overnemer, wat de I taak van de Kerkeraad is. Dit zal haar grootste vreugde moeten zijn. Maar, zegt spreker, als wij wil len danken, is dit toch pas goed als wjj Hem danken die al deze mensen en dingen schonk. God moeten wij danken dat Hij de Wijkvp.reniging wil gebruiken in zijn dienst. Hem komt toe de e$r en de dankzegging." 78. Terwijl Rob bene- dendeks aan de accu zit te prutsen, doemt Plot seling een klein stoom schip uit de nevel op. Voorop staat een ma troos met geregelde tus senpozen de bel te lui den; de stoomfluit laat eveneens onophoudelijk haar onheilspellend ge loei horen. Rob is nog druk bezig* met do.accu, maar opeens hoort hij de misisignalen van bet naderende schip. Hij springt verschrikt over eind en is met twee, drie sprongen aan dek. Te laat! Voor hem doemt da boeg van een schip op, hij hoort wordt geramd en lek slaat. Het stoomschip schip maakt zware slagzij. Betekent dit het verwarde kreten van de matrozen aan boord, is alweer in de mist verdwenen, maar de einde van Rab'<; trouwe zeilschip* Ach het cian dreunt het stoamschip met een hevige „Vrijheid II" is er slecht aan toe. HM water s 'f" 2e"scn'P- Acn. het slag tegen de „Vrijheid II," die midscheeps stroomt met kracht naar binnen en het ziet er weJ naar Ul Advertentie IJVf. U-MATHENESSEfïLAAN (DUKZICHT)-J Schiedam verstevigde zij n positie Onze stadgenoten van „Schiedam' willen bewijzen, dat zij nog in de 4e klas thuis horen. Het was giste ren de oprichtingsdatum, de 41ste verjaardag 'van „de jongens van van Digk"^ dus was de 23. zege op V.D.S. dubbel welkom. Cadeau heb ben zSj de overwinning echter niet gekregen. In het eerste half uur slaagden de gasten er in een licht overwicht in een doelpunt uit te drukken. Schiedam wist zich echter los te werken en nog vóór de rust de gelijkmaker te fabriceren, toen de V.D,S.-keeper een harde, door Kins genomen vrge schop, in het net zag verdwijnen. In de tweede helft waren de zwart-witten ster ker en zij namen .de leiding, toen na een gevaarlijke aanval de V.D.S.- doelverdediger niet anders kon doen de bal weg te trappen, net tegen het been van de toestormende v. d. Touw (21). Onder grote spanning werd verder gespeeld en toen de scheidsrechter afblies, had Schiedam reden tot juichen. Zes punten uit drie wedstrijden - een mooi succes voor onze stadgenoten. h.b.s. Overtrof zichzelf In een goed gespeelde wedstrijd sloeg H.B.S. Zaterdag het sterke R.V.V.H. met 31. De kampioenen leden dit seizoen nog niet zo'n grote nederlaag. Voor H.BJ5. was het een waardig besluit van het competitie-seizoen. H.B.S. 3 had de moeilijke opgaaf, om het sterke G.T.B. 2 partij te geven. G.T.B. 2 heeft flinke over winningen op zijn naam staan, zo als 20—0, 150 en 100, doch nu moest het toch in H.B.S. 3 de meer dere erkennen en H.B.S. 3 won'dan ook met .3—1. H.V.O. 2H.B.S. 2 werd 3—1 en Vlaardingen 3—H.B.S. 4 3—2. Geboren: Pieter H., z. v. P. H. Kreischer en E. M. Vollemans; Anna M., d. v, W. L, Peters en C. A. M. Stolk; Franciscus M. C,, z. v. P. M. v. Gerven en J. M. Huiskens. Overleden: P. v. Lapik, 81 j.t weduwe van J. v. Pelt, INWIJDING NIEUWE KERKKLOK De nieuwe klok van de Evang. Lutherse kerk. die ten geschenke werd ontvangen van de Evangeli sche kerk in Noorwegen is Zondag met een wijdingsdienst in gebruik genomen. Onder het gehoor van ds. J. van Leeuwen, die sprak naar aanleiding van spreuken 18 hoofdstuk 1 vers 10, bevonden, zich o.a. wethouder H. v. d. Kraan, dc gemeentesecreta ris mr. N. J. Post en mr. dr. Ir. van Praag, de directeur van de gemeen telijke woningdienst. Ook de predi kant van de Noorse zeemanskerk in Rotterdam heeft nog het woord gevoerd. VIERDE PRIJS E. H. B. O. Bij de E.H.B.O.-wedstrijden, die Zaterdag in Dordrecht werden ge houden en waaraan een honderdtal ploegen deelnamen, heeft de Sehie damse E.H,B.O.-afdeImg de 4e prijs weten te behalen. ROTTERDAM Tien kleine negertjes nu door amateurs Agatha Christie's toneelbewerking van haar bekende roman. „Tien kleine negertjes" zagen we te Rot terdam reeds door het Residentie Toneel. Wanneer rnen daarna de opvoering van hetzelfde stuk door een amateurgezelschap bijwoont, zoals Zaterdagavond in Palace het geval was, kan het bijna niet an ders, of de eerste indruk moet die van een lichte teleurstelling zijn, al mag men natuurlijk beroeps- en amateurtoneel nooit vergelijken. Men moet de durf van „Kunst na den Arbeid" bewonderen om een stuk te brengen, dat aan spelers en regisseur zulke hoge eisen stelt, als hier het geval is. Want alle figuren zijn „types" tot en met. Over het algemeen waren de medewerwers van „Kunst na den Arbeid" er wel in geslaagd deze typering door te voeren. Hinderlijk was echter het gebrek aan rolkennïs, waardoor meermalen hiaten in de tekst ont stonden. De beste indruk maakten mevrouw R. Weber-van Seventer' en de heer Chr. Vervoort Het tal rijke publiek, waaronder zich weer een aantal oorlogsinvaliden bevond, beloonde de spelers met een .uit bundig applaus. Wil er hier in Nederland zoiets als „ballet" komen, dan is het niet alleen nodig, dat daarvoor de ge schikte mensen, de juiste scholing en de aanzienlijke middelen, dat wil dus zeggen: de directe factoren, die het gedijen van dat ballet bepalen, aanwezig zjjn. Want het gaat btj de danskunst hier en elders toch wel in bijzonder sterke mate om het milieu en de mentaliteit, die op de dans- en balletkunst ingesteld moe ten zfc'n. Om het inzicht in het wezen van dc dans en om het open staan voor de mogelijkheden ervan en de experimenten ermee. En dat is natuurlijk niet de zaak alleen van de weinigen, die zich ge drongen voelen te dansen en van de heel weinigen, die daartoe geroepen zijn. Dat is minstens evengoed de zaak van de velen aan de donkere zijde van 't voetlicht, van hen, die alleen maar heel in t' algemeen het bewustzijn hebben getuige te zijn van een natuurlijke kunst uiting in beweging, rhythm e, ex pressie, kleur en nog enige andere dingen. Dit zijn geen nieuwe feiten. Maar Zaterdag werden wij er door twee geheel verschillende dansuitvaerin- gen weer eens als het ware met de neus bovenop gedrukt. In Luxor gaf de voortreffelijke Scapino-ballet- groep voor de Rotterdamse lagere schooljeugd de balletten „Jan Klaas Ben op reis" en „De Gouden Zwaan". Ongeveer tienduizend kin deren zien deze week op tien voor stellingen danskunst van hoog ge halte, paedagogisch goed verant woord en bovendien in een aankle ding, waar werkelijk niets aan man keert. Wat Scapino doet om de op groeiende generatie met ballet ver trouwd te maken, kan niet hoog ge noeg worden aangeslagen. „Jan Klaassen op. reis" is weer zo'n bal let, dat de jeugd volkomen kan boel- - Gratie van het paard Een man-in-uniform blies op een trompet een soort fanfare en on middellijk draafden zestien paar den met hun berijders en berijd sters de manége binnen. Het was een bijzonder aardig gezicht, hen een gevarieerde caroussei te zien uitvoeren en zij moesten keer op keer, wanneer zij front maakten voor de talrijke toeschouwers, een daverend applaus incasseren. Het was een uitgebreid programma. Bij de prestaties van de heer M. J. v. Leeuwen op Moonlight en van mej. A. de Bruin op Jelly leerden wij pas beseffen, wat het wil zeggen, dat „man en paard één" zijn en ook tijdens de presaties'der-beide jong ste deelneemsters kon men zien, hoe feilloos een paard de „bevelen" van zijn berijder (ster) opvolgt, wanneer het met zachte hand ge leid wordt, „Manoeuvre la Flèche Roumaine" was Frans voor een Röemeens nummer met een. Rus sisch tintje - uit de ezarentljd wel te verstaan. err „Voltige", waarin zes gespierde jongemannen hun Wild-Westlusten botvierden, deed menigeen de adem inhouden. Dit alles kreeg men Zaterdag avond te zien in de Manége Htlle- gersberg. Het was een bijzonder ge slaagd ruiterfeest! De tweede dag van het artsencongres Veertien Nederlandse en buiten landse medici hebben Zaterdag, op de tweede cn laatste dag van het jubileumcongres van de afdeling Rotterdam en omstreken van de Ned, Mij. tot Bevordering der Ge neeskunst voordrachten gehouden over actuele medische problemen. De dames der deelnemers bezoch ten in de morgenuren het Museum Boymans of maakten een rondvaart door de havens, 's Middags zagen zij in „Lommerrijk" een modeshow o.I.v. Ina v. d. Beugel. De dag werd besloten met een diner en bal in het Beursgebouw, waarbij de voor drachtskunstenares Georgette Ha- gedoorn optrad. Oud-militairen van 2-15 G.B., dat voor een groot deel uit Rotterdam mers bestond, brachten op Zondag 8 Mei te Boxmeer een posthume hulde aan 7 kameraden, die in de Meidagen van 1940 aan de Maas gesneuveld zijn. Behalve het reu-, nisteneomité waren aanwezig de oud-commandant, majoor Van Hou- weninge, terwijl het woord gevoerd werd door vertegenwoordigers uit burgerlijke -en geestelijke haringen en door een van de ouders van de gesneuvelde militairen. De plech- tigheid werd besloten met een hands nog- niet de goede cicerone, j kranslegging. en, omdat het een heel aardig ver baaltje vertelt, maar tegelijk opge bouwd Js uit situaties, die zich bui tengewoon goed voor dans lenen: een stierengevecht, een Oosters pa leis, een oerwoud-scène. Dit ballet is nog maar enkele maanden oud, maar Zaterdag beleefde 't al z'n 50ste uitvoering; namens de Gem. Kunstcommissie voor de jeugd me moreerde de heer Reitsma dit feit met een kort. woord en bloemen. Het programma was ook eigen lijk heel in het kort de geschiedenis van Scapino, want behalve de laat ste aanwinst (Jan Klaassen) gaf het ook het eerste werk, waar de groep zich een paar jaar geleden mee heeft voorgesteld: het sprookje van De Gouden Zwaan. Het is niet zo onderhoudend als het eerstge noemde ballet, maar Hans Snoek is er in haar choreografie toch in ge slaagd een heel gaaf en wisselend dansbeeld op te roepen. School-debuut in Ons Huis De tweede dansuitvoering, die we zagen, was "s avonds in Ons Huls; het debuut van de school voor rhythmiacbe gymnastiek en dans van Joke van Digk. Ook hier veel belangstelling en niet uitsluitend op grond van familie- of andere vriend schappelijke betrekkingen met de uitvoerenden. Op zichzelf dus een verheugend verschijnsel, deze goed gevulde zaal. Mits men* zich maar goed bewust was, dat, wat hier ver toond werd, nog maar in heel kleine maat kinderschoenen stond en geen pretenties wilde of kon hebben, dat de danskunst er lang niet altijd aan te pas kwam en dat er hier -in tegenstelling tot Scapino nog maar'weinig- „achter stond". Zolang men daar maar goed aan dacht, kon men met genoegen kijken naar al die kleuters, jonge en oudere meis jes, die het tenslotte toch ook weer gewaagd hebben. Maar als het aan komt op het aankweken van die begrips- en belangstellingssfeer voor dans, waar we hierboven over spraken, Itfkt deze school voors- ONTEGENZEGLIJK is het vraagstuk van de doeltreffende organisatie van het economisch leven een van de grote problemen van het huidige tijdsgewricht. Er zijn tijden geweest, waarin dit vraagstuk niet bestond; men vertrouwde op de doeltreffendheid van de organisatie, zoals deze a.h.w. vanzelf tot stand kwam, wanneer een leder zijn eigen belang in de econo mische Sfeer nastreefde. Men aanvaardde niet slechts de spontaan ontstane organisatie van voortbrenging en verbruik, maar men was er bovendien van overtuigd, dat deze organisatie aan de hoogste eisen voldeed, die men daaraan stellen kan, dat zjj er nl. toe bijdraagt de welvaartsvoorziening zo groot mogelijk te doen zijn. Dit geloof in de harmonie van belangen is thans bij de meesten in de wortel .aangetast, en daarmede werd de organisatie van de volkshuishouding een economisch en politiek probleem. de vrijheid, die onder een overigens economisch voortreffelijk stelsel, de mens geboden wordt, zo miniem is, dat deswege dit stelsel uit hoofde van aantasting van de merselijke waardigheid. een levensbeschou welijk criterium dus onverbidde lijk afgewezen dient te worden. Nauwgezette studie van nndere eco nomische stelsels, zoals deze zich in de praktijk in het jongste verleden en veel vroeger hebben voorgedaan, kan ons op weg helpen de be oordeling van wat thans gedaan moet worden. Het is niet zo, dat mén vrijelijk een luilekkerland zou kun nen scheppen, wanneer allen van goede wille zijn, zcals sommige ille gale geschriften uit de bezettings tijd de léék zouden doen vermoe den, Er zijn maar een beperkt aan tal mogelijkheden van Overheids bemoeienis met het economisch le- De voortgeschreden economlsch- theoretische analyse heeft geleerd, dat de voorwaarden thans zéker niet aanwezig zijn, waaraan voldaan moet zijn, wil zo'n spontaan ge groeide ordening doeltreffend wer ken, terwijl er zelfs gegronde twij fel bestaat of deze voorwaarden in vroeger- tijden wel altijd zo vol maakt aanwezig waren, als men toentertijd althans in theorie dacht. In elk geval zijn tal van vroeger nog veranderlijke economische grootheden tegenwoordig verstard, waardoor het „natuurlijke" aanpas singsvermogen van de volkshuis houding aan de steeds wijzigende omstandigheden niet krachtig ge noeg is. Zo blijken bijv. de lonm zich in een modem ontwikkelde volkshouding moeizaam, traag en maai ten dele aan te passen, wan neer de omstandigheden meebren gen, dat zij dalen moeten om het economisch evenwicht te herstellen. De ontwikkeling van de techniek en de opkomst van de réclamé rie pen monopolistische tendenties in het leven, die aan de n-u»,»n hun aanpassingsvermogen ontnamen. Vele prijzen verstarden, men denke aan die van de merkartike len en het gevolg is, dat het eco nomische proces dikwijls stagneert, wanneer er ergens een kleine of grote wijziging in de omstandighe den optreedt Kortom, het is in de praktijk gebleken en theoretisch bewezen, dat wanneer thans in het economisch leven het evenwicht door de een of andere oorzaak ern stig verstoord wordt, het „vrije spel dér maatschappelijke krachten'' niet altijd in staat blijkt zelf het even wicht weer te herstellen. Het zgn. „automatische" evenwichtsherstel blijft in gebreke, of werkt zo lang zaam, dat belangrijke sectoren van de volkshuishouding instorten, al vorens het evenwicht weer bereikt Niet afzijdig Een .Jaat-maar-waaien"-politiek van-de Overheid bestendigt, zo niet vergroot de onevenwichtigheid met alle daaraan vérbanden catastropha- le gevolgen voor de welvaart in het algemeen en voor die van bepaal de groepen, men denka aan de werklozen wel zeer in het bij zonder. Terzijde' gelaten of er in feite in de huidige maatschappij een harmonie van belangen bestaat, Staat het als een paal boven watér, dat bij een' bestendiging van een scheef gegroeideeconomie de be langenconflicten zich ophopen. Staat- en maatschappij structuur worden ondergraven en weinig is nodig om een algehele ineenstorting te bewerkstellingen. Dit houdt in dat de Overheid zich niet afzijdig mag houden en daarmede is meteen het vraagstuk aan de orde, hoe de Overheid in dat vrije spel der maat schappelijke krachten moet ingrij pen. Dit vraagstuk is thans van ogen blikkelijk belang. Gedurende de oorlog werd in alle landen met in spanning van aller kracht de volks huishouding gericht op het oorlogs doel/wat voor de economische sfeer betekent, dat primair gesteld werd de productie van een zo groot mo gelijks hoeveelheid geweld; de be zette gebieden werden dienstbaar gemaakt aan dit zelfde oogmerk, zij het dan ten behoeve van de over weldiger. De abnormale schaarste leidde ertoe, dat toen door de wa penstilstand dit doel aan de oor logshuishoudingen plotseling ont viel, een groot deel van deze organi satie -eerst geleidelijk afgebroken kon worden. Thans nadert deze phase baar einde en gelijktijdig wordt naar de mate waarin dit af braakproces vordert, een nieuwe vredeshuishouding opgebouwd, wel ke beginselen aan deze nieuwe volkshuishoudingen ten grondslag moeten liggen, is een probleem niet alleen van economische maar ook van levensbeschouwelijke aard. He laas is het ondoenlijk om hierbij als een chemicus in een. laborato rium eerst op kleine schaal te ex perimenteren: de ervaringen, die men op zou kunnen doen bij een proefneming op een dorpsgemeen schap leren niets omtrent dé gevol gen voor een volksgemeenschap. Slechts abstracte studie, het door denken van de gevolgen, kan hier enige uitkomst bieden, want voor een verantwoorde politiek is nodig, dat men zich bij voorbaat zoveel mogelijk rekenschap geeft van de gevolgen van de te nemen beslissin gen. Vele aspecten Zoals reeds betoogd werd. is de inrichting van staat cn maatschap pij niet uitsluitend, een économisch probleem, al zal de in vele tiental len jaren vergaarde -economisch- theoretische kennis hierbij niet ge mist kunnen worden. Het econo misch aspect is slechts een van de vele aspecten, zij het dan ook een uiterst belangrijk aspect van dit vraagstuk. Het kan bijv. blijken, dat door H. J. D. Dieters, ec. drs. ven, al bieden' de mengvormen hier van een zeer groot aantal varianten. Voorts is de maatschappelijke ontwikkeling maar zeer ten dele bewust te beheersen, zowel binnens lands als met betrekking tot de in vloeden, die het onmisbare contact met het buitenland altijd op de bin nenlandse verhoudingen uitoefenen. Hier rijzen tal van zeer ingewikkel de problemen. We mogen ons gelukkig prijzen, dat kortgeleden ben Oosthoek's uit geversmaatschappij eën vertaling onder dé titel „Planning in een vrije maatschappij" verscheen van een studie van de vroegere Krakause hoogleraar in de economie, Prof. Ferdynand Zweig (Engelse titel: Planning in free societies, 1ste druk Londen 1942). In een land, waar de volksvertegenwoordiging medebe- slist over de economische politiek, is het van het grootste gewicht, dat in ruime kring belangstelling wordt gewekt voor de urgente pro blemen. van staat en maatschappij. Een boek als het onderhavige, ge schreven in een voor de leek bevat telijke taal, komt ruimschoots aan deze böhoefte tegemoet. Zoals reeds in het bovenstaande gepoogd werd duidelijk te maken, gaat het hier om veel meer dan uitsluitend een economisch-pplitiek vraagstuk. Prof. Zweig blijft als econoom terecht niet stilstaan bij het economisch aspect. Dg schr, opent zijn beschouwin gen met een hoofdstuk over het we zen van een economisch plan, ver volgens bespreekt hij de drijfkrach ten ach tér het plan en de doelein den en machtsmiddelen, die de Overheid daarbij ten dienste staan. Voorts bespreekt hij de praktijk van de econumie-voIgcn5-plan, vraagt h<j zich af waar deze het meest op haar plaats ls, in geïndustriali seerde of - in achterlijke streken en bespreekt daarna ce problema tiek van het zelfbestuur en tenslotte de gevolgen en voorwaarden van planning. Theorie en y raktijk Prof. Zweig geeft bij élk onder werp een mengeling van theoreti sche opmerkingen en critische be schouwingen van de praktijk der planning. De ervaringen opgedaan met de New-Deal-politiek van Roo sevelt, met hetTennessee Vallei- beheer, met de nationaal-socialisti- sehe cn fascistische ordening, met de Sovjet-economie en zjjn Waar schijnlijk persoonlijke ervaringen in Centraal-Polen dienen voortdu rend tot staving van het betoogde. Inzonderheid deze veelvuldige ver wijzingen naar de praktijk maken hét boek voor de ontwikkelde leek. die doorgaans wars is van^ abstracte theorie, leerzaam en boeiend. De meer economisch-geschoolde vindt er een waardevolle, soms wel iets te uitvoerige beschrijving van de prak tijk der planning in; hij zou waar schijnlijk een iets grotere male van abstractie, waardoor de grote lijnen cn beginselbesJissingen meer tot hun récht komen, als behandelingsme thode meer op prijs stellen. Teleur stellend is in ieder geval, dat de schrijver minder aandacht besteedt aan het klemmende vraagstuk van de verenigbaarheid van planning en individuele vryheid, dan de titel doet vermoeders. De schrijver is erin geslaagd het vraagstuk van de planning als zo danig aan de orde te stellen; een uitputtende behandeling van dit veelomvattende onderwerp is in een. ruimte van 260 bladztfden niet te vérwaclften, nog terzijde gelaten of dit van welke schrijver ook ver wacht kan worden. Prof. Zweig ver heelt zijn eigen standpunt niet. Tal van verstrooide opmerkingen ma ken duidelijk, dat hij de geheel vrije economie absoluut .verwerpt, maar tonen tevens en terecht aan, dat OverheidsleidSng ontzaglijke problemen oproept, waarvoor nog geen oplossing is gevonden. Zijn critische instelling ten opzichte van de geléïde economie maakt het boek waardevol voor de belangstellende leek. Deze kan eruit leren, dat ge leide economie de wereld nog voor geheel andere moeilijkheden plaatst dan de dagelijkse last, die zij de particuliere ondernemer, zakenman en consument veroorzaakt „Wij le ren dé gevaren waarvoor wij komen, te staan kennen" zegt de heer van de Woestijne in zijn voorwoord voor de Nederlandse uitgave. Juist ook hierom verdient hel boek een aan beveling. Helaaa kan de vertaling niet altijd fraai worden genoemd. Reeds tijdens de bouw van de noodschouwburg aan de Aert van Nesstraat werd bij raadsbesluit van 8 Augustus 1946 de aanbieding van de schouwburg door de Stichting „Het Rotterdamsch Tooneel" aan de gemeente Rotterdam aanvaard. De gemeente zou de lasten en de risico van de verdere afbouw van de schouwburg op zich nemen. Daarbij werd uitgegaan van het door het miinsterie van financiën via de Stichting „Botterdam 1940" aan de Stichting „Het Rotterdamsch Tooneel" verstrekte crediet van één milliocn gulden, af te lossen in 50 jaar. Later werd het crediet, waar van tot heden f 925,000 is opgeno men, met goedkeuring van de mi nister van financiën ten name van de gemeente Rotterdam gesteld. De nieuwe rente-voorwaarden, die aan dit crediet werden verbonden, ma ken het voor de gemeente evenwel Twee landscliouwschuren afgebrand De Rïjsdïjk, op de grens van Rot terdam en Rhoon, werd vannacht over grote afstand verlicht door een uitslaande brand in twee land- bouwschuxen van de heer A. v. d. Heuvel aan de Rijsdijk 303. De brand waa omstreeks half één door onbekendeoorzaak uitgebroken. Van twee zijden kwam de brand weer op het hoog oplaaiende vuur af, dat niet alleen de inhoud van de schuren, maar ook het aangren zende woonhuis bedreigde. Met drie stralen van autospuit vijf en twee van de post Pemis werd het vuur aangepakt. Personeel van gereed schapswagen 1 verleende assisten tie en na drie kwartier zwoegen hadden de spuitgasten het vuur on der de knie. Al gingen" de beide schuren met haar inhoud van ge reedschappen, werktuigen, veevoe der, aardappels en uien geheel ver loren, het aangrenzende woonhuis bleef gelukkig behouden. De heer v. d. Heuvel was verzekerd. aantrekkelijker, de jaarlijkse aflos sing met betaling van 2 tot 4 rente, te vervangen door een beta ling ineens. Na bespreking met de minister, verklaarde deze zich tenslotte be reid, genoegen te nemen met een betaling van f 801.000 ineens of f 124.000 minder dan het door het Rijk geleende bedrag van f 925.000. Gevoegelijk zou. men dit korting- wegens-contante-betaling kunnen noemen. De verdere afwikkeling is aldus gedacht, dat de gemeente Rotter dam, ter ontlasting van de Stichting „Het Rotterdamsch. Tooneel", aan de Stichting „Rotterdam 1940", het nominale bedrag van het crediet ad f 925.000 aflost en dat de Staat aan 'de gemeente het door het Rijk te nemen verlies ad f 124.000 uitkeert, in twee termijnen van f 60.000 in eens en f 64.000, wanneer de begro ting van financiën voor 1950 is vast gesteld, B. en W. stellen de raad voor, zich met bovengenoemd voorstel te verenigen. Reünie Grenadiers Grenadiars en oud-grenadiers zijn Zondag Jn Den Efaag tezamen geweest om hun gevallen krijgsmakkers te her denken en 'otide vriendschapsbanden op een reünie te verstevigen. Op de algemene -begraafplaats aan de Kerkhoflaan werd aan de voet van het monument voor gevallen grenadiers een krans gelegd door de reserve .-luitenant kolonel jhr. T. "W. M. van Grotenhuls van Qnsteln als oudste Jn leven zijnde hoofd-offleier van het stamregiment in 1640. In een korte toespraak herdacht hij de grenadiers, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 zijn gesneuveld cn ook degenen, die bij het vervullen van hun taak in Indonesië het leven verloren. Pater van Veghcl. aalmoezenier van het stamregiment In 1940 en de garnlzoens- veldprediker van Den Haag, ds. Van der Meat de Walcheren, voerden eveneens het woord. Ongeveer driehonderd per sonen waren bij deze kranslegging tegenwoordig, waaronder de Staats secretaris van Oorlog, mr. W. H, Focke- ma Andreae en luitenant kolonel R. van Holthoon, commandant van het garde- regiment grenadiers. Na het zingen van het Wilhelmus be- sjoot een défilé langs de graven en het monument deze plechtigheid, waaraan de Koninklijk Militaire Kapel een muzi kale omlijsting gaf- Velen begaven zich hierna naar de Cadi-club in de Veene- straat. waar de reünisten gezamenlijk de lunch gebruikten. In de. middag wer- rfev» enkele films gedraald.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2