RefCe*, 1! STADSNIEUWS Gerrit Schulte toont zich oranietrui waardig Rennerskaravaan door wind en plensbuien nm Mr. Kesper op bezoek in Schiedam Politie demonstreerde kannen bij ongeval en inbraak AGENDA de a vontijhen van kapitein rob Het monument voor hen, die vielen J2\ Vroom Dreesmannl PMitiececkUt 2 Dinsdag 10 Mei 1949 Maandagochtend arriveerde even na kwart over elf bij het hoofdbu reau van politie aan de Lange Nieuwstraat ae Commissaris der Koningin m Zuid-Holland, mr. Kesper, die zich eens op de hoogte kwam stellen van de stand van zaken bij het Schiedamse politie- apparaat. Burgemeester Peek was ter verwelkoming aanwezig. Zowel de inwendige als uitwen dige organisatie werden op hun doelmatigheid gepeild en zo kon het gebeuren, dat in de middaguren op de hoek van Vismarkt en Wal- Vissteeg een auto-ongeval geënsce neerd was door de recherche, die een. zo bedriegelyke echtheid ^er- toonde, dat het kon gebeuren, dat de mensen, die overal by zijn, zich ook hier met alle interesse op hun „prooi" wierpen en vol belangstel ling aanschouwden, hoe de zwaar gewonde motorrijder op de bran card weid gelegd en heel voorzich tig een plaatsje in de met de politie gealarmeerde auto van de G.G.D. kreeg- Hoe het allemaal in zijn werk was gegaan? Eigenlijk net als het zo vaak voorkomt. Twee beschon ken mannen tartten met een gesto len auto alle regels van het ver keer en op de hoek van de Vis markt rijden zij een motorrijder aan, die een gebroken heen oploopt. „Mevrouw, U mag niet doorlopen," maande een heuse agent een dame, die zich met alle geweld naar de plaats wou begeven, waar de slachtofferende rechercheur zijn plicht deed en deed of-t-ie in kat zwijm lag. „Is er dan wel E,HJB,0. bij?" wilde de juffrouw graag we ten, maar de agent bleek een com plete bruut, want tot ontzetting van de hulpvaardige juffrouw greep hij he slachtoffer met forse hand in zijn leren jas om hem even op te hijsen en aldus een auto gelegen heid te geven te passeren. De poli- tie-auto was het toen nog niet, maar deze liet niet zo lang op zich wach ten. Even nadat de auto's waren gekomen, welke mr. Kesper en zijn gevolg, mr. Peek, commissaris Van Veen en hoofdinspecteur Kloese- man brachten, kon het spel ten volle beginnen. Het werd 'n reuzen succes, dat zichzelf overtrof, want de juffrouw was niet de enige, die zich vergaapte aan het slachtoffer en de dronken mannen, die al lal lende uit het autootje, merk Derk de Vries, kwamen stappen. De autoriteiten kregen hier een alles- De poHtie iras paraat. zins realistisch ongeval voorgezet, waarbij de politie bewees, dat haar apparaat m staat is snel en doel treffend op te ti eden. Een ere saluut daarbij aan het spel en de regie van de recherche, waarvoor we mets dan bewondering kunnen hebben. Jamroer, dat de gelegen heid voor open aoekjes op de Vis markt zo beperkt was. In het Stedelyk Museum is door de recherche ook gedemonstreerd, hoe een inbraak wordt opgelost en er zyn schietoefeningen gehouden In stad en op bureau heeft mr. Kesper tenslotte nog andere onder delen van het apparaat geïnspec teerd. Toneel: 12 Mei. Passage-theater. 8 uur*. Kunstkring. Amst. Toneel met „De Lindeboom". Films: Passage-bioscoop: Da. 2. 7. 9 30, Za. en Zo. 1.45. 7. en 9.30 uur: De witte klippen van Dover (14 jaar). Monopoie: Da. 2, 7, 9. Za. 2, 5. 7, 9, Zo. 3, 5. 7, 9 u: „Bij de marine (alle leeft Bijeenkomsten: 11 Mei. Musis Sacrum, B uur: Feestavond Smgelkwsrtier. Opv. van „De dorpsdokter". Sport: 914 Mei. Passage-theater, 7 u: Biljartwedstrijden tg.v. Ie lus trum district Schiedam NB-B, 11 Mei. Sporlfondsenbad, 7,30 u*. Diplomazwemmen- EXAMEXS Aan de technische hogeschool te Dekt slaagde voor het candidaats- e exam en voor werktuigkundig in genieur de heer G. C. Mesuse te Schiedam Passage De witte klippen van Dover ofwel de vermoorde onschuld Van het soort verhalen, waarvan de geschiedenis, die de toeschou wer m „De witte klippen van Do ver" wordt voorgezet, er ook een i«, gaan er by wyze 'van spreken dertien in het dozyn. Men kent ze wel, die melo.dramatische sausjes, gereedgemaakt volgens het beken de, beproefde recept. Een ryk meisje, van lagere kom-af na tuurlijk, ontmoet een edelman, die zyn titel in dubbel opzicht blykt i te dragen. Hy is zöóóó goed en j zóóóó schoon, dat zoiets, otnder- wille van het verhaal alleen al niet geert kan gaan. Het wordt dus oor log er. onze held verdwijnt hierin, na eerst nog voor een nakomeling te hebben gezorgd. Ook weer zc'n schat van een jongen sprekend evenbeeld van vader. Die gaat de zelfde weg op, denkt de toeschou wer en krijgt ook nog gelijk, want weer wordt het oorlog en weer houdt zoonlief de eer van huis hoog om cr voor te sterven. Moe der^ blyft achter in het oude huis. Voor wie nog wel eens onder de indruk kan komen van drie-stui versromans, valt er nogal eens een traan weg te pinken, maar wan- neeer ge dat niet kunt, is het een taai geval, vol door en door plat getreden filmpaden. Tot Steun in den Strijd bracht ..Krates" Op het prugramma van de to neeluitvoering. die Tot Steun in der Strijd in het Volksgebouw gaf, stond vermeld, dat „Krates", een tragedie uit het leven van een stroper, in de tegenwoordige tijd speelt m een dorp in Brabant. Dit zal wel in het oorspronkelijke ma nuscript van Joh. van Eekelen hebben gestaan, maar we betwijfe len of het nog actueel is. De ve len, die de zaal bevolkten hebben er zich echter het hoofd niet over gebroken en het "was niet nodig ook, want wanneer een amateur- toneelvereniging in staat is zo het publiek te boeien als hier het ge- va) was. aan moet èn stuk èn spel wel van bijzonder goede kwaliteit zyn. Het laatste was zeker het ge val en dan noemen we in de eerste plaats het spel van mevr. N. Ro denberg—de Vogel, die een volko men aanvaardbare Miet Louwers op het toneeel zette. A, van Ros malen was de door wroeging ge tergde Wout Louwers. Zij werden omringd door de dames H. van Rosmalende Vogel en P, Roden bergde Vogel en de heren P. en •T. Rodenberg, A. Rademakers en H. Geeratz. De zwakste schakel in de keten vormde wel de figuur van pastroor Wïersma, die als 2ie- leherder te weinig overtuigings kracht bezat. Zaterdag a.s. is er nog eens een opvoering van. Dr. de Leeuw jubileerde en de Schiedamse EJï.B.O. jubelde mee „Welke Schiedammer zou dr. De Leeuw niet kennen en wie zou zijn naam niet onvermijdelijk weten te verbinden met de Schiedamse E.H.B.O.", zo sprak in Musis Sa crum de heer De Goederen, voor zitter van de plaatselijke E.H3.0-- afdeling, toen hg dr. De Leeuw ging huldigen in verband met zijn 30- jarige praktijk als docent van de E-H.B.O.-cursussen, Slechts een jaar nog bestond de E.H.B.O.-afde- ling- in Schiedam, toen dr. De Leeuw er zyn krachten aan geven ging. Van een teer bloempje hielp hij het mee groeien tot een bloem vol kracht. Het "ebeurt niet vaak, dat het hoofdbestuur van de E.H-B.Ö. naar.de afdelingen trekt. Er moet dan wel iets heel bijzonders aan de hand zijn. Dit jubileum van dr. De Leeuw was het ten volle waatd, vertelde dr. Nooteboom de landelijke voorzitter, die met dr. Molhuizen en de heer Vermey, respectievelijk voorzitter en secretaris, naar Schie dam was gekomen. Uit handen van eerstgenoemde mocht dr. De I-eeuw de zilveren C. W. Tilanus-medaille ontvangen. Ook kreeg hij de districtsmedaiUe. De heer De Goederen bood namens leden en cursisten een armstoel aan en voor mevr- De Leeuw, wie de afdeling ook grote dank verschul digd is, waren er bloemen. Op de hem eigen, humoristische wijze, heeft de jubilaris tenslotte 2elf nog eens even uit de doeken gedaan, dat hij volgens eigen onderzoekingen als E.H.B.O.-docent een wereldrecord houder is. Een enkele maal is het wel eens bij hem opgekomen er mee op te houden, maar de erkentelijk heid, die het werk weer genoot, heeft hem doen besluiten door te gaan. Tijdens de avond, die werd opgeluisterd door Wllly Vervoort, het duo Van Heelsbergen, Noldy en Jack en Tonny Boucher, is ook de heer De Vries, die 25 jaar lid was, gehuldigd. Het tegenwoordige be stuurslid werd benoemd tot lid van verdienste. DIPLOMAZWEMMEN in SPORTFONDSENBAD Woensdagavond om half acht is er weet een afzwemfeest in het Sportfondsenbad. Het diploma- zwemmen zal worden afgewisseld door pantomime, toneel, figuurdrij- ven enz. Verder ontbreekt natuur lijk het nummer schoonspringen niet op het programma. Enkele der beste Nederlandse sehoonspringers zullen demonstreren. Janse contra van Lingen en Janse won het pleit. Wat dit met het plaatje te maken heeft, waarop U twre-en-twintig potige mannen ziet staan in voetbaltenue? Alles, want de mannen, die u hierop zwt, vertegenwoordigden Janse en vctn Lingen Maandagavond op het terrein van DHS aan de Spieringshoek. Alle Janse's, die in staat waren te voetballen, maren de laatste weken opgetrommeld, en by ds familie van Lingen deed men insgelijks, zodat gisteravond een familiair stukje voetbal in de ware zin des woords, kon worden weggegeven. Zoals reeds gezegdde Janse's wonnen de strijd en wel met Eigenlijk viel dit niet te verwonderen, want het ver band: in deze ploeg toas het sterkst. Hoe kan het ook anders, met zes broers in één elftal. Antwerpen sterker dan Schiedam Onze biljarters verloren met 2210 De biljartwedstrijden tussen Schiedam en Antwerpen, die Zater dag en Zondag t.g.v. het eerste lustrum van het district Schiedam, in de foyer van het Passage-thea ter werden gehouden, zijn door de mannen uit de Sinjorenstad glans rijk gewonnen. Uit elf gewonnen partijen haalden zij 22 punten, ter wijl onze stadgenoten er in 5 par tijen 10 behaalden. De beker ging voor de eerste maal dus naar Ant werpen. Alle deelnemers ontvingen een herinneringsmedaille. Voor de beste prestatie ontving de heer L. v. d. Gaer (A.) van het district Schiedam een medaille en een scheerétui. De heer J. H, van Duyl (S.) was zo gelukkig van de Antwerpse combinatie een vulpen houder en plaquette te mogen ont vangen, eveneens voor de beste prestatie, bovendien kreeg hij nog een medaille van het district Schiedam. Het hoogtepunt van deze ontmoe ting was zeker de ontmoeting tus sen de zestienjarige Antwerpenaar Van der Brander en de twaalfjarige Schikhof. In drie beurten maakte Van der Brander, die in zijn stad kampioen is, met een slotserie van 234 de partij van 250 caramboles uit. De resultaten van de partijen voor de stedenontmoeting waren: Uitslagen van 7 Mei: J. van Duyl (S.) 200 27 7.40 F. Dugardin (A.) 114 27 4.22 N. v. Huet (S.) 100 27 3.70 M. Bourgois (A.) 200 27 7.40 A. v. d. Maarel (S.) 80 20 4.00 J. Schiettekatte (A.) 160 20 8,00 J. v. d. Valk (S.) 175 28 6.25 F. Lambrechts (A.) 200 28 7.14 79. Rob heeft een le lijke smak gemaakt, toen het stoomschip de „Vrijheid II" ramde en ligt half versuft onder een warboel van zeil en touwen. Hy worstelt zich overeind en ziet direct, daf de toestand hopeloos is: het is niet de „Vrijheid II" gedaan. Maar waar is Skip? Rob kan zich nog altijd redden in de sloep, maar zonder zijn vier voetige metgezel gaat hy met van boord. Ha, hy hoort de hond jan ken! Het goede dier zit nog in de kajuit, die al half onder water staat. Rob trekt Skip door de koekoek naar buiten en dan is het ook de hoogste tyd om in de sloep te springen. Rob kan nog enkele van zyn bezittingen bij cl- kaar graaien, maar zijn meeste spullen moet in de richting, waar hij de kust vermoedt, hij helaas aan boord laten. Dan stoot hij de Nog vaag zijn even de omtrekken van zijn sloep af. want de „Vrijheid II" zinkt nu snel. schip te zien. Dan verdwijnt het in de golven, Eu met forse slagen roeit hij weg in de nevel, Advertentie I.M, Op dit tijdstip kramen duizenden gelukkige Rotterdammers op eon aangename wijze in het bezit ion het nieuwe 14-daagse tijdschrift REFLEX geeft ia 64 pagina's: Interessante artikelen »n be knopte vorm»Humor in woord en beeld Hersen-gycnnastiek» KrmswoordpurzJcs'Datnmen en schaken «Een spannend vervolg verhaal «Een speciale rubriek voor heren Sport Muzikale wetenswaardigheden Techniek voor iedereen Talloze teke ningen en illustraties Behoorde u xuetbi) de ontvangers van REFLEX? Geen nood! REFLEX ss overal verkrijgbaar voor slechts 25 CENT. Bij abon nement zo ct. p. nummer. Vraagt de boekhandel en de uitgeefster kennis met de spiegel Uan het leoen! C. Ruggenberg (S.) 98 22 4.45 L. v. d. Gaer (A.) 200 22 S.lö E. Hekman (S.) 160 36 4.44 R, Antheunissen (A.) 133 36 3.70 L. v. d- Lee (S.) 160 25 6-40 E. Goedeme (A.) 109 25 4,35 H. Seger (S.) 120 36 3.33 L. Bossaert (A.) 160 36 4.44 Uitslagen van 8 Mei 1949: J. van Duyl (S.) 121 21 5.79 F. Dugardin (A) 200 21 9.50 N. v. Huet (S.) 182 29 6 27 M, Boi'rgois (A.) 200 29 6.98 A. v. d. Maarel (S.) 145 32 4.53 J Schiettekatte (A.) 160 32 5.00 J. v. d. Valk CS.) 1B3 29 6.28 F. Lambrechts (A.) 200 29 6.98 C, Ruggenberg' (S.) 169 24 7.03 L. v. d. Gaer (A.) 200 24 8.33 E. Hekman <S.). 160 37 4,33 R. Antheunissen (A.) 150 37 4.05 L. v. d. Lee (S.) 136 42 3.23 E. Goedeme (A.) 100 42 3.81 H. Seger (S.) 160 36 4.44 L. Bossaert (A.) 152 36 4.22 Candidaten van de C.P.N. voor de gemeenteraad Ook de CPN heeft thans de can didaten) ijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen ingediend. Hierop komen de volgende namen voor: B. Kedde, C. de Borst, A» van der Laan. E. A. Karstanje M. F. van de Haterd, A Smaling, B. E. Collé, H. Sergsma C. Mollevanger en E. van Straten-Van Oers. 5 Mei 1949- Bijna onafzienbaar is de stoet, die zich in de avond uren opmaakt, om de slachtoffers uit de dagen van de bezetting te eren. Minstens evenzoveel belang stellenden scharen zich langs de straten, om de zwijgende stoet gade te slaan. Vergeten? Nooit!!! Dat was de leus Mei 1945. Dat geldt ook nu. Du komen de generaties zullen herinnerd worden aan de daden en offers van onze helden uit de jaren 1940-1945. Zó was de gedachte van ieder, die spontaan offerde, toen een bij drage gevraagd werd voor een blijvend gedenkteken. De burgers en bedrijven van Schiedam offer den gul en het Comité, dat zich belastte met de inzameling, kon met trots terugzien op haar werk. Opdracht werd gegeven en uit gevoerd. Het beeldhouwwerk werd betaald en.Schiedam eert op 5 Mei 1949 zijn doden voor een „schutting", die voor die gebeurte nis eens werd nagezien en met bloemen versierd. Hoe zal het zijn op 5 Mei 1950? Wordt het geen tijd, dat zij, die iets gaven om hen te eren die alles gaven, duidelijk worden ingelicht, hoe de zaken er nu voorstaan? Zal Schiedam, als in 1950 het 675-jarig bestaan van de stad ge vierd wordt, door een monument aan ingezetenen en vreemdelingen kunnen tonen, dat het óók op waardige wijze haar slachtoffers van de Duitse bezettingstijd weet te eren? Öf zullen wij het beleven, dat men uit schaamtegevoel het nu bestaande stiekem laat verdwij nen? Met mij zuilen velen met belang stelling iets naders vernemen over het bestedén van da bijeenge brachte gelden, maar in de eerste plaats zal de Schiedamse burgerij het op prijs stellen, wanneer Schie dam een blijvende herinnering heeft aan de nagedachtenis „VAN HEN DIE VIELEN". Hopelijk zul len zij, die licht kunnen brengen over bovengenoemde zaken, het zich tot een taak rekenen één en ander nader toe te lichten. Oostsingel 18. P. VAN BIJN. ZATERDAGVLIEGERS OP DE VLUCHT De duiven van „De Sneïvliegers" kwamen Zaterdagmiddag vanuit Mons, afstand 164 km. De lossing geschiedde om twaalf uur en nog geen drie uur later, om 14.55.57, streek de eerste duif al weer in het Schiedamse hok. De laatste ar riveerde 15.29.36. De uitslag was voor de eerste elf duiven: v. d. Ent 1, 4, 6; Kroon 2; Colleé 3, 5, 7; v. Rossen 8; Numan 9, 11; v. Wingerden 10. BLONDE REUS BESTORMT APELDOORN APELDOORN. - Met verwilder de haren, een bezweet gelaat en een verfomfaaide oranje-trui, zo stormde Gerrit Schulte Apeldoorn binnen op weg naar de finish van de vierde étappe van de Ronde van Nederland, die ergens in deze vriendelijke Velowse plaats lag. Een tweede renner hield z'n wiel en ook hem was het duidelijk aan te sienï dat deze dag, met zijn kou en zijn plensbuien allesbehalve ge makkelijk was geweest. Niemand uit de talrijke schare, die zich langs de wegen had ge schaard, behoefde zich ook maar één seconde af te vragen, wie de2e blonde reus was, die daar bliksem snel voorbij schoot. Weinigen zijn. er, die nocut van Schulte hebben gehoord en men wist het terstond, dat daar de onstuimige Bossetiaar passeerde, de reus van de achter volging, de held van de zesdaag sen, maar ook van de open, onbe schermde harde weg. Bijna 120 kilometer had Schulte aan de kop gezeten. Nu gingen zijn bemodderde benen in razen.de gang op en neer en gebruikte hij zyn laatste reserves voor een vertwij felde sprint van een halve kilome ter. Zijn taaie achtervolger na tuurlijk was het Bouk Schellinger houdt kon dit moordende tempo net precies niet meer byhouden. Juichend, met één arm omhoog geheven, ging Gerrit door de finish. Zijn eerste étappe-overwinning had hü binnen, steviger nog zat de lei derstrui hem om de schouders. Lelijk weer. Toen de rennerscolonne omstreeks een uur Enschede achter zich liet, was het buitengewoon slecht weer. Misschien was dit wel de reden, dat diverse rijders al spoedig aan de haal gingen. Een groep van elf maakte zich los van het kleumen de peloton en daarbij bevond zich ook Schellingerhoudt, de slanke Zaankanter, die nog steeds zeer agressief blijft en gemakkelijk draait Hij ontsnapte geen ogenblik aan Schuïte's aandacht, die langs de ruggen van z'n concurrenten gluur de en demarreerde. Hij had hen Advertentie IJVf. Een 10-tal bewoners van de Rot terdamschedijk (oudleden van de Oranje-Ontspanningsvereniging R- E. S.), hebben voorgenomen een huis aan huiscollecte te houden ten bate van de Stichting 1940—45. Zij hopen zo een steentje bij te dragen, *en einde het grote tekort van genoemde Stichting weg te v/erken. Mogelijk is het aanleiding voor andere Oranje- en buurtverenigin gen een gelijke poging te wagen. CONTACTAVOND KLINK NAGELFABRIEK In de cantine van de Nederland se Klinknagelfabriek had Zater dagavond een contactavond plaats door en voor de leden van de per soneelsvereniging N.K.S. De voor zitter, de heer A. Catoen, sprak een welkomstwoord. Aardige schetsjes en vlotte muziek, zorgden ervoor, dat de aanwezigen een prettige avond hadden. Tot slot was er een gezellig dansje. NAAR DE 72.000 Het inwonertal van onze ge meente stijgt regelmatig, in Maart kwamen er weer 85 Schiedammers bij en zo bij elkaar zijn we nu met z'n 71930-en. Het geboorte-over schot bedroeg ditmaal 83. Er ves tigden zich 196 personen en er vertrokken 194 naar elders. Er zyn thans in Schiedam 35812 mannen en 36118 vrouwen. Met de zomer wift U toch ook een nieuw japonnetje. Wij maken U het mogelijk voor weinig geld er fris en fleurig uH te zier» in onze nieuwe „Vistra Fleuris", een stofjeuit duizenden. Komt U eens de vrolijke veelkleurige desstns bekijken. Over het model behoeft U 1 zich ook al geen zorg te maken, want U krijgt van ons i gratis één modeblad met veertig modellen. Jfi%i Vtrtra Fleurle Veelkleurig bedrukte Vistra 4 90 por meier J I. (37, punt) herkend als zyn naaste mededin gers uit het algemeen klaassement. Ook Schulte trok een Jdeine groep collega's met zich mee naar voren, zodat de kopgroep wel erg overla den werd, vooral voor de smalle, kronkelende wegen in dit schilder achtige deel van Overijsel. De Bos- senaar kwam blijkbaar ook tot deze conclusie, want hij werkte zich on opvallend met Van Est, De Hoog, Schellingerhoudt, Van der Dungen en Van Beek naar voren en dit-zes tal liep plotseling weg. De anderen hebben het groepje daarna nog slechts te hooi en te gras even ge zien, héél in de verte. By Zutfen hadden de vluchtelin gen reeds een voorsprong van minuut. Hard, zeer hard ging het, ondanks wind, regen en ijzige kou de. In de kopgroep %verd gejakkerd. Het peloton reed eveneens heel snel maar slaagde er toch niet meer in de voorste zes weer op te slokken. Tussen Arnhem en Ede gutstede regen in stromen op de verhitte ruggen van de renners, maar de leiders bekommerden er zich wei nig om. Zij snelden heuvel op, heu vel af, bogen naar het Noorden, snelden door de Soerense bossen, onweerstaanbaar voorwaarts naar hun doel. Toen het zestal Apeldoorn bin nenviel richtte Schulte het hoofd op en keek snel over zijn schouder achterom. Toen sprak hy zijn laat ste reserves aan, die groter bleken te zijn dan die van zijn volgelingen. Denuitslag luidt: 1. Schulte, 4 uur 16 min, 24 sec. 2. Schellingerhoudt, 3. Van Est, 4. De Hoog, 5. Van Beek 6. v. d, Dungen, 7. Peters in 4 uur 18 min. 44 sec.* 8. Braspetminx, 9. Middelkamp, 10. Ketelaar. Het algemeen klassement luidt* 1. Schulte 21.11.12, 2. Schellinger houdt 21.32 55, 3. De Hoog 21.13.08, 4. Meersman (Belgie A) 21.13.32, 5 Van Stayen (Relgié'B) 21.14.59. Ploegen klassement: 1. Nederland A 53.58.09, 2. Nederland B 63-59.57, 3. België B 64.06.27. Fanny weer in actie Voor het eerst na de Olympische Spelen is Fanny Blankers-Koen uit gekomen op het A.G.O.V.V.-terrein te Apeldoorn, waar in verband met de Konde van Nederland enkele athletiek-demonstraties op touw waren gezet. Ondanks de voorgift van 6 meter bleef Fanny (Sagitta) met 11.8 op de 100 meter haar clubge note, die er 12,3 over deed, de baas. Bij het hoogspringen was onze veelvoudig Olympisch kampioene 'eerste met een sprong van 1.50 meter. Zonen van beroemde vader reizen naar J.ava Zondag vertrok het stoomschip „Overijsel" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd van Rotter dam naar Indonesië. Voor Oost- Java, een gebied, waar de foevol~! king zich van oudsher toelegt op het fokken van melkvee, heeft de „Overijsel" in hokken aan dek 21 Hollandse stamboekstieren staan, die aldaar zullen worden gekruist met inlandse koeien. Dit ss de eer ste maal na de oorlog en de twee de maal ïn de geschiedenis, dat Nederlandse stieren ter omkruising van inheems vee in Indonesië rechtstreeks worden geïmporteerd. De provincies Friesland, Noord- en Zuid-Holland leverden elk 7 origi nele stamboekstieren; één ervan werd zelfs op 28 April j*.l. op de Centrale Stierenkeuring in Rot terdam bekroond met een eerste prijs. Daar deze import geschiedt om de hachelijke melkpositie in Indonesië zo snel mogelijk te ver beteren, 2ijn alle 21 dieren z.g. productiestieren; d.w.z. stammend uit een familie met hoge melkpro ductie. Het zijn alle zoons van als stamboekstier beroemde vaders. Voor de Bataviase pluimvee-ver eniging heeft de „Overijsel", be halve een aantal eenden, nog 200 kippen, eveneens voornamelijk voor de fokkerij bestemd, aan boord. Tenslotte staap er, behalve een grote kantelbak van de werf „Gusto" en twee Amsterdamse dekschuiten, aan dek ook nog twee schattige ponny's en een ponny- wagentje, een geschenk van Dier gaarde „Bljjdorp" voor de dieren tuin in Buitenzorg. Dertig mille boete voor Rotterdams stuwadoor Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde heden morgen conform, de eis de 69-jarige directeur van de N.V, Frans Swart- touw's havenbedrijf te Rotterdam, I. S. C. Sehoufour, tot een geld boete van 30.009 subsidiair zes maanden. Verdachte erkende ter zitting het tenlastegelegae: opslag en overslag van materialen zoals grint, ijzer, cement en bouwstenen voor de Or ganisation Todt, gedurende de ge hele oorlog, echter niet met het oogmerk de vijand hulp te verlenen, doch om het bedrijf in stand te Dorns Met deze Dorus was het al even kwalijk gesteld als met een onder wij.., die geen orde kan houden in de kias. Soortgelijke lieden schij nen iets in en aan zich te hebben dat de jeugd prikkelt tot plagen, jennen en sarren. Meestal zijn het zachtmoedige mannen met een iet wat onzeker innerlijk leven en een of andere eigenaardigheid, die bij redelijke volwassenen gevoelens van compassie oproept, maar de wrede jeugdigen daarentegen aan leiding schijnt te geven tot vrijpos tigheden en judasserij. Die Dorus hier lijkt al een zeer weerloos man, zo eentje die een droomleven schijnt te leiden. Het is van hem bekend dat hij, met open ogen op straat lopend, nochtans aan de werkelijkheid om hem heen weinig of niet deelneemt, maar ge sprekken voert met zichzelve of wie zal weten met welke figuren, door zijn werkzame verbeelding opgeroepen. De kinderen in Dorus' straav zeggen, dat Dorus „in zijn eigen loopt te praten" en dat schijnt hen zo te vermaken dat zij er niet alleen door in de lach schie ten als zij het zien gebeuren, maar het op een joelen zetten en Dorus gaan uitjouwen en uitsliepen net zo lang tot het mannetje zijn stokje dreigend tegen hen opsteekt en bo ze woorden gaat mompelen. Dan trekken zij zich gewoonlijk kwasie- bangelijk terug, laten Dorusje ver der met rust en hervatten hun spel letjes. Op die kwade Woensdagmiddag echter wisten de bengels niet van ophouden. Zodra zij Dorus, als steeds in druk gesprek met zich zelve of zijn schimmen, de straat in zagen komen, maakten zij het mannetje weer tot mikpunt van hun treiterende spot. En deze keer bleef het niet bij joelen en uitslie pen. Tot vlak achter Dorus drongen de knaapjes en de meisjes op en telkens duwde de een de ander zo, dat hij tegen het mannetje aan bot ste. Blijkbaar was Dorus die dag zo ver weg met zijn gedachten, dat het rumoer om hem heen nauwe lijks tot hem doordrong. A3 minu ten lang hadden de kinderen de dagdromer belaagd en-nog steeds had hij 2ijn stokje niet dreigend op gestoken en boze woorden ge mompeld. Driester en driester gingen de lieverdjes te werk en als sneeuw ballen ploften zij tegen Dorusjes rug aan, joelend en tierend als een troep opstandelingen. Toen rees daar dan toch eindelijk het stokje van de geplaagde man en terwijl hij er zo'n beetje mee gesticuleerde, kwam het hout ongelukkigerwijze tussen de benen van een der ben gels. Het jog maakte een smak en werd met een lichte hersenschud ding opgenomen. En nu wilden boze tongen bewe ren dat Dorus, deze zeer zachtmoe dige en dromerige Dorus, een aan slag op die knaap gepleegd zou hebben en met lelijke gevolgen ook, want de jongen was er naar aan toe geweest. Maar na wat de rechter allemaal van de getuigen vernomen had, ging hem dat toch te ver. Hier was geen sprake van enige opzet, het was helemaal eigen schuld van de bengels, nee, die Dorus was de on schuld zelve, zei de rechter. Moet ik nou de gevangenis in, vroeg Dorus, die het proces niet goed had gevolgd, en hij begon zachtjes te huilen. Nee, nee, sprak de rechter, je mag naar huis gaan, hoor, je bent vrijgesproken. Onder het heengaan, begon Do rus terstond een geanimeerd ge sprek met zichzelve, of de hemel zal weten met welke fantastische persoon R, P. G. Hameetman overleden Op 69-jarige leeftijd overleed Zondag,na een langdurig ziekbed de heer R. P. G. Hameetman, oud directeur der Gemeentelijke Mid delbare Handelsdagschool te Den Haag. De heer Hameetman werd 25 Sept. 1879 te Norg geboren. Hij studeerde van 1895-1899 aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Middelburg. Hij was ver volgens tot 1919 werkzaam by het Lager onderwijs en het Mulo te Schiedam en Den Haag, van 1910 tot 1921 leraar aan de H.B.S. en Handelsschool. Van J921 tot 1938 was hij directeur van-de Gemeen telijke Handélsdagschool. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. De crematie is bepaald op Don derdag 12 Mei in het crematorium te Velsen, houden en het personeel aan het werk te houden. „Na het begin van de oorlog," zo zcïae verdachte, „heb ik mij afge vraagd of ik op mijn post moest blijven of weg gaan. Had ik dit laatste gedaan, dan was er naar mijn mening niet veel veranderd, want dan hadden anderen dit werk voor de O.T. gedaan." Bij het bepalen van de strafmaat wilde de advocaat-fiscaal er reke ning mede houden, dat een derge lijke onderneming niet geheel aan de aandacht der Duitsers heeft kun nen ontsnappen, doch anderzijds was hij van oordeel, dat verdachte wel wat al te snel zich bereid ver klaarde stuwadoorswerkzaamheden voor de O.T. te verrichten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2