I HET EOTTEEDAMSCH PAROOL Van der Waals voor Raad van Cassatie Benoeming van staatssecretarissen middelpunt van debat „Schreieder zei: niemand zal gefusilleerd worden Dr. Van Royen genoemd ECremlin nodigt Westen uit tot economische samenwerking r Verbeteringen op militair economisch gebied en Onze verliezen in Indonesië Geen partijbelang, zegt de PvdA doch een landsbelang Schandaal Schreieder Woensdag 11 Mei 1949 P.sd. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 6r:M Abonn.prlls: per week 0.32 per kwartaal f 4.10. losse nummers 0.0? Opgericht door de Stichting „Het Farool" M SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 103 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Sanfcler; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur-. B. de Vries Hooidredacteur: W. B. F. Schaper (Van onze verslaggever) DEN HAAG - Vanmorgen, terwijl een druilerige regen uit de grauwe wolken boven Den Haag neerdaalde, dromde het publiek reeds om negen uur santen op de brede trappen van het indruk wekkende geoouw van de Hoge Raad aan het Plein, waar Anton van der Waals, een der grootste verraders uit de bezettingstijd - misschien we! de grootste - voor de tweede maal voor zijn rechters verantwoording moest afleggen van zijn misdaden. Ruim een jaar is het geleden, dat de Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof over de uiterlijk onbewogen ex-automon teur de doodstraf uitsprak. Vandaag zal de Bijzondere Raad van Cassatie deze opzienbarende zaak in hoger beroep behandelen, Doodstil is het als Van der "Waals om enkele minuten over tien door twee robuste parket wachten wordt binnengeleid. Hij is gekleed in een grys costuum en draagt een lichtbruine actetas on der de arm. Uit zijn borstzak steekt een witte pochette. Zijn ge laat is bleek, doch onbewogen. Geen spier van zijn gezicht ver raadt wat er in hem omgaat, nu er voor de tweede maal na de bezet ting over zijn leven zal worden be schikt. Met een duidelijk verstaanbaar „ja" beantwoordt hij de vraag van de president mr. H. Haga, of hij Anton van der Waals is. Dan kort en zakelijk leest de griffier de dag vaarding voor. De namen van hen, die in de moeilijke, doch geenszins tever- geefse strijd tegen de bezetters het hoogste offer brachten, klinken door de ,tot in de uiterste hoeken gevulde rechtszaal. Gevallen door verraad, het verraad van één man, Anton van der Waals. Ook de moord op Van der Meer wordt, zij het kort, aangehaald. Mr. Haga begint met de behan deling van het verraad van de Rot terdamse groep, van de politieman v. d. En de en Jan Kwak. Er ont staat enige discussie tussen de pre sident en de verdachte over de be zoeken die v. d. Waals aan de moe der van Kwak bracht. Van der Waals verdiept zich in enkele kleinigheden waarop mr. Haga interrumpeert. „In ieder ge- Bonn hoofdstad van West-I)mtsland BONN. T>e stad Bonn is gister avond door de West-Duitse Consti tuerende Vergadering gekozen als hoofdstad van West-Duitsland. 33 Stemmen werden uitgebracht voor Bonn en 25 voor Frankfort. Er werd een ongeldige stem uit gebracht. De beide communisten onthielden zich van stemming. De stemming was geheim, zodat men niet precies weet, wie voor Bonn en wie voor Frankfort heeft gestemd, maar men gelooft, dat bijna alle so ciaal-democraten en enkele libera len, alsmede de twee christen-demo craten uit Hessen voor Frankfort stemden en alle andere Christen democraten en de liberalen voor Bonn. De uitslag werd met storm achtig applaus op de publieke tribu ne ontvangen. val deed U onjuiste verhalen, ter wijl u wist dat Jan Kwak gevan gen zat.'* Van der Waals zwijgt bedrem meld. Mensenredder? De president gaat vervolgens verder met de behandeling van de verraadgevallen Kees' Dutilh. de groep „Wim" en d'Aquin. Van der Waals, beantwoordt de vragen van rrir. Haga zeer uitvoerig doch doet het voorkomen alsof hij met zijn slachtoffers het beste voorhad. Pres.: „Als ik het goed begrijp, heeft U slechts mensen gered." Wanhopig poogt de verdachte de Raad van zijn goede bedoelingen te overtuigen. „Vier en veertig dood vonnissen, dat is hert resultaat van uw bemoeiingen" zegt mr. Haga de verdachte strak aanziend- De enige tegenwerping, die v. d. Waals k;n maken is „Schreieder'had gezegd, dat er niemand, gefusilleerd zju worden." Van dérWaals toonde trbuWens in hei geheel geen.aandoening wan neer hem een van zijn. noodlottige verraadzaken werd voorgehouden. Met vlakke zachte stem gaf hij zijn lezing van het gebeurde. Deze was meestal in strijd met vorige ver klaringen zodat de president: op een gegeven moment boos uitriep: i,Schei toch eens uit met die stom^ me ontkenningen. U heeft deze din gen reeds toegegeven". „Och", zei v. d. Waals, „het was niet moeilijk een bekentenis van me los tekrijgen toen ik dertig maal met een stoel was geslagen." ,,;U bent niet mishandeld", zei de president. ,,Dat is wel.gebeurd, dat kan ik bewijzen", zei Van der Waals. Dse „dood van.-';zijn voormalige. Opvolger dr. Beel (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Nu dr. Beel op korte termijn zijn werkzaamheden zal beëindigen, wordt de vraag actueel wie hem zal opvoigen. Er doen hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke de regering het oog op dr. Van Royen heeft laten vallen. Aan het inzicht van dr. Van Royen, dat door de minis ters Stikker en Maarseveen werd gedeeld en vervolgens door de ge hele jegering ls gesteund, schrijft en toe, dat de reacties van Dins- g in de politieke commissie van ae V. N. zo hemelsbreed verschillen van de houding, welke de Veilig heidsraad jegens Nederland heeft aangenomen. Tegelijkertijd houdt men zich hier bezig met de vraag, welke functie minister Van Maarseveen op dc duur zal blijven vervullen. Het suc ces dat de politiek van Van Maar seveen t.a.v. Indonesië tot nu toe heeft gehad, wordt in verschillende kringen gezien als een sterk argu ment om dit te continueren. Van katholieke zijde wordt echter sterk aangedrongen op de benoeming van een opvolger van Van Maarseveen aan een van beide ministeries, op dat weer het oorspronkelijke aantal K.V.P.-ministers in het kabinet zal zijn vertegenwoordigd. Oud-minister Fiévez herdacht (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft Dins dagmiddag- in een korte rede de pas 'overleden oud-minister van Oor log;; F i v e z, die altijd veel waar dering- genoot van de Kamer, her dacht. Prof. Kranenburg herinnerde eraan, .dat kolonel Fiévez bij. zijn eerste optreden in deze Kamer aller sympathie won.- Minister Schokking, zich bij deze woorden aansluitend, releveerde,, dat de heer Fiévez, on dank# zfjn zwakke gezondheidstoe stand, bergen werk verzet heeft voor a: de heropbouw van leger en vlöoti. Zijn heengaan "is eèn. zwaar vérlies voor -het land. 'SPAANS PROBLEEM Franco heeft het in - hoofdzaak aan de Spaanssprekende Zuidame- xikaanse volken te danken, dat de in 1946 door de Verenigde Naties over zijri regiem uitgesproken ban, aanzienlijk is verzacht. Maar toch zou het daartoe niet gekomen zijn, indien niet een grote groep landen, waaronder de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, zich van stemming had onthouden, toen' de vrije uitwisseling van ambassa deurs en gezanten met Spanje aan de orde werd gesteld. Het toonaan gevende Engelse blad „Times" noemt deze houding „timide", een mening, die men zonder veel moeite kan delen. Zowel de Wes telijke als de Oostelijke landen wa ren het er over 3 eens, dat de re solutie van De cember 1946, waarbij verzocht werd, alle hoof den der diplo- „OUDE KANT EN WAAIERS" tv' IN BOYMANS Een., tentoonstelling „Oude kant en waaiers" uiteen Rotterdamse particuliere verzameling wordt Vrijdagavond 13 Mei om 8 uur in «vuuuoijgB, jhek'/iiSUseum -Boymans -geopend, huisknecht en secretaris Mossirik- Anhe'H. Mulder houdt vooraf een hoff was volgens v. d. Waals het I causerie in de aula van het werk van de mysterieuze „John". Museum. MOSKOU. Samenwerking tussen de economische systemen van de Sowjet-Unie aan de ene en van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- flt ti? t zy tl13 11161 slechts mogelijk, maar ook wenselijk in het belang van de vrede aldus is gisterenavond door een commen tator van radio-Moskou tijdens een uitzending in het Engels verklaard. Om zijn betoog kracht by te zetten, haalde de commentator citaten aan V"?6 hesprelungen, welk® de Amerikaanse politicus Harold a tassen in 1947 met Stalm had gehad. Het verschil tussen economische systemen, zo zeide Stalin, toen, was met van belang, waar het samenwerking be trof. De economische stelsels in Amerika en Duitsland waren gelijk ge weest en toch was er oorlog tussen de twee landen uitgebroKen. ttatieke missies uit Spanje terug te roepen, een nutteloos gebaar was. Volgens de mening van Oost-Euro pa werd het Franco-regiem daar door niet hard genoeg getroffen. In de Westelijke landen weet men, dat ait regiem ïh het geheel niet ge troffen werd. Het was een. soort van speldeprik, die slechts de Spaanse trots stimuleerde en waar de maatregel nog van enige in vloed was, vergrootte hij de afkeer van buitenlandse inmenging in Spaanse aangelegenheden, aldus de positie van generaal Franco ver sterkend. Gezien de internationale politieke situatie schijnt het be wandelen van een middenweg door het Westen ten aanzien van het Spaanse probleem het meest voor de hand te liggen. Dat wil zeggen, dat men overgaat tot het opnieuw uitwisselen van diplomatieke ver tegenwoordigers. de handel met dit land op redelijke voorwaarden voortzet, maar blijft weigeren ^panje's toetreding tot de Weste lijke Unie aan te moedigen. VELDMAARSCHALK LORD MONTGOMERY van El Ala- mein, d?> korte tijd in Neder land verblijf houdt, bracht Din&dag eert bezoek can de Britse ambassade in Den Haag. De beroemde en populaire veldmaarschalk en de Britse- ambassadeur in Nederland, Sir Phtlip Nicholsin een geani meerd gesprek, dat klaarblij kelijk de hond van de ambas sadeur betreft. Nee toch.Heus Een onbekende heeft gister middag op' de Arnsterdamse Ceintuurbaan tientallen bank biljetten laten neerdwarrelen. Het publiek was er als de kip pen by en menig briefje heeft een niet vast te stellen bestem- ming_ gekregen. De politie heeft f 275.— kunnen registreren bij verschillende mensen, 'die, na notering, van hun personalia, met de vangst mochten vertrek ken. Een knaapje had kans ge zien in de gauwigheid 156.- te vergaren. Philips heeft een apparaat «ernaar dfg»% ufoerm ede pien electronen een snelheid kan ge vendie practised even groet is als die van het licht (300.000 km per seconde). Met. bundels van dergelijke snelle electronen kan men dieper doordringende röntgenstralen opwekken dan met de gebruikelijke röntgen- apparaten mogelijk is. Ttuee man en eert kat zijn met een zeilboot van 10 m. lengte uit Trinidad vertrokken om een reis om de wereld te maken. Een der mannen is de Nederlander Lamberty, die het vorige jaar in een kleine boot van Amsterdam naar' Trinidad is gezeild. Tientallen journalisten staan met hun auto's aan de zone- grens bp Helmstedt opgesteld om onmiddellijk na opheffing van de blokkade naar Berlijn te rijden. Maar zijzullen er niet, zoals hun plan tras) een snel heidsrace van kunnen maken. De Britten hebben besloten, dat zij netjes achter een aantal mi litaire wagens moeten rijden. Een beroep op samenwerking van Russische zijde is ook gedaan in Genève, waar op het ogenblik de Economische Commissie voor Eu ropa van de Verenigde Naties bij een is. Daar beloofde gisteren een Russische vertegenwoordiger, dat de Oosteuropese landen alles zuUen doen om de handel met het Wes- ten te vergroten. Volgens hem was slechts de Amerikaanse discrimi natie van Oost-Europa het enige beletsel geweest voor het feit, dat dit nog niet eerder geschied is. Het Oosten, zo vertelde hij, Verkoopt 37 procent meer aan het Westen, dan het Westen aan het Oosten. Dit noemde hij een gevolg van de Amerikaans-Britse vergunningspo- Rtiek, die even schadelijk voor het 'P°5^.etl sis heb .Westen zou-rija. Soldaten van hei nationalisti sche leger voeren voorraden aan over een teeg, c..hIer de 60 km., lange schutting, dte in derhaast is opgericht om Sjanghai te beschermen tegen de aprakkende communistische troepen. Oost-Indonesïë kiest Senaat MAKASSAR. Het parlement van Oost-Indonesië heeft de ont- werp-grOndwet thans in behande ling genomen. Voorts is een voor lopige senaat van Oost-Indonesië gekozen. Alle daerahs hebben inge volge een desbetreffende wet een vertegenwoordiger naar dit, der halve 13 leden tellende, lichaam afgevaardigd. Deze vertegenwoor digers werden door de besturen van de daerahs verkozen. De voorlopige senaat, waarin de sultan van Ter- nate en verschillende zelfbestuur- ders zitting hebben, heeft tot taak de ontwerp-grondwet van Oost- Indonesië in eerste lezing in behan deling te nemen. Daarna wordt hét lichaam ontbonden om plaats te maken voor een definitieve, senaat, overeenkomstig de in deze grond wet vastgestelde regelen. De nieu- we_ senaat zal rich dan in tweede lezang over de grondwet uitspreken. De voorlopige senaat zal waar schijnlijk zeer spoedig te Makassar bijeen, kunnen.- komen. -A y?-- REGERING OVER INDONESIë Weinig ingenomen met publicaties ex-lt.-gouverneur-generaal van DEN HAAG. op vragen van leden omtrent de militaire toe stand ln Indonesië deelt de rege ring in haar Memorie van Antwoord over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen 1949 mede, dat daarin een gestadige verbetering valt waar te nemen. Wel wijzigt de toestand zich her haaldelijk door de mobiliteit der benden. In algemene zin kan wor den gezegd, dat de. militaire situatie op Sumatra gunstig is. Op Java be vinden zich nog centra-van benden- vwL ai^woord activiteit tussen Spkabumi en Tjian- e Kamer- dur op West-Java. nabij Djofcja en Minder koud Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, Veel bewolking, maar over wegend droog weer met van nacht plaatselijk mist en mor den overdag enkele opklaringen. Weinig wind. Iets hogere tem peraturen dan vandaag. 12 Mef: zon op 4.52, onder 20.21 i maan op 20.55. onder 4.31. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed- weren de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine: 8 Mek mar. Z. H. van der Horst, Nijmegen; le lt. der mar. G. H. W. Wouters, Hilversum. E:N.I,L.: 17 April: Jav. sold. 2e kl. inf. Soedjono: 19 April: Soend. sold. 2c kl. inf. Paat; 20 April: Jav. sold. Ie kl. inf. Disan; Jav. sold, le kl. inf. Ka wan; Jav. sold. 2e kl inf. Partopawiro; Jav. sold. 2e kl. inf. Goetoel; Jav. sold. 2e kl. inf. Kadar; Jav. gold. 2e kl. inf. Degiman; Jav. sold. 2e kl. inf. Ma- siman; Jav. sold, 2e kl. inf. Nakim; Jav. sold. 2e kl. inf. Soetomo; Jav. sold. 2e kl. inf. Soenoes. 20 April: Jav. sold. 2e kl. inf. Sidjas; Bat. korp. inf. Soetagaloeng; Bat. sold. 2e kl. inf. Sitanggan: Amb. sold, le kl. inf, Leatemia. 21 April: Jav. sold, le kl. Amatsardi; Chin, mil. sold. Tan Tjiw Ong; Tim. sold. 2e kl. inf. Wimpie. 23 April: Amb. sold. 2e kL inf. L. Lalurumele: over leden t. g. v. oorlogsverwonding op 23 April: Soend, sold. 2e kl. inf. Etnen, DEN HAAG. Na. een korte discussie, waarin minister Spitzen het vrywel eens bleek met de be zwaren. van de heer Bieröma (V. en D.) tegen staatsexploitatie op grote schaal in de N.O.-polder, nam de Eerste Kamer de begroting 1949 van het Zuiderzeefondszonder hoof delijke stemming aan, evenals het wetsontwerp tot instelling van. de gemeente Wïeringermeer. „OORLOG" IN DE EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De behandeling van de militaire begrotingen in het parlement is door de internationale militaire samenwerking in een biizon- der kader komen te staan. Deze samenwerking, over welker noodzaak ATM wel een communis opinio bestaat,-dwingt .zowel de Regering als de Kamerleden tot zelfbeperking, omdat van de internationale-af spraken nu eenmaal met alles kan worden geopenbaard. Terecht verlangde de heer De Dreu (Arb.) Dinsdag, tijdens de .debatten in de Eerste Kamer, dat voor de defensie-commissie niet allés geheim zou'worden gehouden. Of schoon de nieuwe doelstelling van onze krijgsmacht van uitnemend belang ls'..?;a: or"da* Z1J kst failliet betekent van onze vroegere neutraliteits- politie»j, stond met deze gisteren in de Eerste Kamer in het centrum der aandacht, doch de benoeming van de nieuwe staatssecretarissen, die beiden met minister Schokking medegekomen waren om de politieke vuurdoop te ondergaan. Éénhoofdige militaire leiding toegejuicht Men weet; dat van de zijde der P.v.d.A. tegen het voorbijgaan van deze partij bij de benoeming van de helde staatssecretarissen ernstig be zwaar is gemaakt. Daardoor is deze kwestie geheel in de politieke sfeer geraakt. Vooral de heer AIgra (A.R.) beet zich onmiddellijk vast in deze politieke kluif. Hij verweet de P.v.d.A., dat zij door haar critiek op de benoeming van staatssecreta rissen voor Oorlog en voor Marine partybelangen liet gaan boven het landsbelang. De concessie van nèg een staatssecretaris voor Oorlog zou z.i. in de huidige situatie onverant woordelijk'zijn en slechts als een uiting van partijpolitiek kunnen worden gezien. Hij achtte het vol strekt onzakelijk in de hogere leger leiding socialisten te willen aan treffen. Daarvoor ligt 'de tijd van 't gebroken geweertje nog niet lang genoeg achter ons. H(j verlangde van de minister de toezegging, dat geen staatssecretaris voor de lucht macht zou worden benoemd, gelijk van-de zyde der P.v.d.A. is bepleit. De heer Vixseboxse (C.H.) bepaalde zich wat de staatssecreta rissen, betreft tot de opmerking, dat de nu geschapen toestand geheel naar rijn smaak was. Een burger minister van defensie met deskun dige staatssecretarissen voor oorlog en voor marine was reeds lang zijn ideaal. Hij zou het betreurenswaar dig vinden als de benoeming van staatssecretarissen een zaak van partijpolitiek zou worden. In de avondvergadering wees de heer De Dreu (Arb.) er op, dat i het Atlantisch Pact is gesloten om de internationale'rechtsorde te be veiligen. Ook deze spr. was verheugd over de eenhoofdige leiding der militaire aangelegenheden. Doch het defensie beleid moet weerklank vinden bjj een zo groot mogelijk deel van ons volk en daarom zou het wijs beleid geweest zijn indien by de benoeming der staatssecretarissen ook rekening was gehouden met de wenselijkheid. dat het democratisch-socialistisch volksdeel vertrouwen heeft in het defensiebeleid. Dit is een landsbe lang, geen partybelang. Spr. vraagt nadere inlichtingen over deze benoe mingen. De heer Wendelaar (V.V.D.) bleek zich zeer geërgerd te hebben aan de publicaties over door Neder landse militairen in Indonesië bega ne wreedheden, waarbij niet genoeg de nadruk is gelegd op het feit, dat dit excessen betrof. De heer-Van der Kieft (Arb.) her innerde aan de tyd na de vorige oor log, toen niet alleen dc socialisten hoopten, dat, de oorlog voor goed was uitgebannen. Spr. schaamt zich niet, te hebben gehoord tot de men sen, die te hoog grepen naar een menswaardig ideaal; Dreiging van totalitaire, machten dwong tot her ziening van ons misschien utopisch idealisme. Wij hebben daar de poli tieke consequenties uit getrokken en denken er niet aan om de heren Algera en Wendelaar te vragen hoe lang w*j in de politieke quarantaine moeten verbleven, aldus spr. Benoe ming van een staatssecretaris uit de kringen van de P.v.d.A. zou mis schien aan een betere verstandhou ding tussen defensie en. het socia listisch volksdeel tegemoet komen Solo'om Midden-Java en/in de stré- Ken van Kediri—Kertosdno en Ma- Iang op Qost-Java. Ook in economisch opzicht treedt verbetering In. Op 1 Maart 1949 wa ren m nieuw bezet gebied 100 onder nemingen weder in bedrijf of zullen zij de productie spoedig kunnen her vatten. Yan veertig ondernemingen weet men dat ze rijp vernield. Van de rest zijn geen gegevens bekend. De export van Indonesië blijft rich gunstig ontwikkelen Het is niet doenlijk de consequen ties van de opschorting van de Mar shall-steun aan Indonesië thans reeds in concrete cijfers uit te druk ken. Zeker is-echter, dat zij een ieer nadelige invloed zal hebben op de economische ontwikkeling van Indo nesië, Van een van verschillende zij den ingezette boycot kan niet ge sproken worden. Omtrent de komende ronde tafel conferentie. zegt de Memorie: De regering kan op dit ogenblik geea uitspraak doen omtrent de vooruitzichten, hiervan, aangezien de factoren, welke daarvoor bepalend rijn, nog te ongewis zijn. Geen vrees behoeft te worden ge koesterd. dat de regering bereid zou znn mede te werken aan een proce dure, welke de ronde tafel-conferen tie zou denatureren tot een registra tie van hetgeen in voorafgaande on derhandse besprekingen reeds zou zijn overeengekomen, In antwoord op vragen naar de journalistieke activiteit' van de oud- luitenant gouverneur generaal, dru'v. Mook. zegt de regering in te stem men met de klacht, dat deze zich in zijn schrifturen onvoldoende' beper kingen-oplegt. Het is de bedoeling de combinatie yan functies van mr. v. Maarse- yeen als minister van binnenlandse zaken en die van overzeese gebieds delen binnen afzienbare "tijd te be ëindigen. Maatregelen daartoe zijn in overweging. De naam _van vhet laatste ministe- ne zal worden aangepast aan de ge wijzigde rechtsorde. Van vele zijden werd de regering aangevallen over het voortgezette contact met de republikeinse leiders. Het antwoord van de regering luidt: Het feit, dat de regering, ondanks vele ervaringen, bereid blijft om met de leiders van de Republiek over de toekomst van. Indonesië overleg te plegen, wijst niet op een illusionistische houding tegenover de Republiek. Veeleer acht zij het illusie te menen, dal de Neder landse politiek haar gerechtvaardig de doelstellingen zou bereiken, wan neer de regering een dergelijk over leg thans zou afwijzen. HILL.EGOM. De AOljarige K. T. Is hedenmorgen door een uit Haarlem, ko mende trein gegrepen en op slag ge dood. De trein had 20 minuten ver traging. AA LS er ooit één Nederlandse ft minister van Justitie is ge weest die er in geslaagd is om een. hoeveelheid vragen te doen rijzen bij allen, die met zorg de gang van zaken bij de Bijzondere Rechtsple ging volgen, dan is het wel mr. Th. R. J. Wijers. Afgezien van zijn voorliefde voor barmhartigheid, waarbij hij zijn voorganger overtrof in een mate dat een ander woord hier beter op zijn plaats ware, dankt de geschie denis aan. hem het Schandaal- Schreieder en het komt ons voor, dat het verslag van de Parlemen taire Enquête Commissie over het England-Spiel onvolledig zou zijn, indien ook niet de laatste gebeur tenissen met- Schreieder daar in zouden worden vermeld. Kriminal-Direktor Joseph Schreie der, het genie van het England- Spiel, lastgever van de allround misdadiger v. d. Waals, bleek zulk een correct en perfect politieman te zijn geweest, dat hij niet als oorlogsmisdadiger kon worden aangemerkt. Dat het England- Spiel tientallen Nederlandse agen ten het leven heeft gekost en hon derden en nog eens honderden goede Nederlanders in kampen deed verdwijnen vanwaar velen in het geheel niet of gebroken terug kwamen, is een toevallige omstan digheid. die aan de correctheid van Schreieder mogelijk niets afdoet. Het zij zo. Weliswaar werd, ook nè de uit-? spraak dat Schreieder geen oor logsmisdadiger was, diens correct heid nog in twijfel getrokken en voor een incidenteel gevalletje, waarbij 'slechts enkele goede Ne derlanders waren, betrokken irc het Noorden des lands, moest Schreie der terecht staan voor het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden. Ook daar werd hij vrijgesproken cn onze eerbied voor de Neder landse rechtspraak, zelfs voor de Bijzondere Rechtspraak, gedoogt niet dat hierop enige critiek wordt uitgeoefend. Doch evenmin gedoogt dit, dat aan de loop van het recht ander zijds te kort wordt gedaan. - Toen de procureur-fiscaal te Leeuwarden cassatie aantekende en'Schreieder'dus nog voor de Bij zondere Raad van Cassatie in Den Haag moest terecht staan, heeft iéder rechtdenkend Nederlander mbgen verwachten, dat de Krimi nal-Direktor behoorlijk opgebor gen zou worden, om zijn proces tot in laatste instantie normaal te beëindigen. Het is de taak en de verantwoor delijkheid - vah ctè Nederlandse ml- v nister van Justitie om er zorg voor te dragen, dat aan het Nederlandse rechtsgevoel het volle pond-wordt gegeven. Schreieder is echter niet opge borgen gebleven. Hij is op 17 Maart, als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Volgens de formaliteiten geheel terecht, uitge voerd door de Rijks Vreemdelin gendienst, welks handelwijze in laatste instantie eveneens komt voor de verantwoordelijkheid van de Nederlandse minister van Jus titie. Bij zijn beslissing tussen pro en contra uitwijzing van Schreieder, of andersgezegd: bij zijn beslis sing tussen, het volle pond geven aan het Nederlandse rechtsgevoel en de formeel correcte handel wijze van uitwijzing, heeft de mi nister "het goed geoordeeld om de door allen erkende ongewenstheid van Schreieder in Nederland, zwaarder te rekenen dan de vol ledige afwikkeling van zijn proces in tegenwoordigheid van de ver dachte, „Het. is allemaal zo erg niet,** werd er toen gezegd. „Wanneer wij die man nodig, hebben, kunnen wij hem altijd laten terugkomen". Geen volwassen wezen in Ne derland heeft het «geloofd. Terecht. Nu wordt vertéld: „Het adres van Schreieder in Duitsland is on bekend. Maar ook als wjj het wis ten, hadden wij er niets aan, want iedere mogelijkheid ontbreekt om Schreieder te dwingen naar Neder land te komen." De procureur-fis caal acht de aanwezigheid van Schreieder bij de behandeling van het proces voor de Bijzondere Raad van Cassatie wel gewenst, maarPech! Schreieder is niet meer te vinden. Schreieder is weg en blijft weg. Wij hadden hem hier, wij had den hem voor de Bijzondere Raad van Cassatie kunnen horen, wij hadden hem als getuige kunnen doen verschijnen bij het begonnen proces in hoger beroep tegen v. d- Waals. Hij ware mogelijk nog van belang geweest voor de" Parlemen taire Enquête Commissie, maar om deéén of andere reden had men ha bijna vier jaren zo'n haast om Schreieder het land uit te zetten, dat er onmogelijk nog drie of vier maanden gastvrijheid in de Sche ven: ngse cellenbarakken aan kon den worden toegevoegd. Waarom deze haast? Daarop willen wij antwoord. Zonder dat antwoord spreken wü van het „Schandaal-Schreie- der" en wij vrezen, dat wij er in. nog heviger mate van moeten spreken als het antwoord wèl wordt gegeven. Paus Pius XII ontvangt prinses Margaret ROME, Paus Pius XII beeft gistermiddag de Engelse prinses Margaret in eén officieuze audiëntie ontvangen. De audiëntie, die ge houden werd ln de particuliere bibliotheek van de Paus, duurde 20 minuten. De prinses werd ont vangen met het ceremonieel, dat aan koninklijke bezoekers wordt betoond. Zo waren in de 11 ruime vertrekken, die de prinses doorliep, alvorens de bibliotheek te bereiken^ detachementen van de Zwitserse garde opgesteld, die haar groetten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1