m WIET EED! 'in EED HOEKJE In het park van „De Tempel" speelden de hazen met de katten Rotterdam ducht een tekort aan onderwijzers Idyllisch gelegen, landgoed 'wordt rut cultureel centrum Koopt op 18 Mei een Tempel" speldje DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Weggebruikers beteren hun leven r De 9 Muzen 2 Maandag 16 Mei 1949 EN grote vijver, waarin het moskieurige water nauwelijks rimpelt; aan de oevers het zachte voorjaarsgroen van het hoog opgeschoten, gras waartussen de kleuren van ontelbare bloemen. Daarboven de witte en roze bloesems van appel- en perebomen en dan» afstekend tegen het lichtblauw en de witte wolken van de hemel, de trillende lichtgroene blaadjes aan de bomen. Half verborgen tussen het groen, een theehuisje in ISc eeuwse siij.l Lichtblauw op wit gepenseelde figuren van Chinese dansers sieren de muren van het interieur. Het huisje is verlaten en ver vallen. Onkruid overdekt de kron kelpaden met een zachtgroen kleed. Geen mensenhand heeft hier geordend en opgeruimd, sinds lange tijd. Zo is het goed, deze ongeremde en uitbundige groei en bloei in het S*i bunder grote park van het landgoed „De Tempel" in Overschie. aan de oude weg naar Delft. Maar straks zullen schoffels, harken en snoeimessen hun werk verrichten; dan zullen ook de zeldzame ijs vogeltjes met hun prachtig blauw verend ek het park schuw en en. de fazanten, waarvan er één op 15 eieren zit te broeden; de hazen zullen niet meer ongestoord kunnen spelen op de malse weitjes met de kat ten van de naast het park gele gen hofstede-vil la van de familie Hoboken. En geen kat zal het meer in haar hoofd halen om zoals is gebeurd haar jongen ter wergld te brengen in een verlaten, spreeuwennest De tuinlieden zijn er nog niet maar wel de timmerlui, de metse laars, de schilders en stoffeerders. Zij zijn uit de stad gekomen, om het witgepleisterde landhuis aan de Schie gereed te maken voor zijn nieuwe functie: cultureel centrum voor de stad Rotterdam. Hulde aan de wethouder voor onderwijs, de beer A. J. v. d. Vlerk, die door zijn initiatief aan dit landhuis met zyu idyllische park, een bestemming heeft kun nen geven, die het tot een kostelijk bezit maakt voor de stad! "Wij hebben reeds eerder ge schreven over de opzet: een confe rentieoord te stichten voor het on derwijs en het vrije verenigings leven. te Botterdam, Leraren en onderwijzers uit Rotterdam zullen ia „De Tempel" gelegenheid krij gen in een rustige, gezellige sfeer met elkander de diverse aspecten van de in gang zijnde onderwijs vernieuwing te bespreken, lering op te doen van deskundigen en zo zich aan te passen aan de telkens zich wijzigende omstandigheden en inzichten. Maar tevens zal het landgoed een belangrijk aandeel kunnen hebben in het op hoger niveau brengen van het verenigingsleven te Rotterdam. Het ontbreekt de jeugdorganisaties en talrijke an dere verenigingen niet zo zeer aan belangstelling als wel aan kader. De Tempel zal voor kadervorming de gelegenheid bieden. In Juli gereed Tot dat doei is het landhuis in gericht voor bijeenkomsten van 30 tot 50 mensen, die er eventueel ook kunnen overnachten. Onder leiding van ir. Frets van de afd. Technisch Beheer van de gemeente, is men thans druk bezig met de inrichting van het hoofdgebouw. De zaalacb.- tige vertrekken, waarin nog niet 20 lang geleden de familie Van Beek huisde, worden nu vertimmerd tot conversatiezalen (voorzien van piano en projectie-toestel), biblio theek en slaapvertrekken. Waar schijnlijk zal het interieur in Juli gereed 2ijn. Van het 17e eeuwse koetshuis, dat een eind verderop in het paik staat, wordt de zolder in gericht tot slaapzaal, terwijl bene den een lezingzaaltje komt, waar van de wanden in opdracht van de gemeente beschilderd, zullen wor den door enige Rotterdamse kun stenaars. Het park van het landgoed strekt zich ook uit tot aan de Schie, aan de overzijde van de weg. Hier zal een zwemgelegenheid worden aan gelegd. Voor de post van concierge van „De Tempel" hebben 2ich tot op heden al meer d3n 600 sollici tanten aangemeld. Wat een won der" Velen worden verlokt door die vriendelijke woning in het koets huis, temidden van groen cn bloe men. Een schenking van bijna f 100.000. in 1916 aan de ge meente Rotterdam gedaan, wordt thans gebruikt om de kosten van de inrichting en de exploitatie van het landgoed „De Tempel" als cultureel cen trum te dekken. Er is echter méér geld nodig voor een slui tende exploitatie en vooral wanneer, zoals wethouder v. d. Vlerk heeft gezegd, het in de bedoeling ligt, ook arme Rotter damse verenigingen cn jeugdor ganisaties in staat te stellen, van „De Tempel" gebruik te maken. Op initiatief van de wethouder is een comité ge vormd, dat op 13 Mei (opbouw dag) een straat-collecte zal or ganiseren. Er zullen speldjes worden verkocht in de vorm van een gestyieerde tempel, waarin een troffel (het symbool van de opbouw ook in gees telijke zin), is afgebeeld. Laat ieder op 18 Mei daad werkelijk zijn of haar sympa thie tonen voor het goede doel, dat met „De Tempel" wordt na gestreefd: de culturele opbouw en bloei van onze stad! ROTTERDAM Vooraanzicht van het landhuis „De Tempel" dat thans cultureel centrum wordt. Volgens •waarnemingen van de KNAC ZOALS uit systematische waar nemingen van de KNAC gedu rende de laatste drie jaren is geble ken, zijn de gedragingen van alle categorieën weggebruikers aanmer kelijk verbeterd. Enerzijds is dit waarschijnlijk te danken aan meer ■bezinning en beter verkeersbegrip, anderzijds a&n de Vele acties van de politie In tal van gemeenten, ook in het kader van zwijgend verkeer. Het ongevaliencijfer zal, naar mag worden aangenomen, relatief .ver beteren. Hst aantal voetgangers dat geheel fout, n.l. in schuine richting en zonder uit tekijken, oversteekt is in drie jaren gehal veerd tofc 15 pet., het percentage, dat deze manoeuvre correct ver richt, is opgelopen van 13 tot 15. Ongeveer 70 pet. (in 1946 nog 58 pet.) kijkt wel uit maar steekt niet haaks over. Ongeveer 5 pet. loopt niet op de voetpaden terwijl daar voor gelegenheid is, begin 1946 was dit 13 pet. Van de wielrijders rijdt 98 pet. (90 pet. in 1940) op rijwielpaden indien deze aan weerszijden van de rijbaan beschikbaar zijn. Slechts een zesde, in 1946 een zevende, ge draagt 2ich geheel correct bij ver keersknooppunten, geeft tijdig te kens, kijkt goed uit en verricht het bochtwerk juist, een tiende doet een en ander geheel foutief. Een kwart geeft geen teken bij links of rechts afslaan (in 1946 een derde); twee derde hiervan kijkt niet uit. Ook aan het snelverkeer kan een' beter cijfer voor verkeers gedrag worden toegekend. Op rech te weggedeelten rijdt thans 85 pet. behoorlijk rechts- In 1946 was dit 70 pet. Het percentage, dat bij bochten de richtingaanwijzer tijdig uitsteekt en de bocht correct neemt, is gestegen van 51 tot 70, dat het welk vergeet de richtingverande ring aan geven, is verminderd met twee derde, en dat hetwelk de bocht niet volgens voorschrift neemt met een zesde. Het aantal voertuigen dat jn de bebouwde kommen verkeerd, d.w.z, links van de rijbaan parkeert, is van een, der de teruggelopen tot een vijfde. Op vallend is het betrekkelijk groot aantal taxi's, dat bij het passei-en van straatkmisingen weinig of geen snelheid vermindert en geluidsig naal geeft, terwijl toch proefonder vindelijk is bewezen dat zwijgend verkeer practisch geen tijdverlies meebrengt. Het aantal handkarren blijkt in de bebouwde kommen aan zienlijk te zijn verminderd. De KNAC acht de verkregen r e- sultaten niet onbevredigend, maar meent toch alle weggebrui kers te mogen aansporen tot nog meer aandacht, en minder driftige haast, opdat een behoorlijk gedrag in het verkeer binnen afzienbare tijd een nationale deugd zal wor den. SOAG gaf het goede voorbeeld Wie Zondagmorgen in „Colos seum" de revue „Zo is het'* heeft gezien, moet wel onder de indruk komen van de prestaties van de Re vue- en Cabaretvereniging SOAG. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, hoe één vereniging over een dergelijk aantal uitgelezen amateurkrachten kan. beschikken. Men. klaagt vaak over „vervlakking", over' opper vlakkigheid. speciaal onder de grotestadsjeugd en zegt, dat het ont breekt aan eenvoudige, echt-Neder landse volkskunst. Bij SOAG waren deze morgen niet slechts decor cn aankleding zeer verzorgd, de uit voering was bovenal echt Neder lands. De ..show" was nooit show in de ongunstige betekenis van het woord, ze diende slechts men merkte het nauwelijks! om de verschillende onderdéien te verbin den." Het zuiver muzikale viel te lo ven. In vocaal opzicht deed men niet onder voor de beste amateur-ope rettevereniging en wat de violist presteerde, die begeleidde in dat voortreffelijke nummer „Serveer sters", was zelfs in dit müieu onge woon. Natuurlijk stond niet elk nummer op hetzelfde peil, het pro gramma was zeer gevarieerd. Maar de dansen der dames en de clowne rie van „Buck en Shag" „deden" het toch ook maar. Typerend was, dat de Diborky's juist door hun zang- technische capaciteiten <zij zijn zich die heel goed bewust) zich niet on derscheidden van zovele andere ge zelschappen. Het was niet'juist, Ke- telby's „Op een Perzische markt" te populariseren, omdat dit bij uitstek instrumentale werk méér is dan een aardig „deuntje". Hebben de Diborky's dg inhoud ervan wel be grepen? Laten zij het eens proberen met een voor ieder begrijpelijk Ne derlands lied; Dat wij overigens niets hebhen tegen iets, wat uit het bui tenland komt, moge blijken uit onze waardering voor „Twee jongens en eeu guitaar". 84. Twee dagen later op 147 gr, WX.38 gr. Z.B. laat Taaie Toon do vlag halfstok waai en: opa Larsen is in de vroege ochtend overle den. Ver van zijn ge boorteland, ergens in de onmetelijke Stille Oceaan, krijgt de oude zeeman een eerlyk zee mansgraf. De kist wordt met de Noorse vlag be. dekt. de nv^hino stopt en Taaie leest en kele gebeden, terwijl de hele bemanning met ontbloot hoofd aan dek staat aangetreden. Dan I glijdt de kist te wa ter... afloop van ae plechtigheid ver- heeft hU me gegeven; dat is de sleutel van Taaie Toon vindt het maar een gek verhaal, telt Rob aan Taaie Toon wat opa Larsen. zijn geheim.,, alleen heb ik er zo niets aan, maar Rob meent, dat het toch wel eens de hem enkele nachten tevoren heeft verteld over want de sleutel is niet volledig. De andere moeite waard, zou kunnen zijn naar die an* Zijn schat. „Kijk", zegt hij. „deze klos garen helft moet ergens in Holland te vinden zijn." dere helft van de sleutel te zoeken. X-969 Padvinders vierden feest In ,.De Samaritaan" aan de Lin ker Rotiekade 99 was Zaterdag avond De Marco-Polo stam van de Den Berggroep met zijn bewonde raars bijeen. Zij voerden dc aardi ge revue: Ja in mijn tijd, toen. op. Diverse „foto's1' gemaakt in de loop der iaren werden nog eens, gebracht in de omlijsting van een levende vergroting, bekeken. Een soort voorpiet van het te wachten grote kamp' zou men het kunnen noemen. Het kamporkest van de „Den Berggroep" zorgde voor de muzikale omlij:-ting. Zeventien nummers telde de révue, die aan- eengepraat werden door een Grootvader en zijn kleinzoon, die aan de hand van een foto-album de diverse onderdelen aankondig den. Opa besloot dan met: .Ja. in mijn tijd toen. Zaterdagavond-amusement in Odeon De Amusement- en Ontspan ningsvereniging „Tot Aller Genoe gen" bracht Zaterdagavond voor haar leden in de grote zaal van Odeon een variété-programma, dat ongetwijfeld tot aller genoegen was. De zaal was stampvol, en de stemming opperbest, daar zorgden de talrijke artisten, In de eerste plaats de conferencier Henk Buck- man, wel voor. „Bravour en char me" was het programma getiteld, en daarmee was niets te veel ge zegd. Eén arüst willen we nog met name noemen, de koordanser Wil liam Corda, die de enige amateur in het programma was. Hij maakte tussen al zijn beroepscollega's een uitstekend figuur. Na de pauze moest het 9-koppige bestuur op het toneel een kleine hulde voor zijn activiteit in ontvangst nemen. In de Schouwburgzaal van Odeon werd te zelfder tijd een toneelstuk opgevoerd door de Rotterdamse Toneelvereniging „Door Strijd Gewonnen". „Een die niet getetd wordt" was de titel van dit vrij melodramatische stuk, dat zeer goed gespeeld werd. Het oud-lid van de vereniging, mej. J. Smits, was nog eenmaal op de planken teruggekeerd, en we konden con stateren, dat ze het toneelspelen nog niet verleerd was. Uitstekend spel vertoonden ook de heer Van Doorn en mevr. M. de Boer. Een aantal uit de Oost teruggekeerde militairen was door de vereniging uitgenodigd deze voorstelling bij te wonen. Een sympathiek gebaar! Tot lang na het middernachtelij k uur werd er zowel in de grote zaal als in de schouwburgfoyer gedanst op muziek van de orkesten Cor v. d. Graaf en W, Krul. Hoe er in liet weekeinde gemusiceerd werd Dat het Grnalkoor onder leiding van JMarthe van der Puiten tot uitmuntende prestaties in staat ls. heeit bet gister, middag met een concert in de Schouw burg weer opnieuw bewezen. De klankproductie van dit kDor munt ir. hoge matt uit door een correcte intona. tie en fraaie nuancering. Composities ven Grcgor Aiqhinfier. Monteverdi, Brahms, Chaussor.l en Herman Sirate- ,gier kregen derhalve een op zeer hoog niveau staande vertolking. Het werkje, het Magnificat voor drie stemmig koor en strijkorkest, van laatstgenoemde componist bleek een goed geconcipieerd stuk te zijn. Cor de Groot wisselde het vocale ge deelte van het programma af met o.a. dc vertolking van Beethoven's Sonatc- Appassionata. Hij deed dit op meester lijke wijze. Leden van het Phllharmcmisch Or kest en de organist Paul van der Putten zorgden voor een goed sluitende bege leiding van de koorwerken. TezeUder tijd gaf de sopraan Vera Donlska een recital in de Aula van Boymans. Niets dan lof voor deze no bele zangkunst, want Vera Donlska be schikt niet alleen over een stem die uitermate boeit om haar stralende warmte welk een prachtige glans bezit het middenregister bijvoorbeeld doch tevens over een artistiek begrip, dat haar in staat steil, liederen voor te dragen op een wijze die een diepe in druk nalaat. De vertolking van de lie deren o.a. van Debussy; aïoussorgsky, Prokofief, Rachmantnof en Gretschma- ninof mag dan ook zonder enig voorbc. houd voorbeeldig worden genoemd. Piet Ketting toonde zich een begelei de? van hoge klasse. Veel voldoening schenkt het, dit ver slag niet in negatieve zin te moeten be. eindigen. Want ook het debutantencon cert, Zaterdagmiddag in Ons Huis ge geven onder auspiciën van. de Rotter- damsche Kunststichting geeft aanlei ding tot heel veel waardering. De zangeres Jo Rammers bezit een aantrekkelijke warm getimbreerde stem. die in technisch opzicht reeds tot grote ontwikkeling is gekomen. Slechts in het forte klinkt ze in het ho ge register soms nog iets omsluierd. Daartegenover staat dat deze jonge kunstenares een aantrekkelijk mezza voce weet te produceren en bovenal de kunst verstaat het lied met artistiek be grip voor te dragen. ZU zong o.a. liede ren van Schubert, Bramhs ÏYanck, B. v, d. Sigtenhorst Meyer, Orthel en Roest Crollius. Vooral de liederen van Brahms genoten e*n weergave, die grote belof ten voor de toekomst inhield. Kini van Mever's begeleidingen kun nen ongetwijfeld nog wel aan uitbcel- dingskracht winnen, maar in pianistlek opzicht heeft ze ook thans weer bewe zen een zeer talentvol instrumentaliste te zijn. Herman van Bom. NIEUWE MUZIEKPEBIODIEK De uitgave van het maandelijks periodiek „Lusthof der Lek en mu ziek", onder redactie van dr. Jop Pollman, Piet Tiggers, dra, Marie Veldhuizen en Diem Kes, zal zon der twijfel de volle belangstelling verdienen van een ieder, die zich tot de huismuziek gevoelt aange trokken, als het blad blijft zoals het zich nu heeft aangekondigd. De eerste aflevering, die wij ter bespreking ontvingen, is op con sciëntieuze wijze samengesteld. Het is, zoals de redactie in haar voor woord opmerkt, het eerste perio diek sedert tweehonderd jaar, dat dc instrumentale en vocale muziek zelve geeft in plaats van verhan delingen óver muziek. De bedoe ling, zo leest men verder, is een repertoire op te bouwen, dat goed deels ontleend zal zijn aan de tijd vóór Johann Sebastian Bach. „Te rug tot vóór Bach" is een richt snoer, doch het is niet onderhevig aan verstarring, want wanneer Plannen voor een avond kweekschool ONDANKS dc verbeterde sala riëring- heeft Rotterdam met een vrij groot tekort aan onderwij zend personeel te kampen. Circa 60% van het onderwijzerskorps is ouder dan 45 jaar. Met het huidige aantal onderwijzers komt men maar net met de hakken over de sloot, maar er is geen onderwijzers reserve aanwezig. Bovendien wordt in 1951'52 en volgende jaren een stroom van nieuwe leerlingen voor de lagere scholen verwacht. Hun aantal zal zeker 50% groter zijn dan op 't ogenblik, een gevolg van het abnormaal hoge geboorte overschot in 1945 en '46. Ook de uitbreiding van de leerplicht tot acht jaar, welke in 1950 wordt ver wacht, is van invloed op het aantal leerlingen. 0 Wethouder v. d. Vlerk is van mening, dat de hoge geboortecij fers nog wel tien jaar zullen aan houden en dus moeten er maatre gelen worden genomen, om het groeiend aantal leerplichtige kin deren „onderdak" te brengen. Voor het scholenprobleem zal waarschijnlijk wel een oplossing gevonden kunnen worden. Vijftien noodscholen zijn thans in aanbouw, terwijl onderhandelingen tussen gemeente en regering over de bouw permanente scholen zich zeer bevredigend ontwikkelen. Het vraagstuk van het onderwij zend personeel baart meer zorgen; het tekort aan onderwijzers heeft de wethouder reeds op de idee ge bracht, conünu-onderwijs in te voeren, m.a.w. de kinderen zouden 's morgens of 's middags school gaan. Deze gedachte heeft de wet houder echter weer ijlings losgela ten daar hij van continu-onderwijs vreest: bemoeilijking van een ge ordend gezinsleven; toenemende baldadigheid en verzwakking van het leer-vermogen. De wethouder tracht thans middelen te vinden, de kinderen en .de hele dag school te laten gaan. Hiervoor zijn in de eer ste plaats meer onderwijzers nodig. Binnenkort zal wethouder van de Vlerk de raad een voorstel doen tot uitbreiding: van de gemeentelij ke kweekschool met een avond- kweekschool, Aan de leerlingen aan deze avondschool zouden des noods de leermiddelen gratis wor den verstrekt 1 Ook het Bijzonder onderwijs zal over dit plan worden ingelicht, zo dat verwacht mag worden, dat het B.O. soortgelijke stappen zal on dernemen, ter verhoging van het aantal leerkrachten te Rotterdam. muziek uit latere tijd van een ge lijke geaardheid zal worden ge vonden. zal ook hiervoor plaats worden ingeruimd. De inhoud van het eerste num mer bestaat uit een menuet van Jcs. Hay dn en een twaalftal com posities voor 2, 3, 4 en 5 stemmen vocaal of instrumentaal, o.a, van Clemens non Papa, Claudio Mon teverdi, J. H. Sehein en. Tielman Susato. Het zijn stukjes waarvan sommige slechts een zeer geringe technische vaardigheid vereisen, doch die niettemin een grote muzi kale aantrekkelijkheid bezitten en die de drang tot zelf-musiceren ongetwijfeld zullen stimuleren; spel-aarvwijzingen vergemakkelij ken het instuderen. Dat de composities van bijvoor beeld Monteverdi en Schein van een Nederlandse tekst zijn voor zien is goed. Immers er kan niet in het minst enig bezwaar tegen bestaan, om aan deze muziek, die een sterk objectief karakter draagt, woorden te verbinden van Neder landse dichters uit dezelfde perio de als waarin de werkjes ontston den: ons inziens komt dit de aan trekkelijkheid van de inhoud al leen maar ten goede. H. v. B. (Uitgave „De Toorts", Heem stede). „Aeoline" in Ons Huis Het concert van de Rotterdamse mandoline-vereniging „Aeoline" Zaterdagavond in Ons Huis werd een aangename gebeurtenis, niet alleen door de aardige en keurige manier van musiceren, maar ook door de bescheiden omvang van het vlotte programma. Heel ver standig van de organisatoren, dat ze het publiek niet op een hele avond tokkelspel vergast hebben, want hoe vaardig en gediscipli neerd de dhmes en heren van „Aeoline" onder leiding van din gend D, de Jong ook speelden, het gevaar dat zoiets op de duur toch wat te veel van het uithoudings vermogen eist, is niet denkbeeldig. Maar zover kwam het niet, want het dubbeïmannenkwartet „De Maaszangers" gaf zijn gewaardeer de medewerking, begeleidend en in eigen repertoire, dal zoals één van de heren-zangers verklap te Zaterdagavond 28 Mei in een bont-radioprogramma te beluiste ren zal zijn. En tenslotte was er nog de guitarist J, Goudswaard in enkele soli. NACHTELIJKE SHOW IN ARENA Terwijl Rotterdam zich opmaak te om naar bed te gaan, of al enige tijd op één oor lag, stroomde Zaterdagavond Arena voor de der de maal vol. Voor de zo ongelukkig terechtgekomen John Brookhouse Mc Car thy werd een: benefice- nachtvoorstelling georganiseerd, waarvoor een groot aantal cabaret- en variété artisten van naam geheel belangeloos 2ijn medewerking had toegezegd. Om een uur of één, toen de zaal aardig gevuld was ge raakt, nam het Arena-orkest, dat was versterkt met musici van de Lutusca- en Capitolorkesten, en dat ditmaal onder leiding stond van Govert Verheul, zijn plaats in de orkestbak in, en van dat ogen blik af klaterde een stroom van amusement over het voetlicht de zaal in. Ted Valerio opende met zijn accordeon het i.rogramma, ge volgd door de geniale Engelse mu zikale parodisten „The four rhythm aces". Twee artisten, wier Kunst met een iets grotere K geschreven wordt; Ciily Wang en Wim Sonne- veld, werkten ook aan deze voor stelling mee,. Steeds nieuwe „ster ren" arriveerden in het Arena- theater; Albert de Booy, De Scha vuiten, het Duo van Heelsbergen, Cobl Beek, De Wama's, Truus Ver burg, Martin Rijken, Sommigen van hen waren speciaal uit andere plaatsen overgekomen om bier ten bate van hun vriend John op te treden. De grootste prestatie lever den Heintje Davids en Lou Ban dy, die 's avonds in Groningen waren opgetreden, en door een dichte mist naar Rotterdam waren gereden. Zij kregen van het pu bliek en van de conferencier Alex de Haas een warme hulde voor dit staaltje van collegialiteit. Ook alle anderen, die hun nachtrust voor de Arena-dirigent opofferden, wer den in deze hulde betrokken. Dat, het publiek van het bonte pro gramma genoot, behoeft geen be toog. ECM NEEMT NIEUWE LOODS IN GEBRUIK De N.V. Erkelens Cooke en Mar cus Expeditiekantoor, raakte op de beruchte veertiende Mei haar douaneloods aan station D.F. kwijt. De gehele oorlog en nog lange tijd daarna heeft men moe ten tobben met kleine ruimten, kelders, winkeltjes, c.d. Na jaren lange besprekingen kon in Augus tus 1948 met de bouw van een nieuwe loods worden begonnen. Op veertien Mei, negen jaar later, kon de Rotterdamse directie de hoofddirectie in. Amsterdam uitno digen om de sluitsteen te komen plaatsen voor de nieuwe loods aan de Marconistraat tegenover de eerste Noordwal van de Merwe- haven. Dit geschiedde door mevr. E. M. Marcus-Groenewegen, als blijk van waardering voor het da gelijks werk van de vrouw-in oor logstijd, zoals de heer Marcus het in zijn rede uitdrukte. De steen heeft het opschrift'. „Door durf en. vlijt hersteld, wat viel door laf ge weld". Na deze plechtigheid leverde de heer R. Meulman, directeur van de aannemersfirma W. M. T. Thijs- sen te Amsterdam, de sleutels van het nieuwe gebouw over aan de heer Marcus. Deze betrad hierna voor het eerst zijn nieuwe gebouw. Vervolgens sprak de heer Marcus enige woorden en overhandigde op zijn beurt de sleutels aan de heer A. M. de Nachtegaal, bedrijfsleider van het Rotterdamse „Erkelens". Deze deelde in zijn rede, waarin hij o.m. dank bracht aan de direc tie, mee, dat de eerste wagon door de bezoekers gelost zou moeten worden. Achteraf bleek dit in het geheel geen bezwaar, want niet zodra was*de wagon geopend, of een aantal keïlners met rijkelijk gevulde dienbladen, gevolgd door een nog groter aantal jongedames stapten uit de wagon met op schrift: Voorzichtig rangeren, zeer kostbare lading, de loods binnen. „We hebben nog nooit zo vlug ge lost," vertelde men ons later., Het zeer uitgebreide gezelschap bleef nog geruime tijd gezellig bijeen. De betonnen loods werd ge bouwd volgens ontwerp van archi tect J, H. Groenewegen te Amster dam en heeft een oppervlakte van 500 vierkante meter. De ligging is zeer gunstig, zowel voor goederen treinen als vrachtschepen. Samen met het Nederlandse ministerie van O. K. cn W. organiseert het Me tropolitan Museum van New York la October do grootste expositie van Vin cent van Gogh's schilderijen en teke ningen, die Amerika ooit gezien heeft. De Engelse schilder Paul Nash is 11 Mei zestig jaar geworden. De In Nijmegen wonende glazenier, schilder cn graficus Joan N. C. Col- lette wordt op IE Mei zestig jaar. Onder auspiciën van het genootschap Nederland-Engeland wordt van 19 Mei tot I Juni te Dordrecht een tentoon stelling gehouden van aquarellen, ver vaardigd door leden van „The Royal Scottish Society of painters in water- colour", Lln Ja! da tl, de In Amsterdam woonach tige Joodse voordraehtskunstenares en danseres, is vandaag voor een tournée door Tsjcchoslownklje, Duitsland en. Polen vertrokken. In Praag en in Ber lijn zal zjj ook voor de radio optre den. ZiJ wordt begeleid door de pianist dr. E. Bcbllng, die tijdens het Inter nationale muziekfeest in Praag eert radiorecital van moderne Nederlandse muziek" zal verzorgen. Op zijn pro gramma staan o.a. de pianosonate van Hendrik Andriessen. en de tweede en derde sonatine van Willem Pijper. Vroegere m.s. Frans Hals onderscheiden Bij K.B. is aan het thans onder de naam „Alchiba" in eigendom aan „Van ■Ni e velt, Goudriaan en Ca's scheepvaart maatschappij" toebehorende m.s. „Frans Hals" de koninklijke vermelding bij dagorder toegekend wegens het volgen de feit: „In de nacht van 3 op 4 November ï9<?2 werd het m.s. „Frans Hals", dat niet in eonvooi voer. door een boven water varende onderzeeboot aangeval len. In vijf aanvallen werden zes tor pedo's afgevuurd, die geen van alle doel troffen, dank zij handig manoeuvreren met het schip. Tijdens de aanvallen werd de onderzeeboot met het 10 cm- kanon en de aan boord opgestelde mitrailleur onder vuur genomen en on der meer In de torenbouw getroffen. Toen de onderzeeboot tenslotte de aanval opgaf en onderdook werd nog een dieotebom geworpen De aanvaller werd niet meer gezien en de „Frans Hals" vervolgde de reis." Eerste paal voor nieuwe havenloods Aar. de Waalhaven N, Z. ls van morgen de eerste paal geslagen voor de bouw van een loods van 110 bjj 25 meter voor ds N.V. Stu- wadooramij, T. en G. Gibb. De bouw wordt uitgevoerd door het aanne mersbedrijf G. van der Welle. Fantasio speelt stofzuiger voor VDH personeel (Van een onzer verslaggevers). Zelfs uit Utrecht cn Rotterdam was Zaterdagavond het personeeL van de N.V. Van der Heem naar de Residentie e-ekomen om in het gebouw van K. en W. het 20-jarig jubileum van dit bedrijf te vieren. Er bestond zo veel belang stelling'. dat twee keer hetzelfde non- stop-feestprogramma. gebracht door het variété Rinket Faveur, afgewerkt moest worden. Om kwart voor zeven stroomden de Utrechters en Rotter dammers het gebouw al binnen en om half tien, nad'at de eerste voorstelling was afgelopen, was het de beurt vor-r de Kapenaars. Beide keren was de zaal tot aan de galerij bezet. En niet ten onrechte, want er werden, zoals dc heer L. w. van tfer Heem in zün ope ningswoord aankondigde, eerste kla3 nummers gebracht. Allereerst verschenen de twee Pico's accordeonvirtuozen, op het toneel cn sDeelden een serie populaire liedjes. De opzet om het publiek moe te laten zin. gen. lukte. Weldra was de stemming erin en zongen honderden kelen dc welbekende wijsjes mee. Mr. Doodle In zijn creatie ..Goed, goed praten we niet meer over" had de lachers al even vlot op de hand als de Pico's de zangers. Hoewel zijn repertoire niet geheel nieuw was slaagde hij erin de feest stemming nog uitbundiger te maken. De AnnabeUe's zorgden op de piano, muziek van Co van der Heide-Wijma voor wat' vrolijke dansjes en zongen daarbij tweestemmig de liedjes mee. Daarna traden de Wama's, de twee pa rodisten bekend van radio en toneel voor bet voetlicht en brachten ecri voortreffelijke en geestige imitatie van de Zweedse actrice Zarah Leander. Fantasio. de muzikale clown, demon streerde in het volgende nummer, dai zelfs uit een stofzuiger vervaardigd bij de N.V, Van der Heem, muziek is tc halen. De conferencier Daan Hooy. kaas zorgde hierop voor een praatje er. een liedje, aan de vleugel begeleid door Koos Vermeulen. Met de bekenar klanken van Jan Corduwcner's ensem ble bestaande uit vier man mei negen muziekinstrumenten, werd het pro>. gramma beëindigd. De heer J. van der Heem sprak In zijn slotwoord de hoop uit, dat de welgeslaagde feestavond iets heeft mo gen bijdragen tot de versterking var. de band tussen bedrijf cn huiselijke kring. „SONSBEEK 1949" Unieke expositie van beeldhouwwerk Nog nimmer is zulk een representa tieve collectie beeldhouwwerken In West Europa bijeen geweest, als die, welke men zal kunnen bewonderen op de openluchttentoonstelling „Sonsbcek 1049". Midden tussen prachtige o'ude bomen, bloemen en planten van het Arnhemse landgoed, zuilen werken worden opge steld van Hodln, Maillol. Eourdelle, Renoir, Despiau, Brancusi Gargallo, Zadkine. Arp, Laurens en Lipchitz uit Frankrijk, van. Lehmbruck en Barlach uit Duitsland, var» Belgische meesters als Rik "Wouters, Le Plae. Grard, Puviez en Cantré, van kunstenaars uit Dene marken en uit Groot-Brittannlë. De voorbereic ingen voor deze expo sitie zijn thans büna voltooid. Op 1 Juli a.s. zal zij worden geopend. Van Rodin zal onder meer de be roemde groep „De burgers van Calais" en een buste van Konoré de Balzac aan wezig zün. Van de Belg G. Minne komen er een buste «1 een reliekdrager, uit Engeland komt een bijzondere collectie van Moore, Epstein en Dobsen. Ook Nederlanders zullen aan de expo sitie deelnemen. Van hen komen, er on. beelden, die nog niet eerder werden, tentoongesteld. Rëdecker légt de laatste hand aan een groot oorlogsmonument voor Waalwijk, dat hier ln Sonsbeek voor het eerst te zien zal zijn. Een. speciale hal wordt ingericht voor kleine Nederlandse plastieken. Cilly Wang naar Engeland De parodistische danseres Cilly Wang vertrekt nog deze maand naar Engeland waar zij gedurende enkele maanden in het gehele land voorstellingen zal ge ven. die georganiseerd zijn door de „Arts Council of Great Britain". Tevens zal zü in Londen een televisie-uitzen ding verzorgen, Cilly Wang is voorts door het Festival-comité in Bath uit genodigd gedurende een week dagelijks haar ..Cilli Symphonie" te dansen. Haar optreden in Rath valt samen met de concerten van het Concertgebouworkest Op haar afscheidsavond 18 Mei a.s. te Den Haag wil Cilli Wang het publiek met nieuwe dansen verrassen, onder andere met een experiment, dat een. combinatie van dans en marionet zal z(ln. De mens in de poëzie Een wel heel uitgebreid pro gramma van gedichten droeg mevr. Louise de Jong-Mellema Zondag op de laatste avond van het wintersei zoen van het Zusder Volkshuis voor. Het droeg dan ook tot titei niemand minder dan „de mens" en was ver deeld in drie groepen: gestalten bij verschillende dichters; in bet aan gezicht van de dood; de verworven heid. Hoewel het niet talrijke gehoor mevr. de Jong's voordracht tot 't einde toe met grote aandacht volg de, menen wij toch dat zij met eert korter en gevarieerder gedichten reeks meer voor de poëzie gewon nen had; aan de andere kant gaf zij blijk van een lofielijk besef voor de noodzaak van zelfbeperking. Zij trachtte da grenzen van haar_ kun nen niet ie overschrijden en liet de dichters spreken zoals zjj hebben geschreven zonder haar gehoor haar persoonlijke opvattingen al te zeer op te dringen. Haar voordracht werd hierdoor wel eens wat een tonig, vroeg om veel meer nuances cn accenten, maar kenmerkte zich ook door een grote zuiverheid en eenvoud, die té appreciëren waren. Bij de mensen ven de Koninklijke Marine leeft nog steeds de tra ditie, daf pasgeboren kinderen worden gedoopt op het schip waarop de vader vaart. Acht personeelsleden van de Ónderzeedienst, wier ge zin Icorf geleden een uitbreiding ondergingwilden hun boreling even eens graag op hun schip ten doop houden, doch aangezien de ruimte, op een onderzeeboot nu eenmaal zeer beperkt is was dat niet mogelijk. Toen heeft ds. Sepmyer, de vlootpredikant de moeilijkheid opgelost, door de scheepsbel, die in zo'n geval als doopvont dienst doet, aan wal te brengen en de acht kinderen in de onmiddellijke nabijheid van de onderzeeërs, te dopen. Op de foto een overzicht van de plechtig heid, die Zondagmorgen onder grote belangstelling van familieleden in dc onderzecboolbasis aan de Waalhaven te Rotterdam plaats vond.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2