HET ROTTERDAMSCK PAROOL Duizenden politiemannen zoeken bandietenhoofdman KAMPMISDADIGER KOTAELLA VOOR CASSATIERAAD Regering respecteert besluit van dr. Beel ■Prijs van vijf millioen lire op het hoofd van gewezen zwarte handelaar 'SJANGHAI NIET LANGER TE BEREIKEN 400 Portugezen wachten vergeefs op schip Nog enkele buien Wedloop om „Hollandse Nieuwe" is vanmorgen begonnen Verdediging schuift zijn hypernerveusheid naar voren Federale gedachte door nieuw accoord niet geschaad Nee toch.Heus! KLM-gebouw is gereed Qp dc kühJisd Dinsdag 17 Mei 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 6P-O0 Abonn.prlfsi per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers f 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 113 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur? B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper EILAND SICILIË IN STAAT VAN BELEG PALERMO Dc politie arresteerde gisteren in de omgeving van Palermo meer dan honderd boeren om te trachten op deze wijze iets meer te weten te komen over de schuilplaats van de langgezochte „koning der bandieten". Inmiddels werden er drie aanvallen op de politie gedaan, waarbij tien gendarmes gewond werden. De tol die de politie aan Giuliano de bandietenkoning heeft moeten betalen, is in de maand Mei gestegen tot negen doden, en 21 gewonden. POLITIE OPEREERT MET TANKS Op vele plaatsen van Sicilië is het verboden na zes uur op straat te ko men, de blinden mogen de gehele dag niet van de ramen, verwijderd worden en alle winkels, met uit zondering van de apotheek, moeten de gehele dag gesloten blijven. Het brood wordt schaars, van. scheren en knippen komt niets meer en siga retten zijn practisch niet meer te krijgen. Het land is behalve met politie mannen ook overstroomd met rond trekkende bedelaars, vluchtelingen en deserteurs, maar om hen is deze Invasie niet begonnen. Integendeel ook zij behoren tot dé vloedgolf van agenten, die over het land gaat zij het dan in een der boven genoemde vermommingen. Het werkelijke doel van deze ogen schijnlijk vreemde vertoning is een Siciliaanse bandiet,! genaamd Giuliano Salvatore. Reeds jaren zoekt xnen naar hem en zjjn getrouwen, die eens een duizend man bedroegen en nu op enkele hon derden warden, ge schat. In het Ita- haanse parlement ontstond enkele maanden geleden deining ovdr de onmacht van de regering deze man. onschadelijk te maken. De Ita-- liaanse minister van binnenlandse raken. Scelba vond; het welletjes en organiseerde op hem de grootste mensenjacht. die ooit dit toch altijd al zo rumoerige eiland heeft ge kend. Dp politie ver- loor alleen al in: deze maand negen doden en elf zwaar i gewonden, maar Salvatore blijft on- f vindbaar. Telkens - ■weer ziet hij kans;» te ontkomen in het ruige, aan grotten en spelonken rijke, binnenland van Sicilië. Maandag, tegen het invallen van de duisternis, begonnen de bandieten zich weer te roeren- Een truck door een eenzame politie agent,^bestuurd, reed achteloos m een hinderlaag; de agent ontsnap te en haalde hulp. Een tweede truck, bemand met vijf agenten en geëscorteerd door drie man van de motorpolitie, reed zo snel mogelijk naar de plaats des onheils, maar werd daar warm ontvangen met machinegeweer vuur en granaten; alle agenten werden gewond. Nog geen drie uur later, toen een colonne met de gewonde agen ten zich naar de stad begaf, ge ëscorteerd door drie gevechtswa gens, werd van een kleine heuvel Uit weer vuur op hen geopend. Twee agenten werden gewond, maar toen de gevechtswagens in actie kwamen, verdwenen de ban dieten spoorloos in het heuvelach tige terrein. Wie is eigenlijk die Salvatore? De een noemt hem kortweg „bandiet", de ander „hoofdman van de Sici liaanse onafhankelijkheidsbeweging" weer een ander kent hem als „vnend der vrouwen" en een vierde eert hem als de „held der armen' schien draagt hij van al deze karak terbeschrijvingen iets in zich. Wie immers, als struikrover, brie ven stuurt naar de paus. naar presi dent Truman en de Italiaanse presi dent, deputaties afvaardigt naar het parlement en éijn verbitterde tegen stander, minister Scelba uit daagt tot een duel, is op zijn minst geno men een bandiet van klasse. Dp regering zette op het hoofd van Salvatore kortelings een prijs van vijf millioen lire, maar nog niemand heeft het gewaagd de band.et te ver raden. Hij zou er zeker van kunnen zijn, dat eens de wraak uit de ber gen hem zou treffen. Voor de agenten geldt deze terug houdendheid niet en voor hen ïs de prijs Giuliano een aansporing tot steeds groter inspanning. Tot de tanden bewapend, uitgerust met kleine tanks, gepan"--J- auto's, walkie talkies en jachthonden - voe ren zij een drijfjacht uit. De vijfdui zend agenten zijn echter nog steeds niets opgeschoten. Van de be volking worden zij niet wijzer en dd grillige plattegrond kent geen van hen zo goed als hun stoutmoedige tegenstander. KOLENTREIN OP HOL' Grote materiële schade, geen doden HEERLEN: Op de spoorlijn Heer len—Schaasberg heeft zich Maan dagavond. vlak bij de overweg aan het station te Heerlen een trein ongeluk voorgedaan, dat zeer zware materiële schade doch geen per soonlijke ongevallen tot gevolg had. Hel ongeluk werd veroorzaakt, door dat een kolentrein, die uit Schaas berg kwam, op een hellend traject in de buurt van Heerlen door zijn remmen schoot Op hetzelfde ogen blik was op bovenvermelde over weg een losse locomotief aan het rangeren. De op hol geslagen kolen- trein reed met grote vaart in de richting van deze locomotief. De machinist van de trein kon nog met noodsignalen zijn collega op de ran gerende loebmotief waarschuwen; de machinist en de stoker van deze locomotief brachten zich »n veilig heid door van de machine te sprin gen. Onmiddellijk daarna volgde de botsing. Ten gevolge van de hevige schok schoot de losse locomotief met grote snelheid over het emplacement tot aan de andere kant van het station, waar zji tot stilstand kwam. Onge veer twintig wagons van de kolen- 1 trein waren door de botsing ont spoord en onder en boven elkaar geschoven. Een van de wagons schoot recht de lacht in tegen de bovenleiding van het elerirlsche net aan, dat zwaar beschadigd werd. SAN FRANCISCO. Reuter meldt uit San Francisco, dat de radio verbinding- met Sjanghai In de afgelopen nacht fs verbroken. Communistische troepen zijn de stad Hankou binnengerukt. Eadlo- Hankou verdween uit de lucht. FORMOSA VRIJ IN Amerikaanse en Britse rege ringskringen heeft men op het ogenblik opmerkelijk veel aan dacht voor Formosa. Dat is geen wonder, want nu de communisten druk doende zijn, de macht over continentaal China geheel aan zien te trekken, wordt het voor t wes ten van vitaal belang, er voor te zorgen, dat dit eiland een strate gisch punt van enorme waarde in het Verre Oosten; het ligt tussen Okinawa en de Philippijnenniet in verkeerde handen valt. Het ge vaar daartoe is niet gering. Inder tijd hebben Washington en Londen het de factó-gezag van de Chinese nationalistische regering over For- 'mos a erkend. Waar menthans voor vreest, is, dat de communisten, 3" na „hun" vrede met de nationa listen gesloten te hebben, onmid dellijk aanspraak zullen maken op uitoefening van de rechten, welke de vroegere regering van Nanking op Formosa bezat. Gelukkig voor het Westen is Formosa een voort durend in kracht toenemende on afhankelijkheidsbeweging rijk. De inwoners van het eiland, dat lange tfjd ander Japanse heerschappij heeft gestaan, bezitten 'n aanzien lijk hogere levensstandaard dan de Chinezen van het vasteland, veel liefde voor het moederland hebben zij nooit gekoesterd en de jaren van het nationalistische bestuur sinds het einde van de oorlog heb ben deze liefde .niet groter ge maakt. Ongetwijfeld zouden zij thans het liefst hun eigen zaken willen behartigen. Van de Anglo- Amerikanen, aldus mag men met recht verwachten, zullen zij van nuv af aan bij dit streven alle mogelijke steun ontvangen. GIULIANO SALVATORE (rechts) met een zijner adjudanten. Rinal- da Rinal&mi II, schuwt de publi citeit niet. Graag laat hij zich jo- tagraferen en een Zweedse jour nalisteMaria Cyliakus, stond hij in een zijner schuitplaatsen een interview toe. Zij weigerde de politie zijn verblijfplaats te noe men, werd tot enkele maanden gevangenisstraf veroordeeld en vervolgens het land uit gewezen. Eenmaal in Zweden aangekomen legde zij haar romantisch avon tuur vast in een boek„Mijn vriend, de rover Gtuliano". Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond (opgemaakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets lagere tempera turen dan vandaag. 18 Mei: zon op 4.42, onder 20.31; maan op 1.57, onder 9.49. Noodregering op Sumatra eens met aceoord BATAVIA. RUM, voorzitter van tie republikeinse delegatie, heeft volgens U.P. bekend gemaakt, dat hij een boodschap heeft ont vangen van de republikeinse nood- regering op Sumatra, waarin in stemming wordt betuigd met de overeenkomst om het vuren te staken, die met de Nederlanders ge sloten is. Alle buitenlandse luchtvaartmaat schappijen zetten met ingang van heden, hun geregelde dlenstpn op Sjanghai stop. De „British Overseas Airways Corporation" verklaarde, dat haar toestellen voor nog te ma ken vluchten naar Sjanghai beschik baar bleven. De Chinese luchtvaart maatschappijen handhaven hun diensten op Sjanghai zo lang moge lijk. De buitenlandse scheepvaartmaat schappijen hebben eveneens besloten hun diensten op Sjanghai stop te zetten. Het stop zetten der scheepvaart diensten op Sjanghai heeft tot ge volg gehad dat 490 Portugese onder danen, die hun huizen en andere be zittingen hebben verkocht, ln de ver wachting Woensdag a.s. met het Ne derlandse s.s. „Tjibadsk" naar de iu de nabijheid van Hongkong gelegen Portugese kolonie Macao te kunnen vertrékken, ln de belegerde stad zijn gestrand. Het Amerikaanse consulaat-gene raal te Sjanghai heeft medegedeeld dat alle Amerikaanse inwoners van de stad, die nog niet zijn vertrokken en die dit alsnog willen doen, in de gelegenheid zullen worden gesteld passage te nemen aan boord van vliegtuigen van burger-luchtvaart maatschappijen. Men achtte het mo gelijk, dat deze Amerikaanse onder danen met Britse vliegtuigen kun nen vertrekken. De nationalistische troepen, die de drie Jangtse-rivierhavens Han- jou, Woetsjang en Hanjang hebben prijs gegeven, richtten een nieuwe verdedigingslinie in, die op een af stand van verscheidene honderden mijlen in Zuid-Westelijke richting is gelegen. De commandant van het in het Hankou-gebied gelegen garnizoen verklaarde z$n troepen op last van hogere autoriteiten in zuidelijke richting te hebben teruggetrokken. De opperbevelhebber der rege ringstroepen in midden-Chinagene raal Pai Tsjoeng-Hsl, heeft zijn hoofdkwartier verplaatst naar Tsjangsja, dat de hoofdstad is van de provincie Hoenan. Een enorme ravage veroorzaakte de kolentrein uit Schaasbergdie Maandagavond op hol sloeg, te gen een andere locomotief op botste en daarna pas tot stilstand kwam. De locomotief van de kolentrein vloog eveneens uit de rails, maar kantelde niet. Doordat het electrische net be schadigd was, werd het treinverkeer in de richtingen Maastricht en Sit- tard gestagneerd tot respectievelijk Sclun-op-Geul en Nut. De Limburg se Tramwegmaatschappij legde da delijk extra-bussen in, die de reizi gers naar genoemde plaatsen ver voerde, vanwaar zy per trein ver der konden. De lijn HeerlenHaan rade en het millioenenlyntje zijn op bet ogen blik volkomen geblokkeerd door de ontspoorde wagons. Commissie voor probleem der uitleenbibliotheken UTRECHT. Naar de NRC meldt heeft de minister van O. K. en W. een commissie ingesteld, welke het vraagstuk van de lees bibliotheken zal onderzoeken. De installatie van deze commissie zal in de loop van deze week plaats vinden. Optimisten beweren, dat eerste verse haring Vrijdag al op de markt kart komen Loggers voeren uit in grauwe ochtendschemer DEN HAAG. De jscht op de „Hollandse Nieuwe" is begonnen: vanmorgen zijn de haringvloten van alle vissersplaatsen langs de Noord zee uitgevaren. In de grauwe och tendschemer verdrongen zich langs de kaden in Scheveningen, Vlaardin- gen. Katwijk en IJmuiden honder den vrouwen en kinderen, die hun mannen en vaders behouden vaart en goede vangst toeriepen. De boule vard in Scheveningen toonde, on danks regen en wind, een zomerse aanblik: duizenden mensen waren daar om te zien, hos de boten zee kozen. Om zes uur al waren de laat ste loggers de havenhoofden gepas seerd. De eerste Vïaardinger logger koos om zes uur het ruime sop. Het was de motorlogger VI. 132 „Flevo"' met als schipper Hendrik Plugge. Nauwelijks had het schip zich losge maakt uit de rij van loggers of alle stoomfluiten en sirenes begonnen te loeien: het was een lawaai van je welste. Alle boten waren met vlag gen versierd. Ook IJmuiden leed gisteren en vanmorgen aan „baringkoorts". De bussen van de Noord- en Zuid-Hol landse Vervoers-maatschappij heb ben Maandag de hele dag af en aan gereden om de leden der bemannin gen van de haringvloot naar de ha ven te brengen. Overal langs de ka de stonden groepjes vissers bijeen, die elkaar de wildste verhalen deden ovr de beste vangplaatsen. Le bussen, die de Katwijkse vis- oers naar de haven reden, voerden grote plakkaten mee, waarop stond te lezen: „Geef ons een Katwijkse Israëlisch-Arabische verzoeningspoging LAUSANNE. De verzoeningscom missie der VJN. heeft bekend gemaakt, dat a s. Woensdag te Lausanne techni sche besprekingen tussen de Arabische en Israëlische regeringen op basis van een thans door beide partijen overeen gekomen plan zullen beginnen. DEN HAAG.Nadat Maandag- voot de Raad van Cassatie te 's-Gra- vehhage eer&fc de zaak gediend had tegen de ex-kampleider van het con centratiekamp Amersfoort, Berg, werd de eveneens zeer beruchte Joseph Johann Kota.Ua de zaal binnengeleid. Deze, thans 41-jarige, Duitser was ln de oorlogstijd een van de meest gevreesde kamp bewaarders in Amers foort. Hjj scheen zich zekerder te voelen dan zijn timide voorganger Berg en hjj luisterde met grote aandacht naar de voorlezing van de sententie. Nederlands verstond hij „nur ein beetje". gerd?", interrumpeerde prof. De dollars voor Europa's wapenen WASHINGTON. De Amerikaanse regering is van plan het Congres slechts 300 millioen doUar .nieuw geld' te vra gen voor bet eerste jaar van het pro gram van wapenen voor Europa. De rest van de 1.130 millioen. dollar van het plan zullen vermoedelijk worden opge bracht door de zich m het buitenland bevindende Amerikaanse militaire sur- plus-uitrustmg over te dragen. o£ zij zal geput worden uit gelden die reeds zyn opgenomen In Truman's 1B5Ö be- lastmgbudget- Oud-mi nister Sassen VUGHT. Oud-minister Sassen heeft zjj'n benoeming tot lid van de Tweede Kamer met aanvaard. Maandag a.s. de conclusie Zijn raadsman, mr. Hovius uit Amsterdam, betoogde, dat er in de zaak-Kotalla geen voldoende voor onderzoek is gepleegd; hij hoopte, dat de Raad een nieuw onderzoek door een raadsheer-commissaris zou gelasten. De president, prof. Verzijl, maakte hem er echter op attent, dat de punten, die hij als onvoldoende onderzocht beschouwde, door het Amsterdamse Bijzondere Hof niet in haar sententie als bewezen waren opgenomen. De verdediger bestreed ook een aantal bewezen-verklaarde mishandelingen. Psychisch defect Na de middagpauze vervolgde mr. Hovius de toelichting van de cassa- tiemiddelen. Hij verklaarde, dat zijn cliënt ln 1943 een zware zenuw- instorting had gehad en in strenge afzondering in een psychiatrische kliniek was verpleegd. Dit voorval billijkte, naar het oordeel van mr. Hovius, een verzoek tot een psy chiatrisch rapport over de geestver mogens van verdachte ten tijde van de begane misdaden. Ook werd een beroep op overmacht gedaan. Re- qulrant zou tweemaal geweigerd hebben om gevangenen te fusilleren, maar later, onder dwang, toch heb ben meegedaan. „Waarom heeft u gewei- Verzijl. „Het was mijn werk niet, Herr President; ik had bureau werk". „Dus u had geen innerlijke bezwaren. U had er alleen geen zin in", stelde de president vast. Re qui rant had zich ook nooit aan gruwelen schuldig gemaakt, verklaarde de raadsman, wel had hij geschopt en geslagen. Dit was niet goed te praten, zei mr. Hovius, doch wel verklaar baar gezien de houding van de gevangenen In het kamp. Mede in verband met de hyperner- veuse natuur van requirant achtte de raadsman de dood straf een te zware straf. Na dit langdurige pleidooi over handigde Kotalla een verweerschrift aan de Raad, waarna besloten werd de zitting tot volgende week Maan dag aan te houden om de procureur fiscaal in staat te stellen zijn con clusie voor te bereiden. Hedenmiddag heeft minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer namens de regering een verklaring afgelegd over het ontslag, dat dr. Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, heeft aangevraagd. Benoeming binnenkort te verwachten Hij zeide o.m., dat hel kabinet op 6 Mei heeft beraadslaagd over de vraag, of de regering haar goed keuring kon hechten aan de tussen de Nederlandse en Republikeinse delegaties bereikte overeenstem ming. Bij die beraadslagingen be schikte het kabinet over de advie zen van de H.V.K. en van de Ne derlandse delegatie. De H.V.K. deelde in zijn advies mee, dat hij bet ten zeerste betreurde, dat hij zich niet met het unaniem advies der delegatie, hetwelk strekte tot goedkeuring der ontworpen over eenkomst, kon verenigen. De be zwaren van de H.V.K. waren ge richt tegen de vorm en omvang van het herstel der Republiek en de verplichting om voorlopig ver dere staatkundige vormgeving op Java en Sumatra te laten rusten. De H.V.K. gaf overigens te ken nen, dat indien het kabinet zou be sluiten, dat voortaan in de door de delegatie uitgestippelde richting zou moeten worden gewerkt en dus de tot dusver gevolgde weg zou worden verlaten, het naar zijn overtuiging noodzakelijk was voor de tenuitvoerlegging van dit beleid in Indonesië iemand te benoemen, die geloof heeft in de mogelijkheid deze nieuwe gedragslijn te reali seren. Ten einde echter de moei lijkheden van de regering niet te vergroten, was hij bereid het ver dere verloop van de preliminaire conferentie af te wachten. Op diezelfde 6 e Mei bracht, de regering haar beslissing ter kennis van de H.V.K. daarbij werd mede gedeeld, dat het kabinet het zeer op prijs stelde, dat hij onder de moeilijke omstandigheden van dat ogenblik, ondanks zijn ernstige be zwaren, zijn post niet verliet. By de wens dr. Beel als HVK te behouden liet het kabinet zich lei den door dc overweging, dat de HVK door zijn grote persoonlijke kwaliteiten in Indonesië algemeen gezien en gerespecteerd is, en dat zijn figuur er borg voor stond, dat de gevallen beslissing van de rege ring, niettegenstaande de bezwa ren, die de HVK daartegen had, loyaal zou uitgevoerd worden. Zie verder pag. 3 Truman prijst Nederlands economisch herstel NEW YORK, Tot de landen, welke gevorderd zijn tot het twee de stadium van herstel en welke uitgebreide investeringsprogram ma's uitvoeren om hun econo mische leven aan de vereisten van deze tijd aan te passen, behoort ook Nederland, aldus verklaart president Truman in zijn -rapport aan het Congres over de werk zaamheden van de E.C.A. in het laatste kwartaal van 1948. Truman noemde het herstel van de Indonesische handel een be langrijke factor in bet Nederlandse herstelprogramma. De Marshall hulp aan Indonesië was bedoeld om het herstel van dat land en zijn bijdrage tot een levensvatbaar Europa te vergemakkelijken. HERSTEL REPUBLIEK DJOKJAKARTA IN STUDIE DJOKJAKARTA. De Neder- landers zijn druk bezig voorberei dingen te treffen voor hun vertrek uit Djokja na een bezetting van vijf maanden. Indonesisch personeel behorende tot civiele diensten die door de Ne derlandse bezettingstroepen werden gevormd is reeds gevraagd of men in Nederlandse dienst wil blijven en dan te warden geëvacueerd of dat men aan Republikeinse zijde wil blijven. Volgens Nederlandse schatting zullen ongeveer 20.000 mensen in de komende weken wegtrekken. De re publikeinen voorspelden dat er ten hoogste 3000 zouden weggaan. Bij de Republikeinen ïs de mening verdeeld ten aanzien van de vraag of nieuw Republikeins geld uitgege ven dient te worden als gevolg van de waardevermindering van de roe- pia. In de zwarte handel in Djokja moet men tbans 100 roepia's voor één Nederlandse gulden betalen. Het accoord der Ver. Naties heeft op het prijsniveau weinig invloed gehad. De rijst bleef ongeveer 50 Hollandse centen kosten. In Batavia heeft de commissie der Ver. Naties,-de UNCI, bekend ge maakt,, dat de Nederlands-Republi keinse commissie belast met de voorbereiding van de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja gegevens verzameld over economische en financiële aangele genheden, De UNCI rapporteert dat de „in formele besprekingen in een harte lijke sfeer van samenwerking plaats hebben en bevredigende voortgang maken." BATAVIA Generaal Spoor is vanmorgen naar Djokja gevlo gen om een bezoek te brengen aan de Nederlandse troepen en enkele besprekingen te voeren. Socialisten tegen elke steun aan Franco BAARN. Op f :t internatio nale socialistische congres, dat hier gedurende enkele dagen is gehou den, is een resolutie aangenomen, waarin o,m. wordt gezegd, „dat het handhaven van het Franco regime in Spanje een uitdaging be tekent aan de democratie en ten gevolge daarvan een gevaar is voor de vrede." Verder is het con gres van mening, dat „elke poging om bijzondere financiële economi sche of politieke hulp te geven aan dit regime, onverenigbaar is met de generale assemblee van de- UNO in 1946, waarbij Spanje werd' uitgesloten van alle deelneming aan internationale organisaties, zo lang het Franco-regime niet zou worden vervangen door een parle mentaire democratische regering." Jawel, dit is een menselijk wezen. En niet eens een Bos jesman of de afstammeling van een of ander bijna uitgestorven Australisch rasHet is een Ita liaan, wiens gehele lichaam mat zeehaven". De burgemeester en de wethouders zaten in de voorste bus, die vanmorgen om vier uur de vis sers naar hun schepen brachten. Optimisten beweren, dat Vrijdag al de eerste „Hollandse Nieuwe" kan worden aangevoerd. Dat wordt, zoals ieder jaar weer, een. wedloop tussen, de Vlaardingers, Scheveningers, IJmuiaenaren en Katwykers wie de eerste verse haring aan wal zal brengen. - i Volgende week Dinsdag opening (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Ruim tien jaar, nadat de eerste spade in de grond werd gezet, Is thans het nieuwe KLM-pal eis aan de Raamweg in de residentie gereed gekomen. Vol gend week Dinsdag zal prins Bern- hard de officiële opening verrlcb- ten. Op het ogenblik, dat Zijne Koninklijke Hoogheid het lint zal doorknippen, maakt het ganse KLM-complex als het ware een slag rechtsom; dan zal de hoofd ingang aan de Raam weg gedegra deerd zijn tot een neventoegang, terwijl aan de Badhuisweg een nieuwe monumentale entrée in ge bruik is genomen. T N 1 1 j.L lange haren bedekt is. Zijn „ge val" vormt voor de medische wetenschap een nog onopgelost probleem. De Russische delegatie bij de V.N., die zojuist in Parijs is aangekomen, nam bij naar ver trek uit New York ongeveer 600 kg bagage in het vliegtuig mee. Volgens de Amerikaanse douane bestond Jiet grootste deel daarvan uit... champagne en piepkuikens in. wijnsaus Negen dagen lang niest hij reeds om de paar seconden, de 14-jarige Engelse schooljon gen Michael Nippesley. ,Jk schat dat ifc nu al 136.000 maal ge niest heb", zei hij, „dat kan geen eeuwen durenIk hoop, dat het nu gauw over gaatEn hij nies te uoor de 136.001ste keer. Oor zaak: hooikoorts. De politie in Frankfort heeft een bende van 73 man opge rold, die de laatste jaren suiker, koffie en steenkool" uit goede renwagons heeft gestolen. De leider ioas een 13-jarige jongen. "Vergeten lessen Ec. Stat. Berichten van 11 Mei heeft Prof. Dr. J. Wisselmk een lezenswaardig artikel geschre ven over de structuur der West- Europese textielindustrie. Hij merkt daarin o-a. op, dat drie factoren van. groot belang zijn bij de beoordeling van de vooruitzichten der West- Europese textielindustrie en wel, dat vóór de oorlog de West-Europese ka toen- en wolindustrie een teveel aau capaciteit had van 15 pet. dat de ex portmarkten van West-Europa zelf zijn gaan industrialiseren, en dat in de periode 19101938 een duidelijk dalende neiging te constateren valt met ^betrekking tot het aandeel van. de totale export in het wereldver- bruik. Ondanks de waarschuwing, die hierin ligt opgesloten, ziet men thans zeer ambitieuze investeringspro gramma's der O.EE.C.-landen. Men. verwacht namelijk, dat in 1952—'53 circa 40 pet. meer textiel zai kunnen worden geëxporteerd dan in 1938. Dit cijfer is zeker 20 pet te hoog. zelfs in aanmerking genomen, dat 1938 voor deze export niet tot de florissante jaren mag worden gere kend en rekening .houdende met de toeneming der wereldbevolking. De schrijver is van mening, dat, gezien, de exportneiging en de andere ge noemde factoren, de textielindustrie m West-Europa zeker niet uitge breid moet worden, wel aangevuld en gemoderniseerd. De grotere pro ductie is vooral toe te schrijven aan het feit. dat de vervangen machines niet verdwijnen, doch naast de nieuw aangeschaften blijven, bestaan. Het eindresultaat Is een teveel aan. productiecapaciteit, hetgeen, in een zwaar verarmd werelddeel als West- Europa. tot catastrofale gevolgen kan leiden. Hei verwijdert ons trou wens steeds verder van de economi sche eenheid, waarover men in West-Europa de mond vol heeft en die wij ontegenzeggelijk nodig zullen hebben om in leven te blijven. Het is zeker dat het hier gesignaleerde verschijnsel zowel in zijn bijzonder heid als in zijn algemeenheid ern stig genoeg is om er aandacht aan te schenken. Het levert het bewijs, dat aan de conferentietafels theorie wordt bedreven, die door de prak tijk wordt gelogenstraft. In het ver leden heeft overproductie de wereld al verscheidene malen aan de rand van de afgrond gebracht. Over plan matige productie werd en wordt soms smalend gesproken, omdat zulks de ontplooiing van het per soonlijk initiatief in de weg zou staan en het bedrijfsleven aan ban den zou leggen. Maar de wereld van vandaag is niet meer de wereld van gisteren. Wij zouden mogen ver wachten, dat men de lessen van gis teren ter harte had genomen en nu blijkt dit allerminst het geval te zijn. En toch zal men van die lessen, moe ten leren, wil de wereld weer niet met dezelfde en nog ernstiger moei lijkheden te kampen krijgen als in het verleden. Bij de huidige stand der industriële productie, zelfs al is deze voor verbetering vatbaar, kan alleen door overleg een nieuwe cri sis worden voorkomen. En voorko men is altijd heter dan genezen. THOMAS DEWEY KOMT NAAR ONS LAND DEN HAAG. Thomas D e- w e y, gouverneur van de staat New York en ex-candidaat voor het pre sidentschap der Verenigde Staten, komt morgenmiddag in Den Haag aan. "Woensdag zal hij dineren bii dr Herman Baruch, de ambassadeur van de V.S. Dewey maakt een vacantiëreis door Europa. Hij heeft eerst een paar dagen in Londen doorgebracht. Vrijdagmorgen vertrekt hij naar België. Honderd radiohandelaars in drie vliegtuigen EINDHOVEN. Met drie vliegtuigen is Maandag een gezelschap van ruim 100 Zwitserse radiohandelaren op Welschap bij Eindhoven aangekomen; als gasten van Philips zullen zij een vijfdaagse reis door ons land maken. Een bezoek zal o.a. gebracht worden aan Arnhem, Giet hoorn, Alkmaar. Amsterdam, de Sollen- streek en Scheveningen. Tevens zuilen de Zwitsers hij Philips kennis nemei* van de nieuwste ontwikkelingen op xadiogehied.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1