Junioren van Huizenaar beloven wat goeds Twee Belgen hesen witte vlag Wm Zaak-Eisler jaagt stof op, vooral f T in Poolse kringen Bowstrcut mag alles ui fzoeken Radio-programma Jha Het Bouwcentrum, een symbool van de wederopbouw DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB is best Engelsen zijn vol goede moed Maatregel om verkeer soepel te laten lopén Gorki's Nachtasyl onder leiding van Peter Sjarof Lucifers zijn schaars P'ditieeechtec 'SB 2 Dinsdag 17 Mei 1949 LO>*IiE\. Gerhard Eisler, de 52~jaric:e Duitse coitunvnbt die its verstekeling <>p het Poolse schip „öatory" (van New York naar South, amp toni uit de V.S. vluchtte er» Zateriüag aan boord van hét schip btt Southampton werd gearresteerd, zal op 24 Mei te Londen terechtstaan voor de rechtbank van. Bowstreet Deze beslissing Is Maandag door de London&e politierechter genomen; hij weigerde vrijlating van Eisler onder borgtocht. om ee. verzekering, dat de arres tatie geen af wy king van de Britse gewoonte, politieke overtreders met vut te leveren, met zich 20U brengen. De rechtbank van Row street is de enige instantie, die uitlevermcs- 1 v- t kwesties kan behandelen. Tydens -YieUWe motorzeesieepboot het verhoor op het politiebureau vnnr 1 Smir fr Cn Bowstrwt Verklaarde de door de Uor ij" ömlt A "-0* Britse Kaad voor Duitse Demoera- ^"a ee11 soed geslaagde proeftocht tie aan Eisler toegevoegde verde- 1 heeft L. Smit Co's Internationale riiger, dat er geen „greintje waar- i Sleepdienst een nieuwe zeesleep- heid" school in de betiteling van 1 k°ot aan haar vloot toegevoegd. Het EisSer als „Amerikn's communis' Kon- Nummer Een". Eisler was nltyd Duitser geweest en ontsnapte uit Duitsland. Waar hij in de illegali teit werkte, aldus betoogde Ej&lers advocaat. Scherpe nota De poolse regering heeft Maan dagavond laat de Britse ambassa deur te Warschau een protecUtota overhandigd, waarin dc arrestatie van Eisler scherp wordt veroor deeld en de hoop wordt uitgespro ken, dat de Britse regering Eisler asyl zal ycrlenen- Ook wordt ge noegdoening voor Eisler» die, „on der bescherming stond van de Poolse vlag, bestraffing van de „schuldigen" en genoegdoening voor ,.het onrecht aan de Poolse vlag" geëist. London's standpunt Het Britse officiële standpunt is, dat de arrestatie gewettigd is, om dat de Batory 2jch in Britse wate ren bevond, doch los staat van een gerechtelijke beslissing of de Amerikaanse eis tot uitlevering van Eisler ontvankelijk is. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat de kapitein van de Batory door de Amerikaanse ambassade te Lon. den gewaarschuwd was, dat de VS. „verbeuring" van zijn schip zouden trachten te verkrijgen, in dien Eisler te Southampton niet zou worden overgeleverd. Een woordvoerder van het ministerie ■weigerde te 2eggen, op welke wijze deze „verbeuring" zou kunnen ge schieden. Toen Eisler in bet politiebureau Bowstreet werd verhoord, hielden communisten buiten een anti- Amerikaanse betoging. Tezelfder tijd kwam de .kwestie Eisier in het Lagerhuis ter sprake. De voorzit ter wees een. verzoek van de com munist G alia cher, de zaak onmid dellijk te bespreken, van de -hand. Het Labouriid Paget verzocht de minister van binnenlandse zaken Het Engelse B-elftal voor Amsterdam Voor de wedstrijd tegen het Ne derlandse Bondseiftal, die Woens dag 18 Mei is het Olympisch Sta dion te Amsterdam wordt gespeeld, is het Engelse B-elftal als volgt sa- mengesteld: Doel: Ditchbur» (Tottenham Hotspur). Achter; Jones (Liverpool) en "Westwood (Manchester City). Midden: Harrison (Leicester Ci ty), Leuty (Derby County, aan voerder) en Cockbum (Manchester "United). Voor: parsons (West Ham Unit ed), Gibson (Aston Villa), Bentley (Chelsea), Rowley (Manchester United) en Langton (Preston North End). Niet minder dan vijf spelers van dit el**9l maakten deel uit van het A-team, dat Vrijdag te Stockholm met 31 door de Zweden werd verslagen. Advertentie LM. PER 0095 25 PMS WERKEN SNEL EN ZEKES DINSDAG IT MEI Avondprogramma HILVERSUM I: 18,0O In een groen knollenland- 1910 Paris vous parle: 19Jö achter het voetlicht; 20 05 in het radiosoekiicht; 20,15 Bonte Dinsdag- avondtrem; 21.30 allerlei: 21.35 als ik daar nog aan denk; 21.45 buitenlands overzicht; 22-— ik zou zo graag; 22.20 bijnamen ie de kamermuziek; 2 nws: 2315 Pranz x,éb2T-concert. HILVERSUM II: 19.-^ nws; 19-1» sep tet Jo'nnny Ombach; J&50 de kerk en haar vervolgers (2);'20-nws; 20 05 de gewone man; 21,12 de moord m de ka thedraal, treurspel; 22 45 avondgebed; 23.— nws- 2315 Philadelphia sympho- me orkest WOENSDag 18 MEI HILVERSUM I: 7-00 nieuws; 715 oehtendgym 7 30 tbc Masqueraders: 8.co nieuws: 3.15 gram. muziek: 8 50 Voor de huisvrouw; 9 00 Chicago symphonic orkest; 1060 „kinderen", lezing 10.05 Morgenwijding; 10 20 On ze keuken; 10-30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Pop. non siop-progr12.00 The Ramblers; 12.30 med. t-b.v, d« land- en tuinbouw; 12 33 Voor het plat teland- 12 33 JoHan Jong. orgel; 13.00 nieuws; 13.15 kalender; 13 20 Metropo leorkest, 14 00 gesproken portretten; 14.15 jeugdconcert; 15 0® Voor dc kleu ters- 15-15 Mensen, dieren en dingen In de muziek; 15.30 de regenboog: 16.00 de Roodborstjes; is.15 't Stond in de krant; 13 45 Vragen slaat vrij: 1715 Malando- 17.40 Dfano-cWo: 13*00 nieuws 1315 Varia: 18 20 Edith Piaf, zang; 18 30 voor de Strijdkrachten. HILVERSUM U- 7.00 nieuws; 7-15 Te Deum Latidamus; 7.45 een woord voor de dag; 8 00 nieuws: 8-15 Muziek bn het werk* 9-00 ochtendbezoek; 9 35 Symph- Morgeneoncert: 10 30 morgen dienst: 11.00 zangrecital; 1130 fblde- brand-mmiaturen; 12 00 Berluns Pnil- harm. opera-orkest- 12 33 ..Alms Mu sics": 13 00 nieuws; 13.15 „Vrij en Blij" 33.45 Ooe-a's van Bizet en Gounod; 14.40 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand; 15.00 cianoduo- 15.15 kameror kest; 16 00 Melachrlno strings: 1615 voor onze meisjes en Jongens; 17.30 Zapakara's- 17 45 reg. uitzending; 18.00 Sqrsum Corda; 18,30 Hoe dieren hou ders voor hun iongen zorgen. de „Bode Zee" .de grootste boot die na de oorlog door deze rederij besteld is. gebauwd door J. K. Strut's Scheepswerven NAL te Kin- dei dyk. De afmetingen zya 45.00 X B.SO X 4.95 m. en de machine is een 2000 I.PJi. Burmeister^h; Wain motor, gebouwd door de N.Y. Ma chinefabriek en Scheepswerf van. P- Smit Jr. te Botterdam. Ket schip heeft de bekende fraaie lynen en de gehele indeling is zeer modern van. opvatting met ruime salon en gerieflijke verblijven. De radio-installatie bestaat int moder ne toestellen voor telegrafie en te lefonie. De rederij heeft reeds radio-telefoongesprekken gevoerd niet haar sleepboten, die zich in de Indische Oceaan en in de Chinese Zee bevonden, zodat verwacht mag worden, dat dit met de „Bode Zee" eveneens het geval zal zijn. Een speciale sieeplier kan zono dig van de brug af bediend worden, evenals een waterkanon, dat te zamen met een achttal slangen een hoeveelheid water kan geven, waarop menige autobrandspuit ja loers zou zijn. Het schip is namelijk niet alleen als sleepboot, maar ook als ber gingsboot uitgerust met een pomp van 200 ton per uur, een verplaats bare motorpemp, een autogeen snij-apparaat, enz. Dg bunkercapa citeit is zo groot, dat met normaal vermogen meer dan twee maanden achtereen gesleept kaa worden zon der bijbunkeren. Zonder sleep be draagt de actie-radius circa 15.000 mijl. De ..Bode Zee" dient tel vervan ging van de in 1938 gebouwde sleepboot „Roode Zee", welke kort voor de invasie in het Kanaal werd getorpedeerd tijdens het slepen van onderdelen voor de Mulberry-Har- en een volmaakte dank zij de gaine J. Roussel van elastisch tricot» die door de reducerende werking Uw figuur de ideale proporties geeft. Uitsluitend bijr id Nederland: BOTTERDAM, Meent 124 AMSTERDAM, Leidsestraat 14 DEN" HAAG» Noordeinde 50a Vraag onze brochure Nr. 2 bour by Arromsnches. Helaas kwam hierbij de gehele bemanning om het leven. Als treffende bijzon derheid zij vermeld, dat deze be manning geheel dezelfde was ge bleven gedurende de vele jaren, dat het schip reeds van huis was. Om hun nagedachtenis te eren is op de nieuwe sleepboot een gedenkplaat aangebracht met de namen van. hen die met hun schip ten onder gingen. Maquettes, foto's en tekeningen X7aNMIDDAg is het met vlaggen v en groen versierde Bouwcen trum aan de Diergaardesingel te Rotterdam als internationaal insti tuut geopend. Dat Bouwcentrum moet u eens van binnen gaan bekijken. Realiseer eens even, dat dit „rare", veel hoekige gebouw niet in de eerste plaats naar zrjn uiterlijk, maar veel eer naar het Interieur enig is in Europa! Over de wederopbouw van Rotter dam, van Nederland» is honderduit jeschreven. Hier in dat Europese centrum van voorlichting over de wederopbouw, kunt u zien wat er bereikt is, welke plannen er zijn ge maakt ea welke gedachten er leven. Morgen is het Opbouwdag. Niet joals op voorgaande Opbouwdagen worden er eerste palen geslagen of eerste stenen gelegd voor belang rijke objecten. Maar toch zullen op deze dag samenvallend met het bezoek van het Koninklijk paar de gedachten van de Rotterdammer uitgaan naar de wederopbouw van zijn stad. Hoe zal Rotterdam worden de toekomst, hoe zal het er uit zien over laten we zeggen, tien jaar? Zal ik dan een eigen woning hebben. denkt de inwonende; zal het in het centrum weer gezellig winkelen zyn denkt de huisvrouw en zo zal ieder en iedere groep van de bevolking zijn wensen en illusies hebben ten aanzien van het nieuwe Rotterdam. Welnu, in dat Bouwcentrum zijn ter gelegenheid van de internatio nale opening, diverse exposities in gericht, die uw blik in de toekomst verscherpen. Meen niet, dat het Bouwcentrum slechts het domein is van de vakman, van de architect, de bouwer of ingenieur! Natuurlijk zijn er hele afdelingen met geëxposeer de bouwmaterialen, die je als leek overslaat, maar al wandelend over de gaanderijen, over de ronde beton nen schijven, die als in de lucht lij ken te zweven, is er veel, dat het lekenoog boeit en bekoort. Neem b.v. de tentoonstelling over de wederonbouw van Rotterdam op de 2e etage. Deze expositie bedoelt een indruk te geven van wat In Rot terdam sinds 1940 tot stand werd gebracht, thans in aanbouw is en binnenkort In uitvoering zal komen. Niet in dorre cijfers en grafieken maar in beeldenin prachtige foto's, tekeningen, aquarellen on maquet tes. Verkeer, werken, wonen, sociale en culturele activiteit in Rotterdam, zfcjn de onderwerpen van deze inte ressante expositie. Het centrale punt vormt een ma quette van de binnenstad zoal» deze naar menselijke berekening er over tién jaar uit zal kunnen zien. Je ziet om de Coolslngel heen de zg. kleine city van het ld-jarenplan met aaneensluitende bebouwing iangS belangrijke straten. Onder deze maquette ligt een grote baart van Rotterdam waarop 3s aangegeven wat lot stand kwam sinds 1940, wat In uitvoering is of komen zal. Grossierscentrum 3-maal Bijzonder geslaagd *is ook de op stelling van de fraaie maquette van het enorme groothandelsgebouw vóór een venster, dat uitzicht geeft op het in aanbouw zijnde gebouw aan de Stationsboulevard, Men had de ingeving, op de ruit van het ven ster, een perspectieftekening van het gebouw aan te brengen. Instruc tiever kan het niet! Roeiend is de grote maquette van de geprojecteerde hangbruggen over de Maas met circulatie-verkeers plein; interessant zijn de maquettes van ziekenhuis-Dijkzigt, Industrie park Spaansepolder, Groengordel in Zuid en van het Verwoeste Westen met zyn zeer hoge woongebouwen. En wanneer u nog niet moe bent van de vele indrukken, werpt dan nog en passant een blik op de expo sitie „verwoeste steden worden op gebouwd", die een beeld geeft van de vernielingen en opbouwplannen van 20 steden in Europa. Engeland toont zijn scholenbouw; Nederland „hoe kinderen hun buurt wensen", enz. Al het tentoongestelde is in de eerste plaats aantrekkelijk voor het oog; het is een boeiend kgkspel, dat Bouwcentrum, waar men na één be zoek nog graag eens terugkeert Uit schier alle delen van de we reld is er belangstelling voor dit unieke instituut. Moge 't bijdragen tot veler inzicht omtrent de moei lijkheden en mogelijkheden, de plan nen en ideeën, ten aanzien van een snelle en doeltreffende wederopbouw van ons geschonden werelddeel! 85. Tijdens de lange reis naar Holland heeft Rob tijd genoeg om na te denken over het merkwaardige souvenir, dat opa Larsen hem heeft nagelaten. Taaie Toon gelooft nog niet direct in het verhaal van die schat. „Heeft hij je helemaal niet verteld, waar die ande re helft van de sleutel zo ongeveer te vinden is?" vraagt hij. „Ja, er- gons in Holland. Opa Larsen had het over een zekere Kees Touw. met wie hij vroeger had ge varen, Maar of die nog in leven is...." Ze nemen er de kaart maar eens bij. Het bewuste eiland ligt in de Ca- rolinen-archipel in de Stille Oceaan; vroe ger was het Duits bezit en na de Eerste We reldoorlog is het in Japanse handen overge- graven". Ten slotte komt ook aan deze gaan. „Laat je toch niet op sleeptouw nemen door dat rare verhaal", zegt Taaie Toon spot- tend, „als je alles wilt geloven, wat er wordt ianSc re5S ee& eind en eindelijk zijn ze voor verteld over verborgen schatten en zonou. de Hollandse kust. Spoedig liggen ze voor de dan liggen er op alle eilanden kapitalen be- Waterweg en komt de loods aan boord. De junïórs van Theo Huisenaar zullen - als het zo doorgaat - binnenkort volle zalen gaan trekken. Teun Brommer, Frits van Kempen en Jan Maas hebben zich gisteravond in de Rivièrahal uitstekend geweerd en vooral de manier, waarop Teuntje Brom-- mer z'n Belgische tegenstander Bob Branfois in de derde ronde tot overgave dwong, belooft wat voor de toekomst. Brommer beeft een. ringgang, die voor zijn jeugd al verrassend soepel is. Overbodige drukte is hem vreemd. Koel en scherp observeert hij zijn tegenstander en z'n rechtse moet nu a! worden gevreesd. Fran cois. een nog jonge, maar stevig uit gegroeide Belgische jongen, knikte reeds in de tweede ronde door z'n knieën. Dit was voor hem het sein. dat hij snel naar een beslissing toe moest. Hierdoor werd ook het tempo van Brommer vergroot en reeds in de volgende ronde waagde hij de be slissende stap. Tegelijkertijd met de Belg stapte hij in, een korte flits naar de kaak en Francois knikte ten tweeden male door de knieën. Maar nu was de stoot zo zuiver geweest, dat de jonge Belg de roep van z'n helper negeerde, zwaaiende overeind strompelde en z'n hand opstak, ten teken van overgave. Jan Maas. de Rotterdamse wervel wind. heeft ook de vreugde van zo'n overwinning gesmaakt. Vier ronden lang heeft zijn. Belgische tegenstan der Loos de cycloon over zich been laten gaan, toen. ook vond hij het weiletjes en hees hij de witte vlag. Maas was zo blij. dat hij eerst z'n te genstander en toen z'n trainer om de hals vloog. Het heeft maar weinig gescheeld of Frits van Kempen was even zege vierend de ring uitgewandeld. Hij had in Jan van Domnck de gevaar lijkste tegenstander. Ogenschijnlijk immuun voor de snelle series, die Van Kempen op hem afvuurde, bleef hij in gebogen houding door- de ring slippend loeren op z'n kans. In de vijfde ronds vergrootte hij z'n activiteit en het gevecht bood nog allerlei mogelijkheden, tot hij de ronde daarop toevallig op een recht se van Van Kempen liep^Van Do- ninck ging meteen door de knieën en Van Kempen was een ogenblik iets te verrast om van de kans te profi teren. Toen hij op de Belg afstorm de was deze zich al weer aan het herstellen. Hij duwde hem nog min pf meer tussen de touwen door en in plaats van de Belg overeind te la ten komen, beging de scheidsrechter de fout om te gaan tellen, wat de Belg dankbaar accepteerde om een blaasje te pakken. Het werd al met al toch een mooie puntenoverwin- hing voor Van Kempen. De uitslagen van de amateur- partijen zijn: Doof wint van Mathey, P. van Klaveren .dwingt Reibenstein tot opgeven, de Cauwer verliest door een. blessure van v. d. Hoogenband Advertentie LM. DEZE Kauwgom E-d BOUWEHy H*n3«li,«rc«nlf Om 8 uur gisteravond stap ten uit een lijnvliegtuig van Kopenhagen de spelers van hef Engels elftal, dat morgenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Neder landse bondsploeg in het veld zal komen. Het team was 's morgens om 7 uur uit Hel sinki vertrokken en arriveerde na een voorspoedige vlucht via Stockholm en .Kopenhagen op de Amsterdamse luchthaven. De beide leiders, de heren Cobbin en. Shental, waren optimistisch ge stemd over de komende strijd. Zij meenden, dat dit Engelse elftal in staat moet worden geacht onze land genoten een nederlaag in eigen huis toe te brengen. Naar bekend bestaat de Engelse ploeg uit 4 spelers van het B-elftal, dat Zondag in Helsinki de Finnen met 40 sloeg en 5 van het a-team, dat Vrijdag met 31 van Zweden verloor.. Alleen de rechts back Jones cn rechtsbinnen Gibson hebben nog niet in een dezer ploe gen meegespeeld. Volgens de heer Cobbin was de ook tegen ons land opgestelde midvoor Bentley 1 Chelsea tegen de Zweden geen succes, zodat de strijd tussen hem en onze spil Terlouw een interessante kan worden. Dat Law- ton niet gekozen is om de buiten landse reis der 26 Engelsen mee te maken kwam volgens de heer Shen tal in hoofdzaak, omdat hij «iet meer in de topklasse van het Britse voetbal speelt. Matthews is al enige tijd op non-actief wegens een lichte verwonding. Mannian maakt de trip Wel mee, doch js tegen Nederland niet opgesteld. Als trainer van het Engelse elftal kwam Jesse Carver mede. De reser ves zijn Nicholson (Tottenham Hots purs) en Shinwell (Black Pool). De Engelse spelers hielden zich met een gedesinteresseerde houding buiten het interview. Toen dit echter was beëindigd, bestormden zij* de verslaggever, allen met dezelfde vraag: „Waar kunnen we nylon- kousen kopen en hoeveel kosten ze?" Veel auto's verwacht Het Stadion is uitverkocht. Veel plaatsen, gingen naar de provincie en de verkeerspolitie verwacht dan ook een enorm automobielverkeer van buiten. De regeling van dit verkeer geeft grote moeilijkheden, daar het hoog tepunt van het aanrijden precies sa menvalt met het avondspitsuur. Alle auto's van de bezoekers zijn daarom voorzien van. een wit papier op de voorruit met daarop 'n P (van parke ren), door de KNVB verstrekt. Het doorgaand verkeer uit de stad voor de richting Den Haag en Haarlem wordt geleid over de Overtoom en verder langs, de rijksweg Amsterdam —•Den Haag, langs de Hoofdweg. Dat voor Amstelveen en Aalsmeer langs Comelis Krusemanstraat of Wil lemsparkweg en verder langs het stadion. Mocht er onverhoopt toch nog doorgaand verkeer voor de richtin gen Den Haag (inch Schiphol) en Haarlem op de Amstelveenseweg te recht zijn gekomen, dan wordt dit via de Bosbaan geleid. Auto's, die te Amstelveen en Aalsmeer thuis ho ren, moeten echter niet het „bos" in gestuurd worden. Zij krijgen daarom op de voorruit een A (van Amstel veen en Aalsmeer) op een oranje papier, verstrekt door de politie te Nieuwer-Amstel en mogen dan rechtdoor. Autobussen met bezoekers mogen niet verder dan Haarlemmermeer- buurt of Willemsparkweg komen, precies als bij Holland—België in Maart j-1- het normale autobusver- keer (bus H en Maar se en Kroon) krijgt van 18.15 uur af zijn eindpunt op het parkeerterrein naast het sta dion. De verkeersregeling geschiedt weder uit het centrale punt bovenop de Marathontoren met behulp van radioposten. Behalve de politie van Nieuwer-Amstel is ook de rijkspoli tie in touw en. wel op het gedeelte tussen Schiphol en de rijksweg Den HaagAmsterdam. In de stad zullen op verschillende punten borden wor den aangebracht met aanwijzingen voor het doorgaand verkeer. cn L. Jansen wint van Nleuwkastee- le. Tijdens de wedstrijden werd be kend gemaakt dat de Rotterdammer Joop Dekkers voor de vierde keer amateur kampioen was geworden van Nederland en dit voor de niet rneer zo jeugdige Dekkers heuglijke nieuws werd met applaus begroet. ROTTERDAMSE TAXI'S KRIJGEN MOBILOFOON De Rotterdamse Taxi Central» richt een aantal van haar auto's in me» „mo bilofoons", kleine zend- en ontvangap paraten, die het de chauffeurs mogelijk maken gesprekken te voeren met een centrale post, die zich in het hoofdkan toor bevindt. Het ia de eerste maal, dat een dergelijke apparatuur door een Ne derlandse auto-onderneming -wordt ge bruikt. Het grote voordeel er van Js, dat de wagens veel Intensiever geëxploi teerd kunnen worden. Immers, wan neer een chauffeur een „vrachtje" heeft afgeleverd, dan meldt hij dit aan de vaste post, die hem dan kan opgeven, waar hij naar toe moet gaan. De kilo meters. die een wagen leeg aflegt wor den op deze wijze tot een minimum be perkt. De centrale post kan op haar beurt elke willekeurige wagen oproe pen. De reikwijdte van de apparaten ia zo, dat zelfs uit Delft, Gouda of Dor drecht een goede ontvangst gewaar borgd is. Voorlopig worden 35 auto's met de mobilofoon uitgerust. Dit aan tal zal, wanneer de practsjk het wense lijk maakt, belangrijk kunnen worden uitgebreid. Een pasgetrouwd, echtpaar ondervond de mobilofoonservice van de BTC. toen het. per auto van het stadhuis terug kerend, door de directie draadloos werd gelukgewenst. Zestien jaar geëist tegen oud-burgemeester van Zwijndrecht De Dordtse kamer van het Haags bijzondere gerechtshof kreeg- Maan dag voor zich Abraham Aeckerling, ex-burgemeester van Zwgndrecht. Uit hetgeen A. had gedaan was een keuze gemaakt voor de tenlaste legging. Hij werd ervan verdacht op 15 Maart 1944 in Zwyndrecht een Joodse man en twee Joodse vrou wen blootgesteld te hebben aan op sporing, vervolging en vrijheids beroving, met als gevolg, dat deze mensen gevangen genomen waren en niet meer zjjn. teruggekeerd. De president van het Hof, mr. Ik- man van Burck, gaf na het verhoor nog een bloemlezing van A's optre den. Hij had arrestaties verricht en hem onwelgevallige ambtenaren weggewerkt. Een onderwijzer, die hem niet gegroet had, had hij een klap in het gezicht gegeven. Tijdens de Meistaking van 1943 had hg voor uitvoerige rapporten gezorgd, wat tengevolge had. dat de „Sipo" tal van stakers had gearresteerd. In zijn requisitoir achtte de pro cureur-fiscaal het ten laste gelegde typerend voor A's houding en men taliteit. Spr. eiste 16 jaar gevange nisstraf, met aftrek, en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven, Mr. Bakker, de raadsman, noem de verdachte minder slecht dan hij was afgeschilderd. Hij verzocht het Hof de uiterste clementie te be trachten. Maandag 30 Mei zal in Den Haag uitspraak gedaan wor den. Advertentie l.M. PQKQN bvt hel hooö^" gchaflr tan «oaditL PO KON lv 100 POKOKls «iwdocrJ^Ji »oortjello l»Q«fcruii^| «1 100!% P0K0NKUNSIMESr|$ Hel zuureie wille poerfér direct en fotul opltil. Aan het slot van de voorstelling van Nachtasyl, die Comedia hier gisteravond in de Schouwburg gaf, heeft men ongewoon lang geap plaudisseerd. Vijf en twintig jaar geleden, toen de Moscouers het stuk in ons land opvoerden, was de byval nog enthousiaster en niet minder groot schijnt het succes te zijn geweest bij de eerste opvoe ring in Rusland in 1902, onder lei ding van Stanislafski. Het is mijn vaste overtuiging dat Gorki's onsterfelijk drama over vijftig en honderd jaar de zelfde waardering zal ondervinden net zo lang als er mensen zullen zijn die het leven liefhebbeo en in het lot van de verkommerde uitgesto tenen die het nachtasyl bevolken, hun eigen falen, hun vertwijfelin gen, vragen en illusies zullen her kennen. Allerdiepst gezonken zijn de be woners van het grote nachtasyl, maar zij leven, zij hebben nog hun herinnering aan beter dagen en als er tijdelijk een pelgrim in hun midden is, weet deze wijze en zachtmoedige de meesten zelfs nieuwe hoop te geven. Hij tracht hen te overtuigen dat er geheim zinnige krachten leven in de mens, dat het alleen nodig is aan iets te geloven, als men zich wil opheffen. Iedereen heeft in de wereld te lijden op zijn manier, zegt hij en de mens bestaat slechts terwille van de besten, onder de mensen. De troost lijkt schraal, maar zij geeft de verzopen acteur toch een vleugje moed het opnieuw te pro beren. Anna, de stervende oude vrouw, verzekert hij dat er rust en vrede is in de dood. Na een hels leven van de bitterste armoede en mishandeling door haar man, kwijnt Anna langzaam weg, te midden van de luidruchtige gasten en in de benauwende stank van het krot. Als het dan toch goed wordt na de dood, zegt zij, laat mij dan hier nog wat leven. Zo schil dert Gorki op diep menselijke wij ze het leven van deze verdoemden en gemaal heeft hy gestalte gege ven. aan het wonder en het ge heim der menselijke existentie. Dat prof. Sjarof, leerling van Stanislafski en die als jopg acteur Gorki zelf aanwijzingen hoorde geven op de repetities van het stuk, de ideale regisseur is voor dit werk, behoeft geen betoog. Al wa ren dan de vrouwenrollen in de opvoering door Comedia niet bi zonder sterk bezet, er was toch een prachtige eenheid verkregen en mede dank zij het voortreffe lijke décor van H, van Norden, harmonieerde de sfeer volkomen met de intensiteit van het drama. In het tweede en vierde bedrijf werd de voorstelling een gebeurte nis van de eerste orde. De hulde voor de spelers moet in de eerste plaats uitgaan naar Cor Hermus, die de pelgrim Loeka prachtig beheerst voltolkte. Uitste kend waren ook Lucas Wensing als de mutsenmaker, Ton Lutz, de verlopen baron, John Soer, de hui chelachtige smerige asylhouder, Han Bentz van den Berg als Satien, Henk Rigters, de acteur en Otto Sterman als de ontroerende Taptaar. Jan Apon was de politie agent, Jos Liesting heel goed als de slotenmaker. Rika Hopper speelde fde ongelukkige Anna en Nelly Ernst, Truus Dekker» Ellen de Thouars en Hika Schagen de overige vrouwenrollen min of meer prijzenswaardig. Dat by een dergelijke gebeurte nis op toneelgebied de zaal lang niet uitverkocht was, is wel zeer te betreuren. D, Roodenburg Vermaat. Prijzen zullen misschien stijgen UTRECHT. Het is niet ae Schuld van de winkeliers, dat zij zo weinig lucifers voor hun klan ten hebben. De voornaamste oor zaak schijnt wel te zyn, dat de regering de invoerrechten op luci fers behalve die uit België met vijftien pet. heeft verhoogd. Onze eigen lucifers-industrie kan de binnenlandse behoefte niet dek ken, zodat er weL import uit Zwe den, Finland en België nodig is. De buitenlandse fabrieken willen hun prijzen niet verlagen. Er is verschil van mening tussen de regering en de importeurs over de vraag, wie de verhoging moet betalen. Het zal er waarschijnlijk wel op neer komen, dat zij hoofd zakelijk voor rekening komt van de verbruikers. Importeurs, grossiers en -winkeliers zullen met een iets geringere winstmarge genoegen moeten nemen. Zo zal de. prijs van de Zweedse lucifers waarschijnlijk stijgen van 22 op 24 cent per pak, de Belgische blijven 22 cent kosten. Door al deze moeilijkheden was de invoeT van lucifers enige weken gestremd. 2n de tweede week van Mei verwacht men echter weer aanvoer uit Zweden. Prijzen van fietsen komen vrij DEN HAAG. Met ingang van 24 Mcï zijn de prijzen, van fietsen vrij. Er is echter een afspraak ge maakt met de fabrikanten dat zoveel mogelijk fietsen in standaardmodel zullen worden geleverd tegen de vol gende prijzen: 107,50, zwart gelakt herenrijwiel; 110.zwart gelakt damesrijwiel; 117,50 vernikkeld herenrijwiel en 120.— vernikkeld damesrijwiel. Aduenentie IM. VADERS EN ZONEN Nu moet de rechter uitmaken of deze Peter inderdaad het oog van Gerrit met zijn vuist bewerkt heeft. Eén ding staat vast, want een dok ters verklaring bevestigt het: de dag na de ruzie kon Gerrit de ge neesheer een blauw oog tonen. Maar Peter 2weert bij hoog en laag dat hij Gerrit geen klap op het oog gegeven heeft, helemaal geen klap heeft hij de oudere man gegeven, alleen uit afweer de linkerarm uit gestoken, toen Gerrit als een, brie sende leeuw op hem afkwam. Ge voelt wel, dat hieraan het een en ander was voorafgegaan, niet om niet gaat men immers elkander te lijf. Luister en verneem het. Wel, Gerrit en Peter delen een woning, een kleine woning, dus zij delen haar met verdriet, argwaan en krakeel, want de gemiddelde mens is in het samenleven nog niet bijster ver gevorderd, zomin als het gemiddelde werelddeel. Gerrit dan woont daar met vrouw en grote zoon en Peter met echtgenote en kleine zoon. Dit jongmens stond al geruime lijd in het verdoemboek- je der familie Gerrit, doordat hij in speelse jeugdigheid meermalen de gang zowel als het toilet zou heb ben bevuild. Op de dag waarover wij nu spre ken stond de jongen in de gang zijn jas aan te trekken en toen de grote bijna dertigjarige, zoon van Gerrit dit zag, voegde hjj de jongen toe: vooruit, schiet op, viezerik, kleed je maar boven of buiten aan. De kleine woordenwisseling groeide weldra tot een heviger en heviger bekvechten. Tierend liep men de trap af en op_ een gegeven ogenblik was de situatie zo, dat buiten op de stoep de twee families compleet aanwezig waren, trillend van gram.-- schap. Peter stond met zijn rug te gen de muur en daar kwam me op eens die bijna zestig jarige Gerrit op hem afstuiven. Zyn vrouw stoof vlak achter hem aan en stellig zou den zij Pete?, geramd hebben als de man in natuurlijke afweer niet zijn arm naar voren had gestoken. Gerrit botste met de schouder tegen de vuist van Peter op en de schok wierp hem achterover, alsmede zijn achter hem staande vrouw. Daar lagen zij dus, geveld als dominee stenen, zoals de rechter opmerkte. Deze gebeurtenis wordt volko men bevestigd door een buur-echt- paar. De man had beneden gestaan en kon zweren, dat Peters vuist slechts de schouder van Gerrit had geraakt. De buurvrouw, die de strijd gevolgd had, hangende uit het raam op de eerste verdieping, had weliswaar Peter niet kunnen zien, maar wel zijn arm, die als op een surrealistisch schilderstuk, uit de muur leek te steken. Duidelijk had de vrouw echter waargenomen dat deze arm slechts als buffer dienst had gedaan. Maar Gerrit had de andere dag een blauw oog. De oorzaak daarvan zal wel gevoegd moeten worden bij de vele levensraadselen* want na alle verklaringen der getuigen is het de stellige overtuiging van de rechter, dat Peter vrijuit gaat in deze. De man vrijsprekende, ver maande hij de geprikkelde samen woners echter tot het beoefenen van zelfbeheersing, zonder^ welke men het tijdperk van woningnood stellig niet heelhuids overleven kan. Advertentie IM. Gasfornuizen, Bulme hens ,nn vanaf «ÖV.- A.yam wobrk BROERSVELD 137434 SCHIEDAM. Rijnvaart OPVAART LOBITH gepass. 16 Mei 1943 voer 16 u. Naar Duitsland: Ar.iocodi. Helene. Rosalie. Gave. Risico. Alwien. Avon tuur. Rival. ImmanueL Excelsior. 3 Gebroeders. Spes. GerarcTa. Nova Cura. Rbenus 59. Capo. Bcnrtëtte. Excelsior. Martha. Caihanna, Entreprise Irene. Ixtus Soli Deo Gloria. Onderneming. Geziena. Mcvo. Vios. Johanna. Geer- truida. Catharina. Gesma Hillegina. Analyse. St Theresia. Froro. Fressburg. Froburg. JanJne. Majo. Alida Helena. Elfrida. Damco 34- Vrisia. Henny. Jes samine BUL Comlnus. Stad Namen. Re sult. Johannes 1. Judith. St Joseph. De Koos. En Avant 2. HA 4. Rival. AJax, Wijlp. Nautilus 9. Anny. Angele. 2 Ge broeders. Nautilus 5. Arclulle. Excel sior. Fiat Voluntas 1. Cremate. Damco 99. Klaus. Marguerite. Keulse Vaart 15. Nederrnn I. Icar. Trabo. Kermitia. Es se 43. Dina, Marie. Fiat Voluntas 3. Scaldia 1. Damco 22. Rupel 2. Noord ster, Dula. RheingoJd. Kanaalvaart 19. Germa. Maria. Josephine Charlotte. Jo hanna. St Antcmus. Rea. Naar Straats burg- Diaz. Naar Bazel: SebaRwblc. Lunga. Capricomia. Express 30. Damco 56. Cisalpma 2. Beatrix. AFVAART LOBITH, gepass, 16 Mei 1949, voor 16 u. Naar R'dam; Wsldenburg, Marabu. Thïlant, Lambertme. Quo Vadis. Cor nells Adnanus. Rijmeevaart 7. Rand wijk. Thracia. Harry. Berdina. Dons. Vitesse 1. Victor Hugo. Sumatra. Tibe- na. Fanconla Macedonia. Hungaria. Kronos 6. Schle. Naar A'dam: Stomp- wgk. Wijkdienst 12. Atpina 5. Naar Dordrecht: Bemanda. Albula, Pechel- bron. Naar Zutphen; Interbos 2. Naar Tilburg: EcTusrd Jan. Naar Muidcn; Tourane. Naar Aimelo; Edelweiss 2. Naar Groningen: Brcvo. Naar 's Herto- genboscb: Coad. Naar LobtthJosephi ne Charlotte. Naar Leerdam: PauL Naar Almelo; Rheinunicn 8: Naar Halfweg: St. Maria. Naar België: Eil- dienst 4. Albatros. Rljnschelde 17, Jus tine, Tima. Jadi. Pierre Curie. Sol- da nelle. Valeriana. Ryolina. Bemarcfi- na. .Glise. Egtna. Kinderdijk.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2