Weerkeuken van KNMI heeft kok en provisiekast DE GAST VAN NIJENRODE EN VAN HET N.O.I.B. Soms brengt de radio ander weerbericht dan de krant heöen TWEELING PROBLEMEN Wat zegt De Bilt? Over Pluvius, de Romeinse boer en wij DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB De United States Lines openen kantoor te Rotterdam Eert tweejarige opleiding voor het bedrijfsleven Nieuive compagnie van verre Veemarkt Rotterdam Woensdag 18 Mei 1949 het "werkelijk volkomen, voorjaar is geworden en mooie dagen zullen v aanbreken, nu u sl aan uw vacantie begint te denken en plannen smeedt voor uw vrije Zondagen, nu breekt ook de tijd. san, dat u meer dan gewone belangstelling hebt voor bet dagelijks in de krant verschijnend weerbericht Misschien luistert *s avonds om tien minuten over zeven naar het weerpraatje van het KN.M.I. Uw hart springt op van vreugde, wanneer daarin sprake is van matige zuid-oosten wind, véél zon en een wolkenloze hemel ken begrijpt er niets van. Om een snelle verspreiding mogelijk te ma ken worden namelijk allé berich ten in code doorgegeven. Maar het personeel van het K.N.M-I. weet cr wel weg mee. Ergens in de hoek van het ver trek gaat op het telexschakelbord een heel klein lampje gloeien. Dat is het sein, dat er weer een nieuw wgerrapport op komst is- En dade lijk maakt men zich gereed het door te sturen naar Schiphol en alle vliegvelden en alle stations, die er belang bij hebben. DE KAARTENKAMER Het verzamelen en doorgeven van al die weerrapporten echter, is nog maar het halve werk. Hoe belangrijk zij allemaal met elkaar ook zijn, zij léveren nog c^en weersv e r w ach ting op. Van de ..weerkeuken" vormt de lei ex kamer alleen nog ir.aar de ieder ogenblik van de dag zeer rijk voorziene provisiekast. Er moet nog een kok aan te pas komen eer men u, via krant of radio, uit deze keuken een kant en klaar ge recht serveren kan. Die kok is dan de weer dienstleider; zijn „aides de cuisines" zijn dé mensen die hem terzijde staan: de kaartenkamer is hun domein. Hier worden alle gege vens omtrent bewolking, windrich ting en windkracht, zicht, lucht druk. temperatuur en regenval zorg vuldig aangetekend op grote land kaarten. Men doet dat elke drie uur weer opnieuw. En wanneer dan zo'n weerkaart is voltooid, dan kan men met één oogopslag zien hoe op een bepaald tijdstip op een groot deel van het noordelijk halfrond de weersomstandigheden zijn. Men kan zich onmiddellijk een b<?ela vormen van de luchtstromingen, men weet direct, waar zich de gebieder van hoge en van ia ge druk bevinden. En dan is het moment gekomen, om aan de hand van een aantal de zer kaarten waaraan in de stille kaartenkamer vele mensen hebben gewerkt een weerbericht le gaan samenstellen. Voor het zover is wordt eerst nog een nieuwe kaart getekend. Maar nu niet met behulp van de ter beschik king zijnde telexberichten cn geen kaart, die een bestaande situatie in beeld brengt, maar een die aangeeft hoe de toestand van de damofcring vermoedelijk de volgende morgen om 7 uur zal zijn. Men legt derrtoe een aantal kaarten, bijvoorbeeld die van 4. 7 en 10 uur 's morgens naast elkaar, let op de veranderingen en houdt rekening met de ontwikkeling voor zover die op dat ogenblik valt Wanneer dan onverwachte wij zigingen in de weersomstandigheden de volgende dag een lichte motre gen veroorzaken of wanneer u zon' der jas en paraplute van huis bent gegaan en druipnat thuis komt. dan moppert u tien teger. één. dat ..De Bilt" er weer lelijk naast was. Dan vraagt u zich verbolgen af hoe ter wereld het toch mogelijk is, dat een bepaalde verwachting zo weinig overeenstemt met de teleurstellende werkelijkheid. Om hier maar dadelijk het K.N.M.L de eer te gever, die het toekomt, moet worden opgemerkt, dat dit niet al te dikwijls gebeurt, vooral niet sinds na de_ oorlog de weerberich ten veelvu'.diger binnenkomen en de weersverwachting dientengevolge een hoge graad van betrouwbaar heid heeft bereikt. Wanneer u persoonlijk biltere er varingen hebt opgedaan moet u be denken, dat de weersverwachting voor bet gehele land wordt opge steld en dat het heel goed mogelijk is. dat op enkele plaatsen wel" eens ander weer heerst. Niettemin zijn ennauwkeurighc den heel goed mogelijk. -Wanneer u eens een kijkje zou nemen in de „weerkeuken" waar het weerbericht wordt gebrouwen, zou u tot de ont dekking komen, dat er voor het op maken van een weersverwachting heel wat komt kijken. Eigenlijk moet u zich er meer over verbazen, dat men meestal aardig goed het weer van de eerstkomende 24 uur ■weet te voorspellen, dan dat er in derdaad af en toe onjuiste weerbe richten voorkomen. Want de atmos feer is grillig als een vrouw. Zelfs als men-haar nauwkeurig kent weet men toch nooit wat zij het naaste ogenblik zal doen De weerdienstleider heeft heus geen gemakkelijke taak. Als hij zich bijvoorbeeld des morgens om 4 uur over een pas getekende weerkaart buigt en constateert, dat op de At lantische Oceaan met een. "bepaalde snelheid een depressie nadert, kan hij uitrekenen wanneer het front er van ons land zal passeren- Maar wanneer plotseling, door diverse omstandigheden, de snelheid van deze depressie toe- of afneemt, dan kan hij dergelijke veranderingen wel heei dikwijls, maar toch niet altijd voorzien. En dan hangen zijn berekeningen volkomen in de lucht en dan komt de weersverandering vroeger of la tér dan hij heeft ge dacht Bovendien is het, wanneer de de pressie klein is en zich op grote af stand bevindt, verbazend moeilijk om met zekerheid te bepalen of het centrum er van nu wel precies door ons betrekkelijk kleine land zal gaan. Er is maar een zeer geringe afwijking in de koers voor nodig en hét gebied van lage druk passeert nét t^n noorden of ten zuiden van ons grondgebied. Voor de weersom standigheden maakt dat echter een enorm verschil uit. Natuurlijk wor den deze afwijkingen ook wel in de loop van de dag geregistreerd. Maar het weerbericht is dan meestal de deur uit en de rotatiepersen van de kranten draaien aL Dan gebeurt het, dat u 's avonds uit uw luidspre ker een andere weersverwachting hoort, dan u op hetzelfde ogenblik in uw avondblad kunt lezen. RATELENDE MACHINES In het K.N.M.1. te De Bilt wordt de weersverwacv*"""" samengesteld aan de hand van een zeer groot aan tal waarnemingen in geheel Europa, pp de Atlantische Oceaan, in Noord Amerika en in Siberië, die precies op hetzelfde tijdstip worden ver richt. Op dé hoofdstations doet men deze waarnemingen om het uur, op sommige vliegvelden om het half uur, op minder belangrijke stations om de drie uur. ook gedurende de nacht. Onmiddellijk daarna worden zij met behulp van internationale telexlijnen onderling uitgewisseld, na eerst door zogenaamde verzamel- centra te zijn vergaard. Zo komt hét, dat in de telexkamer van het K.N.MX onafgebroken de machines ratelen. Gilze Rijen meldt zien en Schiphol, Vlissingen en het vliegveld Belde, maar ook Londen,. Hannover en Parijs. De leek, die een nieuwsgierige blik werpt op de witte papierstro- DE TOREN van Het KNMI ryst hoop bouen het geboomte uit. Er bovenop draait een toinduaan in de luchtstromingen. Maar de waarne mers behoeven niet ieder ogenblik de toren te beklimmen. Electrische leidingen zorgen er AJOor, dat men tie stand van de windwijzer in de kaartenkamer van het icecrhuis op elk geloenst moment kan a/leren. te constateren. Dan eerst kan men iets gaan vertellen over bet weer dat er op kornst is. Men doet dat dan ook direct. Ook in de kaartenkamer staat een telex toestel. Op vaste tijden wordt daar mee de weersverwachting ter ken nis gebracht van de omroep, het A.N.P., de vliegvelden, de scheep vaart, enz. Wat het K.N.M.I. aan de wee? oen is; dat stelt het ter beschikking van tallozen in den lande en daarbuiten. Heel wat gebeurt er dus tussen het moment, dat de waarnemer "s morgens vroeg in het vochtige gras naar zijn instrumenten gaat kijken en het tijdstip, dat het weer bericht te uwer kennis komt.,.. PLUVIUS Véle eeuwen geleden placht de Romeinse boer, telkens wanneer hij naar water snakte, aan de degen- god Pluvius te offeren. Wij Neder landers van de twintigste eeuw die overigens leven in een land, dat minder van droogte heeft te lijden dan het zonnige Italië zijn nuch terder. Maar tussen ons en dé Ro mein van destijds bestaat nog een groot verschil. Hij wi&t nooit of zijn offer ook zou worden aanvaard en of zijn beden ook zouden worden verhoord. Wij daarentegen kunnen, via het Koninklijk Meteorologisch Instituut, te weten komen wat Plu vius met ons voorheeft» En daarom Luisteren we elke-dag opnieuw weer naar het weerbericht en naar htft wat uitvoeriger weerpraatje, óók wanneer we wel eens mopperen. 86. Rob heeft zich door Taaie Toon niet uit het veld laten slaan en zo gauw ze in Rot terdam zijn aangeko men, begint hij zijn speurtocht naar ouwe Kees Touw,- de maat van Opa Larsen. Eerst gaat hij naar het bevol kingsregister, maar daar hoort hij. dat Cornells Touw, geboren 24 Juni 1800 te Hellevoetsluis, twaalf jaar geleden al is overleden. En zijn vrouw heeft hem maar een jaar overleefd. Ja, wat nü? Rob speurt verder. Hij krijgt het laatst be kende adres van de weduwe Touw en hoort, dat een buurvrouw, die het echtpaar goed heeft gekend nog leeft. Zij woont in het tehuis voor ouden van dagen. Rob brengt haar een bezoek en ofschoon het oudje beverig en bijna stokdoof is, lukt het hem töch enkele bijzonderheden te weten te komen over Kees Touw. Of hij kinderen heeft gehad? Ja, één dochter. Waar die woont? Neen. dat weet, het I vrouwtje niet. Hij informeert echter verder! en vindt eindelijk het adres dat gelukkig nietf ver uit de buurt is. Dr. Herman Baruch, de grijze ambassadeur van de V.S., heeft Dinsdagavond het nieuwe, uiterst moderne kantoorgebouw van de United States Lines, dat aan. dc Westerstraat te Rotterdam in een snel tempo is verrezen, officieel geopend. Een groot aantal voor aanstaande personen uit de Rotter damse burgerij, o.m. wethouder van Tilburg als plaatsvervanger van Rotterdams burgemeester en verscheidene gasten uit Amerika, Engeland, België en andere Euro pese landen, waren hierbij tegen woordig. Het grote moment van deze ope ning was de onthulling door dr. Baruch van een in de grote hall van het gebouw geplaatst decora tief glasraam, dat dc scheepvaart diensten van de U.S.L. over de Atlantische Oceaan en in het bij zonder die tussen Rotterdam en New York in beeld brengt. De United States Lines vormen met haar S.0Q0 aandeelhouders een zuivere particuliere onderneming. Niet minder dan 47 moderne sche pen varen oAder de blauwe ade laar, de kantoorvlag van de rederij, waaronder het grootste en snelste Amerikaanse passagiersschip, de America. Het geheel is een mach tig concern met relaties over de gehele wereld en daarom is het van grote betekenis voor Rotter dam. dat de U.S.L. ter ruimere be hartiging van haar belangen in West Europa besloten hebben zich ook met een eigen kantoor in de Maasstad te vestigen. Zes Victory- schepen, wier naam alle met „American" beginnen, zijn inge legd op de route New York, Ant werpen, Rotterdam en Hamburg met een wekelijkse afvaart aan beide zijden van de Oceaan. Dat deze schepen eerst Rotterdam aan doen en daarna naar Noordduitse havens varen, betekent voor vele relaties van de U.S.L. in het Rot terdamse achterland, dat zij een flinke tijdwinst kunnen boeken door hun goederen via Rotterdam te verladen, wat dus voordelen voor de Rotterdamse haven kan opleveren. Met het oog op het tekort aan bouwmaterialen in Nederland heeft DE KAARTENKAMER van het Meteorologisch Instituut, waar de gegevens uit alle delen van het noordelijk halfrond zorgvuldig in haart worden gebracht. Dit vertrek t$ het eigenlijke heiligdom van het weerdtensthuis EEN dezer dagen zaten wij aan een eenvoudige koffiemaaltijd in een grote zaal tussen ongeveer 2G0 jonge mensen; aan elke tafel ongeveer een achttal. Er stond een schaal met boterhammen midden op tafel, en een andere sehaaJ met dunne schijfjes boter. Verder kaas en koek, een kan met melk en een schotel met warme spaghetti. Geen overdaad dus, maar een gezond maal. En de jonge mensen lieten het zich evenals onderge tekende, die zich ettelijke jaren jonger voelde, gezand smaken. gelui, die H.B.S. cn Gymnasium ach ter de rug hebben, wordt hier in een twee-jarige cursus in de vorm Van een internaat, opgeleid voor een functie in het bedrijfsleven; meer speciaal voor het buitenland, hoewel de practijk soms meebrengt, dat dit eerst geschiedt na een ervaring van enige tijd in het bedrijf zelf. Honderd en tachtig bevoorrechten: zij bevinden i.,ch hier immers in een ideaal oord, volgen een onderwijs, dat direct op de practijk is afge stemd moderne talen, bedrijfseco nomie, sociale economie, lich. oefe ning, de techniek van de handel, so ciografie, wat wijsbegeerte, recht en psychologie en niet te vergeten: ste nografie en boekhouden en zijn, als zij slagen, bijna zeker van een behoorlijke functie met opwekkende perspectieven. Jongens van rijke pa's Te mooi om waar te zijn! Het lijkt er op. maar ja, gering is het ..school geld" niet. en er moet hard en lang gewerkt worden. In de wandeling spreken buitenstaanders van „dlplo- matenschobl" Onjuist Ook fluistert men wel eens: „een school voor def tige jongens van rijke pa's". Oók on juist. Zo goed als godsdienstige en politieke gezindheid zeer uiteenlopen variëren ook de stand en klasse. Een beperkt getal beurzen zorgt dat ook de maatschappelijk minder bevoor rechte, mits hij bijzondere capacitei ten en eigenschappen heeft, in dit milieu kan worden opgenomen. Uiteraard heerst er bij een humane geest een strenge discipline. Het feit, dat er niet gedoubleerd kan worden, dat men ook het eindexa men niet herhalen kan, wakkert van zelf aan tot bijzondere inspanning. Vijf lesuren in de ochtend w.o. ook sport en. gymnastiek, in totaal S uur per week! 's middags nog weer enkele lesuren, soms ook lezin gen van binnen- en buitenlandse vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven. Verleden jaar is met deze le zingen een eerste proef genomen, en men is wat hard van stapel gelo pen met drie lezingen in de week. Dit aantal wordt voortaan flink be snoeid. Men zou niet in de moderne tijd leven, als niet een „psychologicum" aan de instelling verbonden was, waar de jongelui, die zich hebben aangemeld, aan een ..sociodrama- tisch" onderzoek worden onderwor pen en karakterologisch met de loupe worden bekeken. Eerste lichting In Juli 1948 is de eerste „lichting" door het N.O.I.B, aan de maatschap pij afgeleverd en de gewekte ver- Wij waren de gast op Kasteel Nijenrode. Dit kasteel heeft, men weet het, in de loop zijner eeuwen oude historie, heel wat wederwaar digheden en avonturen gekend. Ook i de laatste twintig, dertig jaar is het niet zonder schokken gegaan. Men denke aan de befaamde schilderijen roof, die tot gevolg had dat de be woner die voor de laatste restauratie van het slot had gezorgd, de man, die jaren van grote rijkdom afwis selde met plotselinge armoe,, uit ons land verdween, om een paardenstoe- terij in Noord-Duitsland te. begin nen. Men denke aan de firma Goud stikker, die hier een unieke entou rage vond voor oude schilderijen en die het kasteel by afwisseling ver huurde voor selecte bijeenkomsten en bijzondere feestelijkheden, ja, voor bruiloften. In de oorlogsjaren had Goerlng veel. té veel belangstelling voor dit schone bouwwerk en platonisch was die „interesse" niet. Hij vond dat een deel van de schilderijen maar aan zijn privaat bezit moest worden toe vertrouwd. Thans heeft sinds 1346 het bouw werk een nieuwe bestemming. Een deel van het bedrijfsleven heeft het tijdelijk gehuurd en een aantal jon- wachtingen zijn allerminst be schaamd. Van de 115 studenten, die het diploma verwierven, moesten 40 in militaire dienst, van de 75 anderen zijn er velen reeds terstond of na enkele maanden in een goede functie geplaatst: bij de de K.L.M., bij Philips, scheèpvaartmaatschap- pijen, bij kleinere bedrijven. Ver schillende gingen direct naar Indone sië, anderen werken al in Singapore, Hongkong, "Manilla (de laatste als prive-secretaris van de Hollandse gezant), één werd de goed gehono reerde „Stem van Nederland" bij de B.B.C.! De rector van het Instituut, de energieke èn idealistische dr. D. M. E Habbema. die ons in de deftige ..Blauwe Kamer" van het kasteel in lichtingen verstrekte, is er van over tuigd, dat ook in moeilijke tijden de jongens van het N.OJ.B. een baan krijgen. Wij hadden vóór ons verblijf tus sen de schemerige wanden van bJauw en goud al een wandeling ge maakt door de lommerrijke lanen, lsngs de vele sportterreinen van het park en hadden ook het befaamde „zwarte gymnastiekgebouw" betre den. Na de maaltijd in de bar. Hier on der de zware bakstenen gewelven, waren we de gast der studenten, die er in hun „Nieuwe Compagnie van Verre", onderverdeeld in een reeks coJJegies (tot Lijfelycke Welstand; tot de Ernstige en luimige Verpoo- zinghe; tot de Equipage; de Rhetro- ceynen etc.een apart vereni gingsleven op nahouden met een eigen oud-vaderlandse nomenclatuur en een bestuur dal de naam draagt van „Heren V". Een belangrijk on derdeel is de uitgifte van een twee wekelijks tijdschrift „Het Journaal", da+ verrassend rijk is aan geest. Wij mochten nog een kijkje nemen in de kamer van de Redactie-raad het deed even denken aan de werkplaat sen der illegaliteit en in de re creatiezaal op zolder, waar vroeger inderdaad stro geborgen werd. De koe-op-zolder is vervangen door een paar biljarts en gezellige tafeltjes. Fpü heel genoeglijk interieur. Men droomt ook van de vorming van een Kunstkring, want ook in dit op de practijk gerichte milieu vor dert de Muze haar plaats.... 17 Met Totale aanvoer: 3644, waarvan vette koeien en ossen 130, gebrulksvee S75, graskalveren 131, nuchtere kalveren 760, biggen 450, veulens 14, paarden- 280. lammeren en schapen 311, bokken en geiten 118, varkens 49, Prijzen: kalfkoeien 900, 755, 650; melkkoeien 900, 755. 650; vare koeien 550, 450 375; vaarzen 67E, 550, 43Q; pin ken 550. 475. 375; graskalveren 350, 250. 125; biggen 65. 55, 45: hitten 675, 550. 400; paartfen-werk 875, 675, 500; paar- den-glacht 140. 1.20, 1.per kg. Aanvoer, hande! en prijzen: kalf- en melkkoeien: als vorige week. stroef, onveranderd; vare koeien: gewoon, kalm, als vorige week; vaarzen en pin ken: als vorige week. redelijk, beste vaarzen ruim. prijshoudend, pinken constant; graskalveren; als vorige week. lui, le en 2e kwaliteit Iets stijver in prijs, verder onveranderd; biggen; kor ter. zeer traag, iets minder; paarden: iets ruimer, flauw, niet geheel prijs houdend. de directie van de U.S.L. er voor gezorgd, dat het stalen geraamte van het kantoorgebouw uit Ame rika werd betrokken, zodat slechts de ommanteling van deze zoge naamde Quenset-bouweenheid uit Nederlandse materialen bestaat. Ook de inrichting en de meubile ring en stoffering werd door Ne derlandse firma's verzorgd. De heer R. A. Flynn, de directeur van het kantoor is de enige Amerikaan van het verder geheel uit Neder landers bestaande personeel. Bezwaren tegen verplaatsing van de weekmarkt Het bestuur van de afdeling Rot terdam der Centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel, schrijft ons dat. naar is gebleken, er nog niets bekend is over een even tuele verplaatsing van de week markt Gebeurt er dan niets in deze kwes tie? Het afdelingsbestuur der Cen trale vereniging houdt zich er voort durend mee bezig.' Het is dan ook de mening toegedaan, dat de toestand aan het Noordplein niet ideaal is. In de gegeven omstandigheden lijkt het echter de beste oplossing, want het bezetten van een of ander ter rein in de binnenstad brengt voor het ogenblik vele bezwaren met zich mee. Temidden van kalk, zand, grint stof en vuil, kan een markt niet flo reren. Er zal eerst enige tekening moeten komen in de opbouw van de binnenstad, voor er gedacht kan worden aan een weekmarkt in het centrum der stad en aan het cen trum houdt het bestuur vast. Een tijdelijke verplaatsing naar de bui tenkant der stad (het oude Schut tersveld) acht het bestuur eer nade lig, niet alleen voor het directe be zoek, maar ook omdat de ervaring heeft geleerd, dat het begrip „tijde- lijk" zeer rekbaar kan zijn. Daarom, aldus genoemde vereni ging, verplaatsing alleen naar een terrein in de binnenstad en pas dan als alle factoren voor een gezondenen bloeiende weekmarkt aanwezig zijn. Mevr. L. Z. te Rotterdam schrijft ons; „Onder „Schrijvende Lezers xn Uw blad van 12 Mei 1949 schrijft de heer A. Fok daJL „zijns inziens" de antipathie tussen kantoor- en ambachtsman zijn oorsprong heeft in het door laatstgenoemde bezi gen van vulgaire praatjes in fabriek en werkplaatsen ja zelfs in het openbaar. Hoe denken de kantoorheren zelf Advertentie l.M. KWASTEN MALAIS OW. DE WITHSTR. ,46 S'DAM .-"WAGENSTR, t15--DEN HAAG: over vulgaire praatjes? Zijn de praatjes onderling en over hun damescollega's zo netjes? Hoeveel meisjes klagen er niet over (na tuurlijk niet op kantoor) dat er heren zijn die speciaal in hun na bijheid smerige moppen tappen of zich zelfs niet generen deze mop pen op de type-kamers te komen spuien en dat dit vooral de gehuw de mannen zijn, dus „opvoeders van kinderen". Zouden zij willen dat hun vrouwen en dochters deze „kantoortaal" moesten aanhoren? Gelukkig zijn ook hier uitzonderin gen. Mij lijkt het meer dat het „laagje vernis" er bij de „kantoor heer" wat dikker op zit aan bij de ambachtsman. Dat een ambachts man zijn zoon bij voorkeur niet naar een fabriek zal sturen lijkt mij zeer overdreven. Hoeveel jon gens, ook uit gezinnen waarvan de vader op kantoor is, worden am bachtsman omdat zij geen studie kop hebben, het geld voor studie ontbreekt of dat hun ambities op een ander terrein liggen dan op kantoor en zouden die ineens alle maal grove en vulgaire taal moeten uitslaan? Een ambachtsman komt vooruit door een goed vakman te zijn, een kantoorman, dus iemand die gestu deerd heeft, door vakmanschap (terdege kennis van zijn werk) en representatief je zijn. En hoe velen zijn dit laatste al leen maar in tegenwoordigheid van.hun chefs." Herrijzend Rotterdam Het zal wel geen samenloop van omstandigheden geweest zijn, dat het Chr. Gem. Zangkoor „Con Amore" op de vooravond van Op bouwdag in het Stadstimmerhuis een revue „Herrijzend Rotterdam" opvoerda. De leden van de vereni ging hebben de vlotte opvoering van liedjes en grappige sketches met genoegen aangehoord. Mej. Moerkerken was een verdienstelijk declamatrice, maar die brouwende „r" meet ze zien kwijt te raken dat is een fout van meer Rotter dammers! En deed één van haar gedichten siet te veel aan Jan Prins denken? Het geheel stond onder leiding van de heer de Goe de. Bijzondere vermelding ver dient de conferencier, die met geen andere hulpmiddelen dan een hoed en een bril diverse types zeex juist wist uit te beelden. De heer B. D. Kruijthoff te Rhoon is met ingang van 1 Juni 1949 benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap „De oude en nieuwe Maasdijken" voor „Het Land van Rhoon". Marktberi ehten Veiling: Berkel en Roöenrljs, Dins dag 17 Mei 1949: PJatgiaskomkommers Ia 57—60 per 100 St.; td. I 58—60 per 100 st.; II 4B—51 per 100 St.; UI 43—45 per 100 st.; bloemkool I 3053 per 100 St.; ld H 24—42 per 100 St.; sla I 6 20— 8-1*0 per 100 St.; id. II 25 per 100 St.; perzsKen 12—26 per 100 St.; pruimen 10 —21 per 100 St.; tomaten a 245—263 per 100 kg.; tomaten b 214233 per 100 kg.; tomaten c 244—263 per 100 kg.; spits kool 30 per 100 kg,: spinazie 3—19 per 100 kg.; postelein 41—46 per 100 kg.; andijvie 32—51 per 100 kg.: rabarber 5 —7 per 100 kg.; peen 49 per 100 bos; komkommerstek 5—35 per 200 kg.: sla- vellen 11—25 per 100 kg. IN PLAATS VAN KAARTEN Driehoeksverhoudingen op het to neel of in de roman? Ach Wat! Oude koek, altijd hetzelfde liedje, - nee, geef mij dat meisje maar, dab daar voor mij uit loopt met tweo jongetjes: aan iedere züde een jon getje. Toevallig loop ik nu al drie straten athter die kinderen aan en ik geloof wel dat ik weet wat zich daar bij dat trio afspeelt. Duidelijk; is het al vast, dat beide jongetjes aan het werven zijn, maar dat ventje aan de linkerzijde van het Btevige meisje heeft er ongetwijfeld de meeste slag van, jazeker, die kleine Don Juan weet deksels goed hoe men indruk maakt bij de vrouwtjes. Zijn conversatie is zeer levendig en hij schijnt grappige dingen te ver tellen, want telkens moet het meisje smakelijk lachen. Ieder steentje op zijn weg krijgt een forse trap, in de stijl van Abe Lenstra. Het meisje kijkt vol bewondering de krachtige schuivers na, ja dat jongetje komt nog wel eens in de oranje shirt te spelen en dan krijgt het meisje een vrijkaartje en als het jongetje dan de winnende goal maakt, nou Hard lopen kan hij ook alï nou, kijk maar eens. Even dwingt hij het andere knaapje tot een sprint: van de ene lantarenpaal naar de volgen de, vooruit, wie er 't eerst is. Het jongetje natuurlijk, tjonge dat scheelt nogal wat, hij slaat het an dere knaapje met stukken en achte loos neemt hij de huldigende blikken van het meisje in ontvangst. Kracht en tederheid moeten elkan der afwisselen, hij weet het instinc tief en vat nu luchtig de hand van het meisje. Zwaaiend met de armen lopen zij verder. Nee, dat andere jongetje kan daar niet aan tippen. Die loopt maar wat slungelachtig naast het meisje en kijkt maar stil bewonderend naar haar op, veel te bewonderend, jon getje, denk ik, fout, jij dadenloze dromer. Wel kijk eens aan, daar wxf hij ■warempel het meisje ook een hand geven, maar veel te aarzelend voert hij die manoeuvre uit en plagerig steekt het meisje haar hand in de mantelzak. Nee, dat knaapje speelt een verloren spel, kijk maar, die twee bemoeien zich nu helemaal niet meer met hem, zij zijn druk bezig elkaar leuke dingen te vertellen en warm toé' te lachen, ga nu maar knaapje, je bent een volkomen over bodige derde, je hebt verloren op alle fronten. Ik denk het nauwelijks of ik krijg gelijk.... als je blieft, wat zeg ik je, daar stapt het jongetje op een muur af en met een krijtje gaat hij er op aan het schrijven, in grote hoofdletters. Welzeker, hij gaat de verloving publiek maken, zie maar, daar staat het al: TOON LOOPT MET REINA Giechelend maar gelukkig staat Reina naar het „in-plaats-van-kaar- ten." te kijken. Voor het andere knaapje heeft zij slechts schalkse en spottende blikken. Dan hollen de kinderen hand in hand hard weg. de verliezer eenzaam achterlatend. Het ventje staat nog even naar de verse aankondiging te staren, een harde trek om de mond. Dan haalt ook hij een krijtje uit z'n zak en schrijft vlak ander de hoofdletters cursief; Retua heeft een dikke nek. Goeózo, jongen, denk ik, maar na tuurlijk: een speknek heeft dat kind DESIDERIUS. De sehaakproblematiek kent een grote verscheidenheid van speciale ge bieden, die. ieder voor zich, hun aparte moeilijkheden, eigenaardigheden en wetmatigheden hebben en die juist door het geselecteerde en gespeciali seerde karakter bijzonder aantrekke lijk zijn voor de probleemcomponist, die ertoe wordt verleid hieraan ziln beste krachten te wijden. Nemen wij b.v. het gebied der twee ling-problemen. Hieronder verstaan wij twee problemen, die uiterlijk spre kend op elkaar gelijken; slechts een gering, nauwelijks merkbaar verschil in de structuur valt ons op. Merkwaar dig genoeg is dit geringe verschil de oorzaak, dat het oplossingsverioop van het ene probleem niets maar dan ook niets gelijkt op het oplossingsverloop van het andere probleem. De aparte moeilijkheid bij het com poneren van tweeling-problemen fs evident. Een componist kan beginnen met de gedachte: ik ga een probleem samenstellen, waarin een Bristol- of Indisch thema, kortom een bepaald idee, is verwerkt, maar geen enkele componist, hoe vaardig cn vindingrijk hij ook moge zijn, gaat beginnen met de vooropstelling: ik ga een tweeling- probleem makeni Wie garandeert hem immers, dat, wanneer één probleem is voltooid, er noodzakelijkerwijs een tweede van vrijwel gelijke constructie te vinden is. dat (en hier komt het op aanl) een totaal andere matvoering heeft? Voor het componeren van tweellng- probJemen moet de probleemcomponist een aparte intuïtie, een „zesde zintuig" hebben. Hij moet bij de bewerking van een willekeurig probleem, bij de bestudering van al zijn finesses, plot seling de ingeving krijgen; hiervan Is een tweeling te maken! Deze aparte moeilijkheid, brengt mede, dat het aan tal geslaagde dus goede tweeling-pro blemen schaars is en dat het aantal componisten, dat zich hiermede bezig houdt, nog schaarser moet zijn! De omstreden en onbetwiste meester op het gebied der tweelingproblemen is de Roemeen-Duitser, Wolfgang Pauly (1876—1934) geweest, die juist deze maand vijftien jaar geleden stierf. Deze Pauly heeft inderdaad dc meest ver wonderlijke constructies op het gebied van tweeling-problemen, trouwens op vele andere gebieden (wij noemen slechts het .Jairy chess", het ianta- siesehaak) bedacht. Het aantal door hem geconstrueerde tweelingen is voor één componist verbluffend groot- het lijkt wel of hij steeds de gedachte aan het maken van tweeling-problemen bfj zich droegl Ook drieling-problemen, zelfs een vierling-probleem is van hem bekend! Lezers, die zich interesseren voor deze bijzondere probleemcomponist, die naast Lloyd, Shlnkman en Przepiorka tot de allergrootste der levende of ge storven componisten ter wereld mag worden gerekend, raden wij aan eens kennis te nemen van het boekje van Dr. M. Niemeyer „Zo sprak Wolfgang Pauly". Aan dit prachtige boekje, waarin 170 geselecteerde problemen van de ruim 2500 problemen van Pauly worden besproken, hebben wij onder staand tweehngprobleem echter niet ontleend I Wit begint en geeft mat in vier zet ten. Dit probleem is de eerste van de tweeling en het Is een net probleem met een typisch oplossingsverloop. Men zie: 1. Ld6—h4! gSxh4 (Na 1 95—g4 volgt 2.Lb4cal, g4xi3, 3. Tdl—el en 4. Tele5 mat. Door op h4 te slaan heeft zwart zich pat gezet en wit moet nu de patstelling opheffen.) 2. Lb4—d2t Kd5xd4 (Gedwongen) 3. Ld2xf4+ Kd4c5 4. Lf4d6± I Zoals gezegd; een net probleem met als typische bijzonderheid vier witte loperzetten (d6—b4d2f4—d8) die tesamon een vierkant vormen. Dit vor- schaakbord is Pauly's specialiteit. Hij had een bijzondere voorliefde voor wiskunde en was m 2ljn jonge jaren een sterrekundlge van vermaardheid, men van mathematische figuren op het welk beroep hij door het verminderen van zijn gezichtsvermogen vaarwel heeft moeten zeggen. Maar nu komt het: wij verplaatsen In de gegeven diagramstelling Tdl naar d3 en hebben nu de tweede van de tweeling met als opgave: wit begint en geeft eveneens mat in vier zettenI! Het ls zonder meer duidelijk, dat wU in het nieuwe probleem aan de gege ven oplossing niets hebben. Na 1. Lb4, gxh4, faalt 2. Ld2, omdat door de po sitie van Td3 (inplaats van Tdl) de patstelling niet wordt opgeheven. Wij moeten inderdaad naar een geheel an dere oplossing zoeken. Welaan, hier is zij: 1. Td3dl I g5xh4 (Op I g4 Vólgt vanzelfsprekend weer 2. LcSl enz. zoals wij reeds aangaven) 2. Tdl—cl l Kd5xd4 (Wederom ge dwongen), 3. Tel—c3! Kd4d5 4. Tc3d3±l U ziet; een totaal ander® oplossing, waarvan het verwonderlijke is, dat de typische idee van zijn tweelingbroeder: een loper beschrijft een mathematische figuur, een vierkant, in een andere ge daante is terugggekeerd. Hier beschrijft n.L de toren op ds velden d3—dlcl— c3d3 een andere mathematische fi guur, een rechtboek 1! Het schaakspel is een verwonderlijk iets, waarover men zich blijvend kan verbazen! CHR. VLAGSMA. Nieuws uit randgemeenten Overschfe. De leden van de wijk raad hebben een televisie-ontvangst bijgewoond in de graanmaaJderq „Ons Belang". De heer L, C- Zaal berg vertelde van het werk der ver eniging „Transcontinental Televi- siegenootsohap", die in de toekomst ook uitzendingen wil verzorgen in. Overachie. De ontvangst op deze eerste avond was nog niet vol maakt, maar alle aanwezigen kon den de uitzending var. Eindhoven uit goed „opvangen". Aan de Vijverlaan sloeg' een paard op hol. In de Burg. Bosstraat reed het een 6-jarig kind aan, dat met verscheidene verwondingen in het Sophiakinderziekenhuis moest worden opgenomen. Het echtpaar de BoodeJongste viert op 27 Mei zijn 40-jarig huwe lijksfeest. De Overschiese Schaakvereniging: zal binnenkort in het strijdperk tre den tegen de K.L.M. Voorzitter G, A. E. Kuijntjes is opgevolgd door de heer P. J. Barten. Femis. Het „Thuisfront Pernls" hield de laatste contactavond-van het seizoen. De heer C. Hordijk her dacht in zijn openingswoord de in Indonesië gesneuvelde korp. B. v. Eek, Met nadruk pleitte hy voor een nauw contact met onze jongens overzee. Daarna vertelde de heer Boomsma u'-t Middelharnis over zijn verb] Rf in de tropen en vertoonde de daar door hem vervaardigde films. Aan da. Groenenboom, -die op 3 Juni haar de Oost vertrekt, werd een radio-toestel aangeboden voor onze jongens overzee. De veldpre diker heeft in hartelijke bewoordin gen zrjn dank uitgesproken voor dit utzonderlijke geschenk.. Excelsior heeft een fikse zege be haald op Rozenburg. De Perrüssers wonnen met 61, de ruststand "was 1—9

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2