Oost-Duitsers stoven Sowjets een flinke kool Australië: rijk aan werk, maar arm aan mensen Vier millioen kiezers laten krachtig neen horen Regeringsverklaring vindt veel waardering DE OOIEVAAR DE ZAALBERG-SPECIALIST Schoolkinderen zongen op de Coolsingel Onze verliezen in Indonesië r J Dq Italiaanse koloniën blijken onoplosbaar probleem Definitief oordeel opgeschort tot na de de uihverking van het Accoord Iedere dag schreeuwt de radio om immigranten Op dc IwMsd Woeiwdag 18 Mei 1949 BERLIJN. Meer dan 4 millioen Duitsers in de Russische Invloedssfeer hebben het communisme «en geweldige kool gesloofd. Tijdens de Zondag gehouden, onder communistische controle staande verkiezingen voor het „Duitse Volkscongres" een tegenhanger van de Parlementaire Raad In Bonn hebben t{j, naar thans blijkt, het krachtigste „neen" laten horen, dat ooit in een onder Sow je t-Jn vloed staand land Is geuit. Met een slag maakten zij een einde aan de Russische droom, om de volgende week op de PariJse conferentie der Grote Vier te voorschijn te kunnen komen met J: - - .wekkende bewijzen van Duitse steun voor hun politiek. Dit is gebeurd ondanks een hevige communistische propaganda en het uitoefenen van pressie op de Duitse fabrieksarbeiders. „Bent u voor Duitse eenheid?". By deze verkiezingen, ging het om 2000 gedelegeerden voor een „Volkscongres", dat op zijn beurt een regering voor 003fc-ÖuitaIand zal moeten kiezen. De communisten hadden de can- dldaten met zorg geschift en alle maatregelen genomen om een reus achtig aantal ja-stemmers te kra gen. Vroegere nazi's werden vlak voor de verkiezingen vrijgelaten. De Russische berekeningen kwa men echter verkeerd uit. Het ver- kiezingsbureau van de Sow jet-zone maakte officieel bekend: voor: 7.943.910 stemmen of 66.1 procent, tegen: 4.080.272 of 33.9 procent. Zelfs het cijfer 66.1 was niet geheel correct. Het bureau telde er meer dan 800.000 ongeldige stemmen b# op om nog aan goed 66 procent te komen. Want anders was het niet meer dan 60 procent geweest. De Duitsers in de Russische zone könden slechts met „ja" of neen" stemmen. Zjj hadden geen gelegen heid gekregen eigen candidates te stellen. Bovendien werd de keui in de volgende bewoordingen op het stembriefje gesteld: Ik ben voor de eenheid van Duitsland en een recht vaardig vredesverdrag. Daarom ben ik voor de volgende candidaten, enz. De uitslag deed de communisten versteld staan. Autoriteiten van de Volksraad konden het nauwelijks geloven en bespraken in opgewon den groepjes mogeiyke verklarin gen voor het raadsel. Het or.der Sowjettoezicht werken de nieuwsbureau A.D.N., dat een overweldigend succes Kad voorspeld, verspreidde de cijfers zonder enig commentaar. De spreekbuis van het Rode Leger, de „Taegliche Rund- schauw" ging vandaag in een hoofd artikel te keer tegen verraders en slachtoffers van de leugenpropagan da van het Western Fritz Beine, woordvoerder voor de Westelijke sociaaldemocraten sprak van een der zwaarste neder lagen die de Sowjets ooit aan do stembus geleden hebben. Later bleek nog, dat de Russische sector van Berlijn zich nog lauwer tegenover de communisten getoond had dan de andere gebieden der Russische zone. 91,3 procent der stemgerechtigden kwamen in de Russische sector op. Voor stemden 446. 662 Of 68.1 procent Tegen stemden 322.222 of 41.9 procent. In Brandenburg, het hart van het om Berlgn liggende Pruisen, stemde 67.3 procent voor en 32.5 tegen, In Mecklenburg aan de Oostzee stem de 71,6 procent voor en 28.4 procent tegen, ongeveer hetzelfde cijfer ais in Sachsen-Anhalt, in Thllringen stemde slechts 62.3 procent voor. DE 14-JARIGE MICHAEL HIP- PISLEY uit Londen niest reeds acht dagen onafgebroken. Naar zijn berekening niest hij éénmaal in drie seconden tijd, dat is 134.000 keer in acht dagen, want 's nachts slaapt hij enige uren, dank zij slaaptabletten. Overi gens wil geen der middelen/ hem door diverse doctoren verschaft, helpenHoogstwaarschijnlijk lijdt de jongen aan een allergische ziekte en is stuifmeel de directe oorzaak van het non-stop'niezen. Vervolg van de voorpagina Al om negen uur biedt de Cool singel een fleurige aanblik. Buiten de afzetting voor het raadhuis hebben duizenden zich verzameld om getuige te zijn van de aankomst van de Koningin bij de zetel van het stadsbestuur. Binnen de hek ken verdringen zich circa 1600 schoolkinderen met rood-wit-blau- we en groen-wit-groene en oranje vlaggetjes, terwij 1^ de veelkleurige vlaggen van de jeugdverenigingen het geheel nog bonter maken. Voor het raadhuis staat in onberispelijke formatie de erewacht der mari niers onder commando van kapi tein Th. Meert. Zo nu en dan geeft Gijsbert van Nieuwland de kapel een seintje tot het spelen van een pittige wijs, hetgeen het wachten aanmerkelijk verkort. De mariniers zijn voor deze ge legenheid in het voor Rotterdam van ouds bekende donkerblauw gestoken. De zon overgiet de men senmassa met een vriendelijk licht. Stadsbeiaardier Ferdinand Tim mermans laat zijn zilveren klan ken over de hoofden tuimelen. Alles verkeert in afwachting van de komst der Koninklijke gasten. Dan komt qr beweging in de mensenzee. Acht agenten van da motorpolitie ronken voorbij op hun blinkende blauwe machines: Zij komenl De erewacht presen teert stram het geweer, de kapel zet het Wilhelmus in. Langzaam draalt de stoet van 't Hofplein om het raadhuis heen tot voor bet bordes. Voorop een open wagen met de hoofdcommissaris van politie, de heer H. C- M, A- Staal, gevolgd door de auto van de burgemeester en al» derde de Ko ninklijke auto, met de standaard voorop. "Vlak voor de loper wordt gestopt en onder luide toejuichin gen stapt het Koninklijk paar uit» Begeleid door de commandant, met getrokken sabel, inspecteren de Koningin en de Prins de ere wacht, eerbiedig groetend voor het vaandel. Op het bordes biedt Irene v. d. Vlerk, het dochtertje van de wethouder, Hare Majesteit een tuil orchideeën aan. Davis Cup Tsjechen en Hongaren in de kwartfinales De resultaten van de laatste en kelspelen in de Davlscup wedstrijd Gr. BrittanniëTsjecho-Slowakije (2e ronde Europese zone) luiden: Drobny (Ts. SL) Paish (G.B.) 6 —3 6—0 6—3; Motram (G.B.) Cemik <Ts, SI.) 6—2 6—4 6—4, zodat de eindstand 41 voor Ts. Slowakije is dat nu in de kwart finales tegen Frankrijk uitkomt. De uitslagen van de laatste en kelspelen tussen Hongarije en Bel gië (2e ronde Europese rondr) zijn: Asboth (H)Peten (E) 6--3, 6X g3; Bricharit (B.)KSttona (H.) 6—4 64 0—6 6—4. De Hongaren wonnen 'ie wed strijd dus met 41. In. du kwart finales spelen zij tegen Zwitser land. Chili sloeg Egypte met 32 m de Davis Cupwedstrijd van de tweede ronde (Europese zone). De uitslagen der laatste enkelspelen luiden: Shafei (Chili)Taverne (Egypte) 6—3, 11—S li—9; Bal- bïers (Chili)Coen (Egypte) 26, 6—4 8—6 6—1. Chili komt nu ook uit tegen Ita lië. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneu veld 16 April 1949 sold. J. X van Beek uit Baarle Nassau; gesneu veld 2 Mei 1949 sold. F. J. de Jong uit Amsterdam (C.); gesneuveld 6 Mei 1949 sold. H. J. van de Ven uit Goirle; gesneuveld 7 Mei 1949 sold. Ie kl, T. B. Jansen uit Erleeom (gem. Ubbergen); sold. Ie kl. W. Langenhuizen uit Nistelrode; sold, G, Tervoort urt Santpoort; sold. J. J. Vermaire uit Wemeldinge; sold, P. Westra uit Rotterdam. Onderofficieren kunnen vrijwillig dienstverband aangaan DEN HAAG Teneinde te voorzien in de behoefte aan kader voor het lezer, zyn plannen in voorbereiding om de gelegenheid, open te stellen als on derofficier een vrijwillig dienstverband gedurende enige Jaren met het rijk aan te gaan. Na afloop daarvan kan, onder bepaalde omstandigheden, recht op een uitkering worden, verkregen, al naar gelang het aantal Jaren, dat werd ge diend. Binnenkort zuilen hierover bijzonder heden worden gepubliceerd. GEEN POLITIEKE BETEKENIS - Zwermen aijbel- zich meester ge- PARIJS. ders hebben maakt van een prachtig huis aan de deftige Avenue Foch. Het heet Palais de marbre rose'*, telt niet minder dan 130 kamers, behoort aan de herto gin De TalleyrandPerigord en is op het ogenblik verhuurd aan de Franse regering, die er de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in onder zal brengen. De werklieden hebben de handen vol, want er moeten honderd te- lef aanleidingen aangelegd wor den, er dienen vergaderzalen te worden ingericht en ten slotte moet er bureau-ruimte gescha pen worden voor de delegatie leiders. Bevin gaat zetelen in de slaapkamer van wijlen de her tog De Talleyrand—Perigord, de Amerikaanse delegatie zat haar kantoor houden in een reefes lo geervertrekken en Wisjinsky, de Russische minister, krijgt de slaapkamer van de kinderen. Een officiële Franse woordvoer der heeft verklaard, dat aan deze verdeling geen politieke I betekenis mag worden gehecht. REVOLVER GING AF: EEN DODE DELFT Dinsdagmiddag om onge veer vijf uur demonstreerde de student T. op zijn kamer in de Hugo de Groot straat te Delft een revolver aan enige vrienden- Plotseling ging het vuurwa pen. af, waardoor T. door een kogel aan het hoofd werd getroffen. In zeer ernstige toestand is het slachtoffer naar het „Oude en Nieuwe Gasthuis" over gebracht. Hij is in de loop van de avond in het ziekenhuis overleden. <Het slacht offer ia de Chinese student Tan). Plan BevinSforza door V.N. verworpen FLUSHING MEADOWS. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vanochtend het plan Bevin—Sforza aangaande de voormalige Italiaanse koloniën verworpen. Slechts veertien landen stemden voor, nadat eerder reeds een. reso lutie het voornaamste in het plan vervatte voorstel het Itali aans beheer van Tripoïitanië na 1951 had geëlimineerd. Tegen, het plan BevinSforza stemden 37 landen. Zeven onthiel den zich van stemming. De verwerping van het plan, dat is opgesteld toen de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken in het begin van de^p maand een be zoek aan Londen bracht, betekent, dat de toekomst van de Italiaanse koloniën door de UNO onbeslist is gelaten. Het gevolg is, dat zij ander Brits militair bestuur blijven tot de al gemene vergadering van de UNO anders beslist. In de loop van het langdurige debat, dat aan de slütstemming voorafaging, had de Assemblée an dere delen van het plan goedge keurd, te weten onafhankelijkheid voor Libye over 10 jaar, Brits be heer over Cyrenaica, Frans beheer over Fezzan en het geven van Oost-Eritrea. aan Ethiopië. Met de verwerping van het plan BevinSforza als geheel zijn ech ter ook deze besluiten weer onge daan gemaakt. Komt Rusland bij de Olympische familie Bij zijn aankomst te New York voorspelde de heer J. S. Edström, president van het Intern. Olymp, Comité, dat Rusland zich eerlang aansluiten zou bij de „Olympische familie". Hij zou het zeer gewenst achten dat de aansluiting geschied de in 1952, wanneer de spelen in het naburige Finland worden ge houden. „Ik weet dat de Finnen hopen dat de Russen zullen deel nemen", verklaarde de heer Ed ström. Dichtbij hem stonden vijf Sovjet-diplomaten die echter wei gerden commentaar te geven. AANVAL OP RAINIERS TROON PARUS. Lécnor Alfred Guignes de Moroton, marquis de Chabrillan heeft in een officieel schrijven door zijn advocaat aan de Franse regering verklaard, dat hij de enige wettige opvolger is voor de troon van Mo naco en niet Rainier UI. Volgens het schrijven was de moeder van prins Rainier geen echte troonopvolgster, want de successie moet overgaan op de meest-naaste bloedverwant uit de zijlinie. In 1018 benoemde prins Albert echter zijn kleindochter tot wettig troonopvolgster, omdat hij bang was dat „het rijk" zijn onafhankelijkheid zou verliezen, wanneer het naar de wettige opvolger ging die een Duit ser was. Deze had echter reeds van tevoren zijn rechten op de troon af gestaan aan de markies de Chabril lan. De benoeming van Charlotte was derhalve in strijd geweest met de wetten van opvolging, zoals die door de regerende familie was vastgelegd. INDONESISCH DEBAT IN DE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) In de Regeringsverklaring, welke minister Van Maarseveen de vorige week heeft afgelegd in de Tweede Kamerwerd terecht de nadruk ge legd op de gunstige reactie van het buitenland ten opzichte van het op 6 Mei j.l. te Batavia tussen dr. Van Royen en Mohammed Rum gesloten accoord. Gereleveerd werd als voorbeeld daarvan, dat de Indonesische kwestie van de agenda der V.N.-vergadering is afgevoerd. Daarom is het jammer, dat de Tweede Kameralthans een deel der leden, niets heeft nagelaten, om de door het accoord gekweekte goodwill en de sfeer van met moeite in Indonesië gewonnen vertrouwen daadwerkelijk in gevaar te brengen. Van de fracties, welke in de Regering vertegenwoordigd zijn, ging dit streven niet uit, doch zij hadden zich een zo grote beperking moeten opleggen, dat dtt debat voor de Regering een „wdlk-over" had kunnen worden. Dat zou haar internationale positie buitengewoon ver sterkt hebben. NIEUWE APARTE DESSINS UITSLUITEND VERKRIJGBAAR: VOORDELIGE PRIJZEN STATENWEG 101 (Bljjdorp) De gouverneur van het Zweedse eiland Gotland heeft te Stockholm ge klaagd, dat Russisehe kustpatroullles ln de Baltische Zee Zweedss vissers molesteren en dat zij de netten van Gotland» vissers die buiten de Rusji- -sehe territoriale wateren waren, hebben opgehaald en meegenomen. (Van een. speciale correspondent) SYDNEYReeds een korte auto rit maakt het duidelijk, onder welk probleem Australië het zwaarst ge bukt gaat. Het centrum van Sydney, Melbourne en de andere schaarse steden wemelt van wandelende en winkelende mensen. Maar zodra men zijn neus even bulten de stadsmuren steekt, toont Australië zich in zijn ware gedaante: een leeg land. Men kan tientallen kilometers rondrijden, langs vriendelijke huis jes, die stereotiep zijn van netheid en verveling, langs voortuintjes met sierlijk in perkjes vdrdeelde bloe men, die er ook in een Australische winter vriendelijk uitzien, zonder een kip te ontmoeten, Nu en dan raast een automobiel van het aller laatste type langs de op de Austra lische ruimte afgemeten brede en lange straten. Dat is dan ongevèer het enige tdken, dat men zich be vindt in een werelddeel, waarin weliswaar rond een millioen auto's van allerlei type rondrijden, doch slechts zeven millioen mensen wo nen. Dit enorme, maar mensenkatige Australië schreeuwt iedere dag en kele uren via een tot Europa ge richte radiouitzending van „Radio Australië" die 'S morgens om zeven uur begint. Joch eerst in de late avond In Europa te horen is, om vreemdelingen, De Australiërs weten heel goed dat hun epon:<e woon plaats aan chronisch virval zal zijn overgeleverd, wanneer be er niet in slagen haar intensief te beplanten met mensenmateriaal, dat de han den uit de mouw zal steken. Hun angst voor da prosperiteit van In donesië, onder Nederlandse leiding, is in dit verband te begrijpen. Ze vrezen een verbreking van het even wicht in Zuiö-Oost-Azië, waarbii zij zelf het loodje zullen leggen, wijl de Indonesiërs te eniger tijd aan spraak zullen willen maken op de lege ruimte van Australië. geen bang Lang niet alle vreemdelingen, die Australië een handje willen helpen, schikken zich met soepelheid naar de eisen van de Australische levens gewoonten. De practijk heeft b.v. uitgewezen, dat in het bijzonder de Zuld-Oost-Europeanen zich bdel moeilijk aanpassen. De levensge- bruiken van deze mensen wijken dan ook aanzienlijk af van die der Australiërs. Er heerst een volmaakte gelijkheid in het dagelijks leven, zelfs in zaken en toestanden, die een Europeaan lichtelijk belachelijk voorkomen. In Australië neemt niemand zijn hoed af voor een. patroon, of hoger geplaatst persoon. In heel Australië is er eigenlijk maar één titel, name lijk die van medisch arts. Alle ande re onderscheidingen worden aan. de bekende laars gelapt. Het is dan Ook in het geheel niet ongewoon of choquant of wat ook, om bijvoorbeeld een oud-minister als Menzies, die ook lid is van de koninklijke raad, bij een voetbal wedstrijd op een staanplaats aan te treffen. Hij staat er gemoedereerd tussen lieden van allerlei slag, waar onder zich grote vijanden van zijn politiek bevinden, zoals de haven arbeiders, die met Menzies menig appeltje hebben te schillen. GEEN STANDEN Zelfs functies die in vergelijking met de zhc.r practische Australische democratie voratelijjc zijn, worden bij voorkeur weggeschonken aan hen, die overtuigende bewijzen heb ben afgelegd niet tegen het ruwe werk op te zien. Zo werd een zeer eenvoudig, maar hardwerkende jon gen als Billy McKell, die zijn loop baan was begonnen als ketelsmid, aangesteld als gouverneur-generaal, een functie die hij met veel waar digheid en autoriteit weet te ver vullen. Behalve voor rHngen en al het eerbetoon daaraan verbonden, heeft men in Australië ook de grootste minachting voor de betekenis van het geld. Op dit punt onderscheidt de Australiër zich sterk en gunstig van de Amerikaan, die niets van be lang vindt, als de waarde ervan niet in geld kan worden uitgedrukt. Men vindt in Australië amper enig vdr- toon van welstand, en geldaristocra tie heeft in dit land practisch geen kans. Het is zelfs zó, dat men zich ten aanzien van fortuinen en inko mens sterk in de mensen kan ver gissen. Want ook de kleding van de Australiër is voorwerp van zijn on verschilligheid voor uiterlijk ver toon. In Australië heeft het communis me veel moeite te prediken over de verdorvenheid van het kapitalisme en over de onderdrukking, waarvan de arbeider het slachtoffer zou zijn. Het type van de onderdanige en de zich van de gunst van de patroon afhankelijk voelende arbeider is hier onbestaanbaar. Er is trouwens geen land ter we reld, waar de arbeider ai zo vroeg in de geschiedenis deelgenoot is ge worden van de eerste idealen var iedere arbeidersbeweging als Aus tralië. Reeds in het jaar 1854 werd de achturige werkdag in een groot aantal industrieën ingevoerd. Staats ambtenaren hebben met hun 38-urige werkweek veel vrije tijd over om zich te wijden aan liefhebberijen. Niettegenstaande de Australische werker kan beschikken over een groot aantal prachtige sociale in stellingen, zoals kosteloze medische verzorging enz. hebben, de commu nisten de leiding in bijna alle vak verenigingen veroverd. Het is alle maal een kwestie van verhoudingen en usances. TOEKOMST Van een bijna achterlijk land, dat het grootste deel van zijn behoeften uit het buitenland moest doen ver zorgen, is Australië een hoogwaar dig industriegebied geworden. De jongste oorlog vooral heeft in Australië de? stoot gegeven aan een bijzonder snelle industrialisering, di3 het werelddeel in korte tijd van een hoofdzakelijk importerend tot exporterend land heeft gemaakt. Het land van schapen en golvende ko renvelden produceert thans per jaar reeds 20.000 automobielen. Maar al dit vertoon »van energie kan Australië niet redden, wanneer de mens niet in groten getale naar deze oneindige ruimte komt, om be zit te nemen van de grote rijkdom men, die hier nog braak liggen. Australië snakt naar mensen. Van daar de dagelijks door de Australi sche radio In de wereld gezonden kreet om emigranten. De openhartige Regeringsverkla. ring, gisteren gevolgd door een even openhartige verklaring over het ontslag van dr. Beel, vond ove rigens wel waardering. Vooral werd op prijs gesteld, dat daarin zonder omwegen werd erkend, dat de Regering was afgeweken van haar vérklaring van 16 Febr. j.l., dat een terugkeer van de Repu bliek naar Djokja een onherstel bare slag zou zijn voor het Neder lands gezag. Doch sedertdien was de Republiek bereid gebleken om haar plaats in te nemen In de Ver enigde Staten van Indonesië, om de guerilla-troepen te bevelen, het vuren te staken en om deel te ne- men aan de Ronde-Tafelconferen tie. Toen de sprekers van de KVF, de VVD en de P. v. d. A.f die het eerst spraken, aan het woord wa ren geweest, was het reeds duide lijk, dat de Regering in feite geen steen in de weg gelegd zou worden bij haar streven om met de Repu bliek tot een vergelijk te komen. Dat wil niet zeggen, dat men over de gehele linie enthousiast was over het verlaten van het stand punt van 16 Februari en prof. Romme (K.V.P.) vond zelfs dat de Regering eerst dc Kamer wel sens had mogen vragen of het mocht. Hij ging trouwens ook niet zo ver, dat hij zonder meer zijn fiat aan het regeringsbeleid gaf. Pas de uitwerking van het accoord j zou beslissen of de uiteindelijke I goedkeuring van de K.V.P. zou los- komen. En dan zat het ontslag van dr. Beel hem natuurlijk dwars. Na zijn schildknaap Sassen verloor hij nu zijn pupil Beel. Hij wilde van de redenen van het ontslag wel eens wat meer weten dan de Regering ervan had verteld. Ook met het bevriezen van de verdere staat kundige ontwikkeling was hij het niet erg eens. Daarbij kreeg hij steun van de heer Oud (V. en D.), die overi gens net als de professor vond, dat alles afhangt van de wijze, waarop het nu gesloten beginselaccoord wordt uitgewerkt. Het heengaan van dr. Beel achtte hij op andere gronden betreurenswaard dan de heer Romme. Het heeft verschil lende pijnlijke reacties gewekt en de Rotterdamse burgemeester liet duidelijk doorschemeren, dat de wijze, waarop de H-V.K. zijn heen gaan had bekend gemaakt, aller minst zijn bewondering had. De teneur van zijn redevoering was: de Regering heeft de elementen niet in haar hand, maar dat heeft de oppositie, welke nu zo'n kabaal maakt, evenmin. De heer Schermerhorn (Arb.) zag het accoord van 7 Mei vooral als een terugkeren op de goede weg, die op 18 December bij de tweede politionele actie veria- NU DE BLOKKADE van Berlijn is opgeheven, stromen het voed sel en de kolen dc stad binnen. Er komen zelfs handen te kort om de vrachten te ontladen. Met de krappe rantsoenen nog vers in 't geheugen, zijn er tat van Berlynse vrouwen, die zich als hulp bij het ontladen hebben op gegeven. Terwijl één vrouw de uitgaande lading nauwkeurig no teert, rijden anderen met steek- wagens af en aan ten was. Te lang heeft, aldus spr., bij sommige autoriteiten in Bata via de overtuiging geleefd, dat men. langs de weg van een militaire ac tie duurzaam een politiek doel be reiken kan. De historie leert het anders, en ook hier: onze militaire actie heeft de guerilla gebaard, zo als terreur altijd terreur baart. Het is jammer, zei prof. Scher merhorn, dat men ons in Batavia stelselmatig de waarheid onthoudt in zake buitensporigheden van Ne derlandse militairen, die zielkun dig heel goed te verklaren zijn, omdat men de soldaten op hun werkelijke taak nooit volledig heeft voorbereid. Zij moesten wel in de waan verkeren, dat het Ne derland te doen was om. de ver nietiging van de Republiek en van Soekamo. Welke maatregelen, vroeg spr„ heeft de Regering hu ge nomen om te zorgen, dat de soldaten op de hoogte zijn van haar nieuwe beleid, waarvan de grondslag is het herstellen van het vertrouwen? Als ztf zich hierbü zou willen bedie nen* van de hulp van de Dienst Legereontaeten in Indonesië, moest spr. er bü voorbaat op wijzen, dat deze dienst Juist door zijn voorlichting de sfeer heeft bedorven. De heer Til anus (CH), be kende, dat het geven van een oor deel over de regeringsverklaring hem niet gemakkelijk viel. In de critiek vond hij veel waars, maar daarmee zijn we in dit geval niet klaar. De indruk uit zijn rede was ten slotte, dat hij wel bereid is om de regering vertrouwen te schen ken, maar toch grote bedenkingen heeft. Voor de oppositie was dit eon prachtige gelegenheid om los te branden. De heer Zandt (St. Ger.) betoogde, dat onze dappere soldaten bitter teleurgesteld moes ten zijn door deze overeenkomst en dat leven en bloed voor niets was gegeven, Ook de heer Weiter (Kath.) had voor het accoord en voor de regeringsverklaring geen goed woord over. Volgens hem was het niet nodig om de uitwerking van het accoord af te wachten. Hij voorspelde dat de heren van de republiek alk toezeggingen zullen doen, maar ze niet uitvoeren, om dat ze dat eenvoudig niet kunnen. De heer Schouten (A.R.) was van mening, dat veel te wei nig rekening is gehouden met de inzichten van de Federalen. De regering is z-i. niet alleen van tac tiek veranderd, doch ook van grondslag van het beleid. Hij was het er niet mede eens, dat de Ka mer niet tevoren is geraadpleegd. Ook de heer Gerbrandy (A.R.) fulmineerde tegen de rege ringsverklaring, waarin hij geen woord kon vinden, dat duidelijk maakt waarom van de koers is af geweken. Hij vond het onverant woord om aan Sukarno en. Hatta vertrouwen te schenken. De communistische oppositie werd vertolkt door de heren D e Groot en Gortzak. De eerste diende een motie in, waarin ge vraagd wordt duidelijke erken ning van de republiek als zelfstan dige staat, terugtrekking der Ne derlandse troepen, vrijlating van alle politieke gevangenen en in voering van vak verenigings vrij heid. De heer Goedhart (Arb.) be pleitte versnelde terugkeer van de troepen uit Indonesië en het snel tot stand brengen van een politiek accoord. Het vertrouwen van de Indonesiërs moet worden gewon nen en het ambtelijk en militair apparaat moet van een nieuwe geest worden doordrongen. Tegen excessen van Nederlandse militai ren moet krachtig worden opgetre den. Indien de regering op dit punt geen bevredigende toezeggingen doet, zou hij hierop nog nader te rugkomen. MEDAN De vertegenwoordi gers van de negara's op Sumatra zullen op 27 Mei een, conferentie houden gewijd aan de verklaring van dr. Van Royen en Mohammed Rum. Verder zullen zij daar aan da orde stellen de positie van de B.F.O., die van Sumatra bij de ko mende inter-indonesische bespre kingen en bij de ronde-tafel-confe rentie in Den Haag. DE AMERIKAANSE AMBAS SADEUR' in Nederland, dr. Her man Baruchcn minister mr. D. U. Stikker, tekenden Dinsdag morgen op het Ministerie van- Buitenlandse Zaken in Den Haag de „Fulbright" overeenkomst. Deze overeenkomst betreft de uitwisseling tussen Amerikaen Nederland op onderwijsgebied. Wat zal er van „De Beer" worden? Het is niet onmogelijk, dat de afdamming van de Brielse Maas een invloed ten ongunste zal uit oefenen op het bekende natuurre servaat „De Beer" op Rozenburg, waar men nu geheel de vernielin gen, door de Duitsers aangericht, te boven is gekomen. De heer J. Drijver, voorzitter van „Vogelbe scherming", twijfelt daaraan niet. De klutenkolonie, die in vorige jaren huisde op de „klutenbank" is reeds verdwenen, maar men heeft goede hoop, dat deze fraaie vogels zich elders op „De Beer" zullen vestigen. Voorlopig zal de dam nog niet betreden mogen worden, maar of dit zo zal blijven? Deze dam kan ook door aanslibbing on aanstui ving de situatie op en om „De Beer" veranderen. Roosevelt Jr. in Amerikaanse parlement NEW YORK. Als liberaal candidaat is Franklin D. Roosevelt Jr. gekozen. de door het overlijden van Sol bloom opengevallen zetel in het Ame rikaanse Huls van Afgevaardigden.. Zijn democratische tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstander Benjamin ShalJeck. 13,397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij het program van president Truman zal steunen. Roosevelt Jr. trad In 1941 nadat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf Jaar diende. Groente en export Elk jaar om deze tijd wordt het nodige vermeld en gezegd over de groente, over de export van groen te of over het doordraaien van groente. En elk Jaar blijkt er Iets met onze Hollandse groente aan de hand te zyn. De ene keer zijn het tuinders, die hun klaehten uiten, de'andere keer de groothandel, weer een an dere keer de kleinhandel of last but not least befc publiek. Want met die groente hebben we allemaal te ma ken, omdat een maaltijd zonder groente nu eenmaal niet denkbaar is. En daarom zijn we, heel begrij pelijk, zeer verontwaardigd, als er groente wordt doorgedraaid. Het vernietigen van voedsel is nooit goed te praten, zelfs niet als er pro blemen aan verbonden zijn, die on middellijk verband houden met het leven van de 'mensen, die er hun brood mee moeten verdienen. Wij vergeten dan wel eens, dat er veel meer groente wordt voortgebracht dan onze bevolking kan consume ren en dat het daarom voor deze branche een levensnoodzaak is voor dit product in het buitenland afzet mogelijkheden te vinden. Exporte ren is dus van het grootste belang. De laatste jaren heeft dit nog al eens tot moeilijkheden geleid. Door het mooie voorjaarsweer, liep de productie met sprongen omhoog, zo dat de markt werd overstroomd. Het publiek vroeg primeurs en voor het zg. massagoed bestond weinig belangstelling. Daarbij kon de ex port naar Duitsland maar niet op dreef komen. De Duitsers wilden de groente graag hebben, doch moch ten deze alleen in Marken betalen. De Amerikanen meenden, voor het zelfde geld een hoogwaardiger soort voedsel te kunnen leveren en. de onderhandelingen stuitten af. Het handelsverdrag, dat toen met Duitsland werd gesloten, bleef daar door vrij beperkt. Thans heeft het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen in Ne derland aan de regering verzocht nieuwe onderhandelingen met Ame rikaanse en Britse autoriteiten te openen om alsnog tot een aanvul lend handelsverdrag betreffende de export van groenten en vroege aardappelen te komen. Slaagt dit accoord niet, dan betekent dit, dat honderden tonnen groente, waar voor geen afzet gevonden kan wor den, weer op de mestvaalt zullen, worden gegooid. Duitsland is voor onze export al tijd van groot gewicht geweest. Als de Nederlandse tuinder een rede lijk bestaan wil hebben, zal de uit voer naar dit land weer op gang moeten komen. Nederland, produ ceert ongeveer 800,000 ton groente en fruit. De helft hiervan blijft in het eigen land, de rest moet worden uitgevoerd. Wanneer Duitsland on geveer 200,000 ton afneemt, zijn wij gedekt, want Engeland neemt 100.000 ton voor zijn rekening en,verschil lende andere landen bil elkaar ook 100,000 ton. En dit is dan in een nutshell het probleem waarvoor wij hier in Nederland zittpn. Er blijkt ten overvloede uit, Jat ex porteren een zaak van leven en dood is. De kwaliteit van onze groente heeft Nederland een goede naam bezorgd en dank zij deze kwaliteit zullen wij veel kunnen redden. Maar aan de andere kant blijkt, hoeveel moeite hdt soms kost om een goed product aan.de man te brengen. i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3