Amersfoort is het centrum van de landelijke ruitersport Waar amizone's marchanderen en vreemde treinen gewoon zijn Leiders van het rode China zijn van goede afkomst Federatiebeoogt veredeling van het normale landbouwpaard Geen internationale noodzaak voor totstandkoming In kort bestek DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB In Venlo, aan de grens, leeft men emotioneel Mao Tse Toeng wordt dikwijls vergeleken met Lenin heöen.... Het huis van de burgemeester 2 Donderdag 19 Mei 1949 SEDERT enige rifd is in Amersfoort het kantoor gevestigd van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen. Dese Federatie is de organisatie van het groot ste gedeelte der landelijke rij verenigingen in Nederland en telt, volgens het jaarverslag 1948, 5075 leden, die 258 verenigingen vertegenwoordigen. De Federatie heeft de meeste leden in Gel derland en het is daarom geen wonder, dat er op wedstrijden altijd wel wat Gelderlanders te vinden rijn, die goede resultaten hoeken. Onmisbaar element in plattelandsleven „Ntmmerdor" de landelijke rij- vereniging ui» Amersfoort, slaat volgens dé secretaris-penningmees ter van de Federatie, de heer F. A. Voorsluïjs, die ons het een en an der vertelde, een goed figuur on der de verenigingen in den lande. Dat is voor een groot deel te dan ken aan de instructeur, de heer Jansen. Bekend staat ook vooral de lan delijke ryvereniging ,De Vrijheid" uit Terachuur. die in de oorlogs jaren clandestien werd opgericht en reeds in 1947 kampioen van Nederland werd. Alsof dat nog niet genoeg was presteerde de zeven tienjarige Cees Schimmel, die lid is van „De Vrijheid", het om met „Sirus" kampioen individuele dres suur te worden. Het „Veluws Trompetterkorps" kent iedere paardensportiiefhebber. „Wat beoogt nu die landelijke ruitersport?", vroegen wij de heer Voorsluïjs. Veredeling vaa het paard en ontspanning voor de boer. De lan delijke ruitersport moet echter in de allereerste plaats economisch te verantwoorden zijn", antwoordde deze. „De beste prestaties kunnen worden geleverd met gewone land- bcuwpaarden, zoals deze .ook in dit gebied worden gebruikt. Het is dus voor ons niet de bedoeling om een paard uitsluitend voor de rui tersport te houden. Wanneer het landbouwpaard normaal gebouwd, goed gezond en vlot van gang is, kan reeds van een geschikt lande lijk ruixerpaard worden gesproken. Landelijke ruitersport beoogt het iward tc veredelen. M3ar er is meer. Gevolgen van de arbeid van de Federatie rijn b.v. do vorming van de plattelandsjongeren. de be wustwording van de boerenbevol king, het ontstaan van verenigings leven". Op onze vraag of landelijke rui tersport duur is. kregen we te ho. ren. dat het een en ander in ieder geval duurder is dan voor de oor log. Kledir.g en harnachement kos ten nu twee óf drie maal zo veel als toen. De uitrusting behoeft ech ter, volgens de heer Vcorsluys, niet zo erg mooi te zijn. In eenvoudige werkmanskieding en een paar ge wone rubberlaarzen heeft men evenveel plezier als in dure «deren. Ket belangrijkste is de sport en de ontspanning. De afwisselende ca dans van de stap, de draf en de galop, werkt verfrissend op de geest. Wedstrijden De Federatie beschouwt wedstrij den o.a. als een middel om rij kunst te doen tonen en om elkan ders krachten te meten. Daarom •worden in elke provincie zoge naamde sixeekvedstrijden gehou den, die tevens bedoeld zijn als se- Rode Kruis neemt voor zorg tegen rampen Wat voor hulp kan er geboden worden als er ergens in ons land onverhoopt een ramp gebeurt? Het Roode Kruis is van mening dat dit nog niet zoveel is en daar om zou het een uitgebreide cam pagne op touw zetten om :e ko men tot de organisatie van hulp verlening bij calami tei tec. Deze hulpverlening moet gedecentrali seerd worden opdat men overal in de kortst mogelijke tijd aanwezig, kan rijn. Bovendien is het niet uitgesloten dat beoealce gebieden geïsoleerd komen "te liggen zoals b.v. by over stromingen het geval kan Z'-jn. Het plan bestaat één centraal magazijn te stichten, elf kringma- gnzijnen 'én per provincie) er. 88 depóts. Het centraal m'agaz n zal een capaciteit krijgen van drie kringmagazijnen en deze zullen op hun beurt een inhoud krijgen van 4 depóts. Voor de uitvoering van dit grote werk is ongeveer ander half miUicen nodig. Alleen één depót zal reeds JO.OOQ gulden kos ter., want hierin zullen om. wor den opgeslagen 30 metalen bed- stellen, genees- en verbandmidde len, verpieglngsartikeien, niet aan bederf onderhevige voedingsmid delen en een eenvoudig chirurgisch instrumentarium. Een hall millioen is reeds bij eengebracht. Zolang het resteren de bedrag niet bijeen is kan aan bet plan slechts een vooriop:ge uitvoering worden gegever.. Am sterdam Rotterdam en Der. Haag die mixtstens vijl depóts moeten hebben krijgen er voorlopig slechts eer, evenals verschillende indus trie gebieden. Het Koode Kruis za! nu van 23 Mei t.m. 4 Juni de jaarlijkse inzamelingscampagne houden die Zondagavond om acht uur zal worder. ingeleid met een radiorede van minister Drees. Ook het bestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft zijn medewer king toegezegd. Kinderpostzegels van de Cura^aose posterijen WILLEMSSTAD. Do Curacaose posterijen hebben voor de eerste keer een serie kinderpostzegels uit gegeven. De prentjes daarop zijn ge maakt naar foto's van de drie men sentypen, die pp de Nederlandse An tillen het meest voorkomen: een ne ger, een blanke en een Indiaan. le-ctïewedstrïjden voor officiële wedstrijden (concoursen-hippkjue) Men moet op streekwedstrüden twee maal voldoende in dressuur hebben behaald, alvorens men aan de dressuur op een officiële wed strijd mag deelnemen. Bij elke streekwedstrijd behoort een parade van de deelnemers en daarbij wordt meestal zelfs het commando „hoofd rechts" door mens en dier opgevolgd' De grootste krachtme- tingen op wedstrydgebied zyn de Nationale kampioenschappen, die eens per jaar worden gehouden. Dan meten de besten der verschil lende gewesten zich met elkander en gaat men strijden om de hoog ste eer. Soms rij» er wel meer dan 15.000 belangstellenden voor zohx wedstrijd. Dat was tijdens de grote landbouwtentoonstelling in. Gro ningen vorig jaar. Ook bij andere gelegenheden treedt de Federatie naar voren. Zo waren op 31 Augustus 1948 vijf-en- vijftig ruiters uitverkoren de Ko ninklijke Stoet te escorteren, die naar „Neerlands Tuin" in het Olympisch Stadion reed- Een bijna onafzienbare stoet va» landelijke ruiters defileerde ook eenmaal langs het Paleis Soestdijk en op Koninginnedagen zij» het vaak de plaatselijke rij verenigingen, die goed voor de dag komen. „Uit dit alles blijkt wel," aldus besloot de heer Voorsluïjs Zijn re laas. „dat de Federatie met al zyn landelijke rijverenigingen een on misbaar element in het stads, en plattelandsleven is geworden." De landelijke rijvereniging in Hoevelaken heeft 'n goede naam in .Vcderiandse ruiferspartkrin- geh. Hier ziet me» een deelnemer aan het coneours-HippiQUC, dat er op 30 April j.L werd gehou den. Mr. Van Maarseveen over het accoord (Van onze parlementaire^ redacteur) i overeenkomst toegejuicht. Zij, die DEN HAAG. „By de totstand- haar disqualificeren en dit zei de koming van het accoord in Bats- j minister aan het adres van de in- via heeft met de drang gewerkt I terrumperende communisten. vor- van absolute internationale nood zaak, maar het inzicht, dat di^ de enige weg was om tot een betere verstandhouding in Indonesië' te komen" zei minister Van Maar seveen, toen hy gistermorgen om half twaalf een begin maakte met de beantwoording van de op en aanmerkingen, die de Tweede Kamerleden Dinsdag over de over eenkomst maakten. Niet de regering maakt het de troepen hierdoor lastig, zei de mi nister verder, maar de oppositie, die luide verkondigt, dat bet de rege ring ontbreekt aan inzicht en vast beleid. De bewindsman blijkt van mening, dat het een staatkundige dwaling is, dat de uitvoerende macht voortdurend overleg moet plegen over haar beleid met de Tweede Kamer. Bij onderhandelin gen is dit niet mogelijk- Men had van 27 Maart j.l. af al kunnen ver moeden, dat herstel van Djokja waarschijnlijk was en van de ge wone parlementaire middelen ge bruik kunnen maken om de rege ring te interpelleren. Deze heeft overige» s tijdig de negen mannen ingelicht over de beslissing, die zij op korte termijn gedwongen was te nemen. De minister, die dr. Van Roy en grote lof toezwaaide voor zijn arbeid, zegde toe, dat, alvorens een beslissing te nemen over de uit werking van het accoord, de rege ring de Indonesische commissie van de Kamer zal raadplegen. Uitvoerig toonde de minister aan, dat de „bevriezing" van. de staat kundige verhoudingen in Indonesië de waarborgen voor de vrije staats vorming niet aantast. Dat er In het accoord gesproken wordt overr.de toekomstige poaitie van de Repu bliek als Staat' 'in de Verenigde Staten van Indonesië en niet al3 deelstaat, vloeit eenvoudig voort uit het feit, dat het woord deelstaat in het Engels en het Maleis niet be staat. De bezwaren tegen het op nieuw benoemen van een politieke figuur tot Hoge vertegenwoordiger van de Kroon bleek de bewindsman met te delen. Hïi bestreed de heer W e 11 e r. die Amerika ,,de vQand" genoemd had, Amerika heeft de Teger. Johan Balver t, die In bezettingstijd de bijnaam had van „De schril! van Gouda Is levenslange gevangenisstraf geëist, Engelse cor- iogsvhegers zullen Zaterdagmiddag In het AjaKStadJon te Amsterdam een de monstratie geven met miniatuur-vlieg tuigen. Opbrengst komt ten bate van de Stichting 1940—1945. prof. dr. ir. j. B o e s e k e n is tc Delft op 8ö-jarige leeftijd overleden.. in Til burg staken 40 stucadoors. He' op 1 Februari verboden republikeinse dag blad „Peduman" mag weer verschijnen. Dr. j. C. Wen t, afgetreden curator van de Amsterdamse universiteit, heeft van burgemeester d'A t 1 y tie gouden stadsmedallle ontvangen, ei Uit hek U-water 13 bet stoffelijk overschot van de Noorse stoker R o a 1 d Pau 1- sen opgehaakt. Het clrcus-Mtkkenlc is een N.V, geworden- Mgr. F. Beckmann, aartsbisschop van Panama, vertoeft met vacantie in ons land. BUITEJsTAND De Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft haar audities over het Atlantische pact gisteren besloten, nadat m orïe weken tij ds 97 getuigen „werden ge hoord. voorzitter Tom Coaally heeft verklaard, dat* de commissie naar rijn overtuiging het F«ct met overweldigen de meerderheid zal goedkeuren. On geveer 700-Mö Italiaanse landarbeiders zijn in staking gegaan, nadat de onder handelingen over Jooneiwn waren mis lukt. De Zuid Afrikaanse minister van Justitie heeft in het parlement mede gedeeld, dat hij plannen overweegt om communistische lectuur In de Unie van Zuid-Afrika te verbieden. men. de vijandige wereld. Het communisme waadt door zo veel menselijke ellende om zijn doel stelling te bereiken, aldus de minis ter, dat de communistische eritiek op militaire buitensporigheden in In donesië hem zeer bevreemdde. Mis schien komt dat, zei hy onder com munistische interrumpties, omdat zij excessen In eigen kring niet mogen criüseren. Aan het adres van de heer Goedhart merkte de minister op, dat naar zijn indruk het onderzoek naar de militair? excessen in Indo nesië volkomen onbevangen wordt gevoerd. 87, Maar Rob wacht een nieuwe teleurstel ling. Wanneer hij voor het huis, waar de heer Klaassert, getrouwd met Cornelia Touw moet wonen, staat, ziet hij op het naambordje staan, G. J. Byioo. scheeps-- makeloar. Dat klopt niet! Toch belt hij aan, want misschien kan die meneer Bijloo hem weer verder helpen. Do scheepsmakelaar staat hem' vriendelijk te woord. Ja, hier heeft vroeger een familie Duin geivoond, maar die is verhuisd. En liefst naar Zuid-Amerika. Al lang geleden. O ja, al in 1948 of zo... Rob krabt zich wanhopig achter rijn oor. „Bent u soms familie?" vraagt meneer Bijloo. Rob vertelt wie hy is en dan gaan dc wenkbrauwen van meneer Bijloo op eens omhoog, „Wat?" zegt hij, „bent u die bekende kapitein Rob van „De Vrijheid? Ik heb over u veel gehoord. Wilt u niet even binnenkomen? U hebt een vermoeiende réis achter de rug en als U mij het doel van üw speurtocht wilt vertellen, kan ik u misschien toch nog helpen". DIE MINDENER-BAHN? DA'S *N GESJICHTE TV/IET een enorme klap valt de voorhamer op een half-ver^ ■l**molmde biels. Een groepje werklui langs de spoorbaan, in blauwe kiel en manchester-broek, schroeft kalm de roestige kopschroeven los en stuk voor stuk komt de vergane rails ge kanteld langs de kiezel te liggen. Tussen Venlo én de Duitse grens verdwijnt een droom Want de spoor wegheden,-die nu de laatste hand leggen aan de sloop van deze verwaarloosde baan graven een romantisch stuk historie weg: de droom van een machtig Duits heerserde restanten van de Ujn-met-een-toekomst: langs Venlo zou dc ex presse daveren, die Parijs met Hamburg moest verbinden. Ah! De Mindener-Bahn? Da's 'n Gesjichte-. Na jaren discussiëren was Hol land da a bereid om mee te spelen in het grote spel:, een nieuwe in ternationale lijn door Frankrijk, Limburg en Duitsland. Twintig jaar heeft het geduurd voordat de Nederlandse Spoorwegen het con tract bezegelden, dat de Minde- nerEisenbahr. had opgesteld voor de concessies van de droom-lijn Parijs-—Hamburg op Hollands grondgebied. Maar het is er nooit van geko men al heeft de rails bijna honderd jaar liggen wachten op parijse pretmakers en Hamburgse kooplui. Nu. na zulk een tragische slepende ziekte, is het uit met de liefde. De Mindener-Bahn zoóls iedere Lim burger hem noemt, wordt defini tief ontleed, opgeborgen, afge schreven. De Mindener-Bahn. Laat die „gesjichte" dan over zijn: een gloednieuwe wordt dagelijks langs de grens geschreven: die der amizones. Ge kent de krijgshaftige jonge dames uit de oudheid toch? De wel-gevormde, athlethisehe paard- rijdsters, die men amazones noemt en wier naam nog voortleeft in onze hedendaagse meisjes-te- paard? Dat met die amizone's is heel andere koffie. Maar om dat te be grijpen moet er wat bij verteld werden. Woorden-cocktail Vooreerst heet een vriendin in het Frans: amie en een vriend: ami. Verder heeft Duitsland ette lijke zogezegde „zone's", wat Brit se, Amerikaanse, Russische en Fran se stukken, naast en tegen elkaan Dan betekent vervolgens ami al tijd nog de simpele afkorting van Amerika en in goed Hollands zijn „zonen" mannelijke personen van fors postuur en aangenaam uiter lijk. Als ge nu al deze begrippen in een cocktail-shaker kiepert en gced roert dan komt er iets gans nieuws tc voorschijn: de amizone- De amizone is lieflijk van gestalte, vrijmoedig van manieren, beslist niet eenkennig. Zij spreekt alle ta len maar geen een behoorlijk; zij weet de uren van aankomst en vertrek van iedere militaire trein en kan „Ik vind je aardig" schrij ven zonder sentimenteel te wor den. Zij is naar verkiezing Hol lands of Duits, Limburgs of West- faals, dat steekt daar zo nauw niet Vooral niet ntf" ettelijke favorieten door een onbarmhartig besluit van nationaliteit zyn veranderd. Want de grenscorrecties hebben onze eigen voorraad amizone's nog wat aangevuld. Nooit was een toepasselijker naam ontdekt dan deze medeme versie van „amazone" in amizone. Zij is altijd in krijgshaftig gezel schap, zij staat boven naties, talen en volken, zij ontbijt met de Frans man. winkelt met G. I. Joe, danst met'lwan en soupeert met Tom my. Het leven aan de grens is mach- Communistische partij wordt beheerst door een driemanschap WANNEER over het rode China wordt gesproken denkt men onmiddellijk aan Mao Tse Toeng. maar de leiding van de Chinese communistische party be rust eigenlijk bij een drieman schap, waartoe behalve hy ook Tsjoeh. Teh en Tsjou En- 1 a J behoren. Geestelijk steekt Mao Tse Toeng boven de beide anderen uit, maar hun* namen worden toch dikwijls in één adem genoemd. Mao Tse Toeng is de theoreticus van de partij, Tsjoeh Teh is de militaire aanvoerder van de com munisten en Tsjou En-lai Is de practische politicus en de diplo maat. Hij voerde de onderhande lingen met Tsjang Kai Sjek in de jaren dat de communisten samen werkten met de nationale regering. Geen van drieën zijn zij afkom stig uil de klasse der arbeiders en -arme boeren. Mao Tse Toeng is de zoon van een welgestelde boer; de vader van Tsjoeh Teh was groot-grondbezitter en die van Tsjou En-lai was mandarijn. Mao Tse Toeng staat door zijn afkomst het dichtst bij het wer kende volk. Men heeft hem in China meer dan eens met Lenin vergeleken, heus niet alleen van wege beider boerenafkomst. Net als Lenin werd Mao Tse Toeng al op jeugdige leeftijd revoluUonnaih Net als de Russische leider be schikt h!j over politieke én organi satorische bekwaamheden. De laat ste zijn hem meer dan eens van pas gekomen in" de door de com munisten bezette gebieden. in Yenan. Tse Toeng behoort tot de Chine se communistische partij sinds haar oprichting in het begin van de twintiger jaren. Hij' is een man van grote ontwikkeling, diefde grondslagen van de klassieke Chi» nese beschaving kent en behoor lijk thuis is in de moderne Chi nese litteratuur. Tsjpeh Teh is de zoon van rijke landeigenaren in Yoenan. Hij groeide op als een verwende jon geman. Hij trouwde verschillende malen, dronk graag en schoof opi um. Zijn grote belangstelling voor intellectuele dingen echter bracht hem in contact met iinks-georien- teeröe kringen. Op zekere dag gaf hij het opiumschuiven op en ook zyn vet ambtenaren-baantje. Sa men met andere Chinese revolu- tionnairer. zwierf hij door Europa en op veertigjarige leeftijd werd bij communist. Hij was het, die de communisten aanvoerde op hun 96.540 kilometer lange en beroem de mars naar het Noord-Westen. Tsjou En-lai, stichtte met Tsjoeh Teh de eerste Sowjetrepubliek in China. Samen met hem bouwde hij het rode leger op. Hij leidde de zogenaamde Commune van Kan ton en organiseerde de eerste grote stakingen in Sjanghai. Hij stamt uit een hoogst beschaafde Chinese familie en was bestemd voor een litteraire loopbaan. Op een leeftijd, dat hij nog héél vatbaar was voor indrukken stormde de revolutie door het land. Hij werd een voor aanstaand lid 'van de linkervleugel van de Kwomintang en ging later met de communisten mee toen dezen zich hiervan afscheidden. Toen de Grote Mars begon op 16 October 1934 marcheerde Tsjou En-lai. de mandarynenzoon, barre voets mee met de boerensoldaten over dc besneeuwde bergen en door de hete vlakten langs de Jangtse. Zijn deze drie mannen. Mao Tse Toeng, Tsjoeh Teh er. Tsjou En- lal, trouwe satellieten van het Kremlin? Men beantwoordt deze vraag dikwijls bevestigend en wijst er dan bijvoorbeeld op, dat Mao Tse Toeng zicb tegenover Tito en achter Moskou heeft geschaard toen de Znidslavische leider in conflict kwam met de Kominform. Maar het is nog niet eens zo lang geleden, dat hij het Chinese com munisme een spontane beweging noemde, rie geen al te nauwe be trekkingen met Moskou onder hield. Bij een andere gelegenheid zei hij, dat de Chinese communis tische partij volgens dezelfde prin cipes was opgebouwd als de partij in de Sowjet-Unie. Wie weten wil waaraan hij nu het meeste gewicht moet; hechten zal er goed aan doen te baienken, flat niet Stalin zijn stempel heeft gedrukt op het Chinesecommu nisme, maar Borodin, dia in het midden van de twintiger jaren ad viseur was van de Kwomintang en die uit een heel andere politieke schóól komt dan de Russische dic tator; Men moet °dk niet uit het oog verliezen, dat het communisme in Yenan zonder de hulp van Mos kóu en bij tijden zelfs tegen de wil van Moskou groot en krachtig is geworden. Zou bovendien iemand' als Tsjou En-lai vergeten zijn, dat Slalin in 1927 op het paard van Tsjang Kai Sjek wedde, terwijl deze zich al lang een krachtig te genstander van het communisme er, de Linkse Kwomintang had be toond? Borodin heeft eens gezegd, dat hij, vervuld van de idee der we reldrevolutie naar China was ge komen. maar dat, toe» hij zich daar eenmaal bevond, China zelf, met zijn oeroude geschiedenis, zijn ontelbare miliioenen, zijngeweldi ge sociale problemen en zijn on eindige mogelijkheden, vat op hem kreeg en zijn oorspronkelijke idea len op de achtergrond drong. Ligt de conclusie niet voor de hand, dat het precies 20 zal gaan met de aan de Westerse filosofie en het Mar xisme ontleende politieke opvat tingen vaii Mao Tse Toeng, Tsjoeh Teh en Tsjou Er.-lai? China is nu eenmaal een grote smeltkroes, dat ondervond dertig jaar geleden al Soen Jat Sen. MAO TSE TOENG gezien door de bril van de Franse carica turist Brandei. Nog altijd ligt in het oude Duitsland een troepenmacht van vier geallieerden. Nog aïtyd lo pen de treinen met verlofgan gers binnen oucr Nederlands grensstation. Juist op dat punt, bü Ven2o, vcrdirynt een oude droom: de droom eau een gru welijk Duits heerser de lijn- uan-de-taekornst" Hamburg-— Parijs, Maar de arb eiders, die werken aan de afbraak t>an de Minderner-Bahn, zien. nieuwe dromen opbloeien: de dromen suan jongens in khaki en van meisjes, uoor tuie de hausse van de Canadese tijd" nog niet voorhij is. Amizone's noemt men ze, deze meiskes. E-i de geschie denis van het ontstaan van deze naam is al een roman op zich zelf... tig boelend. Het leven aan de grens van een door-vier-rijken-bestuurd Duitslana is daarenboven vreemd, humoristisch en vol emoties. Dat geldt voor de smokkelaar en de geld-sjacheraar maar dat geldt voor de krijgsman-met-verlof en bovenal voor de vrouwelijke jeugd van de buurt. Inval-statlon Wij, in het Westen, wy kennen die mentaliteit zo niet meer. Maar in de grensstreek floreert de hausse van onze „Canadese tijd" nog lustig. En Venlo is een gekend en veeldoorkruist invalsta- tion. Dagelijks meren er de lange treinen met dappere wapenschil den versierd: In goud, rood en blauw prijken op de wagens de moderne emblemen van de bezet ters. EUCOM: het Amerikaanse woord voor het militaire gezag in Europa, AUSTRIA, de gulden schilden op de trein, 'die de soldaten uit Oos tenrijk op verlof brengt. British, US~Zone, France: het zijn woor den op een wagenstel, die ons nog even doen opzien. Maar in Venlo rangeert men zonder verbazing; op de klok komen ze binnen en zij staan zij aan zü met de trein uit Bazel, de expresse uit Muenchen en de Hollandse D-treïn naar het Westen Er hangen (lelijke) affïche's in Duitsland: zij zijn in Holland ge maakt en zij stellen een brutale vraag, „Why don't you come to Holland?" Waarom kom je niet naar Holland? Die vlammende vraag moet de bezettingsman schappen met de geneugten van onze bloembollen en onze klare in contact brengen.' Maar Gretchen aan de Rhein ziet dat met lede ogen aan en langs de grens zorgt eer. énder, slagvaardig commando van Neerlands stam voor een pak- kender propaganda. De plaat commandeert maar de amizone van vandaag kamt het haar permanent glad; zij steekt zich in haar modieuze wapenrus. ting, de lippen brutaal geschminkt, de wimpers koolzwart. En op het grensstation stokt de trein; de af fiches spreken slechts van Solidox en koek. Maar vlammender dan het affiche en sterker dan de fol- der-in-kleurendruk spreekt uit houding en gebaar de strijdkreet van de amizone: „Why don't YÖU ccme to Holland." Naar Holland waar het zo gezellig is, zo fris en 20 netjes. Waar alle ramen gor dijntjes hebben en alle tuintjes op dc Zondag bijgeharkt zijn. Dat kan je daar in Duitsland niet beleven. De arbeiders aan de Mindener- Bahn staken het werk; een slok koffie en een hap brood in de stra lende zonneschijn is wel verdiend. Met iedere hamerslag breekt een oude droom in stukken: de lijn DarijsHamburg is van de kaart. Maar in de verte gilt de stoom fluit, de seinen klappen krakend langs de paal: „Attentie, baanvak D." „Op spoor twaalf arriveert de militaire trein uit Hannover Een rookpluim en een reeks s;-:len wagens. Venló mist 2ijn Mindencr maar het kreeg een bonte reeks speel- goed-treinen terug. En de amizo ne's kopen een perrenkaart Loodgieterspatroons in Ede bijeen EDE. De Nederlandse loodgie ters* en fitlerspatrcons zyn Woens dag naar Ede getogen voor hun jaar lijks congres, dat in Reehorst werd gehouden. Burgemeester J. J. G. Boot sprak de congressisten toe. Dc voorzitter, de heer B. J. Lank- kamp uit Vianen bracht naar voren, dat nagenoeg alle collega's thans in de algemene of R.K. bond georgani seerd zijn. Hij deelde mede. cat een rapport betreffende de vorming var. een kartel, hetgeen door het hoofd bestuur urgent geacht wordt, aan de afdelingen gezonden zal worden, waarna in Juli een buitengewone le denvergadering zal worden uitge schreven. Urgent is ook de opvoe ring van vakbekwaamheid; de op richting van een dagvakschool in Rotterdam verkeert in vergevorderd stadium. Cursussen, zoals die in Ede door da heer H. W. v. d. Kaay, di recteur van de Gem. Gasfabriek worden gegeven, verdienen algeme ne navolging. Wanneer de loodgie ters en de fitters zorgen hun am bacht bekwaam, uit te oefenen, be- Vakwerk Alles door vakmensen laten op- knappen, da's bet hele geheim. Vre de, welvaart on burenmin zullen ieders deel zyn, als er maar geen mannetjes optreden op plaatsen, waar zij de situatie niet vakkundig beheersen. Voorbeeld: ge zit in. uw kamer gezellig te praten met een bevriend echtpaar, maar telkens -wordt ge gehinderd door het lawaai dat uw bovenburen maken. Die lui zijn aan het feesten cn zij doen dat ook na twaalven zo luidruchtig, dat u besluit daar eens een stokje voor te gaan steken. Doordat ge u al een hele tijd hebt zitten opwinden snelt ge gramstorig de trap op, bonst op de deur en roept wat hatelijks. Ik zal nu niet allemaal nagaan welke narigheid uit uw optreden zou kunnen voortvloeien, maar één ding staat vast: zo ge al onbescha digd beneden mocht komen het lawaai zal door uw onzakelfjke_in- menging eerder toenemen dan be daren. Nee. luister maar eens hoe mijn vriend de ober een dergelijk var kentje laatst gewassen heeft. 1 Het was werkelijk niet te har den. zoals die bovenburen van hem op een avond laat te keer gingen. Geen kwade mensen overigens, die buren, maar bij feestjes altyd door het dolle heen. Dat was weer een gehos en getrappel, een geschreeuw en een gebons van omvallende stoelen dat het niet mooi meer was en om half twee begon het mijn. vriend de ober 20 te vervelen, dat hy besloot er een eind aan te gaan ronken, Dacht u nu werkelijk dat dese man naar boven snelde cn gelijk gij, op de deur ging bonzen en wat hatelijks roepen? Och arme. dat ging zo: t> Zie, daar tikt hij opgewekt op de deur. Stralend treedt hij binnen cn groet het gezelschap. Ha, die. Freek, roept de feestende buurman, ga zitten jongen en pak er een. Freek is echter, steeds vriendelijk glim lachend. al naar de tafel gelopen om de volste fles te pakken en. «ie doodgemoedereerd naar dc kast te brengen. ,4. Nee, nee. dank je hoor. jubelt Freek, het is heus de hoogste tijd, je ziet toch dat ik al aan' hét' 00- ruimen ben, als je vlug bent kan. op de valreep gedronken worden, maar vlug dan hoor, want hetis er nog wel gauw een kopje koffie werkelijk de hoogste tiid en onder wijl heeft Freek al alle flessen in de kast geborgen, steeds ..m een stralend humeur en grapjes ma kende met de ietwat dof-verbaasde gasten. Wel, een kwartier later lien de laatste gast rustig de trap af op- miin vriend de ober kon in zijn ge- rrilïge huiskamer rustig zijn krant je gaan lezen. 'n Kwestie van vakwerk alles door vakmensen .laten opknappen, dat is het hele eieren et®n. DESIDERIUS Zandvoort spreekt over: Mr. Fenema vorderde villa voor zich zelf ZANDVOORT. Iedereen hier spreekt over „het huis van de bur gemeester". Mr, H. M. Fe n e ro a». vorig laar benoemd, heeft nog steeds geen woning in. zijn gemeen te. Nu is hij er enkele dagen gele den toe overgegaan een villa aan de Kostverlorenstraat voor zicmieix te vorderen. Daarover is met de tegenwoordige huurder, de heer Goedkoop, en met enkele wethouders onenigheid ontstaan. Begin Mei had rar, Fenema me vrouw Goedkoop gevraagd het huis eens te mogen bekijken. Het was hem geweigerd. Daarop heeft hij de politie in de arm genomen en die dwong mevrouw Goedkoop de'burgervader toe te laten. Deze beviel het huis best en hij besloot het te vorderen. Nu wonen in de villa twee gezinnen, waarvan er één echter tijdelijk in het buiten land is. Alleen de heer Goedkoop kon dus .protesteren en dat deed hjj ook, via zijn advocaat ,bij Ger deputeerde Staten. In de laatste vergadering van B. en W, schijnt het warm te zyn. toegegaan. Enkele wethouders hiel den mr, Fenema voor, dat woning vordering geen zaak meer alleen van de burgemeester is, maar van het gehele college. Verder bleek de adviescommissie voor woonruimte van mening, dat andere huizen, mr. Fenema eerder aangewezen/ ook voor burgemeestqrswoning geschikt waren, terwijl dan .minder, mensen door vordering gedupeerd zouden, zijn. Maar de burgemeester blijft op zijn stuk staan: hij wil de villa aan de Kostverlorenstraat. Mr. Fenema heeft een tijd gele den getracht via een raadsbe sluit toestemming te krijgen voor het bouwen van een nieuw huis. Gedeputeerde Staten hebben dat raadsbesluit echter vernietigd. Nu woont de burgemeester nog steeds in Bentveld, hoeft geen vrees ,te bestaan, dat de industrie deze ambachtslieden zal verdringen.. ,'-l Des middags werd hetcongres voortgezet met een. uitvoerig refe raat van de heer' J. v. Alten», alg. adviseur van het Ec. Instituut voor dc Middenstand.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2