Koningin, Prins en minister één met gans het volk Tot de fust lieten de Engelsen ons in een schone waan Haventocht van Koninklijk paar werd feest van uitbundig vlagvertoon Autoriteiten toonden vol trots het voortschrijdende herstel Britten hielpen ons hardhandig uit de droom Wij willen bouwen Stadionspel groots symbolisch getuigenis van onze wil Daarna sloegen zij toe: drie doelpunten in 5 minuten Het voetbalprogramma Op dn kohhsd Donderdag 19 Mei 1949 3 AI -was er de feestelijke aanblik van honderden vlaggen en vlaggetjes waarmee schepen, kranen, dokken en werven waren gepavoiseerd, die vlaggetooi was toch niet meer dan een bloem in het knoopsgat van.'de overall, die de haven ook op deze dag niet uitgetrokken had. De klink hamers op de werven, de heiblokken voor de nieuwbouw in de haven, verstomden eerst kort, voordat het Koninklijk paar aan de Wilhelmlna- kaöe, bij het hoofdgebouw van de H.A.L., zich om kwart voor één aan boord beggven had van de „Regentesseplaat". Voor het vertrek inspec teerden de vorstelijke gasten een erewacht vah matrozen van de Marine, onderzeehoatdlenst. Zwaar daverde het geschut van de Van Kinsbergeh, het Marine- jnstructievaartuig, dat 21 saluut schoten gaf. Laag trok de blauwe kruitdamp over het water, terwijl het „Koningscheepje" met de Oranje-Koninklijke standaard in top, van de steiger koers zette naar .het midden van de rivier. Hier wa ren ter hoogte van ds Wilhelmina- kade enorme havenwerktuigen. tentoongesteld kan men wel zeg gen; twee grote schuifkranen die met hun armen een machtige sta len erepoort-op-het-water vorm den. Twee graanelevators en de bokken Titan en Biscn waren hier-- aan toegevoegd als een toonbeeld van forse kracht. Tieniallen bootjes Tientallen bevlagde bootjes, vol gepakt met mensen, krioelden op de woelige rivier en vormden te zamen met politieboten een escor te van de mooie, ranke „Regentes seplaat". In de comfortabele ka juit met de grote, ruim uitzicht gevende vensters, onderhielden de Koningin en de Prins zich met de autoriteiten: de burgemeester, het voltallig college van wethouders en de gemeentesecretaris; ir. N. Th. Koomans, directeur van het Havenbedrijf, rar, A. C, W. Beer man, voorzitter van de Stichting Havenbelangen, mr. I-I, Willemse, voorzitter van de Havenvereni ging Rotterdam, ir. Term ars, di recteur van de Diwero, de hoofing. van Rijkswaterstaat ir. J. H. van der Burgt, de Havenmeester kolo- nel van Leeuwen en de hoofdcom missaris, de heer H. M. C. A. Staal Voordat de tocht door het eigen lijke havengebied een aanvang nam, werd dicht langs de rechter oever gevaren. Op de dekken van de "Van Kinsbergen stond de be manning keurig in het gelid aan getreden en bracht bij het passe ren van de Regentesseplaat een driewerf hoezee uit op het vorste lijk paar. Het m.s. Prinses Beatrix van de Mij. Zeeland leek wel een tribune, zoveel wuivende mensen verdrongen zich aan de verschan sing. Weer een geheel andere in druk maakte het weerschip Cirrus van de Rijksluchtvaartdienst en de bootjes met spandoeken van de geestelijke arbeid voor de zee- en binnenvaart. Tegen de gevel van het gebouw van de Kon. Rott. Uoyd werd op een spandoek „hul de aan het Koninklijk paar" ge bracht. Zeldzaam mooi was de haven op deze middag: feestelijk door het uitbundig vlagvertoon en levendig doordat het bedrijvig beeld van alledag slechts voor ean moment was verstard. De Koningin kon zien hoe dui zenden en duizenden hun brood verdienen in de haven. In hun be vlekte overalls liepen de arbeiders te hoop op schepen, pieren en ka den, overal waar er een goed uit zicht was op de kleine vloot, die daar op de Maas voorbijvoer. Verblijdend herstel Dat er thans overal in de ha vens weer met zo'n vaart en ener gie gewerkt wordt, danken wtf aan het snelle herstel van al wat in de oorlog werd vernield. Over die herstelwerkzaamheden en het vergevorderd stadium waarin deze nu gekomen zijn, lieten de Konin gin en de Prins zich aan boord uit voerig Inlichten. En herhaaldelijk gaven de vorstelijke gasten blijk van hun belangstelling en be won. dering voor het grootse werk, dat reeds werd verricht. Langs het gepavoiseerde Schie dam en Vlaardingen ging de tocht tot Pemis waar het Koninklijk paar zich een indruk kon vormen, van de geweldige nieuwbouwwer- ken van Caltex ert B.P.M. aan de Petroleumhavens. Op de terugtocht werd de lunch aan boord gebruikt. Varend langs de zuidelijke oever trok de nieuwe zeesleepboot „Rode Zee" van L. Smit Co de aandacht. Na een vluchtig bezoek aan Waal- en Maashaven kwam omstreeks drie. uur het einde van deze onvergete lijke haventocht onder een oorver dovende afscheidsgroet van de si renes der schepen. Aan de steiger van de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" debarkeerden de Koninklijke gas ten. De jachthaven met haar rij van keurig opgetuigde en versierde jachten was een lust voor het oog van het zeer talrijk publiek, dat Advertentie LM. be iie»1 too"*9 DE seist t Visserijs het eerste binnen zijn op de kade de terugkeer van de Koningin had afgewacht. Wederom vormde een detachement van de Kon, Marine de erewacht. Namens het Prinses Margriet fonds werden de Koningin bloemen aangeboden door Anna Klink, het dochtertje van de omgekomen chef-bakker van het s-s. Zaandam van de H.A.L. In het Bouwcentrum Om ongeveer kwart over drie arriveerde het Koninklijk Paar in het Bouwcentrum. Onderweg brachten de Rotter damse studenten een bloemenhulde voor het sociëteitsgebouw Hermes aan de Westersingel. Bij de ingang werden aan H-M. de Koningin bloemen aangeboden door de klei ne Elisabeth van Ettinger, het dochtertje van de directeur van de Stichting Bouwcentrum, Daarna volgde een meer officiële ontvangst door de heer J. van Ettinger en het dagelijks,bestuur van de Stich ting. Een Rotterdamse vlag werd ontplooid als symbool van de Ko ninklijke opening van de tentoon stelling over Rotterdams weder opbouw. Deze tentoonstelling, die is ingericht op de tweede en bo venste schijf in het gebouw, was het eigenlijke doel van de hoge gasten. Grote belangstelling legde het Koninklijk Paar aan de dag voor de maquette van de kernbe bouwing van Rotterdam en aan de stands, gewijd aan de opbouw van Rotterdam en van een twintigtal Europese steden. Er bestond zoveel interesse voor dit alles, dat Koningin Juliana voorstelde iets langer te blijven dan in de bedoeling lag. De ach terstand moest dan maar worden Ingelopen door met de auto's 15 In plaats van 12 km. per uur te rijden. E\'en kenmerkend voor de grote belangstelling van de hoge gasten voor Rotterdams weder opbouw was het feit, dat er in het gevolg reeds werd gesproken over een eventuele herhaling van het bezoek aan het Bouwcentrum bin nen niet al te lange tijd. Bü de verkecrsinspectie De Prins, die vergezeld, was van zijn secretaris, zijn adjudant en mr. Kesper, commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, werd in de hal van het gebouw begroet door de minister van verkeer en water staat, mr.. Spitzen. Vervolgens werd het gezelschap ontvangen door de Rijksinspecteur van het verkeer, de heer J. J, Oster jr. en door de adj. inspecteur G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof. De prins en zijn gevolg werden toegespro ken door de heer Oster, die een exposé gaf van de taak van de Rijksverkeersinspectie. Zijne_ Ko ninklijke Hoogheid toonde zijn be langstelling door het stellen van een reeks vragen. Aan het slot van zijn bezoek gewaagde hij met grote erkentelijkheid, van het opbouwend werk van de Rijksverkeersinspec tie. (Van onze sportredacteur) Baten we het maar eerlijk bekennen: we voelden ons na gister avond allemaal een beetje katterig. Wij hebben geprobeerd elkaar op te beuren, door te zeggen: „het was toch geen echte inter" landwedstrijd maar die troost klonk niet oprecht. Want we zijn met heel andere gedachten naar Amsterdam getogen en we meenden, na die verrassende overwinning op de Fransen - óók een profelftal - daar recht op te hebben. Er kwam nog wat anders bij: Huddersfield en al zijn wc niet wraakzuchtig van aard, toch broedden we op revanche In het Sparta-stadion hielpen Koningin Juliana en Prins Bernhard mede bij het optrekken van het heiblok, tijdens het opboutospel „wij willen bouwen." Zon bracht kleur aan massaspel Tweeduizend' jongens en meis jes, aangesloten bij de Rotterdamse jeugdorganisaties, voerden in een goed bezet Sparta-stadion het spel „Wij willen bouwen" op, geschre ven door de heer W. A. Wagener. Dit spel kreeg door de aanwezig heid van het Koninklijk paar en door actief deelnemen der Hoge bezoekers aan de slot manifestatie een wel zeer bijzondere betekenis. Het doel van dit spel was de Rot terdamse jeugd symbolisch te doen getuigen van haar wil en bereid heid om daadwerkelijk mee te hel pen aan.de opbouw van onze stad. Het spel muntte uit door een grote eenvoud en ongedwongenheid, kih- Tyder.s de rondvaart door de havens passeerde de Regentesseplaat met de Koninklijke gasten aan boord twee grote drijvende schuij- kranen. deren gaan naar school in hel nauwelijks gerealiseerde besef van de zekerheid een huis te hebben. Ze groeien op en trekken er op uit. Padvinders rennen het veld op en bouwen niet hun tent het eerste eigen huis, in de jeugdorganisaties bouwt de jeugd aan de gemeen schapszin. Voorafgegaan door de tamboers en pijpers van Excelsior marcheren de vertegenwoordigers van alle Rotterdamse jeugdorgani saties met hun kleurige vaandels het groene veld op- In lange slin gers bewegen de jongens en meis jes zich over het veld onder de op wekkende fanfares van het mu ziekkorps. Dan kiest de jongeling zich een bruid en als de jeugdor ganisaties zijn afgemarcheerd we melt het veld van de bruidsparen. De harde realiteit is, dat de jong getrouwden geen huis kunnen vin den, Door dit spel zijn. de moeilijk heden geweven, waarmede zovelen heden ten dage te kampen hebben. Zij verzwakken de weerstand van de jeugd en. eerst na een wekroep richt zij zich weer op. De jeugd begeeft zich-naar- de- heistelling, die aan de ene zijde van het veld gereed staat. Dan, het is kwart voor vier ge worden, dringt door de Sparta- poortgn gejuich. De Koningin is gearriveerd. En kan het mooïer7 De zon breekt voor 'fc eerst deze mid dag door de wolken en zet de bon te wemeling van jeugd op het veld in een vrolijk licht. Het enige, wat nog ontbrak: kleur, heeft dit mas saspel nu ook gekregen. Wanneer de vorstin op de rijk met ruikers en guirlanden getooi de ere-tribune heeft plaatsgeno men, kan de handeling weer ver der gaan- De „deserteur", de jonge man, die zich daarnet nog afzijdig hield toen z'n makkers in een. lan ge slinger naar de heistelling trok ken, komt tot bezinning. Hij be- klimt de hoge paal en plant de driekleur in de top. Maar nog is er niet de daad. Be langrijk uitziende heren in jacquet schrijden het veld op, maar ook zij kunnen met hun blauwdrukken en hun gewichtige gezichten geen uit komst brengen. Een reporterstem vertelt, dat Rotterdam nog 17.200 woningzoekenden telt en dat er 60.000 inwoningen werden gecon stateerd. Maar één der heren is in het veld achtergebleven. Eén in 't Veld. En tot groot vermaak van onze minis ter v,an Wederopbouw zelf, die liet spel vanaf de ere-tribune volgt, roept hij de jeugd toe: „wij doen het zelf". Dat Is bet hoogtepunt van dit boeiende en levende getuigenis der jeugd. Weer klinkt applaus, nu voor prins Bernhard, die saro^n met zijn gemalin en de minister door een dichte haag van juiencu- de kinderen naar de heistelling loopt. De koningin legt haar hand tasje neer, want nu moet de daad gesteld worden. Het vorstelijk paar, de minister, schouder aan schouder met de jonge mensen van Rotterdam trekken aan de hijs- lijn. Het blok rijst en valt en een oorverdovend applaus dankt het Koninklijk Paar voor zijn mede werking. Bij de eretribune biedt een pad vinder de Koningin nog' een klein model heistelling aan, met Wilhel mus wordt gezongen en dan ver dwijnt de stoet door de poorten van het stadion, waar zich weer duizenden hadden opgesteld om de Koningin en prins Bernhard nog even te zien. voor zij zich naar de Coolsingel begaven om op het Raadhuis de thee te gebruiken Ook in de Sint Mariastraat werd even gestopt. Namens de buurt vereniging „Onderlinge samen werking" boden Hendrika Blom en Catharina Paulina Ekrisman de hoge gasten bloemen aan. Om kwart over vijf was het ogenblik van' afscheid aangebro ken. Een geweldige mensenzee was op de been om bij dit vertrek aan wezig te zijn en velen, die van hun werk kwamen, kregen nog. even de gelegenheid een glimp van de hoge bezoekers op te vangen. De tocht voerde nu nog door Hïllegersberg. Aan de grens van de gemeente namen burgemeester Oud, mr, K. P. v. d. Mandele en de hoofdcom missaris afscheid. De koninklijke stoet, die de hele dag slechts met een snelheid van 12 km had gere den, vertrok nu in snelle vaart naar Soestdijk. IVan onze specials verslaggever) AMSTERDAM. In vijf minuten tjjd was het met het team dat als Bondselftal werd aangekondigd, *doch even goed Nederlands elftal had kunnen heten, gedaan. Met de rust was het nog 0—O, waarover Iedereen zich na afloop van het kleine drama zal hebben verwonderd. Den kwartier na de hervatting gebeurde het pas en toen ging alles zo snel In zijn werlt, dat men nauwelijks rijd had om het ene doelpunt to verwerken of het andere was er reeds. Tenslotte Is het bjj 04 gebleven, maar was de score nog diverse doelpunten hoger geweest, Iedere toeschouwer zou er vrede mee hebben genomen. Dit was beter voetbal, om niet te zeggen best voet bal. Het was duidelijk, al bleef het akelig stil in dc enorme arena, waar slechts een handjevol Engelsen zich hier en daar tussen de enorme mensenmenigte had opgesteld. Toch was het begin vrij hoopvol geweest. Onze roodhemden wisten zich tenminste nog te roeren. Faas Wilkes deed het eerst. Van Over- beek zond de bal over de breedte van. het veld, De Harder duwde hem naar binnen en Wilkes zette in volle ren zijn voet achter de bal, die laag naast verdween, De Britten moesten eens even de kat uit de boom kijken. Zjj hadden wel zo iets opgevangen van de jongste escapade van de Hol landers en daarom verkenden zij de situatie enige tijd. Dit duurde zo on geveer 20 minuten, waarna het spel- beeld langzamerhand veranderde. De Britse voetbalmachine kwam, op toeren. Aan Nederlandse zijde haa men het nog niet zo spoedig in de gaten, immers, doelpunten bleven uit En al opereerden de gasten te gen de rust dan hoe langer hoe meer op de Nederlandse helft, het scheen dat de profs, al net als de Belgen, niet wisten door te drukken. In deze mening werden wjj nog versterkt omdat het in onze verdediging niet alles rozengeur en maneschijn was. Maar inderdaad was het slechts schijn. De Britten wisten nog een hele tweede helft voor zich en toen vielen de klappen. Het eerste doel punt was vrij simpel. De gevaarlijke rechtsbuiten, Parsons, besloot de zo veelste rush langs de Ijjn en langs Vim Bun, met een scherpe voorzet" en de gevaarlijke middenvoor, Bent- ley, plaatste de bal zacht in de lin kerhoek COI) Wilkes, die het Britse spel wel zo'n beetjd kent, wilde het spel te gen elke prijs naar de andere zijde verplaatsen daar hij wist dat de Engelsen nu de smaak te pakken kregen. Hg had goed gezien. Links binnen Rowley, al weer zo'n. uiterst gevaarlijke voorhoedeman, nam het volgende doelpunt geheel alleen voor zijn rekening. Een snelle rush zon der dat een tegenstander kon ingrij pen —7 het leek weer uiterst een voudig en De Munck had opnieuw het nakijken. De derde voltreffer volgde onmiddellijk. Bentley verhuis de voor de verandering eens hele maal naar rechts, zonder dat een Nederlander hem de voet dwars zet te. Toen kwam De Munck naar bui ten, maar net te Iaat hetgeen de donkere Limburger in deze wedstrijd meer overkwam en de bal gleed naar Parsons, die voor het doel was opgedoken. Weliswaar stonden daar nog Terlouw en Van Bun, maar met één draai waren dezen gepasseerd en de bal huppelde in'het verlaten doel. Hierna pauzeerden de Britten even. Zo moeten wij dit toch noe men, want in deze periode waren zij zeker "nog tot enige doelpunten in staat geweest. - Het bleef er nog maar bij één, twintig minuten later. Het was het genadeschot, dat Row ley voor zijn rekening nam. Dc an dere gladde buitenman, Langton, minstens even gevaarlijk als zijn col lega op de andere vleugel, rende naar de linker lioekvJag en hoewel Terlouw toesnelde, kwam de bal toch voor doel waar Gibson hem tegen de lat deponeerde. .Het was toen een klein kunstje voor Rowley om De Munck voor de vierde maal te slaan. Hierna was het spoedig afgelopen, nadat nog een vijfde doelpunt van Bentley wegens buitenspel was af gekeurd en Lenstra de laatste kans voor Nederland had verspeeld door de bal over de lat te jagen. De Fries was deze avond niet gelukkig met schieten Tweemaal kwam hu voor open doel te staan en in beide ge vallen schoot hg in de armen van Ditchburn. Dit gebeurde toch nog na de rust, hoewel het Bondselftal er toen nog maar heel weinig aan te pas Is gekomen. Wg vergaten haast dat er nog zo lefc3 als een Neder landse voorhoedo bestond. Af en toe ging Bertus de Harder nog eens langs de lijn, maar het formidabele schot van Wilkes was zoek, Lenstra speelde nonchalant, misschien om dat hij middenvoor was en Timmer mans moest het laatste gedeelte van de wedstrijd als rechtsbuiten funge ren omdat Van Overbeek was uitge vallen. Tot de „hoogte" van de eerste 20 minuten kwam de Bondsploeg niet meer. In dat tijdsbestek was er nog wel eens rumoer van de tribunes op gestegen. Niet altijd ten teken van goedkeuring, want Terlouw bijv. deed hele rare dingen. Daarnaast waren er echter in de Nederlandse voorhoede nu en dan vrjj aardige combinaties en enige schoten ge weest. Toen was een schot van Par sons, buiten bereik tegen de paal ge komen, hetgeen de kentering bleek aan ta kondigen. Hierna ging de Hollandse verdediging in het wilde weg aan het opruimen, hetgeen tot gevolg had dat de Britten munitie genoeg kregen om ten strijde te trekken. En deze kunst bleken zft uitstekend tg verstaan. BIJNA EEN DOELPUNT, doch van Stoffelen, op de doellijn staande, stuurt de bal tceer terug Uet veld in. V.I.n.r.: Van Stof telen, Everse en De Munck. Dat is nu allemaal voorbij en we staan met onze beide benen weer stevig op de grond. Een beetje be schaamd om onze „hiep hiep hoera- stemming", een beetje katterig ook maar tevens met een normalere kijk op de verhoudingen, zoals ze in ons voetbal wereld je in werkelijkheid zijn. Want en ö&t was voor som mige mensen in Nederland de meest pijnlijke ontdekking er is sinds Huddersfield niet zo heel veel ver anderd. Wij kregen een stopperspü en wij meenden in Terlouw zelfs een heel goede stopperspil te hebben ge kregen, wij schoeiden ons voetbal op een moderne leest of om het eens te zeggen met de uitdrukking, die men zo gaarne gebruikt: ons voetbal kreeg een nieuw gezicht. Men zou het na gisteravond hoogstens een make-up kunnen noemen, wat poeder en schmink. Een genadeloze belichting, zoals van de Engelsen gisteravond,- en de poeder en de schmink konden de ware trekken van ons (voetbal)gezicht niet ver borgen houden. Spelers, officials, ze zgn er allemaal diep van onder .de indruk geweest, na afloop in de kleedkamer. Sommigen zochten naar uitvluchten, maar aanvoerder Ter- louw sloeg de spijker precies op de kop. door kort en bondig te zeggen, dat de Engelsen stukken beter wa ren en daarmee basta. Dr. Jan Tho me e sprak over .drie tempi verschil tussen de Engelsen en de Nederlan dera s Even hoop Even is er hoop geweest in het Nederlandse kamp en dat was In de eerste twintig minuten van de wed strijd. Toen hadden we het prettige gevoel, dat ons elftal zelfs beter voetbalde, dat wfj meer kansen kre gen en met hetzelfde geluk als in de wedstrijd tegen de Fransen zelfs met 1-0 of zelfs wel met 20 de leiding hadden kunnen nemen. Onze voorhoede gaf hoopvolle attaques te zien: een kopbal van Abe Lenstra, een rush van Faas Wilkcs, aardig samenspel van de vleugelspelers van Overbeek en Bertus de Harder met de binnenspelers; de middenltnie zat goed achter de voorhoede aan en de verdediging waarin Schjjvenaar ver vangen was door Everse van Nep- tunus bood behoudens enige riskan te manoeuvres van Terlouw, aan de Engelse voorhoede goed tegenstand. En na de eerste helft, die met blan ke stand tn de rust overging, kon den de optimisten onder 'ons nog vrolijk kijken. Waarom ook niet? Pas de tweede helft heeft ons het lachen, verleerd. Weinigen van ons konden ook weten, dat de Engelsen voor de rust holiday-football" (va- cantïevoetbal) hadden gespeeld en zfj zagen-paB het- -verschil toen de profs even de nylons en de mooie oude grachten van Amsterdam ver gaten. Toen sloegen ze toe en zo on genadig, dat er plotseling nóg maar één elftal in het veld was. Dat was er tussen haakjes gezegd al door geweest, doch wij haa den het verschil tussen formidabele klasse spelers, zoals de razend snelle bui tenspelers Parsons en Langton, voetbalgoochelaars zoals Bentley fde middenvoor) Gibson, Rowley met onze voetbal-elite niet zó willen zien. Onze sterren Wilkes en Lenstra en Rien Terlouw werden er nietige, onbetekenende sterretjes bij, het sa menspel van ons team werd een zie lig gestumper vergeleken b\j dat met de feilloosheid van een geniaal geconstrueerde machine spelend Engels team. Alles was toen op eens klassen beter en het werd niet alleen op het veld, maar ook in ons hart donker Zijn we nu terneergeslagen? Natuurlijk hebben we even tijd nodig om de afstraffing te verwer ken en te laten bezinken. Deze af straffing heeft haar goede en haar kwade zijde. Zij heeft ons genezen van het waandenkbeeld, dat ons voetbal sinds Huddersfield weer een flinke stap in de goede richting heeft gedaan. Het is op z'n hoogst een klein stapje geweest en de winst daarvan is nog zeer kwets baar, omdat zij dat weten we al lemaal te veel afhankelijk is van de enkela cracks, die ons nationale elftal telt De afstraffing zou een kwade uitwerking kunnen hebben, wanneer onze spelers er hun zelf vertrouwen door zouden hebben ver loren. Doch wij vertrouwen er op, dat zq de Engelse spreuk „Are we downhearted?" (zijn wij terneerge slagen?) met een zelfde kernachtig „no" 2Ullen beantwoorden. Onze re putatie in het buitenland weer sterk in waarde gestegen heeft er een gevoelig deukje door gekre gen de Denen zullen ons misschien met minder schrik zien komen, dan na de éclatante overwinning op de Fransen, maar het is nu weer aan onze ploeg om het antwoord te ge ven, dat daarop past. Thomas Dewey in ons land AMSTERDAM. Woensdag middag omstreeks kwart over vier arriveerde met een toestel van de British European Airways op het vliegveld Schiphol de gouverneur van New York Thomas E. Dewey uit Londen; tijdens zijn vacantie- trip door Europa zal hij drie dagen in Nederland verblijven. Zaterdag a.s, vertrekt hij naar Brussel om na een kort verblijf in België ook een bezoek aan Parijs te brengen- Dit is zijn eerste bezoek aan Nederland. In een kort oponthoud op het vliegveld zeide Thomas Dewey, dat hij zich bijzonder interesseert voor de landbouw. Lachend zeide hij: „Behalve advocaat ben ik ook nog boer". De hoge gast was vergezeld van zijn secretaris Loeqkhood, De Ame rikaanse gast zal in hotel Des In- des te Den Haag logeren. Hij werd op het vliegveld ontvangen door de ambassadeur van. de Verenigde Staten, Herman Baruch, de consul- generaal, Jesse van Wickel, en de voorzitter van de American Busi-. nessmen's Club, H- "Wy brandt de Jong. Direct van het vliegveld vertrok de auto van de beer Dewey naar het Rijksmuseum. Hij zou na zijn bezoek aan het Museum een tocht o'oor de havens en grachten van' de hoofdstad doen. Aangezien hjj op vacantlereis is, was hij niet bereid de pers' over politieke aangelegen heden te woord te staan. Chr. Kantoorbedienden fuseren met verzekerings- personeel De vijftigste aig. vergadering van de Vereniging van CUr. Kantoor- en Han delsbedienden op het Luthers Buiten- centrum ..Hoekelum" is Wocnsdagnr.or. gen voortgezet. Besloten werd een fusie aan te gaan met de Ned. Chr. Bond vim Verzeke ringsagenten en Zickcnfondsfcoden. Besloten werd voorts het saldo-werk lozenkas 1941, zijnde 140.398.47 in een nieuw "te vormen fonds ter bevordering van de doorwerking der Chr. sociale gedachte te storten. Het hoofdbestuur zal zich tot het be stuur van het C.N.V. wenden met het verzoek de tarieven voor het vacanlie- oord van het C.N.V. te Putten naar draagkracht vast te stellen. Om het kampioenschap van Nederland HeerenveenV.S.V.; NOAD—SVV; BW-AGOVV. Promotie-degradatie wedstrijden Promotie Tweede klasse District Iff; NEC—Gelria; Be Quick- Labor. District II. Promotie derde klasse: FluksThe Rising Hope: VFC—ODS. Vel senHollan d i aan. Sche vctnngen— TIJBB iterr. HBS). District II, Promotie vierde klasse: DHSLeonid as f15 min.) BEKERWEDSTRIJDEN Derde Ronde SlikkerveerAlphen. WFCVolendam. KFC—Neptunus, Ajax—Emma, Fcyen- oord—Zeeburgia. DWS-CVV. HVC— SCE, GVaVQuick <N.). Enschedesc Boys—PEC, HeraclesBe Quick (Gr.); German!cusVelocltas; Sittardse Boys RKTVV, MVV—Baardwijk. NAC— Holmondia. NSV—Willom II, Standaard Sportclub Emma. DEN HAAG. De trip van Fëyen- oord naar Turkije heeft voor Brandes onaangename gevolgen gehad. HU had voor zijn vertrek bij het ministerie van marine, waar hij werkzaam is, verlof aangevraagd „buiten bezwaar van 's lands schatkist". 'Hoewel hem dit niet werd toegestaan, heeft Brandes de trip Passieve cultuurpolitiek De materiële nood pleegt'zichtbaar te zijn, de culturele nood niet, staat er ergens in het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wjst- van hoofdstuk VI der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1949, handelende over het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. En verder: een toestand van materiële nood dreigt altijd nadelig te wezen voor een te volle naar behoefte uit gevoerde verzorging van culturele belangen. Bovendien mag men aan nemen, dat in een. tijd van materiële nood steeds ook de culturele behoef ten ernstig in gevaar verkeren. Daarnevens bedenke men, dat juist dan ook zij, die in culturele behoef te voorzien, vaak in materiële nood geraken en dat ook dit weer onher roepelijk tot vergroting van cultuur- nood voert. Naast besef van de ma teriële noden en behoeften, wordt van een van de waarde der cultuur doordrongen Overheid, in dit Depar tement bij uitstek belichaamd, ten behoeve van het geestelijk welzijn van het volk vooral' „oog" voor het onzichtbare verlangd en. een ver vooruitziende blik; een moeilijke taak, waarbij de zuinigheid de wijs heid niet moge bedriegen. Zo staat het er en het geeft uiting nan de bezorgdheid, die in vele kringen heerst omtrent de bezuini gingen op het culturele? gebied, be zuinigingen, waarvan men zich af vraagt of ze wel verantwoord zijn. De vermindering van het subsidie bedrag voor het toneel met /SQ.OOO is bijvoorbeeld gecontinueerd, ter wijl de in uitzicht gestelde compen satie. in de vorm van verlaging der kosten van vervoer, is uitgebleven. Het probleem is al heel oud, zodra bezuinigd moet worden, is men er als de kippen bü die bezuiniging te zoeken op posten van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het re sultaat laat nooit lang op rich wach ten, want de gevolgen, van een der gelijke politiek worden direct voel baar in de maatschappij. Wij vinden die resultaten, de achteruitgang van hdfc onderwijs, terug in het kennis tekort van de leerlingen, die dc school verlaten; wij vinden ze ook terug in de culturele armoede, waar in. grote delen van ons volk verke ren. Zeker, de overheid kan niet cultuurscheppend optreden. Zij kan .echter wel bevorderen, dat de le vende cultuur ingang vindt in het volk door de voorwaarden te schep pen, welke nieuwe voortbrenging van cultuur in de hand werken en op een hoger plan brengen. Na de oorlog was er eeh sterka roep naar actieve cultuurpolitiek. Wij hadden In de oorlog-veel moeten ontberen en het was deze ervaring, die in ons het verlangen had doen, ontstaan de achterstand in te halen. Het heeft er aanvankelijk naar uit gezien, dat de overheid aan dit ver langen zou tegemoet kom en.Maar het is bij slechts enkele maatregelen gebleven en spoediger dan verwacht werd, volgde een inzinking. Het ont brak aan durf en een brede visie om dit vraagstuk aan te pakken; het ontbrak ook aan het plan, de grote lijn en het systematische streven om er iets goeds van te maken. En zo is het bewieroken van kunst en cul tuur in ons land niet meer dan een. lippenbelijdenis. Het mag vooral geen geld kosten. Tot schade en schande van" land en volk, die in het verleden zovele culturele hoogtepun ten hebben gekend.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3