iïffi V:roede vaderen moeten op zolder beraadslagen Veertien dagen „oorlog op kleine schaak' Jan de Winter piekert over de winter New York's vrijheidsbeeld vulde eens een straat in Parijs Oude, prachtige raadszaal te klein geacht DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB r Huzaren van Boreel uit Amersfoort trekken met pantserwagens door ons land Programma-leiders zijn vaak beklagenswaardige mensen Droom van Frans beeldhouwer na 21 jaar verwezenlijkt heöen.... Detailüstenlijst Marseille, Israels uitvaïspoort Honderd duizend DP's per maand 2 Zaterdag 21 Mei 1949 GOUDSE STADHUIS W ORDT HERSTELD GOUDA. Als de betrokken ministers er geen bezwaar tegen maken zuilen de Goudse vroede vaderen over enige tijd op de zolder Van het fraaie, laat-got hische stadhuis ver gaderen. Het intieme raadszaaltje op de eerste verdieping is namelijk te klein voor de 25 raaosleden, die nu de belangen van het 2uid-Hollandse kaasstadje behartigen. En de „pu blieke tribune" verdient deze naam beslist niet: twee rijen smalle, harde houten banken, dat is al. De raad móét dus wel verhuizen. Als echter het inwonersaantal van Gouda boven de 50.000 stijgt nu heeft het stadje ongeveer 38 000 dan zal ook de zolder te klein zijn, omdat er dan 31 raadsleden zullen komen. Maar dat zal nog wei enige jaren duren, want de Goudse bevolking breidt zich niet snel uit. Gebouw staat in een soort kippenren Hu Is hot oude raadhuis onbe woonbaar. De gladde, marmeren vloeren zijn bedekt met dikke lag«*n stof en kalk: een groep bouwlieden is bezig, onder leiding van ir A van der Steur en ir Herman de Groot, het stadhuis te restaureren. Wie via de Kleiweg de Markt opkomt ziet in het midden een soort grote kippen ren, waarin het raadhuis staat. Dat is verder omgeven door stapels na tuursteen, hopen balken en enige werkloodsjes. Het enige nieuwe in rijn vrij vervallen wenden is het herdenkingsmonument, dat prof Wenckebach heeft gebeeldhouwd. Vaak al is het Goutisd stadhuis ge restaureerd. fraaier -3 het door al die verbouwingen^ niet geworden. De zeer karakteristieke voorgevel bijvoorbeeld, die naar de Wijdstraat staat gekeerd, is nu van glad hard steen welke een vrij koele indruk maakt terwyi bij vroeger van een zachtere, warmere steensoort was, waarschijnlijk dezelfde als die der zijgevels. De vloaren, did meer: Jen tekenen van verval vertoonden. rijn enkele malen al bedekt met nieuwe planken, zodat er op sommige plaat sen vier vloeren over elkaar heer- lisgen. nu goed; Mr. dr- K_ F. Q. «James, de huidige burgemeester van Gouda een man met een sterk ontwikkeld aesthetisch gevoel, hij is een verdienstelijk te kenaar! heeft vrijwel onmiddellijk na de bevrijding plannen beraamd om h'et stadhuis opnieuw, en nu goed!, te restaureren. Ir v. d. Steur stelde een onderzoek in naar de toestand boven en onder de grond Hij bevond, dat de fundamenten vrijwel geheel verpulverd 'varen, dat de vloeren op inzakken stonden en dat de wanden het niet meei lang zouden houden. Kort gezegd: het Goudse stadhui® -stond op in storten. .Het secretarie-personeel kon -niet langer in zRn" bureaux blijven, want dat was levensgevaarlijk. Hef is dan ook over verschillende kan toren in het stadje „verdistribu- eerd". Een groots plan tot algeheel her stel vond genade bij de minister van Wederopbouw, Het eerste, wat men moest doen, was een nieuwe, zware fundering leggen. Er moesten hon derdtwintig palen in de grond, maar heien was onmogelijk: het stadhuis zou het, onder de dreunende slagen, hebben begeven, Met behulp van lieren heeft men de palen üi de grond geperst Op de palen kwamen betonnen koppen en daarover zware betonnen verbindingsbalkenen de wankele muren hadden een nieuw, hecht steunpunt. Het is haast niet op te noemen wat er allemaal moet gebeuren om het Goudse stadhuis weer „bewoon baar" te maken. De ruime vleeshal gelijkvloers, met zijn grappige pi- laartjes en zijn sierlijke, tot voor kort dichtgetimmerde uitbouw waarboven, achter de oude raads zaal, een ruim terrac is. vrijwel een ruïne, de zijgevels, waarin vroe ger hoogopgaande gothische ramen zaten, zijn door vroegere .herstel lers" grotendeels dichtgemetseld, de achtergevel, lang geleden een fijn. getekend trapgevel!je, is verprutst. OTTDE TEKENINGEN Gelukkig heeft men op zolder nog tekeningen gevonden die. duidelijk aangaven, hoe het stadhuis vroeger is geweest. Die prenten zijn grond slag geweest voor ir v. d, Steurs restauratieplannen, die ondanks kalk en stof goed vorderen. De oude, orachtige raadszaal, met zijn gebeeldhouwde marmeren schoor steen. en kleurige gobelins, is weer in zijn. oude staat terug gebracht. Hij zal echter in de toekomst uit sluitend. dienen, als trouw- en ont vangstzaal- En de vroede vaderen zullen naar de zolder moeten klim men om te beraadslagen over Gou da's belangen. Marktberichten Veiling Banendrecht, Vr|jdaj? 20 Mei 1349: andijvie 20—26; spinazie «—20; postelein 21—23; stoofsla 10 11; prei 214.7-0; rabarber 4.40— 7.40; uien 3—10; sjalotten 2—5 al les per 100 kg; sla 2—4.40; bloem kool la 5863; bloemkool 1 40—56; bloemkool 2 36—44; bloemkool 3 28 35; komkommersla 55-—60; kom kommers 1 46—51; komkommers 2 4045; komkommers 3 32—38; per ziken 28—40 alles per 100 stuks; ra- dHs 5.60—7.40; selderij 7.40—9.10; peterselie 5.60-8.7Ö; bospeen 36— 48; kroten 17—21 per 100 kg-; aard beien 55—-72 per doosje,' Veiling BerkeJ, Vrijdag 20 Mei 1949: kaskommers la 5760; kas- kDmkommers 2 48—52; kaskom- kommerfl 3 3739; piatglaskom- kommers la 47—57; pjatglaskom- kommers 1 48—58; platglaskom- kommers 2 4049; pïatglaskom- kommers 3 3241; bloemkool le srt. 48—63; bloemkool 2e srt. 30 51; ala le srt 24.50; sla 2e srt- 2—2.60; perziken 16—37; pruimen lö—18. alles per 100 stuks; tomaten A 214—228; tomaten B 185—207; tomaten C 214—228; spitskool 23, alles per 100 kg-; snijbonen 2.20 per kg; spinazie li15; postelein 28 36; andijvie 3336, alles per 100 kg-; rabarber 4—7; peen 47—51; radijs 4.50; selderij 6.1(5, alles per 100 boa; komkommerstek 842; slavellen 10 per kg-. Het Goudse stadhuis is een van de weinige fraaie, laat-Gotisehc gebouwen in ons land- Na de oorlog bleek, dat grondig herstel no dig tras. wilde het ge bouw niet instorten. Nu staat het oude raadhuis -in de sfeipers en ?iet zal er niet eer der uitkomendan dat zijn oude luister is treerpekeerd. 89. Vergezeld van 'n ,cb i pper ma a k t Rob een proeftocht op de Noord zee en het schip bevalt hem buitengewoon. De kist is Wel niet zo snel als de „Vrijheid n", maar door de verdeling van de zeilen over twee masten gemakkelijker to reven. Rob gaat echter niet over één nacht ijs co koopt geen kat in ae zak. Hij is ten slotte geen Zondagszeiler en hij wil het schip door en door kennen, voor hij de koopakte tekent. Ky zeilt er mee naar Amsterdam en daar gaat de kist OP zogezegd voor u gebouwd!" Dat moet Rob de helling voor een nauwkeurige inspectie, beamen, Hij wil het laten uitrusten speciaal „En", vtaagt meneer Bijlco, die hier Rob weer voor lange zeereizen en wie weet. zal hij met ontmoet, „heb ik te veel gezegd? Djy schip is, dit nieuw, schip de schat van opa Larscn nog eens bergen, Meneer Bijlco glimlacht maar eens. Die kapitein Rob geloofblijkbaar nog altijd in dat rare verhaal van de oude Noorse zeeman. DE aanval is mislukt! Onze pantserwagens liepen vanmiddag vast op een stoffige zandweg bij Monk, die ons een flink eind naar Nijme gen had kunnen voeren, "Wat er precies gebeurde zal geen der 65 mensen, die deelnamen aan de aanval, kunnen vertellen. Opeens kwamen er mannen uit de bosrand te voorschijn, stormden er vele anderen de spoordijk aan de andere kant van de weg af en knalden tientallen mitrailleurs om het hardst met mortieren, geweren en (rook)- granaten. Het lawaai was zo hevig, dat het er in de koptelefoon van knetterde. (Van ccn onzer verslaggever si VA/IE Jan de Winter, de samcnstellci van de bekende „Radio- scoop" op Maandagavond, soms eens mocht ontmoeten op een of ander café-terras of in de trein, die moet zich maar niet bezorgd maken als hij deze jongeman, die zeer donker van uiter lijk is, met een bedroefd gezicht voor zich uit ziet kijken of met een afwezige blik in de verte staren. Men bedenke dan, dat Jan de Winter, evenals iedereen, die bij de programmaleiding thuis hoort, in gedachten meestal weken of maanden vooruit leeft. Hij behoort tot de soms beklagenswaardige radiopiekeraars, die vandaag al moeten weten, wat er bij voorbeeld op de avond van 15 Juli zal worden uitgezonden of wie er in December zullen medewerken aan h^t Kerstprogramma. Als U straks ligt te zonnen op bet strand van Scheveningen of Terschelling, is hij al bezig met het ontwerpen van een serie wirv- teravond-uitzendingen, die U te zijner tijd bij een gezellig gloeiend haardvuur zult beluisteren. Dan denkt h ij al weer over de bloem bollen. Zij leven eigenlijk voortdu rend in een soort van trance, de programmaleiders. Dag en nacht hebben ze zorgen om hun pro gramma-schema, dat op tijd vol moet komen. Het kostte enige moeite om Jan de Winter voor een kwartiertje maar uit zijn toekomstdroom te wekken. Maar tenslotte kregen we hem toch mee uit zijn kamer in de nok van de studio; naar het zon- v HIER 15 3. HI LVEiRSUM1 nige terras naast het restaurant. Of hij al plannen had voor het nieuwe seizoen? Jan de Winter keek op, er kwam een glimlach om zijn lippen en de zwarte ogen begonnen te glimmen. „Gelukkig wel. Plenty plannen". „Welke?" „Ach nee, praten we daar in September over". Goed dan. Of het nog altijd luk ken wil met de Radioscoop? „Oh ja, dat gaat goed," zegt hij opgewekt De „Scoop" is het lang ste programma in de omroep. Dat zegt natuurlijk niets, maar mensen met de meest uiteenlopende sma ken en voorkeuren vinden er iets van hun gading in. Dagen werk Drie seizoenen al loopt de „Radioscoop" nu mee in het Maan dagavond-programma van de AVRO. En om die twee en een half uur, eens per veertien dagen, te vuilen, moet Jan de Winter dagen lang op reis gaan, films zien, tele foneren en confereren met tiental len mensen. Hij ontwerpt de ra dioscoop in nauwe samenwerking met Kommer Kleyn van de hoor spel-afdeling en met de reportage- dienst. Overigens is dit slechts een onderdeel van zijn werk. Zijn voornaamste taak is het indelen van muziek-programma's, speciaal in het lichtere genre. Jan de Win ter was violist, toen hij bij de radio kwam. Als hij dit vertelt, merken we, dat zijn ogen zich weer strak op een punt in de verte willen vesti gen. Maar hij keert snel tot de werkelijkheid terug, als wg hem vragen, waarom hij dan eigenlijk niet viool speelt. „Dat zit zó. Kort na de bevrij ding waren de stedelijke orkesten nog niet op gang. En de lichte en sembles hadden nog maar weinig emplooi, omdat de restaurants geen bier hadden. Je moest dus iets anders zoeken om aan de kost te komen. Gelukkig had ik een beetje talent van mijn vader geërfd, die tekenleraar is en daarom ging ik werken als caricaturist voor een sport-weekblad. Ik had wel hele maal geen verstand van sport, maar daardoor zag ik misschien juist veel eerder dan ingewijden de „gekke" dingen, die me als te kenaar moesten inspireren. Maar ik was tenslotte amateur in dit vak en ik liep toch. ook niet voor niets met een diploma van het Muziek Lyceum in mijn zak. Ik bleef dus zoeken naar een geschifte baan als violist. Op een dag had ik toevallig eens een inte ressant gesprek met de heer Den Daas, programmaleider van de AVRO, over kunst; vooral over muziek. Een paar maanden later riep hti me plotseling op zijn bureau. Of ik bij de radio wilde komen. Ik dacht, dat ik nu eindelijk kon gaan viool spelen en aarzelde natuurlijk niet met mijn antwoord. Maar hij bleek me voor iets anders ncCig te heb ben, Hij stopte me een paar ge stencilde vellen psp'in de hand, die het schema bleken te zijn van het radio-programma voor de ko mende maanden. Ik was werkelijk te verbluft om iets te zeggen. Ik ging maar eens zitten, las het schema en..,, ik capituleerde voor de radio. Binnenkort krijg ik een soort van officiële titel. Dan word ik Hoofd van de afdeling Lichte Mu ziek van de AVRO. Dan mag ik dóór een beetje eerste viool spelen. Maar voor de microfoon kom ik niet, want ik heb geen tijd meer om te studeren"..--. „Zandhazen"' toonden zich de slimsten HET einde van het lied was, dat de scout-car van onze groep, een lichte pantserwagen, die ge bruikt wordt voor verkenningsdoel einden, zoek raakte en dat onze drie staghounds zware pantserwagens en de twee andere scout-cars de aanval moesten staken. Alles was zo snel gegaan, dat de mensen £n de stormwagens, die ons volgden, niet eens in actie waren geweest, Dat de aanval zo zou Verlopen, had niemand gisteravond kunnen denken. Toen zaten in het salon, van huize „De Wildbaan" te Brummen ritmeester Van Manen en de eerste luitenant Van der Bijll van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort te turen op ingewikkel de stafkaarten, waarop met rood en blauw potlood de stellingen van de .vijand" waren aangetekend. „De vijand," vertelde de ritmees ter aan een aantal „oorlogscorres pondenten", dat de bespreking en de aanval op uitnodiging van de Leger-Voorlichtingsdienst mee maakte, „stond op het punt ons land van het Oosten uit binnen te val- flngez. Med.) BbSl'W, Deze week wandelde een „Reuze" rol Hoolmeyer beschuit door Rotterdam. De Rotterdamse jeugd heeft er veel hel&ng- steUIng voor enniet- minder voor de 601 schoolreisjes die Hoolmeyer beschuit beschikbaar stelt. "Wie er meer van wil weten vraagt inlichtingen aan Iedere zelfstandige winkelier. (ADV.) len, toen een eskadron Pantser wagens in Amersfoort groot alarm kreeg. Een peloton werd onder mijn commando gesteld en moest een verkenningstochtmaken ten behoeve van het eskadron, de grote pantser- eenheid dus. Die verkenningstocht voerde via de Afsluitdijk naar Gro ningen en vandaar naar het vlieg veld bij Steenwijk, dat door vijan delijke parachutisten bezet was. Het vliegveld kon worden heroverd. Wij brengen nu hier in Brummen een gedeelte van de nacht door en vertrekken dan naar het Zuiden. Dan zal blijken, dat vijandelijke strijdkrachten Nijmegen hebben bezet. Onze opdracht wordt de weg naar Nijmegen te verkennen voor het eskadron Pantserwagens. Bij Mook zullen we op tegenstand stui ten." Ritmeester Van Manen is de com mandant van de School Reserve Of ficieren Cavalerie en van de Kader- school. beide te Amersfoort. Op de Kaderschool worden onderofficie ren opgeleid. Tegen het einde van de opleiding wordt de leerlingen een meerdaagse oefening gegeven, die ditmaal groots is opgezet. De bedoeling van het veertiendaagse „oorlogje-op-kleme-schaal" is de leerlingen practische kennis bij te brengen, hun wat van Nederland te laten zien voprdat ze naar Indonesië vertrekken en hen in at a at te stel len kennis t^T maken-met andere onderdelen van de landmacht, die op hun' beurt misschien voor het eerst in aanraking komen met „heuse" pantserwagens. Zo erg, als het plan-de-campagne het Donder dagavond deed vermoeden, was het dus niet. De „vijand" van vanmiddag was een groep van 65 infanteristen uit Nijmegen, die opgeleid wordt door KNlL-officieren. Geen der huzaren had gedacht last te krijgen van die „paar infanteristen". „Zandhazen zijn het," zet" iemand in de stag- hound, waarin wjj zaten, voor zijn microfoon, zodat we het allemaal konden horen. Gerrit Jacob- sen uit Renkum Gerard van Harten uit Rotterdam, Joh an Slegtenhorstuit Den Haag en Anton Rovers uit Breda zij vormden de bemanning van de pantserwagen moesten er harte lijk om lachen. Een kwartier na U-uur, het mo ment, waarop de aanval begon, lachten ze niet langer, want de „zandhazen" toonden zich veruit de slimsten, al dient tc worden gezegd, dat ze de omstandigheden mee had den. In Amerika had men er geen cent voor over Wist u, dat het bekende vrij heidsbeeld in de haven van New York niet werd gegoten, maar werd vervaardigd uit niet minder dan driehonderd bronzen platen, die elk 2.25 cm. dik waren? Wist u, dat dit reusadhtige beeld voor dat het zijn plaats innam op de New Yorkse rede, meer dan .zes maanden lang in een onaanzienlijk Parijs straatje heeft gestaan, waar het torenhoog uitstak boven de meeste der omringende gebouwen? En wist u, dat er in het hoofd van dit wereldbekende standbeeld plaats is voor veertig volwassen mensen? In October van dit jaar viert „Miss Liberty" haar 63*te verjaar dag, maar van de zomer zal het juist 65 jaar geleden zijn dat zij officieel ten geschenke werd gege ven aan het Amerikaanse volk. Het beeld is een cadeau van Frankrijk aan de Verenigde Sta ten. twee landen, die betden de vrijheid liefhebben en die destijds al, op sommige tijdstippen van hun geschiedenis nauw met elkaar in contact waren gekomen. De maker van hét beeld is de Franse beeldhouwer Fréderic Auguste Bartholdi, die al op 31- jarige leeftijd beroemd was om de grote beelden, die hij had gescha pen. Het plan, de vriendschappe lijke gevoelens van het Franse volk jegens het Amerikaanse op een dergelijke manier te uiten, kwam bij hem op -In 18G5, toon hij in Parijs aan een diner zat. Vele, vele jaren duurde het voor hij zijn droom verwezenlijkt zag. Bijna vijf jaar lang liep hij met de gedachte rond voor hij er in slaagde haar gestalte te gaven. Pas na de Frans—Duitse oorlog van 1870, toen hij een bezoek aan de Verenigde Staten bracht om daar inspiratie op te doen, kon hij aan het werk gaan. Hij nad zich ver zekerd van de steun van de Frans- Amerikaanse Unie te Parijs en er was afgesproken, dat de Amerika nen voor het voetstuk van het standbeeld zouden zorgen. Het Franse volk toonde zich spoedig zeer vrijgevig. Uit alle provincies van Frankrijk stroom den de gaven binnen. Huismoeders offerden, schoolkinderen en arbei ders. Er werden weldadigheids bals en fancy-fairs georganiseerd en lang voordat het beeld voltooid was waren de kosten reeds gedekt. Met de gelden voor het voetstuk ging het minder vlot. De Amerika nen bleven lelijk in gebreke en 11 laar na de afspraak met Bartholdi had het New Yorkse comité nog pas de helft van de benodigde som bijeen. De burgers van de stad waar het beeld zou komen te staan, toonden maar heel weinig interes se Dat veranderde pas toen Joseph Pulitzer, de bekende Amerikaanse publicist, in 1883 in het New Yorkse blad „World" een campag ne begon. In elf maanden was toen het ontbrekende bedrag in het be zit van de commissie. Het werk aan het voetstuk kon beginnen. Het eigenlijke beeld werd in de werkplaatsen van Gaget, Gautbier en Co te Parijs vervaardigd. Het is 46,25 meter hoog en toen het bijna was voltooid vulde het 20 ongeveer een hele straat. Het voet stuk heeft een hoogte van 47,17 meter en is van liften voorzien. Binnen in het beeld voert een wenteltrap omhoog tot onder de diadeem en als U ooit in New York kem't kunt u deze beklimmen en genieten van een schitterend uit zicht over Manhattan. Toen hot beeld pas op JBedloe's Island was opgericht kon men zelfs nog hoger gaan, tot aan het platform aan de top van de flambouw. Maar in Ia- ter jaren werd dit verboden. Op 28 October 1885 werd het beeld door president Grover Cle veland uit naam van het Ameri kaanse volk aanvaard. De onthul ling geschied door Bartholdi zelf. Er werd die dag een groot vuur werk afgestoken in de New Yorkse haven, dat „Miss Liberty" helder verlichtte. Een en twintig jaren waren voorbijgegaan sinds met de constructie van het beeld werd begonnen HISTORISCHE VONDST IN WAGENINGEN Resten van begraafplaats In de omgeving van de Dieden- weg, (dat eigenlijk Dodenweg be tekent) worden wederom archeo logische opgravingen verricht. Reeds eerder heeft men hier oude begraafplaatsen blootgelegd. Dr. Holwerda deed belangrijke vond sten bij vorige gelegenheden. De heer J. N. Waterblok, assis tent van PrQf- dr. A, E. van Gif fen, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen, heeft op de hoek van de Geertjesweg en de Diedenweg onder bestaande aard appelkuilen een oude begraafplaats ontdekt. Gravend van één tot an~ derhalve meter diepte trof hij in de grond donkere plekken aan van twee meter bij 60 e.m. Voorzichtig horizontale laagjes grond weg scheppend, vond men daarna ge deeltelijk vergane geraamten^ Op deze wijze zijn reeds een dertigtal graven ontdekt. Omtrent de tfjd, waarin de do den werden begraven, tast men voorlopig nog in het duister, daar sieraden of andere voorwerpen ontbreken. In de omgeving zijn vroegere urnen en sieraden ge vonden uit het Karolingische tijd perk. De opgravingen worden voortgezet. Plotselinge dood van de Griekse aartsbisschop ATHENE. Aartsbisschop Da- maskinos van Griekenland is Vrij dag in de leeftijd, van 59 jaar plot seling, in zijn nabij Athene gede gen huis, overleden. Hij was regent van Griekenland van do bevrijding tot de terugkeer van koning George. In 1938 was hij tot aartsbisschop van Athene gewijd. Tijdens de Duitse bezetting van Griekenland toonde hij een vast- beiaden houding tegenover de Duitsers en bood zich zelfs een keer als gijzelaar aan. De aartsbisschop leed reeds en kele maanden aan een hartkwaal. De grote klok van de kathedraal van Athene is geluid uit rouw over zijn dood. Nationale held Griekenland is het enige door de Duitsers bezette land, dat geen slavenarbeiders naar Duitsland heeft gestuurd. Dit wordt toegeschreven aan aartsbisschop Damaskinos. In Maart 1943 heeft hij een ge hele nacht op de Duitse lega tie doorgebracht, vechtende tegen de Duitse autoriteiten. Zij hadden bevelen uitgevaar digd, waarin, de Grieken, opge roepen werden voor arbeid in Duitsland. Aartsbisschop Da- maskinos zou bij die gelegen heid gezegd hebben: ..Wij wil len liever allemaal hier ster ven, en ik zal de eerste zijn." Zijn onwrikbare houding dwong de Duitsers eerbied af, want de be velen werden niet ten uitvoer ge bracht. Persoonlijk kwam de aarts bisschop tussenbeide voor 50Q per sonen, die ter dood veroordeeld waren, en hij redde hen. Al die tijd verborg hij Britse officieren in zijn huis. Doofstommen-onderwijs te Rotterdam In de op een dezer dagen gehou den algemene ledenvergadering van de inrichting voor doofstom- men-onderwijs te Rotterdam werd als opvolger van. de heer P, Lint horst tot directeur benoemd de heer W. de Vos, phys. drs. te Amster dam. Voorts werd tot bestuurslid be noemd mej. W. A. H. Crol. De rekening van de penning meester, welke sluit met een te kort van t 33.000 werd goedge keurd. Daarom Als de krant is vol geschreven, wil het wel eens gebeuren, dat de makkers, alvorens zich naar huis te spoeden gauw even een bitter tje gaan pakken, maar daar moet je bij Wim niet mee aankomen, want die doet dat niet meer sinds hij een half jaar geleden met Loesje trouwde. Met altijd nog wittebroodswe ken animo snelt hij na de taak on middellijk huiswaarts en geen mens die er aan denkt die goede Wim van dat aardige pad af te brengen, went zijn piepjonge vrouw, helemaal uit Arnhem hier heen geïmporteerd kan in Rot terdam nog niet zo goed wennen, ziet u, 2odat mannie zich altijd haast om het heimwee te gaan be zweren, Hoe we dus opkeken, toen die beste Wim van de week om over zessen het koffiehuis betrad, zich. aan ons tafeltje zette en een bor rel bestelde. Geen van ons was 20 onkies onze vriend met wellicht Pijnlijke vragen omtrent zijn uit zonderlijk gedrag lastig te vallen, maar onze verbazing was Wim niet ontgaan en hij scheen er een hei melijk plezier in te hebben de makkers wie weet welke vreemde en tragische veronderstelingen te laten aoen. Toen wij echter om half zeven aanstalten maakten om op te stappen en Wim op zijn ge mak nog een glaasje bestelde, vond hil blijkbaar dat hij ons zon der verklaring niet kon laten gaan. De kwestie is, lui, sprak hij be daard, dat ik vóór zeven uur niet thuis mag komen, Wel. dat zat dan zo: Die morgen, toen Wim en Loesje nog aan het ontbijt zaten, werd er nadrukkelijk gebeld en toen Wim open ging doen zag hij zijn schoonmoeder op de stoep staan, geflankeerd door twee levensgrote vrouwen. Nau welijks was het drietal binnen ge komen of schoonmama' sprak als volgt: n Kijk eens, Loes, je schreef van de week, dat je nog steeds niet aan de schoonmaak begonnen was en toen dacht ik ineens: dat is ook eigenlijk niets voor dat kind, ze heeft zich er thuis ook nooit mee bemoeid, dus wat zou zo'n nieuw bakken vrouwtje er dan van te recht kunnen brengen. Nou, daar ben Ik dan, ik heb twee werksters meegebracht en nu zullen we hier direct eens flink aan den slag gaan. Van avond gaan we naar huis, maar morgen en overmorgen ko men we weer, In drio dagen moet de boel aan kant zijn, dat kan best, maar geen manvolk over de vloer, vooruit "Wim, hier zijn -je boter hammen, smeer 'm en voor zeven uur wil ik je hier niet terug zien DESIDERIUS. in te leveren "bonne ft/coupures door slagers op Maandag 23 Mei 1940. Vlees: 122, 142. M en N vlees (rts bon a.s. moeder (3 rts), M en N vlees (2 rts), 121, 123. 141, 143, vlees. Rts. bon H 31 (1 rts.). Afgifte Ontv, bewijs MD 242-09 met vlecszcgeis. Coupures X 386 X 404, C 1080. c 10DO, C 1109, C 1110. Afgifte ontv.bewljs MD 242-10 met vleeBzegclu. Vleeswaren: zie onderstaand. Vet: zie onderstaand, in tc levcran bonnen doer detaJUiiten In het tudvak van 22 Mei t/m 4 Jnni '49. Boter/Marg. Vet: 1S2 Als. (2 rts.). 125 Als., 126 Alg., M. Boter, M Marg.. rts. a.s. moeders (1 rts.), rts.bon H 31, rts.- bon H 32 rts). 134 Alg. M rts. Afgifte coupure C 1100 voor boter. C 1101 voor Merg./vet. Kaas: 127 Alg.. M. Kaas (2 rts.), 135 Alg., rts.bon H 30 (1 rts.). Afgifte cou pure C 1102, Vleeswaren: dezelfde bonnen als voor vlees. Afgifte coupures C 1109, C 1110. Tabak: Tftbaksdetaillisten moeten de bonnen 79 Tabak, 80 Tabak. 81 Tabak (2 rts.) en rts.bon H 66 (1 rts.), op 30 Mei a.s. Inleveren ter verkrijging van coupure C 1103. Marseille, de beroemde Franse havenstad, heeft in zijn eeuwenoude geschiedenis sedert het een vóór-christelijke Griekse kolonie was, al heel wat beleefd, maar dat het nog eens de „uitvaïspoort" voor een vr|je Joodse staat zou worden, heeft het nooit gedroomd. Toch is het zo, want van iedere 200.000 landverhuizers die tegenwoordig per maand uit Europa naar Israël trekken, gaan er 100.000 over Marseille. enorme dollarfonds van het United Jewish Appeal, een fonds waarvan men zegt dat het 250.O00.00O dollar omvat Het J.D.C. heeft in Marseille veertien doorgangs- en verblijf plaatsen ingericht, waar de emi granten Onderdak, voeding en ge neeskundige hulp vinden. Scholier door dak gezakt Vrouw uit raam gevallen AMSTERDAM. Vrijdagmiddag was een aantal schooljongens aan het voetballen op ccn terrein achter da Overtoom. De bal raakte daarbü op een ongeveer tien meter hoog in aanbouw zijnde fabriek. Een van de jongens wilde de bal terughalen. Hij Is daarbij door het dak 'gezakt en naar beneden gestort. In ernstige toestand is hij opgenomen in het Wilheïmlna-gaathuis. Ongeveer tegelijkertijd was een 64-jarige vrouw in de Burmanstraat bezig de bloemen voor het raam wa ter te geven. Een der potjes viel naar buiten op een platje vlak on der het raam. Bij haar pogingen het potje te pakken heeft de vrohw zich te ver naar bulten gebogen, waar door zij uit het raam viel op een binnenplaats. Ook zij is in ernstige, toestand naar een ziekenhuis overge bracht. München, Salzburg en Bergen- Belsen, gelden in centraal-Europa als de voornaamste verzamel- en appèlplaatsen; van daaruit lopen tjokvolle treinen, samengesteld uit derde klas-wagons zonder slaapge legenheid naar het Arcnastatlon te Marseille; gemiddeld komen per trein duizend moe-gereisde D.P.'s mee, die zich op nieuwe Verzamel plaatsen verenigen met wie nog geld genoeg hadden om in Stock holm, Praag of Parijs een vliegtuig te charteren. Over het algemeen vallen stem ming en geest der emigranten bui tengewoon mee; al zijn ze moe van de lange zit (de treinreizen duren soms drio dagen en langer!), zij la ten de Marseillancn zien dat ze nog kunnen lachen en zingen, in weer wil van de onderdrukking en de achtervolging waaraan de meesten vóór en tijdens de oorlog zijn on derworpen geweest. Het transport van deze Israël- gangers kost twee millioen dollar; deze worden betaald door het Joint Distribution Committee, dat op zijn beurt beschikken kan over het

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2