Burgemeester Alberts feestelijk ingehaald en geïnstalleerd m Vlaggen, muziek en zang in Rucphen Vele Schiedammers getuige van hartelijke ontvangst DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Schiedamse schilderes exposeert in stedelijk museum In kort bestek Vlaardingen j Aan de burgerij Maandag 23 Mei 1949 {Van een bijzondere medewerker) L om twee uur stonden José en. Fransicn Theeuwes in hun leestjurkjes, met zorgvuldig gedraaide pijpen in hun krullen en strikken in het haar te wachten op de weg, die Rucphen met de grote weg naar Roosendaal verbindt. Angstvallig hielden zij de vingers op de fraai getekende roos, die de versiering vormde voor hun welkomst-wens. De beide wethouders en de secretaris van de gemeente droe gen het stemmige zwart, dat een uitdaging scheen aan de Mei zon, die het land van West-Brabant een kleur gaf, die alle af gunst op zon standplaats naar boven deden komen. "\7OOR de vreemdeling, die de smalle, maar goed bestrate weg naar de kom van het dorp op reed, was het duidelijk, dat er iets bijzonders te gebeuren stond. Niet alleen, omdat de mannen van de rijkspolitie alle autoverkeer om legden, maar nog meer, omdat van ieder huis de driekleur uithing in een lichte bries. En wie geen hou der had voor zijn vlaggestok, zette het nachtkastje voor het zolder raam en zette de stok klem in het laatje. By dit feest paste vlagver toon. Even voorbij de deerlijk ge havende kerk ketste vrolijke mars muziek uit de versterker tegen het versierde raadhuis. De toren met de bekroning, die men wel op Lim burgse kastelen, maar niet hier in het West-Brabantse zou verwach ten, hield in de stramheid van nieuwe kaarsrechtgetrokken voegen de wacht bij de herboren schoon heid van het raadhuis. Veel volk was er nog niet op de been tenminste zo scheen het Uiterlijk want later zou blijken, dat velen zich klaar maakten voor het grote défilé. Om even over half drie kwam er aan het wachten van het comité van ontvangst een einde. In de verte blikkerde de zon in de ruit vsn een auto, die burgemeester Alberts met. zijn vrouw en oudste kinderen naar Rucphen bracht. De hartelijke begroeting op de grens van de gemeente werd besloten met de opzegging van net welkomst-ge dicht. De harmonie en de negen ruiters van de rijvereniging, breed uit gezeten op de roem van Zee- lands paardenfokkerij, waren juist op tijd op het ontmoetingspunt en zo trok de nieuwe burgemeester onder het getrappel der hoeven en de forse marsmuziek van een der prima muziekcorpsen het dorp in. Dit had *11 rit in een open wagen moeten zijn, want de velen langs de weg hadden maar nauwelijks ge legenheid om „hem" 'eens goed op, te nemen. Vandaar, dat zij vooruit- renden om toch nog eens goed te bekijken, hoe de nieuwe burger vader er uitzag. Onmiddellijk; na de aankomst op het stadhuis begon de plechtigheid. De secretaris las ceremonieel alle formulieren yoor, waarna de loco- burgemeester, wethouder Commis saris, burgemeester Alberts, namens het college verwelkomde. Geen Brabander, maar Wat burgemeester Alberts reeds aan zijn kennissen in Schiedam verteld had, bleek hier nog eens duidelijk- Hij moest de jong-gestor- ven Ir. Van Mechelen, zijn voor ganger, gaan vervangen en dat 2ou niet meevallen. Geen der sprekers liet na te wijzen op de onschatbare verdienste, welke deze idealistische man had. En toen burgemeester Alberts in zijn dankwoord eraan herinnerde, dat Ir. van Mechelen volgens Prof. de Quay, de Commis saris van de Koningin in Noord- Brabant, een apostolaat vervuld had, wist hij, wat er ook van hem gevraagd zou worden. Het was een arbeiders-af gevaar- digde, die hem namens de Raad verwelkomde. Dit omlijnde nog maals de taak van zijn opdracht, welke hij zelf noemde: „De vruch ten van industrialisatie te brengen naar een bevolking, die gespaard moet blijven van de aanvallen op de Christelijke Gemeenschap, welke deze industrialisatie elders mee bracht". Hij was dan wel geen Brabander, zoals hem door bovenmeester Bas- tiaanse voor het front van de ge hele bevolking later op het bordes werd duidelijk gemaakt, maar hu zou er dan ook wel de capaciteiten naar hebben, dat al die uitstekende Brabantse sollicitanten gepasseerd waren. Maar burgemeester Alberts liet de ver-Brabantsing niet wachten op de oogst-tijd van een jarenlang wortélschieten in de goede grond rond Rucphen. Hij doorspekte zyn dankwoord van Brabantse achter voegsels met het gemak, waarmee hij zich vroeger herschiep ïn zijn toneel-rollen. Met de „h's">had hij als Schiedammer geen moeite. Jeugd defileert De kinderschare van Rucphen defileerde voor de nieuwe burger vader, toen alle sprekers in de in tieme, maar warme raadzaal hun goede wensen gevoegd hadden bij soms collegiale, soms kameraad schappelijke raad. Uit Schiedam hadden Ir. W. H. v, d. Toom, de vermoedelijke opvolger van de heer Alberts in het college van B. en W„ en burgemeester Peek het woord gevoerd. Het Was een lust om deze rijk dom van de vijf kerk-dorpen Ruc phen, Sprundel, St. Willebrord, 't Schij en Zegge te zien voorbij trekken. Ieder dorp aan de kop de eigen harmonie of fanfare en of die goed bliezen! vervolgens alle afdelingen van de jeugdbewe ging, van de sportverenigingen van de sociale en stands-organisatie. De duivensportclub „Steeds Sneller" was er even goed als de hand- en kruisboogschutterij. De wielerclub de trots van sportief West-Bra bant, want wat een kerels liet evenmin verstek gaan als de bond van jonge boerinnen. Ze waren er allemaal, om zichzelf te laten 2ien en om hun nieuwe burgemeester te zien. De kinderen zongen massaal een welkomstlied en de brede straat voor het raadhuis was geheel bedekt met honderden zingende kinderen. De meisjes met mooie oranje strikken in het haar; de jon gens met de zon in hun weerbar stige kuiven. De blazers van de corpsen be hoefden niet bang te zijn voor een droge keel, want de eerste daad van de nieuwe burgemeester was een verschuiving van het sluitingsuur: „Ge maakt het maar een uurke later!" Terwijl een eindeloze stoet Ruc phen ar en de nieuwe burgemeester de hand ging drukken, wandel den de Schiedammers als vacantie- gangers door dit onbekende deel van Nederland. Waar zij keken, overal was. het, even vriendelijk en mooi. Maar bovenal gingen hun blikken op de weg. terug naar dat prachtige alleen-staande huis, waar in de nieuwe burgemeester de ko mende jaren zal wonen. Omgeven door kleine percelen dennebossen, een prachtig aangelegde en ruime tuin achter het huis. daaraan gren zend een sportterrein, ruime^ ka mers en een prachtig uitzicht naar alle kanten tot aan de koepel van de basiliek van Oudenbosch en de vier torens van de kerk van St. WiLIibrord. Dat was de ambtswo ning een droom voor de stads bewoner. En deze woning niet als uitzondering temidden van minder fraaie huizen, maar als ware magi straatswoning temidden van aronte vriendelijke huizen, omgevetr door veel groen en beschaduwd door veel jonge bomen. Wat een welkom in Mei als 3 mens de Staat de houtvester van de bossen van het Staatsbosbeheer een nieuwe burgervader officieel in het domein van een permanente zomervacantie verwelkomt. Gemeente-publicatie Afsluiting: Beursbrugr In verband met herstellingswerk zaamheden zal de Beursbrug met ingang van 25 Mei a.s. voor de tijd van ongeveer 2^ maand voor alle verkeer zijn afgesloten. Voetgangers kunnen gebruik ma ken van het aangebrachte nood- rolbrugje. De route van het rijverkeer zal door borden worden, aangegeven. OPHALEN HUISVUIL Öp plaatsen waar het huisvuil als regel op Donderdag wegrit opge haald zal dit nu met het oog op de Hemelvaartsdag reeds öp de voor afgaande dag plaats vinden. Om de Cup van Schiedam In het klaverjastournooi om „de cup van Schiedam", georganiseerd door de K.J.V. „De Spil", heeft de Rotterdamse club „Kees* Vrienden" nog steeds de leiding, met in totaal 12374 punten. De laatste uitslagen zijn: Mobile W, 11334 p.: Bruinvis 10528 p.; D.K.B. 10374 p.; Eendracht 10533 p.; Roels Vr. 10972 p.: De SpÜ BJff. 12217 p.; Posthoorn 11487 p.; Ary's Vrienden 9833 p.; De Vaan 10S09 p.; Watergeus 11089 p.; Steines Vr. 10747 p.; Hudson Boys 47) 11715 p. MILITAIREN NAAR HUIS Met het troepentransportschip Joban van Oldenbamevelt, dat op 14 Mei uit Tandjong Priok vertrok en op 9 Juni te Amsterdam ver wacht wordt, komen o.a. de vol gende militairen naar Nederland: Sold, J. van Gulik, Edisonstr. 33, Schiedam; sold. W. Korteland, Jo hannes Vermeerstraat 1, Schiedam; korp. J. F. H. Ranshuysen, Swee- Unckstr. 125, Vlaardingen; sold. J. Suttorp, Hoflaanstraat 21, Schie dam; schipper J, van Aperen, Hui- gensstr. 1, Vlaardingen; maj.mach. G. J. Balkema, Marconistraat 53a; Schiedam; sergt. adm. A Hartman, Oranjelaan 33. Vlaardingen. Er. bevindt rich, ook een groep burgers aan boord w.o. J. J. van der Kooy, Antonia Knottenbeltsin- gei 9, Vlaardingen. 90, Rob maakt van 5e gelegenheid gebruik om, nu hij toch in Amster dam is en ccn paar vrije dagen heeft want het duurt nog even voor zijn nieuwe schip zeil klaar is een bezoek te brengen aan het Nederlands Historisch Scheepvaartmuseum. Wat een prachtige col lectie oude scheepsmo dellen. Rob kijkt rijn ogen uit Nou, die Hol landers konden vroeger ook schepen_ bouwen, hoor! Dan. valt zijn oog op een fraai scheeps model, In de catalogus staat: „De clippér „Dolphyn" geschenk van mevrouw C. J. DuinTouw". En dan valt hü van verrassing bijna achterover, wantdat is het scheepsmodel, waar hij nu al zo lang naar zoekt! Deze clipper bevat dus de twee de helft van de sleutel tot de schat van °P* Larsen? Het is bijna niet te gelovenEa wat nu? Hij kan toch moeilijk het museum uitwandelen met dat scheepje onder z'n arm!, Aan de grens van de gemeente zeggen tioee meisjes een welkcnnst- gedicht op, Een moment voor de nieuwe burgemeester en mevrouw Alberts om nooit te vergeten. Goed begin is het halve werk Bij prachtig" honkbalweer en on der tamelijk veel belangstelling heeft Schiedam gisteren een grote overwinning behaald op het Haar lemse negental Schoten II. Zoals langzamerhand gewoonte gewor den is bij de zwart-witten was ook ditmaal de start weer zeer slecht. Na 3 innings gespeeld te hebben was de stand reeds 121 in het voordeel van Schoten en velen wa ren de mening toegedaan, dat er wel niet veel meer te zien zou zijn en dat Schiedam een flink lesje zou krijgen. Hoe heel anders is dit echter uitgekomen. De Schiedam mers kregen meer kijk op de ge worpen ballen en begonnen er lus- stig Op los te slaan. Zij liepen steeds meer in en na enkele beur ten was hun achterstand wegge werkt en wees het scoringsbord 13-13 aan. Het ging steeds beter en het eindresultaat van deze uiterst spannende en zeer leerza me wedstrijd was tenslotte 27-19 in het voordeel van de zwart-wit ten, terwijl 2ij bovendien nog een slagbeurt te goed hadden, die ze echter niet gebruikt hebben. Ook het tweede team heeft Zaterdag een mooie overwinning geboekt op RFC II en wel 39-11. De voetbalwedstrijd Saturnus- Schiedam die 's ochtends gespeeld is eindigde met de stand 2-1 in het voordeel van de thuisclub. Op het'bordes van het feestelijk versierde raadhuis neemt burge meester Alberts de welgemeende hulde in ontvangst. Betje regeerde KDO De Toneelvercnigijig „Kunst door Oefening", was Zaterdagavond met baar grote kring van bewonderaars weer eens in de R.K. Volksbond. Zx) bestond deze dag precies zes jaar. Op veler verzoek bracht K.D.O. bet bekende blijspel in drie bedryven van H. Bakker „Betje Regert". Duidelijk bleek,'dat de bedoelingen van K.D-0. zeer ernstig zijn, zoals voorzitter H. P. Boef het in rijn openingswoord vertelde. Men wil de talrijke leden en donateurs niet zo maar eens een feestavondje bezor gen, in de oprichtingsjaren werd dit wel een? gemeend, men pakt de sa- ken wel ter dege serieus aan. Ook deze avond is weer een groot succes geworden- Na een wat weifelend be gin, sommige dialogen gingen nogal eens verloren, ging het allengs heter. De hoofdpersoon Betje was het beste in haar rol als huishoud ster, vexdër blonken de actrice Mis van Laar en Fred, de zoon van Theo van Gelder, de fabrikant uit. Na afloop was er een gezellig sa men zijn voor leden, donateurs en genodigden. De muziek werd ver-, zorgd door The JoHy Makers. Kunstenares met liefde, voor de natuur In de aula van het Stedelijk Mu seum is Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van helaas slechts heel weinig belangstellenden een ten toonstelling geopend van een dertig tal schilderijen en tekeningen van de schilderes mevrouw E. D. L. Lechner-Ocsterman. De openings plechtigheid werd opgeluisterd door pianospel van de heer A. S. H. A. Blaisse, die werken ten gehore bracht van Chopin en Debussy, wel ker uitvoering uitermate veel en verdiend succes oogstte. De heer C. H. Schwagerrgann, conservator van het museum, sprak een openingswoord, waarin hij- ver telde, dat mevrouw Lechner-Ooster- man reeds op de H.B.S. veel aanleg en liefde toonde te bezitten voor het tekenen, met als gevolg, dat z# na haar eindexamen de tekenlessen aan het Instituut Kunstoefening in Am- hem en daarna aan de Haagse Aca demie ging volgen.. Na de middelbare acte voor hand en rechtlijnig tekenen te hebben ge haald, volgde zij de schildersklasse aan de Haagse academie om daar na haar studie te voltooien op het atelier van de sehilder-paedagoog David Bautz. Het is in die tQd dat zy haar eer- ste succes behaalde met een portret van een oude vrouw, op de tentoon stelling aanwezig, dat met de Thé- rèse van Duvl Schwartze prijs werd bekroond: ook de Koninklijke sub sidie werd aan mevrouw Lechner drie achtereenvolgende jaren toege kend. Dit, zo succesvolle begin van een artistieke loopbaan en het rustige Haagse atelierbestaan werd door haar huwelijk met een diplomaat onderbroken en rien wij haar ach tereenvolgens in New York, Singa pore, Kobe, Bangkok en Wassenaar gevestigd tot de oorlog haar in Schiedam doet stranden. „Bon eang ne peut pas mentire", alle officiële verplichtingen vcor een vrouw van een diplomaat ten spijt en waar zij rich ter wereld ook bevond, steeds wist de schilderes tijd te roven voor de beoefening van haar kunst. Hoewel door de oorlog een groot deel van haar werk is verloren ge gaan, geeft de tentoonstelling een beeld van haar oeuvre met werken 1 uit Japan, Cambodja, Siam, Bang kok, Singapore en Schiedam, waar de oude illusievolle tuin achter het ouderlijk huis haar gedurende de oorlogsjaren als atelier heeft ge diend. Het «werk is met veel toewijding gedaan en getuigt van een mens met grote natuurliefde, die alle din gen eh wezens als bezield ervaart, zowel In het kleine als in het grootte. Uiteraard vindt een uitvoerige weergave van de zichtbare werke lijkheid bij velen waardering, doch dit is voor de-kunstenaar slechts het medium om bet evidente- wonder van de natuur te doen verstaan» Het werk is niet uitbundig van kleur, doch er is een rijke modulatie in een beperkt gamma van grijzen en groenen. Er is stilte, de hoorbare stilte van het bos met weelderige plantengroei, de roerloze, stilte van een slangenknoop of de weemoedige stilte van een vogel op kale tak in de ochtendnevel. Zo* heeft deze be scheiden schilderes met liefde er naar gestreefd in haar werk iets vast te leggen van de woordloze taal, waarvan Guido Gezel!e zong: „RÏy spreekt de hloeme een tale, my is het kruid beleefd, mij,groet het al te male dat God geschapen heeft. Na .de toespraak van de heer Schwager mann hebben de: aanwezi gen de in de bovenzaal onderge- brachte expositie bezichtigd. Humanistisch Verhond en de Kerken In een Zondag gehouden bijeen komst van het Humanistisch Ver bond heeft de heer J, P. van Praag, voorzitter van het hoofdbestuur, sprekende over „Levenshouding en levensbeschouwing" o.a. enkele woorden gewijd aan de miskennimj van het karakter van dit verbond in kerkelijke kringen. Tegen deze mis kenning, die onlangs wei zeer dui delijk tot uiting gekomen is bij de debatten over de begrotiig van Oor log, liet spreker een krachtig protest horen. Het betrof het aandeel, da't het Humanistisch verbond wcust le nemen in de geestelijke verzorging van deze militairen. „Als minister Schokking meent te moeten beweren, dat wat het Huma nistisch verbond onze buiten-kerke lijke militairen te zeggen heeft, reeds in de krijgswetten te vinden is, geeft deze Excellentie blijk van de levenshouding en levensbeschouwing der Humanisten wel zeer weinig be grip te hebben", aldus spreker. Uit deze en andere recente uitlatingen ia, tot sprekers teleurstelling, gebleken, „dat de verdraagzaamheid van ker kelijke zijde ten opzichte van het Humanistisch verbond eerder klei ner. dan groter geworden is. Mocht hieruit een strijd ontstaan, dan zal het Verbond deze niet schuwen, hoe verfoeilijk het een dergelijk conflict ook acht." Burgerlijke Stand Geboren: Christina d. v. W. OvergOor en J. M. JanssonWilhelmus C. z. v. Chr. Brussaarü en C. M. Balvers; Geer. truida W, d. v. G. Donkersloot en M, Klaasse; Robert z. v. J. Briegoos en A. G. H, BroekhuiJsen; Willem J, M. z. v. M, H. L. Koopmans en G. J. Stee man: Jacobus F. en Martinu3 C. z. v. C. Putters en J. C. M. v. Breukelen Cornelia H. d. v. C. H. Bak en M. Kooij Willem z. v Willem z v, W. Tim mermans en E. Stahlmecke; Christiaan C. 2. v. J. Bravenboer en M. Slotboom. GTB I—STEDOS 1—1 De oefenwedstrijd' welke Zaterdag door GTB en Stedas werd gespeeld eln. digde in een gelijk spe) nadat met 1—0 voor GTB de rust was Ingegaan. Viif min, voor tijd scoorde Stedos de ver diende gelijkmaker. Scheidsrechter G. v. 't Geloof kan op een prettige wed strijd terugzien. GTB2 behield een kans door Gr. "Wit een 2—0 nederlaag toe te brengen. Ook hier had GTB met de rust een 10 voorsprong. 24a de rust stelde de links bulten de overwinning veilig door 2—0 van te maken met welke stand het einde kwam. Nachtelijke ruzie met ongelukkige afloop AMSTERDAM» In de nacht van Zaterdag op Zondag kregen te Amsterdam een student en een ver tegenwoordiger een woordenwisse ling, De student, maakte het zijn tegenpartij hierbij zo lastig, dat deze laatstgenoemde een klap uit deelde. Deze kwam zo hard aan. dat de student een hersenschudding kreeg en in het Wilhelminagasthuis moest worden opgenomen. Zijn tegenstander is aangehouden onder beschuldiging van het veroor zaken van waar lichamelijk letsel. Engelse critiek op Karei v. d Meer Zowel in de Daily Mail als in de Daily Herald wordt critiek geoe fend op Karei Van der Meer's lei ding van de FrankrijkEngeland wedstrijd. In eerstgenoemd blad schrijft de verslaggever Peskett: „De enige dissonant was de te gro te vrijheid, welke de scheidsrech ter Van der Meer aan de Franse spelers toestond en waardoor zij al de oude obstructiefouten konden maken welke de Franse bond juist probeert uit te roeienOok werd er soms veel te fors getackled. Aan de andere kant floot van der Meer vaak tegen de Engelse spelers we gens duwen als zij naar hoge bal len sprongen". In de Herald wordt gezegd, dat Karei van der Meer veel te veel overtredingen liet passeren. Lovink begin Juni naar Batavia Eigenberichtgeving) DEN HAAG. De nieuw be noemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer, L 0 v i n k zal omstreeks Juni naar Batavia vertrekken, zo vernemen wij van welingelichte zijde. Onmiddellijk na de aankomst van de heer Lovink in Indonesië zal dr. Beel zijn taak overdragen, waarna de afgetreden HVK naar Neder land zal terugkeren.- Minister A. M Joekes naar Genève DEN HAAG. Acht Juni zal te Genève bijeenkomen de 32ste inter nationale arbeldsconferentie. De voornaamste onderwerpen van de agenda zijn: het recht van organi satie en van collectieve onderhande ling, arbeidsvoorwaarden In over heidscontracten, bescherming van het loon, sociale voorwaarden voor migrerende arbeiders, herziening van de zeeliedenverdragen van Seattle van 1946 (sociale zekerheid, vacantie met behoud van loon, huis- vesting van de bemanning en lonen, arbeidsduur en bemanning). Als voorzitter van de Nederlandse delegatie zal optreden mr. A. M. Joekes, minister van sociale zaken. P. C. Hooftprijg 1948 voor A. M. W. J. Haitimacher DEN HAAG. Op voordracht van de jury voor de jaarlijkse staatsprijs voor letterkunde, de P. C, Hooftprijs, heeft prof. dr. Rut ten, minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen de prijs van 1948 toegekend aan de heer A. M. W, J. Hammacher voor zijn studie over de schilder Eduard Karsen en zijn vader Kaspar. De heer Ham macher is directeur van het Kröller Muller-museum. In haar rapport over de biogra- phie heeft de jury, onder voorzitter schap van dr. G, Stuiveling opge merkt, dat de heer Hammacher niet enkel de schilder Karsen in diens bescheiden menselijkheid en fijnzin nig kunstenaarschap op doordrin gende en suggestieve wijze heeft begrepen en beschreven, maar bo vendien de eigen atmosfeer van de tachtigeri en ook van de latere symbolisten, met gevoel en inzicht heeft aangeduid. Nieuwe tweespalt onder Italiaanse socialisten ROME. Guiseppe Romlta, lei der van de anti-communistische vleugel in- de Italiaanse socialisti sche party van Nenni, is door het pasgekozen bestuur uit de partij gezet wegens een oproep, die hij heeft gericht tot. alle „democrati sche socialisten om zich te vereni gen in een nieuw te vormen partij. Bij het partycongres, dat deze maand te Florence werd gehouden, wonnen de pro-communisten 220.600 stemmen voor hun politiek, de cen trum-groep 168.525 en de anti-com munistische groep 41.133 stemmen. Vriendelijke woorden yan Dewey over Nederland AMSTERDAM. Thomas' Dewey, de gouverneur van dc Staat New York heeft in de drie dagen die hy in ons land vertoefde een hoge dunk gekregen van de vooruit gang die sedert de oorlog is geboekt. Dewey heeft zich in het 'bijzonder verdiept in de Nederlandse land bouwmethoden. „Geen wonder," zo zeide hy, „dat de werkwijzen van de Nederlanders volkomen verschillen van ons Amerikanen. Hier vindt men om de twintig voet een sloot." Dewey was zeer onder de indruk van de intensieve bebouwing van het land en het verzorgde uiterlijk van de akkers. Gouverneur en mevrouw Dewey hebben de thee gebruikt by Konin gin Juliana, Prins Bemhard en drie van de prinsesjes. „De koningin," zeide Dewey, „Is een wijze en charmante vrouw." Van ons land heeft Dewey zich naar België begeven. Het ligt in. de bedoeling, dat hjf in Parijs als gast een zitting van de grote vier zal by- BINNENLAND De Algemene Vereniging voor Pae- aagogiek houdt pp Woensdag 25 Mei haar jaarvergadering in het „Hof van Holland", te Hilversum. Op 31 Mei vertrekt de „Hempang" naar Indonesië. Post voor deze boot moet uiterlijk Mei op de bus zijn. De PTT zal, samenwerking met het Nederlands Fost- musemn, deelnemen aan de interna tionale philatellstische en posthistorïsche tentoonstellingen in Parijs (1—12 Juni) en Brussel [I—10 Juli). Jn de voor lopige senaat van Oost-Indonesië is uit alle dertien daerah's één afgevaardigde gekozen. <0 Schout-bij-nacht J. B Meyer is benoemd tot vlagofficier- personeel by het ministerie van Ma rine. Arts R. Korteweg, verbon •- den aan het Kanker-instituut te .Am sterdam. zal het eredoctoraat in de ge neeskunde van de Groningse universi teit ontvangen. In het oude zeemans huis te Amsterdam Is een moderne in ternationale 7eemansclub geopend. Het bekende Van Leer-concem uit Am sterdam heeft een vatenfabriek Springs (Zuid-Afrika) In bedrijf steld. Luitenant-generaal H. F. baron Van Voorst tot Voorst is per l Juni benoemd tot lid van Raad van'State. BUITENLAND Bijna 100 mensen zijn verdronken, doordat een rivierstoomboot 160 km van Calcutta op een zankbattk gelopen is. De boot, die naar Oost-Fapistan on derweg was. kon maximaal 80 mensen vervoeren, maar er waren, er 200 aan boord, toen het ongeluk gebeurde. De helft van de passagiers -wist zwemmende de oever te bereiken. In Haifa zijn vijf kinderen, die met een onontplofte bom speelden, gedood. ZiS hadden de bom in een tuin gevonden. Syrië heeft gedreigd de Libanon te. bezetten, nadat zich aan de grens tussen beide Janden een schietpartij hacJ voorgedaan. De Li banese regering heeft de Egyptische premier Ibrahim Abdel Hadi Pasja ver zocht. in het geschil tc bemiddelen. Straaljagers uit de VS. naar Duitsland WASHINGTON. Door de lei- ding" der Amerikaanse luchtmacht werd Zaterdag: hekend gemaakt, dat de bemanningen van vijftien met straalmotoren uitgeruste gevechts vliegtuigen ia aangezegd zich ge reed te houden om op korte termen naar Duitsland te vliegen. VI55ERIJBEKICHT SCHEVENINGEN Binnen van de haringvisserij de Jagers Sch 133 met 153 kantjes van 7 schepen. Sch 312 met 160 kantjes van 10 schepen. Sch 229 met 263 kantjes van 7 schepen. Sch 78 met 102 kantjes van 2 schepen. Sch 186 met lis kantjes van 3 schepen, Sch 81 met 255 kantjes van 8 schepen. Sch 23 met 164 kantjes van 4 schepen. Vangst berichten van hedenmorgen uit zee: Sch 245. geen vangst, Sch 240 met fl kantjes, Sch 254 met 60 kantjes, Sch 412 geen vangst. Sch 56 met 12 kantjes, Sch 263 met 10 kantjes, Sch 339 met 10 kantjes. Sch 365 met 11 kantjes, Sch 274 met 2 kantjes, Sch 57 met 10 kantjes. Sch 189 met 14 kant jes. Sch 19 met 7 kantjes, Sch 35 met 1 kantje. Sch 69 met 6 kantjes, Sch 84 met 3- kantjes, Sch 130 met 2 Kantjes. Sch 250 met 8 kantjes. Sch 257 met 4 kantjes, Sch 37 met 2 kantjes, Sch 107 met 24 kantjes, Sch 223 met 8 kantjes, Sch 79 met 3 kantjes, Sch 361 met 2 kantjes. Sch 64 geen vangst. Sch 73 met 1 kantje. Sch 89, geen vangst. Sch 103 met l kantje, Sch 180. geen vangst, Sch 242 met l kantje Seh 3 met 9 kantjes, Sch 47 met 18 kantjes. Sch 333 met 32 kantjes. VI 70 met 50 kantjes vi 71 met 1 kantje. Vi 112 met 22 kantjes, VI 114 met 8 kantjes. VI 188 met 5 kanrjes, VI 172 met 25 kantjes. VI 190 met 15 kanjes VI -199 met 1 kantje. VI 207 met 18 kantjes. Ym 268 met 25 kantjes. Ym 75 met 23 kantjes. Ma 5 met 22 kantjes. Besommingen kustviBsers van 21 Mei. Sch 76 met f 1350. Sch 17 met f 820. Sch 11 met f 1060. Sch 67 mc-t f 750, Sch 68 met f 660, Sch 10 met f 570. Cz 3 met f 800, Uk 45 met 470. Uk 234 met f 950. Ük 103 met f 400, Yu 93 met f 500 Kw 215 met f 70. SI 31 met f 740, SI 43 met f 460. Ym 343 met f 121. My is verzocht ala ere-voorzitter van het Niwin-comité te Vlaardin gen enkele woorden te schrijven ter aanbeveling van een binnenkort te j houden hengelconcours. Ik aarzel niet aan dit verzoek te voldoen, om dat hier sprake i3 van een zeer bij zonder concours, dat met de rlm-j boekisten-actie van de Niwin in één adem mag worden genoemd. Het zal ieder bekend zijn, dat do Niwin een rimboeklstenactie orga niseert en stimuleert, een actie, welke ten doel heeft onze militairen in Indonesië, die op eenzame buiten- 1 posten staan, middelen voor out* spanning e.d. te bezorgen. Welnu, uit de kringen van de Vlaardingse hengelsportliefhebbers is een comité gevormd, dat de schouders heeft gezet onder de or ganisatie van een hengelconcours, waarvan de opbrengst aan deze actie ten goede komt. Vele winke liers waren zo bereidwillig voor dit concours prijzen beschikbaar te stellen. Het zou zeer verheugend f zijn, wanneer vele stadgenoten op 18 Juni a.s. aan dit hengelsport- evenement zouden deelnemen, en ook zij, die geen lid zijn van een. der hengelsportverenigingen, maar zich toch tot de hengelsport aan getrokken gevoelen, zich voor deel name aan het Niwin-concours zou den aanmelden. Ik spreek dan ook de hoop uit, dat alle Vlaardingse hengelaars op het initiatief van het Comité voor de hengelsportdag, dat een zo sym pathieke strekking heeft, soon taan reageren met de woorden „Oké, wtj vissen mee, voor de jongens over zee!" De Burgemeester van Vlaardingen, J. Heusdens. Strijd om schaakkampioen schap begint Vanavond beginnen in het Han delsgebouw de wedstrijden om -het schaakkampioenschap, van Vlaardin gen. De wedstrijden worden behalve deze avond gespeeld op 27 en 30 Mei en op 2, 9, 13 en 16 Juni, waarvan enkele malen in het Zeemanshuis. De volgende spelers hebben inge schreven W. Rorpershoek, W. Bon- gers, H. C. Bruikman, C. 'M. v. d, Gaag, A. v. d. Lely, D. A. Tom, J. Y. den Boer, J. Boerdam, T. v. d. Caay, A. de Jong, H. Kisch, A, Koopman, J. H. v. Wingerden en J, van Wijngaarden. Geslaagde pijpershow Waar Pijpers zijn. daar is het fijn! Dit is in Vlaardingen zo langzamer hand een bekend gezegde geworden en dit is geen wonder. De Pijpers vormen een corps, dat graag wordt gezien en dat zich in een grote po pulariteit mag verheugen. Donder dag aanstaande zullen 1S00 Pijpers uit andere plaatsen in Nederland onze haringf-vad bezoeken en aange zien dit oh; - Vlaardingse Pijpers een flink tv/V rag aan geld kost heeft men Zaterdag j.l. een show georga niseerd, die het tekort moest op brengen, dat er nog is op het be drag van ƒ3800,dat men nodig heeft voor Hemelvaartsdag. Zowel de „gewone Pijpers" als de junioren gaven Zaterdag wat zij konden, ter- wyi, toen de duisternis was ingeval len een film het besluit van de ge slaagde show bracht. Er was veel belangstelling en ongetwijfeld heeft de penningmeester" van de Pijpers Zaterdag een goede dag gehad, KANTOOR GEMEENTE ONTVANGER B. en W. van Vlaardingen maken 'bekend, dat met ingang van 1 Juni a.s. het kantoor van de gemeente ontvanger voor het doen van ont vangsten en van uitbetalingen op normale werkdagen dagelijks voor het publiek geopend zal zijn van 9 tot 12.30 uur en bovendien op Dins dag en, Donderdag van 14 tot 15 uur. GRATIS A ANPLAKRUIMTE B. en W. van Vlaardingen hebben besloten, aanplakruimten aan te wij zen, waarop door politieke partyen gratis verkiezingsreclame kan wor den aangebracht Inlichtingen hier omtrent kunnen worden ingewonnen by de Dienst van Gemeentewerken. VISSERIJ Binnengekomen VI. 132 H, Pliigge met 63 kantjes eigen vangst, VI. 97 A. van Roon 65 kantjes van 4 sche pen, VI. 216 Visser 203 kantjes van 4 schepen,VI. 61 J. Rog 185 kantjes van 3 schepen en VI. 78 P. Groencveld 58 kantjes van 2 sche pen. Indeling der zeventallen In het komende seizoen- zullen de zeventallen van de Vlaardingse Zwemciub als volgt zijn ingedeeld: Dames: 3e klasse B KNZB: GZC I (Gouda), R. I (Rotterdam), SNA I (Den Haag), ZWIP I (Den Haag) en VZC I. Heren: 2e klasse C KNZB: Haar lem I, Maas I (Rotterdam), SZC I .(Schiedam), de Zijl I (Rotttrdam) en VZC I. R'es. 3e klasse D KNZB: GZC 4 (Gouda, R 2 (Rotterdam), SVH 4 (Rotterdam) en VZC 2. Res. 3e klasse E, KNZB: AZC 2 (Alphen), Gouwe 2 (Waddinxveen), HZPC 3 (Den Haag), ZIAN 4 (Den Haag) en VZC 3. DECLAMATIEWEDSTRIJD Een der hoogtepunten van de school declamatiewedstrijd is voor bij, De deelnemers aan de eind- kamp zijn thans uitgekozen hoewel het voor de jury niet is meegeval len er de besten uit te kiezen. Er werden door vele kinderen goede voordrachten gebracht. Van de kinderen der Lagere Scholen wer den 12 leerlingen uitgekozen. Het zijn C. Bode, A. Lengton, J. v. <L Windt, A, Visser, J. Cip, A. van Papeveld, M. Boogaart, W, Ra- man, A. Snijders, M. Ba ader, W. Naujoks en N. Verbeek, terwijl de 6 uitverkorenen van U.L.O. en Lyceum heten A. Vogler, G. Meel dijk, H. den Herder, S. Moerman, G. v, d. Berg en S. Kisch. De eind- wedstrijd zal op 9 Juni worden ge houden in de zaal Harmonie, Aan de jury, die thans bestaat uit mei. De Bruyn en de heren Boogaard, Brouwer, Tazelaar en De Ligt, zal worden toegevoegd mej. Cor Bou- terse, beroepsdeclamatrïce. Er zijn 9 prijzen beschikbaar gesteld, ter wijl aan alle kinderen als herinne ring aan deze wedstrijd een boekje met gedichten zal worden geschon ken. Aan de selectiewedstrijden werd door 54 kinderen deelgeno men.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2