HET ROTTERDAMSCH PAROL Sjanghai: geen Stalingrad maar een slap Duinkerken Valse Van Goghs zijn verhandeld tegen fabelachtige prijzen IV Grote Vier op dood punt r1 Half Juni hersleb gezag Republiek te Djokja .Vrijdag 27 Mei 1949 K5. stellen voor: eensgezinde politiek jegens Mao Tse Toeng Schuman: „Rusland wil dak setten op een huis dat nog geen muren heeft'' Marshall-hulp ongewijzigd Nee toch.Heus Jhr. Sandberg vraagt onderzoek naar bron der vervalsingen Bed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 6rr00 Abann.pri|s: per week 0.32 per k war taal f 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang no. 121 Uitgave N.V. Ce Nieuwe Peis Postgiro 393644 Janklert Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur i B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper WASHINGTON".-De Verenigde Staten hebben „gelijkgezinde" lan den, die geïnteresseerd zfjh bjj de gebeurtenissen In China voorgesteld zich to verenigen In het opstellen van een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van <le communisten in dat land, liet ligt In de bedoeling der V.S, tot dit doel binnenkort een conferentie bUeen te roepen. Geen der bedoelde landen zou tot erkenning van het communistische China overgaan zonder voorafgaand' overleg met de andere mogendheden. Deze landen, waarmede reeds officieuze besprekin gen zijn gevoerd zijn Engeland, Frankrijk N e d e r I ah d, België, Austra lië, India, Pakistan, Niéuw Zeeland, Ceylon cn. Zuid-Afrika. Volgens tot dusverre binnengeko men berichten is geen der buiten landers gedood. Slechts een hunner, een Brit, liep een verwondering 'op. 'De stad. die thans door een vei ligheidscommissie van burgerlijke leiders wordt bestuurd, Is zeer on- Een typisch straatbeeld uit het zojuist door de communisten ver- opórde Sjanghai. Sjanghai telt 6 mïllioen inwoners, is de groot ste stad >v an Azië e» de derde Stad van de wereld, Tevens is het het. belangrijkste handelscentrum van het Verre Oosten, Alleen al de Engelse belangen worden er op meer dan 1 milliard dollar geschat. Kleine blokkade lokt Brits protest uit BERLIJN. In drie scherp ge stelde nota's, die Woensdagavond binnen drie uur elkaar opvolgden heeft het Britse militaire gezag klachten ingediend over het gedrag van de Russische wederpartij. Zij betreffen: 1. Ernstige ontwrichting door de Russen van het spoorwegverkeer tussen Berlijn en West-Duitsland. 2. Schendingen van de Jessup- Malik overeenkomst voor het be- eindigen van de blokkade en tégen- blokkade. 3. Het vliegen van een formatie yak jagers boven dc Britse lucht haven Gatow. In de afgelopen 24 uur zijn slechts twee Britse treinen in Ber lijn aangekomen. Twee Ameri kaanse treinen werden bij hun reis naar de voormalige rijkshoofdstad negen uur bij Potsdam opgehou den. In de stakingssituatie is inmid dels geen wjjziging gekomen. De leiders van de stakers hiel den een geheime bijeenkomst, waarna een woord-voerder zei: „Evenals de Westelijke comman danten verstrekken wü thans geen inlichtingen. Wij hebben een goede reden om op het ogenblik het stil zwijgen te bewaren." Volgens Duitse berichten heeft het door de Sowjets gecontroleerde spoorwegbestuur een aanbod van de stakers om het interzonale ver keer te verzorgen. Het Engelse en het Amerikaanse militaire treinverkeer naar en van Berlijn is tijdelijk gestaakt, aldus is officieel in Berlijn bekend ge maakt. STAKINGSBREKERS TJ ET schouwspel van communis- 11 tische politietroepen en corn s' munistische arbeiders, die in West- Eerlijn optraden als stakingbrekers, heeft aanleiding gegeven tot vele ironische commentaren. Een veel ernstiger aspect van de situatie is intussen, dat thans duidelijk geble ken is, dat er een'smeulend gevaar voor burgeroorlog in Duitsland aanwezig In bet zoeklicht derkrijg zou los barsten, in een slechtere positie zou verkeren dan bet Oostelijke ge deelte des lands. Op het ogenblik immers is de toestand zo," dat tegen óver een ongewapende politie in het Westen een gewapende politie in het Oosten staat. De Russen heb ben, door hun Duitse politie van "wapens te voorzien, geen enkele Overeenkomst overtreden. De Wes telijke geallieerden hadden in hun 2önes hetzelfde kunnen doen. Zij lieten dit in het kader van hun de- fflilitarisatie-politiekna. De slag öm de Berlijnse spoorwegstations heeft nu dé onhoudbaarheid van deze maatregel aangetoond. Van. tv/eeën een: of de Oostduitse politie moet ontwapend worden, of de Wesitduitse politie moet wapens krijgen. Het mag in de toekomst, wannec.C er geen geallieerden meer zijn, om.reeht én orde te bewaren, niet mogelijk zijn, dat in Duitsland gewapende v communisten optreden als de brekers van de democratische rechten des volks. Erkening onder voorwaarden Naar verluidt zullen de grote, mo gendheden de communisten oni.be paalde garanties vragen, alvorens" tot erkenning over te gaan, bijvoor beeld om eerbiediging van de Britse souvcrelniteit in Hongkong, hand having van een „open deur"-politiek en duidelijke omschrijving van de grens tussen Indo-China .en China- De stad Sjanghai is inmiddels ge heel bezet door de communisten. De nationalisten die naar de zee zijn ge trokken .in de richting Woesoeng, vinden daar hun Duinkerken, zij het ook, dat zij aanmerkelijk minder troepen, kunnen afvoeren dan de Britten in het begin van de tweede wereldoorlog. Er bevinden zich in Woesoeng nog 50.000 man nationa listen voor wie geen verlossing daagt. Reeds zijn er, nog niet offi cieel bevestigde berichten, dat deze vesting in handen der communisten' is gevallen. Na de brallende verklaringen die de commandanten der nationalisten voor enkele weken aflegden, een hunner voorspelde, dat Sjanghai een tweede Stalingrad zou worden, doen verhalen omtrent de bezetting ope retteachtig aan. Op de hoge gebouvven aan de Bund in Sjanghai volgden bonder den de schermutselingen tussen zwakke nationalistische eenheden en de communisten langs de bene den gelegen kade. Om verwoestingen ten gevolge van eventuele strijd te vermijden, boden elders in de .stad twee hon derd buitenlanders nationalistische soldaten een overvloedig maal aan, op voorwaarde dat zy zich aan. de communistische troepen zouden overgeven; De regeringstroepen ac cepteerden het maal en gaven zich over." Opnieuw enige regen Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur): Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhou dend vrij koud voor de tijd van het jaar. 28 Mei: zon op 4.30. 'onder 20.45; maan op 4.17, onder 22.05. r-* Labourrebellen terécht gewezen door Attlee LONDEN Premier Attlee heeft. Woensdag persoonlijk meer dan 70 Lagterhuisleden van de Labour- partij, die van de partijlijn zijn af geweken de wet gesteld. In een bij eenkomst met gesloten deuren in het Lagerhuis hebben hij en partij leider Herbert Morrison, er naar strevend de eenheid in het aange zicht van de groeiende kracht van Churchill's conservatieven te her stellen, zich tot de rebellen gericht. Met name waren er moeilijk heden, gerezen bij de stemming over de wet voor Noord-IeriancL 68 Le den hebben toen geweigerd bij de stemming over een bepaald onder deel dier wet achter de regering te staan. {>- Attlee en Morrison zouden de na druk op de volgende punten gelegd hebben: 1. Eenheid in de partij is van het allerhoogste belang in verband niet de het volgend jaar'te houden alge mene verkiezingen, 2. Aan de neiging van de laatste tijd om geen gevolg te geven aan richtlijnen van de partij bij stem mingen moet een einde komen. 3. Overtreders zullen zo nodig uit de partij verwijderd worden. Ondernemingsraad geen verlengstuk van de ondernemer (Van onze parlementaire redacteur) Ècn wettelijke basis voor onderne mingsraden is nodig, want regeling bij collectief arbeidscontract biedt te weinig vastheid, zegt de regering in de memorie - van antwoord in zake het wetsontwerp, dat de instelling ervan regelt. De regeling geschiedt los van de wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, omdat an ders met invoering van onderne mingsraden gewacht zou moeten worden totdat in een bepaalde be drijfstak de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie is ingevoerd. Bo vendien is de taak van de onderne mingsraad in de onderneming zuiver van interne aard. Dat de ondernemingsraden slechts een verlengstuk van de ondernemer zullen worden, ontkent de regering. Dat het hoofd ener ondetneming .als voorzitter optreedt is logisch, omdat de ondernemingsraad een orgaan is van overleg en samenwerking tussen werkgever en arbeiders. Of er naast de ondernemingsraden nog behoefte zal bestaan aan „ker nen" op andere vormen van perso neelsvertegenwoordiging betwijfelt de regering. Intussen: hier zal de praktijk spreken. der de' indruk vain de discipline en zelfbeheersing van de door de com munisten geleide troepen. Koop van een huis geeft geen voorkeursrecht DEN HAAG. „Er Is mi)n aan-, dacht op gevestigd, dat vrijkomende woningen nleuw-houw hieronder niet begrepen - tegen exhobitant hoge prijzen door woningzoekenden worden gekocht, omdat- zij dan als eigenaar de voorkeur voor bewoning zouden genieten of de' gegadigde voor bewoning, kunnen aanwijzen" aidus de minister van binnenlandse zaken In een'circulaire aan gemeen tebesturen./ - Het strijdt met. het door de Woonrulmtewet 194? beoogde be lang, indien zonder meer het feit van eigendom als. doorslaggevend, met \'oorbtjzien van de dringende woningbehoefte ,van anderen, voor het verlenen van de vergunning'tot het. id gebruik nemen van de nieuw gekochte woning wordt beschouwd. Kabinetswijzigingen in Spanje op komst? MADRID. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Madrid zal generaal Franco een lang verwachte kabinetswijziging tot stand brengen, wanneer hij de volgende maand van een tocht door de Spaansche Pyre neeën terugkeert.. Zaterdag wordt generaal Spoor ter aarde besteld BATAVIA. Generaal Spoor, dc voormalige opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indo nesië, zal Zaterdagmorgen met mili taire eer in Batavia ter aarde wor den besteld, aldus deelt het militaire hoofdkwartier mede. Vrijdagmiddag zal het publiek de laatste eer kunnen bewijzen aan. de -généraal, - -die - in -zijn' - huis aan.' het Koningsplein opgebaard ligt. Mevrouw Spoor zal Zaterdagmor gen per vliegtuig in Batavia aanko men om de. begrafenis bij te wonen, in verband hiermede-zal het uur van de begrafenis nog nader moeten worden bepaald. Als opperbevelhebber van de land en zeemacht in'Indonesië heeft de H.V:K., dr. L. J. M. Beel een dag order tot de troepen gericht, waarin hij de overleden generaal herdenkt. De chef van de generale staf, ge neraal Kruis, heeft telegrafisch te genover de waarnemend legercom mandant in Indonesië zyn deelne ming betuigt met het heengaan van generaal Spoor. Reünie van ex-gevangenen in Amersfoort AMERSFOORT.. Het ligt In fle bedoeling van énkele oud-gevange nen uit de kampen Neuengamme, Sandbostel en Bremerfarge een reünie te houden op 2 Juli a.s. te Amersfoort. De organisatoren zijn de heer A. van Buschbach, Wierdensestraat 61 te.' Almelo en de heer N. van Dam, Stephensonstraat 20 te Amersfoort. De nieuwste' aanwinst voor de Nederlandse Koopvaardijvloot is het mótorvracht~*en passagiers schip,Jjangkóeas" dat bp. de werf der N.V. Piet Smit Jr. werd gebouwd voor de Kon.' Rott. Lloyd. Hei fraaie 12500 ton' me tende schip is' thans gereed ge komen en vande Werf vertrok ken voor/de technische proef tocht. De„hangkoeas" passeert de Maasbruggen. PARIJS. Hoewel waarnemers van de conferentie van Öe ministers van buitenlandse zaken der grote vièr van mening zijn, 'dat de sfeer van welwillendheid-lussen de vier nog steeds aanwezig is (en dit ondanks de soms zeer stekelige uitvallen) toch kan niet verbloemd worden, dat men in de vier keren, dat men tot .dusverre, bijeen is geweest,'geen haar breed met de discussie is opgeschoten. Woensdag was'Acheson, de "Amerikaan, de voornaamste spreker. Hij schilderde West-Duitsland in zachte tinten en spaarde bet sombere zwart voor. Oost-Duitsland. Donderdag was de beurt in de eerste plaats aan Wisjinsky en deze ging juist op tegengestelde wijze te werk. - Noors:Spkans handels- overleg afgebroken OSLO Als Uitvloeisel van de stem die Noorwegen in.de Verenig de Naties heeft uitgebracht .tegen de hervatting van. de diplomatieke relaties met Spanje,zijn de han delsbesprekingen tussen Noorwegen en dat land opgeschort. Op 18 Mei deelde het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken de Noorse legatie te Madrid mede, dat de handelsbesprekingen voor lopig zouden moeten worden uitge steld. Hans Martin, van de KLM, kreeg eervol ontslag DEN HAAG. —"Hans Martin is. op de meest eervolle wijze ont slag verleend als directeur van de K.L.M. Drs. M. J. v. d. Ploeg is be noemd tot directeur. Hij blijft be last met de leiding van de finan ciën, en de administratie. Brs. W. Koster, thesaurier-gene raal van het ministerie van Finan ciën, is benoemd tot lid van de Raad van Bestuur der K.L.M. Achéson gaf een' uitvoerig over zicht van de wijze waarop West- DuLtsland „ten koste van vele mil- lioenep doll ais" op de been is ge bracht, terwijl de Westerse mogend heden -zonder volledige gegevens zyn gelaten omtrent de economische toestand Ir. de Sow jet-zone. Wat men ervan wist wees uit; dat een-derde van de totale productie capaciteit der zone in handen is van Sow jet maatschappijen, die in som mige basis-industrieën zelfs negen tig tot honderd procent van de capaciteit opslokten. Wisjinsky bleef zijn Amerikaanse collega de volgende dag het ant woord niet schuldig. Hij wilde doen geloven,, dat de Sowjctsóné in wezen op veêl solide re economische basis is gebouwd. De industriële productie in de zone was volgens hem thans gestegen tot 96.6 procent van het peil van 1936. Daarbij had de zone hulp gehad door importen uit de Sówjet Unie. die'niet tot een buitenlandse schuld voor dit deel van Duitsland hadden geleid. West-Duitsland Wisjinsky bleek a an Acheaons schildering van West-Duitsland niet veel waarde tc hechten. Zijn visie op de Westelijke situatie ontsloot overigens geen nieuwe gezichtspun ten/Zij sloot volkomen aan bij het beèld dat de communistische propa ganda reeds sedert maanden heeft gegeven. In plaats van de Duitsers grotere bevoegdheden te geven, hadden de Westelijke geallieerden in hun be zettingsstatuut beperkingen opge nomen, die naar Russische opvat ting 'niets met de de-nazi fleering of veiligheid te maken hebben. Voorts zag Wisjinsky niet de stijgende cur ve van de industriële productie, doch slechts de.stijgende prijzen,'de hogere levenskosten en de toene mende werkloosheid. Daarentegen schetste de Russische minister „zijn" Duitsland als een paradijs, waar de belastingen kortgeleden met dertig procent werden verlaagd en waar het begrotingsoverschot op een milliard werd. geraamd. V Bevin mocht at: opmerkendat dé vluchtelingen uit de Sowjet-zone doorgaans een ander beeld plegen te schetsen, de Rus was niet geneigd aan zulke „vertelsels" informatieve waarde te hechten. Volgens Schpman was Wisjinsky's voorstel niet anders dan een poging om een dak te zetten op een huis, dat nog geen vier muren heeft. Het Franse departement, van buitenlandse zaken heeft Woens dagavond ingestemd met een ver zoek'van België, Nederland en Lu xemburg om op de hoogte te worden gehouden van de gang van zaken tev conferentie. Dagelijks zal" aan de ambassadeurs van de Benelux- landen te Paros ."rapport worden verstrekt. :-r Dr. De Kat Angelino adviseur van HVK DEN HAAG. -f) Naar het ANP verneemt is dr. A/'de Kat Angelinó. voormalig directeur?van onderwijs tc Batavia en thans-lid van dë geal lieerde commissie/- voor het Verre Oosten, door d.e.,j)gïeuwe hoge ver tegenwoordiger.' van de kroon, de heer Lovtnk, uitgeijiodigd om als zijn adviseur op te treden. Dr de Kat An- geiino zal dezer/dagen naar Neder land vertrekken:-om besprekingen te voeren in verband/met deze uitnodi ging. Het is nog/piet bekead of dr. de Kat Angelina/deze zal aanvaar den. Republikeinse politici aeliter het accoord BATAVIA:In Republikeinse politieke kringen-blijkt men in het algemeen welwillend te staan tegen over de VanRoyen-Rutn-overccn- komst, M. A s a a t. voorzitter van het KNIP het voorlopig Republikein se parlement'— heeft verklaard, dat het werkcomité van het KNIP we! geen bezwaren zal hebben tegen het accoord. Dr. S'ukïman, de voorzitter van de Masjumi de grootste Republi keinse (Mohammedaanse) party zei, dat de opperste leiding van deze partij de overeenkomst in het alge meen aanvaardt. Zij acht haar een eerste stap om te komen, tot een spoedige totstandkoming van de on afhankelijke souvereine Verenigde Staten van Indonesië. „Ik durf het besluit van de leiding der partij te verdedigen] en er de verantwoorde lijkheid voor te dragen in een- even tueel te houden - partijcongres", zei. dr. Sukiman. WASHINGTON. He.t.. Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft Donderdag het voorstel van de toowijzingscommissie tot verlaging van 't bedrag der Marshall-hulp met 15 procent ongedaan gemaakt, door de periode, gedurende welke het geld mag worden uitgegeven te be korten. Het (verminderde) toegewezen bedrag van 4,624.470.000 dollars mag thans worden besleed in een periode van 13% maand in plaats .van, zoals voorgesteld, in 15 maanden. Zeepost voor de West DEN HAAG, Met de „Hecuba", die 3 Juni van Amsterdam naar de Nederlandse Antillen vertrekt kan zeepost worden verzo den mits deze uiterlijk op 1 Juni gepost is. In Parijs is een nieuwe cock tail, de „Grote Vier" in zwang gebracht, bestaande uit rye whisky (Amerika), Schotse icfdsfcy (Engeland), dry ver mouth (Frankrijk) en wodka (Rusland). Hei Belgische dorpje Robe- chies is houder van een on gewoon record. In 1948 ts er nie mand overleden. Robechics telt 256 inwoners. Gewicht voor gewicht zijn olifanten 10 procent zwakker dan mensen, maar zij slapen dan ook 25 procent minder, regt de Britse olifanten deskundige A. J. Ferrier. Bloedproeven hebben aange toond, dat gefyke hoeveelhe den pijp- en sigurettentabak, ge ïnhaleerd, even giftig zyn in theoriewant beide zijn in feite onschuldig, omdat liet. lichaam, de nicotine gemakfeelyk neutra liseren kan. Mensen, die de beste viedi- sche verzorging fcrygen zijn de dokters zelf, maar zij leven Riet langer dan andere lieden. Dit is vastgesteld in Amerika. De Londense politie heeft een dag lang gezocht naar een man, die utt de Wandsioorth- gevangenis zou zijn gevlucht, 's Avonds vjerd hij gevonden in het kolenhok van de gevangenis waarin hij by vergissing teas opgesloten door een bewa ker. - vJ Rita en Ali Khan thans echtgenoten VAÊLADRIS (nabij Cannes). - Prins AU Khan, de 38-jarige zoon van de fabelachtige rijke Ag a Khan en de filmster R-lta Hayworth wer den Donderdag door de (communis tische) burgemeester van het Ri- viera-stadje Vallaurls in'de echt verbonden. Rita Hayworth is van plan voor het einde van het jaar naar Holly wood terug te keren om weer in films op te treden. Prins Ali Khan gaat hiermee ac coord. Binnenkort weer tourisme naar Duitsland LONDEN. .Mayhew, de Engelse onderminister van buitenlandse za ken., heeft in het parlemènt meege deeld, dat de Britse zone van Duits land voor het eind van de volgende maand opengesteld zal worden voor gewone bezoekers uit andere landen. De Duitse hotels zouden op de ge bruikelijke wijze toeristen kunnen ontvangen. DEN HAAG. .De'heer G. P.- Luden is benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister in Rolen, dr. R. 'F 1 a e s is in een dergelijke functie benoemd in Noorwegen. AMSTERDAM. Er blijken de laatste jaren honderden valse Van Goghs in de handel te zijn gebracht, waarvan er enkelen tegen fa belachtige prijzen aan de man zijn gebracht. Dit is aanleiding geweest voor jhr, "W. J. H. 13, Sandberg, directeur van het Stedelijk Museum om by de officier van Justitie een klacht in te dienen, zo meldt het Amsterdamse dagblad „Het Parool". In het hHr.onder cjcht hy de aandacht van de "officie/ jji vier doeken: twee zelfportretten, een la>J .'*chap en ccn „slaap kamer van Vincent te Arles". Verdediging van de naam van de grootste Nederlandse- schilder die dc laatste eeuw heeft geleefd en om de bron te vinden -van alle vervalsingen, die in vrij korte tijd zjjn ontdekt, dat Is de bedoeling van deze klacht.' Jhr. Sandberg is van mening, dat de ge- noemde" vier'schilderijen "niet alleen niet van Van Gogh zijn, maar dat zij kennelijk zijn, ge maakt met de bedoeling voor échte doeken van de meester door te. gaan. De zelfportret ten zijn. dank zy de expertises van de bekende kunstkenners P. Bremraer en mr. J. Baert'de la Faille, voor „grof geld", ge lijk Jhr. Sandberg zegt/in de Verenigde Staten verkocht. Bekende kunstkenners gaven expertises Deze vier do.eken zijn.-als zij 'on echt blijken, niet de enige verval singen, die voor Van Goghsdoor gaan. Er zijn er honderden! In Augustus 1948 kreeg de directie van het Stedelijk Museum ter beoorde ling enige honderden, tekeningen van Van Gogh en rond tachtig schilderijen uit de,„vroegste Van Gogh-periode". De heer M. M. v a n D a n t z i g, die door. het Amsterdamse gemeentebe stuur als expert aan de staf van het Museum is toegevoegd, kwam na cén grondige studié'tot de slotsom: „Alles ïs vals!" Er waren tekeningen bij, die amateurs, volkomen'te. goe der trouw; hadden gemaakt. Hun producten zijn later door kwaa'dwil- lénden tot „Van Goghs" bevorderd. Zie-verder pag5 Dit is het zelfportret- van Vin cent van Gogh, dat de Neder landse schilder Nico E ek'ma Tt. de bekende kunstkenner H. P. Brem me r toonde. „Een pracht Van Gógh", zei. déze. „Niet onder de honderdduizend -gulden ver kopen.'" Waar het - doek ?iu is weet schijnbaar niemand. Op vele gebieden reeds accoord tussen Nederlanders en Republikeinen BATAVIA. De Commissie van de Verenigde Naties voor Indone sië, de UNCI deelt in een rapport mede, dat goede vooruitgang wordt gemaakt met de besprekingen tus sen de Nederlanders en de Repu blikeinen over de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djok jakarta. Men gelooft echter, dat deze niet voor het midden van Juni zal plaats vinden. In een communiqué van de UNCI wordt gezegd, dat op vele punten door de partijen overeenstemming werd bereikt. De partijen zullen onmiddellijk een order uitgeven aan-alle gewa pende strijdkrachten, die in de re sidentie Djokja gestationneerd zijn, om alle schermutselingen te ver mijden en eike vorm van sabotage, vernieling, obstructie, mineren of subversieve activiteit achterwege te laten. Wanneer de datum cn het uur van, de evacuatie van de Neder landse troepen zal lijn vastgesteld, zal de Nederlandse delegatie de re publikeinen 48 uur voor de ten uitvoerlegging van de evacuatie hiervan bericht geven: Het is de Nederlandse en Repu blikeinse bevelhebbers streng ver boden rechtstreeks contact met el kaar op te nemen. Dit contact is alleen toegestaan door middel van de militaire waarnemers van de UNCI. In het communiqué wordt voorts verklaard, dat eveneens overeen stemming werd bereikt over het leveren van voorraden voor de po litie, de telefoon-, telegraaf- en ra dio-verbindingen en andere postale faciliteiten. Over de leverantie en het ver- .voer van geneesmiddelen worden de. besprekingen voortgezet.' Overeenstemming werd ook be reikt betreffende de bevoorrading met textiel, petroleum, gezouten vis e.n zeep alsmede over de verschil lende aspecten van het geld. Over het omstreden punt be treffende het gebruik van 't vlieg veld van Maguwo (enige kilome ters van Djokja) kwam gedeeltelijk overeenstemming tot stond. De toestellen van de KLM zullen op het vliegveld landen, „indien de veiligheid van de passagiers ge waarborgd kan worden". Dit is on- Aanslag op een broer van vakbondsleider lin VS DETROIT Dokters hebben het rechteroog moeten wegnemen van Victor Keuther, dë broer van de president van de Amerikaanse unie van arbeiders in de auto- industrie/ die Dinsdagnacht te Detroit door een onbekende werd neergeschoten. Zijn broer, "Walter Keuther, -ver klaarde, dat de aanrandingen zijn uitgevoerd door betaalde agenten en deel uitmaken van. een „terro ristische campagne om vakvereni- gingsmensen er toe te brengen, dat zij hun actie voör lotsverbetering van de arbeiders staken". derhevig aan de beslissing van de voorlopige federale regering in Ba tavia. Het gebruik van Republikeinse vliegtuigen wordt nog steeds be sproken, maar mèn verwacht, dat een oplossing gevonden kan wor den, die het Republikeinse vlieg tuigen mogelijk zal maken van Djokja naar Semarang, Atjeh, Me- dan en Sabang te vliegen. Advertentie Duizenden woffen dekens werden tijdens onze speciale aanbiedingen verkocht, maar aan de grote vraag naar gewatteerd^ dekens, (geen dekens van 35 tol 40 gulden maar gestikte dekens tegen onze bekende lage prijzen) was onmogelijk te voldoen. Ondanks de aanhoudende schaarste aan zijde en satinet; voor éénmaal een partij zijden dekens met prfma watten vulling en gestikt, in diverse fantasie en blok- dessins. Geld bezitten geeft niet altijd vreugde, maar geld- uitgeven meestal wel. Maak er een dubbele vreugde van en koop Zaterdag zo'n deken in twee- gQ persoons-maat voor WATHENESSHRIAAN (OIJKZICHT). -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1