f VOORAL V O OR I) E V R O U W NIEUWi Eerste Kamer herdacht generaal Spoor .Vrijdag 27 Mei 1949 Anna G. Schippers, strijdster voor betere wereld ..Alles wat in de samenleving gebeurt gaat ook het zivakke geslacht aan" Huisvrouw, houdt Uvan uw werk Keesje s mat Valse v. Goghs verhandeld Minister Van Maarseveen: geen koersverandering! Stuur de kinderen eens alleen met vacantie Tob nu eens niet moeder en ga er met Vader alleen op uit Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Op da kohMl Heerlijk Uw haar te wassen met het 5 ~\\Tmijn ideaal is?" Anna C. Schippers, voor een dag of wat in Utrecht om de jaarvergadering van de Nationale Vrouwenraad te presideren, aarzelt even voor ze antwoordt. Ideaal is zo'n groot woord en alle onpraetische dromerij, alle pathos ook zijn de voorzitster van deze overkoepelende organi satie van vele verenigingen met sociale en culturele doelstellin gen, geheel vreemd. Nuchter is ze, nuchter is ook de toon van ons gesprek. Achter de zware boomkruinen ligt de stad en de rest van de wereld. Altijd maar op reis door de wereld en steeds vergaderen Die wereld, waarin mejuffrouw Schippers heel wat heeft rondge zworven. Ze xvas tn de Verenigde Staten, zowel als in China en Ja pan. Ook dichter bij huis: Enge land, Frankrijk, Duitsland, Italië en Noord Afrika. Ze leerde er het leven van de vrouw kennen, haar zorgen en noden, haar maatschap pelijke positie en werd in het hart gegrepen door het algemeen gemis aan gerechtvaardigd zelfrespect en gevoel voor eigenwaarde. En door de jaren groeide in haar het weten, dat het leven zelf van de vrouw cei» geheel andere mentaliteit ver eiste, „Ja, dit is mijn ideaal", zegt ze nu plotseling en uit haar stem is elke weifeling verdwenen. „Ie dere vrouw het besef bij te brengen, wat een potentie in haar zou blij ken te sluimeren, wanneer ze maar eens ontwaakte uit haar lethargie, Alles wat in de wereld gebeurt, gaat immers ieder mens aan, het gezin cn dus ook de draagster er van, de vrouw. Zij moet samen met haar man er naar streven, dat deze wereld zo bewoonbaar wordt als maar mogelijk is. Vergeet u dat niet: samen met haar man! Nog te weids uitgedrukt? Ach, Anna Schippers is er als geen an der van overtuigd, dat haar vader landse groep maar een van de vele is in het leger van hen, die de wereld zedelijk, maatschappelijk en economisch naar een hoger ni veau willen voeren. Maar even zeker is ze ervan dat elke mede werking, hoe bescheiden ook, hard nodig is. Zeker in deze tijd. „Wereldburgreres" Kost het weinig moeite, haar over de Vrouwenraad aan het pra ten te krijgen, wanneer ge mejuf frouw Schippers vraagt nog eens wat meer over zichzelf te vertel len, komt er in de rustige ogen zoiets van: „Moet dat nu beslist?" Maar het oranje-blauwe strikje van de Oranje-Nassau orde. dat nauwelijks opvalt, is voor zulk een bekentenis een goed aanknopings punt. Ridder in deze orde wordt ge niet maar zo. Anna C. Schippers kreeg de onderscheiding na een kwart eeuw de vrouwenbeweging in eigen land en daarbuiten in ve lerlei functies te hebben gediend. Na daarenboven in de loop van een twintigtal jaren veertig inter nationale congressen op schier elk gebied te hebben georganiseerd. Reeds bjj haar geboorte haar voder was de bekende Amster- Kleuren ABC Wees nooit bang voor kleuren. 1 Draag kleuren die In de mode zijn. Doch draag ze nooit als ze u niet flattoren. TJw kleur wordt nooit ouderwets. Kies een eigen kleur, maar over drijf nooit. Merkt u dat het alttfd favoriete geel of rood niet meer Zo best staat, neem dan een ander. Ook al kost dat eerst moeite. Probeer accessoires in één kleur te krijgen maar nooit schoenen, tas, scarf en hoed in dezelfde opvallende tint. Twee blikvangers is genoeg. Kijk naar etalages, tydschnften, andere vrouwen maar durf af en toe zélf ook wat. Zie goed toe. Dit is de nieuwste hals. Van Jacques Heim is 't hoedje: een beige kapje van grof stroo met zwarte garne ring. Voor zowel het een als het ander mag bij ons fiet weer wel eens grondig veranderen. damse kinderarts Schippers, be mind om zijn sociaal gevoel was ze voorbestemd wereldburgeres *9 worden, Ze woonde als kind in Wenen, later in Italië, reisde veel naar andere oorden. In Amster- d?m terug werd ze lid van het Jonge -Vrouwengilde. Heel jong al zat Anna Schippers in de Natio nale Vrouwenraad, waar ze Jo hanna Naber leerde kennen. De Internationale Vrouwenraad, in 1925 in Washington bijeen, wint haar voor goed voor deze arbeid. Dc nationale raad dient ze jaren lang als secretaresse. In 1938 richt zc met dr, Yane de Jongh en en kele anderen het Korps Vrouwe lijke Vrijwilligers op; na de oorlog kiest men haar tot raadspresidente, Vleug vertrouwen Weer veel reizen, veel interna tionaal contact. Ze is adviseuse, dan weer organisatrice of alleen maar belangstellende op vele con gressen. Rechten van de mens, cul tureel werk van de Verenigde Na ties, ge dachten wisseling met Duit se vrouwen. Philadelphia, Genève, Parijs, Bentheim, ze trekt er heen. Alles boeit haar. Maar het eist ook veel. Nu weer redevoeringen, rappor ten. verslagen, debatten. Maar een vleugje vertrouwen, dat dit alles enig nut heeft, doet bergen verzet ten en veel prettiger dingen'" opof feren. Aan andere dan vak"-littera tuur komt ze nauwelijks toe. Mu ziek, waar ze zo van houdt, is ta boe. Vroeger zong ze zelf. „Dat is heel lang geleden", peinst ze. i.Het leven neemt vaak een andere keer dan men verwacht**'. Het klinkt opgewekt, dit oordeel van een door het leven gerijpte vrouw, die van deze adeldom de sporen in haar innemend gezicht, in haar oogop slag, ja, in haar ganse wezen draagt. Uit Franse modebladen Handschoenen van wit katoen, heel eenvoudig gebreid, worden ge dragen bQ linnen mantelpak, katoe nen jurk en rok met jumper. Pierre Balmain siert de mouw van een tailleur, even boven pols hoogte niet een. roos. Christian Dior Iaat uit de borst zak van een grijs tailleur een enorm grote, soepele gele lef zakdoek bloeien. Paulette heeft de waaier in ere hersteld. Violette Comille ont wierp een tas in waaiervorm. Jean ne Lafaurie bedacht een speldje op een tailleurrevers: de kop van een eendje. Van Schiaparelli zijn. lange zeer smalle tassen en van Jean Des- ses halssnoeren met op de sluiting een miniatuurvrouwenkopje. Film met Fath Dét' is nu net de prent, die wij eigenlijk al lang misten. Jacques Fath, couturier met wereldfaam, nu eens gewoon, zonder al dat pre tentieuze, dat de Mode-man in de regel omzweemt. Hier is de man, die het snijpunt vindt van twee wonderlijke din gen: film-charme en mode. Want Fath, die tientallen model len per jaar verslijt, heeft er nu drie gevonden, die met hem samen in een Franse film zullen verschij nen, die de moeite waard is. De inside-story van de Parijse couture zult ge binnenkort op het doek zien: een film boeiender dan een fantasie-drama. Voor de Man, omdat hij er mannen in hun vak ziet. Voor de vrouw, ornaat zij er het mode-,,maken" ziet afgebeeld. In Billancourt draait Roger Blanc, die gc op de kiek in zijn zwarte pak ziet, mét Fath als mode-kun stenaar (hij staat er gewoon bij in z'n witte hemd) en drie savanten, modellen van naam, de film „Mo dél es de Paris". Aan toiletten geen gebrek, dat spreekt. Ge vindt er de charme van de Franse vrouw verenigd met de exquise stijl van een kostelijke mode. Fath, de tweeëndertiger, is half Engels van afkomst, maar deson danks tweede in grootte aan het Parijse mode-firmament. Hy gebruikt ieder materiaal: hennep, gonjezak, noiedoppen en oude munten. Een beetje bijzonder is-ie wel: grootheidswaanzin of handige re clame? In zijn vensters aan de Ave Pier re Serine ligt een hoop antlïraciet, wat boomschors en gekleurd glas. Mode?, zegt Fath, de grootste exporteur naar de USA: „Illusie en inspiratie". Het niets van doen met stijl, bruikbaarheid of geld. Uit boomschors "en glas; uit zijde en brocaat. Fath blaast in de to verfluit cn uit zijn zeepsopbakje stijgen met een vaartje de kleurige wondeïbellen omhoog. Even rusten zij op de slanke schouders van een welgevormde jonge Parisienne. De menigte ap plaudisseert en Fath tekent een nieuw contract. Geen militair, geen held voelt rich zo triomfantelijk als een vrouw die ziet dat de meubels van een an dere vrouw stoffig en onverzorgd zijn Het was kort na de schoonmaak dat enige hulsvrouwen samen zaten te zonnen. De een was lui en moe, van 't gesjouw, de andere daaren tegen vol energieke plannen. Toen kwam er opeens wat benepen van nummer drie: „Houden jullie eigenlijk van je baantje of doe je 't alleen uit bittere noodzaak?" Zo spraken af het eens rustig des avonds te overdenken, ook anderen er over te polsen, de antwoorden op te schrijven en die gezamenlijk over een paar weken te bespre ken. 't Resultaat was verrassend: verreweg de meesten bleken, haar functie een warm hart toe te dra gen: 't is vaak een zware taak en ook wel eens vervelend .maar de voordelen wegen tegen de nadelen op. Aan de ene kant is de huisvrouw sterk gebonden: voor haar geldt geen acht-urige Werkdag. Maar 2ij is vrijwel dag en avond voor haar bedrijf in touw. Daar staat tegen over dat ze helemaal vrij is haar tijd naar eigen verkiezing in te delen. Geen chef kan haar iets op dragen of haar prestaties contro leren. Ze is haar eigen baas en werkt uitsluitend voor de eigen belangen, 't Merkwaardige was dat de moeders van grote gezinnen, die dus de zwaarste arbeid moeten verzetten het meest haar hart aan haar baan verpandden. Of is dit wel zo vreemd? Ze moeten zich in derdaad voor honderd procent in zetten maar daartegenover beleven ze een schat van vreugden aan haar kinderen. Of zoals een huis vrouw het uitdrukte: „Elke dag heb ik minstens vijf gelukkige ogen blikken: als mijn vijf kleuters om de beurt fris gewassen en klaar voor de nacht geknuffeld en toege stopt worden. Dat is ons helemaal eigen minuutje voor hen en mij alleen," Ook noemden anderen by de voordelen in de eerste plaats de voldoening die haar werk gaf: het klaar komen van een kamerbeurt, een als nieuw opgemaakte, zelf ge wassen en gestreken blouse, een' mooi rijzende cake volgens een nieuw, zelf verzonnen recept, het verzinnen van plannetjes voor de feestdagen in bet gezin. „Vroeger op kantoor deed ik mijn werk ook graag. Maar dat was zo totaal an ders dan in mijn eigen gedoetje. Als jc toen, van negen tot zes ge werkt had, was je er verder los van. Nu ben ik met hart en ziel aan mijn dagtaak vastgegroeid." „De moeder van Keesje is komen klachten," vertelt zoontje als ik thuis kom. „Je was ter niet en daarom moest ik 't je zeggen." „Komen klagen heet dat," lach ik 't dikke zusje op schoot nemend. „Wat is er dan nu weer? Heb je met stenen gegooid?1' Zoontje kijkt somber. ,,'t Is om Skip" praat hij bedrukt. Skip is de spaniel die hij voor z'n verjaardag kreeg en voor wiens vaak onbegrij pelijke doen en laten, hij verant woordelijk wordt gesteld. „Weer een theemuts opgegeten?" schrik ik want dat drama hebben we pas beleefd. „Bijna zo erg," zucht zoontje. „Tweemaal op de mat geplast. Tenminste" besluit hij fel, „dat zeggen ze." „Heb je 't gezien?" „De plas wel," aarzelt zoontje. „Een hele erge er. die mat is nieuw." „Ga 't dan schoonmaken. Neem een emmer en Maar kregel roept hlf dat dat allang gebeurd is door Keesjes moeder. De mat hangt al uren aan de lijn. „Zorg dan dat je hond niet los loopt." „Hoe kan dat nou," briest hij „Straks komen die kleintjes en wie moet zc leren spelen? Skip speelt niet als ie vastzit. Dan heeft hij alleen maar verdriet. Wat zou jij doen met zo'n riem om je nek?" „Ik ben geen hond," knik ik, „en bovendien krijgt Skip nog geen kleintjes." „Hoe lang d u u r t dat dan nog,' (Vervolg van pag. 1) „Pracht Van Gogh:" Eind Mei 1948 bracht de Neder landse schilder Nico Eekman, die in Parijs woont, een zelfportret van Van Gogh naar ong land. .Hij verklaarde, dat dit doek door een Franse zee-officier in Marseille was gekocht. Deze was later in Norman- dië gaan wonen, in 1939 heeft hij liet schilderij naar Parijs gebracht. De heer Eekman kreeg toen het verzoek het werk naar Nederland +c bren gen en het ter expertise aan de be kende Van Gogh-kenner H. P. Bremmei- aan te bieden. Toen deze het werk zag, riep hij uit: „Een pracht Van Goghl Niet onder de hon derdduizend gulden verkopen.'" An dere deskundigen twijfelden aan de authenticiteit van het doek, maar de heer Eekman reisde met expertise en het schilderij, dat plotseling ƒ100.000 in waarde was gestegen, naar Parijs. .Het Parool" schrijft, dat niemand meer precies weet waar het doek is gebleven. Waarschijnlijk is het in Amerika verkocht. In October 1948 publiceerde mr, J. Baert de la Faille eer. enthousiast artikel over „Een merkwaardig zelf portret van. Vincent van Gogh". Hij had het doek in ..een particuliere verzameling" gevonden. Mr. Bacrt de la Faille heeft steeds geweigerd de naam van die verzamelaar te noe men. Het doek zou zijn geschilderd in September 1888. Hot wjs gesigneerd en" voorzien van het onderschrift „étude a Ia bougie" (studie bij kaars licht!. Mr. de la Faille schreef in zyn artikel, dat „in 1888 Vincent vaak bij kaars- of gaslicht heeft gewerkt'1. Om het schilderij op -zijn schoonst te zien moest men het dan ook bij kaarslicht bekijken. Mr. de la Faille reisde met het doek naar Amerika, waar hij er lezingen over hield en voor 100.000 dollar verkocht aan William Goetz, vice-president van de „Universal International Pictures". De heer Iewnetbal, directeur van de „Associated Ame rican Artists" een combinatie van Amerikaanse kunstkopers ver leende zijn medewerking bij deze verkoop. Twee dezelfde doeken? Jhr. Sandberg doet dan een merk waardige mededeling: hjj weet wèl, waar dit doek vandaan komt, want htf heeft het in 1046 bij de FarÜSe kunsthandelaar Louis Carré ge zien, ja hef zelfs in handen gehad. „Of", zo stelt hjj vast, „het zelfpor tret la bougie", dat ik heb gezien, is niet hetzelfde doek, dat mr. de la Faille heeft verkocht. Dan wordt de zaak nog interessanter, want dan zouden er twee dezelfde zelfportret ten van Van Gogh bestaan met liet zelfde onderschrift..." De heren Sandberg, Jaffé, Van Dantzig en ir. V. W. van Gogh een neef van de groie schilder hebben het schilderij „De slaapkamer van Vincent te Arles" bekeken en het eenparig voor vals verklaard. Het is volgens hen flodderig en. mistekend. Het is niet de eerste keer, dat er valse Van Goghs zijn gesignaleerd. Ongeveer twintig jaar geleden heeft een aantal vervalsingen, die in Ber lijn werden ontdekt, ook reeds de aandacht opgeëist, Het feit, dat de schilder wel eens nonchalant met zijn werken omsprong, die hier cn daar liet staan, zodat niet precies be kend is hoeveel doeken hij heeft ge schilderd en wat die voorstellen, is door kwaadwillende lieden, uitge buit om ,.Van Goghs" te produceren en die als authentieke werken aan de man te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Voor dc tweede keer binnen enkele weken is In de Eerste Kamer een man herdacht, van wie zonder enige overdrijving getuigd kan worden, dat hy in dienst van het vaderland in grote mate zijn levenskracht had aangesproken en zijn ongeremde plichtsbetrachting met de dood heeft moeten bekopen. Na oud-minister Flévez was het nu generaal Spoor, aan wiens nagedachtenis door de Regering, bjj monde van minister Van Maarseveen, en door de voorzitter, prof. Kranenburg, woorden werden gesproken, waarin de eerbied doorklonk, welke wel ieder moet gevoelen voor "mannen, die zich zelf niet ontzien in hun verlangen om hun land zo goed mogelijk te dienen. gilt zoontje in eens vol dwingend verzet. „Tot er een vader is voor die hondjes," sus ik. En dat jong met ogen rond en doorzichtig van verbazing: „Maar Mam, die Vader ben i k toch." TEL AVIV. Dr. Michael Amir, die vroeger dr. Misjoo Weissman heette en lid was van het Roemeen se parlement, is officieel benoemd tot vertegenwoordiger van de staat Israël bij de Benelux. De landen van de Benelux hebben hun goedkeuring aan deze benoeming gehecht. Negenmannen naar Ronde Tafel Minister Van Maarseveen was veel minder op dreef dan toen hij op 18 Mei het debat over de rege ringsverklaring beantwoordde. In tegenstelling tot mr. Jonkman meende hij, dat het Nederlandse volk over de gang van zaken vol doende wordt voorgelicht. Dat er in Indonesië nog een inte rim-regering zou komen, geloofde hjj niet, maar. liet hij er direct op volgen, mogelijk is het natuurlijk wel. Over de deelneming van dc minderheden aan de Ronde-Tafel conferentie kon hij niets positiefs mededelen, doch de deelneming van de Negenmannen is verzekerd. Al leen zullen zij niet mogen meestem men. De bewindsman betwistte, dat de brief van 2 Maart j.l. aan de Veilig heidsraad een kentering in. het rege ringsbeleid betekende. Naar zijn smaak hadden mr. Jonkman cn do heer Kers tens te veel nadruk gelegd op een koersverandering. De minis ter vond, dat er eigenlijk van koers verandering geen sprake was, om dat onveranderd wordt gestreefd naar het doel. dat in de Grondwet bij de laatste wijziging is neerge legd. Er Is alleen een nieuwe weg ingeslagen omdat de oude niet meer begaanbaar was. Doch naar spr.'s mening had deze weg niet hunnen worden inge slagen, indien de militaire actie er niet aan was voorafgegaan. Door uitzending van rechterlijke ambtenaren zou een ongewens te nadruk gelegd worden op de beweerde misdragingen der troepen. De vraag, met welke Republikein- e regering Nederland nu een af spraak haa gemaakt, vond de mi nister geen hoofdbreken waard. Het is duideiyk, zei hij, dat de regering, die straks In DJokja het gezag zal hebben, de overeenkomst van 7 Mei moet uitvoeren, Het denkbeeld om dr. Van Royen te plaatsen aan het hoofd der Ne derlandse delegatie ter Ronde- Tafelconfcrcntie, zou hij ln. het ka binet bespreken, hoewei de kans groot is, dat dr. Van Royen door persoonlijke omatandigheden ver hinderd zal zijn. De troepen uit DJokja zullen niet worden teruggetrokken als orde en veiligheid het niet zou den gedogen. Do oppositie zou heter doen, aldus do minister, Kleine meerderheid voor Nederl. Reddingsbrigade Van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen werden de aftredende bestuursleden mej. H. Loontjens (Maastricht) en de heren A. G. J, v. d. Berg (Haarlem) en P. v. d. Myo (Zandvoort) herkozen. Voortaan zullen alleen brigade leden nan wedstrijden mogen deel nemen, die een geneeskundige ver klaring kunnen overleggen. OSLO.-Het Nederlandse op leidingsschip, de torpedojager „Van Kinsbergen" is Woensdag uit Rot terdam in Oslo aangekomen voor een onofficieel bezoek. De Nederlandse kolonie en andere instellingen hebben plannen opge steld voor een uitgebreid program ma, waaronder een Nederlands- Noorse voetbalwedstrijd en water- polomatches. WAT DOET U DEZE ZOMER? JANTJE ZAL HEUS WEL ETEN VROEGER was vacantic 'n heug lijk woord. Tegenwoordig is het voor een huisvrouw een woord, waar zoveel zorgen aan vast zitten, döt ze helemaal niet meer die plei- zierige rilling voelt, als het wordt uitgesproken. Het is een probleem geworden. Al weer een probleem en er zijn er toch al zoveel! Wat gaan julllo doon deze zomer? En het antwoord is erg vaak: We blijven maar thuis, het wordt te duur. Wij met de Kinderen in een pension, dat gaat honderden kosten en wc weten niet, waar we het van daan moeten halon. Waarom huur Jo dan niot een huisje, zo'n vacant! ehulsjo in de duinen of op de Veluwe? Dank je wel, zegt dé huisvrouw dan zuchtend. Dat hebben, we 't vorig jaar ook gedaan on daar heb ik mijn bekomst van. Goedkoop is het wel, en de kinderen vinden, het énig. Maar ik sta dan wéér de hele dag in het huishouden, net als thuis. En zelfs veel moeilijker! Dan heb je petroleum-stellen die eon smeerboel geven. Jq moet in vreemde winkels, een heel eind weg, je boodschappen doen. Je krijgt een enorme vuile was, waar je geen weg mee weet, want je kunt niet behoorlijk wassen en plassen. Nee, dat nooit meer! Zo zijn er werkelijk heel wat be zwaren verbonden aan die vacantie, die toch eigonlijk de heerlijkste tijd van het Jaar zou moeten zijn. Meest al stuit het op d.e kinderen: het is zo bezwaarlijk om met die hele sleep op reis te gaan. GEK, dat zoveel moeders er be zwaar togen hebben om hun kinderen alleen met vacantie to sturen. Zo zijn bezorgd. Ze vertrouwen het niet. Veertien dagen lang die kinderen aan vreemden overlaten? Ik denk er niet aan. Dan laat ik zo nog liever thuis en gaan we met z'n alleen eens een. dagje naar buiten of naar da speeltuin. Maar toch is dat dwaas. Natuur lijk, als de kinderen nog babies zijn, en de moeder werkelijk de hele dag nodig hebben, dan is het onmogelijk, Maar voor kleuters en voor oudere kinderen zijn er in ons land heel wat gelegenheden, waar ze een heerlijke vacantie Jcunnen hebben. Er zijn kinderboerderijen, waar een twintig kinderen tegelijk kun nen logeren, uitstekend verzorgd door meisjes'met een opleiding Kin derverzorging cn Opvoeding. Kinde ren van vier, vijf jaar af kunnen, daar terecht Ze krijgen goed eten. en omdat ze bij vreemden zijn, vin den ze een boterham daér veci lek kerder dan taart thuis, Ze doen spelletjes, trekken er op uit, zijn de hele dag buiten, zien kalfjes en veulentjes cn konijnen en allerlei ander gedierte. Ze zijn met veel andere kinderen samen, wat uitstekend i3, omdat ze op die manier laren zich te schikken in een klein maatschappijtje. Heim wee? Meestal ntet. Soms kniezen, ze eon dag on schikken zich de volgen de dag en willen na ccn week niet meer weg. En het Is toch eigenlijk wel erg goed, als de kinderen eens een paar weken van huis zijn, eens andere er varingen hebben, andere mensen zien en leren dat cr ook nog iets an ders bestaat dan het hockja bij moe der thuis. EEN andere kant eraan, dia mis schien nog belangrijker is: Nu kunnen do ouders samen met vacan tie^ En dat is dan ook niet meer 20- zeer een probleem. Ze kunnen, met de fiets er op uit trekken van hot ene mooie plaatsje naar het andere. Ze kunnen in een pension gaan, wat dan voor twee mensen nog wel te doen js cnmoeder de vrouw is met vacantie. Eep paar weken lang hoeft zo nu een» geen moeder de vrouw tö zijn, maar kan ze met haai man optrekken, precies als toen. ze pas getrouwd waren. Zowel voor hem als voor haar kan zo'n werkelijk zorgeloze vacantie bijzonder veel betekenen. Eon heel Jaar long heeft het loven alleen maar om het huishouden en de kinderen gedraaid cn hce goed dat ook moge zijn, het is toch wel erg verfrissend om er eens samen tussen uit le trekken. Mits men het kani Mits de vrouw niet iedere dag zorgelijk opstaat cn zegt: O, ik heb het gevoel dat er iets met ze is! Och, hou toch op, zegt de man dan, wat zou er nu kunnen zijn. Ze zijn toch prachtig verzorgd? Ja maar je weet, hoe lastig het is, om Jantje aan het eten te krijgen. HU eet natuurlijk weer niets. Hij wordt daar vast ziekl En zo zit zij hele vacantie-dagen te mieren over de kinderen, heeft zelf nergens pleizier in Cn bederft het voor haar man. En als de kinderen na veertien dagen worden afgehaald, zijn ze bloeïcnder dan ooit, en Jantje hoeft meer boterhammen gegeten, dan hij ooit thms heeft gedaan. Zo moet het natuurlijk niet gaan, moeders moeten leren hun welpen éven af te staan. Zelfs even te ver geten, tarwillo van haar eigen va cantie en. die van haar man. indien zy niet zelf het vertrou wen der troepen ondermijnde door de ivyr.e, waarop zjj de Re gering: en haar beleid crilïseert. Bij de replieken sloot mr. Jonk man (Arb.) gelijk de heer Al gr a (A.R.) reeds gedaan had, toen hij als laatste spreker m eerste termijn de Regering te lijf ging zich aan bij de woorden van hulde aan de nagedachtenis van generaal Spoor, die zijn leven heeft gegeven voor Koningin, Volk en Vaderland. Ten slotte werd de begroting van Overzeese Gebiedsdelen zonder hoof delijke stemming aangenomen, met aantekening, dat de C.P.N. tegen, was. De A.R. stemden niet tegen, doch zij hadden uitdrukkelijk ver klaard. dat dit niet beschouwd kon worden als goedkeuring van het re geringsbeleid. Op dezelfde wijze zijn aangeno men drie wetsontwerpen, die voor Indonesië van grote financiële en economische betekenis zijn: een cre- dietverstrekking van 100 millloen, de oprichting van een Herstclbank voor Indonesië met regeringssteun en de machtiging tot het verstrek ken of garanderen van geldleningen aan Indonesië. „VROUW IN GEZIN EN MAATSCHAPPIJ" UTRECHT. Met een grootse rede van mevr. mr. dr. E. T. Die- mer—-Lindeboom, waarin deze haar visie weergaf op de invloed van de vrouw in gezin en maatschappij, is Woensdagmiddag de 44e jaarver gadering van de Nationale Vrou wenraad besloten, In haar 'uitvoe rig gedocumenteerde toespraak schetste mevrouw Diemer de vrouw als liet centrale punt van het gezin waarin haar belangrijk ste laak ligt, zeker sedert zovele middelpuntvliedende krachten hun invloed op deze kleine gemeen schap uitoefenen. De specialisatie van. on:.o tijd, aldtts betoogde zij, die vaak de vader avond aan avond afwezig doet zijn, brengt ook mee, dat de vrouw de culturele voïtning van de kinderen voor haar rekening moot nemen. Zij dient daarom met open oren en ogen door het leven te gaan. Mot klem betoogde mevrouw Diemer. dat nog al te weinig meisjes vol doende op deze grootse taak zijn voorbereid, hetgeen verstrekkende gevolgen heeft, ook voor haar werkzaamheid in breder verband. Mevrouw Diemer zei de te erken nen, dat wij. wat betreft de invloed van de vrouw in het maatschappe lijk leven nog in een overgangs- phase verkeren, Van de onder scheidene remmende factoren, die deze ontwikkeling belemmeren, vond zij vooral funest het gemis aan historisch roepingsbesef bij vele vrouwen. Toch zullen zij al len vroeg of laat haar invloed moeten doen gelden op het maat schappelijk leven. In de verwezen lijking van do alom gepropageerde wijkgedachte zullen vele vrouwen misschien een aanleiding vinden in beperkte kring van deze bewust wording der vrouw blijk te geven. Dc tweedaagse bijeenkomst werd gesloten door de presidente me]. A. C, Schippers. Noors schip loopt op mijn cn zinkt KOPENHAGEN. Vier leden van de bemanning zijn om het leven gekomen, toen de Noorse kolenboot „Henrik" Woensdag in de Sont op een mt]n liep en in vijf minuten tjjd zonk. Vijftien loden van do bemanning zijn naar ziekenhuizen gebracht Sommigen van hen zyn zwaar ge wond. DE trek van het platteland naar de grote steden is al oud, in elk geval al zo oud als de indus triële ontwikkeling, die aan het einde van de negentiende eeuw ha'ar grote vlucht begon te nemen. De mensen, hoofdzakelijk landar beiders, trokken met hun,'gezinnen in drommen naar de steden, waar zh werk vonden in de zich koorts achtig uitbreidende fabrieken en bedri,jven, in de havens en het transportwezen. Vergeleken bij de tc-estanden op het platteland, was voor hon de stad een soort para dijs, waar zij weliswaar hard moes ten werken, maar er tenminste nog een beetje lonend voor betaald werden. Aan. hard werken waren zij gewoon: op het platteland had den zij niet anders moeten doen en daar werden zij er niet naar be taald. Een stad als Rotterdam is voor het grootste deel uit de aan was van de plattelandsbevolking opgebouwd; nooit tevoren was er zulk een geweldige behoefte ge weest aan arbeidskrachten. Scho ling werd niet gevraagd, er was al leen maar behoefte aan sterke ke rels, goed voor het massa-werk in dc fabrieken, geschikt voor het lossen van boten of het graven van nieuwe havens. En de trek van het platteland naar de grote steden duurde voort want in sociaal opzicht waren de toestanden daar erbarmelijk slecht, vergeleken, bij de stad zelfs achterlijk. De verbetering is pas laat geko men, eigenlijk eerst na de bevry- ding. doch de positie van de land arbeiders onderscheidt zich nog sleeds in ongunstige zin van dc in dustrie- en bouwvakarbeiders, die men als volwaardige vaklieden be schouwt. Waardering voor dc be- rcepsstand der Landarbeiders xs er maar heel weinig. Nog te velen, stellen zich de landarbeider voor als iemand, die van een eventueel aangeboren domheid in zijn werk weinig hinder ondervindt; zijn eni ge handigheid immers dient te bestaan uit het vlot hanteren van een schop en het omgaan met een paard. Beide dingen kunnen in korte tijd worden geleerd. Land arbeider, zo wordt gedacht, kan men dus altijd nog wel worden. Zoiets blijft niet zonder invloed, zeker niet zonder invloed op do landarbeiders zelf. Het gevoel, dat 7ij toch niet in tel zijn, heeft voet gegeven aan sterke minderwaar digheidscomplexen. Het beroep daalde in aanzien en de meeaten, van hen gingen het als een dure plicht beschouwen er voor te zor gen, dal hun kinderen niet in dit beroep terecht kwamen. Wat het nok zou kosten, de kinderen moes ten hogerop! Het is daarom niet tc verwon deren, dat er zelfs dorpen zijn, flinke dorpen, waar in de hoogste klassen van de lagere school niet eer. leerling is, die er over denkt landarbeider te worden. Hier wreekt zich wel heel sterk de maatschappelijke verwaarlozing, waaronder de landarbeiders gene raties lang hebben geleden. Ner gens werd zo hard gewerkt on werden zulke lange werktijden ge maakt als op het platteland. Ner gens word ook zo weinig betaald voor de prestatie. Maar er is ook hooit iemand geweest, die mot krachtige hand heeft ingegrepen. De kruik gaat net zo lang te wa- tei tot zij breekt. De kruik is ge broken en toen in vliegende haast weer gelijmd. Het heeft de oorzaak van dit voor de landbouw zo ge vaarlijke symptoon niet kunnen wegnemen. Een zaak die eenmaal verknoeid is. komt meestal niet zo gauw in orde. Er zal dan ook heel veel moeten gebeuren om het be roet) van landarbeider weer op te heffen en het de plaats te geven, die het krachtens zijn belangrijk heid in ons maatschappelijk bestel behoort in to nctnon. (Ingcz. Med.) .VH 25 - 0179

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5