Een rijk bezit aan de Plaszoom voor ieder van ons Hier vindt de jeugd op het gras een speelterrein Voldoende lagere scholen per 1 September te Rotterdam Philharmonisch Orkest onderP. van Kempen PROFESSOR BOUDEWUN WORDT 60 JAAR „NRV'ËRSlN HUN VRIJE TUD" Op de fwhh&I De vlaggen wapperden op de „Kruininger Gors" Dienstgebouw van het kampeercentnim feestelijk geopend 't Hof van Voorne „DSJIMOOHO" Oostvoorne a/Zee „vreewijk» Zaterdag 28 Mei 1949 3 KRALINGERHOUT IN VOORJAARSTOOI TJTET was tijdens de vertoning van een filmpje over het Londense Hyde- park. waar op vrije dagen talloze Londenaren onder het geboomte in het gras verstrooiing zoeken, dat we een van de bezoekers de ver zuchting hoorden slaken: „Waarom kan dat bij ons niet? Waarom morv-n hier altijd en overal bordjes staan met Verboden Toegang, en Verboden zich op het gras te bevinden?" We dachten aan deze opmerking, toen we dezer dagen in de Kralingerhout wandelden en zagen hoe velen daar in het gras zaten of lagen, zonder er door boswachter of politieagent te worden uitgestuurd. De groene bordjes, die het vorig jaar nog ieder waar schuwden zich niet bulten de paden te begeven, zijn verdwenen, en het is nu aan de Rotterdammers te bewijzen, dat ze deze grotere vrijheid waard zijn. GENIET..., MAAR BLIJF VAN DE NESTJES Wanneer men uren lang door de Kralingerhout dwaalt, en steeds op nieuw getroffen wordt door mooie plekjes, gaat men pas goed beseffen wat een kostbaar bezit we in dit bos hebben. Nu het de slagen van de oor log te boven is gekomen, kunnen er weer duizenden Rotterdammers wan delen, zonder de indruk te krijgen, van overmatige drukte. Daarnaar wordt bij de aanleg ook gestreefd; op een be perkte oppervlakte moet de begroeiing zo zijn, dat de wandelaars elkaar niet storen. Vandaar, dat men met een be bossing alleen niet klaar is. De bomen moeten zo ver gedund worden, dat er voldoende licht is voor de onderbe planting. en zelfs daaronder groeien nog bodemgewassen, zodat a's het wa re een begroeiing in verdiepingen ver kregen wordt. De opzet is dus totaal anders dan bij een bos, dat bestemd is voor houtwinning. Altijd mooi Het zou onjuist zijn te schrijven, dat het bos op het ogenblik op zijn mooist is; het is er< altijd mooi, maar wie er in deze weken een bezoek brengt, zal zeker onder de indruk komen van de natuur, waaraan de aanleg geen af breuk doet. Men komt steeds voor nieuwe plekjes te staan, die men nog niet eerder heeft gezien, of die men plotseling onder een andere hoek be kijkt. Een bonte schakering van kleu ren boeit het oog telkens opnieuw door de grote afwisseling in de bebossing. Het larkenbosje met zijn fijne groen is nu op zijn mooist Het valt niet di rect op, want het staat verscholen'tus sen de andere begroeiing. De krenten- bomen, die een heel laantje vullen, zijn nu uitgebloeid, de bergden daarentegen bloeit in majestueuze pracht en de Amerikaanse vogelkers, die op ver scheidene plaatsen wordt aangetroffen zal met de bloei niet lang meer op zich laten wachten. Prachtig is het spar renlaantje, dat diep ïn het bos loopt en waar het op een dag door de week zo heerlijk stil is. Slechts heel in de verte klinkt het vage rumoer van de grote stad en van de verkeersweg, waarover de auto's razen. Soms is er plotseling een doorkijkje op die weg. Men ziet het verkeer dan voorbij flit sen tegen een achtergrond van water, met een enkel wit zeil: de Kralingse Plas. En heel in de verte doemen de Soms Is er plotseling een. door kijkje en dan ontdekt men de Plaszoom andere jaren; werd toen gemiddeld 45 pet, van alle nesten uitgehaald, thans is dit wel 55 pet. Een deel van de eieren wordt meegenomen door de natuurliefhebbers die een verzame ling aanleggen; maar al te vaak komt het echter voor, dat de boswachter de uitgehaalde eieren kapot 'gegooid on der een leeg nestje vindt Ten Noorden van de Kralingse Plas granaten, kwamen daarbij te voor schijn. Pantoffelparade Op Zondagmiddagen is het in het Kralingse Bos het drukst. Dan treft men er Rotterdammers van velerlei slag aan. Op Zaterdagmiddagen ziet men er veel jeugdgroepen. Warme middagen in de weck brengen weer anderen: moeders met kinderen, ouden van dagen en scholieren, die zich te gen de examentijd op een eenzaam bankje volstampen met geleerdheid. Ten gerieve van* de kinderen is op het grote gazon bij de ingang enige tijd geleden een grote zandbank gebouwd, en er wordt druk gebruik van gemaakt. Terwijl de kinderen hun zandkastelen bouwen, benutten de moeders de tijd. door elkaar een nieuw breïpatroon te demonstreren. De gcpensionneerden verlaten op mooie middagen ook de stadspleinen, en installeren zich op een bankje onder de bomen, om het wereld gebeuren te bespreken, of een kaartje te leggen. Ze kruisjassen met grote hartstocht, en wanneer het spelletje erg spannend Is, kamt er een hele groep omheen staan. Zo neemt de Rotterdamse bevolking bezit van haar bos, dat mooie ontspan ningsterrein, waar jong en oud ge zondheid en levensvreugd kan opdoen. Kunsthandel Van Munster verhuisd Langzamerhand komen de in Mei 1940 gedupeerde middenstanders weer in de binnenstad terug. Deze keer ma ken wij melding van de „Kunsthandel Van Munster". De oude heer Van Mun ster, de vader van de tegenwoordige eigenaar, begon zijn zaak in 1848 op de Hoogstraat. Verleden jaar bestond de iu-ina dus precies honderd jaar. Graag bad men toen al de vertrouwde naam in de overgebleven winkelstraten ven de binnenstad teruggezien, maar de woningnood was oorzaak dat dit plan niet doorging. Toen ging men een an dere symbolische datum bepalen: 10 Mei 1949. Wel was de benodigde ruimte verkregen maar de materiaiens^haars- te sneei de nu voor snelbrekér. Vrij dag 27 Mei is Tiet toch zover gekomen, dat men clientèle, vrienden en kennissen kon uitnodigen voor een bezoek aan de nieuwe zaak De gehe'e voorraad schilderijen en inventaris was van h<*t noodwinkeltJe aan d*- Stationssmgel 20 overgebracht naar Eerste Middelland straat 91. nadat dit nand eerst geheel verbouwd was Een ruime étalage, een lichte verkoopruimte, een hoger gele gen magazijn met werkrilaats (de firma Van Munster heeft zich vooral toege legd on het Inlosten) en een magazijn in de kelder, vormen het resultaat van de verbouwing. In de werkplaats staat een z g Zweedse verslckmaehine. die gebruikt wordt voor het on maat snij den van lijsten Deze machine is eën der weiniee in Rotterdam De heer Van Munster ife zelf tevens etser cn schilder De speciale bwachiigmgsavnnd trok reeds veel belangstellenden Onder hen bevonden zich ook de eerste koneis Het geheel had door een groot aantal bloemstukken een fleurig Om de Van Mierlo-beker Tussen de verenigingen Caland, de Maasstad en de B.V. Rotterdam zal op Maandag 30 Mei, Woensdag 1 en Donderdag 9 Juni een presta tie massakamp worden gehouden. De heer Van Mierlo heeft een be ker beschikbaar gesteld. De wed strijden die om half acht in de bil jart-academie alhier worden ge houden beginnen met de ontmoe ting MaasstadRotterdam. Woens dag wordt de massakamp voortge zet tussen Rotterdam en Ca land en Donderdag 9 Juni vindt de strijd tussen Caland en Maasstad plaats- Gespeeld wordt grootbiljart, drie banden en klein biljart libre. De vereniging die het hoogste percen tage bereikt van het totaal te ma ken caramboles is definitief win nares van de beker. Kent ii dit rustige plekje? Het is de mooie vijver tussen plasen bos. wordt aan het bos heel wat gedokterd. De opgespoten grond was daar op verscheidene plaatsen sterk gaan krim pen, waardoor heel diepe scheuren ont stonden. De bomen vielen als gevolg daarvan om, en daartegen moest iets worden gedaan. Het vorig jaar is men begonnen de bodem tot een diepte van 1.25 m om te spitten. De bomen, die nog overeind stonden, liet men op eilandjes staan en degenen, die nog bruikbaar waren, werden opnieuw in het omgespitte gedeelte geplant. Waar men dit het vorig jaar heeft gedaan, is bet nu al bijna niet meer te zien, omdat direct ook een nieuwe onderbe groeiing werd aangebracht. Een ver andering en Ju dit geval een- verbete ring in de oorspronkelijke opzet van het bos wordt op het ogenblik ook uit gevoerd. De rechte lanen krijgen een lichte buiging, wat de intimiteit van een wandeling zeer ten goede komt. Dc gazons, die het vorig jaar nog dor re vlakten waren, zijn diep omgespit, en opnieuw bezaaid. Dit is niet aileen gedaan voor verbetering van het gras, maar ook om de grote hoeveelheden munitie, die er nog in verborgen wa ren, te verwijderen. Duizenden exem plaren, van geweerkogels tot grote Maar groot tekort aan kleuterscholen Niet minder dan 13 noodschoten, Finse- en Nissenhutscholcn, met in totaal plaats voor ruim 3.200 leer lingen, zullen met de aanvang van het nieuwe schooljaar in Septem ber, aan de onderwijsruimte in Rotterdam zijn toegevoegd. Dank zij deze uitbreiding zal het mogelijk zijn alle kinderen op te vangen, dje Lager-, Uitgebreid Lager-, of Bijzonder Lager onder wijs volgen. Of dit cok nog mogelijk zal zyn in 1951 en volgende jaren, wan neer eenbijzonder grote toevloed van leerlingen wordt verwacht, is nu nog niet met zekerheid te zeg gen. Veel zal daarbij afhangen van de medewerking van „Den Haag" voor een verdere uitbreiding van de onderwijsruimte in Rotterdam. Inmiddels heeft het gemeentebe stuur op een ander terrein de bouw- van kleuterscholen bij de wederopbouwinstanties in Den Haag, niet het begrip gevonden, dat men toch alleszins gerecht vaardigd acht met het oog op het nijpend gebrek aan kleuterscholen' in onze stad. Thans 1*011 meer dan 8.000 kleu ters op wachtlijsten van de be staande bewaarscholen geplaatst. Dit aantal neemt nog steeds toe. Enige tijd geleden besloot de ge meenteraad tot de bouw van tien openbare- en tien bijzondere be waarscholen, noodgebouwtjes wel iswaar, maar die toch aan redelijke eisen zouden voldoen. Het ziet er echter voorshands niet naar uit, dat deze plannen verwezenlijkt kunnen worden. Ook al zou een klein aantal noodschool- tjes gesticht kunnen worden en dit is zelfs nog niet zeker dan nog zou het tekort aan school ruimte ontstellend groot blijven, voor een reeks van jaren. Nu er wat meer ruimte komt voor het Lager onderwijs, zullen waarschijnlijk wel enige lokalen van scholen voor L.O. aan het kleuteronderwijs worden afgestaan. Maar deze toestand is ook al verre van ideaal daar de kleuters ge woonlijk nogal luidruchtig zijn. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS Wat de schoolruimte voor het Middelbaar onderwijs aangaat, staat de Reehter-Maasoever er heel wat beter voor, dan Rotter dam-Zuid. In Zuid heeft men slechts de beschikking over twee middelbare scholen: aan Afrikaan- derplein en aan de'Zwederstraat De HJ3.S. aan laatstgenoemde straat is slechts als een nood-HBS te beschouwen. Het gemis aan vak- silhouetten van Rotterdam op*, de to rens van de Koninginnekerk en van bet stadhuis vertellen, dat we hier on der de rook van de grote stad zijn, Maar zodra is men doorgelopen, of men vergeet dat weer; dit is geen stadspark, daarvoor is de natuur on danks de aangelegde paden te onge rept De dierenwereld Ook de bonte dierenwereld, die hier wordt aangetroffen, doet de nabijheid van de bewoonde wereld niet vermoe den. Helder klinkt het gefluit van de merel, af en toe afgewisseld door het geluid van een nachtegaal. Hazen zijn hier in drommen en ze verdwijnen heel vaak niet eens schuw in het struik gewas bij de nadering van de mensen. Pas als men dichtbij komt, huppen ze van het pad af. Verwonderlijker is het voorkomen van konijnen, die hier het vorig jaar voor het eerst zijn opge merkt. Talrijk zijn de vogds; talrijk zijn ook de nestjes, maar het is bedroevend te horen, wat hier door de jeugd vernield wordt. Dit jaar is het nog erger dan Paul van Kempen beeft gisteravond met het Philharmonisch Orkest een pro gramma bestaande uit werken van Beet hoven uitgevoerd op een wijze, die weer een hoge dunk gaf van de bijzondere capaciteiten van deze dirigent. De ouverture Coriolanus kreeg een vertolking, die uitmuntte door inner lijke spanning en een warme orkest klank. Zo ook de zevende syinphonle, waarin van Kempen tevens het Beet- hovenlaanse karakter met zijn grote verscheidenheid van psychische accen ten. alle recht deed wedervaren. Boeiend waren ook daarbij de dynamische scha keringen en de tot in het kleinste détail verzorgde en doorleefde klankprqductie. Een voornaam en meeslepend musice ren derhalve waarvoor dirigent en orkest alle hulde toekomt. Herman Krebbers speelde het viool concert, dat hij in dit milieu reeds ver schillende malen ten gehore heeft ge bracht, Ook nu weer wist hij er een groot succes mede te behalen. Een ver diend succes, want hoewel men de weer gave dieper en breder van allure kan denken, dwong dit technisch knappe spel, dat tevens uitmuntte door een gave en warme loonvorming, veel be wondering af. Het springen van een snaar, dat de kunstenaar noodzaakte een gedeelte van het concert op een ander Instrument te spelen deed, al kwam begrijpelijker wijze dc intonatie wel eens in het ge drang. aan het geheel hoegenaamd geen afbreuk. Inderdaad een opvallend staal van podium-routine en zelfbeheersing. Herman van Born. Vergadering Oud-Katho liek Ondersteuningsfonds Het oud-Katholiek Ondersteuningsfonds de grootste vereniging in de Oud-Ka tholieke Kerk van Nederland, destijds op initiatief van wijlen pastoor J. A, van Beek te Rotterdam opgericht, zal Dinsdag 31 Mei zijn 62-ste jaarlijkse al gemene vergadering houden in hpt Beursgebouw te Rotterdam. Na de ver gadering zal de deelnemers een rondrit door „Bouwend Rotterdam" worden aangeboden, waarna een diner in.de Beurs de bijeenkomst zal besluiten. De avond te voren zal het zestig jarig bestaan worden hcidacht van de afde ling Rotterdam, tijdens een samenkomst ia de Blauwe zaal van het Beursge bouw. j\/J A AND AG wordt „professor Boude- wijn" zestig jaar! Dit feit zal met onopgemerkt voorbijgaan, 's Morgens wordt hij per taxi van hui*- gehaald door de Nationale Coöperatieve Raad, die hem zijn dagelijkse klanten levert. Op het uur van de tunnelcxeursift zal het bij ..De Heuvel'* wel bijzonder druk zijn. ..Wat ze allemaal met me wiRen uithalen, weet ik niet," zegt dc „Pro fessor Iedereen kent hem natuurlijk, deze typisch Rotterdamse figuur, die zelfs de kleinste bijzonderheid van de Maas tunnel weet. het werk. dat hij van dag tot dag heeft zien groeien Toevallig voert hij in September zun koperen jubileum! De foto dateert uit de tijd. toen de Maastunnel nog in staat van wording was. Toen stelde hij zich in de buurt van „De Heuvel" op en vertelde aan een ieder, die het maar vreten wilde, hoeveel drijvende pontons er rfbüig wa ren en hoeveel de tunnel wel kosten zou. Met zijn bezoekers hij ontvangt er dagelijks enkele honderden gaat hp nu de tunnel m. Precies in het midden van de voetgang er sbuis steekt hij twee papiertjes verticaal tussen de tegels en zegt met stemverheffing' „Od de plaats waar U nu staat, hebben enkele werk lieden uren lang m een duikerklok ge werkt om de twee laatste tunnelstuk- lokalen (o.m. voor scheikunde) wordt daar sterk gevoeld. Er' bestaan sinds geruime tijd plannen voor dc bouw van een H.B.S. aan het Nachtegaalplein, Het Rijk heeft thans toegezegd, dat de school op de urgentielïjst wordt geplaatst en bijgevolg in 1950 met de bouw zal kunnen worden be gonnen. Maar tot dat deze nieuwe H.B.S. voltooid zal zijn. blijft de toestand voor het Middelbaar on derwijs in Rotterdam-Zuid, pre cair. Dat de meisjes-H.B.S., thans nog aan de "Witte de Withstraat, haar oorspronkelijke gebouw aan de Mecklenburglaan in Kralingen terug krijgt, staat nu wel vast. Het is alleen de vraag wanneer. Want eerst zal er voor het noodzieken huis een ander onderdak gevonden moeten worden en dit valt onder de bestaande omstandigheden heus niet mee. En al zou deze verplaat sing van het ziekenhuis in de loop van de zomer tot stand komen, dan nog bestaat er weinig kans, dat de meisjes-H.B.S, met ingang van de nieuwe cursus in September, naar de Mecklenburglaan zou kunnen verhuizen. Het gebouw daar zal eerst wederom geschikt gemaakt moeten worden voor het onderwijs, waarmee zeker enige maanden zijn gemoeid. Janssen op zesde plaats in Luxemburg De derde étappe van de Ronde van Luxemburg, van Petange naar Wiltz en terug over 219 km, werd gewonnen door de Belg van Dor ms el in 6 uur 38 min. 13 sec. Twee de werd de Luxemburger Diede- rich in 6 uur 39 min. 54 sec. Tege lijk met een groepje renners, onder wie onze landgenoten Syen (10e), Voortuig (14e)„ De Hoog (16e) en Janssen (18e), allen zelfde tijd als Schutz. Onze landgenoot Franken werd 23e in 6 uur 49 min. 26 sec. In het algemeen klassement ligt Janssen op de 6e plaats, Sycn op de 9e Voro wat de eerste 10 plaai- sen betreft, ziet de rangschikking er als volgt uit: I. Diederich (Luxemburg) 21.12.14 2. Sforacchi (Italië) 21.16.48. 3. Xernzer (Luxemburg) 21.19.28- 4. Le Nizerhy (Frankrijk) 21.19.32, 5. Brule (Frankrijk) 2149.44. 6. Janssen (Ned.) 21.19.44. 7. Sciardis (Frankrijk) 21.20.49. 8. Kemp (Luxemburg) 21.21.20. 9. Syen (Nederland) 21.22.16. 10. Kirchen (Luxemburg) 21.22.40, WEERMACHT-BO UWE R HOORT TA JAAR EISEN Zeven en een half jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrech ten voor het leven werd Vrijdag ochtend tegen de 55-jarige aanne mer E. J, van D. geëist. Voor dd Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder gerechtshof had hij vol mondig bekend wat hem was ten laste gelegd. Tijdens de bezetting bad bij in Frankrijk, waar hij reeds voor de oorlog woonde, bij Lorient en Qujmper vliegvelden aangelegd en duikbootonderkomens en bun kers gebouwd. Op een andere plaats van de Atlantik-Wall (Walcheren), bouwde hij tientallen bunkers, een pantsermuur en "versterkingen aan de zeedijk. Ook in Polen heeft hij bouwwerkzaamheden doen uitvoe ren. Voor al deze karweien werden honderden arbeiders geworven in Frankrijk en op Walcheren werkte men in bet verband van dé Organi sation Todt. Een kanselier van de Nederlandse ambassade in Brussel, die tijdens de oorlog op de Zweedse ambassade in Parijs werkzaam was, speciaal ten behoeve van de Neder landse arbeiders die aan militaire cbjeeten van de Duitsers werkten, had Van D. verscheidene malen bij de Duitse bomvleiding in Parijs ont moet. Hij scheen daar goede rdlaties te hebben, ging altijd voor bij au diënties en klapte met de hakken en bracht de fascistische groet als hij binnengeroepen werd. De omstandigheden waaronder arbeiders in de Franse kampen leef den. waren erbarmelijk. De arbeiders werden door dd Duitsers als dek king gebruikt voor de versterkingen en men belette hen te vluchten door 's avonds kousen en schoenen af te nemen. Het terrein rond hun onder komens was bestrooid met glas scherven en scherpe voorwerpen. Dikwijls werden zij voor straf in een bunker opgesloten. De arbeiders m Polen werden in gedeeld bij de S.S. Frontarbeiders. Over de verdiensten van Van D. liepen dé meningen van getuigen uiteen. Bedragen werden genoemd tussen één en drie millioen. Zelf gaf verdachte een bedrag op van enkele honderdduizenden. In ieder geval kwam wel naar voren, dat het om aanzienlijke sommen is gegaan. Van zijn oorlogswinsten maakte verdach te goede sier. Zijn villa aan de Van Stolpweg in Den Haag was zeer kostbaar gemeubileerd. Hij zette grote feesten op touw, waar het heel rijk toeging. Het huispersoneel ge leek meer op een kleine hofhouding: een koetsier, kameniers, etc. Ook beschikte verdachte over een parti culiere? secretaris, die vooral als fraai décor functionneerde bij aller lei plechtigheden. Cruys Voorbergh spreekt over „pantomime" De acteur-regisseur Cruys Voorbergh houdt Donderdag 2 Jum 's avonds 8 uur in de foyer van Palace, Zomerhofstraat, een lezing over pantomime voor leden van de stichting „Vrienden van de dans" Voor nlet-lcden van de stichting zijn van 30 Mei a£ een beperkt aantal toe gangsbewijzen verkrijgbaar bij de Rot- terdamsche Schouwburg. Vrijdagmorgen werden te Alblasserdam in tegenwoordigheid van de minister van Wederopbouw 28 zg, Pelita-woningen aan 't gemeente bestuur overgedragen. Deze woningen zijn bestemd voor gerepatri- eerden uit Indonesiëdie in Al&Iasscrdam behalve huisvesting ook werk vinden. Zoals men weet is Pelita een stichting, die zich bezig houdt met het lenigen van de noden der slachtoffers van de Japanse bezetting. De burgemeester van Alblasserdam, de heer L. Looy, bracht dank aan het ministerie van "Wederopbouw, dat zyn medcioerktng ver leende can een extra bouwvolume voor deze gemeente. Minister In 't Veld hield een rede, waarin hij zijn waardering uitsprak over de energieke wijze, waarop Pelita de zaken aanpakt, ken die elk 15 000 ton wegen te verbinden. Vier jaar en zeven maanden heeft men aan de tunnel gewerkt, die 19 5 nulLoen gulden heeft gekost. Dc tunnel „hangt" met in het water, maar steunt op de grond". De tunnel blijft voor hem een tech nisch wonder, waarvan hij steeds op nieuw met gloed vertelt Nog vaak zal hij terugdenken aan dat lumineuze idee om „Maastunr.eJgIds" te worden. Het heeft hem een baan opgeleverd, die hem vaak geheel cn al opeist. Hij heelt, zelfs een kwieke jongedame m dienst moeten nemen, die hem helpt bil dc verkoop van Maastunnelsouvenirs. P,-o- fessor Boudewijn is een belangrijk man geworden Wie hem Maandag wil ko men gelukwensen, kan dat doen Tus sen zeven en acht houdt hij receptie Goede verhoudingen kunnen een zaak alleen ma& e stimuleren. Zo denkt de Nederlandse Rijnvaart Vereniging er ook over. Zelden kwamen wij in contact met zo n actieve personeelsbond, als die van bovengenoemde vereniging. „NRV-ers in bun vrije tijd" is een tentoonstelling die gehouden wordt in het gebouw Westerkade 2, Hier krijgt men een overzicht van het vele en vooruitstrevende werk van deze, vooral op cultureel gebied werkende personeelsvereni ging. Men kan er de werkstukken van schipper P. Goedcgeburen be wonderen, o.m. een scheepsmodel en hijskraan. Beide voorwerpen zijn tot in de puntjes verzorgd, al les werkt als in werkelijkheid. Ver der een keurige inzending postze gels, vooral de- indeling van de vier vellen verdient de aandacht, ge duldig gesneden wajang-poppen, handwerken, met een baby-cape, waarop elke moeder haar ogen uit zal kijken, schilderijen, waarvan de meesten natuurlijk betrekking heb ben op het scheepvaartbedrijf. Ook de humor ontbreekt niet, humor die vooral insiders een lach om de mond brengt. Een bijzondere in zending zagen wij van de heer Kr ij the, chef der afdeling douane formaliteiten en organisator van deze tentoonstelling. Het betreft officiële stukken van de Tiendaagse veldtocht (zeer schaars!) en versierselen van een officiersuniform uit die tijd, die bijna geheel van zilver zijn. Kampioenschap tweede klas drie banden Vrijdagavond zijn dé laatste partijen gespeeld van de wedstrijden om het dis- tnctskampioenschap tweede klas drie banden. De uitslagen zijn: KruytDu Moulm 4027; De Bruyn— Terwindt 4038; VlltersPosthoorn 40—33. De eindstand luidt: Posthoorn 5 233 422 0.554 5 Vllters 5 236 472 0 500 4 Waalboer 4 221 441 0.501 4 Kruyt 222 408 0.445 7 De Bruyn. 2 206 48S 0.423 5 Terwindt 1^ 210 473 0.443 4 Du Moulin 0 160 434 0.368 9 Gelderblom is uitgevallen wegens ziekte. Gepromoveerd zijn Posthoorn en Waalboer, Vllters kwam juist O.G01 voor promotie te kort. Vooruitgang DE geschiedenis van het vliegtuig en dc vliegtechniek is nauwe lijks veertig jaar oud. De ontwik keling van de vliegerij in deze korte tbd is eenvoudig verbazingwekkend. Zg heeft de dromen van de geniale Leonardo da Vmci en later van dc vruchtbare romanschrijver Juies Verne duizendvoudig overtroffen, en bevindt zich, hoewel het prin cipe is vastgelegd, nog voortdurend in opwaartse richting. De sprong van het toestel der gebroeders Wright, van Bleriot of, om bij ons land te blgven, van Jan Olieslagers naar het modernste straalvliegtuig, is eenvoudig duizelingwekkend. De mens staat voor niets. De schat kamers der wetenschap hebben zich ontsloten en hoe meer hij daaruit put. hoe wijder het perspectief wordt, dat zich voor hem opent. Op een vergadering van de Ne derlandse maatschappij voor Nijver heid en Handel, heeft dr. Ftesman, de voortvarende directeur van de K.L.M., er op gewezen, dat het lichaam, belast met het onderzoek op het gebied van de atoomenergie, belangrijk óp zijn programma voor uit is" Hij stelde het vliegen met toesteilen, welker motoren hun voortstmvingskracht ontlenen aan de atoomenergie, binnen acht of tien jaren, in het vooruitzicht. Dit klinkt heel wat opwekkender dan de mededelingen over de verschrik kelijke vernietigingskracht van de atoombom. Het raakt ook eigenlijk de kern van de kwestie der atoom energie, het gebruik van deze ge heimzinnige kracht voor vredes doeleinden. Want juist daarover is de laatste jaren, nadat de uitvin ding voor oorlogsdoeleinden was gebruikt, gezwegen. Wat hij verder zei over de periode van vernietiging die wij tegemoet gaan wanneer wij met meegroeien met de technische machten, die de mensheid zelf heeft opgeroepen, is op zichzelf'volkomen juist. Het gevaar bestaat immers, dat met de mens de techniek be heerst. maar dat hij slaaf wordt van de techniek, die hem zal beheersen. Overigens, een interessant onder werp voor filosofische bespiegelin gen! Maar welk een wonderlijk wezen is toch dc mens. Hij heeft hersens en als hij die goed gebruikt, ontdekt hij de fan tastische mogelijkheden om de wereld vooruit te brengen. Geluk en. voorspoed zouden zyn deel kunnen zijn. Inplaats daarvanvult u. zelf maar in. Zodra wjj daaraan denken, schieten ons namen te bin-* .nen als The nas More of Edward Bellamy. Zeker, ook dromers, evenals Da Vinei of Verne, maar dromers, die het goed meenden met de mens heid; in hun utopiën hebben zij zich niet bezig gehouden met vliegende schepen of atoomenergie, maar wei met maatschapnelrjke verbeterin gen. In Utopia schilderde Thomas More een beschaving op zeer hoog peil; iedereen, was er nuttig bezig en was tevreden met wat hij had, iedereen was verplicht te werken en daar men er niet veel behoeften, had. was een zesurige werkdag voldoende. Luiheid en gierigheid waren er onbekend. Oorlog werd slechts bfcj hoge uitzondering ge voerd. Misdadigers werden er met slavernij bestraft. De doodstraf be stond er niet en iedereen was vrij in zijn godsdienstige overtuiging. Niemand denkt tegenwoordig meer aan Thomas More. Dat zou mis schien anders &:jn als hij zich met de utopie van het vliegen door de mens had bezig gehouden. En toch zou het goed zijn als wij in deze tijd een klein beetje aan hem dachten. Omdat dc vooruitgang van de tech niek alleen niet bepalend is voor ons toekomstig geluk, hoogstens een voorwaarde. Waar het om gaat is. hoe vrij die vooruitgang ge bruiken! ONDANKS de weinig zomerse temperatuur hebben Vrijdagmiddag enige duizenden bewoners van het kampeer- en recreatiecentrum „Kruininger Gors" in Oostvoorne, de officiële opening van een dienst gebouw aan het centrale plein, het Gorsplcin, enthousiast gevierd. Geen wonder ook, want het recreatie-centrum is door de ingebruik neming; van een P.T.T. kantoortje, bureau voor do kamp-administratie, politiepost en ziekenzaaltje, samen in een gebouwtje ondergebracht, wederom een stap nader gekomen tot het gestelde ideaal. Eenvoudig maar sierlijk is het nieuwe dienstgebouw evenals het vijftal reeds eerder geopende win keltjes naar ontwerp van ir„ A. Viergever. Deze was tegenwoordig bij de opening, waarvoor een groot aantal autoriteiten en genodigden uit Rotterdam, en Oostvoorne, op het met talrijke vlaggen versierde cc-n- rale plein bijeengekomen was. On der hen. waren bestuursleden van de Stichting „Recreatiecentrum Krui ninger Gors", leden van de Rotter damse gemeenteraad en de direc- (Ingez. Med.) HOTEL - CAFé - RESTAURANT voorheen „de Nymph" Voorzien van alle comfort - Eerste klas keuken - Prima verzorging - Matige prijzen - le huis ter plaatse Expl. Ha. GUNTHER-HEGGER STATIONSWEG 54 OOSTVOORNE - TELEFOON 135 teur van. het telefoondistricfc Rotter dam, de heer H. Meyer Drees. Aangezien wethouder Van der Vlerk, de voorzitter van de stich ting, door ongesteldheid verhinderd was, werd de opening verricht door de vice-voorzitter, de heer P. Burik, die een kort welkomstwoord sprak. Do heer A. Fruin, loco-burge meester van Oostvoorn e, gaf vervol gens een historisch overzicht van de ontwikkeling van het recreatie-cen trum, waarover wij in. ons blad van Conservatorium Orkest Maandagavond geeft het Rotterdams Conservatorium Orkest onder leiding van Jan Out een concert m Lommerrijk waarop als orkestwerken de suite in D gr.t. van Bach, de vierde symphorüe van Mendelssohn en de Capriccio Espagnol van Rimsky Korsakow tot uitvoering komen. De 14-jarige Eddo van der Hoog, leer ling uit de klasse van Jewssoy Wulff zal het vjoolconcert in g.fel.t. van Bruch voordragen. NAAR OOSTVOORNE......... dan natuurlijk voor het bespreken van "Uw kamers voor week-end en seizoen naar Hotel-Cafc-Restaurant Clubhotel: K.N.A.C, ZEEWEG 23 Bomishotel: A.N.W.B. Telefoon 88 Dinsdag j.l. uitvoerig hebbon ge schreven. De heer Fruin noemde het een historische dag voor het recreatie centrum, nu het nieuwe dienstge bouw in gebruik kon worden geno men. Twee sleutels kwamen te pas: een voor de deur van de afdeling: administratie, die door de heer Fruin werd geopend en de andere voor het P.T.T, kantoortje, die door de heer J. C. Smid, inspecteur van de P.T.T. met enige plechtigheid in het slot werd omgedraaid. Het interieur van de afdelingen GAAT MET VACANTIE NAAR lui. BUREAU V.V.V. Tel. 77 van het gebouw werd bezichtigd en bewonderd het ziet er alles keu rig uit en de directie van de R.T.M. verraste het bestuur van de stichting met een mooie ets. De eerste handeling van de loket juffrouw in het postkantoortje be stond uit hot aannemen van een gi- roformuiier, waarmee de directeur van het recreatie-centrum, dc heer F. Braai, een bedrag aan de ont vanger overmaakte. Tot slot werd een wandeling door de duinen én over het uitgestrekte kampeerterrein gemaakt, dat straks voor duizenden Rotterdammers een ideaal vacantieoord zal zijn. Bezoekt Hotel - Café - Restaurant H. LTNNENBANK Siatfonswcg 1 - Oostvoorne - TeL 24

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3