„Denkende'raket maakt V-2 tot voorhistorische strijdknots Conferentie van de Grote Vier gereed voor de tweede ronde r AKKERTJE PRISMO-LICHT -brandt gratis voor ieder De Hertogin ZIEK EN VER VAN HUIS Verkenningsarbeid voltooid, spoedig een Westelijk voorstel te wachten Aan bezoekers is gebrek Cbefariiie ,4 Amerikaans patent van practisch belang O 'SifAfs maaid $ipi hui&wshk Bommenwerper is over tien jaar rijp voor 't museum Projectielen „leren" sterren lezen Zuivere liuid Zaterdag 28 Mei 1949 PARIJS. Waarnemers van de conferentie der grote vier hebben algemeen de Indruk, dat de eerste ronde, die der verkenningen ten einde loopt. Belde partijen, Rusland en het Westen, hebben hun stand punten uiteengezet en thans is het tijdstip aangebroken, waarop kan worden begonnen met een poging, door geven en nemen, tot een aecoord te geraken. Eenvoudig zal dat niet zijn* Daarvoor liggen de principes die het Westen en het Oosten leiden in deze netelige materie te ver uiteen. Toch bestaat het vertrouwen, dat er op een of andere basis een ver gelijk zal worden gevonden. Volgens het persbureau Associa ted Press, nemen kringen, die in nauw contact staan met de Weste lijke ministers, aan, dat met een of twee dagen de Russen een concreet Westelijk plan zal worden voorge legd. Dit plan zou de volgende punten omvatten: Overdracht van de leiding over de politieke en economische zaken aan de Duitsers. Beperking van het toezicht tot demilitarisering om veiligheidsrede nen, industriële productie en zaken in verband met de buitenlandse po litiek. Rusland zal geen verdere herstel betalingen uit de West Duitse pro ductie of die van geheel Duitsland mogen verlangen. Rusland zal zijn greep op de eco nomie van de Oostelijke zone moe ten verminderen door ontbinding van alle industriële trusts die zff al daar hebben verworven en gevormd. De Russen zullen in de gelegen heid gesteld worden in de politieke eenheid van Duitsland op Westelijke voorwaarden toe ta stemmen, met andere woorden, aansluiting van de Oost-Duitse zone bij de constitutie van Bonn en het bezettingsstatuut, Tijdens de zitting van Vrijdag zin speelde de Fransman Schuman op het bestaan van een plan, toen hif zeide, dat de Westelijke mogend- Op jaarbeurs te Brussel is men somber gestemd (Van onze Brusselse correspondent) Het weer is triest tijdens de Foire Internationale van Brussel en de stemming onder de deelnemers is al niet veel beter. De Jaarbeurs te Utrecht was wat de handel en de orders betreft minder goed dan de voorafgaande en hier in Brussel is het wat dat betreft bepaald slecht te noemen. Men vraagt zich af of België op het ogenblik het diepte punt van een depressie heeft be reikt of dat de economische toe stand zich nog verder zal verslech teren en de Foire ondervindt hier de nadelige invloed van. Dit geldt natuurlijk niet. voor alle branches, maar zo is wel fiët algemene beeld. De Nederlandse bladen hebben over het algemeen hoog opgegeven van de Nederlandse inzending. Zij is inderdaad, wat verzorging be, treft, in één woord af. "Waarover zij echter te klagen heeft, dat is: gebrek aan bezoekers. Vele, vele malen per dag wekt de stem van een omroeper de be zoekers op, ook eens het internatio nale paviljoen te gaan bezichtigen, ■waar onder meer inzendingen van Nederland, Italië en het vorsten dom Monaco te bewonderen zijn. Maar de Belgen schijnen anders te zijn dan de Nederlanders, die in de regel nogal eens vlug naar een bui tenlandse afdeling kijken.. Komen doen zij in ieder geval niet. Op deze Brusselse jaarbeurs treft men ook een nieuw Nederlands product aan, waarvoor Prins Bern- hard op de "Utrechtse jaarbeurs al veel belangstelling toonde, n.L het waterdichte carton Bi-carto, dat door de N.V. Nebiprofa te Maarn wordt gefabriceerd. Nieuwe snufjes zijn er te over. De dames kunnen er een ideaal nieuw Zwitsers apparaat zien, dat koffie maalt, in'twee minuten soep groente hakt, mengt en kookt, slag room klutst, uien snijdt en al zulk soort dingen, noemt u maar op. Het is ideaal voor de huisvrouw, maar niet voor de echtgenoot, want de kosten bedragen ongeveer 250,-*- De horloge-industrie brengt een nieuw snufje op het gebied van damesarmbandhorloges: zware gou den armbanden met een rozet van edelsteentjes, waaronder een hor loge verborgen zit. Prijs frs. 80-000. De plaatsruimte gedoogt niet verder over al dit soort zaken uit te weiden.. Een ding nog slechts: hulde aan de Utrechtse jaarbeurs voor haar organisatie. Want hier brak men zich op de openingsdag nog de nek over alle mogelijke soorten van bouwmaterialen die moesten dienen om de stands op te trekken. De jaarbeursrestauraties bij ons, zowel die op de Croeselaan als op het Vreeburg, kunnen hier echter een lesje gaan nemen in het tijdig serveren van lunch en diner, want op welk uur men ook komt en hoe druk het ook is, binnen een kwartier kan men weggewerkt zijn. Dood langs de weg De regels van de weg? Zij zijn 'n minimum-marge, voor ieders veiligheid in het leven geroepen Dus gaat ieder vrijuit, die zich aan de regels houdt. Dus: gebeuren er geen onge lukken als ieder de 'regels op volgt? Neen: de wet is niet almach tig en als by avond de dood langs de rijksweg zit dan grijpt hij de kansen, die er liggen. Een volgens wettelijk voorschrift verlichte auto is een (soms) zeer slecht uerlichte auto. Het is een snelweg: een bot sing komt er onverwacht, kort en veelal met fataal gevolg Prism o-licht doet meer dan de wet vraagt. Daarom is het niet verplicht. Maar zou het niet tóch beter zijn als... (heden binnenkort concrete voorstel len ïouden doen. HJj beantwoordde hiermede een klacht van Wisjinsky, die zeide, dat hi} nog geen concrete voorstellen uit het Westen had vernomen- In het algemeen had de conferen tie Vrijdag een rustiger verloop dan Donderdag, toen Wisjinsky nogal harde woorden liet vallen. Heden komt men wederom bijeen. (Ingez. Med.) neem een R.K. Kerk in conflict met Poolse staat PARIJS- Radio Vaticaanstad deelt mede, dat volgens uit Krakau ontvangen berichten, de Poolse cen suur voor de eerste maal de be kendmaking heeft verboden van een •schrijven van het Poolse episcopaat. Verder verneemt de radio uit Warschau, dat pers en radio heftige critiek hebben uitgebracht op de nationale bedevaart naar het heilig dom x'an onze lieve vrouwe van Czestochova, waaraan meer dan 20.000 gelovigen deelnamen. Weinig tegenstand voor Fanny in New York Fanny Blanker,—Kocn behaal. de Vrijdag in New York een ge makkelijke overwinning op de 80 meter borden. Zij won met ruim 15 yards voorsprong van Nancy Phil lips. Fartny's tijd was precies 12 se conden, een seconde minder dan haar eigen wereldrecord. Op de 200 meter zegevierde Fanny in 25,2 sec. Nadat zij een veilige voorsprong had genomen, spande zij zich ver der niet meer in. Bij de finish had Fanny een voorsprong van. negen meter op no. 2, Mae Faggs uit New York. Een stormachtige wind maakte betere tijden onmogelijk. (Ingez. Med.j Vier beroemde genees middelen tegen pijnen Wanneer zware hoofdpijn, hevige rheumatische of andere pijnen U hef feven moeilijk maken, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die elk stuk voor sfuk in de hele wereld al beroemd zijn. Het helpt ook dan, wanneer een ander middel geen baat brengt. ItCEN PIMEN £N CBIU> - 50 t i OOS Stijgende werkloosheid in West-Duitsland FRANKFORT. De werkloos heid in de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland is deze maand gestegen tot 1.221,061, Het-aantal werklozen in de beide zones is sinds de oorlog niet zo groot geweest- He t heeft zich sinds Maart met 100.000 uitgebreid. De Duitse vakbondautoriteiten z$n van mening, dat het groeiende aan tal werklozen zijn oorzaak vindt m de schaarste aan geld en crediet. Dit gebrek aan crediet, tezamen met de hoge kosten van het mate riaal, heeft de bouwindustrie ver lamd, zo menen zij. OP HET WEGDEK tikkelt een smalle stroom olie; er ligt een gro tesk-gedeukt wrak van een kleine luxe wagen. Rijksweg nummer 12, Gemeente Waarder. Op de radiator blinkt nog even het emaille-em- bleem van de ANWB. De nummer plaat is nog te lezen. De bestuurder spreekt niet meer. Hij heeft de slag niet overleefd.... Iets verderop staat een zware truck met zand. Hij is van achter flink geramd maar wat wil zo'n kleine wagen tegen de passieve massa van zes ton zand en stalen chassfs-balken? Het is avond en de vrachtwagen man demonstreert met zijn achter licht. Het brandt nog. Een flauwe lichtstraal dringt door het vuile ro de glas boven het nummerbord. Hij heeft aan de wettelijke voorschrif ten voldaan. Dank u, zegt de agent. Maar. 1 Het is gek meneer, om zo te zeggen: onverantwoordelijk. Dat zegt de gemeente-man, die zijn fiets te gen. een boompje heeft geplant en het wrak bekijkt. -Uitkjjke moete ze; ze rijen maar raak. Dat zegt de man van de tientonner, die alles wat hij aan papier kan op brengen aan de verkeerspolitie heeft uitgedeeld, die nu strdpen meet en een tekening maakt van „hoe het ging." Remproeven, hoeft niet meer, want er is geen rem meer te ontdekken aan de kleine hoop lak en ijzer waar nog net even een nummerbord uit kronkelt en een merk-plaat. Dan komt d» ziekenwagen. Maar er ïs geen zieke meer. De klap was té hard. „Dodelijk verkeersongeluk" staat er over een uur in de krant. En dan staat het bericht tussen drie, vier andere soortgelijke meldin gen D'r staat weer niks in de krant vanavond. Dat zeggen u en ik als wij '5 avonds de pagina's afschuimen.... Een uur later snort de file auto's onbekommerd langs de plek van het ongeval; Hier moet het ongeveer gebeurd zijn, zegt Ans. Ja, knikt de man-aan-het-stuur. Snap jij nou zoiets"? Maar ergens in Holland blijven dd lichten heel de nacht aan. Een gezin is verwoest, een ander overstuur en op een kleine politiepost strekt een kalitie agent zijn benen uit en hij schrijft: ......althans niet voldoende afstand bewaard heeft tot een vóór hem geparkeerd zeswielig voer tuig. een minimum-voorschrift De man, die in volle vaart tegen de achterkant van de stilstaande vrachtwagen opbotste heeft schuld. Hij heeft niet voldoende afstand be waard tot een vóór hem stilstaand voertuig. £0 schrijft de agent het op en zó zal de rechter het nuchter constateren. Eigen schuld,... Maar wie kan hier van schuld spreken als het bovenmenselijke in spanning kost om een (wettelijk- voldoende-verlicht, dat is waart slecht verlicht voertuig op te mer ken, tijdig op te merken, cn.te ontwijken? Hier heeft er maar één schuld en dat ons "aller accomplice: noncha- •lanche en minimum-discipline. DE OPLOSSING? Daar kan geen wet of techniek ifets aan veranderen. Natuurlijk niet- Maar als iedereen meewerkt kan de techniek het gevaar sterk beperken. In Amerika heeft men een goed kope oplossing bedacht; op de ach terkant van de auto brengt men een kleine strook aan, die wet Frïsmo- verf bespoten is en die van veraf hél oplicht zodra er licht op valt. Dat procédé heeft in Nederland proefgedraaid en wij zijn er bij ge weest. Eenmaal aangebracht „brandt" het Prismo-lieht gratis, onverslijt baar cn alleen als het erop aankomt. Dc reflex van het opvallende kop lamp-licht van een andere auto is zó hevig, dat alleen een blinde dat niet opmerkt. Is dat de oplossing? Neen, op merkzaamheid en voorzichtigheid zijn de sleutels tot veilig verkeer. Maar hier helpt de techniek een duchtig handje mee Het Prismo-licht heeft zijn gehei men; de glazen kogels, die helder stralen in de duistere avond kunnen niet zó maar worden uitgestrooid. Dat eist zijn berekeningen. Bereke ningen, die voor onze veiligheid ge maakt werden en die ens risico ste vig beperken. Prismo doet meer dan de wet vraagt: het spaart mensen levens. Een wegdek met Prismo bespoten: een scherp baken op de donkere baan. Maar méér nog achter op de auto. Op een vrachtwagen, wenkt de helverlichte strook al van verre: pas op: hier staat een reus van de weg stil. Eén helle streep van een paar gulden voorkomt wellicht de dood. Een simpel bord achter op de aan hanger dwingt tot attentie: is het niet de moeite waard iets méér te doen dan de wet verlangt? ALSMAAR BOLLETJES... Uit de glasspuit snort een fijne straal in de verse verf. Want het gansd geheipi van de volledige re flectie zit hem in de duizenden ko gelronde glazen bolletjes, die het oppervlak dekken. Dat zijn maar niet van die gewone balletjes. Neen: het zijn zeer bijzon dere bolletjes. Bolletjes, die rom- metom rond zijn, en duurzaam hel der blijven. Op een vierkante centi meter (en dat is niet veel) ratelen er maar liefst zesduizend neer. Zó klein zijn die dingen." Als we nu verder alle technische wijsheid ter zijde laten -dan mogen we constateren dat een bord of weg dek dat op die manier bewerkt is heel wat kan hebben: het slijt wei nig. het is blijvend helder en het kan tegen de regen. Om nu al dat zenuwslopend meten en passen te vermijden wordt een dergelijk Frismo-effect eigenlijk kant en klaar afgeleverd; op plank jes of bordjes naai maat. Je hoeft het maar ergens op te schroeven en de zaak is voor elkaar. Of er iemand belang stelt ia dit procédé? De bedrijfsleider van het bedrijf waar wy ons Frismo-licht opsteken haalt een paar ordners naar zich toe. - Hier heeft u de verklaringen en verzoeken, zegt-ie. In de map liggen de bekende na men bij bosjes op elkaar. Waterstaat is content. A.N.W.B. is overtuigd, K.N.A.C, idem. Het is voldoende be wezen dat Prismo toekomst heeft, zoals dat heet. Even later rijden wy in de nacht naar Rotterdam. De strepen op de v/eg doen hun uiterste best: alsof zij weten dat het erop aankomt, zó keurig en helder-wit lichten zij op in het licht van de koplampen. Verderop staat een bakbeest met twaalf ton tramrails langs de berm. Een vuile rode lap fladdert loom in de wind en het nummerbord wordt vaag verlicht door het gammele achterlicht. De chauffeur staat ver derop iets heel natuurlijks te doen. Hij zal er geen last van hebben dat een collega ,het gevaarte niet tijdig opmerkt. Maar de man die met volle vaart in achttien roestige rails-einden vliegt;'... 'Wat denkt hij van ..prismo"? 'DF, KINDERKRANT IV. OE hertogin van Paskotoiets ■was dapper en zij stond voor niets. Zij belde prbmpt om haar lakei, We gaan meteen op reis, sprak zij Mijn beide kinders zijn ontvoerd de ooievaar is vastgesnoerd, ze zitten in een roversnest, we gaan ze zoeken. Doe je best! Maar Hoogheidf zei de kamerheer, Op reis? En met dit slechte weet? Waar zijn die rovers, in een bos? Hoe wou V gaan? Met een karos? Zwijg, Adolf, zei 'de hertogin. Vraag niet zo veel en toom je in! Maar HoogheidStil. praat viet zoveel. wij gaan erheen op een kameet Die rovers zijn tweehonderd mijl zowat, ten noorden van de IHjl, de reis zal wel drie weken duren. En Adolf ging kameVen huren. Bij kon ze krijgen voert een schijntje, een heel groot beest én nog een. tiïjetnxje. Zij stegen op met veel tumult en zaten teder op een bult. Daar gingen zij, daar reden zij, de hertogin en haar lakei, door velden, dorpen en door steden bergop en dah weer naar beneden het ging hun wel heel erg vervelen het was niets Igufc op die kamelen. Toch kwamen zij, na lange tijd bij 't huis van rover Schallebijt. Adolf, riep de hertogin, Daar staat het huis! Ik wil erin! O, help mij vlug van m'n kameel! Zij voelde brokken in haar keel terwijl zij vaji het beest Ja. zei de hertogin, geschrokken en knip hem los, die ooievaar! ach, ztjn de rovers weer Wy zullen eerst een broodje eten vertrokken? en even ons verdriet vergeten Mijn kindertjes! V/at een ellende.' dan gaan we moedig verder. Die vreselijke roversbende! Vrinden, Maar goed, zeg Adolf, neem di" Wij zullen onze kind'ren pinden. schaar ('t Is nog niet uit) \fOG drie sommen, zuchtte Gijs- 1 je. Nog drie sommen en nog een taalles, o, wat akelig! Al meer dan een uur zat Gijsje Geen sommen meer maken, sta melde Gysje, maar wat dan? Dan blijf je zitten, zei het man netje grinnekend. En wat dan nog? Ja maar, zei Gijsje, ik wil later Maar ach, helaas, het huis uias leeg! Het was een huis met open deuren maar niemand was er te bespeuren de lege teil stond daar nog ergens, maar nee, de kinders waren nergens' Toch, in een hoekje, kijk eens daar! Daar stond Johannes Ooievaar, geboeid, gekneveld, op één poot, hij stand daar zwijgend. Was hij dood? De hertogin riep: Water! Gauw! Johannes Ooievaar ligt flauw! op zyn kamer te zwoegen over die afsteeg... Möa hij weer insemeur worden. -H-fp-Mp,. nn[4W pikaar pri Dat kan niet, zei het mannetje. wPïr 00 In SJSSS Als je ingenieur wil worden, moet hield bij weer op en ging zitten dromen. Dat nare huiswerk, dat af schuwelijke huiswerk! Hij nam zijn pen, en op het vloeï- blad tekende hij een poppetje. Een mannetje met veel haar en een gek je nog heel, heel veel sommen ma ken, en dat wil je immers niet? Blijf maar liever dom en blijf op school zitten, dan kun je later ste nen sjouwen.' Nee, nee, zei Gijsje, dat wil ik gezichtje en rare jaeenljes en twee riiet ik wil geen stenen sjouwen. 1 - t> Och kom, zei het poppetje, 't Is zo prettig om buiten te spelen, de zon schijnt je vriendjes zijn. ai aan 't klaar was, gmg hij naar buiten zit- voetballen. Ik zou me als ik jou harkjes van armen. Poppetjes kenen was tenminste leuker dan die sommen. En toen het poppetje ten turen en dacht aan zijn voetbal en aan zijn vrindjes die klaar wa ren en nu lekker buiten speelden. Waarom ga je ook niet naar bui ten, Gijsje, zei opeens een stemme- was, maar niet druk maken. Ga weg, zei Gijsje woedend. Ga van mijn tafeltje af. Bemoei je niet met mijn huiswerk. - Het mannetje lachte spottend en tje. Wat? Wie is daar? nep Gysje. Gijsje sloeg naar hem. maar in- Ik ben het! En daar, op de rand Mat ™i u traent teen de Mei Johannes Ooievaar weer bij. en hark"en van armen en een Waar ben 1k? zei Johannes zacht, raar gefcChtje. ik ben het, het pop- waar ben ik toch? O wacht, 0 wacht, 'k was even mijn bewustzijn kiütj t; dit is het huts van Schallebijt! Maar, zei Johannes met 'n zucht: de rovers zijn zojuist gevlucht. De kinderen zijn meegenomen, bent U zojuist hier aangekomen? prettiger! eens... gek was dat! Had hij ge slapen, had hij gedroomd? Daar zat Gijsje gewoon aaD zijn tafel- Op het vloeiblad was het poppetje getekend, het leefde niet, het was gewoon een tekening. Gijsje nam zijn pen en kraste het door. Kris kras erover heen. Toen ging bij ingespannen aan het werk. De sommende taalles. En toen bet allemaal klaar was, scheen de zon en vond hij buiten zijn vrindjes. En achteraf wiöt hij toch niet maken, blijf liever dam, dat is veel zeker, of het een droom was ge- petje! Werkelijk, het was het mannetje dat Gijs zojuist had getekend. Hij was van het vloeiblad opgestaan en stond daar levend en wel. GA naar buiten, zei het poppe tje. Waarom zou je sommen weest, of niet Roemeense liberale leider gearresteerd BOEKAREST. Uit gewoonlijk welingelichte kringen verneemt Reuter, dat dr. Tatarescu, Roemeens minister van buitenlandse zaken van 1945 tot 194?, is gearresteerd. Er is geen officiële bevestiging van dit bericht, noch van een ander, dat Alexandrlni, oud-minister van financiën, die tot Tatarescu's libe* rale party behoort, eveneens ir hechtenis is genomen. NEW YORK Honderden millioencn guldens geven landen als de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie uit voor de ontwikkeling van toe stellen, die, zonder dat een mensenhand hen beroert, zich met enorme snelheden van continent naar con tinent kunnen voortbewegen. Waarom? Omdat on bemande vliegtuigen en raketten de volgende logi sche stap in dc evolutie van offensieve en defen sieve wapenen zyn. Zij zijn in staat zulke verbazing wekkende wetenschappelijke vindingen als straal motor. radar, electronische „hersenen", supersonische snelheid en de atoomhom in zich te verenigen. ZQ stellen de mens in staat, een vyand op veel gro ter afstand, met meer nauwkeurigheid en met groter destructief vermogen te treffen. Maar op het ogen blik bevindt het werk, waaraan door tientallen ge leerden met een wereldnaam wordt deelgenomen, zich voor een^groot deel nog In hel experimentele stadium. Slechts met enige projecten is men al ver der Militairen verklaren overigens, dat de snelheid, waarmede de ene nieuwe ontdekking de ander volgt, het ondoelmatig maakt, dergelijke projectielen op grotere schaal in productie te geven dan nodig is voor de training van militair personeel in de tech niek van het afschieten. Het moeilijkste pro- bleem, waarvoor de ge- leerden zich op het ogen blik gesteld zien, is, hoe de robotten zo .intelligent' te maken, dat zij weten, waar zy zich bevinden ,en waarheen zij moeten gaan. Maar er is geen enkele reden om te gelo ven, dat er onoverkome lijke hindernissen liggen op de weg naar perfecte controle op projectielen, die zich sneller dan het geluid voortbewegen. Wat men wenst en waar naar technici van alle Zij zien er gevaarlijk uit, deze raketten, die Hitler nog op 't laat ste ogenblik deoor log moesten doen winnen. En gevaar lijk waren zij ook Maar vergeleken bij de „denkende" pro jectielenaan welker ontwikkeling de ge leerden thans wer ken, was hun con structie slechts tech nisch gestumper. -1 landen koortsachtig zoeken is 'n projectiel, dat een lading spring stoffen zonder vergissing van het punt van afschieten naar zijn doel kan dragen, ongeacht de afstand. Wanneer het projectiel uit zijn koers raakt, moet het dit weten en de gemaakte fout herstellen. Projectielen, die sneller zijn dan het geluid, moeten worden uitge rust met raketmotoren, die buiten de atmosfeer kunnen werken, om dat zij hun eigen 'zuurstof bij zich hebben. Voor projectielen, die la ger vliegen, zijn straalmotoren vol doende. Proefexemplaren van alle soorten* en met vreemde namen als Gorgon, Native, Leeuwerik en By verzamelen thans gegevens over de stratosfeer, controlesystemen, de techniek van de voortbeweging en dergelijke. Uit deze projecten zullen de wa pens van de toekomst geboren worden. Zij zullen heel wat accu- rater moeten zijn en veel verder kunnen dragen dan de Duitse V-l, het langzame, onbemande vlieg tuig, en de V-2, de supersonische raket. Deze projectielen waren, vóór zij werden afgeschoten, afge steld op een bepaalde weg, welke zij moesten volgen. Gingen zij ver keerd, wat dikwijls gebeurde, dan kon daar niets tegen gedaan wor den. Er zijn drie methoden om pro jectielen te „besturen". In de eer ste plaats kan dit gebeuren van een radarstation uit. Signalen lei den het projectiel dan van start plaats tot doel. In de tweede plaats is het mogelijk, het projectiel zich zelf te laten leiden, In de neus krijgt het een soort „doel-zoeker", die het in staat stelt zijn weg te „herkennen" en te volgen. En ten slotte is er de automatische navi gatie, Een projectiel, daarmede uitgerust, zou inderdaad bijzonder „intelligent" z}jn. Het zou de ster ren kunnen „lezen" en zijn koers daarnaar bepalen. Deskundigen verwachten de vol gende ontwikkeling: Binnen „be trekkelijk korte tijd" zal men be schikken over door radar geleide projectielen, die van jachtvliegtui gen uit tegen de snelle, superso nische bommenwerpers zullen wor den gebruikt. Verder zullen bin nen enige jaren projectielen, die afgeschoten van het aardopper vlak een radarstraal, gericht op Het Nederlandsche Roöde Kruis steunde, steunt U ook? \7AN buiten gezien, was het niet meer dan een loods, een barak van hout met een „papieren" dak. Het komt niet alleen door de erva ringen tussen '40 en '45, dat we by het zien van zo'n loods een onplei- zierig gevoel krijgen; al is die dan nog zo keurig opgeschilderd. Maar van binnen was het anders. Daar heerste de Roode Kruis-sfeer op haar best. Het is teveel gezegd ais we zouden beweren dat het er bijzonder gezellig was, want er la gen zieke mannen. Maar het was er zo gezellig als het onder de omstan digheden kon zijn. Die mannen wa ren arbeiders van de D.U.W, en van de Wederopbouw en ze hadden griep 'n Griepje jawel, maar je voelt je ellendig. En als je dan nog er gens ver van huis ziek bent.. Och, men hoeft niet veel fantasie te heb ben, om te begrijpen dat de arme kerels zich toen dubbel ellendig voelden. De barakken voor de D.U.W.-arbeiders. zijn nu eenmaal alleen op gezonde mensen ingericht. Voor één zieke man willen de ka meraden met plezier zorgen of ze het kunnen is natuurlijk een andere vraag. Maar als er één man griep beeft, volgen er meer; en de toe stand van die zieken werd boe lan ger hoe moe LI yker. Toen nam de Kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in, Zeeland bet initiatief om een noodziekenhuis in te richten, waar al deze zieke mannen een behoor lijke verpleging konden krijgen. Helpsters van 't Roode Kruis Korps stelden zich als verpleegster be schikbaar. Zy' waren het, die niet alleen de zieke mannen verzorgden maar die tevens daardoor een geruststelling gaven in de gezinnen van die pa tiënten. Vyf cn vijftig patiënten hebben in Februari 433 verpleegdagen in dat (Ingez. Med.) zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 30 cent. een vijandelijke bommenwerper, kunnen volgen, voor het gebruik geschikt zijn. Ook is men er van overtuigd, dat spoedig een raket zal worden geconstrueerd, bestemd om van een bommenwerper uit naar een doel op de aarde te wor den gezonden. De bommenwerper behoeft dan niet langer, zoals nu nog, zijn dpel dicht te naderen, wanneer het er om gaat een bom neer te laten. Maar van het grote doel: een projectiel, dat met een snelheid, groter dan die van het geluid, af standen van 10.000 of 2Q.U0Q kilo meter kan afleggen, is men vol gens de lieden, die het weten kun nen, nog tien of vijftien jaar ver wijderd, Hoe men een dergelijk projectiel moet maken, weet rnen wel, maar de controle is het kri tieke punt. En zolang'men dit pro jectie] nog niet heeft kan van een „druk-op-knop-oorlog", van een strijd, uitsluitend gevoerd met „denkende" raketten, geen sprake zijn. noodziekenhuis in Biggekerke door gebracht, Toen de griepepidemie voorbij was, kon het ziekenhuis ge sloten worden. Blijvend was de dankbaarheid van de patiënten maar vooral de voldoening voor de Roode Kruishelpsters. Zij die reeds jaren lang vrijwillig haar tijd gaven, om zich voor te bereiden op hulpver lening aan zieken of gewonden, had den haar kennis en haar kunde, ia de praktijk kunnen brengen. Dank zij Uw hulp zal bet Neder landsche Roode Kruis in staat zijn dergelijke diensten te bewijzen wan neer bet om Uw jaarlijkse bijdrage aanklopt. Liftende leugenaar door politie ingerekend LEEUWARDEN. De politie te Kornwerderzand heeft de hand ge legd op een jongeman uit Huizum, die het laatste halfjaar in zijn on derhoud voorzag, door autobestuur ders, met wie hy al liftende het land doortrok, geld te vragen. Hij ging daarby zeer geraffineerd te werk en door allerlei verdicht sels gelukte het hem bijna steeds een bedrag van 5.a 10.los te krijgen. Een kleine honderd personen werd hierdoor gedupeerd. Het geld werd in bioscopen en andere gele genheden van vermaak opgemaakt. Controle op kruidenteelt DEN HAAG. Ten einde voor de toenemende teelt van genees krachtige en aromatische kruiden door prima kwaliteit de verworven positie op dc buitenlandse markt te kunnen handhaven, is een aanvul ling van de landbouwuitvoerwet 1938 ingediend. Waardoor een pre ventieve kwallteitseontróle onder overheidstoezicht mogelijk wordt. Paardenras moet zuiver blijven DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een nieuwe Pa arden wet ingediend ter vervanging van de Paarden wet 1939 en het Paarden- besluit 1941 Voorgeschreven wordt o.a., dat merries, die voor de fokkerij wor den bestemd, daarvoor moeten worden goedgekeurd. Deze ver plichte keuring zal per provincie worden uitgevoerd door een com missie, waarvan dc leden zuilen worden voorgedragen door de Stichting van de Landbouw terwii! -de rijksveeteeliconsulent en een dierenarts zullen optreden als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter. De in de wet van 1939 opgeno men mogelijkheid tot het goedkeu ren van hengsten voor dekking, ofschoon zij niet zijn geregistreerd door erkende stamboeken, zal ver vallen. Voorts zal aan eigenaren van afgekeurde hengsten de ver plichting opgelegd worden om zich voor een bepaalde datum van de dieren te ontdoen of ze te laten castreren. In tegenstelling tot de bestaan de wet zullen overtredingen der nieuwe wet worden beschouwd als economische delicten in de zin van de wet op de economische delicten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5