D HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 „Er is voor iedere Nederlander minstens één kamer" WÈtt Een nieuwe bond gaat belangen behartigen van woningzoekenden Dr. Beel draagt zijn taak over aan de heer Lovink Sleepboot bergt vliegtuigwrak Sjahrir had de Nederlanders in Djokja willen laten Leider van P.S.I. acht politiek van Sukarno en Hatta tweeslachtig Geallieerden brengen Duitse industrie onder de hamer Openbare verkoping van I. G. Farben Robert Lombert „philantroop" en fantast, staat terecht Nee toch.Heus ponderdag 2 Juni 1949 Bed. en Adm. Lange Haven Hl, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijs: per wsek 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang no. 126 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam-Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F, Schaper In Het zoeklicht WEINIG y OORUITGANG DE eerste tien dagen van de Pa- rijse conferentie hebben de naar vrede dorstende wereld niet veel verder gebracht. De Bussen stelden onmiddellijk buitensporige eisen, welke zij nauwelijks serieus gemeend kunnen hebben. Het denkbeeld, dat het Westen de klok vier jaren zou willen terugzetten en terugkeren tot de vorm van in ternationale controle, welke aan de verhoudingen in 1945 was aange past, is inderdaad te absurd. Waar schijnlijk is het ook niet het laatste woord van Wisjinsky geweest. Maar' veel haast met het spreken van het verlossende woord maakt hij zeker niet. Uit hetgeen hij geantwoord heeft op het Westerse voor stel tot vorming van 'n verenigd Duitsland op de basis van de con stitutie van Bonn, zou men bijna moeten opmaken, dat de Russen wel hun invloed tot de Westelijke zones van Duitsland willen uit breiden, maar anderzijds niet be reid zijn, het IJzeren Gordijn, voor zover dit Duitsland in twee helf ten verdeelt, ook maar een milli meter op te lichten. Dat kan men moeilijk een vooruitgang noemen. Intussen moet men rekening hou den met de omstandigheid, dat de Russen nu eenmaal gaarne op de slepende, Oosterse manier onder handelen. Dat vergt van het Wes ten weliswaar het oefenen van ge duld, maar.de zaken, waarom het gaat, zijn dat ongetwijfeld waard. In ieder geval opent het Berlijnse probleem, dat thans ter sprake komt, ondanks de spoorwegstaking en andere hindernissen, gunstiger perspectief op een accoord dan de uiterst lastige, fundamentele kwes tie van de Duitse eenheid. „De statistieken wijzen uit, dat er in ons land voldoende woonruimte Is om elke landgenoot ten minste één kamer te verschaffen. Ons streven is er daarom op gericht, dat alle woonruimte, die sedert 10 Mei 1940 is onttrokken aan de volkshuisvesting, met spoed wordt teruggegeven aan de gemeenschap. Laat de overheid hierbij een voorbeeld geven." In een hartstochtelijk betoog, waarin hjj het programma van. zijn orga nisatie rechtvaardigde, vatte de heer J. Gijbei uit Haarlem aldus de kern van zfjn betoog samen. Er zgn echter meer wensen. De genen, die noodgedwongen op ge meubileerde of gestoffeerde kamers wonen, en daardoor meer moeten betalen voor hun onderdak dan an deren, zouden compensatie daarvoor onder meer moeten vinden door te gemoetkoming door de belastingen. De Nederlandse Bond van Wo ningzoekenden, die werd opgericht als resultaat van de vergadering waar de heer Göbel het woord voerde en die Woensdagavond plaats vond in hotel Pomona stelt zich voorts voor een beroep te doen op de prijsbeheersing om meer dan tot dusverre in te grijpen bij huurover- tredingen en alles wat daarmede samenhangt, omdat vaak woning ruimte niet dan tegen woekerprijzen wordt, aangeboden. De nieuwe organisatie, die een landelijk karakter draagt, wenst de belangen te behartigen van alle woninglozen en woningzoekenden, te weten onderhuurders, kamerbewo ners, gedwongen pensiongasten, .en trouwlustige jongelui. Tjjdens dè stichtingsvergadering traden, ook als sprekers op de Twee de Kamerleden mr, C, tenHagen ..Nationale aspiraties moeten-vólledigbevredigd worden", zei nieuwe HVK Vreugde over terugkeer in Indonesië BATAVIA. Dr. B e e 1 heeit hedenmorgen om 11 uur (Bata via se tijd) zijn bevoegdheden als, Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon overgedragen aan zijn op volger, de heer A. H. J. L o v i h k. die enkele uren van tevoren op het vliegveld Kemajoran was aan gekomen. Hij hield daarbij een korte toespraak, waarin h« nog eens nadrukkelijk verklaarde, dat de vorming van de souvereine en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië zijn. doel was ge weest, doch dat hij de regering op de weg, die zij nu was ingeslagen de Van Royen-Rum-overeen- komst niet; kon volgen. Hij wenste zijn opvolger veel succes. De afgetreden HVK zag. ondanks alle tegenslagen, in, Indonesië een opgaande lijn. „De wederopbouw op staatkundig, cultureel, econo misch en finantieel gebied vindt voortgang", zei hij, Grote waarde ring had hij voor de werkkracht, ijver, 'opofferingsgezindheid en toe wijding van allen, die daaraan meewerken. De heer Lovink, nauwelijks Uit het vliegtuig gestegen, zei zeer ver heugd te zijn terug te zijn in het land, dat hij leerde liefhebben tij dens de vele jaren, dat hij daar heeft gewoond. „Ik heb een sterk vertrouwen in de toekomst van In donesië en Nederland. Een andere oplossing van de moeilijkheden in Indonesië is niet mogelijk dan die, waarin de meerderheid der Indo nesische volkeren volledig vertrou wen stelt. Bevrediging van hun nationale aspiraties is daar voor nodig", zei hij en hij voegde daar aan toe, dat het ogenblik waarop dit zou geschieden, nu 'dichter was genaderd dan ooit tevoren. Toen de héér Lovink dr. Beels Buitenlandse kaassoorten zonder bon DEN HAAG. De mogelijkheid 'van een ruimere voorziening van de Nederlandse markt mét buitenland se kaassoorten, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel-1 voorziening doen besluiten met in gang van 3 Juni voor alle geïmpor teerde kaas de distributiebepalingen in te trekken. Van deze datum af mag buitenlandse kaas derhalve bonvrïj verkócht worden. Voor bin nenlandse kaas blijft, de rantsoene ring volledig gehandhaafd. Engeland heeft in de afgelo pen twaalf maanden 74. gevechts- b ommen werper# naar Griekenland gezonden. De Griekse regering, be taalde voor de vliegtuigen, in dol lars. Tamelijke koude nacht Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Büt, pel- dip van Donderdagavond tot Vrijdagavond (opgemaakt te 10 uur) Tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewolking met la ter vooral in het Zuid-Westen van het land weer enige regen, tot matig of vrij krachtig aa,n- wakkerende wind tussen Zuid- Oost en^Zuid-West en Iets min der koel. (Auteursrechten voor behouden KNMI). 3 Juni: Zon op 4.25, on tier 20.52; ■Maan op 11.07. onder 1.18. A. H. JLOVINK de nieuwe H.V.K. functie had overgenomen zei hij: „Wellicht ben ik de laatste hoogste ambtenaar van de Kroon, die be last zal zijn met landvoogdelijke functies. Ik zal de raad van mijn vader steeds voor ogen hóuden: De Indonesiërs zijn er- niet voor U, gij zijt er voor hen!" Dr, Beel *heeft vóór de bestuurs- overdracht een dagorder gericht tot de Nederlandse strijdkrachten, waarin hij zijn grote bewondering uitte, voor wat de militairen de laatste maanden hebben verricht. Nederland helpt buurlanden DEN HAAG. Zoals bekend heeft Frankrijk ten gevolge van het achterblijven der binnenlandse leve ringen te kampen met moeilijkhe den bij zijn broodgraativoorzïening in afwachting van de nieuwe tarwe oogst. Ook in België verloopt pc aansluiting op dc nieuwe oogst niet zonder strubbelingen. Nederland heeft nu op verzoek van deze lan den een kwantum tarwe als lening tér beschikking gesteld, waardoor het zowel voor België als voor Frankrijk beter mogelijk wordt, de bestaande bezwaren te overwinnen. Deze geste kan Nederland maken, daar beide landen de geleende tarwe bijtijds aan Nederland terug zuilen leveren, zodat de tarwepositie hier te lande geen gevaar zal lopen. Bel gië zal op deze wijzö een. kwantum van rond 14.000 ton ontvangen en terugleveren, terwijl het voor Frankrijk om een totaal kwantum van circa 28.000 ton gaat. Berlijnse stakers stemmen over directie-voorstel BERLIJN. Een woordvoerder van de 14.000 stakende West-Ber- Iijnse spoorwegarbeiders heeft gis termiddag verklaard, dat het aan bod van de Oostduitse spoorweg directie om 60 percent van de lo nen in Westduitse marken te beta len in stemming zal worden ge bracht. „Indien de mannen dit aan bod aanvaarden, zal' de staking on middellijk beëindigd worden", zo zeide hg. Dc woordvoerder verklaarde ver der. dat, indien het aanbod door de stakers zal worden afgewezen, de staking zal worden voortgezet, tot dat tegemoet is gekomen aan alle eisen, te weten volledige betaling in Westelijke marken, erkenning van het onafhankelijke vakverbond en clementie voor alle stakers. (F.v.d.AO en mr. W. F. G. baron vanderFeltz (C.H.U.). Mr. ten Hagen schetste als een der taken van de bond bestrijding van de on juiste loonpolitiek van sommige ge meentebesturen. Baron v, d. Feltz betoogde, dat dé huurprijzen die nog op 't vooroorlog se niveau liggen, maken dat het on derhoud der huizen verwaarloosd wordt. Hij zag hierin een ernstig ge vaar én vreesde dat er op deze wijze woningen verloren zullen gaan. Wanneer het erop aankomt verkiest spreker een hogere huur, die de in standhouding van hulzen waarborgt,' boven een lagere huur, die tot ver val van woonruimte kan leiden. Aan het programma van de nieu we organisatie ontlenen wij nog, dat zij een intensieve propaganda zal voeren voor: meer woningbouw door overheid en verenigingen, rationali satie der bouwmethodes, aanmoedi ging van het particulier initiatief van de bouwers, beteugeling der bu reaucratie, bevordering der bouw- matdriatenproductie, meer deviezen voor grondstoffen en voor „pre-fa- brïcated"huizen, betere arbeids voorwaarden voor bouwvakarbei ders uit het buitenland. De vereniging wil bovendien zelf een centraal woningbureau oprich ten, op niet-commereiële basis, dat in alle grote plaatsen bijkantoren zal openen. Initiatiefnemers tot de stichting van de bond zijn de heren F. J. Peters uit Amsterdam, J. Gobel uit Haarlem en de Hagenaars B. van der Meulen en Goddijn. Het voorlo pig secretariaat is gevestigd Wou- wennanstraat 1315, Den Haag. Nieuwe wet op Hóger Onderwijs DEN HAAG. Bij beschikking van. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is inge steld een commissie, welke tot taak heeft een. nieuwe wet op;het Ho ger Onderwijs te ontwerpen.'aan dë hand'van het rapport van-de Staats commissie voor het Hoger Onder wijs en, met inachtneming .van de door hem gegeven aanwijzingen. Zijn benoemd in.de bedoelde com missie prof. dr. C. W. van der Pot, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, tot lid en voorzitter; prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije "Universiteit te Amster dam en prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en raadadviseur aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, tot leden. Verkiezingen AVest- Duitsland op 14 Augustus FRANKFORT. De drie mill- taire regeringen van West-Duita- land hebben de Duitse leiders ge machtigd om. de wet af te kondi gen, die het land de eerste vrije ver kiezingen sedert 1933 zullen geven. Ingelichte kringen voorspellen, dat de verktezingen in geheel West- Duitsland op 14 Augustus zuilen plaats vinden. Gekozen zullen wor den de leden van de federale rege ring die de 45 milKoen. Duitsers buiten de Russische zone zal bestu ren. Het besluit werd 'genomen, nadat kleine meningsverschillen tussen de geallieerden en de Duitsers met be trekking tot de tekst van de kies wet waren 1 opgelost. En gister avond stemden de premiers van de elf West-Duitse staten in met wijzi gingen, die de geallieerden wensten te zien aangebracht in de tekst van de kieswet en gisteren accepteerden de militaire regeringen verschillen de Duitse suggesties. DEN HAAG De KLM-Constel- lation „Soerabaja" heeft de afstand MauritiusBatavia afgelegd in 12 uur en 48 minuten. De normale vliegtijd is 14 a 15. uur. Kans op regeling van de groentenuitvoer naar Duitsland (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De Nederlandse handelsdelegatie, die thans in Frankfort besprekingen voert, schijnt goede hoop te hebben, dat voor het onlangs gerezen probleem van invoerrechten op de Neder landse groenten, welke naar Duits land gaan, een oplossing wordt ge vonden. Dit probleem deed zich voelen, toen de Centrale inkoop van Duitsland werd opgeheven en de particuliere importeurs zich hiermee gingen belasten. Evenals in Nederland na de' oorlog werd in Duitsland geen invoerrecht gehe ven op tal van producten, waaraan Duitsland dringend behoefte had. In Nederland werd met dit sy steem reeds voor een zeer belang rijk deel gebroken, toen hier het economisch klimaat beter werd. Duitsland brak er mee, toen de overhéidsinkoop werd geliquideerd en particuliere importeurs weer werden ingeschakeld. Invoerrech ten werden nu als van ouds gehe ven. Het gevolg was, dat de Ne derlandse; groenten zo zwaar wer den belast, dat de concurrentie van andere landen zwaar en in vele gevallen te zwaar werd. De Duitse inkopers namen op de Nederlandse veilingen minder af.. Hét gevolg was dat 't doordraaien van groen ten hier weer toe-nam. Men heeft hier thans echter in goed geïnfor meerde 'kringen de indriik dat'op dit punt met de Duitsers een rege ling zal kunnen wórden..getroffen, waardoor aan de moeilijkheden,, waarin onze tuinders dreigen- te geraken, een. einde zal komen. Djokja bereidt zich voor op terugkeer regering BATAVIA. De sultan van Djok ja heeft het comité voor ontvangst van de Republikeinse regering te Djokja geïnstalleerd. Voorzitter is Tadjuddin Noor, voormalig voorzit ter van het parlement van Oost-In- donesië, vice-voorzitier is Hadjar Dcwantoro cn. leden zijn Pangeran Purubojo, halfbroer van de Sultan, Ruslan Abdulgani. secretaris-gene raal van 't Ministerie van Voorlich ting en vertegenwoordigers van een Chinese vereniging, de Pakistan- league en de Indlan-Ieagué. Tad juddin Noor is naar Batavia ver trokken om van daaruit door te reizen naar Banka, waar bij bespre kingen zal voeren met president Sukarno. Hatta naar Kotaradja SINGAPORE. Het Republikein se bureau in Singapore heeft be kendgemaakt, dat dg Republikeinse premier Mob. Hatta. Zaterdag de leiders van deRepublikeinse nood- regering in Kotaradja op Sumatra zal bezoeken. Hij zal pogen deze leiders te winnen voor het onlangs tussen de Nederlanders en de Repu blikeinen bereikte accoord. Hef was niet veel zaaksmeer, wat er van het voor de Goereese kust verongelukte Zweedse sportvliegtuigje overbleef. Bolivia op de rand van de burgeroorlog LA PAZ, Bolivia staat op het ogenblik aan de rand van eén bur geroorlog. In het hoog In het An- des-gebeigte gelegen Cavita-myn- gebied wordt zwaar gevochten tus sen stakende mijnwerkers uit de tinmijnen, die bewapend zijn met machinegeweren en staven dynamiet en troepen. Men venvacht, dat de Boliviaanse regering, die eergisteren reeds de algemene mobilisatie en de staat van beleg heeft afgekondigd, zeer spoedig zal overgaan tot het van kracht verklaren van de krijgs wet voor La Paz. Als gevolg van de gevechten in het gebied der tinmijnen zijn reeds vele mensen om het leven gekomen. De-bewegingen der troepen, die tot opdracht hebben de opstandige be weging in Cavita de kop in te druk ken, worden door het uitbreken van een algemene (sympathie)-staktng onder de spoorwegarbeiders belem merd. De stakende mijnwerkers zijn voor het grootste gedeelte Indianen. Dit ras is het beste bestand tegen het werken in dergelijke hooggele gen gebieden. Zij zijn door de troe pen naar de bergen in de omgeving van Cavita verdreven, doch zij be legeren thans hier twee belangrijke tinmijnen*. Volgens de „New York Times" zijn twee transportvliegtuigen, die deel uitmaken van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten van hét gebied der Caraibische zee, uit Balboa naar Bolivia vertrokken. Vermoedelijk zullen deze toestellen gebruikt wor den om zo nodig de Amerikaanse burgers te evacueren, die in het Cavita-mijngebied In gevaar verke ren. BATAVIA Sutan Sjahrir, de voormalige Republikeinse premier en een van de voornaamste Republikeinse leiders,, heeft verklaard, dat het waarschijnlijk is, dat zyn party zich van stemming zal onthouden als Sukarno en Hatta naar Djokja terugkeren en de Republikeinse regering hét parlement een votum van vertrouwen vraagt ten aanzien van de kort geleden gesloten Van Royen-Rum-overeenkomst. Sjahrir is de leider van de Indonesische Socialistische Party (P.SX), dierich in Februari 1948 heeft afgescheiden van de socialistische party van Amir SJaxlfuddin. In een exclusief interview met Associated Press heeft Sjahrir zich voor het eerst sinds de politionele actie Van December uitgesproken over de poli tieke vraagstukken van Indonesië met verlof tot publicatie. Ifiljn stand punt was tot dusverre een van de grootste politieke vraagtekens In Indo nesië. Sjahrir zei, dat hij zich niet kon verenigen met de politiek van Hatta en Sukarno sinds de tweede Nederlandse politionele actie. Hij betoogde, dat de Republikeinse leiders op Banka „een tweeslach tige politiek" volgen, De instelling van de noodregering-Sjafuddrin op Sumatra, nadat de Nederlanders in December huii actie waren be gonnen, was gebaseerd op de op vatting, dat de Republiek zou voortgaan te strijden voor een on afhankelijke souvereine staat. Sjahrir meende, dat de Van Roy en-Rum-ver klaringen evenwel bewezen hadden, dat Sukarno en Hatta bereid, zijn een politiek van onderhandelingen én compromis te volgen, „maar men kan de rege ring van Sjafuddrin niet verwaar lozen zonder een ernstige terug slag te veroorzaken." In antwoord op een desbetref fende yraag zei Sjahrir, dat hij geen voorstander van het voortzet ten van de strijd is. Hij verklaar de, dat hij eveneens tegenstander is van herstel van de Republikein se regering in Djokja, „omdat daardoor de werkelijke toestand verward zou worden en de aan dacht zal v/orden afgeleid van de fundamentele vraagstukken". Hij zou bereid geweest zijn Djokja aan de Nederlanders te laten „in ruil voor het aangaan door de Ne derlanders van verplichtingen ten aanzien van een algemene politie- ke regeling voor geheel Indonesië „Thans gaan wij naar een Ronde Tafelconferentie in Den Haag en alles is even vaag als ooit te vo ren," verklaarde hij. Sjahrir zei nog, dat, als de F.S.I- zich in hc» parlement van stem ming onthoudt, dit niet zal beteke nen, dat de partij een oppositio nele houding aanneemt, Sjahrir verklaarde voorstander te zijn van een gecombineerde Re publikeinse en niet-Republikeinse delegatie voor de komende Ronde Tafelconferentie in Den Haag, maar voegde .hieraan toe, dat 'de vorming van zulk een delegatie „zal afhangen van de graad van overeenstemming, welke kan wor den bereikt tussen de Republikei nen en de Federalisten". Hij wei gerde de vraag te beantwoorden of hijzelf het lidmaatschap van zulk een delegatie zou aanvaarden. BRUSSEL De Belgische politie heeft de Tilburger H. K. gear resteerd. Deze zou verscheidene in braken in België hebben gepleegd, WANNEER sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Maassluis naar bui ten worden geroepen om hulp te verlenen, plegen zij meestal met een groter of kleiner schip, dat machineschade heeft of om een andere reden niet op eigen kracht varen kan, in de Nieuwe Water weg terug te keren. Ook de Sleep boot Maas kwam gisteravond om streeks zes uur komende van de Noordzee de haven van Maassluis binnen, maar ditmaal met een minder gebruikelijk bergingsobject, namelijk het wrak van een klein sportvüegtuig hangend aan touwen aan de zijde van het schip. Gistermorgen werd, vermoedelijk van een marinevaartuig afkomstig radiogram opgevangen, meldend, dat een vliegtuigwrak was gesig naleerd ter hoogte van de Goere- se kust. De sleepboot Maas voer de Waterweg uit en ontdekte enkele uren later inderdaad nabij boei H.K, 11 een wrak, dat het Zweedse sportvüegtuig bleek te zijn, waar mee de Zweedse heren Brenkes en Anderson Maandagavond ter.hoog te van Ouddorp voor de Goerese kust in zee waren gestort. Zoals gemeld werden de onfortuinlijke vliegers gered. Het vliegtuig dreef op zijn vleu gels met de kap, waarin de zware motor zit, orrdaaggedoken. Daarom sloeg men een touw om de voor kant van het vliegtuig en sjorde het aan bakboordszij van het schip vast Aldus werd de thuisreis on dernomen. Een afgebroken vleugel werd eveneens geborgen en aan dek gelegd. In de Maassluise haven pikten "de takels aan 'n aldaar lig gende bergingsboot het vliegtuig bij bet landingsgestel op er. zetten het op de wal. Het bleek, dat de staart ter hoogte van de tweede zitplaats wasafgebroken. Een door de'bemanning op zee verlaten schip, dat door bergers wordt vastgemaakt en in veilige haven gebracht, is het eigendom van de bergers. Dit zal dus ook het geval zijii met het door de Maas geborgen vliegtuig. De vraag is •echter of de waarde van het danig verminkte sportkistje zodanig is, dat er nog wat bergingsloon over blijft. AMSTERDAM De „American Overseas Airlines" zullen, deze zomer iedere week 21 retourvluch ten maken naar West-Europa. DUSSELDORP. In opdracht van de plaatsvervangende Ameri kaanse gouverneur in Duitsland, generaal majoor Hays, zal een be gin gemaakt worden met de beper- kig van de macht van de Duitse kartels. Als eerste zal de grootste chemische industrie van Duitsland, de I.G. Farben onder handen geno men worden. Het I.G. Farben-con cern dat zijn hoofdzetel heeft in Frankfort zal worden gesp.litst in drie zelfstandige ondernemingen. De geallieerden hebben vastge steld, dat de Duitsers op vele ma nieren trachten de hen gestelde in dustriële limiet te overschrijden. In het bijzonder in het Ruhr-gebied is gebleken, dat men er toe over was gegaan "oude machines, die als scha devergoeding waren weggevoerd naar een der geallieerden te ver vangen door nieuwe industriële uit rusting van grotere capaciteit. Om verrassingen als deze. in de toekomst tegen te gaan treffen de Westelijke commandanten voorbe reidingen. om een veiligheidsbureau in het leven te roepen. Dit bureau zal zijn /toezicht uitstrekken tot :in- dustriescheepsbouw en wetenschap pelijk onderzoekingswerk. Het zal vermoedelijk zijn zetel krijgen in Bonn. Dit nog in-officlële bureau heeft plannen voorbereid voor de ontmanteling van die industrieën in het Ruhrgebied, die uit steenkool synthetische benzine vervaardigen. Uiteraard vindt dit plan van de bezettende mogendheden geen ge nade bij de Duitsers. De voorzitter van de West Duitse wetgevende vergadering, dr Adenauer heeft in een zeer agressieve redevoering gesproken van onduldbare inmen ging van de bezetters, die ongedaan gemaakt moet worden. De leider van de vakbond der mijnwerkers Schmidt heeft zich in gelijke zin gericht tot de confe rentie der grote vier in Parijs. Sir Brian Robertson Hoge Commissaris in Duitsland LONDEN. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gou verneur en opperbevelhebber in Duitsland, zal, aldus een bekendma king van het Britse ministerie "van buitenlandse zaken, de eerste Brit- Hoge Commissaris zijn voor P DE AMERIKAANSE plaatsver vangend gouverneur-generaal Hays heeft plannen bekend ge- uiaakt over de ontmanteling van het I.G. Farben concern, nu de Britten, Amerikanen cn Duit sers overeenstemming hebben bereikt over de vorming van 3 zelfstandige industrieën. Da ver koop aan de nieuwe eigenaars zal wet vijf tot zes weken vor deren. De imposante gebouwen- reeks van de I.G. Farben in Frankfort, waar thans nog de stavan het Amerikaanse leger in Europa verblijf houdt. Volstrekte meerderheid voor Nationale Partij Suriname PARAMARIBO. Cisteren is de officiële uitslag der Surinaamse Statenverkiezing bekend gemaakt. De Nationale Partij Suriname heeft 13 zetels verworven, de Vgrenigde Hindostaanse Partij 6 cn dc Suri naamse Landbouworganisatie 2. De Nationale Partij Suriname heeft dus de volstrekte meerderheid behaald. De Franse autoriteiten te Ber lijn hebben het maandblad „Der Grundbesitz" voor drie maanden verboden, op grond van klachten -c «w van de joodse gemeenschap, dat Duitsland,wanneer de ~Hoge Com-1"het blad anti-semietische propa- missie in het leven.'Is geroepen. ganda publiceerde. „Particulier Initiatiefbeloofde gouden bergen, maar bleek oplichting (Van een onzer verslaggevers) Een keurige, enigszins blèke jongeman in gekleed zwart eostuum, die vanmorgen wat rond zat te kijken in de zittingszaal van de Rotterdamse rechtbank, scheen niet ontevreden over de belangstelling. Vandaag vierde Robert Lombert, „sociaal fantast", zfjn 26ste vérjaardag. Een dag lang zou hjj de hoofdpersoon zijn van een zitting, gewijd aan de groteske oplichterij, die onder de fraai klinkende naam „De Vereniging „Particu lier Initiatief" tot het verrichten van Charitatief werk" hekend werd en waarvan hg zich voor het leven tot „chief-president" liet benoemen. kaang getint was. Het telde dona teurs o.a. in Amerika en Canada. „Wie waren, dat?" vraagt de pre sident- Verdachte: „Ik weet het niet meer precies, maar <Je lidmaatschapskaar ten zyn ln de administratie të vin den". Salarissen werden volgens L. niet uitbetaald, men' werkte belangeloos. Blijkens opgave van verscheidene Armenraden blijken personen die als leden waren opgegeven, niets met PJ. uitstaande te mebben. Een be groting maakte P.I. niet op Arts verkocht zijn huis en praktijk Een missie van die vereniging zou naar CuraZao gaan, maar een rap port van het Centraal Archief en In lichtingenbureau inzake Maatschap pelijk Hulpbetoon lichtte de politie te Curasao in. Het gezelschap moe3t de terugreis aanvaarden. De tenlastelegging tegen Lombert 2egt, dat hg in 1947 en '48 de Over- schiese arts J. H. H., -de notaris L. A. B. en de etaleur P. L. A. onder valse voorwendsels heeft bewogen tot afgifte van respectievelijk ƒ14,822, ƒ10.309 en ƒ1.485 gulden. L. gaf voor, dat het bestuur van „Particulier Initiatief" met mede werking van alle ministeries naar CuraQdO zou worden gezonden. L. heeft talrgke slachtoffers ge maakt De arts H. verkocht zijn praktijk en woning om zich geheel aan het werk in Curasao te gaan wijden. Later bleek dat „Particulier Initiatief" de dekmantel was voor het stichten van een handelsven nootschap in Zuid- of Midden- Amerika. Mr. J. B. M. van Buuren had des tijds een onderzoek ingesteld naar de aard en bedoelingen van „Parti culier initiatief', een duidelyk beeld kreeg hg niet. L. had hem verteld dat P.I. S75 leden telde en Ameri- Blank en bruin slaags in het park In het Park kregen enkele Hol landers Woensdagavond onenigheid met een drietal Javanen. Na de woordenwisseling vielen er rake klappen, waarbij de 17-jarige F. de H. uit Haarlem kwam te vallen-. Eén van de Javanen sprong boven op hem en bracht hem met een mes enkele steken toe, die echter geen ernstige verwondingen veroorzaak ten. De H. is ter observatie in het Coolslngelziekenhuis opgenomen Na de steekpartij namen de drie Ja vanen de vlucht. De politie greep echter de dader, een 21-jarige sa- lonbediendehij is in het hoofdbu reau opgesloten. Amerikaanse geleerden wer ken aan een eléctrisch brein, aat kan vertalen, rekenen en zelfs het weer voorspellen. Het kan 16.000 optellingen en 4000 vermentguitldïpingeii uifyoeren en millioenèn woorden „onthou den". a- India heeft het bestuur van 't vorstendom Bhopal over genomen en zijn heerser, de nö- wab Af oh. Hamidoellah Kahn, gepensionnecTd. Zijn pensioen tje: 2 mïllioen gulden per jaar. De Amerikanen hebben voor een machtig jaargeld Pief er van Jaarsveld uit Johannesburg geëngageerd. Deze knaap heeft ex-straalogen, te aarmede hij kan ontdekkentuaar zich mine ralen onder het aardoppervlak bevinden. Hef arbeidende volle van Po len. heeft een nieuwe „over winning" behaald. De woorden „café" en „restaurant" mogen niet meer gébruikt worden. Men moet spreken van „gospoda Ioe- dowa", hetgeen „volksherberg" betekent. Het Amerikaanse plaatsje Molehill is herdoopt in Moun tain. Het gezegde „to make d mountain out of a molehill" (van een mug een olifant ma kenis hier dus letterlijk in vervulling gegaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1