'I 1 PINKST EREN Bij een slager voor wie het been beter is dan het vlees Kees van Dongen, schilder van kleur en fel leven K.. In vrije uren schept hij kunstwerkjes uit kootjesen botten Op dst kohJisl V__ EEN HALVE EEUW SCHEPPENDE ARBEID I l Herdenkingstentoonstelling in Boymans Te veel autobus-ondernemingen meent de minister gaafc *L - Zaterdag 4 Juni 1949 WAT DOET GE IN VW VRIJE TUD- TJf ET avondeten heelt u weer best gesmaakt wel moge het u bekomen hat is een uur of zes, zeven en ge schuift uio stoel achteruit. Ziezo, dat zit er weer in, maar wat nu, als wij vragen mo gen. Wi} bedoelen: wat gaat ge nu uitvoerenin uw vrije tijd? Het is ons niet zozeer te doen om onttaoorden ets: wel, krantje lezen, radio luisterenkaartje leggen, babbeltje maken, bioscoopje pikken, enz. Dat zijn dingen, die wij allemaal wel eens doen in onze vrije uren. Veel mensen zijn er echter ook en meer dan tt denkt die hun vrije tijd voor n groot deel besteden aan zeer speciale liefhebbe rijen, hobby's, waaraan zij zich met hart en ziel wijden en die begaafd heden onthullen van vaak geheel andere aard dan die in-hun eigenlijke be roep tot uiting komen. Mogen wij u dan thans voorstel len: de heer Ph. H. van Westen, een man met een drukke werkkring hii heeft éen leidende functie in een groot slagersbedrijf. Als vrijetijd- bestcder kozen wij hem maar niet zomaar in het wilde weg uit, nee, er is een zeer speciale reden waar om wij het eerst bij hem belet vroe gen. De heer Van Westen zou men namelijk een super-vrijetijdbesteaer kunnen noemen, want met alleen houdt hij er zelf heel interessante liefhebberijen op na waarover straks meer ook voor de vnje- tijdbestedïng van anderen toonde hij zoveel belangstelling, dat hij er in slaagde tal van geestverwanten te organiseren in een club, dé Hobby club genaamd. Deze vereniging is aangesloten bij de Nederlandse Bond van speciaal-verzamelaars van liefhebberij-, kunsthistorische en wetenschappelijke objecten en het is alweer de heer Van Westen die de redactie voert over het maandblad van deze bond, Uniek geheten. In het Mei-nummer van dat blad is hij weer bladzijden lang op enthousias te en bezielende wijze aan het woord. Een artikel is gewijd aan de grote gebeurtenis van deze zomer, de nationale tentoonstelling op het gebied der vrijetijdbesteding, die te Ede wordt gehouden en waarnaar iedere kunstnijveraar, buisvljjtbe- oefenaar of eenvoudige knutselaar popelend uitziet. Wij zouden wel hele stukken uit 's heren van Westen's, animerend betoog willen overschrijven, om u een beeld te geven van zijn gene genheid voor de zaak, aan welke hy zijn hart verpand heeft. Nu iveet ge dus waarom wij het eerst naar de heer Van Westen zijn getogen, toen wij ons voornamen u in kennis te brengen met mensen die met hun vrije tijd wel raad we ten. GULLE ONTVANGST Als mevrouw Van Westen ons binnenlaat is Or een zekere argwaan in haar blik te bespeuren. Weer een paar vreemde snoeshanen, die be slag komen leggen op de kostbare vriie uren van mijn man, zal zij wel gedacht hebben. Maar zij schijnt ons toch geen kwaad hart toe te dragen, Zwerftocht door Hobby-land Ce zaudt er versteld van staan als ge wist wat er al niet gepres teerd wordt naast de dagelijkse werkkring, ook al is deze om de drommel geen sinecu re, gepresteerd aan ge duld en accuratesse vlijt en artistieke crea tiviteit. Dergelijke actieve, energieke en begaafde vrijetijdbesteders treft men in alle lagen van de bevolking aan. Wy hebben ons voorgeno men ze op te sporen en u telkens van onze ontdekkingen door middel van praatjes en plaatjes op de hoogte te hóuden. Hier is onze eerste ontdekking. .'„Gedichten" in been want als wij later enthousiast met de heer des huizes zitten te praten over zijn liefhebberijen, toont zij zich een hartelijke gastvrouw, die ons met-opgerolde plakjes ham wij zijn bij een slager.' bij de thee verwent. pie heer Van Westen blijkt een merkwaardig veelzijdig man te zijn, want niet alleen is hij een zéér con sciëntieus verzamelaar van verschil lende objecten, hij is ook artist; de beensnijkunst beoefent hij en wat zijn „gouden handen" vervaardigen elk van die laden bevindt zich een exquise verzameling prachtige exo tische vlinders, die hun zijden vleu gels spreiden, vleugels van zo fan tastische kleur, dat men er niet op uitgekeken raakt. Zou menig liefhebber al zielste vreden zijn met zo'n uitzonderlijk mooie verzameling en er zijn vrije tijd nuttig en bevredigend mee be steed achten, de heer Van Westen wij zeiden het al is een veelzijdig man en wat hij ons thans laat zien is weer van geheel andere aard, maar niet minder interessant. In zijn geen eenvoudige gebruiksvoor werpen, maar fijnzinnige plastie ken. met grote kunstvaardigheid uit geprepareerde en gepolijste beende ren gesneden. Zie maar eens op hét plaatje die cowboy op zijn steigerend paard voor een hek en daaronder het geestige muizenconcert op de wip. Tot in de kleinste details zijn de fi guren uitgewerkt en in al die klei ne kunstvoorwerpen zitten honder den uren geduldige arbeid met bei teltjes. sleutelvijltjes en metaalzaag jes, het enig materiaal van de kun stenaar. Ge ziet er hier maar twee voorbeelden, van, maar op zijn ta fel heeft de gastheer nog tal van fraaie werkstukken voor ons uitge stald: vissen, vogels, allemaal met uiterste zorg en fijne smaak ge maakt. Op de „werkfoto" ziet ge de kun stenaar hézig de laatste hand te leg gen aan. een toreador met vecht- stier. Weet u wat die rotsblok achter het paard van de cowboy is? Wel, gewoon een knieschijf van een var ken. Elders heeft de artist weer kootjes en tanden aangewend ter complete ring van zijn compositie. Dit is dan hét creatieve deel van 's heren Van Westen's hobby's. OOK VERZAMELAAR Maar dan neemt hij ons mee naar een hoge kast met talloze laden. In dikke folianten heeft hij keurig overzichtelijk den curieuze verza meling lucifermerken opgeplakt. Wist ge wel dat zo ongeveer de hele algemene geschiedehis van lucifer- merken is af te lezen. Prachtige oude merken tonen éen compleet album met beeltenissen van konink lijke families en de Japanners be drijven politiek op hun in de oor log uitgegeven merken, die honende beelden demonstreren aan het adres der geallieerden. Op zo'n verzameling komt men in dagen niet uitgekeken maar daar melden alweer nieuwe gasten zich aan, clubgenoten van de Hobbyclub, een dominee en een medeverzame laar die verheugd meedelen, dat zij weer twee nieuwe leden voor de vereniging gewonnen hebben. Wel dra zijn de heren in een ernstig ge sprek, want een goed verzamelaar vat zijn liefhebberij ernstig op, hoe ernstig wel, moge blijken uit de woorden van de heer Van Westen, die wH tot slot uit een zijner arti kelen m Uniek overnemen: „Met de eeuwen zijn ook de men sen, hunne werken en woonplaatsen veranderd. Maar de scheppings geest bleef!! En evenals in de oer tijd na de jacht, beoefenen ook wij, na ons werk, de sierkunst, waarin wij al onze vaardigheid en schep pingsdrang tot uiting brengen ten einde ons hierdoor een sfeer te scheppen die ons leven inhoud en grotere waarde geeft". Een nieuw type IN Economisch Statistische berich ten van deze week schrijft ir. S, H. Stoffel over „De figuur van de moderne hoog-gekwalificeerde ar beider". Zijn betoog komt hierop neer, dat door de dynamische geest- teshouding van onze maatschappij er een nieuw type arbeider is ont staan, bij wie de nadruk niet valt op de traditionele vakbekwaamheid, maar op het snel kunnen aanvatten en met vaardigheid toepassen van nieuwe vindingen op zijn speciaal gebied. Vijfentwintig jaren gele den was „de heer met het witte boord onder de overall", althans in Europa, een onbekende figuur. Thans ziet men hem vooral In de Verenigde Staten en Engeland meer en meer in de moderne kwajitelts- industrie, verkeerstechniek en agra rische techniek, in deze landen wordt aan de opleiding van de hoog gekwalificeerde arbeider, die leiden de functies in het bedrijfsleven in neem, veel zorg besteed. In Ne derland, waar dit type nog niet zo bekend is, is de opleiding een enkele uitzondering daargelaten echter onvoldoende. In ons land be zitten ondernemingen als Philips en Organon, aldus ir. Stoffel, reeds In aanzienlijke mate dit modernste type van industrie, dat producten maakt en werkwijzen toepast, die het resultaat zijn van veel toege past natuur-wetenschappelijk onder zoek. Het succes, dat zulke onder nemingen b^j de export kunnen boe ken, bewast wel hoe nodig wij juist dat type van bedrijven thans heb ben en hoeveel mogelijkheden daar nog liggen in verband met onze „in dustrialisatie". Helaas is, afgezien van enkele uitzonderingen, van de zijde van het bedrijfsleven nog niet genoeg te merken van belangstel ling, inzicht of aandrang bi deze" richting. En toch zullen wij moeten zorgen, dat wij de me- hebben, die in de nieuwe bedni\eit, de be drijven van de toekomst, passen. Een belangrijke voorwaarde Ls na tuurlijk weer het onderwijs, by voor keur het lager technisch onderwijs. Er zal uitgemaakt moeten worden of hiervoor een nieuwe vorm van school gevonden zal moeten worden, die tussen het huidige lager en hqt middelbaar technisch onderwijs in ligt, of, dat er een aansluiting naar boven bij het ambachtsonderwija mogelijk is, ofwel een aansluitende voorbereiding tot het middelbaar technisch onderwijs, maar dan met de handenarbeid als hasis en cen trum. De suggesties, door ir. Stoffel ge daan, verdienen ongetwijfeld aan dacht. Er zal hard, heel hard ge werkt moeten worden om een niveau te bereiken waarop een kwaliteitsindustrie zich met succes zal kunnen handhaven. Basis hier voor is het onderwijs, goed onder wijs. Maar laat men hiermee dan ook. niet te lang wachten. En er ook niet op beknibbelen, want daarmee snijdt men onherroepelijk in eigen vlees, IK heb een oude dominee gekend, die op Pinksteren in zijn preek constateerde, dat er van Heilige Geest in onze samenleving weinig of niets te bespeuren vieL Aan het eind van deze klacht besloot hij ongeveer als volgt: „Als ik nu een geheide dominee was, zou ik nu moeten komen met een reeks „niettemins" en „nochthansen", ik zou moeten zeggen, dat het alle maal onder Gods zegen nog wel Feestdagen wmrop wij slechts kunnen vieren, wat de Heilige Geest in onze eigen levens blijkt door Prof. dr. G v. d. Leeuw terecht zou komen en ik zou moe ten eindigen met: Halleluja, Amen. Maar ik zie daar geen reden voor en daarom eindig ik: wij merken niets van de Heilige Geest, helaas!" Dat is zeker geen Pinksterpreek, die ik als model zou willen aan duiden. Maar in haar nuchterheid en zakelijkheid is zij toch wel heel heilzaam. Wie op Pinksteren iets zeggen wil, mag zich wel driemaal bedenken vóór hij probeert ^zijn hoorders of lezers in de „gewijde" sfeer te trekken. Er is inderdaad niet veel aanleiding toe. Wanneer wij de Handelingen der Apostelen lezen, vinden wij, dat de Heilige Geest van God een uiter mate concrete werkelijkheid was, die op de mensen viel en hen woor den deed spreken en daden ver richten die ieder terstond niet als „gewijcl", maar als krachtig voelde. En toen veel later de Quaker Geor ge Fox voor de rechtbank stond, constateerde hij, dat de kracht van God op hen allen „sprong", rech ters en toehoorders. De Geest is niet het kabbelend beekje van stichtelijkheid en vroomheid, waar. toe wij Hem maken, nog minder de vlakke sloot van orthodoxie of vrijzinnigheid, die zo vaak ons ele ment is, maar een felle bergstroom, die neerdondert in mensenlevens en ze doet bruisen en overkoken. OP Pinksteren bespeuren wij wel het smartelijkst hoe ver wij van het echte christendom af gekomen zijn. Dat wil zeggen: wij zouden het moeten bespeuren, maar wij merken er niets van, om dat wij op Pinksteren in de regel helemaal weinig bespeuren. Op Kerstmis merkt bijna iedereen nog iets, op Pasen somivigen. Maar op Pinksteren is het c e dood in de pot. En als wij eerlijk zij", komen wij tot de conclusie van de oude dommee. "Te Parijs zijn de 'Grote Vier bij een. Wij hopen er allen het beste van. Het is misschien een laatste M Joodse vrouwen bezorgd PARIJS De Internationale Raad van Joodse Vrouwen heeft te Parijs medegedeeld, dat een te legram is gezonden aan het Ne- derlands'e ministerie van Jus titie over de Joodse oorlogswezen in Nederland. In het telegram wordt uiting gegeven aan „de ern stige bezorgdheid over hun lot" en de hoop uitgesproken, „dat al het mogelijke zal worden gedaan om hun de gelegenheid te geven een Joods leven te leiden". Een supeT-vrüetijdbesledeT in stilte aandacht over zijn schepping gebogen. DEN HAAG.„In het personenvervoer langs de weg hier te lande bestaan thans 5Cf streek-vervoerondernemingen van verschillende om vang. benevens 41 binnen de vervoergebieden van die ondernemingen en de grenzen daarvan opererende traject-vervoerbedrijven. Wanneer de Commissie Vergunningen Personenvervoer (CVP) haar arbeid zal kunnen voltooien, laat het zich aanzien, dat het merendeel van deze laatstgenoemde 41 ondernemingen blijft bestaan, terwijl voor de ande ren, die geheel of gedeeltelijk overbodig is, geen plaats zal zijn. Zy kun nen met de bestaande streekvervoersondememingen worden samenge voegd." Deze mededeling doet de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn Antwoord over het wetsontwerp herziening van de wet autover voer personen. HET is ongetwijfeld een uitstekende gedachte geweest van de beheerders van het Museum Boymans om de Van Dongen-tentoonstelling, welke onlangs werd ingericht door de Galerie Charpentier te Parijs, naar Rotterdam, de geboortestad van de schilder, over te brengen. Een zeventigtal schilderijen, in erleg met de schilder op de tentoonstelling te Parijs uitgezocht, kon, dank zij de grote bereidwilligheid van de verzamelaars, de kern vormen van deze Rotterdamse tentoonstelling, die nu onge veer honderd doeken van. de meester r-mvat. Verdere medewer king werd verleend door het Musée National d'Art Moderne te Parijs, door de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten te Brus sel en Antwerpen, door het Stedelijk Museum en het Rijksmuseum te Amsterdam en door vele particuliere verzamelaars. ZO IS DAN een overzicht tot (hij algemeen erkend en bewon- stand gekomen van wat in on- ic 1111 oDdrachtei geveer 50 jaren door Kees van Met betrekking tot het beleid der C.V.P. heeft de minister de volgende cijfers: In de periode tus sen 15 Februari 1937 en 10 Met 1940 verminderde het aantal ver gunninghouders met 122, d.w.z. met ongeveer gemiddeld 40 ver gunninghouders per jaar. In de periode tussen 10 Mei 1940 en 1 Maart 1943 betrof de vermindering 154 gevallen of gemiddeld plm. 60 gevallen per jaar. Volgens de mi nister is deze versnelling in tempo geen gevolg geweest van een toe geven aan een eventuele druk van de bezetter. Tot zij ter zijde ge schoven werd, heeft de C.VJP. haar autonomie weten te bewaren en de belangen van de ondernemers verdedigd. Er is nooit dieper in de belangen van de ondernemers ingegrepen dan tot het doel, dat de C.V.P, moet nastreven, nodig was. Overigens is de minister van me ning, dat het beroepspersonenveij- voer langs de weg een_ gebied is, waar het particuliere initiatief een ruime taak kan worden gelaten, mits het openbare karakter van dit vervoer wordt erkend en een. goede kwaliteit der ondernemingen ver zekerd Zij. Maar ook voor over- heids- of semi-overheidsonderne- mingert moet gelegenheid bestaan aan dit vervoer deel te nemen. De vraag, of men voor de nog bestaande kleinere bedrijven niet zou kunnen komen tot een coöpe ratieve samenwerking, waarin de deelnemende ondernemers hun zelfstandigheid zouden kunnen behouden, heeft een punt a ernstige overweging uitgemaakt. Ook de adviescommissie, bedoeld in artikel 9 der W.A.P., is hi over gehoord. De minister is hier bij tot de overtuiging gekomen, dat tegen de coöperatieve vorm voor een streekvervoer onderne ming op zichzelf geen bezwaar be staat, doch dat er ten nauwste voor gewaakt dient te worden, dat de coöperatieve niet een bloot for mele structuur zij. Met betrekking tot de door som mige leden gemaakte opmerkingen omtrent samenwerking in coöpera tieve vorm tussen verspreid lig gende kleine bedrijven is ook de minister van oordeel, dat het* geen zin heeft deze tot coöperatieve sa menwerking te brengen. Dongen aan belangrijk werk is ge wrocht en waarin duidelijk de ont wikkeling en de hoogtepunten zijn waar te nemen. Hij behoort tot de weinigen, die niet alleen kunstzin nig, maar ook maatschappelijk, in de volste betekenis, zijn geslaagd. Reeds vele jaren, in het bijzonder na de eerste wereldoorlog, wordt Spaanse dwergdanseres (1912) dërd, "is hij de met opdrachten overladen portrettist van de mon daine en demi-mondaine Parijse wereld. En toch is ook voor hem het begin heel moeilijk geweest. Met 'n retourbiljet voor de feesten van de 14e Juli in zijn zak, vertrok hij in 1898 naar de lichtstad. Parijs moet hem toen onweerstaanbaar geboeid hebben, want hij bleef er en trachtte aan de kost te komen door het venten met kranten en het tekenen van portretten, die hem slechts enkele „sous" opbrach ten. Maar vijf jaren later begonnen enkele kunsthandelaren zich voor hem te interesseren. Van dat ogen blik af rees zijn geluksster snel. Aanvankelijk werkte hij te Pa rijs, van Vuillard uitgaande, neo- impressionistisch. Zijn vurig tem perament trok hem naar de Fau- ves, maar sterke, eigen inzichten zorgden weldra voor een typi sche. persoonlijke uiting, zeer ver schillend wat de artistieke waarde betreft. Van Dongen's grootste kwaliteiten zijn: kleur en eenvoud. De kracht van zijn kleur bespeurt men al in het vroegste oeuvre. Het gezicht op Delfshaven ïs puur Hol lands, doch onderscheidt zich door de blijde, frisse kleur, het .sterke groen en blauw. Hiervan uitgaan de, baart het geen verwondering meer, dat deze Nederlander zich aangetrokken moést voelen tot de atmosfeer van Frankrijk, waarin het licht domineert, In zijn im pressionistische periode brengt hij de kleur dik en soms onmiddellijk uit de tube geperst, op het linnen; eerst later, nadat hij met Matisse seelstreken en streeft hij naar een meer samenvattend geheel van grote, heldere kleurwaarden. Als ras-schilder beleeft hij een inten se vreugde aan de kleur; zij zal hem zijn gehele verdere leven tot leiddraad dienen. Niet het onder werp wordt voor hem het belang rijkste, maar de voorstelling in haar geheel, de compositie, waarin de kleur bepalend is. Fors en markant borstelt hij nu zijn doeken, die snel achterelkaar ontstaan. Mistinguett en Max Dearly in de dans „La Valse Chaloupée" en „Het gele laarsje" zijn hiervan toonaangeven de voorbeelden. Of hij nu zigeu nerachtige beroepsmodellen of da mes uit de hoge kringen in de glans van haar met juwelen bedekte avondkleding schildert, dan wel naaktfiguren of scènes uit het cir cusleven cn de tingeltangels, altijd is daar de psychische kracht van zijn schildersdrift, die zich ontlaadt in een tuimeling van kleuren. Of schoon van Dongen nadrukkelijk aan lichte, heldere kleuren de voor keur geeft, krijgt deze helderheid nimmer dat volkomen atmosferi sche, waardoor de voorwerpen op de schilderijen der luministen wor den aangetast en tenslotte ver teerd. Evenmin houdt van Dongen zich aan de traditionele opvatting van het perspectief; eerder vat hn de figuren in sterke contouren of schildert hij, om de gestalten krachtiger naar voren te doen ko men, een achtergrond met con trasterende kleurwaarden. Hij zoekt voor alles het aesthetische doel, het bereiken van de pure, schilderkunstige schepping. Men moet zien hoe stevig hy zijn figuren ten voeten uit op het doek heeft vastgelegd. Er zijn oude bekenden onder, als dr. Rappoport en de reeds eerder tentoongestelde Comtesse de Noailles, maar ook nieuwe, waartoe de portretten van Anatole France, dr. Auguste Cas- sius en Markies Boni de Castellane behoren. Een galerij vol mensen trekt aan onze ogen voorbij: ge schminkte danseressen, cocottes, gezelschapsdames, naaisters, mon daine vrouwen, autoriteiten. In. vele van de vrouwenportretten heeft hij een beeld van de zedelijke ontaar ding van onze tijd gegeven. Soms op luchthartige, dikwijls cynische, maar ook geniale wijze. Hij is een soort heidense lofprediker van de liefde en het vlees; onburgerlijk en openhartig ziet hij het naakt, een storm van zwoelheid en lusten. MAAR Van Dongen kan ook te der en ingetogen zijn, zoals in „La Madonna aux bras vides", of in „Meisje met beer". Treffend is altijd weer opnieuw de spontaneï teit, waarmede hij recht op La Madonna aux bras vides (1934) het iu aanraking is gekomen, keert hij - - terug tot brede, gelijkmatige pen-doel af en zonder een spoor van aarzeling te tonen de figuren in het vlak heeft geplaatst. Het is alsof bij met één oogopslag het model heeft doorgrond, het wezen afgetast, de meest karakteristieke eigenschap pen aangevoeld en toen met grote vastberadenheid heeft gehandeld. Deze kunst is niet zwaar of over laden, maar luchtig en eenvoudig, zonder mooidoenerij. Het enige schilderij, dat naar mijn smaak de toneert, is „Het vraagteken" .ver moedelijk een symbolische voor stelling van de vrede. De schilder is er niet uit kunnen komen, het blijft leeg. Hij heeft veel gereisd, m Marok ko, Spanje en later Egypte en ook van deze reizen is werk aanwezig. Als de aangebeden portretschilder van de Parijse uitgaande wereld vertoeft hij nog geregeld in Deau- ville en aan de Cóte d'Azur. De strandgezichten en ladnschappen zijn wijd en gedrenkt in een egaal licht. Het laatste doek „Parasols te Deauville" dateert van vorig jaar, een sluitstuk van deze expositie, maar geen sluitstuk van y. Don gen's scheppingsdrift, die zich nog even vurig uit als in de aanvang, vijftig jaren geleden. Dat is geen i geringe verdienste. Een dergelijke I scheppende arbeid is ook niet iede re kunstenaar op 72-jarige leeftijd gegeven. AI met al een tentoonstelling, die men eigenlijk niet mag verzuimen te bezoeken. Zij is tot 10 Juli ge opend en wordt niet verlengd. Wie even gelegenheid heeft, gaat er heen. B, SCHMIDT. Wenen herdenkt Johann Strauss In Wenen ls Donderdag een Johann Strauss-festival begonnen ter herdenking van het feit dat op 3 Juni vijftig jaar geleden de walskoning Johann Strauss Jr en op 25 September 100 jaar geleden diens vader Johann Strauss sr overleed. Het openingsconcert door de Staatsopera en de Wiener Philharmonlker in het Theater an der Wien werd Donderdag avond door de Nederlandse omroep uit gezonden. Het. festival dat tot 15 Juni duurt brengt opvoeringen van de opera's „Sine Nacht inVenedig", „Der Zigeuner- baroii", „Die Flederraaus", „Wiener Blut" en „Bal iet-première", een Johann- Strauss-bai en verschillende Strauss- concerten. In het gemeentebuis wordt ten slotte een grote tentoonstelling van curiosa en manuscripten san Strauss gewijd. DEN HAAG. Prins Bernbard heeft een beroep gedaan op de Ne derlandse werkgevers en de over heid om de ongeveer 32.000 mili tairen, die in de komende acht maanden uit Indonesië naar ons land komen, zo veel mogelijk in nun bedrijven op te nemen. De prins woonde een vergadering by van het bestuur van. de Stichting van de Arbeid. kans. Maar het is niet gebleken dat men daar in het Palais Rose zit te wachten op een beslissend woord van de Heilige Geest. Straks komt in Den Haag de Ro^ae Tafelconferentie bijeen. Wij heb ben v/eer wat moed, er kan mis schien nog iets van alle fouten en zonden worden goedgemaakt. Maar niemand verwacht, dat de Heilige Geest aan de besprekingen ral deelnemen. In Gustav Mahler's Achtste Symphonie komen twee geweldige gedichten voor: de oude Pinkster hymne Veni creator Spiritus. Kom Schepper-Geest, en het slot van Goethe's Faust, met het „Alles Vergangliche 1st nur ein Gleichnis Dat is typisch voor ons moderne geestelijk leven. Eerst de oud christelijke hymne, en dan, alsof dit in dezelfde sfeer paste, het lied van de vergankelijkheid, die een afbeelding is van de eeuwigheid, die vervuld wordt. Het eerste liea is geschreven van een geheel an dere wereld uit ,het tweede is aards en blijft aards, ondanks alle hemelse glorie. Typisch voor de museumgeest, die alle belangrijke gedachten met even grote eerbied bewaart en ze zowaar ook nog op muziek zet. Maar het Halleluja wil, na de verheerlijking van ae alomvattende natuur in het Ewig- Weibliche, al evenmin passen als na de preek van de oude dominee, misschien minder. HET Pinksterfeest was oorspron kelijk geen feest, maar het slot een feestperiode, penta- koste, de vijftigste van de jubel dagen, het einde van Pasen. Het feit van de Opstanding beheerst ook Pinksteren. En de Opstanding was voor de oudste christenheid niet een schone gedachte of een wat vage troost, maar simpelweg het geloof in een nieuwe schep- ping. Vandaar de hymne aan de Schepper-Geest. Een bedorven wereld, een wereld, waarin de dood oppermachtig heerst, wordt op Pasen herschapen. Weer zweeft de Geest Gods, als in Genesis l; maar nu niet op de wateren van de baaierd, maar op het water van de Doop, dat mensen een her nieuwd leven schenkt. Pinksteren is geen jubel, omdat wij het al zo ver hebben gebracht. Het behoeft ook geen klacht te zijn, dat wij er nog zo bitter wei nig van terecht hebben gebracht. Het is de jubel, omdat God bezig is deze wereld om te scheppen tot de Zijne. Als wij dit moesten doen, zou het een dwaze aanmatiging zijn. Maar als wij van onszelf af zien en het Hem laten doen, dan. beginnen de krachten van het Godsrijk te werken, dan is er de zevenvoudige gave van de Heilige Geest. Op Kerstmis vierden wij de komst van Christus, op Pasen zijn Opstanding. Maar op Pinksteren kunnen wij alleen vieren wat van deze op aarde uitgestorte kracht in onze eigen levens blijkt. Dat maakt Pinksteren tot het meest verant woordelijke feest. Wanneer er straks, wat God verhoede, noch van Parijs, noch van Den Haag iets terecht koml, dan ligt dat niet aan onze lamlendigheid, aan ons egoïsme, aan onze eigenwijsheid. Want al deze en nog veel meer van onze zonden zijn slechts de symp tomen van de éne grote zonde: dat wij niet bereid zijn om het van God te verwachten, dat wij de Heilige Geest geen plaats geven, dat wij niet geloven, dat God be- zi£ is- t Soms lijkt het als is dit geloof een. sage uit een ver verleden. Prof. G. VAN DER LEEUW Maar dat is niet waar. Het is van daag precies even levend en krach tig als in het eerste begin. Wan neer wij maar bereid zijn ons t® laten bezielen door de Pinkster- storm, ons te laten schroeien door het Pinkstervuur, Tramverkeer Willemsbrug De directie van de BET verzoekt ons het volgende bekend te maken: In ver bruid met de werkzaamheden aan de Wilemsbrug zijn maatregelen getroffen. Van aanvang dienst tot 19.00 uur zul len de trams van de lijnen 2, 3, 0 en 12, gaande naar de Linker Maasoever, via Posthoornstraat—Boompjes rijden en komende van de Linker Maasoever via BolwerkGeldersekade—Oudenhaven- kade—Blaak. Vandaag echter zal deze maatregel in verband met de voel bal wedstrijd SW— Heerenveen tot 22.00 uur van kracht blijven Op Zondagen en 2e Pinksterdag als mede op werkdagen na 19.00 uur zal de normale route worden gevolgd. Schilderyen en grafiek in het Zuider Volkshuis In het Zuider Volksbuis Tuindorp Vreewijk is vanmiddag een tentoonstel ling geopend van schilderijen en gra fiek van G. van Bruggen, Joop van Hoorn, D. Maandag. H. W. van Meines. L. G. Wensink, Frits Weiland, Chris Wijnveldt. Jan Wijsbroek. De expositie is dagelijks geopend van ltt—l? uur en van 19,30 tot 22 uur (met uitzondering van Vrijdagavond), Zij duurt tot 17 Juni,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3