Dl HET ROTTERDAMSCH PAROOL Venlose bende smokkelt 76.000 valse dollarbiljetten Stralende zon m massa naar lokt Nederlanders buiten Geheime zittingen brengen „Parijs" geen stap verder Odette verbergt haar artikelen in kluwens wol Nee toch.Heus v___J Radiorede Prinses Wilhehnina Accepteer brandstoffen zo vroeg mogelijk, vragen handelaars Koeler Warme lucht uit het Zuiden ruimt bewolking weg Levenslang voor Stöver Dinsdag 7 Juni 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141. Schiedam Tel 69300 Abann.prljs: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 009 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang no, 129! Uitgave N,V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank: te Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F, Schaper VENLO Niet velen in Venlo hebben kunnen denken, dat Odette B.t het aardige Franse vrouwtje, dat verleden jaar met de Venloënaar H. trouwde, een smokkelaarstcr-en-gros in valse dollars en dito marken was. Maar nu weet iedereen het, want Odette, haar man, schoonvader en vele andere intiemen zitten in het Huis van Bewaring in afwachting van hun veroordeling. Voor honderdduizenden aan vals Amerikaans en Duits bank papier hebben Odette en haar medeplichtigen over onze grenzen gebracht en hier verder verhandeld. Nu is hun spelletje uit! Arabier Youssef uit Parijs blijkt de grossier Odette haalde haar „waren" uit Parijs, waarheen zij vaak spoorde, zo genaamd om haar ouders te be zoeken. In werkelijkheid golden haar uitstapjes vrijwel altijd het huis van de Arabier Youssef, een - bekend heer in de Parijse onderwe reld. Hij was Odettes grootleveran cier. Maar ook zijn spel is uit, want Youssef en zijn vrouw Yamina zijn door de Parijse recherche achter slot en grendel gezet. De eerste tip voor deze historie kreeg de politie uit München, zo meldt „De Volkskrant". Daar werd in begin Februari een Nederlandse zakenman gearresteerd, die een vals 10Q-mark-biljet had gegeven aan de piccolo van het hotel, waar hij logeerde. De jongen moest even een krant "aan kopen, maar de kioskhouder zag dadelijk, dat het biljet vals was. Tjjdens zjjn ver hoor vertelde de handelsman, dat hij het biljet in Venlo had gekocht. De Venlose politie nam dadelijk de draad op en haalde toen al Odette en een paar van haar kornuiten naar het bureau. Maar dit eerste verhoor leverde niet veel op, Odette liet zich door dit politie optreden niet intimideren, ja zij trad nadien zelfs driester op. Met pakken tegelijk smokkelde zij valse banknoten over onze grens. Aan vankelijk ging zij per trein naar haar Parijse vriend Youssef. In de Franse hoofdstad kocht zij kluwens wol, waarin zij haar biljetten ver stopte. Dat deed zij zo geraffineerd, dat bij grenscontrole, als Odette heel eerljjk haar importwol aangaf, geen douane-beambte er schijnbaar maar het flauwste vermoeden van heeft gehad, dat die onschuldige knotjes wol een zeer merkwaardige smokkelwaar bevatten. Meer inkomsten Veel bankpapier gaat er echter niet in een kluwen wol. Odettes avontuurlijke en hebzuchtige aard snakte naar meer Inkomsten. Een vriend van haar zorgde er voor, dat zij per taxi naar Parijs kon reizen. Zonder medeweten van de chauffeur werden daar op vele plaatsen in de wagen valse dollar en markecbiljetteu verstopt. Odet tes vindingrijke geest kwam er ach ter, dat er in reserve-banden van de auto heel wat dunne papiertjes kunnen worden wevo-estopt, tussen de nummerborden en onder de accu's ook. Waren Odettes artikelen een maal in Venlo, dan wisten haar familieleden, er wel verder raad mee, trouwens zy zelf ook. Er zijn nog altijd zeer vele Nederlanders, die geen gewetensbezwaren hebben tegen zwarte, of desnoods valse deviezen. Bij Odette konden deze lieden terecht. Die had haar ver koopkantoren in vrijwel alle Ne derlandse grote steden, waar zij of een van haar vertegenwoordigers de klanten ontving. Hoewel Odette meende, dat zij in eerste instantie de Venlose po litie eens en voor al om de tuin had geleid hield de recherche haar geducht in de gaten. Op zekere dag echter schijnt Odette iets daarvan te hebben bemerkt. Ze schreef een brief aan Youssef cn diens vrouw Yamina, waarin zij haar Parijse vrienden waarschuwde. Maar die brief arriveerde niet in Parijs, maar op het polïtie-bureau te Venlo. Krijgsraad Odette besloot, natuurlijk onwe tend van de verkeerde weg, die de brief was gegaan in haar Venlose woning, een soort krijgsraad te houden van al haar medewerkers in het land. Toen daar de hele bende bijeen was sloeg de politie toe. Hel huis werd omsingeld en Odette err al haar medewerkers ge arresteerd. Het verhoor bracht tot nu toe aan het licht, dat Odette en haar vrienden niet minder dan 76.000 valse biljetten van 1, 20, 50 en 100 dollar naar ons land hebben gebracht en nog eens duizenden valse markenbiljetten. Teen Odette tegen de lamp was gelopen besloot ook de Parijse po litie in te grijpen. Een commissaris" van politie, zelf ook Arabier, ver momde zich als postbode en belde bij Youssef aan. „Of meneer even beneden kon komen voor een aan getekende brief', riep hij, nadat Youssef had opengetrokken. Yous sef kwam en keek in de loop van een revolver. Yamina te arresteren was toen maar een ogenblik werk. Elf Nederlanders zitten voor de ze zaak nu opgesloten, maar nog schijnt met de hele bende te zijn ingerekend. „Mietje" een bekende Venlose vrouw, heeft er waar schijnlijk ook iets mee te maken, maar de zaak tegen haar is nog niet rond. Ook in Belgie schijnen vertakkingen van de bende te zit ten, Ier wijl de politie er van over tuigd is, dat enkele Franse druk kerij tj es rustig voortgaan valse bankbiljetten te fabriceren. Maar waar die bedrijfjes zitten, wie er aan het hoofd staan en wat voor biljetten zij de wereld in sturen, daar is de politie nog met achter gekomen. „De Volkskrantweet nog te melden, dat bezitters van valse dollar., of markenbiljetten niet strafbaar zijn wegens overtreding van het Deviezenbe sluit, omdat de ze biljetten geen deviezen zijn. Men kan dus, als men er achter komt de bezitter te zijn van vals bankpapier, dat met een rustig hart naar te politie brengen. Oorzaak van pakhuisbrand moeilijk vast te stellen AMSTERDAM. Van het eens zo trotse pakhuis „d'Koomdragcr" aan, de Oude Schans te Amsterdam is thans niet veel meer over dan een paar kale muren en een enor me ravage. De brand, die hier in de nacht van Woensdag op Don derdag uitbrak, heeft tot Zaterdag morgen vroeg geduurd. Pas om vijf uur in de ochtend was het nablus- singswerk achter de rug en kon de brandweer inrukken. Gedurende enkele uren heeft men bij de ver koolde binten en geblakerde bouw vallen nog een wacht achtergela ten, maar die kon Zaterdag om half elf eveneens inrukken. Op last van de gemeente zijn enkele muren aan de achterzijde van de ruïnes omvergehaald, zodat ook het stortingsgevaar als geweken kan worden beschouwd. Nu eerst kan de recherche be ginnen met het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van deze brand. Men vreest echter dat dit weinig resultaat zal opleveren, omdat alle eventuele sporen wel verdwenen zullen zijn. De waarde van de verloren gegane goederen is nog niet bepaald. Het stoffelijk overschot van Wij len brandmeester Willem de Boer, die bij deze brand om het leven is gekomen, zal Dinsdag a.s. met corpseer té Driehuis-Westerveld worden gecremeerd, na aankomst van de trein van 12.08 uur. Com mandant Schuitemaker en een de legatie van het pergpneel zullen de Amsterdamse brandweer op Wes terveld vertegenwoordigen. In het zoeklicht BETER LAAT, DAN NOOIT TERWIJL de Amerikaanse troe pen bezig zijn, zich uit Zuid- Korea terug te trekken, rukken uit de noordelijke helft van dit schier eiland, vroeger Japans bezit, na de oorlog verdeeld in een Russische en een Amerikaanse bezettingszone communistische eenheden in de richting van Seoel, waar de demo cratische regering van Korea ze telt, op. De samenhang tussen bei de gebeurtenissen is duidelijk. En even duidelijk, is, waarom de Ame rikanen Korea aan het communis me laten een blik op de kaart leert, dat dit aan Mandsjoerije hangende schiereiland na de alge hele eommunisering van China voor Amerika niets ander dan een uiterst kwets- baar brugge- hoofd kan zijn. Vier jaren lang de Ameri kaanse en daar mede de Weste lijke politiek in het Verre Oosten te vergelijken geweest met een stuurloos schip op een barre oce aan. Het resultaat daarvan moest noodzakelijk het verlies van China en thans ook van Korea zijn. Daar over na te kaarten kan geen zin hebben. Beter is het zich te bezin nen op een politiek voor de toe komst, die verdere rampen in het Verre Oosten verhinderen zal. Ge lukkig kan men in dit opzicht vast stellen, dat Washington wakker geworden is. Het Amerikaanse State Department en het Ministerie van Defensie zjjn het eens gewor den over een beleid, hetwelk in houdt, dat het de rest van Azië niet zal worden toegestaan zonder daad werkelijk verzet van Amerikaanse zijde in de greep van de Sowjet- Unie te komen. Tot welke maatre gelen dit zal leiden, is nog niet be kend. Maar in ieder geval mag met een enigszins opgelucht gemoed ge constateerd worden: beter later dan nooit. In Arperika is een fototoestel in de handel gebracht, dat binnen een minuut een opname maakt, deze ontwikkelt en de foto kant en klaar aflevert Donkere kamer overbodig Te HauerhUl_ in Engeland is een compagnie gelegerd, die bestaat uit 1 commanderend of ficier. 1 sergeant-majoor, 3 ser geants, 3 korporaals en.. 1 sol daat. Zonder een cent op zak kwam Samuel Roebelt 20 jaar geleden uit Letland in Amerika aan en begon dear in 5'Olen te handelen. Nu heeft kil bij zijn overlijden 10 milliotn dollar nagelaten. Mr. Lloydeen bekend Hol ly woods imitator, moet voor een nieuwe film het gehuil van een „lijkverslindend spook" le veren. Hij heeft al enige nach ten op 'n kerkhof doorgebracht, maar nog niets gehoord, wat hi) gebruiken kan. Binnen vier jaar zal men electriciteit uit atomen kun nen producerenhebben Ameri kaanse geleerden voorspeld. In Rusland is een automati sche boompZantmacLine ont worpen. Het ding wordt aan een tractor bevestigd en heeft slechts 2 man bedienend per soneel nodig om in korte tijd hele hectaren met jonge bomen te beplanten. Communisten halen zes passagiers van de „Tjibadak" SJANGHAI Het eerste bui tenlandse schip, dat Sjanghai heeft aangedaan sedert deze stad door de communisten werd bezet is de „Tjibadak" van de Jsva-Cbina- Japanlijn. De „Tjibadak", die geen vracht of passagiers aan boord had, kwam 250 Chinezen en 150 ton goederen halen, bestemd voor Hongkong. Het schip is inmiddels weer uit Sjanghai vertrokken, na dat manschappen van de onder communistische leiding staande legers 6 Chinezen weer van boord hadden gehaald. Omtrent hun identiteit is niets bekend, maar al gemeen gelooft men, dat het func tionarissen yan de Kwomintang waren. Buitenlandse passagiers heeft de „Tjibadak" niet meegeno men, omdat de communistische autoriteiten nog geen regeling heb ben gepubliceerd vcor het uitrei zen van buitenlanders. Griekse Dakota verbrand Alle 22 inzittenden dood ATHENE.Een Dakota van de Griekse Luchtvaartmaatschappij „T.A.E.", met een bemanning van vier koppen aan boord en 18 pas' sagiers, is Maandagavond in het ten noord-oosten van Athene gele gen Malakassa-gebied neergestort; het toestel vatte vlam. Reddings ploegen waren eerst niet in staat het in lichter laaie staande wrak te naderen. Het verongelukte toestel was uit Kavalla. in Oost-Macedonië, vertrokken; het was op weg naar Athene. De afstand tussen beide plaatsen bedraagt ongeveer 300 ki lometer. Functionarisseh van de lucht vaartmaatschappij „T.A.E." achten het mogelijk, dat sabotage de oor zaak van de ramp is. Alle 22 inzittenden zyn om het leven gekomen. De lijken van de slachtoffers die geïdentificeerd zijn zijn geborgen; allen waren Grieken. PARIJS. De geheime zittingen, die sinds het einde van de vorige week gehouden zijn, hebben de besprekingen der ministers Acheson, Bevin, Wisjinsky en Schuman geen stap dichter bij hun doel gebracht dit feit vermag zelfs de dikke mist, die het besprokene ter conferentie sinds Vrijdag verhult, niet te verbergen. Wisjinsky blijft de nadruk leggen op het uit- ocfcnei van een strikte, zich over alle zaken van enig gewicht uitstrek kende controle door de door hem voorgestelde nieuwe „Kommandantura" voor Berlijn. Zijn drie Westelijke collega's daarentegen houden even krachtig vast aan een vergrote onafhankelijkheid en verantwoordelijkheid voor een nieuw te kiezen Duits stadsbestuur. Ten vervolge van Haar paasbood- schap zal H. K. H. Prinses Wilhel- mina op Donderdag 9 Juni, des avonds half acht, over beide zenders een toespraak houden ter gelegenheid van de Pinkstcrtijd. Deze rede zal worden gevolgd door een vertaling in het Hebreeuws. De wereldomroep zal de rede uitzenden in het Neder lands, Engels, Frans cn Hcbre^uwh. H, K. H. zal de rede persoonlijk uit spreken in het Nederlands, Engels en Frans. Zuivering in de Russische communistische partij NEW YORK. Volgens een be richt in de New York Times zijn minstens 300-000 leden uit de com munistische partij gestoten bii een „rustige" zuivering, die in de Sow- jet-Unie geschiedt. „Verscheidene belangrijke leiders der partij-hiër archie zijn in stilte verdwenen",* aldus het bericht. „Tot hen beho ren na Woznesensky, voormalig lid van het Politbureau, A. A, Koez- netsof, secretaris van het Centraal Comité. P. S. Popkow, lid van het presidium van de Opperste Sowjet, Yoen A, Zjdanow, zoon van de overleden leider van bet Politbu reau en I. T Golyakow, voormalig president van het Sowjetrussisch Oppergerechtshof." De zuivering was van wijds omvang en ernstig, maar kan niet worden vergeleken met die, welke de structuur van de Sowjet-Unie in de dertiger jaren heeft gewijzigd, aldus het bericht. Haring-of-kuit-diner voor Wisjinsky De Amarikaaiise minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Zaterdag nog een poging gedaan om de impasse, waarin de Grote Vier over Berlijn zijn geraakt, te doorbreken. Tijdens een intiem di ner, dat hij zijn Russische collega aanbood in het beroemde restau rant „Le cocq hardi' vertelde hij Wisjinsky onomwonden tot hoever het Westen met zijn concessies wil gaan. Het recht van veto, zo moet hij verklaard hebben, zou men in principe kunnen aanvaarden, in dien de Russen maar accoord gaan met een regeling, welke het eigen lijke stadsbestuur in handen van een nieuwe Berlijnse gemeenteraad legt. Maar alie goede spijzen en dranken konden Wisjinsky met mildci stemmen. Klaarblijkelijk zijn de Russen doodsbenauwd, dat zij in een Berlijn, dat na nieuwe verkiezingen zou worden geregeerd door een stadsbestuur, dat voor minstens 90 procent uit democrati sche krachten bestaat, niets meer te zeggen zullen hebben. Vandaag, in de namiddag komen de ministers opnieuw in openbare zitting bijeen en het is geenszins uitgesloten, dat na de kwestie van de Duitse eenheid dan ook het Ber lijnse vraagstuk naar het archief zal verbuizen. Punt nr. 3 op de agenda is een vredesverdrag voor Duitsland. (Inaez. Mcd Duizenden jongens en meisjes en tal rijke* Ouderen hebban op Tweede Pinksterdag volop genoten van het openluchtfeest dat HET POTTER- DAMSCH "PAROOL in het fraai gelegen Dijfczigt heeft georganiseerd. Er was een vrolijk programma, dat met groot enthousiasme werd uitge voerd door de Parool jeugdtoneel- groep, Onder uitbundige vreugde werden tot slot van de geslaagde middaghonderden ballonnen opge laten en nu maar afwachten welke ballon het verst gekomen is. Engels Pinksterbeeld: veel auto's en lege stations LONDEN, Een half millioen En gelsen hebben Zaterdag van hun Pinksterplannen moeten afzien in verband met de „Zondagstaking" van de spoorwegarbeiders op de meeste lijnen, die Londen met Noord-Engeland en Schotland ver binden, In. vergelijk met andere Pinksterdagen was het auto-ver keer in Engeland dan ook veel gro ter".' In Nóord-Oost-Engeland lag het treinverkeer bijna geheel stil. Ongeveer 40 sneltreinen en 250 Io- caaltreinen werden uit de dienst genomen. Het station Newcastle geleek een kerkhof. Minder dan 100 spoorwegkaartjes werden ver kocht. Het vorige jaar Pinksteren waren het er 28.000." i Professoraat voor Eisler WARSCHAU. Gerhard Eisler is Maandag uit Berlijn in Warschau gearriveerd. Hij zal de Poolse rege ring zijn dank overbrengen voor het protest, dat zij heeft ingedipnd te gen zijn arrestatie op het Poolse schip Batory bij Southampton. Eisler heeft reeds gesproken op het congres van Poolse vakvereni gingen on dankte voor het aanbod om hem asyt te verlenen in Polen. Verwacht wordt, dat hij binnen kort naar Leipzig zal vertrekken om daar een professoraat waar te ne men. WINSTON CHURCHILL en zijn echtgenote toooitden te Epsom de Derbyde klassieke Engelse paardenracebij. Bezoekers van de race gaven dc populaire Win ston en mevrouw Churchill zulk een enthousiaste verwelkoming, dat 't echtpaar slechts met moei te uit zijn auta kon stappen. Staatsprijzen voor goed verzorgde boeken DEN HAAG Aan de uitgeve- rij „Het Spectrum" te Utrecht is de staatsprijs toegekend voor het best verzorgde boek op het gebied der kunsten en wetenschappen en po pulair wetenschappelijke boeken voor de uitgave „De heilige Schrift". Voor het best verzorgde letter kundige boek ontving „De Bezige Bij" de staatsprijs, voor het boek „Over de dichter A. Roland Holst". Geen prijzen zijn toegekend voor schoolboeken en kinderboeken. Brandstoffenbon 06 na Vrijdag ongeldig DEN HAAG Bon 06 van de oude brandstoffenkaart TA 80S moet uiterliik Vrijdag 10 Juni bij de brandstoffen handelaar zijn inge leverd. De geldigheidsduur vant deze bon wordt niet verlengd. 20.000 IS ER UIT DEN HAAG In de 507de Staatsloterij, 2de klasse. 1ste lijst, is een prijs van 20.000 gevallen op lot no. 15740. Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond, (opgemaakt te 10 uur). Meer bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweers buien. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Lagere tempera turen. a Juni: Zon op 4.21, onüer 20.56. Maan op 18.25, onüer 2,35. Internationale Federatie van slagers opgericht UTRECHT. In September 1946 is te Amsterdam op initiatief van de heer Th. Cuiper, directeur van de slagersvakschool te Utrecht, het eerste internationale slagerscongres de bevrijding gehouden. In April 1948 werd eenzelfde congres te Utrecht gehouden, waaraan is deelgenomen door alle slagersorga nisaties en verenigingen voor sla gersvakonderwijs uit Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland en Nederland. Dit con gres had tot gevolg, dat er een in ternationale slagersfederatie ont stond, welke op 31 Mei j.l. in Ant werpen een congres hield, dat de statuten definitief aanvaardde. Het doel van deze internationale fe deratie is in de eerste plaats het ver stevigen van de vriendschappelijke be trekkingen tussen de aangesloten lan delijke beroepsorganisaties van rund en varkensslagcrs en van de landelijke organisaties voor slagers-vakonderwys. Voorts het bevorderen van het weten schappelijk onderzoek, het bestuderen en verbeteren van de economische en •sociale posities van het slagersbedrnf en het uitbrengen van rapporten om trent de toestanden, waarin de slagers tee drijven in de diverse landen verke ren. Op het congres te Antwerpen Is een Inleiding gehouden door de directeur van het slagersvakonderwijs te Utrecht over de coördinatie van de siagersbe- driiven ln de Beneluxlanden. Om dit onderwerp te bestuderen is een com missie benoemd, bestaande uit twee Belgische, twee Nederlandse en een Luxemburgse deskundige. Besloten werd het volgend jaar een internatio naal congres te Parijs te houden. Het secretariaat van de internationale sla gersfederatie is gevestigd te Utrecht in het gebouw van de slagersvakscbool. DE BILT Honderdduizenden Nederfandcs hebben Maan dag geprofiteerd van het mooie zomerweer. Was het weer Zon dag nog koel, Maandagmorgen vroeg al werden wij gewekt door de zon, die uit een schier wolkenloze hemel onze slaapkamers binnengluur de, Niet velen hebben hun voornemen uitgevoerd» om, „als het weer niet veel bijzonders zou zijn, eens lekker uit te slapen. Auto's werden uit de garages gehaald, fietsen gepakt en zo trokken kilometers-lange stoeten mensen de steden uit. En dat zij van de zon genoten hebben was duidelijk te zien aan de bruinverbrande of roodgestoofde gezichten* van allen, die 's. avonds weer hun woonplaatsen opzochten. NCR V-feest in Arnhem trekt 100.000 bezoekers Zondag heeft het weer zich pre cies gehouden aan de voorspelling. Vrij koel met veel bewolking, nu en dan wat zonneschijn. Maandag echter is de voorspelling niet hele maal uitgekomen. Wel was er aan gekondigd, dat het weer wat zou op klaren, maar zo mooi als het is ge worden heeft vrijwel niemand kun nen vermoeden, De oorzaak van de ze gunstige wending moet worden gezocht in een gebied van hoge druk, dat zich boven Portugal uit strekte. maai" dat zich later naar Oost- Europa verplaatste, waardoor de wind hier naar het Zuiden draaide. Vandaar# kwam een stroom warme lucht naar ons land, die de wolken, welke de Zuid-Westelijke wind van West-Ierland naar Nederland had gevoerd, oploste. De depressie, die vandaar zijn invloed op het weer in ons land uitoefende, boette aan kracht in. De temperatuur steeg'ia vele plaatsen van ons land tot rond 22 graden Celcius.. De spoorwegen waren- ingesteld op een druk reizigersverkeer, maar ondanks dat waren zeker alle grote stations in ons land Maandag schier overbelast. De drukte bereikte bijna net zo'n omvang als tijdens de Paas dagen, toen de zon zich ook al groot moedig toonde. Iedereen, die maar even in de gelegenheid was er op uit te trekken, deed het. Aan de loket ten was het vaak een gedrang van je welste maar de spoormannën en -vrouwen zijn getraind in deze za ken. zodat de reizigersstro om toch vlot werd weggewerkt. Tienduizenden kampeerders heb ben Zaterdagmiddag al hun tenten en andere benodigdheden op hun fietsen geladen, hoewel de bewolkte hemel er niet aanlokkelijk uitzag. Maar welke echte kampeerder laat zich daardoor tegen houden.' Zij zijn voor hun ondernemingslust beloond: Maandagavond kon men ze overal bij troepen zingend terug zien keren. Aan het strand was het zeer druk. De Haagse trams konden de drukte bijna niet aan, want vele duizenden Hagenaars wilden naar Schevenin- gen. Tienduizenden Amsterdammers zochten Zandvoort en Bloemendaai op, Rotterdammers gingen in massa naar Iloek van Holland. In Zeist, Driebergen en Bilthoven kon men ontelbare Utrechters aantreffen. Vcor dd zeilers was het dcaal weer. Een lekker strak windje, die met de schuimkopjes speelde op de vele meren en plassen, waarop de liefhebbers van deze bij uitstek Ne derlandse sport hun hart kunnen op halen, dreef de Regenbogen, B.M.- ers en hoe dc boten verder heteru in een vaartje voer zich uit. Zondag had het iris warmer mogen zijn. zo als Maandag. Maar genoten is er volop! Het traditionele Pinksterfeest van de A..T.C. is, natuurlijk onder invloed van de stralende zon, uitstekend ge slaagd. Meer dan 200O jongens en meisjes waren uit alle delen, van het land naar Vierhouten getrokken, waar zij bij „De Paasheuvel" twee dagen in feest bijeen waren. Bijna 100 000 mensen hebben in Arnhem feest gevierd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de N.C.R.V. On der hen waren de ministers Drees, Rutten. en Schokking, terwijl er ook vole leden der Eerste cn Tweede Ka mer in het Larjksdal bij Sonsbeek waren. Mr. Roosjen heeft in een uit voerige rede de geschiedenis cn de doelstelling van de NCRV gememo reerd. Bestuurder Peereboom is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het jubileumge schenk bestond uit 52.712 nieuwe le den. sinds 15 October 1948 geworven. Ook al in Arnhem kwam de Ne derlandse Culturele Sportbond bij een. Ruim duizend Nederlanders en een ongeveer even groot aantal Fransen. Belgen, Oostenrijkers en Finnen. Het hoogtepunt van dit feest was wel Zaterdagavond de fakkeloptocht dwars door Arnhem, Duizenden inwondrs van de Gelder se hoofdstad hébben van dit prach tige schouwspel genoten- De grote Pïnkstervlïegfeesten op het vliegveld Eelde zijn ook dit jaar weer door duizenden bijgewoond. Enkele honderden maakten gebruik van de KLM-rondvluchten. Het hoogtepunt van de middag was de demonstratie met de Gloster Me teors. Klanten kunnen sparen voor hoge uitgave DEN HAAG. De vakgroep de tailhandel in brandstoffen dringt er op aan, dat de verbruikers hun kolen zo vroeg mogelijk accepteren van hun leveranciers, liefst al in de zomermaanden. Daardoor kan worden bereikt, dat ieder gezin, vóór dat de koude dagen komen, over een redelijk deel van zijn rantsoen in huis heeft. Verlangen de verbruikers pas leverantie in het begin van de herfst of nog Ia- ter, dan wordt de handel voor een onmogelijke taak gesteld. De brandstoffenhandelaars wil len uiteraard iedereen aan zo goed mogelijke soorten kolen helpen, maar zij kunnen niet meer en an ders leveren, dan zij zelf ontvan gen. Hun klanten zullen dan ook naast anthraeiet gedeeltelijk ge noegen moeten nemen met esskolen en eierbriketten. De handelaars dringen er verder op aan, dat de bon 06 zo spoedig mogelijk wordt ingeleverd. De laatste tijd wordt het meer en meer gewoonte, dat kolenhande laars hun klanten in de gelegen heid stellen bij hen te sparen voor de hoge uitgaven, die bij aflevering van de kolen wordt gevergd. Als er een spaarzegelkas wordt inge schakeld is daartegen geen enkel bezwaar, omdat daarop voldoende wetteliik toezicht bestaat. Is zo'n kas niet ingeschakeld, dan wordt het risico voor de spaarder groter, omdat het gevaar bestaat, dat bij Landelijke demonstratie Blauwe Week 1949 UTRECHT. Tweeduizend clr -ikbestrijders, afgevaardigden van schier alle geheelonthouders verenigingen Mi ons land. kwamen hier op Tweede Pinksterdag bijeen, om de Blauwe Week met 'n groot se demonstratie to besluiten. In de ochtenduren hield men in de Buur kerk 'n wijdingsvolle begroetings- samenkomst. De grijze voorzitter van de Blauwe Week-Commissie tegen het Alcoholisme, de heer J. C. Rugaart, heette er zijn strijdge noten van harte welkom. Tijdens de plechtigheid, die met mu2iek en zang werd opgeluisterd, voerden tevens de heer J. J. Smit uit Vïa- nen en pater E. Bruna OFM uit Drachten het woord. Grote geestdrift bezielde ook de drankbestrijders toen ze 's middags op het door hoge eiken overscha duwde Servaes Bolwerk een mee ting hielden. De redevoering van de Utrechtse wethouder, do heer H. Ploeg Jr., werd met grote aandacht beluisterd. Het was een bewogen oproep aan zijn gehoor, om temid den van de massa, die voor de gro te problemen van deze tijd niet meer warm loopt, pal te blijven staan voor het ideaal: een drank- vrije samenleving. Wat een ellende drankgebruik kan teweeg brengen poogde het Nederlands Volkstoneel op een geïmproviseerd toneel urt te beelden met de opvoering van het toneelspel „Gekocht en Betaald" van de Amerikaan George Brad- hurst. Laat in de middag schaarden de duizenden betogers zich met hun eigen vaandels achter de Blauwe Week-vlag, om gezamenlijk door 'n demonstratie-tocht hun streven in de drukke stad uit te dragen. faillissement van de handelaar zijn. klanten hun geld kwijt zijn. De bran d at of fenh anclelaSürs zijn doen de dit risico tot een minumum te rug te brengen. Zij nemen verder maatregelen om niet met de wet in conflict te komen. Naar wij vernemen, neemt de overheid tot nu toe een afwachten de houding aan. Zij zou echter het voornemen hebben in te grijpen, als zich ongewenste toestanden, wordoen. AMSTERDAM. Het Amster dams Bijzonder Gerechtshof veroor deelde vanmorgen do 50-jange J. F. S. Stöver uit Bremen tot levenslan ge gevangenisstraf. Veroordeelde was van Augustus 1941 tot Januari 1943 als Schutz- haftiagerfuehrer in het doorgangs kamp Amersfoort op brute wijze tegen de gevangenen opgetreden en is voorts in de periode December '44Januari '45 als h-d van de Ges tapo vijfmaal als commandant van een vuurpeloton opgetreden, dat als représaille Nederlanders fusilleerde. Veertien dagen geleden had da advocaat-fiscaal, mr. J, C. Louet Feisscr, de doodstraf tegen S. ge- eist. Hatüi naar Kotaradja om Sjafroecltiin te spreken SINGAPORE Mohammed Hatta, dc premier van Djokja, ver scheen Zondag onverwacht in Sin gapore, toen zijn vliegtuig onder weg naar het eiland Banka alhier benzine innam. Hatta was onderweg met een vliegtuig der Ver. Naties om in Kotaradja dr. Sjafroeddin te ont moeten, hel hoofd van de republi keinse nood regering. Zij zouden de Bataviase overeen komst bespreken. Sj afro odd ins troepen voeren nog altcos een guerilla tegen de Neder landers. Hatta zei: „De situatie in Indo nesië verschilt met die van voor het accoord. De meeste republi keinse leiders zijn vrijgelaten en zijn weer aan het werk. Kotaradja, de hoofdstad van Atjeh, is de enige grote stad in In donesië, waar de rood-witte repu blikeinse vlag nog waait. Hatta zal onbepaalde tijd in Kotaradja blijven, Communistische invasie in Zuid-Korea SEOEL. Bijna 1.D00 commu nisten tut Noord-Korea, dat door de Sowj et-Unie bezet was, totdat de Sowj ets in December het teryg- trekken van hun troepen bekend maakten, zijn het door de Ameri kanen bezette Zuid-Korea binnen gedrongen, aldus een bekendma king van de Zuidkoreaatise stafchef generaal Tsjei Byoeng Doek. Volgens generaal Tsjei zijn 100 zijner manschappen sinds de in vasie, die 21 Mei begon, gedood of gewond en ongeveer 40 aanvallers gedood. De V.S. zijn bezig hun troepen uit het Zuiden terug te trekken en hopen hiermee eind Juli klaar te 2ijn. op een militaire adviesgroep van. 500 leden na.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1