niET een: m Een hoekje Een dromer door de Maastunnel op weg naar Zuid Een huis toch altijd beter dan een woonschip Nationale doelman wil voor Ajax spelen Vierdaagse in teken van Beneluxgedachte r a Geen romantiekmaar..... bittere noodzaak Lang geleden moet ook Charlois mooi en idyllisch geweest zijn J De Munck verlaat Sittardse Boys" Spanjaarden boden f 25.000 per jaar 6000 Deelnemers verwacht Op ds kohhsd Donderdag 9 Juni 1949 (Van onze verslaggever) ER waait een bolle wind. Hoog boven de stad zeilen gevlekte wolken, waartussen de hemel soms als een blauw wak zichtbaar is Het is koud voor de tijd van het jaar. Als Je de buitenwijken bent gepasseerd, is het net, of je de kou veel meer voelt. De wind blaast opeens veel ruimer. Hij jaagt het vuil-groene water in het Noorderkanaal op tot kleine golven, die klotsend breken tegen de oever of de boeg van een woonschip. zeild te raken. En de heer Draayer heeft me toen een lang verhaal verteld. Of ik ook wist hoe het vroeger was geweest, na de eerste wereldoorlog? Een janboel, me neer! De eerste jaren ging het goed, maar toen er meer woningen beschikbaar kwamen, dankten vele families hun woonschip af, dikwijls voor een appel en een ei. En toen kwam de misère. Al heel gauw was het een vieze bende met var kens- en geitenhokken aan boord of op de wal. Die schepen werden echte luizennesten en bovendien, al naar de aard der bewoners, haarden van misdaad en onzede lijkheid. Wanneer thans de woon- schepenbouw te Rotterdam zou Er lopen hier niet veel mensen. In het gras spélen een paar kinde ren op blote voeten. De hemel lijkt veel wijder, doet de eenzaamheid van de lantaren bij het bruggetje sterker uitkomen. Naast mij loopt de tekenaar met half toegeknepen ogen. Hij* speurt naar een onder werp. Alsof die hier langs het Noorderkanaal niet genoeg zijn. Ik zie het grijze water en de woon schepen, lees poëtische namen als „Sabina" en „Fata Morgana", sen timentele als „Home sweet home" en nuchter-Hollandse als „Johan na Jacoba" en ik heb opeens de zekerheid, dat de mensen, die daarin moeten leven, zulks niet doen uit romantische overwegin gen. Neen, het zijn niet de soort woonschepen, waarover ik eens heb gelezen in een advertentie. Ze kosten ook vast veel minder dan de 15.000 gulden, die voor het maken van zo'n schuit worden ge vraagd. Deze hier leken meer op afgedankte zeilschepen met een primitief geknutselde bovenbouw. We kuieren verder. De tekenaar begint opeens ijverig een punt aan zijn potlood te slijpen. Die heeft wat op het oog, denk ik. Hij ver laat me pardoes en gaat in het gras zitten. Het papier van zijn. schetsboek gliint nog maagdelijk blank. Ik kijk op en zie een ver veloos vaartuigje. De eigenaar heeft de roef verlengd om meer woonruimte te krijgen. Maar vlak daarnaast timmerde hij een geiten hok. En ik denk; mijn hemel, is dat wonen? Ik roep iets tegen de tekenaar, die niet op of om kijkt en wandel in de richting van het ijzeren bruggetje. Er ligt daar een nog niet geheel afgebouwde woon schuit en er staat een man bij, die met wat verf en een kwast pro beert. er een fleurig tintje aan te geven. Ik merk, dat het hem niet hindert als ik zo naar zijn schil dersbezigheden kijk. Hij maakt tenminste geen aanmerkingen, maar legt alleen de kwast even neer om een sigaret te rollen. Een huis is heter „Een aardig scheepje," zeg ik. De man glimlacht. „Vindt u?" „Ja," zeg ik overtuigd. „Een .huis is beter," zegt de man peinzend. Ik geef hem vuur. „Maar wat doe je als je geen huis kunt krijgen?" vraagt hij. „Dan ga je net zo lang prakkizexen tot je iets gevonden hebt. Je moet toch wo nen, je kunt toch niet eeuwig van een ander afhankelijk zijn?" Hij zuigt gretig de rook van zijn siga ret naar binnen en kijkt me trouw hartig aan. „Over een paar weken is 't scheepje klaar," zegt hij, „dus ga ik ermee naar Den Haag." „Waarom naar Den Haag?" vraag ik. „Omdat ik hier niet mag blijven liggen. Als ik naar de Eemhaven wil gaan,' is het goed. Daar is een speciale gemeentelijke ligplaats voor woonschepen, ziet u. Voor twee kwartjes per week ben je dan van alles af. Maar ik heb daar geen zin in. "Wie wil er nu naar de Eemhaven? Dat is helemaal in de buurt van Pernis! In Den Haag is dat allemaal anders, daar kun je bijna overal gaan liggen en je be taalt maar een. schijntje aan lig geld." „Zo," zeg ik. „Juist," zegt hij, zijn kwast uit de verfpot halend, „En nou ga ik weer verder, meneer, want m'n schuit moet af." Als ik terugkeer, ligt <Je teke naar languit in het gras. Ik pak zij li schetsboek en zie de boot met het geitenhok. Geen centrale ver warming, denk ik, geen badkamer, geen gasfornuis, geen electrisch licht of waterleiding... Alleen maar een boot, een oud, afgeleefd karkas van een boot.... Waarom naar de Eemhaven? Het gesprek met die trouwharti ge man, die bezig was zijn woon schip op te schilderen, heeft me niet losgelaten. Ik ben naar de adjunct-havenmeester, de heer Draayer, gestapt en ik heb hem ge vraagd waarom of die man niet hier kon blijven met zijn woon schip zonder in de Eemhaven ver worden aangemoedigd, zou er bin nen enkele jaren als er meer woningen 2ijn eenzelfde toe stand kunnen ontstaan. En dat wil de gemeente tegen elke prjjs voor komen. Op het ogenblik liggen er ongeveer 60 woonschepen te Rot terdam, over diverse plaatsen van de stad verdeeld. De bewoners zijn voor het merendeel op de een of andere manier rechtstreeks be trokken bij de haven. Voor deze categorie worden ook nu nog uit zonderingen gemaakt, wanneer deze mensen voor hun schip een ligplaats in de stad verlangen. Maar de overige reflectanten en dat zijn. er de laatste tijd tientallen worden naar de ligplaats in de Eemhaven verwezen. Afgezien van het feit, dat de meeste woonsche pen niet geschikt zijn voor tran sport over de Maas, is de Eem haven veel te ver van het stads centrum verwijderd. Nu die haven voor de scheepvaart wordt inge richt, is gedacht aan verplaatsing van de woonschepen naar de Oude Maas onder Hoogvliet, dus nog verder van de stad. Aldus sprak de heer Draayer. Het is alleen zo jam mer, dat zij, die door de woning nood worden getroffen, er niet mee gebaat zijn. En voor mijn ogen zag ik weer de man, die met zoveel liefde dat woonschsepje stond te schilderen. Hij wilde m Rotterdam niet blijven en ging daarom naar de residentie, waar men minder kieskeurig is en waar op het moment al zo'n 170 woon schepen. liggen. Woningen zijn beter, had de heer Drasyer nog gezegd, laat ze maar huizen bou wen. Dat is de enige goede oplos sing. Ik geef het grif toe. Maar helaas zijn we nog niet zo ver, zul len we de eerste jaren ook nog niet zo ver zijn. En wie zich in die tijd met een woonschip wil behelpen, behoort men daarom de kgns te geven. Nood breekt wet. (Ingez. Med. Sproeten? SPRUTOL Voetbal DenemarkenNederland Nielsen blijft amateur KOPENHAGEN. Hst Deense nationale voetbalelftal dat Zondag a.s. tegen Nederland een interland wedstrijd zal spelen, telt twee debu tanten, nl. de rechtsachter Erik Koeppen (23 jaar) en de rechtsbui ten Frandsen (25 jaar), die beiden reeds zeer jong v,oetbaïden. Frandsen speelt voor het eerst ïn een nationaal elftal, terwijl Koep pen driemaal voor 0en nationaal 13- team van Denemarken werd geko zen. Koeppen zei, dat het Nederlandse elftal twee zeer snelle vleugelspelers bezit, doch dat hij van mcaxng was, dat de Denen hun de baas zouden kunnen worden. De andere ttegen spelers hebben reeds internat lonale routine. Eigil N.elsen vertegenwoordigde Dene marken 14 maal, Paul Petersen 15, Pïltmark 9, Oernveld 9, Ivan Jensen 28, Svend Joergen Hansen 1, Fraest 22, Lundberg 8 en Leschly Soerenseh 13 maal. Volgens het Kopenhaagse blad „Information" heeft de doelman van het Deense nationale voetbalelftal, Eigil Nielsen, een. aanbod, om tegen een salaris van ÖO.GOO kronen in een Spaanse beraepsclub te komen spe len afgeslagen. Visa voor Finland Visa voor reizen naar Finland kunnen van heden af verstrekt wor den door 't consulaat, Parklaan 28, hier ter stede, zulks In tegenstelling met de toestand, zoals die tot nu toe was, toen visa sleehs door de Finse legatie in Den Haag verstrekt wer den. ALS ook maar ergens in een grote stad het dorpskarakter van in de loop der jaren toegevoegde gebieden is waar te nemen, dan is net m Rotterdam. Zeker, de ontwikkeling is niet te stuiten. Waar zich nog met zo lang geleden grasland bevond met sloten en wilgebomen, met verspreid staande of samengeklonterde boerenbedoeningen, rijen zich nu.de straten aaneen van de stad met hun vaak stijlloze huizen en karakterloze gevels. Die stad is net een vadzig neerliggend monster, dat ziqh en daardoor steeds groter en dikker wordt. Op een goede of kwade dag rekt het zich plotseling uit en voor men eigenlijk beseft wat er gebeurt, knelt het weer een paar dorpen met grote lappen poliepachtige vangarmen _en lezen wij s avonds m de krant iets over nieuwe geannexeerde gebieden. Iets van de dorpse sfeer 1 bleef bewaard Zo verging het Charlois en Ka- tendrecht, Ttisselmonde en Pernis, Kralingen en Hiïlegersberg, Schie- broek, Overschie, Hoek van Hol land Maar in hef hart van deze ge bieden, bleef toch iets van het dorp bewaard. Het is door geen annexatie-besluit te vernietigen en het zal blijven getuigen van de vroegere, bloeiende heerlijkheden, waaruit het werd geboren. Alleen de Tijd heeft hier het laatste woord. Tegen de Tijd is geen kruid gewassen. Wat eenmaal door de Tijd wordt aangevreten, sterft on herroepelijk. Zover is het in Rotterdam nog niet. Wel zijn de oude dorpsgemeen schappen. die langzaam door de snel groeiende stad werden inge sloten en tenslotte opgeslokt, voor het grootste deel verdwenen. De romantiek van al hetgeen de een zame wandelaar eens gekend heeft, zal bij niet hervinden. Hoogstens een zwak afgietsel er van, een brok, een oude, Ook so is Rotterdam. jemoste muur, vervallen ïuisje met een karakteristiek geveltje,' waar aan de tand des tijds onver murwbaar knaagt. De oude heer lijkheid Charlois houdt zich in en kele gedeelten nog zieltogend over eind. Het vertoont een beeld van een mengeling van oude dorps toestanden met haastig tot stand gekomen nieuwere stadsgedeelten zonder ziel. Van dit mooie, gave en typische kleidorp met zijn uit nemend bouw- en weiland, vrucht bare tuingrond, uitgestrekte boom gaarden en vele verspreid liggende grote boerenhofsteden, meestal ge- Postharmonie boekte mooi succes In Haarlem is op Tweede Pink sterdag een concours gehouden van P.T.T. muziekverenigingen, waar., aan door de Rotterdamse Posthar- menie onder leiding van de heer Thom Adee is deelgenomen. Met niet minder dan vijf prijzen werd de terugtocht uit de Spaamestad aan vaard. In de afdeling uitmuntend heid harmonie verwierf zij de me- dülle als eerste prijs met 148 pun ten. De ere-prijzen: een lauwer krans voor het hoogst behaalde aan tal punten, een medaille voor -de ru briek zuiverheid, een medaille voor de rubriek techniek en een lauwer krans als vereniging met het hoogst aantal behaalde punten over het ge hele concours. Met trots kunnen de mannen van de post met hun ta lentvolle directeur op deze succes volle dag terugzien. legen zowel in hefc dorp als in de wijde het dorp omringende pol ders, is weinig of niets overgeble ven. De Charïoïsche Kerksingel biedt een wankel houvast om zich in de herinnering te kunnen terugver- plaatsen naar datgene, wat verlo ren ging. O ja, er staan nog enkele oude, schilderachtige huisjes, tus- ser welker gangpaden het gezellig rommelig is. Maar toch geen huis jes meer, dïe het verlangen op wekken erin te wonen. Daarvoor zijn re reeds te kreupel, te scheef, te zeer aangetast door het verwe- ringsproces. Maar eens»... Lang geleden, moet het hier mooi en idyllisch geweest zyn, een wonderlijk, rustig oord, waarvan de grotestadsmens droomt als reeds lang doodgewaande verlangens naar de geneugten van het platte land in hem beginnen te woelen. De onlangs overleden architect J. Verheul heeft over deze oorden ge schreven en in een van zijn boek jes vonden wij een beschrijving van. het kerkje van Charlois; dat aan Jiet nu bestaande vooraf ging. Het was de oorspronkelijke St. Clemenskerk, die. omgeven door een ruime met hoog opgaand ge boomte beplante hof, als tussen het groen verscholen lag. Geruime tijd heeft deze hof, die vroeger omsloten was door een gracht welke later is gedempt, evenals de ruimte binnen de kerk, als be graafplaats dienst gedaan, waar dan ook vele voorouders van. de bevolking van het primitieve Charlois, ter ruste liggen. Doch ook enkele aanzienlijke Rotterdam mers werden hier begraven. Zo moeten onder de tegenwoor dige bevloering van de oude kerk, nog tal van grafzerken liggen van v;apens en opschriften voorzien. Bij het vernieuwen van de kerk in 1867 zijn de gevonden menselijke overblijfselen in. kisten verzameld en overgebracht naar de begraaf plaats aan de Sluisjesdijk, die nu ook al weer geruime tijd is ver vangen. Om de hof was de zoge naamde ring, die men in de tegen woordige Cbarloische Kerksingel terug vindt. Tot zover wijlen J. Verheul. Zijn beschrijving geeft voldoen de voedsel aan onze verbeelding om de Kerksingel in een meer ro mantische glans te bezien. Ach nee, er is geen trots oprijzend ge boomte meer en geen hof. Er staat een wat koel en nuchter aandoend hek, maar toch, als je zo in de stilte van een vroege morgen, wan neer in een belendende straat bet geluid van melkbussen op een bol derende wagen klinkt, over dit pleintje wandelt, dat kun je in het zoeven van de wind de stemmen uit het verleden, horen fluisteren. Op dat moment heeft de tekenaar 2ijn schetsboek voor de dag ge haald en bijgaand plaatje gete kend. Bekijk het maar eens goed, want ook dit is Rotterdam, ook al lijkt het een tikkeltje onwezenlijk wanneer je juist in de Maastunnel hebt gelopen (Van onze sportcorrcspondent) AMSTERDAM, Donderdag. Spoorloos verdwenen was enige dagen geleden Fr ana de Munck, de doelverflediger van het Nederland» elftal. Zijn clubgenoten zochten licm overat in en om Sittard, maar Frans bleef on vindbaar. In zijn nieuwe woning aan een Amsterdamse kade hebben wij hem vandaag getroffen en hem gevraagd naar de oorzaak van zijn uiteraard voor velen vreemde gedrag. De verklaringen, die wij ie horen kregen en die wij hieronder afdrukken. laten wc van zelf sprekend geheel van reke ning van De Munck. Er blijkt wel uit, dat deze talentvolle doelverdcdlger zo zijn eigen gedachten heeft over het amateurisme. „Ik speel niet ijieer voor „Sittardse Boys", zo begon De Munck. „Ik heb genoeg van alle ruzies cn strubbe lingen. Voor het lidmaatschap heb ik officieel bedankt en ik heb tegelijk overschrijving op korte termijn aan gevraagd naar Ajax voor welke ver eniging ik al m September hoop uit te komen" Waarom hij zo plotseling dit be sluit nam? „Het is maar het beste, de hele ge schiedenis 7*'n beetje in chronologi sche volgorde te vertellen. Zoals U weet, voetbalde ik ill 1944 in Goes. De vooruit zichten m Zee land waren voor my van dien aard, dat ik solli citeerde naar een betrekking bij de politie in Sittard. Ik kreeg die baan en werd tevens lid van de „Boys". Ik geloof te mo gen zeggen, dat die club het aan x runs dB munck mij te danken heeft, dat zij naar de eerste klasse promoveerde en zich daarin voor alsnog kon handhaven. Intussen was ik gekozen als keeper van het Ne derlands Politie-elfta! en van het Sittardse politie-team Nu had ik bii de politie veel nachtdienst, ik moest veel voetballen en dat was op de duur niet vol te houden. Daarom accepteerde ik een aan bieding van een verzekeringsmaat schappij om daar agent te worden. Dat was ook in Sittard en er was met de vereniging nog geen vuiltje aan de lucht; ik was nota bene m de kost by een bestuurslid van de „Boys". Verleidelijk voorstel Toen kwam in December 1947 de trip naar Barcelona, met onze ver eniging. De Spanjaarden zagen my spelen en stelden me voor, by hun club „Barcelona" in dienst te ko men. ïk reageerde daar niet op, maar een jaar later kwam er een brief, waarin ze me opnieuw tracht ten over te halen, prof te worden. Ik zou jen salaris krijgen van J 25,000 per jaar, met een vrije woning en drie maanden vacantie per jaar. Die aanbieding is tot op vandaag van kracht. Nu zal iedereen wel begrijpen, dat het Spaanse voorstel maar niet zo zonder meer langs me heen is ge gaan, want mijn salaris als verzeke ringsagent was niet groot. Bovendien begonnen in die tijd, toen ik candi- daat werd voor het Nederlands elf tal, de strubbelingen in mijn vereni ging. In die tijd vroeg ik al over- schrtjvir g naar Ajax aan. In de eer ste plaats otrutet dan dichter bij Den Haag zitten, voor de trai ning op het VUC-veld van de Ne derlands elftalclub. En ten tweede omdat de training m Sittard mij niet beviel. Ik wilde nu eenmaal „hoger op" in voetballerij. Een kapperszaak Maar hoe gaat dat in sommige plaatsen. Een aanhanger wilde me graag in Limburg houden en hij be- De vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen worden dit jaar van 26— 29 Juli gehouden. De tochten zullen speciaal in het teken van de Bene luxgedachte staan, want uit België en. Luxemburg zullen talrijke deel nemers naar ons land komen. Twee Belgische detachementen militairen zullen van de party zijn en een Lu xemburgs. De medewerking van de ministeries van oorlog en marine is in dit verband buitengewoon. Hier- Twintig jaar in plaats van doodstraf tegen ex-V-man Ekstein geëist (Van ecu onzer verslaggevers) De procureur-fiscaal bij de Bij zondere Raad van Cassatie, prof. Langemeyer, eiste gistermiddag 20 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 30-jarige Joodse fotograaf M, J. Ekstein uit Rotterdam, die in de bezettingsjaren als V-man voor de beruchte Rotterdamse poli tieman Breugem van Groep Tien had gewerkt. Het Haags Bijzonder Hof had Ekstein ter dood veroor deeld, van welk vonnis verdachte in beroep was gegaan, Requirant had de illegale wer kers Reitsma, Bloemgarten, Ba- rendae en Ara van Gigh aan de politie verraden, waardoor dezen werden gearresteerd en in gevan genschap zijn omgekomen of gefu silleerd, Hij ontving' voor dit lugu ber werk twee beloningen van 300 en i 500. Prof. Langemeijer was van oor deel, dat de morele druk waaronder de Joden in de bezettingsjaren heb ben geleefd niet buiten beschou wing gelaten mocht worden en achtte daarom oplegging van de zwaarste straf niet gerechtvaardigd,cis je zo m de stilte van de vroege morgen langs da kerk wandelt mede is de toestand van voor de oorlog hersteld, toen militairen uit Spanje en Noorwegen meestal deel namen, De organisatoren zijn er sterk voor om militairen en burgers in onderling contact te brengen op dit internationale wandelsportfeest, waardoor het wederzydse respect wordt versterkt omdat men de moei lijkheden, welke ongetwijfeld .optre den in die week, gezamenlijk moet dragen. Vooral op de derde dag als de inzinkingen komen en vele over het dode punt moeten worden ge holpen. Ook Engelse deelneming zal er voor het eerst sinds de bevrijding weer zijn en voorts komen er Fran sen, alsmede ongetwijfeld Noren, Denen en Zweden. Op het ogenblik zijn er een dikke duizend inschrijvingen, maar de sluitingsdatum is 1 Juli, zodat er I nog weinig van te zeggen valt. De J verwachting is dat er 6000 personen aan de start zullen verschijnen. Een Delgisch militair muziekcorps zal de wandelaars begeleiden en concerten geven op verschillende plaatsen. Maandagavond wordt bet festijn geopend met de traditionele vlag- genparade van diverse landen, pro vincies en verenigingen en het spe len van de volksliederen, waarna het défilé volgt, besloten met een concert en een grote taptoe in ge bouw de Vereniging. De huisvesting blijft nog steeds het grote vraagstuk, maar men ver trouwt ook nu op de gastvrijheid van de Nijmeegse bevolking, die do wandelaars nooit in de steek heeft gelaten. In de routes zijn, behoudens enkele wijzigingen van ondergeschikt be lang, geen verandering gekomen. De organisatoren hopen dat de deelnemers weer dc uiterste zorg zullen besteden aan hun kleding, dat zij een goed humeur zullen mee brengen cn onderweg veel zullen zingen. De onzekerste factor is het weer. Verleden jaar begon gelijk met de marsen een korte hittegolf, zo dat de meesten moeite hadden zich aan te passen. Koel weer zal het meest op prys worden gesteld. loofde, voor mijn verloofde, die kap ster is, voor een eigen zaak' te zullen zorger. Ik wil eerlijk zyn, daarom bieef ik. Maar de man deed rijn be lofte geen gestand en de moeilijkhe den werden steeds groter. De bom barstte, toen ik weigerde voor Sit tardse Boys te spelen in. een vriend schappelijke wedstrijd tegen Juliana. Ik moest namelijk de zelfde dag tegen de Roode Duivels uitkomen. Ik meende toen zo veel kans voor het Nederlands elftal te maken, dat ik bedankte voor de eer van de vriendschappelijke ontmoeting. De ruzie, die daaruit voort vloeide, deed me besluiten, maar meteen naar Amsterdam te verhuizen. Mijn verloofde komt ook binnenkort hierheen. Van Sittard wil ik niets meer weten. Na de tour met het Nederlandse elftal naar Skandinavië blijf ik in de hoofdstad. Ik heb er al een betrekking gevonden ook, bij een confectiefirena". Snelvoetige Fanny wint tweemaal in Dublin DUBLIN. Te Dublin zijn Woens- daga*. ond internationale athletiekwed- stryden gehouden, -waaraan ook een Nederlandse ploeg athletcn deelnam. De 109 yards dames werd een zege voor Fanny BlankersKoen. die deze afstand na een handicap-race aflegde in 11.2 sec. Dc Engelse M. Scott, die met 5 yards voorgift was gestart lag by de finish drie yardr achter. Bij de heren won de Amerikaan Dwyer m 10 sec. precies: de Neder lander Jan Klem werd tweede met 1 yard achterstand. Wilt (Ver. Stwon de mijl ln de nieuwe Ierse recordtijd van 4 min. 10 4 sec.; de Ier Barry werd tweede op 15 yards. Ook de 440 yards werd door een Amerikaan in eest tueuwe Ierse recoid- tild gewonnen: Dick Bolen werd eer ste in 48 5 sec. vóór de Belg Soete- waey en de Nederlander Kroon: Kroon had. een achterstand van 10 yards. Fanny BlankersKoen boekte een tweede succes door een zege op de 80 meter horden in 116 sec. Brandes en Clavan spelen waarschijnlijk niet (Eigen bericht) Naar wij van dc zijde van de KNVB vernemen zal morgenavond worden beslist of Brandes van Feyenord en Clavan van ADO de reis naar Denemarken en Finland zullen meemaken. Zoals bekend sukkelt Clavan met een enkelbles sure en. Braudes blijkt evenmin fit te zijn. Beide spelers zullen even tueel worden vervangen door Van Roussel van Longa en Bertus de Harder van VUC. Het Oranjeteam vertrekt Zaterdagmiddag met de officials per vliegtuig naar Kopen hagen. De weg terug Acht maanden lang zullen 4000 militairen per maand uit Indonesië in het moederland terugkeren. Aan het einde van de2e acht maanden, zullen 32.000 Hollandse jongens, tot grote vreugde van ouders, ver loofden en vrienden, weer op hun geboortegrond staan. Velen van hen. zullen dan meer dan twee_ jaren weg geweest zijn. In die tijd is er wel het een en ander gebeurd. Bij henzelf en in Nederland. Militaire dienst moge noodzakelijk geacht worden, de vorming is een andere dan in de maatschappij. Ongeregel de diensten, een hard leven, met op de productie van gebruiksgoederen gerichte arbeid, het zijn slechts enkele factoren, die de vorming van de jonge soldaat bepalen.Daarnaast is de militair aan andere normen gebonden dan in de burgersamen leving. Als hij daarin tei ugkeert, zal hij zich moeten aanpassen. Hoe sneller hem dit gelukt, hoe )eter het voor hem is. Wat hem dairbij kan helpen is werk. Eenmaal veer opgenomen in het productieproces, zal zulks de aanpassing vergemak kelijken. Vindt hij daarentegen de deur gesloten, dan zal dit op zijn psyche niet zonder uitwerking blij ven. Het werkt minderwaardig heidsgevoelens in de hand en remt hem. Het is daarom niet zonder reden, dat Prins Bernhard in een vergade» ring van het bestuur van de Stich ting van de Arbeid, een beroep heeft gedaan op het bedrijfsleven, om het plaatsen van gedemobili- seerdea te bevorderen. Dit is niet meer min billijk. Een ieder zal het toejuichen. Het is nu alleen de vraag in hoeverre zulks mogelijk i». De verhoudingen van thans zijn met meer dezelfde als die van twee of drie jaar geleden. Er iets ^ver anderd. Er is zoveel veranderd, dat ook onze soldaten daarvan zullen opkijken. Het betrekkelijke gebrek aan arbeidskrachten is niet meer aanwezig. De arbeidsmarkt raakt verzadigd en is in bepaalde takken van het bedrijfsleven reeds over compleet. Uiteraard zal een zeker percen tage van de ge demobiliseerden weer de plaats kunnen innemen, die zij enkele jaren geleden hebben ver laten. Dg goede gewoonte om der gelijke door overmacht verlaten plaatsen open te houden tot de be- tiokkene is weergekeerd, wordt ge lukkig nog door vele werkgevers gehuldigd. Andere gedemobiliseer- den zullen misschien minder ge lukkig zijn en voor hen zou het wel eens langer kunnen duren eer zij werk hebben gevonden. Het be roep. dat thans op de werkgevers en de overheidsorganen wordt ge daan, betreft voornamelijk deze laatste categorie. Men heeft de ge- demobilisseerden, die het vorig jaar terugkeerden, ook al zoveel moge lijk geholpen en zeker niet zonder succes. De jongens, die helemaal niet op gang konden komen, wer den in de gelegenheid gesteld een omscholingscursus te volgen. Naar mate echter het aantal gedemobi- liseerden groter wordt, worden ook de plaatsingsmogelijkheden gerin ger. En dit is nu het probleem, waarvoor wij de ogen niet mogen sluiten. Hieraan zal iets gedaan moeten worden, omdat een beroep alleen vermoedelijk niet vcldoen- 1 de is. Na de opening van de nieuwe Machinistenschool werden de vele gasten het gebouw rondgeleid. De directeur, de heer J. C. Piek, die een zo groot aandeel had in de stichting en de inrichting van het gebouw, legt aan da plaatsvervangend burgemeester, wethouder J. van Til burg en aan ir, J. Hofstede, de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, de werking van een kleine electrische centrale uit Dc motor rechts op de foto is afkomstig van een Duitse tweemans- onaerzeeboot, die als oorlogsbuit in Nederlandse handen viel. Bergelin niet naar Wimbledon STOCKHOLM. De bekende Zweedse tennisspeler Lennart Ber_ gelin zal, hoewel hij reeds had in geschreven, niet aan de kampioen schappen te Wimbledon, welke 20 Juni beginnen, deelnemen. Hij lijdt aan suikerziekte en zijn dok ter heeft hem rust voorgeschreven. Zoeklicht op Z.-Amerika, Mr. IV. J. van Balen Dit royaal uitgevoerde, kloeke boek, verlucht met overvloedig foto materiaal, is door 1. x, W. J. van Ba len m opdracht geschreven. De ini tiatiefnemers Hollandse Bank-Unie, Kon. Hollandse Lloyd. Kon. Ned. Stoomboot Mij., van Nïevelt, Gou- dnaan Co., en RotterdamZuid- Araerikalyn verwachten met dit nieuwe boek de reeds bestaande, al gemene belangstelling voor dit enor me gebied te stimuleren. Als schrij ver en kenner van dit land, is Mr. van Baten ongetwijfeld de aangewe zen man geweest om zulk een boek te verzorgen. Dit wordt reeds ge rechtvaardigd door het grote aantal werken over Amerika en de Neder landse bezittingen in Amerika, die deze auteur en adviseur van diverse opdrachtgevers uit de kringen van handel, nijverheid, vervoerswezen cn overheid, op zijn naam heeft staan. Men vroeg een uitvoerig boek werk over Zuïd-Amenka met een aantrekkelijk, voorlichtend karakter, omdat een „up to date" boek, dat alle landen van Zuid-Amerika behandelt, in Nederland met bestaat, zodat het tot dusver voor degenen, die zich omtrent deze landen wilden oriënte ren, moeilijk was, een goed inzïeht te verkrijgen, Het lijdt geen twijfel of de schrijver hoeft op voortreffelijke wijze aan deze opdracht voldaan. „Zoeklicht op Zuid-Amerika" is een documentatie geworden van grote waarde en zeker niet alleen voor hen. die in de eerste plaats uit com merciële overwegingen hun inzient willen verrijken, maar ook voor de belangstellende leek, die in dit boek zijn dorst naar interessante wetens waardigheden kan lessen. De inhoud berust in hoofdzaak op eigen waarnemingen, gedurende meer dan dertig jaren overal ter plaatse verricht, aangevuld met ge- ge vena of mededelingen, door ande ren ter beschikking van de schrijver gesteld. Wij vinden erin, naast een, aardrijkskundig en geschiedkundig overzicht, een uiteenzetting over de economische structuur en beschrij vingen van Brazilië, de millioenen- stad Buenos Aires en de Plata-lan- den, de staten langs de West- ca Noordkust. Een uitermate leerzaam boek, waarvan de eerste druk, dia niet in de handel verkrijgbaar is, ter beschikking komt van de initiatief nemers, naar wij hopen spoedig door een tweede gevolgd zal worden om ook buiten de eigen kring in eon, behoefte te voorzien. Onsocratische gesprekken. Prof. R. F. Beerling J. JVI. Meulenhoff, Amsterdam). Dit boekje is verschenen in de reeks „Peiling en perspectief". Het wordt genoemd: een krachtmeting met deze tijd,_ een afbakening van de positie, waarin de mens zich thans bevindt. De schrijver koos hiervoor de dialoogvorm, welke een hoeveel heid filosofische beschouwingen op levert omtrent de ontwikkeling van wetenschap en. techniek, de verschil lende vormen van cultuurpessimis me en -optimisme, de interpretatie der geschiedenis en de tegenstrijdig heden in de West-Europese geestes gesteldheid, beschouwingen, die al lesbehalve in de lucht hangen, maar getuigen van een. grote mate van scherpzinnigheid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3