^*5 l?£ J Beroemde Victory diamant in ons land 2 Royale overwinning van HDVS op Haarlem AGENDA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Brokje, aluindat bijna twee millioen gulden waard is C SCHIEDAM MONOPOLE THEATER KORPORAAL WANHOOP 1 Renooy wint in België Maandag 13 Juni 1949 Ol> hïi pnch'irc *neUop«nae rrirtclreirt te Eioeraeudaal heelt s „(sieren weer een snede prestatie verricht, door m-t rroot verschil van Haarlem te w innen. Dere wedstrijd is ri,: match seworaen van stolk, die bil ifwe- J v3n Nol«' het Hermes- term aanvoerde. HIJ toch Siaasde erin al® twwd batsman in Ned-r- lamd en century u scoren. Was het vorige week de HCC'er Galois, die *e eerste honderd van het seizoen X*«9 maakte, thans gelukte het de populaire Schiedamse cricketer eveneens H!n naam op de iüst van <te honderden te plaatsen. Het was een century van sublieme kwali teit, door geen enkele kans ont sierd. Zijn honderd, die o.au 16 vie- ren bevatte, u-as een demonstratie van cricket, zoals wij het op onze velden slechls weinig zien. Z«n keiharde «ff- en cm-dxives langs de grond leverden hetn vele boun- - ?,^es 0Pr zapen enige meesier- Itik uitgevoerde late-cut», terwijl ook de „hook" aan zijn slagen-re pertoire niet ontbrak. Daarbij kvram nog, dat het bowlen van Haarlem geenszins gemakkelijk was, dj pitch was zeer levendig. Het was een echt bowlingwicket. Hennes begon na het winnen van de toss te batten. Stolk en A. Keuzenkamp vormden het ope- ningspaax, Keuzenkamp werd reeds spoedig het slachtoffer van een hoog opkomende bal. die even Zijn bat raakte, waarna hij door de wicket keeper gevangen werd. Met v. d. Ende on de mat werd er zeer aantrekkelijk cricket ten beste ge geven. Er werd zeer snel gescoord, v. Ende is het type van de aan vallende balsman. hij scoort direct on iedere minder goede bal. Zijn slagen waren gisteren echter nog te veel door de lucht en te weinig langs de grond. Daardoor gaf hij een drietal vangkansen aan. de fiel ders. die echter niet geaccepteerd werden. Aardig was, dat zijn club genoot Visser, die als substitute voor Haarlem fieldde, een keihar de slag van hem op mid-on vast hield, zodat v, d- Ende juist voor de lunch nog voor 31 runs ver trekken kon. He ttotaal was in middels gestegen tot honderd. Na de lunch, Stolk stond toen op 59. werd -er even zeer snel ge scoord. Stolk maakte achter elkaar een 6-tal fraaie, boundaries en kwam bierdoor heel dicht in de buurt van zijn honderd..Toen zakte echter plotseling het scoring-tempo Stolk bleef tot grote onrust van zijn clubgenoten een tijdlang op 98 staan, doch eindelijk kwam aan. de spanning een einde, doordat hij van een bal op zijn benen een twee scoorde naar mid-wicket. Zijn eerste honderd van het seizoen 1949 was hiermede een feit. J. Keuzenkamp had hem na de lunch met beheerst spel goed geassis teerd. Hierna probeerde de centu ry-maker er even het hout op te leggen, koos daarvoor een verkeer de bal recht op zijn wicket en werd voor 106 door Harmsen gebowled. Even daarna wilde Keuzenkamp runnen, kon niet meer tijdig terug, komen en ging voor een geduldige 25 run out- Hierna zorgden Scheep maker en Dellow er voor, dat er nog snel wat runs kwamen en op 215 voor 6 wickets sloot Stolk de Hermes-innings. Hij gaf hiermede Haarlem nog iets meer dan de helft van de speeltijd om de beno digde runs te scoren. Een zeer sportieve declaratie, Va.n de vijf Haarlem-bowlers, die aan bod waren geweest, had Harmsen de meeste indruk ge maakt op de Hermes-batsmen, hoewel zijn cijfers van 256 dat niet doen vermoeden. Haarlem begon. om kwart over drie met van Buren en M. Maas aan haar eerste innings- De stock bowlers v. d. Hammen en Schef- fer werden, ondanks het levendige wicket, reeds direct met vertrou wen gespeeld. Toen er op een to taal van 40 runs pas een wicket gevallen was, besloot Stok tot een andere tactiek. Hij besloot de slow-bowler Tèttelaar en de spin- bowler Dellow in de strijd. Reeds direct bleek, dat deze tactiek van de Hennes-aanvoerder de juiste was, daar er snel enige wickets vielen. Met de thee was de stand 354 en na deze pauze bleef Del low met zijn snel opkomende ef fectvolle ballen de batsmen ver ontrusten. Geen der Haarlem-bats men vond de juiste methode om dit bowlen te weerstaan en van 54 voor 3 werd het innings voor 90 runs. Dellow behaalde met zijn cijfers van 6 voor 20 een verdiend succes. De gedetailleerde cijfers waren: Hennes-DVs le innings 215 voor 6 gesloten.. H, Stolk 106, A. v. d. Ende 31, J. Keuzenkamp 25, C. Tettelaar 19 en R. Dellow 14 not out. Bowlingcijfers Haarlem: W. Peschar 144, M, Maas 0; 31, P. Maas 2-—67, A. Harmsen 256 en B. Kleefstra 014- Haarlem le innings 90' runs, waarvan M. Maas 31, W. Peschar 19 en H, Boeree 16. Bowlingcijfers Hermes-DVS: J. Scbeffer 0—26, P. v, d. Hammen 332, R, Dellow 6—20 en C. Tet telaar 17. De overige Hermes-nltslagren Ook het tweede elftal van Her mes-DVS behaalde een fraaie overwinning op HCC 3 in Den Haag. Nadat HCC het tamelijk hoge totaal van 160 runs had ge scoord, antwoordde Hermes-DVS 2 met 162 runs voor het verlies van 5 wickets. Hiervan maakte S. v. d- Ende 57 not out, J. v. d. Schoor 11. A. Ruiterman 40. T. Keuzenkamp 15 en B. van Ameyden 15. De wic kets werden genomen door A. Rui terman 7—69, H. van Meurs 2—32 en P. Borsbomo 1—13. Het derde elftal kon het aan de Damlaan tegen Quick 2 niet bol werken. Hermes 3 scoorde 116 runs, waarvan E. v. d. Pol 17. P. de Leuew !8. 'J. van Noortwijk 12. A. Schiiperoord 16 not out cn P, En- gering 13. Quick scoorde ia antwoord hier op 155 runs voor 8 wickets. W. Reinders met 44 not out was hier de grote man. Bowlingcijfers Hermes 3: H. van Wijk 237. D. Baris 454 en D, Durrer 254. Voor de Zaterdagmiddag-com petitie van de Rotterdamse Cric ket Bond won net vijfde elftal van Hermes-DVS van Excelsior 3, Excelsior 3 scoorde 31 runs- Bowlingcijfers Hermes: A, v. d- Ende 214, D. Durrer 32, B. Janss 32. Hermes-DVS 5 100 runs, waarvan D. Durrer 61. Bowlingcijfers Excelsior: C. Lak- wijk 440, Th. Braak 534 en Peek 1—3. STADSKRONÏEK Doordat een stofjas aan. een stuur bleef hangen, ontstond op de Singel een botsing tussen de bestelauto van V. en de bakfiets van de bakker G. de schade viel gelukkig nogal mee. Op de Havendyk zorgde een auto Za terdag voor een verzetje door een brand- kraan te vernielen, 't Was een compleet waterballet waarvan de initiatiefnemer echter geen. toeschouwer was, want hü was doorgereden- Wegens diefstal van gedistilleerd is door de politie in arrest genomen de 56-jarige Rotterdammer J. L. GEVONDEN VOORWERPEN Padvindersriem, C. Meinster, Jan Steenstraat 25c: bril. J- Krowinkel, Ant. Mujjsstr. 65: wollen handschoenen. G. Vernaai. Leibnitzstr. 5b: huissleutel. W. de Vries, Oliddorpsestr. 6; zwart lederen portem,, W. J. D. Koens, Maasdamsestr. 11; hondje, Zagwijn, Pr- Fred. Hendrik straat 20a; 4 zakken cement, Vogel, Een- drachtstr, 21, Vlaardingen; tennisbroek, J. C. Herben. Slachthuislaan 20; speel goedauto, E. Mulder, Van Ostadelaan 20b: vulpen met nikkelen dop, I. Boon. Turjsmanstr. 65b; hulssleutel. P. Vaar- tïng. Polderweg 226; bankbiljet. Kruit hof. B, KJaan 259b; zilveren hanger m. steentje, N. van Weert, Jan van Avenne- straat 61b; lapssleutel, J. Konijn, P. de Hoogbstr. 16b; 1 paar wollen kindersok ken, L. Oostram, Frans Halsplein 20a; witte schoudertas. D. van Uzendoom, Laurens Coscterstr. 22a; brilmontuur, W. Rongen, Middelharnissestr. 12.. portem- met inh.. Vogelezang. Nieuwe Haven 267; portem. met inh., Vredebregt, Dam 50; glacé dameshandschoen, Zandwijk. Em- mastraat 32; zwarte parapluie, K- Mijer. Pittershoeksestr. 57a; jongensjasje. H. Kuiters. Breedste. 40; zilveren ring, J. H. C. Schulze. Lange Nieuwstr. SI: glacé herenhandschoen, J. P. Coster, Strijen- sestr. 37; hondje. Van Koon, Hoogstr. 73; tabaksdoos, A. van Noort, Herenstr. 49; zilveren armband, A. Vermeulen. Von- d\Uaan 5ib; stropdas, wed. Verdoes. Lange Kerkstr. 27; bankbiljet, M. A. Heijnemans. Nieuwe Maasstr. 40a: bank biljet, A. Schellings, St. Liduinastr, 81a ring met 2 sleutels. S. C. v. d. Hoek, 's-Gravesandestr, 47; hond, D. Heijstek, B-K-laan 207; dameshandschoen. Hers- bach, Overschiesestr. 27; zilverbon. Matla, Baan 11. Bij het afhalen van bo venstaande goederen bij de vinders, ge lieve men het Hoofdbureau van Politie (teL 69333) daarvan in kennis te stellen. Fi'lasi Passage-theater: Da. 2, 7, 9 uur. Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u: Zo'n aardig badplaatsje. Monopole, Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9, ZO. 3, 5, 7, 9 u: Texas (14 j.>. Sport: 11 en 12 Juni, Clublokalen „Rem brandt" en „Entre Nous", Ge westelijke biljartkampioenschap pen. Bijeenkomsten: 14 Juni, Plantage, 8 u: Partij v. d. Arbeid. Spreker: prof. Scher- ruerhom. 14 Juni Rjï. Volksbond, 8 uur: Kath. Volkspartij. Spreker: prof. RomfflE. SCHIEDAM KAN HEI NIET BOLWERKEN De zwart-witten hebben Zondag een prettige honkbaldag gehad. Het was mooi weer, er werd prettig cn sportief gespeeld en. er was een talrijk publiek, In dc voorwedstrijd Schiedam—Sparta junioren hebben de Schiedammers, zo als wel te voorzien was, een flinke les van de Rotterdammers gekregen en zij zullen deze dan ook zeer ter harte ge nomen hebben. Om 12 uur ving de grote wedstrijd Schiedam 1Sparta 1 aan. Het begin was wel zeer hoopvol voor Van der Touw c,s.. want na 3 innings was de stand 84 in hun voordeel. In de volgende twee innings kreeg de pitcher F. Zonneveld echter een inzinking en wist Sparta gelijk te maken. Door ver schillende fouten van de Schiedamse velders namen de kasteelheren vervol gens een voorsprong, die zij niet meer afstonden en die zij in ieders volgende innings iets groter wisten te maken, zo dat de eindstand van deze wedstrijd tenslotte 915 werd. Er is veel en goed geslagen en over het algemeen was het slagwerk van de thuisclub wel iets beter dan dat van de Spartanen. In het veld was de bezoe kende'club echter de sterkste en juist aan dit goede veldwerk heeft hij dab ook zijn overwinning te danken, en zijn plaats aan de kop van de rangUJst, Wat het slagwerk van Schiedam betreft, een extra vermelding is zeker op zijn plaats voor de zuiver geplaatste home-run slag van D. Molenaar. Burgerlijke Stand Géboren: Fetronella Hendriks M.v d. v. J, Vcrhoeekx en P. G. M. van der Waard: Elisabeth Engelina, d. v. C. Tol en C. E. Nijenhuis; Leendert Jan, z. v. L. Dijkshoorn en M. Lu- cicer; Wïlhelmina Pieternella, d. v. W. H. van Mourik en H, van Balle- gooyen; Maria Johanna, d. v. W. H. van. Mourik en H. van. Ballegooyen; Sunny Jannigje H., d. v. K, A. L. Pijl en J. van Rij. Overleden: levenloos kind van H. J. J. Zondag en J. Speijer; C. E, Schiller, oud 79 j.. weduwe van J. van Rossen; H. Slavenburg, oud 56 3„ echtgenote van H. Tiesema. Passage „Zo'u aardig badplaatsje" Een van de' meeat kenmerkende eigenschappen van de Franse film is Öe noodlotssfeer die ove: mensen en gebeurtenissen haar waas spreidt en welke bU dc aanvang reeds de loop dtr dingen bepaalt. Zo was het, om bij en kele voorbeelden te b!(jven. in „Le jour se léve" en „Havenkwartier", zo is het ook by „Zo'n aardig badplaatsje", een uit de samenwerking van Franse en Nederlandse producenten ontsiane film. De grote waarde van „Zo'n aardig badplaatsje" is o,i. zeker in de eerste plaats gelegen in zijn eerlijkheid. Een man komt terug naar de plaats van uit gang, vanwaar hij het grote leven be gon om te vergeten het grote leed, dat over hem is gekomen. Hij pleegde een moord, een moord dte voor hem do voorwaarde moest scheppen om zich zelf te kunnen zijn. Naast hem de prot serige figuur van de componist die zich de juwelen van cte vermoorde vrouw toeëigent hoe'prachtig laat de film dit even zien cn in al 2ijn laf heid niets beters weet te doen. dan de politie mei de verblijfplaats van de vermoorde in kennis te stellen. Voor de laatste acte echter aanbreekt zjjn we nog heel wat te weien gekomen over tie karakters van al die meespelers, we kennen de menselijkheid van die sim pele wezens, het dienstmeisje en de chauffeur, we hebben de voosheid van het huwelijk van twee nette burger mensen gezien en de onmenselijke za kelijkheid van de buffetjuffrouw „Hyena", voegt de chauffeur haar in een twistgesprek toe en in dat ene woord ligt de moraal van deze hele film besloten. Hyena's zijn de mensen in dat grote woud, dat de wereld heet. waar de een ieeft ten koste van "de an der. Het pleit voor de makers van de film. dat zij dit pessimisme niet tot hst uiterste doorvoerden, doch in die twee simpele zielen, die getuigen van een levenswil welke ontembaar is doch zich slecht stoort aan onze wetten van de moraal. Mons-vlucht van „De „Postduif" Zondag kwamen de vogels van ,J)e Postduif" uit Mons. dat recht-toe-reeht- aan precies 180 km van Schiedam ligt. De eerste duif was hier om 10.04.15, de laatste 11.04.48. De uitslag was: 1. 3. 25 K. Muilwijk: 2. 42 p. Tielcman: 4 Z. W'liteler; 5 J. Frey. co: 6 L. Ver heugen; 7. 16, 30 L. Crama; 8. 20, 33 J. AI. Snijders; 9 C. A. Verhoeven; lo. 32 P. Verheugen co; Ï1 A. Wagtendonk; 12 H. Hoeren; 13 P. Schermer; 14. 17 J. W. Blóm; 15 C. de Tuinder; 18 C. v. d. Grijp; 19, 29 T. Konijnenburg; 21 A. v. Naamen; 22 A. Moog; 23 J. Heyster; 24 H. J. Jansen; 25 P. Gouweleeuw co; 27 D. v. d. Tuin; £8 J. Tweeboom: 31 J. de Waard; 34 A. Kegel; 35 Th. Stleber; 36 P. v. Os; 37 J. Christen; 38 T. v. d. Tuin; 36 P. Kiela; 40 D. Ram; 41 F. Wijzenbroek; 43 N int Hol. Dipl. Levering. GEMEENTE-PUBLICATIE VERKIEZING LEDEN GEMEENTE RAAD Eén dezer dagen zullen door de dienst der Posterijen de genummerde Candida- tenlïjsten voor de a.s. Gemeenteraads verkiezing huis aan huis worden be zorgd. In geval van samenwoning worden de hoofdbewoners verzocht deze lijst aan hun medebewoners ter inzage te ver strekken. De stemming aal worden gehouden op 22 Juni a.s. De in het bezit der kiezers zijnde oproeplngskaarten dienen op deze dag te worden medegebracht. SCHIEDAM, 13 Juni 1949- DE NATIONALE 2—G.T.B. 2 2—6 De laatste competitiewedstrijd die voor Zaterdag was vastgesteld tussen G.T.3. 2 en de Nationale kon doordat de scheidsrechter verstek liet gaan geen doorgang vinden. Toch wilden de spe lers graag voetballen en besloten vriend schappelijk te speien. G.T.B. won deze wedstrijd met 6—2. De training voor de G.TK.-ers vangt hedenavond om zeven uur weer aan. Nieuwe aardappelen behoeven weinig water De twee glooiingen van de Groeneweg in Kethel hebben Zaterdagmorgen, de autobestuurder T. of eigenlijk de 5000 kilo nieuwe aardappelen die hij vervoerde parten gespeeld. Toen de auto niet op. maar naast de kelen ging rijden, zakte het hele geval over één zijde in de weke bodem en sloeg om. De piepers zochten hun heil in de sloot. Met een kraanwagen is de auto Jater weer op de weg geholpen. KUTTERDAM Ontheemden doen beroep op het Westen HANAU (Duitsland) Vierdui- zend ontheemden tilt Baltische lan den hebben Zaterdag een beroep op de IVestelijke wereld gedaan om de landen waar zij thuishoren van de „bolsjewistische terreur" te be vrijden. Op de bijeenkomst, die ordelijk verliep, werd unaniem een tot het Westen gerichte resolutie aange nomen, waarin de demonstranten de „rode dictator Stalin en zijn beulen" beschuldigden van „vernie tiging en uitroeiing van hele na ties". 106. Het «filschïp is hel Engelse clipper schip „Zephir", op weg naar Fu-cbow om thee te halen. Eerst heeft het schip emigranten naar Australië gebracht en daarvoor heeft het de lange reis om Kaap Hoorn gemaakt. De stemming onder de bemanning is niet al te best. want de matrozen hebben veel ontbering geleden. Kapitein Bar ker heeft de rook van het baken van Larsen en Kees Touw opge merkt en geeft een be vel een boot te strijken. De sloep kan echter niet landen en blijft *h»- vinden dat niet erg. Ze springen in zee en ten de branding liggen, Maar Kees en Olaf zwemmen naar de sloep. Gelukkig, dit avon tuur is weer afgelopen. Nu naar huis! Cirtgez. Med.j Deze aanbiedingen voor Va derdag zijn niet alleen van belang voor de ontwerper, de tekenaar en de drukker, neen oak voor alle andere Geef ons nu eens zo'n plastic riem voor een nieuwe zelfbïnder voor Of een rundbox heren por- temonnaie met geldportefeuifle voor V/ij zijn met Moederdag zo goed uit de bus gekomen, laat ons met Vaderdag nou niet versukkelen. U kunt het voor de kinderen toch óók niet laten (zelfs die zien dat deze prijzen 30 tot 4Q°/o lager zijn dan normaal), MATHENESStRUAN CDUKZICHT) (Van een eigen verslaggever) AMSTERDAM. „Ik begrijp al die drukte niet voor zo'n stukje aluin", zei Zaterdagmiddag een rechercheur van politie, die met enkele van zijn collega's een enor me zending zeer waardevolle dia manten uit Engeland moest bewa ken. Zijn uiting is begrijpelijk, want de ruwe Victory-diamant, waarop zijn woorden doelden, ziet er inderdaad vaar leken als een stukje aluin of een brokje steen- zout uit. Maar de douane-ambte naar, die de factuur had gezien „Waarde 1.770.808-behan delde de steen met wat meer eer bied. „Zo iets duurs krijg je niet elke dag in je handen", zei hij. De Victory-diamant zo ge noemd, omdat hij in 1945 op Vic- tory-day in de staats-diamantmij- nen van Zuid-Afrika is gevonden was per KLM-vliegtuig .Johan nes Vermeer" over de Noordzee ge bracht. Hij was niet alleen In de zwarte stalen kist» die twee En gelse heren van de „Diamond Tra ding Company naar ons land brachten: tientallen anderen dia manten waren ook daarin, bij. el kaar een waarde van rond vier millioen gulden. De stenen zijn be stemd voor de grote diamant-ten toonstelling, die Donderdag in de Diamantbeurs te Amsterdam wordt geopend. Zó bevreesd was de KLM voor te nieuwsgierige blikken en, mis schien te lange vingers, dat de aankomst van de .Johannes Ver meer' geheim was gehouden. Zo dra het toestel landde snelden acht rechercheurs en een inspec teur van politie er heen en hielden iedereen op een 'afstand, die niet direct iets met de millioenenzen- Laat niet ieder binnen! Op 9 Juni, Donderdag jd-, vervoegde zich aan een woning in de Bisschop straat een man die beweerde het gas op te komen nemen. Hij vroeg tevens of hij even van de W. C. gebruik mocht maken. De volgende dag kwam er weer ccn meteropnemer. Nu bleek het in or de te zijn. Er werd echter niets vermist- Op dezelfde dag kwam er aan het Rau- wenhoffplein iemand vertellen, dat hij voor de Vereniging van Oplnle-ondcr- zoek kwam. Hij stelde de vrouw des huizes verschillende vragen. Vrijdag daarop kwam een ander, die beweerde rechercheur van politie te zijn. 't Een nog't ander was waar geweest. Het is raadzaam papieren te vragen alvorens iemand binnen te laten! MACH. 20 „Mr. King" in Palace Goed amateurtoneel De verdienste van een goed regis seur ligt vooral In de juiste keuie van het stuk. gesclxikt voor amateur to neel. Deze iof komt zeer zeker Dirk Ritman toe. die als regisseur van „Maatschappelijk werk" met zijn troep. ..Mr, King" van Gerald Van don. ten tonele bracht. Een detectivestuk. maar desondanks vrolijk en zeer eenvoudig. Over de uitvoering kan veel goeds gezegd worden. Het, samenspel was verrassen en het viel ons op dat zelfs de kleine rollen van dienstbode en keukenmeid, prima werden ver tolkt Zonder iets te kort te, doen aan het spel van de anderen, willen %vjj hier noemen de jeugdige Annie Cleffken. die door haar fris spel als dochter Anne de harten van het talrijke pu- hllek won. Jammer dat deze speelster door vertrek naar elders de vereniging gaat verlaten. Plet Gardien was in derdaad een Engelse butler. Cor Stae- temans een prima zenuwachtige gast heer. Alex Rijnsaard, als Majoor Hop kins een echte oud-militair- Na afloop overhandigde de voorzit ter. de heer J- Blonk een boekwerk aan de régisseur ais blijk van waar dering voor het. vele werk in het af gelopen seizoen. Afscheid werd geno men van Annie Cleffken. die ook een passend geschenk ontving. Een gezellig hal tot 3 uur besloot deze goed geslaagde sluitingsavond van het seizoen 194B1949. Een collecte voor Blindenzorg S.O.S, bracht een bedrag van f 48.50 op. Tn de tuin van de netenburen groeit een van al dat VUUT: IngJVTed.J DINSDAG t/m DONDERDAG 16 JUNI GEORGE FOBMBÏ In krijg* geheime opdrachten en de ko gels fluiten om z(jn oren Toegang, alle leeftijden Te ruilen: een z.g.an. he-1 Gevraagd meisje voor hele renfieis voor idem dames- dagen 20 jaar, bij Mevr. fiets. Tel. 67977, St. Lïduina- Brinkman, Korte Smgelstr. gtraat 53. Schiedam. 5 (winkel), Schiedam. Bloeiende roos oner het ruwe hout van meer schoolmakkertjes, wil laten genieten van de de schamele schutting, want dan vindt de opvoe- buitenlucht stel U voor, die tot een tors gewerd ring plaats van een gym- dat Uw kinderen zoiets uan at dat vuur. ï/itda- nastische schoolrevue. Me- eens was overkomen I*. gend openden de rozen neer Brand heeft dan ook die geeft even bericht aan ZKh. naar boven ah wil- de technische leiding, in het Sociaal Adviesbureau, «niSf?!. ïJïf Ji2uf" den zij al het zonnelicht handen, terwijl meneer Nieuwstraat 12, tel. 69928, 71'*? 10ten verzinken in die klumpes van de Mathe- of aan onze administratie, «ntaitffam nJwwirilm? frts br07i Vün Pure schoon- nesse-Uloschool voor de teL 69300. Zuster Velder- beid; We hebben er muziek zorgt. Als dat een man zorgt dan wel voor de A EJT i," near gekeken, tmrijl ie beetje goed loopt, voorziet rest. 7NJndvlaVn ZeiLTe ™et Sohiekfnter nog wel eens af krant m onze hand een een tweede avond van de JuSSn in laten imiien krant v°l van zorgelijk school-revue, want hoe nieuws over «e wereld moeten al die t'aders en pv. van nandaag. Voor een moeders; broertjes en zus- sorns 1O0PT nU 31 °P "ei dut ogenblik zijn onze ge- jes en dan niet te vergeten bedoelde uur en soms ook dachten er aan ixiorbü de Opa's en Oma's en niet. Schiekanter is zo- Een oude, ueruallen schutting icas het bont is het onkruid, in de tuin zich op laat Klokje verkeerd We hebben een wekker, rnerken tussen N naast ftfM l™! "SKiUSSS ^ar- de stenen van het voet- de spinnende wel grootmaar zoveel zeven staat is zijn droom- poes en die vlugge water- mensen.... wereld verdwenen, maar diertjes in een klein, ver- het Passage-theater pad' Maa wel eens iets dat we za^n in die bloei- worden geborgen? Het is den- Vooï de uurwijzer op aan gedaan worden", zei ende roos. de kennis en we hebben Wk hkt' telpen? ooMoncfD zpn, '"dit en guur daar achter de Schoolieuqd op de Zuster Velderman van vanonder de dekens naar huizen, nlantcpri het Sociaal Adviesbureau de wastafel. Zo kan het Gisteren scheen de zon piunKen heeft me gebeld over het gebeuren, dat de slag van in al haar felheid, zoals Donderdagochtend was volgende. Ergens in de zeven buiten de laatste ze het in deze dagen meer Schiekanter even in Pas- stad heeft zij een gezin stimulans moet geven. kan doen en weer waren sage-tbeater, waar de heer onder, haar hoede, dat in Elke morgen komt het dan ■we achter en keken naar Standaart met andere wel heel zorgelijke om- weer als een steeds op- beneden. jVog groeide er heren, druk bezig waxen standigheden verkeert. De nieuw beleefde verrassing, onkruid en weliger dan met het stemmen van het inkomsten zijn «zeer mi- die slag van zeven, want ooit schoten overal de bioscooporgel dat is niem en zodoende moet eerlijk, het is er eigenlijk grassprieten omhoog. In pianostemmen in het hon- het kindje van een jaar niet een van zeven maar een teil dreven watertorderdvoudige met alle na- het zonder een kinder- van vier. Die klok is dol, ren en waterluizen, wach- righeden van dien. Jonge wagen doen. De moeder is zeggen we tegen elkaar tende op de tijd, dat zij meisjes van lagere en erg zwak en niet in staat wanneer we wakker .ge- als voedsel zoude» dienen Ulo-scholen lieten zich om met haar kleine op de noeg zijn en wanneer dit voor de vissen in het echter door gegil van orgel arm een eindje te gaan laatste niet het geval is, aquarium binnen en ge- niet uit het veld slaan wandelen. Zo komt het draaien we ons nog eens noegelijk spinnend had meneer Brand ook nietkindje practisch nooit bul- heerlijk om, wetende dat poes een plekje opgezocht en zo zagen we repetities ten. Zou er nu nergens in het niet kin, maar toch icaar de seringenstruik voor rhythmische oefe- onze goede stad een on- ons gemakzuchtig nog eens net sehaduu? genoeg hingen op het toneel ge- gebruikte kinderwagen op bedriegen latende door die bracht om een poesenlijf woon doorgaan als bestond zolder of in de schuur dolle klok van de Singel- in te bergen. er gewoonweg geen orgel, staan? Oud of in vervallen kerk. Maar nu in alle Boven dit beeld van de Volgende week Donder- staat is geen bezwaar, ernst.... zou er nietwat rust de rust van het zijn dag de laatste in het want de vader is erg han- op te vinden zyn? Als het en meer niet. bloeide nu Passage-toneelseizoen van dig, vertelde zuster Vel- niet vlug verandert, zullen de roos. Hoog en laag, dit jaar zullen we dan- derman. -Wie dus in het we een nieuwe wekker naar alle kanten stak zij sende en huppelende meis- bezitvan zo'n gezocht moeten aanschaffen, :ziet de ranken vol vuur uit jes weerzien met nog veel- voertuig is en een kind U. ding te maken had. Plechtig schrij dend gingen, de Engelse heren, om geven door de op hun hoede zijnde politiemannen, naar de douane loods, waar het verzegelde koord, dat de kist omgaf, werd doorge sneden. Wat onopvallende zakjes en proppen papier om schokken te voorkomen, dat zag de douane net eerst. Met onfeilbare intuïtie tastte een 'der ambtenaren toe: het was de Victory-diamant. Nadat de zending was gecontro leerd werd de kist behoedzaam ge borgen in een lichtblauwe Ford, die, vergezeld van enkele andere wagens en daverende politie-mo- toren, naar de Diamantbeurs reed- Daar is hij weggesloten in de kluis van het bijkantoor der Incasso- Bank, die in hetzelfde gebouw is gevestigd. Donderdag en volgende dagen mogen leken en deskundi gen dat „brok aluin", dat toch maar bijna twee millioen waard is, in zijn vitrine bewonderen.. Advies aan stakers in Berlijn hun werk te hervatten BERLIJN. De veertienduizend stakende West-Berlijnse spoorman- nen zutien in de loop van de week stemmen over hét al dan niet her vatten van het werk. Dit besluit Is genomen op een stormachtige verga dering van achthonderd vertegen woordigers van de stakers, 'welke Zondag in de Britse'sector werd ge houden. De dag tevoren heeft de Amerikaanse militaire commandant, generaal Frank Hbwley, mede na mens zijn twee "Westerse collega's, er bij de stakers op aangedrongen het aanbod van de spoorwegdirectie tot betaling van zestig procent van het loon in Westmarken te accepteren, onder de belofte, dat nog vijftier procent van het loon door het Weste lijk gemeentebestuur in Westmar ken zou worden omgezet. Howley noemde in zijn schrijven het aanbod van de spoorwegdirectie die onder Russische contróle werkt, billijk. Op de stakersvergadering is een resolutie 'opgesteld waarin aan de "Westelijke bezetters van Berlijn ge- ranties worden gevraagd ter -be scherming van de belangen der wes telijke spoormannen, voor het geval zij het werk hervatten. Brits treinverkeer was ^Zondag weer lamgelegd LONDEN De Britse spoorweg staking is Zondag voortgezet, on danks de radio-oproep, die de mi nister van Arbeid, Isaacs Zaterdag tot de stakers richtte. Tn het Noord-Oosten van Enge land ging de Zondagstaking van het locomotiefpersoneel haar vijfde achtereenvolgende Zondag in. Sléchts enkele treinen reden des ondanks, doch het publiek, dat vreesde onderweg te zullen blijven steken, bleef thuis. Van.de 1.552 man. personeel ver^ schenen 243 man op het werk in het Noord Oostelijke district. Minister Isaacs zeide in zijn rede: „Deze onofficiële stakingen leiden alleen tot verlies en tot last voor ons volk, terwijl zij tevens schade toebrengen aan de zaak van de vakbonden." Ook. richtte de minister zich tot de havenarbeiders van Liverpool die uit solidariteit met hun Cana dese stakende collega's het werk hebben neergelegd. Hij zeide, dat communistische agitatie schuil gaat achter de staking. De. arbeiders ontkennen dit met stelligheid. Inmiddels hebben zij besloten heden, dat is na IS dagen van strijd, weer aan het werk t gaan. Slechthorenden in Ede bijeen EDE Ongeveer 400 leden van de» „Vereniging tot bevordering der belangen van slechthorenden" uit alle delen van het land waren Za terdagmiddag bijeen in het open lucht-theater van „Ons Landhuis" aan de Barneveldseweg te Lunte- ren, waar de. jaarlijkse réunie van deze vereniging werd gehouden. Het woord werd o.a. gevoerd door de nieuwe voorzitter van het hoofdbestuur, mr Niemeyer uit Amsterdam en door enkele plaatse lijke autoriteiten. Er werd een z.g. raadsel-wed strijd gehouden, waaraan alle be zoekers konden deelnemen door op een inlegvel in het programma de spreekwoorden of versj es te ver melden, die door de toneelgroep van de personeelsvereniging der Utrechtse Waterleiding Mij. werden uitgebeeld. KUNSTENAARS GAAN PROTESTEREN Bezwaarschrift doet in Rotterdam de ronde Naar wU vernemen heeft het be* stuur van de Federatie Van beroeps verenigingen van kunstenaars te Amsterdam een delegatie naar Rot terdam gezonden. Deze delegatie, die onder leiding staat van de schilder Voskuil, secretaris van deze Fede ratie cn voorzitter van de Vereni ging van beeldende kunstenaars, zou vanmiddag een onderhoud aanvra gen bü de loco-burgemeester ten einde te trachten de stap van het college van B. cn W. ongedaan te maken. In Rotterdam doet momenteel een bezwaarschrift de ronde dat aan stadgenoten ter tekening wordt voorgelegd. Aanval van Sowjet-Unie op Finse regering MOSKOU Het officiële Sow- jet-Russische Nieuwsbureau Tass meldt uit Helsinki, dat „in Finland, onder de vleugels van de regering Karl Fagerholm, verscheidene schendingen, van de beginselen der democratie zijn bedreven.".Tass spreekt verder van „bandieten- acuvUelt". Ook coloradokevers op de Duitse kust HANNOVER Zwermen, colo- radekevers zijn sinds Dinsdag neergestreken op de kusten van de Duitse Oost Friese eilanden Bar- kum, Norderney en Langeoog. De boeren ter plaatse helpen de poli tie om het gedierte te bestrijden. Boerderij in Brabant uitgebrand GRAVE Zondagmiddag ont- stond brand in een grote boerderij te Escharen (bij Grave). Binnen een half uur waren woonhuis en schuur tot de grond toe vernield. De brandweer kon niets doen, daar geen water aanwezig was. Twaalf personen zijn dakloos geworden. De prijs van aardbeien De regering heeft eeh aantal maat regelen getroffen, dié dit jaar voor de aanvoer en de prijs van aard beien zullen gelden. De tuinders worden verplicht alle aardbeien zonder dop aan de indus trie te leveren. Hiervoor zullen zij een prijs van 0.80 per kg of twee gulden voor een slof van twee cn een halve kilo ontvangen. Er zal streng op toegezien worden of de manden het vereiste gewicht heb ben. In feite komt het dus hierop neer, dat het kwantum aardbeien dat naar de fabrieken zal gaan, be paald zal worden door de prijs die de binnenlandse handel betaalt. Hongarije en Italië i.i kwartfinale Davis Cup Hongarije en Italië hebben zich in de halve eindstrijd geplaatst van hdt tennistournooï om de Davis Cup. door resp. Zwitserland en Chili te slaan. Dé Zwitsers, voor wie het de eerste wedstrijd was, daar zij twee maal een bye hadden gehad, moes ten met 5—0 het onderspit delven; Chili ging met 4—1 ten onder tegen de Italianen. Het enige punt dat de Chilenen behaalden was een verras sende zege van Balbiers op Mar cello del Bello (beiden speelden ie NoordwSjk) met 63, 6—4, 4—6, 63. Balbiers verloor van Cucelli met 6—4, 8—3, 7—5, M. del Bello had ook met Taverne nog moeite. De eerste set ging voor dc Italiaan met 8—10 -verloren. De volgende twee won Dël Bello met 60, B 1. Bij deze stand moest Taverne wegens kramp opgeven. Cucelli had reeds eerder Taverne met' 6—1. 6—0, 64 geslagen en het dubbelspel wonnen Cucelli en al del Bello van beide Chilenen met 6—3. 6—3, "46, 6—4. Frankrijk leidt op het ogenhM; te- gen Tsj.-Slowakije met 2—1 door verrassende overwinningen van ad- desselam op de Tsjech Cermk 6—A, 63, 2—6, 6—1 en van Bernard op Drobny met 36, 63. 9—7, 7—5.JDe Tsiechen Drobny en Cermk wonnen het dubbelspel van Bernard en Bo- tellz met 4-6. 4-6. 6-3, 6^, .6-4. Dit kan dus een z?.?r, spannend slot wordeni Zuid-Slavie leidt met 1-hj legen Zweden door een zege van Pallada op Bergelitt van 5—7, 6— 6—2, 6—3. De winnaar van Frankrijk-Tsj. Slowakije komt uit tegen Hongarije en de winnaar van Zuid-Slavie Zweden moet tegen Italië spelen. Motorrennen Twintig jaar voor verraders van Stijkei-groep Het Haags Bijzonder Gerechtshof veroordeelde vanmorgen W. van Dam en J. van Weesel beide tot een gevangenisstraf van 20 jaar met af trek. Zjj werden, schuldig verklaard aan bet oprollen van de Stijkel- groep waardoor 42 Nederlanders het leven lieten! In de sententie wees het hof er "op, dat indien de feiten later in de bezetting waren voorge vallen het niet geaarzeld zou heb ben de zwaarste straf op te leggen, zoals w de procureur-fiscaal voor veertien dagen had geëist. Op het circuit de la cambre wer den internationale wedstrijden ge houden. voor motoren in de 125, 250, 350 en 500 CC klasse. Direct na de start van de 125 cc klasse lag de Oostenrijker Weut Gartmann'. rijdend met een gemid delde snelheid van 104 km. per uur aan kop voqr .de Nederlanders Re nooy en Luybregts. De vaart bleef zeer groot, zodat Luybregts naar de vijfde-plaats terug viel. Renooy wist de Oostenrijker in de vfc'fde ronde te passeren en bleef verder aan de kop tot het einde. De uitslag van de 125 cc klasse (SFrondeiu 20,720 km.) luidt: 1 Re nooy (Ned.) op Eyslnk 12 min. 9,6 sec. gem. snelheid 102,236 km. per uur; 2. Pagani (Italië) op Mondial 12 min. 36,5 sec.; 3. Weingartmar.n (Oostenrijk) op Puch 12 min. 37,1 sec:; 4. Heineman(Ned.) op Eyslnk 12 min. 49 sec..

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2