HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 Belgische infantristen bezetten fabriek in Ruhrgebied Geen oplossing gevonden voor chaos in Berlijn Leverworst smaakte in Rijnsburg als zure zult Londen: ontmanteling zal doorgang vinden „De gegrendeMe demr" In 1950 korte naoefening Aanhoudend koel weer Huis op wielen' Maarseveen nu aan O.G. Russen niet bereid tot concessies inzake munteenheid of verkeer uit het Westen r~n Groente-export naar Duitsland geheel stopgezet 9e Jaargang no. 135 Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn,prl]a: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" )E SCHIEDAMMER Dinsdag 14 Juni 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te RotterdamDirecteur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper BRITTEN DULDEN GEEN DUITS VERZET DORTMUND. Brood rovers !t "Verraders Ophangen! en meer van deze vijandige kreten van hun landgenoten verwelkomden Maandag- .j morgen de Duitse arbeiders,, die op last van de Britse regionale commis- I saris voor Noord RijnWestfalen een aanvang ivilden maken met de f demontering van industrieën voor synthetische benzine In bet Ruhrgebied. In totaal komen elf van deze fabrieken, die samen de helft van de in Duitsland gebruikte benzine voor hun rekening nemen, voor demontage 1 In aanmerking, daar. zjj door de geallieerden zjjn gebrandmerkt als oor» f logsindustrieën. De toestand b(j een van de eerste vier bedreven, de Chemische Werke ider Essener Steinkohle te Bergkamen, deed zich Maandag zo ernstig I voor, dat op verzoek van de Britten Belgische troepen, die in dit deel van f het Ruhrgebied do bezettingsmacht uitmaken, zijn overgegaan tot bezet- "1 ting van de fabriek met een driehonderdtal soldaten, uitgerust met lichte I tanks, machinegeweren en handwapenen. Ons nieuwe feuilleton Morgen beginnen wij in ons blad met de publicatie van een nieuw feuilleton „DE GEGREN DELDE DEUR", een spannend detective-verhaal van de schrij ver Ellery Queen. Queen speelt altijd zelf de hoofdrol in zijn verhalen en weet dan door logi sche redenering steeds weer de ■meest raadselachtige gebeurte nissen op te helderendie zijn ■vader, inspecteur Queen van de New Yorkse politie, voor grote problemen stellen. \In „DE GEGRENDELDE DEURwordt 'n bekend schrijf ster vermoord in haar slaapka mer gevonden. Volgens de po litie is er slechts één persoon, die deze gruwelijke daad ver richt kan hebbeneen char mante jongedame. Maar reeds vain de aanvang af weten wij dak zij onschuldig is. Ook Ellery Qween gelo'oft in haar onschuld en {in 'n boeiend, dikwijls gees tig geschreven verhaalvertelt hij 'dan zijn conclusies uit de feit'qn, die tenslotte leiden tot de Opheldering van deze moord, NEDERLAND—BELGIE OP 6 NOVEMBER Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen wordt de wed strijd NederlandBelgië dit jaar op Zondag 6 November gespeeld. In een in Juli te houden be stuursvergadering zal beslist wor den op welk terrein de ontmoeting plaats heeft. Geslaagde noodlanding ,jf van lesvliegtuig f. VOGELENZANG. Maandag, avond omstreeks zeven uur was de bestuurder van een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool, komende van Ypenburg, als gevolg van de dikke mist, verplicht een noodlan ding te maken "in. een. hooiland on der deze gemeente. Het vliegtuig en bestuurder, de leerling-vlieger A.-W, Alings, brach ten het er goed af. De meeste schade kreeg het hooiland, want door de grote belangstelling werd veel gras platgetrapt. BEVIN 'M*' EEN van deopmerkelijkste fei ten van-het congres, dat de Britse Labourparty zo juist in Blackpool gehouden heeft, is, dat voor de eerste maal in de geschie denis van de Britse socialisten-bij na algehele overeenstemming over de vraagstukken dér buitenlandse politiek werd bereikt. Tussen de beide wereldoorlogen overheerste de controverse over de ontwape-, r.ing en de collectieve veiligheid, gedurende Wereldoorlog nr. II die over de grondslagen van de vrede en na 1945 de strijd om de verhou ding tot de Sowjet-Unie en om de Britse politiek ten aanzien van Griekenland, Spanje en Oost-Eu ropa het denken der socialistische beweging in Engeland. De harts tochten laaiden dikwijls hoog op-en Bevin was meer dan eens op het zware geschut van de; met hem in onverbreke lijke trouwver bonden vakverenïgingshiërarchie aangewezen, wilde hij nogeen meerderheid op de Jjabourcongres- sen behalen. Daarin is thans ver andering gekomen. Bevin oogstte voor het door hem gevoerde be leid, dat sterker dan ooit gericht is op de nationale politiek, op het systeem van bondgenootschappen en op de. aaneensluiting van West- Europa en het Gemenebest, de' dank en de bijval van welhaast alle afgevaardigden. Daaruit blijkt, dat ook zijn eigen partijgenoten Bevin beginnen te beschouwen als - een historische persoonlijkheid, die zich ver boven de strijd van de partij politiek verheft. De andere drie bedreven die als eerste voor demontage in aanmer king komen 'zijn de Gewerkschaft Viktor te Gasfcrup Rauxel, de Krupp Tre ibs tof f werke in Wanne Eickel. D© vierde onderneming Is de olie raffinaderij, de Paraffinwerke te Dortmund. De ontmanteling van deze onder nemingen zou reeds tien dagen ge leden zijn begonnen, maar de Brit ten hebben de aanvang hiermede van dag tot dag uitgesteld; In de hoop op een overeenkomst met de Duitse politieke 'leiders en vak bondsbestuurders opdat-deze de ar beiders zouden kunnen bewegen hun lijdelijke tegenstand op te geven. Het Duitse verzet, dat gebaseerd is op de vrees dat de ontmanteling werkloosheid ten gevolge zal heb ben, is echter niet afgenomen In tegendeel, Zondag is in West Duit se kerken van verschillende gezind ten gebeden, opdat van de ontman teling zal worden afgezien. Als reactie'op het Duitse verzet heeft de Britse commandant ge dreigd, dat indien hieraan geen einde zou komen, 'de betreffende be drijven geheel zouden worden ge sloten, zodat ook de arbeiders in de afdelingen, die mogen doorwerken zonder werk-.zoudenkomen. Desondanks- waren Maandagmor gen de toegangswegen naar dé fa brieken door-Duitsers versperd met blokke^^etcn, spoorrails, omgekan telde auto's .en, andere materialen, om de optmantelingsploegeri te ver hinderen aan- hun .werk".te. gaan'. Toen; '-dé ontmantelingsplaègen de bedrijven naderden werden zo vijandig verwelkomd, dat de mees ten dezer arbeiders er de voorkeur aan gaven weer naar huis te gaan. Het actieve, ingrgpen van de Bel gische troepen is net eerste sedert de bezetting van het Ruhrgebied. In Londen blijft men op het standpunt staan, dat ondanksde Duitse tegenstand het ontmante lingsprogramma van de fabrieken moet worden volvoerd. Men hoopt in de eerstkomende twaalf maanden het demontage-schema van. de elf fabrieken, af te werken. Maximaal 20.000 man zes weken onder de wapenen DEN HAAG. „De soldaten, die uit Indonesië terugkeren, moeten beschikbaar zijn als er onverhoopt moeilijkheden in West-Europa ko men. Het zal daarom nodig zijn een deel van hen, waarschijnlijk maxi maal 20.000 man, in 1950 op te roe pen voor een korte herhalingsoefe ning". Dit verklaarde generaal Kruis aan het ANP. Enige tijd geleden heeft generaal- majoor W. J. van Dijk meegedeeld, dat gerepatrieerde troepen waar schijnlijk zes weken herhalings oefeningen zuilen moeten doen. „Men is daarvan nog al geschrok ken", zei generaal Kruis, „maar het lijkt mij weinig waarschijnlijk dat die oefeningen zo lang zullen du ren. Maar noodzakelijk zijn zij wel, omdat het gros onzer troepen dc laatste jaren vrijwel alleen is klaar gemaakt- voor dienst in -öe tropen. Aan opleiding van troepen, die eventueel hier kunnen opereren is nog niet veel gedaan. Ons land zal toch ook zijn deel moeten leveren bij de landstrijdkrachten van West- Europa". Generaal Kruis zei nog met na druk, dat ons land, wat de herha- lings-oefeningen betreft, feitelijk terugkeert naar de vooroorlogse toestand. De jongens, die uit. Indo nesië terug komen, gaan normaal met groot verlof, maar zij moetèn beschikbaar: blijven. De legerlei ding. wil, In samenwerking met de werkgevers; trachten de herha lingsoefeningen zojte doen verlo pen; dat de soldaten geen hinder zullen ondervinden in;-hun burger- werkkring. 'r, •In het 'zoeklicht Weersverwachting,, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag-: avond (opgemaakt te 10 uur). Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Zwakke 'bt matige Noordelijke wind, lanhoudend tamelijk koel weer. 15 Juni: Zon op 4.19. onder 21.01, Maan op 0.20, onder a ,46. ACTIE IN DJOKJA VAN COMMUNISTEN DJOKJA Communisten-hebben volgens Associated Press overal in Djokjakarta biljetten aangeplakt met de waarschuwing dat zij gereed staan de macht over te nemen als de Nederlandse bezettingstroepen zich terugtrekken. Op de biljetten krijgt de illegali teit opdracht-op te staan tegen de „kapitalistische"' dr Sukarno, pre mier Mohammed Hatta en „feo dale" sultan van Djokja, Hamengku Buwono, zodra-de-Nederlandse troe pen vertrekken. De Republikeinse leiders werden er op de- biljetten van beschuldigd, Indonesië aan de kapitalisten _en imperialisten, vertegenwoordigd door de UNCI, te verkopen. Het is niet bekend, hoeveel com munisten er in Djokja zijn. Reeuwijk, het plassendorp bij Gouda, krijgt zijn rijdend villa dorp. Het gemeentebestuur heeft twintig huisjes-op-wielen ge kocht, waarin drie kamers en 'n keuken zijn, "verder electrisch liclit, waterleiding en een toilet Zij worden geplaatst aan de Wil- helminastraat', midden in 'n aar dig plantsoen. Het eerste huisje is al gearriveerd en dadelijk in ge bruik genomen. Mr. Van Sch-aik tijdelijk aan Binnenl. Zaken DEN HAAG Deezer dagen Is, aldus deelt de R.V.D. in een offi cieel communiqué mee, de benoe ming te verwachten van de minis ter van Binnenlandse Zaken en minister van Overzeese Gebieds delen A. I„ mr. J. H. van Maarse veen, tot minister van Overzese Gebiedsdelen. De Koningin zal de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schalk tijdelijk het beheer opdragen van het departe ment van Binnenlandse Zaken, Het ligt in het voornemen van de minister van Overzeese Ge biedsdelen zeer spoedig naar Indo nesië te vertrekken, ten einde zich op verschillend gebied een alge mene indruk te kunnen vormen. Dé minister zonder Portefeuille, de heer L. Götzen, zal tijdens de afwezigheid van minister Van Maarseveen als minister vdn Over zeese Gebiedsdelen a.i. optreden. Belgische infantristen rukken het terrein op van de. Chemische Werke Essener Steinkohle, een. fabriek van synthetische olie, die de Duitsers weigeren te ontman telen. De bezetting geschiedde op verzoek van de Britse autoriteiten Prins Bernhard hulïigt „Soernba" en „Flores" AMSTERDAM. „Een kllnfcenti antwoord op de 'argumentén van sommige theoretici, die menen dat de marine zich. slechts zal kunnen bepalen tot een regionale taak" noemde prins Bernhard Maandag ochtend de acties van de Neder landse marine in oorlogstijd, die zoals hjj zeide duidelijk hebben aangetoond, dat de marine niét ge bonden is aan bepaalde gebieden, doch overal ter wereld kan opere ren. De prins sprak deze woorden aan boord van de kanonneerboot „Soern ba", die met de „Flores" aan de ma rinewerf te Amsterdam is gemeerd, b§ de onthulling van 'n gedenkplaat waarop de „koninklijke vermelding bg dagorder", die aan dit schip en aande „Flores" werd verleend op 10 November 1948, staat vermeld. Een adjudant van de Prins onthul de gedenkplaat op hetzelfde ogenblik op de „Flores". Na de onthulling der gedenk platen decoreerde de prins een vijf tal marinemannen, die zich gedu rende de oorlogsjaren by de acties in, Indonesië hebben onderscheiden. De bemanning van de beide schepen uit de oorlogsjaren stond'bijna vol tallig, deels In burger, voor de bo ten aangetreden. BERLIJN. De autoriteiten van de vier bezettingsnmgcndhe- den in deze stad, die van de con ferentie der grote vier in Parijs opdracht hadden ontvangen met de grootste spoed, uiterlijk Maandag, rapport uit te brengen 'over een mogelijke oplossing van de han dels- en verkeersmoeilijkheden In Berlijn, hebben zich van hun taak gekweten, zij het ook zonder dat zij er In zün geslaagd een basis te vinden voor eert accoord van de grote vier over deze netelige kwes tie. „De deskundigen brengen elk af zonderlijk verslag uit aan hun eigen minister van buitenlandse zaken", aldus een Britse woord voerder en hij vervolgde „Elk commentaar zou in dit stadium voorbarig zijn." Deze summiere ver klaring, gepaard aan berichten die doorsijpelen uit kringen van inge-: wijden, bevestigen de indruk van Westelijke journalisten in Berlijn, dat de Russen geen afstand willen doen van hun volledige controle op de toegangswegen tot Berlijn. Ook houden de Russen vast aan hun- eis, dat voor'geheel Berlijn de Oostelijke mark van kracht zal zijn; dit ondanks het feit, dat deze mark hoewel nominaal gelijkwaar dig aan de. Westelijke mark slechts een koopkracht bezit van een vier, de hiervan. Th- totaal hebben, de geallieerde- deskundigen in Berlijn elf zittin gen -gewijd aan de geschilpunten tussen West en Oost, maar op geen enkel punt zijn zij er in geslaagd de impasse te doorbreken. Naar de mening van Amerikanen in Berlijn zou toch het verkeer tus„ sen het Westen en de voormalige Duitse hoofdstad kunnen warden Dr. Beel dient klacht in tegen „De Waarheid" Naar wü vernemen zal dr. L. J. M. Beel in verband met het artikel „Geruchten over dr. Beel", voorkor mend In „Dc Waarheid" van Zater dag 11 Juni, bVf ue officier van jus titie een aanklacht indienen. hervat indien de spoorwegstaking zal zijn beëindigd. Daarop schijnt •n de komende dagen een redelijke kans. Dc Westelijke bezetters hen- ben er bij de stakers op aange drongen hun eis tot volledige be taling van hun Ioón in Westelijke marken te laten varen en genoe gen te nemen met een uitbetaling in Westelijke marken voor 75 pro cent, te weten 60 procent van de onder Sowjet controle staande spoorwegen en een aanvullende 15 procent var» de Westelijke bezet ters van Berlijn. Men vertrouwt, dat indien de stakers deze condities aanvaarden, (de beslissing valt wellicht heden) het verkeer "van Helmstedt naar Berlijn spoedig zgl worden her opend. Op dit 165 kilometer lange traject staan circa Tachtig treinen te wachten om hun. reis voort te te zetten. Sedert 24 Mei zijn geen goederen meer per trein uit het Westen in Berlijn aangekomen. Nee toch...? Heus! Te Boston werd buikspreker. James Johnson door de ver- zoeningsrechter voor de keuze gesteld: „Of u besteedt meer aandacht aan uw vrouw of u moet zich voortaan met uio buiksprekerspop vergenoegen!" ,JDe keuze is gemakkelijkant woordde Johnson, „ik kies ge gezelligste van de twee, nl. mijn buiksprekerspop!" Voor. de rechter in Tokio ver scheen een dameervan be ticht dat zij haar wettige echt genoot met een bakpan op zijn' hoofd had getimmerd. Zij verf dedigde zich aldus: „Toen ik', eieren bakte dacht ik, wat zou er gebeuren, als ik mijn man' eens met de gloeiende pan op s'n hoofd sloeg?" In Chula Vista, Californië .deed een dame aangifte bij. de politie dat zij zes paar schoe nen miste: gestolen! Een paar- uur later trok. zij haar klacht in: ie schoenen weer allemaal te- ntggebracht en mooier gepoetst dan toen ze verdwenen. Bij een helicoptère-fabriek' kwam een- aanvrage uit "een; gevangenis; „In hoeveel "termij nen kunnen uuj een tweeper- soonshelicoptère voldoen, die u voor ons stalt op het binnen plein?" Paul Robeson heeft Zater dagavond voor 20.000 Sow- jet-Russische arbeiders in een park ie Moskou gezongen. Zijn zang werd met gejuich begroet. Robeson riep „in de toekomst te weigeren tegen hoge prijzen voor snobs te zingen, doch al léén tegen lage prijzen voor de arbeiders". Zuid-Si avië zoekt handel met het Westen PARIJS. Bij gelegenheid van de aanwezigheid in Parijs van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Amerika, Ernest Bevin en Dean Acheson, worden al hier door deze landen besprekingen gevoerd met Zuid Slavlë voor Uit breiding der handelsrelaties. Er zij» aanwijzingen, dathet Westen Tito de helpende hand wil reiken in zijn conflict mei de Komtnform. Koude grondtelers het s lachtoffcr van foutieve - - export-politiek (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Vele weken vroeger dan aanvankelijk was voorzien zijn de mogelijkheden voor de Nederlandse groentenexport naar Duitsland uitgeput Op het laatste ogenblik kon met toestemming van de Ameri kaanse autoriteiten nog een'aanvullend contract voor een müüoendoll ar worden afgesloten, zodat van April tot Juli voor vier millioen dollar kon woTden geleverd. Doch de koek is op, voordat de koude grond-telers een behoorlijke kans hebben gehad. De export bleef vrijwel bepaald tot do dure kasgroenten die tegen hoge prijzen door Duitsland werden afgenomen De Duitsers, betalen- op bet ogen- Nederlandse in Nice verdwenen NICE. Jonkvrouwe Joanna dc Pesters, een Nederlandse, die sinds 1940 te Nice woonde, is sinds 26 Mei spoorloos verdwenen. Zij verliet op die dag haar hotel en liet in haar kamer geld achter om haar rekening te voldoen, haar paspoort en een pakketje voor haar vader. Russische radiostoring neemt in kracht toe WASHINGTON. De Amerl- kaanse onderminister van buiten landse zaken Allen heeft verklaard, dat dè Russische storing- van de En gelse en Amerikaanse uitzendingen naar de Sowjet-Unie sterk is toege nomen. j. Ofschoon de- Sowjets het genoe gen smaken, dat de Stem van Ame rika in de Sowjet-Unie welhaast on hoorbaar is, onttrekt hun net van storingszenders zoveel technisch materiaal aan'hün zendpotentieel, dat zij verschillende uitzendingen naar het buitenland hebben moé ten'Staken. Moskou wijst Westelijke protesten af LONDEN. Blijkens een bericht van radio Moskou, heeft de Sowjet- Unie protest-nota's van de hand ge wezen van Engeland en Amerika over beweerde schendingen van de bepalingen van de vredesverdragen door Hongarije, Roemenië en Bul garije. De beide Westelijke staten hadden "er deze drie landen van be schuldigd de clausules van de men selijke rechten en elementaire vrij-" heden niet te zijn nagekomen. Vol gens de Sowjet-nota tracht Amerika deze zaak kunstmatig tot een dis puut te maken en is hetbeleid van de regeringen van deze landen er in tegendeel op uit de menselijke rechten te.waarborgen tegen gekuip van fascistisch georiënteerde ele menten en organisaties. (Van een onzer verslaggevers) „Leverworst? Het leek eerder zure zult", verkondigt een huismoeder, die in de deuropening van haar huisje in Rijnsburg (Z.H.) met haar buurvrouw staat te praten. Overal waar wö door de nauwe straatjes van het dorpje lopen waait ons een doordringende lysol-lucht tegemoet, Vele huizen zijn ontsmet In. verband met de ziekte van meer dan 300 personen in ruim 60 Kijnsburgse gezinnen, die werd veroorzaakt door het eten van giftige leverworst, verstrekt door een van de zes slagers in de gemeente. Nu zich Zondagmiddag ineens vele gevallen van misselijk heid, hoofdpijn en buikloop hebben voorgedaan komen de tongen van de nog gezonde dorpelingen los: „Ik heb het wel gedacht. Er was iets aan de hand met dat spul. Het smaakte zo zuur als wat en het rook muf". AMSTERDAM. Hier is opge richt de Ned, Ver. ter verbreiding yanhet - muziekschrift .Klavarskribu. „Zondagmiddag klokslag één kreeg mijn man. .bericht, dat een hele familie zich .onwel voelde" vertelt ons mevrouw Van der Laan, echtgenote van een der twee artsen in Rijnsburg. „Onmiddellijk vroeg hij wat er die dag zo al ge geten was en dat noteerde hij .nauwkeurig.Even later kwam er een tweede melding binnen van een gezin, dat en bloc naar bed was gegaan met ernstige maag klachten. Aanvankelijk dachten we, dat dit alles door de nieuwe aardappelen kwam. Maar toen zich ook bij een derde familie derge lijke gevallen hadden- voorgedaan constateerde mij nman, dat het 'm in de leverworst moest zitten, die door alle drie gezinnen was genut tigd en des Zaterdags bij dezelfde vleeshouwer was" gekocht. De an dere slagers in het dorp hadden geen leverworst in voorraad". Dr. E. E. van der Laan er met een op af. Hij bemachtigde een flink stuk worst en besloot dit sa men met een vriend, een Leids bacterioloog, te onderzoeken. Al spoedig bemerkten de medici, dat er in de worst vele bacteriën za-, ten, die ongetwijfeld de ziekte ver oorzaakt moesten hebben. Het is mogelijk, dat de kleine, boosdoener- tjes een typheuze besmetting tot stand hebben gebracht. Inmiddels stonden de telefoons in het huis van dr. Van der Laan en diens collega dr F. Leerink niet stil,'Van alle kanten kwamen nieu we ziektemeldinger; binnen. Om 5' uur lagen reeds 150 Rijnsburgers met hoge koorts te bed. Natuurlijk hadden de artsen tijdig1 de' politie met de vTeesvergiftiging in kennis gesteld. Enkele agenten namen ogenblikkelijk de hele voorraad van de bewuste slager in beslag en alle gereedschappen, weegschalen en vleesmachines werden gedesin fecteerd. „Het is in onze gemeente, .waar de woningnood hoogtij viert en de gezinnen hokken in bouwvallige woninkjes, moeilijk besmetting tegen te gaan", vervolgt de dok tersvrouw. „Op sommige plaatsen zijn vijf families op een toiletin- richting achterin de tuin aangewe zen, Daar in vele huizen alle be woners ziek zijn, is onmiddellijk een legertje van verpleegsters, so ciale werksters en gezinsverzorg sters gemobiliseerd om te helpen waar dat nodig is. En gelukkig gaat-alles goed,. De.-epidemie ver loopt vry gunstig; hoewel het er de eerste avond bedenkelijk uit zag, hebben zich tot op heden geen sterfgevallen voorgedaan". De hoofdonderwijzer van een der vijf lagere scholen in het dorp, de heer. De Jong, schudt meewarig het grijze hoofd, wanneer wij bij hem aankloppen. „Op last van de burgemeester, mr. Heuveler, zijn alle scholen Maandagochtend ge sloten. Ik heb dit mijn leerlingen, die in beperkten getale waren op gekomen, direct meegedeeld. Alle" toiletten en lokalen zijn ontsmet en nu wachten we maar af tot er van hogerhand bericht komt, dat de lessen weer mogen beginnen. Intussen is het voor mij maar de vraag of de ziekte werkelijk is ontstaan door het eten van die wórst. In de keuken van een klein huisje staat een vrouw van mid delbare leeftijd. „Zondagavond klaagde mijn man plotseling over hevige buikpijn" verhaalt zij. „Hij viel als een blok op bed en even later volgden twee van onze kin deren. De jongste-spruit en ik, die misschien nog wel het grootste deel van de leverworst nebben gegeten, zijn.' echter kiplekker. Ik snap er geen sikkepit van. Van een andere inwoner van Rijnsburg horen we nog, dat hem ook een ziektegeval bekend is van iemand, die geen leverworst-.heeft gegeten. - maar tongeworst. Deze worst blijkt echter op dezelfde .ma chine te zijn gesneden als de giftige leverworst en ditdoet toch wel vermoeden, dat" de ziekte zeer be smettelijk is. Welke bacteriën het echter betreft is nog niet mét ze kerheid bekend. Op het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid te Utrecht en de! laboratoria te Lei den is men koortsachtig, bezig met een onderzoek. De uitslag hiervan is elk ogenblik te verwachten. In middels worden in. Rijnsburg alle voorzorgen getroffen om uitbrei- blik goed voor deze groenten, en voor asnerges bijvoorbeeld is het dan ook een gouden: tyd geweest. Daar zijn er In Nederland die dat de Duitsers haaat kwalijk nemen, doch wg menen, dat het toch waarlijk wel een zaak van de Duitsers zelf Is te bepalen,, welke groenten ztf willen eten en wat z;i er voor willen beta len. Maar Intussen betekende dit, dat de betrekkelijke beperkte hoeveel heid deviezen, welke de Duitsers voor de groente-import uit Neder land hadden, door het kopen van dure groenten in korte tijd was uit geput. Daarvan worden nu de koude grondtelers het slachtoffer. Maar dat mag men de Duitsers niet ver- wilton, want indien er van een schuld sprake is en dat schgnt inderdaad het geval dan ligt die aan Nederlandse zijde. Want ten slotte is het aan Nederlandte be palen wat er geëxporteerd 'zal wor den. Indien ons land van dit recht geen gebruik wenst te maken, zoals net geval is geweest, dan moeten er wel. slachtoffers vallen indien het seizoen zich daartoe leent. Dit jaar voor het eerst is de In dividuele export op groentengebieö volledig in ere hersteld. Dat wilde zeggen, dat de exporteurs, de tus senhandelaars dus konden bepalen, wat zij wilden exporteren en tegen welke prijzen dit zou geschieden. Iedere beschermingsmogelijkheid van detelers kwam daardoor te vervallen. De gevolgen daarvan doen zich thams gevoelen, De expor teurs hebben al hun krult, dat zjj binnen het raam van de beschikbare dollars te verschieten hadden, ver schoten met dure kasgroenten, die In ongekende hoeveelheden de grens over gingen. Thans, nu de koude- grondtelers- met hun producten in grote hoeveelheden aan de markt komen, vinden zij op die markt geen kopers, en hun producten kunnen naar de mestvaalt worden gebracht'. Bescherming Dit wordt, in verschillende krin gen een .uiterst ongelukkige gang van zaken genoemd. Een gang van zaken echter, die noodzakelijkerwijs moet voortvloeien uit het opheffen van iedere controle op de verdeling van de export. Aan de tussenhan del is thans feitelijk het recht gela ten te beschikken over het lot van de verschillende soorten van telers. Reeds ,in het eerste jaar zijn de koude grond-telers daarvan het slachtoffer geworden. Het Is dan ook geen wonder dat wjj nu duidelijke uitlneen horen van belanghebbenden, die op een herstel van een zekere mate van of ficiële bescherming aandringen, al moet gezegd, dat dit geluid zelfs bjj de koudegrond-telers nog niét alge meen wordt gehoord. Intussen wordt naarstig gezocht naar mogelijkheden om alsnog nieu we buitenlandse markten voor onze groenten te vinden. Of dat een op lossing zal kunnen betekenen wordt Twee politie-iiispecteurs te Kendal in arrest 26 gevangenen gedood BATAVIA Twee Inspecteurs van politie, respectievelijk 25 en 21 jaar oud, zijn in het regentschap Kendal op Java gearresteerd, zo meldt „De Volkskrant". Zij wor den er van verdacht in Decemberv" 1948 en Januari 1949 in Kendal 26 gevangenen te hebben doodgescho ten dan wel te hebben laten dood schieten. De inspecteurs hadden opdracht de rust en orde in Kendal te hand haven met behulp van een kleine 200 msn personeel. Een militaire 'bezetting lag er niet. Er kwam toen. in het regentschap nog een zekere male van terreur voor. De ware toedracht van de dood der'gevan genen zal waarschijnlijk bekend worden als de jeugdige politie autoriteiten binnenkort voor de rechtbank verschijnen. Prijzen van dranken eri ijs zijn vrij DEN HAAG De prijzen van consumptie-ijs en van alle dran ken, die in hotels, restaurants» café's en dergelijke inrichtingen worden gebruikt, zfjn van beden af vrij. LAKE SUCCESS. Israel heeft formeel bh de Veiligheidsraad ge protesteerd tégen de berichten, dat de Britse regering voornemens.is de wapenleveranties aan de Arabische staten te hervatten. ding van de ziekte Te voorkomen, feld. óp - dit ogenblik nog sterk betwij- E-EN GLAZEN TRAP. De eerste glazen trap in Nederland is aan- gebracht in het restaurant van het Bouwcentrum te Rotterdam De zeer sterke glasplaten, die de treden vormen, komen uit Frank- rijk. Binnenkort zal deze bijzon dere glassoort ook in ons land vervaardigd worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1