*SÜi ZO MAAR EENS DE MAAS OP VOETBALPRIJSVRAAG FINLAND—NEDERLAND Vier soorten universiteiten moeten er komen „Ik wilde altijd zo graag actrice worden" Vroom Dreesmann! Welke firma heeft de juiste uitslag? i Het elftal voor Helsinki Zwerftocht met het trammetje van de rivier VJ Hoogleraren moeten meer vrij komen voor wetenschappelijk werk 04#J Gezonde huid JL» Waarom het Nederlands elftal werd gewijzigd Timmermans moet examen doen Wie het Lees-Kabinet kent heeft er wat voor over Een dezer dagen bestaat het 90 jaar Een unicum in Nederland Ie frijs f 5B-- 2e Prijs 125.- 3e Prijs f 10.- Dinsdag 14 Juni 1949 Voor de wedstrijd tegen Finland, welke Donderdagavond 16 Jüni te Helsinki wordt gespeeld, ls het Ne derlands voetbalelftal als volgt sa mengesteld: Doel: de Munck, Achter: Van Bun en SchUvenaar. Midden: van Sehijndel, Terlouw en De Vroct. Voor: Van der Tuyn, Schaap, Van Roessel, Wilkes en Clavan. (Van onze verslaggever) ZO'n Spidobootje is net een kleine, zwarte tor. die over bet water kruipt. Bet tobt daar maar zo'n beetje, verloren in de ruimte van de grote mier en de wijde hemel. Het schuift op i'n buik de ene haven In, de andere uit en zoekt 2ijn weg langs de hoog oprijzende rompen der machtige oceaanstomers. Maar ïn werkelijkheid gaat het helemaal niet langzaam. Het zijn driftige, pruttelende bootjes, die torren van de Havendienst Spïdo. Ze zyn op de rivier en in de havens wat de tram of de bus in de stad is: een belangrijk vervoermiddel. Voor de burger en de zeeman. Voor hem. die op het water verpozing zoekt en voor hem. die er zijn brood verdient. TAXI. POSTBODE EX J AX PLEZIER Het Willemsplantsoen droomt in vroeg zonlicht. De klok in het hou ten gebouwtje boven de Spido-pon- ton wyst tien uur. Ik slenter over de keien en verhevig me in de aan blik van de rivier, waarop een sleep rijnaken zich traag voortbeweegt Het water verspreidt een aangename koelte, die wordt verder gedragen door de wind en waarm geuren zijn van olie. teer en pas geverfd hout Over het ijzeren hekje van de kade. waarboven juist de schoorsteen van de „Heen en Veer" zichtbaar is. leunt een man. Hij spuwt vakkundig in het water zonder er verder naar om te zien. dat hoort er zo bij. Hier kun je de hele, lieve dag over een hekje leunen en m het water spu wen en naar de Maas kijker. Aan het loket koop ik een kaartje. Er Ugt net een boot klaar, een boot met een gemakkelijk zitje En daar ga ik nu eens fijn mee varen, pre cies of de rivier van mij alleen is- rood-wit blauwe wimpel met verti cale baneti, eindigend in een punt. „Vlag drie." zegt de man. „Daar wachten klanten, die naar de wal moeten." n| „Maar die vlag kun je 's nachts T toch met zien." LJ0> 0 „Dan brandt er een ren." zegt hij grijnzend en ik vind mezelf erg naïef ..Hebben jullie veel van die kar wei tj es ,.0 ja. dat gaat wel. Iedere zee man kent de Spido. Hy weet dat onze dienst vertrouwd is. ziet u, ...elke keer als ik langs de H- j vier loop kijk ik er naarj eens, het was nog voor de oorlog, een brief, die bestemd was voor een schip dat slweer was vertrokken. We informeerden eens en het ant woord Undde: Vertrokken naar Key West. De brief werd dus doorgezon den naar Key West. Een hele tijd later kwam die schuit weer in de haven en toen bleek, dat de zee man zim brief met had ontvangen. Weet tl waarom' Wel, schepen, die nog geen bepaalde orders hebben ontvangen omtrent hun reisdoel, krijgen soms Key West op als voor lopige ülaats van bestemming. Maar Key West is een radiostation in Amerika, waar bijna nooit een schip komt. Tegenwoordig gebeurt zo ets niet meer. Aan de hand van het register kunnen we zien De wanneer een schip binnenkomt De Hn li- vind P°st wordt dan zo spoedig mogelijk bezorgd." „Zei u wat - - We roken een sigaretje en kijken naar de rivier, waarover de zwarte smook kruipt van een sleepboot Wat weten we eigenlijk af van het Kon. Ned. Jachtvereniging heropgericht tEigen berichtgeving) Op et., te Amersfoort gehouden leden vergadering. die om door Prins Bernhard werd bijgewoond, is besloten, de sinds Maart 1940 gestaakte werkzaam heden der KKJ V. te hervatten Dank zij de medewerking van Prins Bernhard. die bereid werd gevonden het jagermeesterschap der vereniging op zich te nemen en door wiens bemid deling koppel foxhounds van de Hertog van Beaufort verkregen zijn, die de volgende week m Amersfoort zullen arriveren, kunnen de liefhebbers van het jachtrijden deze winter dus weer zelf jagen of van het aantrekkelijk schouwspel gemeten Mr. Jos Gillssen zal de Prins als honorair huntsman ter zijde staan Er is een nieuw bestuur gekozen. De oud-master der K N J.V jhr. Y. D. C. Quarles van Ufford uit Vught, werd voorzit ter; de vroegere hulp-master, jhr H. Radermacher Scho» rer. vice-voorzit ter. Voorts hebben be- halye Prins Bernhard en mr. Gillssen. Jhr P J. Six en de heer H. P. Tim mermans nog zitting In het dagelijks bestuur, Nagenoeg alle Nederlandse Jachtveremgmgen zijn tn het algemeen bestuur vertegenwoordigd, waardoor de KNJV. haar landelijk karakter heeft behouden. MMÏSSIE STELT VOOR: HOGEROXDERWIJS-CO DEN HAAG. Worden de voorstellen van de staatscommissie tot reorganisatie van het Hoger Onderwas, vastgelegd In een zeer uitvoerig rapport, uitgebracht aan do minister van O. K. en W,, verwerkelijkt, dan zullen er tn de toekomst In ons land vier verschillende typen van universi teiten komen, nl. de zelfstandige, openbare universiteit, de rijksuniversi teit, de gemeentelijke universiteit en de bijzondere universiteit. Om die tot stand te brengen zal er echter een geheel nieuwe Hoger onderwijswet moeten komen. Geen wijziging van de studenten-selectie (Ingez. Med.) hy TVSeV,(Ht we .51 n zullen af- j mtense leven, hief? vraag ik me af. zetten A Is hu aan bet passagieren is Neem nou deze tor_ djt driftEg spUt. geweest en hij komt platzak aan de i |ereude bootje, dat hier maar rond- —.Mn U» W, nnnrt „*»n tjoan,pt .„ch stukje va„ het organisme van de haven is. ponton, laten we hem nooit staan We kennen onze klanten en daarom i poffen we als het nodig is. In acht van de tien gevallen wordt het geld i de volgende dag betaald. De zeelui waarderen dat We hebben het na de bevrijding gemerkt toen velen iets voor ons meebrachten." Dertig jaar dienstbetoon De man kijkt enkele ogenblikken penmzend voor zich uit. Dat kan i „Onze havendienst bestaat nu al zo'n jaar of dertig." vervolgt hy. ..Waar wilt U heen?", vraagt een „We begonnen met vaste diensten man. Hij heeft een bronskleurig ge- I tussen verschillende punten in de zicht en draagt een pet met glim- haven, maar tn de loop der jaren is mende rand. Verder is het helemaal geen bijzondere man. maar zijn aan wezigheid op deze kleine boot beeft iets vertrouwds. „Ik wil varen", zeg ik, „alleen maar varen." „Dat kan," zegt hij eenvoudig. Aan zulke klanten is hij gewend, ïn de zomer krijgt hij ze by bosjes. Ze willen alleen maar varen, net als ik. De motor begmt te grommen als een valse hond. De schroef slaat wit te schuimslierten en luchtbellen in het golvende water. De boot rilt of hij koorts krijgtdan wijkt dc ponton terug, steeds verder terug en met een luidruchtig stampen gaat het langzaam vooruit De zonnestralen weerkaatsen dui zendvoudig ïn. de bewegende rivïex, alsof roilhoenen vurige naalden in de golven voortwentelen, een vloed van onuitblusbaar licht, dat de ogen verblindt. Elke keer als ïk langs de rivier loop. kijk ik er naar, by zon- of re genweer, altijd kijk ik naar de Maas. Maar varen is weer een heel andere gewaarwording. Dan voel je je opge nomen in de stroom van deze gewel dige aorta, waardoor Rotterdams le vensbloed dagelijks toevloeit. „Wat is dat?" vraag ik aan de man met het bronskleurige gezicht Wij passeren een vrachtboot, die op stroom ligt In de mast wappert een (Ingez. Med.) het bedrijf geweldig uitgebreid. Nu varen we dag en nacht om zeelui van boord te halen of te brengen. En we verzorgen de post...." „Doet de post dat dan zelf niet?" „Nee, tot 1936 of daircmtrent wer den alle brieven voor schepen be zorgd door een postambtenaar, die met een bootje de rivier en de ha vens afvoer. Maar toen hebben wy die taak overgenomen. Alle brieven worden op het Spido-kantoor gesor teerd en zo snel mogelijk besteld, „Gaat dat goed?" „Prima, meneer, al zijn er wel eens moeilijke gevallen. We kregen ..Zei u wat?", vraagt de man me. „Nee." zeg ik. Opeens is hy spraakzaam gevor- worden Hy vertelt hoe ze vier maal per dag een groot aantal bootwer kers van en naar de schepen ver voeren. waarop ze werken. Daar tussendoor worden proviand en voorraden aan boord gebracht. Voor ambtenaren, die naar op stroom lig gende schepen moeten, zijn er weer andere bootjes En dan de rond vaarten. meneer. Na de oorlog zijn ze er opnieuw mee begonnen met nieuwe, ruime boten. Rotterdam mers en buitenlanders komen niet veel. maar buitenmensen van het platteland des te meer. Ja me neer, dat geeft werk Voor ik het besef is de rondvaart voorbij. Een beetje onwennig stap ik over het plankier en klauter de trap op naar de kade. Over het ijze ren hekj'e leunt nog dezelfde man. Hy spuwt zowaar in het water. De zon is warm geworden op het Wil lemsplein. Maar in mijn kleren zit de frisse rivierlucht en die heb ik de hele dag metv innig welbehagen opgesnoven. Waar driftige bootjes jachtig door het water malen onder zware wol kenstoeten op de Maas, Rotterdams levensader. (ingez. Med.) vrij vac allerlei onzuiverheden, Purol doet wonderen. Doos 30 et. TT-races in kader van wereldkampioenschap De internationale motororganïsa- tie, de F.I.M. voorheen F.I.G.M. heeft besloten tot het instellen van een wereldkampioenschap. De beslissing zal vallen in een serie van zes van de belangrijkste wed strijden. Ook de T.T.-races te As sen om de grote prijs van Neder land zijn op het lijstje geplaatst, waardoor dus op 9 Juli niet slechts de onmiddellijke zege van belang is, maar ook de puntentelling voor de wereldtitel. De races te Assen zijn de derde van de serie en worden voorafge gaan door klassificatie-wedstrijden in Engeland en in Zwitserland» Frankrijk in halve eind strijd Davis Cup Frankrijk heeft zich in de halve eind strijd voor de Da vis Cup geplaatst door Tsjecho-Sloivakye met 32 uit te scha kelen. Ook het derde enkelspel wonnen de Fransen, waarvoor Bernard zorgde, die Cernik met 6—4, 6—2, 6—1 sloeg. Het laatste enkelspel had dus geen betekenis meer, hoewel de Tsjech Drohny de kleine Abdesselam versloeg met 64, 61, 83, waardoor de eindstand 32 werd. In de ontmoeting Zuid-Slaviè—Zweden is de stand nu 11 geworden omd^t de Zweed Johansson Mltic na een enerve rende kamp sloeg met 6—4, 6—6, 5—7, 6—3, 6—4. De Italiaanse wielrenner* Bartali heeft het bestuur van zijn wieler bond medegedeeld, dat hij dit jaar niet zal deelnemen aan de Tour de France. Het is een vrijwel algemeen be kend feit, dat de meeste hooglera ren thans "zó overbelast zijn door hun docerende taak, dat er van louter wetenschappelijke arbeid niet veel terecht kan komen. De commissie acht dit een ernstig na deel, waarin zij zou willen voor zien door uitbreiding van het on derwijzend en ander universitair personeel. Goed uitgeruste labora toria, ziekenhuizen en instituten moeten de wetenschappelijke wer kers ter beschikking staan. Verder moet iedere wetenschappelijke wer ker op eigen verzoek nu en dan in de gelegenheid worden gesteld van zijn docerende taak ie worden ont heven ten bate van wetenschappe lijke arbeid. De commissie is zich er van be wust, dat de voorgestelde maatre gelen veel geld zullen kosten, maar zij acht ze beslist noodzakelijk, wil de universiteit niet in haar primai re taak te kort schieten. Veertien rangen In aansluiting op bovenstaande voorstellen lanceert de commissie de gedachte, dat er bij de bestaan de universitaire rangen enkele toegevoegd moeten worden. Zij zou willen komen tot de volgende in deling: 1. gewoon hoogleraar, die zelfstandig en in volledige betrek king een hoofdvak vervult; 2. toe gevoegd hoogleraar. Hij moet zelf standig een vak doceren, dat in het kader van een bepaalde weten schap past en als een bijvak moet worden beschouwd^ 3. buitenge woon hoogleraar, die buiten de universiteit zijn hoofdbetrekking heeft; 4. gasthoogleraar; 5. gewoon lector; G. buitengewoon lector, die, „Parlevinkers", film van Ytzen Brusse bekroond AMSTERDAM. De jury, ter beoordeling van de prijsvraag van. het ministerie voor O. K. en W, voor de vervaardiging van korte films, heeft aan de heer Ytzen BruSse de uitgeloofde pr$s van 2.000,toe gekend voor zijn film „Parlevin kers". Zoals bekend waren indertijd uit de tien ingeleverde scenario's, „Par levinkers" van de heer Y. Brusse en „Napoleon contra Venus" van de heer R. Homecker ter realisatie uitgekozen. Van beide films is de wereldpre mière vastgesteld op Dinsdag 21 Juni en Zaterdag 9 Juli te Scheve- ningen in het Kurhaus-theater in het kader van het Holland Festival, evenals de buitengewone leraar, zijn hoofdbetrekking buiten de uni versiteit heeft; 7. wetenschappelijk hoofdambtenaar; 8. personen, aan wie een. onderwijsopdracht is ver leend; 9. wetenschappelijk hoofd assistent en assistent; 10. niet ge heel wetenschappelijk gevormd personeel; 11. kerkelijk hoogleraar; 12. bijzonder hoogleraar; 13. bij zonder lector en 14. privaat-docent. Ter verbetering van de samen werking van de verschillende uni versiteiten en hogescholen beveelt de commissie aan in te stellen een Hoge Academische Raad, die wel geen bindende bevoegdheid moet hebben, maar door zijn moreel ge zag grote invloed zou kunnen uit oefenen. Voorts geeft de commissie sug gesties voor geneeskundig onder zoek van de studenten en over de selectie van hen, die tot een uni versiteit of hogeschool kunnen worden toegelaten. Zij acht voor alsnog een principiële wijziging van dit laatste ongewenst. Volgens haar moeten onvermogenden door het verlenen van studie-toelagen in staat worden gesteld de universi taire opleiding te volgen. De Groningse scheidsrechter Klaas Schipper is de leiding opge dragen van de wedstrijd Noorwe genZuldslavié op Zondag, 19 Ju ni te Oslo. Dezelfde dag fluit Karei van der Meer te Stockholm de ont moeting ZwedenHongarije, en een volmaakte dank zij de gaine J. Itoussel van elastisch tricot, die door de reducerende werking Uw figuui de ideale proporties geeft. Uitsluitend bij; in Nederland: ROTTERDAM, Meent 124 AMSTERDAM, Leidsestraat 14 DEN HAAG, Noordeïride 50a Vraag onze brochure Nr. 2 Emmy Lopes Dias zegt Het Nederlands elftal is vandaag naar Finland gevlogen, ïn gezel schap van enkele officials. Verkla ringen voor de wijzigingen in het winnende elftal van Kopenhagen kunnen de volgende zijn: Het was al bekend, dat Timmermans in Hel sinki niet zou mee spelen, omdat hij in ons land een belangrijk examen moet doen. Abe Lenstra is onver wacht naar Nederland terug ge- t zal vermoedelijk minder bezwaren opleveren dan het aan elkaar knopen van de ra fels van versleten gordijnen, vrant dal is nu helemaal on mogelijk Maar als U een beetje zuinig aandoet met het huishoudgeld, kunt U, manlief verrassen met: i Vitrage Glasgordijnen, mefdrie entredeux en dub- j bele zoom, 200 cM. hoog en 90 rM. breed, dus ook geschikt voor baicon- en serredeuren, in een woord: een juweeltje 1 p9„iu<= /4.45 Wanneer U soms van plan bent Uw oude roeden door moderne reflgarniiuren te vervangen, kunnen wij Uook uitstekend van dienst rijn Rotterdam als cultuurloze stad te brandmerken is aï te lichtvaardig want nergens elders in het land vindt mpn een insteRmg als het Rot te rdamsch Leeskabinet, dat dezer dagen negentig jn-r bestond. Biblio theken. zijn er te over, maar geen enkele wordt a's net Leeskabinet in stand gehouden, door particuliere stadgenoten. In de werkstad Rotter dam kon dat, ergens anders niet. Nu moet er worden bij verteld: Wie het Leeskabinet kent, heeft er wat voor over.l Midden in deze rumoerige havenstad heerst binnen de muren van het deftige huis aan de Parklaan eeii weldadige rust. Sr hangt een sfeer, die even stijlvol is als het interieur. Een schat aan lite ratuur, het beste wat kan worden geboden, staat er voor het grijpen. Het allernieuwste ligt uitgestald op de lange tafel in de grote leeszaal en enkele honderden tijdschriften vooral op het gebied van kunst eu letterkunde, zijn er in te zien. Wie er eens per week enkele uren door brengt, kan volledig op de hoogte zijn van wat er aan nieuws op de boekenmarkt verschijnt. Dit is waard in stand te worden gehouden en de jaren door zijn er steeds Rotterdammers geweest, die dat hebben begrepen. de Geldersekade ztjn heel wat proefschriften van jonge Rotter dammers tot stand gekomen. Meer en meer werd het Leeska binet een cultureel centrum van de stad. Er werden lezingen*gehouden en tentoonstellingen georganiseerd, betrekkingen aangeknoopt met an dere bibliotheken in het land, met de inmiddels gestichte Nederland- sche Handelsschool en met de Or de van Advocaten. Door deze laat ste relatie kon een juridische bi bliotheek worden gevormd, die een plaats vond in een pand aan de Wijnhaven. Nauwelijks hoog genoeg Zo vervulde het Leeskabinet in het culturele leven van Rotterdam een nauwelijks hoog genoeg te waarderen functie, tot in Mei 1940 het gehele bezit, gebouwen en boeken (de laatste op een paar duizend na) verloren gingen. De heer J. E. van der Pot, sinds 1920 bibliothecaris, vertelde ons: „Als men mij toen had opgedragen, een nieuwe bibliotheek op te bou wen en ik had vooruit geweten wat ons in de bezettingstijd te wachten stond, had ik het voor on mogelijk gehouden. Maar'het "bleek mogelijk. Al'na Het heeft het Leeskabinet nim mer aan sympathie en belangstel ling ontbroken. Al dadelijk na de opening in 1359, in de lokalen van het Londens Koffiehuis, hadden de stichters 891 vreemdelingen te in troduceren, die er mee kennis wil den maken. Van alle kanten, stroomden de geschenken toe. Doordat alleen het zeer goede werd aanvaard, kon het een boekerij worden van betekenis en het be kwame beleid van de bibliotheca rissen behoedde het Leeskabinet voor kwalitatieve achteruitgang. Vooral nadat in 1865 een eigen gebouw aan de Geldersekade kon worden betrokken, groeide de bi bliotheek uit tot een van de inte ressantste verzamelingen in het land. Duizenden liefhebbers trof fen tot in 1940 in de royale lees zaal een uitgebreide collectie waar devol materiaal aan. En immer heerste daar een zo rustige en hoog" gestemde atmosfeer dat wie zich in wetenschap en kunst wilde verdie pen, nergens aangenamer en ge concentreerder kon werken. Aan een paar maanden na de ramp was er een grondslag voor een keur- verzameling en met de bevrijding was die er, ongeschonden en wei nig minder in waarde dan het oude bezit. De hulp die ons werd gebo den, vooral ook het koninklijk ge-, baar van de Erasmus-Stichting, die dit huis ter beschikking stelde, stelden ons in staat, de enorme te genslag te overwinnen. Wie zou willen beweren dat in Rotterdam geen cultuurminnaars zijn? Ik be twist het! Inderdaad mag hier gerust van een Koninklijk gebaar worden ge sproken. Het huis a ah de Parklaan 3 is vroeger bewoond door dr. E, van ÏÜjckevorsel, een geleerde met grote belangstelling voor de beel dende kunsten en literatuur. Hij had. de .Erasmus-Stichting in het leven geroepen en haar belast met het beheer van zijn gehele nalaten schap. Het bestuur van de Stich ting wist in de geest van de erf later te handelen, toen het in 1940 zijn fraai ingericht huls aan het Leeskabinet in gebruik gaf. Voor de heer Van der Pot de wo ning kon betrekken, moesten er uiteraard enige veranderingen worden aangebracht. Maar de stijl is ongewijzigd gebleven en ook thans nog heerst in het prachtige pand de sfeer van kunstzin, die volledig overeenstemt met de voor name architectuur van het inte rieur. De duizend leden, die het Lees kabinet telt, kunnen zich geen idealer omgeving wensen, De ryk voorziene boekenkasten, gevuld met zorgvuldig uitgekozen-werken, voldoen aan de wensen van de meest verwende liefhebber. Hij kan er zich volkomen thuisvoeïen, in de weidse 'kamers, in de lom merrijke tuin, temidden van het beste wat de menselijke geest op het gebied van de letteren heeft voortgebracht. Het Rotterdamsch Leeskabinet 90- jaar: een unicum in Nederland. keerd. Dit heeft niets te maken met zijn voorwaardelijke schorsing (niet is komen vast te staan, dat Abe geld ontving voor de advertentie waar onder zijn naam stond). Op weg naar Denemarken had bij al veel last van pijn in het been, hetgeeh Zondag verergerde- Alleen daarom verliet Lenstra de ploeg- Brandes heeft blijk gegeven niet in goedé conditie te zijn. Na rijp be raad is besloten, hem te vervangen door een speler, die ook in zijn ver eniging de midden voorplaats bezet. Roessel van Longa. Bovendien wil de men Schaap op de rechtsbinnen plaats laten spelen, zodat Wilkes naar links verhuisde, naast Clavan, wiens blessure nu geheel is genezen. Men béeft er nog over gedacht Van der Tuj'n midvoor te zetten en geen speler speciaal naar Helsinki te la ten overkomen, doch uit inlichtin gen van Jesse Carver, die als ver zorger van de Engelse B-ploeg enige tijd geleden te Helsinki de Finnen hdeft zien spelen, is gebleken, dat in het Finse elftal een forse stopper- spil is opgesteld -en daarom achtte men.'het onjuist, de kleine man van Hermes D.V.9. tegenover een zware stopperspil te plaatsen. Met lof geslaagd voor examen Toneelschool (Van een eigen verslaggever) „Wat speelt U het liefste?" „Toneel!" Emmy Lopes DIas, de talent volle actrice, die met lof voor het eindexamen van de Toneelschool is geslaagd, lacht hartelijk om ons ver bouwereerde gezicht. Deze repliek hebben wij niet verwacht, hoewel: wat zou ze eigenlijk anders moeten antwoorden? We hebben' haar zo juist, tijdens het openbare eind examen, fragmenten uit „Electra" van Sophocles en ,.Le rendez-vouz Senlis" van Anouilh zien spelen. Haar aangrijpende spel moest wél het vermoeden wekken, dat zij zich het sterkst tot de tragedie aange trokken voelt. Maar Emmy Lopes Dlas verklapt, dat het blijspel haar ook goed Jigt. Klein, tenger en nerveus is ze en „Al 29". flapt ze er uit, „O. ik heb dit altijd gewild, maar m'n vader voelde er niet veel voor. Toch kon ik het niet laten: ik heb me toen maar uitgeleefd in de lekenspelgroe- pen van de AJC, Altijd heb ik ge voeld; dét is het niet! Ik wilde meer, maar veel tijd voor ernstige studie had ik niet. Ik was in die tijd "ver koopster in een grote boekhandel. Bijna de hele dag staan, dat viel niet mee! Later kwam ïk bij de VARA op kantoor: in de oorlog was ik zonddr werk. Ja. dat zijn zware ja ren geweest", zegt ze peinzend. „Na de bevrijding wéér naar kan toor, bij Herrijzend Nederland. Maar het toneel bleef onweerstaan baar trekken, In 1946 ik was toen al 26 jaar dacht ik: nu of nooit! Ik heb de knoop doorgehakt, mijn baan opgezegd en ben naar de to neelschool gegaan. Nu ben ik ge lukkig eindelijk klaar". „Hoe réageerde U toen U hoorde, dat U met lof was geslaagd?" zegt ze blozend, „ik heb erg gehuild „En wat nu?" „Ik heb al een baan! Cor Hermes wou me dadelijk hebben, dus speel ik deze winter bïj „Comedia". Ik ga daar van alles spelen: klassiek, mo dem, blijspel. Heerlijk!*' Even later, op het ruime toneel vafi de Amsterdamse Stadsschouw burg, overhandigt de heer W, Ph. Pos, directeur van de Toneelschool, haar het diploma. Dan blijkt, dat Emmy Lopes Dias niet alleen met lof is geslaagd, maar ook nog bij zondere aantekeningen heeft gekre gen voor de theoretische vakken, voor dramaturgie en costuumkunde. „Jij, met je grote talent, zal wel veel mensen door je spel ontroeren", zegt de heer Pos. Belangrijke uitspraak voor pottenbakkers De tuchtrechter voor de r pij zen te Utrecht deed een voor de potten bakkers In Nederland Belangrijke uitspraak. Aan een Utrechtse grossier en aan 20n leverancier, een potten bakkerij. was ten laste gelegd het af leveren van circa 25 000 kopjes, waar van de kwaliteit en de afwerking niet zouden hebben voldaan aan de prij zenb cschikk mg huishoudelijk aar dewerk 1948 Na hel huren van een zestal getut» gen-deskundigen, die verklaarden, dat het onmogelijk is aan handwerk de zelfde eisen te stellen als aan het ma chinaal vervaardigd aardewerk, wer den de gedaagden vrijgesproken Door een andere uitspraak zouden vele pot tenbakkers in Nederland voor vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden zyn ge plaatst Dr. Milius sprak voor Canadese radio UTRECHT. Mr. Milius, direc teur van de Utrechtse Jaarbeurs, die op het ogenblik in Amerika ver toeft om aldaar de mogelijkheden te bestuderen van de in 1950 in de Verenigde Staten te organiseren Europese jaarbeurs, heeft tn de Ne derlandse uitzending van de Cana dian Broadcasting Corporation een inleiding gehouden over de functie van internationale jaarbeurzen. Ook besprak hij enige vraagstuk ken van_ de Nederlands-Amerikaan se betalingsbalans, waarbij hij als 2ijn mening te kennen gaf, dat de Nederlandse industrie zich helaas nog te weinig op de behoeften van de Amerikaanse markt had inge steld en daardoor ten aanzien van de vergroting van de export ten achter was gebleven bij de andere West-Europese landen. WATERPOLO-UITSLÜGEN Competitie K.N.Z.B.: MerwedW-KZC 3—1, RZCAZ 3—3; 2e klas: Merwedft 2 BZC 2 2—5; 3e klas: RZC 3—SVH 3 1—6; ZRO—RZC- adsp Ir anten 8—0; 2e kl. C: SZC—VZC' 7—1, jonge adspfraoten van de RZBSZCRZC 3—1. Comp. le klas: ODZDWR (Haar lem) 5—0. Baljon's Cafetaria 23 Beyersbergen 44 Dullaard, sigarenmagazijn 1l D. Dijkshoorn, opticien. 2—1 Herman Eyl, dames- en kinderkleding 20 A. J. Geene, spec, tassenhuis Schiedam 0—0 De Geer bakkerij 3—4 B. P. H, Janse, sportmasseur 43 W, Klein's Manufacturenhandel 02 Kreuger Herenmode 24 Meidiers Fietsenhandel 3—1 Mercurius, kantoorboekhandel '41 Noordhoek, stoomwasserij 3—0 Het Poppenhuis4—2 Rembrandt kledingmagazijn 32 A. Sla's Kledingmagazijn 33 Spaarbank anno 1820 13 Verfpakhuis „Schiedam" 0—4 H. J. Vester, juwelier 1—2 N.V. Visser Co., gedistilleerd.01 Het Vulpenhuis 0—3 Waldo, autogarage 1—0 C. L. Wasman, café 't Vierkantje" annex slijterij .14 J. Ph. v. d. Water, slagerij 40 Het Westen, banketbakkerij 2—2 Vul onderstaande strook in! Als prijzen zijn beschikbaar voor de deelnemers aan onze beide voetbalprijsvragen DENEMARKEN—NEDERLAND (Zie ons blad van Zaterdag j.L) en FINLANDNEDERLAND, Donderdag" IS Juni a-S. en een aantal troostprijzen. De uitslag wordt gepubliceerd in „DE SCHIEDAMMER" van Woensdag 22 Juni 1949 FINLAND—NEDERLAND DE SCHIEDAMMER, De uitslag van de firma ..is vermoedelijk juist Naam van de inzender; Straat: Woonplaats: Dit deelname-formulier moet Donderdagavond (16 Juni) vóór het begin, van de tweede helft van de wedstrijd in het bezit zijn. van „De Schiedammer'. Lange Haven 141, Schiedam. Op de enveloppe vermelden: FINLAND-NEDERLAND.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4