Distillateur van wereldreputatie bouwt schepen voor z'n plezier Het zou de binnenschippers best goed kunnen gaan, als... Q SCHUDT UW LEVER WAKKER Meneer Hoogeweegen is nu bezig aan de Willem Ruys 33 Lombert, philantroop en fantast* in vrijheid gesteld Een paspoort binnen drie dagen Op d& kohhsd Dinsdag 14 Juni 1949 3 WAT DOET GE IN UW VRIJE TIJD? Cabaret voor Davos Gasfornuizen^ f 189.. vanWOERK Levenslang voor Lukassen Eis: 12 maanden, waarvan 7 voorwaardelijk Verouderde besluiten, gebrekkige controle en concurrentie van de Spoorwegen hou den de bloei van het bedrijf tegen Officier: Eén ding is duidelijk van P.I.: dat er nog veel onduidelijk is!" Overwegend dronkaards voor de kantonrechter Voetbal op Katendrecht OSS blijft vierde klasser BESCHERM HET IOND IN HET VERKEER Geen Koorenman, maar gewoon Kooren In Rotterdam, daar gaat het snel! CARTER'S Deense landbouwers twee dagen in Dordrecht Bankarchief gedeeltelijk verbrand Goochelcongres 1949 .55 Lijkt zo eenvoudig, 'n romp van een „schip"' te maken, maar de heer Hoogeweegen kan u vertel len, hoeveel uurtjes hij daar aan besteed heeft. Wij wisten dat de heer B. F. M. van een jaar of zeven kwam Ik aan man Van der Wallen, als dat nodig M. Hoogeweegen, distillateur van de Maas te wonen en zo begon alles is. Weet u voor welke mensen ik een wereldreputatie, In z\jn vrije tijd wat vaart me te boelen. Al gauw grote bewondering heb, voor die een enthousiast en zeer kundig oio. ging ik bootjes maken, op kinder- modelbouwers die thuis gewoon aan delbouwer was, een bouwer van lijke manier natuurlijk en die lief- de tafel en met primitieve gereed- schoepsmodellen. Een poos geleden hebbery heeft me nooit meer losge- schappen de mooiste werkstukken stond er een plaatje in de krant van laten. zijn prachtige, varende Nieuw Am- Kijk, dit is de romp van mijn Wil- sterdam, misschien, herinnert het ««MJimHiniiiiuiiiiNUHniiHiiiii'iiiniiiiuiiuiiiiiJiiiiiiiiimiiiifiimiiiHimiiiiimttinmiii u nog, men zou gezworen hebben Zwerftocht door Hobby dat het de vermaarde boot zelf was, zo tot in de kleinste bijzon-derheden land eender was de verkleinde copie. ri'mtmiiwiiitmiiMmiiimiirMimiii'MiiMiiiiiiiiiitiimimini'MmttiiiiiiiiiimiiiMiiimii Toen we nu hoorden dat de heer jem Ruys en hij toonde ons het sier- bouwers. Hoogeweegen thans bezig is de Wil_ lijke slanke model dat ge hier op we de foto's bewonderd heb- lem Ruys na te maken niet alleen, het plaatje ziet. Van gewoon kwast- ben van de Nieuw Amsterdam en maar dat het schip als het klaar is, vrij vurenhout heb ik het gemaakt, de Oranje, twee prachtige varende radiografisch bestuurbaar zal zijn, De meeste mensen denken dat er in modellen van de heer Hoogeweegen, dachten we: ha, daar hebben wij de bovenbouw de meeste tijd gaat onze vrijetydsbesteder no. 2, met hem zitten, maar dat is niet waar. Als u moeten wij eens een praatje gaan nu nagaat dat ik aan deze romp maken. Maar dat was niet zo een- twee en een half Jaar gewerkt heb, voudig als wy dachten, want de jn mijn vrije uren dan. En dan heb t heer Hoogeweegen zei ons door de ik nog het grote voordeel van een wea zelf blijft toch voor my de telefoon dat hij wel graag timmerde volledige timmermanswerkplaats ir hoofdzaak. De heer Sweers heeft maar liever niet aan de weg, wat de fabriek, en de hulp van timmer- J zijn liefhebberij betreft. Ten slotte zwichtte hij echter gelukkig voor Dit is de machineK.am.er van de ons aandringen, toen wij hem ver- „Willem Ruys" telden van ons plan geregeld maken. Voor het metaalwerk van de bo venbouw heb ik een uitstekend hel per aan monteur B. Catshoek, ver volgt de gastheer bescheiden, ja mijn positie is wel gunstig vergele ken bij die van de meeste model- komt het gesprek op de radiogra fische bestuurbaarheid van zijn Willem Ruys. Ja, zegt cie gastheer, dat is inderdaad een interessante bijkomstigheid, maar het modeibou- interessante vrljetijdsbestedcrs aan onze lezers voor te stel len. Denk vooral niet dat een modelbouwer zomaar op goed geluk een rompjc in elkaar gaat timmeren dat ten naas ten bij lijkt op het schip dat hij wil namaken. Nee, nee, dat gaat allemaal net zo precies en nauwkeurig als bij heuse scheepsbouwers. Nauwelijks waren wij bij onze gastheer gezeten, of daar kwamen de tekeningen al op tafel: de originele van de Willem Ruys en de verkleining van het span tenplan, precies op kleiner schaal gemaakt door de modelbouwer, die dus in de eerste plaats scheeps- tekenaar moet zijn, wil hij met succes zijn minia tuur oceaanreuzen ver vaardigen. Bij varende modellen luistert dat al bijzonder nauw, zo men denken kan, want daar komt het op de stabiliteit aan. Kijk, zei de heer Hooge weegen, als ik nu het spantenplan voor mijn model alleen maar pre. cies op kleiner schaal had gemaakt, zou het met de stabiliteit mis gelopen zijn. Een con sequente minimale verbreding van de af standen tussen de spantlijnen was no dig. Onder de water lijn wordt het model ln verhouding een tikje breder dan het origineel, maar dat is absoluut noodza kelijk voor de sta biliteit. Hoe is 't mogelijk dat u dat allemaal zo precies weet, als het uw eigenlijke vak niet is, zeiden we, stomverbaasd. Och, dat gaat geleidelijk, antwoordde de gastheer, vergeet niet dat ik er al zowat myn hele leven mee bezig ben. Als jongetje "VL een zendertje gebouwd en zodra het schip klaar is gaan we experimen teren. Ongetwijfeld zal het curieus zijn het schip b.v. op de plas te zien varen en nauwgezet de radio grafische bevelen te zien vol gen, die wjjj het aan de wal teven, alleen door aan een knopje te draaien. Op het zuiderkastje zit een rond ji aatje met de diverse s'.uurbevelen er op: Stuur boord, Bakboord, volle k'acht vooruit en achter uit, halve kracht, stop enz. 'ij kunnen de boot ook la ten fluiten op deze manier. Theoretisch kan men de zender op wel een kilome ter afstand van het varen de schip bedienen. Een Amsterdamse modelbou wer schijnt het al zover gebracht te hebben, de eersten zijn we dus niet, naar wie weet kunnen we bij een volgende mo del Radar toepassen. Nu moet ge, lezer, het t.veede plaatje eens i auwkeurig bekijken. C/p de voorgrond ziet ge de twee eiectromotor- tjes die voor de voort beweging van het schip zorgen. Daarachter een. ingewikkeld apparaat aan de accu bevestigd en daarachter weer het radio-ontvangtoe stel, allemaal in de kleine romp van de baby-Willem Ruys. Beseft ge hoeveel geduld, vernuft -en doorzettingsvermo gen nodig zijn om zo'n minutieus werk te volbrengen, al leen maar in schaar se vrije uren. Geloof niet dat het een inspanning voor my is, zegt de gastheer tenslotte, ik heb een drukke werkkring en zoek in mijn liefhebbe rij slechts ont spanning, die ik er i. an ook volkomen ii vind. Velen ken nen de bekoring tiet van 't zich in n werkstuk ver hepen. Het geeft rust en schept nieuwe krachten voor de dagtaak. Driehonderd en zestig bedden be vat het Nederlands Sanatorium in Davos en het is nog altijd zo,' dat die 360 bedden 360 dagen van het jaar bezet zijn. Tuberculose, die ge vreesde en in ons land zo verbreide ziekte, moet met de méést krachtige middelen aangegrepen worden en in die strijd levert het Sanatorium Davos een onschatbare bijdrage. Men moet er maar liever niet aan denken, wat de t.b.c. hier aan gericht zou hebben, als ginds in het Zwitsers' hooggebergte nu al meer dan 'n halve eeuw die Ne derlandse instelling niet had ge werkt. Dat Davos al die tijd redding en genezing heeft kunnen brengen aan tienduizenden zieke Nederlan ders is een sterk bewijs van wat actieve medewerking aan een goed en belangrijk doel tot stand kan brengen. Voor Davos gaan zelfs de meest hermetisch gesloten beurzen open en de Nederlandse afdeling van de vereniging tot behartiging der belangen van longlijders heeft steeds grote bedragen naar Zwit serland kunnen overmaken. Rotterdam krijgt nu weer een kans om zijn reputatie van vrijge vigheid hoog te houden. De pro- paganda-afdeling van het Neder lands Sanatorium organiseert op Vrijdag 17 Juni in Palace een gro te cabaretavond, waarvan de ge hele netto-opbrengst ten goede komt aan de uitzending van on- en minvermogende t.b.c. patiënten. De heer Marcel Mulders stelde z'n BROERSVEID 137.139 SCHIEDAM Bui me keas vanaf zaal gratis ter beschikking en tal van artisten zegden belangloze me dewerking toe: Lou Bandy, Schol ten en van 't Zelfde, de Spelbre kers, Scott en Black, The Jaeksons, Jonglisto, de Rivano"s, Davis O' Hara, Sophie Steyn, Julia de Gruyter, het trio Melodia (met Bep Ogterop), het showorkest van de Rotterdamse politie. Na het cabaret is er bal. Voor deze amu sementsavond zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de heer Coolen, Mathenesserplein 42b, tel. 36032; mevr. Boogaerdt 't Hooft-Feugen, Sonmanstraat 64a, tel. 46635; ar. G. A. Lamaison van den Berg, 's-Gravenweg 15, tel. 23936 en 's avonds aan de zaal. De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft de SO-jance gewezen hoofdwachtmeester van Politie te Schiedam T R. C. L Lukasen tot levenslang \erooraeeId Lukascn was hoofd van de 7gn. pohtie ke dienst van de Schledamse PcliUe Op grote schaal heeft hij arrestatie? van Joodse Nederlanders cn illegale werkers uitgevoerd of laten uitvoe ren. Een groot aantal van zijn slacht offers kwam ln Duitse concentratie kampen orn het leven De advocaat fiscaal had veertien dagen geleden de doodstraf geëist. Wat er ook van de affaire „Par ticulier Initiatief" ten slotte zal overblijven, één resultaat heeft Robert Lombert in elk geval be reikt: de Rotterdamse rechtbank heeft zich twee volle zittingsdagen in zijn fantastieche machinaties moeten verdiepen en de officier van justitie zag zich na.afloop van de dooltocht door het grensland van waan en werkelijkheid ge noopt te verklaren, dat één ding duidelijk was, nl. dat er nog veel onduidelnkheid is gebleven in de zaak-„P.I." Aan het slot van z'n requisitoir vroeg hij twaalf maan den gevangenisstraf waarvan zeven Het gaat de particuliere binnenschippers in Nederland niet voor de wind. Boze longen beweren, dat dit ligt aan de aard van hun bedrüf. Het zou verouderd zijn en tot verdwijnen zijn gedoemd. Iets dergelijks heeft Henry Ford bedoeld, toen deze zich bij een bezoek aan Nederland afvroeg, waarom wij al die waterwegen niet dichtgooiden en er autowegen van maakten. Dat zei een Amerikaan; een Nederlander weet wel beter. Nederland is een wateriand en dat is goed. En in zo'n land heeft de binnenscheepvaart reden van bestaan, vinden de schippers. Dat hebben zij al vele jaren bewezen. Niets wijst erop dat zij overbodig zijn geworden en voor tal van transpor ten is het binnenschip het aangewezen vervoermiddel. Daarom zou het de binnenschippers best goed kunnen gaan, alsen dan komt er een rijtje klachten. Hier zijn er een paar. De totale hoeveelheid in Nederland te vervoeren goederen is niet op ieder tijdstip even groot. Er zijn toppen en dalen en omdat het vervoer in de meeste gevallen niet kan worden uitgesteld tot de slappe tijd, moet een deel van het Neder landse vervoerapparaat in reserve worden gehouden voor de drukke perioden. Uit economische overwegingen is het ge wenst, voor deze reserve een zo goedkoop mogelijk vervoer middel te bestemmen en dat is het binnenschip. Dat wil met zeggen dat de binnenschippers uitsluitend 'n re serve-functie zouden hebben. Voor granen, kolen, kunstmest, om maar enkele producten te noemen, maakt de handel graag gebruik van het schip. Vooral de Rijnvaart is zeer belangrijk. De Rijnschippers brengen met elkaar zoveel deviezen binnen, dat daarmee de helft van onze graanimport kan worden be taald. Maar omdat het materiaal, de schepen, aanwezig zijn en om dat ze zuiniger zijn dan welk ander vervoermiddel ook, kun nen deze binnenschepen het best worden gereserveerd voor het opvangen van de vervoertoppen. Wat betekent, dat er voor de binnenschippers niet altijd werk is en dat het werk onder hen zo redelijk mogelijk moet worden verdeeld. - ROTTERDAM. De rechtszaak tegen Robert Lombert, de „chief-president" van Particulier Initiatief, heeft een enigszins verras sende wending genomen: Lombert is namelijk Maandagmiddag op ver zoek van zün verdediger naar huis gestuurd. De president van de Rot terdamse rechtbank gaf hem de ernstige waarschuwing mee, zich voor lopig te beperken tot een eenvoudige werkkring, waar hij geen kwaad kon stichten. De rechtbank nam dit besluit met enige schroom, omdat zij Lombert zag als een man, die „mateloze zelfoverschatting paart aan onbekendheid met de grote dingen in de wereld". voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht stelling van de R-K. reclasserings- vereniging en een psychiater. De zitting was Maandagochtend begonnen met het verhoor van nog enkele getuigen, die 10 dagen gele den verhinderd waren om te ver schijnen. Daarna nam mr, baron C. W. van Dedem requisitoir Hij zette uiteen waarom deze zaak vervolgd was; er stonden grote belangen op 't spel en het publiek had recht te weten wat er gebeurd was. Er was wel degelyk van oplichting sprake geweest; verd. had allerlei fantas tische vertelsels opgedist en soms ook pertinent gelogen. Hij wekte de schijn dat „P.I." over onbeperkte middelen (3 a 4 ton) en een groot aantal leden (875) beschikte. Dat was allemaal onwaar. Ook beloofde hij de missie-leden grote salarissen en belangrijke functies. Zij zouden villa's krijgen en auto's. Om z'n beweringen meer kracht bi) te zetten, had verd. gezegd, dat dit alles geschiedde met medewer king van alle ministeries. In werke- Uikheid bleek alleen Overzeese Ge biedsdelen zich met 't geval te hebben bezig gehouden. Gevaarlijk man Het oogmerk van wederrechte lijke bevoordeling, zo niet van zich zelf, dan toch van anderen, achtte mr. Van Dedem bij verdachte aan wezig. Verd., aldus de officier, is een gevaarlijk man met een onge breidelde fantasie, die niet weet wat hij kan en niet kan en zelfs nu nog niet inziet, dat hij grote ongelukken gemaakt heeft. Ook de rest van het bestuur gaat niet geheel vrijuit. Notaris Q. bijv. is-in alles en overal de trouwe se condant van verdachte geweest; in dit verband kan gezegd worden, dat verdachte niet de enige is, die tij dens het proces onnaarheid heeft gesproken. De verdediger mr. A. A. van Kos sem betwijfelde of z'n cliënt belang rijke betrekkingen en hoge salaris sen heeft voorgespiegeld. De bena deelden waren door uitlatingen en garanties van anderen dan Lombert tot hun besluit gekomen. Het oog merk tot wederrechtelijke bevoor deling achtte hij niet aanwezig ge weest. Vele getuigen, aldus pleiter, delen myn mening. Voor mij staat vast, dat Lombert alleen deze so ciale actie op Curasao voor ogen stond. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal 23 Juni uitspraak doen. Voor 1933 ontbrak daar alles aan. In dat jaar echter is de Wet op de Evenredige Vrachtverdeling van kracht geworden, waarbij werd be paald, dat voor de verdeling zou worden gezorgd door middel van schippersbeurzen en beurtlijsten. Dat was een grote vooruitgang: aan wantoestanden kwam een eind. Het is echter thans mogelijk, dat iemand, die gedurende een korte pe riode, bijvoorbeeld enige maanden, bepaalde transporten vervoerd wil hebben, daarvoor een schipper met schip en al huurt. Het is begrijpelijk, dat dit de schippers zeer grieft. Daardoor wordt werk aan de beur zen onttrokken (er is toch al niet ge noeg) en bovendien loopt de schip per, wie dit buitenkansje te beurt valt, voor deze maanden het risico van het stilliggen mis. Na afloop van dat contract immers meldt hij zich als ieder ander op de beurs! Dit schaadt het algemene schippersbe- lang. Ook dit verontrust de schippers: het apparaat, dat de naleving van de besluiten moet controleren, wordt meer en meer ingekrompen. In Rot terdam, het drukste centrum van het land, zijn kortgeleden een motorfiets en de laatste boot, die bij de con trole werden gebruikt, afgeschaft. Men beschikt nu nog over een fiets (en dat is niet eens een waterfiets!) Een zevental lieden werd gedu rende het week-end door de Kan tonrechter veroordeeld. Drie daar van hadden dronken achter het stuur van een auto gezeten; twee werden gestraft, omdat ze zich in kennelijke staat op de - openbare weg hadden bevonden. De straf bedroeg in vier gevallen veertien dagen hechtenis; één van de zon daars kreeg bovendien nog eens f 100.- boete, subs. 25 dagen hech tenis. Hij had in zijn benevelde toestand een verkeershekje ver nield. Het strafxenlijstje van de Kantonrechter bevatte verder twee mannen, die aan boord van buiten landse schepen waren aangehou den. Een van hen verklaarde het er maar op te hebben gewaagd, in de hoop aan boord sigaretten te kunnen kopen. De deze week op Katendrecht gespeelde voetbalwedstrijden ein digden als volgt: Eureka-D.O.H. 9-1; A.V.O.-R.J.B. 1-0; Soag-Pech- vogels 4-0; P.S.B.-A.V.O. 1-4; N.H.S.-Belvédère 0-0; R.J.B.-F.R. L. 0-1. Dinsdagavond wordt ge speeld Belvédère-Soag en P.S.B.- D.O.H. Woensdag A.V.O.-N.H.S. en R.J.B.-Eureka. Donderdag T.R.L.- P.S.B. en Pechvogels-Belvédère en Vrijdag B.O.H.-R.J.B. en Soag- A.V.O. De stand is thans als volgt: 1. Belvédère 7-12; 2. A.V.O. 7-10; 3. N.H.S. 6-9: 4. Soag 6-8; 5. Eure ka 6-7; 6. V.R.L. 6-6; 7. Pechvogels 7-5; 8. P.S.B. 6-2; 9. R.O.B. 7-1 en 10. D.O.H. 6-0. Doordat de wedstrijd Bloemhof - O.S.S. in een gelijk spel 1-1, is ge ëindigd, blijft O.S.S. voor de vier de klas behouden en dégradeert Bloemhof naar de afdeling Rotter dam van de K.N.V.B. Door steeds rekening te hou den met het volgende: Het kind gaat op in zijn spel en denkt niet aan z'n veiligheid; daar moet u om denken! Rijd spelende kinderen voor zichtig voorbij! Rijd vooral voorzichtig by uit gangen van scholen; ligt er een bal op de weg, hou er dan reke ning mee, dat plotseling een kind te voorschijn kan komen, om hem op te rapen. Stilstaande voertui gen trekken kinderen aan, denk daarom vooral bij achteruitrijden. Het meevoeren van een kind op uw fiets eist de grootst mogelijke voorzichtigheid. De veiligheid van het kind vordert, dat het een goede steun heeft voor zijn voeten. Merkt u, dat een kind wil over steken, temper dan zo mogelijk uw snelheid, vooral bij kruis- Dunten. Wees' voorzichtig bij het passe ren van een kind, dat zich met grote snelheid door een auto laat voorttrekken, of op een rijdend voertuig klimt. Denk overal en altijd weer, om het kind in het verkeer! In ons bijschrift bij de foto over de wedstrijden om de Parool kegelbaan vermeldden wij, dat de heer Koorenman, voorzitter van de biljartclub Eva, de deelnemers had toegesproken. Dit moet niet zijn de heer Koorenman, maar de heer Kooren van Kooren's vogel- en vogelvoederhandel uit de Zwart- jansstraat. ,,'t Is slapjes vanmorgen," zegt raadhuisbode Van Rijswijk, nadat hij minzaam een paspoort-formu lier heeft overhandigd aan een bedeesd mevrouwtje. „Moet U 's Maandagsmorgens hier eens komen," vervolgt de bode, die een sigaartje heeft aan gestoken. „Stampvol zit het dan op de banken en ik moet volgnummer- tjes uitgeven anders zou de boel in 't honderd lopen. Laatst had ik er 244 op één dag. Maar laat ik U zeggen, dat geen van die paspoort aanvragers langer dan 20 25 min. heeft moeten wachten, op zijn of haar beurt. Gemiddeld is de wachttijd een kwartier." „Dat is de moeite niet waard," menen wij. „Nu ja, we zijn hier ook speciaal op grote drukte ingesteld," zegt de bode met een vleugje trots. „Wordt de toeloop erg groot, dan worden aan de loketten 2-7 eenvoudig nog een paar ambtenaren van andere afdelingen bijgezet. Dat kan, door dat er een reserve van ambtena ren voor de paspoort-loketten is gekweekt. Dat is in geen enkele grote stad zo." Even onderbreekt bode Van Rijs wijk zijn explicatie voor het weg wijs maken van een meneer, die bij de afdeling geboorteaangiften moet zijn. Een meisje met een ver- lo"pen pas schrikt van de 12 gul dentjes, die ze voor een nieuwe pas moet betalen en dan lijkt het voor een"ogenblikje weer rustig in de paspoorten winkel. Elders duurt 't langer. „Kijkt U eens," zegt de bode, de blauwe rook van zijn sigaar naogend, „we kunnen gerust zeg gen, met een variatie op een be kend gezegde: in Rotterdam daar gaat het snel. Want ieder, die een paspoort aanvraagt, kan het ding twee dagen later afhalen. Moet. U in Den Haag eens komen of in Amsterdam. Daar duurt het weken! Hoe dit zo komt? Teamwork me neer; prachtige samenwerking tus sen raadhuis en politie waar de passen de herkenningsdienst en dc P.R.A. moeten passeren. Natuurlijk zijn er uitzonderingen op die ter mijn van twee dagen, maar zowel naar boven als naar beneden. Dat wil zeggen, als de herkennings dienst of de P.R.A. ontdekt, dat een pas-aanvrager iets op zijn kerfstok heeft, duurt het langer maar er zijn ook spoedgevallen, die in minder dan een dag volledig af gehandeld worden. Als iemand b.v. wegens het overlijden van een fa milielid in het buitenland plotse ling moet vertrekken, of zeevaren den, die dezelfde dag met hun schip Rotterdam verlaten." Weer vragen enkele paspoort klanten de aandacht van de bode. Als ze geholpen zijn kijkt hij op een papiertje. „Niet druk vanmor gen, ik heb er pas 28 gehad. Vorig jaar werden er meer passen aan gevraagd, toen had ik dagen van 275 stuks." Minder geld onder de mensen om op reis te gaan opperen wij als oorzaak. „Geloof ik niet," meent de bode, „maar Rotterdam raakt langzamer hand van paspoorten verzadigd. Hoewel, we moeten nog afwachten wat Juli en Augustus brengen. Zet U nog maar eens in de krant," zegt hij tot slot van ons praatje: „aan vragen van paspoorten aan loket ten 2-7 van kwart voor tien tQt drie uur 's middags; op Zaterdag, 's morgens van kwart voor tien tot elf uur. Afhalen van passen van half vier tot half vijf; 's Zaterdags van half twaalf tot twaalf uur." Het is duidelijk, op die manier is een effectieve controle onmogelijk en worden knoeierijen in de hand gewerkt. Dit wekt temeer bevreemding, daar de schippers voor deze controle dubbel en dwars betalen. Vanwaar dan plotseling die onverstandige zuinigheid, vragen zij zich af? Men zou de rivierpolitie met de controle willen belasten. Maar dit is bijna even hachelijk als wanneer men po litieagenten zou willen gebruiken voor het controleren van de belas tingen! Dit is vakwerk, de binnen scheepvaart ook. En dan is er natuurlijk de oude aversie tussen binnenscheepvaart en spoorwegen. Door verscheidene oor zaken is het de schippers onmoge lijk. een eerlijke concurrentie met de N.S. aan te gaan. Tot voor een jaar geleden lagen de tarieven van de binnenscheepvaart vast. Toen is het marge-tarief gekomen, dat een klei ne speling toeliet, waardoor het ta rief afhankelyk kan worden gesteld van plaatselijke en tijdelijke om standigheden. Toch is dit met vol doende, want hoe zal men zich aan passen aan de tarieven van de con current, ais men die niet weet? Nog steeds zijn de vrachttarieven van de Spoorwegen geheim. Bij de behande ling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de beide Kamers is erop aangedrongen, dat hieraan een eind zou komen maar dat heeft niets geholpen. We verkeren nog in de merkwaardige omstandigheid, dat een publiek lichaam in het geheim tarieven vaststelt en op deze wijze iedere concurrentie in de kiem smoort. Met het kolenvervoer is het al zeer zonderling. Kolen worden geleverd door het Rijkskolenbureau. Dat is erop uit, het product zo goedkoop mogelijk op de plaats van bestem ming te brengen. Omdat de spoorwe gen op afstanden, groter dan 200 km. het tarief van 200 km. in rekening brengt valt een vergelijking met an dere vervoerstakken, zeker ais het grote afstanden betreft, meestal in haar voordeel uit. Het Rijkskolenbu reau houdt er echter geen rekening mee, dat tal van afnemers, vooral in het Noorden, wel een aanlegsteiger hebben maar op vaak aanzienlijke afstand van een station zyn gelegen. Zodat de transportkosten vnor het vervoer van station naar fabriek veel hoger zijn dan het verschil tus sen spoor en schip. Velen zouden hun kolen maar al te graag per schip ontvangen, maar het Rijkskolenbu reau stoort zich daar niet aan! En de srhippers grijpen er naast. De Wet op de Evenredige Vracht verdeling, in 1941 vervangen door het Binnenscheepvaartbesluit, dat inmiddels door de Nederlandse Overheid is overgenomen, heeft heil zaam gewerkt. Het ideaal van de schippers is' echter: de gehele be drijfsvoering in eigen hand. Nu zijn zy afhankelijk van een ambtelijk ap paraat en dit verhindert een vrije ontplooiing van de ondernemers geest. Men moet zelf dc acquisitie ter hand kunnen nemen, zelf de beurs- bevrachting kunnen regelen en de beurtlijsten kunnen hanteren, alles desnoods onder controle van het Rijk. Dit is geen onredelijke wens want verkeert niet iedere andere vervoerstak al lang in de positie, waar de schippers nog steeds ver geefs op wachten? Dat er genoeg fut in de schippers zit, bewijst de Stichting Watertrans port, die kortgeleden is opgericht met het Joel, transporten, die voor de schipperij verloren dreigen te gaan of gegaan zijn, over te nemen. Deze Stichting heeft al heel wat goed werk gedaan, maar men wil de vleugels nog Verder uitslaan. Er is een wetsontwerp in voorbereiding, dat een nieuwe regeling van de par ticuliere binnenscheepvaart zal in houden. Als die regeling overeen komt met de wensen van de schip pers en eerlang de spoorwegen gedwongen zullen worden, haar vrachtpolitiek in het openbaar te voeren en dan tenslotte een effectief eontróle-apparaat een stipte nale ving van de voorschriften garan deert, is het aan de schippers, hun recht van bestaan metterdaad te be wijzen. Er is geen ingewijde die ge looft, dat zli daar enige moeite mee zullen hebben. Natuurlijk is er kaf onder het koren, maar waar is dat niet? (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) co u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen* Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op re wekken en uw spijsvertering en stoel- gang op natuurlijke wijze te regelen. tEVERPILLETJES, DORDRECHT Dinsdagmiddag om half twee is in Amstelwyck in Dordrecht officieel ontvangen een egzelschap Deense landbouwers, die een tournee door ons land ma ken om zich op de hoogte te stellen van de huidige gang van zaken in de Nederlandse landbouw. Het ge zelschap zou twee dagen in Dor drecht verblijven en verschillende excursies doen. De Denen zullen verder Friesland bezoeken en op Zaterdag 18 Juni van Winschoten Uit naar hun vaderland vertrekken. Vermoedelijk door het over koken van een lijmpot is Maandag middag omstreeks half vier brand ontstaan in het archief op de der de verdieping van de Amsterdamse Bank aan de Oostplein, De brandweer rukte met auto spuit 7, een gereedschaps- en een ladderwagen. Deze laatste behoef de echter geen dienst te doen. Er was nogal wat rookontwikkeling vermoedelijk bevatte het archief ook enige films zodat het per soneel van de A 7 van rookmas- kers gebruik moest maken. Het vuur werd geblust met twee stra len op de waterleiding en later door de huisleiding. Het archief verbrandde gedeel telijk. Op 17. 18, 19, 20 en 21 Augustus wordt, in hotel Krasnapolsky te Am sterdam, het Internationaal congres, voor de goochelkunst, 1949, gehou den, onder auspiciën van de „Fede ration Internationale des Sociétés magiques". Aan dit congres zullen prominente goochelaars, uit alle de len der wereld medewerken. Ook de Hollandse goochelaars, o.w. N i b e r- c o, die verleden jaar de „Grand prix d'honneurs" verwierf, zullen hun beste beentje voor zetten. Als het waar is, dat de laatste tijd het verbruik van de noodzake lijkste levensmiddelen brood, bo ter, margarine, vet, vlees, melk en eieren is gedaald zoals Tweede Kamerleden suggereren in de vra gen, die zij daarover aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hebben gesteld dan dreigt er voor de Neder landse bevolking een gevaar! Dan dreigt het gevaar van ondervoeding voor bepaalde groepen van ons volk en daarvoor moeten wij zeer sterk op onze hoede zijn. Onder voeding demonstreert zich niet di- recht geen holle uitgeteerde ge zichten of ziekelijk opgezwollen ledematen maar zij is een lang zaam sluipende, onzichtbare vijand. Die vijand kan het weerstandsver mogen der mensen verminderen en wee ons volk, als dan een kwaad aardige griepepidemie opdoemt. Wij kunnen op het antwoord van de minister niet vooruit lopen, vooral omdat ons over het verbruik geen cijfers ter beschikking staan. Maar enkele symptomen van die bedreiging kennen wy wel. Er zijn vele gezinnen, die met hun inkom sten niet weten uit te komen. Voor al gezinnen met veel kleine kinde ren hebben het moeilijk. Vraag het de kruidenier, of melkboer: hij zal gezinnen weten te noemen, die niet alle boterbonnen besteden. Vraag het de groenteman: hij weet namen te geven van vrouwen, die hun si naasappelbonnen wol inleveren, maar de vruchten niet halen als die in de winkel zijn. De slager kan klanten noemen, die niet al hun vleesbonnen besteden, de vis- man kent huismoeders, die vrijwel nooit kopen, hoewel zij dikwijls met begerige blikken in de étala ges kijken. Het zijn feiten, waar aan wy niet voorbij mogen gaan. En waren nu de kosten van het noodzakelijke levensonderhoud reeds tot het hoogste peil gestegen, was er hoop, dat zij misschien spoedig zouden dalen! Maar verde re verlaging van de subsidies op de levensmiddelen behoort niet tot de onmogelijkheden en als zij wordt uitgevoerd betekent dat weer hogere prijzen voor de le vensmiddelen. Ook de aangekon digde verhoging der huren bedreigt vooral de financieel - minst draag- krachtigen, hoewel als compensatie daarvan een derde loonronde is aangekondigd. Het is begrijpelijk, ja verheu gend dat de Kamerleden hun vra gen hebben gesteld en daarmee hebben getoond op hun qui vive te zijn. Het is te hopen dat de minis ter geruststellende cijfers kan noe men of, als zijn gegevens een min der gunstig beeld tonen, scherp omlijnde plannen kan ontvouwen ter bestrijding van het gesignaleer de volksgevaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3