HET ROTTERDAMSCH PAROOL Wettelijke werkloosheidsregeling op komst, „steun" ve Rijsttekort op Java en Madoera, prijzen enorm gestegen Finland—Nederland 1—4 Grote Vier in Parijs zijn het nog niet eens Regering zal de helft betalen van de kosten TRIëST Guerilla-actie in Indonesië neemt toe Zondag hervatting van het overleg in' geheime bespreking Handelsbalans van Indonesië bijna in evenwicht Weinig verandering Kwestie Van Dongen in de raadszaal [Veelbesproken doeken komen niet terug Nederland heeft klein en modem veldleger nodig Van Maarseveen naar Batavia 80x190 59.50 1201190 98.50 9e Jaargang no. 133 Bed. en Adm. Langs Haven 141. Schiedam Tel. 69300 Abonn,prijs; per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Vrijdag 17 Juni 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiers Amsterdamsche Bank te- Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. A3s de wet op-de verplichte werkloosheidsverzeke ring tot stand is gekomen zullen werknemers, die bulten hun schuld zonder werk komen, in eerste instantie acht weken lang wachtgeld ont vangen. Daarna volgt uitkering volgens de wettelijke verzekering; die over dertien weken wordt betaald en daarop nogmaals een sociale bij- standsregeHng. In tijden van bijzonder zware werkloosheid is nng een speciale regeling mogelijk. De regering zal de helft van de kosten der werkloosheidsverzekering dragen, de andere helft moeten werkgevers en werknemers gezamenlijk opbrengen. Eveneens zullen beide laatste groepen, in gelijke verhouding, de premie voor de wachtgeld verzeke ring moeten opbrengen. Nee tonli.Heus! De lievelingskraai van miss Hatsoe Yamasjita verloor in een gevecht met een hond het onderste deel uan zijn snavel. Geen nood, zei de tandarts in Tofcto, en vervaardigde van zil ver en plastic een prima kunst snavel. Garry Davis heeft het. moe ten aflegggen tegen de colo radokever. Per helicoptère zou hij boven Engeland zijn „kruis tocht voor een wereldregering" beginnen, maar helaas zijn alle helicoptères nodig voor de be strijding van de coloradokevers, die -in grote zwermen de Franse kust naderen. rt In de Verenigde Staten draait het zamertourisme al op vol le toeren Iedere dag vertrek ken meer dan - 5000 vakantie gangers naar Europa. De Russen hebben een nieuw runderras gefokt, dat bij zonder gehard is tegen koude en grote mogelijkheden opent voor veeteelt binnen de pool cirkel. Twintig uur dansen70 km. hardlopen met een snelheid van 16 km. per uur11 uren houtzagen, dat zijn enige middelen om snel een pond in gewicht af ie nemen. Op de universiteit van Alabama heeft men het uitgezockt. DE verkiezingen, die in het begin van deze wèek in het door de Amerikanen en Britten bezette deel van de vrije zone van Triest züu gehouden, hebben zich In het hij zonder gekenmerkt door het feit, dat zrj zonder incidenten-verlopen zijn. Men mag daaruit concluderen, dat da Anglo-Amerikanen. erten slotte in geslaagd zijn, de verschil lende bevolkingsgroepen (Italianen en Slaven, links en-rechts) tot een min ofmeer vredig, .naast elkaar leven te brengexu Ongetwijfeld zijn zij daarbp geholpen door de betrek kelijke welvaart, welke sinda .enige tijd in de vrije, stad heerst. Het ver voer van de Marshall-goed eren voor Oostenrijk en het feit, dat de Kom- inform-ruzie er Tsjechen en Hon garen toege bracht' heeft, Fiunte links te laten liggen, ver- In Het zoeklicht schaffen de haven van Triest veel werk.-Niet gezegd kan'échter wor den, dat de verkiezingen het pro bleem- Triëst nader tot een oplossing hebben gebracht. Dat zich in een overwegend 'Italiaanse stad de meerderheid voor de pro-Italiaanse partijen zou uitspreken, was te voorzien. Maar daar de verkiezingen, zich niet uitstrekten tot het door de Zuid-Slaven bestuurde deel van de vrije zone, wettigen de resultaten niet eens het trekken van een. vol komen bewijskrachtige conclusie. Op het ogenblik is de toestand zo, dat Zufd-Slavië zijn deel van de zone eenvoudig ingelijfd heeft Het is daarom, dat. het Westen er op aan dringt, het gebied aan Italië terug te geven. Moskou wenst dit niet, maar verzet zich, sinds de ruzie met j 9' °°k tegen de inly ving van een deel van de zone door Zuid-SIavië. Belgrado ten slotte zou, indien het het reeds ingelijfde deel maar mocht behouden, tegen teruggave van de "alle weinig bezwaar hebben. Zo men ziet drie standpun- elkaar over een a temming 2yn te brengen. Dit zijn de opvattingen der re gering over het wetsontwerp, waarover tussen haar en de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer een schriftelijke gedaehtenwisseling is gevoerd. Daarbij komt verder tot uiting, dat de regering niet bereid is om een principiële uitspraak te doen over derwijze, waarop de premie- betaling'door de arbeiders zal wor_ den opgevangen in het kader van de loon- en prijspolitiek. Het geheel van lonen en prijzen mag men, aldus de regering, niet los zien van de omstandigheid, dat rael het buitenland geconcurreerd moet kunnen worden. De regering is zich echter bewust, dat er een sociaal verantwoord minimum-Ie- venspeil voor de massa aanwezig moet zijn. Wat de wachtgeldverzckering be treft handhaafde de regering haar standpunt, dat de premie voor de helft door de werkgever en voor de helft door de werknemer moet wor den betaald. Het inschakelen van de DUW voor wachtgelders ontmoette bij de com missie ernstige beswaren. Na nadere overwegingen was de regering be reid in zoverre tegemoet te komen aan de wens der commissie, dat werknemers, die aanspraak hebben op wachtgeld, niet bij de DUW te werk zullen kunnen worden gesteld, dat het bestuur van iedere bedrijfs vereniging het recht zal hebben de DUW-arbeid aan te méTken als niet passend voor deze werknemers. De zen zullen dan bü niet-aanvaarding van DUW-arbeïd hun aanspraak op wachtgeld behouden. Voor werk nemers, die recht op werkloosheids uitkering hebben, zal DUW-arbeid echter wel als passend moeten wor den beschouwd, De arbeiders, van de DUW zullen als zodanig niet voor verzekering in aanmerking komen- en zullen dus geen recht op uitke ring kunnen laten gelden als zij als DUW-arbeïders werkloos worden. Aparte risico-fondsen (b.v. licht- en vorstverietfond sen) zullen -naast de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering niet kunnen bestaan. Naar het oordeel der regering komen de rechten der verzekerden niet in het gedrang, indien de wettelijke wacht geldfondsen ook vorstwerkloosheid voor hun rekening nemen. De rege ring ral de wettelijke inschakeling van de vakbonden bij de admini stratieve uitvoering der beide voor gestelde verzekeringen nader in overweging nemen. De regering handhaaft baar bezwaren tegen' het 1 opnemen van kleine zelfstandigen in de werkloosheidsverzekering. 2ij wijst er verder nog eens met na druk, op, dat het wetsontwerp tot stand is gekomen na uitgebreid overleg met belanghebbenden, zodat bij het aanbrengen van wijzigingen de' grootste- voorzichtigheid moet worden betracht ten einde het sy steem der. wet.iiiet te verstoren. EATAVIA. Een Nederlands mi litair communiqué maakt melding van een „ernstige toename" van de guerilla activiteit in verscheidene sectoren van Java. Verder wordt gezegd dat „toenemende communis tische druk zich duidelijk voelbaar maakt". Het communiqué meldt toegeno men guerilla activiteit op centraal en West Java en voegt hier aan toe dat de spanning groot is in Djokja. De activiteit van. sluipschutters aan de strategische hoofdweg Djok- ja-Magelang, welke naar Semarang loopt, neemt toe- Men neemt aan dat het Nederlandse leger deze zal gebruiken wanneer het zich uit Djokja terugtrekt. „Intensief patrouilleren In geheel Oost Java had tot gevolg dat een groot aantal bendeleden buiten ge vecht werd gesteld", zo wordt in het communiqué meegedeeld. Betreffende de situatie op Suma tra wordt opgemerkt dat het ver loop van de militaire situatie daar in het algemeen gesproken gunstig Ex-politieke gevangenen herkiezen mr. Stomps als voorzitter APELDOORN. Tijdens de vier de zitting van het congres van de Nederlandse Vereniging van Ex-po - iitieke Gevangenen dat alhier wordt gehouden is de algemene voorzitter mr B, H. Stomps bij acclamatie her kozen. Andere gekozenen in het hoofdbestuur van de vereniging zijn J. Immink te Amsterdam, H. T. Buis, Hengelo; J. Oortmans, Sitlard en mevrouw ten Kate in Almelo. Deze verkiezingen dienden ter ver vulling van de vacatures N. A. Mou- ver, mevrouw B. v. d. Muyzenberg- Willefrtse' '-erri~mevrc»uw J. Graitdia- Smits,_ Het 'volgende congres zal worden gehouden in Den Haag in de zomer van het volgende jaar. Des avonds kwamen de congres sisten bijeen in de toneelzaal van het koninklijk paleis het Loo, waar hen den concert wachtte. De mede werkenden waren Ankie van Wfcke- voort Crommelin, Chris Reumer, Boris Lensky en de voordrachts kunstenares Marguerite Couperus. Clarke uit Manchester won in de andere klasse, juniores, op een „B.S.A." in I uur 30 min. 21.8 sec., gem. snelheid ^a.18 mijl per uur. NEDERLAND HEEFT in Hel sinki tegen het Finse elftal een glorieuze 41 overwinning be haald. De rust ging in met 10 in het voordeel van de Oranje - ploeg. In de tweede helft kwam het Nederlandse elftal eerst goed op toeren en scoorde nog drie prachtige doelpunten. Vlak voer het einde redden de Finnen de eer. Van Roessel (op de knieën) heeft met een kopbal het eerste doelpunt gemaakt. De Finse doelverdediger Sarnola heeft vergeefs naar de bal gegrepen. Achter de Finse doelman op de rug gezien Faas Wilkes. Voor uitvoerig verslag zie pagina 3- (A.N.P./Te lefoto /Cn) Trein op Java overvallen en beschoten BATAVIA. Op 13 Juni ia de laatste trein van Kroja naar Pur- wokerto, gedurende een half uur door een bende beschoten, nadat de locomotief was omgekanteld tegen een barricade, welke door de bende op. de baan was aangebracht. Er zijn 8 reizigers, de stationschef van Kroja en drie agenten van de trein- bewaking gedood en vele anderen gewond. - Britse Zondags taking behoort tot verleden LONDEN. De vertegenwoordi gers van de Britse spoormannen, die vijf .achtereenvolgend^ Zondagen gestaakt hebben, hebben besloten het komende weekeinde normaal door te werken. Zij dreigden echter hun staking te zullen hervatten als - de nieuwe dienstregeling, die het onmogelijk maakt, dat locomotiefpersoneel elke nacht thuis door kan brengen, niet wordt gewijzigd. DEN HAAG. Van alle delen van het productie-apparaat in Indonesië, aldus het thans door minister GÖtzen. overgelegde economisch overzicht over het jaar 1948, heeft de voedsel-iandbouw zich tot dusverre het best hersteld. Oost-Indonesië bereikte in 1948 zelfs het vooroorlogse peil. Doch op Java en Madoera moest rijst worden ingevoerd, waardoor de binnen landse rijstprijs Is gestegen tot het tien- en vyf tienvoudige. De productie prijzen van de exportproducten, o,a, suiker, worden daardoor dusdanig beïnvloed, dat de binnenlandse prijs soms hoger ligt dan de wereldprijs. nabij.' Ponorogo, Oost-Java patroull.rrende poüüejeep werd door een bende beschoten, De vhf inritten den werden gedood. y inzitten. „,5it'*r algemeen veel be- ma*ar 0v.erwegend droog West ^es wind tussen K weer. N°°Td- Houdend MKnJ'S1:i5S.n0°PSe4rI?j^aei' Da copra-productle en de bevol- kingsrubbercultuur hebben het minste te lijden van de buitenge wone Omstandigheden. De Uitvoer van bevolkingsrubber lag in 1948 zowel wat gewicht als opbrengst betreft boven die van 1938 (176.863 ton tegen 146.596 ton: ƒ145.2 mil- lioen tegen ƒ59.3 millioen). Hierby moet in aanmerking genomen wor den, dat In 1938 een restrictie gold voor bevolkingsrubber. De totale export van onderne. min ga rubber bedroeg volgens voor lopige cijfers in 1948 102.930 ton, waarvan naar Nederland 39.8 pet. werd uitgevoerd. De totale export van thee bedroeg in 1948 16.853.000 halve kg tegen 145 millioen. halve kg in 1940. De uitvoer van koffie bedroeg 2.378 ton ter waarde van 3.4 millioen. In 1948 werden 831 tabaksvelden geoogst, terwijl het aantal veldenin 1949 steeg tot 4040. De totale uitvoer van tin en tinerts uit Indonesië beliep 45.697 ton ter waarde van ƒ148 millioen (1938: 27.000 ton, waarde ƒ34 mil lioen) In 1939 werd door Indonesië voor 422 millioen Ingevoerd, doch voor ƒ746 millioen uitgevoerd, zodat er een uitvoeroverschot was van ƒ274 millioen. In 1947 daarentegen waren deze cijfers; Invoer ƒ754 millioen, uitvoer 343 millioen,invoerover- achot ƒ411 millioen. De invoer was In dat jaar dus slechts voor 45 pet. door de uitvoer gedekt. In 1948 liep het dekkingspercentage op tot 90: invoer 1155 millioen, uitvoer 1044 millioen, invoeroverschot ƒ111 mil lioen. Bij ds invoer in 1947 stonden de Ver. Staten op de eerste 'plaats met 294.2 millioen (39 pet), Nederland volgde op de tweede met 98.7 mil lioen (13.1 pet.) enJapan op de derde met ƒ61.1 millioen (8.1 pet;). In. 1948 was de volgorde dezer drie invoerende landen dezelfde, echter met de volgende cijfers: Ver. Staten ƒ257,9 millioen (22.3 pot), Neder land ƒ220.7 millioen (19.1 pet.) en Japan ƒ187.1 millioen (16.2 pet.). In 1939 stond Nederland op de eerste plaats met 21.1 pet., dan vólgden Japan met 18.1 pet. en de Ver. Staten met 13.6 pet. Aanzienlijke bedragen zyn in 1948 besteed aan de invoer van voedings middelen, in. het bijzonder rijst (1848; ƒ225.3 millioen; 1947: 22Ö.5 millioen). De zorg voor de in 194? nieuw bij het federaal gebied geko men gebieden bracht de noodzaak mede on: dc textielinvoer sterk te verhogen' (1948: ƒ353.4 millioen; 1947: ƒ227 millioen). Een belang rijke stijging vertoonden ook ma chines (van 135.9 tot 200.3 mil lioen), metaalproducten (van ƒ43 tot ƒ101.2 millioen) en stook, en smeermiddelen (van ƒ25.8 tot 96.1 millioen). Nederland staat bovenaan !n de rij der landen, waarheen uitvoer uit Indonesië plaats vond (43.2 pet., ge volgd door Malalïka met 20 en de Ver. Staten met 38.5 pet). In 1939 stonden Malakka en de Ver. Staten bovenaan, resp. met 19.8 en 19.7 pet, en stond Nederland op de derde plaats met 14.6 pet. PARIJS De grote vier zijn er niet in geslaagd tot feen accoord te komen over de problemen die zü ter bespreking voor zich hadden binnen de gestelde termijn. Het was de bedoeling, en vooral Bevin heeft daar telkens weer met veel nadruk op aangedrongen, dat de conferentie zou uiteengaan alvo rens hij cn zyn Franse collega Schuman naar Luxemburg zouden reizen, waar vandaag cn morgen de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het pact van Brussel bijeenkomen, dat de besprekingen in Parijs, al dan niet met succes voordien zouden zijn afgesloten. De ministers hebben Donderdag hun uiterste best gedaan om klaar te kom.n, maar dit is hun-,-ondanks een middag- en een nachtzitting niet gelukt. Het ligt nu in de bedoeling dat de conferentie zal werden voortge zet nadat Bevin en Schuman uit Luxemburg zijn teruggekeerd. Om te beginnen zal er Zondag in Parijs een geheime zitting worden gehouden. Slaagt men er dan in eikaars standpunten voor een be perkt accoord te benaderen, dan zal Maandag wederom een open bare bijeenkomst worden gehou den. Tijdens de zitting van Donder dag deed zich hetzelfde geval voor als twee dagen te -voren. Op zeker moment verliet Wisjinsky de cón- f eren tie, am met zijn deskundigen onderling overleg te plegen. Des avonds vergaderde men op nieuw. Spannende Maandag In de afgelopen nacht en verder de gehele dag door druppelden authentieke mededelingen binnen „hoe het gegaan was en wat er nu te verwachten viel" en zij kwamen hierop neer: Bevin en Schuman trachten te Luxemburg hun optimisme te her winnen in de gezellige, idealistische sfeer van de bijeenkomst van de Westerse Unie; Acheson trok naar Duitsland om zijn zinnen te ver zetten en Wisjinski zou waarschijn lijk te Parijs blijven. Het aanvangs-uur van de geheime zitting op Zondagmiddag is bepaald op half vier. De Zondag moet uit komst brengen, zowel voor de mo- AMERSFOORT^.By een oefe ning op de Leusderheide nabij Amersfoort is Woensdag de 19-ja- rige. soldaat Piet Pannekeet uit Alk maar, die diende bij het regiment grenadiers te Amersfoort, door een losse oefenpatrooc, die op vier me ter afstand van hem werd afge schoten, in zijn buik geraakt. KONINGIN JULIAN A en Prins Bernhard brachten vandaag een bezoek aan UtrechtNa de wel- kamslrede van burgemeester jhr. mr. De Ranitê werden in de raadzaal alle genodigden, onder wie de uetftowdcrs en raadsleden a<m Hare Majesteit en Prins Bcrnhcrd voorgesteld. dus vivendi voor Duitsland als voor het Oostenrijkse vredesvraagstuk. Voor Duitsland moet er dus een vorm gevonden worden om de wes telijke en de Oostelijke economen zodanig in. een permanent lichaam te verenigen, dat men kan zeggen: „Da modus vivendi is gevonden!"; verder moet Berlijn weer normaal toegankelijk worden gemaakt. Ons, in het Westen, lijkt dit alles zeer eenvoudig, doch ter Parijse confe rentie is het een zeer ingewikkeld en stekelig probleem. Rest nog Oostenrijk. Oostenrijk zonder vredesverdrag, Oostenrijk met zijn Duitse activa en de scheep vaart op de Donau Optimisten geven het Oostenrijkse vraagstuk een kleine kans; pessimisten kun nen nérgens een punt ontdekken, waarop Wisjinski en de drie Wes terlingen elkaar zullen vinden en begrijpen. Want er moet nog heel wat water door de Donau stromen, alvorens de Russen er in zullen be rusten in Oostenrijk een veer te laten (erkenning van de grenzen van '38, geen herstelaanspraken, maar erkenning van een recht op 150 milloen dollar op de Duitse be zittingen.) Nu er voor Maandag een open (slot) zitting is aangekondigd9, heb ben de optimisten tot Maandag bet recht te zeggen: „Misschien ziet de Grote Vier een kansje alle klippen te zullen kunnen omzeilen binnen niet al te lange tijd!", maar „posi tiever" mag hun optimisme zich niet Laten gaan ROTTERDAM. De gemeenteraad heeft zich gistermiddag In een meer dan twee uren lange discussie ern stig bezig gehouden met de kwestie Van Dongen. Zoals bekend besloot het college van B. en W. einde vorige week om een twaalftal doeken te doen verwijderen van de tentoon stelling van werken van de schilder Kees van Dongen, die ruim veertien dagen geleden, in het museum Boy mans werd geopend. Het rumoer, dat over de2e kwestie is ontstaan, was voor het communistische raadslid, de heer Goudkuil, aanleiding de raad te verzoeken bet coliege over deze zaak tc interpelleren. De interpellatie werd toegestaan. In ccn lange rede hekelde de heer Goudkuil het besluit van het college, hetwelk hij ken schetste als een aantasting van de geestelijke vrijheid. H;j diende een motie ir.. waarbij B. er. W. worden uitgenodigd de maatregelen weer on gedaan te maken. Ook van dc zijde van de Party van de Arbeid werd 't coilegc op het ongelukkige karakter van de gevolgde procedure gewezen, vocral ook omdat al dc moeilijkhe den en het rumcer voorkomen had den kunnen worden, wanneer het college zich tevoren van de aard'van het tentoongestelde had overtuigd. De woordvoerder van deze partij, mr. Donker, diende een motie in, waarbij het college wordt verzocht deze zaak opnieuw in overweging-te nemen, daarbij,.voor zover nodig, re kening te houden met de belangen van de jeugd. De loco-burgemeester, wethouder Van Tilburg (Arb.) heeft het besluit van B. en W. uitvoerig verdedigd en. daarbij a.m. betoogd, dat het college het bij het voeren van een actieve cultuurpolitiek niet verantwoord achtte, dat kinderen beneden de 20 jaar in de gelegenheid worden ge steld de tentoonstelling te bezoeken. Ook had gegolden de overweging, dat het niet verstandig is om in ge meentelijke musea kunstwerken ten toon te stellen, die stotend zijn voor een deel der burgerij. De loco-burgemeester gaf toe, dat de hele kwestie voorkomen had kun nen worden. De moties werden belde verwor pen. Die van de heer Goudkuil met 31 tegen 10 stemmen (Voor de com munisten en de WD> en de motie Donker met 26 tegen 15. Vóór de Pv dA uitgezonderd wethouder Van der Vlerk en de heer Mager en de heer Schijthuis (WD). De communisten stemden tegen de motie Donker, omdat zij deze een. camouflage achtten, daar het op nieuw overwegen wel net zolang kan duren tot de tentoonstelling is geslo ten. Fokker leEvliegtuig in Zweden neergestort STOCKHOLM. Eén Nederlands een-motorig lesvliegluig vande vliegtuigen fabriek Fokker, dat ter beschikking van de Zweedse lucht macht was gesteld, is in Zweden, neergestort. Twee Zweedse piloten kwamen om h£t leven. AMSTERDAM. De „Oranje" arriveert Woensdag 22 Juni. Aan boord zijn 800 passagiers, waaron der dr. M. Brouwer de onlangs ge- pensionneerde commissaris voor Sumatra-Timur. Bij de Engelse stad Derby zal een modeldorp wor/len gebouwd met huizen die speciaal voor oorlogsinvaliden be stemd zijn. De, huizen krijgen langza me glooiingen in plaats van trappen. Vraag- en antwoordspel weinig positiefs SCHIPHOL. „Mijn reis naar Indonesië heeft geen andere be doeling dan mij te oriënteren over de toestand daar. Ik blijf twee en een halve week weg. Ik zou we] langer willen blijven, maar dat is niet mogelijk in verband met de voorbereidselen voor de Ronde- Taf el-Conferentie". Omringd door. journalisten, die honderduit vroegen, verklaarde minister Van Maarseveen dit, vlak voordat hij naar Batavia vertrok. ,,Kunt U ons iets zeggen over de wrijving, die er zou bestaan tus- sen dé groepen van Sukarno, Sjarifudin en Tan Malakka?" „Neen, dit moet U hun zelf vra gen!" „Denkt U, dat het Republikeinse £ezag groot genoeg is om tot sta king der vijandelijkheden te ko men?" „Ik ben realistisch aan de opti mistische kant", J „Zou de Ronde-Tafel-Conferen tie doorgaan, zelfs als de order „Staakt het vuren!" niet geheel bevredigend wordt nageleefd?" „Ik kan niet aannemen dat dit het standpunt van de regering zou zijn. Het is niet wel mogelijk te confereren, als het schieten door gaat!" „Wanneer zouden de V.S. weer Marshallhulp, verlenen aan Indo nesië?" „Dat zou ik ook wel eens willen \veten. Vraagt U het de Amerika nen zelf!" Toen stapte mr. Van Maarseveen in het vliegtuig. Generaal Kruis„Gebruik van atoombommen niet waa rscbij nlij k" EINDHOVEN. „Om agressie te voorkomen moet men een strijd macht hebben met een typisch offen sief karakter. Nederland heeft dus ccn klein, modem en mobiel veldle ger nodig, dat in staat is in interna tionaal verband te werken, dat niet ln stellingen of Unies ligt, maar overal kan optreden waar dit nodig Dit zei generaal» Kruis, toen hij Donderdagmiddag voor het departe ment Oost-Brabant van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel sprak over „De militaire aspecten, voort vloeiende uit het West-Europcse Dacl". Een sterke luchtverdediging, ook voor het achterland en waar- schuwings-radarsystemen acht hi? eveneens noodzakelijk. De marine zal z.i. overal langs de kust. voor de toegangswegen tot de zeehavens en ter bescherming van de koopvaardij vloot haar taak hebben. Generaal Kruis achtte het moei lijk antwoord te geven op de vraag, of er nu van een directe oorlogsdrei ging sprake is. Er zijn echter bepaal de spanningen in de wereld, die ons er toe dwingen rekening te houden met de mogelijkheid van oorlog. ..Rusland beschikt over een. parate krijgsmacht", zei hij, ..en als er er gens ter wereld een macht is. die ieder moment gebruikt kan worden, is er altijd een zekere mate van oor logsgevaar". Onvoldoende Hoewel de generaal verheugd bleek over de militaire samenwer king, die de Westelijke landen met elkaar hebben gezocht, achtte hij de maatregelen, die tot dusverre waren genomen, onvoldoende om de veilig heid van deze landen te waarborgen. Hij verwierp de gedachte, dat er bij de moderne aanvalsmiddelen geen verdediging meer mogelijk is. De verdediger moet echter over dezelf de militaire middelen beschikken als de aanvaller, zei hij met nadruk. ..Omdat wij in het Westen zeker niet het initiatief zullen nemen tot een oorlog zal een tegenstander altijd een slag voor zijn". Hij liet daarop voj- gen. dat hij het gebruik van atoom bommen weinig waarschijnlijk acht te, zeker niet. als beide partijen daarover beschikken. De Nationale Reserve zal even- tueel een taak krijgen bij het hand haven van de binnenlandse veilig heid. Generaal Krufs toonde zich te leurgesteld. dat er tot dusverre van zo weinig belangstelling in ons volk voor de Nat. Reserve is gebleken. (Zng. Med.) Morgen begint de verkoop van een partij Rapck-Matrassen, ge vuld met prima JAVA-KAPÖK 1 persoons met kussen 2 persoons met 2 kussens Verkoop zofsng de voorreed strekt Tevens begint morgen de verkoop van aen parti) OPKLAPBEDDEN met prima gerondheidsspiraaL matras. 1 persoons 80x190 31. Ziel de Etalages I P5 WA.LENBURGERWEG CWINKÏtSTAD. BlUDORPJ B E IJ E?UNDSELAAK.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1